Si sot 25 vjet me pare ne qytetin e Kukesit eshte ekzekutuar me varje publike poeti Havzi Nelaj. Lexova nje shkrim tek nje gazete per jeten e trishte dhe makabre qe pati perjetuar i ndjeri Nela, por kur vinte puna tek momenti i denimit kapital me varje nuk jepeshin detaje. U mundova te gjeja ndonje gje edhe nepermjet kerkimit ne internet, por ne shumicen e rasteve kam gjetur pak a shume kete pershkrim:

Më 8 gusht, 1975, atij iu shtuan edhe tetë vjet në burg, sepse konsiderohej një armik i zjarrtë i Partisë dhe popullit. Më 19 dhjetor 1986, ai u lejua të dalë nga burgu, por vetëm për një kohë të shkurtër. Më pak se një vit më vonë, më 12 tetor, 1987, ai u arrestua dhe u internua në fshatin Arren. Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë e Shqipërisë të përbërë nga gjyqtarët komuniste Fehmi Abdiu, Vili Robo dhe Fatmira Laskaj e hodhi poshtë kërkesën Lavdie Nelës kundër dënimit te burrit të saj me vdekje. Gjykata vendosi që Havzi Nela të dënohej me varje. Miratimi përfundimtar i dënimit me vdekje nga Kryetari i Presidiumit të Kuvendit Popullor, Ramiz Alia, çoi në ekzekutimin Havzi Nelës.

Sic shikohet edhe ne kete pasazh, ai u lirua nga burgu ne vitin 1986 mbas 19 vitesh arrest dhe brenda disa muajve nga lirimi internohet ne nje fshat. Pastaj "befas" denohet me vdekje (!). Ka dicka qe nuk shkon ne gjithe kete histori. Diku tjeter lexova se kur ishte se fundmi ne internim u largua nga vendi i internimit pa leje per te pare nenen qe ishte shume semure dhe aty u arrestua per largim te paligjshem. Por vetem me kete shkelje si zor te denohesh me vendim kapital. Kush di dicka me te detajuar le te na e thote, ne menyre qe te krijoje nje imazh sa me te plote per kete viktime te regjimit diktatorial.

444 Komente

Një ndër firmëtarët e dënimit me varje, është dhe Kristaq Rama, babai i kryeministrit të ri të Shqipërisë Edi Rama...

o torollak kam bere nje pyetje. A di te lexosh ti?

Për këtë shko e pyet Edi Ramën ndoshta i ka thënë Kristaqi që firmosi vdekjen, sepse kur firmos e di pse firmos...

Ata qe lajmeruan policine se ishte larguar nga vendi i internimit ishin kusherinjte tij te pare..Bashkeqytetaret e tij therrisinin ne sallen e gjyqit:te varet , te varet...

Po te ishte per Kristaq Ramen Havzi Nela do te ishte nje njeri i nderuar dhe kurre i denuar. Kristaq Rama ka qene nje zotni burre dhe ka qene i terhequr ne ato pozita pa pasur asnje mundesi refuzimi. 

E vetmja akuze qe me vjen keq qe ta degjoj eshte, per here te pare ne jeten e artistit te madh, ajo per nje raport me nje femer qe sapo kishte lindur nje djale... Nuk me kujtohet kush ja ka bere kete akuze por sigurisht qe nuk ka qene ne rregull nga trute.

Sa firma ka hedhe A.Zogu per varje e per pushkatime nuk kane te numeruar .Por ja qe e kemi edhe me Bust si shylyvrek ne mes te Tiranes .Ka dhe Ole nga trute qe e quajne burre shteti kete farse aventurieresh hajdute dhe e permendin si honor kete " moster -mbret artificial nga Hici " pervec koniukturave te Hajduteve Nderkombetare !

Ka vetem nje te shkruar per kete .Dikur ka qene tek PPu po si duket nuk e ke lezuar ti kuazi . Pa ndjere shume trishtim LIGJOR , ka rrembyer pistoleten e nje Polici dhe e ka plagosur rende per vdekje Policin ne krye te detyres . Ky ka qene Motivi perse eshte denuar ne ate kohe qe ekzistonte Denimi me Vdekje ne forma te ndryshme . Pastaj per vjershat nuk kam lexuar qe te vleresohet si Poet , pervec antikomunisteve qe kane qejf te kene nje se " ah diktatura pushkatonte poetet " Mundet te kishte edhe zhvillim ne se fati mbrapshte do ta kishte menjanuar nga krimi dhe sot mund te thonim qe ai qe nje Poet dhe Kombetar , ne se do te kishte permasa Kombetare si ndonje i zbuluar me vonese !

po edhe sot po te vrasesh nje polic denimi eshte maksimal.

, "ka rrembyer pistoleten e nje Polici dhe e ka plagosur rende per vdekje Policin ne krye te detyres "

Deshmitar per kete eshte ish sigurimsi me pseudonim OIDRISO, e njihni?

berberi qenka me crregullime hormonale sot

pse o BR3? Cfare te keqe ka te kujtohet nje poet me rastin e 25 vjetorit te ekzekutimit te tij publik ne qytetin e Kukesit? Ti a di tr me thuash ndonje info per pyetjen? Nese jo nuk ke pse kruhesh kot.

Poeti kryengritës, nga Kollovozi i Kukësit, Havzi Nela (1934 – 1988), ishte njëri nga ata që s`u pajtua asnjëherë me të keqen, që solli dhe po e sillte vazhdimisht regjimi komunist në Shqipëri gjatë viteve të sundimit të tij. Këtë të keqe ai e kishte vërejtur që herët. Pasi që kishte kryer Shkollën Pedagogjike në Shkodër, ai fillon punën në rrethin e Matit, por u bënë shkak disa vjersha që iu gjetën, të cilat siç duket ishin të “papëlqyera” për pushtetin dhe pushtetarët e asaj kohe dhe pushohet nga puna. Në shenjë mospajtimi me atë që po ndodhte me vendin e tij, më 27 prill të vitit 1967, ai vendos të braktisë vendin dhe ikën në Kosovë. Por, ikja nga atdheu dhe kalimi ilegalisht në Kosovë, qe një tjetër fatalizëm, një tjetër mallkim për poetin dhe mësuesin Havzi Nela, sepse atë e kthejnë sërish në atdhe, ku tani e pritnin pesëmbëdhjetë vite në burgun e Spaçit, të njohur për tmerret e tij, por edhe në burgjet dhe kampet e tjera të asaj kohe, ku ridënohet për shkak të qëndrimit të “pandreqshëm” të tij. Havzi Nela u ndëshkua mizorisht me varje në Kukës, më 10 gusht 1988, dy vjet para se të përmbysej regjimi mesjetar komunist në Shqipëri.

PO pse e denuan me vdekje, kjo eshte pyetja ime o Peshku i kuq? Per shembull Beun e saukut e denuan me pushkatim per vjedhje te pasurise shteterore, ose Gasprin e shkrete per fallcifikim biletash te trenit ekspres etj. Po Nelen e shkrete pse e varren? Cfare beri? Idrizi thote se paska vrare nje polic. Po ne cfare rrethanash?

Nuk ka vrarë polic jo..Nelajt kanë qenë familje kundra komunizmit që me kohë..Pastaj o byrazer një Poet harroje se vret njeri..

E ka vra me fjale mer, se fundja policet nga mali i moren.

Pastaj o byrazer një Poet harroje se vret njeri

Peshk kamunist, meqe je talle me mu disa here, me erdhi radha me mare haken:

http://catania.liveuniversity.it/2013/06...

Po deshe kam edhe kriminele te tjere poete te njohur.

heretik Nuk jam tallur me ju asnjëherë, s'është në natyrën time të tallem me persona që s'i njoh. Nëse jeni fyer ju kërkoj ndjesë!

Dhe nuk jam komunist e as socialist!

para ca kohesh nje mik amerikan me solli kete http://www.upress.pitt.edu/BookDetails.a... fillova te lexoj, por nuk ishte aspak e lehte. Kishte shkrime nga Pipa, Lubonja, Zhiti, Vrioni dhe te gjitha illustrimet nga Maks Velo...

Poop! Dhe ne amerike duhet te na kete turpuruar Lubonja.

Une i nderuar Hoppa Hoppa ,  kam pas bisedu me nji mikun tim pe Devolli qe ka qene ne USA emigrim .Thote se kur nderzehen raca e Lopeve , Demi ka pak siklet ne fillim dhe e nxisin me Hopa Hopa ..ne Amerike .Di gje pse ? Biles perdorin dhe Hurin ose shkopin por kur e thone perdorin nje "sigurese  smiley

I nderuar Kuazi "nuk thote Idrisi " smiley .Ky info i Plagosjes Rende biles dhe vendi ne Nofull , eshte i shkruar nga dosja nga dikush nuk e mbaj Mend , tek PPU . Biles nje i aferm i tij thonte tek intervista qe prune , se  i rekrutoj "Peshku i Kuq " per t'ja fut njoni tjetrit Tani ne kemi nje shefe Arkivi te nderuaren drejtoreshe te Derstiles ose Xhibolen ! ...Le te 'serfoje " njehere mbase e gjen ! Dhe nuk e di kush e ka cmuar si POET .Si vjershetor ndoshta .Kete ka thene dhe Thote Idrisi , por kjo nuk ka Lidhje me vrasjen e Qemal Stafes ose shume te brezit te asaj Kohe qe iashin me MIJRA ne moshen qe vjersheronin por qe sot i percmojne peshqit e cdo ngjyre po me shume po prape te KUQT ...dhe i quajne partizane smiley

Kjo ishte per demat ne amerike apo andej nga ju? Po pyes sepse andej nga malet tona fisnike, demi dhe kali e kane te ngrefm dhe kur flejne.

Une e kam me te rrefyer sic edhe me lexon , prandj pyeta .Ti e paske me pervoje .Nuk heq Kontra qe e di Ti me mire ! Une vet jam rrit ne qytet dhe nuk e di !Po marr pak vesh nga " Bythet e zgjuara " ose llapaqensit pavaresisht se ku cfaqen !

Kryetari i trupit gjykues ( krimineli) Fehmi Avdiu e quante të pamjaftueshëm dënimin me pushkatim të poetit atdhetar dhe insistoi që ai të varej në litar,  Për këtë meritë të spikatur,  Fehmi Avdiu u emërua në «demokraci» kryetar i Gjykatës Kushtetuese dhe ka dalë rishtas në pension si anëtar i kësaj gjykate, me një shpërblim mujor që familja e shumëvuajtur e Havzi Nelës aktualisht nuk e siguron dot për një vit.

DEMOKRACI E KRIMIT !

 

Sot 25-vjetori i vdekjes së poetit Havzi Nela. Ishte 10 gusht i vitit 1988, ora 02.00 e mëngjesit kur ai u ekzekutua me varje në mes të qytetit të Kukësit. Pasi u ekspozua gjatë gjithë ditës, më 10 gusht 1988, në mesnatë komunistët e morën trupin e tij dhe e futën vertikalisht në një vrimë të krijuar nga heqja e një shtyllë druri. Trupi i tij qëndroi aty për pesë vjet dhe dhjetë ditë, deri më 20 gusht 1993.

P.S. Deri ku vajtet me zgjedhjen e posteve morale? Nese Dokle zgjidhet si president, Idrizi i Peshkut duhet te pakten te dekorohet me cmimin "Zhvjekpionieri i shqyer i Enverit". smiley

Roni, Spiritus, etal, nuk tha kush se juve s'meritoni cmim bre, take it easy...n'qeverine morale do jeni dhe ju se s'ben.

xhibileshe moj xhibole

s'tu durua prape fole

shperndan tituj, shperndan ndere

si nuk  gjete nje bythderre

 

Jetëshkrim i mësuesit,Havzi Nelës, të varë në litarë,në:10 Gusht 1988.

-Havzi Nela u lind më 20 shkurt 1934.
-Kur ishte 9 vjeç i vdes babai. Po në këtë moshë së bashku me vëllane (A.Nela), merr udhën e shtegtarit për arsye ekonomike dhe deri në vitin 1946 punoi si hyzmeqar nëpër disa shtëpi të Tiranës.
-Ndjek shkollën në Kukës (nxënës konviktor me burs shteti), deri më 6 tetor 1948.
-Arratiset në Kosovë tek të afermit e vet, vazhdon shkollën dhe qëndron aty deri me 9 qershor të vitit 1949. Kthehet dhe punoi në bujqësi deri në vitin 1950.
-Shkon në shkollë pedagogjike Shkodër, por ndrepret shkollën për arsye ekonomike.
-Punon arsimtar ne Plan –Klos (Mat) deri në mars të vitit 1953; kërkon transferim, por e pushojnë nga puna. Kthehet në vendlindje, merret me bujqësi deri ne nentor 1953.
-20 nëntor 1953-13 nëntor 1955: Kryen shërbimin ushtarak.
-Janar 1956: mësues në Lojme. 
-1957: Shishtavec, përgjegjës i sallës së leximit.
-Fundi i vitit 1958: shkon në gjimnazin e rezervave të arsimit (Tiranë), ku diplomohet në arsimin e mesëm; kthehet dhe punon mësues në shkollën e lartë me korrespondencë.
- 1963; transferohet nga Shishtaveci ne Surroj; refuzon, e dergojne mesues ne Krume, ku punon vetem 3 muaj.
-1963 mbas kthimit nga Kruma, mesues ne Tropoj deri ne paraditen e 26 prillit 1967.
-22 prill 1967: ne Shishtavec reagon ndaj kerkesave te regjimit per prishjen e kishave dhe xhamive, futjen ne kooperativen bujqesore dhe nderrimin e veshjes.
-27 prill 1967: arratiset se bashku me bashkeshorten Lavdie Nela.
-6 maj 1967: Pala Jugosllave e dorezon ne posten kufitare (Morine)
-22 maj 1967: Denohet me 15 vjet heqje lirie dhe konfiskim te pasurise; ndersa bashkeshortja me 10 vjet heqje lirie.
-8 gusht 1975 ridenohet me 8 vjet heqje lirie. 
- 19 dhjetor 1986 lirohet nga burgu.
- 12 tetor 1987: internohet ne katundin Arren.
- 13 qershor 1988 largohet nga internimi.
- 15 qershor, ora 5:30 e mengjesit-ne Brekije, konfliktohet me shpuren ndjekese; e arrestojne.
- 15 qershor era 10 e paradites: e dorezojne ne degen e puneve te brendeshme te Kukesit.
- 15 qershor ora 12 e pasdites: nis proçesi hetimor.
- 21 qershor: mbyllet proçesi hetimor.
- 22 qeshor, ora 10 e paradites: formulohet vendimi per denimin kapital ne gjykaten e Kukesit.(denim i papercaktuar).
- 24 qershor zhvillohet gjygji dhe shpallet vendimi.
- DËNIM ME VDEKJE (VARJE)
 

-Fundi i vitit 1958: shkon në gjimnazin e rezervave të arsimit (Tiranë), ku diplomohet në arsimin e mesëm; kthehet dhe punon mësues në shkollën e lartë me korrespondencë.

O Mato, si ka mundesi me mbaru shkollen e mesme dhe te bohesh pedagog ne universitet. Me siguri qe eshte gabim. Sistemi arsimor i atehershem ka qene shume rigoroz dhe korekt. Nuk mundej kurre qe nje person me dipllomen e shkolles se mesme te jepte leksione ne universitet!!!!!! 

Mos harro mik, ishte viti 1958, dhe një person me 7 vjeçare jepte mësim në shkollën fillore, vazhdonte pedakogjiken me korespondencë,...

E nderuara Drejtoreshe qe e ke mesim praktik ngjalehengerjen e klasave Morale ! Pyetja eshte konkrete dhe kerkesa nuk ishte per Hartimet qe desheron ngjaleshija jote si antikomuniste e oreve te dyta smiley . .Pa thellohu dhe njehere te lexosh krete e  Prurjes . pastaj vijme tek ajo ishte apo nuk ishte POET apo ishte nje vjershetor , ishte apo nuk ishte nje mesues qe lexonte vjersha per nxenesit apo armik , , dhe a varet apo nuk varet nje Poet !

Perse trembet Poeti Kombetar ta thote te verteten c'kuptim ka konfliktohet gje qe ka sjelle edhe arrestimin dhe per pasoje gjykimin e denimin . Ku ka ndonje te dhene qe eshte "persekurtuar si POET"  ne jetshkrimin e tij pervecse perkrahje e mbeshtetje si mesues ? ?... 15 qershor, ora 5:30 e mengjesit-ne Brekije, konfliktohet me shpuren ndjekese; e arrestojne.

Nje shpure Matrapazesh e letyrash gjithmone behen shkak per te pergojuar e ndoturjeten e dikujt si ne rastin konkret edhe te ndierin Nela .Meshire nga familjaret per keta Letyra qe edhe sot Fshihen e duan Lavdi mbi kocka te te tjereve .Te pakten tek PPU !

Dhe qe ta dije dhe Hoppa Hoppa si zanatci shkopijsh dhe Xhibolja e te tjere , le me ate shylyvrekun qe i ka mbete ora tek N ma i Dhimi ,  Boll me Hipokrizi .jepini ate qe i takon sejcilit sic eshte Historia ne te vertete .Mjaftojne Romanet dhe paratheniet e Kadarese per Moralin e Xhiboles !

Dhe Xhibolja nuk duhet te Hakmerret me Ironi sepse e ka Brenda smileysmiley

Poezi nga HAVZI NELA

(NË INTERNIM… )

O LIRI, O VDEKJE

Nuk them se jam trim, jo as frikacak,
Thellë n’afshet e shpirtit më grafllon guximi;
Vdekja për liri nuk më tremb aspak,
Si e duron robninë zemra e nji trimi?!

Pse or pse t’kem frikë, frikë se mos po vdes?!
Oh, çfarë marrie, ndoshta faj për mue!
T’ecësh zvarrë si krimb, t’mos jesh kurrë serbes,
Këtë s’ia fali vetes, kjo më ban me u mendue.

Pse t’më dhimbset jeta, pse u dashka kursye?
Veç me përtypë bukën, me u rropatë si kalë?
Pa nji fjalë ngushllimi, pa nji ditë lumnie,
Unë skllav i bindun, tash, kur s’jam as djalë.

Deri kur durim, deri kur me shpresë?
Jo, jo, mos m’i thoni, këto fjalë nuk i due.
Me durim e shpresë nuk due të vdes. 
Si jeta dhe vdekja duhen meritue.

S’meriton asnjenën kur mbetesh gur varri
Ndaj rri e mendohem jetës me i dhanë fund.
Le të kënaqet hasmi, le të qeshë i marri!
Liria më thërret, vdekja nuk më tund.

Arrën, nandor 1987

NUSE MË DHANË ROBNINË

Jo or jo, njizet vjet burg nuk u mjaftuen
S’u ngopën ushunjëzat, xhelatët mendjemarrë;
Më ndoqën kamba-kambës, lakun ma shtrënguen
Më ndoqën gjithë jetën, pse jo deri në varr!

Ma hoqën përgjithmonë, të shtrenjtën, lirinë,
M’i hoqën të gjitha, kot kam mbetë gjallë
Shtëpinë ma rrënuen, nuse më dhanë robninë
Më lanë pa vajzë e djalë, më lanë të qaj me mall.

Gjithë jetën vetmue, larg prej njerzve t’mi
S’paç me kë lazdrohem, kujt t’ia them nji fjalë
Trup e shpirt plagosur, s’gjeta kurrë qetësi,
Sot në moshë të shkueme, maleve kam dalë.

Nëpër male t’Arrnit, pa anë e pa fund,
Në këto shkrepa e thepa që s’ke ku ve kambën
Më përplasën, më rrëzuen, ma randë se gjithkund,
Më rrëzuen mos me u çue, o zot banu gjamën!

E prap s’kanë të nginjun, xhindosen kur më shohin,
Thue se u zuna fronin, u prisha humorin,
Më vrejnë me inat e fort mirë më njohin,
Nuk më thyen kurrë, jetën krejt ma nxinë.

Arrën, tetor 1987

 

smiley...........................................................

Me durim e shpresë nuk due të vdes. 
Si jeta dhe vdekja duhen meritue
.

ky eshte shqiptari i vertet qe diktatura bani cmos me e zhduke.

HAVZI NELA

Mbi fletën e bardhë
Thurte kurorë gjyra-ngjyra
Me vargje kristal
Që fluturonin të lira.

Mbi fletën e bardhë,
Dorëziu hidhte firmën,
Varje në litar
Për fjalën e lirë...

Por nuk vdiqe
Ti o Havzi Nela
I lirë vargu yt valvitet
I bukur si pranvera....

Spiunët përpëliten,

......................nëpër ferra

Ja keto quhen Poezi ..ato te te ndeirit quhen Vjersha .Dhe kot nuk eshte shpallur tek PPU Poet Kombetar .Tere frymezim...Po ja dhe une i frymezuar nga ky Poet nuk durova po me shpertheu Frymezimi !

tata bie buria

zgjohet ushtari me kushtrim

Demokracia  e therret ku eshte lavdia

la menjane poezite tere frymezim

 

Do kemi kohe te bejme  vjersha

plote me kurora    lule dele

tani ne duhemi ne rreshta

te hame ndonje manaferre !

 

Por ti nuk vdiqe o ushtar

as kalemi as lapsi yt

per ne ka ardhe dite e mbare

te te  blatojme  nga nje vjersherim !

dhe drapri kor Luleshtrydhe ......

 

Bukur,

me drapër

e çekan rusësh...

Spiunët përpëliten,

......................nëpër ferra

shume e bukur mbyllja. nese me lejoni, mund ta modifikoni: spiunet perpeliten ne ferr.

Homazh H.Neles. Respekt dhe poetit Xhaelga!

Kuaz, pergjigje nuk ke per te marre kurre ketu. Po edhe ti e di qe nuk merr, dhe e bo kasten, se nuk ke ardh dje te PPU-ja.

Nejse. Mu me boni pershtypje kjo: 

1957: Shishtavec, përgjegjës i sallës së leximit.

Por per ket nuk du komente nga asnjeri, dmth secili shkru ca i le ne zemer, por une jom aq i qarte per ket pike, sa qe komentet do ishin irrelevante. 

1957: Shishtavec, përgjegjës i sallës së leximit....kështu quhej shtëpia e kulturës në fshat në atë kohë

kam qen ne Shishtavec (edhe Kollovoz dhe Zapot). Po keshtu edhe ne Krume.

Dhe mua me beri shume pershtypje puna e tij kur qe 23 vjec...

lejini njerezit,mos u ngarkoni akuza te hamendesuara kur u jane tretur kockat e s'kane mundesi te ngrihen nga varri te tregojne te verteten.

 

Nuk ngrihet dore njeriu mbi poetet.Pike!

 shpirti ne parajse Havzi Neles se ferrin e paska provu ne te gjalle i shkreti poet

po pse mer sheme se dije ti qe Kristaq Rama ka hudh firme per denimin me varje te  Havzi Neles ? E shef ca i bone Partise me kete pyetje qe shtrove ?

Pikerisht une kete gje du me dit o Brado ca kishte bo i ndjeri Nela qe edhe Kristaqi vuri firmen per denimin me varrje. Firma eshte pasoja dhe une po du me dite shkakun!!!

Brad, vertet mendon se prej atyre firmave, ku perfshihet edhe e Kristaqit, nuk ju fal jeta poetit? Jo more jo! Vendimi eshte marre direkt, nga i pari fare, nga Ramiz Alia.x

me qafsh kujt i the , sheme smiley

Nuk ngrihet dore njeriu mbi poetet.Pike!

 

..po per ate qe ngriten doren dhe  ata qe firmosen per  ne litar nuk ke guxim me thon  ndonji llaf o grave ...

Kapo, une e kam thene me te shkruar dhe eshte e botuar, por nuk eshte rasti vecse ju nxitoheni pa dit gje sakte

Deri me tani ne komentet tuaja, pervec Idrizit qe thote se ka degjuar qe Nela plagosi rende me arme nje polic ne detyre, e anashkaloni (me qellim apo pa qellim nuk e di) pyetjen qe une bej dhe flisni roma per toma duke bere propagande. Une e kuptoj qe propaganden e keni ne gjak, por ne respekt te ketij fakiri qe u varr ne mes te sheshit dhe u varos si qen, te pakten ti dihet tregimi i jetes. Se poet e mora vesh qe nuk ka qene dhe as nuk eshte denuar ndonjehere per to. U denua sepse u aratis. Ok, shume normale per ligjet e atij regjimi. Po pse e varren?? 

Ndoshta dikush mund te na ndihmoje per ta mbyllur kete histori te trishtueshme me realizem dhe vertetesi. smiley

po pse  o Sheme, ti e bere vertet kete pyetje se te hengri meraku per  kete ''fakirin', kshu?   shiko, se ti je shejtan budalla,  por edhe budalla shejtan...   ja  shiko sa mire me  keto pak te dhena  e nxorre,  fët e fët,   perfundimin ti....  ''e denuan me vdekje se paska plagosur nje polic ne krye te detyres  dhe qenka denuar se eshte aratis''.

 

tani  ka  mbetur  pa i dhene dum pyetja e fundit: pse e varren?     Ok, ta them une.  e varren  se u desh bytha ta varnin!!  diktature ishte, çfare i donte qejfi bente!   eshte shume normale per ligjet e atij regjimi kjo!

 

Me hengri meraku mbasi lexova nje shkrim tek nje gazete sot me rastin e 25 vjetorit te ekzekutimit me varrje dhe meqe as edhe gazeta megjithse mirej me jeten e tij, nuk me informonte per aresyen e denimit me varrje dhe meqe ka ndodhur jo shume larg kujteses sone, mendova se mos kushedi dikush ketu mund te dinte dicka me shume se cfare beri Nela qe e denuan kaq ashper. Tani ti thua se ju desh bytha atyne. Por mesa di une kodi penal i RPSSH nuk ka pasur nje nen te tille dhe asnje gjykates nuk do ta bente nje gabim te tille se nuk ishin me kurse 6 mujore. Te dish te verteten eshte baza per te gjykuar, perndryshe bie pre e propagandes. E une me propagande nuk gjykoj dot, nuk jam si ty.

Tani ti thua se ju desh bytha atyne. Por mesa di une kodi penal i RPSSH nuk ka pasur nje nen te tille dhe asnje gjykates nuk do ta bente nje gabim te tille se nuk ishin me kurse 6 mujore. 

.smiley   .smiley

 

jo mo cne,  ku benin gabime te tilla gjykatesit aso kohe..  kishte profesionalizem te shkalles me te larte bile..smiley     ore Sheme, qe nuk le rast pa e bere veten qesharak ti,  ata kur donin,  ja fusnin njeri tjetrit.. shembulli me tipik Mehmet Shehu.. nga hero e bene armik e kaluar armikut..   ata gjykatesit qe denuan djemte dhe gjithe familjen e  Mehmet Shehut,   i dhane keto denime   sipas ligjit dhe se kishin pergatitje te larte profesionale he?smiley

O Belulo perpiqu ti permbahesh temes, perndryshe nuk i sherbejme dialogut dobiprures. Nese nuk di gje se per cfare u akuzua Nela qe u denua me denim kapital nuk ke pse te replikosh. Jemi tek rubrika e pyetjeve dhe nese nuk ke pergjigje per pyetjen qe une shtroje , nuk ke pse ironizon. Mos u pergjigj fare. Kaq problem e ke te mos flasesh per gjera qe nuk i di? 

kodipenal i RPSHS nuk ka pasur nje nen te tille dhe asnje gjykates nuk do ta bente nje gabim te tille se nuk ishin me kurse 6 mujore

Jo jo, ne 45 ishin me kurset e malit. berbero, futu ne google e kerko per 26 shkurt 1951. Ndoshta meson dicka te re.

Ok, ta them une.  e varren  se u desh bytha ta varnin!!  diktature ishte, çfare i donte qejfi bente!   eshte shume normale per ligjet e atij regjimi kjo!

 

si vjen puna ë ? Fraza te tilla kemi pas lexu ne librin e historise, ne kohen e Dulles, ku regjimi i satrapit  Zog  pershkruhej si regjim ku pushteti bente çfare i donte qejfi!! Tani keto fraza i shkruan Beluli ! smiley

qe thua ti Stalker,   edhe nje pjese te historise e shkruajten si u desh qejfi atyre, ose b ytha.smiley   sidoqofte,  une nuk e kam jetuar regjimin e Zogut dhe ato cka di per te, me te thena i kam, te cilat jane kontarversale dhe nuk kam  krijuar nje opinion te qarte!

ndersa regjimin e Dulles,  megjithse fare i ri, e perjetova  dhe e kam krijuar,  vet,  nje opinion shume te qarte!   pa qene nevoja te lexoje  apo te ndikohem nga  historia dhe  historianet.. ky eshte ndryshimi me  ç'perpiqesh te krahasosh ti..

 

ah ok, dmth ti nuk ke qene ne 8 vjeçare kur mesohej se "regjimi satrap i zogut... ".

terhiqem

po kam qene ne 8-vjecare edhe  per ''regjimin e satrapit Zog'' kam mesuar..  por spo kuptoj lidhjen me komentin tim..?!

terminologjia dhe permbajtja e komentit tend per regjimin komunist me kujtoi ato qe ke mesuar ti (dhe une bashke me ty) ne 8 vjeçare "per regjimin e satrapit Zog".
ja kaq.

"Se poet e mora vesh qe nuk ka qene dhe as nuk eshte denuar ndonjehere per to"

.disa njerez jane shume miskine te vegjel dhe cinik qe mjere ata njerez qe i kane afer po mire more kuaz ti na e solle kete argument dhe mire bere se meriton po mos na bej si budalla se te njohim se kush je, por te pakten te kesh respek per nje njeri qe ju pre mundesia te shkuaj poezit e tij sepse ne burg nuk te linte njeri te shkruaje, kaq besoj e kupton

O laura po mos fol budallalleqe. Tjeter gje eshte te kesh qejf te besh poezi dhe tjeter gje eshte te jesh poet. Tani ti do qe une te them se ka qene poet dhe se regjimi e vrau dhe e burgosi per poezite e tij? 

o ti kuaz ne ate kohe te denonin per nji 5 leksh  5 lek me ble i dry me mbyll gojen po hajt tani mos na bo si merhum se mir te tha beluli ti je shejton budalla

mos flit percart. Nese di gje se per cfare e akuzuan Nelen thuaje qe te vazhdojme diskutimin nese nuk di mos na bej propagande se nuk me ngjit mua. 

hera e fundit qe te kthej xhevap

Per gjithmone apo vetem per ket temen ketu? 

i ka gjujt policit

policet vendalinj ishin gjithashtu

ngjarja ska kalu pa bere buje, mbahet mend dhe sot se policet jane gjalle, hiqen nga puna sa vjen PD-ja, futen kur vjen PSja

besoj se shume veta jane varur per me pak se aq

 

une nuk i kuptoj keto fraza :

- 13 qershor 1988 largohet nga internimi.
- 15 qershor, ora 5:30 e mengjesit-ne Brekije, konfliktohet me shpuren ndjekese; e arrestojne.

 

I nderuar kuazi .Nuk e kuptova mire deshiren tuaj teknike apo dicka me shume , por nisur si gjithnji nga zhvillimi komenteve te sumave Hipokrite tek PPU me lejoni te jap nje mendim !

Ne se ketu do te mereshim me Drejtesine e Vendimit ...patjeter qe ishte nje Melhem per familjen Nela , dita perkujtimore e denimit te tij edhe nga nje faqe si PPU . Sepse te gjithe do e denonin ashpersine e denimit ose do komentonim reth saj per rrethana lehtesuese te nje edhe Vjershetori . .Por Beluli nuk do E varen se u deshi Bytha!!!!!.Mendohu  pak Belul. Mos e shkreh ne sup  !!!!

Dhe  qe nje ndeshkim ekstrem ,si ne fillimet e Ulerimsave te Belulit e ketij Xhellaagait e plot llogjexhijve Hipokrite ketu , dmth Derstilisteve te Xhiboles , pak rendesi ka ne se nje te tille e dha  babi i Demokracise dhijareve , ish sekretari pare i partise shoku Sali Berisha , per dy Lushnjaret me VARJE mes Qytetit , ( njeri prej tyre ka nje fletore me vjersha ) Pikerisht se u quajten Ekstreme prandaj dhe u HOQ denimi me vdekje ne Kushte te reja per Krime shume here me makabre !

Te dish te sjellesh njerzoren ne nje Ndeshkim te Padrejte duke e vecuar ate nga nje  nje Denim Ekstrem   eshte dhe kerkesa , mendoj e njerezve qe pretendojne se jane ne demokraci dhe me mend jo si ky Bufi qe i ka mbete ora tek NM e tij

Por ketu eshte bere faqe Hipokritesh dhe bythash te zgjuara a thu se vihet per te dhene Titullin hero i Inteligjences dhe Vrases i kulshedres kamuniste dhe jo per te gjykuar mbi ndodhi Reale , Njerez e Fate Reale  edhe me dhimbje por pa fyer Kocakt e nje te vdekuri dhe pa i ndotur varrin me Hipokrizi !

Pikerisht Idriz- propaganden dhe hipokrizine- jane dy gjerat qe i urrej me shume ne kete bote. Njerzit qe kane keto dy cilesi une nuk i honeps dot. Sidoqofte, kam besim se do ta zbardh te verteten e vrasjes se Neles pasi ka ndodhur vetem 25 vjet me pare dhe jo 500.

propaganden dhe hipokrizine- jane dy gjerat qe i urrej me shume ne kete bote

te lutem berber, mos u trego hipokrit tani!

Po mire me kuazi , kuptohesh se nuk je i Sotem ketu .Po me vjen keq qe nuk e ke dallu qe me pare se keta vijne menjehere me ate te qeshmen e Bradit smiley dmth mezi presin ....smiley Po me nigjove mas kesaj , mos e merr merr seriozisht dhe me gjongul ose si te dush .Ketu eshte si ne NRGJ , hane sillazh nepër klube , nuk ma do mendja vetëm qofte , dhe kane kohen e ripërtypjes , smiley Muuuuuuuuu...dhe je m'rrjegëll !

O Penar , peshkun e kane pushtuar fashistet ne bashkpunim me ballistet , rrofte shoku Enver smiley

E ke afer Bradin ? Po e ma akoma hapet .Mo u truj Kuazi ! Mos e shif qe flet për armiq .Është i butë dhe e ka me provë me ish babasqapin. Sa i thane qe mylle Lejen se i gjetem armiqte ,  ..erdhi  Eshte i bute Bindet smiley Mo u truj , po bzaj se vjen smiley

Rrofte sh Enever !

apapapa  sa e urren ky Shemja hipokrizine...  le qe eshte sterbetuar nja 700 here qe gjoja do largohej perfundimisht nga peshku,  kur çëfësht te shfaqej diten tjeter me nick te ri,  por kjo  tema qe ka hapur per te ndjerin   Nela,  eshte kryekeput  hipokrizi!!  se  budalla shejtani e di shume mire historine,  po do cik spektakel..

Po mire o ti i zgjuar ma trego historine qe une e ditkam shume mire. PO nga ta di historine kur asnje reference nuk kam gjetur qe te marr vesh se cfare beri qe e denuan me vdekje? Ma thuaj ti meqe e dike o njeri hipokrit.

edhe ti mo kuazi, ja cuf e grricu. leri dreqrit se s'dine c'thone.

berberi ka ik per lesh perfundimisht

dro ka qen mpref per nai kocke, po ku t'lejne zagaret smiley

tani sdi c'ben, e c'flet smiley

 

une e di pse ka pyt smiley

plus, kujtoj nje here ca perpjekje per te bo poet te modh ate te dashurin e goces se kadarese ne adoleshenc te hershme, merr vesh.

dhe kto jon tema qe ne nje mexhlis normal, te pa ngarkum, edhe bohen. mirpo ne peshkun aktual, esht "harro mushke valarene". ktu robt kon hall se mos meazallah mbron njeri t'kuqt, biles kon gjet edhe llafin "apologjet" qe tingllo mo bindshem. vari trapin me nje fjale.

per kuazin kom emocione te perzime, dhe e pershnes me mixed emotions.

kuazo, mos bo pytje "te dhime" her tjeter. si dhe, mos thuj shum te verteten se te perzejn nga fshati.

jo vallai une as e di pse ka pyt, as perpiqem ta rrok me menje se ci thote menja, se berberi sme nguc fare nga ajo ane smiley

kto jane tema, qe nuk fliten ke PPU, jam sh dakort, se ktu ka nje histeri kolektive absurde perkundrejt ketyre temave. 

kto nga ana tjeter nuk jane tema aq te veshtira, se deshmitaret jane gjalle dhe sot e ksaj dite. njerezia di plot.
Ja une pa asnji lidhje me ate zone, njof familjen e nje prej policeve qe kane shku me e arrestu psh.

Tashti, me fol ate qe eshte, me mbrojt pushkatimet dhe heqjet qafe eshte e patolerueshme. Se persekutimet kane qene absurde. Ti justifikosh eshte e patolerueshme.

Mandej, per poezi, poet i madh apo katunar i thjeshte pa breke, jane gjona te tjera. Kto jane pasojat e bastardimit te historise, dhe faktit qe akoma jane shtypesit qe shkrujne historite, edhe kto te 'poeteve te medhenj'  Kta i vrasin robt per se dyti e se treti. Tallje trapi ashiqare.

Heronjte ne shqiperi, jane akoma te heshtur. Ashtu noshta kane per te ngel, ata qe u persekutuan vertete, qe sju pa me syri drite.

Kane me ngel te heshtur , se ata si perdorin dot per spektakle bastarde, se dinjitetin te pakten e kane mund me e trashegu. Kane me ngel te heshtur, se pas '90 ata dhe familjet e tyre, ashtu sikur ishin, te dhunuar, te pashkolluar, te shushatur apo te shfytyruar jane largu nga ky vend.

Fare e tyre, o ka vdek, o ka ik.

Ska se si te ishte ndryshe, se dhe une te isha nder to, ashtu do kisha bere.

Nejse, po une ç'pata, po thuaj dite e pazakonte gushti me stuhi

bofshi naten e mire

 

Ashtu noshta kane per te ngel, ata qe u persekutuan vertete, qe sju pa me syri drite.

po. nje nder gjerat qe me trishton me shume. jeta eshte nje bitch! smiley 

Me thene te drejten, kur e shkrova ne mengjes pyetjen nuk ma morri mendja qe do te kishte kete pershtjellim. Thjesht u ngacmova nga shkrimi i gazetes qe e anashkalonte me nje budallallek feminor arsyen e denimit te te ndjerit dhe pasi kerkova pak ne internet por nuk gjeta gje, i rashe shkurt duke pyetur peshqit. Tani do te thellohem vete per te gjetur te verteten pra se per cfare e akuzuan dhe nese qendronte apo jo akuza e bere dhe per te cilen mori denimin kapital. Sepse per kete njeri flitet me te madhe si nje nga krimet me te shemtuara te diktatures, ndersa per shembull per Gasprin e shkrete qe e hongri plumbin per ca bileta te fallsifikuara nuk e permend njeri. 

po munde me gjet te verteta autentike, edhe po nuk indave me ne ketu, do kesh kuptu thelbin dhe zemrekun, mekanizmin e atij sistemi. nuk e perdora pa arsye fjalen zemrek: ne kete pike ai regjim ka punuar si ore zvicerane. 

U be kohe te nderuar admin Blendi .llukan dhe zoti i Blogut penar , qe po shfrytezohet kjo faqe per interesa te kujt e di cfaredo te Marri ne dukje por qe dicka fsheh sidomos nga grupi LefGOPESE qe edhe eshte shprehur per Gjak e hakmarrje "si ne Rumani "

mendoj se nuk do te ishte keq te moderoheshin disa prurje te tilla qe te kene nje Objekt te percaktuar qarte .them se te tilla moderime i bejne mire PPU .

me respekt per pune tuaj Gjithe[erfshirese dhe pa dorashka .Shikoini pak keta moderatoret sepse jo Rralle mbajne qendrime te dezikuilibruara ,e fshirjet ne interesa te caktuara sidomos te Pellitesve !

Ka rene peshku ne duart e armiqve smiley

dallohet qe larg dora e msume me shkresa zyrtare, Brado

ke desh me thone me anonime ? smiley

..+1 smiley

Hiqi mushkat qe ke lidhe ke avllite  ...i tha gjyshja ime komandantit grek kur hyne Greket ne fshat.

Pse ? - ( pa sterio)   e pyeti ai .

Mushkave u ha suma kur jane pa lare dhe duan ta kruajne ..... dhe e kruajne ne gure te avllive xhano !

Tani ti je kurioz te dish se cfare tha kom.Grek ...Njehere tjeter se ka te beje edhe me te tjera pjese smiley

 

ti po perpiqesh me na tregu qe ke nji dell grek po kujt po i plas se nga fara e kujt ke dale?

smiley

tamam

kur qahet dhe Drzija

eshte me ja fut vetes bam bam bam

dhe bum ! smiley

aman ruaje veten, mos.

Shikoini pak keta moderatoret sepse jo Rralle mbajne qendrime te dezikuilibruara ,e fshirjet ne interesa te caktuara. smiley

ju veteraneve, me ju qujt komuniste esht gabim, se ofendon gjith komunistet e botes. 

 

Ajo shenja me thene te drejten pervec asaj te zotrulesit me thyerje kompiuteri me ngjan si ftese per uturak .Mos ma merr per keq smiley Apo nuk je dhe Sterio ti qe kush nuk te lakmon , keshtu qe mos u habit te pyesesh Pse smiley

si uturaku si ajo shenja kenaqesi te madhe shkaktojne. pyetja eshte pse? smiley

Po ti nuk ke faj dhe nuk ja di vleren asaj te  hapmes se gojes tate  me te qeshme Sterio smiley . Ti je ne ora 12 ne jemi ne 6 . Po ne sa hengrem buke dhe nipcja bertiste kaka kaka ......S'ke fat i thashe .Sterio eshte ne Shqipri

.Besoj e kupton dhe pse -ne tani smiley

dihet boterisht qe diktaturat kalojne ne eksterm persa i perket denimeve, por mire eshte qe e verteta te thuhet ashtu sic ka qene. poeti nuk u var se ishte poet, por se plagosi policin. denimi ishte shume i rende, teper i rende.

tani le te flasim dhe per poetin tjeter genc leka dhe tjetri qe nuk ja mbaj mend emrin. as ata te dy nuk u vrane se ishin poet dhe intelektual. kjo mund ta kete bere denimin me te rende, si njerez qe dinin se c'benin. e verteta e thjeshte dhe vec e verteta eshte qe ata sabotuan pronen koperativiste dhe dogjen dhe demtuan shume, shume gjera.

ky ishte shkaku kryesor qe i vrane.

nuk dua komente pas komentesh me qaramane. po u them c'ka ndodhur.

poeti nuk u var se ishte poet, por se plagosi policin.

po sikur policin ta kete plagos pikerisht sepse ishte poet? se jeten policet ja nxine si poet. 

eh ti!!!! prandaj eshte shqiperia aty ku eshte se ka shume mendje si puna jote. 

vazhdo se mire e ke, ti dhe shpura.

shqiperia mund te jete ktu se ka njerez me mendje si puna ime, si dihet. po sa per shpure ktu ja fut kot, se un as nuk kam shpure, as nuk jam shpure. 

po qe ate e vrane per plagosje polici, per kte nuk ma mbush mendjen njeri. se ate e vrane 20 vjet para se ta plagoste policin. siq vrane me qindra artiste te tjere, te cilet ndoshta merrnin fryme kur mbaruan filmat me partizane, por diktatura me te veten i vrau.

Ja mo ti paske shpetuar si artist smiley per te mire te PPU te na ndricosh eeee , te na shtosh dijen eeee , te vesh drejtesine eeeee .po qe ta marresh ....smiley

Ti je axhami i lloit te qeshmes ...! Ha i dore peshesh me trahana , gezoju po je nga keta te oreve te para me ato leke QYL qe ngrene ne kurriz te te tjereve dhe ...foli Kalit .!

me ka dasht zoti, se ne ate kohe kam qen i vogel e sme ka pas dal ne pah delli i artistit smiley

fatkeqesisht skam pas aq fat sa me jetu ne kurriz te tjereve, duhet me punu. ju ne HA-MERR-HIK, e keni ne terezi, po e grryeni armikun kapitalist nga brenda, duke perdor dobesit e tij.

PS. sa pension te japin?

Punoj akoma dhe them te kap aty ke 1200 .Pse ...ku e e ke merakun ? Nuk kam pagu dhe nuk paguj lali smiley

ps ti ku e merr rogen .Ka ven pune si antikomunist te vi andej smiley  Se une jom dhe i oreve te para ! Apo i kini zene !

tashi do na heqin nga puna. smiley  gjithsesi me behet qejfi qe punon. 

futu ne hibernim deri sa te fitoni prap...buk e djath deri ne fitoren e sigurt

ca eshte hibernimi? e deri sa te fitoje kush?

>> ca eshte hibernimi?

Pyt arushen ? smiley

te pyta ty, zene se pyta arushen. tashi ti e shkrujte ti jepi drejtim.

n'ato vite maj men qe edhe ne durres i vrane nja kater vet.tre neshkozet dhe nji diku ke banka qe i lane gjith diten  te ekspozum.ate ke banka e kam pa me syt e mi dhe thoshin qe e kishin denu per vjedhje banke.do ket qen 89/90 ishim akoma kalamoj.

 

po kjo me vjen inat se kot fare i ngaterrojne gjerat dhe futen ne labirinthe. lorken e vrane jo se ishte poet por se ishte homo. keta tanet nuk i vrane se ishin poet por se bene krime te tjera. diktatura kalon ne ekstrem, dhe ate beri.

keq me vjen per te por e verteta duhet thene.

Alke, ata te Shkozetit nje u var dhe dy u pushkatun per vrasje e vjedhje, s'ka vertet lidhje fare me kete per cfare eshte tema. Po kriminale, po ta shohesh me syrin e sotem, eshte t'i lesh ashtu ne mes te dites. Eshte tronditese per syrin e femijes, por jo vetem 

ta perseris i gjosen te thon edhe me perpara (t'i qqq zdajken, esht bo peshku si groundhog day, cdo dite njisoj...): per ju qe thoni qe komunistet te vrisnin per poezi (ktu futet edhe kadareja, po ai qe kur ka ik ne paris ben libra qe te paguaje per jeten qe ben, si cdo zanatci ne zanat te vetin, xhanem - pra i duhet te thote ashtu); ju mbase nuk e dini sa lart po i ngrini komunistet shqiptar me ket lloj argumenti.te vrasesh per poezi e art, kerkon te atilla domene shpirti (te erreta, por prap te pazakonshme), te cilat monistet shqiptar (se komunist eshte fjale e madhe, nuk eshte per zaberhane) jo vetem qe nuk i kane pasur kurre, por as nuk mund t\'i shifnin ne enderr jo.

kjo me tregon ate qe nje shumice ketu ne te vertete as qe i njohin monistet shqiptare nga pozita te tjera pervecse te te vuajturit e viktimes, per te cilen me vjen keq, por qe nuk eshte asesi e mjaftueshme me u marre me ta.

smiley

Ndersa sa per ate qe 'peshku eshte bo si "groudhog day" (by the way : e du fort ate film !!), nuk jam tamam-tamam dakort me ty : une mendoj se, qe nga momenti qe pranojme te marrim pjese ne nje forum apo ne nje blog, "il faut faire le jeux" (kur thote frengu),  pra duhet luajtur loja, pra duhet me qene sportiv ! S'ka rruge tjeter !! Dhe gjithmone sipas meje, nese kemi kulturalisht nje te 'metë' ne shqipot, eshte se nuk jemi hiç sportivë (jo ne kuptimin e atletit, ti me kupton), pra nuk jemi lojtare te mire, e kemi veshtire te pranojme lojen, fitoren, humbjen, barazimin. Keshtu qe mos u dorezo : edhe "groundhog day" e kam pare te pakten nja 4 here ! keshtu qe edhe ty, nese te lexoj te shkruash te njejten gje nja 4 here, une prap me qef te lexoj ! Tepke si filmin* !!!

* une jo te gjithe filmat i shoh nga 4 here ! smiley

shiko, ata mbase nuk vrisnin per poezi  sepse akuzat ishin  te shumta,  por ama kur vinte puna dhe duhej  per ata qe merreshin me letersi,  qofte  si  hobi,  ua lexonin  ''rececensionin letrar'' si deshmi/akuze  ne  gjyq.  ky eshte fakt!    p.sh Diana Culi e ka pranuar dhe ka thene qe e ka vrare ndergjegja  qe ka bere  ''recesion letrar'',  per vjershat e njerit prej atyre  nga fshati i Librazhdit qe u denuan me vdekje..  por edhe kur denuan djalin e Mehmet Shehut, Bashkimin,  edhe per kete u perdoren  akuzat ''letrare'' ne gjyq, e plote te tjere....

kane denu njerez per letersi dekadente, per art me ndikim borgjez. Jane shkaterru krijime e vepra arti ne emer te ligjeve idiote po me kryesorja, jane marre ne qafe jete njerezish per nji kenge, roman, pikture a skulpture. E kane pesuar familjaret e tyre ndersa sot ka shume prej atyre njerezve qe kane qene ekzekutore, te bejne moral per demokracine pa harruar te theksojne se nuk ndihen fajtore sepse i tille ishte regjimi. Nderkohe ketu duhet me pas durimin e derrit kur lexon gjithfare brockullash qe mundohen t'i shesin si parime universale te maturise po qe ne thelb ngelen brockulla madheshtore.

Me ngjane se e ke intelektualizuar ne nivele absurde kete muhabet. Te vrasesh poezi apo art nuk do te thote te vrasesh per hollesirat e linjave, ngjyrave apo te fjaleve. Do te thote te vrasesh per opinion, ide, shprehje te cilat minojne superstrukturen (besimet/idealet e me shume) e pushtetit tend.

Keshtu per shembull, Talebanet nuk jane maestro te artit, e sidomos te artit budhist, por perseri kjo nuk i ndalojti nga hedhja ne ere e disa nga ato statujat, nga qe mendonin me te drejte apo pa te drejte se i prishnin besimet. Ne te njejten menyre, komunistat ne shqiperi, dhe ne rast se nuk kishin te tilla domene shpirti nuk kishin problem te vrisnin apo burgosnin ndonje njeri te cilin ata mendonin (mbase dhe pa e kuptuar shkrimin ose duke e kuptuar ne menyre te gabuar) se ju prishte simboliken e pushtetit te tyre.

ne ato vite ata qe aratiseshin jugosllavet i qisnin ne TV dhe deshmonin se pse kishin ikur nga shqiperia. i gjithe populli i ndiqte keto emisionet. e te gjithe e dinin.

varja e ketij, ishte per shembull, pikerisht te frikesonin njerezit qe arratiseshin. vetem 2 vjet me vone i therriten mendjes ata te byrose, qe kundershtaret me mire do ishte t'i linin te iknin, prandaj dhe organizuan ambasadat. disa muaj me vone, pasi u vra dhe Çaushesku ne faqe te murit bashke me gruan, situata u shpetoi fare nga duart (iken njerezit me vapora, si morrat), dhe krijuan Berishen me shpetu çfare te mundnin.

me popullin luhet, jo vetem te ne, po kudo.

e merr Brad ke fillu dhe ti me kete lloin e te qeshmes smiley E shef si Pordhoj Politik una , te bej dhe ty aktiv ! Mire Rushi dijes se o mesu me t'futme dhe i lezeto , po ti sikur mbaheshe i virgjer smiley

kuazimodos nuk i dhane post, pune muti, u bo demokrat.

Dmth u bona salist ? apo Lulist? Mos me ngatero me kriminelet te lutem!

mjafton t'i lexosh poezite e tija dhe e kupton se pse e vrane. 

e kerkonte vete kete gjene. ndryshe thosh rrofte partia si shumica, e nuk do kish probleme. 

Pra e vrane se ishte poet? A mundet te ma vertetosh kete? PO poezite e tij ku mund ti gjej?

i kane postuar me siper, ja ça thote ai vete :

Pse t’më dhimbset jeta, pse u dashka kursye?

Veç me përtypë bukën, me u rropatë si kalë?

Pa nji fjalë ngushllimi, pa nji ditë lumnie,

Unë skllav i bindun, tash, kur s’jam as djalë.

25 vjet me vone vijn prap komunistat ne fuqi me shumice demokratike kushtetuese

"Nuk ngrihet dore njeriu mbi poetet.Pike!"

problemi eshte qe ai nuk eshte gje poet. sepse po te ish do e kuptonte kryesoren, qe poeti qendron me lart nga SHTETI, i cilido lloji qofte, per rrjedhoje shteti nuk mundet t'ja heqe lirine poetit. njeriut ordiner mundet.

gabimi i shtetit shqiptar ishte tek mbyllja e kufijve. ti kish lene te hapur, akoma ndoshta do te ishin komunistet ne pushtet, si ne kine ose kube.

Stalker ...ke caze te drejte   ...Po duhet me qene me i lidhur me PPU kur vjen ne keto Perfundime .Ne se ke vene RE shpura vjen me njeqind NIker Niker dhe me fshesaxhi mrapa .Pranej ketu o Puna dhe jo ke ...pra duhet luajtur loja,...

Loja luhet , po jo dhe Arbitrin ata , dhe Penalltine ata , dhe kartonin e kuq ata dhe PORDHET si bytha te zgjuara po ata . Ata pikerisht i tremben kesaj qe thua ti Lujtjes se Lojes .

Ja kjo prurje eshte nje pike Uje ku luhet me  vargje nga Poeti Kombetar per te mire te InteliDjences se PPU dhe hajde neser te shohesh si do rrije gjith naten Korobocka te qemtoje NE smiley...dhe Kurre ATA qe rrine ne Bunkere me nje vrime ne mes  smiley  sepse jane po ata skupidhsat here Komuniste e here Antikomuniste .

Edhe ketu Dakort po te mos na cajne torovelen me Moral e me te tregu me gisht .Le te Lujmë ...Megjithse per raste te tilla ku spekullohet me jeten e tjetrit i mbetem atij mendimit me siper .kjo nuk eshte Loje ! Ky eshte Pisllek i ketyre ndyresirave qe gjeten shesh e bejne pershesh !. Dhe kjo po behet si jashtë Gotës plot ! Për mua ,.... edhe këtu në se JU mban Loja !

.Dhe e  ke nxitu i cike sepse kjo qe ke thene eshte Varianti i rrofshi JU me ne krye mua ..... pra nuk jemi lojtare te mire, e kemi veshtire te pranojme lojen, fitoren, humbjen, barazimin

Respekte !

Historine e diteve te fundit te Nelajt  (punen e armes dhe plagosjen e policit) e ka rrefyer ne detaje BEDRI COKU,  shok i vjeter i Havzi Nelajt :

http://www.albdreams.net/havzi-nela-me-litar-ne-qafe%E2%80%A6/

Vetëm kur vëllai  i vogël erdhi për ta takuar,   i tregoi   se “Premtin”  e kishin mbytur me litar dhe trupin ia  kishin  hedhur  midis dy rrëpirave, afër fshatit të tyre. Atje e kishin gjetur barinjtë që e njihnin…

-Prandaj të kam sjellë këtë kobure, i tha ai. Nuk është armë fabrike, por  e sajuar  në mënyrë artizanale. Gjithsesi, për ndonjë  rast edhe mund ta përdorësh.

 

Një ditë prej ditës,  kryepolici  hyri pa pritur në kasolle e tij, kur ai po shkruante dhe këndonte.

...

- Arma është e ndaluar me ligj…

- Edhe jeta e njeriut është e mbrojtur me ligj…

- As nuk më intereson fare jeta e një armiku…Ndërsa ligjin dua  ta zbatoj pikë për pikë…Hajde, nxirre armën ku e ke fshehur !

- Nuk kam armë.

- Edhe një herë po të them : dorëzo armën! Se, po   e  gjetëm ne, me siguri do të dënojmë rëndë për armëmbajtje pa leje…

- S’kam armë.

- Me një fjalë, nuk do që të dorëzosh. Atëherë, ne  do ta gjejmë  vetë atë …

Ai doli jashtë dhe thirri njerëzit që e mbanin të rrethuar kasollen. Ndërkohë, Havziu e nxori  armën e fshehur dhe po e mbante  në dorë, për ta dorëzuar. Kryepolici e pa me atë në dorë  dhe u tërhoq rrëmbimthi prapa,  duke lëshuar alarmin. Forcat vërshuan përnjëherë brenda në kasolle dhe   iu vërsulën poetit pa e pyetur   fare,  për t’i marrë armën. Në ato përpjekje me dhunë arma artizanale u shkreh pa dashur. Plumbi fërshëlleu mbi kokat e njerëzve, duke përshkuar  mes për mes veshin  e një polici, gjaku i të cilit,  në çast,   mbuloi fytyrën dhe rrobat e tij.

Poetin e arrestuan menjëherë, duke pasur  në duar   armën e tij të shkrehur,  si  një provë materiale e krimit të kryer nga ai…

 

 

 

ketu para ca diteve VRANE nje teenager , 14 vjec sepse nuk dorezoi pistoleten dhe biles Shtiu ndaj policeve .Thua te mos ish ne kohen e vergjeve .

Neles me mire do ti shkonte per shtat Luftoi me arme se sa e Varen si Poet .Dhe meqe eshte nje sistem antikomunist patjeter qe ai duhet te ngrihet si emer .Po kurre si POET ! Pastaj merreshim me jetshkrimin e Erza Paund !

''Ndërkohë, Havziu e nxori  armën e fshehur dhe po e mbante  në dorë, për ta dorëzuar.''

paska qene trim, po s'kuptoj pse duan ta zbukurojne sikur ai donte te derzonte armen dhe plagosja e policit ishte aksident.

puno shqiposh, tere genjeshtra tere mashtrime.

nuk genjej, por zbukuroj ka qene nje shprehje tek nje film turk mos gaboj. zbukurimi eshte baza e artit.

ketu po falsim per realitet jo art.

le ta lene ashtu sic ishte, nje trim kokeshkrete, antikomunist qe me arme ne dore i beri karshillek policise se kohes.

une desha te tregoja : qe sa me artistike te tregohet nje ngjarje aq me e besueshme ajo behet. 

bemat e trojes kane ngelur ne histori, ngaqe jane te treguara me ART. pra tregimi i bukur i diçkaje i rrit nderin te tereve, edhe heroit, edhe policeve, edhe vet rrefimtarit. 

po po si perrallat me mbret do thuash ti. se ai qe ka shkruar kete as e di fare fare si ka ndodhur.

pastaj per nje njeri qe te dhemb nuk shkruhet keshtu, shatra patra. te pakten homerit as i dhimbsej ndokush. ishte gati 500 -700 vjet pas ne kohe.

artisti eshte nje genjeshtar, ndersa arti nje e vertete. smiley

nuk genjej, por zbukuroj

 

po, eshte batute nga nje film egjyptjan!   nuk me kujtohet titullismiley,  por mbaj mend  mire subjektin e filmit dhe personazhin qe thote  dhe skenen kur  thote  kete batute,  varremihesi  Ibrahim Saleh.smiley

shi shi beluli qenka dhe ekspert per filmat e huaj.

Eshte batuta nga filmi "Fatma".

diell diellsmiley, patjeter qe jam!    por ketu merremi me filmat shqiptare se keto batuta na rrine me mire.. po edhe per shovinizem..

"Zbukuroi,por nuk genjej" ishte titulli i filmit,me ate studentin me ngjyre nga lagjet e varfera,qe bie ne dashuri me gocen pasanike.

po po , ky film eshte pjeter!  titullin nuk e mbaj mend.. por filmi me kujtohet shume mire..   tashi, kshu si me ngjyre ishin te gjithe ata sepse eshte film Egjyptjan..smiley  

ky studenti, personazhi kryesor  qe thote edhe  kete batuten, quhej Ibraim Saleh dhe ishte i varfer, biri i varrmihesit te varrezave te qytetit..   nderkaq mbiemri i tij, Saleh, ishte rastesisht i njejte me mbiemrin e kryetrit te bashkise, a prefektures (dicka e tille) te qytetit..  dhe ky , ngaqe  u njoh me nje vajze aristokrate , por edhe bashkstudentet e tjere vinin nga familje te pasura e te njohura,  e shfrytezoi ''mbiemrin'',  dhe u prezantua gjoja si nipi kryetarit te Bashkise.  filloi  padashur  te mashtronte mavria derisa...........smiley

ene filmat si kooperative i shifnit...

ik o vlla na li te bejme nje dore muhabet per qejf  tone..   çke qe ngatrrohesh ti,  ti je nivel me i larte, je  anglez!

boj mer muhabet, hudhi ne doren ne sup smiley

po me bo pershtypje se si te gjith shifshin te njejtat filma...teoria darwinit thot qe variacion osht evolucion

ore ti je trap vertet apo do te besh interesantin kshu?!    ndryshe nuk  justifikohet  ''pershtypja'' jote. 

ishte  pra 1 kanal,TVSH.  i cili jepte 3- 4 filma ne jave.. ato qe perzgjidhnin ata.. laj thaj, ky ishte variacioni, ishe i detyruar pra te shikoje keto filma. well, ishte edhe RAI njelloj variacioni, por jo te gjithe e kishin mundesine ta ndiqnin..

 

p.s  si eshte kjo dora ne sup mo?!    te paska ardhur mire  qe po qesh kaq i ngazellyer ti?smiley

Ky pervecse trap, asht t'i hanger dhe suma.

Jo vetem qe shifnim te njejtit filma, po kishim te njejtin tv,biles te vendos ne te njejtin pozicion ne bufe. smiley

Edhe Kol Kushten e adhuronim njelloj,pak me shume Beluli,kuptohet.

word!!

edhe bufeja ishte e njejte, bile edhe divani 7,500-shsmiley  ku uleshim ishte i njejte.. ehuuu, globalizimin qe bota tani po e njeh, te ne ishte praktikuar qe ne vitet 80 me sukses te plote!!smiley

vetem se kjo nuk i bente edhe personazhet tane njelloj, siç jane keta perendimoret si te preme me thike. me njelloj po na ben sot perendimi, me shumllojshmerite e orendive te shtepise.

sot rinia ne shqiperi eshte po aq budallaqe sa e botes, dhe po aq uniforme.

po pra,  perendimi ka variacion te papare!  mobiljet i blejne te IKEA..  ate dollap/bufene  ''Billy''.smileye gjen ne cdo shtepi..   pastaj i fusin edhe nje dreke te Mc Donalds, dhe ohh cu kenaqem..smiley 

ku jeto ti mer...se psh ne londer ka plot variacion. vetem ktu verdalle ku jam une jan nja 5-6 studio disenjo mobiljesh - BoConcept, SCP, etc 

p.s. vallai ke Mickey D kam nja 7-8 vjet pa shku, thjesht per princip. 

p.p.s. du me ble nji nga kto: http://cdn.shopify.com/s/files/1/0036/66...

 

I vetmi qe shifja dhe "Xhyzepe Verdi",te 6 serite te martesh.smiley

ej cuna ca filmi ka sonte?,oh mos,len lene,asht ai filmi me at budallin,he mo me at muzikantin,si e ka ai. smiley

Ata te mite i kishin ato divane deri aty nga 2002.Vellai gjeti disa hamej te tregu fshatar e ua dha falas.Im ate ishte nostalgjik kur erdhen e i moren. ne ato divane kishte rritur femijet , pritur e percjelle njerez...si thone pak po 25 vjet qe kur i bleu me mik me ndihmen e baxhanakut qe ishte furnitor shperndarje dikusmiley

Po minderet pash zotin Alba , kishe apo i kishe shitur baba smiley Une kisha akoma deri vone minder nga ata me lekure kamardarje poshte , te kombinum me rripa te holle gome makinash .Sot kushedi sa paguhet nje i tille ! Te pavdekshem dhe dhjetra here me te mire se sa keta me sfungjer dymujorsh ulje e rehatim bythe smiley

Ato i kishim para se te upgrade ne divanesmiley

Une ne kete zonen e Malit te Tanes , Qafa e Kumblles Kukes ose mbi Kolshin e vjeter ne 72  kam gjet qe flinin akoma ne shesh dhe shtronin poshte derrasa me kashte misrash ose te tjera .Pata nje shok te ngushte qe me shpuri ke shtepia e Mixhes dhe ne dac beso ne dac mos beso , i beme  nje divan si kornize me derasa ( cfare nuk gjeje ne ate shtepi smiley  e i tham te birit si ti bente pe tamami (shofer kromi ) - Heroj kur kujtoj ato rruget e Bater -Martaneshit !!!!  Me vone mora vesh se kishte thone Mixha "hallall shkollen njatij mici " smiley Them se duhet ti kene me sfYngjer tani .Nga ata qe behen rafsh me derrasat per nje Muaj !

o?o

Tunden e s'kputen e ne verat e tua   Futen ...Vaze i themi ne ne fshat . Po qe te mos ta marresh per keq Vathet smiley Po te ishte me nje vrime kur futen , mund te aludoje se ishte per TY smiley

O Bunker me nje vrime ne mes !

Vetem ti kishe munguar nga Vandaku Patrioteve .antikomuniste me renje para atyre te oreve te para .Je si minder Derasash jo si keta te apgradurit . Ja erdhe smiley Po si e late se Sigurimsi po rrallohet .Ti do rrish apo ai ?

Bena nje shenje !

oidrizo Më duket se Ju dhe Namiku paskesh patur të fundmit mindere llastiku në Shqipëri smiley

Ne nje moment bota eshte ashtu si eshte. Heres tjeter , eshte dicka komplet  ndryshe. Vjen  dicka qe nuk eshte pare ndonjeher.

No wonder shqiptaret ndryshojne dita dites dhe harrojne kollaj ose ose akoma me kollaj e kane te hedhin balte

 

Ore drejt Fare .kuazi ka Pyetur Ka DOSJE perse eshte Denuar ? Ka Poroces se perse eshte Denuar ? Apo ka bytha vendimesh e vergje Poetesh ?

Ne se eshte e drejte apo Jo te merresh me kete , eshte tjeter Pune .Po a ka ndonje qe e di perse eshte denuar pa perallat e tij me ÇOK e dengervengeret e " af of se poeti nuk denohet " .

Eshte apo nuk eshte kuazi dinak apo djall kete se vendosin keta pafillet e Bradit e te lefKOPESE as Beluli .Ketu sejcili mund te quhet Normal kur thote Po .ose JO ! Dhe bie nje shkrese te plote Jo nje paçavure paçavursish me  firme te Çesarit per Luperkalet nga te pangopurit me Niki Niki ! Dhe kjo e ftillon gjithshka per te komentuar !

Se keshtu si " byth te zgjuar " dikush nga te vjetrit , mund te thote se  ishte  koha  e "arratisjeve  te organizuar nga sigurimi " dhe na del ndryshe meseleja , me perse tradhtove idealet qe do udhehiqnin Bradin ne 2013 smiley

 

Cudi si nuk dini gje ju oidris  , interesant , s'e di pse kam bindjen se ti duhet t'i dish me mire nga te gjithe.

Kam pas ne fis ca oficera e drejtora qe thua ti , e i dinin historite shume mire , po s'ua mbante te hapnin goje nga zoti Llambi Geg Prifti se e kishim kusho kete te fundit  ,  familje komunistash hesapi keta nga mamaja , po une s'u kam ngjajt hic , une ngjaj nga babaja smiley

Gegprifti shkruhet bashke smiley

s'ka gje gege te llambi, biles po qe se s'gaboj sikur ka qen prej poradeci smiley

idris, du komfirmim.

eshte more eshte , s'ma nderron njeri e kam fis smiley poradecar komunista dem baba dem , mokrar te forte qe i binin tavolines me grusht !!! smiley

po mbiemrin ja paskem katranos, rrofsh ti gjithsesi , si perhere i sakte smiley

4 gocat e ktij kushurinit tat ishin nder te paktat qe mund t'benin xhiro me motoskaf ne liqen ndersa komardaret e gomave ne pogradec ishin te ndalume se kushedi, naj rob i tejngopur nga te mirat e ksaj anes tone guxonte me kalu ne anen matane

s'di gja , kam qene e vogel , maj  men vetem akulloret qyl qe m'i blenin  dhe faqet qe m'i shkulnin nga vendi kur shkoja me pushime se isha tip llastice smiley

Mu ma futen ne burg cunin e dajes se u dha motoskafin e kufirit ketyre gocave , dhe ju arratisen i qere veta nga te Emin Gjanes

 Ti ku i ke pa qe shetisnin ate dite ? Nji si ty i Tredhur , sipas tregimeve te cunit te dajes ,  erdhi me vrap i dite  duke dihatur dhe mezi fliste..

Jam i tredhuri sh.kryetar .Dy tiranas ( njoni isha une , maja nji kemishe me vija leopardi  ,pseudonimin e kisha " Elba " smiley   dun me u arratis .

Po nga e kuptove ti ?..i patpyt njaj (qe verior )

Gjate gjith kohes qe flisnin syte i mbanin nga Liqeni !..kishte dihat i tredhmi !

Ps Elba rastesusht me ka qellu pseudonimi Elba , ta thashe mo dhe ket sekret , prandaj te du fort une ty kur te lexoj smiley

Shtese ..Mokraret nuk i bine tavolines me grusht /llambi mund ti binte nonji gjoje tjeter me inat smiley

Mokraret i njef ti apo i njof une qe jam rrit mes tyre smiley Kur flsinin ata idriz , nuk kishte kthim mbrapa , xhip ,  vule , firme, telefon, porosi, puna maroi  , shko merre ca te duhet dhe shko maro pune . kaq

 ama po fole keq e kishe punen

e di vete ti smiley

ideja se ti arrin me e kuptu ket, m'frikson sa me llaftaris

Po ti je i  vetemi  njeri qe ja kam shpjeguar O i Tredhur ......kur nuk me kupton , do te thote qe shkruaj si ata  qe flasin Gomarlleqe si historite e tua smiley Me lart me kishe kuptuar me duket se nuk the qe nje antar partie nuk e kam kuptuar ,le te shpiegohet me mire !Relaxu er  dreq se ke dite pushimi neser ,  merr dhe kallomat dhe shko gjuj per Peshk .Koi me ndonje Histori nga keto te plakave ne mehalle qe dine gjuhe te huaja , ose nga keto me shetitje me varka dhe siguro i ke ne grep smiley

Ndersa Elba eshte ndryshe .edhe kupton nga keto qe bejne fjale per dije te Fellta nga JU . ja lexoje si u morem vesh per Mokraret .Eshte si Maro Mokra ajo smiley

Maro Mokra

O legjende!!!

ps. a te kujtohet nji "Djemt e Bato Gorës"? smiley 

Me kujtohen o Emo me kujtohen dhe kom i stacion ketu me Tring qe nxjerrim mallin dhe kalo kohen kur gjej ndonje interval smiley Kohe te tjera po te Pastra .Megjithse varet edhe si e kane kalu ca e ca . Po se c'kam nje mendje qe Kushdo Kudo dhe Kurdohere gjen Defrim dhe Relax , me kusht qe te mos kete Zllo ne tru !Bota u ngatru pas 68 kur beri Boom teknologjia dhe prit kur te mbaeoje .Tani kane dale edhe keta antikomunistet e Oreve te ndryshme, me etapa Historike , qe te tregojne edhe se si ke Jetuar smiley

tregonte nji here nji shok, ishte nga Himara, cuni Leo Gjikes (shoferit), shum i lexum, nejse, po tregonte per nji mbledhje ne institutin e misrit dhe orizit, ku drejtor ishte nji Hysen Lacej, professor ky, e pat lavderu Enver Hoxha, edhe ishte bo kapo qe mbas asaj. Ne mbledhje pjesmarres lloj lloj, njeri me professor se tjetri, flisnin per misrin, qe thu ti, se misri kshu, misri ashtu... ia kallxonin Hysenit kto, medemek, qe me miser marre gjithe jeten. Edhe i vje radha ne fund me fol edhe Hysenit, i cili u tha: "Puna e misrit eshte pune muti" smiley

kshu ne kjo pune, o Ziko. Une, psh, s'do guxoja kurre. mirpo ca e kane buke e djathe. 

 

 

smiley

smiley

ahahahahahaaa...

me cmene me kto... looool

Njehere vajta te Stalini ne Jalte. Midis te tjerash ne bisede e siper ai me pyeti: "C'hani ju shqiptaret, buke gruri, apo buke misri?" I thashe se ne i hame te dyja, por me shume konsumojme buke misri. Shume bukur, me tha ai, po cfare misri keni?". Une u ndodha shume ngushte dhe u pergjigja: Fare te verdhe.

smiley smiley smiley

smiley

 

smiley

smiley

ps. ia ka fut kot, ne fakt, se i vendit sikur e ka faren e bardhe, te verdhe jane kto hibridet qe bente hysen lacej. smiley

 

"Sa i madh rritet misri ne Shqiperi?" me pyeti perseri Stalini dhe une ju pergjigja me hamendje. "Nuk mund te shkohet me keshtu" me tha ai miqesisht.

E merr vesh ti, ne fillim Vekja e ka vene doren i cik me poshte brrylit "kaq", pastaj mbasi e ka pa qe Stalini ka rrudh buzet me mosbesim e ka zvogelu ka thone "kaq".

smiley

Oh none vdiqa tu qesh!

po ene ai stalini mo, c'paska qen. po ke misri menien. hap o bab naj muhabet tjeter...

 

kto misrat e shkodres, qe thu ti ron, u qujshin Rozafa, dhe me nga nji numer mbrapa, qe tregonte gjatsin e ciklit. ne kohet e lavdishme te zborit, u bonte luft me bejte ne kapanon para se me fjet, dritat myll. me i forti ka qen nji ben morina, ai e vete para gjith kapanonin. bejtet i bonte on the fly, dmth kur thoshte rreshtin e pare, nuk e dinte ala te dytin. e mire, sec i boni nji shoku jon nji bejte edhe ky flak per flak: O filan, ti ma dhive... per be/ te hyft xxxx im, sa Rozafa 73. smiley

ajo e mesit ia merr ne kthese sara xhesika parkerit.

bio! tasty like ugly tomatoes. 

Kjo eshte tallje me kujtimet e shokut Enversmiley, ftoj adminin ti fshije pa ardhur oidriso se ka per t'ju bo per nji lek.

eshte mani njerzore kjo, me i kallxu babes arat. nje here ne Graz, per te marre vulat e hyqymetit, qelloj ne ca xaxa nga Afrika. nga je? nga shqiperia, u them. Kur ata sa nigjun shqiperi, lujten venit te ngazellym. pak me vone m'u bo e qarte qe do kene qene nga ndonje grup marksist. me pane gjithe hare, grushtin para, albania socialista, enver hoxha. e ardhmja e ku di une. u them, mire mer mire, por nuk eshte aq yll bote atje sa po kujtoni ju. ishte viti 92 mos gaboj. jo me thane, e ke gabim. iu them, me besoni mu pra... se prej anej vij. jo, me thane, se shiko, se prit nje here... prap une: po mire mer mire, por po te ishte aq mire, c'doja ktu une? nuk kish Zot t'ju mushte menien. erdhi vertet nje moment bizarr kur po me tregoninse si ishte shqiperia, ka kete e ka kete... une po i shifsha ne sy ene me iken llafet... tip "si te thoni ju, OK"...  smiley

"e di. fadili ka shkruar drama te bukura. eshte shkrimtar dhe poet i mire" smiley

"shkodra eshte ne zemren time", deklaronte ne rrethe te ngushta Komandanti.

kam marr vendim qe pa i pas tema mbi 100 komente nuk komentoj. Keshtu menjanoj akuzat se sabotoj temat duke i nxjerre nga shinat. 

po un sjom klluf qe t'kapem mas naj fjale pa kuptim qe thu ti dhe ta bo tezgjah pastaj

sikur te hapeshin dosjet, ata qe donin, do e dinin psene ?  

a eshte kuasimodo per hapje dosjesh ? 

prit te hapen ca dosje per krimet me te fresketa te dr. sali berishes

c'est toi l'avocat du diable ?

yyyyy plasi frengjishtja , kush eshte avokati djallit ktu smiley

I paskan gri komunistat edhe ktu!!!

Hallall!

 

ne ket rast ja hapen vete gropen vetes. smiley

Asni grime dhimbje s'ka per poetin,prej ktyne qe e mbrojne,thjesht ju duhet me shfry,nje rast i shkelqyer me tund firmen e Kristaqit, e me balten e vorrit te te ndjerit, me gjujt mbi "surreter komunistash".

Pyetja eshte:Cila eshte akuza per denimin me varje te H Neles

Me mire se Kryeministri i ri Edi Rama askush nuk mund ta dije kete.

Besoj se si dy artiste, baba e bir, njeri skulptor, tjetri piktor, do ta kene diskutuar midis tyre,

pse firmosi skulptori per varjen e poetit?

dergo nje telegram bre xhaxha elga

Në qelitë e burgut pa ajër e pa dritë,

Fryma po më merret, m'janë terrur sytë.

Po dergjem i mjeri, mbahem, rroj me shpresë,

Jeta m'u randue, dëshirë nuk kam të vdes.

 

Mishnat po shkallmohen, kockat më kërcasin,

Barkun gjithmonë unshëm, policët bërtasin.

Pres t'afrohet ora, pres të hapet dera,

Pres t'më sjellin ngranjen si kafsha e mjerë.

 

Unshëm ulem ha, ma unshëm kur çohem,

Nuk qahem pse soset, skamjes s'i nënshtrohem;

I nënshtrohem ligjit, jetoj me rregulloren,

Dhe po t'jesh lypsar, s'ke kujt t'ia shtrish dorën.

 

Dit' e netë i mbyllun, si zogu n'kuvli,

Për shtroje e mbloje me tri batani!

Batani të vjetra, as njena as tjetra,

Gjith pluhun e llum, janë ma trash se letra.

 

Kur vjen orë e gjumit, kur shtrihem me fjetë,

Mendja m'arratiset, shpërndahet si retë,

Po merr fushat, malet, ikën, më le mu t'zinë

Fluturon e s'ndalet, s'e duron robëninë.

 

Sa n'nji krah, në tjetrin, ikë nata, kalon,

Mpi e fort ligështue, polici më zgjon!

Lind nji ditë e re, krejt si ditët e tjera,

Unë shpend i ngujuem, pres të hapet dera.

 

Ah, kjo derë e randë, kjo qeli kobare!

Ma cfilitin trupin, zemra s'ndihet fare;

Me durim përgjoj kur do t'ma hapin derën,

Po e pres lirinë si zogu pranverën!

 

 

NË QELITË E BURGUT

Havzi Nela

dhe kane fytyre disa mbeturina njerzore te vene ne dyshim aftesite poetike te Havzi Neles

vlera e nje vepre nuk varet nga deshirat e askush, po vetem nga madhesia e saj. eshte si puna malit te larte, sa me i larte, aq me shume atij nuk ja ze dot pamjen. 

atij ja ka pase fajet sistemi, te kish mundesite te ikte prej tij, si neve sot, do te ishte po aq poet ose filozof, sa une, ose sa ndonje tjeter prej nesh. 

poesite nuk i ka te keqija, ka shume te verteta ne to, po nuk eshte poet i madh. po aq sa çmund te jete nje rraper, kengetar i madh. 

REPUBLIKA POPULLORE S O C . S H Q I P Ë R I S Ë
Nr. 59. Vendimi
Nr.60. Aktit
GJYKATA POPULLORE
RRETHIT KUKËS

VENDIM

NË EMËR TE POPULLIT
Gjykata popullore e rrethi Kukës e përbërë prej:
Agim Hoxha, Gjyqtar
Osman Mula, Anëtar
Isa Laçi, Anëtar
Asistuar nga sekretarja Ikbale
Mema, me pjesëmarrjen e prokurorit
Nikollaq Helmi, në Kukës, me datë 24.06.1998 shqyrtoi në seancë gjyqësore
me dyer të hapura çështjen penale nr. 60 që i përket:

Të pandehurit Havzi Nela, i biri
Shabanit dhe i Xhevries, i
datëlindjes 1934, lindur në Kollovoz
dhe banues në Arrën, me origjinë shoqërore fshatar i varfër,
dhe me gjendje shoqërore punëtor, i dënuar dy herë më parë në bazë
të neneve 47/ gj dhe 55/ J e K.Penal, profesioni mësues me arsim
të lartë, arrestuar më datë 17.6.1988

AKUZUAR
Për tradhti ndaj atdheut në formën e arratisjes jashtë shtetit,
terror dhe armëmbajtje pa leje, në bazë të nenit 47/ gj - 11, 50 /1 224
të kodit Penal.
Gjykata, pasi shqyrtoi materiale te dosjes hetimore Nr.109, provat e
marra gjatë zhvillimit të gjykimit, pasi dëgjoi prokurorin e kërkoj deklarimin
fajtor të pandehurin për veprat penale të parashikuara nga 
nenet 47/ gj e 11; 50/ 1 e 224 të K.Penal dhe dënimin përfundimtar:
me vdekje me varje në litar.

 

-----------

Nga cfare kam lexuar, H.Nela nuk u denua thjesht si poet por te qenurit edhe poet antikomformist, bente qe te mos shihej me sy te mire nga regjimi komunist.E habtishme eshte se pas arrastisjes denohet me 15 vjet burg (kur sipas ligjeve te kohes parashikohej ..deri edhe pushkatimi) kurse ne 1988 ajo qe i shtohet aktivitetit te tij eshte vetem nje arme pa leje dhe plagosja e policit. Ajo qe eshte akoma me e habitshme  ne kete denim kapital, eshte koha e e kzekutimit te tij, vitit 1988-dmth dy vjet para se diktatura te jepte shpirt.Nga ana tjeter asnje gje nuk eshte e habitshme: ne momentet kur regjimet ndjehen te dobeta dhe te cenueshme, pikerisht atehere behen me te perbindeshme.

regjimi jane njerezit qe te njohin, qe i ke kolege dhe qe thjesht duan te te zene vendin e punes ne rastin me banal. regjimi vete nuk eshte veçse instrument. 

ne 1988 ai qe nuk e shihte kapitullimin e ardhshem te pushtetit ishte vertet qorr. 

ne 1988 ai qe nuk e shihte kapitullimin e ardhshem te pushtetit ishte vertet qorr.

c'ja fut kot! u mendu se dicka do zbutej pasi vdiq dulla po jo se do binte sistemi. Cdo gje nisi papritur ne '90 biles as ath. ne fillim nuk kishte njeri shprese se do shkonte aq larg

per ate pune edhe sot ka njerez qe komunizmi u dukej i plotfuqishem, bile e mbajne ramirezin per te shitur te kapitalistat. 

shumica njerzve (80%) kapen fort pas jetes, kjo i ben te mos shohin e as duan dobesimin ose thyerjen e deges qe e shtrengojne me thonj. vetem nje pjese e vogel (10%) jane kurdohere kaluar, e po aq (10%), jane kurdohere te denuar nga jeta. 

ps: pra me qorr, nuk e kisha fjalen per te rrallet por per te shumtet. qorr = drite/mendje shkurter. dmth jo shume i zgjuar. vetem 1% e njerve nuk jane qorra. 

Prokurori: Nikollaq Helmi HAHAHAHAHAHA

Very apt

Ja dhe idrizzi ngaqe pi noj gote raki(e jo vetem) me emigrantin, beson se eshte i afte te diskutoj per poezi e per politike!!!

Ne "justifikimin" e krimit te varjes se poetit H. Nela dy vjet para se perdja e hekurt te binte, krimineli Fehmi Abdiu thoshte qe fajin e kishte "akuza" per "terrorizem"jo ne, edhe kjo pyetje nga spiune e sigurimsa ferrash, eshte e tille. Te gjithe e dine, i madh e i vogel, ne Kukes dhe gjithe Shqiperine se H. Nela u vra si kundershtar i regjimit, si person qe sfidoi diktaturen dhe qe regjimi i Edvin Kristaq Rames, kerkonte ta bente shembull, pasi po e ndjente, shenjat ishin dhe sigurimsat conin informacione qe pakenaqesia ne popull kishte filluar te rritej dhe frika ndaj regjimit komunist kishte filluar te vihej ne dyshim. H. Nela varet ne litar, tek agjensia qe i thonin ne Kukes, ku qarkullonin shume njerez, per te bere terror se diktatura eshte e forte dhe te kafshon dhe zgjodhi pikerisht nje poet e trim qe megjithese i ishte nenshtruar cdo mundimi nga komunistet, nuk ishte thyer si shume te tjere.

Legjendat e Sigurimit thone qe ky plagosi nje polic, por po te isha une do ta vrisja fare. H. Nela ndalohet te lere vendin ku ishte i internuar megjithese nena e tij me duket ishte e semure dhe po jepte shpirt dhe policet qe i shkojne ne koliben ku rrinte poeti martir filojne ta torturojne pse ka dashur te ike pa leje dhe aty edhe mund te kete pasur perleshje, por kjo do ti bente nder cdo kujt se nuk duron njeri te lere nenen te vdese dhe te mos ta shohe.

Kini kujdes me keto pyetje se jane helm gjarpri. Keshtu edhe Adem Jashari dhe Zahir Pajaziti, heronjte e Kosoves, duhet te denohen per terrorizem sipas akuzave serbe se kane vrare police dhe personel tjeter te sigurise serbe ne Kosove.

Ore ne nuk kemi qene burra se po te kishim qene tamam burra dhe trima sic themi shpesh per veten si shqiptare, si H. Nela duhet te ja kishim bere te gjithe, edhe te ishim kunder regjimit por edhe te perlesheshim me cilindo spiun qe pasi na internonte, nuk na lejonte teshkonim edhe te nena qe ishte duke vdekur. Te ngrihesh kunder asaj policie eshte nder dhe qytetari dhe bile edhe te ben intelektual.

Sic duket, me fitoren me vota te blera nga koalicioni i majte do te shohim ciudira te tjera ne lidhje me diktaturen. M. Shehu po kerkon te rehabilitohet nga Ruci me shoke, per firmen e Kristaqit ne varjen e poetit Edvin Rama edhe sot e kesaj dite nuk ka shprehur asnje lloj falje, prisni ndonje dite qe te shohim edhe ndonje tentative per rehabilitim edhe per Hoxhe

Por atë e kthyen mbrapsht sepse nuk pranoi të bëhej agjent i jugosllavëve.....

Tha zhiti qe duhet te kete lexuar dosjen ku serbet duhet ta kene  torturuar si te derguar te sigurimit me shkolle te Larte !

Ndersa ky byth e mellenjes si Sigurims , qe  ushqehet  dhe mbeturinat ushqimore trupore  te Laures me shije poetike ., thote se do e kisha vrare Policin .Dhe thuaj pastaj qe ne mes tene nuk ka terroriste ,dhe PPU sherben per te shpalosur trimerite e tyre ose te Laures para Sigurimsit , te Sigurimsit para Laures, te Altinit para pasqyres , te frymzimeve poetike te nje te riu me Artur dhe sindozot beut te Fshatit ne kombinim me Kombetarin Xhelal aga smiley qe rri maje Olimpit dhe leshon nga nje direktive ne mungese te LerfKOPESE !Ketij Sigurimsit nga inati kunder topeve  , i jane eerrur syte dhe po glorifikon edhe Vojo Kushin kunder Italianeve dhe te ndierin Jashari kunder terroristeve Serb  smiley  .Ketu eshte bere ornela Muti MULLAR or ti me psikopate nga te gjitha kategorite e atyre qe te heqin patkonjt kur te bien thonjt !

te vrasesh polic, nuk eshte terrorizem. ndersa te vrasesh njerez te paarmatosur po.

nuk ka vrare njeri Havzi Nela, ka qene plagosje e nje spiuni aksidentalisht ne perleshje e siper dhe vete akuza e organit te akuzes komuniste nuk flet per plagosje por "terrorizem" dhe arratisje. Por ne parim te perlesheshe me ate polici ishte detyre. Gjithsesi terrorizmi eshte tjeter, ska lidhje me ate akuze qe bene komunistet. Keta akuzat i ndreqnin vete bile edhe pasi te pushkatonin, sic ishte rasti i intelektualeve te bombes ne ambasaden sovjetike qe i kane pushkatuar ndersa akuzen dhe vendimin ja u kane rregulluar me pas.

Po mire o burre dakort jam edhe kur thua se ne ''parim'' ishte ''detyre''..Po c'mut detyre kur i bie te vrasesh nje cope polic te atij shkerdhate shteti qe dhe policet i kishte cobane, ata per nje cope buke ishin http://youtu.be/WI_oz9wptlQ?t=1h8m14s

polici/ushtari/agjenti eshte i armatosur dhe stervitur e me arme ne brez. prandaj ta vrasesh, siç shohim neper tere filmat e sotshem, nuk eshte terrorizem, por herroizem.

terrorizem, eshte kur ven nje bombe ose behesh vet i tille dhe vret nje autobus me njerez qe shkojne ne pune te tyret.

eshte dhe rasti tjeter, kur per te bere te frikesuar nje popullate te tere, e varr tjetrin ne maje te shtylles, vetem se nuk te do, ose vret 20 njerez te pafajshem sepse te vrane nje ushtar te vetem.

prandaj thiri mendjes or njeri. smiley  

Sigurisht qe te vrasesh nje punonjes te shtetit eshte terrorizem qe cke me te. Ndryshe ata qe vrasin police ju bie te jene heronj hahha

normal qe jane heronj. psh ai Baca me te tijet, qe nisi luften ne kosove duke vrare milice serb. per heronj i mbajne sot. po ashtu ata partizanet qe vrane ushtaret gjermane ose italiene, etj. 

 

boh..202 komente pa buke smiley

Mor po ai qe iku, e hengri çairin, nuk ndjen me gje. Po te pakten lerini rehat ata qe ka lene pas. Mjaft me kete kenaqesine perverse te krruani plaget e njeri-tjetrit, pash zotin. 

ata qe kane plage duhet te gjejne ilaçet perkatese. 

e mira eshte qe keto, ose te gjitha çeshtjet dhimbese, duhet te diskutohen (deri sa te behen uje bile) qe te nxirren mesime, po te jet e mundur. e vetmja mundesi per mos perseritje. ky eshte i vetmi ilaç.

psh idrizi ose plot te tjere, nuk dine ta dallojne terroristin nga jo terroristi, si mund ata ahere ta dallojne se kush nga te dy, shteti apo ky individi ishte terroristi i vertete ?

Ja ma sqarove ti kurro me profil te ri smiley .Po une per keta pordhet shumenikshe po e kam Topin e Llafit qe i kemi sindozot si kerpudhat pa shurres se qenve ne bythe plepi ! Se si keta me Xhelal aga e Be fshati sigurimsa e turli turtulleshash ,  vallaj me thone tmam tamam , se kom per gjo, sikur lexoj gazeten 55 ose Rengedengen sikur postojne keta ndonje mendim , sikur digjoj  babasqapin ne mitingje njesoj eshte 

Une si t'ja bej per ndonje Bythe te zgjuar si ty qe i di me rrenje i ke gati pergjigjet per dje ,sot dhe te ardhmen . Apo nuk te ndricon ti perrua psikik ! Biles do ja rekomandoj K/tarit te Partise te te afrojme dhe ty si zv kryetar smiley

 

Permes një ceremonie të veçantë ku merrnin pjesë miq,familjarë dhe të afërm, është përkujtuar 25- vjetori i varjes në litar i poetit kuksian, Havzi Nela.
Ceremonia u zhvillua në ambjentet e Ministrisë së Kulturës dhe filloi me një minutë heshtje në nderim të figurës së shkrimtarit, i cili u flijua për hir të idealeve të tij. Ministri i Kulturës, Visar Zhiti, një dëshmitarë okular i ekzekutimit makabër bërë nga sistemi komunist, e kujton atë ditë me detaje.
Besim Ndregjoni, sekretar i Unionit të të Dënuarve Politik, sqaroi se figura e Havzi Nelës është e përjetsuar. Aktiviteti i tij letrar i shërbeu lirisë së shqiptarëve, pavarësisht se kjo i kushtoi jetën.
Ndërsa gjatë ceremonisë u lexuan poezi, të cilat poeti i kishte shkruar gjatë kohës që kishte qendruar në burgjet famëkeqe të komunizmit shqiptar.

Po këta dy poetë vranë ndonjë polic?

Vrasja e dy poetëve, Vilson Blloshmit dhe Genc Lekës ka mbetur në kujtesën e shqiptarëve si akti më barbar i diktaturës komuniste në Shqipëri. Në kujtim të këtij akti barbar të diktaturës Instituti i Studimeve të Krimeve dhe pasojave të komunizmit në bashkëpunim me Institutin e Integrimit të Ish të Përndjekurve Politikë do të organizojnë sot 17 korrik 2012, ora 10⁰⁰, një ceremoni në përkujtim të 35 vjetorit të ekzekutimit të dy poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka. Ceremonia do të zhvillohet në sallën “Aleks Buda” në Akademinë e Shkencave e Shqipërisë. Në këtë ceremoni është ftuar babai i poetit, Bradho Blloshmi, familjarët dhe dëshmitari i asaj nate të tmerrshme, Rustem Dashi. Ai rrëfen për gazetën sesi e pa me sytë e tij tragjedinë, pak orë para pushkatimit të poetëve Vilson Blloshmi dhe Gnec Leka. Krahu i paralizuar nga torturat, flokët që i binin vazhdimisht dhe lëkura e rrjepur kanë lënë shenja dhimbjeje edhe sot e kësaj dite tek Rustemi, që iu gjend pranë orëve të fundit në qeli. Ajo për të cilën tregon dëshmitari ka qenë një natë e zezë. Të vëllait të Vilsonit, Bedriut, në qelinë fqinje i hodhën në ushqim diçka që e la 24 orë në gjumë trullosës, që të mos shihte e ndjente gjë kur të kalonin Vilsoni dhe Genci para derës së qelisë, ndërsa po i çonin të torturuar e të gjymtuar drejt vdekjes. - See more at: http://www.shqiptarja.com/kultura/2730/v...

jo ata nuk vrane asnje polic por organizuan djegjen dhe shkaterrimin e prones koperativiste. per kete u denuan, jo se ishin poete dhe mendimtare. u denuan tmerresisht shume sepse dinin se c'benin.

diktatura nuk te falte, dhe sa me i ditur te ishe aq me i larte denimi.

http://www.standard.al/skandal-ne-minist...

Ministria njofton degën e zonës se Presidiumi i Kuvendit Popullor nuk i fali jetën të dënuarit. Vendimi ka dhe emrat e firmëtarëve të Presidiumit, që nisin me ish-presidentin Ramiz Alia, Rita Markon, Xhafer Spahiun, Emine Gurin, Sihat Tozajn, Eleni Selenicën, Faik Çinajn dhe vijon më tej me emrat e Kristaq Ramës, Lumturi Rexhës, Petrit Gaçes, Rrahman Hankut, Simon Ballabanit, Sotir Koçollarit, Stefan Qirjakos dhe Terezina Marubit.

“Kjo ishte varja e fundit në gjithë perandorinë komuniste”, – tha poeti. smiley

"Pas kalimit të mesnatës së 10 gushtit 1988, te agjencia e udhëtimeve ngrihet trekëmbëshi prej druri, pas firmosjes një ditë më parë të letrës së Ministrisë së Brendshme, me dënimin me vdekje të poetit Havzi Nela. Vendimi ka dhe emrat e firmëtarëve të Presidiumit, që nisin me ish-presidentin Ramiz Alia, Rita Markon, Xhafer Spahiun, Emine Gurin, Sihat Tozajn, Eleni Selenicën, Faik Çinajn dhe vijon më tej me emrat e Kristaq Ramës, Lumturi Rexhës, Petrit Gaçes, Rrahman Hankut, Simon Ballabanit, Sotir Koçollarit, Stefan Qirjakos dhe Terezina Marubit."

..shume e gjate qenka lista e xhelateve komuniste,por asnje nuk denoj Sala.

“Sot është ditë dhimbjeje për mua. Askush nuk është ndëshkuar për varjen e Havzi Nelës”, – e mbyll bashkëshortja e poetit. 

Të gjithë këta persona kërkuan ekzekutimin me varje të poetit Havzi Nela dhe vetëm disa muaj para rënies së perdes së komunizmit, në një kohë kur familjarët e tij kishin kërkuar faljen e jetës, gjakatarët vendosën ta dënonin Nelën me varje në mes të qytetit të Kukësit.

 

 

mos organizojne pervjetore te vraresh apo te varurish por te ngrejne padi per krime ndaj njerezimit dhe te ndeshkohen ato qe i kryen se rrotull nesh jane dhe me te forte se kurre.

Le ti lene shout me ministra te lodhur kulture qe tregon histori personale nuk na duhen ato na duhet venia e drejtesise ne rruge ligjore deri ne gjygjet nderkombetare te Hages.

Po kush ta beje ky popull individualist dhe me kerkesa minimale per jeten : nje makine qe nxjerr tym te zi , te mbush barkun me ushqime llaco pa pike vlere ushqyese dhe te pije birra gjithe diten duke liruar barkun me ndonje pordhe te cilen e e stimulon me zhurme qe te ndjeje kenaqesi dhe se fundi te qeshe gjithe diten me shaka qe vetem te tilla nuk jane.

 

heroit poplli yne i ben kenge. aq mjafton.

ne ato qe tregon ti i ben çdo njeri, kur heq masken, kulturimin fallco qe i vesh vetes dhe jetes qe ben, per tu duk I KOHES.

C'rendesi ka ne rast se ishte poet apo jo. Kete nuk kam kuptuar??

Ps, me pelqejne keto argumentant nga disa ketu qe pyetja eshte e pafajshme, qe jane viktima te anti-komunistave qe kryengriten tek cdo teme per te luftuar komunizmin apo ku ta di une, e qe ka kuptim qe muhabete te tilla te behen.

Pa nje exegesis mbi te mirat apo te keqijat e disa gjerave, kjo pyetja nuk ka kuptim. Nuk pyet njeri pse vdiqi Michael Jackson, Martin Luther Kind, Kennedy, X and Y-ja, ne rast se pergjigja qe presin eshte mbidoze drogeje, plumb, plumb, aksident automobilistk ose denim me vdekje per vrasje. Po nejse...

C'rendesi ka ne rast se ishte poet apo jo. Kete nuk kam kuptuar??

Eshte e vetmja pyetje qe i boja vetes duke lexu tere komentet. Biles akoma me shume, ca dreqin do te thote te jesh "poet". Secili prej nesh mund te ulet ne kohe te lire te shkruaj dicka, nese kjo e ben te jete shkrimtar a poet eshte komplet subjektive. 

Nqs eshte denuar per perleshjen me policet atehere do kishte qene mire te shkruhej dicka me shume se cfare ndodhi, se nuk besoj qe ky u zgjua nje dite dhe tha "do iki te zihem me policin e pare qe shoh". 

per kadarene poetet jane race tjeter

pra nuk eshte subjektive. 

Sepse Kadareja perfaqeson mendimin e gjithekujt? smiley 

jo, po ngaqe ndodhet i vendosur ne vend te larte, sheh me gjere e larg. 

 

Pyetje peshku thuaj... e pastaj disa thone qe pyetja qe keshtu innocent kureshtje

ki parasysh se berberi nuk eshte hipokrit se hipokrizia eshte nji prej dy gjerave qe urren me shume

Kush eshte e dyta?

tha qe urren propaganden

Nuk me duket se i ka shume inat si njeren si tjetren, po hajtmo 

Pra ju po thoni se Partia e paska varur Havzi Nelen per shtirje dhe fallcitet (ngaqe ky pretendonte se ishte poet, nderkohe qe sic shihet nga poezite e tij ai s'ishte poet) dhe per te garantuar te ardhmen e popullit shqiptar pertej artdashesise (eshte fakt historik se asnje popull ne bote s'ka bere progres nga pseudopoetet).

Shiko, jo se keto s'qendrojne, por duke dashur ta mbeshtesin argumentin e thjeshte te kuazi sheme berberit (ishte malok ordiner, kercenoi sigurine e rendit publik, njesoj si maloket ne 21 janar/'97/Gerdec/Bathore/Kanuni) ne fakt nenkuptojne qe ai si argument ka nevoje per mbeshtetje, pra qe eshte pak i dobet. Nuk besoj se berberi e meriton kete fare nenvleresimi. 

a nuk eshte per te ardh keq qe ne kushtet e presionit psikologjik, Diana Culi u detyru me kerku te falur publike?

Kush eshte i interesuar per Havzi Nelen duhet te lexoje shkrimet nga Petrit Palushi, i cili duket se ka dedikuar mjaft kohe per te studiuar jeten e Neles, perfshi dosjet e denimit.

Palushi eshte nje nga deshmimtaret e shumte qe e ka pare trupin e varur te Neles ne 10 gusht 1998:

Në mëngjes, por dhe deri në orën 11 të paradites, në Kukës, në sheshin e vogël të agjencisë së automjeteve, mu atypranë ku kryqëzoheshin katër rrugë, njerëzit ndaleshin dhe mbanin frymën të shihnin një njeri të varur në një trekëmbësh. 
Të krijohej përshtypja se një trekëmbësh i tillë qe punuar krejt ngeshëm; në anën e epërme të tij qe vendosur një parullë e shkruar në karton: HAVZI NELA, ARMIK I PARTISË DHE I POPULLIT 

 

Emri dhe mbiemri i të ndjerit qenë shkruar me bojë guash ngjyrë blu, fjala: armik, me të zeza, ndërsa fjalët: i partisë dhe i popullit, me të kuqe. Shkrimi qe i rregullt, i shkruar në mënyrë më tepër se të përkujdestë, që të linte përshtypjen se qe shkruar nga një dorë e stërvitur dhe e kujdesshme dizenjatori, dhe, mesa dukej, ose siç mund ta marrim lehtas me hamendje tani, e miratuar më parë nga komisioni i organizimit të ceremonisë së marrjes së frymës

Palushi gjithashtu ve ne dukje se hetimi qe rezultoi ne varjen e Neles u be ne nje kohe rekord, per 7 dite; vendimi per vdekje dhe sipas ligjeve te asaj kohe duhej firmosur nga 7 firmat e presidiumit, por ne rastin e Neles kishte vetem 6 firma, 'firma' e shtate ishte dhene me telefon; vendimi i gjyqit ishte shkruar dy dite para se te ndodhte gjyqi, ashtu sic ishin paracaktuar dhe detajet e egzekutimit, perfshi oren ezakte te varjes, etj.

Havzi Nela me c'duket e pat shprehur kryenecesine e tij ndaj regjimit komunist shume kohe para vdekjes se tij, qe ne vitin 1967 me permendjet e Helsinkit (dhe mungeses te lirise dhe te drejtave te njeriut) e kundershtimin e idese se kooperativave etj., dhe eshte shenjestruar, burgosur e persekutuar sistematikisht qe atehere deri sa u var.

P.S. Ja dhe nje liste me do shkrimtare dhe artiste pa pike talenti, si puna e Neles (ne fund te ketij artikulli)

Ramiz Lushaj eshte nje tjeter deshmimtar i 10 gushtit 1998. Kujton ai perballjen me trupin e pajete te Havzi Neles:

Ende edhe sot më shfaqet ajo skenë tragjike: Mbi trekëmbësh qëndronte e varur një parullë e dizenjuar mjeshtërisht në karton: "Havzi Nela (me ngjyrë laramane) armik (me të zeza) i Partisë e Popullit (me të kuqe)”. Poshtë saj, si në gjallje, tundej e tundej me litar në qafë e trup në ajër poeti atdhetar. I kishte dy sytë të dalë e dukej sikur vështronte. Nga buzët kishte rrjedha gjaku të pandalur e dukej sikur fliste. Kishte një palë pantallona të përdorur me dok të hollë kinez. Këmisha e tij e hollë, e zbërthyer keqas, i valëvitej e valëvitej dhe gjoksi i dalë i jepte atë  pamjen e martirit.  Mbante, në atë çast, një opingë prej llastiku në këmbën e djathtë... Ekzekutorët e krimit me uniformë e civilë kujdeseshin për parullën e trekëmbëshin  dhe, në etjen e tyre për gjak, talleshin me viktimën: me ngritje-ulje të litarit, shtrëngim të rripit të pantallonave, me njërën opingë luanin futboll...(!).

 

...Në mënyrë të organizuar e të detyruar institucione e ndërmarrje bënë "peligranazh politik” tek vendvarja e disidentit, biles kishte dështuar edhe një grua shtatzënë nga skena makabre e nxënësit e shkollave tmerroheshin netëve prej imazhit të ekzekutimit barbar. Poeti, i mbetur jetim që fëmijë, i rritur, burrëruar e sfilitur për 20 vjet burgjeve e internimeve, me gruan e dënuar 10 vjet në burg  e 5 vjet në internime, pa fëmijë, me pasuri të sekuestruar, kishte lënë amanet, kohë pas kohe, fletoret e çmuara me krijimtarinë e tij disidente, dhe, para dënimit çnjerëzor, edhe disa porosi, ku veçojë njërën prej tyre: "Kam 910 lekë e kërkoj t’ia jepni Nanës”... Në orën 11.00 të asaj dite ia kishin prerë litarin në trekëmbësh  e trupin e pajetë ia kanë hedhë në një makinë të pambulueme duke e shëtitur në mënyrë demonstrative nëpër qytet.

Pjese nga dosja e denimit te Neles:

Ne faqen 2 te dosjes 13532/A "Per ceshtjen penale 60", gjyqtari Agim Hoxha shkruan dy dite para gjykimit se "duke pare ceshtjen ne kompleks, interesin e partise ne rreth si dhe perhapjen e veprimtarise armiqesore ne rrethin e Kukesit, duhet te jepet denim kapital. Qe t'i sherbehet me mire parandalimit te veprimtarise armiqesore ne rreth, duhet t'i jepet si menyre ekzekutimi: vendimi me vdekje e varje, ku mund te ekspozohet i denuari". 

Thote Afrim Krasniqi:

Le të marrim H.Nelën: edhe pse u përdor kaq shumë në retorikë politike, e di publiku se familja e tij nuk ka përfituar asnjë trajtim dhe kompensim financiar, për shkak se akti i tij hyn në kategorinë e terrorit dhe ligji i kompensimit të ish përndjekurve e përjashton nga e drejta e trajtimit? Është në dijeni publiku se familja e tij jeton në kushte minimale jetese dhe vetë bashkëshortja ishte një votuese publike kritike me qeverinë aktuale (në ikje), ndërkohë qëata që e dënuan, sot përfitojnë trajtime speciale financiare nga qeveria dhe shteti “demokratik”?Është në dijeni publiku se një pjesë e madhe e atyre që keqpërdorin sot emrin dhe aktin e tij disident në vitin 1988 kanë qenë anëtarë apo funksionarë të PPSH në Kukës dhe rrethet rreth tij, kanë qenë punonjës në zyrat e Komitetit Ekzekutiv apo strukturën e lartë të propagandës së regjimit? Ata kanë të drejtë të ndryshojnë mendim, por jo të shndërrohen nga avokatë të vlerave të disidencës kundër të cilës punuan një jetë të tërë, përfshirë edhe verën e nxehtë të vitit 1988. Është në dijeni publiku se krijimtaria e Nelës është botuar falë përkushtimit të një personi të vetëm (P.Palushi) dhe jo të një projekti rehabilitues të qeverive që keqpërdorën emrin e tij? Është në dijeni publiku se ata që sot bërtasin në podiume parlamentare e FB për Nelën edhe më 1990, pra dy vjet pas pushkatimit të tij, bënin thirrje publike nderimi për R.Alinë, më 1992 propozonin për deputet kreun e trupit gjykues që dënoi atë, dhe dy zyrtarë të tjerë të përfshirë në arrestimin e denoncimin e tij u bënë zyrtarë “demokratikas” pas ndryshimit të sistemit? Etj, etj.

 

Rasti i abuzimit politik “Nela” nuk është i vetëm, është një nga dhjetëra paradokset e tranzicionit!

Kadareja per Nelen:

Poeti Havzi Nela...është një këmbanë që ende bije për shoqërinë shqiptare. Të mos e dëgjosh këtë këmbanë do të thotë të vazhdosh të shkelësh me këmbë lirinë e Shqipërisë.

...Shoqëria shqiptare ka nevojë të shkundet e të mbrojë liritë demokratike kundër çdo lloj kërcënimi që i vjen nga çdo lloj drejtimi e i fshehur pas çdo lloj maske. Vetëm kështu ajo do të jetë në gjendje të fitojë drejtpeshimin e munguar. Martirët e kanë qetësine e tyre atje ku pushojnë. Eshtë shoqëria shqiptare ajo, që nuk e ka. Dhe për këtë duhet të luftojnë të gjithë.

ndërkohë qëata që e dënuan, sot përfitojnë trajtime speciale financiare nga qeveria dhe shteti “demokratik”?

Është në dieni kryeministri i ri, që i ati, firmosi varjen e H Nelës? Do ti kërkojë falje publoke bashkëshortes së poetit?

Kadareja per Nelen:

Poeti Havzi Nela...është një këmbanë që ende bije për shoqërinë shqiptare.

A e dëgjoj Kadare këtë këmbanë kur e varën? Ka qenë antar i KQ të PPSH, nën kryetar i Frontit demokratik, kryetare isht Nexhmija...pas lufte të gjithë bëhen trima....

 

po ça do bente nuk do firmoste ? 

kur vellai im iku me ambasadat, baben tim (qe punonte ne nje drejtori ministrie) e hoqen nga puna dhe e çuan ne (nje) kooperative, sekretari i partise qe firmosi letren i tha, qe s'kam çfare te bej, te kish ik djali im, do te kisha shkuar une ne vend tend.

si thua ti tani, qe ky sekretari i partise e kish fajin ?

A e dëgjoj Kadare këtë këmbanë kur e varën? Ka qenë antar i KQ të PPSH, nën kryetar i Frontit demokratik, kryetare isht Nexhmija...pas lufte të gjithë bëhen trima....

kadareja kish nje kariere te veten per te bere, kur i erdhi rasti e beri te veten, kerkoi strehim politik ne France, e kryesisht per te denoncuar sistemin, jo per gje tjeter. çfare te bente me shume per nje te panjohur ? 

Të paktën i biri të kërkoje falje morale.

Ka ndryshim të madh, midis Nelës dhe Kadaresë, Nela nuk ju nënshtrua vullnetit të Partisë, për hir të karierës, dhe ai ëndronte një karierë por të lirë.Kadare bëri karierë nën hijen e partisë, nga kush kishte frikë Kadare, që kërkoi azil në Francë? A nuk i shau ai ata që hynë në ambasada? Në fakt Kadare u tregua i zgjuar për vete, kur e pa se sistemi mori fund, jo nga Kadarea, por nga të tjerët, e denancoi për të larë mëkatet e veta si komunst i devotshëm që ishte.

ti nuk po kupton me duket. i biri nuk mban pergjegjesi per bemat e te atit. (se ndryshe eshte te vazhdosh e te denosh siç denonte partia a punes ne ate kohe, qe vete ti duket se e denon) vetem i ati mund te mbaje pergjegjesi deri sa i biri te jete femi. se me pas as ai nuk mban me pergjegjesi morale. 

qendroi o rob, llogjik, te pakten linjes qe mban. 

Kadare bëri karierë nën hijen e partisë

po nen ç'hije tjeter ta bente ? ka 25 vjet qe s'ka me hije partie dhe ai vazhdon akoma te beje kariere. ndersa juve "te persekutuarit" nuk po ju shofim akoma. apo s'ju mjafton 25 vjet ?

25 vjet që shan hijen e vet, 25 vjet që hedh poshtë poemat e tij të lavdishme për partinë, 25 vjet që pështyn krijimet e veta....me të cilat mburrej para partisë....

Të 10fsha Macukullin..Na mërzitët me këto gjepura..Keni marrë pozitat e prokurorit të avokatit e baltosjes dhe pastrimin e figurave letrare, politike e kulturore..Të 10-fsha mu ne bolg smiley(( Asgjë e hajrit sot nga fronti i peshkut

Mos u mërzit more peshk i kuq, mos u bëj me nerva se bie në ndonjë grep peshkatari pastaj!!!!!!!

puna e tij, jo e imja.

o mato, leje kte se eshte beteje e humbme. Ca t'beje k/ministri i ri, te kthehet pas ne kohet dhe te ndaloje te atin me e firmos? e pastaj?

Paska qene aq i vuajtur ky njeriu, sa me vjen zor te diskutoj per te. Shoqeria duhet te reflektoje me thelle per ate cfare eshte ne gjendje t'i beje njeriu njeriut.

Me gjithe keqardhjen mendoj se ne shekullin ku jetojme ne vitet 13 gjera te tilla nuk duhen harruar e as perseritur, por une mendoj se vemendja qe po i kushtohet tash dy a tre dite tek PPU eshte fare e pavend. Çka iku iku e rendesishme eshte qe te shohim para drejt progresit ne ekonomi, kulture, shoqeri e politike..

pare "menyren" teresisht johipokritesmiley te pyetjes qe shtron xha Shemja per te ndjerin, por edhe diskursin e diskutimit per kete teme, debate e diskutime qe jane te riperseritura ne tema te tjera te kesaj natyre, atehere une them qe nje fillim i mire do ishte sikur te shtronim pyetjen: ore, a jetuam nen diktature apo jo?? a udhehoqi 50 vjet nje regjim diktatorial apo jo?? po i dhame dum kesaj, do sherbej si baze e mire pastaj per diskutime te tjera te ketij lloji, p.sh tema ne fjale, them une.smiley

Ditë e keqe për peshkim Belul smileysmiley

Xhibi, po te lexosh shkrimin e Konices ne kete faqe mundesh fare lehte te perfytyrosh si Nela iu ka thene vete me varni, me varni vetem poezite mos m'i redaktoni,

“S’di, munt të jetë më mirë kështu”, tha Sulo Beu; “po unë nuk i vë dot fre enthuasiasmës: kur mar zjarr, më dalin vjershat posi tym, shkëndija dhe flagë, dhe s’e kam në dorë të qëndroi, t’i zgjedh e t’i gdhënt fjalët”- “Kuptoj” i thashë; “ju zënë ethet poetike, ju ndizet gjaku, dhe nuk munt të ftoheni para se të mbushni disa fletë kartë me vjersha”- “Tamam ashtu” tha Sulo Beu.

Nuk e di nese Konica vete do te shkonte deri tek varja, ti si mendon, pasi te kishte lexuar per dekada krijimtarine poetike te realsocit, a do ta kishte te kthjellet gjykimin ne vitin 1988?

PS: Ne kete histori merr kuptim te vecante termi stilolaps-pistolete.

Rasti Nela as do kujtohej fare nese ne listen e vendimarreseve nuk do figuronte kristaq rama.Eshte nje nga shembujt se si nje viktime vihet ne sherbim te politikes e ,ndekohe, familja e tij nuk ka perfituar asnjegje. Krasniqi ka nje analize te mire ketu http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=...

Një argument me vlerë për artikullin e sipërshkruar!

Spiritus, si ke qene me shendet?

Sa njerez jane varur publikisht gjate diktatures dhe sa nga keta ne vitet '80, sa ne vitin 1988? Cfare domethene nje varje publike ne vitin 1988?

Cfare domethene nje varje publike ne vitin 1988?

domethenia ishte qe varja te behej sa me publike.ne 88 ishte edhe 80 vjetori lindjes se Komandatit dhe duhej deshmuar vazhdimesia.

Pra cdo gje ne vend te vet, normalitet.

Une nuk kam permendur gjekundi qe varja/ekzekutimi ishte normal. Kjo shprehje e thirrur enkas nga ty dhe duke ma atribuar mua arbitrarisht dhe shume skutherisht, tenton  te me vare ne qafe nje kembore qe une nuk e kam tundur, te pakten ne kete teme. Meqe ju versulet berberit se pyetja e shtruar prej tij ishte hipokrizi, solla dhe linkun me vendimin e procesit gjyqesor, ku pretenca nuk permend gjekundi te qenurit e tij poet si rrezik per sigurine kombetare (sipas konceptit dhe standarteve te asaj kohe). Ca vjersha (reth 30 cope) jane mbledhur me pas dhe jane shkruar nga i zoti kur sistemi e kishte shpallur armik (vitet e burgut).dmth nuk ishte poet prandaj u denua por u denua dhe pas kesaj, revolten e tij, shpirtin e tij antikomunist e shprehu me pas neper nje dore vjershash.

Poete e artiste te pushkatuar apo burgosur ka patur shume (M.Velo, nje prej tyre) por per askend nuk permend kaq shume ky cilesori "poeti" dhe askush nuk ringrihet nga varri, vit per vit, me nje entusiazem pervers, per t'u perdorur politikisht sikunder behet me viktimen e diktatures H.Nela. Pra dy gjera bien ne sy: 1.perpjekja glorifikuese per ta ngritur ne rangun e nje martiri per shkak te vjershave te tij dhe 2.perdorja e tij ne luften politike te dites , nisur nga fakti pamohueshem se Kristaq Rama eshte nje nga firmetaret e vendimit te varjes ne litar dhe njekohesisht,jo rastesisht, babai i Edvin Rames. 

Diktatura eshte rrezuar dhe anatemuar e tera si sistem politik dhe, me nje arsyetim te thjeshte, te gjitha viktimat e saj tani jane heronjte tane.Nuk ka vend per apologji ne emer te ligjshmerise se kohes. Arsyetimi nese ishte normal apo jo per logjiken, politiken dhe legjislacionin e kohes, do te na fuste ne nje terren relativist. Eshte nje lloj si me qendrimin ndaj femres ne shoqerite patriarkale dhe tribale, kur "berthama" e saj, sexi, i pranohej dhe "haej" kurse "tuli", statusi familjar, pozita sociale, vlerat dhe te drejtat e saj, shkeleshin/en , shperfilleshin/en ose shperdoroheshin/en. Edhe diktaturen, po ta shqyrtojme nga legjitimiteti e lighshmeria, do te na dali nje berthame e hidhur (dhuna,) dhe "tuli" embel si dimensione te zhvillimit social, ekonomik, kulturor etj.

Qe ti te heqesh merakun , u dashka ardhur edhe ne kete faqe te mendimit te lire, me hap rreshtor dhe solemnitet patetik: Poshte diktatura gjakatare! Lavdi deshmoreve antikomuniste

Nje paradigme tipike: ngacmimi (s'po e quaj provokim sepse po dua akoma t'ia ruaj kocken) pese fjalesh i tropizmes dhe shpjegimi i hollesishem e i gjate i spiritusit, pse, si, qysh. Ne nje kontekst tjeter, ku pyetja te ishte  bere vertet per te ditur apo info, do e kuptoja shume mire komentin e spiritusit. Por pas kaq e kaq diskutimesh, me duket se kush donte te merrte vesh, ka marre. Kush nuk dnte, nuk ka marre. U be kohe qe nuk kemi te bejme me diskutim, por me cic mice, kjo corbe i ka te gjitha fallacite brenda, te gjitha sindromat, ketu ka njerez qe vazhdojne e hakmeren ndaj padrejtesive qe u jane bere mbi piksela e persona virtuale, te panjohur fare, te diskutosh ne kete lloj ambjenti duhet te kesh mushkri bizoni.

me nje entusiazem pervers

Ne fakt, vete ai qe mund te thirret 'anti-komunizmi shqiptar i ketyre 20 viteve' (alias, berishizmi) ka patur si tipar kryesor pikerisht kete. Sikur dhe thjesht entuziazem te ishte, do kish qene tashme i dyshimte. Perversiteti ishte qershia mbi torten e embel (ose entuziaste)

mu me bezdis llogjika prej qensh e ketyre. 

Stalker, eshte pikerisht kjo qasje ndaj te kaluares  dhe sidomos perdorja e viktimave te diktatures , instrumentalizimi i tyre per interesa te lojes politike, qe ka penguar nje qasje tjeter, ate qe duhej te fillonte me lustracionin e drejte (jo selektiv dhe revanshist), rehabilitimin e viktimave dhe permbyllej me riintegrimin e te perndjekurve dhe ndertimin e shtetit te se drejtes, si e vetmja mundesi per t'u ndare me te kaluren.

Imagjino sikur nje gazetar apo studiues te hulumtonte kete rast nen driten e eksperiemntit te Stanley Miligram, duke gjurmuar dhe rindertuar gjithe mekanizmin e vene ne levizje, nga denocuesi pare i H.Neles (kush ishte, drejtori shkolles kur pikasi se mesuesi u lexonte femijeve vjersha me ngarkese te dyshimte? letra e spiunit  anonim, sekretari org. baze te partise ne shkolle) , hetusi qe vihet ne levizje, prokurori qe ka raportin e hetuesit dhe nuk di asgje per personin ne fjale, trupi gjykues qe niset nga raporti prokurorise dhe i referohet neneve te ftohta te kodit penal,  byroja vendimarrese e cila, nisur nga raporti shoqerues burokratik, firmoste me nje gjakftohtesi burokratike vendimin e varjes ne litar per nje anonim , hetuesi dhe prokurori qe ikin ne plazh me familjet e tyre, dhe se fundi grupi ekzekutusve anonime , qe merr  urdherin e ekzekutimit dhe vepron me te njeten perpikmeri mekanike  sikurse do vepronte per te shuar zjarrin qe kishte rene diku ne nje pyll.

 

edhe nje para se te dal, perdorimi i viktimave prej ketyre permblidhet ne nje akt te vetem qe "it wraps it up": Goditja me arkivolin e Azem Hajdarit zyres se kryeministrise. Kjo i permbledh te gjitha. 

Rasti Nela do kujtohej gjithnje edhe pse ramistet duan ta zhdukin nga vemendja publike meqenese pjesemarres ne kete krim monstruoz eshte Kristaq Rama (qe ti ja shkruan emrin me te vogel, per te mos u dalluar), babai i atij qe do behet km ne shtator dhe sot e kesaj dite nuk ka kerkuar falje per firmen e te atit.

Sa mire u gezuat kur ai gjermani kerkoi ndjese per krimet e babait te tij nazist ne Borove, pse nuk ja kerkoni edhe Edvin Rames dicka te tille?

Nuk eshte e vertete qe familja e H. Neles nuk ka perfituar asgje. Kane marre shtepi ne Kukes qe u ndane ne fillim-vitet 90 per ish-te persekutuarit, gruaja ka marre demshperblim etj. Ka nje problem me akuzen e poetit martir qe duhet zgjidhur.

Si tha ai kryetari i ppsh? Me Edi Ramen km do kthejme bustin e Enver Hoxhes. Jo se busti do kthehet vertete, por ishte nje operacion propagandistik per tiu drejtuar punistave qe Rama i ka hipokrizi te gjitha se ne thelb mbetet me Bllokun prandaj votojeni.

lexo shkrimin e Krasniqit e mos fol si koqe kandari ketu. cfare po na thua, se po kerkoi falje edi rama, makina juaj e baltes do pushoje? Aspak.Po e perdorni rastin Nela jo se ju dhimbset por per te lare hesape politike e per te bere pak kapital politik. Populli nuk i vuri fare ne hesap keto dhe te gjithe shown mediatik te Saliut dhe kukullave te tij, ndaj e hengret sa krahu ne 23 qershor. Plehra, qe nuk ditet te benit nje gje per se mbari jo me per kete vend por as per klasen e ish te perndjekurve ne emer te se ciles flisni. Me mosperfilljen tuaj i bete ti vinin flaken vetes. Tani e di qe do vije pergjigjia :ja,sa hipokrite komunistet, po ju dhimbsen ish te perndjekurit.Jo nuk me dhimbsen aq shume per motive ideologjike sikurse ju por ky eshte realiteti.Realiteti hipokrizise 23 vjecare nga PD.Lexo shkrimin e Krasniqit dhe do kuptosh per cfare behet fjale.

nuk zhbehet fakti i pjesemarrjes se Kristaq Rames ne krim dhe mungesa e reflektimit nga i biri me keto sterkala te qelbuara qe te dalin nga goja. Eshte e dokumentuar qe Kristaq Rama ka firmen ne leter per varjen e H. Neles, i biri, nuk kerkon falje ne shenje reflektimi dhe nderimi per ate martir dhe moraliteti. Gjermani e beri per babain e tij nazist dhe i duhet hequr kapellja, pse nuk e ben Rama? Pse nuk ja kerkoni ju? Ndoshta duhet te kerkoni edhe ju falje pastaj per krimet e baballareve tuaj?

PS-ja eshte Blloku, eshte PPSH, eshte nje klike me lidhje gjaku e krushqie prandaj Rama ben ministre kusheriren dhe te gjithe te tjeret qe jane ministra jane femije te zyrtareve te larte te nomenklatures. Eshte per te vene duart ne koke! Nje i majte pa lidhje me nomenklaturen sben dot karriere ne PS, duhet te jesh pinjoll i nomenklatures qe te cash perpara ne kete parti.

A ka me ofendim qe ata qe duan ta nxjerrin varjen e Neles si dicka ordinere shqetesohen per te persekutuarit dhe me e keqja ju vute edhe flaken ne rruge se donit te sillnit ne pushtet Edvin Kristaq Ramen dhe Gramoz Rucin.

E di une se cfare meritoni ju po vazhdoni ndonje dite se e keqja si ju do e beje te veten po per pak kohe.

o sigurimso mof fol karlliqe.

Kristaq Rama e beri se nuk kish ça te bente tjeter. te shkonte vet ne burg, per dike qe nuk e njeh ? 

te gjithe peshqit kritikonjes do e benin. do futeshin vete ne burg. do conin familjet ne internim. kushuinjte e pare nuk do kapshin shkolle te larte. Por dokumentin per poetin Havzi Nela nuk do e nenshkruanin. Edhe bar do hanin, por parimet nuk do i tradhetonin. Parimet nuk do i shkelnin. S'di pse jom kaq i sigurt per ket.

sepse ka patur te tjere qe per "shkak" te parimeve te tyre kane shkuar ne burg.

po mos te kishte patur nga ata burra, e gra, atehere dhe vetem athere ti do kishe te drejte ta quaje veten burr...

po je vecse nje xerro me xhufke.

shum shqetsohesh daje. per punet e te tjerve them. duket i ke per fije tujat, qe Allahu t'i majt ashtu.

jo mor bobe jo.

ti shiko se ka patur nga ata qe i kane ndjekur parimet e tyre, antikomuniste e komuniste edhe me te hershem nga idhulli yt a i ndonje tjetri (Enver). dhe kane vajtur ne burg, po per parimet e tyre.

po ti si fans i shokut Kadare, dihet ca qendrimi do mbaç... nje sahanlepires qe do dhe Nobel, qurraç burr qe i shkruante dhe letra Le Monde-it... kulmi i qesharakllekut.

s'ka turperim me te madh...

nje sahanlepires qe do dhe Nobel

Adminat e peshkut bejne mire ti ruajne keto komente sepse do vi dita qe do kerkohen prej studiesve ashtu si kerkohen xhevahiret e greqise se lashte. Milionere do beheni o Admiana!!! 

o Telegrafi, po nje sahan lepires qe kur vdiq Hoxha i dergoi nje leter gazetes franceze Le Monde ku kritikonte gazetaret mbi shkrimet kritike kunder Hoxhes dhe diktatures komuniste te instaluar ne Shqiperi...

kjo letra do i ket prish pune per nobelin atehere smiley

o bunker, mos i ngetrro gjykimet. 

kadareja (me kristaqin bashke) vepren e tij ka mbi gjithçka, ai heroi ka po ashtu vepren e vet. ai kur ndermerr aksionin e tij, nuk mendon gje per kadarene ose kristaqin, e as kadareja ose kristaqi nuk ka pse mendon per te kur e kapin.

e ke drejt aty ku thu qe heroi eshte figure e meritume.

ky poeti po mos ishte var nga komunistet, e te kishte vdek prej pleqerise, nuk do t'i kushtonte njeri ketu kaq postime. kjo eshte vetem diferenca. 

s'ngaterroj asgje une. i tashte atije tipit, gjasme poet, apo individ me shpirt poeti, se ka patur edhe nga ata, madej edhe komunsite te vertete!!, qe e dhane jeten e tyre per parimet.

ky dhe shuem te tjere kane qene, mbase edhe frikacake, e s'ka per turp te jesh frikacake, zgjedhje eshte, dhe i dhash shembullin e Kadarese.

cilat parime ?

parimet qe dhene jeten e tyre ne lufte qe pastaj ne krye te Shqiperise te vinte nje zemervogle banal dembel si Enver Hoxha, i vendosur aty nga jugosllavet...

keto parime. o tipi...

(ironi eee!)

puna eshte se njerzit kane parime te veçanta. njeri do me dhene jeten ne pune, tjetri ne lufte, etj. nuk kemi te gjithe te njejtat parime jete.

nuk mund te themi po ashtu, qe fajin na e pati enveri (musolini ose hitleri), veç ai qe tirani, te gjithe te tjeret s'kishin ça benin. pra jane te pafajshem.

krasniqi luan me te njejtat argumenta dhe fjale po ashtu. sikur ti kishin bere ketij poetit nje lapidar, ti dhe krasniqi do thoshit qe eshte bere sa per sy e faqe, per loje politike, vetem per tu marre akoma me sistemin e shkuar, dhe jo me te tashmen. 

drejt, drejt, kujtesen ta mban gjalle vetem vepra jote. asgje tjeter. se edhe momumentet do t'i shkulin po t'ju duhen guret per ndertim nje dite. e thashe atje lart, vetem kenga ngelet. po ta doje populli kete poetin do t'i perkushtoje kenge per ta ruajtur ne memorjen kolektive. 

thuj ati krasniqit, kush ja botoj sokratit vepren ? miku i vet. prandaj mos t'i duket anormal, qe dhe per kete poetin, ka ndihmuar vetem nje individ tjeter. 

Ata te Librazhdit,te shkretet,po,ata u moren ne qafe per poezite e tyre.smiley Aty kishte aktekspertize mbi c'kishin shkrujt,e mbi te cilen u vendos dhe denimi i tyre.

Ne rastin e te ndjerit Nela,ku eshte ekspertiza e poezive,permendet ne procesverbalet e gjygjit gjekundi?Nese jo, ata te presidiumit qe firmosen,kane rene dakort te denohet nje i akuzuar per akte terroriste (me i gjujt policit n'patllake dhe sot ne amerike te karrigelektrizojne) se poezite s'kishin ku t'i lexonin,e poetin s'paten si me e njoft.

Sic thote dhe fini,ky i shkreti paska heq te zite e ullinit ne te gjalle te vet,dhe gjynah me komentu,po kto qe po e qajne(disa),po m'gjajne me do vajtojca me pagese qe kane dal n'kohe te konsumit,e qe une i kam qujt,"orkestrat e mortes"

Pse i thua "te ndjerit" persa e konsideron Havzi Nelen terrorist, bile terrorist dhe me standartet e sotshme nderkombetare/amerikane? C'ka per te ndjere atehere ketu kur ti je plotesisht i bindur (me shume se Partia dhe ata qe firmosen varjen e tij ne kete rast) se Nela u var thjesht e vetem se i qelloi nje polici?

 

Jam kurioz te di, pertej ketyre qe shkruani ketu publikisht, brenda vetvetes/mendjes tuaj, a nuk ju tremb sadopak fakti qe varianti juaj (po juaji, ne shumes, o komungjalindsa) per krimet e komunizmit eshte sot, pas kaq shume vitesh, shume afer variantit zyrtar te vete krimineleve, qe 'shpjegimet' tuaja per ngjarjet, perfshi krimet, s'dallojne shume nga ato qe jepte Ramizi me Nexhmijen, me ato qe kane thene dhe thuan e gjithe kasta, e gjalle apo e te vdekur tashme, e atij regjimi?

Pyes per nje fare frike me vetveten se qartesisht duket se jeni goxha pertej asaj mendesie ku njeriu mund te ndjeje njefare turpi ne vetvete per ato qe mendon e thote...

Duhej që Havzi Nela të paraqitej si njeriu që kishte ushtruar terrorizëm, por kjo gjë u kthye në të kundërtën e vet: qe vetë regjimi që aplikoi terrorin në Kukës me varjen e Havzi Nelës, dhe nga banorët e atij qyteti ai veprim mizor i shtetit u pa vetëm si akt terrori shtetëror.

P.S. Nje komungjalist per te gjithe dhe te gjthe per nje.

 

po ti vete xhib, ça menon e meritonte varjen apo jo ?

Xhibo,e ke hum qetsine dhe je ba si kryetar fronti t'u shpreda karakteristika neper peshk.Une karakteristika maj men vetem ato n'fun te defteses, qe me shkrunte presori kujdestar n'tetvjecare.Cdo vit njelloj.Asht temperament flegmatik,thoshte,dhe e myllte me ate mylljen standarte,"i dashur me shoket e shoqet"smiley

Terrorist apo jo,per nje akt te tille u denu nga gjykata them une,dhe ata qe moren ne shqyrtim faljen,nuk e kishin lexu fletoren e poezive qe ka shume mundesi, ta kete majt mshef ke arka e teshave.Me gjujt policin n'patllake,dhe kur e bante Adnan Qatipi,prap terorizem i thojshin.smiley

Lidhja e shkurte qe munoheni me ba me Edvinin,asht ajo qe ma neverit mu,e qe sipas meje perdhos dhe viktimen.

Pra pra, me njeren dore te Rilindjes duke justifikuar sistemin monist, me doren tjeter duke gjuajtur kritiket (ndaj monizmit, ngjalizmit, moninostalgjizmit) bash me terma moniste. S'e di e a ve(ni) re ironine ne kete strategji instiktive apo jo.

Terrorist apo jo,per nje akt te tille u denu nga gjykata them une

Vetem ne kete teme ka mjaftueshem lidhje (links) artikujsh qe deshmojne katerciperisht te kunderten. Kjo dmth sikur ti te ishe nje ufo qe sapo zbrite ne planetin Toke dhe natyrisht s'e kishe fare haberin deri ne keto momente se c'eshte Shqiperia e c'ishte monizmi e si operonte, se ndryshe do mjaftonte fare pak logjike.

Po ti dhe kur e shef qe e ke zbuluar veten gafil, reagon prap duke u fshehur pas vendimit te gjykates se monizmit, duke folur per cka ti mendon se e denoi gjykata (perpos shume provave per te kunderten). Po ti vete si mendon, pse u denua Havzi Nela?

P.S. Une e urrej njesoj lidhjen qe i behet Neles me Edi Ramen thjesht pse Kristaqi firmosi varjen e Neles; kjo eshte bash mendesi moniste. Por kjo s'eshte aspak cka une kam ndermend kur them komungjalindsa

mire,a mund te me sqarosh sikur te isha 6 vjec(d washington),fakti qe ka gjujt policin n'patllake(denime kishte marr pa numer ne jete i shkreti,por denimin me varje,ky qe shkaku) asht i trillum dhe mu si ngjalokumunistoramist m'pelqen te kapem mas tij,apo asht real? Nigjo mu,hiq dore nga statusi i t'largbarazumit per pak e shfryu,qaj mire e mire per salen,shaj me t'madhe pjesen qeter dhe ke me e pa,ke per t'u ba ma mire.

Juve beni sikur s'dini mer, se duhet te thoni ato qe doni, ngaqe s'pranoni tju dalin nga goja (gishtat ne kete rast) te vertetat e zeza te monizmit, ndaj dhe ato fjalet e ashpra te miat, sidomos duke pasur parasysh faktin qe te njejtat gjera qe thua, dhe thoni ketu kjo teme, jane te njejtat dhe tek temat e tjera, sa here qe hapen keto muhabete ketu. Ndryshojne vec detajet.

Per pyetjet e tua ramizaliste dhe per akuzat dhe pozicionimet moniste kapardisur n'kollktuk tip "me gjej ku permendet poezia ne vendimin e gjyqit, ndryshe do te thote se Nela eshte denuar vertet per terrorizem dhe antipolicizem" e ka dhene pergjigjen Monda me poshte:

Sa per pyetjen e shtruar, fokusimi vetem ne vendimin e gjyqit nuk na thote gje.  Ose neqoftese e katandisim kete histori ne nje vendim gjyqesor dy-tre rreshta, jo e vetem e kemi cunguar historikisht por dhe bastarduar ne ate far feje sa padrejtesine nuk ia bejme asaj jete qe iku, por vetes.

 

Kompartmentalizim si mekanizem mbrojtes, por pse, ne fund te fundit?  Po ashtu, sikur te beja nje paralelizem, 25, 30 vjet me pas cfare do t'u thone vendimet gjyqesore brezave per Gerdecin apo 21 janarin? 

 

Havzi Nela nuk u denua me varje me litar thjesht per armembajtje pa leje (nqs do t'i referohemi vendimit.)  Por ai vendim ishte kulminim i nje jete nen prangat e regjimit per 30 vjet. 

Xhibo,une rri ne peshk me shume me lexu se me shkrujt. Nder ata qe lexoj me me qef,je dhe ti. Me perfshive ne debat pa te drejte me duket. Pjesen e "patllakes"qe i mshova dhe per inat ,e permena si argument juridik  i qensishem,qe regjimi e perdori per t'i dhan denim maksimal. S'thote njeri qe ja bane mire dhe as qe regjimi vuni n'ven drejtesine,apo regjimi s'ishte gjaksore.

Si kane rrjedh ujrat nen rrogoze keto dite?

 

Ministri i Kultures Hune, (poet edhe ky) jo vetem del e flet pas 22 vjetesh me nje ton sikur do leshoje turmat per lincim, por ka edhe humor qerratai. 

Ja liste e artisteve te denuar nga sistemi:

57. Golemi Ahmet – shkrimtar

63. Hamiti Agim – shkrimtar 

72. Jakova Tuk – gazetar

101. Lubonja Fatos – shkrimtar

Dhe po pate durim te madh, mund te te kape syri 

91. Kuteli Mitrush – shkrimtar, shqipërues

50. Gjeçi Pashko – shqipërues

164. Shllaku Gjon – shqipërues

191. Vrioni Jusuf – përkthyes

Por po ishe durimmadh (sic thoshte Tano Banushi) mund te arrish deri tek:

9. Demaçi Adem- shkrimtar

 

 

Por mos harroni zoti Minister qe edhe ju keni burgosur e torturuar:

1.Shefqet Peci, shkrimtar, poet, hulumtues.

2. Nexhmije Hoxha, historiane, studiuese, humumtuese, publiciste, gazetare.

3. Hekuran Isai, humorist.

A burgosen poetet, studiuesit dhe humoristet ne demokraci, zoti Minister?  

Po mire ben, prandaj ta kane varur ate kembore, qe ta tundesh. 

E veshtire duhet te jete jeta e te kastrumve; jo vetem qe i kane te ckulura, po duhet edhe te kendojne ne nivelin e pritur prej tyre...

Nexhmije Hoxha, historiane, studiuese, humumtuese, publiciste, gazetare. smiley

ja mban mend njeri emrin gruas se causheskut ?

Helena..

8/12/2013 sot... akoma me keto tema...

Po ja, kemi tek kryesoret, ato me figure, nje teme per martinin, e duam te tundur apo te kaverdisur.

As ajo nuk o teme per mu. Une preferoj ta pi sade; akulli sikur e rinon, nderkoh qe une e dua pikerisht per eksperiencat qe ka hequr ne burgun e lisit.

Besoj (se nuk kam qen verdalle) se dikush do ket perdor emrin e te denuarit me vdekje per te loz me turmat, per te loz bullzaj me krye-rilindesin.  Reaksioni kimik do kete sjelle pyetjen ne peshk, mendoj. 

Ene une pyes, akoma me keto tema?

Se qe te dale tema sade, e di ti mo, do pune e, hulumtim e...

Bame, une tek keto tema nuk dua te futem me ketu ne kete faqe sepse jane shume te pista dhe per rrjedhoje dyfish te dhimbshme. Me terhoqi nje koment i xhibit dhe rastesia e desh qe po flitej edhe gjetke per poezi te keqe, tundimi per te bere ironi te keqe eshte mekati i tete.

Nuk e di c'ka ndodhur ne Shqiperi mgjs mund t'i perfytyroj reaksionet, por Nela u perkujtua sepse ishte pervjetori i varjes se tij, gje qe eshte - dhe jo vetem me duket mua - legjitime, pavaresisht Rames dhe tendences per te gjuajtur Ramen me llastiqe.

O trop, 

Nuk e di kush e ka perkujtu te denuarin me vdekje; shpresoj te kete qene vetem familja dhe miqte.

Nese diktatura dje e denoi dhe e vrau; keta te sotmit, Berishe & Co. kane 23 vjet qe i mbarojne pune mbi varr... ketij dhe shume shume te tjereve.

 

nuk eshte teme e blogut kjo, por pyetje qe shtron njeri per diskutim.

Perderisa e kemi hedhur te gjithe nga nje gur ketu, teme e blogut eshte bere.

vetem se asnjeri nuk te detyron ta hudhesh gurin, siç benin me firmat ne ate kohe. 

Kjo pyetje e shpifur dhe e poshter qe u kthye ne fakt ne nje diskutim qe ja vlen, si per te pare revanshistet e pushtetit qe vjen dhe eshte fiks legacia e PPSH, si per te pare ata qe dhunen e terrorin shteteror nuk e durojne, jo ne vija ideologjike por ne dicka qe te pakten qe nga enlightment e ketej eshte baze, te drejtat e njeriut dhe dinjiteti i tij, eshte me aktuale se kurre sot. Kemi nje pushtet ravanshist dhe keta qe duan te bejne varjen ne litar te poetit ordinere dhe gjithe krimet e diktatures si dicka te rendomte, pune burokracish qe i kane bere robotet, kerkojne te pergatisin terrenin per cdo despotizem te pushtetit qe vjen nga legacia e PPSH.

Linkolni thote diku qe po te popullarizosh zinxhiret e skllaverise e ke pregatit veten qe ato zinxhire ti vesh ne gjymtyrt e tu. Po te jesh i mesuar me neperkembjen e te drejtave te te tjereve humbet pavaresine tende dhe je fiks nje subjekt i bindur i tiranit te pare qe del.

Marrja me krimet e diktatures nuk eshte thjesht hesap me te shkuaren ose nderqje e padrejtesise sa mund te behet, eshte nje llogari me te ardhmen, prandaj apollogjetet e regjimit nxjerrin sterkala te felliqura nga goja, por i kane bere hesapet pa hanxhine. Per te neperkembur shqiptaret sot eshte teper e veshtire, vetem nese e kane sosur te zhbejne gjithe opoziten ndaj punizmit dhe legacise se tij gje qe eshte e pamundur.

nje qe i ben atentat presidentit te sotem demokrat, se do qe te rivihen ne pushtet enveristet, ose serbet, ose greket, si e cileson ti ? 

ça i ben e fal apo e var ?

Pra, sot diskutohet per Nelen duke projektuar zgjedhjet e 2017es? Se deri dje u tha qe ishte instrumentalizim per zgjedhjet. Sot eshte sabotim i punes se qeverise qe nuk ka ardhur akoma ne pushtet. Kurse perkujtimet e mirefillta, ato qe u kerkokan te behen nga te gjitha palet, nuk behen kurre, sepse nuk mund te behen, per sa kohe eshte gjalle Berisha, berishizmi, thene ndryshe, enverizmi, pra, pa u shuar fara e enverizmit, nuk mund te trajtojme enverizmin, pra.

fara enverizmit do te vije duke u shtuar mendoj sesa duke u pakesuar.

Justifikime kallp jane keto tropizma me Berishen e berishizmin.  Keto jane YllHilizma te tipit ci duhen Barbares (theksi te a-ja e dyte) keto se kane kaluar 30 vjet tashme.  Eshte 08/12/2013.

Te ecim me shpejt pra. E shkuara i perket arkeologeve, kuptohet pervec atyre qe ka bere Berisha, gjera te cilat na pamundesojne per te diskutuar per krimet e monizmit, se jo vec qe s'ka kuptim te flasesh per krimet e monizmit nderkohe qe Berisha..., por dhe do ngeleshin arkeologet pa pune, se jemi akoma ne kohe krize ekonomike dhe ka papunesi, deri ne shtator.

Ne fakt kur vjen puna te Berisha apologjetet e hapur dhe te fshehte te monizmit duhet te kuptojne sepse kur flitet per krimet barbare te monizmit per to duhet te flitet pavaresisht dhe pertej Berishes.  Se per to duhet te flitet ne te drejten e vete si fillim, per ti shpalosur ato ne te gjitha detajet e tyre, per te kuptuar dhunen e gjithanshme te ushtruar nga monizmi ndaj jo vetem kundershtareve te vete reale, por dhe ata te supozuar, te dyshuar si te tille, te imagjinuar si te tille por dhe gjithe popullates ne pergjithesi, per te kuptuar mekanizmat shtypes te ndertuar nga ai regjimi per te mbajtur veten ne kembe, per te kuptuar pasojat e dhunes arbitrare dhe masive qe ushtronte ai regjim e pastaj mund te dalim te roli i Berishes si nje njeri qe kishte mundesi te ngrite ne kemben institucionet dhe praktikat per te ndeshkuar krimet e monizmit, per te bere ndarjen me te kaluaren, per te paqetuar shoqerine e per te rehabilituar realisht viktimate  e asaj dhune.  Gjitheashtu apologjetet nuk duhet te harrojne se Berisha eshte shembulli epitomik i sherbetorit te atij regjimi dhe nje produkt par ekselence i atij regjimi si antar e sekretar i partise shtet, si njeri i privilegjuar me te drejte studimi jashte, si mjek byroje e si mik i femijeve te familjes se diktatorit.

mekanizmi eshte i thjeshte, sa me e paperkulshme ose e pabindur eshte popullsia, aq me forte duhet dhuna per ta mbajtur te shtypur. 

duhet kuptuar qe dhuna behet e domosdoshme vetem kur ai qe drejton ka nje objektiv me arrit. kudo ne lindje pati dhune, po jo aq gjate dhe sistematikisht sa ne shqiperi. 

kjo mendoj se vjen jo se diktatori ishte i rrepte, por se ai zbatoi nje politike ne kahe krejt te kundert me natyren ose mentalitetin e shqiptarit. per ta çuar deri ne fund kete marri te tij, ai u be i rrepte. 

gjithashtu nuk duhet harruar se me shume te pafajshem, u vrane pasi vdiq enveri, kur pushteti mbeti ne duart e nexhmies dhe ramizit. po te isha une, keta te dy i pushkatoja si rumunet ata te tyret, dhe ishte mbyll sot davaja, njehere e pergjithmone. enver hoxha nuk do ta falte zogun po t'i kish rene ne dore. behet pra njesoj.

8/12/2013 sot... akoma me keto tema...

'Bama, perderisa nuk u hapen dosjet, dhe nuk pati nje katharsis, atehere keto "tema" do vazhdojne te diskutohen.  E ve fjalen "tema" ne thonjeza sepse nuk duhen pare per mendimin tim, ne kontekstin e thjeshte te nje prurjeje/pyetje/artikull ne nje blog, por ne nje kontekst me te gjere.  Behen s'behen pyetje ketu, flasim s'flasim me jatagane ketu, pervjetoret jane. Ne shtyp, artikujt botohen.  Eshte ndoshta diskutim tjeter qe mungesa e katharsis si institucionale me hapjen e dosjeve dhe rrjedhojat perkatese, ashtu dhe sociale ne diskursin e pergjithshem, e kane vulgarizuar (trajtim i thjeshtezuar, i rendomte, popullarizuar) kete proces, dhe katandisur ne botime artikujsh neper gazeta krah per krah me ku po e ben plazhin VIP-i Filan Fistek.  

Por le te mbetemi tek aspekti i pervjetorit te nje ngjarjeje - dhe shtypi, institutet qe paguhen kot e bejne aktivitetin e radhes, shfrytezimi politik me keto figura, me keto jete nga nje pale politike - te gjitha keto menjane.  Perse eshte e pamundur te kete nje diskutim sikur vetem nga pikepamja historike?  

Sa per pyetjen e shtruar, fokusimi vetem ne vendimin e gjyqit nuk na thote gje.  Ose neqoftese e katandisim kete histori ne nje vendim gjyqesor dy-tre rreshta, jo e vetem e kemi cunguar historikisht por dhe bastarduar ne ate far feje sa padrejtesine nuk ia bejme asaj jete qe iku, por vetes.  Kompartmentalizim si mekanizem mbrojtes, por pse, ne fund te fundit?  Po ashtu, sikur te beja nje paralelizem, 25, 30 vjet me pas cfare do t'u thone vendimet gjyqesore brezave per Gerdecin apo 21 janarin? 

Havzi Nela nuk u denua me varje me litar thjesht per armembajtje pa leje (nqs do t'i referohemi vendimit.)  Por ai vendim ishte kulminim i nje jete nen prangat e regjimit per 30 vjet.  Jo sepse ishte poet, por sepse u arratis nga atdheu - ose burgu i madh.  Sepse kur ishte ne burgun e Spacit mori pjese ne revolten e Spacit, sepse mori guximin t'i largohej burgut te internimit per t'iu gjendur prane nenes se vet, sepse nje jete ne burg (me apo pa hekura) une nuk e di se si sot kemi forcen morale ta deduktojme aktin e tij te armembajtjes pa leje, n'dac edhe plagosjen e policit ne nje procedure te thjeshte te thyerjes se ligjit. 

te gjithe po e kapni si shfrytezim politik. 

lind pyetja, po heronjt e kombit, ça jane ? ça lloj shfrytezimi ?

Varja ne litar si denim e akt publik ishte edhe mjet terrori ndaj popullesise e shkon pertej thjesht historise se Neles.  

Ne perfundim, nuk ka pse t'u druhemi ketyre diskutimeve, edhe pse serviren ne pervjetore, apo se, sipas vete bashkeshortes se Neles (te ciles i ofruan te divorcohej nga i shoqi per te lehtesuar denimin e saj, e ajo nuk pranoi) pra, dhe sipas saj:

Havziut i përmendet emri vetëm kur ka interes politika.

nuk i dhe pergjigje pyetjes qe te bera, po heronjt e kombit kur i permendin (kur eshte ajo festa), a nuk eshte per interes politik ?

Nuk po i jepja pergjigje pyetjes tende.  Por te komenti me siper e kisha arritur maksimumin e germave.  

Meqe e shtron ne kete aspekt, atehere duke e pare jeten e Neles ne teresi si akt qendrese, e duke ditur rolin qe luajne 'heronjte e kombit", te cdo kombi, ne psiqiken e nje populli, atehere do e shtrija pak me gjere faktorin "interes".  

opo leri tani keto pallavra! Tjetri eshte varur ne litar si kundershtar i regjimit dhe sidomos kundershtimin e tij ndaj regjimit e ka pasur me poezi dhe ketu duan ta konsiderojne terrorist, ti na flet per "interesa te politikes".

Po ne ku ta marrim te kete interesa politika. Ne 92 nuk duhej menduar per nje kohezion social edhe duke qene bashkevuajtes dhe bashkefajtor, me sa lexohet ketu me mire do te kishte qene te behej Shen Bartolome dhe sot do ishim me ne rregull.

"Leri ato pallavra" e ke per Lavdie Nelen ti?  Shko thuaja.  

atij (dhe ndonji tjetrit) i falet se nuk diskuton qetesisht, subjekti e nxef. 

ajo nuk e di se ketu ja konsiderojne burrin terrorist dhe eshte mire qe se di se ndryshe mund te pesonte ndonje traume. "Interesat politike" i keni ju ketu dhe as vete nuk e dini se cdo te thote interesa politike. Politike eshte cdo gje po ne te nderojme ate martir e mos ta konsiderojme terrorist.

nga emri Lavdie, duket si familje komunistesh. 

+1

Mond, 

Besoj me ke keqkuptu.

Ndjese 'Bama, se te citova ty, por edhe shkruajta ne pergjithesi per temen.  Jo si nje pergjigje ndaj nje komenti ne vecanti.  

+1

 

Disa ketu  te kujtojne ate qe fliste para katundareve mbi mbrojtjen e kafsheve kur vete ishte mbeshtjelle me nje gezof te trashe e te bukur kafshe!

Konkretisht ne aq sa kam shkruar, kush ka veshur gezof? 

Nuk ishte per ty posacerisht , ne fakt , kjo fabula e gezofit. Fjala eshte per ata qe bejne thirrje per te mos ngaterruar trajtimin e sotem institucional te ish viktimave te komunizmit me denocimin e krimeve te komunizmit. Nderkohe po keta karagjoze , te kapardisur me gezofin e ish te perndjekurve apo viktimave (oh sa komode dhe sa ngrohte keshtu) nuk mungojne te politizojne ceshtjen dhe debatin ta cvendosin ne te sotmen. Nderkohe ti konstaton me te drejte se:

Eshte ndoshta diskutim tjeter qe mungesa e katharsis si institucionale me hapjen e dosjeve dhe rrjedhojat perkatese, ashtu dhe sociale ne diskursin e pergjithshem, e kane vulgarizuar (trajtim i thjeshtezuar, i rendomte, popullarizuar) kete proces, dhe katandisur ne botime artikujsh neper gazeta krah per krah me ku po e ben plazhin VIP-i Filan Fistek.

dhe pyet: a nuk mund te behet nje diskutim thjesht historik?

Nuk mund te behet nje trajtim historik i paster, pa ngarkesa politizuese sepse dikutimin nuk po e ben ndonje shoqate e balenave te Alaskes ose Instituti milingonave por peshqit e politizuar te  ppu-se. Nje trajtim historiko kronologjik te rastit qe po diskutojme mund ta beje nje historian ne nje monografi.Edhe ne ate rast, raportet e ndryshme te viktimes me kohen (mesues, poet, prind, familjar, i burgosur, ) behen detyrimisht objekt analize per te kuptuar ne te gjitha dimensionet personin dhe jeten e tij.

Kurse ne blog  keto  aspekte jane buke peshku .

Kush qekan keta karagjoze qe kapardisen me gezofin e viktimave apo te ish te perndjekurve? Si mundet dikush te kapardiset me faktin qe ka qene i perndjekur apo viktime, pervec se te mashtroj per kete fakt?

Meri me radhe komentet, shiko zotriun e pare cfare kapercimi ben nga fakti (akti varjes se H.Neles ) tek beteja e sotme poltike. Ja pra ndotesi pare i debatit. Pastaj vazhdo me poshte dhe shiko dhe nga fundi , sociologun konkluzionist te peshkut per kategorizimin dhe tipizimin e "berishisteve"  dhe "edvangjelisteve". Nga mezi do gjesh Tropizmen qe provokon per "normalitetin" e varjes dhe me pyetjet "naive": pse u var publikisht dhe pse kjo ne 88? Per ke kjo pyetje?  dhe kur, pra, pas 23 vjetesh,  kur rrekete e antikomunizmit e kane gryerr  "tabanin" e nostalgjise komuniste. Por qe  kane mbetur dystabanet qe ecin duke u lekundur sa nga e kaluara,  sa ne te sotmen.Kur u flet per te sotmen, hop te transferojne debatin tek e kaluara (se diktatura ...)e kur diskuton per te kaluaren hop te cvendosin ne te sotmen (se edvin kristaq rama..) .

Pra karagjoze jane ne kuptimin qe vete e politizojne ceshtjen kurse me hipokrizi te tjeret i akuzojne per politizim, per kapje pas berishizmit e bla bla bla. 

Cfare ka ketu per te mos kuptuar qe i ndjeri u ekzekutua barbarisht per shkak se nuk pajtohej me regjimin, se shikohej si person i rrezikshem  nga rregjimi dhe se akti varjes publike ishte llogaritur  per te terrorizuar ata qe mund te mendonin se komunizmit i kish ardhur fundi? 

Te tjerat jane muhabete peshku.Shyqyr qe ppu nuk shperndan dekorata thuaj. 

Nuk do rri te marre me rradhe 300 e kusur komente.  Sidoqofte shembujt qe dhe nuk perbejne njerez qe kapardisen me gezofin e ish te perndjekurit per mua (si mbas fjaleve te tua kjo).

Karagjoze eshte cdokush qe perfshin Ramen si djal te njerit prej firmetareve te vdekjes se Neles por karagjoz me i madh eshte ai qe do te mbyll cdo lloj diskutimi e debati mbi krimet e komunizmit duke perdorur albine e gjithanshme per cdo gje qe ndodh ne Shqiperi, Berishen.

Shiko Spiritus vete nderhyrja juaj dhe vecimi i nje Fraze te Mondes tregon qe ka mundesi por  jo nga Politizuesit  e ceshtjeve , alias  Ndotesit e PPU .Brenda shume komenteve gjen me te vertete shume e shume referenca Etike e Morale por bajga te vjersheruara me frymezim lefGOPEAN mund te bejne vetem mentalitete "bombe e flamur " te kapercyera edhe ne Real Soc !  .Vet thirrja per nje Rumani eshte varianiti LefKOPE me vizion shume te Ceket dhe pa perspektive ! Qorrsokak , per mua duhet te perjashtohet Plotesisht  nga njerez me integritet te menduari dhe  qe pretendojne se dine e kuptojne nga Jeta e Kohet qe jetojme  . Ne urrejtjen e shpirtin kriminel te babsqapit kishte vend dhe per ate .Po a ishte e mundeshme ?

Shqiperia asnjehere nuk ka Vendosur me perjashtime te rralla . Asaj  i kane treguar Rrugen si dhe ne kete Moment Historik Jane Ndotesit me variante Sikure - Sikaresh qe perfytyrojne zgjidhje te" nates shen Bartolemeut " ta dije LefKOPEJA si rast Historik i Kortesit ne Meksike ... pervec llomotitjeve te  kultures larte ?

Une do kisha mendimin qe PO ka Kapacitete dhe te Plota tek PPU , me cfare kam lexuar gjate tere ketyre vjeteve , sikur te shtrohen problemet drejte ne cdo Lloj Trajtese pa Klithama antikomunsitesh dhe te lloit  Xhibole qe pretendon se mbyll komentet si maje Gjerime "lashe nje koment aty "  ! Ne se vendoset  tek vet Komentusi Ekuilibri i domosdoshem mendor eshte Plotesiht e mundeshme ! Pastaj te tjerat jane Idiotit maje molles gjuaj me gure te te gjuaje me Molle ....dhe prurja shkon per LESH !

E kuptoj qe diskutimi, e jo vetem ne blog, kushtezohet e eshte kushtezuar nga disa faktore.  Megjithate mundesisht le te marrim dicka ne konsiderate:

Nuk mund te behet nje trajtim historik i paster, pa ngarkesa politizuese sepse dikutimin nuk po e ben ndonje shoqate e balenave te Alaskes ose Instituti milingonave por peshqit e politizuar te  ppu-se.

E rishkruaj: 

Nuk mund ta bej nje trajtim historik te paster, pa ngarkesa politizuese sepse diskutimin nuk po e ben ndonje shoqate e balenave te Alaskes ose Instituti i milingonave por peshqit e politizuar te ppu-se. 

Une po them: Mund ta bej.  (yes, I, we can.)  

Nuk ka pse te bie une, apo me sakte trajtimi historik, viktime e pamundesise kushtezuar nga dikush qe thote psh Lavdie Nela flet pallavra.  

per te kuptuar ne te gjitha dimensionet personin dhe jeten e tij.

Ky trajtim do te mundesonte me tej edhe trajtimin e dimensioneve te kohes.  

ke pa ndonje trajtim te nazizmit gjerman apo fashizmit italian ? apo te (genocidit) zhdukjes se indianeve prej amerikaneve ?

dikush qe thote psh Lavdie Nela flet pallavra

kush e ka thene kete? apo kane dale rregulla te reja ligjerimi ne kete blog?

Dhe kur merr vesh se qeveria e sali berishes, e ketij krimineli te shqipetareve ,nuk ka denjuar as te demshperbleje/kompesoje familjen e te ndjerit Nela ashtu sic ka bere me mijra ish te denuar te diktatures, eshte njesoj sikur te urdherosh ekzekutimin e dyte te tij. Pra asgje nuk ka ndryshuar nga 25 vjet me pare.

po na e ben berishen me te keq nga ramizi ti ?

Ca the ? Po Ramizi eshte si engjell perpara kriminelit berisha. Regjimi i Hoxhes ta kishte bere te qarte qe nese do te demtosh pasurine socialiste, nese do te tentosh te aratisesh apo te besh propagande kunder pushtetetit popullor te pret riedukimi nepermjet burgosjes ose edhe ekzekutimi nese je perserites. Ndersa krimineli berisha cirret duke thene se jeni te lire te protestoni per te drejtat tuaja dhe se jeta e njeriut eshte e shenjte, por nga ana tjeter te fut plumbin mbas shpine apo edhe te hudh ne ere per interesa te xhepit te vet. E shikon qe ka nje ndryshim te madh. 

ramizi nuk ka lidhje me hoxhen e para. e dyta refuzoi fatin e vetem te shqiperise te avanconte pa lodhje. erdhi gjermani e luti, ku debil i tregonte vazhdimesine. ambasadori shqiptar ne gjermani, i thosh kadarese, qe shqiptaret jane çmendur po i bien te mires me kembe. 

mnjf, na la TE VONUAR NE HISTORI, siç kemi qene nder shekuj. kur mund te benin nje kercim pupthi. 

vetem per ket une do ta pushkatoja pa dhimbje (se ishte kar). ndersa berisha eshte qehajahu i ramizit dhe nexhmijes. vari lesht.

ndersa ti nuk e di se per çfare lufton, di gje vete t'na thuash ? shoh qe humbja e zgjedhjeve te berishes nuk te ka qetesuar. hall te madh duhet te kesh. 

Me bere nje pyetje te dhashe nje pergjigje ashtu si e mendoj une Ramiz vs berisha. Bere komentin tend mbi ato qe une argumentova. Deri ketu ne regull. Por pastaj mos u mer me personin tim se behesh i bezdisshem dhe keshtu nuk do te te begenis njeri ne bashkebisedim. Ta them kete meqe me dukesh i ri ketu dhe nuk dua te perfundosh si disa qe nuk i perfill me askush se nuk dine te sillen ne nje bisede blogu.

 (megjithese tema nuk eshte per berishen) nuk shpjegove pse berisha eshte kriminel me i madh se ramizi ose enveri ? per mos te thene se kur dy te paret nuk kane bere gje burg, pse duhet te beje ky.

si dhe kur nuk ecen bashkebisedimi me dike, deshiren per injorim e kane te dyja palet.

Mire llapazan, por edhe nuk mbushkerke fare ti. Me thua se tema nuk ishte per berishen nderkohe qe vete ma bere pyetjen:

 Profil-im - 12 Gusht 2013 - 17:44 Permalink

përgjigju

po na e ben berishen me te keq nga ramizi ti ?

 

Me thua qe nuk te shpjegova se pse berisha eshte me kriminel se Ramizi dhe te shpjegova qartazi se regjimi i Hoxhes e kishte te shkruar e zeza mbi te bardhe qe ndalohej cdo lloj gjeje kuner shtetit ne mos po e haje, ndersa berisha bertete se je i lire por te vret. Ndryshim i madh apo jo? E di cke, me lodhe !!

 

ore regjimi i hoxhes ishte sa qe hoxha gjalle, kur e mori ramizi ishte rregjimi i tij dhe jo me i hoxhes. njeh ti njeri qe e pengoi ose detyroj te mos ndryshonte regjim e mos pushkatonte e varte njerez si ky qe po flasim ?

thashe me lart, ne nje nga pergjigjet, qe erdhi gjermani dora vet ne tirane dhe e luti per ndryshim (me çek te bardhe bile, se berisha rrejti me pas, kujtoi se bie macja dy here ne kos dhe do vinte prap gjermani me çek ne dore), dhe ai plehra fliste gjepura per Vazhdimesine. 

ne pastaj, ke gje prova se Berisha ka firmos per te vrare njeri ? po te kesh, shko tek gjykatat nderkombetare per kete pune dhe akuzoje per krim kundra humanitetit. 

per kete personin kane FIRMOSUR te varej, e kupton ti diferencen, apo e do ne kinezçe ? dhe nuk eshte justifikim, qe ashtu ishte ligji i kohes, se ligjet nuk vijne nga perendite, po i bejne vete njerezit. kush i pengoi t'i ndryshonin keto ligjet ?

di te me thuash ti, pse nje ligj i mire i djeshem, te behet ligj i keq sot ? aq te kemi ndryshuar valle ne fare kaq pak vjet ne njerezit, apo kjo tregon se ligji ne fjale, nuk ishte ne perputhje me aspirata te caktuara njerezore ?  

lol, ti ke qejf te besh propagande por jo bisede. Qenke i fandaksur. Na grice bythen me Gjermonin a thu se ke qene ti perkthysi i Strausi-it. Po ik ore mbushu loqe.

hap nje fjalor per fjalen prapagande, se perdor gjithnje ate te partise se punes me duket.

po te lexosh shkrimin e Konices ne kete faqe mundesh fare lehte te perfytyrosh si Nela iu ka thene vete me varni, me varni vetem poezite mos m'i redaktoni

Eshte tamam sic thua Trop, dyfish e piste kur diskutohen keto krime makabre ne kete faqe nga do milidele trushpelare.

Edngjalistet ne njeren ane flasen fiks si byroistet qemoti, duke thene se Nela eshte varur thjesht per aktivitet terrorist kunder policise se shtetit (dmth nothing to see here, nothing was done wrong, move on), ne anen tjeter demaskojne berishistet per metodat moniste te sulmimit te Rames me firmen e te atit dhe theksojne qe sado te keqia te kete bere monizmi, Berisha ka bere shume te keqia pas monizmit (ngjalogjike)

Berishistet ne njeren ane denoncojne krimet e monizmit, si varja e Neles, ne anen tjeter me taktika moniste duan te diskreditojne Edi Ramen per fajet e te atit (te kerkoje falje thone i biri per fajet e prindit, pra i biri paska njolle ne biografi!). Nderkohe sic thote Krasniqi e veja e Neles vazhdon te jetoje ne s'kamje; qeveria e Berishes s'i ka dhene gje se elbete, u vra per terrorizma (ja pra ku paskan rene dakort te dyja palet ne kete pike), bile dhe poezite e tij jane botuar vec me nismen e Petrit Palushit (sipas Krasniqit).

 

Por legenlliku maksimal arrihet nga specialistet e midhjes tek Peshku, te cilet, me do metoda aq agjitpropiste sa te vjen per te vjelle nga ngjashmeria, e hodhen spirancen tek poezite e Neles; si ku qysh poezia, pse flisni kot se eshte denuar per poezi, c'jane keto marina, keto s'ishin as poezi tamam xhanem, pse genjeni ju qe u denua per poezi. Ngeli vec qe e veja e Neles ti kerkonte ndjese ketyre per faktin qe i shoqi i vet qenkesh bere shkak per akuza te rreme dhe njollosje te monizmit per denime poezish e artesh.

Sa per fjalet e fundit te Havzi Neles, duket se ka gjetur kurajon, ka patur kthjellesine e mendjes dhe eshte perpjekur per te marre fajin me vete, duke dashur te minimizoje keqtrajtimin e familjes:

I keq kam qenë dhe ashtu po shkoj. Të këqijat e mia i mora me vete. Kërkoj që të afërmit e mi të trajtohen mirë, mos të merren nëpër këmbë. Kam nëntëqind e dhjetë lekë dhe kërkoj që këto t’u jepen të afërmve të mi (nanës).

P.S. Ne nje fare menyre dhe une u bera pishman qe kerkova ne internet dje per Havzi Nelen. Informacionet per jeten dhe vdekjen e tij me bene te me vinte me shume ndot nga disa palokomente ketu.

P.P.S. Monda, + 1

"Kurse perkujtimet e mirefillta, ato qe u kerkokan te behen nga te gjitha palet, nuk behen kurre, sepse nuk mund te behen, per sa kohe eshte gjalle Berisha, berishizmi, thene ndryshe, enverizmi, pra, pa u shuar fara e enverizmit, nuk mund te trajtojme enverizmin, pra."

he pike e zeze...

ok me ne fund u arrit konkluzioni nga te gjithe Havzi Nela poet dhe i denuar ne menyre te padrejte dhe barbare nga regjimi diktatorial. Shpirti i tij ne parajse.

Ngelet familja e tij qe nga sa del me siper qeveria e Berishes e ka lene pa perkrahje.Berisha e mori ndeshkimin e tij nga populli me 23 qershor

 ne fund çfare faji ka Edi Rama kur eshte i jati i tij Kristaq Rama qe ka firmosur per denimin me varje te te ndjerit. Por do te ishte shume e arsyeshme qe Edi Rama si KM i Shqiperise ti kerkoje falje per krimin qe ka bere i jati i tij kesaj familje dhe kjo do ti bente vetem nder Edi Rames sepse keshu duke vepruar ai mund te kaloje me koken lart perpara familjes Nela dhe gjithe popullit

do thoni ju po po qofte ke daja

Eshte e kote ti kerkosh Rames te shprehe pendese per krimet e monizmit, kur ai eshte ne krye te partise se trasheguar nga monizmi, dhe ka akoma ne ate parti figurat e tij.

Por me kryesorja, nuk ka askush te drejte ti kerkoje llogari Rames si person per vepren e te atit. Boll me keto gjuetri shtrigash e biografirash familjrare!

Nga ana tjeter, te perndjekurit i kane dhene (ne masen derrmuese) voten 20+ vite Berishes, jo Rames, dhe ne kete pike eshte Berisha dhe PD ata qe kane pergjegjesi morale per te perndjekurit si votues te tyre. Natyrisht me shume nga te gjithe Berisha, por nga pak dhe te tjeret, perfshi Bamirin, tek i cili u afrua para ketyre zgjedhjeve e veja e Havzi Neles (nese jam gabim le te me korrigjoje Gucja a dikush tjeter; sa e ka ngritur zerin Bamir Topi per te perndjekurit aq kohe sa ishte antar dhe nenkryetar i PD-se?).

Ja nje pjese nga fjala e Lavdie Neles, te cilen e gjeta rastesisht duke kerkuar ne internet:

Si nënë, si grua, si qytetare e këtij qyteti që aq shumë na deshi dhe na ka nderuar, gjithnjë kam pritur që idealet për të cilat luftoi e sakrifikoi burri  im të frymëzojnë të tjerët, që e kaluara të mos përsëritet, të mos kemi më nëna me shami të zeza, gra e fëmijë që vajtojnë vrasjen e njerëzve dhe prindërve të tyre të dashur; të mos kemi më litarë që vrasin jetë dhe as qeveri që përdorin dhunën kundër qytetarëve; të mos ketë më kufizim për lirinë e fjalës dhe as presekutime për shkak të bindjeve politike. 22 vjet unë kam votuar të djathtën, me besimin se ajo do të çojë në vend idealet e Havzi Nelës dhe miqve të tij të burgosur politikë.

 

Shumë është premtuar, por pas 22 vitesh e shohim të gjithë se pak është bërë. Ata që ne i mbeshtetëm, sot na zhgënjyen dhe braktisën. Bashkëvuajtësit e burrit tim u lanë në Tiranë të vdesin vetëm se kërkuan të drejtat e tyre. Sot më shumë të hapen dyert, nëse i ke shërbyer regjimit të kaluarës sesa për ne që kemi qenë viktima të tij. Unë nuk e kuptoj politikën e madhe, por e kuptoj se kjo politikë nuk ka moral, nuk është për ne qytetarët, nuk respekton të përndjekurit politikë, nuk nderon veprën e atyre që dhanë jetën për ditët e sotme.

Ne nje artikull tjeter thoshte se ajo e dinte me kohe per firmen e Kristaqit, por s'e kishte pyetur a degjuar kush ate, as tek PD-ja, dhe qe politika e permend te shoqin vec kur i intereson politikes, e perpos ketyre permendjeve s'ka bere asgje.

xhib, mos perfundo nga kampion ne ver llape. Nuk i kerkon kush llogari Rames e as te pendohet sic shkruan ti, Rames i kerkohet qe te kerkoje ndjese per krimet e te atit si shenje morali e pergjegjesie qytetare jo se e ka detyre. Rama eshte person publik, kerkon voten e qytetareve dhe neser do jete km, kshu qe eshte nje kerkese pergjegjshmerie qe te distancohet nga ky krim, sic ben ai gjermani per te atin e tij nazist (pa ja kerkuar njeri dhe as pa qene politikan ne Shqiperi) dhe sic ka bere Bashkim Shehu per krimet e te atit. Ky eshte ne te drejten e tij mos ta beje, por kjo sme pengon mua ose cilindo qe kete mos distancim te tij nga krimet e te atit te mos ta ve ne dukje. Ndersa ajo me Berishe eshte felliqesia e apollogjeteve. Berisha nuk e ka vrare e as nuk ka firmosur per ekzekutimin me varje te H. Neles, Berisha nuk i paska dhene leke sa duhet familjes se tij (o tempora o mores, pse pune lekesh eshte kjo?!!), shume e thjeshte, mos e voto Berishen dhe ja humbi zgjedhjet. Tani a kemi mundesi ne te flasim per kete krim te diktatures komuniste apo meqe nuk i paska dhene leke sa duhet Berisha ne duhet ta harrojme kete krim?

Rames i kerkohet qe te kerkoje ndjese per krimet e te atit si shenje morali e pergjegjesie qytetare jo se e ka detyre.

Po kush i paska caktuar keto standarte te cilat duhet ti plotesoje Rama patjeter para se te behet kryeminister? Pse duhet te kerkoje ndjese femija per prinderit dhe famlijen xhanem, c'eshte ky idiotllek monist ne emer te luftes kunder monizmit?

Juve te PD-se qe i paskeni qitur keto standartet, mund te na thoni, i keni kerkuar gje Berishes te kerkoje ndjese per faktin qe ka qene antar i PPSH me teser po aq kohe sa ka qene kryetar i PD-se? Flitet per vete personin ketu, jo per familjen e tij. 

Dhe jo, s'eshte vec pune lekesh (po padyshim se eshte dhe pune lekesh, se pervec faktit qe njerzit me leke hane buke dhe jo me pallavra blogjesh, jane premtimet e lekeve, midis shume premtimeve, menyrat me te cilat Berisha ja ka vjelur votat te perndjekurve, dhe nga 8 keste qe i premtoi prej shume vitesh, tashme duhet te kishin perfunduar, i dha nje kest dhe para se ti jepte te dytin tha le tja japim atyre qe jane +75 vjec se per te tjeret pret puna) por eshte pune pergjegjsie ndaj votuesit, perpos ndaj qytetarit.

PD-ja dhe Berisha nuk do kishin marre asnje mandat zgjedhor nga 92 e ketej pa votat e te perndjekurve, duke ditur sa afer kane qene zgjedhjet gjithmone. Normal qe politikani dhe partia ka nje pergjegjsi ndaj votuesve te vet, aq me teper ndaj votuesve me besnike. Sidomos kur e ngre gjithe kauzen e partise se vet mbi gjakun e derdhur te ketyre votuesve dhe familjeve te tyre, ashtu sic ka ngrene moot Berisha ka 22 vjet ne emer te antikomunizmes dhe krimeve te tij, per te bere vec nje moot per viktimat.

P.S. Per diversion dhe agjitprop jeni njesoj, si ju berishistet si edngjalistet, bile njesoj i keni dhe taktikat; materiale parafabrikate te prodhuara nga monizmi dhe te qendisura sot me detajet kontemporane per tekstualitet. 

Nuk jane standarde te miat (mos mu drejto ne shumes me etiketime, kij respekt per ate qe debaton), jane standarde te botes se civilizuar. Ne jemi qenie sociale, kemi pergjegjesi per ata qe kemi lidhje. KM australian ju kerkon ndjese aborigjineve te Australise per krimet qe jane bere ndaj tyre shekuj te kaluar edhe pse ky KM as nuk ka qene diku edhe si plan athere. Rama duhet te kerkoje ndjese per ate qe ka bere i ati, si veprim qe e denon dhe te mos heshte se pastaj une kam te drejte te pyes pse hesht? E mbeshtet ate vendim te te atit pasi Nela me te vertete ka qene terrorist? Ore te pakten ta dime qendrimin e tij.

Pse e beri ai gjermani dhe Bashkim Shehu?

Pune lekesh e keni kthyer ju kete punen e rehabilitmit te shtreses se ish te persekutuarve, nderkohe qe kjo se pari eshte ceshtje drejtesie, moralisht dhe ligjerisht.

Tani o i ka ndihmuar Berisha te perndjekurit o nuk ka tjeter, por kjo eshte ceshtje propagande politike. Dikur, ne vitet 90 e akuzonin Berishen se e ka mbushur administraten me te persekutuar, se po ju jep shume bursa studimi femijeve te tyre, se po ju jep kredi nga bankat shteterore kesaj shtrese etj. dhe tani e akuzojne per te kunderten. Sdq. kete e debatojme ne vend tjeter, ketu po flasim per nje krim monstruoz te diktatures dhe hop del ramisti e thote jo, ne nuk e diskutojme kete se Berisha nuk ju ka dhene leke.

Propogande e kote, agjitprop. Ti flet me arsyen e shumsit, ndaj dhe nuk dallon nga shumesat, per rrjedhoje dhe adresimi instiktiv i imi ne shumes.

Nuk i vendos Bashkim Shehu standartet, as gjermani. Njeriu nese e ndien shkon pertej asaj qe ka per detyre dhe pergjegjsi personale, po normal qe eshte absurde ta paraqesesh kete si standart.

Eshte per me teper shume hipokrite dhe agjitpropiste kur kjo ven nga berishistet, ne kete kontekst (ish te perndjekurit...per te mos folur dy here te perndjekurit, si ata qe dogjen veten para Selise se Berishes kur ky i jepte leksione demokracie Evropes).

Rama e beri zgjedhjen e vet politike; edhe pse antikomunist ne fillesat e demokracise ai u be kryetar i PS-se, ish PPSH-se, dhe luajaliteti i tij eshte per rrjedhoje tek votuesit e tij, te cilat jane ne shumice ish-komunistet dhe komunostalgjiket.

Berisha nderkohe u be bariu i te perndjekurve, dhe normal qe pergjegjisa dhe luajaliteti i tij duhet te ishte me ta me shume se me cdo klase dhe nenklase tjeter politike ne Shqiperi. Gjithsesi ai i ka borxh te perdjekurve, dhe jo Rama, i cili akoma s'eshte bere kryeminister formalisht, ani pse sic thashe do behet kryeminister duke qene ne krye te ish PPSH-se, jo ne krye te Partise Demokratike.

Megjithate, duke qene i vetedijshem qe ti keto i di shume mire, ashtu si cdo njeri tjeter ketu, po thjesht vazhdon te besh agjitprop, s'po e zgjas me debatin.

nuk mbush o xhib, ca te them. Shko thirr Sajmir Tahirin a Erion Veliajn se ti po me ul steken ne debat.

Po kush i paska caktuar keto standarte te cilat duhet ti plotesoje Rama patjeter para se te behet kryeminister? Pse duhet te kerkoje ndjese femija per prinderit dhe famlijen xhanem, c'eshte ky idiotllek monist ne emer te luftes kunder monizmit?

Ka lezet ta lxosh kur flet me zerin e arsyes!

smiley

Pjesen me te madhe te kohes ate bene por kur arsyeja shkon kunder dogmave dhe besimeve te verbrave te disave athere ju duket sikur nuk flet me zerin e arsyes.

Cfare krimi ka bere kristaqi ne kete mes?Familjes se Havzi Neles edhe sot e kesaj dite nuk i eshte dhene kompesimi se akuza ishte per terrorizem.

ka firmos letren. ça do te beje tjeter, ti gjute me koburen e vet ?

Cfare krimi ka kryer kristaq rama kur kodi penal i asaj kohe e parashikonte denimin me vdekje per nje numer te madh krimesh  duke perfshire edhe ato jo violente si psh vjedhja ne permasa te medha?

me var tjetrin ne mes te sheshit te qytetit vetem se donte te arratisej, te duket normale ty ?

ahh, me durim do te ta shpjegoj edhe kete: qe nga mizorite e l2b krimet kunder njerezimit dhe gjenocidi edhe nese behen me ligje te kohes, nuk justifikohen por autoret e tyre, qe nga ideuesit, urdherdhenesit dhe ekzekutoret e thjeshte mbajne pergjegjesi.

Genocid sipas fjalorit do te thote shfarosje e popullsise.Ne kete rast behet fjale per nje person te vetem .edhe per gjithe periudhen e monizit ndonese pati shkelje te te drejtave te njeriut nuk mund te flitet per genocid te mirefillte per vete faktin se popullsia u trefishua.

O zonje, ose ke llogjik te çale, por shume te çale, ose je dashakeqe. Ose nuk je e informuar dhe flet kuturu...

Gjenocid konsiderohet cdo akt qe kryhet me qellim demtimin e nje grupimi, etnik, kombetar, fetar a ku di une ç'tjeter...

Po do konfirmimin ik pyetj andej nga OKB...

shiko, nuk kam kohe per te humbur me sqarime si per klase te katert. Kontrollo cdo te thote Krime Kunder Njerezimit dhe Gjenocid. Te dyja keto kane ndodhur ne Shqiperi dhe s'ka kod penal kohe e ligje qe mund ti justifikoje. Xhanem ju jepni dhe justifikoni se ju ka ardhe dita.

Me Urtesi ...Turtulleshe , se ti nuk kupton KURRE nga ato qe shkruan.Ti je varianti Inercise smiley

Do ishte me interes te nderuar admin .para se Falja te marre Ngjyra Politike te Kohes se Llafazaneve , mbase ka nevoje te Kuptohet si Institucion , sepse me sa kuptohet qe nga e perndertja LefGOPE e deri tek vuvuzeli me i shqyer letrarisht si antikomunist i oreve te para e paskan ndare mendjen qe Rama nuk mund te qeverise dot pa kerkuar falje smiley dhe kjo sipas rastit te te ndierit Nela !

Dhe si duket qeka ne vazhdim e xeberthim te Fjales Historike te Bbasqapit dhe Jozefperckes se "Rama gjithshka mund te behet VETEM K/Minister KURRE " Pra pak rendesi ka si e kupton Turtullesha lidhur me rastin konkret , por thelbi qeka se Rama nuk ben per K/Minister !  Dmth perfshi leshin e tjerrur nga Drejtoresha e Derstiles Xhibolja dv !

Flm

Shume pisk e paska punen krahu antikomunist i peshkut. Edhe ne ket teme ku penalltine e gjujne pa portier fare, i rane shtylles! Ncncnc, me duket se per komunistet nje 50 vjecare tjeter pushteti po behet gati te filloje numerimin ne shtatore. Me ket opozite antikomunsite me duket se do na duhet me prit vitin 2063 qe toka e Arberit te nxjerre nje vigan tijeter qe tja nguli shpaten ne fyt kulshedres se kuqe. Deri athere le te lexojem poezite inspiruese te xhaelges!

Tani me me qetesi....

Eshte prej mendjengushtesh, mendoj, te etiketosh te gjithe njerzit dhe individet qe shpreheh kunder sistemit me te eger komunist, qe prodhoj diktaturen e kuqe ne Shqiperi, sikur keta qenekan antikomuniste...

E cdmth antikomunsite? E cmth komuniste?

Komunistet e vertete, ata qe luftuan per ideale dhe per nje Shqiperi me te mire, vdiqen ne pjesen e vet me te madhe ne lufte. Ata qe mbijetuan dhe paten nje lidhje te cfaredoshme me nivelet e larta te politikeberjes se kohes, vdiqen te gjithe, ne njefare endokanibalizmi, te orkestruar ne menyre diabolike dhe te pashpirt nga Klanii Enverist qe ne fillim perbehen nga njerez vetem e vetem besnike, me pas kryesisht frikacake, dhe besnike frikacake, pa harruar njerzit, qe per te mbjatur tonet te ulta, po i quaj te ftohte, pa ndjenje njerzilleku..

Nder ata qe sipershkruesi fut tek antikomunsitet - mbase nga deshira e madhe dhe nostalgjia per llogoret, dhe konceptete e agresivitetit qe i ravijezon keto -, jane edhe ata, qe ne pamundesi per bere dicka, vuanin ne heshtje vrasjen, dhunimin, e gjakosjen e tere kombit nen drejtimin e nje klike, qe kohet e fundit i perngjasonte nje tufe çakenjsh...

Eshte iluzore dhe dashakeqe ne kulm, madje, te futesh tek antikomunsitet edhe njerezit e thjeshte. Redukton, duke bipolarizuar ne skaj, nje çeshtje qe me se pari eshte morale, etike e mepastaj, padyshim ligjore dhe kriminale.

Ketu, shkurt, flietet per njerez pa etike, qe vazhdojne kushedi pse te mbrojne makabren, vrajen, prerjen... mbrojne krime kunder njerzimit. Perdhosin dinjitetin e njeriut.

Dhe me me shume qetesi meqenese e ke kapercyer pragun e Kargjozit dhe ke ardhe qe do muhabet dhe biles qe ben anale dhe ve vula biles edhe nxit me Hobe smiley

Vazhdoje Logjiken e Rames si Lider Europian qe kerkon falje ne emer te te Atit , dhe do shohesh per se gjalli nje njeri me deklarata ne shtyp si Biri krimeinelit Berisha alias Xeni , shoket e idealit Bunkeri , llapaqenja e Blogut LefKopeja e nje vandak sikaresh nga llafollogjija Jote duke denoncuar e kerkuar Falje per Baben e tij , qe jo vetem ka vene firma per Varje por ka urdheruar direkt per zjarr ndaj njerezve sepse i quajti terroriste qe po i sulmonin Kullen !

Dhe meqe ke ardhur me vones e si pyetes  i habitisur bisedo me Drejtoreshen e Arkivit alias Drejtoreshen e Tjerrjes leshit zonjen Xhibole se eshte e arshivuar se cfare mendon per Komunistet !

Dhe vazhdoje kete me ato kategorizimet ku  "futeshin ' ata qe pranonin gjakosjhen e Kombit ...ouuuuuu ...me frikacaket , servilet antikomuniste , sahnlepires qe tradhtonin e spiunonin shoket e me rradhe qe lehtesonin platformat kriminale per Gjakosjen e Kombit ...ouuuuu

Me mire per ty eshte te vleresosh Vrimen ne Mes dhe Orgjite qe ka kryer Enveri me ty , sic dhe thua , se sa te na cash derrasa me teori  si bythe e zgjuar qe hyn e s'di te dalesh !Ketu ka vetemn Spekulim nga Mostra Hipokrite dhe Bythe te zgjuara ,me krimin e Pavdekshem ne shpirt si qenie njerezore qe shfaqen , pak rendesi ka  ngjarja , por perpordhe Trimerie e mender zgjuarsie analesh si ty Bunker !

Spiritus, diku me siper me the skuthe, pastaj provokatore, ti qofsh per gjuhen qe perdor a te pakten kuptofsh nga te vjen, nga te gurgullon. Une te pyeta per varjen publike sepse ai eshte skandali ketu, ai eshte tmerri, e as poezite e as arma e as Kristaq Rama, pavaresisht degezimeve qe i jep ceshtjes njeri apo tjetri sipas oreksit. Varjet publike nuk kane qene aq te shpeshta, dmth, nuk jane me mijera, si burgosjet dhe internimet, as me qindra, si vrasjet (apo dhjetra mijera dhe mijera, respektivisht, qe as kete s'e di tamam une eshte turp per mua por jo vetem per mua), ndaj bejne me shume buje, ose sic shkruhej gjetke, shkaktojne terror. Qe ti thua se ky akt terrori ne qytetin e Kukesit, kaq vite pas Solidarnoshit, ne kohen e Glasnostit e te "diskutimeve me intelektualet" permendet sot vetem per shkak te Rames eshte e pasakte, e ndaj pyetja ime, kontekstualizimi im, te drejtohej ty, qe te saktesoheshe. Ja ku e ke per kujtese:

[AL]  spiritus - 12 Gusht 2013 - 12:53 Permalink

përgjigju

Rasti Nela as do kujtohej fare nese ne listen e vendimarreseve nuk do figuronte kristaq rama.Eshte nje nga shembujt se si nje viktime vihet ne sherbim te politikes e ,ndekohe, familja e tij nuk ka perfituar asnjegje. Krasniqi ka nje analize te mire ketu http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=...

23 PËRGJIGJE
[AL]  peshku i kuq - 12 Gusht 2013 - 12:56 Permalink

përgjigju

Një argument me vlerë për artikullin e sipërshkruar!

[US]  tropizma - 12 Gusht 2013 - 12:58 Permalink

përgjigju

Spiritus, si ke qene me shendet?

Sa njerez jane varur publikisht gjate diktatures dhe sa nga keta ne vitet '80, sa ne vitin 1988? Cfare domethene nje varje publike ne vitin 1988?

Tropizma, para se te vije ti me ate pyetjen qe medemek nuk dije ta sqaroje, une kisha bere kete koment:

E habtishme eshte se pas arrastisjes denohet me 15 vjet burg (kur sipas ligjeve te kohes parashikohej ..deri edhe pushkatimi) kurse ne 1988 ajo qe i shtohet aktivitetit te tij eshte vetem nje arme pa leje dhe plagosja e policit. Ajo qe eshte akoma me e habitshme  ne kete denim kapital, eshte koha e e kzekutimit te tij, vitit 1988-dmth dy vjet para se diktatura te jepte shpirt.Nga ana tjeter asnje gje nuk eshte e habitshme: ne momentet kur regjimet ndjehen te dobeta dhe te cenueshme, pikerisht atehere behen me te perbindeshme.

(Jo) e habitshme eshte qe ti e ke dit si dhe pse u var e pse u var ne 88 . mire do ishte qe para se me be pyetje me stil "gjembi", te kishe bere kete komentin me lart. sepse  goditjet me spond, sado qe nuk e luajme bilardon, i marrim vesh. 

Perseri une pohoj pershtypjen se rasti te ndjerit, edhe pse nga forma dhe koha ekstreme e ekzekutimit meriton te vecohet  kur flitet per viktimat e komunizmit, nuk do te permendej kaq dendur e me kaq pompe, nqs ne listen e firmetareve te vdekjes nuk do figuronte Kristaq Rama. 

Une ne fakt numrin e varjeve nuk e dija dhe do te doja akoma ta mesoja, kontekstin sigurisht qe e dija, e dime te gjithe, s'ka ngelur me buf e bufe pa e ditur kontekstin e fund-'80es. Pyetja ime nuk ishte me spond, ishte e drejtperdrejte, per mohimin qe i bere ti rendesise se aktit.

Nuk i kisha lexuar ato luhatje mes habise dhe moshabitjes, me vjen keq, t'i kisha lexuar do ta kisha shkurtuar pyetjen, te cilen megjithate do ta kisha bere, per hater te asaj fraze qe te kam nxire aty me siper, e cila eshte minimizuese ne menyre keqinformuese.

"per mohimin qe i bere rendesise se aktit"

 

??  oh, mos, e nxorre thiken qe mbaje pas luleve naive?

kjo eshte nje fjali e vogel por nje kapercim i madh prej teje, nga pyetja e pare "naive" tek kjo  akuze brutale. Po ku e shikon ti mohimin e qe i bera rendesise se aktit kur une ne komentin qe te solla si deshmi,  kam folur  per nje akt te perbindshem te diktatures ne fundin e saj, kur ajo ndjehej e cenueshme dhe parandjente fundin? Tani me bie mua radha te pyes: mire je me shendet Tropizma?

Ti me grupin vazhdon te shikosh gjysmen e realitetit, dmth "pasardhes" ti ish komunisteve qe nuk kerkojne falje ose "minimizojne" krimet e diktatures komuniste. Une shikoj dhe gjysmen tjeter te pasardhesve qe e kane perdorur karten e ish te persekutuarve nga komunizmi per fushata elektorale dhe marrje/mbajtje te pushtetit. Pra kur flasim per krimet e komunizmit , pashmangesisht do ti referohemi te sotmes.Ti i referohesh dhe zbulon "minimizuesit" , une i referohem dhe tregoj perdoruesit.Jemi dy skaje qe nuk perputhemi, Tropizma.

Ti akoma s'e kupton me duket, ose ben sikur qe mos kapesh ne gabim me lart (a thua se aty eshte problemi, tek piket e gabimit).

Nuk e ka me tapi perkujtimin e rastit Nela Berisha, ose PD, te cilet sic thote e shoqja vec e kane shfrytezuar kete rast. Zaten s'eshte pergjegjsi vetem e te perndjekurve per ta perkujtuar Nelen dhe viktimat e tjera te monizmit. Ti ja paske deleguar atyre pergjegjsine, dhe e paske dhene verdiktin qe ata s'do ta benin detyren po mos ta kishte firmosur vrasjen Kristaqi.

Pra ti e paske shkujdesur veten nga keto pergjegjsi, apo mesime nga historia per te mos e pesuar me pas, se i paske gjetur rolin e 'pales tjeter' vetes, te asaj qe ploteson realitetin shqiptar duke folur si rekord i prishur vec per Berishen sa here permenden krimet e monizmit, sic dhe thua; pothuajse aq bajate sa shoket e mentalitetit tend me lart qe ankohen se duke folur per Nelen ketu po zvetnohen jetet e viktimave te tjera te monizmit qe s'ishin poete...te njejtat tipa qe po ne kete teme kane thene se varja u be per motive ordinere, se Nela s'qe poet, dhe qe s'pushojne se beri apologjira per krimet e monizmit.

Plus qe i jep vetes te drejte morale te thuash ca te duash se paske thene ne nje koment me lart ne kete teme se varja ishte dicka e keqe; e paske vene tullen medemek, keshtu qe te lejohet kazma tani.

Eshte e mahnitshme, bile e frikshme, se si ju erren syte (dhe logjika) kur flitet per politike ketu, sidomos kur flitet per krimet e monizmit. Nuk ka asnje shpjegim logjik kjo sot, pas kaq vitesh, ndaj eshte akoma me problematike kjo mendesi per shoqerine shqiptare.

o xhib o xhib, ai nuk u vra se ishte poet por se plagosi policin, qe edhe mund ta kish vrare aksidentalisht.

aman se eshte gjynah per te ta marrim ne goje keshtu.  na e bete sikur ishte lorka i shqiperise.

u var nje njeri i mire, nje jo-konformist. kaq!

- O Loni, do vish per peshk?

- Jo jo, se do shkoj per peshk.

- Po hajt mer te shkojme per peshk.

- Po jo pra s'vij dot se do shkoj per peshk. 

 

Alba, kur s'ndrin Pjeri ne Peshk ndrin ti. Shyqyr qe fati ju ka vendosur ne distance lindje-perendim qe te na ndrini pa pushim. Shyqyr qe vec jush peshkfati na ka bekuar dhe me prezencen e 33 idrispetritave anembane globit smiley

xhibi, edhe kur ndrin pjeri ne peshk, ty shkelqimi nuk te zbehet o i ndritshmi, i perhershmi ndricues xhibi i peshkut te pa uje, qe na ndricon me ndricimin e ndricueshem.

 

dhe loni nuk vajti per peshk o xhib, por per ngjala. 

dhe mos kujto se une i lexoj c'ka shkruan ti dhe te tjere. vec se u shikoj si emra aktive qe rrotulloheni ne rrethin vicioz. e c'thoni? nuk e di.te pakten shkruani shkurt qe te di c'flisni.smiley

Hajt ne une nje si ty para gjumit ..

Puna mare o Xhib 

Ja po mjell ca qepe

Si je me shnet

Ne vjeshte po shohim mbijn a s'mbijn

Hajt te pjerdhsha ne vesh

Hajt per te mir 

Dhe shif Xhibole .E ngatroj ajo pershendetja me dor per "mirupafshim" se po te mos ti kishte be ate , xhibolja eshte Intuitiv dhe mjere Idrisi e Lum PPU smiley

Naten Xhibole .."lashe nje koment aty " smiley E di qe ishe nga Logjika kesaj rradhe po prape Xhibole mbetesh se je e barazlarguar dhe nuk e peshtyn gishtin e madh kur e ben fill !

nuk do te permendej kaq dendur e me kaq pompe, nqs ne listen e firmetareve te vdekjes nuk do figuronte Kristaq Rama.

po normal (bile jo kristaq rama, se dhe ket do e kishim harruar ka kohe, po çuni i tij edi rama eshte sebepi), po kjo nuk i ndryshon asgje muhabetit ketu. 

Se thone ketu ca duhet te bej Edi Rama po Filan Fisteku... ça lidhje ka ky me te atin etj etj...

Edi Rama ishte kandidat per kryeminister dhe do te jete me shuma gjasa kryeministri i ardhshem i Shqiperise.

Mendoj se nje lideri evropian do t'i bente veçse nder te shprehej per krimet dhe masakrat e diktatures komuniste ne Shqiperi, kjo jo ne planin familjar por ne teresine tyre, duke shprehur minimalisht distancimin nga ajo çfare ka ndodhur.

Pra jo ne terma familjare por ne terma te drejtuesit te nje vendi, qe aspiron te futet ne familjen Europiane.

Sepse perndryshe, mendoj se forcon perceptim sikur ekzistojne dy grupime, qe me justifikimin e fitores se zgjedhjeve alternojne te mirat dhe "detyrimet" qe burojne nga qeverisja e nje pjese te kombit tone...

Kjo eshte e vetmja lidhje qe ka Edi Rama dhe kushdo tjeter drejtues i vendosur ne poste te larta. Minimumi nje deklarate formale, nje rikujtim.

nuk ndryshon asgje nje kerkim falje pas pilafit. ajo qe behej ne shqiperi, ishte e vetmja rruge, ajo qe bene rumunet (ose italianet me duçen e gjermanet me hitlerin, mgjithese ky qe burre dhe vrau veten vete), ekzekutohej nexhmija me ramizin dhe mbyllej kapitulli enverian. justifikoheshin t'gjithe apartçiket e tjere.

sepse analiza, nga vete ne (mnjf populli ne fjale), eshte e pamundur, edhe 500 vjet mbrapa. 

Absolutisht jo nuk mund te ekzekutohej Ramizi dhe Nexhmija per hir te mbylljes se kapitullit.  Ramizi, Nexhmija e te gjithe kriminelet e tjere duhe te kishin dale para drejtesise per krimet qe kryen dhe te denoheshin per pergjegjesite qe kishin per keto krime, as me shume e as me pak, as koke turku per te tjeret apo per mbyllje kapitulli shpejt e shpejt.  Dekomunistizim teresor dhe i drejte.

eshte e pamundur ajo qe thu ti. nuk ka shembuj historike te jete arritur, as nga vende e popuj qe e mbajne veten per shume me te moderuar e te qyteteruar se ne. 

e pranojne amerikanet genocidin qe i bene indianve ? 500 vjet kane kaluar. 

fillon me, proçes i nisur nga TE HUAJT ! ...... normal i qinnonen botes, dhe te tjeret si lekista qe jane nuk mund ti lejonin gjermanet pa paguar, e bile gjithe jetes, pa nis ndonje luft tjeter.

ndersa une po te them NE VETE, ose nje populll qe i ben gjyqin vetes. vetem greket e vjeter e kane bere me Iliaden dhe Odiseun (prandaj nuk pushtuan me njeri me pas, por u morren vetem me veten e tyre). asnje popull tjeter s'ka qene i afte.

E paskan bere greket e vjeter dhe gjermaneve ju eshte bere por dhe e kane bere vete.  Pra ke dy shembuj.  Mjaftonte pak vullnet politik dhe larg pislleqeve bashkvuajtes dhe bashkefajtor, plus nuk e kishe ne shkalle masive dhe me probleme logjistike si gjermanet dhe mund te behej goxha mire.

gjermanet vete nuk kane bere gje. nuk do ekzistonin ndryshe ekstremet e djathta tek ta. ndersa per qyteterimin grek, romaket qe ishin pothuaj te nje kohe, thane qe neve nuk mund ta bejme dot, aq i larte ishte ai. po nejse muhabet koti. 

Lexoje artikullin dhe shiko se eshte bere ne shumicen e kohes nga gjykata gjermane.

eshte pra nje proçes i detyruar nga te tjeret. ne gjermani ka akoma trupa te huaja dhe sot. imagjino vitet e para, si rrinin gjermanet sus perpara atyre qe u kishin bere krime.

Dihet ajo.  Po kjo nuk e ben te pamundur berjen nga vete ne.  Sic thashe, duhej vullneti politik qe ky kerrme e felliqur nuk e pati. 

duhet vullneti i gjithe popullit, jo vetem i nje njeriut. se ndryshe ata qe nuk mendojne si ai, do e quajne Diktaror, dhe e gjitha perseritet e ngjyrosur veçse ndryshe. 

siç po ndodh ne vendet arabe.

Vota ne 92 ishin vullneti i popullit.

ti e di sesi u fitu, u votua dhjete here (italiani qe na mbante me buke), u tentua per grusht shteti e te tjere. akoma te ky blog ke idhtare (me shume se gjysma e anetarve) qe bile as amerika kapitaliste nuk ka mund t'u shpelaje botkuptimin. etj. 

Fakti ekziston qe u votua.  E drejte eshte e drejte pavaresisht sa vete e mbeshtesin.

harrova me t'thon qe (te pakten) kryetari duhet te kete bole smiley 

ndryshe fiton ndonje lek dhe sheh punen e vet. 

Ndjese peshqeve per gjuhen vulgare. Nuk deshiroj kurresesi qe adminet dhe antaret e blogut gjuhen e perdorur me pare prej meje ta kuptojne si mungese rrespekti ndaj tyre.   

kontekstin sigurisht qe e dija, e dime te gjithe, s'ka ngelur me buf e bufe pa e ditur kontekstin e fund-'80es. 

Konteksti ne fakt do ishte gje e mire te diskutohej,(se gje tjeter nuk ka c'diskutohet), por ne i kemi bere ate te madhin aktit e jo me kontekstit. E degjove fjalen e Ministrit te Poezise? Po listen e shkrimtareve e pe? Ashtu! Dhe eshte ish i perndjekur e! S'ka vend as per kontekst e as per tekst. 

 

Ore pse beheni si te emancipuar ju me historite e tilla te dhimbshme, kur ato ne nje forme tjeter, kane ndodhur dhe po ndodhin sot nen hundet tuaja me 10 tra tragjedira, perfshi ketu 97ten Gerdecin, 21 Janarin?!!!!

Di ti ndonje nga ato gerdecaret qe ishte poet? Jo! As une.

Duhet me pas nje mendje 'idrizore' (ne rastin me te mire ) te heqesh barazimin midis nje varje ne publik te firmosur ,orkestruar dhe urdheruar nga korifejt e shtetit dhe nje 'aksidenti' gerdecar

rastin me te keq nuk po du ta imagjinoj.

Nje shoqeri ne qoftese do te emancipohet qe, ngjarje te tilla kunder te drejtave te njeriut  te mos ndodhin me, duhet te jete gjithmone ne alarm , pa diferencime se kur, e ne ckohe ndodhin dmth ne se mendon qe shoqeria eshte e pergatitur, duhet  te luftoj cdo lloje padrejtesie  dhe krimi...

ju flisni per nje krim qe eshte diskutuar me kohe dhe eshte perdorur nga politika me shume sesa eshte deshira per te zbuluar te verteten si ndodhi..

 ndersa Gerdeci nuk ishte aksident, ajo tashme dihet, kushtet e fabrikes se demontimit ne kohet moderne qe jetojme sot ishte me keq sa primitive pa asnje siguri ruajtje ne pune, pa asnje mase mbrojtje, pas nje kusht sigurie teknike! aksident mund te quhet kur siguria eshte psh  larte ta zeme 90% dhe mundsia per aksident eshte 10% ne GERDEC  mundsia e aksidentit ishte 95%, dhe siguria 5%, si mund ti vesh nje emer asaj tragjedie kopmlet te shmangshme , aksident?!!!! 

Po pse jeta e atyre qe nuk jane poet eshte me pak e dhimbsur?!! 

Pyetje 1 milion paundshe.

jo per te gjithe. veç per ata qe duan poezine ose artin. 

psh nje pape, e falte gjithnje nje sculptor qe kur nxehej i vriste kush i dukej se i binte ne qafe. kur shkun dhe e pyeten robt sepse nuk i vleresonte jeten e robve njesoj, u thosh : ky do lere vepra pas vetes, te tjeret asgje.

per ato veprat e sculptorit paguajne njerezit sot te vejne dhe i shikojne. dhe te gjithe italianet, edhe pasardhesit e atyre te vrareve nga ky artisti, i shikojne me respekt. kjo ja u lehteson hallet e jetes sot. keshtuqe qe papa del qe kishte te drejte ne gjykim.

jeta e atyre qe nuk ishin ose jane poete nuk ben nje grosh.

keto standardet shumefishe jane nje retorike e shpifur, e cila ze fill nga kadareja per ceshtjen ne fjale. Ai i jep shkrimtarit vendin e vecante ne veprat dhe opinionet e veta "si ndergjegje te kombit", por te atille shkrimtare ne kemi patur ne sasira aq te vockla, saqe mveshja e atij atributi me dore te leshuar kujtdo, e ben gjene qesharake ne gjithe tragjizmin e vet.

Nuk diskutohet as mizoria, as dora e hekurt e diktatures ne monizem. Monizmi me ate mburrej. Monizmi ate ndeshkonte: zbutjen e egersise. Monizmi ecte me teorine e dhenies se mesimit, e cila ne fakt funksionon shume shpesh.

nderkaq, (kjo nderkaqja te grryen zorret), perdorimi e nelajve si alibi nga pushtetaret e sotem, nga vemjet e tyne qe gelojne ne ket blog, per perfitime politike te dites, perdorimi i tyre per te bere nje kauze nga gjithfare personash private, te cilet marrin persiper vete, pa ua dhene kerkush, te kene kutin e te drejtes, te dhembshurise, te njerezores, nje kut qe e zbatojne vetem ne nje domen te caktuar (vitkimat e diktatures), e jo kudo, e c'eshte me e keqja jo ne ngjarje me te aferta ne kohe, qe duhet te dhembnin me teper, por atje ku u intereson atyre, "vende-vende" pra - keto e kane minuar pa kthim qendrimin, kritiken dhe dhenien e derrmes cdo lloj mizorie qe ben pushteti, me cfaredo emri, ideologjie, kauze. Vemjet qe sapo thashe nuk ndalen para asgjeje, germojne ne emra familjaresh, perdorin emra te vertete te tjetrit ne nje komunikim virtual, kur vete fshihen prapa ferres se nikut, ata kompromentojne kseisoji cdo lloj drejtesie te perceptuar te asaj qe do te donim ta merrnim si lufte kunder krimit shteteror te cdo kohe.

Eshte e tmerrshme kur njerez te lecitur bejne sikur po zbulojne ndonje gje te madhe ne faktin qe diktatura ka qene mizore (yesterday's news), qe te varte ne shesh, dhe nuk e hapin kamaren dhe zderren kurre per t'u thene JO uzurpuesve te denimit te krimeve shteterore te monizmit.

kadareja ka te drejte. 

ajo qe duhet shtuar : eshte jeta e nje artisti te madh. se kadareja e mban veten te tille. a eshte a s'eshte i tille pastaj, eshte tjeter mesele.

keto 20 vjet, me cilendo pale ne krye - natyrisht doza per PD-ne eshte dyfishe; PS e ka ne dore ta dhjesi tani perundimisht - u kane sjelle shqiptareve dy te keqija nga te cilat nuk di nese do e marrin veten ndonjehere.

- deformimin e demokracise me kaosin parakaptialist dhe mendsira te mykura provincializmi lindor (ryshfeti, etj).

- pamundesine e ndarjes sone me diktaturen ne te gjitha format, e sidmos te denimit te saj, pasi ata ne thelb kane te njetjen atitude si monistet. Ata vetem se nuk mundin!!!

ca pyetje  te leshta keto..  po pse pak eshte folur per Gerdecin apo 21 Janarin ketu??  pak tema jane hapur dhe do hapen?    dhe me cmbaj mend  ne te tilla tema nuk futej dikush, tip byth e zgjuar, e te thoshte: ore ça Gerdeci thoni ju,   pse sflasim per krimet e diktatures me mire??  cfare lidhje kane  me njera tjetren.. jane ngjarje te ndryshme ne kohe te ndryshme..  prandaj edhe tema te ndryshme!!

Belulo nuk mendoj se krimet e diktatures mund te krahasohen me ato te post 90-es. Jane ne cdo aspekt po aq te ndryshem sa mishi me peshkun. 

Rono, me duket se ate thashe me siper.. flasim per krime te ndryshme ne kohe dhe kushte te ndryshme..  krimi eshte krim,  por gjithsesi ngjarjet kane specifikat e tyre.

ndersa, nese do beja une njelloj, jo krahasim,  por dallim midis ketyre krimeve, do thosha qe krimet e diktatures ishin te oraganizuara, strukturuara   dhe te drejtuara, sidomos kunder nje  grupi te caktuar te shqiptareve, por edhe te tjere..   natyrisht te mbeshtetura  nga ideologjia e novojshme.   ndersa krimet post 90-es do ti karakterizoja me nje fjale, kaotike.. te gjithe kunder te gjithve..  ne fakt tamam  sic edhe shoqeria shqiptare  eshte zhvilluar post 90-es, kaos!

Belul, nji gje prej meje: pa shku haka te i zoti post 90, nuk do shkoje pre-90. eshte e pamundur. une vete nuk kam besim se kjo gje do zgjidhet ndonjehere. Ato interesa qe i dun shqipot cope-cope, mund te festojne e te hapin per te qindten here shampanjat. por budallenj nuk ka, ama.

ne fakt emo qe te kemi shtepi te forte, duhej filluar nga  poshte, baza, themelet, pra   para 90-es, mendoj une..smiley   por nuk u be..   disa hesape duheshin qerruar me kohe!   nuk u be,   prandaj edhe shtepia post 90-es  mbeti dhe eshte kaq e dobet sic eshte sot  dhe krimet vazhdojne, tashme ne trajta te tjera,  sepse   nuk u ndeshkuan kurre!!    dhe nuk besoj   se do te ndeshkohen ndonjehere..

duhej filluar.koha e shkuar. po behet cerek shekulli. nuk ka me qofte te daja. edhe enveri e stopi krahasimin idiot me vitin 1938 diku aty nga 75-a.

plus qe kjo pune e radhes eshte bullshit. ketu nuk po punojme me bel bahcen, qe te vendosim nga do ia fillojme. po pate ne mend me denu krimin, coi ne hapsane ata qe e kane bere hak. dhe kam frike se hapsana pret me shume keta te tanishmit, se jane aty, i ke neper kembe. ata te monizmit, nje pjese thane ciao bella nderkaq. prap te nassredini: mbas 20 vjetesh tha, i lumte atij qe do e gjeje kush eshte me i zoti, une, emiri apo mushka.

por nuk mund te besh asgje reale, kur vrasesit e sotem i mban neper kembe, iu rregullon letrat, tytat e armeve e ku di c'tjeter. Ky quhet kompromentim procesi. njeri s'te beson. ngri komisione sa te duash. komision, o komision/ kush te pjerdh, kush te degjon, tha Sali Butka. S'jon me qejf ca gjona, Belulo.

Nejse, se me duhet me u mor me dicka.

Dhe kurre ne bote s'ka barazi midis dhunes e krimeve te strukturuara dhe te ideologjizuara te nje shteti te tere me agjensite e tij dhe veprave penale te individeve apo grupe te ndryshme pa prapavije ideologjike.

Keto pyetje behen nga diversioniste dhe apologjete te fshehur te diktatures.

po Gerdeci eshte aksident e mori dreqi mos u shperfytyroni kshu. Qe nga 92 nuk ka ndonje strukture shteterore qe ne menyre sistematike te vrase, burgose, internoje dhe torturoje qytetaret e tij. Nuk ka as kushtetute e ligje qe mohojne te drejtat e shtetesave te vet. Edhe Azem Hajdari u vra nga police te shtetit ose ata viktimat qe policia i la te mbyten ne det ne 04, por keto sado krime te renda te jene, nuk konstituojne diktature.

Ju ose jeni vete ish vegla te diktatures ose keni baballaret dhe mamallaret me duar me gjak ndryshe nuk shpjegohet dot kjo kafsheri.

o sigurims, duhet et kuptosh qe ka njerez qe e ndjenin veten te lumtur nen diktature. tek gjermano lindoret u pane te tilla dukuri. 

Ne keto prurje si dhe ne te tjera te ngjashme jane pikerisht pjellat e nje mentaliteti te Krijuar Ushqyer e nxitur Artificialisht brenda nje Kodi Etik Moral e cfare te duash Mbare Boteror te DENOSH Krimin . Duke inkuadruar vafredo lloj denimi kriminal ndaj nje krimineli te cilesuar ne Kodet penale perkatese aq me teper ne cilesimet terorist fshiehen te gjith te te paskrupujt Politike te perfaqesuar me af ofe ...'se Burgu zoterie "

Dhe pikerisht ne tere kete Histori lHipokritesh te LeftGOPEVE mblidhen nje turme amorfe spekulantesh teorike per cdo rast kunder edhe nje sinjali te Vetem qe kerkon nje Afishim te PLOTE te ndeshkimt pa fsheje e lustra boja .

Besoj edhe kjo do jete nje nga karakte4ristikat e ketij ndryshimi te shmange sa me shume te jete e mundur kete fare Hipokritesh InteliDjente nga skena e Moralit Kombetar , per te krijuar shtrat bisedimi e formimi pa dyshim me ngjyrat perkatese , por ne Vlera Njehesuese se cfare eshte Nje KRIM pa e ngjyrosur ate Politikisht apo te shkalles Raciste sepse e tille eshte situata ne tere Boten

o idriz fajin e ka telenorba smiley

.... Diku tjeter lexova se kur ishte se fundmi ne internim u largua nga vendi i internimit pa leje per te pare nenen qe ishte shume semure dhe aty u arrestua per largim te paligjshem. Por vetem me kete shkelje si zor te denohesh me vendim kapital. Kush di dicka me te detajuar le te na e thote, ne menyre qe te krijoje nje imazh sa me te plote per kete viktime te regjimit diktatorial.

`Diku tjeter lexova se.....smiley`   .tani ti qe ben pyetje me siper, e kupton vet, se si eshte puna,  qe historite e tilla sot ne kohen e atij fare shteti qe eshte ngritur prej 1992, nuk mund te gjesh ndonje pergjigje te sakte, qe te krijosh imazhin e plote te viktimave te komunizmit, sepse keto `ceshtje` duheshin zbardhur me perpara dhe jo tani ne vitin 2013, ku cdo gje edhe mund te fabrikohet per inerci, te ndonje interesi te caktuar politik. Metoda te vjeteruara tani keto lloje manovrash, me publikun e thejsht  axhami! (feminor). 

Do pergjigje te plote miku per viktimat e komunizmit,  tek Peshku!!!! Ja poeti xheagla sta mushi mendjen?!! Ai e di mire historine, ka  bere nje copy paste ku tregon  nje firme kush ka vendos per varjen , eshte i jati i Edi Rames! E kupton ti tashti se ku fle lepuri? smiley 

Me pak emagjinate e gjithe "gjeja" Nela mund te marr nje qasje makabre perball atyre qe sot derdhin lot per Nelen: Nese per nje moment emagjinojme se i ndjeri Nela nuk do te kish perfunduar ne litare por do te kish bere burg, gjasat egzistojne qe Nela shume mire mund ta kish gjetur veten ne greven e urise te ish te perndjekurve dhe ne te njejten kohe nese vazhdojme ti ndjekim gjasat ato na shpien drejt nje vetdjegje te mundeshme te Neles ne vitin 2012.

  

Profilo nuk e ka Telenorba .E ka UKF....smiley Eshte komplet nje brez qe rritet me tv e vidio jashte  cdo realiteti , qe ben sikur esht i ndieshem po shet Nene e Babe per nje gr kokaine e nje grusht dollar me shume .. Ja aty eshte katandisur ai vend qe shijne ne leme edhe ketu cdo lloj gjepuristi si Bunker me vrime ne mes , per te bere analiza e dhene mend .

Ta thote idrisi nje Paraprake , se ne Teresi keto krime jane kryer ndaj vete ish Komunisteve dhe askujt nuk i vjen mire qe dalja zot ndaj tyre te ben Komunist te Reformuar ose hrushovian.Hrushovi ketyre  Ham Humsave megjithse eshte Historikisht preresi ne Bese dhe dashakeqsi e Ciniku me i madh ndaj shqiptareve ,pelqehet nga keto Vemje vetem se qe kunder Enverit !!!!! Dhe askush nuk merr mundimin te shohe se jane Hrushoviane ..dhe nuk eshte fjale ne ere si te LefGOPEVE !

Keta pa perjashtim , per ne qe e Jetuam dhe Njohem  MIRE ate kohe , jane njemije here me te zij se  ish anetaret e Partise , perjashtuar Llumit qe perbene PD-hin , pasi jane dhe Injorante ne fushen e Dijeve , pervec tjerrjes se leshit edhe permendjes se Gjermania , se Greqia se Usa , ku fatkeqesisht mu duk sikur te lexova dhe ty si te Altinuar dmth nxjerre nga ndonje keshtjelle mesjetare qe lexon Poezi !

Altinuar = sec vjen dhe nje Altin ne kete faqe qe thote di shqip , po nuk po do me orkestru e dirigju me korifej te imagjinuar ....e lesh me leme !

Ketu eshte mbush me handikapate mendor , te lloit " hajde se po behen llogje ne fshat te sheshi xhamise ( kishes ) " por me beso sinqerisht ,  une e gjej shume te arsyeshme Zemergjersine dhe Tolerancen e admin per ti lejuar te pjesmerren edhe lloi i Altinerise ose nenbishtjet e LefKOPESE smiley

si thua ti idriz, pse nuk e beme dhe ne si kina, me parti komuniste por me barkun plot ? kush e pati fajin ?

Ne ishim nen udheheqje te Partise komuniste te sh Sali , por me komunistet me te ndyre qe ka pat ky vend. Megjihate ne jemi Europe dhe dallojme per nga disa cilesi por e verteta eshte se ne per Here te PARE mesuam se cdo te thote Shqiperi dhe jo nje cope Truall qe mund te shitej vidhej , rripej e braktisej e me vone si tani te shpallen Heronj ! Ne ate  kohe u quajten kushedi pse Komuniste ???? Une vet e kam te paqarte poe di qe ishte nje Inerci ! Vone e kuptuan qe ishte  Imagjinare dhe u quajten ashtu sic Ishte me te Vertete Parti e Punes .

Kina eshte Shtet ose teritor i njehsuar me shekuj dhe ka edhe Filosofe Kombetar edhe strategji Kombetare .Ne patem Hajdute dhe Bandite Kombetar pas 90 , qe turbulluan Ujrat dhe kane nxjere ne drite keta Peshq qe vijen ketu e lehin si Qener ndaj atij qe u zgjat ndonje cope sallam . I Pari kryeqeni Sali qe e peshtyu dhe Bunkeri me nje vrime ne mes smiley

Buka eshte e fundit .Ne nje luadh te mbushur me bar e dele te lumtura pa Murro , Ujku ben kerdine sic dhe e ka bere ketu nder ne ! Nje miljon e 600 mije shqipetare te numeruar nga Almanaku Amerikan kane rrjedhur , dhe perdite rrjedhin me qindra e mijra e keta merren me kocka te Vdekurish e teori analesh Bunkerore e lefGopesh !

Ne se e ke seriozisht kthehu tek vetite personale , ndjese Paste , R.Alise .I vetmi pergjegjes i shndrimit Politik e e konomik ne Kaosin ku perfituan Qeneria Injorante Hipokrite e Hajdute ! Pati 6 vjet te Lira ne dore si NJE dhe dy vjet te trazuara me Salij neper kembe !

ne fakt, per ta permbledhur, Edvin Rama jo vetem qe se ka ndermend te denoje pjesemarrjen ne krim te te atit, por bomben e madhe e ka plasur me kohe. Kristaqi per te mbetet shoku me i mire dhe ka thene fjalet me te mira per te jo me larg se ne videon e fundit qe nxori per fushate ku kishte dale si trangull me nje pulover me Harvard. Asnje fjale nderkohe per pjesemarrjen ne krimin e varjes se poetit Nela, qofte edhe dy fjale sa per sy e faqe.

ti as e can koken jo per poetin e vrare qe fati i zi e ndihu qe nga lindja deri ne vdekje po urrejtja te ka mpire llogjiken dhe s'di c'flet.

ata qe e kane njohur thone qe kristaq rama ka qene zotni burre se per i talentuar, kjo dihet.

ti dhe shpura e dini qe kristaqi celsat e kashtes kishte per te shpetuar poetin, apo jo? po ligesia nuk ju le te perdorni llogjiken.

 

vallaj per zotni burre dhe e besoj, sa per te talentuar eshte drugu mesele pastaj smiley 

se qe thua ti, duhet me dit njehere se ça o talenti, per ta shquar pastaj tek njerezit. ne shqiperi i thone me talent atij qe ka vesh per muzike ose dore per pikture, skulpture, ose kembe per futboll, etj. por disa mendojne se eshte gje me e meçefme se kaq, se ndryshe do te ishim bere te gjithe gjyetare talentesh, qe eshte dhe zanati me i paguar sot. 

Mos hapja e dosjeve eshte krim  mbi krimin!  Lejon spekullime dhe  zbut kufirin me viktimes e krimineleve, apo me sakte ne shume raste e kemben ate! Turp te gjithe atyre qe spekullojne! 

Alidea, miresevjen ne the land of the brave and the home of the free! 

smiley

Faleminderit Roni

+1

+1

 Per te arritur ne reflektime te sinqerta,  ne ndjesi te verteta, te çliruara nga çdo "ideologji", them se do te jete e nevojshme  te pervehtesohet  pikpamja e nje humanizmi jo vetem "te kulturuar", por edhe  te lire nga te gjitha  anet.E me gjithe kete as kaqe nuk besoj te mjaftoje.Ndoshta duhet edhe te luftohet( me shume forma e   praktikisht) ...per nje "çlirim " , te mentalitetit te shoqerise.

   Cila force,ne gjirin e shoqerive, mundet ta kete kete aftesi, pse jo dhe  si mision ? Ky do te duhet te jete thelbi,  ne nje diskutim  per tema te kesaj natyre dhe jo sa po lexoj.Nuk behen pesimet mesime,  me  arme urrejtjen dhe mallkimet... !

Mos hapja e dosjeve eshte krim  mbi krimin!  Lejon spekullime dhe  zbut kufirin me viktimes e krimineleve, apo me sakte ne shume raste e kemben ate! Turp te gjithe atyre qe spekullojne! 

nga e thena te e bera kalon nje lume i tere thote populli. 

hapja dosjeve nuk do zgjidhte gje praktikisht. per me teper, shumica e njerezve i njohin se kush ua futi sa krahu. ja psh gruja e ketij qe po flasim i njeh tani, ata qe kane firmosur, po pastaj ? çfare fiton ? po ata çfare humbin ?

mos themi pastaj qe jane aq shume firma e bere denoncime apo spiunime, sa duhen denuar gjysma e popullit, po te duan te vejme ne vend te drejten siç duhet.

ps: une psh pa ik nga shqiperia, rastesisht e mora vesh se kush me spiunoi nje here. nje bythtrashe e shemtume, qe zoti e kish denuar qe ne lindje, çfare te hakmerresh me shume ndaj saj. bile te ishte bukuroshe, nuk do ishte spiune. siç ke turinin je dhe vete thote ymer kajami me nje varg te tij.

Me cfare kuptova nga shkrimi HN ka qene poet (bicim poeti per shijen time po kjo eshte e parendesishme) i cili ka qene haptazi kunder diktatures komuniste dhe u ndershkua nga sistemi me burgime e internime. Do kete qene edhe ca kokeforte dhe kjo i ka sjelle vdekjen, ekzekutimi i ka ardhur nga nje kokshkreteri e momentit tipike shqiptare. Po kjo nuk ja heq vlerat si njeri kurajoz. Problemi eshte se shume vete ketu perpiqen ta paraqisin H.N si njeri perfekt, nje mit antikomunist i pathyeshem. Kjo ne vetvete eshte mendesi komuniste (perpjekja per te arrire perfeksion te njeriu), nderkohe qe dihet qe njerezit jane komplekse. Nderkohe, nga ana tjeter, ta reduktosh eleminimin e tij tek rregullat e atij sistemi eshte e pandershme. Ai ka qene sistem autokatik, edhe rregullat e drejtesine e kishte drakoniane e jodemokratike, ndaj te fshihesh pas ligjeve te asaj kohe rri ngushte.

tragjikja e ngjarjes, eshte se u vra KOT, vetem se nuk deshironte te jetonte nen nje regjim komunist. mundesia per te mos ikur nga vendi (siç duket se ke vepruar zotrote, por edhe une), se ish i rethuar me tela me gjemba dhe roje me qen, i bente njerezit ne armiq te vendit edhe kur nuk ishin te tille.

shume nga "armiqt" i kishin baballaret ushtarake, ish-partizane, bile keta dhe e hengren me shume, se ish-borgjezet e vertete, e mbyllen sqepin dhe nuk ndiheshin me qe mbas çlirimit te vendit.

jo me kot aty lart, e permenda emrin e gruas se poetit, Lavdie, dhe qe vjen nga parrudhat Lavdi Partise Kom ... etj. pra tregon se familja e gruas, nuk ishte gje familje kulakesh. 

pra krimi ketu, eshte kur vret tjetrin kot. per te mos thene qe varja ne 1998, ne mes te qytetit, te nje shteti ne mes te europes, i cilitdo lloj armiku qofte, eshte barbari.

kete nuk e kuptojne shume ketu, por meç shoh, ngaqe jane te pafte te kuptojne, jo vetem kete por çfaredo aresye tjeter. gjendja gjithnje e mjeruar e shqiperise, tregon se shumica jane te paafte te kuptojne, elementi baze, per te bere me shume. 

thote bunkeri:

s'ngaterroj asgje une. i tashte atije tipit, gjasme poet, apo individ me shpirt poeti, se ka patur edhe nga ata, madej edhe komunsite te vertete!!, qe e dhane jeten e tyre per parimet.

ky dhe shuem te tjere kane qene, mbase edhe frikacake, e s'ka per turp te jesh frikacake, zgjedhje eshte, dhe i dhash shembullin e Kadarese.

kupton ti, te diskuton trimnin civile njeri qe shkruan me pseudonim ne internet. 

qe thua ti, bunkeri, une zgjodha shtratin e bute te sinjora Bertinit.

dhe prap do e zgjedh, po te vije keq puna. kom konstatu qe heroizmi cakit trapllikun ne nji sasi rastesh. kurse ne shumicen absolute te tyne, osht i sajum.

tani jom gjith vesh te na tregosh ti zulmat dhe bemat e tuja ne luft te pergjakshme me kulcedren e kuqe. pa ho, i her?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).