Anëtarët e Agimit të Artë kanë qenë sot në Himarë, ku kanë kujtuar 3-vjetorin e vdekjes së të riut Aristotel Guma. Aksidenti ndodhi në vitin 2010, ku Guma u përplas nga një automjet në hyrje të qytetit, duke gjetur edhe vdekjen. 

Forcat ekstremiste greke kanë kryer akte antishqiptare gjatë ceremonive përkujtimore në kishë dhe në varreza, ne përpjekje për ta kthyer Aristotel Gumën nga një viktimë e aksidentit, në një martir që ka rënë për të mbrojtur interesat e Greqisë në Himarë. 

Mësohet se eksponentët e “Agimit të Artë” kanë kërkuar të kryejnë një rit brenda kishës në Himarë, por prifti është larguar nga kisha. Ndërkohë në ceremoninë që është zhvilluar në varrezat e fshatit, një grup të rinjsh të veshur me bluzat e zeza të “Agimit të Artë”, ndërsa familjarët e të ndjerit Guma kryenin ritet, ata shpalosën flamurin e Vorio-Epirit dhe Agimit të Arte dhe lexuan një deklaratë antishqiptare dhe antikushtetuese. 

Eksponentët e Agimit të Artë kanë sulmuar reporterët shqiptarë duke tentuar t’i ndalojnë për të filmuar. Policia e cila ishte prezentë nuk ka ndërhyrë për të shmangur sulmin dhe si pasojë mediat u larguan nga varrezat e Himarës.

Titulli i Redaksisë 

177 Komente

Yes, yes! Me ne fund. Nje lajm me greke. 

si te kemi o maratonomak?

qe shetit blogjeve si tokmak...

Eee Sali Berisha trim me flete. Vjen greku te peshtyn ne buke e ti vazhdon luften me komunizmin. Kurse policia e Dhjepublikes se Shqiperise sheh se si ia rrahin qytetaret ne shtepi te vet, sheh priftin qe le kishen se s'do ti beje meshe qelbanikut fashist grek, po prape nuk e prish traditen e mikpritjes me te huajt. Hajde se me mire do behet!

Te drejte ke ti, po sikur te nderhynte policia, do te thonin "na erdhi maloku per te na bere zap ne shtepi tone" C'i duhet ai zanat? Se fundja 1 muaj kohe ne karrike i ka mbetur. Pse ti hap telashe vetes kot?

Ti kete thjesht e merr me mend, apo jo? Ose thjesht po e nxjerr si justifikim qe cdo populli ben Partia, c'thote Partia ben populli. Se fakti qe ato kane perzene median vendase mua me tregon se ato nuk kane dashur edhe aq shume publicitet ne popull per ato qe po benin. Shto ketu dhe gjestin fisnik te priftit (te Janullatosit ;sigurisht) qe le kishen qe mos beje sherbese per "Agimsat" Eeee, nuk e di. Mua 2+2 vazhdon te me dale 4, po mund edhe qe ta kem gabim.

Thjesht po supozoj.  

Nje gje, se keto shkrime duhen patur kujdes. "Perzene median vendase", se e tha Anila Basha, nuk ja marr te sigurte. Se cfare do te thote, perzene median vendase? I shane malaka? I gjuajten me gure? I rrahen, i dhunuan? Nese kshu, pse gazetaret e rrahur nuk denoncuan ne polici? 

hunter, ti nuk ke asnji problem me kto thagmat qe na cojne nja 250 vjet para Sali Butkes?

Nuk e di te them te drejten. Nga njera ane liria e fjales dhe kushdo qe deshiron te therrase Rrofte Vorioepiri eshte i lire, persa kohe nuk cenon ndonje liri te tjeter kujt. Nga ana tjeter bezdia e jevgjit bq, qe provokon.  

Sdq Anila Basha i fryn lajmet gjithmone.  

smiley

I madh Hunter. U paska dash te dilshit ne opozite qe ta tregonit sa demokrat ne shpirt paskeshit qene. smiley

lol rrofte demokracia qe na solli PD pra, akoma s'e more vesh ti smiley

Oh, se ke qene kameraman vete. Materialisht, operativisht si pengohesh ti , te filmosh? Ne c'menyre konkretisht dmth? 

Sala psh me ka fut nja dy here ne qeli. Pune oresh dmth, se nuk ia mbante bytha me shume se vinte e na nxirrte ambasadori amerikan, po prap. Megjithese tani qe e mendoj nuk ka qene as Sala, po nja dy police te pafajshem qe na shkrine ne dru mrena makines se policise ngaqe nuk kishim pagu bileten e furgonit. Policwt me vone u pushuan nga puna smiley Nja dy here pastaj na ndaloi Izeti me gurgonin e bardhe, po dhe ai ne koke te vet. Interesante ishte dhe perzierja e civileve pa kurrfare lidhje me shtetin po qe conin uje ne mullirin e pushtetit. S'arritem kurre ti njofim. Me serbin ishte me kollaj. Gjuante pa paraljmerim, qe te na paraljmeronte. Po ashtu edhe "specialskat" maqedonas. Kroatet ishin me te frikshmit se te gjujshin, po ne fakt asnje s'te kishte gjujt. Ke parasysh ate lojen "Bizzz". Eh, do ulem ndonjehere te shkruj ndonje liber.

E rasti ne fjale, futet te kategoria e "perzenies te gazetareve" ?

nuk i njof kto emrat nga memedheu, anilat them, por sikur koeficientin e se vertetes ta kete 25%, pra ta zmadhoje ngjarjen 4 here, prape eshte e padurueshme. une nuk di te kemi qene ndonjehere me poshte se kaq. as kur andartet iu prisnin veshet per me kollaj nuseve shqiptare per me iu marre stolite.

gjynof se edhe e diel sot. 

Ops, kerkoj ndjese se qenka gazeta Shekulli kjo, jo shqiptarja.com  

Sdq sot eshte pak ndryshe. Per ngjarjen ne fjale, dy tre gjera. 

E para, ai Aristoteli Guma nuk eshte thjesht perplasur padashje, jo nje aksident i thjeshte. Per racizem apo sherr banal, kete nuk e di. Fakti eshte se nje i ri vdiq, dhe jo ne nje aksident.

E dyta, prifterijte e asaj kishe kane kundershtuar ngritjen e nje monumenti elozhi brenda oborrit kishes, Edhe vete familja ka kerkuar te mos politizohet ceshtja. 

E treta, lajmet "gazetaret i perzune nga ceremonia" me lene te dyshoj.

e vran mor e vrane, çunat e Vlorës...

Lajmi thote qe gazetaret shkuan per te denoncuar ne polici, po nuk gjeten njeri, pasi te gjithe policet ishin ne vendngjarje.

smiley

mire shteti i 10-re, po ku eshte ai Nik Spahiu kur te duhet, tha?!

Eh e tha Niku. Po humba, u befsha mut e me hengshin pulat. Ja pulat...smiley

ehh, kohet e arta...   ketu me xhaket ''burberry''.smiley   duke ruajtur kufirin  nga greket...smiley

Atyre grekeve po t'ua mbaje, le te dalin njehere para gardhit te Kryeministrise.

Edhe turp per redaksine e peshkut qe na sjell lajme te shtremberuara me greke te drejte. Keta gimçet e arta kane ardhur te na pagezojne se kemi mbetur pagane.

Policia e cila ishte prezentë

kupton ti? ne sherbim te popullit. (ka qene nje reviste e djemve azgane te KH me ket titull)

Keto te djathtet i kan bo rezil kumunistet qe shiten kosoven. Si thojne, ah vec te kishim qen ne ne pushtet ne 45 po nuk ja kishim cu kufite serbit deri ne Nish! 

 

 

Kjo teme eshte teme e lire

Ja mo se qete merak .Erdhi smiley

Po i Tredhuri ku eshte ? Ai i ka aq inat qe nga Lufta e dyte botrore sa dhe mua , nje anetar te devotshem te Partis e se tij , me quajti si deputet te "Agimit te Arte " sepse vallaha , di ndonje fjale Greqisht smiley

Keto jane rrjedhoja te nje Politike te Cakerdisur qe nga deklarata e ish Min te Jashtem qe i shpalli "ta pa desheruar dhe te papranueshemneShqipri " Tani i mbetet Sali sqapit qe ta lepije ket peshtyme nga Inati qe e "tradhetoi " LSI smiley

Sinqerisht keto jane Provokime te Hapura ose me gjuhen e Sotme te profilit te ri qe di gjithshka Teste per politiken e Re !

Keto duhet te kene  nje qendrim . Ose racionim pjsmarrje qe ne kufi ose kontroll i plote i aktivitetit brenda nje teritori te Ligjshem si Shqipria nga nje tjeter shtetas i Huaj .Keshtu me Porta te shqyera si " se ne neoliberalet zoterij " ka vetem ne stanet e Dhive te Vucidolit ku jane mesuar nga prania e Ujqerve sa dhe rrojne ne Lugine te ujqerve ose "Ne goje te Ujkut hedhin Valle " smiley

LefKOPEJA c'mendim ka ? Apo ka lene Sigurimsin !

Do na lesh rehat tani? Se ti e di qe behem keq kur dezinformojne mbi vizitat apostolike vellazerore, qe vijne e na rrahin shpatullat miqesisht, e na shkelin syrin si ne 1854. Ata me buke e ne me gure. Ptu, fare  e keqe -sic ka pas thene njehere Lazri.

 

Kavo, e lexove dje letren e ngrohte dhe dashamirese qe u kishte shkruar mesuesi yne i dashur, shoku Enver, tre skulptoreve te monumentit te Vlores? Qava, tek po e lexoja; shume emocionuese!

 

 

p.s. E printova dhe e vendosa ke tabela ne zyre, per t'a pase si inspirim dhe udherzim per punen time...

Skemi cbejme duhet me duru inegzistencen e shtetit edhe 1 muj. Megjthate e rendesishme eshte qe  "në një hark kohor të shkurtër, me perkushtimin, pasionin fisnik të komunikimit, entuziazmin tuaj, shndërruat, sipas statistikave të FB, rrjetin tonë social në rrjetin (në proporcion) me rritjen më të shpejtë, më të madhe, më dinamike se çdo rast tjetër politik në historinë e FB."

Sa e ka rritjen e Fasebukit Kryeministri Samaras????

Ndonje film nuk paska, ta shohim me figure. 

Eksponentët e Agimit të Artë kanë sulmuar reporterët shqiptarë duke tentuar t’i ndalojnë për të filmuar. Policia e cila ishte prezentë nuk ka ndërhyrë për të shmangur sulmin dhe si pasojë mediat u larguan nga varrezat e Himarës.

me pakicat duhet me qene zemergjere. 

Me "shtet shqiptar" ketu nenkuptohet edhe qe nga policia kufitare e deri tek ajo lokale. Nqs Marin Mema eshte persona non grata ne Greqi, shteti shqiptar eshte 100 fish i justifikuar te mos lejoje eksponente te Agimit te Arte ne Shqiperi.  Nuk besoj se as shteti grek do kishte kundershtime per kete, duke pasur parasysh edhe perpjekjet e ketij te fundit per ndaluar aktivitetet e Agimit te Arte ne Greqi. 

shteti grek eshte tjeter populli grek tjeter. populli grek nepermjet shtetit ben sa per sy e faqe sikur eshte kundra me neonazit e tyre. votat tregojne ndryshe. 

gjithashtu nuk ka pse nderhyn as shtypi e as policia ne nje ceremoni familjare private. 

Normal. Grune e vet private ne shpine e vet private po rref - tha polici. C'pune kam une?

pse ti dmth je dakort te te vije polici te ndaloje te rrahesh grune tende ose femijen tend ?

per me teper nuk po rrihnin dike, mesa lexova une.

Absolutisht. Bile kete po i thosha dhe gruse. Po gruja kapej fort mas argumentit qe shpija nuk ishte e imja po e kishim me qera.

Po jeton ne france mer, jeton ne france - do te shkruante avni rustemi sikur te ish anetare ne ppu!

Keto jane ceshtje shteterore.  Popullesia greke s'e ve ujin ne zjarr per toponimet ne pashaportat shqiptare, por ja qe shteti grek merret me ate pune.  (U be me ne fund marreveshja per lejimin e femijeve per kete muaj.)

ceremoni familjare private. 

Nga keto ane, nderhyrja pa leje e nje organizate ne nje ceremoni varrimi private shkoi deri Gjykaten e Larte.  Pavaresisht vendimit, e sjell si shembull se si proces nuk eshte i parendesishem.

thiri bon sensit lere ligjin. neqoftese do te sillesh siç duhesh dhe te mos humbesh kurre pike ose tjeter.

Britania e Madhe e ka ndaluar Michael Savage (qe ka nje program radio goxha popullor ne US) te hyj ne territorin e saj.  E gjykon "bon sensin" e ketij tipit ekstrem per "bon sensin" anglez.  Do thuash ti qe shteti britanik s'ka "bon sens"  Mbase.  Por te pakten deri para nje viti, nuk ia ka hequr emrin nga lista e zeze. 

gjykoje britanine e madhe pas pak kohesh, kur laku skocez t'i mblidhet rreth fytit edhe pak me fort. 

une po thosha sepse po kendon greku ne shtepi te vet, kenge te vorio-epirit, nuk duhet me e ça kaptinen.

ajo qe ne duhet te na preokupoje me shume eshte IMAZHI yne, ate ta kemi me te larte e te virtutshem se te tyret. kaq duhet dhe kryhet gjithçka vete pastaj, pikerisht prej atij bon sensit qe pa u dukur ndryshon edhe drejtimin e eres.

Politika është politikë, marrdhënjet ndërshtetërore janë dhe shihen ca më qetë nga diplomatët e dy vendeve. Po të ishte kaq e thjeshtë puna lufta kishte kërcitur ka kohë..Marin Mema? Mendoj se ne s'jemi në ato ujra për tju kundërvënë grekëve e shumta mund ti ndalojmë hyrjen nje gazetari grek dhe aq. Një shtet në një sallë reaminacioni që ka kokën në Greqi e këmbët në Itali çdo bëjë më tepër? Gjepura atyre të agimit të 10rë mund tu lëshonte një grup djemsh vlonjatë dhe tu hynin në dru, çështja do mbyllej smiley

Sa para duhen per te fillu nje organizate ne jug? Emo, boni nje estimate kshu te shpejte... throw a number.

Ja patritoti nuk merret me lloqe Kavaje...direkt propozim per ngritje organizate. Hallall!!!

Nuk qeka prish gjaku i Balshajve!

nuk u shuejt edhe jo shqyptaria, lodhun prej territ ku mizori e qiti...

Teef: smiley

emo, do thush ti, pse e tha ky kete gje ktu mes sheshit? Kete, gruja ime, e qun reverse psychology, dhe thote se I'm very good at it! Boh, kushedi... I learned from the best---my father. smiley

te ka pri vera, Teef (stina, jo pija, mgjthse kurr s'i dihet) smiley

smiley

 

 

Po mendoja ne fakt se smth was missing here, it didnt feel right. Pikerisht "llogjet e Kavajes" jane the missing link, per ta bere simpoziumin e masturbimit kolektiv te plote. 

shprehu qarte. cili eshte qendrimi yt lidhur me c'thuhet se ka ngjare?

ti je ende te lista e robve ktu me te cilet une kembej nje llaf e muhabet.

 

Qarte, sigurisht. AiA eshte ekuivalenti i Kreshnik Spahiut. Kaq. Gjithe cka bejne duhet trajtuar keshtu. Edhe nje pasqyre madje, per te pa "kreshniket" e anes tjeter. Si eshte ai varianti me u puth a me u peshty i thosh - Rreshpja? 

Nuk ka asgje per alarm te tepert e per te vene duart ne koke. AiA jane qener dhe ekzistecen e vet keshtu mund ta perceptojne - duke lehur. 

Nga ana tjeter, vete perfaqesuesit e minoritetit grek dhe Himares madje, duhet te distancohen prej ketyre, per te mos u kompromentuar. 

AiA eshte ekuivalenti i Kreshnik Spahiut.

e the? smiley thuaje prap

per menimin tim, ti e ke gabim, kur mendon se pjesa kryesore e grekerve jane burra te mire perveç ekstremit racist.

neser ta nxjerrin greqine nga europa, pasneser ai ekstremi racist, merr atje pushtetin. dhe ty do te duhet ose te ngresh doren lart me ta, ose te kthehesh ne shqiperi.

ky esh' si ata qe shkonin e i lepinin vazhdimisht prapanicen Enverit, eedhe kur ishin me nje kembe ne varr ngase shpresonin deri ne momentin e fundit se psikopati diktator do t'i falte...

ketyre tipave vetem autokritika u ben derman...

Për rrjedhojë edhe equivalenti AK janë qenër smiley

tashi, ti a je grek apo shqiptar? Kreshniku, sado bq te jete, e ka valvite dy tre here flamurin kombetar andej dhe e ka la vedin.

Ai eshte me identitet te barazlarguar... Pra flet nga pozicion neutral. Ja shiko psh krahason spahi karagjozin me krisi evgjitet.

po te them se niku o legen, sepse ti je shqiptar. Ama, po te ishe ti grek, do te thoja se niku o patriot qe ja q otren grekit! smiley

Po ca lesh niku si aa o burr. Kta Jan organizate raciste serioze o njerez, kan ndermarr akte dhune ndaj te huajve, dhe shqiperine dhe shqiptaret nuk i njohin as si komb as si shtet dhe as si race. Niku ishte e shumta fare nje ze i mykur me ndonje patriotizem tek tuk por ne forme primitive e qesharake, si tip skenar hollivudjan qe ja njesoj Jan te gjith ne ballkan, edhe greket kan ekstremistet e tyre edhe shqiptaret te tyret, por shqiptari na qenka me i dhjeri ne cdo aspekt se ashtu duhet te jete se greket i kemi me shok prandaj se ata jan te krishtere dhe kan 100 vjet qe ne i perkrahim.

jam duke thone, qe per mu mund te jesh legen, por sidoqe te jete, ti je shqiptar dhe je 1000here me mire se greku!

Gjithe Jugu eshte grek, thame. Keshtu nuk the per Dhermiun? Mua nuk me plas koqja e majte (se ate e kam me kimet) se cfare ka valvit Kreshniku. Une kam interesa jetike si me kete ane te Greqise greke edhe ne anen e Greqise shqiptare... Si mua besoj se jane nja gjys milioni robsh - te pakten. Qe ti pret te mbaj anen e Kreshnikut "se ashtu eshte puna", se ai "eshte shqiptar", sorry, doesnt work. 

ej, ato jane stervitje qe bojme ne shtepi me njoni tjetrin ne menyre qe kur te jete nevoja, bashke, t'ja qjme fisin komshiut qe na bom si i zgjut duke e leju pulen e vet qe te kaloje gardhin per ke toka jone...

po ti qi pulen a derman... smiley

po sikur, ne vend te pules, te jete gruaja e komshiut qe ka kalu per te marre topin qe e hulli kalamoni duke lujt, si me ja bo? I bohet ajo pune grus komshiut???

sorry robo, but I dont trust u. Kam arsye te forte madje. Keshtu si ti kerkon "trajtim te diferencuar" per greket, keshtu kerkon dhe brenda shqiptareve. Ta kam llafin qe ti e ke te shkruar ne balle edhe e deklaron madje preferencen (provinciale). Psh, une sdo doja ne rast te ndonje lufte te mundshme te te kisha ne krah ty. Sorry again. 

me beso, se per sa kohe te ishe i vlefshem, me mire se ne krahun tim sdo ishe askund tjeter! smiley

rast flagrant per kete mosbesim eshte 21 janari. Keshtu qe ... ikni beni shurren. 

Hopa koteci yn esht ai po pulat ne at kotec ka 20 vjet qe na i qi greku, si i behet smiley tani seriozisht o hoppa jemi 100% te dhjere para greqis kto vitet e nacionalistave antikomuniste, ne cdo Ane. Sa ka vrare e ja perdhunuar greku? Sa? Ka ndonje numer? Po te dhunuar? Po gisht ne 97? Po kishen shqiptare? Po varrezat? Po monumentet? Po detin? Po ekonomine? Ca ka bere shteti yne? Ham hum si qent, merren vetem me percarje mes shqiptaresh, jo ai komunist jo ashtu jo keshtu. Shtet kot i drejtuar nga poliagjent, nga burrecer pa pik burrerie, vetem njerez te pist e me vese, qe nga servile, hajdut, vrases, llafazan e mashtrues. Njerez pa identitet, pa gjak, pa zot pa atdhe. Shembelltyra eshte spiuni i beogradit dhe poliagjenti berishovic.

s'qenke femer ti? nejse s'ndryshon gje.

tani ti, ke ca probleme trushplarjeje vella. ta them se dukesh i bindur se nen diktature ishim "te mbrojtur"...

p ça lesh mborjtjeje o derman, ishte periudha e lufftes se ftohte. nuk kishte bir nene te niste sulme ne ate periudhe.

sa per ilustrim ke çemrit qe i perzuri Greqia me shkop ne bythe dhe ata qe te kane shplare ty trurin me propagande nuk ben asgje se e dinin qe i benin copash...

Bunker, bashke me nofken e re i paske bere reset edhe memories smiley 

Nejse nuk mendoj se ishim te mbrojtur gjat periudhes komuniste, megjithese mendoj se me njerez si MEhmet Shehu nuk kishte shanc greku. ZERO. E provoi njehere bashke me trazovacet e ballkanit britaniket dhe e pa są kock e forte ishin shqiptaret. Pra nisen sulm megjithse ishte lufta e ftohte atehere por ti aq di aq flet. Nuk jam trushplare une. Mendoj se ajo kohe i solli deme te medha shqiptareve, ama ishte nje shqiperi e drejtuar nga shqiptare qe a kishin te drejte a gabim ta gjykoj historia Ama i perkasin i nje soji te shuar burrash te races shqiptare.

e para Anglia gjate viteve 43 44 financonte ffillimisht si nacionalistet qe perfaqeosheshin nga balli si komunistet. interesi i britanikeve ishte ai qe tu hapnin pune gjermaneve ne shume fronte. me pas, pas deshtimit te Mukjes shkaktuar kjo nga influenca tmerresishte e madhe e jugosllaveve perfaqesuar nga Popoviçi dhe ai tjetri Mugoshi, britaniket financonin siç edhe kishin planin, vetem ata qe ishin me te organizuar. dhe qe ishin komunistet ngaqe arriten te vinin ne krye ne pallosh qe deri ne ate moment rrinte bente mender mutin neper ferra si Enveri. kjo sepse donin ne krye te partis nje qe nuk ngjallte konflikte, pra asnje nga drejtuesit e famshem te luftes deri ne ate moment, sepse do te ngjallte pakenaqsi. nje pall si Enveri deri ne ate moment nuk e njihte askush.

tani se u zgjata. britaniket keta financonin. pavaresisht se pastaj nja dy ish agjente britanike u ben edhe deputet e drejtues ne Angline pas luftes (nuk me kujtohen emrat tani). pra ato qe ti thua ishin misione sporadike, qe ishin me shume favore personale te njerzve te caktuar dhe jo nderhyrje te Anglise mirefilli.

siç te thashte, askujt nuk i interesonte te hapte lufte ne ate moment. per kete mjaft edhe te shikohet bllofi i madh dhe i tejzgjatur me SHBA dhe BS madje edhe kriza e Kubes, ku tensioni arriti kulmin.

sa per Shqpierine e drejtuar nga Shqiiptare ça te te them me... ta thash njehere qe ti edhe Mugoshen dhe Popovçin shqptar i quan.

Pse sthua ti do mesojme goxha nga ty ne kete blog, psh qe uji piet e buka haet etj si kto.

ps. Nuk po flisja per 43-44 kshu qe kot u zgjate. 

ishte per te te thene se nuk e rruanin shume inglezet dhe fuqite e tjera se ca ndodhte brenda per brenda... financuan luften, sado qe Mehmeti yt dhe Shoku psiko Enver vazhduan ta mohonin qe merrnin ndihma nga bbritaniket. madje pjesen me te madhe te armatimeve dhe uniformave eksihin nga britaniket.

ato financimet e mepasshme nuk vinin nga qeveria britanike, por nga miq dhe deputet britanike qe ndihmuan me parate e veta shqpitare qe u gjenden papritur te izoluar per se jashtmi...

eshte e vertete qe cmimi qe kemi pagu ka qene kolosal, por deri diku i rekuperueshem. Gjerat kane per te ndryshu shume shpejt!

Hoppa, I hope so smiley shpresa vdes e fundit. Mendoj se gjerat vertet do permiresohen per shqiptaret, por nuk ka shanc qe greket te paguajne per pocaqilleqet antinjerezore qe kan kryer ne kurriz te shqiptareve. Dy partite e medha ne Shqiperi dhe te voglat mbas tyre drejtohen nga llumi i races shqiptare. Nga burrecer qe kan shurr ne vend te gjakut.

deshira per ta bo grekun apo kedo per te pagu, i ngelet qeverise. Sidoqofte, e vetmja gje qe do me mumgonte nga greket do ishin gyro-t, por perseri ja kane marre doren meksikanet (qe punojne per greket) dhe i bojne mo mire se vete greket! smiley

Para disa ditesh u vrane dy shqiptare te tjere nga policia greke dhe kufomat e tyre ishin masakruar duke i bere shosh me plumba.

sikur te kishim nje Tom Dosh dhe nje Paul Sterkaj ne jug, gjerat do ishin me te lehta, por dhe lshu do ti pagujn te gjitha!!!

Ishin kriminele te arratisur nga burgu o njeri i perendise.Kriminelet nuk kane kombesi.

kunder grekut, dhe turku o shqiptar!

Edhe po pastaj se ishin kriminel? Duhet egzekutuar mbasi tu mbarojne fisheket dhe pastaj tu dhunohen kufomat? Po shtet qe i perfaqeson kan ata? 

Ti i ke pare kriminelet shqiptare si vrasin njerez te pafajshem ne mes te plazhit?

Kur te vret njeriu tend, eshte ndryshe, Alba. Keshtu thote nje komik grek!

Kur te vret tjetri... sesi te vjen. 

kur ja bo vete grus, eshte ndryshe; kur t'ja bo tjetri... se si te vjen. Kshu do thoshte nje miku im officer NYPD qe bo stand up commedy ne fundjave.

E po pastaj? Ska lidhje fare me se si te trajtojne institucionet e nje shteti tjeter.

po nuk nuk vrasin njerez ne plazh te gjith te burgosmit mer!

ndonjehere shteti vret ne mes te sheshit - po ky eshte nje detaj. 

Ke par ndonjehere ndonje shtet ti te vras nje Grek psh? 

Ata qe kane bere krime ne greqi nuk e kane per turp te bejne te tilla edhe ne shqiperi.prandaj krimineleve mos u dilni per zot.policia shqiptare duhet te marre shembull nga ajo greke sepse deri me sot ne perleshje vriten vetem policet shqiptare e jo kriminelet.

Oou te marr shembull te dhunoj kufoma njerezish mbas ekzekutimesh te jashtligjshme he? Dakort jam, ja tja fillojne me armiqte e betuar te shqiptareve, me kriminelet e krsi evgjis qe hyjne ne Shqiperi. Ti egzekutojne dhe pastaj tu dhunojne kufomat. Keshtu thua ti? 

nese hyjne me arme ne dore, nese marrin pengje etj patjeter qe po.

Dakort jemi ti dhe une, po a eshte dakort greqia ti egzekutosh qytetaret e saj dhe pastaj tu dhunosh kufomat? Si thua ti?

dhunime ben ai qe ka frike. trimi nuk dhunon. lexo Iliaden me kuptu gjerat kryesore te jetes, ça duhet dhe s'duhet me bo.

keta greqerit e sotem prandaj s'jane ata te hershmit, se nuk ja kane idene Homerit, e perdorin vetem me marr borxhe te europa. se vete jane kthyer ne te krishtere. 

nje koke e mençur ka thene : vetem racat e perzime kapen fort pas fese.

Profil-im, mos vertete Ju, keni bindjen se shqiptaret jane realisht rrace e "paperzjeme"?

Profil-im, mos vertete Ju, keni bindjen se shqiptaret jane realisht rrace e "paperzjeme"?

Kush pyet nese eshte dakord Greqia.ne momentin qe ata nxjerrin armen e qellojne kunder policit i kane dhen te drejten policit te mbroje veten e te perdore armen .Kriminelet nuk jane patriote.Megjithe armiqesine e thelle midis dy popujve mafia shqiptare me ate serbe kane bashkepunuar per bukuri.

posti atij e ka kuptimin tek DHUNIMI i kufomave. jo tek lufta ndaj krimit. 

Per mua edhe Agimi i Arte ka element kriminal dhe urrehet nga shumica e Grekeve. Minimalisht Agimi i Arte duhet te ndalohet ne kufi. Ne rast te kundert pres doreheqje te perfaqesuesit Shqiptar pergjegjes ne qeveri. Duhen ndaluar per te mos hapur konflikte te kota nderetnike.

mos u beni me katolike se Papa.

nuk urrehet nga greket por nga politika zyrtare greke, qe rron me lemoshen e europes. njerzit nuk jane caraca, e kuptojne qe nje politike nacionaliste ekstreme pa leke, nuk zgjat shume.

prandaj nuk fitoi as ne shqiperi ai caraci nacionalist, megjithese asnjeri nuk e urren. 

Ju doni te me bindni se shumica e Grekeve Jane krenar per keta deshtake qe sulmojne me shkopa baseball tendat e fukarenjve nga Somalia a Bangladeshi patriotikisht ???

keta Jane plehra por jemi bere edhe ne plehra qe skontrollojme higjenen ne vendin ku marrim fryme.

Rono, ne po e bojme loje, por eshte mese e realizueshme. Nejse se tashi u dogj si muhabet, e moren vesh dhe greket... nuk osht mo sekrete. smiley

Hoppe nigjo vllain tat. Nuk ke nevoje fare per organizate. Daten e pervjetorit te Gumes e more vesh, vitin tjeter Agimsat do vine prap. Priti Agimsat ne Himare merr me vete nje pistolete te kalibrit te vogel, ato araye per sherr te japin sa te duash. Shkrepe pistoleten ne drejtim te organeve jo vitale (kemebe, krahe, shpatulla) mundesisht mundohu te plagosesh me shume se 1 person. Ki parasysh ta shkrepesh te gjithe karikatorin dhe pastaj pistoletej ja le ne dore njonit prej te plagosve. Po nuk te nxorren shqiptaret konge, ptu tma bosh!

du konge te re fringo, dhe jo me zevendesu emnin tem me ate te avni rustemit!

ku e ke par kte biro tek arnoldi apo tek van dami? smiley

Rrugeve te New York-ut!

P.s. Hoppe nji Jennings .22 kish qen perfekte!

hopa

duhen nja 75.000€ qe te kompletohet organizata,nje pjese goxha e madhe e shumes dueht ne gjykate per te fituar statusin juridik

kur te kesh bo gati paret,folim (ne kanale te sigurta) bashk

Polici ynë atë me të zeza veshur e paskesh marë me të mira..Burreci i gjorë 

aty duuket sikur familjaret i kane marr kta cunat me te zeza si badigarde.

me duket nje gje krejt normale. tani nese keta bobet e AA jane familjare te ktij te vdekurit apo nese keta familjaret e ketij te vdekurit kane paguar apo jane paguar per ti ndez ndoenj konflikt ashtu kot se koti, me shqiptaret ne pergjithesi apo me Çunat e Vlores ne veçanti, kete mund te na e thone vetem analiste e peshkut.

presim analiza, nga te indinjuarit se perse shteti nuk ka nderhyre qe te lejoj gazetaret tane te filmojne ne nje ceremoni te familjareve, pavaresisht se ke mund te kene ftuar keta te fundit, si bodogarde apo si te ftuar te te ndjerit Aristotel..

kjo, ishte analiza ime....

Hoppa, mor po shoqi Enver e beri, po ju sikur do benit nje tjeter. Mesa mora vesh une ideja ishte qe te paraqitej Sala qe merrte hopa  I.Qemalin dhe ia bente me dore: Ja Kemal, kto jan tok't e atdheut tand.

Po ku te lene komunistet e poshter te besh nje monument te hajrit.

per sa kohe qe te jete ideollogjikisht i paster si monument, nuk e prish njeri ate! Problemi qendron tek fakti se po dalin zera se ai na qenka monumemt me ngjyrime nacionaliste me teper se sa socialiste dhe kane fillu me e asociu me Nationalsozialistische.

Qe Enveri ka qene anetar i Hitlerjunge kjo dihet mo. Po s'prish pune, se po te zbrisim ate trimin maje shkembit, e te veme Salen duke degjuar Edit Piafin me njerin vesh e duke lexuar Nicen me syrin tjeter besoj se do eleminohet edhe ai elementi nacionalsocialist.

Po tregojne qe erdhi nje perfaqesues grek (ne ato kohet e "Dy popuj miq") ketej nga anet tona. Edhe pa gjithe andej bunkere e qendra zjarri. "Shume luftarake jeni ju shqiptaret, tha, mendjen vetem tek lufta". "Mos u shqeteso, u pergjgj ky i joni, se keta bunkeret tane nuk ngrihen qe te kalojne kufirin".

smiley

paskom hum nji dialog si te platonit me sokratin.

Teef, kurr mos iu daj boshtit ideologjik. leji cer thon kto te rit e socem, jo arti per art, no country for ideology (and for old men smiley _). ti shif 5 pikat. kurr s'te lejn ne balt. novij put.  smiley

 

Dhe e gjith filozofia e njerit dialogist, qe eshte kopetent i madh per ceshtjet e luftes dyte, katandiset ne " mallin" me ere, pas ferrave.Eshte e habitshme qe disave te urrejturin ne dukje, ne te shprehurat ...nuk e heqin prej goje.Forma klasike e dashurise, per madheshtine...!

enveri e beri se e filloi diktaturen nga shtepia e tij (duke lene te motren pa burre), si agamemnoni qe vrau gocen per te bashkuar greket.  

problemi nuk ecen kur gjerat robt duan t'i bejne me llafe ose ligje (llafe mbi leter), por pa sakrifica INDIVIDUALE !

Mire ja paskan bere, e kan shpallur akoma te pavarur Himarren? Kush do i ndaloj? Berishovic kurrizperkulsi apo kta qe i shkojne mbrapa? Ama Jan burra per te qene mbasi te vdes armiku do e shajne e do e lemerisin me breza se Jan burra zakoni kta Ore. Seriozisht te shohim cfar do bejne keta te tjeret muajt e pare dhe pastaj me mire te behet shkrumb e hi se do ndare shapi nga sheqeri.

o zonja Ora, po eshte nje ceremoni proivate moj e nderuar. ata nga sa mund te gjykojme neve ktuna, ata me te zeza pra, mudn te jene ose badigarde ose familjare ose ca provokatore te flliqur qe "maskohen" pas nje ceremonie private per te ndezur gjakrat tani ne mes te gushtit.

ça te drejte ka shteti apo policia qe te nderhyje dhe te mundesoi filmimin e nje kameramani, i cili nuk perfaqeson as shtetin as ty e as mua, por vetem, bie llafi interesin e Koqos?

nga ana tjeter nuk ka dyshim zonje se keta me keto bluzat kushdo qofshin jane ca provokatore... qe siç thashte fshihen pas nje ceremonie familjare perkujtimore per te ngacmuar e pickuar si piilivesa..

Nuk jam znj po ska gje. Kur te shkoj ndonje shqiptar i veshur me flamur kuqezi ne greqi dhe te shpalose flamurin shqiptar atje .. Madje te jete antar i nje organizate qe greket nuk i njeh as si komb as si race as si shtet... Atehere shikoje ti se si provokohet nje shtet serioz. Ta lem menjane faktin qe shqiptari te pakten do ishte i justifikuar historikisht me ato pretendime, kurse krissi evgjiti ne shqiperi JO. Per mua te kaloj nje krissi evgjit ne territorrin shqiptare esht njesoj si te kaloj nje alkaida ne shba.

e tani e kuptova qe nuk je grua.

po ti me larte thua se edhe Niku kot fare. por nuk duhet te bien ne nihilizem dhe te themi se idete e Nikut jane kot ngaqe Niku, çik si teper delirant, luajti per ca kohe me to.

dua te them se ato qe tha Niku nuk i thote vetem ai. se ai apo nje tjeter neser mund te jene fare mire te paguar (pa rene ne komplotomani!) per te diskredituar frymen e bashkimit kombetar.

pra, mire behet qe largohen sharlatanet, ngado, por nuk eshte mire qe te marrim superxhiro dhe te shajme edhe idete... qe ata shfrytezojne.

Ja sa të bëhet rruga të lidhë Labërin me pjesën e saj të bregut se do ti bëjm të këndojnë ashtu si kanë kënduar gjithmon shqiptarët http://youtu.be/JrXY02NkVM8

Kush Jan shqiptar? Asnje nuk eshte Shqiperia nuk egziston me.. Eshte buffer zone e mbushur me plehra dhe IDIOTE, e shfrytezuar nga rruga e ambsadave. Ketu e katandisen nacionalistet e dhjere pa bes e pa atdhe. 

Keta nazistat esmere perfitojne nga fakti qe qeveria e zgjedhur eshte me pushime, ndryshe kishin per ta pare sa i vlen lekura.

Qeveria e re e emëruar nga Kryeministri i zgjedhur Edi Rama ka marrë pushimet e para dhe të fundit për këtë vit

Beni durim o milet, edhe nje muaj, tik-tak, tak-tuk, tuk-tik, po vjen ora e shpetimit.

Grand

Flm kronika ...

Pse nuk i sheh shqiptaret ti ? ja ky qe e ka polici "xhan xhan " eshte i pari "kujt do me i tregu kameren ti mer Jahu " smiley Pastaj , ke varrezat paska dy babasqaps kokerruar "te forte " .Nuk i shef ti si levizin me krahe e shal hapur  "hecni po ua majti " 

Ja ku erdhen  babasqapit

te hakryer e mustakzi

varur bolet si tope Sqapi

A thu po vijn per me na ki smiley

Shtet garumull pse mos te kete dhe nga keto garumlla .Por , si duket do jene nga ata .."Ngrehuni  .Na jane rrite djemt " smiley Meqe Lefkopeja , Xhelal agai e Beu i fshatit e nje vandak patriotesh me vlere nuk kane ardhe ose mund te vine me vone , C' mendim ka profili i ri ne nje sume te vjeter !  ...Po jo si minister i Jashtem smiley

Me fal xhibo nuk te kisha pare qe kishe ardhe me tik -tak . Pune leshi te jete ?

hahahahaahah, Guma eshte viktime e nje aksidenti rugor. Edhe kjo u tha tani? Dihet boterisht se ai beri fjale me disa djem (me duket vlonjat) dhe me vone ata garipa e sulmuan me makine dhe e perplasen si kelysh qeni ne xhade. Te shkruash ne menyre te tille eshte njesoj si te pranosh kriminelin sali kur tha se ata ne bulevard u vrane nga cadra pistolete dhe thika me helm. Ptu sa turp. Jazek!

mire mire e drejte Timi, nuk ishte thjesht nje aksident rrugor,  por ishte nje sherr  spontan banal ama... nga ato qe ndodhin me dhjtera ne dite ne gjithe Shqiperine.  pasi u fjalosen  dhe kembyen te shara me ata cunat nga Vlora,  ky iku i  hipi ''papaqit''  i inatosur  duke i kercenuar ata  se do vente ne shtepi  do merrte armen e do ti vriste e budalleqe te tjera...   tani keta trapet e morren   me inat  dhe  seriozisht,  dhe ne vend ti hipnin makines e te iknin ne drejtim tjeter,  i vajten nga prapa dhe vazhduan te shaheshin rruges... derisa ndodhi ajo qe ndodhi.    pra as ndonje hero qe mbrojti  helenizmin  nga shqiptaret, sic perpiqen greket ta martirizojne,  nuk ishte i ndjeri.

Po pse genjen o Belul pse genjen. Keta paganet e Vlores e kapen dhe po e torturonin "Thuaj qe Himara eshte Shqiptare! Thuaj qe jam Pagan! Moho Krishtin dhe Greqine!". Ai nuk i mohoi dhe atehere e kryqezuan kokeposhte. Ishte permbushje e Profecise se Shen Pasos qe parashikoi L.III.B. 

Shume shpejt do te te pagezojme edhe ty Belul. B=V, Venizello te shkon.

jo jo, V(B)asils  me pelqen me shume, shkurt me therrasin Billi..smiley

αγιος ο θεος  smiley

O i nderuar , ky Timi , nuk eshte prurja per Heroin e Demokracise Guma smiley Eshte per Nazistet e Agimit te Arte . Sebepi eshte Guma ! Apo kishe ficor ne dore dhe me qe je ne buze te ujit  mendove "t'ja valoj dhe une njehere " .Mo ben rrathe po deshe  Te mos perfundojme tek Enveri dhe tek fusha e Kultures se Madhe te dij -shumit Hoppa Hoppa .Ne dore e ke ose futja si te gjitha prurjeve , ne nje perua psikik pse mos te bejme shurren nga pak te gjithe ? Edhe shoqja Xhibole orienton brenda prurjes !

Pse ma permend emri tashi? Une sillem perhere mire me ty dhe te jap respekt, e ti me sjell ne qender te vemensjes pa qene nevoja. Si mer kshu? Perhere kam mbajte krahun tend, kur flisnin per ty, qe ta dish!

Hoppa me fal se tani e lexova .Jo se ke shkruar ato reshta por kam dash te thoja Bunkeri me nje Vere ne mes si dije shumi smiley ose... lumja ti shqiperi moj Lule /me keta djema koktulle e bythe tule  !smiley

Padrejtesisht te kam zene Nikun ne goje !

Meqe jemi. Rezultatet e Censusit 2011. Kombesia Greke: 0.87% 

p.s. Census 2011 eshte kundershtuar nga sharlatanet e AKZ te Kreshnik Spahiu dhe FRD te Bamir Topit.

E kam shkruajtur edhe ne nje rast tjeter te ngjashem, me mire keshtu, ekstremistet tregojne veten e tyre. Sa me teper "spektakle" te tilla, aq me shume distancim do kete nga ata, brenda dhe jashte Greqise.

Mësohet se eksponentët e “Agimit të Artë” kanë kërkuar të kryejnë një rit brenda kishës në Himarë, por prifti është larguar nga kisha.

smiley

 

Kërcënohet me jetë djali i Alket Islamit nga pronari i ndërtimit pa leje në Llogara

Publikuar më 11.08.2013 | 

Djali i kreut të Federatës së Aeronautikës, Xhonatan Ismali është kërcënuar me jetë nga pronari i një ndërtimi pa leje i cili u ngrit gjatë fushatës zgjedhore në vendin e njohur si ballkoni i Llogarasë.

Pas denoncimit në media, ndërtimi pa leje u prish. Pikërisht ky është dhe shkaku i kërcënimit. Pronari i ndërtimit pa leje thotë se Alket Islami ka ndikuar në shembjen e objektit.

Në një prononcim telefonik për Tv A1 Report, Alket Islami tha se dy pilotët e Aeronautikës, djali i tij, Xhonatan Ismali dhe Shkëlqim Qose nuk janë lejuar të fluturojnë dhe madje djali i tij është kërcënuar me jetë.

“Sot im bir dhe një pilot tjetër janë kërcënuar me jetë. Policia po merret me zgjidhjen e këtij konflikti”- tha Islami. Federata e Aeronautikës që në 1993 ka një vend qëndrimi në Qafën e Llogarasë nga ku nisin fluturimet. Ky vend është në truallin e pronarit, por që me ndërhyrjen e Bashkisë është dhënë leja për shfrytëzim për federatën Aeronautike. Me denoncimin në media të ndërtimit pa leje të ngritur brenda pak ditësh në ballkonin e Llogarasë, pronari i truallit nuk lejon federatën të kryejë fluturime, madje sot sipas Islamit ka kërcënuar dhe djalin e tij.

 /A1 Report/ 

Shekulli 

http://top-channel.tv/artikull.php?id=26...

I lumt agimit te " arte " , kur plerat shqiptare si ky i pa gjak ne vidio bejne te mundur qe gjithcka te dali permbi ligjin . Tipa si ky kane bere te mundur perhere tradhetine te fitoje permbi interesat shqiptare.

ky tipi duhet fut ne burg.

Bravo i qofte priftit qe nuk ka pranuar te behet pjese e ketij skandali.

S'me dilka inati me kte pacavuren ne vidio qe shtyn gazetarin e top channel, mallkim mallkim

t'ishe ti ne krye te shtetit do i vrisje himariotet ?

mallkim mallkim

Nuk eshte nga ato qe vrasin Elba! Elba ne shpirt ka vec dashuri, maksimumi mallkon...kaq!

smiley Roni

keto jane shfaqje qe nuk ju duhet kushtuar vemendje por nese doni vemendje, atehere ne pushtet tani eshte Edvin Rama, te shohim se si do sillet me Greqine qe e ka quajtur partner strategjik (megjithese Greqia ka mbaruar per vete) dhe do sjelle pranveren ne marredheniet me te pas dimrit qe sipas tij kishte sjelle patrioti Berisha.

AA nderkaq nuk eshte aq e parendesishme ne Greqi sic mundohen ta paraqesin ca shqip-foles qe kane hequr dore vullnetarisht nga shtetesia dhe kombesia shqiptare. AA perfaqeson nje elektorat jo te pakte ne Greqi dhe eshte e perfaqesuar mire ne parlament, ndersa Spahiu ne Sqhiperi nuk mori dot as 2%.

Nderime pa mase priftit ortodoks qe nuk ka pranuar te behet pjese e asaj bufonate.

kam pershtypjen qe po te kishte marre pjese prifti ti dhe ca mbetje te tjera te Greqise do flisnit ndryshe.

Ne Greqi kur vjen puna te Shqiperia dhe jugu i Shqiperise, nuk jane vetem AA se keta kane dale tani si parti, te gjithe konservatore dhe socialiste panhelenike kane te njejtin mendim. Nuk ka pasur AA ne 94 kur greket e tu sulmuan kufirin shqiptar dhe vrane 2 ushtarake shqiptare. Kur Berisha u perpoq te reagonte opozita e atehershme me kishen e Janullatosit nuk e mbeshteten por e sulmuan si prishes te marredhenieve me Greqine.

Kur u arrestuan nja dy minoritare si njerez qe po komplotonin kunder integritetit territorial te Shqiperise perseri Berisha u sulmua nga te ngjshmit e tu si persekutues i minoritetit.

Ne 97 cunat e Vlores dhe Himares protestonin bashke kunder Berishes megjithese ata te Himares vinin ne Vlore me flamujt greke mbi makinat e tyre dhe badite nga komuniteti vlleh ne Korce ngriten flamurin grek ne 97 mu ne mes te Korces.

Patriotizmin shiteni ne ndonje vend tjeter jo ketu qe ju njohin.

Ne 97 cunat e Vlores dhe Himares protestonin bashke kunder Berishes megjithese ata te Himares vinin ne Vlore me flamujt greke mbi makinat e tyre dhe badite nga komuniteti vlleh ne Korce ngriten flamurin grek ne 97 mu ne mes te Korces.

 

sigurimso,  kjo, qe cuna nga Himara, apo nga kudo qofshin ata, te kene ardhur me flamur grek ne 97 ne Vlore,  qofte edhe nje flamur i vetem grek,  nuk ka ndodhur kurre!!   dhe ta them me siguri se nuk e kam me te degjuar, por me te perjetuar 97-en ne Vlore.  kam qene ne Vlore ate periudhe, nga data 30 Dhjetor e 96,  deri ne  28 Prill te 97-es.. i kam perjetuar vet, aktive , cdo dite ngjarjet e 97-es ne Vlore,

 

ndersa  qe nje grup vllehesh ne Korce ka ngritur flamurin ne qender te qytetit, me duket se eshte e vertet sepse u shkruajt  ne gazeta aso kohe..  ndersa ka ndodhur prape, po nga nje grup i caktuar vllehesh, te cilet kur Greqia fitoi kampionatin evropian ne ne Portugali ne 2004,  kane dale dhe kane festuar ne qender te Korces me flamur grek.

ca di ti bre Belul? Ti je i mire si batutaxhi i filmave te realizmit socialist jo per gje tjeter. Ne Vlore dilte hapur Zan Caushi ne interviste dhe thoshte ne po luftojme edhe per Vorio Epirin dhe kishte njerez qe publikisht ziheshin se cfare toke ishte Vlora, greke apo italiane, ti me thua s'ka pasur flamuj greke ne makinat qe vinin nga Himara. Ka pasur edhe plot Belul, une vete skam qene por i kam degjuar nga deshmitare okulare (gazetare).

Ndersa ajo per vllehet ne Korce jo me duket eshte e vertete, por bash e vertete, pyet korcare ketu ne ppu se a konfirmojne.

E si perfundim shko futi i tas me grosh.

ore  me gjithe qejf se  me pelqejne, po eshte vone per groshe ne kete  o derman...   ja shikon, ti qe ja ke futur, already,  me groshe,   po ja fut pordhes si ne shtate puse, tani... Vlora toke italjane, apo toke greke thote..  ik o ik,  deti nuk u nda me greket, pa merak!

bej ndonje kerkim a pyet dike se e gjen kete episod o Belul ku ne nje miting dikush therret nga poshte Vlora toke greke dhe dikush qe ishte me ne krye thote, jo, nuk kemi pune me Greqine, Vlora i perket Italise dhe gjithe ky turp ndodhte kur ishin te pranishem aty edhe politikane te larte.

Po pse te mos Luftonin per pavaresi Vlonjatet kur po i sulmonte Sali serbi me sigurimsa ? E ke pyet ndonjehere veten kur Agim Shehu i la nemes te rruges e "Vloren e mori Greku dhe tani ka pune ushtria e Saliut " ? Ti ku ishe apo ishe ne ate grupin qe dh TV e Vokshit si nje grup Trimash po kalonin ne prapashpine e partizaneve Vlonjate .Ajo Histori eshte mbyllur me flakjen e qenit berisha si lecke nga Pushteti Bandit nga nje Bandit poullor qe sa diti beri duke shfrytezuar cdo mundesi qe i dha "Intuita "

Po ti sigurims nuk  je nje  as Sacme Hunde per Berishen pa le mer Vlonjatet qe te kane si kriome bythe .Si zakonisht Ju ballistet beheni " trima pas kuvendi " po ti je edhe trim krunde interneti me pordhe qe s;te digjon as karrikja ku je ule e shkruan . .Ty personalisht as Saliu nuk te ka ne Fyell si vrime  , po do e ben smiley   si xurna serbesh me Jug e Veri .Pusht Klasik Ferrash !

Ne saje te Vlores ti skorje e pas ' qe 100% perqind rrjedh nga donje damarsume babar Kombi i 39 ke arritur qe flet edhe SHQIP !

Berisha ne 1997 qe aq i djegur sa qe dhe ne rast se ata protestonin me flamure greke perseri nuk do qe ndonje gje e madhe ne konstekstin e pergjithshem.

@ Belulo, i jetova ngjarjet e 97 pjeserisht ne Greqi e pjeserisht ne shqiperi, dhe ne pergjithesi kishte nje far muhabeti/levizjeje pro-grekeve sidomos pasi armet u hapen. Mbaj mend qe flisnin ne greqisht, qe flisnin mire per vorio-epirin si koncept, etc... etc... po me nxjerre keto histori eshte pakez budallek kur konsideron sa te medhaja i kishte fajet Berisha ne ate kohe. Eshte pak a shume e njejta gje qe bejne disa intelektual peshku kur nxjerrin te metat e ndonje "poeti" te denuar me vdekje e harrojne nje mije fajet qe e cuan ate person ne ate pozicion in the first place.

po per bijte e kapterreve te vendlindjes se diktatorit ska ndonje gje po per ne te tjeret ka. Shiko kush mbeshtet Ps-ne ne Gjirokaster, kapterret e qytetit, ndersa treva patriotike si Libohova jane ne distance me Pd dhe te djathten.

Po c'lidhje ka kush mbeshtet sot PS-ne, me Greqine e aq me teper fajet e Berishes per 97 ku ju fundos ekonomia?!!! Se nje e dy shkon te femijet e kaptereve e oficerve per cdo argument. Je bo me keq se Roni qe cdo argument e co te Hitleri apo islami. 

Ata kapteret e oficeret me te gjithe te keqiat e tyre te 50 viteve te pakten ishin zyrtarisht ne lufte me Greqine, pse valle po beheshkan me Greqine pas 90? E aq me teper sot qe edhe vete demokratet nuk e permendin me kete teze, vetem ti vazhdo e kujton se 97 ishte ndonje rebelim komunisto-grek. 

hahahaha...po, po, ne lufte ishte Kico Mustaqi, Gramoz Ruci e bile edhe sh. Enver qe shkroi librin dy popuj miq. Ligjin e luftes e mban Greqia ne fuqi per arsyet e veta jo se kane qene kapterret e tu ne gjndje lufte. PS-ja ishte e izoluar ne raport me amerikanet ne ato vite, menyra e vetme me perfitu ndonje vemendje e lidhje me Ameriken ne fillim vitet 90 ishte nepermjet lobit grek ne Amerike qekishte probleme me Berishen se e konsideronin nacionalist. Kshu filloi kjo pune se lobi grek nuk i ndihmonte socialistet per syte e tyre te bukur. 97 per demokratet dhe per shume te tjere ishin nje komplot dhe rebelim komunist, qe u mpleksen edhe interesat dhe grupet pro greke me synimin qe pasi te destabilizohej Shqiperia, Greqia te nderhynte ne jug gjoja per te mbrojtur minoritetin. Ky skenar nuk mund te vihej ne jete se Turqiapublikisht, nepermjet presidentit Demirel deklaroi qe integriteti territorial i Shqiperise eshte i paprekshem.

edhe ketu e lashe me ty, vazhdo muhabetin me Rruzhdijen.

Pa problem o burre. Me ty e kane lene dhe ata qe duhet ti kesh icik me prane bindjeve te tua si puna e hunterit psh, apo te pakapshmit qe eshte vertet nga nje familje super e persekutuar po qe per Berishen nuk ka per te thene nje here nje llaf te mire. Se e le dhe ti me ne nuk eshte se i behet vone kujt, aq me teper qe as te marr vesh fare se pse e ke shkruajtur e ku ke dash me dal me ate paragrafin e mesiperm. Pervec nje shirit kasete i ripersitur pa lidhje, nuk ka gje tjeter aty. 

Rono e gjete shpirtin binjak qe kerkoje me ne fund. 

lobit grek ne Amerike qekishte probleme me Berishen se e konsideronin nacionalist...

Ti qenke dhe shakaxhi o sacme hundesh .Dhe kete te problemeve me lobin Grek e gjete tek" i mencuri i bithes" Gazidedja ( rp ) thone Libohovitet e Avni Rustemit , me planet qe kishte zbuluar sigurimi shqiptar qe ne kohen kur Berisha qinte dhite si nacionalist .

Pse nuk te lan nje lak ficke mor debil 25 karatsh qe te ka nxjerre LefKOPEJA kushedi nga cfare vrime mijsh gjirizi . Po beni ndonje ze Demirelit ta pushtoje dhe pjesen tjeter te Qipros me qe te ka ty me Saliun si mbeshtetes .Po ik  gjej ndonje vend tjeter per te fshire hundet se ketu LefGOPEJA u ka prure per ksehasje jo per te dhene Mend !Nuk duhet ti kalosh sinoret deri ne shtator ! Ke FB e Bababsqapit qe asht Trim mbi Trima deri sa te dale Zani nga Burgu smiley Atje shko bluaj nga keto teoirite e trimerite Gjergj Elez Sqap Sali Berishes , me integriritete teritoriale te Kulles se Berishajve deri tek vija e Ujit smiley

Sigurims,qenke njohes i madh i raportit te preferencave politike ne Qarkun e Gjirokastres.Por ne llogari je pake jangllec.Hidhi nje sy te dhenave per tri legjislaturat dhe shife sa te dalin si numur ata " kapterret e qytetit".... te diktatorit.Gjirokastra eshte kryeqendra e Kurveleshit more , qe nuk e ka patur ne hesap ndonjehere ate te djathten e LIbohoves dhe as dajot pertej tyre.Treva e jugut antigreke ka patur ka e do te kete Laberine palcen e saj..te patriotizmes Degjove, xhano sigurestims!

e di muho, sepse me pas nga Greqia i kam perjetuar ngjarjet.. por kjo ''levizja  pro greke''   qe thua ti, ka qene kryesisht ne  ne disa zona te Gjirokastres, dhe me e theksuar ne Sarande!.  bile  keta  greqishtfolesit e Sarandes  jepnin intervista mbi tanks.   por ne Vlore nuk  ka ndodhur!!

 

a, se mu kujtua edhe nje detaj tani, ne Sarande ka qene atmosfera aq progreke aso kohe, saqe greket   guxuan edhe me shume...   derguan edhe nje luftanije luftarake, kryqezor, jo civilesmiley,   ne portin e Sarandes por me ndihma ushqimore gjoja..   nejse, anija  luftarake   ishte nje test i grekeve,   por qe sic duket dikush  i beri te qarte Greqise qe te hiqte dore  nga ndonje plan i mundshem,  dhe greket pas dy ditesh u larguan nga Saranda.

 

Po, anija greke ne port te Sarandes. Fakt e mbi fakt. Di goxha detaje per ate kohe, por sja vlen as 1% te kujtohen e jo me te behen muhabet. We are splitting hairs here, po dhe ne Vlore me dukej sikur kishte te tilla. Jo anije, por nje keshtu mundim per simpati nga qeveria greke pakez me domethenese se thjesht humanitarian. E di dhe dicka tjeter? Minoritaret ne ate kohe nuk para benin shume do rri mbi tank e te flas per greqi, se ose ja kishin mbathur ne greqi, ose kishin biznese e donin nje low profile. Ironia qe qe nje pjese e konsiderueshme e "kato o sali berisha... automatik... pro vorio epiri" ishin shqiptar 100% nga emri, fisi e mbiemri. Nejse, kohera qe me mire te mos bahen mend.

belulo

ka qen vete min i mbrojtjes greke,me gjithe trupat ushtarake ne sarande semos vetem ai?!,por punet vezhgoheshin nga afer nga sherbime sekrete te fuqishme te botes.gjithsesi ngjarjet rrodhen ashtu siç e kishin ''parashikuar' ato.

Po mos o BELULLLLLLLLL !  

Me tere mend e ke kete ti ? Po ti ik lexo letrat e I Qemalit drejtuar fuqive te Medha kur nuk kishte Shtet ,dhe realitetit se cfare ndodhi . Leri Gomarlleqet e ketyre Idioteve te Babasqapit si "argumente" Traktatet nen ze qe mund te kete firmos babasqapi " Une nuk pranova te veja atje ku vajti Berisha " tha Nano ! Ku ....? Atje ku kishte perfaqesues GREKE e beheshin Pazare ne kurriz te Shqiperise , dhe qe u materializuan me " uljen e kurrizit dhe heqjen e Potureve" me rastin e Op "Fshesa " dhe me vone me shitjen e teritorit ne Kufij te Ujrave , po nga keta "nacionaliste te Berishes " 

Keta bejne Priftin me barre jo me te mos sajojne teori pushtimi me nje Luftanije smiley Per te sulmuar Shqiperine e Berishes ????? " Me shoqaten e Gjyetareve e pushtoj brenda 24 oreve " tha kasapi Miloshevic, per turp Historik te shqiptareve ! Nuk u ngopet me kete fare murrizi Injorantesh jargezues te lloit LefKOPE te kamuflua rsi "sugurimsa " Prurja flet per gje Tjeter dhe as qe ka Lidhje me goricat e Libohoves ,piqen ne Gusht apo ne shtator sipas shijes se Bumkereve Babasqeper ! 

Prurja jep nje shembull te Qarte te "vjeljes se fiqve " nga Kasta Politike sikare me te Sqapit te Shqiperise qe bejne Teste Politike ne favor te tyre me mbeshtetje te ketyre sigurimsave Nacionaliste Patriote .Me sinqeritet dyshoj qe per ruajtjen e qetesise nga Polici babaxhan Behar Mera smiley dhe sigurine e aktivitetit , ky me kete Nik "sigurims" ka qene perfaqesues i Berishes ate dite !

Respekte por , me se shumti !

me siguri qe nuk ja lejon "ligji" ta shperdoroje kishen per qellime patriotike, duke qene se greket kishen e kane simbolin e patriotizmes. kryqin e kane ne flamur si turqit gjysem henen. 

sikur te fillojne e luajne me simbole, individesh te rendomte, zbehin simbolin kryesor qe i ka dhene provat historikisht ne ushqimin e popullit me vitalitetin ose budallallikun qe i duhet turmes te tregohet e bindur, e udhehequr. pra jane me firaune se ne. 

Pu sa te idhet qe jon kto antikomunistet.

Tamam Schweppes Bitter Lemon-a. 

Shteti shqiptar te reagoj ndaj kesaj ngjarje. Te shpallen "non-grata" personat qe kane kryer veprimtari anti-kushtetuese.Shpresoj qe minoriteti te distancohet.

Shteti ka halle te tjera .

Beni numura edhe nje muaj o greke se pastaj do te bini ne hundeleshe dhe do tju pije e zeza po guxuat te shperfillni ligjet shqiptare!

Te qafsha moj shege per ca komente cope e troke qe  vetem me fjaline e pare e merr vesh ca lloj kumllash jan

me vjen keq per ca peshq te vjeter qe perzihen pa dashje dhe i kap rryma kot   smiley  mes atyre , mekat mekat

 

mire mire se s'ka gje. rama viziten tek turku e beri. marrveshja turqi-shqiperi ka qene dhe do te jete. qente le te lehin, karvani te shkoje perpara.

Agimi i Arte, si organizate me program te paster nazist, nuk eshte se rrezikon seriozisht Shqiperine, por vete Shqiperia, shteti realisht jo funksionale fyejne identitetin, integritetin e popullit, patriotizmen, kur vine ca rrugace greke dhe tundin koqet para hundeve te shqiptareve.Ata duhen marre me hu nga Luadhi gjer Qafbote.Tu griseshin poturet tek mollaqet dhe vetem ferkim me hithra ti percillnin.Jo keshtu vine e bejne "ZIGJER" ne Kishen shqiptare ekstremiste te rrugacerise greke.Policia jone ...asnjanese..!

Si shume po ja shtoni vleren kesaj organizate duke e bere NAZI-ste ????

Se kuptoj se nga e gjeni kete llogjike qe quani disa arrixhinj NAZI-ste ???

hej bela ....

Ata mbajne kryqin nazist, ju thoni " ..nga e gjeni kete llogjike..." ! Ja pra, te marre hua ,z.DerWilleInMir

e para ai kryq nuk eshte nazist dhe e dyta eshte se ate kryq e mbajne shume organizata neper bote.

I ke pare ndonjehere gjasme neo-nazit e lindjes ?  me nje fjale te gjithe jane nje pordhe ne uje

@swed der spiegel eshte nje gazete shume dubiose qe nuk eshte per tu marre shume seriozisht.

Duhen marre apo jo seriozisht eshte problem tjeter dhe deri sa disa "arixhinj" sikunder i quani Ju dhe qe per kete ndajshtimin tend une nuk kam ndonje vrejtje, gjuajne me gure mbi catine tone ...prej llambarine, une nuk mund te kercej prej" gezimit ".E sa per simbolin Nazist, une besoj se do ti keshe pare ndersa dolen rrugeve te Athines.Pra si naziste i cilesoi opinioni grek para gjith botes...

Grava une thashe per gazeten qe nuk duhet marre seriozisht sepse ajo gazet vetem per perfitime personale apo grupore te njeanshme ka turbulluar shume ujra te qeta ne gjermani dhe gjetke ne evropen perendimore pra eshte thjeshte nje vegel e nje grupimi politiko - ekonomik!

Sa per arrixhinjte jane institucionet ato qe duhet te veprojne jo vetem policia e shiku por dhe te tjere si te drejtat e njeriut alias ballaur gjoni apo avokatos populias qe la nom e ka nje muaj qe flet per vetem per ca rom e po harron se si po theren shqiptaret ne greqi !

 DerWilleInMir - "....por dhe te tjere si te drejtat e njeriut alias ballaur gjoni apo avokatos populias qe la nom e ka nje muaj qe flet per vetem per ca rom e po harron se si po theren shqiptaret ne greqi !"

 Nuk te heq dot asnje presje.Jam teresisht me sa thoni. E jo vetem kaqe,  por ky Avokati i Popullit, "Tototarzani", qenka nje derdimen dhe humbomeno, qe ka deshiren te jete ne TV dhe  te merret me arixhinjte,  si Kristoforidhi.Ai, i shante, qe te mesonte llafet e keqia per fjalor.Ky fjalorin e tyre e meson permendesh, duke kujtuar se ato i japin mend. Kane kaqe kohe puntoret e ARMO-s qe tevaturisen  pa rroga e pa siguracione dhe ky ..po me arixhinjte.Nuk them dhe ata njerez jane, por mbeti vetem  me ta.Kan dy vjet te verberit dhe paraetetraplegjiket, pa marre kompensimet e ky po  Çalla - ma- ka- çalla.Je e ri e to znaçalla.

I thashe te premten, ndersa po linte gocen ne kopsht,  ne kat te pare te pallatit tim: Igli, e bere uje,  te folmen arixhiçe

-E po çte bejme , na lidh detyra- me tha.As e mori vesh ç`i thashe....

Avokature populli, si e ben ky,... une e bej per te gjithe afrikanet,  pa lutjur vendit fare.

Por ama, ...sot po ja ben "forra"!  U nis qe ne sabah ..per Poradec.Prite kur te beje ndonje "hata": andej laneti .

Le, le ajo ballahuri.Tjeter mersele ajo.

I ziu ky popull, ç`i degjojne veshet.... e ç`i shohin syte

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).