Përplasje mes zyrës së Përmbarimit dhe komunitetit Ortodoks në Përmet. Në bazë të një vendimi të gjykatës zyra përmbarimore ka kërkuar sot largimin e Kishës Ortodokse nga Pallati i Kulturës “Naim Frashëri” në Përmet. Por përmbaruesit kanë hasur në rezistencën e priftërinjve ortodoksë, si dhe besimtarëve të shumtë që ndodheshin në kishë. Përmbaruesit të mbështetur dhe nga policia private kanë ndërhyrë me forcë, duke larguar nga Pallati i Kulturës, ikona të Kishës, këmbana, si dhe materiale të tjera. Përmbaruesit kanë hequr kryqin nga godina e Pallatit të Kulturës dhe kanë vendosur atje flamurin shqiptar.

Kryetari i zyrës Përmbarimore, Fatos Alimadhi, deklaroi se përfaqësuesit e kishës kanë përdorur forcën dhe presione për të bllokuar punën. “Përmbarimi thjesht ka ekzekutuar një vendim të formës së prerë të Gjykatës Kushtetuese, veprim që duhet të ishte zbatuar 10 vite më parë”,- tha Alimadhi. Përfaqësuesit e Kishës ortodokse në Përmet pretendojnë pronësinë e truallit, ndërkohë që të gjitha shkallët e gjyqësorit kanë rrëzuar pretendimet e saj. Ambientet në Pallatin e Kulturës tashmë do t’i kalojnë Bashkisë së Përmetit.

MITROPOLIA E SHENJTË E GJIROKASTRËS: KLERIKËT U DHUNUAN BARBARISHT

Mitropolia e Gjirokastrës dënoi përdorimin e dhunës në kishën e Përmetit, ndërsa theksoi e e gjithë kisha është në krah të besimtarëve të Enorisë së Hyrjes në Tempull të të Tërëshenjtës Mari. 

“Sot në Përmet, Komuniteti Orthodhoks u bë dëshmitar i shkeljes më brutale të çfarëdo nocioni mbi demokracinë, të drejtat e njeriut në veçanti atij të ushtrimit të lirë të besimit siç sanksionohet në Kushtetutë si edhe të kushteve elementare që duhen garantuar për të në kuadrin e shtetit të së drejtës së barabartë.

Që në mëngjes, sot e Premte, 16 Gusht 2013, dhe ndërsa i tërë Komuniteti Orthodhoks vazhdon përjetimin e së Kremtes të Fjetjes së Tërëshenjtës Mari, Pashkës së Verës, grupe paramilitare (me ndihmën e nëpunësve të Bashkisë dhe me mbështetjen e heshtur të autoritetit bashkiak), me pretekstin se trajtonin një çështje gjyqësore, ushtruan dhunë shumëformëshe në dëm të klerikëve dhe besimtarëve të Përmetit.
E gjithë Kisha jonë është në krah të besimtarëve të Enorisë së Hyrjes në Tempull të të Tërëshenjtës Mari në Përmet, proteston sepse sot:
- u rrahën në mënyrë barbare klerikët e atij qyteti
- u penguan në mënyrë të dhunshme besimtarët që të hyjnë në kishën e tyre dhe të kryejnë detyrat e tyre të besimit
- u grabitën sende të asaj kishe me pretekstin e përmbarimit të vendimeve gjyqësore të cilat ndërkaq janë parashkruar
- sakrilegje të rënda ngaqë u vu dorë mbi sende të shenjta të kishës (ikona, enë të adhurimit etj)
- forca që spekulojnë me procedura të ndryshme ligjore faktikisht synojnë largimin e dhunshëm të besimtarëve nga vendet e tyre të adhurimit. Me ligjë të posaçëm Shteti ka ratifikuar Marrveshjen midis Këshillit të Ministrave dhe KOASH ku i jipet prioritet pikërisht garantimit të lirisë së të gëzuarit të vendeve të shenjta dhe ceremonive të adhurimit.
Ngremë zërin e protestës dhe njëherësh shprehim këmbënguljen tonë se nuk kemi për të braktisur përpjekjen me çfarëdo mjeti dhe metode që e drejta e jonë e pronës dhe e përdorimit të lirë të Kishës së Enorisë së Hyrjes në Tempull të të Tërëshenjtës Mari të realizohet plotësisht.
Kërkojmë që forcat e errëta të dala jashtë çdo kontrolli të shtetit të së drejtës dhe frymës së tolerancës dhe kohezionit të shoqërisë që kryen aktet e sotme të dhunshme të marrin dënimin e merituar nga Ligji. Nga Klerikët e Mitropolisë së Shenjtë të Gjirokastrës”- përfundon deklarata.

232 Komente

Mire ja u kane bere!
Tani qe vjen qeveria e re nuk do te keni nga tja mbani o filogreker te ndyre!

Qeveria e re se ka kompleksin grek qe kishte Berisha dhe ne kete drejtim ka dhe mbeshtetjen e simpatizanteve te PD-se.
Tani rrafshojani hotelin atij jevgut te Agimit te Arte dhe me pas filloni dhe zdrugoni ca ata himariotet se kane mare si shume vrull.

O tipi, aleanca e qeverrise se re, u pagezua si nga Serbi ashtu edhe nga Greku. Lexoji lajmet... doli ne gazete diten kur Rama zyrtarizoi aleancen e re me Meten. Thane se ishte dhe kryeministri i Serbise dhe ai i Greqise... apo e do si llokume tek goja, lajmin?

Nuk ka (do te kete) kompleksin grek. smiley

Ku u pagezua nga greku e serbi?
ke fakte?

Se viziten e pare ne Turqi e beri Rama...

Ndale pak vrullin me keto thirrjet per dhune. Ka metoda te tjera. I vini re keto standartet e dyfishta te vetja juaj? Te njejten gje si ti thonin edhe serbet per Kosovaret perpara Luftes.

Gjembo, dhe ti je me sugjerimin e xhibit per orgji nderetnike ne emer te bashkjeteses dhe fqinjesise se mire?

flet ky qe shkru nga nueva jorku... smiley 

Pse mer, ça t'shqetson ty? 

asigjo, asihere. E kisha ke "orgjia nderetnike" 

shef b*then e kojshiut nga harramistani cdo mengjes hahahaha

ore, a ka noi kompetent IT-je andej nga memedhembja te na ndreqi ket punen e flamurit blu me fushe Rolexi ne mes? Nuk na pershatet; jemi popull i thjeshte na kendej.

nuk ju shkon ngjyra blu...

po te shohesh, ca nuk be-zajne ne fakt... 

Hoppa, nese e ke vene re, jane te tjere njerez, jo une, qe bejne muhabet ketu rendshem fare.

Je ca vone gjithsesi. Orgjite nderetnike kane kohe qe ndodhin. Kercimtaret bullgare a serbe. Apo punonjeset Shqiptare te seksit ne Greqi, etj. etj.

Filogreker te ndyre? Se kupton qe gjuha qe perdor nuk eshtelarg gjuhes se tyre? Le qe po ta kuptoje sdo e thoje. 

Shpresoj qe permbarimi te ket bere gjithshka brenda ligjit. Atij muhabeti i duhet vene kapaku njehere e mire. Ardhte edhe koha e tregimit te trahut te kakavise per disa klerike e hoxhallare te vecante. 

" u rrahën në mënyrë barbare klerikët e atij qyteti"

Me konkretisht si jane rrahur zaptuesit e godines te Pallatit te Kultures? Me shpulla, grushta, shkopinj gome, shqelma, rrokullisje shkalleve, fluturim nga ballkoni katit dyte? Dmth ne detaje si?

Jo, jo..ne shkrim eshte bere thjesht lakimi i emrit "dhune"..dhuna, dhunes, e dhunes, dhunen, prej dhunes..dhe kjo eshte quajtur ne shkrim thjesht "dhune shumeformeshe"...hahahahahhaha..ne fakt dhe une prita te mesoj se kush u dhunua dhe si u dhunua. Duke meshuar kaq shume te kjo fjale pa asnje detaj dhe problemi behet qesharak

nje shtet si tonin pa ekonomi, feja do ta perçaje me keq Libanin. enveri nuk qe koqe, qe e hoqi fene. u hoqi njerzve sebepin e sherrit. 

Pse feja eshte femer?? smiley

Me sa kam ndjekur lajmet sebepi i vrasjeve nder shqiptaret jane perdhunimet, femrat, droga, gardhet, vija e ujit, pulat, borxhet e pakthyera apo qe s'duan ti paguajne, shikimet e shtrembera , kerkimi i adreses se fb dhe asnje per be per ceshtje fetare.

Filloi aksioni i Babasqapit smiley

Hodhi nje bombe tek arka , nje tek shqupi , nje te "buzeqeshja , nje tek Agimi i Arte , ja dhe me Urra - Patriote smiley

Besoj se te Rijte do te dine te mos bien ne Gracka "patriotike " te shitesve te Shqiperise per nje Euro , te nxitjes se kryepercaresit ne Fena ( tm Leka Zogu rp ) per futjen qe u ka bere shqiptareve ne bunkere smiley te mbushur me Mut historike e dituri sqeperish . le te jene te bindur se Ai moster vtem per keto pune shte i prirur "per ti vene zjarrin Shqiperise "

Fenave ( tm LZ rp ) Ju Urojme te zhduken njehere e me pare nga ai trual me perveshje mengesh e trimerina ( tm L.Z rp )

Po cfare flet o toc?
Permbarimi ka nderhyre me te drejte.

 

Me thote te drejten sherri me kot ne bote te jete po u perfshin nja dy tre prifta bohet interesant ne kulm

Po nuk hoqe 1 me ty Berisha ben nja 6 shtete Ligjor ne Minute .Ne nje prej tyre te jesh i Bindur qe do jesh kryetar i Permbarimit .. ose me pak zgjuarsi mund te arrish edhe K/ar Gjykate i nje Shteti qe te dish kur te marresh Vendime .Bile Bile edhe biznesmen i suksesshem  ne ndonje studio analitike Vidiosh !

O mullar kashte smiley Idealist , pa parti , antikomunsit , jo anetar partie simpatizant i PD-hit dhe koke kedhi DV , qe sheh Shtet Ligjor ne vendimet e babasqapit  .Po malli je me mire se tralalate e tralalave smiley Se ti te englendis pa melodi ! sa ta kuptosh ti qe eshte Ve4ndim Gjykatash ....si tha ai Plaku alpazarit ....Ohuuuuuuuu .....sa te tredhur nga trute ka kjo bote ...Ohuuuuu   smiley

Sikur policet shqiptare te tregoheshin kaq trima me mafiozet sa tregohen me prifterinjte sa mire do te ishte...

me siguri do kete dore Bledar-20cantimsh-Mane. Respekt!

C'eshte ky emer, Bredharak?

gjembi, "atributi" i Bledit kap distancen e 20 cmshit. Ka kolege ktu ne ppu qe kan tregu durimin fisnik ta matshin ket distance me meter ne dore. Distanca ne fjale eshte virtut burrash, un kshu e arsyetoj per vete, nuk di si mendon ti

Me fal po s'te kuptoj. Me qarte te lutem per ne gjindjen pa shkolle. Blendi shkruan artikuj 20 cantim te gjate?

mund ta diskutojme temen me nje gote vere ne dore? sigurisht, nuk je e detyruar t'i permendesh gje xhibit per kte takim 2 palesh

se kuptoj kete une , Bredhi i kerkon takim tek e tek kurse Tafa e pershendet smiley  osht i gjo ketu smiley

Brad shife prap ikonen, nuk po pershendes.smiley

aaa n'rregull smiley

dashnia eshte e dhimbshme Brado

Une s'kam pare gje te shkruash komente 20 cantimshe.

Edhe ti po kerkoke muhabbet me duket.

Mos bej kot se te gjithe jeni te limituar - ne 2400 germa.

Koha dridhet e perdridhet

Do vij dita qe do zgjidhet

Dhe nga trasta peme e kalbur

Doemos qe jashte do te hidhet.  

smiley

Hajt me kembe te mbare ne ka filluar operacioni HURI!!

me ni llaf, paska ngjare si te filmi "thirrja". Me duket u kthy prap koha, qe kishat me u kthy ne shpi kultyre smiley

A ke aprovim nga vatikani per cka the o Pjoter? smiley 

Dje pashe nje ndertim ish Kishe ...For Sale ....smiley  Po me arsyeshme dukej nje tjeter Goxha smiley e madhe , me madhe se Kafja e Madhe Shkodres edhe se SHQUPI , ishte Rajon Policie .Nje tjeter pashe qe ishte xhveshur nga Pllakat si Piramida ...

Pse po i hiqnin ...?- vura njonin qe dinte mire anglisht me pyt !  Asht mermer i Kalbur..tha njaj biznesmeni

Ika i bindur qe edhe dikur kur kishin denuar njerin qe ka dale i perndjekur SOT , se e kishin denuar KOT pasi argumentin e tij ... "5kv Mjalt ishte i kalbur  dhe e kishte "derdhur" !...nuk e kishte vleresue drejtesia dhe dallohej me Qarte shenimi Armik i prones ..patjeter Politik !

U bate Jue sqeper me mesue mue babasqap smiley

pisomes, edhe fjalkryqi eshte me i lehte

po cqenka ky tempull fetar i "krishtere" me emer musliman Naim Frasheri?!smiley. topestrafullah..smiley

edhe fjalen "tereshenjte-s", per here te pare e degjoj.. ne fillim e lexova tersher..smiley me siguri kete fjale do ta kete shpikur ai tipi i TVSH, fortlumturia e tij..smiley

mbase edhe galdini...

Po puna e flamurit su morr vash.

sa shum lajme prodhon shqipnia mer jahu

39 situata kritike te reja perdit....

duhet nji project manager me majt rregull smiley

Ngremë zërin e protestës dhe njëherësh shprehim këmbënguljen tonë se nuk kemi për të braktisur përpjekjen me çfarëdo mjeti dhe metode që e drejta e jonë e pronës dhe e përdorimit të lirë të Kishës së Enorisë së Hyrjes në Tempull të të Tërëshenjtës Mari të realizohet plotësisht.

smiley

cfare do me thene kjo: "..me çfarëdo mjeti dhe metode..."???smiley

nga titulli kujtova se ishin rrahur kleriket me njeri tjetrin, por qenka ndryshe.. me qe ra llafi, sherr mes klerikesh ka cdo 1 Janar ne kishen e shenjte te ortodoksve ne Jeruzalem... prifterinj grek vs prifterinjve armene. sherr shekullor, zihen kush do pastroje korridorin pas liturgjise.smiley dhe e forta eshte se meqense jane gati per te pastruar, kane dhe atributet perkatese ne duar... kercet fshesa kokes..smiley

kurr se kam marr vesh tamam pse zihen, megjithse i njek vazhdimisht smiley

kto jan ba si vrapimi me demat ne spanje. atraksion turistik. ato me blu ishin me te forte, si armen dukeshin. 

imagjino, i thone kolegut- kthe faqen tjeter- e kthe ai i shkreti, ja kercasin ne grusht smiley

hall i madh me qen polic atje.

Turp! Turp! Turp!

Po ku jane ata gimce, ata MAVI, ata laos e ku di une se cfare, atehere kur duhen?

Xhandare...zaptije...fare e keqe!

I nderuar Kryetar i partise z. i  Tredhur !

Ti duhet te kuptosh qe nuk eshte ceshtje B.Mane , nje nga me te dashurit e partise sone te re .Ai eshte Skaner i Berishes dhe sikareve te tij Tope e tru Tredhur ! Mund te jete i vetmi qe e ka skanuar Intrigen e tij ne cdo mm., gje qe patjeter nuk pershtatet me idete e madherishme te Djhjerroristeve berishiste qe rrezuan kulshedren kamuniste dhe prune zogorine e Madhe te lefqenesve .mendoj se Partia mund te beje kujdes para se te arrije ne keto perfundime

Ja si mendoj qe duhet te na rezultoje ne llajo smiley   Ky vendim eshte ceshtje GJYKATASH te cilen ti ne te kundert  me kercenimet Janullatosit e Shtetit Gjemboro - Ligjor , duhet te rekomandoni ta ndjekin ne shkalle te tjera deri ne Hage . Me dijet qe zoteron  ky me 1 mbrapa , mund te jepet nje ndihme shume e Madhe ne kujtese per Organet Tona smiley se kamunistet i kane prsihe Kiushat e Xhamijat popullit .Kjo mund te ndikoje qe te riktheje Vendimete edhe Gjykata e Stasburgut !

Ketu them se duhet te ndalet Partia jone e Re dhe ta shfrytezoni JU per ngritjen e prestigjit te saj dhe Autoritetin Tuaj .

Respekte per tredherine tuaj si pisome smiley vecse babasqapin mundohu ta Konkurosh duke e kuptuar dhe duke sqaruar perfundimisht veten me pyetjen : a kam lidhje une me kuptimin e te shkruarave , apo i kam si Fjalekryqe per te vrare Kohen ne Kanadje smiley .Kete paragraf te fundit lexojeni vetem Ju se mos e lexojne dashakeqijte e Partise sone !

cfare do me thene kjo: "..me çfarëdo mjeti dhe metode..."???smiley

do i hyne muhabetit po qe nevoja...

Turqit kishin nje metode "interesante" ne raprezaljet qe me pas u kthyen ne gjenocid ndaj armeneve: shkonin dhe provokonin incidente, e kur ndonje "gjaknxehte" armen ua kthente flake per flake, keta ua kthenin 10 fish. I perdornin bukur pretekstet dmth... smiley

ministria e perbrendshme e turqise qe i therri ermenet e gjore ishte plot me shqiptare,sulejman delvina ishte nje nga ata.genocidi ndaj ermeneve ishte holocausti i pare i shek XX, ne me krenari lame gjurmen tone.

po Hitlerin nga Troshkeza spo e permend? smiley

Sulejman Delvina bashke me shtetin Turk(osman)  i dalin vete zot bemave me Armenet.

e shikon ti, shqipot na qenkan nismetare te holokaustit ndaj armeneve? e shikon ti c'xhevahire nxjerr nga goja kjo 2265.

 

Jo nismetare por pjesemarres shoqja kujdestare.

mire mire moj konviktore shembullore. po meso mire historine, se nuk thuhet ermen, por armen.

i di ti te gjitha, si ato budallalleqet qe na tregoje me tunele ne kufirin shqiptar qe shkonin drejt greqise. hap jo vetem syte kur lexon por ver dhe trurin ne pune se jo cdo gje qe fluturon hahet.

dhe o provinciale po te them, qe pjesmarres ne genocid dhe kunder popullit te tyre kishte dhe vete armen. e more vesh tani konviktore?

 di ti te gjitha, si ato budallalleqet qe na tregoje me tunele ne kufirin shqiptar qe shkonin drejt greqise. hap jo vetem syte kur lexon por ver dhe trurin ne pune se jo cdo gje qe fluturon hah

Si urdheron shoqja kujdestare.keshillat e tua do ti mbaj gjithmone parasysh.sa here te vijne vizitore merr ndonje chill pill mos e nxirr inatin me muasmiley

asnje inat s'kam me ty. po ti me habit me lehtesine se si i beson ca gjera qe jane kundra shqipove. tunelet bejne mu. dhe vete e ke thene, se shpika une.

ke gje te na thuash se mos eshte hapur ndonje tunel tjeter, me maqedonine apo nen det me italine?

dhe nje gje tjeter moj konviktore. ne perandorine osmane, ne kohen e genocidit kunder armeneve, ne poste shume te larta te shtetit kishte nga te gjitha kombesite, perfshire dhe armen vete. 

po shpif shpif kundra shqipove se dicka do mbetet. kjo eshte motoja jote.

tunelet bejne mu. dhe vete e ke thene, se shpika une.

ne fakt kete e ke shpikur ti.

le te vi korcarka se ajo tu pergjigj qe: c'ne moj 2265, gjyshi im ka qene ne ate kohe. c'tunele flet moj 2265?

do vi ajo nje dite. deshmimtaret ketu jane moj konviktore, nuk shpeton dot.

 

ketu po me ngaterron kot.nevertheless PPU eshte vend shkembimi mendimesh e jo nxjerrje dufi.

s'kam asnje duf po ti nuk kupton dhe humorin, aq seriozisht i merr theniet e tua kundra shqipove. fjalia e fundit me '' nuk shpeton dot'' eshte humor. s'ke nga te shpetosh se per te thene e ke thene, po ketu s'jemi ne gjyq por ne blog.

c'te bej une qe edhe humorin e perzier ti s'e kupton. keq me vjen por tamam konviktore 24 karateshe.

sa me humor qe jesmileysmiley

i pe tunelet e tua? heren tjeter be kujdes dhe na co ne hene, he xhan.

i pashe moj xhane , i mbake te gjitha ne dosje .c'kuptim ka qe sjell nje post te para 2 vjeteve qe s'ka lidhje fare me cfare po flasim?

ka lidhje me c'flasim. ta sqarova mire qe ne perandorine osmane kishte shume funksionare te larte nga kombe te ndryshme, po ti do qe t'i nxjerresh shqiptaret si flamurtare te genocidit armen. 

dhe kete te tunelit e mbaj mend se me ke habitur shume. kaq naive te jesh qe c'lexon, dhe ec babe se ashtu eshte?

ndonjehere, per hir te se vertetes, me habit ne ane te kundert, plot llogjike dhe realizem.

 ta sqarova mire qe ne ..

Ma sqarove moj xhan por une sqarimet e tua nuk i marr shume ne konsiderate.

A tale of two Albas:

mire mire moj konviktore

Si urdheron shoqja kujdestare

smiley gotta love metapeshk!

Dhe konkluzioni i shkembimit te ideve femerore intelektuale:

merr ndonje chill pill mos e nxirr inatin me mua

Loool...

 

 

e beri si shqipo kokshkembe tamam. me pergjigjesh se ke inat ...

ne fakt kam pas njohur Aspasine rahmet paste , punonte kujdestare konvikti.kishte ca llere gjithe lesh si burre dhe fliste gjithmone ne menyre urdherore.Mos bej kete mos thuaj ate , mendohu mire , ulu ngrihu , pushosmiley

ti ke njohur tunelet qe shqipot perdornin kundra grekeve, jo aspasine qe fundja, c'eshte? nje me lleret tere qime.

Me qafsh per cfare tunelesh e ke fjalen?

do mundohem ta gjej dhe ta sjelle, se ti s'mbake mend c'thua. kur enver hoxha ndihmonte komunistet greke dhe greket nderhyne ne kufi ...

medemek ne i ndihmonin se hynim ne tunel dhe dilnim nga tuneli ne greqi? ja ca xhevahire si keto ...

Eshte fakt i njohur qe komunistet greke kishin baza ne gramoz brenda kufirit tone prej andej organizonin raids ne pjesen veriore te greqise.Kete e kam thene persa i perket tuneleve kjo eshte produkt i imagjinates tende.

ja dhe korcarka c'te thote:

korcarka 28 Nëntor 2011 - 15:07 Permalink

"Gjithë armatimet dhe materialet që vinin nga kampi komunist futeshin në brendësinë e tokës greke nëpërmjet tuneleve."
Alba, kjo eshte thagme fare do thoshte Lira... po c'tunele moj? Keto kamionat qe thua ti u dorezoheshin ketyre te EAM-it brenda tokes greke, jo ne kufi. Im gjysh eshte plagosur e ka qendruar gati nje muaj ne koma pikerisht duke dorezuar keto kamionat. E di ku eshte plagosur? Ne zonen e Krisalopigjise - brenda tokes greke. Tani po ke qejf keshtu per tregime familjare te them plot une nga keto te provokacioneve greke... ne '47-'48, ne shtepine e tim gjyshi ne Korce kane qendruar me rradhe qe nga Zahariadhisi, Velusiotisi, Barxhota e deri te Markosi. Po kur flasim per historine sikur nuk eshte mire ta bazojme ne muhabete kafenesh apo ne "m'ka thene baba a gjyshi mue" (do thoshte Idrisi

Alba2265 - 28 Nëntor 2011 - 06:25 Permalink

Provokacionet ne gusht 1949

Para disa ditësh në shtypin e përditshëm lexova artikullin e Z. Nuri Dragoj për provokacionet e gushtit të vitit `49-të, të bëra nga ushtria greke ndaj territorit shqiptar. Si historian, si njohës i shumë personaliteteve të asaj kohe dhe si dëshmitar okular, nuk mund të hesht ndaj shtrembërimeve të fakteve dhe mosnjohjes së duhur të realitetit historik.

Dihet se pas mbarimit të Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri dhe Greqi u vendosën sisteme shoqëroro-politike diametralisht të kundërta .

Ndihma materiale dhe armatime ushtarake për EAM –istët vinin dhe nga blloku komunist dhe hynin ilegalisht në territorin grek nëpërmjet kufirit bullgaro-jugosllav. Pas rezolucionit të Bukureshtit në qershor të `48-ës, Jugosllavia titiste u përjashtua nga blloku komunist dhe u cilësua si “Kali i Trojës” në lëvizjen komuniste.Qysh në verën e vitit 1948-të shteti jugosllav ndaloi çdo ndihmë për eamistët grekë dhe mbylli kufirin me Greqinë. Në të njëjtën kohë, ushtria qeveritare greke mundi të vendosë kontrollin gjatë kufirit greko- bullgar. I vetmi vend që mund të ndihmonte nga ana tokësore forcat komuniste greke mbetej Shqipëria.

Qeveria e Enver Hoxhës u tregua e gatshme për të zbatuar urdhrat e Moskës, që territori shqiptar të kthehej në një trampolinë për të furnizuar komunistët grekë me çarëdolloj materialesh në funksion të marrjes së pushtetit. Çdo muaj në portin e Durrësit mbërrinte nga Kostanca e Rumanisë një anije sovjetike e ngarkuar me armatime ushtarake dhe materiale të ndryshme për të furnizuar EAM-istët grekë. Anija shkarkohej natën nga një repart ushtarak special dhe ngarkohej në 50 kamione “tatra” duke u nisur menjëherë për në zonën e Bozhigradit dhe Trestenikut të Korçës. Ky material merrej në dorëzim në kufirin shqiptaro-grek nga përfaqësuesit e EAM-it dhe nëpërmjet tuneleve që kishin hyrjen në tokën shqiptare, transportohej në brendësi të tokës greke.

Qeveria komuniste shqiptare në bashkëpunim me EAM-istët kishte hapur themele dhe ndërtuar depo për të furnizuar komunistët grekë në sektorin e Bozhigradit dhe Trestenikut e të Gramozit. Gjithë armatimet dhe materialet që vinin nga kampi komunist futeshin në brendësinë e tokës greke nëpërmjet tuneleve.

Ja keto budallalleqe na sjell ti ketu.

 

Fakti qe enver hoxha i ndihmoi komunistet greke eshte i ditur dhe e ka pranuar edhe vete ai.Vete stalini u kerkoikomunisteve  grekeve te pushonin aktivitetin e tyre sepse po rrezikonin sovranitetin e shqiperise.artikulli qe kam cituar pretendon ekzistencen e tuneleve jo une , fakt qe pak rendesi ka sepse shqiperia u kishte dhene konak koumunisteve greke.greket duke sulmuar gramozin bene te njejten gje qe ben izraeli fjala vjen kur sulmon libanin per te asgjesuar bazat e hezbollahut.

artikulli mund te na coje dhe ne hene dhe mars, po s'eshte faji i artikullit, se budallenj qe shkruajne ka plot. 

apo artikulli e ka fajin dhe ti i beson te gjitha si besimtare e mire e zotit. jepi se mire e ke. ke ndonje tunel tjeter me maqedonine apo italine? ndonje artikull te famshem per te sjelle? i lexon ti para se t'i sjellesh ketu? apo hajt te shpifim sa mundim.

apo artikulli e ka fajin dhe ti i beson te gjitha si besimtare e mire e zotit. jepi se mire e ke. ke ndonje tunel tjeter me maqedonine apo italine? ndonje artikull te famshem per te sjelle? i lexon ti para se t'i sjellesh ketu? apo hajt te shpifim sa mundim.

Pse duhet te besoje ty dhe jo artikullin?Kush je ti qe paske monopolin e te vertetes?

mire mire smiley

Me habiti kjo ngjarja, por komentet jo. 

perse? 

perse per ke, per ngjarjen a komentet? 

ngjarjen, komentet jane garnityre

Po e para gje eshte timing.

Nje dite pas te kremtes te Shen Merise. Disa dite pas mesymjes te AIAse, qe te behet lidhja e plote dhe e qarte. Mbaka ere muhabeti. Pervec kesaj, pak dite para nderrimit zyrtarisht te pushtetit. Neper filma, thuhet, timing me i volitshem per te bere deme, eshte momenti i nderrimit te rojeve.

po pranej te pyta perse te ben cudi... 

se nuk e prisja. Nuk isha ne ate state of mind. 

C'lidhje ka orgjia me kete lajm bre Hoppa, na habise. Apo ke fantazi per orgji tek pallati i kultures ne menyre qe mos kesh te besh me injorante? smiley

me pretekstin e përmbarimit të vendimeve gjyqësore

Taci Oil paska rrahur ne menyre barbare prifterinjte nga inati i falimentimit te kompanise?

 

Une kam pasur ne mendje (ka ca kohe), nje projekt, per te perfshire gjithe vendet ortodokse te Ballkanit (e me gjere) ne ruajtjen e trashegimise - e sic po duken bathet, edhe te integritetit se pari fizik, te ortodokseve shqiptare. 

I sugjeroj KOASH-it ta marre seriozisht. 

pervec "kohes" ti si menon se duhej te veprohej? A duhej te lirohej "Naimi"?  Per te tjerat masanej, te siguroj se serbet e greket do ishin gati me ardh me me te mbrojt ty e mu...

Po koha i shpjegon te gjitha. Cfare sjell momenti thone, nuk sjell vete jeta. Per natyren jashtekohore te ceshtjes, nuk e di. Po cka pashe te ndodhte, ishte krejtesisht e panevojshme. Ku eshte dhuna - po thone me lart, po mire se edhe rrezimi i kembanores aty ne sy te njerezve "paqesore" nuk ishte. 

Ti pastaj e di qe aty ka qene kishe dikur. Para Naimit.

edhe se ka qene kishe dikur perpara shtepise se kultures?  A ka pasur nje kalim sipas rregullave e ligjeve te objektit te autoriteti i kishes? Perse diskuton me? 

Keta legena qe vene kunja (duke filluar qe edhe me zaptimin e shtepise se kultures) per te percar njerez duhen rrahur si gomari ne lem!

Pagezimi nuk ta paska lare paganizmin. 

po uje me vaj eshte i shkreti, te kish cik Tide brenda hajde de.... bile ndiej se me ka mbuluar si sere veset... smiley 

Atehere nuk e meriton mbrojtjen nga serbet dhe greket. Atehere mos ver kordone te kuq ne dritaren e shtepise tende. Zgjedhja jote.

do ti perballojme te vetem vellezerit musulman Kavo... une, ti, Amerika e kush do te na bashkohet tjeter...

Leri mer llafet, se edhe ti kriptoislamik je. Na ben si burre i ndershem. Palo prift...dmth palo i krishtere desha te thosha. Sikur ne vend te Kishes te kishin ndertuar nje shkolle greke, sic na e la amanet Shen Kozmai, atehere po. Por te shembesh Kishe per Pallat Kulture? Kjo eshte Paganizem. Dmth kriptoislamizem fashist. 

p.s Dhe mos me thuaj qe nuk ka lidhje me djegjen e kishave ne Egjipt. Shikon rrushi fikun e piqet mishi, a si eshte ai proverb.

Prova e zotit nuk eshte mekat, KAVIR!!!!

Beje ben se nuk ja ke kishes me hile, dhe zoti te beson, po a te beson bota?

ti cabron, qe futesh si pyke, kam dash te te bej nje pyetje: i mban mend te paret e tu te krishtere, apo historia u fillon qe kur filluat te beheshit synet? 

Mesa di une, ata te paret e te pareve te mi, nuk ishin fise shtegtare si sllavet qe u fillon historia "pas Krishtit". Madje historia e te pareve te te pareve te mi mbaron aty ku fillon "e jotja". Dmth atehere kur ne vend te kultures vendase (ose edhe helene, pa asnje kompleks inferioriteti) na erdhi qelbezimi oriental. Dhe ne vend te koloneve helene (qe u ndritte shpirti aty ne Apolloni) filluan te na vijne vemje anadolli, me kryq, shpate, gjysmehene e jatagan.

 

he mor loqe a i di te paret e tu te krishtere si e kane pas emrin a jo? Cpo me thua poopycock-lliqe. Sot eshte 16 Gusht 2013 PAS KRISHTIT. 

Dmth sipas teje, kur i ben m... siper nje m... ai m.. i pare shnderrohet ne mjalte?

Ore ato per pagane e vk-lliqe jane psikopatite tuaja te mbuloni synetllikun. Po hajt tashi. Ti nuk i njeh te paret e tu te krishtere - cpo me flet per para 1500 e pirdhu vjetesh? Ti nuk ua di emrat, e jot gjyshe psh e klasifikon "tjetrin" si "kaurr". Kur e klasifikon tjetrin si "kaurr" si e klasifikon veten? Mos me thuaj Ifigjeni! Si ta ka emrin gjyshja mor cabron? Imja Ollge. Tendja si e ka emrin "pagan"? Cfare, ste pelqen cfare je? Me plasi trapi. Po mos me thuaj se je pagan, se po qeshin dhe kecat e shtire.   

nemesis nje pyetje si i krishteri te krishterit, se si shqiptari shqiptarit me sa po te lexoj nuk ben.

A e di se edhe krishti eshte bere synet?

smiley

burn!

c'e pyet o sterio. ai i gjori kujton se gjithe bota vertitet rreth ortodoksise dhe gjyshe ollges. lere aman se aq di!!!!

Gjyshja ime (ndjese paste) ka pas dy emra. Nje te krishtere e nje mysliman. Dafine, e kishte emrin e krishtere. 

Nuk kam thene qe jam pagan. Ti ke thene qe "jeni pagane". Une do te doja te isha pagan. Sic e the edhe vete, paganizmi vdiq qe kur u masakruan paganet neper stadiume e neper faltore, e kur u dogjen bibliotekat antike nga te krishteret e qyteteruar. 

KAVIR, ku veteeeee????!!!!!

Aty ku ishte nisur "Shen Thomai" smiley

Hajde gjyshe hajde smiley

Mire, shko se te bejne keta pagan. Ti po ske marre vesh se kalimi nga paganizmi ne krishterim solli humanizmin, je zero, fushe fare. Nuk behesh dot gje. 

Kur e paskam thene kete une?

Edhe ti akuzon ateistet si kriptoislamike. Una faccia, une razza, thote taljoni.

ps. Flm Vlora. smiley

+1

Kerko per detergjent tjeter. Dashke dhe Tide zotrote. Something's fishy here.

eshte teper e veshtire per te gjykuar mbi rregullat e ligjet ne ate vend. Ku di une, me rregulla e ligje po ua merr baca SHQUP-in. Deri tani ka pas maliqe e jo ligje. Si pastaj edhe cfare qe ishte kishe? Po ka qene kishe de Bame, ne qender te qytetit! Une nuk di ndonje institucion te funksionoje si "qender kulture" me, nuk ka as komitete qendrore, as shtepira kulture. 

Ne plan te trete, ky ndryshimi kishe-qender kulture, eshte shume ironik. Shpjegon shume mire 50-vjecarin. Ne plan te trete... por pa kishe, pa "shtepine e kultures" origjinale, ska si te kesh tjetren. Keshtu qe ne nje fare menyre eshte poetic justice ky ri-shnderrimi sh.k-kishe. 

o nemesis, 

Po me argumenton si Sala per SHQUP-in o vella. Nuk ka mbetur cope tjeter toke ne Permet per te ndertuar nje kishe te hajrit? Ti je i iluminum; kjo levizje e fese kundra dijes (sado e varfer kjo e fundit sot) mban era mesjete e duhej te te rrinte normalisht ngushte.

boje mer nji projekt, gjejme fondet, e ngrejme nje kishe qe ndero te gjithe... Nuk besoj se kisha ne Permet eshte lene pas dore per pune fondesh... smiley 

Nuk e di ku po e sheh o Bame kishen kunder dijes. Se une nuk shof dije gjekundi... Kisha per komunitetin ortodoks ka qene burimi i dijes. Shkollat i kemi pasur ne oborr te kishes, gjithnje. Ortodokset jane ata qe jane sot, per shkak te kishes - e me pas shkolles etj. 

Po mire mo, e bejme ate pune, ketej ka plot kisha te tilla qe e kane me mbishkrim madje: filami dhe fisteku, per shpirtin e prinderve etj! Po puna eshte se aty kishte dhune, e kjo nuk eshte e tolerueshme sepse "kisha mund te behet diku tjeter". 

si fillim une nuk e di se kujt i ben nder qe ne emer te kishes e zotit, te zaptohet "Naimi" Aty duhet pare si fillim them une... 

Shqiptaret jane ata qe jane sot, se jane shqiptare i dashur vella. Sa per kisha pastaj sic ti e di, ka pasur edhe ajo stadet e veta. Ka pasur kohen e mesjetes kur shqiptarit per shekuj me rradhe nuk i lejohej te kendonte ne gjuhen e vet, dhe stadin e iluminimit. Keta qe vepruan ne emer te kishes e te zotit me ngjajne me ata qe ndalonin kendimin shqip ne kisha e qe shkuan aq larg sa te vrisnin prifterinj shqip kendues. 

para se te ishte "naim" ishte kishe pra. I gjithe problemi eshte se po e nis pas 45'es. Po ka pas edhe jete para 45'es. Nuk ka pas "shqiptare" ne kohen e mesjetes, ka pas arberore. Arber. Shqiptaret thote ky robi u quajten keshtu pas shek XVIII. 

Bame, nuk kam se ca te te bej, keto reagime qe ke ti, me duken pavlloviane fare. 

Nuk o problem se si te dukem une ty, problem o qe ti nuk e sheh si problem te marrmen me dhume te nje objekti qe SOT nuk i takon me kishes, dhe qe nuk ka as edhe nje lloj ngjashmerie me kishen e perpara 45-ses. 

Mire Bame, mire. 

me sa di une jane nja 3 qisha te tjera ne ate bythe vend.

Ka thene Jezusi i shkrete "jepi cezarit ate qe eshte e cezarit", po ku e degjon jezisin mo, u ka vjetru. gjykata thote nuk eshte e jotja, ai thote nuk dal.

per sa shifej ne video dhune kishte, por ishte dhune e prifterinjeve ndaj policise private. dhe per ta mbyll bravo i qofte atij kryetarit te bashkise se permetit qe e coi deri ne fund, se kishte fite qe e kerkonte pronen qe i perket qytetit te tij. kishat kan lek boll, te bejne kishe qe te pakten te ngjasoje me kishe jo si zyre e ujsjellsit. 

lajm i mire, lajm i keq, s'me plas fare:

lajm i miresmiley

Ps. edhe per menyren tinezare sesi po perpiqeshin te ndertonin kishe brenda mureve te pallatit si dhe per veprimin anti rryme.

nejse, Bledar Mane paska qene cun per smari se ky si drejtor i shtepise se kultures e paska mbajt gjalle ket ceshtje. Gjej rastin me kerku falje per ca mund ta kem sha. Koha provoi qe shoket ktu paskan pas te drejte per personin e ktij.

Qeni qepen te haje, u beme edhe ne Europe.

Ky eshte nje ogur i mire, qe e tregon qarte qe Shqiperia hyri ne Europe fale Partise Salia Demokratike. 

Mbajeni mend kur te vije Edi Rama ne pushtet, do na nxjerrin prape nga Europa dhe do na behen flamure kuq-e-zi.

A nuk iu pata thene?

Mund te jem dhe gabim  z. nemesis po ky rast me duket i paster  "hidh nje gure per rrathe "!

Je fut ne nje qorrsokak dhe ja pse ? Ne se do ti shkojme Logjikes tuaj se eshte "Prone Ligjeshme e Kishes " atehere duhet te vertetosh me dokumente te Ligjeshme !Kush eshte pronari i atij Objektii ? Ku eshte dokumentacioni perkates qe verteton lejen per ngritje Objekti ? sa ka kushtuar dhe kush e ka financuar ? Cuilat jane taksat qe ka paguar ? ne c'banke i ka derdhur ? etj

Dhe po te vazhosh po me Logjiken tuaj te "te drejtes se pare ' ..... kush ja dha Kishes ate Truall ?

Sa me larg nga kjo Linje .Te  shohesh e te kerkosh Drejtesi duke shfrytezuar nje Intrige Bajraktarene nje Shtet kam -kum Antiligjor ne cdo vendim ,  per momentin per Interesa feje je NUL .Si ti ashtu dhe Intriga e Berishes .Ose dilu per zot arsyetimeve ! Ai eshte Nje NUL Politik sepse e riktheu ate Objekt me vendimet e tij per Pyke midis popullit te Permetit , duke e vleresuar si nje Popull pa Histori por te "grabitur nga Diktatura " Ti po kerkon ta mbash ne te njejten rruge per nje Popull pa Kulture e pa Historise ja kane grabitur Kishes !

Prandaj do ishte mire te mos zgjeroheshe me "vatra kulture " dhe "ate kohe ' sepse jane vertitje e Guri t te Mullirt Kot .Rrjedhimisht keto te shpien ne vertitje e vertitje te pambarimta  .Feja per shqiptarin qe ti do ta kuptosh por do jete shume Vone eshte THIKE mbas shpine , dhe ky nuk eshte nje konkluzion Thjesht ateist qe si duket te kane mbushur mendjen Perrallat e Babasqpitapo te Janulaltosve !

Dhe po pate KOHE, personale e kam , pa detyrim , mundet dhe te mos me perfillesh Shpjegon shume mire 50-vjecarin.... A ke ndonje xeberthim te kesaj natyre  poetic justice..pa te mbetur hatri !

 

Sa më shumë lajme të tilla. Po ky Nemesis çfarë ka që përdridhet si bisht nepërke? A nuk na thua pse u merakos eladha për kishën ortodokse shqiptare? Apo nuk quhet aspak e till nga ana e tyre ashtu si në mesjet vazhdojnë qirjet matan.

U cliru dhe Permeti me i llaf .

Desha te shtoj po nuk kisha germa ...Mbaji shenim Fjalet e Kryetarit se Reagoi dhe po i kerkon falje Manes nga nje Nivel i riperteritur shpirteror !

Kush jane keta te reagojne? Kush po i pjerdh dmth? 

Ate mos e thuj , jemi shume te shqetesuar per reagimin smiley

pune ditesh, dhe liroheni nga pergjegjsite... smiley 

Shume te gjata po na duken keto dite .

S'i pjerdh ti, po i pjerdh une - ka qene nje batute e vjeter.

ndersa nje batute tjeter ka qene kshu Kavir..  nje sherr i vogel verbalsmiley,  mes nje punetori dhe dhe nje tip pergjegjesi a shefi ne nje fabrike ne Vlore..   nejse, i thote  punetori shefit,  qe po e kritikonte:  -po ik o shef ,  kush te  pjerdh ty....   -ca the ti.. mua me pjerdh gjithe Vlora, tha shefi krenar..smiley

kjo ishte mbas pilafit, reagimin e pare grek e bere ti te peshku

Kujt i plasi Trapi.. se "protestuan" Lamashet ???!! dhe Sherbetoret e Lamasheve! 

C'pune ka Greqia me problemet e Kishes Ortodokse Shqiptare? A reagon Greqia per problemet me pronat qe ka kisha e Bullgarise a e Serbise, a e Maqedonise me shtetet e tyre?

Keto reagime e demaskojne krejt kishen e Janullatosit, qe ne fakt nuk eshte as autoqefale e as shqiptare ne udheheqje.

si ore c'pune ka? po eshte mema e ortodoksizmes more i paudhe! kush do na mbroje nga islami ekstrem?

kshu konkludun shoket?

Po ai Erdogani qe vjen dhe falet ne mes te Prishtines me kryeministrin kosovar,nuk ka asnje lidhje ??

 

po flet pa lidhje. Kryeministrat te bejne c'te duan, Greqia s'ka pse reagon per problemet qe kisha shqiptare ka per pune prone me shtetin shqiptar. A reagon Shqiperia per problemet qe mund te kete kisha greke me qeverine? Autoqefalia e kishes sone e arritur me mundime me Visarion Xhuvanin dhe Fan Noli u zhbe nga Janullatosi prandaj kisha ortodokse shqiptare eshte kthyer ne dege te kishes greke, kshu qe reagon Greqia.

Kisha qe drejton Janullatosi,perfshin edhe greket e minoritetit,ndoshta prandaj reagon edhe Athina.

Ndoshta moj  Ndoshta... Po Nuk ka Minoritet ne Permet moj shoqe apo vari Kurin ktij muhabeti..

Si ne Permet si ne Shkoder,nje kishe eshte dhe ajo eshte sulmuar

Une kujtoja se Vetem ne permet ishte ky problem... Mos ka ndodhur ndonje gje andej nga shkodra  moj aman dhe nuk di gje une me "drejtorin".

 E di perrallen e gozhdes se Nastradinit ti mo? enje kjo pune qe thua ti.

Eee jo. Kisha ne zemer te Permetit eshte autoqefale, popullore dhe socialiste. Nuk eshte sulmuar kisha, po eshte cliruar prona qe e kishin zene pa leje. Une jam vete ortodox, po ne na kane mesu te respektojme pronen e tjetrit. Po nuk dha kisha e para shembull pozitiv, nga kush pret ti modele kulture? Nga Marika?

Ngadale o njeri se po nxjerr edhe Laver Bariun minoritar. 

 

Pse, nuk e di ti PF qe Laver Bariu eshte minoritar?!?!

Po shikoje vete o burr, nuk ke pse dyshon....

http://www.youtube.com/watch?v=e5ji_XmjPBs

andej nga minuta 2:13 e shikon edhe nga afer, dhe kujt po i "gerneton".....

pse c'kane greket e minoritetit? Ju preku kush pronat e tyre. Jo. Ahere Kisha Autoqefale shqiptare dhe shteti shqiptar i kane llogarite bashke, nese do te ishte me te vertete autoqefale por nuk eshte, eshte kthyer ne dege te kishes greke.

Po shqiptari MehmetAliu qe ne vend te merrej me çeshtje kombetare krijoi Egjyptin dhe me pas Morsin qe e mbrojti Sala qe mbrojti Erdoganin bashke me Trockin qe e vrau Stalini ne Meksike me mjeket e tij personale te Bllokut te Udheheqesve qe ishin te lidhur me kristeros meksikane qe nuk i dhane pare permetareve te ndertonin kishe, te duken tere keto pa asnje lidhje? 

Mu me thane qe Sula eshte xhindos keq me Athinen. Edhe ato licensat per varre greke do ia heqi.

hehe se ke muhabet te embel ti smiley  Pa ftilloje me tej kete muahebet.

Ky muhabet ka fillu qekur Athina nderpreu pensionet

Te jene te bindur Greket qe shqiptaret jane Zot ne truall te tyre . Besoj i mirepresin shqetesimet jo vetem te Grekeve por edhe te Romeve edhe te Ujgureve edhe te Fondamentalisteve terroriste Iraniane , por zgjidhjet behen neTruallin Shqiptar .  Dhe la ta kujtojne nje fjale pervoje Shqiptare  " Harro Mushke Valarene / se Sali Babasqap Berishen e dhjene "

Kerkohet qe ju Greker , te ngriheni mbi Hilete e Armiqesite shekullore me Prifterij e Hoxhallare aq me teper Mbi Intrigat e perfaqesuara nga Vendimet Bizantine , te nje ish Qeveritari , qe mos Ju raft Kurre per pjese as Ju , si Berisha , sepse edhe ne do kishim Keq si fqinje !

oidriso; " .... Dhe la ta kujtojne nje fjale pervoje Shqiptare " Harro Mushke Valarene / se Sali Babasqap Berishen e dhjene " ... "
smiley te marrte e mira te marrte smiley

Djema, per kete teme s'doja fare te lija koment dhe i lutesha Zotit te mbyllej me sa me pak komente kjo teme, duke e ditur se temat fetare sjellin grindje n'mes shqiptaresh, mirpo s'ke e thone, djalli kish bo punen e vet.
I lutem admineve, qe nga mendja me duken adoleshente, te nxjerrin tema ekonomike, se dhe situata eshte e tille, dhe temat fetare ti lene menjane, aq me teper qe aty (ne Permet) ka pune gjykata dhe Permbarimi, dhe kur vendos gjykata dhe zbaton Permbarimi, eshte e kote te vazhdosh te kakarisesh.

I dashur Pjer, nuk eshte hic teme fetare, por vijim i nje politike te felliqur per megalidhene greke.Eshte vijim i politikes greke per greqizimin( gabimisht i thone helenizimin se keta nuk jane pasardhes te heleneve por bastarde) e jugut tone.Kjo duhet rrenjosur jo duke ju larguat por duke i shqyer zemren e saj me gjak te mpiksur, te zi...

E di i dashur, por jetojme ne mes fanatikesh fetare qe ju duket ferra ibrahim dhe te marrin fjalen shendet per plaç, prandaj i duhet shmangur debateve fetare apo kur marrin rruge fetare. 

Mire ua kane bere. Nuk ndertohet kisha mbi gje te vjedhur a zaptuar. Le te vene leke permetaret dhe te bejne nje kishe te re, sic u ka hije.

Nje gje me habiti mua ne kete histori ,kemi nje jete te tere qe themi skemi shtet, skemi ligje skemi gjykata, tani qe gjykata beri ket turp, po na dilka qe paskemi shtet,paskemi gjykata.

Si e perpjete me duket mua smiley

Titulli eshte tendencioz. Ska vajtur njerite heqe keyqin por per te zbatuar vendimin e gjykates. 

kshu nga titulli duket sikur kan pushtu shqipot malin athos. 

shtypi i lire, eshte me shkerdhat se kisha, se nuk ka as din e as imam po vetem interesa te uleta qe e mbajne ne kembe. me shit leter e nje rroge te mesme luftojne/prostituojne plenat.

Nje I vjeter I komunitetit shqiptar mme ka treguar per nje prone shqiptari ne Taksim qe ja ka kullufitur patriarkana e stambollit dhe e ka bere kishe. Dhe jam e sigurte qe ja kane puthitur aq bukur letrat sa dhe pika e lotit duhet te duket ne dok te pronesise.

Atij i cop toke i paskan mor po neve qe na kiu nonen turqia per 500 vjet ter territorin, na shkerdheu emrat, gjuhen fene e pafund kjo pune. 

pa turkun do ishe duke diskutu ne ndonje forum grek ose serb tani. 

edhe ca vjet me turkun, e do ishe vullnetar ne siri tani.

ndoshta po si mbreti i tyre, siç u be ai Aliu i famshem qe e nxori egjyptin nga moçali. qe hapi kanalin e suezit, qe i dhuroi napoleonit, kusheririt te tij, njeren nga shtyllat e famshme, etj, etj. 

me shume se gjysma e popullsise greke, ne kohen e pavaresise, ishte shqiptare. nuk ka ngel me asnje koker sot. dhe ca bole akoma vazhdojne t'i bin fyellit turku, turku. 

vejini te pakten re kryetarit te ri, qe ne turqi e beri viziten e pare, dhe jo rastesisht e as ndoshta se ja donte qejfi. 

ata qe sot jane fetare te devotshem, te çfaredo feje ta mbajne veten, nuk jane shqiptare. e kete e them me 100 % garanci. shqiptari nuk eshte popull fetar, sepse e ka pa diellin perpara jezusit.

per te mos thene se JeZus = Je ZOT/zeus ! pra eshte emertim shqiptar ne baze ose si me thene ajo qe e mbajme sot per fe, dhe qe po rren gjithe boten, eshte krijim shqiptar. perendite e olimptit jane baza.

Po me. Kam degjuar qe edhe Marie=marre je?

evangile/ungjill = u ngjall ! me shqip nuk e bo nona. ik bej çiçin tani. 

Ehe. Ishte shqiptari, kinezi, gjermoni dhe francezi dhe ne fund fitoi shqiptari. 

per te mos thene se JeZus = Je ZOT/zeus ! pra eshte emertim shqiptar ne baze ose si me thene ajo qe e mbajme sot per fe, dhe qe po rren gjithe boten, eshte krijim shqiptar. perendite e olimptit jane baza.

te dhenat arkeologjike tregojne se jezu krishti me origjine ishte nga Zgerdheshi , e jema maria nga mamurrasi.I ati ishte dhogaxhi me nam dhe emigroi ne arabi

mos bo si pidh i qut. po dite te lash pjatat, ja ke hudh jetes.

Xhorxh bushi eshte nga kruja me origjine. Alban bushi e ka kushuri. 

e kemi fjalen tek bibla nashi .do i vije rradha edhe g bushit.apostulli pal ishte nga rrushbulli, apostulli pjeter nga zemblaku.

Jezus karpenteri ishte korcar:karpenter= car pe derri

ka mundesi devollinjte jane ustallare pavaresisht se ca dede.

Peshku paska pas gallate sonte smiley epo mire hajt pershnetje prej Ka -Le - FOR_ Ne  smiley

Po Greqise c'i duhet qe prononcohet? Apo vete greqia i respekton te gjitha besimet, vuuu me xhami e me sinagoge greqia smiley

Greqia është një shtet i ndyrë dhe vetë grekët janë një populli i prapambetur. Kam ardhur në këtë përfundim jo nga urrejtja, sepse nuk ndjej gjë të tillë, por nga mënyra e tyre e mendimit dhe jetesës. Në rrugëtimin tim të përditshëm ndesh shokë e shoqe në Tiranë me origjinë greke dhe biseda me ta shkon vaj në tërë çshtjet, sa kohë nuk është futur në gojët tona feja dhe kombi.

Janë të ndyrë sepse janë megallomanë. E kanë kultivuar në shek XX megallomaninë, me demek kombi që i dha Europës shembullin primitiv të demokracisë, populli që lëvroi sëpari letrat e shkencat, artet dhe shtetformimin, por kurrë nuk deshën të reagojnë ndaj thënjeve këmbëngulse të studiuesve se "ju nuk keni asnjë lidhje me grekët e lashtë". Ata për nga ndyrësia konkurojnë me popullin çifut, i cili vlerson veten si "popull i zgjedhur"?!

Janë popull i prapambetur sepse ndodhen në pozitën e të vetmit shtet në Europë që shteti ende nuk e ka ndarë kishën nga vetja.

Greqia është një shtet i ndyrë dhe vetë grekët janë një populli i prapambetur. Kam ardhur në këtë përfundim jo nga urrejtja, sepse nuk ndjej gjë të tillë, por nga mënyra e tyre e mendimit dhe jetesës. 

Mendoj se jetesa s'ka të bëjë fare me ndyrësinë që ju shkruani. Pjesa tjetër e komentit do parë edhe për arsyen e thjeshtë se një popull i tërë nuk mund të identifikohet si prapambetur për shkak të disa politikave të gabuara në lidhje me probleme të caktuara. Personalisht s'kam ndonjë kënaqësi të flas për grekër por komenti juaj Petro është fare racist. Nacionalizmi është frymë e keqe për kohët që jetojmë, duke qenë të tillë deri në extreme s'bëjmë asgjë tjetër veçse bëjmë dëme s'pari tek vetë vetja jonë

Dëgjo peshk kuqalash! Mbase nuk gabon kur më cilëson racist. Edhe po të ndihesha i tillë, mbi ndërgjegjen time të siguroj se nuk do kisha asnjë brerje ndërgjegje, sepse pikpamjen mbi grekët nuk e kam ndërtuar në boshllëk, por mbi një përvojë të hidhur sjelljesh të fqinjve racistë (vërtetë racistë) mbi fisin e krahinorët e mi.

Duke qenë në origjinë një jugor, të parët e mi kanë parë e jetuar masakrat e 1913-tës. Më kanë djegur shtëpinë dhe më kanë vrarë të parët. Në një temë tjetër, këtu, kohë më parë Grava ka bërë një përshkrim ngjethës. Kjo histori u përsërit në luftën italo-greke, ku përsëri më dogjën shtëpinë dhe masakruan fshatin. E njëjta vuajtje ka shoqëruar time shoqe, me origjinë nga qyteti i Përmetit, ku sipas kujtimeve të vjehrrës, grekët therën popull sa deshën dhe grave u shkulën vathët nga veshët me gjithë copat e mishit.

Do jetë detyrë e nipërve të mi të harrojnë, ndërsa unë jo. Të premtoj se s'do ndodhi.

Shume prekese historia e familjes tuaj. smiley
Mendoj, qe pa dashur te ushqehet urrejtja, niperit dhe mbesat duhet ti dine keto histori. Te mos harrosh nuk dmth te urresh.

Historia e çameve eshte nje histori qe per fat te keq eshte folur shume pak.Kjo puna e uurejtjes eshte boumerang,humb shume me teper ai qe urren se sa ai qe urrehet

Tashti o Petro për Çamërinë është tjetër punë, unë sigurisht i bashkohem kauzes së tyre, kauzes sonë të përbashkët. Më vjen keq që komenti im ndikoi negativisht mbase tek ju. Unë uroj të mos harroni ju, dhe të gjithë ne. 

I bashkohem komentit të Hunter!

Petro, une kam edhe kushurinj greke, dhe mesa kam pare eshte e vertete qe fatkeqesisht jan te prapambetur, dhe shume keq te indoktrinuar kur vjen ceshtja tek debatet fetare dhe kombetare. Ata as qe nuk e perceptojne dot debatin fetar-kombetar, jane njedimensional, jan tru-peshq ne ate aspekt, dhe kur nuk ke se si te debatosh me dike eshte fanatizem, alkaiditizem. Nuk them se shqiptaret ne pergjithesi jan me te mire apo me te emancipuar se greket, por niveli i debatit tek shqiptaret (kuptohet flasim per ata qe kan nje fare niveli) eshte me i hapur, me realist dhe me i qyteteruar dhe i kulturuar se tek greket. 

Per cifutet besoj se je gabim. 

Maskrove greke e çifute...

Petro.... greket nuk jane as me shume e as me pak se shqiptaret, ne keto nivele shoqerore... mendoj une, tjeter gje eshte mendimi dhe qendrimi politik i lidershipit, i cili me patjeter deperton apo edhe ka ndikimin e vet te fuqishem tek shtresat e ndryshhme shoqerore. Vete shoqeria greke, si nje shoqeri e indoktrinuar nga besimi fetar, eshte e tille njesoj si shoqeria shqiptare e indoktrinuar nga komunizmi ne kohen e vet.  

I nderuar Petro !

 Popujt jane te mire apo te keq, thjeshte nga perceptimi yne ne kushtet  e mungeses se informacionit, ne kushtet e nje indoktrinimi ..kunder.. ne momente te caktuara historike e politike e keshtu me radhe... e njejta gje vlen edhe ne sensin e kundert..... Ashtu si ne, edhe serbet apo greket nuk na duan, bile na poshterojne me shume se ne ata, pavaresisht se ne e mbajme veten si nje popull mbrojtes dhe aspak sulmues, si nje popull qe nuk u kemi sjelle andrallla fqinjeve, por ne mentallitetin e popujve fqinje ne jemi ata te keqinjte dhe ata jane te miret... Keshtu eshte e ndertuar kjo bote jallane.... i dashur Petro...

Kam pasur nje babain e nje shoku nga Sauku...  kur vinte puna qe ne shanim sipas krahinave.... skraparlllinjte keshtu e kuksianet ashtu, .........shkodranet keshtu e korçaret ashtu.... ai na thoshte ..... kurre mos shani ne grup, e me krahine... asnje nuk eshte i destinuar qe te jete mbi tjetrin, jane thjeshte rethana te perkohshme apo te caktuara qe nje grup e bejne te dale ne evidence me shume se nje grup tjeter ne nje drejtim apo ne nje tjeter..... dhe ishte plak i mençur qe kishte lexuar shume....

smiley

mos bo sociollogji naive, po lexo shkrime te 1800 e do i kuptosh dhe greket por edhe shqiptaret.

si dhe urrejtjen e grekerve per shqiptaret. ne nuk kemi urrejtje fare per ta. ndersa ata (dhe serbet) NA KANE FRIKE ! se ne kohe te turkut kemi bere ligjin ne ballkan. dhe dita si duket po afron qe do ta bejme prap ligjin.

se nga mijte e kuptojne minatoret, se do dridhet galeria.

se nga mijte e kuptojne minatoret, se do dridhet galeria.

smiley I madh o Profili-im, paske punuar në Valias siq duket? apo në krom apo bakër në veri smiley 

puna eshte nder, thoshte partia.

por kete e ka thene edhe poeti me i madh francez Bodler-i. 

partia nenkuptonte pune te papaguar...

edhe ai poeti per pune te papaguar flet, ose si me thene per qejfin per te punuar.

ajo shprehja qe shumices u duket karagjoze, "me gezim po shkoj ne pune" eshte thelbi i kuptimit. 

puna per para, e ka paren si finalitet, jo punen vete. puna eshte me e pas punen si finalitet per gezimin qe te shkakton. 

se kulla e eiffelit ta zeme (ose nje kryeveper e çfaredolloj fushe, dmth), nuk behet per te fituar para me shume, por se nga ajo ti me merr gezim me shume.

Popujt jane te mire apo te keq, thjeshte nga perceptimi yne ne kushtet  e mungeses se informacionit, 

Alidems, te jape te drejte per sa me siper ne rastin e gjykimit apriori tonin ndaj serbeve apo grekeve si dhe te serbeve ndaj nesh. Por kurresesi te grekeve ndaj nesh. Greket, e kam fjalen per popullin grek, tashme mbas 20 viteve na njohin shume mire sepse ju jemi futur "si mizat ne shtepi"; ndaj cdo qendrim i tyre ndaj nesh, qofte dashamires apo qortues duhet marre ne konsiderate.

Me c'po lexojme kshu perciptaz,ndjesia ime eshte se kthimi ne identitet i godines,eshte nje veprim i drejte.Pyetja ime eshte;nese eshte vretet nje veprim i drejte,a ka ndonje ortodoks permetar qe e mbeshtet ate?

Eshte vendim gjykate Pjeter. Ata qe nuk e mbeshtesin le te dalin dhe ta cojne ceshtjen ne nje gjykate me te larte. Llogjika e shendoshe thote qe eshte vendim i drejte.

E kisha fjalen prncipialisht, gjeja eshte zgjidh drejt,se gjykatat e zgjidhen gjene ligjerisht,po jo gjithmone drejt.Une po kerkoj (ka shume gjasa qiqra ne hell) qe a gjendet dikush ta paranoje vendimin, edhe pse jo ne favor te tij.

nuk do ta pranojne deri sa kisha greke tu ofroje me shume sesa shteti shqiptar. 

reagimi njerezor eshte thjesht çeshtje interesi. nje grek nuk eshte grek pa kishen. jane te lidhur ngushte.

A ka ndonjë peshk jo racist, këtu, që t'i japë përgjegje pyetjes: çdo Ministria e Jashtme e shtetit Grek që reagon ndaj sjelljes së një enti përmbarues shqiptar në marrdhenje me një kishe ortodokse shqiptare? Kush ja ka ngarkuar qeverisë së Republikës Greke përgjegjësinë e mbrojtjes së komunitetit ortodos në një shtet tjetër?

Ja pra keto jane ato budallalleqet qe bejne lidershipet e ketyre vendeve qe rezatojne pislleqe dhe maskaralleqe, por qe kane ndikimin e tyre kapilar tek shoqeria.... Dhe lidershipi i ben keto per interesa te veta, njesoj si SAliu qe bente budallaleqe te tilla thjeshte per te terhequr vemendjen e shoqerise dhe partnerreve nderkombetare nga problemet me akute te shqiptareve.

I sapo kthyer në tryezën e punës me mendimin se duhet t'u drejtoj një falënderim peshqve, Hunter, Zana, Peshk i kuq dhe alidems, për këshillat e vyera mbi urrejtjen dhe racizmin, për dreq sytë më shkojnë dhe lexoj një dalje në shtyp të grekut Dule, i cili proteston për ngjarjen e Përmetit dhe e quan të gjithë këtë: luftë kundër fesë ortodokse.

Meqë mua nuk ma ndjen aspak për fetë dhe pasuesit e praktikantët e tyre e në sytë e mi ata marrin formën e skllevëve të vegjël ndaj dogmave, heq dorë nga falënderimi, i mëdyshur se mbase është më i pranueshëm një sjellje e pacipë ndaj të pacipëve.

ps: Ministria e Jashtme Greke, nëpërmjet zëdhësit të saj informon qytetarët shqiptarë se po ndjek me vëmendje çdo lëvizje dhe zhvillim...fiuuuu

Kjo për mua është ndërhyrje e pastër në punët tona nga ana e Greqisë. Sidoqoftë unë mendoj se të dyja qeveritë ajo në ikje dhe ajo në ardhje duhet të prononcohen zyrtarisht. Gjithsesi dyshoj për rilindasit, s'fundmi ata i puthën dorën mjekroshëve e orthodhoksisë pak ditë më parë..E fundit fare, kush pjerdh për Dulehanëmin..

ti i dashur petro je ne rregull,por nga kush kerkon mirekuptim !!  nga te tredhurit integrim-global-lubonjistet qe jane shumica ketu? nga jeniceret e partive pa identitet kombetar?  apo nga grekofilet qe nxjerrin koken hapur tashme ne tema te tilla?

sidoqofte eshte nje 10% ketu qe ka gjak shqiptar. nuk njane dhe aq pak po te kesh parasysh se pjesa tjeter kthehet nga fryn era,dhe era nje dite do ndryshoje drejtim.

shqiptari i vjetër po spekulon tashti, nga e dini ju se 90% këtu e dashkan grekun? Nëse ju kënaqeni atëherë ok, robt grekut me kuç e me maç, robt qeverisë dhe le të pirdhet Luboja..

Shqiptar i vjeter ke dal demode. Bota shkon sot drejt shkrirjes se kufijve, drejt kulturave qe afrohen, drejt qytetarit qe ndjehet mire ne cdo vend te botes. Dil nga kuvlija ballkanike e shih sa para ka ecur bota. Ke balotelin e zi qe luan per italine, ke ter ekipin e frances multikultural ke president zezak, ke kryetar bashkie himoseksual etk etj. E ardhjmja eshte me kolorit ndaj pershtatu se ke per te ngel si dinosaur. 

Ai spurdhjaku i Top-it në Përmet edhe kronikën e kish tendencioze. Nuk mund të mos binin në sy dy plaka ortodokse që çirreshin tërë kohën, "tuuurp, tuuurp...". Ndonjë pëllëmbë do e kish hak po ta kish marrë, por nuk ka dashur "zoti" të ndodhte dhe ka ikur i pa rrahur, por i fyer sepse e kanë...shtyrë.

E njfni Fatos Alimadhin? Eshte nje koke ai qe sikur mezi e priste ti jepej atij zbatimi i atij vendimi gjyqesor.Eshte i vellai i Adriatikut dhe njekohesisht nacionalist edhe me i thekur se i vellai.I betuar per kuder grekut dhe gjith atyre veprimtarive te atij djallit me mjeker, agronompriftit te Kosines.-nuk di si u permbajta e nuk ja ckula mjekren kur po bente akte per tu regjistruar nga kamerta- thote Fatosi.....
Per permbarues te tille ka nevoje , zbatimi i vendimeve.....Bravo Fatos Alimadhi!

Pra paska qene Grava ne kete mesele...hahaha,mbaroi ajo pune.Po ti mos i dekonspiro punet tuaja

Ja ku po e them qe nuk jam ndjere tere javen qe u mbyll kaqe shend sa me kete rast.Bash ne anen tjetter te faqes alit Golikut, ne kishen e vjeter greket theren me thika 217 djem e burra ...ne 1914. Po ne kete muaj dhe me ate rast un botova ne Republika ate krim te tmerrshem kunder njerezimit...Te pandeshkuar dhe te lene ne erresiren e koheve

pa shaka ,nuk e di kete fakt historik

Ke te drejte se nuk e permendin por u nisen apostafat reparte speciale te ushtrise greke nden komanden e Kollovoit dhe mblodhe 219 djem e burra dhe i futen ne kishen e Hormoves.I merrnin me radhe si per ti pyt dhe i thernin me thike dhe i hidhnin ne sterren qe zbriste poshte ne Vjose.Shpetuan vetem dy djem( qe te dy fshatare te mite) se duke qene cobane , te fuqishem, ja u rrembyen prej dore thikat xhelateve greke, ja u ngulen sa u hengri krahu dhe u hodhen mbi kufomat ne sterre.Naten kaluan Vjosen ... 217 bij nenash shqiptare u theren prej grekeve ne ate kishe.Ka dhe kenge ajo ngjarje e tmerrshme.Vajti dhe kolonel Tomsoni e i gjeti trupat qe qelbej tere krahina..Te pa varrosur.....Por Hollandezet.... Si ne Srebenice....!

Ka nje TEQE atje prane Farsales dhe Dhomokos, TEQEJA me e madhe ne Ballkan. Prone e Kryegjyshates, ndoshta me e madhja prone shqipetare jashte kufijve te Shqiperise Londineze. Deri ne vitet 70 atje jetonte i vetmi dervish shqiptar, qe mirmbante teqene. Se dhjetra mijerat e hektareve rrethues,i kane te tjere ne perdorim . Shyqyr te pakten qe punesojne argate shqipetare te post-91.

Shteti shqiptar eshte ne dijeni te plote per kte prone. Ambasadat nder vite gjithashtu. Mua ma ka treguar nje sekretar ambasade.  Nuk di te jete levizur qofte edhe nje guricke nga ndonje qeveri shqiptare, nga ndonje parti te drejtash apo nga shteti grek-mbrojtes i objekteve te kultit ne shtetet verdalle.

Oppss..ky i fundit ka levizur, ....sic di ai.....

Dhe @PF, nqs nuk e ke pare pergjigjen aty lart:

Po, Laver Bariu eshte minoritar, besoni apo nuk besoni ju....

http://www.youtube.com/watch?v=e5ji_XmjPBs

nga minuta 2:12 duket nga afer,,,,,vorio-epiriot i lindur....

Ka folur vete Laveri per kete videon o Bari, ka thene qe i kane kerkuar "te kendoje" per nje te shuar, dhe ka "kenduar".  Nuk eshte krim ky.

Nga ana tjeter, sot paska kendur edhe Janullatosi ne lidhje me kete histori, bash nga kryeqendra e Kishes Autoqefale Shqiptare, ne GREQISHT. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).