Kam nipin per kopesht dhe dua te di nese dikush ka praktike me metoden Montessori?

Sa kushton ne Tirane?

44 Komente

me sa di une , nje hale me leke

coje bre ne kopesht normal, te rritet me kalamajte e miletit e te mesoje mesimet e jetes njehere smiley

Nje femi qe eshte I zgjuar eshte I zgjuar! Kudo qe ta cosh. Por do shtoja, ambjenti, discipline, kerkesat dhe puna e teachers dhe niveli I nxenesve ndikon ne nje moshe pak me te madhe se ne kopesht. Po ke pare coje! Simple. 

sidomos discipline dhe puna e teachers!

simple

Nje femi qe eshte I zgjuar eshte I zgjuar!

Se kush e ka thene kte shprehje te famshme...spo me kujtohet emri smiley

Po c'do o 'ndyresire' qe gerricesh! smiley 

Se do me vjedh intelectual property of great minds prandaj!! Heren tjeter use in text citations!! smiley

E pra, thashe ta provoj 1here. M'kape mat O Deion. smiley hej po ' kudo qe ta cosh' ku te ngeli? E ka pas fajin ' copy/paste'. Shoh ketej verdalle, live Jo ne lajme e, lol.. plot raste kur i kane cuar neper privat schools ( nje hale dallare)  qe nga 5 vjec e deri ne college, e me 100 t'shtyme. Kam pa dhe nga ato qe kane shku ne publik schools e kane qene te shkelqyer! Pa njeri n'koke si polic. Deion, qenke I lezetshem. Kam me t'lexu me shpesh tani. smiley

 

nuk ka shume institucione qe ketej te perdorin kete metode.Personalisht mendoj se nuk eshte adapt per natyren e jeten ne Shqiperi.Metoda montessori nuk meson ,

8non insegna)po respekton natyren e femijes,nuk imponon rregulla !!qe per mendimin tim te femijet jane te domosdoshem se krijojne siguri.E tejkaluar

Ne fakt eshte shume me e perhapur jashte Italise. Personalisht nuk do e keshilloja per femije "normale".

Ne ckuptim femije "normal"? Pasi mua me duket teknike e mire ajo qe perdor montessori per koordinim motor te cdo femije.

ne fakt rekomandohet vecanerisht per femije me probleme te te nxenit, ADD, etj ...

Maria Montessori ishte mesuese per femijet e diferencuar dhe aty ajo beri nje pjese te kerkimeve. Por me pas punoj ne cerdhe me femije te padiferencuar dhe me pas arriti ne konkluzionin e fazave te zhvillimit. Kjo nuk eshte medode statike por dinamike pasi cdo femije ka zhvillim te ndryshem. 

Ne kete teme do kisha dashur te degjoja me shume eksperienca( si ajo e Mondes me poshte) te prinderve/familjarve qe e kane provuar metoden.

Une me kete praktike jam rritur. Ama ne vend te atyre materialeve qe u dha Maria, une kisha materialet qe na dha Partia! Ne krahun e majte Leninin siper Marksit, ne mes makinen e shkrimit, djathtas Tokarev TT-33 7.62mm. U rrita i lire, per t'u bere arkitekt i njerzimit... smiley

Snare, kur po "psonisnim" per kopsht per mbesen, dhe qellova qe isha ne Tirane, vajta bashke me motren tek Montessori.  S'e mbaj mend sa kushtonte, por e mbaj mend qe ishte kosto e kripur (ose versioni Ruzhe smiley.)

Ne ambientet brenda kopshtit mbizoteronte nje qetesi kishe.  Nuk kuptoje ne kishte femije ne ate vend.  Nga biseda me nje perfaqesuese te Montessorit, me duhet te shtoj shume profesionale, lihej te nenkuptohej se metoda e aplikuar "dekurajonte" nderveprimet sociale te femijeve.  

Bera/beme research mbare e prape per metoden ne fjale (materiale ne internet pro-con ka shume) dhe nuk na ngjiti.  

Por nga ana tjeter je perballe me realitetin e kopshteve te tjera ne Shqiperi, si private (cfare kontrolli ushtrohet) ashtu dhe shteterore (ki parasysh si punesohen aty.) Eshte peripeci procesi i perzgjedhjes.  Dhe kopshti eshte faze e rendesishme ne jeten e nje femije, se ne pergjithesi merremi me universitetet, por harrojme te themi se deri sa arrihet aty, mund edhe ta kete marre ferra uraten. 

Perfundimisht e rregjistruam mbesen ne nje kopsht privat, por edukatorja e kopshtit kishte 30 vjet eksperience.  Dhe femije ne kujdestari jo shume.  Pastaj ne kopsht shteteror.  

Keni bo gabim t'modh, ta thot lali jot!

E the vete qe kopshtet jane problem kudo ne shqiperi sot. Po ju paskeni qene me fat per mbesen qe keni gjetur dike te afte smiley

Ia vlen qe cke me te! Kripur cmimet, por eshte metoda me e mire per femijet.

Une nipin tim e kam cuar me metoden " Garrumbulli " edhe sot e kesaj dite ma di per falemners .

Me duket se ky shqetesim eshte snobizmi i zakonshem i perdemeksve ne Shqiperi..

O snare, 

Perse harxho kohen kot ne peshk? Kap telefonin e pyt se c'perdorin robt qe njef nga Bahcalleku e siper, e je ne rregull. 

Me bote kurioz me pa sa kushtojshin shkollat montesori n'Itali... me te ra te fiket, sa nje rroge kirurgu.... normal qe do kete dhe do inviozitete... Kurse knej, 2 dite laj kusija une ene i qis leket per koston e tan mujit... 

Kur thu, "laj kusija", e ke fjalen per sterilizimin e provezave dhe eneve te laboratorit e? 

Nuk jam aq i kualifikum besoj; me eshte thone sa e sa here qe punoj pjatalares... kush jam une ta vej ne dyshim... 

Po e dime t'gjithe se u ka kontraktu kryetari per te zbulu dhe prodhu drogra sintetike, nga ato qe i hedhe ne rroba dhe i thith vete lekura, s'ke nevoje te shposht mishin, apo prishesh hunden... Tani, ajo larja e pjatave, mbase u eshte thene ngaqe keto kerkimet i beni kuzhine apo ne bodrumin e shtepise. Populli i di ca gjona... smiley

aman na raportoni se na mbyten kimikatet!!!!!!!!! Ah cer do bonim ne, pa ju!!!!!!!!

Ju pa ne? Bar do hanit! Kete e ke te garantuar. smiley

Pse, nga myzeqeja je ti? smiley 

looooooool

po shoh ne greve per pagen minimale 7 dollare ne fast food..ne New York.....pra 6 euro.......varet sa asht kostoja e mujit.....relative gjithçka....

Zana, me $7/hr ne NYC, as per te qujt barbone nuk te mjaftojne te ardhurat. Dmth, ti u ben 1000 here kerkesen shoqates se barboneve per tju bashku (se ato te pajisin me tesser, kundrejt $30-$75 ne muaj, dhe te ofrojne dhe assistence ne ushtrimin e aktivitetit, poashtu dhe kurse per te qene perhere i azhornuar me teknollogjite dhe teknikat e reja), dhe 1000 here kane per ta rrefuzu kerkesen. Kerkojne te pakten $10/hr, ose je i detyrum per te qene barbon ne te zeze, i perbuzun dhe i pambrojtur! Mizerje totale!!!

Me siguri eshte keshtu si thu.Fola per greven qe ishte sot ne New York per pagen minimale...e pashe ne lajme...

Pra.kostoja e nje femije qe prindet e çojne ne kopesht te metodes Montessori eshte rreth 700 euro ne muaj...Nje mjek kirurg ne spiatl publik(jo iluminar )merr rreth 3000-3500 euro ne muaj.........

3000-3500 euro ne muaj doktori ne Itali?

Sa gjynah...

te maresh 3500 euro ne muajin shkurt, eshte si te maresh 4500 ne mars

Nje doc ne shtet ,me jo shume vjetersi dha pa ndoj specializimte madh.Po ne Itali eshte i lejuar njekohesisht edhe publik edhe privat.Shumica e mjekeve kane studiot e tyre private.Mandej orari i tyre eshte shume i redukltuar

po  lerjani metodes  gjyshe, femijen!:   le qe eshte gratis, por te ben njeri dhe atdhetar!!smiley

Ok, ne pamundesi te te pasurit gjyshe,  shikoni keto metodat tip, Konte-Monte-Sorry-Kristo, pastaj..smiley

Une kam lexuar disa libra mbi metoden e Dr. Maria Montessorit - qe meqe ra fjala eshte Doktoresha e pare grua ne historine e Italise - dhe kam nje pervoje konkrete. Eshte nje menyre e shkelqyer per te rritur femijet. Nese do t'i marrim me rradhe gjithe tematikat do te shkonte shume gjate, por une kam rreth nje vit qe po punoj per nje program televiziv me 10 seri qe titullohet "Femijet Montessori" dhe shpjegon metoden ne menyre te thjeshte per publikun. Do shfaqet ne njerin nga televizionet kombetare ne vjeshte-dimer.

Dr. Montessori besonte se periudha 1 - 6 vjec eshte me e rendesishmja per formimin e nje personaliteti te shendetshem dhe nje karakteri te forte dhe nje mendjeje kurioze qe meson gjate gjithe jetes. Montessori ka te shenjte lirine e femijes per te zgjedhur aktivitetin me se do merret. Femija eshte ne kontroll, edukatoret vetem vezhgojne dhe i ndihne femijes. Femija zbulon, inkurajohet te zhbiroje, preke, luaj dhe gaboje...

Ne shkollen e Tiranes femijet kane dhe nje perfitim ekstra. Atje flitet anglisht (angishte fluente, apo e folur nga native english speakers) pasi femijet jane shqiptare, italiane, daneze, holandeze, greke, franceze, ndaj duhej zgjedhur nje gjuhe per te gjithe. Dhe femija jo vetem nuk ngaterrohet por pas vitit te pare tek Montessori zoteron shqipen dhe anglishten shume mire - aq mire sa une e kam te veshtire te dalloj nese femija eshte amerikan apo shqiptar - dhe ky eshte nje perfitim i madh. Plus ajo qe keta femije i shohin te huajt dhe kulturat e tyre si miq dhe te barabarte.

Ku eshte kjo shkolla ne Tirane?

Kontrollova tani dhe atje qenka 200 euro vetem aplikimin, dhe po s'te pranuan s'i kthejne. E di njeri sa eshte cmimi mujor e sa eshte mosha fillestare qe i marrin femijet?

Eshte tek komuna e parisit. nuk di te te flas per anen financiare por e di qe femijet merren qysh kur jane ngritur ne kembe.

Dr. Montessori besonte se periudha 1 - 6 vjec eshte me e rendesishmja per formimin e nje personaliteti te shendetshem dhe nje karakteri te forte dhe nje mendjeje kurioze qe meson gjate gjithe jetes. 

Blendo,  kjo periudha deri 6 vjec per femijet, eshte ''zbulim'' i lashte...  greket e vjeter,  per nje person te paformuar e te paedukuar  thoshin:  i mungojne 6 vitet e para..smiley

Besoj kjo eshte e bukura e kesaj metode, pasi ndihmon prinderin ti pershtatet sa me shume zhvillimit dhe nevojave te femijes se tij. 

shkolla italiane.....e cdo niveli

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).