Studim i Universitetit te Cikagos: Sa krenare per vendet respektive jane te anketuarit dhe nese i konsiderojne vendet e tyre superiore apo inferiore ne krahasim me vendet e tjera.   

10 vendet me patriotike sipas ketij anketimi:

10. Izrael

 9. Filipinet

 8. Zelanda e Re

 7. Kili

 6. Kanada

 5. Austria

 4. Afrika e Jugut

 3. Australia

 2.

 1. Barazim: SHBA, Venezuela. 

 

Burimi: Forbes

96 Komente

Nuk kishte si te ndodhte ndryshe per vendin e pare!

te njejten gje mendova edhe un sa e pash...

ore, kur do të rritet patriotizmi (atdhedashuria) në vendin tonë?

kur atedhe dashuria te filloj te paguhet smiley

2. Skrapari

smiley  Barazim me Kuçin

ku eshte Gjermania....., po Turqia? pastaj me gjeni vend ku shtetasit e vet jane te gatshem te behen kamikaze e te vdesin per vendin e vet si Japonia....

Jo Gjermania, por Gjermania Lindore eshte vendi me patriotik.

po mo heretiko po,  Gjermania Lindore..  ke parasysh ti kur u bashkuan Gjermanite ne 90-en..  e pra, keta jopatriotet  e  pjeses Perendimore,  rane dakord te paguajne 5%  taksa me shume  (kjo takse vazhdon akoma)  per te rimekembur pjesen Lindore   qe ta sillin ne njefare niveli dmth.. 

..gjithashtu rane dakord  qe  leket , ose marka  e Lindoreve te kembehej  plotesisht 1=1 me marken e perndimoreve..   pra nese,  bie llafi,  nje familje nga Gjermania  Lindore kishte ne banke 50 mije marka  te 10ra qe u kishte rene vlera njelloj si lekut tone aso kohe...    mirepo jo..  papritur  kjo familje  kishte  50 mije marka perendimore ne banke..smiley     kupton ti,  dhurate nga maskarenjte antipatriote gjermanoperendimore..smiley

Keshtu thu ti shqipo nga Belgjika, por shko bo muhabet me ata te Gjermanise Lindore. Sipas tyre Gjermania Perendimore e ka me t'futme, pagune pare per ta na kolonizu (me nje fjale investim fillestar, qe me vone do te nxjerre veten, plus fitim), per ta na pushtu, vendin e lashte te Kalorseve Teutone, Prusine, shpirtin e pavdekshem te Gjermanise, nje here naziste, masanej komuniste, demokratike, e çfar te dush tina, dy Gjermani, zombi, por gjithnje Gjermania uber alles si esence platonike, ideja ne vetvete e Gjermanise. Hail gjithnje, pavarsisht 50 vjet ne te perendimit jemi patriotizmi i vertete dhe ne Lindje tradhetia, dhe anasjelltas. Gjermanoperndimor m.... dhe gjermanoperndimor kake.

E megjith keto qe kane ndodh, s'ka rendesi, rendesi ka ideja e kombit, koha heroike e Ballhutes, krenaria e te qenurit gjerman. Sigurisht mbeshtet nga birra dhe salçiçja gjermane, dhe mundesia per ti blere ato. Paret qarkullojne, akti i blerjes se mallit eshte nje akt patriotik. Akoma me patriotik eshte akti i shitjes, sidomos me shumice.

 

Tiku, qenke jo vetem islamik ,por dhe komunist, kur te dyja keto behen bashkesmileyray:???  no comentsmileyray:

Tiku islamiku..smiley
le qe me paska ngaterruar edhe mua... shqipo nga Belgjika, thote...... ka dashur te thote, shqipo nga vendet e uleta..smiley

Pesë nga vëndet me atdhedashës të spikatur qënkan anglishtfolëse! Kaq mjafton për të komprementuar studimin e Universitetit të Çikagos. Shih kur të bëhet tani një "studim" dhe të dali se raca e bardhë e do më shumë atdheun se zezakët; se anglosaksonët peshën e trurit dhe sasinë e rrudhave i kanë më shumë se hispanolët meksikanë, që orvaten pa rreshtur të kapërxejnë tufa-tufa murin që i ndan nga USA, me qellim që të ikin nga vendi që nuk  eduan!?

Vendet me patriotike, apo ku njerzit ndihen, jane patriote, jane Izraeli, Turqia, Siria, e me rradhe vendet ballkanike, etj. 

Vetem Kanadaja me duket si i futur me dhune te ajo lista, vendet e tjera aty dihet qe dominohen nga popullsia katunare smiley

Vetem Kanadezet nuk jane aq patriote sa per te konkuruar me vende ku kane vetem popullsi homogjene . Kanada , Amerike, Australi jane multicultural mbi 200 vjet histori, dhe cdo kulture ka ruajtur fort me fanatizem traditat deri diku te prejardhjes. Nejse , nuk mund te jem e sakte 100%

Vënde pa histori si kanadaja, e dashkan vëndin e tyre marrëzisht. Janë të gjashtët, sipas studiuesve?! Muri i shtëpisë së vjetër të stërgjyshyshit tim në fshat, është më i vjetër se historia 250 vjeçare e Kanadasë.

1 ne 2 kanadeze eshte i vajtur atje ne 20 vitet e fundit, qe dmth qe ata 50% te vjetrit e kane nxjerr aq mbrapa ne klasifikim smiley

Te pakten dy nga ato vende. Austria dhe Australia nuk kan piken e patriotizmin. Jane vende kryekeput RACISTE. Racizmin e ngaterrojne me patriotizem.smiley

liste koti.  vendet patriotike jane vetem ato njekombetare ,te cilat e duan kombin e tyre edhe ne momente te veshtira.

izraeli,japonia,greqia,hungaria,franca,serbia,gjermania,vendet balltike,turqia,armenia jane vende te tilla.

aty duhet te ishim edhe ne sikur fara e salinjve dhe lubonjave te mos ishte kaq e shtuar.

Izraeli? lol mbi 30% e izraeliteve nuk e konsiderojne as shtet Izraelin, kta thone patriote.

po m'cudit plako. Nji shoqja ime nga NY shkon dhe ben sherbim ushtarak ne Izrael. Nuk i kam te qarta motivimin dhe modalitetet se pse po dhe une kisha ket pershtypje

Nuk i di kriteret e studimit, por di te te them qe hebrejte ortodokse dhe arabet e Izraelit qe te dy bashke bejne diku 25% te popullsise nuk duan qe Izraeli te egzistoje si shtet. Pataj ke shume emigrante te brezit te pare qe kane ardh kryesisht nga Rusia qe nuk eshte se kane ndonje lidhje shume te forte me shtetin.

Te tjeret pastaj jane patriote te flakte. 

Vallaj isha kurioz, a ka ndonje peshk atdhetar qe ka pagu ndonje kokerr leku nga xhepi vet per ndonje kauze shqiptare? Se kshu per se gjalli ose per reali te gjithe atdhetaret qe kam njoh ishin vetem per te marre rrogen (kur nuk kane mundesi per te rrujt ndonje gje me teper), dhe vetmet pare te harxhuara jene ndonje liber historie, pare elektriciteti per te degjuar kengen "Per ty atdhe" dhe pare ushqimi per t'i dhene gojes pa fre spijuni i ketij dhe spijuni i atij qetrit. 

Po kemi paguar. Uroj te jete kenaqur kurjoziteti yt.

Kaktus meqe ma the ne shumes, ma mushe mendjen e ma shujte kuriozitetin, aq me teper ne virtualitet, qe "te njof mire un kush je ti!", dmth di edhe llogarine tende bankare. Apo ke fol per çdo gjemb ose gjemb per gjemb?  

Po heretik

une kam paguar miliona* per bustin e Pashait ne Tepelenë.

* lireta

heretik ;  " .... Vallaj isha kurioz, a ka ndonje peshk atdhetar qe ka pagu ndonje kokerr leku nga xhepi vet per ndonje kauze shqiptare? ... " 

 Heretik, nese s'ma merr per mburrje, une jam nje nga ata qe kam harxhuar, dhene, paret e mia per kauzat shqiptare. Lexo VQ , se i ke aty. 

Pjer mos bej hipokritin...VQ paguhet me para, dmth puna jote nuk eshte falas...njerezit duhet te paguajne para per te lexuar VQ, para te cilat perfundojne ne xhepin tend!

Mos na u shit si Nen Tereza!

Ron, Pjeri mund te sqaroje me shume po une di te them qe puna e tij per VQ nuk eshte aspak e paguar; perkundrazi, ka njerez qe kane perfitu dhe perfitojne edhe tani qe ne flasim ne kurriz te Pjerit

Bredh se cperfitojne te tjeret eshte pune e tyre...ama edhe Pjeri ka perfituar...VQ kushton $5...jane me mijra kopje te shitura!!!

5 euro, $7. Por je gabim gjithsesi. E para, keshillat paguhen. E dyta, ajo pagese mezi mbulon koston e shtypjes se librit. Pra libri eshte praktikisht falas.

Sipas Ronit, dilka qe lajmet per dhuratat ne llogari bankare qenkan te verteta?

ajo llogari nuk eshte e Pjerit, kjo eshte pergenjeshtru me kohe. Tjeter pune se dikujt ktu nuk i intereson e verteta dhe i fshijne kto komente...

Nuk e di se nuk e kam ndjekur nga afer debatin.

Nuk eshte e vertete qe une kam bere aludime per dhurata ne llogari bankare...muhabete te tilla mebten ne rrafshin e thashethemnajes. Une flas me fakte: 1 kopje e VQ kushton $7 (sipas gjembit) dhe jane me mijra kopje te shitura vetem ne Tirane, nderkohe qe VQ mi ka zene syre dhe ne librarite e Prishtines.

Qasje tipike debatiksi!! Ca e ke o burr qe xhindosesh nga suksesi i tjetrit? Shko shkruaj dhe ti nje liber dhe shit mijera kopje po ta majti...ose po pate kapacitetin/aftesine e duhur!!!!!

+1 per Deion

Edhe ne ato te NY, DC etj etj etj

Bame, ktu po spekullon se libri nuk eshte perkthy ala ne anglisht sepse ka terma specifike, sic e ka permend jo rrallhere Pjeri

absolutisht jo! Po flisja per koleksione private. 

Bame, per ty e kemi marre vesh qe te ka mbetur hatri me Pjerin ngaqe s'te tregoi sekretet e qilarit te tij.

Nuk me ka mbetur hatri, se helbete peshku eshte si kaskada e Drinit, shume uje-shume zhurme, komentet humbasin... Besoj qe Pjerit do ti bjere ne sy lutja ime ndonje dite dhe do te me tregoje ndonje foto. Jo se nuk gjej do foto vete e, po se ajo e Pjerit duhet te jete vertet speciale, bazuar ne cna ka treguar ketu. 

Bame, ti je burre i zgjuar e ca gjera duhet t'i kuptosh vete. Si psh qe ndoshta ajo e "telefonit te vjeter" qe ne fakt mund te jete menyre me politest per te te treguar qe jo cdo gje tregohet, sidomos jo keshtu veresie. Njerezit paguajne tere ato para per te bere tour-e neper shtepi e qilare te famshme.

Bamke, "qilari" eshte bodrumi ku mbledhim çdo gje, dhe aty mbaj edhe veren, pra ndermjet shum rrangullinave. Nuk kam shume, rreth 150 shishe, ku nja 100 jane te vjetra dhe nja 50 (gjithmon plus-minus) i ndrroj, blej, pi, le, pi, ndrro. 

Per ty, nese merr mundimin te vish deri ne Antwerpen, ke (pi sa te duash) dhe merr dhe 3-4 shishe vere te vjeter. Plus ushqim, fjetje gratis smiley

Bredharak, lere Ronin se ka dicka personale me Pjerin. E ke vene re se si i hakerrehet sa here i jepet mundesia me pyetje tendencioze? Kjo eshte dicka qe shkon pertej takimit te famshem me Bradin apo fotos qe tanime eshte dekonspiruar si tentative per te gjujt kredibilitetin e Pjerit. Biles biles, kame vene re edhe disa nota xhelozie ne kto sulmet e padrejta.

me trishton po t'jete e vertete po dhe shume nuk me cudit. Historia jone njef plot raste si ky ku xhelozia personale ka qene shkak sulmesh ndaj personaliteteve qe kane pas mundsi te benin dicka te mire per vendin

Deion, kot e ke qe perpiqesh te krijosh diversion sikur une kam dicka personale apo xhelozi kundrejt Pjerit. E verteta eshte se nuk jam une i vetmi ai qe eshte ftohur me Pjerin. Dhe emigranti dhe Kaviri dhe Bama dhe Beluli jane ftohur me te. Dhe te siguroj se ftohja jone ka ardhur si rezultat i zgjerimit te hendekur parimor/moral/ideollogjik qe ne kemi me Pjerin. Dhe duhet ta them se personi pergjegjes per zgjerimin e ketij hendeku eshte Pjeri!  

Por gjithsesi ne Pjerin nuk e hedhim poshte; ai mund, nese ka vullnetin e duhur, te ndryshoje!!!!

Roni, 

Nuk e kuptoj perse ka keqkuptime me kete qendrim standart te departamentit te....

Bame kur ruset kapen Von Paulus e moren dhe e nxirrnin ne radio ku ai u kerkonte ushtareve gjerman qe te dorzoheshin. E pra Pjeri beri te njejten gje ne shkrimet e tij por ne ndryshim nga Von Paulus ate nuk e detyronte kush!!!

 

Ron, nqs e ve re, ti emigranti bama dhe kaviri jeni nje grup armiqesor kundrejt te gjitha figurave qe kane dhene kontribut intelektual ktu ne peshk. Duke fillu qe nga Lubonja, meksi, muc nano...deri dhe te i madhi I.K. Kjo tendence eshte thelluar se tepermi tani qe fituat dhe zgjedhjet dhe moret bonuset perkatese (sipas jush). Kjo me ben te deduktoj se qasja juaj ndaj ktyre figurave/intelektualeve para zgjedhjeve ka qene nje shtirje e semure per te fituar sa me shume pike. 

Kjo me ben te deduktoj

Dedukto, dedukto...se qenin e ngordhur do te gjesh!!!

Nga ty Deion prisja me shume, si mik i yni* qe je...

*amerikaneve...

Ka kohe qe eshte shitur.

e blejme prap...

Deion, nga tre emrat e permendur ketu, Emigranti, Bama, Kavir, asnje nuk perben ndonje grup armiqesor me mua, dhe as kane ndonje divergjence me mua. Te tre kane respekt per mua, tani ngelet vetem njeri ketu qe po kurdis kete mesele (per momentin, le te mos ta quajme maskarrallik) , dhe ky kam frike se do ngelet si peshku pa uje, me keto qe po kurdis. Une vetem po shoh dhe po gjykoj, te njejten gje te keshilloj edhe ty, shih dhe gjyko. 

Per Zotin, u nisa disa here t'i ktheja pergjigje por e fshija pastaj. Te betohem! Dhe arsyeja qe e fshiva ishte se e dija qe cdo lloj postimi qe do beja ne lidhje me emrin tend do me cenzurohej pa meshire.

Dhe jo vetem kaq! Nuk e di per te tjeret, por mua me kane nisur edhe presione ne MP. Nuk mundem te them se nga kush, por qe po luhet dicka, po luhet. Presioni eshte shtuar shume.

Pjer, te mos nxitohemi ne konkluzione. Ky nuk eshte stili yt. Nuk besoj se Roni apo Beluli kane gisht ne kte.
Sic kam fol dhe ne privat me Bradin, shpejt do merret vesh kush qendron pas, ose te pakten do percaktohet vendndodhja me perafersi. Duhet pak durim

Pjer, 

Nese e ke per Ronin, te siguroj se ai duket i ashper, por eshte i drejte.  Nuk do ta besoja kurre qe ai te kete dicka kundra teje, pervec se rezervave profesionale ne lidhje me ca qendrime te tua, te shprehura ketu ne peshk. 

shih dhe gjyko. 

Dhe une Pjer keshillen tende po ndjek. Po shoh...fotot e tua me eksponente te larte te PD dhe po...gjykoj! 

Nuk te pelqejne gjykimet e mia? Ahere bej dicka qe nuk e ke bere kurre deri me sot...mohoje qe je ti ne ate foto!!! 

Ron, une fillimisht mendova se kishte gisht Bradi, dmth mos e kishte prezantu pas insistimit publik te Pjerit. Po kur e pashe foton me kujdes, dyshova se ishte fallco. Biseda me Pjerin ne privat pastaj, sqaroi cdo gje. Foto eshte fallco edhe pse nuk kuptoj si mund te jete bere. Sigurisht qe dikujt i intereson dhe ka shpenzuar per kete

Sa here do ta perseris, qe ato foto-montazhe, i ka bere ndonje BQ , ndonje pa karakter. 

po mire mer Ron ja ta zeme se foto eshte e vertete, ku qendron problemi? Sduhet me qellu me nje koktej me Salen se automatikisht je i blem a si?

a e kupton Pjer se kush i hedh benzine zjarrit? 

Nese jo athere te sygjeroj ta lexosh me kujdes komentin e mesiperm te Deionit. 

Fatekeqesia jote Pjer eshte qe nuk je i afte te dallosh miqte nga armiqte!!!

Domethene ti qe e sulmon na qenke "miku" dhe ne "armiku"?

E di si i thone andej nga anet e Belulit kesaj? 

C'vete ne shtepine tene, kush ... e kush e merr gjene!

Roni, ja e lexova, ne fakt i lexoj te gjitha (thuajse) komentet. Ate qe thote Deioni, ne fakt duhej ta kishe menduar ti. Pse nuk mendove ti Deioni, se nuk ka asgjo te keqen, por insiston. Dhe pse thua se po i hedh benzine zjarrit. Une nuk shkaktova ndonje zjarr. Mos je ti ai qe e shkaktove dhe te dogji ajo pergjigjia ime me lart. Se lind nje pyetje, ç'ne qe flet per benzine ti, kur nuk je ai qe ke nxjerre foto-montazhe te tilla, apo je ai . Nese je burre thuaj te verteten. Nese je prekur, dmth qe qenke ti ai qe ke bere gjith ate faqe. Nese jo, s'ka pse te djegi, se jam une ai ne pozita te veshtira apo qesharake, dhe jo ti. 

Pjer paske dale ne foto afer Berishes? smiley

E pra Pjer nese do ta dish e njeta dore ka hapur dhe per mua nje faqe!!!

 

E djathta apo e majta smiley

Mire ia bere smiley Se ngeli duke bere lojera fjalesh.

Megjithese, ne te vertete nuk besoj se e ka bere Roni. Ajo duket qe eshte dore mjeshtri, kurse Roni s'merr vesh nga kompjutri. Roni edhe kur hap faqen e Fejsbukut ka nevoje per instruksione.

Kavir, e njof mire Ronin. Kontakti i tij i pare me kompjutra ka qene kur dolen Rambot. Vlen per tu permend fakti qe ka qene kampion ne lagje ne SuperMario.

smiley 1oora

Une s'di gje, a mund te ma dergosh ne posten private, per konfirmim. 

Ron, kaviri te dekonspiroi, beluli dhe emigranti jam i sigurte qe do bejne te njejten gje. Edhe bama i sqaroi muhabetet me pjerin. Mendoj se ka ardh momenti te tregohesh i sinqerte me veten dhe te tjeret! Ne njifena bashke dhe e di qe je cun me parime, nuk eshte hyjnore te mos gabosh, por te pranosh kur ke gabuar...

Nje gje di te them...konspiracioneve te tua po i vjen fundi

Jam i sigurt qe ky stjudim mund te klasifikohet si very "scientific."

Lista vari leshin...Ku eshte Serbia?...Me gjithe krimet monstruoze qe kane bere mbeten nje nga vendet me patriotike

nuk besoj se ka popull me patriot se  Austriaket.

Inuitët e greenlandit padyshim. Ashu si qeni merdhifin e mazalla se prej atij veni.

Lujne? Hikin?

Mazalla se tunden Fiqo. Tunden deshamthn.

Ejvalla.

Shqip Fiqo: Ju falemnderit.

E di po tu i perdor shume me mbarun 'f' - te.

Kjo ishte e undit o iqo. 

E nga ta dijsha un.. all nuk qita. Po all te madh paske zotrote.

Eeee, nejse varja. Rrofsh o iqiri. 

Naten.

Pa problem. Naten edhe tya.

O Fiqir c'i ke kto monologje personazhesh kshu mo ?  smiley

Fiqo , m'rregull nga Fiqiri ? smiley

emo kjo video  m'kujtovi kte personazhin qe ska lidhje me vidjon fare po meqe po flitet per patriotizem shif ku m'çoi shejtonismiley pastaj themi si esht e mundshme qe nji njeri influencon nje bote.po dyshoj qe ai çmimi karlo magno esht kriju apostafat per k'te.he,e kishe nigju naiher emrin e ktij??

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).