Grupet e punës së dy partive, gati prioritetet për 300 ditët e para.

Qeveria e re, e cila pritet të marrë mandatin në muajin shtator, do të rishikojë menjëherë buxhetin e këtij viti. Ky është mendimi i grupeve të punës nga Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim, që po punojnë për hartimin e programit të emergjencës për 300 ditët e para të qeverisjes. Burime pranë të dyja grupeve thanë dje se pasi kanë studiuar të dyja programet elektorale të të dyja partive, të cilat nuk kanë qëndrime që i ndajnë palët, do të nisë këto ditë detajimi i programit të ri. Programi i emergjencës do të jetë pjesë e programit qeverisës për katër vitet e ardhshme, ndërsa ai do të nisë të zbatohet konkretisht vetëm pas 1 janarit 2014.

Ekspertë të maxhorancës së re theksojnë se është emergjente që me nisjen nga puna të qeverisë së re të bëhet rishikimi i buxhetit për të bërë rialokim të fondeve në ata sektorë ku është më e nevojshme. Sipas tyre, qeveria nuk e bëri rishikimin e buxhetit këtë verë, siç ka bërë vitet e shkuara, dhe kjo mund të ketë ardhur nga mbledhja e ulët e të ardhurave dhe nga përdorimi i buxhetit për zgjedhjet. Sot, dy grupet e punës që kanë në përbërje të tyre ekspertët të njohur nga PS dhe LSI, do të mblidhen për të ballafaquar konkluzionet që ata kanë nxjerrë nga studimi i dy programeve dhe nisja nga puna e shkrimit të programit të 300 ditëve të para.

Dokumenti i parë që do të bëhet publik nga Edi Rama dhe Ilir Meta si produkt i punës së të dy grupeve të punës duket se do të jetë një raport mbi situatën ekonomike dhe financiare në vend dhe masat afatshkurtra për ta frenuar dhe përmirësuar atë. Do të raportohet për gjendjen në Tatime, Dogana, investime, koncesione dhe monopolet, që sipas socialistëve, nuk janë të pakta. Pritet që në mesin e muajit korrik të dy grupeve të punës t’u bashkëngjiten dhe ekspertë të huaj të fushës ekonomike të njohur në fushën e operacioneve ekonomike në situata krizash.

247 Komente

ore po keta duan te japin pershtypjen sikur coc po bejne, a si?! po perderisa keta nuk kane marre akoma "celesat" ne dorezim, dmth nuk i dine akoma mire bilancet financiare ne pergjtihsi, ca lesh plani "emergjence" do bejne?!

Pyetje e drejte.. shyqyr nise te llogjikosh Belulsmiley

Belulo, Liri deri ne prill ishte ne qeveri o burr...nje ide duhet ta kete se si jane punet

me argumentin Liro ke pjeserisht te drejte Rono..  por siç thua edhe vet,  ''nje ide''..  edhe   ashtu  siç ky shkrim nuk thote asnje shifer,  asnje te dhene ..   po ca dreq plani qenka ky  qe   dashka   te bazohet   ne    thjesht   ''nje ide''?    po sikur shifrat te jene akoma me keq se ci mendojne,  ose me mire..   dmth  iken planemregjenca per lesh  pastaj..   sepse  do tu  duhet te hartojne  nje plan tjeter, apo jo?

pse nguten  mor vlla, kete nuk e kuptoj... eshte ceshtje serioziteti.

o belul, o xhan, ishe mire me batuta filmash.mo u nevrikos smiley

Belul o byrazer, nuk durohet, me bo ne spirua sarkazemsmiley

Beluli tani do jete duke ripare gjithe koleksionin e filmave qe ne rast rreziku te jete plot me municione... smiley

o spiritus, o mjeshter... nuk e di si e kape nevrikosjen time (ndofta ke sensore si te Pjeri: D) po n fakt jam fare i qete! asnje nga keta, socialist apo demokrate, per me shume se dy dekada tashme, nuk los as me te voglin rol ne jeten time!smiley
po keshtu per se largu, shoh tallje, farse.. smiley

p.s. je i prere per minister propagande ne qeverine e re!smiley

p.s 2. -na edhe nje batute filmi te te heq merakun... "Plani (2-vjecar) i emergjences do te sjell begatine...smiley

p.s. je i prere per minister propagande ne qeverine e re!

smiley  Edhe une do beja fushate qe spiritusi ta merrte kete post smiley

"(ndofta ke sensore si te Pjeri smiley)"

kjo kam pershtypjen se eshte goditje e forte, edhe pse nuk e di me saktesi se cdmth... apo gabohem?

smiley

@ Belul: viti i pare eshte per diskutim te brendshem, i dyti do kaloje ne diskutim tek analistat, ne vitin e trete do merret parlamenti me programin, dhe ne te katertin do pyetet prape populli: a ta bejme apo jo, si thoni ju? smiley

po shaka bera o Belul, se te thashe nuk te rash.Une e di qe ti je holadez i qetesmiley qellove si kalama o Belul smiley

 

Shpresoj te bashkangjiten, sic thote ne artikull, specialiste te huaj, sepse per ato vendali aha i pame kur prezantuan programin te Opinion, vaj medet. 

Sipas fjaleve, thuhet qe do te shtohen 5 ministri, nga 13 do te behen 18. Jane shume goje per tu ushqyer.

prap me "gojet e liga thone...."..!!!

te tere ja futin si tju volase me mire!

 

E majta ka nje shumice te madhe, kjo i mundeson qe te beje reforma te medha ne pushtetin vendor.. duke kursyer qindra miliona euro. Prioriteti duhet te jete ne te papunet.

shpjegohu! pushteti vendor eshte i pavarur

Pushteti vendor eshte zgjedhur ne zgjedhjet lokale. Cfare dmth "reforma ne pushtetin vendor...duke kursyer qindra miliona euro"?

Nuk ka arritur akoma grupi i punes Beqo-Haxhinasto tek kjo pike, duro i cik. Socialisti ketu po tregohet i rrembyer dhe i paraprin ceshtjeve. 

Komunat nuk duhen te jene nen 5000 banore, qarqe nen 200.000 banore, eleminimi i keshilleve te qarqeve si istitucione pa vlere etj.

Aha ok, por 1 sek sepse ato nuk harxhojne as 1/100 e milionave qe thua. 

Per eliminimin ekomunave me me pak se 5000, tani duhet llogaritur sa shpenzojne e cfare ofrojne. Nje fshatar i nje katundi te humbur pa komunen e tij do te duhett te shkoje ne Vlore bie fjala per nje certifikate te thjeshte. Qarqet po ashtu nuk di sa shpenzojne, merren me mirembajtjen rrugeve dytesore me sa di. Dikush duhet ta beje, nuk eshte problemi te rroga ekeshillit qarkut qe mund te paguhen ne baze prezences ne mbledhje. Shpenzimet e medha jane ne min shendetsi, transport, aty levizin qindra miliona.

Fola per qindra miliona ne vite, jo sot.. qarqet nuk bejne apsolutisht asgje.. sa per ate punen e paket qe bejne mund ti delegohet shume mire nje istitucioni tjeter.. me eleminimin e qarqeve mendoj se kursehet afro 50.000.000 euro ne vit.

Ore shpenzimet 50 milion nuk jane rroga, jane pune e investime publike qe ben qarku, rruget dytesore, shkolla katundi, ndonje ujesjelles a ku di une. Keto dikush do ti beje gjithsesi. Thjesht eliminon rrogen e nja 30 veteve per qark, por ato do te zevendesohen nga punonjes te emeruar ne ministri.

Gjysmat jane rroga dhe strukture, gjysmat jane pseudo investime qe shkojne ne xhepat e politikes.. keshillat e qarqeve jane istitucionet ku punohet shume pak dhe abuzohet shume.

Keshillat e qarqeve me hamendje duhet te jene nja 30 vete le te themi. Nuk besoj qe kane rroge fikse, me perjashtim kryetari, sekretari, te tjeret mendoj ne baze prezences ne mbledhje. 

Tani kur ti thua, gjysma e shpenzimeve jane rroga dhe strukture, a ke ndonje reference per ta mbeshtetur kete?  

Sa per abuzimet, asgje nuk garanton qe abuzimi do te zhduket nese eliminohen qarqet e komuna, biles akoma me keq. Ne rastin e pare votuesit ne nivel lokal mund te bejne me shume presion ndaj kesh. qarkut qe kane afer, se sa ndaj drejtorise ne ministri qe do te marre kompetencat pas eliminimit te qarqeve.

30 vete keshillat e qarqeve ? e ke gabim mos kane 300

Pra socialisto, siç duken bathet, nje pjese te te ardhurave per investime, do e nxirrkeni nga shkurtimi i personelit te qarkut (mos e ke fjalen per pushtetin lokal) .  Pra ku ishim, asgjekundi. Hiq kendej, e arno andej. smiley

Aman o Pjer po ca thua? Edhe te duan nuk mund ta bejne, sepse qarqet jane organe qeverise vendore dhe duhet ndryshuar kushtetuta.

Po une s'po e kuptoj dot ate, Hunter, ai me Qarqe ka parasysh Prefekturen, siç dhe kuptohet rendom, apo pushtetin lokal, bashkine e komunat. 

Socialisti, po te flet demokrati. Kush ti ka mesuar keto brockulla se nuk ja paske haberin? Me keshtu genjeshtrash ju mbajne shpirtin Ramen&Metea se bashku me Beqen? Keshillat e qarqeve parashikohen ne kushtetute dhe per ti hequr duhet ndryshuar kushtetuta e cila nuk ndryshohet dot pa opoziten se kerkon mbi 90 vota. Ndarja territoriale gjithashtu duhet bere me konsensusin e opozites se nuk mund te vendosesh ti ne koken tende se je mazhorance, lere me qe kjo eshte nje mazhorance fiktive.

Qeverisja e koalicionit te majte, ashtu sic parashikohej do deshtoje me sukses. E ka filluar qe me shtimin pa kriter te portofoleve ministrore dhe me piktorin si kryeminister.

E di mor burre e di mos u nevrikos.. e mora si shembull me pare.. po le te bashkepunoje dhe sala dhe ti heqim

-NN

Skandali i pare eshte qe keta "aleatet" nuk paskan program te perbashket, por po e shkruajne tani! Nuk ka rast ne bote kur parti aleate mes tyre te mos kene rene dakord paraprakisht per programin qeverises per te cilin i propozohen elektoratit. 

I dyti eshte numri i dikastereve, qe mesa lexojme ne media pritet te rritet ndjeshem. Edhe ketu, nuk ka asnje arsye qe ne nje vend kaq te vogel sa Shqiperia te rritet akoma numri i dikastereve dhe i kostove perkatese, qe ju ftoj te mos harroni se i paguajme ne!!

Ne te dyja rastet, per mendimin tim kemi tallje flagrante prapanice me qytetaret!

Dhe kam shume frike se ky eshte vetem fillimi!!

nuk besoj se behet fjale per program.. por si do koordinojne programin e tyre.

budalleqe!

[ej ju lutem, besoj se kam nje minimumi te drejte qe qesh me keto traplleqet qe shkruhen ketu me shumice. apo duhet tu pergjigjemi nje per nje me arsye ketyre dokrrave?]

Fakti qe kane hyre ne zgjedhje secili me programin e vet eshte i gjitheditur besoj. 

Tani po komentojme efektin e pare, paradoksal, te kesaj situate, rakordimin ex-post te propozimeve, proces qe shoqerohet me deklarata te tipit "...programet nuk jane shume te ndryshme...", si te thuash, shyqyr qe na qelloi keshtu!

Situata me lart deshmon edhe njehere se keto dy forca nuk jane bashkuar per perputhje vizionesh dhe idesh, por per interesa te ngushta dhe, per mendimin tim, shume momentane. 

po u tha ne media eshte e vertete??? pffff....

Po u tha ne media eshte genjeshter!? Aspak. Media ka burimet e saj dhe i citon.

Nderkaq, nese eshte genjeshter dhe mediat jane te pasakta partite le ta pergenjeshtrojne!

Per sa kohe nuk e kane bere, qendron versioni i propozuar ne media.

 

 

Eksperiencat për këtë fillim janë Obi - Wan. Sa për programin kujto vetë disa vite më parë kur Meidani i dorëzonte Ramës një goxha libër disa okësh që rezultoj një flluskë sapuni. Programi i tyre ja ta them unë, deri në fundt të vjeshtës do ketë qindra mijra të zhgënjyer, mijra zemërthyer e qindra 'armiq'..

Ta kisha fjalen qe aleanca eshte bere me yxhym, ne minute te fundit, vetem per efekt numrash ne zgjedhje!

Nuk kane kontrolluar me pare as programet, as vizionin, as njerezit, as qellimet, as vullnetin, asgje!

Kjo eshte situata me paradoksale qe me ka qelluar ndonjehere te kundroj! 

Nisur edhe nga keto indicie, niveli i besueshmerise ndaj tyre, ne kete moment, per mua eshte minimal!

Obi, po si do kishin program te perbashket kur secila parti konkuronte ne zgjedhje me programin e vet,edhe pse ne nje aleance? Kjo qe kerkon ti nuk ka kuptim.Tani eshte fjala per te hartuar programin qeverises i cili reflekton ,sintetizon dhe detajon programet elektorale te dy partive, percakotohen prioritetet, masat emergjente, afatshkurtra  etj. 

e dyta, nga s akam lexuar ne shtyp, ajo qe ti quan rritje te numrit te ministrive ne fakt eshte copezim i disa ministrive te mbingarkuara, ku humbisnin specifikat sektoriale. Psh Ministria e Rendit ndahet ne M.Brendshme dhe Ministria e Decentralizimit (po flas nga sa kam lexuar ne shtyp). Ndarja e disa Ministrive eshte lehtesim i burokracise, ka m shume fokusim ne prioritete dhe koordinim me te mire te punes.

Nuk ka tallje , ka pergjegjshmeri. Dmth ti shikon zi sepse mban syza te zeza.Vuri xhamat roze dhe shif si duket smiley

Ndarja e disa Ministrive eshte lehtesim i burokracise

smiley  Oh me fal, me duket e paske seriozisht.

Meqe e dike si do ndahen Ministrite, cfare do me thene Ministria e Decentralizimit?

sipas konceptit te ketij mildeles, kur ka nevoje per te shtuar poste ne administrate, per nevoja te ngjashme me keto qe paraqiten, mund te justifikohet edhe nje ministri e turizmit bregdetar, nje e turizmit malor, nje e tjerrjes se leshit. nje ministri e univeristetit dhe nje ministi e te mesmes.

completement dans le merde

nuk meriton vemendje. kokbunker.

e o mire pune e madhe. smiley vetem mos mu lepi me.

decentralizmim , gjembo, dmth me t bo ty fije fije smiley

me nje fjale me e zhvesh lakuriq?

mos ma deformo mesazhi, pls smiley

Me fal, me doli padashje nga shpirti.

spiritus, cfare do beje kjo Ministria e Decentralizmit?

Gjithashtu, nuk e di si e shikon ti lehtesimin e burokracise duke shtuar numrin e ministrive. Nqs kishte dy zv ministra, tani do kete 4. dhe shumezo me n per numrin e drejtoreve, sekretareve, etj. etj. Te gjithe keta do marrin rroga. Socialisti/gjergj me siper thone qe kjo ne fakt do kurseje "miljona".

Po ka qene me pare:Ministria e decentralizimit dhe pushtetit vendor, ne mos gaboj.MRendit tani mbulon:rendin, sigurine, p.vendor, gjendjen civile, trafikimin.Cfare te keqe ka qe M.Rendit te mbaje vetem sektoret e sigurise, rendit sesa te mbaje shatte kunguj nen sqetullen eMulit dhe nja tre a kater kunguj zv/ministra?

Faleminderit per pergjigjen. E di qe per gjendja civile ka drejtorine e saj - dhe po, varej nga Ministria e Brendshme. Po keshtu edhe te tjerat. Nuk besoj se eshte ankuar ndonjehere ndonje minister deri tani "obobo sa shume pune qe kam" apo jo?

Ndoshta edhe mund te jete sic thua ti. Per mendimin tim, nuk calon e keqja tek nr. i ministrive dhe shtimi i tyre, per mendimin tim perseri, po behet per te kenaqur ngjaleatet.

Edhe kenaqja e aleateve me poste ndikon, nuk e mohoj.Por s aper ate se nuk u ankua ndonje minister, hej, o gjembo, po ca thu ti, kush kishte  mendere te ankohj nen sulltanatin e Saliut? Edhe tani kush ka mendere te ankohet se pse e ndave apo pse e bashkove.Te jemi realiste.KABINETI,struktura e tij, eshte kompetence e kryeministrit, formalisht.Tjeter gje konsultimet me aleatet, marreveshjet etj.

Spirituso, nese doni vertet #rilindje, duhet te rritet eficensa, jo nr. i njerezve me poste. Pse mos t'i themi gjerat ashtu sic jane, qe kenaqja e aleateve eshte kryesorja? Nuk po akuzoj qe po e ben vec PS-ja kete, edhe PD-ja te njejten gje ka bere me pare.

Nje "sekret": punen nuk e bejne ministrat, por ata poshte tyre (ne organike).

+1

Nuk jam kundra.Une shpresoj te mos kete rritje te nr. te njerzve, dmth hapje vendesh pune , pra rritje te shpenzimeve. Nje shterngim rripi psh per pagat e parlamentareve dhe ministrave do ishte nje mase e mirepritur ne kohe krize.

nje ide e mire per ministri krahas "Ministria e Dekoncentrim-Decentralizimit," do te ishte "Ministria e lehtesimit te burokracise"

smiley

Edhe une jam dakord me nje qeveri me te gjere ne numer ministrish.

Rakordohuni me Socialistin lart, sepse njeri thote decentralizim, tjetri centralizim.

@SPIRITUSIN:

Une po komentoj zhvillimet e para, per mua negative, te bashkeqeverisjes LSI-PS.

Mungesa e programit te perbashket parazgjedhor, qe ti e konfirmon me lart, po sjell sot corodine e pare ne qeverisje.

Grupet e punes po shpenzojne kohe dhe energji jo per te studjuar zgjidhje dhe politika ne dobi te qytetareve, pune per te cilen jane mandatuar, por per te rakorduar programet, nje paradoks ky i padegjuar, pjelle e aleances se rrembyer parazgjedhore qe u materializua ne minute te fundit, vetem per te marre pushtetin!

Kurse per piken e dyte, ti rrotulloje muhabetin si te duash, po nese sot kemi 12 ministri dhe ne Shtator na behen 18, kjo quhet rritje, dhe cfare rritje se!

Une mendoj se nje vend i vogel, me rreth 2 milione banore rezidente dhe nje ekonomi ne krize te rende si kjo e jona nuk mund tja lejoje vetes luksin e shumefishimit te dikastereve, per te kenaqur orekset ministrore te aleateve! Cdo ministri eshte baraz me kosto shtese te garantuara, pa asnje garanci per shtim apo permiresim te sherbimit.

Po u rriten vertete, ky do te jete krimi i pare moral dhe shperdorimi i pare i madh i besimit te qytetareve nga ana e kesaj mazhorance. 

Une jo vetem qe jam kundra, por sugjeroj madje qe aty ku eshte e mundur dikasteret te shkrihen e te bashkohen, per te kursyer parate e qytetareve. 

Prandaj bej thirrje nga ky forum:

STOP SHTIMIT TE NUMRIT TE MINISTRIVE! STOP EMERIMIT TE ME SHUME SE 1 ZV. MINISTRI PER CDO MINISTRI!

Ti kujton se po nisin punen nga niveli zero? Edhe njehere, duhet te dallosh programet elektorale (qe jane ne leter dhe u prezantuan) nga programi qeverises. Nuk do behen shpikje qe duan kohe.Nje perkthim dhe detajim te programeve elektorale ne nje prgram qeverises, me nje matrice ku renditen objektivat, prioritetet, masat , afatet, burimet.

Copezimi ministrive nuk shoqerohet detyrimisht me rritje te administrates.Ka nje tavan nga BB qe nuk e kalon dot.Manovrohet  duke  bere ndryshime strukturore.Se na lodhe o Obi, qetsohu.

Nuk qetesohem shoku, sepse keto manovrat qe permend ti nuk do behen me pasurine personale te Edi Rames dhe Ilir Metes, por me leket e taksave te mia.

Do te me vinte shume keq, p.sh., sikur me parate e djerses se ballit tim dhe bashkeqytetareve te mi, te shpikej ndonje ministri, si ato qe permend ti me lart, per ti bere vend ortakut partiak te atij Mark Frrokut, vella i nje vrasesi.

Nuk e di a me kupton!? 

Obi me qetesi smiley.

Do shtoja se pa dale lista e ministrave, le te mos shqetesohemi per Ministrin Frroku, qe edhe sikur prift a hoxhe ta kishte te vellane, s'ka asnje lloj kualifikimi per minister mjedisi.  Heperhe te gjitha keto jane aludime te mediave.  

Mbreme po ndiqja ne tv nje ekspontent te partise demokristiane te Zef Bushatit.Kane marre nje deputet keta. Ky robi ishte shume i bindur, na takon nje ministri thoshte.Dhe si argument shtese jepte: sepse presidenti , kryeparlamentari jane muslimane, rama ehste ortodoks.duhet balancuar ndarja e tortes edhe me katolike thoshte.Dmth presione dhe detyrime te kesaj natyre ka.Midis Shibes dhe Karibes si t thuash.Duhet nje qeveri me strukture efikase (ne diete tha shkou sali por oreksi erdhiu duke u shtuar) POR...jane dhe aleatet qe duan llokmen e tyre. 

Nga na tjeter ndryshimet strukturore jane alfa e punes, jane te nevojshme.Imagjino turizmi, sporti, ku;ltura, estrada, teatri, trasheginmina, monumentet, rinia nen nje portofol ministror.Pak nga te gjitha e ne fund asnje gje te hajrit.Ndarja eshte me se e arsyetuar.Madje duke lehtesuar dhe organikat e teperta.

Ose ka nje mizeri institutesh, drejtorish kombetare , qoshe te ngrohta mbetur qe nga koha e komunizmit ku dridhet zinxhiri, pihet kafe e luhet letra ne pc.Keto duhen fshire nga faqja e dheut e duhen ngritur struktura funksionale. 

Ose numri pafund i policive , nje nga premtimet e Rames, per te krijuar nje trupe koordinuese dhe nje polici te vetme. Mua me duket racionale. 

 

Strukturo dikasteret; shkri drejtorite; shkurto stafin qe nuk duhet; merr ne pune njerez te afte dhe rrit produktivitetin; bej cfare te duash ne kete drejtim, je i nderuar dhe ngre kapital politik te pamate per te ardhmen!

Ama po e fillove me kabinet me 18-20 veta, plus 40-50 zevendesa, me ministra si Bushati, apo ai Muslia, apo te tjere karagjoze si keta, athere ke tall' me nder prapanicen me qytetaret, qe te kane mandatuar per ti ndihmuar te ngrihen ne kembe, jo ti shtysh me thelle ne grope! 

+1

e pra gabim i madh do te jete nese administrata nuk zgjerohet

Do s'do Spirituso, je i detyruar te kenaqesh edhe aleatet me ndonje ministri apo zevendesminister e drejtor drejtorie, perndryshe e nis keq punen me drejtimin e shtetit dhe te qeverise. 

Nje hap i mire do te ishte qe te kufizonin pushtetin e kryekomunareve: padrino, bajraktare e bejlere moderne qe kane zaptuar zonat jo urbane te Shqiperise.

Edhe urbanet po aq keq jane! Shiko Durresin, Vloren, more po vete Tiranen!! 

shume mire. Programi i emergjences eshte tejet i nevojshem per te rivendosur vijen e startit/nisjes per nga ku do te duhet te filloje rilindja e Shqiperise. Do te duhet nje kohe e caktuar derisa te kuptohet se si eshte arka e shtetit, sesi jane punet ne proces dhe transaksionet e vonuara.A ka pasur shkelje dhe abuzime dhe dokumentimi i tyre per tia derguar organeve kopoetente etj. 

Vrima qe ka lene saliu ne buxhetin e shteit eshte reth 1 miliard $.. asnjeri nuk e di, por une jam i sigurt qe i afrohet kesaj shifra.. Socilistet 4 vjecarin e pare do ta kene shume te veshtire te qeverisin. Te shpresojme ne BB dhe FMN, sepse keto 2 istitucione Saliun dhe Boden nuk deshin ti shifnin me ere.

Nuk e kisha lexuar kete.. i bie qe shifra qe deklarova me larte eshte mese e sakte.

tek PPU ka shume kohe qe e kemi ngrit kete e thene. ishte dhe nje tjeter dje ke shekulli. shqiptaret ne tremujor te dyte kane harxhu me shume jasht per turizem sesa kane ardh te ardhura nga turizmi brenda.

nuk mendoj se ekonomia nuk clirohet kollaj. do clirohet shume shpejt nese do kete garanci. ata qe kane pare po presin se cdo thote qevera e re. me ata qe kane pare kam nder mend ata me thase te cfaredore forme qofshin.

eh sali bolleku, kush e di sesa pislleqe do te dalin ne drite kur te vij qeveria e re. Cfare jane denoncuar deri tani nuk jane vecse maja a ajzbergut te zullumeve qe ke bere ti dhe shpurra jote kryekeput kriminale.  

po Zaloshnja po, pirdh se shfryhesh, kur i thoshte ustai Malaj keto boshin si interresante tani qe u ka ardh veza te bytha tani fillojne e kakarijne.

ua thashe Sala ua futi prap njalen, i gjai me pallkarinot qe ka verrdalle hapi thesin dhe ja selloi, tani Sala me laps ne dore dhe u heq vize premtimeve te "Dream Team".

e kom thone nuk na ndahen fatkeqsite neve joooooo. Me kyt krize qe po vje me kyt eufori qe mbollen keta ne popull do perballemi me nje deluzion e dekurjaim epokal.

Bukur!

Medemek socialistet avash avash po pregatisin opinionin se  s'kemi c'te bejme se keshtu na e la vendin Saliu.

Shifrat zyrtare të Bankës së Shqipërisë japin një alarm të ri, kreditim zero në pesë muajt e vitit 2013. Tashmë mund të pranohet se zyrtarisht Shqipëria ka hyrë krizën e kredive.  Të dhënat e fundit zyrtare tregojnë se për herë të parë që nga viti 2002, stoku i kredisë për sektorin privat ka filluar të tkurret.

Stoku i huasë për ekonominë ishte 554.7 miliardë lekë në fund të muajit maj, në të njëjtin nivel si në fund të 2012-s, duke dëshmuar se biznesi apo dhe individët e kanë pasur shumë të vështirë që të marrin hua në banka gjatë pjesës së parë të këtij viti.  Në krahasim me majin e një viti më parë, kredia për ekonominë është rritur me vetëm 1.4 miliardë lekë, apo 0.3 për qind. Një vit më parë ndryshimet përkatëse ishin 47 miliardë lekë dhe 9 për qind .

Ngadalësimi i ritmeve të rritjes së ekonomisë, shtimi i kredive me probleme që e kanë kaluar nivelin e 24 për qind  në prill 2013, problemet e likuiditetit të biznesit, frenimi i investimeve nga sipërmarrjet janë disa nga arsyet kryesore të kësaj tendence tepër negative të kreditimit të ekonomisë në vend. Situata duket më e përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2008, kur vendi sapo filloi të ndiente pasojat e krizës ekonomike globale.

Që pas vitit 2009, ritmet e rritjes së kredisë janë ulur me ritme të shpejta. Por, deri më tani, asnjëherë rritja e saj nuk ka rënë nën zero, ashtu siç ndodhi muajin e kaluar. Biznesi është në fazë tkurrje të aktivitetit dhe ka ulur investime e reja të financuara me borxh. Vitin e kaluar, ngadalësimi i fortë i kredisë ishte shkaku kryesor që e përgjysmoi rritjen ekonomike nga 3 në 1.6 për qind.

Tashmë ky efekt ka gjasa të kthehet në negativ, duke zbehur shpresat për një rigjallërim të shpejtë të ekonomisë, kur vetë Banka e Shqipërisë së fundmi e ka pranuar se kriza e huave mund të vazhdojë edhe në periudhë afatmesme.

 

grafiku

TCh burimi apo jo? Korrigjim, jo Kreditim Zero po Rritja e Kreditimit eshte zero, pra kredite kane mbetur ne te njejtat niveli te nje viti me pare.

E cfare korrigjimi se!!! Ndryshon komplet kuptimi!

 

Rritja e Kreditimit eshte zero, pra kredite kane mbetur ne te njejtat niveli te nje viti me pare.

+1

E kemi thene qe para zgjedhjeve qe refreni pas nje fitoreje eventuale te koalicionit te majte, do te ishte:" ekonomia eshte shume rende, arkat jane bosh!"

imagjino ta bente kete loje perverse ndonje qeveri apo parti qe futej ne zgjdhje si alternative ndaj keqqeverisjes ne nje vend si Italia apo Franca...

po me kakat shqiptare cdo gje ndodh... populli e gelltit. duhen nja kater pes militant propagandues zhurmeues si keta me larte dhe aq mbaron puna...

E po ata ata nuk kane Sali. Ne kemi Sali. Keshtu qe "fajin e ka Saliu".

Ja se si qarku i logjikes prej militanti mbyllet me se miri.

Keto jane ikjet e Saliut nga pushtetismileyas meje, nami u befte. Ne 97 la pas malin me piramida, tani ka lene humneren e borxhit. dhe fajin sigurisht socialistet e kane.

Ishte largpames, ndertoi rruge te medha, te gjera e te kushtueshme. Te tjereve (paraardhesve te tij) nuk u shkoi ne mend nje gje e tille, atij po. kur u ndane, aq u rane (te tjereve, sigurisht !)

Po stalker po, po nje GABIM beri Tos Nania tha "do ua kthejme leket e piramidave" dhe te gjithe ate majten men ja kujtuan der ne 2005 perfshi dhe Vilajet Qyrkun atehere lider i Mjaftit antikorrupsion.

Ky i gjati s'la mo pa bo hartime se sic e dime mesusi eshte edhe i penes.

Kot tesh edhe keta, gjoja po punojme . Si u beka plan emergjence pa e dite gjendjen reale te financave dhe te shume indikatoreve te tjere te ekonomise?

Shkoni e pushoni me mire se do keni kohe boll te punoni ne shtator  smiley

Me keto kritika kaq te thella qe vijne nga antaret e ppu-se qe prej 8 vjetesh ne adrese te ps-se .... shume veshtire do e kete kjo qeveri, me mire te japin doreheqjen qe ne korrik dhe t'ja lene saliut se ai coc di nga keto pune

jo saliut po zevendesit te tij , mos bej keshtu gabimesh smiley

po Saliu iku mor bir, kaq te veshtir e ke ta kuptosh.
qe tani e ndjeve dipendencen? opopo!

ej hapni nje akaunt me emrin Sali Berisha qe ta shajm dit e nat se na u fik peshku... smiley

Po s'ka noi gjo t'keqe, une po thosha te kthehet prape sic u kthy imami, ruli, ceka etj. Per te miren e ketij populli e kam llafin.

Saliu gjithnje ne zermat tona.

Potencialet i ka, njerez te pergatitur plot, duke fillu nga majlinda bregu e olldashi, e duke mbaru te xhelal mziu. Keta socialistet s'kane gjo n'terezi kshu si e kane nis, bile s'kane gjo n'terezi pa e nis fare. A po thone kete shumica e komentuesve apo jo?

Jo pa nis, se ajo eshte mire. 

Cfaredo qe te nisin, s'kon gjo ne terezi.

Mos harro qe socialistet jane ne kohe negative ala, e? Si ta shpjegoj me mire... psh ne momentin qe ngjizesh te nona, ta zejm, je - 9 mujsh... 

smiley Fiks

Te gjitha keto gropa financiare apo te gjitha abuzimet me ekonomine dhe jo vetem ate, duhet te behen here ps here publike per popullin ku me fjalor te thjeshte tu shpjegohet sesi do ta gjej situaten qeveria e re. KJo duhet bere patjeter ne menyre qe populli te ndergjegjesohet per gjendjen dhe lkushtet ne te cilat qeveria e re po e mer drejtimin. 

Jo ore vertet!!!!???

Po ku ishe ti o zot per kaq vjet kur te mohuam.

Po ulaj e taksave? po taksa progresive? i bje te taksohen kriminelat se biznesi sic e sheh zotrote po zgerlaqet ne borxhe

Po 250.000 vene pune, po bujqesia e peshkimi.

Hec piktor te rrufsha pallen se dy penelata dhe nje furce e zgjidh ti kyt muhabet.

Mos fol percart. 

e kishin pyt ed ramen ne konfidence, si do dalim nga gropa?

Sekuestrime, ish pergjigj Rama! 

+11 Good point!  smiley

Do ti sekuestroje Metes ate mega-vilen tek Gjiri i Lalzit? Apo ndonje nga pallatet qe ka ne Tirane?

jo. do sekuestroje fjalkalimin e llogaris bankare te Edit qe ti shtojne nja ca leka se esh dobet fare... smiley

Si sekuestrime? Kish vazhdu biseda.

Ja se ta shpjegoj me qarte, ish pergjigj Rama. E zejme se ti ke dy shpia ne Tirane...per shpine e dyte do ta masim koken me pe ne taksa...nuk ke ti pagush taksat, do sekuestrohet apartamenti dhe do nxirret ne shitje me cmim te ulet. Me ket rast shbllokojm dhe tregun e apratamenteve. Ose e zejm se zotrote je emigrant jashte shtetit por ke prona ne Shqiperi te cilat i jep me qera...taksa...taksa...taksa...sekuestrim...sekuestrim...sekuestrim...shitje...shitje...shitje...Rilindje!

ne emer te popullit sekuestrimet ??

jo po ne emer te saliut. Po ne emer e per llogari te ligjit o byrazer. Ligji dhe vetem ligji.  La loi c'est la loi!!

Timi, nuk e ke kuptu qarte Cenin. Sekuestrimet ne emer te popullit do te behen. 84 deputete bejne cte duan ne parlament, e therrasin popillin te shkoj ne parlament i japin nje laps ne dore dhe i thone jepi o popull shkruaji ligjet si te te doje suma...84 deputet o Timi nuk i thone shaka!!!

Ose e zejm se zotrote je emigrant jashte shtetit por ke prona ne Shqiperi te cilat i jep me qera...taksa...taksa...taksa...sekuestrim...sekuestrim...sekuestrim...shitje...shitje...shitje...Rilindje!

Bame, e degjon c'thote ky shoku jot? Qaje golf course smiley

Manush Myftiu vinte nga familje bejleresh, por ja qe nuk u quajt kurr as kulak e as bejler...eshte e padrejte kjo bote!

Mos prit te kuptohesh. Ne disa raste, kuptimi do jete i detyrueshem, pas parimit "hip nje here ne autobus, se ku do ulesh e shohim aty brenda".

Ron, ne do t'ja dhurojme vete pushtetit shtepite dhe pronat tona.

Vecse mo na vrsini, burgosni e internoni.

PS: Ca gjela qe kisha i depozitova ketej nga Zvicra. T'i kem kur te bjere regjimi.

Juve s'keni pse na i merrni, ne jua japim vete. Te mbledhim fshatin dhe...

Ols, mos genje! ti ke thene qe edhe nje zgjerim pa leje, nuk ke mundur ta besh (contrairement me komshiun qe e kish bere ballkonin verande !) smiley
 

I kam per depistim ato histori. Ne keto 8 vjete te Saliut kam bere lek te madh.

Po si i thone asaj... germo Tare germo... se gjelat e mi ne Zvicer i gjeni!

For European lenders with private-banking aspirations, a presence in Switzerland used to be a must. Now, with bank secrecy eroding and rising compliance costs chipping away at profits, more are saying adieu.

Ca paskeni qen mor komunista? Po as ne Zvicer nuk na lini rehat?

ne jemi gjothmone nji hap para...ceshtje intelekti

Olso hic mos ta nin...tashti ka liberlaizim vizash. Mbas sekuestrimit qeveria te percjell deri ne kufi te jep ne dore pasaporten biometrike dhe te thote ec tashti shko e boji derman vetes!!! IRS ne amerike po nuk pate pare me pagu ate qe quhet property tax jo vetem qe ta sekuestro pronen por te rras dhe mrena. (Pyt Deionin po nuk besove) Rama e ka thene, dobesia ime eshte zemra e bute...nuk do fus njeri brenda per pune taksash!

Ka para, ka. Edhe kur s'ka, gjenden.

Paraja si e tille, eshte me i vogli problem.

Problemi qe kemi perpara eshte me shume emocional se ekonomik. Ajo qe e qujne "besimi i konsumatorit", por ne parametra shqiptar.

Pa FDI nuk ka zhvillim te qendrueshem. Ky parameter do te jete testi i madh. Dhe ketu nuk hyjne parate e arketuara nga privatizimet. 

Investitoret vijne vetem po pati klime te pershatshme per biznes; po u sollen si me perpara, duke ju kerkuar gjoba per cdo dokument, nuk ka zhvillim.

 

Rono, prandaj ai kushwa im i doganave qe kish dy shpia (por priste madatën e trete te pd qe te blente shtepine e trete, "n'sarande ket here mo" - thosh kushwa) kish fillu te vriste veten ?

sekuestrimi marshon
perpara

smiley

Rama tha qe edhe legalizimet e ndertimeve pa leje do ti beje gratis, jo me te shkoje tju marri njerezve taksa per shtepite e dyte e te treta!

Makar...

Ata qe do perfitojne nga legalizimet jane fakira (jane pjese e 95%) po flasim per njerez qe kane nga 2 apo 3 apartamente!

Pastaj zemren ja ka kalit popullit Berisha me ato familjet qe i nxorren nga shtepiat e pronareve...tashti i eshte fortesu zemra popllit nuk preket nga lotet dhe qyrrat e 5%

Ore mos me fol mua per "fakira"!

Legalizimet nuk jane barraka, e ke idene se per cfare po flet apo jo!?

Ke bere ndonjehere ndonje shetitje ne Paskuqan, Bathore apo ndonje zone tjeter informale, i ke pare shtepite me 4-5 kate qe jane ndertuar pa leje aty, apo jo!?

Shikoji ketu

 ITObi-Wan - 4 Korrik 2013 -

Makar... 

Obi, mbaje mend kete makar !

makarish

Nuk e harroj. Kam vite qe e enderroj nje qeveri qe vjel taksa ne menyre te ndershme dhe ne perpjestim te drejte!

Per mua eshte e papranueshme qe une te robtohem ne emigracion dhe mezi te blej nje apartament 100 m2 ne Tirane, me kredi, nderkohe qe me te njejtin investim ka njerez qe kane zaptuar toka dhe kane ndertuar pa asnje leje mbi to godina shumekateshe. 

Eshte e papranushme qe une ta paguaj si frengu metaforik pulen energjine elektrike muaj per muaj, nderkohe qe zonat e ashtuquajtura informale llamburisin gjithe naten si Las Vegas, pa paguar asnje qindarke!

Prandaj them, ishallah!

Me shume ministri per popullin! Me shume perkushtim, fokus, vemendje ndaj problemeve!

Ke dhene ide gjeniale per manipulatoret e opinionit! 

"Ministria e Popullit", e deleguar per te degjuar dhe adresuar te gjitha problemet specifike te grupit social qe quhet POPULL. 

Minister, pa portofol, Spartak Ngjela, qe do ti adresoje problemet ne rrafshin doktrinor-filozofik dhe do ti binde masat se edhe te varfer mire jane, mjafton te jene te lire!

Te 23 ministrite e tjera do merren me ceshtje qe nuk kane lidhje me popullin, si koncesionet, minierat, guroret, ndertimet ne bregdet, e keshtu me rradhe... 

Avokatit duhet t'i jepet nje ministri e re e quajtur "Ministria e Bonsensit Racional dhe Praktikave Eficiente".

Ministria e Pervojes Anglo-Saksone

Ajo eshte drejtori. Me sakte "Drejtoria e Pervojes Anglo-Saksone dhe e Koordinimit Adequat te Politikave Fiskale"

Po ndihma qe s'mundem te marrim gjate qeverise se Salise, ka shance t'i marrim tani?

Sigurisht qe ndihmat dhe kredite e buta priten ti ofrohen bujarisht Shqiperise, por gropa eshte kaq e thelle sa duhen gjetur forma te tjera per ta mbushur ate. Rruge, Rruge , Rruge pelliste idioti, por vetem mirembajtja e tyre dhe me keq akoma rikonstruksioni per shkak te abuzimeve ne ndertim kush e di sesa leke do ti haje buxhetit te shtetit. Te jem une e muros mu ne hyrje te tunelit te rruges se kombit ashtu te gjalle.

e ke pare segmentin Durres-Rrogozhine cfare tallje, kane kater vjet, arrna arrna, shtro ne nje ane  eprishu ne anen tjeter. Po segmenti levan-vlore, me dy shtesa buxheti, vune gjasme ca llamarina anash rruges per te priur murlanin qe fryn nga Zvernci.Aasnje rruge me standarte! Baterdi! Po me tregonin qe nga rruga Nga Vlora per ne Kuc eshte bere sikur e kane shqyer qente.Per te mos fol per segmentin Pocem-Tepelene qe mbeti e mbeti. Dhe ky qe po iken bertiste, kemi shtruar 10 000 km rruge!  Ku jane mer jahu? 

pikerisht keto gjera me pamje filmike i duhen trguar popullit qe te kuptojne sesa mire kane bere qe e zbythen kete lugat te njerzimit, kete (nuk po gjej dot nje fjale te sakte per kete felliqesire) mut muti.

Ke shume te drejte. Rruget jane tmerr i vertete, nje tallje e madhe me qytetaret. 

Shpresoj ama qe qeveria te kete ne program nje rishikim te cdo tenderi, nga projektimi ne zbatim dhe ti coje perpara pergjegjesise te gjithe ata qe kane perfituar para publike pa bere punen!

Kritikat ne media mund ti bejme edhe une e ti, gjithe diten e gjithe naten, por pushtetin ekzekutiv e kane vetem ata. 

kush do ti rishikoj keto tenderat Rama qe kur ishte kryetar bashkie ne Tiran mbi 70% te tenderave ua dha dy firmave?

Sigurisht qe ndihmat dhe kredite e buta priten ti ofrohen bujarisht Shqiperise

smiley  o berber, je i madh, qafsha Meten! Ndihme-ofruesit mezi paskan pritur qe te fitoje ngjalacioni se po ju djegin xhepin ato parate e teperta qe kane. "aman merrini se s'po dime ku t'i fusim. Me mire ju se ata"

Per sa kohe Shqiperia = Ilir Meta, aty mbahuni se do vershojne investitoret dhe ndihmuesit smiley

smiley kur qesh ti mu me behet zemra mal. Lumturia jote eshte kenaqesia ime.

po, POR me kushte. dhe kushti i pare eshte te shlyhen borxhet qe qeveria i ka biznesit. eshte pak a shum rregull i pergjithshem ose kusht kur japin kredi te buta.

jep edhe EU shume para nese di te besh projekte te tipit qe do i harxhosh paret per ate qe i ke kerkuar jo t'i kalosh diku tjeter.

Nuk mund te perdoren ndihmat per te shkyer pjese te borxheve?

Edhe, kane ndermend kta te PS-se t'i fitojne ndihmat?

twino - pytje retorike besoj, right? smiley

i dont know what im talking about thjesht desha te di me teper mbi kte.

ah ok. varet si do negociojne. po shpjegoj vetem nje scenario. IPA e EU jep goxha para nese prezanton projekte me impakt social (pare per rruge, water networks etc) por duhet te dish te besh projekte dhe t'i kerkosh. kete psh ajo bregu nuk e beri dot kurre si ministre integrimi. faji i mosmarrjes se pareve ishin gjithmone tre ligjet. doli edhe nje i EU per SouthEastern Europe qe tha se fondet nuk kushtezohen nga ligjet, po keto lloj argumentash llogjike ne pjesen me te madhe te rasteve anashkalohen nga kokenxehtet.

Ketu ke me shume per IPA. ka edhe tabela krahasuse per vendet.

ndersa FMN nuk jep pare, thote thjesht ky eshte kuadri ose keto jane burimet per kredi te buta.

problemi me paret e huaja eshte se deri tani nuk ka pas garanci. them se ne vit te pare do jepet jo aq shume sa do donin te jepnin sepse duhet viti i proves, por do fillojne me gjera te vogla. do kishin shance me te mira nese paguanin borxhet qe i ka qeveria biznesit, sepse jo vetem qe ato para do vihen menjehere ne qarkullim, por edhe do rrisin konsum.

berisha kishte nje filozofi ekonomike per kapital politik te vetin: rriste rroga per vota dhe ndertote rruge me pare borxh nga bizneset qe nuk i pagunte. kur ne fakt po nuk prodhune bizneset nuk ka rroga ke privati qe jane mbartesit me te madh konsumator te ekonomise. nuk eshte konsumator ai me rroge shteterore.

Gaia, FMN-ja jep kredi, dmth jep pare

jep shume pak, po rekomandon te marresh me shume nese hyn ajo garant. flas per potencial thithjesh parash.

FMN-ja nuk eshte aspak zgjidhje e mire ne fakt, sepse ata japin kredi vetem per bilancin e pagesave, dmth jo-investime etj etj. Por fale qeverise ne ikje, Shqiperia u rikthye ne stadin nga i cili kishte dale qe ne 2002 ose 2003, pra kur nuk kishte nevoje te merrte borxh per te paguar kestet e borxheve dhe rrogat. Ne keto kushte, gjeja e pare qe ben FMN eshte qe te kufizon shpenzimet publike, kryesisht investime ne infrastrukture etj. Realisht po vijne dite gri per ekonomine, por hunjte nuk e kuptojne akoma qe kete trashegim po e le qeveria e shiritave te zgjedhjeve.

Futja kot, kur binin kembanat, PS i vari kambanaret e vet.

Kur Malaj dilte ne parlament per buxhetet e Bodes dhe vinte alarmin per thellimin e deficitit Sajmir *iri, e soj e sorollop merrej te denigronte koleget.

Beqja, qe kishte kart blansh nga kryesia te fliste per financat, dilte e ja fuste kodra mas bregut.

Pastaj erdh fushata dhe

Sokellin Rrapo Hekali

Sokellin sa tundet mali.

E mur vet persiper i gjati ekonomine e financen dhe tha, Begati per te tere

Rrofsh.

po sa eshte borxhi qe i ka qeveria biznesit, edhe sa mundesi konkrete ka qeveria t'i paguaj ato ose pjese te tyre?

Neqoftese merret statusi kandidat ne dhjetor pervec dy komponenteve te IPA-s, shtohen dhe tre tjeret.  I rendesishem sidomos komponenti per zhvillimin rural. 

Pastaj, a do te implementohen si duhet, a do vidhet e gjera te kesaj natyre, eshte ne doren tone.  Por dhe te institucioneve perkatese te BE-s qe do vezhgojne keto implementime.  

Gjthmone nese merret statusi ne dhjetor. 

Me kthimin e FMN-se (sic e ka pranuar Rama) dhe vezhgimin nga institute si BB etj, ka pak, po shume pak te ngjare qe te kete rritje te administrates.  Edhe sikur te duan tanet, s'do duan shefat e masave te rreptesise.  

Po ashtu, ideja e programit paraprak per 100 ditet e para, per 300 ditet e para s'eshte shpikje shqiptare se na habiset. 

Fjala jote, ne vesh te Perendise! 

Ishallah!

smiley

qe keto e kane ngusht e kane ngusht , por u fol per rilindje e besoj qe do behet Shqiperia smiley

Iku Saliu, fokusohemi tek Meta-Rama. 

Pergjegjesi te jashtezakonshme per borxhin dhe krizen ekonomike ka LSI-ja.

Kjo parti i mundesoi Berishes te vazhdoje te qeverise keq shqiptaret nga viti 2009 deri sot me numrat e saj ne parlament.

Dhe jo vetem kaq, por u be partnere e Berishes ne qeveri, po per kater vite me rradhe!!

Qeverisja e keqe dhe nepotike e Berishes dhe Metes ka trembur investitoret vendas dhe te huaj. Ndeshkimi me vote i Berishes ishte shume pozitiv ne kete kontekst, por frika nuk eshte fashitur ende, per shkak te ketij Ilir Metes.

Investitoret duan te shikojne sesi do ta kontrolloje PS-ja babezine e aleatit te saj, por ajo qe po shikojme cdo dite eshte "bymimi" i peshes se LSI-se ne syte e opinionit publik edhe pertej kufijve te justifikuar nga mandatet e saj!

Shume te veshtire do ta kene. Kete nuk e them per premtimet boshe qe askush nuk i ka besuar asnjehere. Them shume te veshtire per te kenaqur orekset e biznesmenve qe i kane mbeshtetur. Ku do ti gjejne leket, nje zot e di.

E mban mend ate filmin e Sergio Leones "Na ishte njehere ne Amerike", me Robert De Niron?

Tregon sesi lindi nje bande ne New York ne fillim te shekullit te kaluar. 

Ka nje episod aty, ku pronari i nje lokali qe i detyrohej bandes se femijeve ca dollare, ju "dhuron" nje te dehur dhe i thote: ja ku e keni, zhvasni kete dhe ju del fitimi juaj.

Une kam dyshime te forta se kete pune po perpiqen te bejne edhe keta me kete ndarjen e ministrive.

Ministria eshte i dehuri. Po ju thone "kreditoreve": urdheroni ministrine, drejtorine, traun e doganes, ta gezoni! 

Pastaj nxirrni apo nuk nxirrni fitim, apo sa fitim nxirrni, kjo eshte puna juaj.

Me rregull treshi i bie qe ata qe pickohen qe tani per qeverine e ardhshme, kur ajo te filloje vertet punen, te kapin mishin me dare (te komandantit Rrapo).

Por ata nuk jane me shume se 5% e popullates.

Me 95%-in tjeter te shendoshe, te ecim me shpejt!  smiley

Historikisht kush ka pas 95% nga mbrapa ka ec me shpejt!

Mbeshtetje kaq te gjere nuk ka pas as Enver Hoxha pas reformes (agrare). Te ky potencial besimi (consumer confidence) jane shpresat. Ne popull rrenjet.

Elitat e se djeshmes do ti marre perpara vrulli i nje populli qe ecen me shpejt!

Eshte e pandalshme furia e njerzve te tille te ndezur keshtu ne paqe.

Te sekuestrosh eshte e mrekullueshme

Teng 

Qeveria deri ne Dhjetor te gjeje prova te reja per 21 Janarin.

Kujt i del emri te kalbet ne burg perjete, pa asnje perjashtim.

Vajzat e Aleks Nikes kur te rriten do te duan te mesojne kush eshte vrasesi i babait te tyre.

Kjo e para, e dyta qe duhet te beje qeveria eshte te heqe nga ambasada jone ne Paris dhendrin e Gjusepina Topallit. Te mos ja heqin vetem nese Gjusepina Coba Topallaj do votoje pro Ministrit te Jashtem te Shqiperise ne Shtator.

endrra endrra

Ajt se folim.

Vrasesit do ti gjykoje historia

Ka dhe zot.

ortodoks

Arkeologjia - tha Meta

Une jam duke thene te gjithe, pa asnje perjashtim. Nuk ishte e kuptueshme nga ana juaj zonja Gjemba apo une duhet ta cilesoj ndryshe?

Zbardhja e 21 janarit eshte kali i betejes ne planin psikologjik. perforcu nga Gerdeci dhe milionat e gjyqit te asaj rruges qe u myll se i iku expiration date, a thu se ishte naj konserve domotesh. kto cojn mesazhin ne popll qe "me kta" shko haka te i zoti. do filloi masanej ai kulti i drejtesise, qe duhet, si i her vaktit: do thote tjetri: "mos me bi me qaf bigarihak, se i shkruj leter edi rames!!!" Pordhet 7 nga fryka keqberesit. Me fal, do terhiqet.

Kurse zbardhja e te rrafmes te pallatet e uzines enver te edi rames, eshte kali i betejes ne planin "me mu, cing!"

Nuk di a i bo dot kto, piktori. Si cun borduri, nuk ma ha buza at kulac. Dhe kto bohen kollaj, e? Gjithnji duke i ftu ne festat e krijimit te PS-se e duke iu thone, "ju lutem dhe faleminderit".

Shkurt : Rama nuk ka bythe.

Deri ne Shtator syte kater per ate bastardin e Vucidolit sepse ka zanatin e cubit. Fjalet jane se plumbi ne Lac nuk ishte per militantin e LSI-se.

 

Vajzat e Aleks Nikes kur te rriten do te duan te mesojne kush eshte vrasesi i babait te tyre

Gjithashtu do te mesojne se babai i tyre u vra  duke protestuar korrupsionin e Ilir metes te cilet shqiptaret ne shkembim te ca parave apo nje vendi pune i dhane me shume vota se me pare duke bere cicin ne varrin e babait te saj.

Ne kete faze fillestare te qeverisjes se re mendoj se nje nga elementet me te rendesishem eshte transparenca. 

Ceshtjet duhen diskutuar me publikun, vendimet te behen te ditura, cdo gje te shpjegohet qarte dhe pa synuar manipulimin e opinionit, se njerezit nuk jane debila!

Shpresoj shume fort qe keta, sidomos Edi Rama, se tek ai tjetri nuk kam asnje shprese, ta kene te qarte se qytetaret i kane zgjedhur administratore te perkohshem, jo mbreter, dhe mbeten aksionere te vetem te shtetit.  

 

Ndoshta Obama ja ka treguar kete Rames gjate takimit te famshem $40 mije dollaresh.

them se duhet te jet motra e kalkulatriçes...

Ministria e bytheshuplakave femerrespektuese ne dore te kujt do jete?

Po Ministria e baxhanakeve dhe shoqerise se krushqise?

50% e ministrave do jene femra.Femra publike do kete nje perfaqsim dinjitoz.Do kete fetsa edhe ne USA dhe Canada, sidomos smiley

Habia ime nuk eshte me Edvin Ramen, pasi e kam te qarte se kush eshte dhe sa di. Habia ime buron tek fakti se sa te duruar jane treguar inteligjenca e se majtes shqiptare, teksa e gjejne veten te degjeneruar nga njeriu qe i perfaqeson. Kjo inteligjence ka zgjedhur te heshti para zgjedhjeve duke e ngrene turpin me buke. Shpresoj se do tu vije zeri tani.

 

kjo eshte vrejte drejte.jo si ajo intelogjecdija (tm idrisi) e djathte qe 23 vjet i bente fresk komandantit me letra, peticione e gjithfare lloj rreshtimesh kooperativiste. 

Po te lexosh pastaj substancen e programit, e kupton se cfare botekuptimi dhe interesash perfaqeson klika e PS. Gjithe programi ka ne qendren e vete luften e klasave, ate lufte klasash qe PPSH perdori per 50 vjet ne Shqiperine komuniste. Premtimi i socialisteve per popullin shqiptar eshte: do te ndeshkojme gjithe bizneset e suksesshme ne vend, do t'u marrim pasurine me hir (taksa) apo pahir (me ligje) dhe do t'ua japim ju ne formen e shendetesise falas, programeve sociale. Pra me pak fjale, Edi Rama me kete program vazhdon politiken qe ai ndoqi ne Bashkine Tirane, politiken klienteleske: ti voto per mua, une te punesoj ne Bashki.

Red- bullshit.

Programi eshte nje program komunist, nuk mund te quhet nje program socialist. Ne shenjester te ketij programi jane biznezet e vendit, qofshin keta biznese te medha, te mesem apo te vegjel. Pa harruar qe te gjitha firmat e huaja qe kane investuar ne Shqiperi, kur njihen me nje program te tille te opozites shqiptare, ndihen te kercenuara. Programe te tilla ata jane mesuar ti shohin vetem ne vende si Amerika Latine, si Venezuela, dhe vetem nga komuniste si Chavez.

Sipas cajnikeve ne US edhe Obama komunist, marksist, socialist e gjithe te zezat e kuqe eshte.  Epidemi, gjithandej.  

Eshte interesant te lexosh komentet e shqiptareve qe nuk njohin abc-ne e politikes.

Shume.  

Eh kur s'eshte perseri NM te na bente nje tjeter ligj 7501 thuaj.

 Vazhdo ..Vazhdo.. gri sallate komuniste .. .. Po ja u ka pjerdh mendjen fare Doktorr rrumpalla..

Zoteri llafet e shumta jane fukarallek. Ai dha zyrtarisht doreheqje nga politika. Se cfare bishtash do te nxjerresh ti apo te tjere ai nuk eshte problemi im dhe as objekt i diskutimit tone. Berisha u largua nga politika njehere e mire. Tani te shohim se cfare do behet me tej me Rilindjen e pushtave te PS dhe kujt do ja vene fajin per korrupsionin dhe vjedet e metejshme.

Po flisja per kete : 

Gjithe programi ka ne qendren e vete luften e klasave, ate lufte klasash qe PPSH perdori per 50 vjet ne Shqiperine komuniste. 

Breaking News

PS terhiqet nga formimi i qeverise se re, se e kuptoi qe nuk rregullon dot gje ne kete gjendje qe eshte ekonomia dhe duke pas aleat lsi-ne

Shkak per kete vendim te kryesise socialiste u bene komentet te ppu, qe i hapen syte edhe konsuleneteve te huaj qe mundimi eshte kot

Sipas burimeve te sigurta prane partise socialiste, kryetari i selise roze pritet te dale ne oret ne vazhdim ne nje konference shtypi ku do shpalle terheqjen e partise qe ai drejton nga koalicioni qe pritej te qeveriste vendin ne kater vitet ne vazhdim. Sipas te njejtave burime arsyeja per kete vendim te miremenduar dhe mirekonsultuar edhe me partneret nderkombetare por edhe me institucionet financiare nderkombetare eshte skepticizmi qe ka perfshire publikun, sidomos ate virtual, qe ne keto kushte ne te cilat ndodhet ekonomia dhe sidomos ne koalicion me lsi-ne, partia socialiste do ta kete te pamundur te beje qofte edhe nje gje te mire. Mesohet qe rama te jete shprehur ne mbledhjen e kryesise "kur shikoj gjithe keta eksperte qe jane skeptike ndaj qeverise socialiste te paformuar akoma, me ze frika nga reaksioni qe do kete kur qeveria te krijohet". 

Ky lajm ka shkaktuar gezim te ligjshem prane pd-se per shkakun se forca qe qeversisi Shqiperine ne 8 vitet e fundit dhe qe vazhdon te jape koncensione edhe tani qe eshte pa mandat, ka lene ne mes shume projekte madhore qe do ndikojne ne berjen e Shqiperise minisuperfuqi energjitike, qender turistike kryesore ne mes to oqeaneve Atlantik dhe Indian, kryeeksportues te ullinjve dhe lajthive etj etj. Gjithashtu pritet rifutja e Shqiperise ne Nato dhe liberalizimin e vizave me Ameriken dhe Meksiken

Militantet e te dyja paleve perkrahen kete vendim, nderkohe qe mbeten te zhgenjyer te barazlarguarit dhe ekspertet perndimore te cilet mendojne qe gjithsesi Shqiperia nuk duhet te kete qeveri dhe parlament deri ne momentin kur te dalin ne skene forca politike te ngjashme me partite norvegjeze ose daneze.

swed , na ngrive gjakun smiley sidoms kur Rama lexoi komentet e njefare Redi kish psheretire: mire blute por dhe keta rozet jane shume skeptike.Heq dore nga qeverisja smiley

po jo o burr se ta kish thon ate Rama, ti kishe per t'qene viktima e pare. E perballon dot zemra jote e brishte nji lajm si ai?

ca thu mer bredho. qenke bo dhe doktor zemre. ore andej nga toronto me zemren mire eshte shoqnia se ishte humbje thelle. smiley

po mos o burr se 1 jave para zgjedhjeve harrove ca ishte ikona me dhembe perjashta. Po mos t'lexoja emrin do kujtoja se ishte gramoz ruci qe shkrunte, aq i ngryset dukeshe. Shyqyr qe lindi dielli thuj!

po kam respektuar tavolinen mer bredh. me ty dhe tipa te tjere kompetente per ceshtjen e  egjyptit, gjirit dhe  karaibeve, normal qe une serioz do ta beja debatin.plus dhe momenti historik diktonte pak seriozitet.ja akoma me gramoz rucin e keni kunjen.ai po plaket ne politike e ju po ne nje vrime i bini.tama ne bunker dhe shifni nga vrima e tij.Shoqnia mire anej?Kurajo plako.

Mosperfillja e PS-se eshte proverbiale smiley

Shume mire ben qe e kujton

mosperfillja e cdo partie shqiptare eshte proverbiale, po me ju qep me buke ne traste pa ardh akoma realisht ne pushtet mu m'duket karlllik mer plak. Prit dhe nje muaj se s'te varet egzistenca te ato qe diskuton sot ps me lsi, degjoji njehere per cfare behet fjale kur te behen zyrtare, dhe o burra bjeri kokes po mendon qe ja kane fut kot. po keshtu, pa hy akoma ne zyra dhe pa pas akoma as dokumenta te sakta direkt "ca lesh program emergjence"? Amon mer se jane bo gjithe shqiptaret profesore makroekonomie, na pellciten smiley

Nuk kam hyre ne asnje koment ne diskutim ceshtjesh specifike te programit, pikerisht sepse nuk eshte bere publik. 

Une personalisht po diskutoj per idene e hedhur ne treg te zgjerimit te qeverise me dikastere te reja ministrore, qe me gjen krejt kundra. A ka mundesi ta shpreh mosdakordesine!? Apo duhet te presim kur ministrite ti kete pagezuar Nishani, dmth mbas pilafit!? Per cfare sherben athere diskutimi publik!?

Ti vete, je dakord apo kundra? Cfare argumentesh ke per qendrimin, nese ke qendrim per ket pune?

Kaq, eshte e thjeshte...

 

 

18 ministri apo 13 ministri mua nuk me thote absolutisht asgje, sepse jane vetem numra ministrish. Ministri me emra te gjate dhe pa lidhje normal qe duhet te ndahen, disa te tjera duhet te rigrupohen, disa duhet te riformatohen komplet. Te flas per nr ministrish nderkohe qe historia e ketyre 20 vjeteve ka provuar qe mund te kesh qeveri plotesisht ineficiente si me 20 ministri si me 12 ministri, nuk me jep asnje arsye te shendetshme qe ta banalizoj diskutimin te numrat. 

As une nuk dua ta banalizoj diskutimin tek numrat, nuk kam ndonje antipati per 18-en apo 23-shin!

Une dhe shume te tjere mendojme se per permasat qe ka Shqiperia, sa nje qytet i madh i Europes, si numer banoresh, 12 ministrite aktuale dalin e teprojne.

Nderkohe qe me shume ministri do te thote menjehere me shume shpenzime administrative, permes bymimit te administrates se larte, ne nje kohe krize kur asnje kursim nuk eshte i tepert.

Nderkaq, shtim ministrish do te thote edhe shperndarje te pushtetit ekzekutiv ne me shume duar. As kete nuk e duam, pikerisht pse besojme se shume prej ketyre duarve jane te pista!

Administrata e larte mund te refermohet rrenjesisht pa asnje problem duke ristrukturuar dikasteret aktuale, po qene fare nevoja te shtojme ministri kot me kot. 

 

 

Nr i ministrive nuk varet nga popullsia, psh Gjermania eshte nja 87 milione dhe ka 14 ministri, nderkohe Kroacia eshte 4.5 milione dhe ka 20 ministri. Kosto e rrogave te stafit te ministrive nuk eshte problemi, edhe sikur te mos kesh asnje ministri gjithsej shkurton max 2000 vende pune, problemi eshte eficenca. Ky diskutim nuk behet i shkeputur nga programi i qeverise.

Lidhje direkte nuk ka, por mbane ere kur vende te zhvilluara si Amerika apo Gjermania kane nga 14-15 dhe vende si Shqiperia apo Kroacia, shume here me te vogla, thyejne rekorde. Per mua sa me pak ministri aq me mire, ne rast se per asgje tjeter, thjeshte mundesia e monitorimit eshte me e lehte.

 

E kishin pyt dhe Meten, si do dalim nga gropa?

At pune e di Rama ish pergjigj Liri! 

Fasada fsheh krimin.

Edo u befsh edhe 100 te tjera smiley

Sa mbushi 49? Ehhh kur te vjen e mira te vjen hapi deren...e para ishte data e krijimit te partise socialiste e dyta fitorja e zgjedhjeve e treta ditelindja...tre te mira bashke..smiley

Mos! Ka lind Edi on the 4th of July? Po universi po na jep mesazhe te qarta tani o vlla, s'ka shpjegim tjeter. smiley

Sondazh ne Balkanweb: 76%, jo shtimit te portofoleve ministrore ne qeverine e re

Pra, sic e shikoni, nuk paska zera kundra vetem ne PPU smiley

Seriozisht, arroganca e shumices qe iku, e ndeshkuar me vote nga shqiptaret, kjo ishte: shperfillja e vullnetit te qytetareve, abuzimi me mandatet parlamentare, "mbreterimi" ne vend te qeverisjes, sakrifikimi i interesit te qytetareve ne dobi te interesit te partise/aleances, e keshtu me rradhe... .

Rama nuk ka filluar ende, prandaj eshte jashtezakonisht e rendesishme qe ta nisi me kembe te mbare, jo se prapthi!

Me kemben e djathte... smiley

Nuk e thashe ashtu, qe te mos acarohen puristet smiley

Po edhe me te majten po deshi, e rendesishme eshte te eci drejt, pa dredha

Vitin e pare do punoje se edhe ambasadori i shba eshte i ri, sapo ti thote je burre shteti do puno si e di ai vete smiley

nuk t'shqetson fakti qe 24% jane pro?

Ndryshe nga NMN, RaMeta duket se ka nje strategji mediatike me 'pararoje'; i rrjedh lajmet ne media para ndryshimeve qe priten te behen, qe te mesohet mileti dhe cudia te zgjase me pak kur te njoftohen zyrtarisht keto lajme.

Kjo p.sh. u pa qarte me lajmin per ngjaleancen 1prillore. Dhe atehere mediat e konfirmuan, peshkmileti bertiti anallim loje dhe llafe koti, por njeheresh sherbeu si nje fare zbutje se, kur u tha lajmi zyrtar qi Rama e kishte ngrene ngjalen, diskutimet tashme ishin bere rreth ketij lajmi.

Te jete keshtu dhe kjo puna e 18 ministrive? A thua vertet diskutimet per ndarjen e tortes Rama me Meten do ti benin ne nje vend publik, apo qe kjo vec nje justifikim per rrjedhjen e lajmit?

Nese po, pse s'i ka thene gje Brace ketij Swedit per kete strategjine, se u lodh ky duke tundur breket ne Peshk si flamur 'anallim loje' e duke thene se po diskutohet para kohe? lol

A do kete valle vend per Milo e Gjinushra ne ministrite e #Rilindjes, apo s'merren me arkeologjira dhe historira keta (apo qe vec per arkeologjira 3-4 vjecare ai llaf)? 

P.S. Pango kot qi s'vajti me LSI te kishte drejtuar Ministrine e Zockave smiley

fiks

"anullim loje" smiley e kisha harru ket

Ka sh mundesi te jete keshtu si thua, si per zbutje, ashtu edhe per te mat' pulsin.

Po qe se eshte keshtu, nuk merret Bracja me ate pune, po keta te brezit te ri, Fuga & co.

 

Eeeh, mer Ron! Du te kem nji opozit te persosme, kish thon Rama te ceremonia.

Me shum rrezik du opozit per s'mari se vete partine teme. se piciri qe hoqem kur ishim ne ne opozite, nuk dum ta psoj kush eshte tani

po a behet opozit me "kta". meazallah!

ja shif e shkruj ktu te peshku mos shko me larg.

ba ba ba (duke shkund jaken e kmishes)  ...  cer mileti... mos te rafshin ne mhalle, jarabi! 

punesim-sekuestrim-stabilizim-asociim-integrim!

Helm, helm ishte! 

Ke provu ndonjehere te lush shah me dike qe nuk ja thote fare? Nuk ka me tmerr!!!

dallohej hapur fare qendrimi: s'eshte koka e tyre per kto pune, po c'te bej une qe s'kam me ke bej opoziten. Po vazhdoi kshu, do na duhet te krijojm nje LSi tjeter nga gjiri i partise...

E pastaj thone disa si ka mundesi qe komunistet krijuan pushtet absolut! Kto ta japin pushtetin ne pjate dhe me garnityre!

Po shoh intervisten e Kampell me Fevzon... Fevzua i ben per 20 minuta pyetje futbolli, dhe me vone kur doli muhabeti qe Bleri kishte kostumin te zhubrosur i tha Kampellit po pse edhe ne Bangladesh ishte e rendesishme te dukej mire Bleri?  smiley

smiley  smiley   smiley  smiley   smiley  

Per  te qare apo per te qeshur me te tille cara smiley

Nuk ka asnje arsye pse te mos dalin nga gropa. Kujtesa ketu eshte pakez e vogel, por nga vitet 2003-05 rritmet ekonimike te shqiperise ishin goxha te uleta, dhe me gjithe ate korrupsion te asaj kohe, e njejta ide jepej per qeverine qe po vinte ne fuqi. Well, nga 05-08 vendi vajti shume me mire. E njejta gje mund te ndodhi dhe tani. Fakti qe ne shqiperi biznesi eshte aq i lidhur me pushtetit i jepe nje mundesi qeverisjes ne ardhje te beje disa reforma e ti japi nje fryme te re vendit. That is unless qeveria qe vjene eshte poashtu e lidhur me biznesin e qeverise se kaluar.

Ishte rritje me pare hua kryesisht ne projekte infrastrukture qe mbarojne nje dite se ndertuari .Borxh i jashtem eshte dyfishuar ne 8 vjet.Mund te marresh $1miliard borxh per te hapur 45 km autostrade ne mal.per dy tre vjet krijon rritje ekonomike se puneson gjithe katunaret e zones ne ndertimin e autostrades.Rruga mbaron njedite dhe punetoret perfundojne perseri pa pune dhe shteti me nje fature borxhi $1 miliarde per te paguar.

Well, ideja eshte qe rritja ekonomike nuk vjen nga procesi i ndertimit te rruges, por nga ideja qe rruga e ndertuar e bene ekonomine akome me eficente. Per shembull, e bene me te lehte qe Shqiptaret e Kosoves te shkojne nga Saranda. Mbarimi i rruges eshte ne nje fare menyre fillimi i se mires, dhe jo fundi; Gjithashtu, $1 miliarda nuk paguhet e gjitha ne te njejten kohe.

 - Well, ideja eshte qe rritja ekonomike nuk vjen nga procesi i ndertimit te rruges, por nga ideja qe rruga e ndertuar e bene ekonomine akome me eficente. Per shembull, e bene me te lehte qe Shqiptaret e Kosoves te shkojne nga Saranda

 1-Idene e morrem vesh .. Tani ke ndonje info kush e ka bo cost analisis per kete projekt ? Cili institut studimi e ka bo kete , dhe kush Ja sygjeroje Qeverise kete projekt. dhe mbi c'baza ekonomike e mori qeveria kete vendim ( Te ndertoje ket rruge per 1 miliard euro)

 Gjithashtu, $1 miliarda nuk paguhet e gjitha ne te njejten kohe.

2- Po nuk pagohen ne te njejten kohe , por pagohen me INTERESA. ( te pakten 8 % nqs sgabohem ) keshtu qe Realisht  kur te perfundoje se paguari rruga do te jete  me shume se  1 milliard.

Ishalla ka qene me pak se 8% interes sepse i bie qe kur kredia te jete paguar te jete me shume se 3 $miliarde.Rruga duhej dhe me nje vend malor si shqiperia projektet e infrastruktures jane te kushtueshme.Por duke qene se ka vetem nje sasi te caktuar parash ka rradhe puna.me pare duheshin ndertuar autostrada ne ultesiren perendimore me kosto $1 milion per km ku jeton pothuaj gjithe popullsia e vendit,pastaj ato ne mal me kosto $20 milione per km.

Motra, nuk i leverdise hajduteve kjo qe thu ti. Po te bote nje rruge fushore hajduti do te fuste ne xhep vetem 100 mije USD per km (10% ryshfeti) ndersa me rruge malore i perlan 2 milon USD per km pre 20 here me teper. Llogari e thjeshte por me nje kusht: duhet te jesh depsez, hajdut, kriminel qe ta besh kete. 

1) Cost analysis? Se di, por di qe nga 2000 muhabet kryesor ne shqiperi ne lidhje me infrastrukturen qe rruga durres-prishtine.

2) Yes, me interesa. Dhe yes, fitimet nga nje rruge mund te jene me te medhaja se kostoja e rruges + interesit.

Se di, por di qe nga 2000 muhabet kryesor ne shqiperi ne lidhje me infrastrukturen qe rruga durres-prishtine.

 -1-Per kete po flas muahmet.. si kaloi ky projekt nga Muhabet - ne Realitet. Kush e Beri studimin qe ja vlente. Studim mbi bazen e te cilit Qeveria vendosi te ndertoje rrugen.

2- Po fitimet mund te jene me te medhaja sesea kosto + interesa .. E shikon ti po perdor fjalen mund te jene  qe do te thote edhe mund te mos jene. nqs nuk ka nje studim paraprak.

Hajde program hajde. Vje era oksident. Kta inglizat laburista paskan qen melhem paskan qene. Sado kopil te jet podesta smatet dot me hijen e rende te mbreterise britanike mer jahu. Ca gjona jan me te lindme. 

tani ky fare mire mund t'i fusi nji t'riformatume koalicionit. Pse i duhen kto te tjeret vec LSI?
per t'i garantu nga 1 ministri? ky eshte budallallik. Te njejten gje benin dhe Nard Ndoka dhe Nikolle Lesi me Berishen. Hic mer fare, hiqi qafe dhe dek i nderum

ne programin e emergjences duhet futur patjeter regullimi i segmentit rrugor Memalia - Te[elene. Eshte nje gjatesi rruge jo me shume se 8 km por qe pershkohet jo me pak se 45 minuta. Eshte nje skandal i vertete qe hedh ne kosh te plehrave te gjithe aksin e permiresuar Fier - Kakavije. Po si ka mundesi qe rrugeberesi sali te mos kete dashur te rehabilitoje kete segment te vockel rrugor? 

me ate rast edhe nje cike deri ne Maricaj-Arrez, se s'behet qameti!

keta i dun llokum ne goje. tua marote sala gjithe rruget.

C'beje zotrote bej efendi

kur ne luftonim per shqiperi?

si shpjegohet qe cdo qeveri e re qe vjen te ne, e fillo si qeveri urgjence?

 i ke parasysh ato urgjencat ne qytet e medha, bojn nji zhurme qe thu ti ububu, po kalo rrufeja, kur ajo qe kalo eshte nje furgon i bardhe me drita hap e myll, qe ec vetem pak me shpejt se kembesoret. ne vend qe te bllokoje trafiku ate, blloko ajo trafikun (mrapa).

100 ditet e para. 200 ditet e para. 

Jakomoni paskish qen hazer. Jo nji e dy, tha, po pesdhet a iqin a... tashti do shofn tym Kavaje komunistet!

Ky nuk eshte justifikim per te mbajtur gjithe ato premtime (shumica perralla) qe keni dhene. I premtuat popullit, u dha 4 vite, urdheroni t'i mbani keto premtime.

Nais mercedesi i ri. Me goma të trasha. Në frymën e votës plebishitare kundër arrogancës së pushtetit.

Ekspertë të maxhorancës së re theksojnë se është emergjente që me nisjen nga puna të qeverisë së re të bëhet rishikimi i buxhetit për të bërë rialokim të fondeve në ata sektorë ku është më e nevojshme

Nuk kishte si te ndodhte ndryshe.Bijve të Bllokut s’po u durohet sa të uzurpojnë të gjitha zyrat e baballarëve të tyre dhe masnaj ti bojne shooren baces smiley
 

Sikur t'a kishte te qarte dhe t'a ndjente ekzekutimin total qe qeveria shqiptare i ben te ardhmes se popullit shqiptar , do te kishim edhe njeher revolucionin "francez" te viteve 90.

( i them qeveria qe mos keqkuptohemi sepse kjo fjale nuk eshte e pershtatshme per nje grup banditesh ).

Ndarja e disa Ministrive eshte lehtesim i burokracise, ka m shume fokusim ne prioritete dhe koordinim me te mire te punes.

 

smileysmileysmiley

le te marr pak fryme

smiley

Jeni aq fanatike dhe demagoge, sa beheni qesharake deri ne limit. Shtimi i numrit te ministrive, eshte vetem fillimi i megavjedhjes legale. Zerat e keqije thone, qe Rama me te marre celesat, do shpalli falimentimin financiar dhe 4 vitet e pare do i shtyj me kete alibi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).