18 vjet nga gjenocidi në Srebrenicë, Beogradi nuk duhet të heshtë për krimin më të madh pas Luftës së Dytë Botërore ne Evropë.

Qytetarët e Serbisë nuk kanë të drejtë të heshtin për krimet që janë bërë gjatë luftës në Bosnjë e Hercegovinë. Ky është mesazhi i disa udhëtarëve me biçikleta të cilët me rastin e 18 vjetorit të gjenocidit kanë shkuar nga Beogradi në Srebrenicë.

Nina Gjurgjeviq - Filipoviq nga Beogradi thotë se ajo, Eva Diniq dhe Vlladimir Jevtiq kanë marrë pjesë edhe në marshimin e organizuar vitin e kaluar, kur ka lindur edhe ideja që këtë vit të vijnë nga Beogradi me biçikleta. "Kemi vendosur qe me biçikleta të kalojmë nëpër Serbi dhe të vijmë në komemoracionin që organizohet në Potoçare", thotë Nina.

Ndërsa mësuesi i historisë Vlladimir Jevtiq nga Bajina Bashta thotë: "Ne duam që të thuhet qartë se krimet që i kanë bërë njësitë ushtarake dhe paramilitare serbe në hapsirat e ish-Jugosllavisë, në veçanti në Bosnjë e Hercegovinë, nuk janë bërë në emrin tonë". Jevtiq pohon se edhe pse në kohën e krimeve ka qenë vetëm 13 vjeç, shumë mirë i kujtohet koha e luftës. "Kam qenë dëshmitar i prezencës së njësive të ndryshme ushtarake dhe paramilitare të cilat kanë kryer një agresion ndaj Republikës së Bosnjë e Hercegovinës", shton ai.

Ofendimet në rrugën për në Srebrenicë

Serbia është shpallur në vitin 2007 nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë fajtore për gjenocid në Srebrenicë. Çiklistët kanë dashur që me këtë rrugë të rikujtojnë rolin e Serbisë në luftën e Bosnjë -Hercegovinë. Nada Duhaçek thotë se gjatë tri ditëve të kaluara, sa janë dashur që ata të kalojnë 220 kilometra nga Beogradi deri këtu, ka menduar shpesh për vuajtjet dhe krimet që janë bërë në Srebrenicë. Ajo është e prekur me pritjen e ngrohtë në vendin e gjenocidit.

„Përshtypja ime më më madhe është në fakt zemërgjërësia e këtyre njerëzve", thotë Nada duke shtuar se gjatë rrugës prej Beogradit për në Shabac dhe Lloznicë kanë takuar njerëz të cilët i kanë ofenduar për shkak të rrugës që kanë marrë dhe për shkak të këtij gjesti simbolik. Por fyerjet më të rënda i kanë përjetuar në Bratunac të Bosnjë e Hercegovinës. Ndërkohë që në shumë vende të tjera i kanë uruar për këtë aksion. Në pyetjen sa janë të informuar njerëzit në Serbi për ngjarjet në Srebrenicë, Nina Gjurgjeviq - Filipoviq përgjigjet: "Kam përshtypjen se nuk duan të mendojnë, nuk duan të flasin dhe nuk duan të përballen me atë që kanë ndodhur në Srebrenicë".

Përballja me të kaluarën, bazë për ardhmëri më të mirë

Për një qëndrim të këtillë flet edhe fakti që askush në Serbi nuk ka raportuar për aksionin tonë. Për ne kanë raportuar mediat e rajonit, në radhë të parë në Bosnjë e Hercegovinë, por jo edhe në Serbi", thekson Nada.

„Qytetarët e Serbisë nuk kanë të drejtë të heshtin për atë që ka ndodhur në BeH", shton Vlladimir Jevtiq. "Njerëzit duhet të denojnë atë që është bërë në emrin e tyre“. Jevtiq është i bindur se pajtimi mes popujve në hapsirat e ish - Jugosllavisë nuk mund të ndodhë në qoftë se gjërat fshihen nën tapet dhe thuhet se nuk kanë ndodhur, nga frika se e keqja mund të përsëritet. Nëse duam raporte të shëndosha, atëherë duhet të përballemi me të kaluarën dhe krimet që kanë ndodhur gjatë viteve 90-të", pohon Jevqit.

74 Komente

Jevtiq është i bindur se pajtimi mes popujve në hapsirat e ish - Jugosllavisë nuk mund të ndodhë në qoftë se gjërat fshihen nën tapet dhe thuhet se nuk kanë ndodhur, nga frika se e keqja mund të përsëritet. Nëse duam raporte të shëndosha, atëherë duhet të përballemi me të kaluarën dhe krimet që kanë ndodhur gjatë viteve 90-të", pohon Jevqit.

+1000

Ndaj nesh, shqiptareve, na kane borxhe shume te renda per genocide te zbatuar me plane shtetrore dhe te zbatuara prej shtatmadhorive te ushtrive te tyre.Keshtu ne priil te viti 1914, 2700- 3000 ushtare grek dhe ne ndihme te tyre bashibozuke vendalinj greqishtfoles dhe reparet andarte mbushen plot Kishen e Ajodhimes ne Hormove dhe kane therur me thika 217 djem e burra te perkatesise muslimane.Ne dhjetor te vitit 1912, fllota e shtetit grek i beri " Aplloko" ( bllokade te plote) Portit te vlores ndersa nga toka nisi nje operacion te permasave te medhaja ku me vrasje masive, me djegie te pasurise shqiptareve, me grabitje te gjes gjalle dhe ...prerje masive te drufrutoreve perzuri dhunshem drejt Vlores mijera njerez, gra e femije, pleq e plaka, prej te cileve shume vdiqen udheve, dhe mijera vete vdiqen zabeleve te Lumit Te Vlores, ndersa pllakosi e aherequajtura " Lija e Velces"( Sepse ne Velce u diktua per here te are.Mijera banore te fshatrave te kurveleshit kane varret e njerezve te tyre akoma te pambledhur.Asnjehere shteti grek, organizma te tij, akademike, kishtare e primate te saj, te perzier direkt ne ate gjenocid ndaj shqiptareve, nuk kane kerkuar ndjese.Por vazhdojne te mbajne Gjendjen e Luftes me shtetin dhe popullin shqiptar, kembet e te cilit nuk kane bere kurre tej kufirit shtetror.Po se mos ishte me i vogel gjenocidi i hanibaleve greke ndaj vellezerve tane came,
A nuk na ka lindur me kohe e drejta tu themi parlamenteve greke qe te oarit e deri ketij te sotmit: Ju dhjefshim mu ne vendimie gjendjes se luftes pasi jeni kriminele dhe te pakulturuar.Ju nuk jeni pasardhesit e heleneve qe thote Homeri, bjonder me sy bojqielli, por bastarde fytyra e shpirtra nxire sterre.
Por per keto gjenocide te njohura boterisht ...nuk kemi asnje lapidar, asnje skenar filmi, asnje...qilivur me gure.Vetem per martiret tane u kemi sigurar "strehim" ne varreza greke...Turp me te madh nuk ka!

A nuk na ka lindur me kohe e drejta tu themi parlamenteve greke qe te oarit e deri ketij te sotmit: Ju dhjefshim mu ne vendimie gjendjes se luftes pasi jeni kriminele dhe te pakulturuar.Ju nuk jeni pasardhesit e heleneve qe thote Homeri, bjonder me sy bojqielli, por bastarde fytyra e shpirtra nxire sterre.

Me sa bashkohem me indinjaten tende duke pasur te pare te mi qe kane leftuar kondra andarteve ne qafe te llogorase me duhet te te kujtoj ne keto nemat e tua ndaj grekeve se ishte nje brez tjeter grekesh ai i 1914.edhe vete shoku enver qe sokellinte kunder gjithe dynjase  kerreu librin "dy popuj miq" aty nga fundi i jetes.Ky brez i tanishem megjithe disa mbetje sporadike te shovinizmit i ka bere ca te mira shqiperise.500000 shqiptareve te mbetur pa pune e pa zanat u dha nje mundesi te punesohen e te ushqejne veten,kuptohet punera hamalleke e hyzmetcinj po edhe ketu ne shqiperi nuk se ishin zengjine fshatare koprative qe i binin shatit per 30 leke te vjetra ne dite kishin qene shumica  .historia e ballkanit i ka ngaterruar keq popujt ne te kaluaren e do kaloje nje kohe para se ata te emancipohen e te jene ne gjendje te perballojne te verteten.sa per shembull , genocidi i turqise ndaj armeneve.1.5 milione armen u shfarosen nga turqit.pala armene pretendon se turqit kishin per qellim shfarosjen e tyre etnike.pala turke pretendon se nuk ka pasur genocide se arment ishin kriminele qe s'u rrinte bytha rehat.

Greket sot jan brez tjeter por le te pranojne ckan bere te paret e tyre jo shume kohe me pare. Perdnryshe s'kan ndryshuar ata por kohet. Perse e mbajne ligjin e luftes? Po ceshtja came? Te thuash qe kan ndihmuar rrefugjatet shqiptar eshte idiotllik. Ata i ka ndihmuar vetem djersa e tyre!!!! C'pret tjeter ti, ti roberojne e mbajne si kafshet ne kopeshtin zoologjik? Boll kan bere te keqija, aq sa nuk i numerojme dot nje jete te tere. Edhe sot 20 vjet me vone ke emigrante te lindur ne Greqi qe skan as te drejte rezidence lere me te tjerat.

Sa per palen armene, ka pas apo jo gjenocid, le ta gjykoj historia, e verteta eshte qe kjo ceshtje perdoret per te njollosur P.O ne histori dhe po te donte P.O te shfarroste armenet e shpallte me ferman sic e ka shpall per shqiptaret, dhe ja kishte bere armeneve shume me keq se aq. Jo se jam ne anen e P.O por e verteta duhet thene sic eshte.

po ti i ke pranuar ndonjehere krimet qe ka bere yt ate ndaj shqiptareve gjate komunizmit?

WTF? 

Pse cuditesh ti me Bame? Po dihet botenisht me qe si per Srebenicen, si per genocidin turk (ose jo genocidin nuk ka pike rendreise kjo) ndaj armenve, fajin e ka o Saliu o monizmi ne Shqiperi. Komunizmi mo se njesoj jane.

Eh mer bame mer Bame, po ne duhet me na dhone titullin "nerva prej celiku partie" mer cun 

Ata qe benin "ekskursione" atehere, sic u thote njeri ketu pari, ishin arvanite. Nga ana e Greqise flas. Greku i Selanikut, Athines, apo Halqidhiqise, nuk kishte ndonje interes te hynte ne Epir. Nga ana tjeter, Grave, mos harro se gjate revolucionit te grekeve te vitit 1821, ishin shqiptare ata qe kishin shkuar ta shtypnin. Duke filluar me Omer Vrion e me Mahmut pashe Bushat. Edhe pashai i Drames (Dramali), shqiptar ish. Edhe Ibrahimi i biri i Mehmet Aliut, po ashtu. Edhe Marko Bocarin, Lleshi i Zi e vrau. 

Ja ku dolen edhe greket te lare.

Dmth revolucioni i 1821 paska qene tip lufte civile, shqiptare kundra shqiptare.

Lus Zotin tu jape rrahmet atyre gati 8000 shehideve te ekzekutuar ne Bosnje per te vetmen arsye se kishin nje fe tjeter nga serbet. E lus Ate per drejtesi, derisa cdo oficer, kapterr, e ushtar pjesemarres ne ate masaker te dale para gjyqit e te marre denimin qe meriton. E po ashtu nje dite te denohen edhe autoret e krimeve ne Kosove. Sigurisht, qe te kete shprese te ndodhe kjo, nuk mund te lejohet te kaloje ligji i amnistise ne Kosove.

Nuk u vrane per arsyen qe ishin fe tjeter ata, feja perdoret nga propaganda serbe per te kenaqur epshet raciste gjakatare te evropianeve. Edhe sot nuk i quan njerez media evropiane, i quan mysliman. 

Eh, kjo njohja e krimeve zyrtarisht eshte njecike e veshtire. Se pastaj vijne zyrtarisht edhe kerkesat per demshperblime, kuota te pervitshme, muzeume me te drejta pakicash e shumicash etj. Fakti ka treguar qe ne Ballkan, historia eshte si ai gjeli i perralles, qe sa me shume e shkund, aq me shume "flori" nxjerr. Nese ajo qe duam nuk eshte thjesht gjykimi i se shkuares, po ndertimi i se ardhmes, une them se gjerat duhen bere ndryshe. E para gje qe duhet bere nuk duhet te jete kerkimi i rrenjeve qe na ndajne, por i atyre qe na bashkojne. Dhe kety hyn kultura e perbashke, kenget, filmat po dhe barsaletat, traditat ne festa e funerale etj. Pa harruar martesat mikse a te tjera lidhje biznesi, sporti a ku di une...

Nejse, per kedo qe eshte i interesuar per studimin e plote le te me coje nje mesazh privat dhe nje 5 Evrosh. smiley

"Nese ajo qe duam nuk eshte thjesht gjykimi i se shkuares, po ndertimi i se ardhmes, une them se gjerat duhen bere ndryshe". 

Neqoftese jeni te interesuar per nje studim islamik dhe komunist qe tregon se kur shkohet skizofrenikisht perpara duke pa mbrapa (hapa-dollapa), arrihet mbrapa:

http://1.bp.blogspot.com/_avxTod0u3wU/S9...

jua jap une pa pare fare po deshet (biles ka edhe nje variant qe merrni pare po te propogandoni kunder dropulliteve). Vetem se duhet qe te jeni nje çike te pergatitur ne matematike, duhet me dite paraprakisht kush eshte kordhelja e Mobius:

http://it.wikipedia.org/wiki/Nastro_di_M...

Ai tmerri qe kish ndodh ne Panarit dhe s'na qenkesh rrefyer! Pse? Megjithmend orthodokosit skipetare, u jane bashkangjit gereqerve per kryer ate barbarizem?

asi llafe ste mora vesh pjeter ( sa te gjate e ke nickun me )  smiley

flm

Ne agje rast nuk ka prova se ortodoksit shqiptare tu jene bashkuar grekeve.Keto jane thjesht klithje te kelyshave antishqiptare per te nxjerre ortodokset shqiptare si greke.
Edhe nese ka patur njerez qe ju jane bashkuar grekeve atehere ata sot ndodhen ne Greqi dhe jo ne Shqiperi.

Mjafton te permendim dy shifra bazuar te Censusi 2011.

Popullsi qe deklarohet ortodokse 7% 

Minoritare grek te deklaruar as 1%

Pergjigja me e mire ndaj sharlataneve te AKZ, Kreshnik xhel Spahiu dhe sharlataneve "nacionaliste" qe militojne te partia e faraxhiut. Ky grumbull sharlatanesh ishin ato qe kundershtonin si antikombetar Censusin e popullsise.

Fakti qe s'eshte thene asnje fjale deri tani per nje barbari te tille(375 njerez,gra burra dhe femije,pleq e plaka, shkuar ne hanxhar e djegur te gjalle me 1914),m'bani me dyshu.Fevziu tha, se shtypi i kohes shkruante qe andarteve greke i ishin bashkuar vullnetare,ortodoksit e Voskopojes.

Heroi kombetar Isa Boletini nuk ishte per pavaresine e Shqiperise, sepse ishte nje besnik i forte i sulltanit nga i cili merrte nje rroge, pension mujor. Me pas xhonturqit ja prene pensionin dhe ajo lidhje me Turqine pushoi se ekzistuari.

Jo ortodoksit e Voskopojes por ortodokse nga Voskopoja. Voskopoja nuk ishte qytet me shumice shqiptare, atje kishte shume vlleh, sllave edhe grek. Pergjigjen e moren sakllam kur shqiptaret i rrenuan me themeli.

1ora, nuk i rrenuan shqiptaret voskopojaret, e ke te pasakte...

Kush? Austriaket? Shqiptaret ishin o Grava, Sali Butka etj... mbas krimeve qe ishin kryer ne jug te Shqiperise ata shisnin edhe pordhe.

1ora, u be shkak xhelozia qe pllakosi mes te. Njejteve dhe jo prej myslimaneve.Ka shume prova per kete dhe une ja kam hedhur poshte, po me prova ne shtyp Blushit , kete ide tinzare tek "Te jetosh ne ishull" Eshte e botuar.Nuk ktheu dot pergjigje, aiqe edhe dy historiane... me dhane te drejte mua.E gjithe idea e Romanit pierisht ajo eshte...qe e rrenuan shqiptaret muslimane....!

po ortodoks kishte ngado ne jug o grava pse i rane vetem voskopojes keta? Sali Butka ka shkelur gjith jugun pse s'u ra dhe te tjereve? Pse nuk i rane qe me pare xhanem? Ja qe i rane elementit te huaj ne voskopoje, elementit ortodoks filo-grek, por jo atij shqiptar, ati vlleho-sllavo-grek i cili ishte ne shumice ne voskopoje dhe kishte kohe qe lozte lojen e greqise e frances e rusise per aneksimin e korces ku fati i MYSLIMANEVE pastaj dihej cdo ishte...vetem pse ishin mysliman!!!!!

Ama Fevzua e paska thene? smiley 

Le te merret me tema me fakte me te sigurta, si psh pjekja ne hell e femijeve te Dukagjinit nga forcat e keqkuptuara te Lumes, te urdheruara nga naltmadhni Zogji. 

Nderim viktimave te Srebrenices.

Pjeter ka pas edhe me te medhaja barbari po ne ate kohe. Jan bere barbari me te medhaja  ne ca fshatra qe rezistuan  ne tepelene por per Panaritin ja degjove kurse per ato fshatra akoma s'ke degjuar. Nuk ka pasur shqiptare ortodokse qe kan kryer krime brenda fshatit ne baza fetare pasi qe fshatrat ne fund te fundit kan qene i njejti fis, pra kishin pas baben dhe gjyshin e njejte ortodoksi me myslimanin. Keto jan budalleqe. Mund te kete patur gjakprishur sic ka dhe sot por jo te thuash qe popullsia e nje feje u ngrit kunder popullsise te nje feje tjeter me baza fetare thjesht per faktin se shqiptaret te cilado feje qofshin jan te te njejtes etni. 

Historia shqiptare shume fakte dhe masakra i ka fshehur. Keshtu psh, shfarosjen e nje fshati te tere ortodoks, si Lekursi, nuk e ka thene. Po ashtu djegia e Voskopojes, eshte mbuluar me pretendime "nacionaliste", kur nuk ka qene aspak keshtu. Vete Noli per shembull, permend per vendin e vet te origjines se eshte larguar andej per shkaqe hakmarrjeje fetare - ka qene nga nje fshat i Kolonjes. 

 

Si paska qene djegja e Voskopojes? Sa per kuriozita flasim...na ilumino meqe e permende.

Djegia e Voskopojes nuk ka qene per shkaqe nacionaliste, por per shkaqe fetare. 

une e di per leke. 

borxhe te pashlyera, midis tregtareve voskopojare dhe pronarve te tokave.

p.s.

voskopoja nuk 'u dogj'. 

u dogjen shtepi dhe dyqane aty ketu. 

 

Djegja e Voskopojes ka qene nje duf i akumuluar gjat nje periudhe dhe shume ngjarjeve qe kan pasur ne themel sherrin e fraksionit shqiptar (mysliman) me ate pro-grek (ortodoks) te etnive te tjera te voskopojes, jo shqiptare te cilat vazhdimisht me ndihmen e greqise (rusise etj) kerkonin gjithmone e me shume status mbi krahinat shqiptare dhe mbi shqiptaret. Arsyet ne thelb kan qene nacionaliste sepse ashtu ndahej, fraksioni shqiptar dhe ai pro-grek qe me krimet e panumerta i kishte acaruar deri ne ate pike shqiptaret saqe kur edhe tallnin bythen duke kerkuar privilegje ne toke shqiptare, ju ishte dal borxhit me kohe. 

Me kenaqe me kete interpretim...smiley

Me behet qejfi smiley

Jo mer jau se jane vra per çeshtje kulture, te gjitha konfliktet jane kulturore. Jane vra per çeshtje arti, ikonoklaste kunder ikonodule, ca thonin se nuk duhet pikturuar figura dhe ca thonin qe duhet pikturuar. Sigurisht ishte edhe nje pale tjeter qe nuk e rruante fare e qe thonte kush i qiu nonen ikonave mer jau. Ishin keta te fundit qe i'a hudhen, mbeten gjalle, e qe me vone mbas nje shekulli organizuan prishjen e kishave dhe xhamijave.

fraksionit shqiptar (mysliman) me ate pro-grek (ortodoks)

na kenaqe me kete perlen.

Me behet qejfi smiley

Per gjithe ortodokset, qe ta kene parasysh, meqe kjo teme u vu ne loje: historiografia zyrtare, qe me ka rene goja duke e thene, favorizon izolimin dhe ksenofobine. Keshtu qe mundet pothuajse "natyralisht", tu gjeje te pafavorizuar ne identitetin tuaj. Une nuk flas kot kaq kohe. Kush nuk e njeh historine e Jugut (me shume mundesi nuk ka qene andej vec per pushime, ose eshte Nastradin peshku), nuk arrin dot te kuptoje relacionin midis ortodokseve dhe grekeve. Per fat, ka studiues te huaj qe i kane trajtuar keto tema.

si psh ky: http://hal.archives-ouvertes.fr/docs/00/...

Ortodokset i ka zene aty ku s'refehet,greket nga ana e tyre i shohin si greke te albanizuar ndersa shqiptaret i shohin si shqiptare te greqizuar,ose ka edhe nga ata "korifej" qe i shohin edhe si greke.

Nuk i dihet fundi ksaj pune mi dhjefsha tëmën smiley

Nuk i dihet fundi ...prej tepaditurve..!

Edhe Aristidh Kola qe u pelqen ta citojne thote: shqiptar, eshte greku i pacivilizuar. Sipas meje, ortodokset shqiptare me greket, i ndan vec gjuha e folur dhe e shkruar. Megjithese De Rapper ve ne pah ndryshime ne zakone e veshje sipas raportimeve te kalimtareve ne te shkuaren. Pervec kesaj, si shembull jane vete arvanitet, tamam arberore te greqizuar. Ne krahasim me ta, ortodokset shqiptare, jane ne status midis njeres dhe tjetres gjendje. Ne nje Shqiperi evropiane, do te ishin me te favorizuarit, duke qene se kane njohuri per te dyja kulturat. Keshtu qe hapesira jetike e tyre do zmadhohej qe nga Kreta, deri ne Nish. Ne nje Shqiperi te izoluar dhe ksenofobike, jane me te pafavorizuarit. Keshtu qe do duhet te dine te zgjedhin vokacionin e tyre politik. 

kjo qe thua ti mund te kete qene e vertete 200 vjet perpara. 

tani feja nuk ka ate rendesi. 

fakti qe mes ortodokseve nuk ka levizje separatiste,qofte kulturore qofte administrative do te thote qe ajo pune, e fese, eshte shume e zbehte. 

100 vjet shtet shqiptar, u pa qe frikerat e ortodoksve-doktor turtulli i korces, qe shqiperia do jete nje vend mysliman ku te krishteret do shtypen, nuk u materializuan. 

perkundrazi, ortodokset paten gjate ketyre 100 vjeteve nje rol disporporcional ne qeveri, por edhe ne kulture-shkak, sigurisht, numri i larte i njerezve te arsimuar. 

nga ana tjeter, besnikeria e ortodoksve ndaj shtetit shqiptar, vihet ne dyshim, akoma. por kjo kryesisht ndodh nga pjesa injorante e shqiptareve, qe nuk kane pasur kontakt me ortodokset. kjo pjese gjithsesi do urrente, cdo grup popullsie jashte nje territori te caktuar.

ironia eshte qe problemin me ortodokset ne shqiperi nuk e kane myslimanet besimtare. e ka lumpeni gjysem rural, gjysem proletar qe vjen nga nje pjese e shqiperise.

myslimani urban shqiptar, eshte mesuar gjithe jeten te kete komshi, ortak, myshteri apo kumbare nje ortodoks. 

 

eshte aktuale po njesoj, qe kur u hapen kufijte. Sepse ndryshojne konjukturat dhe relatat mes komuniteteve. Ne nje sistem te izoluar dhe ne thelb anti-fetar, te thoshe psh se kisha ortodokse eshte reaksionare, nuk i prishje pune kujt. Ndersa tani perdoret retorikisht, per te sulmuar ortodokset. Edhe eshte bere kjo gje, ne menyre te perseritur. 

myslimani urban shqiptar, eshte mesuar gjithe jeten te kete komshi, ortak, myshteri apo kumbare nje ortodoks. 

Kjo eshte shume e vertete. Dhe u pa ne rastin e reagimit te komunitetit mysliman te Korces. 

Degjoni, kurre mos ngaterroni ortodoksine si fe dhe ortodokset tane, me patriotet, me me kontribute per shqiptarizmen, si askush tjeter, me disa grupe njerezish qe hic nuk kane pas oer baze ortodoksine ne veprimet antishqiptare, por kane qene fund e krye, ne sherbim te politikave aneksioniste greke.Ju rekomandoj nje roman qe ka dale keto dite me titullin " Dridherimat e Katermbedhjetes" Ta lexoje kush deshiron te mesoje historine me greket !..Dhe jo , kurrsesi me ortodoset tane te mrekullushem

E forta eshte se ata voskopojare qe iken prej vendit te tyre, me pas formuan shoqerite shqiptare te Bukureshtit e Sofjes qe me pas i dhane pavaresine Shqiperise. Ne Rumani ka akoma shqiptare te tille, edhe ne Bullgari. 

10.....!

Ja qe e ke gabim. Ata qe thua ti jane nje pjese e Voskopojes. Nqs ti nuk pranon qe Voskopoja ka qene me shumice etnike jo-shqiptare kot qe e vazhdojme kete debat. Ne ate shumice jo shqiptare ka pas nje elite qe ka punuar me greket dhe madje ka qene bashkepunetore ne shume krime te kryera ne jug te Shqiperise ne ate periudhe. Aty qendronte problemi sepse shqiptare ortodoks ka pas kudo ne jug te Shqiperise por lufte vellavrasese fetare midis shqiptaresh nuk ka pas asgjekundi.

Tani te kemi parasysh se krimet ne jug, me prishjen e Voskopojes nuk jane te nje koheshme...Ca te sakta kur perzihen dhe u referohen koheve te ndryshme bien si argumenta ...

Ore zoterinj se kete djegjen e Voskopojes ne 1916, po e beni si veper fetare.

Shikoni foton e cates se Sali Butkes,atje ka nja 20 luftetare nga te cilet 4 te krishtere.

Me 20 veta e ka djegur Voskopojen Saliu apo ja ngjiti dikush Saliut dhe vazhdojne ta fajesojne per dicka qe se ka bere?Apo jane djegur 2-3 shtepi dhe eshte zmadhuar dhe eshte bere 2 mije-3 mije shtepi????

Figura e Sali Butkes ka kaluar 3 rregjime dhe asnje nga rregjimet as ai komunisti ku vllehet kishin poste drejtuese,nuk e cenoi.

Sali Butka shkoi ne Voskopoje ta merrte ne dorezim kur komisioni i kufijve ja dha Shqiperise.Nese kjo eshte lufte fetare kur ne krah te myslimaneve te Saliut kane marre pjese dhe te krishtere ortodokse atehere jeni vertet fallsifikues te historise.

Une vete jam ortodoks shqiptar dhe kur degjoj te tjeret( si puna e atyre kelyshave te AKZ apo ata kelyshat e Janullatosit se nje qellim kane dy palet) qe na gjykojne si greke ose si jo mjaft shqiptare me ngrihen nervat.Te bente familja juaj 1/4 e asaj qe ka bere familja ime per Shqiperise,do te ishim ku e ku me perpara tani.

Hajde naten e mire bashkatdhetare!

Je i sakte per sa thua ACDC. Ne keto tema di te flasesh mir... smiley vetem berishovici te ka hedh siren smiley

Jemi pluralizem,skam kulte individi une.Nuk me njeh mire!

as une sjam kunder pluralizmit. Por mendoj se te njoh kaq vjet qe poston ktu bre smiley berishovici te ka hedh siren smiley

Une kam qene me PD-ne dhe anoj nga e djathta.fatkeqesisht ne Shqiperi te djathte nuk ka.

Keshtu qe votoj per kedo,vec bijve te Bllokut.Niko Peleshin psh e respektoj ndonese eshte socialist dhe kam votuar per te,se nuk eshte djale blloku...per mua cdokush e meriton te zgjidhet,persa kohe nuk vjen nga njesia 5 e Tiranes.

Besoj se ju sqarova.

Djemte e bllokut qe u ngriten kunder baballareve per te sjell demokracine nuk i do ti, por doktorin e bllokut e do eh? prandaj them te ka hedhur siren smiley

Une jam ngitur ne 1990 dhe sjam djale blloku.Mos i fut te gjithe ne nje thes.

po nuk thash qe vetem djemte e bllokut u ngriten, apo qe u ngriten te gjith smiley ti per ate qe ke bere je i respektuar! dhe pike.

per tjeter 'djegje' behet fjale jo kete gjate l1b

Per ke diegie?Ate te 1700?!!!

Po ajo u be jo nga nje lagje muslimane,por nga lufta per pushtet e klaneve te krishtera,nga borxhet nga fajdete etj.

Cfare budallalleqesh flisni?

Pikerisht ketu ke njemijeperqind te drejte, ACDC.Shume sakte.Per ate punun me salihun sikur jam me ate njeshin e ores

Sali Butka me Themistokli Germenjin kishin bere pakt me njeri-tjetrin gjate L1B.Njeri do te parkrahte francezet dhe tjetri austiaket,qe kushdo qe te fitonte Korca te ishte e siguruar.

Bile edhe gjyqin Thamistokliut per kete ja bene francezet,se dyshonin se i jepte Sali Butkes informacione lufte,pervec paktit qe bene.Por qe rezultoi qe Themistokliu vetem paktin kish bere dhe nuk kish shkembyer informacione.

Ehuuu ate pune shqiptaret kan 600 vjet qe e bejne o ACDC e ne mos me shume.smiley

Ate po them une.Ku eshte lufta fetare ketu kur ne ceten e Saliut kish te krishtere dhe ne ate te Themistokliut kish dhe muslimane?

Lufta fetare qe duan te futin kelyshet e AKZ dhe ata te Janullatosit qe punojne per nje qellim te dy palet?

I kam fotot e te dy catave dhe emrat e tyre.kush te doje te le te kerkohe ne internet se do ti gjeje.

Nuk e ve fare ne diskutim qe ashtu eshte. Dy elemet fetare ka situata..

1- vlleho-sllavo-greko-shqiptaret qe punonin ne voskopoje kunder interesave shqiptare ishin ortodoks dhe perdornin fene per epersi ndaj elementit shqiptar

2- Po te kishte ndodhur aneksim i korces nga greqia ortodokset shqiptare do detyroheshin te asimiloheshin kurse myslimaneve shqiptare do tju priteshin kokat mbas perdhunimeve dhe torturave.

Njerezit me me vlere qe ka nxjerre historia jone kombetare, njerezit me te mencuar dhe kokat me te medhaja kane qene ortodokset e rilindjes kombetare.  Shqiptare niper te denje te skenderbeut. Me identitet te hekurt.

1ora, lere se eshte mire fare.I ka llagar ato qe thote.Mo na e prish terezine.Vate ai nashtinaj

Ah sa keq qe ky blog ka ngel pa maloke, e keshtu po na grinden lapet me njeri tjetrin per çeshtje te mekanikes kuantike.

Heretik, cili ju ka thene juve, se labet nuk qenkane maloke? Ju ka genjyer shume...

Ti ja ke inatin kamarierit akoma me duket. ( grava)

keto ceshtje do te zgjidhen vetem kur te shqiptarizohen shqiptaret

Per kete diskutimin mbi nderveprimin apo rolin e feve ne shqiptarizem burime me shume vlere jane kujtimet e bashkohesave. Nje i tille eshte libri i Sejfi Vllamasit qe po lexoj keto dite. 

Duke permbledhur, ai thote qe perandoria otomane ka qene bazuar ne fe e jo ne kombesi. Turqit duke zbatuar politiken perça e sundo nxisnin shqiptaret e besimeve te ndryshme kundra njeri tjetrit me menyra te ndryshme. Ortodoksit i shtynin te benin çeshtje te perbashketa me grekerit si bashkefetare qe ishin. Myslimanet i afronin duke u dhene ndonje nepunesi etj. Ky hendek nuk u kuptua dot shpejt prej shqipetareve dhe i shkaktoi deme te medha kombit duke patur si rrjedhoje shkombetarizimin e qindra mijra shqipetareve ortodokse (shqiptaret e Greqise - mesa duket e ka fjalen per Arvanitasit). Patrioteve rilindas u eshte dashur shume mund, kohe  e sakrifica per te mbushur hendekun qe kishin hapur te huajt. Ne kete rruge te dasise, Patriarkana e Stambollit e me vone qeveritaret greke kane qene me te zellshem se turqit.

 Me tej Vllamasi analizon rolin e shqiptareve te feve te ndryshme ne shqiptarizem. Disa krere  myslimane perfitonin nga turqit dhe ishin bere vegla te tyre. Por popullata myslimane nuk kishte ndonje perfitim te madh, perkundrazi kishin dhe shume detyrime, si sherbimin ushtarak, apo ndalime, si ajo e emigrimit. Si rrjedhoje, veç patrioteve te shkolluar, masa e kesaj popullate nuk e kishte shume te zhvilluar ndjenjen kombetare. Te krishteret duke patur lirine e emigrimit kishin kontakte me boten gje qe luajti rol te madh per shqiptarizmen (roli i kolonive ne Rumani, Egjypt, Amerike etj.) Roli i patrioteve te krishtere ka qene vendimtar ne te gjitha momentet kyçe. Nga ana tjeter teqete e bektashijve kane qene vatra te propagandes kombetare. Pikerisht pse ishin keto kushte, patriotet nuk kerkonin menjehere pavaresine, por nje autonomi  qe do u jepte kohe te perhapnin ndjenjen kombetare.

Mbasi lexon keto gjera kuptohet me mire vlera monumentale e Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria. 

Vllamasi tregon dhe per vitin e tmerrshem 1914, edhe per masakrat greke, te cilave fatkeqesisht u jane bashkuar ne disa raste dhe shqiptare ortodokse.  Per medimin tim, kjo nuk do perdorur per te fajsuar ortodoksit, por per te nxjerre mesime per pasojat e perçarjes prej te huajit. 

 

Shkelqimi i argjendit te nxire

Doan DANI

Aktor, regjisor dhe spektator

Emri i Srebrenicës tashmë është rrënjosur në histori si arketipi përmbledhës i ngjarjeve më tragjike ballkanike të fundshekullit të kaluar, i rishfaqjes së fantazmave të ideologjisë më primitive të zhdukjes së Tjetrit, një ideologji që pothuajse të gjithë evropianët e përfytyronin të varrosur ose të paktën të zëvendësuar nga “harmonia” e sforcuar si prodhim i komunizmave lindorë dhe nga kujtesa perëndimore e pasojave të Luftës së Dytë Botërore. Ai mes korriku i 1995 fatkeqësisht dëshmoi se një gjysmë shekulli nga gjyqi i Nurembergut, në qoshen jo edhe aq të humbur të një kontinenti me pretendimin e parësisë territoriale dhe kohore të civilizimit, u konsumuan krime akoma më të llahtarshme, e gjithashtu vërtetoi se zgjidhjet në tryezën e Fuqive të Mëdha në të vërtetë kishin qenë shtyrje e kasaphanës nga fillimi i shekullit të XX në epilogun e tij.

Përsëri politika ndërkombëtare, veçanërisht ajo evropiane që luante në shtëpi, e zvarriti lojën me heshtje dhe me manovra të çuditshme derisa zgjidhjen e morën përsipër serbët. ‹‹Derrat››, siç i quante Ratko Mladič, ishin tubuar në Srebrenicë mes ankthit dhe shpresës së shpëtimit nga ndërhyrja evropiane, por kërkesat e komandantit të “top-modelëve” holandez për ndërhyrje ajrore ranë në veshin e tre “gjeneralëve paqësor” të UNPROFOR. Pak kohë përpara ditëve të korrikut, në fund të muajit maj, siç vëren Jože Pirjevec, Boutros-Ghali kishte mbështetur kërkesën e triumviratit për të tërhequr paqeruajtësit e OKB drejt zonave më të sigurta të Bosnjës së kontrolluar nga forcat e boshnjakëve musliman dhe kroatëve: se çfarë duheshin paqeruajtësit larg zonave ku mungonte paqja ngelet një dilemë komike në mesin e atyre ngjarjeve të tmerrshme. Që këtu, por edhe përgjatë gjithë konfliktit, lexohet qartë hezitimi fatal, veçanërisht ai i kryesuar nga politika franceze, përballë ndërhyrjes në mbrojtje të popullsisë boshnjake, ironikisht përkrah vëtëshpalljes me kokëfortësi si mbrojtësit e civilizimit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).