Deri kur qytetet tona do vuajnë papërgjegjshmërinë e qeverive që na udhëheqin tash 20 vjet?

Pamje nga Vlora nën shi ditën e sotme

33 Komente

 eeee ishte mbytur na thane....i ka kto gjona zhvillimi organik

Mos pyetja eshte ndertuar gabim, se duhej te thoshte Pushteti Lokal dhe jo Qeveria, apo mos e kam gabim. Me korrigjoni ju lutem. 

As që më duhet fare Pjer, makina ime ishte zhytur në ujë deri afër xhamave në ca raste..Të 10fsha qeverinë e Bashkinë bashkë..(

në ca raste

Do jesh futur ne ndonje grope dhe se ke ven re. smiley

Ku lejon gropa Shpëtimi..smiley

Eee, fillove te me kopjosh, se kur une thoja ; ju 10-vsha qeverine, disa hidheshin perpjete. Juve si votues, mir t'ju behet, se ate kerkoni ate gjeni, si ne qeveri PD ashtu dhe ne bashki PS, e tani anasjelltas, voten per bashkine ia jepni PD e per qeverine PS . Rrini tani, te mos them noi fjale tjeter. 

smiley

Vlora eshte socialiste, nuk duhet te permbytet.

vlora ka filluar te mbytet pas'90 prej ndertimeve "ku me do ....". perpara funksiononin pompat thithese,me vone i hengren.

po jo moj se eshte permbytur Vlora edhe para viteve 90..  une mbaj mend te pakten 3, 4 raste.. kryesisht permbytej sheshi para 6-kaçit dhe Bashkise deri te Kapelja,  Lagja Muradie  dhe Skela  nga Pallati i Sportit deri te Porti. keto zona jane nen nivelin e detit  dhe kur kishte shi te rrembyeshem qe mbante mire,  permbyteshin kollaj.

nuk e mbaj mend.

kam qene e dehur smiley

Belul Vlora nuk eshte permbytur Asnjehere...Ne konceptin permbytje...

nuk e kuptoj se çquan ti tamam ''koncept permbytje''.. nejse, sipas asaj qe kuptoj dhe kam pare une, rruget te mbushura me uje, dyqane dhe  banesa, prane te ketyre rrugeve,  gjithashtu me uje deri 20 cm. Ok, viktima nuk ka pasur!

Zone e permbytur, apo territor i permbytur eshte vetem ajo e cila eshte e indonuar prej ujit, pa asnje mundesi percjelljeje te tij, nepermjet veprave percjellese, ne raport me i tensitetin e prurjeve...

Sot ne Vlore paska qene nje nga ato dite me furtune.

Me qe them se e njoh kete problemin e masave te dikurshme, per mbrojtjen nga vershimet e ujrave, dua te ve ne dukje dy faktore te cilet per 22 vite nuk po shifen me seensin e rrezikshmerise
- Se pari faktoret klimatike kane pesuar ndryshime shume te theksuara, krahesuar me vite me are.Shirat me se shumti kane rene.... rrebeshe, gje qe ka rrezuar parametrat mesatare te dikurshem.Kjo do te kerkonte nje kolaudim te masave dhe veprave pearcjellese ne njesine e kohes.Kjo eshte urgjente.
- Se dyti edhe sistemet e ndertuara dikur, me gjithe plotsimet qe ishin kerkuar te beheshin ne kohe, jo vetem u lane por edhe ato qe ishin u abandonuan.
Dhe rezultatet? Dale dale se cdo na shofin syte....Ne do kemi katastrofa...

@Belul  atje ku jeton ti është i gjithë shteti nën nivelin e detit, ky s'është argument..Qenja demokrat apo socialist s'duhet të na kushtëzojë e mori dreqi, bëhet fjalë për cilësinë dhe komoditetin e jetesës..

sa kollaj i beni ca krahasime ju mor burr... 

tani, hollandezeve u ra kjo cop toke, qe eshte nen nivelin e detit,  per te jetuar dhe  keta kane nje jete te tere qe jetojne me dhe nen kercenimin e  ujit..  dhe per te   mbijetuar    dhe    per ta bere  sa me te sigurte  jetesen e tyre,  pasi ne histori kane kaluar  permbytje   dramatike,  kane investuar dhe vazhdojne te investojne  jashtzakonisht shume, energji dhe leke!!   dhe me sukses, pasi permbytje  ndodhin  rralle, por  gjera te vogla, pa shume probleme.

ti Belul di not?

po di cik not edhe une.. dmth koken e mbaj mbi uje..smiley 

Belul je njohur me historine e ngritjes se qytetit Lelistat ne Holl..? Hidhi nje sy dhe shif problematikat e sitme ne vendet e ulta...Ka ndryshuar rrenjesisht kendveshtrimi shkencor, ne rraport me sasine e rreshj ne njesine e kohes...
Ndoshta, Pjeri mundet te sjelli dic me shume...
Profesor ...Leli......

po, e di historine e Lelystadit.. ka histori te re.  ky qytet eshte ndertuar mbi det.  dmth u mbush nje pjese e detit me rere e dhe,  dhe u perfitua toke, territor.  eshte nga ato rastet e ralla qe nje vend  e rrit sipqerfaqen e  vet territoriale  pa lufte,  por  paqesisht  me metoda inxhinierike..    sepse zakonisht,  per te perfituar territore,  duhet te besh lufte me dike tjeter...

njese,  e thashe edhe me larte, hollandezet kane nje jete te tere qe jetojne me ujin.  kane nje pervoje te jashtzakonshme, aq sa  kur  gjetiu ne bote  ndodhin  permbytje  te renda apo kane probleme me disiplinim e ujit, therrasin hollandezet per ndihme.  p.sh amerikanet,  pas problemeve te renda qe paten me uraganin Katrina ne New Orleans, thirren eksperte hollandeze per te nderutar diga mbrojtese atje.. po keshtu edhe ne Venecia  ku niveli i detit eshte rritur keto vitet e fundit.. gjithashtu hollandezet u kerkuan per te ndihmuar e plot raste te tjera..

Tane po te them qe ta dishe se ne vendin tone, parametrat e kullimit ja marre dikur prej pervojes Hollandeze.Por ....ishin ama....

E keqja ne Shqiperi grave, eshte se shum kanalizime u prishen, u bllokuan, dhe rezultati eshte ky qe shohim neper foto ketu. 

ne shkoder nje gabel po i mante n'shpin miletin kundrejt nje pagese, per t'kalu nga trotuari n'trotuar. Afrohet Nexhi e pyt-a don shume me ardh trageti? smiley

smiley

vlona keka mbush me volxzvagena, si shkodra dy muaj mbasi PD mundi kumunistat, para 20e kusur vjetve. smiley

Po thoja qe ky tip shume si frike paska... se mos mbytej... po keto permbytje jane mese normale kur ka rrebesh, ngase sistemi i kanalizimeve e ka te pamundur te drenoj ne menyre te menjehershme gjithe vellimin e ujit.

shume zhurme per asgje. si kakarimat e pulave..

smiley

bobo sa keq smiley

po pse kot premtoi Edi, qe do ta beje Vloren si Tiranen ?

Ja gjysem te gatshme e ka, tani i ka ngel te zbythe Shpetimin, e ta coje m2 kacafiu si ne Tirane, ta coje per lesh perfundimisht, duke i kriju iluzionin se mireqenia eshte kur m2 i shpise tate eshte me 3 zero prapa

vari lesht

sa gjynah

Nje rrebesh i tille ndodh, por shikoni per kuriozitet recensimet e klienteve te huaj ne hotelet shqiptare (tripadvisor, trivago etj) Gjera qe ankohen zakonisht. Sherbimi dhe transparenca ne cmime (perhere me te futur e kemi ne, se gjoja te zgjuar smiley ) Dhe plehrat. Plehra, qeset sheshit.

po neve na qujtet antikombtar kur ju thojshim kto gjona...

tashti s'e rrujm mo se nuk vim fare ne shqiperi

smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).