Se mu me duket se Shqipria eshte si vrime e zeze kur vjen puna ke zhvillimi i kesaj fushe... Me duket se jan ca autodidakta qe bojn ca gjona te shemtume, s'e kan iden ca bohet neper bot. Cdo websit/produkt qe reklamohet osht shum i shemtut dhe jo funksional, perdoren teknologji te viteve '90 se ather ka bo specializim Gudari me duket. 

90 Komente

Ata qe kerkojne te tilla website a produkte jane mjaft te kenaqur me ate çfare u afrohet, pra s'u behet shume vone se s'para marrin vesh. Marrin ne pune njerez te pashkolle qe mesojne dy-tri gjera ne internet dhe kaq, faqja hapet teper lehte dhe pagesa teper modeste.

Mund ta hap dhe une nje faqe te tille duke pare nje vidio ne youtube.

shof Hungarine dhe me duket si dita me naten me ne....kompani hungareze me treg boteror, konferenca te ndryshme teknologjie, spikerat qe shkojne ne ato konferenca.

shqiperia + kosova kane nevoje imediate per nje shkolle te forte teknologjie....do ngelemi njerez me bisht vallai

shko mer anej nga temat me lakra e damote se sje per ket pune ti.

she..si e qite ket informacion ti?

vet ke shkrujt mer qe je preshist. ene gjoja pare qe permend nga portugalia jane damotet zemerkau lol. do me na dhone men me hap shkolla IT and whatnot. pff

.....ti di me perdor miun me duket

F%@# IT, you need spell check in your life nukka!!

ti je specialisti rrjetit ke ambasada shqiptare ne 'zrael?

amb ktu ka nevoje per rrjet i here, pastaj specialist rrjeti lol

lol

un isha tu thon specialist rrjeti me ironi...po varja smiley

me verte eeee smiley

Vallai nuk di çfare te them prandaj nuk po rri pa thene diçka.

mu mdoke se ka dhe ka shume teknologji te çuar dem me informacion te paperdorshem.

Psh po rrisha si kukuthi çut i nat dhe mqelloi me pa parashikimin e motit ne nji kanal digjital shqiptar. Si i ra globit + e / , me beri me dije se temperaturat ne Australine Juglindore pritet te pesojne nje ulje prej dy gradesh ne ditet ne vazhdim por qe do ti rikuperonte fundjava. 

Lajmi,  i shoqerum me i muzik persuazive dhe ton qe nuk linte vend per dyshim e pasiguri, plus grafika me diellin qe i priste rete mespermes si flete rrotake sharre nuk me habiti hiç. Dmth kam qene gjithmone i parapergatit shpirterisht se temperaturat ne Australine Juglindore edhe mund te ndyshojne nga dita ne dite.

Qfare me beri te mendoj ishte habia se qdreçin i hyn ne pune shqipos kjo e dhene ose ky variabel me drejt te themi.

Pastaj i dhashe dum me ate timen, he mo se shperndaresi exkluziv i vererave ne Shqiperi do te dije se sa sy per qabe kane rrushte e asaj krahine shume te njohur per prodhimin e vererave te panjohura qe duke qene te tilla shiten me kosto te ulet, mbase.

Ose ai pushuesi i rropatur gjithe diten ne Durres, mbase dedukton se temperatura me e ulet ne Australine Juglindore do ti beje peshkaqenet te largohen qe andej dhe me durim bashke me shoqnine i futet llogarise se sa kohe i duhet peshkaqenit te pershkoje distancen deri ne Durres me nji ndalese ne rexhio emilia, mbase.

Shkurt nuk e di ça te them. Sot psh kishte nje lajm qe ne Berat a diku tjeter, nje 34 vjeçar e kishte shtyp pelte makina teksa mundohej me kalu rrugen. Dhe une e more ket informacjo mbrenda nji kohe rrekord. Se ça bej me te, tjeter muhabet, mbase llogaris me koken time sa kohe do i duhej kalimtarit gjynafqar me ardh deri ne Karolajna me nji ndalese ne azore, mbase.

Kaq kisha, kur tna vije furnizimi i ri tashi smiley

smiley

sa i perket pyetjes qe shtron, mendoj se vjen nga nevoja. nuk ka kerkese reale per internet ne shqiperi, prandaj dhe ky nuk eshte i zhvilluar.

Te pakten kufizojeni te folurin dhe te shkruarin gabelçe tek komentet, mos e lini te dali ne krye tek postimi/pyetja.

Si i ra globit + e /

Si edhe falemnderit per vizatimorin me metrazh te shkurter, Fiq.

Websitet jane pak old style de seshte perhapur ne mase dixhitalizimi,plus qe tregu ,sektori privat e individual ende nuk eshte fazen te kete interes per website

a ka pas ndonje konference te vetme mbi teknologjine ne shqiperi? jam i sigurte qe pergjigja eshte JO

po ti ke harru mor nosh.. qe KM dora vete shpalli programin "shqiperia digitale", dhe u zotu: se do te kete internet free, dhe kompjutera ne c'do fshat.smiley

 

 

kompjutera me internet falas ka vertet ne cdo zyre te postes shqiptare, te cilave u duhet interneti me se s'ben, dhe thjesht kane shtuar dy-tre kompjutera te vjeter ku mund te ulet kushdo, pavaresisht se s'mirembahen dhe kompjuteret jane me crt e jane blere si te rinj

a ka pas ndonje konference te vetme mbi teknologjine ne shqiperi? jam i sigurte qe pergjigja eshte JO

Per pergjigje te pyetjeve si keto qe ke bere ti, ekziston nje teknologji, meqe ra fjala, qe quhet google. Po teknologjine ne mase s'e fut deshira e njerezve, por nevoja e tregut, mundesia per ta perballuar, radha e gjerave, nese ke vrima te tjera me urgjente per te mbyllur, etj.

Konferenca te tilla behen ne Kosove ku marrin pjese dhe shqiptare nga Shqiperia me shume informohu te pcworld.al

E ke llafin per web design apo IT?

koncepti i web design o shum i ngushte. Une flas per teknologji qe mundeson sherbimet online, saas, paas, iaas etj etj

tashti Noshka i ben shume nder shqiperise kur e permbledh Teknologjine e Informacionit me menyren si reklamohet nje produkt online smiley

Pastaj ne krahason me Hungarine qe eshte vite drite larg nesh kahera.

Permend Gudarin qe ska piken , po piken piken e lidhjes smiley

Ja shif Noshken e shkruj smiley

p.s. Meqe ra llafi, me duhet nje Java Developer per nje lidhje serioze smiley  pune, shume vujtje per ta gjet....oii nane smiley

kush ka interes, mesazh n'kutine postare.

pasdite te kendshme !

e per ca e do ti nje java developer
lol...
une krahasoj me hungarine o shpyrt se rrogat atje nuk jane kushedi sa te larta ne krahasim me shqiperine dhe vetem 10 milion jane, po ka shume dinamizem ne teknologji, konferencat atje terheqin pak a shume te njejtet spikera si ne londer psh
ene mos me boj filma mu te thash smiley

or toç smiley

Konferenca me la gojen behen dhe ne shqiperi, se jo per gje por, kriteret strikte akademike, i shpien plot kaqole profesore te vendeve rrotull te vijne ketu qe kene referate ne konferenca nderkombetare. Dhe ja u be, Maqedoni, Mal i zi, Kosove etj quhet konference nderkombetare smiley

Pertej ksaj,inovacion shqiperia e ka shume te veshtire te kete, se nuk na le radhe njeri neve. Ceshtja eshte me teper te pershtasim ato praktika qe i aplikojne vende si puna jone e qe jane perpara ne ket fushe.

Po kjo fushe, sigurisht qe driver ka biznesin dhe kuadrin rregullator. Sa kohe qe biznesi eshte kale i ngordhur, dhe kuadri rregullator s'percakton e as nxit asgje, normal qe do ngelemi prapa.

Prape se thith krahasimin me Hungarine plako. Ku hungaria me shkollat, ushtrine, kulturen, zhvillimin dhe industrine, e ku neve ....!

Tashti, teknologjia do pare zogu, ene jo dhe aq pak pare. Do shume pare. Ket pune e zgjidh zhvillimi ekonomik dhe shkollimi. Te dyja bashke dore per dore.

Nuk msohen gjonat e reja me gishta , dhe me leter e laps. Ka nevoje per akses, ka nevoje per pajisje, ka nevoje per projekte, ka nevoje per konsulence. Ka nevoje per PARE !!!

Shkolla masanej, mund te ndryshonte dicka, nisur nga nje kuazi tradite ne shkenca natyrore te formuar gjate diktatures. Po asaj tradite i ka hup boja.

Tashti une t'them qe m'duhet nji Java Developer , edhe paret i kam.

Ja ky eshte problem, pare kam , puntor skam !

ktu duhej te bonte derman shkolla apo deshira per tu veteaktualizuar e te rinjve smiley

por vari lesht, shqyr eshte Folie ,Jali dhe Dhermiu. Sometimes you might get free sex !

 

 

 

 

 

e mir, mu me qa zemra kur shof hungarine (budapestin dmth) se te ishte dhe tirana ashtu. por s'ka per tu bo naiher se qe shkollat i kemi berrnut. merre me mend...pagu leke tjetri me ble noten smiley

shnet mo

 

nuk varet nga shkolla, por nga nevoja me bo diçka. shkolla ka sa te dush sot shqiperia, bile mund te kemi rekordin, po nuk ka nevoja per zhvillim. 

dhe sa kerkon developer java, hyji vete dhe mesoje dhe maroje hallin tat, se nuk eshte kinezçe.

 

na myten kopetentet mor zot ....

por vari lesht, shqyr eshte Folie ,Jali dhe Dhermiu. Sometimes you might get free sex !

Ehhh, shko nga shko gjuha po ne fund perfundon aty ku dhem dhembi!

 

e kisha per te rinjte Mr.Rroni

se une per vete, kam aq pare sa ta blej sexin smiley

ju pasunaret e rinj mund t'i blini te gjitha, charters, jahte, lagje te tera qytetesh, empire state buliding. por shpirtin e lire, s'e bleni dot kurre. si tha nji shkrimtar: shpirtin nuk e shes!

cer e du shpirtin tat une mre

spo gjej karar me timin smiley

s'gje karar se t'shty per dereqzina. me shpirtin tem do kishe flejt si qingj. s'ka farmacist ne bote qe te bo dermon ne hapje e pilula. smiley

ika ika... smiley

 

po duhet te match shpirti me gjynohet qi ke bo

noshta shpirti jot me gjynohet e mija sdo ish rehat

njlloj dhe shpirti im me tujat smiley

di java ti?

po, mer, si nuk di - e kam msu vet, me fjalor

 

pse ti kujton se tek kjo faqja ketu do gjej specialistin per java ? 

te ket para sa ç'pretendon, me avion i vjen specilisti i javes ne shqiperi. po deshi i bej ndermjetesin. 

Ne Shqiperi jane shum website, ndoshta jo shum modern si ne bote. Nje dite po shifnim tek ajpodi i nje shoku ketu tek puna FLY STUDIO , kur ky shoku me thote se qenkan akoma ne fazat e para keta, dmth neve. I thashe se tani ka hyre mire kompjutri ne Shqiperi. 

Ne Shqiperi jane shum website

Pjer, me sa siguri mund ta thush kte? se nga kerkimet e mia nuk me rezulton. Dhe une me modesti them se i kam pa te gjitha websitet qe jane ne Shqipri

Bredharako, shif www.Shqiperia.com , faqe qe e shifja me perpara, para ca viteve. Ketu dalin sitet/faqet e mijra shqiptarve. 

Po c'mijera faqe mo Pjerin. Ule ca pazarin. Beje qindra te pakten. Po dhe qindra sounds si shume. smiley

Food for thought...

 

...South Korean tutor Kim Ki-Hoon earns $4 million a year, according to Amanda Ripley, writing in the Wall Street Journal. He earns the near equivalent of an average NBA player’s salary by teaching English – primarily via paid Internet video – in the nation’s omnipresent hagwons, or private, after-school tutoring academies.

This $17 billion after-school learning market has helped turn South Korea — a majority of whose citizens were illiterate sixty years ago — into the second top-performing country in the PISA global test of academic excellence (far outstripping the U.S.). Moreover, notes Ripley, South Korea’s 93% high-school graduation rate dramatically outpaces that of the U.S. (a lowly 77%).....

nji cun aty te puna ime, la punen dhe iku ne kore si msus anglishteje.

60 vjet me pare ishin komplet analfabete tani samsungu rivalizon me apple.

kjo tregon qe teknollogjine mund ta arrij kushdo. 

eshte gje me e kollajte se arti, maqe ra fjala. artist eshte veshtire te jesh. bile per momentin pikerisht ne kete pike, iPhone e ben diferencen me Galaxy-n e samsung-ut.

kjo tregon qe teknollogjine mund ta arrij kushdo.

Po pse nuk e kane arritur edhe shqiptaret aq me teper qe sipas teje jane edhe race kulluar.

se nuk kane nevoje per te.

ne shqiperi jetohet ne rruge, ne kafe, ne shoqni. dmth jetojne keshtu ata qe mund te zhvillonin shkencat. ketej ne perendim kjo jete nuk ekziston as per ata qe kane miliona. ketej je vetem, milioner ose i varfer. prandaj dhe duhet kjo teknollogjia. 

bile po ta shohesh jane zhvilluar vetem "shkencat" e komunikimit, asgje tjeter. stiv jobsin vete nuk e shpetoj gje shkenca nga melçia e semure. ai vetem kujtonte se po shpetonte njeriun me kompjuterin personal.

I lumi ti per ket mendje qe ke.

Nuk ka treg, nuk ka prespektive, nuk ka specialista, nuk ka shkollimin e duhur. Jane jashtezakonisht shume arsye per te mos qene konkurent me vendet e tjera lindore ne nearshore-opportunities dhe per tu mos bere qesharak. Ket treg e dominon Polonia dhe Rumania ne bllokun lindor, por edhe kualiteti i ketyre le shume per te deshiruar, mos te flasim pastaj per offshore me Indine, qe kualiteti eshte skarco. Nga eksperienca ime me shume kohe humbim me bug-fixing sesa me product development dhe eshte kjo nje nga arsyet qe off- nearshore shihet gjithmone e me shume skepticitet nga kompanite prestigjoze perendimore.

Per tiu pergjigjur Ruzhdies, anasjelltas konsulence e jashtme per te ardhur ne Shqiperi ka kosto shume te larte(>= 1k€/dita) dhe eshte komplet ne disnivel ne relacion me tregun dhe kerkesen atje. Po nese te duhet noi indian low-cost Ruzhe qe i bon cdogjeje "i will fix it i will fix it" me kontakto, se ta gjejm noi nji knej smiley 

varet si e ben nearshore..sepse funksionon shume mire ne disa raste.

IT esht treg shume i komplikuar, nuk eshte e njejte prodhimi i kepuceve dhe vjelja e domateve me zhvillimin e IT. Duke filluar nga kerkesat e departamentit(business analysis) qe ndryshojn per dite, tek zgjedhja e arkitektures, tek percimi i kerkesave, programimi(qe nga eksperienca per fat te keq ka vetem 30% peshe), tek kualiteti i programimit(java-code its almost always different) dhe deri tek problemet me banal si firewalli i sistemit tjeret. Si perfundim jane me shume probleme qe vijn gjate rruges se zhvillim te  pa percajtuat, por qe kerkojn ekspetize te zot, gje qe ne near dhe offshore veshtire se gjenden. Ato Indian a Romun te zot ja kan krisur me koh sepse ne perendim paguen shume shume here me mire. Pastaj nese kerkon data-monkeys per SAP apo Datawarehouse atehere po qe i gjen ne Indi per 200$ ne muaj. Shembull konkret ishte Philips, mbylli disa departamente it ne Eindhoven per ta krijuar ne Indi dhe Poloni, kur pas nje viti kostot e zhvillimit te software u rriten me 40% per efekt ze bugfixing. Une kan qene personalisht dy here ne Pune, Indi si PM dhe mbi 80% te kohes mu desht ti shpjegoja se cfare duhet te zhvillojn. Konceptin perendimoret te programimit me tre shtyllat baze(BA, programim dhe test) ta harroje se nuk behej fjale. Le pastaj kur si fillim mernin se cfare do testohej dhe kontrollohej dhe e programonin produktin vetem per te kaluar testin pa asnje peshe tek funksionaliteti i produktit. Te gjitha softwaret duhet te kalojn pastaj ne nje faze review dhe code control nga e para ne vendin perkates, gje qe shkaktin nje kosto te tmerrshme para se te vendoset ne pune. Me pak fjale, ja vlen me mire ta zhvillosh ne vendin ku produkti kerkohet.

mire, ke te drejte ne disa gjera, por leri domatet dhe kepucet se s'hyjne shume ne muhabet. ti kur thu PM - project manager apo product manager, se jan dy gjona te ndryshme komplet. 

nderkohe une kam eksperience komplet tjeter. nje kompani qe merr ne pune nje grup te rinjsh qe nga kolegji dhe i kalon neper nje program trajnimi arrin qe te krijoje nje force pune shume te kualifikuar. 

nje gje tjeter qe doja te thosha eshte se ne disa vende ka komunitet teknologjie - ka startups, ka akademike, ka kompani te forta etj etj. 

Eksperiencen me te hidhur e kam pas ne Thailand kur kisha nje projekt tek tetrapack, shkon ben kickoff-meeting dhe i jep dieektivat duhet te fusin ne sistem x te dhena, ja shpjegon 20 here dhe iken me idene e qete qe database specialistet do bejn punen e tyre per nji vit me rralle, shkon pas nje viti dhe sheh qe 1 vit ato kan hedhur ne sistem te dhenat y ti ke vetem nje jave koh per release. Nje vit puna e shkuar kot, ato te vijn me idene qe ti hedhim te dhenat duke futur data monkeys per nje jave ne menyre manuale WTF cdogje hamadhshe e rendsishme eshte te funsionoje disi se firma prodhon x milion pakete me shume ato se vrasin mendjen. 24 ore pune me hedh datat ne sistem si majmunat sikur, te duket vetja se po bejn karroce me guzhineta dhe jo sisteme inforkatike. 

PS: PM=project management, produkti ishte ne konteks tjeter, lexo mire mes rreshtave smiley

e mir, se po flasim per gjona i cik te ndryshme. nuk jam tifoz i project managers smiley

firma jon ka pas eksperience te keqe me nearshoring ne montreal smiley

Epo po mduket se po krahasojm tomatet zemerkau me indusitrine e perpunimit te salces smiley Cdo projekt it-je ka nevoj per PM nuk eshte pune tifozlliku aty, esht thjesht pjes e procesit te punes. Nearshore ne Kanada smiley hera e pare qe e degjoj, normalisht qe sdo shkoje mire si projekt sepse kostot jan ku e kum me lart se zhvillimi i produktit ne UK, apo NEARshore ne Poloni. 

kanadaja eshte nearshore per NY smiley

Per tiu pergjigjur Ruzhdies, anasjelltas konsulence e jashtme per te ardhur ne Shqiperi ka kosto shume te larte(>= 1k€/dita) dhe eshte komplet ne disnivel ne relacion me tregun dhe kerkesen atje. Po nese te duhet noi indian low-cost Ruzhe qe i bon cdogjeje "i will fix it i will fix it" me kontakto, se ta gjejm noi nji knej [smiley]  

Kaihere ja vlen me pagu 1k€/dita plus travel mer zogu, sesa me bo zgjedhje te gabume dhe te hash mut e te humbesh dhjetra mije k€. Ka momente kur konsulenca duhet, sidmos kur hudhen themelet e nje zgjidhjeje, se mandej ecen mire vete po i pate hudh ato themele sic duhet.
Prandaj nuk eshte dhe aq ne disnivel me tregun. Spo kerkoj Accenture ke dera zyres, qe te kuptohemi , por gjithesesi, konsulence duhet , se mungon shume. Shumicen e gjonave si kane pa njerzia me sy, pikerisht prej disnivelit te tregut dhe kerkeses me boten. Por kjo smund te rrije perhere kshu, ndaj qe te ndryshoje, duhet te rritet niveli ekspertizes.

Pastaj kshu hamallesh, si pune e indianeve qe thua ti, no thank you. Ne shqiperi per aq sa ka nevoje vendi, ka plot njerez qe e shtyjne trenin perpara per bukuri dhe me siguri te larte. Ceshtja eshte tjua vesh ate tren ne shinat e duhura.

Fushen ne fjala ama, ne shqiperi, ashtu si cdo gje tjeter, e ka ngerthyer keq konflikti i interesit dhe korrupsioni.  Kjo eshte fatkeqsi e madhe, sepse nuk i hap deren teknologjive, zgjidhjeve dhe ideve te reja. Tregu ndahet me marreveshje dhe cmimet rrine te larta,dhe cilesia e sherbimeve rri shume e ulet, dhe tregu mpaket.

Pra ska kush e ngre nivelin e muhabetit si me thene,se jane bere te gjithe qelbesira smiley

Eshte e trishtueshme te shofesh qe bizneset e kesaj fushe kane degjeneruar nen nivelin e pergjithshem te bizneseve ne shqiperi.

Kshu ti guguls smiley

Noshka sdashka te kete PM smiley duket qe punon çirak i rangut te ulet

 

ajo qe do te besh ti çfare eshte Database ?

po shpirt , di MS Access ti ?

jo por per FileMaker (qe ben te njejten gje) e kam nje specialist, dhe vjen ne shqiperi ne shtator. 

po qe se ke keq ti me FileMaker smiley

Vetem se specialisti nuk m'duhet, ndryshe nga JAva, ikyt e boj vete smiley

rrofsh smiley

FileMaker Pro eshte me ergonomik dhe po pate nevoje per ndihme konkrete me thuaj. 

mahhh perspektive interesante kjo smiley

>> Noshka sdashka te kete PM  [smiley]  duket qe punon çirak i rangut te ulet

ej chichi, ne perdorim agile - po sa ta mesosh ti ca eshte, ka ik ene i her treni.

p.s. kur permen access si databaze me kujtohet specializimi i Gudarit smiley

e rendesishme nuk eshte se çfare perdor (si vegel), por se çfare ben (si veper). 

Ruzhe me pelqen kendveshtrimi yt ne aspektin e kualitetit, je shume largpame kur thu me mire shume shpenzime ne fillim dhe e bon punen e sakt, sesa kurse ketu dhe kurse atje dhe ne fund shpenzon katerfishin e shpenzimeve fillestare. Sic thot dhe poplli jon katnar, me mire i vez sot apo i pule mot.
Po problemi eshte se kto dun mrena dites edhe vezet edhe pulat. Per ner lek te modh do kishim bo Ruzhe kendej jasht me ekspertizen, kualitetin dhe aftesine ton prej qafiri me i mor ene pulat edhe vezet dhe me i lo tjetrit gjelin kopil te dera ty i knu perdit smiley
Lene Acc(id)enture se vetem emrin kan, por as qe behet fjale per ekspertize se morin ne pune djelmosha direkt nga uni dhe oburra i shesin se eksperta mbi 1k€/day dhe per nje project me 3 menpower cojn ekipin me 10 "eksperta", 3 bojn punen 7 i bin qemones smiley
Tani nuk po flas kshu se eshte konkurenca, por i shoh perdite ne projekt dhe aha 90% si japin hall fare kur behet fjale per sisteme komplekse, keshtu qe hudhi i sy ranking te funit per konsulencat dhe na kap vetem tre venet e pare smiley Per marketing po, aty te morin ne qafe sic moren Tiger Woods-in

O Noshe mos e ke per metoden scrum ti mer, po njelloj eshte dhe aty ne vend te pm ke scrum-master po po i njejti funskion eshte si tek metodat agile ashtu dhe ato waterfall, njoni do jet pergjegjes per projektin smiley

ne project mgr i perdorim kur duhet koordinim jasht ekipit te inxhinjerise, ndersa brenda perdorim agile framework

po project mgrs na vine nga pmo - zyra e project mgmt, qe zakonisht nuk ja thekin fort, no offense smiley

O Nosh po i bon icik lomsh mer termat. Cdo projekt ka nevoje per koordinim, per llogaritje, per kontroll, pak rendesi ka menyra e implementimit te projektit. Marja e kerkeses per programin nga departamenti perkates, perzgjedhja e ekipit ne baze te skills, zhvillimi i programit ne time/scope/budget, interesat e stakeholder-ave, koordinimi i ekipitit, perkufizimi i "sprints" edhe ne menyren agile etj etj. Nje PM i mire duhet te kete njohuri teknike per produktin qe zhvillon, por jo domosdoshmerisht, kjo eshte puna e arkitektit dhe programuesve, mos i ngatarro rolet ne projekt. Une personalisht e kam filluar karrieren si developer i mirefillte core ne terren dhe pastaj ne drejtim te pm, kjo me jep nje perparsi ne analizen dhe zhvillimin e proceseve te punes, por nuk eshte kushti thelbesor. E rendesishme eshte ne fund projekti jot te jete in time, in scope dhe me buxhetin e parapercaktuar.

Nuk je informu, sepse ka kosova dhe shqipnia; kompani te mirfillta, si keto qe jane ktu ne perendim, ka dhe nga ato kompani te fuqishme boterore dhe kane hape zyra/dege ne shqiperi e kosove dhe i ofrojne t'gjitha.

 

Une nuk merrem me keto gjona, por jam i informum sadopak, me sa duket me shume se sa ti qe e paske marre me qejf t'modh. Heren tjeter boj pak research perpara se ti lodhesh peshqit kot.

ene ti u lodhe po s'na the gjo

cdo me te thone mer? Ke deshir me te bo listen?

per nje shoqeri kosovare, degjova te fliste njehere Euronews-i. e kam harruar tani se çfare bente perkatesisht.

Interesant kjo pjesa e specialistave ne nje treg te vogel si i yni. Pyetja eshte cfare ofron tregu yne per dike qe eshte specialist, e supozojme ka punuar jashte e do te vije ketu.

Dikush me lart p.sh. kerkon nje programues Java, do te ishte interesant te dihej cfare do ti ofroj nje personi qe ka njohurite qe ju kerkoni, ne nivel page (flasim si range jo gjera konrete), kontrate, kushte pune etj.

Thjesht per kuriozitet.

Meqe shume ketu ndoshta e njohin me mire se une tregun, cilat do te konsideronit kompani serioze ne shqiperi ne fushen  teknologjise te informacionit, dhe cfare kane bere qe te quhen te tilla?

Noshke biri

Axhilja eshte sebepi i developerave truthate qe mos pranojne skedule dhe afate nga PM-i smiley

Jane nga kta qe thone, une i boj te gjitha, ene developing, ene design, ene architecture, ene testing e sdu me dhone llogari. 

qafsh mu Noshke

e di si o puna e scrume-eve dhe agile-ve ?  

Kur ju vjen veza ke bytha e se nxjerrin dot perplasin koken ke PM-i.

tjeter gje eshte si shkon rrjedha e punes dhe e njohurise, tjeter gje eshte te mbash frenat e projektit overall e ti knaqesh gjithe palet, sidomos ato qe kane dhone paret.

le qe ta ka shpjegu gugllusi bukuri me siper

por je çirak po ta them , dukesh qe je çirak qe e cojne me mush uje smiley

p.s. cke me gudarin e shkrete. Dhe cke me Accessin bre ? smiley  kam njoft njerez qe me Access benin 100 here pune me te mire se kta karafilat me produkte moderne. Se puna eshte ca ke ne menje, mjetet pastaj jane jo aq te rendesishme

Ruzhe po kto dun me bo si ti teket, mendojn shume ne anarki pa strukture pa rregull. Po se kush i hudh paret kush i financon keto projekte dhe kerkon ne fund rezultatet, nje produkt te thjesht dhe funksional, ketyre si intereson. Problemi me personat e it eshte se mendojn ne konteks tjeter, vertet qe programimi eshte art, por jo art i lire qe te programosh cdogje. 3/4 e kompleksitetit ne code vjen nga keto arsye, menyra e komplikuar dhe moskuptimi i kerkesave, sepse une i di te gjitha, mendimi ne njedimension. Prandaj thash me lart pm i mire eshte ai qe ka njohuri thelbesore nga te gjitha fushat, por jo domosdoshmerisht te jete shume thelle ne materie duke humbur orientimin dhe scope-t e projektit. 

Se puna eshte ca ke ne menje, mjetet pastaj jane jo aq te rendesishme

se pashe se e paske thene gjene me te rendesishme, se ja shkrujta dhe une lart te njejten gje. 

 

 

o rrushe, kur thu database dhe access ne nje fjali, s'ke nevoje me fol mo.

o googulo, a e ke idene si krijohet nje produkt? Cer lidhje ka project manager me ate?

sa palle qe je lali smiley

nuk je ne gjendje me ndjek pak rrjedhen e muhabetit , dhe se kujt i jam pergjigj, e jo mo te ndjekesh rrjedhe projekti ti smiley

po hik tashti se sdo bej konkurs me ty smiley

ehhh po ik loz projektrash tashti smiley

noshKaido ka edhe ne Shqiperi. Une njoh firmen qe ka bere disa faqe te mira per disa firma ketu ne Zvicer. Nje prej tyre eshte nje shoqeri relativisht e madhe. po ashtu ka edhe firme zvicerane qe ka investuar ne Shqiperi (kryesisht mirembajtje SAP)

Te afte qe programojne ka shume puna eshte qe tregu eshte i varfer (ne Shqiperi). Nqs nuk ke kontrata jashte dhe nuk bo USAID ndonje projekt ose komuniteti Europian (ose Ambasadat) atehere me kontratat ne Shqiperi nuk nxjer as buken e gojes. 4-5 Firmat me te medha (te programimit ne Shqiperi) e kane ndare tregun e projekteve ku nje pjese e paguan qeveria shqiptare mes tyre dhe i marrin keto projekte sepse jane projekte politike.

Per ate qe paguajne ate marin, por njerez te zote ka. Pjesa me e madhe jane kane aftesi ne DB, PHP dhe C++. Tregu eshte shume i varfer dhe dhenesi i kontrates nuk e di cfare do. Une jam i mendimit qe programues ka shume por ti mbase e ke fjalen per Graphic Designers.  Dhe nga keta te fundit ka por ti thuash klientit qe per nje logo duhet te besh nja dy workshop dhe shkon nja 4 dite te bie me cok dhe te thot ca thu mer.

Po ta them si shembull qe faqja e parlamentit shqiptar ka kushtuar reth 10.000$. Per ate shume nuk te vjen njeri ne Shqiperi dhe cilesia e faqes eshte si cmimi pra e ulet.

P.S. Per ata qe e permenden Gudar Beqirin. Meqe e kam njohur ne vitet 80 mund te them qe eshte njeri shume i mire dhe nje informaticien shume i zoti. Koha ben te veten. Duke qene se ka disa poste (edhe sporti) nuk do ta kritikoja. Per mua ishte nje nga me te miret.

 

e kush qenka kjo firme swiss qe paska investuar ne mirembajtje SAP ne shqiperi, se po me cudit.

perpjekja me fundit nga jashte ne kete fushe vjen nga Kroacia me sa di une

tjeterkush snuk, te gjithe rregullohen vete me metoda alternative

ka pas bo i shoku im sap aty, po ka ik nga.shqipnia, e mbylli biznesin

he qafsh mu

po kujt i bente sherbim me sap ky shoku yt plako, se klientet jane sot e ksaj dite me gishta, e imagjino kur ka qene shoku yt

sheee, sa te paska hy ne qejf vetja. ik mas ferres tashti

Pa u fut thelle ne Teme e pa dale shume nga Tema e kam fjalen per muhabetin qe po zgjat kaq shume ketu:

Me sa di une dhe kete e di sagllom sepse njerzit i njof vete personalisht ishte sorrosi qe filloi ne fillimin e viteve 90 te investonte gjasme ne firma te informacionit teknollogjik mblodhi ca developera dhe i jepte ca dollaros ne muj por se cfare bonin ata gjithe diten e dites nje zot e di as ata vete nuk e dishin.

Sic na thote praktika se me dollaros sorristi nuk jetohet shume gjate !

 

haha
it, the project manager smiley

ha ha ha te shfoim se sa veta do te punesoj rilindja ne kete fushe 

sidoqofte zhwillimi eshte nga P2 ne i7 smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).