Avukat, ke te mushme te xhepi kanatjeres

Avokat Spartak Ngjela ka reaguar më në fund përmes një postimi të tij në Facebook pas spekulimeve se përse nuk pranoi të ishte pjesë e kabinetit të ri qeveritar. Në përgjigje të një miku të tij, i cili e shtyn të pranojë një post fiktiv në qeveri, Ngjela shkruan si më poshtë:

“Nuk po analizon politikisht, por me një sens shoqëror. Politika është shkolle. Unë nuk kam bërë marrëveshje për të drejtuar shtetin, por për shtetin dhe kundër korrupsionit.

Ti ndoshta nuk jeton këtu dhe nuk e di se gjithçka që po i bën të vuajë shqiptarët, është korrupsioni.

Heqja dorë nga posti i drejtësisë, donte të thosh për njerëzit se i kam hyrë rrugës së interesit material.

Unë s’kam nevojë për një gjë të tillë. Shqipëria ka hyrë në një fenomen anti-korrupsion, të cilin edhe ti, sikurse edhe Rama, nuk e kuptoke dot.

Fenomenet nuk komandohen, atyre je i detyruar t’u nënshtrohesh. Unë e kuptoj, ju nuk dëshironi një përplasje time me Ramën, se je tifoz, ndoshta. Është e pashmangshme. Dhe jo për fajin tim, por për “faj të fenomenit”.

Shqiptaret po vuajnë paaftësinë e injorancës që i drejton. Por kjo nuk do të zgjasë. Këtu nuk ka ekzistencializëm, ka besueshmëri në opinionin publik dhe qartësi për qytetërimin.

Unë s’kam bërë marrëveshje për interes, por për shtetin.

Askush tjetër nuk mund ta bëjë këtë me një parti të madhe, sikurse unë e kam bërë dy herë me të dyja partitë e mëdha.

E para e bëri se donte të grabiste, për këtë tjetrën pritet ta shohim.

Unë tjetër marrëveshje s’kam, se, personalisht nuk i kam këmbët në ujë dhe kurrë nuk mund të cedoj kundrejt abuzimit.

Ne nuk njihemi bashke, dhe ti nuk e njeh familjen Ngjela, dhe më duket se dinjitetin e quan ekzistencializëm.

Ekzistencializëm do të thotë që “ekzistenca përbën esencën”; kurse dinjitet do të thotë që esenca morale përcakton edhe ekzistencën.

Qenkemi shumë larg me njëri- tjetrin, njëlloj si edhe me këta të famshmit abuzues të politikës shqiptare.

Në këtë prizëm, pjesëmarrja ime në qeveri, siç m’u kërkua, nuk do të “plotësonte diversitetin”, siç thoni ju, por do të krijonte alibinë e korrupsionit.

Një njeri rezistent, me akses në opinionin publik, e dominon një qeveri të korruptuar.

Nënshtrimi nuk është politikë, është nevojë për një post. Por nuk është as posti dhe as paraja primare: është krediti që ke ti në shoqërinë tënde kryesori.

Kjo është arsyeja që, edhe këta që duan të prishin marrëveshjen me mua, kanë frikë.

Cila votë? Vota është fushate elektorale, nuk është angazhim individual.

Krediti i tremb qeveritë dhe jo vota që hidhet një herë në katër vjet.

Nuk e prish dot Rama marrëveshjen me mua. Kot arsyeton ti në atë formë. Nëse do ta prishë, gjendja nuk do të jetë shumë e mirë për të sepse nuk do ta lejojë fenomeni.

Unë kam në favor fenomenin dhe besimin që kanë shqiptarët te unë.

Prandaj kjo është politika ime: nuk do të cedoj kurrë nga dinjiteti dhe angazhimi i moralshëm që kam përpara shoqërisë sime, të marre prej meje, jo tani, por që në një kohë që Rama vetë ishte vetëm nëntë vjeç.

E pra, ky nuk është ekzistencializëm, por dinjitet.

Dhe në fund: dinjiteti është e vetmja liri interiore e individit, dhe unë kam fatin që ta kem. Por e kam arritur vetë, dhe me shumë mund madje”.

212 Komente

shkurt Takut ia futen.

Ky njeri eshte i lindur vetem per opozitar smiley karagjoz njeri, pale deshte edhe 13 mije te vriteshin ne shesh se nuk i mjaftonin kater.

Mban mend si tha kur u bo kualicioni me LSI:."ata qe e kritikojne nuk e kuptojne politiken e niveleve te larta.." Urdho nashi o Tak "politiken e niveleve te larta" in action.

po per keto ''gjetje''   e kesi justifikimesh eshte  mjeshter Tak fenomeni..  atehere fliste  per ''politike te niveleve te larta''  qe ne fakt, pare nga permasat  dhe babezia e Met Kokmodhit,  duhej quajtur ''politike e niveleve te gjera'',  ndersa tani flet per:   ''fenomenet nuk komandohen, atyre je i detyruar  t'u nenshtrohesh''.

me nje llaf, pordha e madhe gris breket e veta, thote populli... dhe ketij  i eshte bere lekura shuall, e si ben me asgje pershtypje!smiley

Lekura shuall e breket si ndonje flamur beteje.

This is what i call a Tak Fuck

.smiley

ose sistemi, alla Barça, tikaTak-asmiley

Politika eshte strategji zoteri, jo Tak-tike!!!

Ky kujton se duke bere karagjozin do ta vere njeri ne pushtet. Me shume ka ndihmuar berishianet me gjerat qe ka thene, se sa ps.

"Dhe mbi te gjitha, nje premtim qe mund ta bejme qe tani, nuk do te vjedhim ne menyre kaq flagrante sa kane bere keta", - Eduart Shalsi. Eduard Shalsi - Do vjedhim, po me lezet

Fakti qe Shalsi nuk ben pjese ne qeverine e re me krijon friken se premtimi nuk do te mbahet.

“Nuk po analizon politikisht, por me një sens shoqëror. Politika është shkolle. Unë nuk kam bërë marrëveshje për të drejtuar shtetin, por për shtetin dhe kundër korrupsionit.

Ti ndoshta nuk jeton këtu dhe nuk e di se gjithçka që po i bën të vuajë shqiptarët, është korrupsioni.

Heqja dorë nga posti i drejtësisë, donte të thosh për njerëzit se i kam hyrë rrugës së interesit material.

Unë s’kam nevojë për një gjë të tillë. Shqipëria ka hyrë në një fenomen anti-korrupsion, të cilin edhe ti, sikurse edhe Rama, nuk e kuptoke dot.

Fenomenet nuk komandohen, atyre je i detyruar t’u nënshtrohesh. Unë e kuptoj, ju nuk dëshironi një përplasje time me Ramën, se je tifoz, ndoshta. Është e pashmangshme. Dhe jo për fajin tim, por për “faj të fenomenit

 

smiley   Taku i pamposhtur!

ça po thote ky mor vlla?!smiley    a po, e paska fajin fenomeni..... o Takuuu, ti je vet fenomeni..smiley

 

por që në një kohë që Rama vetë ishte vetëm nëntë vjeç.

Ja kjo eshte arsyeja e refuzimit te Ngjeles,ne thelb.Jane trekendsha te ngjashem me Ramen,persa i perket egocentrizmillikut.Edhe ministrine e drejtesisi t'i kishte dhene,thelle ne shpirt do e vuante-u bo ky qe e kam pas rraf me shpulla te jete eprori im.Kur Rama s'i ka dhene as drjtimin e drejtesise,Egoja i ka shperthy-shko more mut muti,-do i kete thene,- u bone ti qe une te marre letrat tuaja e ti coj ne parlament.Gjithe pjesa tjeter e ligjerimit te tij,jo kisha aspirata me vu korrupsionin perfujt e m'the e t'thashe,eshte balsam me sheru shpirtin e plagosur. smiley

Ngjela Show. smiley

And for free. 

U mblodhet ju bakteret e fermentimit te jashtqitjeve te te gjatit. E fillute punen, ne fakt duket nga era, mite Taku "mut muti" po Nasipi qe e do Koklopen Kryeminister, Nasipi prekurori. Shkoni mor laskare,rob pa dinjitet.

O qorr,shprehjen "mut muti" ekam vu n'goje te Ngjeles per Raman,a i ke syte ne balle? Hajvan!

Fakti qe Ngjeles nuk ju dha drejtesia eshte humbje per vete Ramen ne rradhe te pare. Besoj se edhe vete Rama e di kete gje dhe e shfaqi edhe ne prononcim per mediat. Megjithate mendoj se ka vend per Ngjelen, le te behet kryeprokuror ose NK I KLD. Nuk eshte e thene te kontribuoje thjesht dhe vetem nga nje post politik, madje do I vendit dhe institucioneve nje sherbim akoma me te madh duke qene ne post institucional. Problem akoma me I madh se menjanimi I Ngjeles me duket LSI-ja ne krye te drejtesise. Ky veprim e nxjerr automatikisht Ngjelen te fituar ne c'do argument me Ramen dhe me kedo tjeter qe e kritikon.

puna eshte se nuk i jep dot Takut nje post ministri, cfardo qofte ai, sepse  Taku nuk perfaqeson Asgje!!  thjesht  zhurmen e ben te madhe.. pra ben spektakel..   do te ishte shume me mire per te qe te mos paraqitej si nje kryetar i nje partie inegzistente, por te behej anetar i PS.

nderkaq,  ashtu sic ishte parashikuar,  Rama me LSI  i ka duar e kembe te lidhura..  me gjithe idealizmat e palloshit, duket ashiqare, LSI ben ligjin  ne kete koalicion!!    ti japesh ministrin e drejtesise nje partie ''bande'',  por edhe ato ministrite e tjera ku ka qarkullim te madh lekesh per punet publike, do te thote:  te qifsha Rilindjen!smiley

 

p.s   problemi i Takut eshte per te ardhur keq.. e kam thene edhe here te tjera.. ky njeri ka shume kapacitet, por  eshte ndofta edhe ca egocentrik, narcist etj,  ceshtje karakteri, ske ci ben..   por u vetkaragjozua ca shume  me ecejaket  sa andej kendej ne politiken shqiptare. gjynah!   mendoj , qe  Taku eshte showman..   i prere per TV.  ne kete drejtim ta shoh te ardhmen e tij ky se kshu ka llafollogji te kendshme..smiley    imagjino:  ''Tak-Fak Ngjela show''.smiley  Taku pra prezantuesi kryesor i show-t  dhe ne sfond nja 2 nga ato vajzat e reja  qe shoqerojne Takun kudo..smiley

Belulo!
Cado qe te jete Taku, ai kishte nje marrveshje qe u shkel me kembe nga i gjati. Kjo i heq kredibilitetin te gjatit si pale e besueshme dhe e qendrueshme. Ne fakt nuk eshte hera e pare qe i gjati tregon nje sjellje te tille.
Po ta vesh re edhe Gazetarja e BBC kesaj i meshonte duke nxjerre ne pah qe ky person nuk eshte i besushem per partner.

or zoteri, se ''je dhe avukat''.smiley,    per ne anglosaksonet, nuk quhen marreveshjet verbale!!  vetem ato ne leter dhe do pasur kujdes vecanerisht te germat e vogla, se aty ta fusin gjithmone..smiley

 

shiko effkey,  kredibiliteti i Rames u tund dhe u shkund qe kur beri koalicion me Meten.. por iu meshua fort rotacionit.  medemek pa LSI  nuk u bente  rotacioni..  Ok,  rotacioni u  kry, pra!smiley

 

p.s   personalisht do te preferoja   nje bashkpunim/koalicion  PS-PD  nja 2 vjet te pakten me qellim qe ta shqyenin LSI.. dmth ta zhduknin fare nga qarkullimi  dhe pastaj te hanin kokat me njeri tjetrin..

p.s   personalisht do te preferoja   nje bashkpunim/koalicion  PS-PD  nja 2 vjet te pakten me qellim qe ta shqyenin LSI.. dmth ta zhduknin fare nga qarkullimi  dhe pastaj te hanin kokat me njeri tjetrin

Dhe une do isha per kte.Rama po pat i grime dinjitet dhe n'dashte me tregu veten njeri me integritet,ne momentin e pare te presionit qe do i ushtroje kokemadhi,te coje venin ne zgjedhje po i'a majti.Po e bani kte, qe besa e burrave smiley ,ka me fitu rrespektin e pjeses ma t'madhe te shqiptave dhe, ka per t'i dal per mare edhe per karieren e vet politike.

ou? shqiptaret kane me vlersu dinjitetin kshu? ti e ke llafin per kto shqiptare qe e cun LSI ne 16 mandate apo do marrim shqiptare borxh nga suedia?

ktu, s'po di ca me t'than.kam frike se k te drejte.dhe une thom me vete shpesh-gjithe shqiptaret jane ilirmeta! smiley

Belul sot per sot ne Shqiperi Taku perfaqeson tek-pulle oponencen politike ndaj diktatures komuniste. Me PS-n s'mund te behet  ai eshte I djathte. Fakti qe partia e Takut eshte inegzistente eshte domethenie e mentalitetit shqiptar. Shqiptaret jan ne mase 90% enveriste komuniste. Fakti tjeter qe kundershtaret direkt te Takut ne postin e drejtesise Jane LSI flet shume apo jo?

Immenso qui Beluli....smiley

sistemi do vemje, do jesmene.

ngjela ka xixa,eshte edhe pak patriot(prandaj ka edhe dinjitet).keto jane cilesi te papranueshme per qeverisjen shqiptare. atje duhen butaket qe si bejne dem njeriu e qe te vetmen aftesi kane ai spik inglish .

Ngjela eshte nje i çakerdisur i paafte per te bere asgje. Sillet sa ketej andej midis leaders dhe Herojsh te Tranzicionit qe akuzojne njeri tjetrin si te çakerdisur ne kerkim te nje cope byreçke qe ai vete eshte krejt i paafte ta krijoje. Fakti qe kerkon me zjarr nje post perkrah pasardhsve te udheheqesve komuniste qe i shkaterruan jeten dhe familjen eshte elokuent. Ish ministri i brendshem i 1991 i kthyer ne Hero te Tranzicionit i ka premtuar byreçken me tallje te nenzeshme, Taku i ka besuar si shume i zgjuar qe eshte dhe rezultati?  

+1
Taku i ka shku pas te dyve dhe eshte prish ne momentin qe nuk e kane fut ne qeveri. Pra jo per ceshtje parimore sesa kolltuku. Pak me intereson llafollogjia qe citon xhefersonin apo linkolnin

Si perfundim, Miss Albanian do prezantoje edhe ky smiley

s'e dishim, problemi paska qen LSI-ja..

"Korr, e mos lidh..." -- themi ne malesoret per te tille njerez dhe situata.

si e keni bac berishen kto dite?

Baca mire, keni fole dhe kemi ra dakort me Zotin Rama, per ti ba nji nji monument. Dmth monumenti ka per t'ju prezanti publikut me rol perkujtimor per te gjithe ato intelektual qe iu bashkuan levizjes studentore, por ne te vertete do kete nje shprehje/citate te Sales dhe nje te Sabri Gogos (kjo akoma nuk eshte vendose). Monumenti ne vetvete do shprehe dinamizem dhe levizje. Vendi akoma nuk eshte caktu, pasi me Zotin Rama u diskitu dhe nje monumenr tjeter per mardheniet Shqiptaro-Britanike, te cilin e kish shume perzemer Zoti Rama.

mos ik per lesh baca...e ju ngel vetem 'monumenti'

Baca demek i yni ,njaty asht.vete e me monument ndoshta, je tu e ngaterru me ate tandin ,ai nuk ka as monument...e terhoqen neper Tirane hahaha

dinjitet do të thotë që esenca morale përcakton edhe ekzistencën. 

Spartak 

Këtu nuk ka ekzistencializëm, ka besueshmëri në opinionin publik dhe qartësi për qytetërimin.

Spartak 

kur misquot'i ate: 'ekzistenca perben esencen' kjo tjetra i doli pa kuptim fare 

Nuk te meritojme, mer jooo... Ti duhet te ishe avokati i nji kombi 600 milionesh!!!

Emo, pas asaj femres qe na vuri ne dispozicion, ky meritonte ndonje post ministri mer. Po ç'i kushtonte atyre ta shtonin dhe nje ministri per avokatin? Boh, si kuptoj shqiptaret.

kane treguar nje mungese te llaftarisme fantazie si dhe humori.

nje qeverri pa Ngjelen eshte si nje tave dheje qe i kane marre copat e mishit.

Mish e çar mishi ishte thuj ti, mish i njome... Ah!!! Sidoqofte, nuk ma merr mendja se ka per te na lene Zoti Kryeminister per te vuajt per mish. smiley

he mo stalker, po puthen me diktatorin nacut eee???

Studentat turq ne hollande dolen ne mbeshtetje te protestuesve dhe Ambasada Turke ne darke i morte ne tel te gjithe kush ishte evidentuar ne foto!!

Ca do ministri i brendshem ne Turqni??

po te ishte malaj, ça do thoshe zotrote ? smiley

kot e ke (siç e kam dhe une, por une e pranoj se e kam kot smiley )

ej Stalker,  kape cik foton nr 2.. jane kujdesur te gjithe te kene gravate te kuqe si te Erdoganit..smiley

O Stalker mos mor burre, mos bini dhe ju ne nivelin e Left-rave dhe sigurims-ave te tjere qe bejne (benin dmth) "forward" cdo material propagandistik te maqinerise shteterore Berishiane te peshku. 

Keto foto nuk tregojne absolutisht asnje gje, po fare fare. Ne nje ekonomi globale parja shkon aty ku eshte  me e lire dhe e sigurte, aty ku ka krah pune te kualifikuar, dhe korrupsioni eshte me i ulet. A ja mban byca Rames dhe ketyre qe e ndjekin (bashke me skraparlliun e inatosur) ta arrijne kete? Bujrum, ashtu sic do te thoshte dhe Tahipi (dhe Tazdrypi). Ne te kundert ua pafshi hajrin ketyre fotove dhe e gezofshi ndonje monopol tjeter ne ekonomi.

Stalker, si fytyr e njohur po me duket ai qe eshte ne foton 1 (me Ramen dhe Erdoganin) mirpo nuk e di se kush eshte, di gje kush eshte dhe ç'post ka per momentin. 

Pjer, nuk e di nqs po ben ndonje test nga ato te tute, gjithsesi ai ne foto eshte Ditmir Bushati, Ministri i Puneve te Jashtme.

Deion, flm per pergjigjen, ne fakt nuk e njifsha si emer. 

Ngjela dhe Namik Hoti do ngelen perjete si legjenda te shndritshme urbane ne universin e zymte te politikes shqiptare. smiley

Zoteri, politika eshte shkolle nuk eshte deshire!

Taku do na vi ambasador ne washington.

 

Ouuu do e heqin boratin kshu? 

Po  ç`i jeni qepur Ngjeles, more te uruare? Nje ore nje te  tille  ka ky  vend teafte per  ta thene llafin kur duhet dhe si  duhet.Te  tejret, perfshire 80  % te parlamentareve, i kane thene "kembes ..dore"  ! Te ishte Ngjela, bie llafi, President  Republike dhe kishit per te pare si  flet nje president.

Degjoni Napoletanon dhe flasim pastaj  !Qofte edhe per aqe  do ja vlente... Se  sa si  ky i  ballonave  dhe kamjonave

ne jemi popull-bagti dhe kjo qe thu ti e provon fiks kte. Se ti deri dje ishe i bind qe Taku do vendoste drejtsine po tani per tani je thjesht i interesum qe Taku te mos ngelet pa 'thele', pra t'i japim Takut nje vend qe te jete dhe ky i kenaqur. Ta bejme president thote qe te shofim si duhet te flase presidenti...ah medet se per fjalet e bukura kemi ngel keq!

po ti je ne metro qe beson se do beje njeri takun president???  smiley

I nderuar Stalker vetem Berisha therriste , qante dhe ulerinte ...Rama KURRE nuk do behet K/Minister ...dhe patjeter me shkulje leshi dhe Oi Oi kishim dhe ulerimsat e PPU me ne krye xhupkuqen LefKope  e shoqeruar me ndonje hungerime Hundederri e ndonje artikell te 55 nga shoqja Boisa

Ti sikur e ke thene ate shprehjen ainshtaniste me duket  " Ne Politike Kurre mos thuaj kurre smileyDesha te them se kjo ndodh vetem ne shtetin Hoppa Hoppa topa gropa smiley

une desha te thesha qe taku nuk bie ne ate batak smiley

nuk e kam fjalen nese e bejne ose jo. Tek e fundit nuk ka pse. Ajo qe nuk me rri mire eshte kjo 'gatishmeria' qe kemi per t'i mirkuptu vendimet e shefit kur deri dje betoheshim se ky do i punonte 100shin berishes sapo te behej minister i drejtsise

Avokati for president! Ok. Ama, keru me siper ja ka fute pordhes!

Zgjohesh ne mengjes dhe pervec mjaullimave lexon dhe gjera te kendeshme .Ec aty Belul .Por ka nje gje brenda se ciles eshte edhe Taku po ta kuptosh ..

p.s   personalisht do te preferoja   nje bashkpunim/koalicion  PS-PD  nja 2 vjet te pakten me qellim qe ta shqyenin LSI.. dmth ta zhduknin fare nga qarkullimi  dhe pastaj te hanin kokat me njeri tjetrin..

Megjithse eshte propable anon  nga ana e Sikurit te Sikareve .Taku e Refuzoi kete pjesmarrje ne keto Nivele korrupsioni Fenomeni ...thote dhe fenomeni eshte tek Mema e KORRUPSIONIT , ish Klani Berisha alias PD-hi . Pra ne se Ps ne imazh nuk afroi Korrupsion i mbetet qe krahu i moderuar i PD-hit te cilesohet nje miniorance idealiste Nostalgjike dhe Krahu i Lubive te perthithet nga LSI .Pra do te ndodhe e kunderta ...PD e korruptuar do thithet .Dhe vete me duket se kane konkluzion te drejte ..Ne na mori elektoratin LSI ....smiley Kjo do te thoteqe LSI vjen duke u Rritur dhe Pd-hi shkon ne shuarje !

Diference absolute e Takut ne raport me te Barazlarguarit Lubonjiste dhe hicmosgjete votbardhistet ose karieristet e fshehur ! LUFTE Korrupsionit ...E di qe me kete mund te formohet nje Levizje me Permasa me te medha se sa nje Parti e zakoneshme !!!! Dhe Taku eshte Themeli kesaj Levizje , te pakten nga pergjigjja e Letres !

Dhe sido qe ta vertitesh ne mes TENE ky trinom cfaqet ... qe pasqyron  NDRYSHIM . Zgjidh Belul !...dhe ne konstatime cilesore si me siper nuk futen ( nuk po i emertoj ) Tak Fakk -show smiley...mendoj !

 

Dhe harrova te shtoj tek fjala e tij "Ju nuk e njihni fisin Ngjela " Taku nuk eshte Karierist Nje post ministror e ka si klecke Dhembesh vetem me nje Fjalim Lajkash per kedo force qe fiton zgjedhjet .Eshte interesant se vetem karieristet e paskrupullt , te vonuar , te fshehur ...cfaqin mendim per Takun se "kerkon post" Jashte realitetit me VITE drite Larg.

Besoj e ka lexuar me qejf te vet porosine dymije vjecare "Se nuk jam si Juve te heq ( mba )  Samare " ose mbi kope gomeresh Devese i bejne Nder "

ps Kope ka ngjashmeri me shtesen e Left ....KOPESE smiley

tesh ,si ndodhi qe Taku shkoi ne burg e ti jo Idriz?Si ia dole,Apo Takut ia futen prej te atit?smileyjam e bindun se eshte afer teje....keshtu ,me ça lexoj...

Boll mire te mora vesh.....smileyajo dora ne qafe e Mehmetit...po ia la Emos kete vogelsi ta fuse ne ndoj proze te tijen

Ne ato kohe Taku llomotiste i papermbajtur dhe do ta kishte marre ne qafe te jatin po te mos ishte i mbrojtur, si nje zotni burre, punetor dhe inteligjent dhe i dobishem per te siguruar copen e bukes per sklleverit, nga Mehmet Shehu gjersa ti vinte rradha ne listen e Shokut Enver.  Ka qene i çakerdisur qe ne ate kohe dhe tani ne kohen e lirise qesharake don ta shese si gjenialitet duke qene i gatshem te hedhe ne grope edhe 13mije deshmore... Thjesht per te marre nje cope byreçke. 

Vertet mendonte Taku se pushteti popullor mund te pesonte gje nga llomotitjet? Kur na qenka nje luftetar kaq i forte dhei ndershem ndaj korrupsionit pse nuk e çon gjer ne fund çeshtjen per te cilen u sulmua godina e kryeministrise me 21 janar?

Po mi Zane , pervecse Lejen e ka me pashe nga Taku , une nuk e mbylla ...

E leme per here tjeter ...tha Mehmeti .

Fatkeqesia eshte qe skenen e kane dominuar Karieristet ,Ulurimsit e Berihajt .Po kot nuk tha ai e leme per here tjeter se cdo gje ka Kohen dhe Vendin e vet .Si Epopeja e Ballit Kombetar "smiley

Le te beje Urani sa te doje Libra mbi Mukjen e derveneve Historike te Babasqapit ...Kur ti vije mendja , Populli vetem ate do lexoje se ajo eshte ne KOHEN e VENDIN e VET  smiley Edhe Barleti merret me rezerva se nuk eshte dokument i Kohes smiley Po une nuk dua te te Godas besimin ne Vlerat e tua Historike kunder Gur Kusareve , qe dhe k/ari i Partise sone i ka si bazament per Firorjet qe na presin !

Keshtu qe me behet qejfi qe e ke kuptuar se e vetmja GJE qe nuk eshte problem per Takun ... eshte Karrikja ose Kolltuku . Nje lajke e tij , baraz me dhjete spitullaqer Imam Bajalldish ,  nga te dy Krahet e Politikes ! Karrikja merret me OBJEKTIVA jo me Ulerima Per Para! Bini Burra .Kamunistet iken !

Gjon kategoria jote eshte  portretizuar ne nje lloj spiun kaushesh qe u thonin gardianeve t ...amon mos e mesoni miun me Pallate  enderrash  " Fjale pa BUKE..Krahasime si kunder Marksit me Neandertal Man smiley" ha buke e foli Kalit "

Te faleminderit per ofendimin. Me ben te reflektoj. "Portretizimi" i Gjonit ne nje kategori spiunesh eshte nje ofendim i hapur. Gjoni nuk ka qene kurre spiun. Nuk i eshte kerkuar kurre nje gje e tille. Kur u mor ne degen e puneve te brendshme im ate ju tha haptazi: " yt bir eshte nje gjarper edhe ai, e njohim mire". Po te kisha perfunduar ne burg, qe i shpetova per nje qime bashke me tim ate, nuk mund te garantoj/te shes mend se do te mund ti rezistoja torturave apo presioneve per te bere recituesin spiun.

Gjon !

Une shkruaj per ato qe shfaq NIKU dhe jo Personale .Nuk eshte ambient per te afsishuar personalen asnjeri .Ke shtyp tjeter per kete .Por gjithsesi duke qene HERA e Fundit qe te kerkoj mos te vish me Personalisht , te kerkoj fajle ne se je prekur .

Dhe ne asnje menyre nuk do ndahem per tu shprehur sipas asaj qe pasqyron ,Niku....Ose eshte e drejta Juaj te thuash Larg meje me emer Real , per  mendime Personale te Jetes suaj , po jo per mendime te cfaredoshme ! Po beheni qarramane dhe  bashkebisedues qe duan vetem UNIN ! Shume Patetike a thua se vetem Ju rroni e jetoni mbi dhe duke i kthyer cdo Koment e Prurje ne Personale cdo bisede virtuale qe nuk Ju shkon sipas midese ????

Dhe e kisha seriozisht ! C' ne melazem te na i kthesh be Fushe Lufte nje kembim mendimesh te Kunderta ?

Pak me siper qe nje tjeter BOLE me tere kuptimin e fjales qe shpesh merr edhe poza mesimdhenese ne BLOGderine prishjen e shijes te Prurjes .Flm moderat. qe i fshiu ...Kush jeni JU ! Cfaredini JU per te tjeret !

E mor Tak mor Tak ! ..bera marveshje me Ramen thote thote Taku.Akoma  nuk ke vu mend prej komunistave o derezi. Eterit e tyne  te kalben ne burgje ty dhe baben tat  sa deshen dhe ta shkaterun jeten ne ate fare feje sa je bo per te meshirum , Ndersa sot pinjollet e tyne tallin perseri menderen me ty me lemoshat poshteruse qe te ofrojne dhe vete bredhin neper Europe pavaresisht injorances,krimeve dhe mekateve qe mbartin mbi supe.

a thu e kishin bo t'gjithe me llaf per ngjyren e kravates?

Katunarë komplet. Kush ishte erdogani aty anyways?

I bej nje thirrje njerezve te mij. Ne vend qe te krahasojme secilin me njeritjetrin duke perfunduar ne nje valle qesharake dhe jo te mençur rrethe e qark hajt te krahasojme secilin nga ne me kriteret qe bejne diferencen midis nje vendi te perparuar ne liri, transparence dhe mireqenie dhe nje vendi te mbytur ne hadutllek, hile dhe mashtrim... Kush eshte dakort te jape nje sinjal. Heshtja do te ishte shume elokuente. 

Gjon !

Lexoje dhe thellohu te Intervista e Takut .Nuk te fton per Karrike ...As llomotit si fjale qe behen shkas per Shkelqimin e te Tredhurve por edhe tendes me njerzit e TU me pas per llo lloj fantazi karieristesh ! Asper Balanca Shtetesh e VleraThemelore te tyre .Flet Konkretisht per problemin Kapital qe ka Shqiperia !

Devijim ABSOLUT nga drejtimi nje Shteti edhe Korrupsion Gati Kanceroz nga Klani Hajdut e Kriminal i Sali Berishes me kompani , duke e rezikuar shoqerine drejt nje Degradimi TOTAL !

Vertet mendonte Taku se pushteti popullor mund te pesonte gje nga llomotitjet?...dhe qe ta Plotesosh me qarte shto edhe Llomotitesit ose disidentet e Kohes Takut qe pershkruhen SOT si Lider te Disidencave smiley

Ndersa shembujt te bisedes se tij me K/ministrin e Kohes dhe filmimi i bisedes se tij me Saliun ...i japin te drejten KUJTEDO pa thashetheme dhe Sikure te Sikareve te perfundojne se ... te bisedosh me te Paret per probleme Kapitale nuk eshte "coroditje " aq me teper me Shehun !!!! Mund te jete naivitet , besim i Verber ne Dogmen e Lirise , doza shkollareske e Libreske , mosnjohje e Thelle e Jetes etj por Kurre Llomotitje si SOT per disidenca te shkelqimit te te Tredhurve mendore  qe shkatruen Kulshedren Komuniste !

Faleminderit per ofendimin. Me ke dhene nje rast te shkelqyer: e kam mbajtur veten, nuk jam nxehur dhe te ta kthej me ofendim. Kam edhe nje argument. Kush ka qene spiun ka perfunduar njeri i deshtuar ne Boten e Lire. Une jam krenar per jeten dhe karrieren time. Kam fituar çdo gje qe kam ne jete me perpjekje dhe konkurrence te lire. Nuk po pyes asnjeri per karrieren dhe rezultatet e tij ne Boten e Lire.

Nuk kuptoj, si gjithnje, asgje nga ato qe ti shkruan. Lum si ti dhe te tjeret qe i kuptoni. Une dihet qe jam Krriç.

Rilindja kerkon Takurban.

Jo 3 po 13 mije here te perdoret egoja sancopancoiste e takmercenareve nga autotranzitokratet shqiptare, s'i plas kujt takrapi.

smiley

Oidris merr mjekim. Shpresoj te jesh i siguruar.

Ju vini me tufa mor jahu .Po une nuk do rri gjithmone duke i kenduar sejcilit te njeten kenge ...Ca sot e ca si sot ...

Kishe ndonje mendim per prurjen ?

Une jam une, asnjehere pjese e nje tufe apo kategorie. Per mua taku eshte bosh. 

Thua mos e merrni personale por kalon vete ne personale duke ofenduar rrugacerisht kedo qe s'eshte ne nje mendje me ty.

Ndonjehere mendoj qe eshte faji i moshes,por im ate eshte 66 vjec e punon gjithe diten(sepse nuk e koncepton dot ndryshe egzistencen e vet) dhe kurre nuk e kam degjuar te shprehet ne kete forme.

O kurohu, o mbaj veten.

Boll na e shpife!

idris merr mjekim. Shpresoj te jesh i siguruar... pa e ftuar asnjeri dhe komplet jashte prurjes ...dhe pak me poshte

Thua mos e merrni personale , por kalon vete ne personale duke ofenduar rrugacerisht kedo qe s'eshte ne nje mendje me ty...

Eshte i njejti qe meriton nje pergjigje dhjetefish me te eger po te te lexosh me poshte debilitetet patetike Ju jeni dhe te dehur Patologjike me Nikun "o le le Idrisi"

Per mua taku eshte bosh....Mire qe  e paske kuptuar qe prurja eshte per Takun dhe jo per ty ,as per mua ,as per ndonje tjeter te semure qe sheh enderra me personale ! Po ndonje shtese ke perse eshte bosh dhe si duhet te jete nje Plot !? Deshire per te mesuar e kam !

vlora, po ti mendon se yt ate do ishte krenar po te lexonte kete koment nga ty drejtuar nje njeriu qe as nuk e njeh..? (po ta fal aftesine e munguar per ta kuptuar)

Po ky njeri qe fshihet pas nikut 'jopersonal' idriis ku e gjen te drejten te shprehet ' kaka me vija' 'gopeja' etj per njerez qe nuk I njeh? Apo atij I lejohet vjellja. Im ate ka qene I lumtur e krenar me cdo sjellje apo vendim timin gjithmone,mos u merakos! Nese dikush ne moshe nuk ka etike ne komunikim c'pret nga ne 'femijet'.

vlora kizma lan ! smiley

Cildirtmayin adami iste smiley

Si eshte puna?

Cunave te PD-hit dhe te barazlarguarve po u hapet barku per Ngjelen?

s'i plas kujt takrapi.

Tak-sirate  e ka Ngjela,  por politika eshte lufte  zoteri!

Mos u zini djema, se e kam thene para ca kohesh se, do shohim store. Dhe storet filluan smiley 

Ata te dy siduket kishin bere nje marrveshje per ministrine e Drejtesise ose per nje post per drejtesi. Marrveshja eshte marrveshje, mirpo rruges hyjne shum faktore, 1) votat e pakta qe avokati morri, 2) votat e shumta (qe nuk u pritshin ne kete mase) qe LSI morri, 3) zerat e partive te tjera per poste, zerat e kryesise se PS per poste per vete, pra jane nje sere faktoresh qe kjo marrveshje u prish. 

Tani te shohim se si do rrjedhin ngjarjet. Arena politike shqiptare eshte plot te papritura smiley

Shume shpejt Taku -n do ta shohesh president te Shqiperise dhe shqipetareve Pierro! Besoj se edhe ti mendon qe ai e meriton apo jo?

Mendoj se ai e meritonte detyren/postin e ministrit te Drejtesise, apo te Prokurorit, apo te kryetarit te Gjykates se Larte, por jo ate te Presidentit, per shkak se nje president, duhet te kete nje te folur te qete. Ka te beje shume aparenca dhe shprehite, per nje unitet ne popull. 

Nuk behet politike moderne me premtime, por me kontribute. Ministri i emeruar thjesgt e ka me te madh.

Si te kryqezuan more Ngjele, si dikur, si sot, njelloj.

Viva Ilir Meta!

Alibeaj: Elektorati ynë shkoi tek LSI, por kjo zhvendosje është e përkohshme ....

Do ishte shume intriguese nje parashikim i disa Qeverive RAMAsmiley sipas shprehjes "Ka per te Gjithe " Une i mbetem asaj pikpamje qe entuziazmi i Fillimit eshte katerciperisht Ndryshe me praktiken . Kerkon Vullnet dhe vetpermbajtje te Jashtezakoneshme ne keto lloj Sistemesh Sa per kujtese Medi Frasheri levizjet per fitore i ndante ne dy Kategori ...

Organizatoret ...ata qe garantuan Fitoren , nuk duhet te marrin pjese ne Qeveri

Administratoret ..jane kategoria qe drejtojne shtetin . ..Por eshte teori e 36 smiley

Po ckeni mer me Ilir Meten?

Kto cunat e PD-hit jane si ato burrat e divorcume qe edhe mbas divorcit jane xheloz per ish-grune. 

..kurse keta te PS-se  sikur e kane patur dashnore para martese. smiley

Rono, e kishit gru, u divorcut. Kjo gruja juj flirtoi pak, nja 4 vjet me burrin e huj, gjithmone e ndershme po ngeli cik me barre. Ju i thate dhe kurve ne 21 Janar po masanej e lidhet dhe njihere kuroren. Bookmakersat angleze kane fillu kuotimet sesa kohe ka per te zgjat martesa e 2te. Once a hoe, always a hoe!

Nje I afermi im tek lsi-ja thote dy vjet. Por se besoj se di aq shume plus nuk Kane interes te ndahen. Kuptova AMA qe nuk Kane aq qejf njeri tjetrin.

E ke parasysh perrallen me dhelpren dhe koqet e demit?

dashit Ron dashit, koqet ishin te dashit.

Meqe LSI qenka  dash kot me fole

Nejse mer Deion, koqet mbeten kostante ne perralle.

Kryeministri i ri a do ti vizitoje familjet e atyre qe u vrane ne luften kunder kryeministrise me 21 janar? Do te shoqerohet nga Meta?

Sigurisht..ku ka moral ne politike.

Po sikur te kemi nje politike qe ben ate qe thote? Jeta e vendit tone do te jete me e mire se sot me nje politike me moral te larte? A mund te permiresohet jeta e shqiptareve dhe e Shqiperise me nje politike pa moral? Sa i mençur eshte ai qe beson ne permiresimin e gjendjes me nje politke pa moral?

Gjon mos pyet per gjera qe i di shume mire, ne kemi nevoje per zgjidhje, per njerez politikane qe te bejne detyrat e tyre jo per interesat personale por per te miren e atij populli, perderisa nuk kemi lindur gjer me sot te presim pasojat e ketyre karrieristave, imoraleve, te pangopurve qe i zgjedhim vete ne krye..

sikur nuk i vrau Meta apo...ke harru

Roni diversioni Ram-biberoni, ti je Bota, Fjala, fryma e peshkshenjte e uraganit te Rilindjes, ti i shpartallon te gjithe te baraslarguarit dhe ngjalarmiqte e tjere me ca taktika te befasishme te cilat dhe Van Dami me Erjon Bracen t'i kane zili.

Si pune e dhelpres (e diteve te sotme jo asaj se vjetres)  e ben edhe Spartaku!

Rajmonda Tik Tak Tik Tak

Rama Just the Tip Tak Tip Tak

Ngjela nuk ha ngjala por Tak'os...  thone qe po pergatitet per kundra-taksmiley

Zoteri, dinjitetin dhe kreditin e ke humbur qe kur ke pranuar te behesh megafoni propagandistik i njehere njeres bande e pastaj tjetres.

Sa per denglat e fenomenit antikorrupsion, e se ti ke besimin te shoqeria si kalores i ketij fenomeni, 16 deputetet e epitomes se korrupsionit thone ndryshe.  Ate postin e marreveshjes tende e ka zene pikerisht kjo epitome.

Beji vetes nje nder dhe terhiqu nga politika njehere e mire, se mbase aty ke ndonje shanc per dinjitet.

Ministri i Dakortesuar troket ne deren e Zyres se Kreyministrit te Zgjedhur.

Tak-tak. Tak-tak.

 

eh mor Spartak-tak,ti more filo-anglosakson i modh mer jahuuu,nuk e paske mesuar akoma rregullin nr  1 anglosakson; aleanca me me te fuqishmin nuk eshte kurre e sigurt !

ps,thellohu ne studimee histori anglosaksonesh se ka shembuj plot ne historine e tyre(nje nder ta shembuj eshte edhe Shqiperia)

Sikur te hapnit nje teme per takimin e Rames me Erdoğanin do te pyesja dicka per shkembimin e eksperiences mes ministrave te brendshem pa iu referuar detyrimisht 21 janarit apo protestave ne Turqi, duke shtuar se Turqia eshte partner strategjik.

Qesh pak bre se e djele eshte.

Apo vertet s'te besohet qe Tahiri dhe Kodheli te kene influencuar turkoleget e tyre? Per inatin tend, se shpejti do plase demokracia ne Turqi; Rilindja do ftilloje jo vetem vendin por dhe ish pushtuesit, me nje aplikim te ngjalperdredhur te teorise Uillsoniane sipas motos "Sa me shume rilindas ne rajon aq me te mire e ben lakrorin Monika, perparesia e te cilit vjen nga fakti qe s'gatuehet me ngjala".

Bushati gjithashtu pritet te binde Davutoglun te deklaroje unilateralisht qe neotomanizmi ka vdekur si teori dhe se ballkani eshte toke shqiponjash qe te marrin gjak me Notepad ne kompjuter, se me bllok ne dore te kap kamera.

Kurse ky cuni euroazist thote: "Turkey And Albania: Strategic Partnership In A Globalized World".

Ne fund te artikullit ai permend citatin e turkut te amerikanfamshem Dr. Oz sipas te cilit s'te ben mire per shendetin kur pret nga te tjeret qe ata te hapen ne Peshk temat te cilat ti ke deshire te hapen smiley

Xhibi, ç'a kishe me dr. Oz , nuk e di ti qe ne, ter Europa ndjekim çdo dite, çdo jave doktorin e famshem Oz smiley

Dr. Oz thote qe duhet te hash nja dy luge kosi grek para qofteve. A je gati ti Pjer qe te hash ushqimin e grekut para se te diskutosh me Bradin per problemet e shqiptarit (si fjala vjen sabotimi i FRD-se me stilolapsat me kamera qe ja bere dhurate, ne menyre qe te mos percahej kombi)?

Mbi te gjitha, a nuk menon se kjo do hidhte dyshime tek identiteti yt kombetarist, gje e cila mund te influenconte adverserisht kursin e aksioneve te VQ-se ne bursen e ardhshme shqiptare? smiley

smiley sa te rregullohet bursa shqiptare, e huu, rendesi ka qe bonuset e mia (kendej) mu rriten edhe kete muaj. 

- Kur jeni njohur me z. Ngjela? Cilat janë marrëdhëniet me të? 

 

Jam njohur që kur kam qenë studente. Kam marrë prej tij leksione dhe literaturë për pjesët substanciale të së drejtës. Jemi kolegë dhe kemi marrëdhënie pune. Si mendoni, a mund të kesh konsiderata të këqija për shefin e zyrës dhe njëkohësisht kryetarin e partisë

 

Ministri i Dakortesuar troket ne deren e Zyres se Kreyministrit te Zgjedhur. 

Xhib, tka rreshkit :

Ministri i Dakortesuar troket ne deren e Zyres se Kreyministrit te Zgjedhur. 

Tak-tak. Tak-tak

...

tak tak. Tak tak.

- Nuk ka njeri aty o Avokat. Shefi eshte ne Turqi. (Vjen nje ze i larget nga korridori i gjate, mezi degjohet.)

- Si thatë? Po Tuuqi dje, Tuuqi sot, po korrupcionin kush do ta luuftoje ne kete vend, me thoni ju lutem.

smiley

ja pra te mos na e ken merakun per gjatsine as Turqi smiley)

- Si thatë? Po Tuuqi dje, Tuuqi sot, po korrupcionin kush do ta luuftoje ne kete vend, me thoni ju lutem.

Avokati u largua i nxehur nga dera e zyres se zgjedhur dhe beri nje kethese djathtas, pastaj majtas, pastaj prap majtas dhe drejt e tek takimi bilateral me temen "Nga kolege si ty korrupsioni i mbush breket pa filluar ne".

Si thua, ta ftoj ne nje debat televiziv dhe ta bej turshi fare ta bej?! - tha Ngjela duke i ngulur pa meshire pirunin kastravecit qe para pak minutash kishte ngritur koken nga mesi i kavanozit.

e paska pozicionuar ne vendin e dyte,kete Arnida çapi ,spartak-taku

se çme kujton Dominique Strauss Kahn.... smiley

Po duke ja fut ngelen ketij te shkretit , po me sa kena nigju mban ky , ka qene i pari ne lojen e " Sapunit " ne burg thone .

Ja keto s'me pelqejne mu Brado, dezinformimet per tjetrin. 

E di vlla e di por larg ketij .

Po pse larg Brad, edhe "i shkreti" edhe "larg" , si ta kuptoj kete. Ku çalon ky politikan. 

calon mo Pjero se nuk di te mbaj ekuiliber gjithe keto vite ne politike..   thote jam djathtas, po shikon majtas..smiley  pastaj kur pozicionohet majtas,  ka mendjen djathtas.smiley    ose nga poli qendres.  he, ca i thua kesaj ti?smiley

ne qofte se ka nje njeri qe do e bente punen tamam ai eshte ngjela.

keq qe s'e futen ne qeveri. nuk e futen se kane frike qe do u nxirrte te palarat.

Ja nje koment i paanshem.

ata qe e njohin thone qe u fut ne burg karafil, dhe doli birinxhi pasi rrinte gjithe diten me kokat intelektuale dhe mesoi shume.

Burgu i burrelit per nga kapaciteti intelektual ia kalonte edhe harvardit.lum ata qe e paten ate fat te madh te kridhen aty.

nga e kupton ti alba1 qe Ngjela ben punen tamam?    nga reklama qe ai i ben vehtes se tij poshte  e perpjete neper tv e intervista?  se kete e ben mire ky ne fakt..   po ne praktiken   politike ku ka shkelqyer ky?

po te kujtoj qe ka nderruar  127 parti deri tani..  nuk e gjeti veten kerkund..  krijoi vet nje parti, eshte kryetar i saj.. por si ka mbushur mendjen kerkujt te votoj per te?  i deshtuar!!!

nuk eshte pune politike drejtesia, mos i ngaterro gjerat, eshte pune ligjesh, t'i besh dhe t'i zbatosh. per kete, me te afte se ngjela s'ka.

ej dreqo pune.. i ka mbushur vertet mendjen ca e cave qe ky eshte ''the man'' per  punen e drejtesise.. po si  moj nuk qenka politike drejtesia, se po na habit??  te gjitha   ministrite  politike  jane,  kot nuk drejtohen nga politikane qe ushtrojne politika, sipas  bindjeve kuptohet..

edhe njeher,  fakti qe ka deshtuar  ne cdo aksion qe ka   ndermarre ne politiken shqiptare, do te thote shume.. te pakten qe nuk di te bashkpunoj,  por edhe te tjera...

po sqaroj qe po e  gjykoj Takun si politikan,  jo si intelektual.

E ka kete te keqe alba1 , nuk i mbushet mendja ne bote , naaaa shkemb e ka ate te shkrete koke smiley

ashtu eshte o brad, ashtu si thua ti.

tani kam nje pyetje per ty. ai sapuni c'ka te beje se sa di ngjela dhe sa i afte eshte ne ligje?

c'i keni keto o burre i dheut????

S'ka te beje sapuni , ok , terhiqem une , te gjitha smund ti dije njeriu shkrete.

ok o brad i landit te bavarise. te pakten ndrysho nik se s'te shkon fare fare.

Ska gjo , pavaresisht se mendimi yt per mua gjithmone ka qene i rendesishem , te mos me shkoje smiley

sigurisht qe do deshtoje o belul. vete eshte i ndershem ai, si do mbijetoje me ujqerit? shejtanet nuk e duan neper kembe, se po erdhi ai do beje ligje tamam dhe do i zbatoje.

vete eshte i ndershem ai. ...se po erdhi ai do beje ligje tamam dhe do i zbatoje

Haha, kush moj Ngjela? Paske rene ne vere te mire me duket.

 

 

po ti c'pate? ( beluli te ndihmoje ketu)

Sorry, paska qene muhabet privat. Une e kisha me Ngjelen qe ti duket qe as e ke idene se c'eshte e me c'merret.

shaka bera. te them te verteten s'e di c'ben dhe me c'merret. pa na trego pak.

ti s'e di qe beluli eshte ekspert i seksionit te filmave ne peshk?

 

''hic, se si me duken keta te huajt....  (M.R)

''krijoi vet nje parti, eshte kryetar i saj.. por si ka mbushur mendjen kerkujt te votoj per te?  i deshtuar!!!''

te kishin mend shqiptaret per te votuar njerzit e afte, nuk do ishin ne kete derexhe. ja prandaj s'ka fituar.

 ka qene i pari ne lojen e " Sapunit " ne burg thone ,,,

Bradi ky....????? Po dyshoj qe je me shume nike dhe me vika KEQ smiley qe paske kete nivel , qofte dhe ne nxitim e siper !..   Ta kete kete mendim  edhe z. Gjon Cima  qe pruri rast te perndjekuri , pasi keshtu me " thuhet " te gjithe te perndjekurit ne burgje e kane kaluar proven e "sapunit "  Po z.Pjer cfare mendimi ka prane Europes !  Mos i nderprit pushimet Brad .Derstila eshte e siguruar me  Tuuqi nga  Xhibolet ! Sikur keni dhe nje Qurrash qe tregon histori me Poshte Kamunistet .

 Mbase e lexon edhe ndonje admin  .....

Po ci persekutum leshi eshte ai mer zake .

Qe kur ka dal ne opozite, Bradi nuk eshte me ai i pari.

O idris, cfare mysybet burri paske qene? Grindavec me te tere, cinik edhe ofendues me ata qe smendojne si "zotrote". Nuk ke pune tjeter por vetem te acarosh nervat te tjereve? Nuk e di , por per mendimin tim ti je me abuzivi ne peshk......

 

po pse cfare s'tepelqen ketu o xhib? nje sali malok vuri perpara gjithe shtetin, gjithe shqiperine, gjithe ligjet, gjithe ekonomine dhe shqiptaret ngrohen ne diell. ja kete po thote ai.

Jazek i qofte Pjerit nese s'te fut ty tek nr dy i listes se deputeteve te partise se tij ne zgjedhjet e ardhshme.

ke mua apo ngjelen, se na bere lemsh?!!!!smiley

Ty bre, c'ne Ngjela. Ai tek e fundit as qe e ploteson pjerkushtin e bythemosderrasise smiley

Tak Ngjeli si tutori famemadh i Nik Xhelit.

Per mua, Ngjeles nuk i takonte ndonje pozicion ministrie. Me problematike eshte fakti qe Lubonja fliste perpara disa diteve. Tha qe nje minister, brenda ministrise se tij, duhet jete me i zoti e me me shume autoritet se kryeministri. Asnje nga personat qe ka deleguar Rama nuk duket i tille, e eshte e qarte qe ky eshte rezultat i deshires se tij per pushtet absolut brenda partise. Duke mos pozicionuar emra te njohur ai siguron qe neser, 4 vjet nga sonte, e me tutje, asnje brenda partise se tij nuk mund te beje aq emer sa ti marri apo ta konkuroj ne parti.

Disa veprime te tyre are raising red flags already.Ministri i brendshem pyet miletin:Me thoni si e doni ju policine?nderkohe qe ne programin e PS u premtua nje polici krejt ndryshe brenda 300 diteve.Mileti qe rropatet gjithe diten e perendise per te ushquer kalamajte do rregull e qetesi.Si do te arrihet ajo e di ministri per te cilin ka votuar.nese ministri se ka haberin nga ta zeje punen atehere duhet t'ia leje vendin atyre qe dine(nese ka mbet ndonje qe di).

Asnje nga personat qe ka deleguar Rama nuk duket i tille...

..nuk kam gjo personale por Sajmir Tahiri nga kombinati qe ka ne pronesi nje "SKAF" nuk mund te quhet Rilindas.Rilindja e kombit dhe e letërsisë sonë ka ardhur nga njerez qe jetonin jashtë: De Rada, Dara i Ri, Serembe, Samiu, Naimi, Çajupi, Asdreni, I. Qemal bej Vlora, Noli, I. Luzaj, Pipa, Camaj, Konica, Bilal Xhaferri...., të cilët, për motive të ndryshme kanë punuar dhe jetuar jashtë atdheut. Tashmë është i njohur nga të gjithë roli i diasporave shqiptare në Stamboll, Bukuresht, Sofje, Kajro, Romë, Bruksel, Boston, New York, Çikago. Falë diasporës sonë mbijetoi identiteti shqiptar, gjuha, letërsia dhe memoria kolektive e fisit tonë të lashtë. Poetët dhe intelektualet e Tiranës i kanë kënduar e sherbyer vetëm luftës së klasave dhe tiranëve të Tiranës. 

Zoterinj,

 

nje popull qe nuk e di detyren e tij nuk ka te drejte te jetoje ne kohet moderne ne Europe!

Europe dhe Perendim do te thote proteste.

Ne akademine e Platonit shkruhej: "Kush nuk e njeh gjeometrine, nuk mund te hyje ne kete tempull!" Ne Perendim eshte shkruar "Kush nuk di te protestoje dhe nuk ka personalitet, nuk hyn ne Perendim!"

Historia e perplasjeve per liri na ka mesuar nje gje te madhe: ... "pse cfare eshte ky (sala), lord anglez, qe t'i nxjerrim Gandhin para?"

Avokatin do e kuptojne a jo edhe mbas 50 vjetesh. Ka lind para kohe. Ja, e komentojne te Peshku... edhe merre me mend...

Me e bukura eshte kur injorantet e PD-hit e quajne deshtak sepse Rama ja futi ashtu si ja ka fut Berisha etj, etj!

Krishti tha, fali zot se sdine se cfare bejne. Kurse une sot them, fali zot se sdine cfare thone. 

Avokati di, kupton, hesht. Sic i thote geni i races se vjeter te xhentellmeneve.

Le te konsumojne gezimet e tyre te vobekta, thote meshiremadh per te paditurit poshte, gjithe pa e shmangur dot nje shkreptime vrastare te ironise nen syze...

Cfare mund te presesh tjeter nga njerez qe i gezon fatkeqesia tjetrit? Jane njerez anakroniste qe zvarriten si zhapiq ne jeten e tyre private. Vetem zhapigu ferkon duart gjithe gezim tek sheh shqiponjen e plagosur te ulet nga fluturimi. 

gjeometria fraktale e gezimit te lig qe ngaterron (me dashje) humbjen e nji beteje me humbjen e luftes. fluturimin zbrites me renien me stil. shqetesimin intelektual me fatalizmin kolerik.

Ron eshte interesant fakti qe jane te vetmit ne historine e gjith diasporave tona, ca nga keta opinionistet te cilet nuk kane kolauduar asgje nga zhargoni katundaresk i menyres se te gjykuarit, per probleme dhe njerez jo radhiko, te vendit te tyre.Mjafton te lexoshe vetem nje qe mendimet sharlatane i leshon per mencuri dhe humorin alla Haxhi Isuf e di per krijimtari dhe varg pas tij rrjedhin si jarge mllefe, sharje, perbuzje e plot sterkla , me te cilat qetesojne indet e semundjeve te vjetra.Sipas ketyre shprehjeve te mytebereve qe perbuzin kedo ketej, (pervec me te ligut te gjith te ligjve lere ne kete truall, Sali Ram Berishes) e gjith e keqja e vendit te tyre, nuk eshte e majta ne pozite neser, jo ,por ....se e kane lene shkrete mendjet e skurdhjasura te ketyre....

mah....sekreti eshte se ketu ti jep te mireqene se eshte prej geni te vjeter xhentellmen....dhe ndonje perplessità ketu lind....

Lexoni more te shkrete si mendonin, si shkruanin, si shpreheshin intelektualet e merguar nga ky vend 100 vjet para jush dhe gjyjoni vehten ne cilen derexhe jeni! Nuk po them per Nolin e as per Konicen se jane ikona te intelektualizmit, por shfletoni dicka prej opinioneve te mergates puntore nga minierat e Argjentines,nga puntoret e pastrimit ne Boston, nga kriporet e misirit, nga arat e dhe puset e Rumanise, nga shitoret e Selanikut dhe keni per ta pare se jeni 200 vjet larg tyre

Spartak ngjeles i duhet dhene merita e te qenit koherent me vetveten. eshte i vetmi qe guxon te hakerrehet si ai femija i llastuar kur nuk i japin cka do. e tregoi dhe me berishen kur ky i fundit nuk i dha ministrine e shume deshiruar, po e tregon dhe tani kur mori ngjalen drejt e ne fundshpine! megjithse cilesohej nga bashkevuajtes si "kurva" e burgut, kesaj rradhe ngjala ngjeles i kaloi terssmiley

por merita i duhet njohur, nuk e beri si greku Dule qe ju ankua mama greqise qe ngeli pa ministri. miresevjen ne opozitarizem spartak, me shpresen se ngjala nuk te vjen nga mbrapa si historiasmiley

Kur e moret vesh ju te pd-s qe Ngjela ka qene kurva e burgut atehere kur berisha ngrohej tek oxhaku I Hoxhajve? 

Pyet Bradin. PD ka pas zyra te posaçme per keto gjera. IK2SHSDDM ja thone emrin (instituti kombetar "shpif shpif se dicka do mbetet" )

ca te me pyes mu amom ,keto dihen jane ne dosje , biles priten te publikohen shume shpejt, ka dhe nje foto ku avokati ka dale duke festuar trofeun e  16 te Sapunit .

Une lojen mbrojtese nuk e njoh!

Spartak Ngjela 

s'eshte ndonje sekret i madh, mos kerce perpjete si misri ne tenxhere. te gjithe ish te burgosurit qe kane qene me ngjelen ta thone, une prej njerit prej tyre e kam degjuar.

"domethene e kishit dashnore kolektive..." -ej, mbaj gojen!! pse nxehesh, vet the qe gjithe kolektivi e donte...smiley

As nuk kercej as e kam problem. Une pyeta kur e moret vesh ju para apo mbasi u prish me Berishen? 

qelloi qe e mora vesh pas 2005, por kjo sdo te thote gje, eshte njesoj si te te pyes ti kur u bere me Ramen, para apo pasi e pe lakuriq

Nuk eshte njesoj. Une nuk kam qene dhe as jam me Ramen mqns e kishe merak. Qe e ke mesuar mbas 2005-s nuk Ishte ndonje surprize por pyeta ashtu kot. 

Jane ca gjera ,ca sjellje qe nuk bejne personin me me shume integritet ,me politikan te zotin apo jo.Keto qe thoni ju per Ngjelen nuk bejne tek ai nje person me me shume apo pak vlera si politik.Ndersa,sjellja e Rames klasifikohet si atti osceni a luogo pubblico,qe eshte krejt ndryshe....

Zana e ke mbylle bukur . Dhe ke krijuar kushte debati per problemin per te cilin ishte dhe Prurja  Po nuk e di ne se ke lexuar "thelle " vendeve ku binte sapuni !!!

Ceshtja Taku tregoi te pakten ne PPU , se te Perndjekur Politik  eshte nje term i krijuar Artificialisht per nje kategori te provave te Sapunit te denuar me cdo lloj motivi . Kjo kategori u Fry u Pompua dhe u "mbath " me para ....etj etj duke u kompromentuar qe ne fillim nga mjeshtrat e Sapunit .

Dhe si zakonisht Xhupkuqja e " te behej si ne Rumani " zonja LefGOPE eshte rikthyer per ti dhene anthuziazem Tufes se "Ishte Loje " Te gjithe ne burgje kane kaluar "proven e sapunit " dhe " se te gjithe ne burgje kane qene me dosje ne sherbim te sigurimit " Nje shkendije e kthyen ne zjarr me Ndrecen , por tashme i hoqen petet Lakrorit fare edhe ne pikpamje MORALE !

Te pakten e te paktave PPU u be e Para faqe Online,  ku kategoria e Ulurimsave "se diktatura zotrie "  ne menyre masive me perfaqesues   ata qe qurraviten si te perndjekur nga sigurimi shtetit , te provojne thirrjen e PK te Reformuar se " ne Mashtruam per Pushtet "

!Nje medim nga ty si e thellesive dhe horizonteve pertej sapuneve dhe shampove smiley

A priori ,une kam shume respekt per ata te cileve iu hoq gjeja ma e shternjte ne kete jete liria e ma keq jeta..Mandej nje gja asht kur flas per at Pellumbin(ndjese paste e nje tjeter gje kur flas per Ngjelen (ishalla bahet njeqind.Kjo pjese e shqipatreve eshte me fatkeqja ,me e dhunaura nga sistemi komunist,pre' e ekperimenteve ç'njerezor ete sigurimit te shtetit.Martire te nje etjeje gjakatare me shkatrru çdo gje humane e poziteive te jetes.Ajo ç'ka ka ba sigurimi e regjimi komunist ne shqiperi eshte e keqja subleme ,e keqja per definicion.Po kalojne vite e ende mbetem pa pergjigje se deri ku shkuan ca(ca si shume)ekstreme keqdashese shqipatre....deri ku ishin te afte me i shkaktu tjetrit dhimbkje keshtu ne menyre gratuite.Me ka pase bere pershtypje diku ku kam lexuar nje refleksion te nje çifuti.çfare ndodh ne shpirtin njerezor qe njerez me jete "normale diku ne dortmund apo berlin ,mjek mesues apo marangoz,...hitleri iu dha nje arme dhe u kthyen ne krijesat ma te perçudnuara e mostra....kush jane mekanizmat qe e bejne te mundur te ndodhe kaq?Pra eneveri iu tha jeni arma me e dashur e partise dhe e popullit dhe monstruziteti mbretroi!!!!

Avokati po te kishte gen te races se xhentelmenve, ne nje pike kaq kritike nuk do kishte dale te thonte se na garanton se jane te pergatitur ta korrin fitoren dhe me 13000 se nuk qekan asgje (sic!).  Ky me duket gen halabakesh dhe donkishotesh dhe jo gen xhentelmenesh.

Pra eneveri iu tha jeni arma me e dashur e partise dhe e popullit dhe monstruziteti mbretroi!!!!..... 

Vazhdo Zane ...i Je afru Problemit te Qenies , por jo me Politike dhe "kujt do me i tregu Frojdin ti mer jahu " Merr shembuj nga koha e Enverit por jo nga thenie e Enverit !  Vetem nje shembull nga Fieri do te bie te vitit te mbrapshte Shkurt 97 ...kur nje ish Shikas i qellonte nje te vjetri me qyte pistolete ne koke dhe i nxirrte Gjak ne dhomen e hetimit .Me pas lepinte qyten e psitoletes dhe ulerinte " oh gjak komunisti "  Vazhdo Zane se je ne rruge te mbare po jo ne rrugen e Vemjeve jargezuese as sacme hundesh te Babasqapit  tip LefGIOPESH dhe as axhamijve qurrashe  as si ato te kohes se ttuqi te Derstiles se Xhiboles !

Po Saliu ju tha arma e dashur e Partise dhe popullit dhe mostruiziteti ....nuk Mbreteroi se Mbreterimin e tij e kishte Provua njaj Ahmetja ...por Republikoi ..

Vazhdoje Zane e amel e mrizave .. smiley Dhe mos e harro shprehjen e Bukur te Italianeve sa vete Jeta per te mos argumentuar Kufomerisht !

I gjalli me te Gjalle ...I vdekuri me te Vdekur ...smiley

Une flas per nje periudhe qe e kam jetu ....nese 97 ishte vit i mbrapshte ,50 vjet diktature ishinte tmerrshem,nuk ka çmim qe e percakton te keqen me brez te bere shqipatreve,me breza....Tmerri me i madh ,njeriu i ri...me moral komunist ,monsra qe gjallon e ban ligjin ne shqipnine e sotme,i paafte me jetu e me gzu,pa pike ideje se ça ashyt e mira dhe e keqja ,shpesh me fermita' mentale(pa shaka)sepse te eterve iu shpla truri e bijve iu percoll ky mutacion gjenetik..Mekati origjinal ,komunizmi i Enverit...pas 90,ne mos tjeter kishte alternativa...madje edhe ti zgjodhe....e kjo nuk asht pak.

Yessss sir !!! Lagja 10, Lagja sulmit. Rrofshin Vorrabomsat !!! 

Enver Hoxha s'te bo mo' nona

E fillove me triska, e marove me tollona ...

Zana, une nuk kam bere shkollen e saukut por dy fakultete te tjera, ne ate kohen kur nuk merrte dot diplome pa u ulur ne auditor, si djali i atij te fandaksurit te djathte ..italian.Por une nuk emarr dot vesh cilen shkolle ke sosur ti, qe si te jane sosur te gjitha " burgjite me ngrohje, "kujton se e gjen kompensimin e tyre....vetem ....me goje...?

I dashur grava, mos e vrit kaq shume mendjen. te uroj nje vere te bukur e shendet. te tjerat skane asnje vlere. gezuar! smiley

Flm AV! Por nuk arrij te kuptoj si eshte e mundur gjithe ai vrer i akumuluar ....!

Pse po e vret mendjen atehere...rri i qete wow ,ne ato kohra kur ishte gazep i madh me pse nje te drejte studimi ti paske dy...nc nc nc pe ç'merita te veçanta?nuk ke se si me e marr vesh shkollen teme ,nuk ka asgje te perbashket me tenden...hajt tesh grave ,shko e merru me ndonje sekserllek te tipiut tend...ah si shkoi puna e asaj x5...se ma solli nder mend nje peshk ketu smiley

Po rri rehat oj zane me mu,  se  duke fole shume ben beli "profesionin". Keshtu qe une nuk kam per ta vrare me mendjen duke te kthyer pergjigje ty.Ketej pari,   goreve, qe u ka met veç  goja dhe kurrgje me tjeter, ...nuk u shtje kush "haje..".

e di qe je nga sera e atyre qe ua mbyllet gojen me nene te posaçme.Tesh do me ma mbyll edhe mu ,ose ma mire provon...harroje Grave...mendo ma mire per sekserllekun e ardheshem....hahaha i shkreti kuader i enevrit ,me dy diploma ban sekserin...

po pse çuditesh moj Zane ne ate kohe Hazbi Kasaj dy fakultete kishte. dhe tre fakultete i mori ne demokraci  ma do menja grava do i ket marr nja 5 fakultete ne demokraci. ka koka te mdhaja shqiperia shif  Meten

Ma don mendja se perfundoi  xhiroja ke ura...Laraskat  jan duke u  kthy ne strofull...Eh more Hashek , mos vdeksh kurre! 

"...Kur neve u nisem per marshim....."

omon o grave sa fakultete ke mor ne demokraci'?      jo per noj gjo po kurioziteti eshte femer

Mos fol ma Zane . U mbyll . Kane ardhe Gimat smiley

E ka mare ne dore fshesaxhija ...Zgjata doren me e gerga /fshesaxhija nuk ma LA /e zuna me kja ...smileyIk nga kjo menyre Shtojzovalle , penalltin e fishkellin vet , topin e gjun vet dhe per te mos pat ndonje nderlikim si pritje apo hutim ne gjuajtje .. i Theret fshesaxhiut  ose vetevetes smiley

Nuk ke pune me Graven ..Ke pune me VETEN ! Ti pe keq , dikush pa mire  . Balanca Zane jo dominim , se po e hup fare fisnikerine shkodrane te Jozefajnes smiley dhe po mbeshtetesh ne Korobocka censurore te kultures Lindore !

e mira dhe e keqja jane relative Idriz...kush tha se une pashe ke e Grave pa mire...Mjafton me lexu se çfare mjerimi asht per me u marr vesh se sa te mire pat prej sistemit..Sauks ma...njena prej diplomave ,se paska dy...hahahaha

Ja paske pa hajrin...patentes...!

E vazhdojme po me kusht mos me i thirr ma fshesaxhiut se kuptohet qe ti ke Gjithmone DREJT smiley Ku asht mjerimi qe po lexon . Spartaku ? Nga fisi gjithmone kane dale ne skene kur Shqiperia shkonte Zi e me Zi ! Apo ke hallin e Universiteteve kush asht ma i miri   I USA apo UT smiley Foli LefKOPESE te beje ate shenjen me ckulje leshi dhe me Oi Oi ... Ma do mendja dhe shpirti se nuk ke shkare nga Ledhi akoma ...smiley

Ka rrenjasij atje plot nga te Cekes , qe i japin udhezim Ballkanit , Europes ,USA e me Gjere e Gjate smiley ... na po ndeshna me fisnikerine njerzore dhe zllote e shpirtit qi kena nder vedi jo me injorantet megallomane !

Fisnikeria dhe kembet ne Toke vjen e para  ..thote taku ...pastaj vjen  karrikja smiley 

Avokato, ja t'i bojm 200 komente. Me siguri ke qen ose tifoz ose simpatizant i stonsave ne kohet qe balta zu thinje smiley

kon ftu prap Mick Taylor (solo vrastare me Jaggerin ne harmonike!!!), shife ktu ne Hyde Park (atje ku bonte shetitje Marksi edhe kritikonte me shoqnin Adam Smithin), simjet, me Midnight Rambler

Emi , Spartaku eshte Gentellmen qe Luan ne teren Rrugacesh .Ndersa ketu flasin Rrugace qe duan te lujn sport me  gentellmen ...smiley

Shprehje paralelizuar nga krahasimi Regbise me Futbollin smiley

- Zoti Ngjela, kush eshte njeriu qe ka shenjuar me shume mendimin tend para se te binit ne burg?

 

- Para burgut, kane qene disa: Ka qene Eqrem Cabej, qe me futi te logjika Kantiane ... jam marre gjthe jeten time me logjiken Kantiane... me 12 gjykimet e Kantit..., Aleks Buda, qe e kisha shume te afert... Ignaz Zamputi, me te cilin kam bere italishten mesjetare... me ka dhene ne menyre permanente kulturen neolatine... Selman Riza... Selmanit i thashe per Gramoz Pashkon, kete e ke frankofon, mbaje afer... 

 Ë? Kupton ti tani?

Kto qe ne vitet 70-te... kohe ne te cilen shume nga peshqit komentonjes as qe e kishin ne mend me lind ala.  smiley

me te cilin kam bere italishten mesjetare

kur eshte hera e fundit qe keta kritiket e avokatit kane studiuar dicka mesjetare?

nuk ka here te fundit, sepse qe te kete here te fundit, duhet te kete nje here te pare. 

- Shqipëria e sotme, ajo e 100 viteve Shtet, a është ajo që duhej të ishte? 

Kjo është një temë shumë e gjatë. Për ta ditur mendimin tim, mund të lexoni të dy volumet e botuara të librit tim me titull: Përkulja dhe Rënia e Tiranisë Shqiptare. 

Se ke po me kujton ketu!

E di. Ai eshte thembra e Akilit per avokatin. Le te bejme nje pakt qe ne temat per avokatin te mos e permendim ate, qofte edhe terthorazi.

PS: Ishte nje incident i pakendshem... lete themi nje bumper in the road. Nuk duhet te ishin takuar. Ja, Celani nuk e takoi Beckettin... Te dy jane klas ne te drejte te tyre, natyrisht njeri me i madh, por ki parasysh qe krahasohen dy numra pambarimisht te medhenj...

eshte i pari qe modernizoi politiken shqiptare. 

Ndërkohë punoni me avokat Spartak Ngjelën në studion e tij ligjore. Si do ta përshkruaje këtë eksperiencë pune, dhe për çfarë të ka këshilluar ai si një personalitet me emër në këtë fushë? 

Unë punoj me z.Spartak Ngjela, tashmë si kolege në zyrën e tij ligjore. Prej tij ka gjithmonë shumë për të mësuar.

E more Roni, mbetet te kritikohet qytetari denbabaden, biri i nje ministri 29 vjet ne detyre,djali i nje mjekeje belereshe, ai qe ishte zyrtar i Budes dhe Cabeut, qe njohu italishten mesjetare dhe di si ta perdori, ....prej nje infermjereje qe lan e shplane te cullufjaskurit e italishtes ....kontemporane...dhe prej ndonjerit qe per zanat, ...ngre hekura per muskujt

cullufjaskurit

Miniere je o grave, miniere???

Kujt po i rruhet se ka studiuar italishten mesjetare e llogjiken Kantiane.  Nuk po e gjykon njeri per kapacitetin intelektual e as per volumin e dijes qe ka.  Po e gjykojme per qendrimet e tij politike qe mund te emerohen paekuivok si sharltaneske dhe donkishoteske.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).