Ditet e fundit Amerika, dhe nen shembullin e saj edhe shtete te tjera perendimore, po mbyllin ambasada, konsullata apo perfaqesi te akredituara ne vendet islamike. Arsyet e thena sikur kane te bejne me mundesi potenciale te Al Qaedes per akte terroriste. Mundet, por nuk arrihet te konceptohet nese terheqja eshte nje zgjidhje e duhur kur bejme fjale per Ameriken.

Thene me shkoqur, vetvetiu lind pyetja: perse po terhiqet Amerika?

23 Komente

ti grava aludon per ndonje  (plan) lufte te mundshme qe mund te nisi nga momenti ne moment ne kete regjio?   mundet.   por  nga ana tjeter nuk eshte here e pare qe Amerika, kur ka pasur sinjale  per ndonje akt terrorist te mundshem, i ka mbyllur ambasadat per nje fare kohe, e me pas i ka hapur prape.

gjithashtu, pas shume kohesh, ekonomia amerikane  ka shenuar rritje..  keshtuqe nuk me duket se eshte momenti i pershtatshem per lufte, per Ameriken.

pse? Sepse administrata liberale e obames perbehet nga nje grusht piçkash! Njerez qe kane kalu adoleshencen duke eksperimentu me drogna e duke protestu kunder luftes! Nuk kane gjak neper vena!!!

 

ky vend nul shihet tete ndonje permirsim ne te ardhmen e afert. Cmimet e shkollave publike jane rrite me 15%, kryesisht per aro qe pagujne, sepse zezakut dhe spanjollit ja paguj une. Taksat poashtu, shifra per krijimin e vendeve te reja te punes si puna e aryne te instatit...

Po leji mo kto ti tashi, zezakut dhe spanjollit ja paguaj un thot.. Sa perqind te shqiptarve ua ka paguar shteti shkollen.. flasim pagese mbi 70%. ... Tani vetem te marresh nuk esht muhabeti vetem apo jo smiley

 

Thene me shkoqur, vetvetiu  lind pyetja: perse po terhiqet Amerika?

grava, 18 nga 19 ambasadat hapen neser.  Amerika s'po terhiqet.  

E vetmja ambasade qe do vazhdoje te jete e mbyllur eshte ajo e Jemenit.  Megjithate, letrat kredenciale vazhdojne te shkembehen nepermjet "drones".  Ka pasur dhe vazhdon te kete goxha aktivitet, jane dhene (nga shifrat zyrtare) rreth 30 viza per ne territorin e me te shumteve. 

Jo vetëm aq por Amerika po përdorë stilin e Al-kaidas me dopio bombë. Ku qëllon, largohet për pak min dhe rikthehet për të qëlluar përsëri duke vrarë edhe ata që shkojn për të shpëtuar të mbijetuarit e sulmit të parë.

So fuckin sad!!! smiley

, paskan filluar te behen te zgjuar me ne fund

 

Nuk kemi kompetenca ne qe te diskutojme  konkretisht  planet e shtetit Amerikan. Opinione po

desha me thone diçka, por nuk du qe monda apo dikush tjeter te me thoje "qe kur ke fillu te citosh Nom Chomsky-n?" smiley

Nom Chomsky flet bukur nga majat e MIT'se smiley

thuje mor shpirt smiley jemi ne diskutim mes gjuhes shqipe qe perjeton momente demokratike te fjales se lire dhe nje shteti demokratik qe respekton fjalen e lire gjithashtu,  Amerika smiley

Per planifikimin familjar, grava.

terheqje strategjike ..smiley. Amerika eshte si shpyrt, do thosh Fiqiriu.smiley

Amerika terhiqet si puna e grave...ne sulm!

Nuk e besoj se Amerika po terhiqet. Une vazhdoj te besoj se ajo eshte xhandarja nderkombetare.

Ky " Bota" i botes, duket se i di mire ketu pune, por une kam bindjen qe egziston nje problem jo i vogel para Amerikes dhe fuqive aleate te saj, i cili, nuk besoj se zgjidhet duke mbyllur e duke hapur dyer perfaqesish dhe ambasadash.

Arsye praktike Grava, thuhej se do kishte sulm terrorist. Ps, me pelqejti toni me i bute i Obames drejt Snowden-it dje...

Po, muhametali! Edhe une e ndjeva dhe thashe se ....dicka mundet te shifet krejt ndryshe.Dhe ishte pikerisht ajo qe me nxiti dhe shtrova pytjen.

Nuk te kuptova. Ambasadat u mbyllen, sipas zyrtareve, per nje kohe te shkurter per te evituar ndonje ngjarje te ngjashme me ate ne benghazi.

Fola per tonin ...ne fjalimin e Obames...

Opo qenka java e pyetjeve te cuditshme , nejse , kampion deri tani eshte Namik Dokle Mbret i Shqiptareve smiley

Namiku profet smiley

A Prayer For Courage !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).