Fotoja më sipër (nga Auron Tare) është bërë në një nga plazhet më të bukura të jugut të vendit, në atë që njihet si Livadhi.

“Një ndërtim, i cili nëse do të ndiqet si shembull edhe nga të tërë (ashtu si kanë filluar të mbijnë kudo), do të shkatërrojë përfundimisht çdo shans të Shqipërisë për të ndërtuar një turizëm me parametra modernë, autentikë dhe tërheqës. Pasi shqiptarët së bashku me çdo qeveri të tyre këto 20 vjet shkatërruan me sukses bregun e Durrësit dhe Golemit, me sa duket po kërkojnë të shpartallojnë edhe bregdetin jugor. Janë pikërisht këto lloj ndërtimesh që duhen ndaluar përfundimisht të ndërtohen në bregdetin shqiptar.”

Livadhi:

 

111 Komente

Ishalla e shembin se shpejti. Paskemi qen keq per llac e beton , kafe e llafe . Gje tjeter s'dime ne ?  Kaq shume injorante paskemi qene sa dita dites shtohemi

Nje sekonde, se cfare te keqe ka ky hotel? Shume ne rregull,me duket. Tre katesh, jo ndonje gje e stermadhe. As krahasohet me monstrat 12 kateshe ne Durres.

Asgje te keqe per mua.

E tmershme! si mund te lejohet kjo shemtire e njerzve kellire qe prodhoi ky tranzicion ne nje nga pak gjerat e bukura qe ka ky vend? Sikur Rama (1) te fshije nga faqja e dheut gjithe shemtirat ne bregdet e te perserise historine e Parkut Rinia dhe Lanes, kur kishte mbeshtetjen e Metes ish kryeminister,(2) te zgjidhi ceshtjen e legalizimit te ndertimve informale ne zonat e banimit (3) te zgjidhi gangrenen  e pronave (4) dhe te vendosi kontrollin e ligjit mbi territor (ku perfshihet rendi, siguria, trafiku, administrimi levizjeve demografike, mbrojtja e tokes, pyjeve, lumenjve, do mbahej mend te pakten se vendosi autoritetin e shtetit ne vendin e 101 anarkive.

Dmth te beje gjithe keto pune titanike vetem per nje te mbajtur mend? smiley

Po normal Av, kur e ben tamam punen, mbahesh mend per mire smiley Ja, si eshte ngritur miti Zogut: prapesite e tij zerohen kur thuhet se beri shtet...me te famshmen shprehje se "me nje xhandar mbante nje krahine".

Tani jam ne dileme, kush behet me kollaj zap, ai shqiptari legjendar, qe jetonte ne primitivitet, ne injorance,me kanun apo ky moderni, qe e kane bombarduar me virusin  elirise dhe qe ka marre edhe virusin e nenshtrimit ne diktature? Por qe e ka vrare friken nga ligji ky shqiptari sotshem, ky eshte problemi.

Sepse Sali Sallhania ose kultura antishtet, ka 23 vjet qe gllamanis: se liria zotri..dhe kurre nuk ka folur ky njeri per shtetin po te kqyresh gjithe fjalimet dhe prononcimet e tij. Ka flur per "hanxharet e krimit" por jo per xhandaret e ligjit qe duhet te bjene pa meshire mbi cdo kondravatje dhe shperfillje  te ligjit.

Te majtet jane me etatiste dhe shpresoj te ndryshoje dicka.Shumecka jo, pa iluzion, spese eshte ne mes variabli kulturor, korrupsioni dhe kriza e velrave.

Shume e shemtut .

duhet me dhon TOEFL-in, para se me e shtrengu. nga 60$ qe osht, pale sa kon per ta cu kto te kuqt.

Nxorri Ben Imami nje repart ushtarak anej nga Jugu me e shit , nji i vogel kshu afer nje fshati , nja 800 m larg bregut , nje shoku im me tha mu e morim dhe e bejme hotel , jo i thashe se vijne te Kuqte e na e morin masnej , pune e modhe me tha , per Teufel ato nje milion euro , zene se si patem smiley

 

smiley

smiley

ps. t'qelbta... smiley

E di mer e di , po ec mo , kshu me dorashka , ca ti bosh.

mua ne fillim mu duk si ato kapanonet e ushtrise te braktisura, pastaj vura re se ishte ndertese e re.

te shpresojme se Auron Tare do te dije te ndertoje ne zonat qe do zaptojne miqte e tij te rilindjes ndertesa moderne e shumengjyreshe! rrofte rilindja ylberiste!

vishe me mermer ket, te dali si rezidenc sheiku.

qameti del kotec pulash 5 yje!

Left, a ben ta leme menjane se kush e ka shkrep foton?  Mund ta kishe shkrepur edhe ti po te mos kishe livadhisur neper Tirane per Bashen smiley

Ceshtja qe shtrohet eshte kjo:  A mund te shpetohen plazhet qe s'jane shkaterruar?  

C'kuptoj me "shpetim":  Supozojme se ky kapanoni/burgu/kabine e qemotit/konvikt etj eshte ndertuar me leje.

A mund te formalizohen disa standarde arkitekture?  Arkitekture mesdhetare, a ta quajme cfare te duam.  Shembujt ne rajon ekzistojne.  Pse s'mund te kerkohet kaq gje? 

 

Duket qe eshte ndertu pa Poezi.

ua monda, jam 100% dakort me ty! si eshte ajo shprehja, opozitare por vllezesmiley ne ka masaker te pariparueshme e te vertete keto 20 vite jane ndertimet ne bregdet. te kishe mundesi ti rrafshoje te gjitha do ishte me te vertete "rilindje". por sduhet harruar se bregdetin historikisht e kane pasur ne dore bashkiake te majte. durresin e vloren vecanerisht. ne durres, vangjushi ka bere kasapane me lejet e pallateve, dhe akoma vazhdon te ndertoje. cdo vit jam deshmitar i nje pallati te ri, vetem ne zonen qe frekuentoj une. idem per vloren.

Lefti, nqs me ke lexuar gjekund te mbroj apo te me interesoje perkatesia "partiake" e kryetareve te bashkive, mund te kesh te drejte te m'i vesh ne pah c'ka the me siper. 

Formalizimi, planifikimi, standardizimi i ndertimeve pervec se u japin nje bukuri estetike, vecori lokale a n'dac "tradicionale" plazheve, eleminojne edhe faktorin negativ te qeverisjes thuajse autonome lokale.  Dhe theksoj, nuk do bejme shpikje sepse shembujt na rrethojne.  

mire mire, une kur te shkruajta ty e kisha me qitje te larget, per berberat e idrizzzat qe rrine tere kohes ne llogore. por e di shume mire si funksionojne gjerat ne shqiperi, kur ka vullnet per te bere para, ska ligj e shije estetike qe del perpara. bregdeti eshte kafshuar e vahdon te kafshohet ne manyre barbare, dhe druaj se kjo gje do vazhdoje kushdo qe te jete ne qeveri.

Aman tu keqen .ma hiq konopin ke qen ne ushtri apo jo ? Se dhe krahasimin e dhe me "gjuajtje nga larg " si Top Obuz .Dhe argumentin me poshte e ke si top pa zbythje .Komplet mentalitet ushtarakje e devotshme smiley LefKOPE mos merr poza serioziteti se ne te vertete je aq serioze sa nje roje Postoblloku nga te depove qe u moren armet smiley

Ti ne shumes ,se kot nuk te quaj Left -KOPE , je pjella me e spikatur ose Xhupkuqja e Barbarizmit ne Shqiperi si parrullmabjtese e Ulurimave te babasqapit ...Bini Burra .Kamunistet Iken !...dhe Ja ku ini ..dhe me keq do shkonte Shqiperia deri ne anarshi Totale .Po Uroni Ramen qe e ndali , se u kam thene edhe komentet do ti kini NDRYSHE , dmth do hiqni Sklepat nga syte e Dyllin nga veshet .Do hiqni Siren qe u Hodhi babasqapi "se diktatura zotrie " per te kutpuar se Cfare eshte Shteti  Neoliberal keni krijuar per dhite e sqeperit e Kopese tende !

Po nejse ate komentin me krahasim e ke tamom smiley

po cke mo xha idrizzzzzz qe behesh kaq kurioz?! une ushtrine vetem ne filmat e çak norrsit e kam pare, si dhe ne 97 kur loja e preferuar ishte mbledhja e sa me shume armatimeve te lehta! pregatiteshim ne ate kohe ti benim balle kryengritjes se kuqe dhe sllavo-greke te udhehequr nga zan caushi me trimat e tijsmiley

ti zotrote duhet te kesh qene ndonje roje mence ne ushtri perderisa e los kaq bukur lyerjen e rrotes! edhe lajkat qe bene ktu ndaj liderit te rradhes se PARTISE e tregojne kete gje. kur ishte nano ne komande, pllisje si vuvuzele e ngjirur, - aman te dashur, as buke as uje, as drita nuk duam vetem ju mos u zini!! thone se kishe filluar dhe xhinin ne solidaritet me krietarin, por ste doli gje, te thartoi stomakun e mplakursmiley

erdhi Ed Vrroma ne kumande, fillove ti jargavitesh gjatoshit, bashke me shpuren e tij mjaftiste. nano bye bye!

cte ka gjetur shoku idrizzzzzzz, nga koha e lavdishme kur ngrije grushtin tere krenari e fryje gjoksin para fotos se dulles, ke perfunduar ne futje grushti ne fundshpinen e Vilajet qyrkyt!!! new age, new customs! sherbim te cmuar po i bene Partise o idriizzzzz ferra!

Rrjedhje serbatori LefKOPE .E kishe mire Pushim deri ne shtator smiley I beje ca fresk babasqapit , e mbaje me ngushellime i redaktoje ndonje fjalim a ndonje liber me kujtime , dhe vije me forca te Reja .

Kostatim i pare si kapannon ushtrie mbetet smiley .Kam shprese se do ndryshosh me shume jo si kesaj Rradhe "rastesisht " te shpetoi ! .Edhe ne nje vend tjeter kishe leshuar Sinjal LefGOPEJA shumeperdorimeshme po ndryshon smileyDo pres !

"bregdeti eshte kafshuar e vahdon te kafshohet ne manyre barbare, dhe druaj se kjo gje do vazhdoje kushdo qe te jete ne qeveri."

pse? 

sepse pronaret e tokave ne bregdet kane deshire te madhe per tu pasuruar e per te bredhur me benza 7 vjecare, e keshtu arrijne te korruptojne kryetaret e bashkive e komunave per leje ndertimi. qofte kushdo ne pushtet, po erdhi zarfi, tundimi eshte i madh!

Faleminderit per pergjigjen. Do te doja te dija, nese mundesh gjithnje: ne baze te c'parimi mban ane ti? Politikisht e kam fjalen.

parimit kur bie shi hap cadren se njomeshsmiley

Pyeta seriozisht. Ne cfare beson? Meqe tek integriteti moral i njeriut nuk besoke a priori.

Sa vjeçe je mi goce? Se kshu nga llogjika, duket se sje bo akoma prind. Integritet, thote! smiley

Lefto, neve qe jemi libertarians, na njohin per perbindesha kjo shoqe Balabanova me shoke.

kjo kerkon perkufizime, rregulla, dhe parime politike per ti apliku kudo, gjynof qe jeta nuk osht fabrike qe prodhon me 3 turne. 

Ti je ai qe kerkoje parime te shkrimit te poezise te njejta me parimet e arkitektures, apo gaboj? Kerkimi i elementeve te perbashketa, sa per dijeni, shenjon hopin e madh te filozofise greke. Mirepo une s'e kisha aty.

Dhe, te lutem, shmangi konfidencat me mua. Jo po shoqja Balabanova, jo po ku di une.

Une nuk kerkoja asigjo, thjesht ndodhi. Mbi te gjitha ndodhi te kisha kohe ta hidhja ketu tek peshku. Une nuk kerkoj asigjo, perveç pares dhe pushtetit. 

Te gjitha figurat qe ti nderon, they had to put up with something. Kjo i ben automatikisht qe te humbin te drejten qe te jene "figura". Une kam studiu, jo me shume, por aq sa ke studiu ti per parime e ideale e veprimtari te lidhura me to. Per te luftu, kam luftu me teper se sa ti dhe keto idealistat e parimoret qe shkrujn ketu. Tashi me ka ardhe koha me qene oportunist, se ma kane ba me borxh ato idealistet dhe parimoret per te cilet kam qene i gatshem me vdeke (sepse ashtu jame rrite e eduku!)

Sa per ta mbylle. Kur njerz te parimeve e idealeve, ca gjera te cilat sduhet te ndodhin asnjihere no matter what, i lejojne te ndodhin ne emer te po atyre idealeve e parimeve, une te dhjes mu ne itellekt dhe ne integritet! Me parime dhe ideale fshi prapanicen! 

Nuk e kuptoj pse muhabeti mori kete rrjedhe. Pike se pari, ti je i lire te kerkosh c'te duash, sic une jam e lire te kerkoj c'te dua. Me ca kufizime. Debati duhet te zhvillohet pikerisht tek kufizimet. Se dyti, une dhe ajo qe kerkoj une, s'kane lidhje me historine tende personale. Me shqip: s'ka pse projekton tek une njerez qe ke njohur ne te shkuaren. Dhe se treti, ajo qe ke pershkruar me paragrafin e fundit, ne italisht quhet "eterogenesi dei fini". S'e di ne gjuhe te tjera, po kshu sa per te thene qe s'je i vetmi qe e ke vene re. Me te mira.

Nuk e kuptoj pse muhabeti mori kete rrjedhe.

Dhe, te lutem, shmangi konfidencat me mua.

Kjo e fundit fin kam frike se ja lendoi ndjenjat Hoppes!

Çdo gje ka lidhje me historine time personale, never forget that! 

Po hy ne une si i vjeter me ty Hopaa Hoppa .Ky lloj qe argumento ti quhet "Detal i Lodhur " dhe hidhet ose ruhet per relike ..Ndersa ai i cadres se LefKOPES eshte rasti Nastradinit ..." Grua mbylle deren se sa ta marr vesh qeveria qe s;jam Gomarice , me ka ngarkuar nja dy tre here angari me gure "  Tani lefKopene dhe e kan ngarkuar dhe e kane shaluar dhe thote per tu masku "mbaja cader " ...Po kur ka diell ? .ajo nuk ka thene qe jam aziatike ..me cader smiley se do lindete pyetja 'sa te gjete e mba bishtin ? " e keshtu me rradhe !

Keto  nuk thirren  referenca Morale ! Ka nje prurje per Doklen per t'ju pergjigjur sumsshe Moralit tat smiley

O Ron, 

A e ke pa naihere emrin tat te gdhendur ne gur? 

Loooool 

Ron, une kam emrin e familjes ke shpia e pushimit ne mal. Çe do qe mbriemrin e ndaj me shume persona. Dy rruge ka ketu, ose me vendose emrin tim ose me i detyru te gjithe te tjeret me ndyshu mbiemer... 

A e ke vone re ti qe njerezit ne pergjithesi kerkojne ato gjera qe nuk i kane! Pse kshu?

PF, kete pyetje drejtoja atyre qe ne baze te parimeve dhe ideollogjise... smiley 

E para duhen cilesuar mire "pronaret e tokave" . 

Pse?

Sepse bregdeti per vlonjatet nuk ka pasur vleren e tanishme keshtu qe tokat bliheshin per kullote ose ullinj. Zhavorri nuk permbush asnjerin prej funksioneve.

Fshatrat e bregut po ta kesh pare jane ne faqe mali e ka perseri pak gjasa te kene menduar nga para 44' e gjer sot qe ne dhermi do hapej disco havana e do mbushej bari e plazhi.

Me pakez vullnet dhe dore te forte zgjidhen keto pune.

That's a fair point. Menyra sesi niviciotet per shembull kerkuan te drejta mbi kakome qe pakez e habitshme...

Sepse bregdeti per vlonjatet nuk ka pasur vleren e tanishme keshtu qe tokat bliheshin per kullote ose ullinj. Zhavorri nuk permbush asnjerin prej funksioneve.

Shqiptaret s'e kane dite se c'eshte deti,vlore.Ja, me thoni ju vlonjatet brez mas brezi,keni naj paraaredhes qe i permenet emri, qe ka qene peshkatare me fame?

Nje i aferm i mi qe ka maru n'B Sovjetik,m'ka thane se 1960,ne Durres,nuk kishte asnje venali ne plazh,vetem ruse dhe polake.

A mund te formalizohen disa standarde arkitekture?  Arkitekture mesdhetare, a ta quajme cfare te duam.  Shembujt ne rajon ekzistojne.  Pse s'mund te kerkohet kaq gje? 

Te arkitektura eshte halli apo qe eshte ndertuar aty ku s'duhej te ndertohej? Ky lloj ndertimi kubik e katror behet gjithandej neper greqi e italine e jugut nga ndertues me te ardhura mesatare. Asaj race i perkasim. Artitektura me e bukur se aq kushton. 

Eshte ndertuar aty ku s'duhej te ndertohej?

Ligjerisht si percaktohet ku s'do ndertohet?  Konkretisht pyes.  Domethene, a ekziston ligjerisht nje distance det-bregdet-plazh qe duhet respektuar?  A ekziston ligjerisht nje dimension per nje gji, ne kuptimin qe nqs plazhi eshte x metra i gjate nuk mund te ndertohen hotele dy-tre kateshe etj.  

E dyta, qe plazhe me dimensione te konsiderueshme do zhvillohen, nuk shoh ndonje gje te keqe.  Ceshtja shtrohet se si te zhvillohen ne menyre sa me optimale.

Jam i sigurt qe me ligje te shkruara i kemi te gjitha ne rregull, a ndoshta me te rrepta se ne vende te tjera, por problemi yne i vjeter dhe i njohur tashme eshte qe nuk ka shtet qe t'i imponoje e s'mund te presim qe njerezit ta respektojne me deshire. Te shohim c'do te beje Rama meqe ka premtuar e meqe ka histori te mire me Tiranen, por ama dime qe drejtuesit socialiste neper zonat bregdetare s'jane treguar te afte deri tani, ndaj s'kam shume shpresa. Si zor te behet zap ky popull pas kaq shume vitesh ne kete gjendje. Por po te doje qeveria, e ben. 

Çile arketekture mesdhetare keni deshire ta keni ne shqiperi, ate greken apo ate italianen? Apo me mire ajo spanjollja, se na kujton dhe luften heroike te brigadave internacionale? Mbase me mire pak perzierje nga algeria , tunizi, marok? (Egjiptin dhe libine spo e llogarisim)

Duke qene se fshatrat e jugut kane pasur nje fare uniformiteti ne kuptimin "shtepi te bardha, tjegulla te kuqe" them se nje vazhdim tradite s'do na bente keq, ashtu sic nuk i ka bere keq as Kroacise apo Malit te Zi.  

Nuk kam njohurite qe ke ti apo te tjere te fushes, qe mund te jepni nje mendim me profesional smiley

Por sipas njohurive dhe shijes, kjo godine te duket e pershtatshme? 

Greke pra thuj, mos na lodh. 

si the te lutem? fshatrat e jugut kane arkitekture greke? smiley 

Ps: Refuzimi i shteses ish i formes se prere... smiley 

Hajt ua japim gjithe Mesdheun grekeve. Sicilia.

Nejse ...deri tani e kishim hallin se tani i futet Auroni me shoke te gjithe ndertimeve pa leje dhe do na pastorj plazhin e ambjentet e tjera kulturore ...do tikthej ne identitet smiley

Mos hidhni mbeturina në rrugë.
Mesazh sensibilizues

Mos ndertoni pa leje , te gjitha do shemben

mesazh per kokfortet

Sa e bukur ajo fotoja e dyta, krejt sikur ta kete shkrep Belle smiley

 ata qe zbresin nga Pilori

smiley Keta pilollaret e mbajne veten per te fisem keta.

Mo na del dhe ky kusheriri i Ed Rames mo sheme si ai i Llogarase , apo thu Tarja ka qene i mireinformuar perpara se ta shkrepte .

Po ky i pari i Livadhase Kryetari dmth qenkerka Socialist smiley

Sa te dhimbsur qe jeni. Edhe socialistat i mbroni nga terrori i kuq i PPU.  Edi e siguroi "strehen" po e "sulmuan" pas shtatorit. smiley

Po ju kemi shoke mo Kavir .

Shoke? C'jane keto distanca? Neve nje bark na ka pjelle! 

Vetem tre kate nuk eshte shume problematike ne Shqiperi, biles ky i qenka permbajtur deri diku rregullit per ndertime ne keto zona. Ka te tjera ku e ku me keq, nga Vlora e deri ne Sarande. 

Brad ti je dhe i zgjut .Nuk je si LefKOPEJA parullmabjtes e xhupkuq propogande !.

Kur mbretit i pelqen te hedh nje veze ne Gurmaz / ushtria prapa tij Njemije Pula ne shtiza perplas ..ose  ...Po keputi komandanti pa te drejte nje molle  , truproja prap tij e shkul me rrenje  ...ne se je frutngrenes smiley

Ketu eshte pseja e Topeve te kuqi dhe trupi te Blujte ose Trupi te Kuq dhe TOPEVE te Blujta . E kam theksu topeve te Blujta se kini KRYETOPEN e ketij vendi ne krye Berishen si inicusi i Pare i Ulurimes.....  Bini burra !Kamunuizma rae !

Po boj dhe une si Pjeri.

Me jepni 12-18muaj--staffin e zgjedh vete--t'ju vij me ca gjona radikale (me rrenje te ngulura thelle ne traditen shqiptare), perzgjedhje materialesh qe do u bejne te ndjeheni nje me natyren dhe jo si te padeshiruar; arkitekture autosufficente qe perdore me pak energji se sa prodhon... dhe mbi te gjitha, edhe kur infrastruktura te jete duke u perdore ne maksimum, perseri do rrezatoje privatesi per vizitoret. smiley

 

Me stafin qe zgjedh ti une e bej per 6-12 muaj

Puna osht se perpara duhet te kryj ca pune qe kam ne dore, nuk mundem me u zgju nmjes e me u thane "fuck off!" te gjithe klientave qe ma kane mbajte frymen gjalle, vepem per nje tjeter projekt. Bohet fjale qe mbas projektit kam per tu kthy perseri ketu, e bahet fjale me u pagu si paguhemi ne perendim (15-25% e vleres se ndertimit) dhe jo siç paguhen ato andej, duke te thene: "arka eshte keq tashi por eshte liru nje vend pune ke ministria e kultures, ose mund te presesh nja dy-muaj.... dhe kshu te mbajne te lidhur ato, lol. 

Para 1 muaji ishte nje teme me ndertime pa leje. Oh wait, dhe para 2 javesh, oops Jo Jo para 1 jave ishte nje e ngjashme. Ne fakt tamam tamam para 3 ditesh! Te njejtet njerez, te njejtat komente. Duhet te jete déjà vu. Ska sesi. 

Kam nje parandjenje qe ai Vloren me gjithe breg do e beje. Dhe do Zoti te me dale!

I want roses in my garden bower, dig?

Pasi shqiptarët së bashku me çdo qeveri të tyre këto 20 vjet shkatërruan me sukses bregun e Durrësit dhe Golemit, me sa duket po kërkojnë të shpartallojnë edhe bregdetin jugor

ket frymen e "rigjenerimit" nga e para e perdori dhe Berisha ne 2005, a thu se e kishte sefte pushtetin. Edhe ky anatemimi qe i behet me kto ndertesat pa leje/ pa rregull ne ket vazhde eshte. Po pushteti lokal ka pas faj per ket apo i ngelet Berishes se kshu na rri mire? se ne Vlore, e beri nje shembull kryetari i bashkise tani - pse nuk e bente dot me kto te tjerat ose pse jo me perpara?

Keshilli Kombetar i Rregullimit te Territoreve kaloi ne varesi direkte te kryeministrit sapo Berisha erdhi ne pushtet. 

Pse valle? smiley

E pra eee. Gjithe bashkite, komunat historikisht i ka pasur Partia Socialiste. Tirane, Durres, Vlore, Sarande etj etj. Pa u futur ne bashki apo komuna me te vogla. Ku eshte betonizuar, gjithmone ka pas drejtues lokal te majte. I kane q.r. me beton e leke sa te munden. Me nga 2-3 makina, apartamente ne Tirane i ke te gjithe. Fene ja kane luajt.

Ne kete aspekt Berisha ka bere dem posi, sepse per kontrapeshe njerezit kane votuar e zgjedhur keto soj plehrash qe nga njera ane shanin Berishen, nga ana tjeter fut zarfin me leke ne xhep.

Ne fakt, ne jug jane bere ndertime por mbeten plazhet me te pastra. Katastrofa eshte bere ne Durres e Kavaje ne kohen kur qeveriseshin nga PD. Aty eshte bere masaker masive qe s'ka burre nene t'i rregulloje, se keto nga jugu zgjidhen. E njejta gje me Tiranen. Per sa kohe e kishte PD, ishte katastrofe. Erdhi PS, e beri qytet. PD po e ben prape katastrofe duke prishur parqe per t'i bere xhami e qendra tregtare. S'e shpeton dot tet zot, sado te lehesh. smiley

Po lei keto budalleqe e keto ndarje artificiale. Jane prishur plot lulishte (qe per mua duet te prisheshin, nuk ja kam per te keqe Rames) kur qe Rama k/bashkie... ne fakt shumica dermuese ishte prishur gjate kohes se tij, si dhe u ndertua gjeja me skandaloze ne Tirane, qendra e tajvanit tek parku rinia.

Katastrofa ne Durres dhe Kavaje nga qe i kishte PD-ja. Jo o burre, eshte ndertur plot ne Sarande e ne Vlore (per mua gje e mire-- ketu ndryshoj shume me peshkun ne pergjithesi) kur e kishin te majte e te djathte (Saranda qe e djathte per nje far koheje) por vetekuptohet jo aq shume sa ne Durres/Kavaje se ne Durres/Kavaje ka me kerkes nga qe derdhet e gjithe shqiperia e mesme si dhe pjese e kosoves.

Bo bo  e shemtuar poooor  Ai kat i pare nuk shtyhet me ato dyer dhe dritare si Frengji.. a thua do nxjerin pushket e do bejne lufte nga ato dritare.

Ato dritaret e vogla ma merr mendja jane ashtu, sepse ka si korridor dhe hyrjen tek pjesa e ballkonit te perbashket, prandaj nuk deshirojne te kene dritaret ne korridorin e perbashket.

Sdq mua nuk me duket aq e shemtuar, te pakten me standartet shqiptare.

ndoshta por mund te zgjidhej shume here me bukur. 

Nqs eshte ashtu sic thua ti atehere nje zgjidhje do te ishte

/ Xham kati i pare i gjith . per te realizuar privatesine. xhamin ne kete pjese beje "Opaque" Jo transparent. ( nuk mund te shikohet nga te dyja anet) . dhe xhami lart (tek dritaret) behet Transparent qe te lejoje driten te hyje brenda . dhe me nje shtrese LOW E per te lejuar driten dhe jo nxehtesine brenda. dhe e mbushur me Argon jo me pak se 90% ( per te ruajtur temp. brenda) 

Ajo duhet te jete banjo dhe kuzhina/dhoma e ndenjes duhet te jete nga krahu tjeter.

obobobobo ku te vajten syte , tamam dritare biruce

problem ne livadh ishin dhe mbeturinat qe dilnin ne breg te hedhura nga anijet greke

O zot cfare shemtire. Duhet te prishet brenda dites. Ai vend ka nevoje per shtepi apo vila te vogla 1-2 kateshe, stil mesdhetar, jo keshtu shemtirash si kapanon ushtaresh.

Mendoj se nuk duhen lejuar ndertesa me te larta se dy kate ne bregdet (lartesi optimale per t'i kamufluar me vegjetacion dhe me nje impakt me te vogel mbi pejsazhin).

Gjithashtu duhen vendosur parametra te sakte persa i perket ruajtjes se pejsazhit ato qe ne Itali permblidhen tek "Normativa Paesaggistica" si edhe parametra te tjera persa i perket urbanistikes, distances nga ndertesa ne ndertese, nga rruga, nga vija bregdetare etj.

Politika dhe populli duhet te kuptojne qe kjo cope toke qe na ka mbetur dhe ku jetojme eshte aseti yne me i rendesishem dhe do ishte mire qe te mos ta shkaterronim e t'ja ulnim vleren me tej fale injorances apo babezise.

Nga ana tjeter, turizmi ka nevoje per kapacitet shtreterish, sherbimesh dhe infrastrukture dhe nuk mund te mendohet qe ne do te zhvillojme kete industri pa ndertuar. Do te ishte mire qe te kishte nje zonim te qarte qe te perqendronte hotelet dhe sherbimet ne nje vend te kufizuar (qyteza, fshate) dhe te ruante pjesen tjeter te paprekur vetem per plazh apo aktivitete te tjera turistike.

Nje ide tjeter do te ishte ajo e shfrytezimit te ndertesave te vjetra ne fshatrat e bregdetit per te ashtequajturin turizem familjar. Per aq kohe sa keto qendrojne bosh nuk ka pse te ndertohen objekte te tjera.

Bo bo  e shemtuar poooor  Ai kat i pare nuk shtyhet me ato dyer dhe dritare si Frengji.. a thua do nxjerin pushket e do bejne lufte nga ato dritare

Kjo ne foto duhet te jete pjesa e pasme e nderteses qe permban hapjet e dyerve te hyrjeve si edhe dritaren e banjos. Fasada kryesore me hapje me te medhaja gjendet me siguri ne pjesen e perparme.

E vertete olsi.. mund te jete pjesa e Sherbimit.. por te lutem shiko edhe me larte ne katet 2,3 edhe atje dritaret jane shuuume te vogla. Nuk e kuptoje perse mos te jete Komplete Xham pjesa qe ndan dhomen me Ballkonin. perse duhet te mbyllet me tulle dhe le vetem nje vrime si dritare  ( me permasa  1.2 m x .8m ,me sy kjo) dhe vetem deren e ballkonit.)

Mendimi im eshte Komplet xham komplete Rreth e rrotull . edhe Parvazet e Ballkoneve Xham. dhe c'do gje shkelqen.. Drita hyn brenda. dhe per te ndaluar nxehtesine porosit xham kastile per kete pune. ( duble glass low e. argon filled. ndoshta edhe pak tint (ngjyre) qe te duket e mbrekullueshme.)

Sepse edhe ne katet e tjera perseritet e njejta tipologji: korridor kalimi, hyrje.

Nqs i ka lene korridoret ne pjesen e jashteme te godines atehere eshte me te vertet e shemtuar dhe pa shprese  . Tamam si Motelet  2  lekeshe ketej.. yak.. Duhet shkaterruar me themel !

Po te isha Une do ta kisha bere Xham te gjithe godinen per te bere te pakten nje gje te Pranueshme.

Imagjinoje  me xham ngjyr jeshil..do  shkrihej dhe do behej nje me bimesine rreth e rrotull

Fasade xhami ne mes te fshatit?! Do ishte akoma me keq.

Une do kisha bere dicka tjeter, por s'ja vlen ta shpjegoj ketu.

I jemi futur nje bisede pa fund. smiley Ciao

me  Xham Jeshil  smiley,  fola  se si mund ta beja me mire kete projekt qe po shihja smiley /korrigjoja sado pak.  dhe jo se si do ta beja nga fillimi.. sepse u tha qe nuk eshte dhe aq e shemtuar..Po e shihja nga ana funksionale dhe me pas nga ana e paraqitjes. 

 

Kjo eshte fasada para se duket mali nga prapa. Katastrofe. 

Janë pikërisht këto lloj ndërtimesh që duhen ndaluar përfundimisht të ndërtohen në bregdetin shqiptar.”

Roni e ben kete thirrjen?  se shoh qe eshte autor i shkrimit.. po kujt ia thua o Rono, ne skemi gje ne dore..smiley   do behesh minister nga Shtatori e me tej  dhe ndaloi.. kokes bjeru!!

po shume mire more. do vende ku te flej populli. te pakten ngushellohuni qe i ngjajne stilit te kohes Enveriane ku njerzia rrinin nja 4-6 veta nee 40 m katror...

pastaj jo te gjithe kane kamper si une. ku do flej njeriu? vete nje grup shokesh dhe shoqesh bie llafi, e duan te bejne nje orgji te vockel fare.... tani ne publik nuk behen keto gjera ... shpresojm te pakten, per te rinjte them pa mua me iku mosha, qe te ket edhe ndonej siute.

Si shume " mexikana" perdorni....

Keta te Moulin rouges kane shije te habiteshme .ketyre u ka mbetur nga koha qe i shkerdhente Enveri dhe u mjafton vetem vrima si siperfaqe pstaj shoq mbi shoq kalojne ne Orgji .Ky Bunkeri eshte shembulli mi qarte !

Po them se ketu nuk behet Fjale per nje ndertim ku mund te argumentosh sipas shijeve te Nastradinit e duke e vendosur mbi karroce per te mos i prish shijet asnjerit qe ka Verejtje arkitektesh. Mendoj se behet fjale per te kaluar ne nje faze te RE .ne ate te Projektimit e Strategjise Ekonomike te zonave ,ku perfshihen dhjetra e dhjetra Detaje sipas vendit e Projekteve te studiove. Plazhi jone eshte nje LUKS si aset KOMBETAR jo nje mish mash Berishian individual "Forca Burra Kapni c'te kapni " Aq me teper nje antikulture ku sejcili nderton sipas Bythes se " asht toka teme "

Do te ndodhe si Fusha e Allijasit ku nuk ka vend per dykalim veturash , nuk ka kanalizime dhe ne nje tub Uji ka 62 prerje per dhjete shtepi . Nuk ka projektim as per nje ndihme te shpejyte pervec ketyre Bajalldive 25 vjecre qe dominuan vendin me portale e me Durale dhe Vu automatiku !

Kjo prurje eshte nga me efektivet per te nxitur perfytyrim e debat per Ardhmeri te Kulturuar per Ndertimet qofte edhe ne Plazhe , po te mos vine te ndotin keta Bunkeret me nje vrime ne mes !

nese vullneti i popullit esh' qe te priçet, ashtu qoft ore... ne vent ta prishim

Di gjo njeri se ku bie kjo Livadhi, se Livjadha kisha ndigjuar, nje fshat andej nga jugu, por Livadhi !!! 

Pjer, bie ne bregdetin e Himares.Por me degjo dhe shenoje!
PAS 25 SHTATORIT....NIS OPERACIONI "LANA BREGDETARE"! Ku shqiptaret skeptike dhe sidomos te perkatesise " kunder" , do te shikojne si behet shteti. Dhe une kam bindjen se pas asaj furtune te dhimshme shume, por sheronjese, njehere e mire, nuk do t'i bjeri kujt me ndermendje ....te ndertoje sipas qejfit.

Ee, gje e mire kjo, ku ta gjesh te ndertohet me lejen e urbanistikes apo te komunes, por kam frike se mos prishin edhe te atyre me leje. 

 MONITOR 

Rama: Aksion i shpejtë për ndërtimet pa leje në bregdet              08/08/2013 

 Kryeministri i ardhshëm, Edi Rama ka deklaruar sot se ndërtimet pa leje në bregdet janë një “emergjencë kombëtare”. Ai ka deklaruar publikisht se në muajin shtator do nisë “operacionin” që do të ndalojë këto ndërtime që ai I ka konsideruar si “një kancer agresiv në veprim!” 

 Nëpërmjet një postimi në Twitter, Rama ka deklaruar publikisht atë që ai ka ndërmend të bëjë që në shtator, sapo të ulet në karrigen kryeministrore: “Ndërtimet abuzive në bregdet – një kancer agresiv në veprim! Duhet një operacion i gjerë e i thellë. Policia e Shtetit në krye!‪ Stop rrënimit! Operacioni do jetë gati në shtator e s’do ndalet deri në vendosjen e sundimit të ligjit mbi territorin. Jemi në emergjencë kombëtare! Ju lutem, çdo mbështetje për këtë operacion ose ankesë konkrete për abuzues në veprim aty ku banoni apo pushoni shoqëroheni me foto,”- shkruan Rama. 

 

Kjo do te thote se gomarin e ka kullufit ujku pergjysem,por gomeret vazhdojne te ndertojne duke thene,baje Zot anderr!

Po kur ta them une nuk besoni Juve, Pier!
....Vec prej Monitori...

smiley skeptik, skeptik si belgjit smiley

Tani ne rast se kjo eshte ndertuar pa leje, dicka per te clien nuk flitet, une terhiqem nga pozicioni im. Por ne rast se eshte me leje, une nuk shikoj as dhe nje gje te keqe me kete ndertimin. Mundohem shume ne fakt te gjeje ndonje te keq, por e kam te veshtire...

na nxive mer me ket kapitalizmin e bronxit...

Qeke i cuditshem. 3 kate ne ate zgec vend? Ter bota normale ben shtepi te vogela me tjegulla maksimumi 2 kate ne keshtu vendesh ti do me ber plazh kolektiv si kabinat e durrsit? Mire thot fuga qe ka faj dhe populli. 

Para na nje muaji pata premtu qe nese Rama shemb kete dhe ndertimin ne Jal nuk do e shaj per na 6 muaj. Me behet qejfi qe Auroni e ka ngrit kete shqetesim, le te shpresojme qe t'i shkoje deri ne fund dhe te flase edhe per tmerrin e Jalit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).