Para disa ditesh, ne profilin "Gegnishtja" ne fb, gjeta nje shprehje qe me befasoi. Pasi e lexova, bera edhe vertetimin ne Google translate. Rezultati ne shume gjuhe, ma konfirmoi vertetesine e frazes. Mendova ta ndaj me ju, per te pare a e dinit.

"Lene kët muhabet", tha ajo, ndërkohë që s'më linte me folë... s'e dinte vickëlqitsja se "muhabbet" në turqisht domethanë dashni.

smiley

145 Komente

Ne arabisht, dhe jo turqisht . 

Hakikat..? Demek edhe gjuhëtar o Pjer? smiley lol

hahaha, po ne paskemi bo dashni gjithe ket kohe e s'e paskemi marre vesh! E tmerrshme! smiley

smiley

smiley  ok. Po muhabet e qitka muhabet idem. Shkronj per shkronj. Dashuri qeka me shkronj dyshe. 

thash se megjithmen kishim bo dashni pa e dit, po ncuq smiley

Mori molla me sherbet, qysh p'i e leme ket muhabet* 

mos e merr ket pune hajgare se pa me marre moj nuk ki qare. 

A rrofsh Bari, me Minatorin qe m'sabah.  

*dhe na e paskeshin thene me kohe te shkretet, popull gdhe. 

Oh cme kujtove kete kengen smiley apo skemi edhe dite shiu sot

Prandaj ne shqiptaret ngordhim

dmth "muhabeti", qenka si ajo batuta e shqiptarit ,aty nga 91-shi kur nje shoku i tij i tregoi revisten Playboy per here te pare.... dhe i ky tha: po ca ka kjo revista? po ja, i tha shoku, p.sh meson stile dhe pozicione te ndryshme.... -jo oree, tha ky, po pse sthua ti qe ja paskemi futur kot ne deri tani...smiley

Po ne kemi fjale e bukur shqipatre bisede ,bisedoj...ç'ne muhabbet!!Ja hajt te bejme nje bisede me nivelapo ulu ta bisedojme kete pune...smileysi do e kuptojme tash e mbrapa kur themi:ata te dy po bejne muhabet?nuk ka rendesi seksi i muhabetqareve,jemi te hapur per çdo eventualitet te mundshem

Shqip është kuvend, kuvendim o e laureuara në La Sapienza smiley 

kuvend eshte sheshi burrave ose pleqve si me thene. po ta shohesh fjalen ku-vend nga se perbehet e kupton me lehte, apo jo ?

pra fjala ku-vend lidhet me shume me (vendin ku merren) VENDIMET, pra me e da punen, me marr nje vendim perfundimtar mbi nje çeshtje. sesa me muhabetin, qe eshte fjale turke sepse flitet si ne ketu, pa shkak, vetem me kalu kohen, pra per gallate. 

 

meqe ra rasti ...

kjo tregon se perpara turkut, te vjeterve u peshonte fjala (duhani me çibuk dhe meditimi u mjaftonte), nuk derdellisnin kot kur nuk kishin gjera me zgjidh, si neve sot qe na infektoi turku, ose si me thene epoka moderne, ku jeta duke u bere me e lehte dhe e organizuar, mbaruan hallet e filluan derdellitjes vetem per kalim te kohes.

Si ka ardhur fjala muhabet ne shqiperi

le ta perfytyrojme pak...

ne nje lendine, disa gra shqiptare; pemet cicerojne, zogjte lulezojne etj,etj

kur c'te shohin keto grate, ay afrohen ca turq...

- ecni te bejme nje dore muhabet - u thone turqit ne kuptimin literal te fjales

- e che sara mai, 'sto -muhabet?- mendojne grate me vete

hidhet njera qe nuk mendon shume se i prishet bukuria,

- epo bisedim do jete kuptimi, s'mund te kete kuptim tjeter...

te tjerat donin ta kundershtonin por nuk u beri zemra pordhe(keshillohet te lexohet bashke) nuk i la kurioziteti (nderkohe turqit po perdridhnin mustaqet)

e keshtu u afruan grate, me idene e bisedes qe shtroi si nocion ajo mendjefyellja...

..................

qe athere ne shqiptaret i thame lamtumire flokeve te verdhe dhe syve bojeqielli...

 

 

smiley

me nje llaf; ky muhabeti na shplau genin qe e shplafte panuklla

grazie a Dio une jam bionde me sy jeshil....fuck turku smiley vetem bisede

te paskan shpla skandinavet pse s'thu smiley

pra erdh puna me zgjedh o turqit o skandinavet,smiley

shaka zane, shaka

qeshim se s'qajme dot i thone nje fjale

smiley

po muhabet po bejme flo .

vallaj zane qe sot e tutje sbesoj se kam per ta perdor më kete fjale

ne te vertete e kam patur zet qe me pare  se qe turqisht edhe pa ia dit kuptimin

Mos e pyt Flo ,edhe nje muhabet qe kishim na e hoqen...filluan qysh me Skenderbeun e po çmitojne tane boten shqipe...si do ia bejme tesh per muhabet smiley

thor's hammer tutti i giorni ma ha mendja. smiley ska dileme ne kete mes. 

Buzë liqenit, në batak
Një bretkosë “kuak, kuak!”
Papushuar ditë e natë.
Pu-pu ç’zhurmë e shamatë...

Celularin çel një midhje:
- Boll me zë, kalo me dridhje

Edhe ne kenget e tradites, sidomos te zones se Shqiperiise se Mesme, ku kultura orientale eshte me e pranishme,"muhabeti" artikulohet si ceshtje dashurie: tE porta lala ty te pret, kam me t bo nje muhabet.Ose shprehja: llaf e muhabet, dmth bisede dhe...dashuri masandej. Edhe Bibla e sanksionon: ne fillim ishte Fjala (muhabeti) si shprehje e dashurise se Zotit. Qenka e felle puna. Gjithe keto muhabete ne ppu e paskan nje shkak.Vetem pasojat nuk po i dijme smiley

mendoj se muhabeti eshte diçka shumefjaleshe ,pra nje diçka qe medoemos ka shume fjale,kurse ne bibel eshte njejes ,rigorozisht in principio fu il verbo(verbo eshte fjala,sot ka kuptimin folje)

Oj Zane po Bibla origjinale nuk eshte shkruar ne italisht, e as ne gegnisht. Pastaj nuk e shef se po tallen me besimin tend, e ti vazhdon ti biesh tallamazit (atij muhabetit dmth).

Nuk dine ç'ka bajne hero nese tallen...smiley

Fali o Zot se muhabet po bejne-thuaj smiley

Fjala-dmth akti i pare, akti fillestar kurse muhabeti , ok, nekupton, me shume se nje here, nje proces i perseritshem smiley Kur muhabeti shkon mysybet dmth. smiley

ps: kisha parandjenjen se Heretiku, i trehequr perj ketij muhabeti, do vinte.dhe erdhi vertet.

eufemizmi me i bukur per "muhabetin" ne kenget popullore - per mendimin tim, ka qene "qajme hallet". 

nuk me pelqen...tere jeten rrezikzes,te mbytur nga hallet sa behetnje diçka normale te qash hallet.Qe medoj se njeriu nuk mund e nuk duhet te qaje çdo dite e minut,duhet te jete veprim i rrallee

Zana, sa per muhabet, mua me pelqeu shume ai nicku yt "sempre zana". Isha gati ta nderroja dhe timin ta beja "disperatamente Anna" smiley

Mbase Ana ,ishte i lezetshem ,po une per fat te keq kam qellu konservatore ,kam veshtiresi me ndrru.Mu duk vedja si shqiptare me identitet te rreme ne Londer smiley

Sa muhabet pasionant qe behet tek peshku, grricje, pickime, kafshime (jo rralle nga ato kafshimet qe lene shenje) here-here ndonje goditje kamzhiku. Po qe ka edhe pranga nganjehere?

dmth kavir, qe ta shqiperojme, muhabetin ne ppu ti e shikon si nje skene virtuale sado-mazohiste e.kamzhikun e kam te qarte kush e ka qef, po prangat kush i perdorin, adminet?

historikisht ne pranga kane perfunduar ata qe i sjellin....e i vringellojne (sa e bukur kjo fjale,se nga doli!!)

Ceshtja eshte: te perdoret me apo jo fjalia, ec bejme nje dore muhabet? se para ca kohesh, edhe fjalia "sa e ke rrogen?" na shpuri ne rrugica qorre. 

po mysybbet ca eshte...

muhabeti shkoka fjolle smiley

O Vlora (dhe ti Dora), ju e dinit kete muhabet dhe nuk na e kishit thene? Apo nuk donit te na prishnit muhabetin?

Une nuk doja te ndiheshit te perdorursmiley

tesh pa shaka ,ça asht mysybbeti?nuk me duket e panjohur po nuk e kam ne fjalor,kur e ne çkontekst perdoret?

kur produkti qe del pas "muhabetit" nuk u ngjan asnje prej prodhuesve te ligjshem me licence, atehere eshte mysybet. 

pra mysybbet = kopil hahahah

mysybet eshte kur muhabeti behet pa kontraceptiv smiley

Fute gjuhen ne kellef, dmth.

Ne kurbet muhabeti te del mysybet = PPU smiley

Po kulmi muhabetit kur quhet? 

kur po ta prekesh "muhabetin" del gjak. 

kulmi ne kete rast ndryshon percaktim nga lloji i muhabetit, psh i shkurter, i gjate, me vale, pa vale, me nderprerje, pa nderprerje etj etj

Kur arrin kulmin, muhabeti prishet.kot nuk thuhet: mos fol me shume se prishet.

meqense mesuam se ceshte muhabeti, une them se dohen ndryshuar edhe shprehjet klasike qe shoqerojne kete fjale.... p.sh, ska me kuptim ti thuash tjetres: hajd te bejme nje dore muhabet.... ketej e tutje duhet: hajd te bejme nje goje muhabet!smiley

mua muhabeti ne kurbet, ai i verteti sikur nuk me ka dale aq musybbet...madje hiç smiley

Zana, nderro bashkebiseduesin dhe shif si ecen muhabeti...mysybet smiley

Zana nuk eshte llafazania e lagjes o Spiritus. Muhabetin e shtepise nuk e ben ne pazar, Zana.

Zana ka muhabet t emel smiley

muhabeti do partnerin e duhur. Shif mu dhe zanen. Bejme muhabetin te duket si vals. 

kjo eshte e vertete nenesis,na ec domethene muhabeti bashkesmiley

He me dhe juve se kemi pune, s'bejme dot muhabet tani. smiley

Ana si po t shkojne punet se muhabet s po na ben smiley

Mysybet! smiley

po muhabeti? smiley

Sipas oreksit. smiley

O Zana, mysybet eshte kur dy veta nisen te bejne muhabet...po njeri eshte memec. 

 

nuk ka problem, muhabeti behet edhe me gishta, dmth ne daktil smiley

Mysybet pra. Si diell pa hije, thoshte Mjedja.

e shoh shpesh binomin dore e muhabet ,pra nje dore muhabet,kushedi se ç'lidhje i ka dhene populli yne...

Kur shoh gjithe keto komente, njeri siper tjetrit... E bete muhabetin corap.

muhabet terbjet.

Ca stil muhabeti eshte ky, se duhet me hap fjalorrin e turqishtes perpara se te hysh ne muhabet.Se kushedi se cfare te pret.

ps Nga ke humb ti? 

Nga ke humb ti? 

kushedi ne c forum ka qene tu bo muhabet smiley

smiley ashtu kam pas i muhabet deshe me thone...

smileysmiley mu bo truni dhalle ne shkolle t'u msu spanjisht. Yo hablo espanol ahora por seis semanes. Es muy dificil pero es agradable.

lene shkollen ,ik ban nji dore muhabet e ftillohesh

Esto significa que ahora usted puede hacer conversación en español? smiley

Si, es verdad. Soy de acuerta. Mas o menos puedo aprender quando dos personas hablan en espanol.

Mas o menos 

me duket se po parlar en espanol pero sta pensar a albanese. 

Yo penso en engles quando hablo espanol. me desculpe smiley. rrofshi se i bona detyrat e shpis ketu.

no es suficiente con uno, hacer una pequeña charla en todas partes, la carnicería, lácteos shistsin, la Señora berber, porque sólo así se perfecciona el idioma  smiley

Si, quando yo llevo en costa rica, creo que yo voy a tener una posibilta para hablar con muchos gentes. hoy no fui en le clase porque soy cansada estudiar cade dia por seis hores.

lere lere se e qave. ke spanjoll sa te dush ktu, ske nevoje me shku ne Costa Rica 

s'ka me shabat shalom, mision mbaroi atje.

Me verte e? Hajt mo se te gjithe me mision jemi ktej.

No se preocupe. comienzo es difícil

salut smiley

ty spiritus ,te shkoka muhabeti fjolle edhe ne spanjisht...

po  ta perkthejme i bie" ne kosta rika do kem mundesine te bej muhabet me shum njerez" smiley

Po ty s'te pelqeu muhabeti shqip qe po uia keput spanjisht ee?

vetem muhabete dashkeni ju. ikni ore beni ndonje pune.ku i gjendet fundi muhabetit.

te une eshte feste,pra kam nge' per muhabet............tesh muhabet terbjet mua me thote si :muhabet i shtruar ,a nuk thone e beri terbjet ,me nje fjale e shtroi urtesoi...

ferragosto ee

jo, terbijet dmth ja ben rrup sup, e disiplinon dhe nenkupton nje muhabet pak te dhunshem.per me shume lexo 50 hijet smiley

Ky stili spanjoll qenka shume i ngjashem me stilin taljon. 

Ca paskeni qene per muhabet edhe ju smiley

Pse ti i ke lene muhabetet? 

Jo jo, ja edhe une ketu bashke me ju smiley

Pershendetje nga Kuba smiley

Uroj te jeni mire

kalofsh mire dhe ti. dhe mos bej shume muhabet me kubanet e , relaxou smiley

interneti eshte shume i ngadalshem , por plazhi eshte i mrekullueshem smiley

kalofshi mire peshq

bye bye smiley

ik elba me mire se po ndenje te zune me muhabet kta

Ah sa zili te kam se une para 2 muajsh isha atje por tani jam bere prape per pushime smiley

Atje ku isha une interneti ishte aq i ngadalte sa nuk e morem mundimin fare ta perdornim...keshtuqe donim s'donim benim muhabet gjithe diten smiley

o Elba e forte, Te lesh 15 minuta plazh kubanez dhe te paguash 15 dollare internet per te bere nje koment tek PPU. smiley Kesaj i them dashuri une, 

smiley une hyja te kontrolloja e-mails pastaj thash t'ju pershendes

elba elba, na trego kur te shkosh tek shtepia e heminguejt. 

have fun, have fun !!!!smiley

E dashur nuk isha ne ate zone , isha ne fund fare te Cubes, ne Moron . Por ne pergjithesi jam kenaq.  Shume vende te bukura dhe tragjikisht me shume njerez te varfer. Kam shume foto po nuk di ku t'i postoj. ndonje sygjerim?

Ka plas muhabeti sheshit gjithandej, cfare behet keshtu !! smiley

o spiritus, po ti donde e ke msu kaq bien espanolen? 

Yati ehis erotisis? smiley

curiosita. smiley

ua gjetem atu-ne shqipove ne postmodernizem me duket: perkthyesa. 

 

η μοίρα μας οδήγησε kurbet δρόμους και έχουν μάθει λίγα λόγια, αγαπητέ Nemesis. pí̱game sti̱ thálassa , ta ni̱siá to̱n seirí̱no̱n , kai káname kouventoúla o̱s Odysséas i̱méra epéstrepse sti̱n Itháki̱ agapi̱té smiley

ne shqipot kemi nji gjo te mire, e them pa shaka, jemi si macet, ngado te na hedhesh bim n'kome. dhe them se aftesia, inteligjenca, dhe deshira me mesu, sidomos gjuhe te huaja, e kemi avantazh konkurues, edhe kur mosha ben te veten.

pra ti po thua qe spiritus eshte plak? smiley

Nejse, me se shumti, ne bejm i dor lloqe.

po ti na len mor burre n'at lezet...pse po e prish muhabetin...na besojme se bajme muhabet

Shakara komplet jane mi Zane.

Gjysa e tvertetes.

Oh edhe te qeshmen e ke si rrot kackavalli por edhe si rrot e shndritshme e dillit , moj shtojzovalle smiley

Ne Koplik e perdorin ne fund te moskuptimit si me e pre fjalen  " Muhabet ! " M'anejna aty nga Shkodra e perdorine "lene mer ket muhabet '  dhe ne laberi e Korce e kam digjuar perdorin " Muhabet pazari"

Po qe perdoret per te frenu nje "nervozizem " apo fashit nje zemerate perdoret...... "muhabet po bejme " Ne nje gazete te "Korca e Re " e kam gjet edhe nga goja e  Minstrit te jashtem te N.Madnise qe i thote Cianos ...." na Mineistrat  e N.Madhenise nuk nxjerrim zyrret e berkut ne muhabete "

ps zyrret e berkut =zorret e barkut !

Si shpjegohen keto tek PPU ?

smiley

 

Idrizo, ti e Zana would make a purrfect couple/ muhabet. Pikpamjet pulitike nuku ju perputhen pak, po sja vlen per kaq gje. Ej thuaje 1here dhe ti si Zana me passion - fuck Turku!  Pls du me e pa si do sound-esh ti tani smiley 

eh moza,histori e vjeter sa bota ,te kundertat...po vertet idrizin e respektoj shume se eshte i vertete ,pa zhiglae pa skuthlleqe.e mandej me duket profondamente buonosmiley

Sa muhabet kena nder vedi une e ti Idriz smiley

Falmneres , per muhabet e kisha  smiley

Nganjehere e kam gjet sidomos per keta qe u themi "te leshte " ose "dervishet e Teqeve "tek PPU  " kur do me u fut ne muhabet dhe Ky " ..ose si pune distancimi " kush te ftoi ne muhabet ty ". Nga njehere themi " lere te flase se ka llaf muhabet " ose "mos ja prit muhabetin "

Shume i kandshem  muhabeti me JU smiley

Kujt ja pristja mendja qe Zana me Idrizin qe ishin thike e pike, do puqeshin ne nje muhabet kaq t emel.hajt pra t amel e te emel e paci perhere muhabetin.no  war, make muhabet smiley 

Kujt ja pristja mendja qe Zana me Idrizin qe ishin thike e pike...  ???? smiley Muhabet !

Gjej nje rast i nderuar Spiritus dhe provoje kete qe thua .Gje nje rast " Piku e Thike " si dhembeperjashtet e PPU qe ofrohen si uturak ,qe une te kem kaluar kufijet e muhabetit me Zanen dhe te shtrihem pertej tij , ne familje ose te aferm , dmth te kem kaluar ne "PIK ".....dhe hajde bejme muhabet ose muhabetosemi smiley

jo ,nuk kena shku ndoj here keq me Idrizin.jena "miq" te vecchia data,pra rreth qe nga 2006.ndonje germushje te pranueshme,Mandej une jam si qyprillinjte ,pragmatiste.Me duhen miq si Idrizi,qyprillinjte edhe permbys te kthehej ishin gjithmone ne mes...

mire maj qyprilleshe, miqte duhen per dit te vshtira por nja mik kamunist? ene hoxhe efenia e ka bo lanet idrizin e peshkut smiley

e rendesishme eshte te mos ta kete ba lanet prifti ...

Edhe ... ia shtruan me muhabet. 

vickëlqitsja

Tjeter fjale interesante.  Si eshte puna e kesaj ne lidhje me muhabetin?

E sjell gajtan muhabetin?

S'eshte e muhabetit?

S'e ndez muhabetin?

S'te mban me muhabet?

E mbyll ne muhabet e siper?

 

Antonim i vickelqitses, muhabetqar? 

them se ka kuptimin kur kapesh pas fjaleve te kota ose per te anashkaluar me qellim ate qe po diskutohet ose per ta devijuar.

mos me bej vickla = mos me hidh shkelma = mos me kundershto kot, pa shkak.

Monda, po ti kushedi sa here na e ke prere muhabetin ne mes ketu tek peshku. Na e lije muhabetin varur.

Mbaj mend Monda, bej muhabet, mos bej lufte.

''-ku e lame muhabetin ne, tha ai....  -me kembe perpjet!   -a po, e i futa nje muhabet pastaj....smiley

Ne nje vrime i bie muhabetit ti o Belul.

Je me fat qe ma preu hovin e bisedes Beluli, se kush e di si do e kisha qendis shajakun. 

ose Monda: si i tha Teloja..  ''ah mer Kico Pela.. ca te bej qe je vellai i Veres  (ke moter  te mire medemeksmiley.),  perndryshe do te kisha futur nje dru te mire, ketu,  mu ne mes te pazarit..

Monda, na fal qe te biem ne qafe, po ne menyre simbolike, ju perfaqesoni prangat kur muhabeti merret shtruar  smiley

Monda do te besh muhabet kur do Monda dhe ku do Monda. Kush ben muhabet pa leje...tak gersheren. 

I kam thene qe nuk behet muhabeti me rregullore, po kujt ia thua?

e ke thene tamam, sikur Monda paguhet nga gazetaret se ca teme duhet te diskutohet ketu qe te publikohet neser. te pakten nuk censurohemi me reklama.

se c'domethene ne turqisht ka pak rendesi. ne e kemi huazuar si bisedim midis njerezve dhe kaq! mos mbani shpresa kot ose mos u merakosni se thjesh muhabet ( biseda ) kemi bere.

Ka qene muhabet modest, innocent, n'orar te punes. We're still cool. Where's our American flag today? smiley 

E bejme pse jo, po fet e fet, de, se duhet te dal pas 30 minutash...

Si o puna e muhabetit e... sapa tha Zana se o bjonde me sy jeshil, te gjithe fillun duke u sjelle me te si me lopen pa viç. He kodosha ju, doni me e marre me te mire per te kriju konfidence me qellim qe Zana me pas t'u tregoje gjatsine, peshen, dhe masat qe te boni pak masturbim duke perdor imagjinaten. Ushtrim perfekt per ato qe kane mangesi disfunksionale per te fiksu, riprodhu/rikriju, me shkrim apo cdo forme tjeter te artit pamor ato çfare shohin apo imagjinojne. Mesim-Pune-Kalitje! 

P.s. Shkodranet kane nji shprehje per artizanet dhe artistat e talentum. "Ç'i sheh syni, ja ban dora!" -- pak a shume si puna e masturbimit. Lol

jo hoppa ,e para Zana nuk asht lope,po nese vazhdojne me terma veterinare nuk me mungon as viçi e as Kau smiley

Krahasimi si lopa pa viç, asht shprehje qi perdoret kur dikush asht i/e vshtire per tu marre me te. Kur i heq lopes viçin, apo çdo gjallese tjeter te voglin, zakonisht bahen agresive dhe nuk asht e lehte per t'u marre me te. Nuk asht shprehje veterinersh, veterinert skane nevoje per shprehje sa te kene grushtin, parakrahun, krahun dhe vazelinen. smiley nji bacio te faqja e majte, se tek e djathta skam krah!

edhe une...te e djathta....un bacio strepitoso e sonoro smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).