Gjatë këtyre ditëve paszgjedhore kemi dëgjuar nga lideri i koalicionit fitues Rama disa propozime apo projekt-ide për të ardhmen. Nuk mund të mos tërheqin vëmendjen ideja e rifutjes së FMN-së si element kontrolli që duhet të bëjë një auditim, ideja e një dogane të kontrolluar nga të huajt, ideja e INSTAT-it që do të funksionojë me një lloj binjakëzimi. Së fundi, ideja e një autoriteti që do të kontrollojë gjithë çka të bëjë me financat e vendit, d.m.th. edhe Bankën Kombëtare apo ajo e një Byroje të Hetimit Kombëtar pranë Kryeministrit. Nëse do t’i analizojmë këto projekt-ide, nuk mund të mos arrijmë në konkluzionin se ato kanë një gjë të përbashkët: mosbesimin e thellë tek institucionet që kemi ngritur deri tani, veçanërisht ato që në vend se të jenë të pavarura, konsiderohen të kapura, pra jo të besueshme. Ato flasin për dështimin e ngritjes së shtetit të së drejtës që në themelet e tij. Dhe këtë askush nuk e mohon dot, se është e vërtetë. Projekt-idetë e propozuara, megjithatë, për mendimin tim, janë tejet të diskutueshme për një sërë arsyesh që po përpiqem t’i rreshtoj. 

Së pari, duke krijuar institucione që në një farë mënyre duket se do të funksionojnë në mënyrë paralele me institucione të tilla si Kontrolli i Lartë i Shtetit, Prokuroria etj., lind pyetja se sa janë kushtetuese e sa do të hyjnë në konflikt me institucionet e akuzuara si të kapura nga Berisha? 

Së dyti, ngrihet pyetja se sa të huajt do të jenë efikasë, edhe po pranuan të punojnë, në një terren shqiptar të minuar nga të katër anët nga ekonomia kriminale dhe nga polarizimi ekstrem? 

Së treti, sa këta do të jenë vërtet të pavarur dhe sa në shërbim të maxhorancës së re, d.m.th. sa do t’i rezistojnë sistemit, i cili, sipas vetë fjalëve të Ramës, korrupton çdokënd? 

Së katërti, prurja e të huajve në këto vende dhe marrja prej tyre e përgjegjësisë së arbitrit, sa do t’i ndihmojë shqiptarët dhe sa do t’i vonojë në pjekurimin e tyre?  Një gjë është e padiskutueshme: kërkesa për tërë këto institucione e për tërë këta të huaj është shenjë e dështimit në ngritjen e institucioneve që jo vetëm duhet të jenë të pavarura nga partitë, por edhe t’i kontrollojnë partitë.  E padiskutueshme është se ne kemi një regjim bandokratik, ku bandave nuk u ka interesuar arbitri dhe prandaj jemi në këtë gjendje. Disa e kanë cilësuar këtë pohim timin si shumë radikal, por më duhet ta ripohoj se sipas meje – dhe një opinioni mjaft të përhapur – është vërtetthënës për sistemin se si funksionojmë. Mjaft t’ju kujtoj se ne do të kemi për Kryeministër një person, i cili, sipas vetë fjalëve të partnerit të tij kryesor, Ilir Metës, është i kapur nga krimi i organizuar, ne do të kemi në postin e kryetarit të Parlamentit një njeri që, sipas vetë fjalëve të Kryeministrit të ardhshëm Edi Rama, është një kryebandit me “bllok korrupsioni në dorë” që u bë shkak që aleati i tij i djeshëm, Berisha dhe zëvendësi i tij si kryetar i opozitës sot, Lulzim Basha, të kryejnë vrasje të paligjshme. 

Në një shtet të së drejtës, ose njëra palë do të kishte shkuar në burg për këto akuza për shkak të vërtetësisë së tyre, ose pala tjetër do të kishte shkuar në burg për shpifje. Te ne nuk ndodh as njëra, as tjetra, pasi nuk ka shtet të së drejtës. “Nëse mungon e drejta, shteti bëhet një bandë brigandësh” – tha Papa në vizitën e tij në Berlin para disa kohësh, duke cituar Shën Agostinin. Ky është realiteti i shtetit tonë. Tani ne kemi dy banditë të bërë papë që na premtojnë ndërtimin e një shteti të ri. A ka gjasë të ndodhë kjo? Për mua është një sfidë e madhe, por jo e pamundur. Është si të çarmatosësh ushtri që deri dje kanë bërë luftë e plaçkitje dhe t’i kthesh ushtarët e saj në bujq e punëtorë të mirë. Është si të kthesh një organizatë terroriste të mësuar të bëjë krime në organizatë politike. 

Pyetja që shtrohet lidhur me projekt-idetë në fjalë është: a janë ato shenja të vetëdijes së nevojës urgjente të këtij transformimi? Nuk më bën zemra të them “jo” me bindje të plotë, por më duhet të them se Ramës i duhet një akt shumë i rëndësishëm që të fitojë besimin se ka ndërruar rrugë dhe, duke u nisur nga përvoja e së djeshmes, por edhe duke marrë në analizë propozimet e fundit, sipas meje këto nuk duken shenja se synojnë “çarmatimin” e partive nga pushtetet që s’u përkasin. Sipas mendimit tim, ajo që duhet të propozojnë Edi Rama dhe Ilir Meta për të filluar çarmatimin e bandave dhe kthimin e tyre në parti, është pikërisht ngritja e institucioneve të pavarura, realisht të pavarura, që të kontrollojnë edhe partitë e tyre, edhe deputetët e tyre. 

Pra, ndryshimi duhet të fillojë nga mbisundimi i vullnetit politik për të pranuar arbitrin, çarmatosësin. Dhe kjo nënkupton që edhe Basha në krahun tjetër (e përdora qëllimisht Basha dhe jo Berisha), të bjerë dakord për çarmatimin, që konkretisht do të thotë qoftë ndryshime kushtetuese e ligjore, qoftë ndryshime në emërime e në struktura institucionale. 

Për shembull: nëse Rama ka dyshime për abuzime me financat dhe kërkon që përpara se të marrë në dorë pushtetin të verifikojë gjendjen dhe të caktojë përgjegjësit, madje edhe të kërkojë procedimin e tyre ligjor nëse rezultojnë të vërteta, është e udhës që opozita e sotme ta pranojë një gjë të tillë. A do të jetë ky auditim i huaj apo shqiptar? Më e rëndësishme nuk është kjo, por që të ketë një pranim nga të dyja palët në besueshmërinë e atij që bën auditimin. A ka një vullnet çarmatimi, që do të thotë edhe një ndryshim të gjuhës që përdorin ndaj njëra-tjetrës? Sipas meje, jo. 

Në fakt, pranimi duhet të ekzistojë pasi shteti ka institucione që duhet ta bëjnë këtë kontroll. Dhe këtu fillon problemi. Rama kërkon të verë të vetët. Nëse këta të fundit do të nxjerrin këto përfundime që atyre nuk u pëlqejnë, është e gatshme që të thotë se kanë vepruar nën diktatin e maxhorancës së re. Vini re se ç’ndodhi me vendimet e Kolegjit Zgjedhor. Deri dje ai konsiderohej se qe nën kontrollin e Berishës. Sapo mori disa vendime që nuk i pëlqyen këtij, u akuzua menjëherë se po i shërbente Edi Ramës dhe Ilir Metës. Nën dritën e kësaj problematike duhen parë edhe projekt-idetë e fundit. 

Duke parë ato nuk mund të mos ngrihet pyetja: prapa idesë se do të bëjmë një strukturë që funksionon më mirë, a mos qëndron synimi që të bëjmë një strukturë që e kemi ne nën kontroll dhe jo një strukturë të pavarur nga të dyja palët? Pra, për të nxjerrë jashtë loje një institucion të akuzuar si të kapur nga Berisha, ndërtohet një strukturë tjetër, në krye të së cilës emërohet një njeri i maxhorancës së re. Lexova në shtyp p.sh., se në krye të së ashtuquajturës Byro Hetimore Kombëtare që synohet të krijohet pranë Kryeministrit – sipas sugjerimit të Tony Blair – do të vihej ish-kryeprokurori Theodhori Sollaku. Nuk mund mos të të shkojë menjëherë në mendje se ky është akuzuar disa vjet rresht si njeri që flinte mbi dosjet e korrupsionit të Edi Ramës me shokë. 

Është e imagjinueshme se sa do të pranohej e do të besohej nga opozita e sotme një institucion kaq delikat me në krye një person si ai, edhe pse i propozuar nga Tony Blair. Meqë ra fjala, një miku im anglez më shkruante një ditë: “Edhe Tony Blair i duhej Shqipërisë”. Pasi nami i tij në Angli, midis të majtëve veçanërisht, është tejet i keq. Por unë dyshoj se Blair po përdoret në këtë rast dhe kemi përvojë se (keq)përdorimi i të huajve ka qenë në stilin e Ramës. Projektet e grataçielave të dështuara janë ideuar në Tiranë, studiot e huaja vetëm kanë zbatuar porosinë. Në rastin në fjalë: ne problemin kryesor këta njëzet vjet kemi pasur pikërisht korrupsionin e gjeneruar nga kryeministrat – të gjithë me radhë. Tani befas po i vëmë mëlçitë ujkut në qafë, po i lëmë Kryeministrit në dorë ndjekjen e krimit të korrupsionit.

Hajde këshillë që po na jep, o Tony Blair, hajde!) Nga ana tjetër mund të ngrihet me të drejtë pyetja: po ku t’i gjejmë njerëzit që pranohen nga të dyja palët? Sipas meje, njerëzit sillen si të pavarur kur hiqet trysnia dhe vullneti për instrumentalizimin e tyre dhe kur kjo shprehet edhe me garanci ligjore. Ndërtimi i institucioneve me pushtete të pavarura mbi parimin “check and balance” të besueshme nga opinioni dhe të respektuara nga të gjitha palët, është sfida kryesore që ka Shqipëria dhe klasa politike që ka ardhur në pushtet. 

Përndryshe, do të vazhdojë loja e delegjitimimit reciprok, ose më saktë, teatri i delegjitimimit reciprok me pasoja vazhdimin e shtetit të brigandëve, dhe jo ndërtimin e shtetit të së drejtës. Dyshimi është se pikërisht kjo do të ndodhë. Të paktën t’ua themi se ky është një teatër i bërë bajat që nuk e ndjek më kush.

183 Komente

Shume ifs ky shkrimi o Fatos. Keto ide te Edit si administrimi i doganave nga kompani e huaj private (zakonisht zviceranet te thajne per keto lloj kompanish) apo kontrolli FMNor, i kemi diskutuar te gjithe rreth tavolinave me melci qengji dhe raki Boboshtice. Dhe te gjithe kemi qene dakort qe jane zgjidhja me e mire. Tani ti po thu, "po sikur keto te mos e zgjidhin dot ceshtjen, po te lidhen vete?" Epo lomsh u bofshin! Do e rimendojme serish problemin. Ose nuk do e gerricim mo fare, se kjo do jete edhe nje vertetim tjeter i "s'bohet ky ven mo vlla!". Po te kritikosh idene me te mire qe kemi pas, pa afru te pakten nje variant tjeter, sado i diskutueshem qofte, ky mu me duket shkerdhatllik. 

Excuse my french!.

 te kritikosh idene me te mire qe kemi pas, pa afru te pakten nje variant tjeter, sado i diskutueshem qofte, ky mu ne duket shkerdhatllik. 

s'e kam lexu c'thote, dhe as do e lexoj, por kjo qe ke thene i bie mu ne zemer pothuaj gjithe tjerrjeve te tranzicionit (dhe jo vetem te lubonjes). ka nji zell te papam per te diskreditu apo zhbere c'eshte ne tavoline, pa ofru asgje. asgje prej gjeje. 

shkerdhatlliku per kete eshte pak. edhe ne french smiley

 

Shkerdhatlliku i ketij qendron ne ate qe kapjen e insitucioneve nga Berisha e shtro si akuze hipotetike (kur defuckto te gjitha insitucionet e pavarura drejtohen nga peshq te kapur nga grepat e Berishes) , dhe ve ne dyshim sinqeritetin e qeverise se re per ti cliru ato me ane te ketyre mekanizmave te reja per te cilat eksperti Lubonja* ka dyshime te forta.

Nese dikush, ndershmerisht do te shkruante, rreth reformave te reja, duhej te parashtronte pritshmerine e tij, rrezultatin e kerkuar nga nismat, nese nuk do kish kundershti serioze mbi nismat. 

Cvejg, me ke borxh nje 5 minuc tjeter! 

*gjitholog i barazlarguar. 

 

Ne fakt eshte komplet e kunderta e kesaj qe thua ti dhe Cimi, Lubonja ka thene qarte qe problemi eshte pushteti i pakufizuar qe ne u falim politikaneve, dhe Rama prap kete po kerkon te marre. Tjeter gje nese kjo kritike nuk ju pelqen apo per disa eshte abstrakte dhe e pamjaftueshme.

Une flas per problemin qe kam me Lubonjat dhe jo me nismat.

" lind pyetja se sa janë kushtetuese e sa do të hyjnë në konflikt me institucionet e akuzuara si të kapura nga Berisha?" Nje njeri qe dergo kete per print, si minimum nuk ka shtylle kurrizore.

Pse? A mos valle i lind Rames e drejta te ndryshoje cdo institucion qe ka ne krye njerez te votuar nga Berisha? 

Perse ben sikur nuk kupton ate qe kam cituar? Kur dikush me drejtohet mua (si edhe na eshte drejtuar Lubonja ne), dua qe edhe te rrije drejte edhe te me flase drejte. 

Ceshtja ne tavoline vetem sa behet pis kur kafshohet nga tipa si Lubonja. 

Sa per pytjen tende "A mos valle i lind Rames e drejta te ndryshoje cdo institucion qe ka ne krye njerez te votuar nga Berisha? " Kjo sikur eshte icik kunder idese se Lubonjes per c'armatimin e insitucioneve, apo jo? 

Tash ika ti gezoj punes. 

Sinqerisht nuk po arrij ta kuptoj thelbin e asaj qe do te thuash atehere, po ok po pate kohe me vone mbase e shkruan.

Endrit, 

Ky akoma e quan uzurpimin (shkaterrimin ne fakt) e shtetit nga Berisha hipoteze. C'fare nuk kupton? 

What??? Duhet me e lexu 10 here ate fjali te Lubonjes per ta kuptu ashtu sic e kuptoni ju. Bi rehat, nuk eshte Lubonja apologjist i Sales, sic duket nga reagimi i sigurims-maverickut me poshte.

Po thote qarte qe nese u akuzua Berisha per kapjen e ketyre institucioneve, atehere pse Rama po tenton te bej te njejten gje nepermjet institucioneve paralele? Nuk po jep fare vleresim te tijin, sepse e ka shajt me kohe kushtetuten e re pikerisht per kete pushtet qe i dha Berishes.

Eshte e vetmja menyre per ta lexu; konseguent si gjithmone. Akoma nuk e pranon se kapja aktuale dhe shkaterrimi i shtetit ka nje emer, Berisha. Akoma perpiqet te vendose pileta barzlaguese (bandat, partite banda etj). Nese nuk pranon te paren, si mund te kerkosh c'kapje? 

Pikerisht per hir te kapjes nga Berisha, kemi ate gjyqtaren karakurve me taka te kuqe te talli lesht me kufomat e Gerdecit, dhe ate gjyqtarin me porsha qe talli trapin me viktimat e 21 Janarit (nderkohe qe Lubonja stermundohej te gjendet 2-fajsi ne vrasjen e tyre); ate te shperblyer rishtazi, e di ti mo...

Kaq per sot per ket qumshin e prish ne kafe. 

Berisha e kapi shtetin prej kushtetutes se re, jo se kishte ndonje gen te vecante. Dhe per kete Lubonja ka fol qe ne 2008 e ne vazhdim, jo me sot, atehere kur te tjere gezoheshin per marrveshjen bipartizane te kushtetutes.

Por ketu ceshtja kthehet perhere te nje pike: sistemi v. individi. Ti beson se Berisha kapjen e beri se ishte i keq a dicka e tille, prandaj duhet share nominalisht Sala pafund.Lubonja, ashtu si dhe une, beson se kapja e shtetit eshte normale nga politikanet e prandaj duhet frenuar me ligje e rregulla. Si rrjedhoje pertej denimit te Sales, eshte me e rendesishme korrigjimi i sistemit qe te mos ndodh me kjo. 

Endrit, gjerat te tilla duhet te te tringellojne zilen:

Eshte e vetmja menyre per ta lexu

Dogmatizem fetar.

kerko tjeterkund qorromidhe pls.

te votuar nga Berisha dhe aleati i tanishem Meta. Pse pavaresi qenka kur gjithe shteti te ngjyroset me mavi? Kushtetuta per kete pune percakton mandate me kohe te ndryshme, me shumice te thjeshte e te cilesuar qe shteti te vihet mbi parimin e check and balance.

Dikur keta kritikon Berishen kur akuzonte krere institucionesh te ndryshme si te kapur nga Rama, tani Ramen vetem e perkrahin se jane te njejtet njerez te partise shtet.

Edhe Berisha kete ka bere, rri i qete. Shif vetem dy prokuroret qe shkarkoi.

Sollaku u shkarkua ndersa modeles 40 vjece i mbaroi mandati. Pse ti mendon qe Sollaku nuk duhej shkarkuar? A nuk ishte i kapur prej Rames, qe do ta beje edhe shef te bbf-se, dhe me 100 probleme si prokuror? Ndersa prokurori aktual kur u votua mori edhe mbeshtetjen e PS pavaresisht qe nuk e votoi pasi kerkonte zgjatjen e mandatit te Ina Rames, por me kandidaturen s'kishte gje. Prokurori aktual ka qene kandidature e Topit per institucionet e larta.

Ta gezosh edhe ti Ramen!

Sipas llogjikes tende, PD paska patur te drejte te shkarkoj Sollakun se eshte i krahut tjeter. Pra PS paska te drejte te shkarkoi Nishanin te parin, ka qene dhe ne kryesi te PD. Ndersa mandatet prandaj nuk jane simetrike, qe te detyrojne te punosh edhe me njerez te pavotuar nga ty.

p.s nuk quhet kapje kur tjetri ka bindje te ndryshme politike

p.s2 Ramen e kena peshqesh politikisht nga Sala yt qe u shker.... ne keto zgjedhje si asnjehere ndokush ne historine e Shqiperise. Maestroja politik doli nje diletant qyqar.

Jo, kjo eshte llogjika e cale e jotja. Nuk te shkarkon kush per bindje po kur nuk zbaton ligjin e kushtetuten. Sollaku ligj e kushtetute kishte Ramen.

Merre me leng, 66 mandate ka Rama, hera e pare qe nje parti kryesore nuk kap numrin 70 ose 71 deputete ne parlament. Pas 8 vitesh qeverisje Rama duhet te kapte te pakten 71 mandate po kapi vetem trapin, rrofshin parate e Njeriut me Bllok.

Peshqesh Ramen e kemi nga soji yt, medemek te barazlarguarit si ti e Lubonja qe ne fakt nuk jeni gje tjeter vetem kelyshe siguurimsash qe ju ka lene pa kocke Rama e nxirrni ndonje ze, se teishte ndryshe aha, Rama do ishte mesia, si dikur kur i benit temana ne bashki.

Edhe Nishani ligj e kushtetute ka Berishen. Si i bie, ta shkarkojme dhe ate?

Paskam faj une qe nuk votova Berishen? Kur ju ju la ne balte elektorati i juaj per LSI-ne?

ore ju Berisha ju del kudo, po Nishani eshte vec ne zbatim te kushtetutes, nese ju quani zbatimin e kushtetutes dhe mos te qenit mavi si i Berishes, pune per ju. Shkarkojeni Nishanin nese mundni por e keni ta pamundur ligjerisht, vetem nese beni grusht shteti.

Po, faj ti ke dhe soji yt qe here na benit propagande per " partite e treta" e here per vota te bardha dhe ja ku e kemi Ramen e Kokedhimen qe po shkrijne edhe Flamurtarin ende pa marre frenat tamam.

Rama manipuloi zgjedhjet duke qene ne opozite ne Lezhe, mendo se cdo te beje tani. Ne qafe na paci o te barazlarguar.

Edhe Sollaku nuk kishte shkel ndonje ligj. U shkarku se nuk ndiqte linjen e Berishes.

Ca te ben te mendosh qe votat e bardha, partite e treta etj do ishin per Berishen? Ketu vota ishte perhere me mbyll hundet e me votu Ramen apo dicka me mire. Berisha nuk ishte ndonjehere ne ekuacion or mik, ishte nje kufome politike ne pritje te 23 qeshorit.

po Sollaku kishte shkele ligje edhe shume bile, eshte ceshtje e diskutuar kjo.

Po duhet te ishin per Berishen o shoku fshatar se ndryshe vinin keta qe ju te barazlarguarit i quani edhe bandite por qe mund te cbanditizohen vullnetarisht. Arrini ta kuptoni se i keni thene pirdhu llogjikes apo jo?

Pas aleances me Meten nuk di ndonje njeri qe mund te mbyllte hundet dhe te votonte Ramen? rama u diskretitua komplet pas kesaj aleance po ju nuk e keni problem, mjafton te mos jete Berisha dhe pastaj ju vazhdoni te qete sic vazhduat ne 97 -05 dhe per 11 vite me Ramen kryetar bashkie.

Sharkimi i Sollakut ishte i paligjshem sipas Gjykates Kushtetuese e u urdherua te kthehej ne pune. 

Ndersa Berisha qe qeverisi me Meten ishte i besueshem? Makes total sense

kapjen e insitucioneve nga Berisha e shtro si akuze hipotetike (kur defuckto te gjitha insitucionet e pavarura drejtohen nga peshq te kapur nga grepat e Berishes) , dhe ve ne dyshim sinqeritetin e qeverise se re per ti cliru ato me ane te ketyre mekanizmave te reja per te cilat eksperti Lubonja* ka dyshime te forta.

Kapja e disa institucioneve nga Berisha, por qeveria ne duart e Rames eshte dicka pozitive, e jo negative, per ate vend. Sinqerisht nuk e kuptoj kete ide qe meqenese kryeministri i ri nuk kontrollon nje institucion, atehere ka te drejt te krijoj nje institucion paralel me ate institucion.

Pikerisht! Krijimi i precentit ku ardhja ne pushtet nuk nenkupton kontroll mbi cdo institucion eshte gjeja me pozitive qe mund te bente Rama. Te mesohej ai e kush do vij pas tij se perhere do te duhet te punosh me njerez qe nuk jane te vendosur nga ty - cka eshte ne fakt check and balance qe kerkojme. 

Rama  me duket si ai femija qe e kerkon nje dhurate me ngulm
dhe ne momentin qe e ka turbullohet dhe nuk di c'te beje me te. Kjo vihet re
edhe te ata qe ka zgjedhur, te cilet bejne pyetje krejt pa kuptim si: Me thoni si e doni policine?  

Gjate intervistes ne BBC dhe gjithandej e ka perseritur vazhdimisht qe nuk ka nevoje te
shpike rroten, mirepo ajo qe ka shfaqur deri tani kjo eshte: perpjekje per te shpikur rroten. Te gjitha nismat jane gjera te reja, por asnjera nuk e ka piken e vleres.
Jam i sigurte qe shume shpejt do heqe dore nga te gjitha; nje nga nje. Do e kuptoje se
nuk kane vlere (nese nuk e di akoma, se mund te jete edhe marketing).

Qe te jete i suksesshem mjafton t'ua mbledhe atyre qe ka poshte e t'u kerkoje llogari. T'i mbledhi rreth vetes disa njerez te mencur e t'ua degjoje llafin per ceshtje qe nuk merr vesh (ne fakt per asgje nuk shquhet vete). Te heqe dore nga klientelizmi; t'i mbledhi taksat sic duhet e t'i perdori ato sic duhet. Te mundohet qe projektet te jene afatgjate dhe jo sot-per-neser, sa per te fitu ndonje vote me teper. Kaq te beje zeriozisht dhe mbetet ne histori, ose te pakten behet kandidat i forte per te mbetur. Keto lajle-lulet, institucionet paralele, auditimet nderkombetare etj. etj. nuk jane thelbi i ndryshimt.

Ke te drejte. Megjithate qeverite punojne me disa prioritete. Problemi me Ramen esht se ka shume prioritete, ne fakt nuk merret vesh cilat jan prioritetet e qeverise. Rama Ben mire qe merr njerez si Bleri per konsulence por a ka njerezit e duhur per te analizuar cfar I thote Bleri? Sepse Bleri te mos kete asnje dyshim c'do gje qe I nxjerr goja eshte per interesat e britanike qe ne Shqiperi ne menyre misterioze jan shume te medhaja. 

Problemi me i madh me ato qe ka propozuar Rama deri tani eshte nje tentative e qarte per te transferuar pushtetin nga dy institucione legalisht te pavarura, Prokuroria dhe Banka qendrore, ne dy institucione totalisht te varura nga ai vete, Byroja dhe Autoriteti i Larte Finaciar. Ky ishte ai qe kishte kuptuar gabimin e kushtetutes, kuptohet mbasi e tha qe kodi elektoral nuk ndryshohet. Prandaj duhet rishpikur rrota Director, qe te merret me stil pushteti i institucioneve te tjera.

nejse, ne shtator do i diskutojme gjere e gjate se tani jemi akoma me pushime. Lubonjes nje 10 si perhere.

Rama kto i ka si boja qe i hodhi pallateve te tiranes, fasade e asgje me shume. te krijosh shtet paralel eshte e rrezikshme. por ai mundet tja lejoje vetes perderisa eshte ne shumice te cilesuar. nard ndoken e ca horra te tjere i blen kollaj. kjo pra eshte rilindja!

mua po me duket si nje skene e filmit "prometheus". i futet fara e alienit ne bark aktores kryesore dhe ajo ngel shtatzene. per dy dite alieni donte te dilte nga barku. fatmiresisht ajo arrin ta nxjerre e ta vrase. edhe rilindja e rames, mbarsi mendjet e ish komunisteve dhe te deshperuarve diten e zgjedhjeve, tani po na pjell nje qeveri supra-qeveritare!smiley

duket qarte qe do ti beje gjerat si ne angli, vetem se ke do vere mbretereshe? Bujar Qomilin? Nishanin, me fal smiley

Se shpejti Materniteti prane kryeministrit, Furra e bukes prane kryeministrit...wait, po keto s'jane te reja, ne keto sikur i kemi pasur dikur para ca kohesh kur 1shi kontrollonte dicka...per me teper a nuk e akuzuam Berishen pikerisht per perqindrimin e pushtetit ne duart e tij?

Ah, po te gjitha dyshimet fashiten sepse Rama na premtoi qe ai do jete ndryshe, s'do jete autokrati i radhes. Plus qe dhe PF kur i kishte diskutuar keto pune me raki vendi aty dilte perfundimi; vendalinjte piqen vetem kur administrohen nga te huajt, te cilet dhe po u mesuan sado pak me rakine, veshtire te krijojne nje shije si tonen per melcine lol

Xhib, edhe njehere: Po paragjykohen idete qe ne vete i kemi pranuar si e vetmja zgjidhje.

Une (po dhe gjermani bashke me une) kam qene gjithmone i mendimit se e vetmja menyre qe mund ta vere nen kontroll sistemin doganor te nje vendi te korruptuar institucionalisht si Shqiperia  eshte dhenie me koncesion e sherbimit doganor, kompanive private te specializuara. Shembuj te suksesit te ketyre kompanive ke plot, po internetit bjeri mbrapa vete qe ti gjesh se une nuk kam kohe. 

Sa per nje kontroll me rigoroz te FMN-se ne punet e shtetit dhe monitorim te Institutit te Statistikave qe ne e dime qe genjen si derri, nuk besos pastaj se ke ndonje kundershtim jo-bipartizan.

 

Aaa, pastaj se kur dhe si do ti implementoje ato Rama eshte me vend per t'u diskutuar pas implementimit dhe mos i japim tjetrit the benefit of dum pa fillu pune akoma.

Jo se detyrimisht nuk bie dakord me idene tende, por nuk kam degjuar per kompani te specializuara doganash. E di qe nuk ke kohe, por care te enlighten us with a link pasi google-ja nuk me ndihmojti shume....

Qyqar mbete gjithe jeten o Lubonja! Po kush dreqin ta mbushi mendjen te shkruash ne gazeta si mendje e ndritur nuk e di!

Shikoni me kujdes, ne njeren ane i konsideron Ramen e Meten bandite, nga ana tjeter thote se keta mund te "carmatosen" nga banditizmi vullnetarisht por ka veshtiresi. Edhe bufi e di qe Rama po synon vetem pushtet, sa me shume pushtet ne dore te tij dhe nuk ka qellim tjeter. Ndarja e pushteteve me check and balance eshte se Rama e di qe Nishanin nuk e kontrollon dot, keshtu qe kerkon te anashkaloje cdo institucion tjeter qe nuk e fut nen hyqem. Rama e di qe administraten e mbron ligji, por per te punesuar sigurimsat e tij, kerkon te beje nje loje te vjeter, te shkrije departamente e te krijoje te tjera per te njejtat gjera por me emra te ndryshem vetem per te larguar punonjesit megjithese edhe me kete kane per ti dale probleme me ligjin por Rama nuk pyet.

Shiko cfare ministrash ka zgjedhur. Te gjithe servile e nulitete qe pervec se i bejne amin Rames nuk shquhen dhe as nuk do bejne gje tjeter.

Pse kujton o Lubonja se po i ben gjithe keto Rama?

Edhe mjaft akuzove Berishen se u bere qesharak, me shume se c'je. Po c'institucione ka kapur Berisha kur Kolegji Zgjedhor qe tani jep vendime ne favor te shumices se re?

Ej, ju qe kerkoni variante, perpara se te kritikohet ideja; para 5-6vitesh kur jepeshin ide, ju i kritikonit, banalizonit e talleshit me to... kemi mesu qe idete t'i mbajme per vete e mos t'i ndajme me kend, na keni shti friken ne palce. Thjesht shikoni se si e trajtoni Pjerin, i cili guxoj te ndante idete dhe intellektin e tij me ne...

Po ti sikur u bere me ne, c'ne tani distancohesh e hidhesh tek ata? Nuk ka thene kot ai i pari, kush nderton mbi popull, nderton mbi balte. Si i tha gruaja Xha Kshirit "Ty ta sqaroi shume mire profesori. Ti qepare u binde c'ke qe kundershton tani?". 

Dhe sa per Pjerin, mbaj gojen. Nuk jemi ne ata qe i montuan foto per te ndikuar rezultatin e zgjedhjeve.  Ronin nuk e quajne kot Roni diversioni. Emrat e atyre rrugaceve qe hapen ate faqen e Pjerit jane gjetur (pune e mrekullueshme Roni, meqe ra fjala). Andej nga shtatori do qerohet shapi nga toslimoni.

 

Po kaloi java pa marre lajm apo ndonje udhezim nga lart, une merzitem. Nuk e duroj monotonine dhe rutinen.

Persa i perket Pjerit, ajo qe ju be nga shoket ishte pabesi. Ato foto, te cilat jo te gjitha ishin montazhe, nuk duhej te dilnin kurre nga dosjet. Pjeri ka bere nje pune te shkelqyer per kombin, duke rrezikuar te digjet disa here, dhe madje ashtu ne rrezik nuk di te kete ardhur me duar bosh ndonjehere! Dihet me kohe qe ka disa individe qe duan ta ulin punen e tij per ti zene vendin, dhe se kuptoj se si po lejohet kjo gje nga kryesia, duke na vene ne rrezik punen afro 40vjeçare.

Mire ma bere Kavir!!!

Thiken tende te mprehete ma ngjshe midis brinjeve, pikerisht aty ku mishi eshte me i bute. 

Roni, masat jane marre qe pushteti ne ikje (apo ne arratisje me mire) mos te te preke as fijen e flokut. Duhet ta pranoj qe kur ne fillim propozove qe te "ironizoje" Pjerin, ne menyre qe te arrije te gjeje  ata maskarenjte qe hapen ate faqe, une isha skeptik. Me dukej e rrezikshme dhe e parealizueshme. Koha provoi te kunderten.

Misioni i pamundur u krye me sukses! Qendra te dergon urimet me te perzemerta. Ne shtator mirenjohja e partise dhe e kryesise sidomos do jete e denje, me beso.

 

Per mua rendesi ka qe misioni paska dale me sukses! 

Perqafime vllazerore Kavir! 

jo xha kshiri po thoma (come) cakshiri!

Si tha Pacino "Kur e njeh aq sa e njoh une, e therret Xhoni".

E kemi diskutuar njehere ne kolektiv  ketu tek Peshku, nese ishte "Xha Kshiri" apo "Cakshiri". Dhe masa mori vendim qe megjithese quhet Cakshiri, emri t'i mbetet Xha Kshiri. (Nje nga arsyetimet ishte qe "Cakshiri" ishte emer me prejardhje mikroborgjeze qe nga koha e turkut).

ah, do kem mungu ate dite

Sot ne keto Lajmet e USA kishte njoftim e foto se si po shkaterrohej me Fadroma shtepia e atij Mostres Kastro . Ne kete shkaterrim ishin edhe te perdhunuarat e tij .C'behet mo ? Ta kete lexuar Lubonja ? Une them qe kur Rama te filloje ti shkaterroje themelet e shtetit te Mostres Berisha , le te jete dhe Lubonja aty si i "perdhunuar " prej Berishes dhe te gjithe te "perdhunuarit" e tij perjashtumun LefGopese qe besoj e ka dhane ndihmen me deshiri te shpyrtit !. Kam nje mendim se Rama duhet te jete i kujdesshem ne CMONTIMIN e mentalitetit Servil dhe Militar te Turmes se LefKOPEVE .Ata kjajten shume me Oi Oi dhe Shkulje Leshi ( qarr i Xhibit ) per kullat qe kishte ngrite babasqapi dhe po kjajne me Kushtetute edhe nepermjet Lubonjes smiley

Ne nje leter te kapur nga sigurimsi i PPU shkruhet se LefKOPEJA ne nje debat me Lubonjen i paska thene "Permende dhe ate telefonaten e kush asht njaj Toni Blair . Na kishim mire Haxhin , shka po e dum Europin ""

Lubonja duket se sperdridhet ne parimin e shume gjymtyreve te argumentit duke lene menjane perse behet Fjale .Duhet me cdo KUSHT te shkaterrohet kjo Vater e Qelbur Berishianedhe e mentalitetit te tij qe quhet papergjegjshmeri dhe hajdutllek .Dhe kur i zbulohet dhe protestohet TE Vret si berr ! Ta dije Lubonja qe flitet perShqiperi  ? Apo rrofte Derstila dhe derstilistet "se Kushtetuta zotrie " ose Lecka qe lustronte kepucet babasqapi

 

O bamngjalist, hiqe bre ngjalen nga syte per nje moment. Titulli i artikullit eshte "Mbi disa projekt-de te Rames", te Rames o ngjalist i pavarur, jo te Berishes. 

Juve beni si pcka te ofenduara nga artikujt e Lubonjes qe te anashkaloni argumentat e tij. Juve do gjeni patjeter dicka qe te ofendoheni nga Lubonja kur ai kritikon Ramen; te njejten gje bejne berishistet me te. 

Jo besa s'ka se si te diskutojme projektet e Rames per 2013-2017-en ne kur Lubonja na ofendoi per 21 janarin 2011 me qendrime baraslargiste. Plus qe pse te merremi me Ramen qe do qeverise vendin kur mund te diskutojme gjithe jeten per menyren si qeverisi Berisha. 

Ngjale me pre bre gjithe jeten, gishtat me ngjalekallo lol 

Ky akoma e quan uzurpimin (shkaterrimin ne fakt) e shtetit nga Berisha hipoteze.

Qe btw, eshte fiks argumenti me te cilin anashkohen te persekutuarit: pse merreni me regjimin komunist kur Berisha po ju ben nenen?!!! 

Ku koherenca?

Ma dogje mengjesin Endrito:

Kaq lexova nga komenti yt i fundit "Berisha e kapi shtetin prej kushtetutes se re, jo se kishte ndonje gen te vecante. "

Tall trapin ti? Nuk eshte i njejti Berishe me ate te 93 e ne vazhdim? E kemi sha Ramen per kushtetuten sa na ka dale llapa; meqe dekiku ke kushtetuta.

Hajt shnet per here te funit. Amanet xhibolen.

2008 nuk ishte 93, nga halli bashkejetoj me Moisiun e po te kishte mundesi do i shkarkonte me Bamir Topi e me Ina Rama ne 2011. Po kaq pushtet kishte e kaq beri.

Te pakten jemi dakord se ku fillon ndarja, per ju eshte individi Berisha problemi dhe kaq. Besoj eshte e tepert te citoj Ramen vete po po e bej: e keqja eshte sistemi jo individi.

e keqja eshte sistemi jo individi.

Berisha is the exception to this edramrule. smiley

The exception that confirms the ngjala-rule???

The ngjalarule is only applicable in extreme situation when the be all and end all of evil (i.e. Berisha) is endangering the nation.

Xhibole, 

Meqe mu drejtove mu me pcka; i ke parasysh nja dy shprehje me picka besoj, meqe nuk me lejo peshku te ti permend.

Une nga Rama pres te cmontoj, ( tja gjej anen si te doje) kete karabina shkerdhatash qe ka cuar ne humbjen e jeteve, dhe mos ndeshkimin e krimit te vrasjes mes te tjerash.  Do isha shume i zhgenjym nese nuk do ta bente; nese do linte keta zogj kurvash te vinin dhjam me leket e vena nga Gerdeci etj. Qeverisjen e Rames do ta gjykoj kur te filloje e te punoje; do ta gjykoje ne baze te marredhenieve qe do mbaje me instiucionet qe duhen pavarezuar si fillim. Nese edhe Rama do beje te njejtin gabim si Berisha, edhe ai e paste pas qafe.

Edhe kujdes me ngjalen e Lubonjes, se eshte me kend e te hap shume.

Rama po parashtron vizionin e tij qeverises, por ti insiston qe s'ka kuptim te diskutojme per ate vizion pa filluar qeverisja e Rames. Ok qe ndjek kete ngjalogjike sipas te ciles eshte blasfemi te diskutosh sot vizionin qe Rama po na paraqet dje dhe sot per qeverisjen e neserme. Po c'lidhje ka Berisha ne kete artikull ku flitet per vizionin qeverises te Rames? 

Boza eshte e mire vetem si pije, jo ne diskutime. Juve e keni qamet shume boze, ndac me qasjen ndaj Lubonjes dhe te opinionisteve te tjere jo-Rame-llogoriste, ndac me Berishen si alfa dhe omega e cdo gjeje, perfshi dhe vizionet qeverisese te Rames.

Eshte bere zombie-like kjo sjellje, ne korr, te njejtat batuta bajate, te njejtat qasje kalamaneske te te ofenduarit me Lubonjen qe s'e shan Berishen sic do deshit juve ne nje artikull ku flitet per Ramen, si dhe te strumbullarizimit te cdo situate rreth Berishes.

Nuk ka shprese per baraslargim tek ceta ngjaliste, por te pakten lirmetizohuni pak, ecni pak me shpejt dreqi e mor(r)i smiley

Dhe pasi te cmontoje pushtetet e tjera qe nuk i kontrollon do ua dorezoj te pavarurve??? Sepse ka treguar qe e ben kete???

Nese Rama shtrin duart te nje institucion apo pushtet qe nuk i takon do sillej fiks si Berisha.

Endrito, qe te nigjoje dhe Xhibolja me siper:

Nuk me pelqejne levizje e Rames pasi duket se po i vje verdalle problemit ne vend qe ti shkoje balle per balle. Une do doja qe gjykaten e prokurorine ta godiste balle per balle ne elementet kriminal (rastet qe permenda me siper) qe mbajne perbrenda.

Nesi ju nuk jeni dakort me keto ide te Rames, si mendoni te behet spastrimi i gjykatave dhe prokurorise nga fekale te pushtetit te Berishes? Se kete kerkon ai qumshi i prish ne fund te fundit apo jo? Jepni mer alternativa, kush po ju ndalo? Rama po ndjek linjen e krijit te drejtorive te reja; pasi te provoje kushtetueshmerine e tyre, kostoja politike do te jete e tija, si per mire, si per keq. 

Te ngeli ngjala ne goje xhibole (shije me e keqe se e bozes besoj) e po te kujtosh insinuimet qe boje me kavitetin ku mund ta kish fut Rama ngjalen, me rregull treshi... shko laj gojen njehere e mire...

shume dakort jam. Te filloje me se pari me pafajsine e kryeministrit informal te qeverise se re Meta. Duam te dime, Meta eshte hajdut me bllok apo jo? Nese po kush dhe pse e nxori te pafajshem? e ben kete Rama?

Hajdute jane te gjithe . Meta eshte NJE !!!  nder  ato

Ja mendimi im modest: mos i prek me dore fare, as edhe nje. Lere shoqerine te kuptoj qe eshte e lire politikisht. Nese do te cosh ceshtje ne gjykate, fitoi me te drejte e jo me presione.

Sepse ajo qe thua krijon nje rreth vicioz. Rama ve te tijet, mbase denon dhe Berishen, po pastaj keta nuk kane guximin ti prekin nje qime Rames, Kocos etj. Kur ky beri nje spastrim me te Berishes pse jo me njerezit e tij - do mendonin ata? E pastaj kur te vij sigurimsi ne pushtet kerkon dhe ai te bej spastrim e keshtu me rradhe.

smileysmileysmileysmileysmiley

Te celen Arkapiat ....smiley Po ti mos e merr per keq moj Xhibilesh . Ti qarr do kesh .Do shtohen te cmontuarit me qarje Oi Oi e shkulje Leshi dhe te tymosur me bar lazarati smiley Vur perpajsen , monto buzeqeshjen dhe dil tek dera e Derstiles ku i prin turmes cilesore LefKOPEJA ..."Hajdeni lesht e mi hajdeni .ja marrim nje dore leshmuhabet se si do jete paralelizmi Institucional i Rames mbas nje viti" .

Juve beni si pcka te ofenduara nga artikujt e Lubonjes qe te anashkaloni argumentat e tij..smiley Ua moj Xhibole sikur i kritikove fjalet me turp  .Apo thuaj "argumentat e Lubonjes " smiley

Po per argumenet e semundjes se Kancerit qe u ka injektuar Berisha shqiptareve , ka gje Lubonja si Operohet .per Drogen , per Krimin q1e ka dale baceve e ugareve , , per Institucione Politike si Parlamenti ,KQZ , Prokuroria , SHISH , SHIU , Drejtesia ,  ...per administratat e lloit   a nin tie zotni , asht per Berishen ky shtet  . Po ma i bindshem ishte kamunisti per Ligjerimin e Droges dhe kopacet pas kokes smiley , se paravolite ne Ere te Lubonjes qe flet per hir te te folures per Henoret e derstilave ! ..." Lash nje koment aty " smiley sikur jemi keq per dengelisje teorike !

me vjen keq per ty shoku idrizzzzzzzz ferrra qe rilindja do te sjelli vetem dhalle e dahan te dredhur te klubi PS! per meritat e shqyera qe ke dhene ne spiunlliqe e fleterrufe kafkiane e meritonje nje drejtorllek ne kto institucionet personale te Rames. pershembull mund te shkonte shume mire drejtoria e agjensise nacionale te vuvuzelerise! si vuvuzel e vjeter qe je do te dije te mesoje rinine te zukaste si qente ne filmin e Sillos! ashtu te lumte! 

Mos kopjo LefKOPE smiley Ti e di shume mire qe une jam vetem kunder qerimit te Lekures Qelbur Berisha . Une Uroj per Ramen dhe per Derstiliste e Xhiboles te qartesohen se ndryshimet vijne nga spastrimet e kromes Berishiane ne cdo qelize te Sjhqiperise ku drejton shteti ,"fizikisht " ,  perfshi dhe ne ato zona ku kishte te Majte , sepse ai asnjehere nuk mund dhe nuk ka mundur te ndikoje asnje milimeter ne botkuptimin e cdo shqiptari qofte dhe handikapat .Eshte KANCER Korruptiv i VECANTE . Eshte dhunues i Rralle , eshte Kriminel i Lindur !Eshte nje gershetim Mediokri e Injorance i kompesuar ne menyre te persosur me Ulerima s e ngjyra fishekzjarresh !Eshte krye Intrigant e Percares !

 Une nuk i njoh ke ka Rama ,por  kam vetem nje Fakt Plotesisht te njohur prej meje qe ate qe quhej PD-hi e formuan Llumrat e PP dhe ish sigurimsa . E tille vazhdoi pa asnje fizionomi " me Kosovraste e Jozefpercka qe nxijne ne fytyre si byth kusie " pervec edukates dhe ate me te shtremberen e cfaqur ndonjehere te Bajraktarit Berisha me banditet e tij si Heroj te Demokracise .

Te mos ta kete pare kete Lubonja per 25 vjet ? Eshte i rende xhepi lefKOPE , eshte e rende Lajka dhe miklimi .Po ti nuk i di keto se te mjafon vetem thenia e Jozefperckes "vetem Berisha di ti hape mes permes kodrat "smiley Ti je nga te desherumit e shpirtit qe ta hypin dhe te barresin arrave e fushave si kale shale te krefme Leshrash si balluke smiley , vecanerisht ti ke  semundjen e  Hardallosjes pasoje e  Goditjes Berishiste ,  me Balle ne  ne pjesen e prapme te kokes . Si e kemi tik -tak , po ato leshra leshuarat me pistoleta e thika ne goje  Ka me leshra per te shkulur dhe qarje me Oi Oi apo i mbaruat smiley

e meritonje...po kete çe ke LefKOPE , pe Devolli  je . Se mos je nga ato te Bidese " Ju nuk e doni projektin Berisha smiley

ueee e dha Top Channel ne lajme kete gjene. 7 minuta lajme me te ça trapin, si edukatoret e kopshtit.

Prestigjozja gazeta amerikane Huffington Post edhe bla bla bla Edi kshu, amerikanet ashtu e blablabla kur ndoshta edhe une mund te shkruaj artikull te Huffington Post.

Poooor, kerkova artikullin te Huffington Post edhe smiley gjeje

Autori: Nje shqipe me emrin Andi Balla smiley

http://www.huffingtonpost.com/andi-balla...

O Top Ch. o karagjoza hahahahaha

 

Haha... kisha vite pa pare tv shqiptar... sipas nje kthimi ironik te jetes qellova te shoh lajmet e Top-channel para ca ditesh... 

Lexonin nje leter qe Tony Blair i kish derguar Edit ku e ftonte ne new york per takim me ca "lidera te rendesishem"... lexohej letra, e bente zoom kamera ke firma e Tony Blair sikur te thoshe ti qe kjo eshte gjeja me e rendesishme ne shqiperi. Nje leter qe e ka shkrujt nje asistent i katert i nje ish-kryeministri anglez "for-hire"...

Kjo eshte jo shume larg nga kur lexoja na ketu se si Rumsfeldi kish ardh ne shqiperi me i dhene fitoren Vuqidolit...

Sa shume impresioniohen ne shqiperi nga keto gomarlliqe. Amerika thone kshu, britania ashtu..

kur 99.99% e Amerikes e Britanise nuk e ka idene sa nga bie Shqiperia...

..shkruan gazeta prestigjoze amerikane Huffington Post, - thonte Top Channel smiley

Artikulli ne nje platforme te lire si HP, eshte postuar nga shqipja Andi Balla.

Andi Balla nga Tirana, drejtor i nje OJF, TCJE - Tirana Centre for Journalistic Excellence http://tcje.org/en/about/staff/

lol

Platforme e lire thu ti...

Turmat ne Shqiperi thojne e ka shkrujt Shtepia e Bardhe... Obama vete, bashke me John Kerry-n jan ul, e kon qendis...

smiley

Pa marrë mirë pushtetin dhe ja direkt propaganda..Këto gjepura më sollën në mendje botimet e Enver Hoxhes në gjuhë të huaja dikur. Kjo padyshim është një metodë fare e shëmtuar për ti rritur kapacitetet vetes, dështim total, propagandë bajate e fjalëmëdha. Mbaje o popull tashti në kurriz edhe Edin siq ke mbajtur në shekuj, sulltanë e mbretër, sekretarë të parë e presidente gjedhe..

Kur Rama sjell ne tavoline ide te reja per reformimin e shtetit i thuhet ce ke kete revansh ore? Kur nuk sjell Rama ide per reformimin e shtetit i thuhet ..po ti ore cdo na besh, pse e hoqem ne menyre plebishitare ne Breishen, e hoqem sepse kishte zaptuar ter shtetin e institucionet. 

cfare ideshe te reja ka sjelle Rama? ide te reja nuk jane hetuesi te pergjithshme qe behen per te anashkaluar institucionet kushtetuese dhe per te centralizuar pushtet Rama dhe idete per dogana te huaja, ide te reja jane reforma qe do te thote ligje per te permiresuar veprimtarine e institucioneve te shtetit? Cfare ka propozuar Rama deri tani?

Mos u beni te gjithe bame!

Do luftoje korrupsionin duke u trashur zverrgun lubive qe po presin me lopata ne dore tu hapur gropa per mbjelljen e fares se zeze deri ne zgjedhjet e tjera.

Idete e reja te Rames rreth menaxhimit te shtetit i ke te radhitura lart ne artikullin e F. Lubonjes. Lexoje me vemendje.

Nuk mjafton. Te shohim rezultatet. Pavarsisht se shume nga ata qe e kane votuar cdo vit po dalin ne pension me idete e parealizuara si te Rames ashtu edhe te Sales.

Kur femija , gruaja, njerezit me probleme intelektuale dhe fizike, pleqte edhe kafshet , dhunohen ne mes te rruges qe 23 vjet  dhe shteti nuk mban qendrim- nuk denon , dhe nuk funksionon , ky shtet per mu eshte shtet ne duar te pa-afteve, korrupsionisteve, dhe mafias.

nuk ke asnje ide te re pra a me lexon apo jo? hetuesi te pergjithshme e dogana te huaja jane pallavra, ku jane reformat ligjore qe propozohen per te luftuar korrupsionin, krimin e organizuar, trafikun e droges etj.? Kur erdhi Berisha ne pushtet u bene nje sere reformash ligjore e stukturore kunder korrupsionit, Rama cfare po ben?

Mjere ata shqiptare  qe s'kane gje ne dore . U shkoi jeta kot per kore buke.

Te na rrojne ata dhe familjaret e atyre qe shkojne e vijne neper poste si kokkra e molles. rruga voj e telyn .

pa kujt ju be vone per popullin dhe avenirin e tij

Te kane mashtruar Elba .Te thane se kishe mundesi Absolute si e bukura e dheut .Te thane se te ka penguar Enveri Elba .Te thane IK dhe bere mire si gjith ne te tjeret .Erdhen Barbaret Elba ..dhe them se U shkulen me keto zgjedhje dhe ka ardhe koha qe dhe Europa te mos ta duroje me gjate nje te Thate ne Bythe si Berishistet !

Shqiperine Uroje dhe une se pari dhe se Vetmi  ate UROJ , te vihet mbi shina  se Trenisti gjendet Kollaj dhe mund te ndrrohet pa Oi Oi e shkulje Leshrash !. Qofte dhe Basha ! Vetem te ushqyerit me ide Megallomane bien ne deshperim me Idene se ne jemi Amerikane dhe Gjermane . Dhe megallomanet me "se Usa zotrie " kane buisur rrugeve . Te tille krijoi ambientin e Megallomaneve qe i japin mend gjithe Ballkanit , Europes Botes e me Gjere e Gjate !Ka nje projekt Elba dhe mendoj qe duhet patur shprese ne Qerimin e Qelbit Berishist . Format dhe metodat ,organizimet dhe praktikat do ti shohim dhe do ti ndiejm .Por jane te padurueshem keta bythet e zgjuara qe parashohin Institucione e Kushtetuta te shkelura nga Rama (pa filluar akoma ) dhe nuk shohin lecken si sargji qe thirret Kushtetute e rojet e shtepise Berishes qe thirren Institucione !!!!!!!  Jane derstilistet qe flene me enderra se gjeten Thesarin dijes  me "lashe nje koment aty " dhe "bera nje analize per kete problem " smiley

Dhe qe mendoj se duhet kapercyer vetevetja pa Politike . Nuk ka Projekt pa pengesa , pa devijime e pa shtremberime nga vete Qellimet me ose pa deshire te Zbatuesve .Por nuk ka me Projekt te Marresh Berisha ! Dhe mbi te gjitha sejcili mendon jo si mesues po kemben mendim ne Blog smiley Se u mbetet dhe hatri Jue smiley

Te shpresojm. Te gjithe duam te shohim permiresime , ndryshime. Shqiperia ka nevoje te ndryshoje per mire dhe te  integrohet si vendet e tjera me standarte europiane apo ( po enderroj pak si shume ) standarte superfuqish psh standart amerikan apo kanadez smiley . Nevojat baze te sigurohen per cdo qytetar, korrupsioni te luftohet, drejtesia te funksionoje, komuniteti te vleresohet dhe aktivizohet, njerezit te punesohen, dhe normalisht cdo gje vjen vetvetiu, pavarsisht se mentalisht njerezit jane te coroditur dhe kam frike se shumica kan humbur shume vlera te te qenit human, njeri.( jo per faj te tyre). Fati ka qene i keq me ne.

Kshu kshu oidriz smiley

lubonja eshte krijesa me krimbore e tranzicionit mbas berishes.  uje i ndenjur,uje i qelbur.

shkrime fatosnaniste.pa koke.vetem bla-bla. ne djall te veje ky soj i keq .

Prape ky...Fatosi  po thote :..."Ndërtimi i institucioneve me pushtete të pavarura mbi parimin “check and balance”, të besueshme nga opinioni dhe të respektuara nga të gjitha palët, është sfida kryesore që ka Shqipëria dhe klasa politike që ka ardhur në pushtet.."

   Pra problemi, halli yne me i madh nuk eshte  tek nje njeri por tek ? Institucionet qe kemi 22 vite qe nuk i bejme,  qe nuk i bejme dot ...te pamvarura.Pse valle ? Dhe mbasi te na thuash; pse valle, pa he si duhet  bere ? Nuk na e thua, po i bie rrotull e rrotull sikur e gjitha te jete problem  "Vullneti .....i nje njeriu "

 More Fatos, sikur duan te thone, se   i gjithe problemi eshte ne sistem.Ne ka gje per te rregulluar ne ket vend (se ne te tjerat jo, kudo po del jasht funksioni vete sistemi, ne forma te tjera dhe shfaqje te tjera ), eshte pikerisht  kolaudimi i sistemit.Pritke  e shpresoke (ne se vertete shpreson ashtu) zotrote te pranoje Sali/Basha me vullnet  auditimin e te huajve dhe qe.... t`i kerrejne binane mynxyres, qe kane shkaktuar  mbi financat publike dhe  krime te tjera, te bera ne kete vend.

Sofizma.......  

Shkelqyeshem Lubonja si shpeshhere.  Turfullimi i berishisteve dhe edramngjalisteve ndaj tij eshte nje tjeter konfirmim i saktesise te asaj qe thote.

A thote gje Lubonja per voten e bardhe?

Roni, endja e Fatosit, sorrollatjet   dhe mosbesimi i tij  per tere ato gjera te sternjohura qe permend kane per baze,  Rolin e individit ne "gjini", brenda sistemit.Formimi subjektin i "gjerave" te perceptuara ne hapesire dhe ne kohe, qe sikunder i konceptonte Kanti, kryhen  me ane te kategorive te mendimit, per Hegelin kryhen .. "vetem nepermjet punes"  e cila formon gjerat e natyres se jashtme sipas kritereve te subjektit, 

Roni, endja e Fatosit, sorrollatjet   dhe mosbesimi i tij  per tere ato gjera te sternjohura qe permend kane per baze,  Rolin e individit ne "gjini", brenda sistemit.Formimi subjektiv i "gjerave" te perceptuara ne hapesire dhe ne kohe, qe sikunder i konceptonte Kanti, kryhen  me ane te kategorive te mendimit, per Hegelin kryhen .. "vetem nepermjet punes"  e cila formon gjerat e natyres se jashtme sipas kritereve te subjektit, qe njeh  vepron e ngurteson  mendimin subjektiv ne objkete ..te jashtme.Gjat kesaj pune forcohet tjetersimi, , si te thuash "Rilindja",( Ai burri i botes  nuk ja ka vene  kot ate emer e filluar me percaktimin e gjerave te jashtme , pastaj ato te brendeshme,  gje e cila kerkon detyrimisht heqjen dore, nga perfitime natyrore dhe kenaqesi te atyperatyshme, te shtytjeve  natyrore .

Pra qenka puna , ndarja e puneve, pergjegjesite ato qe krijojne pikpamjen  njerezore mbiindividuale .. te "gjinise"

  Revolucioni Francez nuk beri gje tjeter veçse ngiri lart  njeriun abstrakt , te barazuar  ne menyre te perkryer , ne rangun e idealit.; qe nga Napoleoni , u ndertua nje shtet i ri  i nyjetuar  nga menyra te shumta, por qe te gjitha funksionale sepse ndoqi nje rregull: Çdo individ natyror  gjente nje vend te percaktuar  ..duke zbatuar rregullat.. 

rrofte rama, kryetari i ri i popullit tone. 

uniteti Rama-Meta, kyci i gjithe fitoreve tona!

kutite u hapen !!! U mbeti derri mac ne dore!!!! p.s. na vjen keq por eshte shume vape per tu marre me projekt-idete e teoristeve..me vapen iken edhe Saliu..dy-tre  jave max,erdhi freskia smiley!!

Arb po ti kuptosh mire , Nuk kane asnje teori .Jane naive Bloqesh pjesa llafolloge , si gjithnje pas dores se mjeshtrave te Intrigantit Sali . Po ndigjojne kecellima Hekrash Salidutet dhe jo vetem kete artikull ,  po do mbjellin lloj lloj " lashe nje koment esencial mbi Kushtetuten dhe Institucionet " smiley Prit  se eshte fillimi " sa me thelle me rude smiley

Po KERMA Iku ....U shporr ! Kjo eshte kryesorja !

".... Të paktën t’ua themi se ky është një teatër i bërë bajat që nuk e ndjek më kush..." 

 

Qe eshte bere bajat o Tosi kjo nuk eshte ndonje gje e re, eshte nje konstatim qe e kane bere dhe femijet, por puna eshte si do ta ndryshojme kete bajatllik. 

He pra hidhu ti. Se ti je nga ata te shumtet qe flet shume por ben pak. 

Une jam hedhur, por kur une hidhem, ti terhiqesh. 

Ti hidhesh me fjale. Veprat ngelen. 

Vertet veprat ngelin, dhe nje prej tyre qe thote/tregon shume eshte VQ, lexoje. 

Se lexoj se skam degjuar shume fjale te mira per te. Shume i gjate, i turbullt, i lodhshem jo konciz. Si boksieri qe ben boks dy pesha me lart se vetja. 

Eeee, ke ndigjuar nga te tjeret, kokolepsi, po sikur te tjeret te mos ta kene kuptuar mire apo te kene shfaqur skepticizem, apo egoizem. Pse nuk e merr mundimin ta lexosh vete. Mundet te kete diçka te tepruar, vetem ne FORME, por jo ne PERMBAJTJE. Lere formen, shih permbajtjen, se ata qe te kane dizinformuar, kane pare FORMEN dhe jo PERMBAJTJEN. 

sa zara kto, qujn institucion Instat-in..atje ska ngel mo staticien, ka vetem cecen.

bravo Rama, zhbeje trustin e geshtenjave

Teknikisht INSTAT eshte nen qeverine, pra Rama do kete pushtet mbi te sepse keshtu e ka ligji aktual gjithsesi. Sa cecen ka INSTATi pastaj varet nga eksperienca e gjithsecilit, po mua psh me jane dukur shume me helpful edhe se ISTATi italian. Kane bere dhe nje faqe te re ne internet qe eshte goxha profesionale per standardet shqiptare. 

Jo, 2+1 te medhajat jane Prokuroria dhe Banka Qendrore plus SHISH. Keto supozohet te kene mandate jo te sinkronizuara me qeverine dhe keto Rama po perpiqet ti mbikaloj me institucione paralele. 

Tani meqe u sqarove mos fol me budalliqe per gjerat qe nuk i di. 

+1, gjithmone i sakte Endrit

Faleminderit Roni. Gezuar Bajramin! 

Ska perse!

Gezuar!

she...ti si i papun di shum gjona, kuptohet. Po ky instati osht ai qe qit rritjen ekonomike me te fort ne evrop.

institucionet e reja do bejne punen qe sbejne kto shkerdhatlliqet e sotme.

E ke gabim per te dyja po gjithsesi nuk ka asgje te cuditshme nje rritje vjetore 7-8% si ajo ne 2007-08 per nje vend si Shqiperia kur po ndertohej rruga e Kosoves, do ishte e cuditshme te nodhte ndryshe. 

nje gje e kish kuptu qeratai, qe frika nga vdekja (nga harrimi dmth, kur s'leme gje mbrapa e historia na harron) eshte shtytja per t'i lene botes, gjera te medhaja. 

duket qe jeton ne shoqeri te mire. 

shpresoj tani qe, vezhguesit e vendit dhe te huaj, ta cilesojne sa me pare, si nje udheheqes te madh te nje populli te vogel.

Sondazhet tek Top channel e nxjerrin Ramen shume ulet ne keto hapa te para

Ka njeri dijeni per rritjen Vjetore te Afganistanit ? Po ndertojne nje Rruge qe e quajne e Kombit .Thone ja kane kaluar edhe Kines jane tek 9% rritje vjetore ! Tani do thoni pse e zgjerova , po keshtu sikur mu lexua qe Rruget e Kombit nuk jane cudi per rritje vjetore dhe thash tu cojme nje mesazh URIMI sic na cun ata kur e deklarum rritjen vjetore me INSTAI 7% me tendence rritje pas Centralit Atomik ne 2013 deri ne 15% .

Rama nr nje ka Deklaruar  nje Institut i Pavarur nga Qeveria .ja Urojme dhe e befte Realitet ! Ekzistoi nje formalizem i tille ,  nje  Institut qe drejton ( me duket ) nje qe Ligjeron e jep mend neper ekrane si "anal -ist " po qe nuk i eci per President si ish sigurims ! Nga ai Institut pranohen e merren te dhenat nen dore nga organizmat Nderkombetare .Dhe thone se Perse e merr Genc Rrulin ne qeveri   Sala , po edhe Meta e respektonte , por edhe Nano e kishte shok smiley

Nga keta lloj ekonomistesh eshte mbushe Shqiperia DENG dhe 7 e 8 % rritje jane si kruse dhembesh !

Domethene, Fatos Lubonja po thote qe, meqe lind Berishe dhe behesh Nano, pse Rama  mos behet Berishe??! Ose, meqe Taci u be Caci, pse mos behet dhe Gerdeci* Poradec ??

*Gerdeci = ajo gjyqtarja me taka te kuqe

 

ah oui, les institutions !!! smiley

As edhe nje lloj Projekt Ide ska me i hy ne pune Rames , diku tjeter fle Lepuri  , jo me larg se ne  Dhjetor Rama shpall falimentimin e shtetit.

Dmth sa me shpejt Lek->$

e ke dhje me parashikimet...s'te beson me njeri

Projekt-idea e re e Rames, partneriteti strategjik me Turqine.

Rama po ja shtron tapetin neo-otomanizmit per hir te brekgrisjes.

Mos!!! Do merzitet Roni me kete qe i ke thene tani. 

Roni apo Bota?

Bota akoma nuk eshte influencuar nga pikepamjet anti-islame. Kshuqe mire e ke ti, kur te fillosh te lavderosh vllain Erdogan pas ca muajsh, me mire te shkruash si Bota. 

E dredhin milidelet si te thote beu.  

Erdogani eshte burri i mire.  Po si urdheron beu yne, Erdogani eshte alamet burri.

Edhe poplli e nderon sic duhet duke ja vene emrin stadiumit Rexhep Tahyp Erdogan.

Po ca lesh Rame aman

Kush po e pyt Ramen i her ?

ate do e shohim.

 

shume ke fillu me shit men se i di punet e memedheut ne ti mo smiley

e kam prit ket dite si garpni nen gur. erdh dita me ne fund. shqipnija do bohet!

 

shi dreqi

edhe per ty po mundohet Ai. qe per nje dekade te kesh sherbyese filipinase ne shpi. pavarsisht mosbesimit.

mas i dekade, me apo pa ramen une do kem sherbyse or vlla

ne mos filipinase, nai jevge

se na ka vra trazicioni qe e hongert mortja

smunem mo vallai

me ramen do kesh dy.

nji per punet e shpise, dhe nji per perjasht, shofere, psonisje etj.

jo dy sun i perballoj dot

bi-sherbertore means trouble

si gjithe kto gjonat "bi" mo, dun byth me nder me thone

smiley

i ka konsumerizmi kto mo, ca do bojm smiley

 

cer konsumerizmi mer lla

ne kemi le n'kohen e tharjes se zorres

nonat tona e ngrysen gjithe jeten vetem me nje burre

baballaret me i pale pantolle teritali dhe kapele republike

ene orizin vec pilaf dime ta hame, akoma smesuam risoton

ti thu konsumerizem

ika t'fle , e t'shof andrra me sherbetore dhe pool guy me gjoks pa lesh qe heq gjethet me terezi smiley

 

smiley

hahahahahaha o Ruuuuuzheeeeeeeeee

o tu boft vorri mejhone e kuplara jarebi

se na kenoqe smiley

Emo, sa here ve koken ne jastek degjoj nje ze qe thote:

Lum kush do te rronje...

 

Lerme o zot te rronj!

e more vesh qe Dule Malindi ka prezentuar nje hit te ri?

Kete kenge dhe kengen "Per ty Atdhe" i kam vene si zile zgjimi, i degjoj mengjez per mengjez. 

P.S. Kurse tek ora e murit, meqe ra llafi, kam vene Internacionalen, si njeri njehere moti.

shqipe shtate vilajete... mbushma nje o Braho, mbushma nga ana jote...

 

Pas dy vjetesh, te gjithe keta qe shajne e kritikojne lart e poshte do i shikosh si zoterinj me pallto te reja. Zengjine do behen shqiptaret, zengjine.

mireqenia qe po vjen nuk do beje me diskriminime. Pune dhe para per te gjithe.

Qe te themi te drejten, ca e ca i pret burgu. Do na pikoje zemra gjak, por nuk mund te leshojme pe.

Por per popullin Shqiperine do e bejme xhehnet vella, xhehnet. 

nje drejtesi e re po lulezon germadhash. nje drejtesi, qellimi i se ciles eshte edukimi i te denuarve, dhe jo vete denimi. nje drejtesi qe synon, si kurre me pare, qe i denuari vete te ngrihet i revoltuar ndaj mases se denimit qe i duket e bute, dhe i lutet trupit gjykues: denomeni me shume. Dhe qe aty do ndodhe e papara: avokatet mbrojtes do sjellin fakte renduese (edhe te fabrikuara) dhe akuza do i pergenjeshtroje dhe hedhe poshte ato... te akuzuarit do qajne ne salla gjyqesh: pse na denoni kaq lehte... pse na e beni kete... s'e mbajme dot peshen e pendimit...

e pra, kohe te tilla po na presin, Kavir, kohe te medha. gjithe kjo fale Aleateve te Medhenj, rama-meta.

Dhe ndonje qe nuk do e kuptoje, do i themi "Po ti a nuk e ndjen veten pjese e kesaj kohe?". Dhe avash avash do e kuptojne qe se kush mbetet prapa nga shoket nuk eshte kuader ne rritje, po njeri ne renie.

Propozoj te therrasim tri here urra per Aleatet! Urra, Urra Urra!

p.s Buonanotte!

 

per ata qe megjithate nuk pendohen, ka tjeter pershkallezim te punes edukuese permes vrasjes me te mire. Atyre do u jepen poste shume te rendesishme, ministri te fuqishme. Thone qe kesaj nuk qendron dot asnjeri. pas maksimumi dy vitesh ne post, ministrat te brere cope nga ngergjegjia vene zvarre ne shkallaret e pallatit presidencial, duke denesur: mjaft me! dua te me gjykoni, degjoni... dua te me gjykoni... jam shqiptar...

Naten smiley

 

Rama eshte gjeni mer gjeni...po ku merrni vesh ju!

Rama i bi dritares (Turqise) qe te ndigjoj dera (Greqia)!

Po vje venizellos ne Shqiperi te diskutoj marrveshjen e detit!

Gjeni mer gjeni!!!

rama duhet vetem te ndjeki keshillat. rruga per ne histori esht e hapme kanat me kanat.

Sa mur vesh venizellos qe Erdogani pranoi shqiponjen dykrenare te Rames po vje me nji kembe ne Tirone.

Gjeni mer gjeni. 

Mbaje men po nuk u bo marrveshja e detit 100 here me e mire se ajo qe pat pranu Berisha!

ishte i etur ky ven per pak udheheqje vizionare! 

ne departamentet e shtetit, fjales ramification sapo iu shtu nji kuptim i ri. qe do me thon edhe udheheqje per se mbari pas dy dekadave obskurantiste

a e ke permendur ne ishull kete?

ja me kto e ul IQ-ine e co ne pike te akllit. kur flet shume. smiley

si mund ta kem permend kur Rama vetem pak kohe ka qe eshte KM i zgjedhur?

 

Shumica ka fituar bindeshem zoterinj keshtu qe i duhet dhene nje 2 vjecar qe te qeverisi,perpara se ta gjykojme.

Thirrjet pro e kunder per kete artikull jane pa buke.

me duket ide e mire bashkepunimi strategjik me Turqine.vendit i duhet paqe sociale nderkohe qe qeveria e re do ndermari reforma te thella. Nga Turqia pritet te na ofrohen me shume telenovela si melhem per zbutjen e dhimbjeve te krizes dhe reformave.Vetem me Gymysh dhe Ezel,  Berisha shtyti kater vjet. Projektet e kesaj qeverie te pakten kerkojne tre mandate te finalizohen. Vendi ka nevoje dhe per rimekembe shpirterore, besim ke Zoti dhe, ne kete fushe ,besoj dora e Turqise moter do te jete me pe pranishme.Ato xhamite e bardha me kater minaret si kater  raketa drejtuar qiellit,  jane vertet nje mrekulli.

Perse nuk e merr ti qeverine dhe te bien rahat tere shqiptaret?

Sa qef kemi ne shqiptaret per te dhene mend.Prandaj kemi mbetur ne kete derexhe se kemi shume llafazane dhe shume pak punetore.

Per te dhene mend ne internet te paret jane shumica,por rrezik atje ku punojne skane dhene asnje kontribut,pervec futjes se rroges ne xhep.

Ne jemi punetore te mendjes dhe keshtu japim kontributin tone modest ne mbrothesine e kombit. Tribunat e tjera mediatike jane okupuar  nga bizneset dhe lobet mafioze.e prandaj na shikoni ne kete hapsire modeste.Plus qe Rama eshte lexues i rregullt i ppu.Ne zyren e tij joovale ka vendos ne mur nje tabele ku shkruhet: c'do ppu, ben qeveria, c thote  qeveria, komenton ppu. Lider modern qe mban lidhjet me popullin e majte dhe komunikon permes forumeve virtuale. Erdhi koha e Rames.

Bla-bla-bla dmth.

Shko futju punes dhe mos ne jep mend.

Jepi qeverise te re 2 vjet te pakten para se te cicerish.

ore une i kam dhene minimumi tre mandate qeverise .ti me thua jepi dy vjet. je ne epoken e breshkes plako.ne jemi ne epoken e shpejtsive reaktive.100 vjet te shkuar dem vetem keshtu mund te rikuperohen.

spiritus, ku e di ti, mos ke qene ne zyren e tij. 

Djalli! Kur mos kem njeri. Djalli!

Fjalori Merriam-Webster, Oxford, etj. e ka si verbal, jo verb (folje). Folje paskajore ndoshta.

Whatever

tre burra dhe tre libra ka nxjerre Shqipnia. Ne rend te statusit publik qe gezojne jane: Tirania e Tak Ngjeles, Vizionet e Zhan Pjerit dhe Ishulli Ruzvelt i Emigrant kuleres. Doni te dini si behet Shqiperia e letersia, lexoni keto 3 libra.

smiley

ja nji njeri me mend. iu rrit peshkut IQ mrena sekondit.

Turqit kane per te bere nje telenovele te re vetem per hir te Rames si shenje e partneritetit strategjik me Arnavutistanin.

2 Metrelik Köpuk

ti sikur je dhe geg! smiley

He? Lidhja?

p.s. Ku paskam thene une qe jam geg?

Po, po ku kam thene qe une jam geg?

p.s. me duket se ke probleme me shqipen.

E ngaterro perhere ti. Nuk eshte gegofobi, eshte #CeshtjeKulture

"Gegofobi"...gjetje interesante, Stalker thuj cfare te dush!

Peshkut i duhet nji buton ku te muntte klikosh per te printu çertifikaten e pjesmarrjes per çdo 287 ore formimi politik te rekorduara.

Fiqo mblidh mendjen, jemi tek projekt idete e Rames ketu ne kete teme.smiley Nese ke ndonje mendim hudhe ketu perndryshe hap teme me vete per sportin. Respekto debatin .

Tema eshte e rrudhme aforfe. Ka ose projekte, ose ide.

Prap Ronaldo.. 3-1. Huma golin tu lexu temen. 

Shqiperia ka nevoje akute te modernizoje dhe te sjelle me qender te vemendjes blegtorine. Me shume koka dhensh. Ne mund te veme standarde te reja ne kete drejtim dhe po ta ndjekim vullnetin me rigorozitet ne mund ti tregojme evropes mbare se çjemi ne gjendje te bejme. 

Se si çme ka thene nje miku im anglez, te cilit mu desh ti shpjegoja se shprehja jone " mut me lule" eshte sprove ose vleresim per nuhatjen, bej mire ate qe di te besh me mire.

E kshu, kshu nje dite ne duhet te jemi vendi qe eksporton produkte por dhe nenprodukte blegtorale. 

Sorry Fiqo, I dont believe that, Prioriteti yne si komb duhet pare nga Turqia, vete zoti Rama kete tha pas asaj vizite te suksesshme qe pati me Z. Erdogan.

na bon katersh mer, njoni thot msoni kinezcen, ky tjetri Turqia osht partneri jon strategjik. Mgjte them se ktu ka per t'u pa dhe krisja e pare e qeverise se dihet boterisht se Lir Meta is for china all the way, qekur mur vesht se kina osht dhe eksportusi mo i modh i njalave.

Ka bere levizje teper te matura, te studjuara dhe me synime shum te qarta.Naivet mund ta pergojojne, ashtu sic profanet mund ta imagjinojne se nje afrim ( shume i nevojshem ), me Turqine, na qenka " neootomanizem".Le te vijoje ne kete rruge dhe te gjith do binden se ka nisur gjera te mencura, ne diplomaci.
Une nuk kam arritur ta besoj se kane qene thjesht dhe vetem idera te vet Rames.

mire mer mire, edhe ashtu mund t'jete. Une nuk e paragjykoj. Mes Turqise dhe Greqise as nuk diskutoj njonen apo tjetren. Pa fol per kto te tjeret qe as dun me dit se ku jemi. Kshuqe Turkye thote i modhi, ashtu thom dhe un. Po une e kom me ate qe pse deri dje thoshit qe berisha ka bo allishverishe me erdoganin sa here ky u takonte me berishen per perurim rruge etj. Kto partneret strategjike bashke me prioritetet e zhvillimit duhet t'jene te percaktume ne nji strategji kombtare zhvillimi per te cilen eshte e udhes qe t'bien te gjithe dakort njihere e mire dhe t'mos ju terheqin per hundesh duke leshu mufka sa here i begenis naj kryeminister turk a grek

Nuk perjashtohet mundesia e nje levizje dipllomatike Grava ashtu siç thua ti, biles e mendova dhe vete qe keto levizje mund te jene nje levizje me prespektive, por e rendesishme eshte vizita e pare zyrtare qe Rama do beje, kur te behet kryeminister, vizite qe une mendoj se mund te behet ne tetor ose nendor (e shumta), 1 muaj - 40 dite pas krijimit te qeverise. 

Po! Neve na mungon nje strategji kombetare per partneret strategjike, per te cilet asnje rrotacion politik te mos e kete te drejten e cenimit te tyre.Por nuk mund te jete argument, sepaku kundershti ndaj sa shpreh une, se pse per berishen eshte thene ndryshe.Qe ta dishe une dhe 26 biznesmene kemi qene krah Berishes ne viziten e pare ke Erdogani(2005), ... I cil na priti shume shume ftohte....Kishte arrsye....Telekomi....qendrimet e paprincipta te Berishes para zgjedhjeve. E ja sapo degjoj se Jozefina pyet ?.." piktorin" kryeminister se a hyn Amerika ne trekendshin e partnereve strategjike te ...piktorit.
Epo. Ec e degjo kete bibe duke ngaterruar kryepartnerin tone Ameriken me ....keta komshinjre

.Keshtu Br3dhh...

Projektein e vertete te Rames se di as Rama vete sepse i vjen nga disa "Fantazma" copeza copeza si ne enderr smiley

vari leshin dredharak sepse kacurreli varet vete smiley

Kur ta boj edi tironen si parisi ta shifni ju. Me bageta per mengjes, ushqim deti per dreke e nje korosan te lehte per darke, do mesoni dhe ju nga oksidenti po he. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).