Ndalimi i propagandës homoseksuale në Rusi kufizon të drejtat e homoseksualëve dhe lezbikeve.

Edhe pse në Rusi homoseksualiteti nuk ndalohet me ligj, aty ekziston një ligj që ndalon propagandën "homoseksuale". Volker Beck, deputet Partisë Ekologjike gjermane dhe aktivist për të drejtat e homoseksualëve dhe të lezbikeve, mendon se ky ligj i kufizon vërtet të drejtat e homoseksualëve dhe lezbikeve dhe se për këtë shkak në Rusi nuk mund të flitet për një legjislacion liberal, por në krahasim me vende të tilla si Sudani apo Irani, Rusia është vërtet liberale dhe që nga fillimi i viteve 90-të aty veprimet homoseksuale nuk dënohen me ligj. Megjithatë si për të gjithë qytetarët, thotë Beck, edhe për homoseksualët dhe lezbiket, vitet e fundit liritë individuale janë kufizuar në mënyrë drastike.

Edhe pse në Rusi homoseksualiteti nuk ndalohet me ligj, aty ekziston një ligj që ndalon propagandën "homoseksuale".

 

Kërkesë për shfuqizimin e përkohshëm të ligjit

Nisur nga ligji për ndalimin e propagandës "homoseksuale" në Rusi Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka kërkuar nga autoritetet ruse që gjatë periudhës së Lojërave Olimpike të mos i përndjekin ligjërisht spektatorët apo sportistët që mund të mbajnë flamurë me ngjyrat e ylberit, që janë simbol i homoseksualëve dhe lezbikeve, ose që mund të shprehen pro lirisë së homoseksualëve dhe lezbikeve.

Ministri rus i Sportit nuk është shprehur ende në lidhje me kërkesën për shfuqizimin e përkohshëm të ligjit për ndalimin e propagandës "homoseksuale". Për këtë Volker Beck thotë se "në qoftë se Rusia nuk është e gatshme që ta bëjë këtë, atëherë unë pres nga Komiteti Olimpik Ndërkombëtar që t'i transferojë Lojërat Olimpike në një vend ku garantohet siguri për të gjithë pjesëmarrësit."

 

Thirrje për bojkotimin e Lojërave Olimpike në Soçi

Për shkak të ligjit për ndalimin e propagandës "homoseksuale" disa politikanë gjermanë - për shembull, ministrja e Drejtësisë Sabine Leutheusser-Schnarrenberger janë shprehur edhe për bojkotimin e Lojërave Olimpike në Soçi.

Volker Beck, aktivist për të drejtat e homoseksualëve dhe të lezbikeve, gjatë një vizite në Rusi (27.05.2007)

Në lidhje me këtë deputeti i Partisë Ekologjike gjermane, Volker Beck, thekson: "Kur Komiteti Olimpik Ndërkombëtar vendosi për Soçin, dihej se në Rusi nuk ka demokraci, nuk ka sundim të ligjit, që opozita shtypet, se mbrojtësit e të drejtave të njeriut, avokatë apo gazetarë që kritikojnë Kremlinin, përfundojnë në burg, prandaj ky vendim qe që në fillim gabim. Megjithatë bojkotimi i Lojërave Olimpike në Soçi do të ishte një dënim i sportistëve që janë përgatitur prej kaq vitesh për garat."

 

Jo në vende diktatoriale

Gjithësesi Volker Beck mendon që në të ardhmen Komiteti Olimpik Ndërkombëtar duhet ta ketë të qartë se nuk ka kuptim që aktivitete të tilla si Lojërat Olimpike të zhvillohen në vende diktatoriale, sepse diktaturat përpiqen t'i përdorin ato për të bërë reklamë për veten e tyre dhe në të njëjtën kohë për të vënë edhe më shumë nën presion opozitën. Këtë gjë ne e pamë në Kinë dhe jemi duke përjetuar tani dhe në Rusi.

 

*Volker Beck është që nga viti 1994 anëtar i Parlamentit gjerman. Ai ka qenë kryetar i grupit parlamentar të ekologjistëve dhe kryetar i Komisionit parlamentar për të drejtat e njeriut. Beck mbron prej vitesh për të drejtat e homoseksualëve dhe të lezbikeve.

279 Komente

 dihej se në Rusi nuk ka demokraci

po çdemokraci do kete me gjithe ate milet te madh qe jane. Nuk bohet zap gjithe ai popull me demokraci.

s'pjerdh rusi per kto bullshitet perendimore

edhe shume mire e ka per propaganden, i ka lujt zotin !

s'kontrollohen dot 9 breza oraresh duhet shtet qeveri smileysmiley

Edhe pse në Rusi homoseksualiteti nuk ndalohet me ligj, aty ekziston një ligj që ndalon propagandën "homoseksuale". 

Eh shyqyr qe e paska sqaruar qe ne fillim se me ngriu gjaku. Vetem propaganda u ndaloka. E pune e modhe, ka gjona qe bohen vetem me shikim te syrit apo jo!

Ka burra bota! 

Ndalimi i propagandës homoseksuale

Cere o kjo propaganda homoseksuale mer? Kom nigju per propagande kumuniste qe premto reforme agrare dhe luge florini. Po kjo propaganda homoseksuale di gjo njeri cere premto? 

b-ballakume...

Bravo i qofte Rusise!

mos! kalum prap me sllavet m'duket

Kshu eshte kjo pune Stalker, ca (ata te sinemase) kalojne me Dziga Vertovin, ca (ata te sumes) kalojne me Pavllovin.

Eterno ritorno e te futmes sinematografike.

heretik, une nuk kalova asgjekundi, shikoje me kujdes listen, kerkund nuk figuron Vertovi smiley
Vertovi nuk ka ekzistuar kurre

Ti nuk kalon asgjekundi, s'ke ku te kalosh sepse je spektator, sinofil. Kalojne regjizoret, psh kalon Godardi me qen buze Senes. Te tjeret i vijne pas (nga prapa), modern yxhym mamlyk, megjith qen dhe padron.

Le groupe Dziga Vertov naît de la volonté de Jean-Luc Godard de rompre avec sa pratique cinématographique et notamment avec ses méthodes de production. Pour Jean-Henri Roger, les films du groupe Dziga Vertov sont avant tout des films de Godard mais des films de Godard réalisés en discussion avec d'autres personnes.

Une nuk jam prosllav,por kur bejne nje gje te drejte nuk jam i kompleksuar si puna juaj per te thene kjo eshte e drejte.

Juve vazhdoni te jeni politikisht korrekt,duke harruar qe po futeni ne nje autocensure.

Per mua liria e mendimit nuk njeh autocensure.

Por ti ABCD nuk po diskuton e argumenton eshte apo jo e drejte, po na tregon sa i lire je, dhe sa te shternguar jane te tjeret, te cilet duhet te bejne si puna jote.

Per te mos thene qe nuk kupton as ironine dhe pozicionin e te tjereve.

Acdc Heretik, mos na fillo alfabetin tani smiley. acdc nuk eshte semundje ngjitese. Relax, ste kap. 

Po mire nje pyetje te leshte .. ketij Gjermonit nuk i mjafton ta haje ne Gjermani po do me e henger edhe ne Rusi ?

Sqarim propoganda antisumse ka te beje me mosimponimin ndaj  pjeses tjeter qe nuk dun me u kie ne sume . Dmth hajeni pa u ndier shume kunder te tjereve , sic nuk ndihen te tjeret kur e hani Ju sumsat , ne sume !

Dhe nje vecori Historike . Ortodoksia nuk ka qender Fetare si katolicizmi pavaresisht se jane te dyja fragmente te krishterimit . Ortodoksia e  respekton dhe e beson Biblen dhe nuk e ve ne dyshim si Katoliket !Katoliket nuk e kane per gje te vene si shenje te Pinkut edhe Krishtin duke u palluar ! Vete deklarata e Papes aktual i vuri Vulen perfundimisht katolikeve se cfare perfaqesojne SOT ne kuptimin e pederastise ose sumsave , pavaresisht nga shprehjet letrare me frymeim lefKOPEJAN Gay , ose orientim seksual !

....ose ose ata zoterojne nje SEKRET shume te madh qe po ta thone rrezik merr Bota nje shkak anarshie Totale ! Ravi ...?

Oidriz, ke rene pre e propagandes se sumsave. Keto jane fjalet e plota te papes, te cilat jane krejt ndryshe nga si jane paraqitur nga media sumsa e jo-sumsa (fraza vetem me bold):

«Ma si deve distinguere il fatto che una persona è gay dal fatto di fare una lobby. Se è lobby, non tutte sono buone. Se una persona è gay e cerca il Signore e ha buona volontà, chi sono io per giudicarla? Il catechismo della Chiesa cattolica dice che queste persone non devono essere discriminate ma accolte. Il problema non è avere queste tendenze, sono fratelli, il problema è fare lobby: di questa tendenza o d’affari, lobby dei politici, lobby dei massoni, tante lobby… questo è il problema più grave».

e paska dhi papa ne fund, paska thone qe eshte problem i grave

Lere papen e shif se kush lob i kujt kombi ta ka dhi ty.

chi sono io per giudicarla?..Kaq mjafton e tepron per nivelin tend per te kuptuar qe Papa nuk eshte perfaqesuesi Vatikanit a i Bibles por nje cfaredo qe ka nevoje per Para nga besimtaret edhe kur keta perdorin sumen . Te tjerat s'do mend qe ti i kupton shume me mire smiley

Pastaj kush ka thene qe Historikisht Hitleri nuk qe vlla me Popujt e Europes ? Ku e ke lexuar kete nga ndonje Pape çfardo Bonifacesh  ta thote se Hitua nuk na donte ne si shqiptare .Biles nga dashuria e madhe e Zotit beri dhe meshe duke bere therror e pjekur ne zjarr ca syresh ne Borove sapo hyri ..Lexo ndonje Qurrash per asnjanesine e besimin e Hito kristianit ne zot !

Leri keto pash zotin !...sono fratelli,.... Ai po lejon kurorezimin e Martese gay ....a e kupton apo JO ? Po si duket nuk u eshte mbushe mendja qe Libri i Pare me ndikim ne  Bote , Bibla  , eshte libri i Mashtrimit Shekullor

qe vete katolicizmi e flak si leter pa vlere ne se rrezikohet si qenje ....Rrnofte Engelsi !smiley

Une bera vetem nje kontestualizim se çfare ka thene papa. Per te tjerat kot qe llap, sepse ti nuk di as çfare besoj une (nuk jam katolik), dhe nuk je ne gjendje te kuptosh, sepse dituria jote nuk shkon pertej vatres se kultures se kooperatives. Ti ke vetem talent te madh te dredhesh fjale pambarim dhe te perçmosh pa mbarim.

Ok +1

Te çmuarit e tjetrit me stilin e diarese mendore eshte burim popullor "Gjuha vetet tek dhemb dhembi " smiley Po lexoje o Melun cfare ke shkruar mne siper , te pakten nuk kane kaluar as 20 minuta smiley nga kontestualizimet e tua smiley .Pastaj  c'ke me vatrat e kultures ? Duhet te kesh respekt mendoj , se shumica e anetareve  te PPU vijne prej andej .Ti nga c'vater kulture vjen ? Mbaju thenieve te Papes rrote mulliri  dhe lere Idrisin smiley  Mos ben rrathe as kakerdhi !

Po te drejte kane ruset i kane zgjidhur te gjitha problemet qe kishin dhe u ngeli vetem homosaksia po zgjidhur smiley

 

Dmth vetem nese i ke zgjidhur problemet e tjera duhet te merresh me homot?
Rusia eshte shtet sovran dhe eshte e drejta e tyre te miratojne ligje,sic eshte e drejta e spanjolleve te miratojne martesen gay dhe adoptimin e femijeve nga ciftet gay.

Nese nuk te pelqen Rusia ike,udha e mbare te qofte.

Por te besh ligjin ne vendin e tjetrit nuk eshte normale.

he mos te ngeli hatri po po ta them troc nuk me pelqen fare as si shtet e as si njerez qepse jane akoma turma  si tha ai ke filmi: gjindje pa shkoll

As mua nuk me pelqen fare as si shtet as si njerez,por kur bejne dicka te drejte se kam problem te them qe ketu e kane drejt.

Ore ADCD dhe ky tjetri TVLS qe replikon me ty, mire Rusia si njerez nuk ju pelqeka, po marmalata ju pelqen apo jo? Se per punen e sumes e mora vesh se çfare ju pelqen.

Ore ADCD dhe ky tjetri TVLS qe replikon me ty

 

mire shkolla 8 vjecare e dulles aty smiley

 

heretiko kam nje pyetje :

nga dallon ne rruge, nje prostitute nga nje grua te themi e zakonshme ?

Varet Profili-im, shumica e kuptojne nga muskuli midis kembeve. Une kam hallate te tjera me te sofistikuara.

e kisha seriozisht pyetjen.

po ja jap vete pergjigjen : dallimi fillon qe nga veshja, prostituta e reklamon trupin e saj, e ve ne shitje, kerkon te ndjelli deshirat seksuale tek klientet e mundshem ose thjesht te dallohet lehte prej tyre, qe keta mos te kene ndrojtje te shkojne e t'i lypin sherbimet e saj seksuale qe ofron. 

kjo gje psh ndalohet nga ligji ne france. 

kete gje bejne pak a shume (kane filluar ta bejne gjithnje e me shume) dhe shumica e pedeve, jo vetem nepemjet veshjeve, por edhe paradave te tyre. 

kete gje ndalon me duket rusi. jo faktin qe veç te ha bytha, por qe diçka te tille e publikon hapur, njesoj si prostituta.

Po domosdo eshte e ndaluar me ligj prostitucioni neper rruge illegal. Pse si qente. Shko atje ku je me safe. Sta kane ndaluar fare. 

Pse si qente. 

Ti ke degjuar ndonje ankese nga qente? Per ata eshte krej natyrale berja e gjese ne natyre. Edhe njeriu eshte zhytur ne kriza, frustacione, ankthe pikerisht sepse eshte larguar nga natyra. vetem rikthimi ne natyre do ta shpetoje shoqerine njerzore.

Po Tarzano, po. smiley

"Seksi ne natyre do na sjelle begatine"

- Fshijeni ate parrulle. Begatia do bythe, jo p*. smiley

Po ku di bagetia se ca eshte tagjia smiley

nuk ndalohet prostitucioni si zanat, por si me thene reklama e kamufluar, ose ne menyre tinzare e tij (racolage ne fr), qe mund t'u prishe mendjen dhe karakterin me te rinjve, pleqve, robve me karakter te dobet, etj, duke i kthyer te varur ndaj seksit.

Le délit de racolage passif quhet ligji qe socialistet ne pushtet duan ta suprimojne ngaqe pengon te drejten e femres te shprehe deshirat e saj hapur dhe pa ndrojtje, qofte dhe seksuale. smiley

Profil I jot, eshte illegal ai I rruges. Ku nuk kontrollohet nga shteti. Duhet te taksohesh dhe per sex, ska. lol. Plus dhe nga ana shendetsore. Te jene te kontrolluar, se na perhapin lloj lloj pislliqesh. Pastaj prostitucioni eshte zgjedhje. Te qenit homo, lind. Je freak of nature ( i/e c'rregulluar) Ka pak ndryshim. 

edhe homo eshte zgjedhje. te ishte prej natyres nuk do prodhonin sperme. nje homo gjenetikisht nuk ka ndryshim nga nje mashkull normal.

Se besoj te jete zgjedhje. Perderisa eshte shkelur me kembe dhe diskriminuar aq shume si fenomen, eshte aq I vjeter sa vete prostitucioni. Lind lind. C'rregullim hormonesh. Nje homo jep shenjat e para qe ne vogeli. Se besoj qe ne ate moshe te dine te zgjedhin. 

deri sot nuk kam pare te vegjel me shenja homoseksuale, ose siç duket nuk di une ti dalloj. per kuriozitet na trego ndonje shenje ?

Si, nuk ke pare cuna te vegjel qe sillen si goca ose goca te vogla qe jane si cuna?

ke pas ne shkollen fillore ti ose ne lagje femije te tille ? 

nje goce tip çuni (qe ecte duke tundur shpatullat dhe i jepte biçikletes me kembet e hapura, jo shalet he, po me vendos thembrat tek pedalet), e kam pas ne klase ne shkolle tetevjeçare, po nuk qe gje lesbike. qiriun nuk ja kam mbajtur, por di qe nuk gjuante gje gocat e klases, vetem se i pelqente te shoqerohej me shume me çuna sesa me goca.

besoj se vetem sot nje tipi te tille i thone, i lindur lesbien. eh çpo na bejne shkencetaret, po na marrin n'qafe.

pastaj sikur ti terhiqnin ndjenjat femerore te femijerise perse bejne muskulation homot, ose pjesa me e dukshme e tyre. 

Pf i nderuar dhe shume i nderuar .Te vleresosh femijet ne prizmin " orientim seksual " ne mosha qe nuk e njohin funksionin praktik te "vegles " eshte feminore .Ligjerisht denohesh ne cdo vend te Botes ne se nuk je pjekur per mardhenie seksuale .Pra keto perfundimet me vrojtime popullore  si "futemi mbrapa ferrave " apo "luajme me te fshehur gurickat" : nuk i qendrojne orientimit seksual sipas perkatesise Gjiniore .Dhe jo me kot .Vetem nje rast njihet ne bote i mbarsjes 9 vjecare ne vende ku nuk njihet asgje nga jeta dhe kjo me duket andej nga Peshtevari a Himalajet ...Edhe Moronet sipas ketyre fillojne mardhenie pas 14 vjec smiley Nuk mund te flas per rezervatet e xhunglave te Amazones se Brazilit sepse nuk kam njohuri por edhe sepse nuk kane mardhenie Shoqerore te Civilizuara per te kuptuar cfare eshte orientimi seksual smiley

Te pakten e te paktave mundet ndonje perzgjedhje pas pubertetit  oer te dy gjinite qe i kalojne ne Ekstaze smiley Te tjerat hyjne tek Kafsherite = popullorshe , ose perdhunimet = Ligjore ose ose  me terminologjine e sotme = ngacmime seksuale ndaj te miturve Une nuk mund te them  Homo per nje shok bange qe babin e kishte zv k/minister se e ema nga qe nuk kishte Vajze i lyente Faqet dhe buzet me te kuqe dhe i mesonte Huqe dhe sperdredhje nazelije si vajzat smiley Vallai kur kalum ne klasen e peste ishte nga me Aktivet ne Klase smiley

Dhe mendoj se nuk duhet perzier Feja Katolike ne se e Kurorezon apo jo nje martese GAY .Thelbi i saj qendron ne Vlerat Morale te cimentuara ne baze te kekresave te Librit te Zotit ...BIBLES .Aty mund te dallohet qendrimi i Bindjeve te tyre Fetare ..pastaj keto jane humane dhe i kategorizon si te duash . Nuk vleresohet   e lagu se lagu ! Sidoqofte flm ne se me lexon dhe ca me teper me mirkupton smiley

Kam pare dokumentare, kur kane obzervuar veprimet/sjelljet qe femije. Psh nje 8-9 vjecar ne vend te luante me makina, kishte qef me dress up, make up. Ose menyra si ecin, levizjet e duarve etc. Plus kam pare dhe te tjere. Para nja 2 javesh po bisedoja me njeren ketu ne pune, epo me tregonte per te birin- 15 vjec. Me problems. Para nje viti desh vrau veten. E kemi ditur tha ajo, qe kur ishte I vogel. E prisnim. Me tregoi dhe foto- pozat tamam si femer smiley ( mos u merzit I thashe ske cben, gjera qe ndodhin, po kshu te kisha qene ne vend te saj, do me kish Rene pika, zemra pushuar. ) lol. 

ku i ke pare ne shqiperi apo ne amerike keto gjera ? tek shoqet e shoket e tu, kur ke qene femije ? apo tek femijet e tu ose te te tjereve ?

Kudo ke. Nuk jane te ndare. Ne USA apo Shqiperi. Ti ndoshta po flet per kohen e qepes atehere kur ke qene femi vete, do kesh pare po ske dalluar gje. Se tani vone e ke mesuar cfare Jane dhe pse egzistojne. Enveri te kish lene injorant ne ate fushe, se ta rregullonte qefin mire. Kur behej nami per modele flokesh ca kujton ti se do lejonin veten te dilnin Ashtu hapur fare??! Nejse mos u tremb. smiley 

po pra per kohen e qepes po them. sepse ky DALLIM i vogel per ty, hedh poshte ate qe ti thua, se homot jane te lindur dhe shenjat e tyre dallohen qe femije. 

leshoji dhe sot femijet te rriten ne oborr, VETEM, dhe te shoqerohen sipas sekseve çunat me çunat e gocat me gocat (kjo ne fakt kryhet vetvetisht po i le gjerat ne kontroll te fatit), e do shohesh qe nuk do kete me as homo e as lesbike. 

mbaje mbyll kalamanin, çuna goca t'gjithe ne nji kaci, normal qe ata vete nuk do dine me se ça jane, e as per çfare jane krijuar. me lojrat e njoni tjetrit do luajne e do marrin sjelljen po te njeri tjetrit, se majmuna jane. po kjo nuk ka lidhje me te lindurin, gjenetiken, por veç me shoqerine ne te cilen ata rriten.  

Po qe atehere kane egzistuar. Mbase jo aq shume, se sot cdo c'rregullim sa vjen e shtohet fale teknologjise farmaceutike, por kane egzistuar. Se luan topi. E ska te bej lere jashte apo brenda. Jane instinkte te lindura. Psh merr nje makine e kukull dhe drejtoja nje baby boy/apo girl. Shif ke do zgjedhin. Cuni insinktivisht do ma marri makinen. C'rregullim kromozomesh. Jane konfjuze si qenie. 

E njejta gje me nje shokun tim te feminiise. King si aktor filmash nga ato te viteve 20. Ne gjimnaz i fusnin duart gocat neper shkalle, po nuk i morem vesh nje dashnore. Ka pas nje jete familjare shume tragjike. Akoma i pamartuar. Me te keput shpirtin kur e mendon qe mbase nuk arriti kurre te dilte nga dollapi. Seriozisht e them. Me nje talent te llahtarisur per arkitekture dhe design.

e cili eshte thelbi i kesaj historie? pervec se sa mizore eshte ndrydhja e njerezve?

Ate desha te them edhe une. Per fat askush nuk te kriminalizon me per gjera te tilla. Po edhe qe te vijne sumcet tek shkolla e femijeve te mi dhe me mbeshtetjen e programeve qeveritare ti bejne propagande femijes tim mbi heroizmin qe qendron ne gjetjen dhe shpalljen e gayt te fshehur brenda vehtes nuk me pelqen. Pike. Dhe do te luftoj me sa mundem per mbrojtjen e te drejtes time per te mos me bezdisur njeri me propagande homoseksuale. Ashtu si dhe une nuk bezdis njeri me propagande biseksuale. Biles edhe Playboin kur e maroj se lexuari e shred qe mos duket sikur e le per propagande. smiley

smiley

ne cfare moshe e kuptove qe ishte king si aktor?

Ska komplekse ai me thene dicka. Nje njeri konfident ne seksualitetin e vet ska asnje kompleks. Ruaju nga ato qe nuk ndihen. Jane si ato geshtenjat thoshte dhe Vani, vetem kur ja japin - Paaaaaf Bota me rrota. smiley 

moza mos je goc ti?

Xhimi, nos je gje cun? smiley

Po Bota, femer. Po ti? 

kete pyetjen me duket se e ke me te futur. smiley

me te futur e ke moza?

E pra do ta fus ty. Ate po prisja. 

Mire ky qe thot zgjedhje por dhe ti qe thua eshte crregullim hormonesh je gabim po aq sa ai.

Kromozomesh, hormone. Ja e rregullova. Ti meqe thua : gabim - atehere pse nuk thua pse-ne? Ca do t'lutem tani?!! Duhet te ma kishe kursy kete koment! 

Se pari s'eshte crregullim dhe se dyti nuk i eshte vene gishti nje shkaku te vetem per homoseksualitetin, por dihet me siguri qe eshte dicka me te cilen njeriu lind the zakonisht e perfiton gjate fazes se zhvillimit te fetusit ne miter.

Dhe qetesohu e mos u bej kaq defensive se nuk te sulmoi njeri.

qeka handikap dmth ?

Fene i ka lujt rusi. "Ha dhe hesht!' na thoshin pleqte. Edhe kjo pune eshte "Haje dhe hesht!" Nuk shoh ndonje aresye se pse duhet promovuar pederastia apo lesbismi neper rruge. Po ashtu nuk do me pelqente as ndonje grup qe do te donte te promovonte masturbimin, seksin oral, seksin ne vesh a ku di une. Merre ate cels apartamenti dhe mos llap...

Cudi, paska fol kot Foucault aty. Sa me shume ta shtypesh, aq me teper do ndizen ligjerimet rret tij.

Edhe pse në Rusi homoseksualiteti nuk ndalohet me ligj, aty ekziston një ligj që ndalon propagandën "homoseksuale". Volker Beck, deputet Partisë Ekologjike gjermane dhe aktivist për të drejtat e homoseksualëve dhe të lezbikeve, mendon se ky ligj i kufizon vërtet të drejtat e homoseksualëve dhe lezbikeve dhe se për këtë shkak në Rusi nuk mund të flitet për një legjislacion liberal

 

po ik o  Volker shiko punet e tua ne Gjermani ti, ç'fut hundet kot ne punet e botes?   tjeter vend Rusia, tjeter shoqeri me  te tjera tradita,  zakone, principe.... kshuqe bej shurren..

Eh, e harroi Raishtagun ky! Kur e hapi shalesh Rusi dhe nuk i mylli dot per 45 vjet. E keqja e Perendimit eshte qe akoma nuk po e kupton qe nuk mund te propagandosh lirine dhe barazine ne shekullin XXI nga pozita idiote e Misionarit te shekullit te XIX.

Nejse, qari jone qe do bjere cmimi i bythes kur te kapin ruset azil politik ketej nga anet tona.

Speaking of 'qari', he cfare do besh? smiley 

Personalisht asigjo, po jam i sigurte qe do i japi "nje dore" ekonomise. smiley

po jo me PF,  se ne pergjithsi, keta perendimoret, EU le te themi,  jane  shume arrogante dhe duan te imponojne..    shiko, eshte tjeter te nderhysh per disa principe baze..   per lirine e fjales, apo kunder shtypjes ne vendet totalitare  dhe tjeter  pastaj te fusesh hundet   e te kerkosh disa   te ''drejta''  te tjera qe  ti mund ti masesh  me parametrat e tua,   por ai tjetri ka parametra krejtesisht te tjera!  eshte tjeter shoqeri atje!!

Po pra. Keto kujtojne akoma se jane ne kohen e Livingstonit, kur prifterinjte shkonin dhe iu vishnin breke zezakeve ne xhungel dhe i keshillonin te mos hanin njeri-tjetrin po te blinin konserva Tuna. Sot edhe breket tona, na i qep Kina.

Shume mire. Bravo Rusi. Jo po do vijne pedet nga hollanda apo Belgjika per tifo dhe te fillojne te fusin gishtat ne bythe e pastaj ne goje dhe te fillojne te ngacmojne djemt ruse. Ec aty, kapi sipas ligjit e rasi mrena. Aty pastaj le te kenoqen me gardianet per nja 2 jave.

kjo duket si ngjarje reale e perjetume berber.

si Bredho, ti aludon qe berberi ka punuar si gardjan burgu apo me keq akoma, ka qene perkohesisht burgaxhi?!smiley

qofsha i gabuar po dalloj shume nota dhimbje dhe njikohsisht shfryrje dufi prej berberit. Do zoti nuk ka ndodh naj gjo me pasoja te pariparushme

po une nuk jom as belg e as hollandez.

Biles as edhe kanadez.

Ju qe jetoni ne ato shtete boni kujdes,

nese nuk e keni si ves!! 

smiley

jarebi shyqyr berber se ma ke heq nji barr t'rond prej kurrizit

me duket nje pune me mend ky ligji qe ndalon propaganden homoseksuale. Jo po te del Kristi dhe te mban leksion ne tv: o sa mire me qen homoseksual.ose parada/po perse duhen paradat? se si e ben, me ke e ben, eshte nje ceshtje private dhe nuk i hyn ne pune askujt. Shpresoj qe edhe parlamenti ri te adaptoje nje ligj te tille. 

Homofobi helmatike ne peshk dhe per cudi pjesa derrmuese e komentuesve qe thone bravo i qofte ruseve e identifikojne veten si "te majte".

te majtet jane njesoj si homot, nuk e merr vesh a jane te lindur te majte apo vetem e kane si botkuptim. 

Vazhdo traplleqet me dike tjeter si puna e atij me poshte qe thote qe martesa eshte institucion me baza fetare.

ndersa ti nderro nick. se nuk me dukesh i pakapshem. llogjiken e mendimit e ke te shkurter.

Per ty jam padyshim i pakapshem, prandaj edhe me sugjeron te ndrroj nick.

ate menie maj.

po ti, të satin e ke ? (nikun) smiley

Epo ai nuk eshte hoxhe, te thote 'bej si them une, por mos bej si bej une'

te tretin smiley

ti them une cilet kane qene dy pararendesit ? smiley

smileyHajdar Bunkeri ? 

 

s'jam bunkeri gabohesh ? 

banin e fundit ma ben me nikun kurreshtar, se shkrujta qe asnjerit nuk i rruhet per ate bomben tek ajo maratona ne boston.

 

Ose Fjala ose Roni je ti se ai mban shume nike

Ne fakt kurreshtarin kisha ne mendje... Jo bunkerin. Kurreshtari je. I ben ban kurreshtarit???? Pse???

Macen e ke parasysh kush e vrau?

banin e fundit ma ben me nikun kurreshtar, se shkrujta qe asnjerit nuk i rruhet per ate bomben tek ajo maratona ne boston.

po me maratonen cpate smiley po kta adminet se kan kuptu se edhe po ta mbyllen deren ti futesh nga dritarja? smiley

dashni e vjeter me rusin

ruset duhet ta lejojne martesen midis homoseksualeve, si te gjithe te tjeret

Noshke, martesa si institucion eshte me baze fetare. Dhe qellimi mbi te cilin ngrihet martesa ne librat e fese eshte krejt ndryshe nga perdorimi qe duan ti bejne asaj gayt. Qekur cnderimi i institucionit te tjetrit qenkesh e drejte civile qe duhet gezuar!

O pf ti je fetar vlla? Mbaje o vlla martesen si do vete, ai tjetri s'esht fetar, epo pik e zeze ore...

Jo daje. Une jo vetem fetar, po as i martum nuk jam megjithese jetoj prej njezet vjetesh me te njejten gru dhe kam dy femije. Kemi bere vetem celebrim zyrtar per aresye burokratike, dokumentash dhe kaq. As dasem, as kishe, as lesh. Kjo s'me pengon qe ta respektoj institucionin e marteses dhe po ashtu ma ben edhe me te pakuptueshem kete manine celebruse te gayve.

Po ku e ke pare kete mani mo burr, po edhe ne qofte mani, ca ke ti se kuptoj... Ti vet sje gej, pse e ke problem ti ca bejn gejsat. 

E drejte. Une as mushkonje s'jam. C'me duhet mua se c'bejne mushkonjat? Hajde llogjike, hajde!

Epo sjan mushkonja, Jan njerez dhe si te tille Jan te krijuar ne shembeltyren e zotit smiley

Po ja pra kete po them dhe une, ndaj me intereson. Po te ishin bageti, as une nuk do e vrisja mendjen. Leqe edhe per bageti do e vrisja, se po ti shkonte dashit mendja tek bytha e dashit tjeter e jo tek delet, do me merrte fund kopeja per dy vjet. Kshu ti kshu. Po thuj shyqyr qe se ke pas plakun pederast, se tani do ishe mut ne lulishte.

smileysmileysmiley . Po thuj shyqyr qe se ke pas plakun pederast, se tani do ishe mut ne lulishte.smileysmileysmiley .Me lejo te te korigjoj vetem duke zevendesuar lulishten me Katuan smiley

Jo vetem per kete lart qe dyshoj se e ka ne te kunderten per te te nxitur te nxjerresh Perlen e Perlave si kjo !

O pf njerezit qofshin gej, qofshin zezak, qofshin invalide, qofshin pleq, qofshin femij, qofshin kushdo qofshin kan te drejten te jetojne me dinjitet dhe ti perkasin shoqerise dhe bashkesise per si dhe per cfar ata Jan ne te vertete. Dua apo nuk dua une, ti apo kushdo tjeter kjo eshte nje e drejte. Forca e shumices padyshim mund it heq nje te drejte nje minoriteti, por duke bere nje gje te gabuar. Kaq muhabet eshte. 

1oora, po i ngaterron gjerat qellimisht. Nuke eshte njesoj si te jesh gay, si te jesh zezak, apo invalid. Askush nuk po i merr jeten apo dinjitetin. Po flasim per propaganden dhe propagandimin e vlerave. Mua pederastia nuk me duket si vlere e shtuar e te drejtave njerezore, ndaj nuk shoh ndonje aresye per ta propaganduar.  perkundrazi me duket si dicka qe shkon kundra rrymes se seleksionit natyror. Nga ana tjeter as nuk po them qe duhen denuar sic bente Enveri.  Kaq e thjeshte. Nese ti pastaj hyn tek ata qe pederastine e konsideron so vlere te shtuar te vlerave njerezore, kot qe diskutojme pastaj.

Po nuk eshte vlere mor burr, perkundrazi. Eshte fenomen ama, eshte cfar nje pjes e popullsise eshte, pjesa qe nuk eshte normale. Eshte nje abnormalitet, dhe nuk ka as propagande as letersi qe e konsideron vlere, ne asnje vend apo kulture te botes. Well, ne amerike zezaket nuk konsideroheshin njerez deri vone.... Jo thjesht njerez ndryshe, por e perseris nuk konsideroheshin NJEREZ! Deri ne vitet 60-te ndalohej me ligj martesa nderracore.

Po ket thuj mer burre se kemi 2 ore qe po i cajme menderen njeri-tjetrit. Fenomenin do e durojm, skemi c'bojm.

qe po i cajme menderen njeri-tjetrit

Po ju paskeni qene ne nje mendje ne lidhje me temen smiley

PF, po nji paraplegjik, i paralizum, eshte vlere e shtume e shoqerise apo barre? a nuk eshte dhe kjo kunder rrymes se seleksionit?

Jo nuk eshte. paraplegjiku eshte aksident. Ai perpiqet me te gjithe fuqite e tij dhe ndihmen e shoqerise qe te behet si gjithe te tjeret. 

O PF, se na cmende tani... po si nuk je i martuar ore kur ke bere celebrim zyrtar?smiley? Martesa qe njihet eshte ajo zyrtare, tek bashkia, jo ajo e kishes.

Beteje e homoseksualeve nuk eshte ti martoj kisha, xhamia apo sinagogu, keto jane institucione te ndara qe kur u nda shteti nga feja, dhe mund te ndalojne martesa jo homoseksualesh por dhe interaciale. Beteja eshte pikerisht tek bashkia, atje pra ku je martuar ti me nje femer por nuk martohesh dote me nje mashkull. Prandaj si pa kuptim kjo puna e respektimit te institucionit te marteses...

 

Ajo qe po perpiqem te them eshte qe per mua personalisht dhe per gruan time, martesa eshte nje burokraci pa ndonje vlere sociale. Per aresye dokumentash ne nje bote burokratike beme martese civile dhe kaq. Per ne e rendesishme eshte njohja, bashkejetesa, lindja e femijeve etj. Per problemet legale para dhe pas vdekjes ka avokat qe nuk i hyn ne pune statusi martesor. Me nje llaf martesa ne vetvete eshte gje e tejkaluar ndaj habitem me keta qe duan o te martohen zyrtarisht e me prift o s'ka. Se kto hiqen dhe si cuna/goca moderne.

nuk duan te martohen me prift, duan vetem tu njihen te drejtat qe burojne nga martesa civile (si trashegimia e prones etc). Po ka plas nji problem tjeter se ca nga keto po ndahen ne nje shtet dhe martohen me dike tjeter ne nje shtet tjeter qe nuk e njef martesen e shtetit tjeter.

Beteja eshte te martohen tek bashkia. Prifti ka te drejte te mos martoj te bardhe me te zi, e jo me homoseksual... atje nuk ka qene asnjehere diskutimi.

Yes, mbase gabim. Nuk i di te gjitha detajet e rregullave angleze...ne amerike, e besoj se ne kanada, ne fakt ne shumicen e botes, beteja nuk eshte per njohje nga kisha/xhamia. Ti di me shume rreth kesaj puneje apo thjesht gugulove nje exception to the general rule?

Ps... se dikush gjithashtu hedhe nje person tjeter ne gjyqe, nuk do te thote qe ka nje levizje apo te drejt pas tij...

Degjo, une kam te njohur gay ketu ku jam. Plus edhe puna me ka lidh me ca te tjere. Jetojme me hallet e tyre si me thene. smiley Ato ketu nuk i luan njeri. Jo cuditerisht, edhe pjesa me e madhe e tyre nuk trazon njeri. Dhe as nuk e permendin ndonjehere seksualitetin e tyre. Kurse nje pjese pastaj kerkojne te hane buke vetem se e bejne ndryshe. Si mesuesja e goces sime ne fillore qe ishte nje plehre nga ana mesimore, nje frustracion i gjalle nga ana psiqike dhe pedagogjike qe na i cmendi kalamajte. U mblodhen nje dite njezet prinder (18 cifute me pare, nje shqiptar, nje maqedonas) dhe i thame qe do ankoheshim tek bordi i shkollave qe ta hiqnin ate plehre nga mesimdhenia. Mos u lodhni kot, na thote drejtoresha. Une kam shtate vjet qe dua ta heq se me shkaterroi reputacionin e shkolles, po nuk e heq do se eshte lesbike dhe pretendon se ia bejne per diskriminim seksual He fol ti tashti!

Cte theme? Qe njerezit gej jane si njerezit e tjere ne kete bote? Qe mund te jene aq inkompetent si mesuesa sa njerezit e tjere ne kete bote? Qe mund te perdorin statusin e tyre per te mbajtur nje pune? Qe mund te bejne hilera ne mbajtjen e punes? Apo qe nuk duhet te krijosh paragjykime baze informacionit anecdotal??

Ps, gjithashtu e kam pakez te veshtire te besoj historine tende. Ne rast se drejtoresha that ato qe tha, atehere shancet jane qe ajo eshte me inkompetente sesa mesuesja lezbike.

 

Historia eshte e vertete 24 karat. Mbledhja "berthame" e prinderve mes 6 grash u be ne basemantin e shtepise sime. I vetmi gabim eshte qe personi qe te thashe ishte nendrejtoresha, se ajo merrej me problemet e staffit dhe eshte zonje grua. Dhe ate muhabetin e lezbikes na e tha cope se i kishte plas shpirti. Ketu shkollat mbahen shume me donacionet e familjeve. Po shume fare dmth. Ne fund te klasese se pare, nga klasa e goces sime e braktisen ate shkolle tre vete. Njera qe ishte shoqja me e ngushte e goces shkoi ne  nje shkolle private ku familja e saj paguan 37.000 dollaro ne vit. Thuame ti, si e ndjen veten drejtoria? smiley

$37,000 wtf? Not worth it... not worth per universitet e jo me gjimnaze. Nejse, me vjen keq per historine... por argumenti im nuk ka qene qe gejt jane njerez me te mire apo dicka te tille, thjesht, logically per mua it makes sense te kene te drejten e marteses.

Jo gjimnaz xhan. Klase e dyte fillore. FILLORE! smiley Kuptohet qe ketu perfshihet dhe tutoring, ushqimi, transporti dhe fshija e hundeve nga stafi perkates kur femija eshte me rrufe.

Me c'kam pare une Jan ne pergjithesi dy kategori njerezish qe e kan me zell preokupimin per bythen e dikujt tjeter. Jan njera pale njerez te frustruar seksualisht dhe pala tjeter gejsa qe duan te shtypin orientimin e tyre seksual te vertete. Nuk e kuptoj dot perse nje njeri normal e ka problem orientimin seksual te nje individi tjeter. E marr vesh qe mund te kete opinione te ndryshme, por pse me kaq zell e me kaq preokupim nuk arrij ta kuptoj. 

Bravo ruset????? I dont think so! Ruset Jan popull me probleme te medha dhe kjo gje e verteton qe ca Jan rus, apo ortodoks ne pergjithesi......pfffff nuk evoluojne mor vlla, Jan 100 Her me fanatik dhe me te demshem per boten dhe se myslimanet.

Ne vendet ortodokse problem jane grupet naziskine, por ne rastin konkret..

Ne thelb, protesta e ketyre eshte e drejte. Meqe ka akoma diskriminime ndaj ketyre, edhe keta protestojne.

Menyra e protestes te ben per te vjelle. Paradat gay jane te qelbura, si parada te semuresh me gonorre e sifiliz. Gay is Mbret, gay is Pasha, gay is moda. Mungese totale dinjiteti.

Po te jap nje shembull: Protestat e zezakeve kunder segregacionit, dhe kujto M.L.King. Tani ne vend te MLK ver nje zezak me tatuazhe gjithandej dhe me ato breket e varura rreze prapanices. Edhe xaxi me breket e varura ka te drejten e vet, por eshte marrezi te vesh si idhull-shembull i brezit te ri.

po pune e tyre o kavir tani, edhe ai zezaku me tatuazhe e me puturet posht bythes ka te drejte te protestoje poaq są luter Kingu. Pune e tyre!

Jane apo nuk jane gej, eshte pune e tyre. Kur dalin ne proteste, eshte "pune publike", pra edhe imja, jotja, edhe e shokut Faik. Kur kerkojne edhe martesa behet pune akoma me teper imja, jotja, dhe e shoqes Vjollca.

Pse cpun ke ti? Mua sme bezdis fare... Te martohen e ndahet kush te doje są Here te doj, cpun kam une ?

cpune ke pra he, se e bone full time pune me komente ketu smiley

Sepse ja psh une vdiqa, gruaja u alkoolizua nga depresioni, cuni im adoptohet nga cifte gejsh (larg qofte!). smiley

 

o Kavir,  po ti me mua je, apo me ariun??smiley

Me keto zgjedhje qe po me jep ti, as me ty as me ariun.... te mbetet hatri te zgjedh harushen? 

mire mo mire,   nuk me mbetet hatri.. vec mos harro te marresh nje kup me mjalte me vete..smiley

 

p.s  me  komentin me siper, me kujtove barcaleten  me shokun e ngushte dhe ariun, prandaj..smiley

Belul, kup me mjalt i coi vetem heren e pare arushes ai, qe atehere i sjell arusha kavirit nga nje kupe me mjalt mengjes per mengjes... smiley)

Investim me mend, dhe jo vetem me mend. 

ou? si kshu? Jane apo sjane demokrate eshte puna tyre, po aman me bo ato proteste, na prek edhe ne qe jemi socialista, prek edhe social demokratet qe nuk e mendojne po njesoj, po prek edhe shoqen Zamira qe nuk merret fare me politike.

Dun rritje pensionesh? Pse me proteste do e zgjidhin?.....

Mnjf skan te drejte te bejne proteste thua ti?

ate e thote kaviri me lart

Keshtu e kuptove ti? Qe nuk kane te drejte te protestojne? 

Prandaj behen litar debatet tek peshku, ngaqe mirkuptohemi shpesh.

Po ti o e the, cben si i pafajshem tani? Biles the edhe ate tjetren po prit sa ta gjej

Mire, gjeje, kuptoje dhe mos ia dorezo armikut.

Kur dalin ne proteste, the, eshte pune publike, edhe kete e the bash si pergjigje te asaj qe tha ritaora siper teje

po fillon te dredhosh pasi e kuptove qe e kishe gabim

 

Ok, e gjete, e solle, por akoma s'e kuptove. Ja se cfare kam thene pak me lart (para se te dredhoja ngaqe e kuptova qe u gabova):

Ne thelb, protesta e ketyre eshte e drejte. 

Menyra e protestes te ben per te vjelle. 

 

po cke thene pak me lart eshte ndryshe nga cke thene pak me poshte, po sic the edhe vete, ne komunikim me peshqit e tjere gjerat sterhollohen dhe krijohen vete-kontradikta.

 

Eh, ke te drejte. Prandaj jane te vlefshme keto debatet. Na nxjerrin ne pah kontradiktat. 

Eshte si tip self-help kavir, masturbim mendor kolektiv smiley

me kete pohim, je me shume konsekuent sesa kontradiktor

Rezultat i dukshem ne kohe rekord.

Per renien e flokeve ke ndonje formule? smiley

@ Kavir, ky eshte problemi me shume njerez ketu. Jo mua nuk me pelqejn paradat homoseksuale, jo mua ne me pelqejne tatuazhet, jo mua nuk me pelqejn zezaket, mua muslimanet, jo mua ashtu jo mua keshtu. Let me put it this way, cfare te pelqen ti ka pakez rendesi. Pelqimi nuk mund te perdoret si standardi i gjykimit. Kjo ide u zbulua qe nga vitet 1700 kur Madisoni ne amerike fliste per rregulla te pergjithshme pikerisht qe te mos lejohej vendi te bazohej ne pelqime e njerit apo tjetrit qe ka shumicen ne momente te caktuara. Rregulla te pergjithshme jane me te rendesishme ne demokraci sesa deshira e shumices... se ne fund te dites, shumica ka shumicen/fuqin e nuk ka nevoj per demokraci.

ishim rehat ca kohe nga keto lajmet e (d)ylberta...

Pf na kemi dhe eksperiencen tone .Tani edhe mund te kene ndodhe gjona te pariparushme smiley po kavajsit u xefen me Peqinsit dhe u cune leter  si zaparozhasit Sulltanit

Lenie ate punen e marteses .Vetem boni qejf si sumsa .Na  kena me shekuj qe eksperimentojme lloj lloj profilesh dhe akoma nuk kemi pjelle me meshkuj si te varfer .Dro keta te pasurit ose te Djathtet ,  kane metoda me te avncume . Si tha LefGOPEJA  ne tren kur u zgjua dhe pa femijen prane " paskan ndru metodat e vjetra , se une ngjale hengra para gjumit "  ......Jo mi Lefteri  jo , mos ke honger presh smiley

Prit kur te dal ndonje gej shqiptare te behet i famshem, te fitoj ndonje titull ne sport a ne art, edhe fap presidenti i rradhes, dekoraten gati, do e presi me ceremoni ne pallatin e brigadave, do i shtrengoj doren, do ta shohi ne sy e do ti thote, ' na nderove more djale, te lumte BYTHA' smiley)  ( frymezuar nga nje e forte e agron llakes)

Po pra, perpiqu ti ndash gjonat. Sic e thu edhe ti, medaljen do e marri per sport, jo per gayllik. Se dhe sportistave medaljen ia varin ne qafe dhe jo te "miku" per te bere propagande biseksuale. smiley Pse gayt atehere duhet ti thone te lumte bytha per medalje ne hedhje nga trampolina psh?

problemi eshte se nuk ka gej te famshem. 

Tchaikovsky psh, ka qene edhe rus, edhe gay edhe great. smiley

ja kalon thu ti mozartit ose betovenit ne madhesi ? 

fjalet, i vogel dhe i madh, ose shume apo pak, jane relative. ajo qe duket e madhe per ty, per mu eshte e vogel, e anasjelltas. per tu marre vesh ose rene dakort, duhet me pare te percaktojme rregullat e lojes, ose diskutimit. 

gjithashtu pedet kane tendencen e keqe, qe te gjithe ç'mundin ose ku ka nje fije sado te vogel dyshimi (psh ndonje fotografi tendja ku i ke hedhur krahun ne qafe ndonje shokut te femijerise, une psh kam plot te tilla), t'i bejne pede.  

se duke qene per momentin akoma minoritet, per me teper te perbuzur nga te themi  kultura tradicionale (bythqim, dmth rob pa karakter, i themi atyre qe duan te shajme akoma), jane me aktivet ne fushen e prapagandes. kete e bejne instiktivisht per t'u mbrojtur. 

oscar wilde, Bajroni, nje tjeter. oh dhe sa e sa te tjere. aragoni yt p.sh. dhe lorka, lorka i shtrenjte.

Nje pyetje kam une: a ka gje ndonje sportist shqiptar qe do iki ne Olimpiaden ne Soci?

Nese po, a eshte gje homoseksual, dini gje?

Fetije Kasa dhe Romela Bregu

 

Ne thelb, protesta e ketyre eshte e drejte. 

Menyra e protestes te ben per te vjelle. 

menyra e protestes eshte klasike, ne rruge (sa me dukshem) protestohet zakonisht. ndersa protesten nuk e kane aspak te drejte. se pse ata te kene te drejte te protestojne dhe jo ta zeme poligamet ?

sepse poligamia nuk eshte njesoj si gej

do kisha qejf te ma shpjegoje pse ?

mu me duken njelloj pervete. ne te dyja rastet preferenca sexuale merret si prioritet ne krahasim me karakteristikat e tjera te njeriut per te bere ri-klasifikim social te tij. 

njerin e denojme, ndersa tjetrin jo.

po te denosh nje gej ke denuar automatikisht dhe nje gej tjeter, se jane te lidhura gjerat

Une personalisht nuk mendoj se poligamia ka dicka te keqe ne vetvete. Por kuptoj qe shteti ka te drejt te kaloj rregulla te pergjithshme: per shembull, nuk do martohesh me me shume se nje person, nuk do shesesh trupin per $$, nuk do shesesh veshken per $$ etc, etc....

Argumenti pro martesave gay eshte qe martesa eshte nje lidhje kontraktuale me disa fitime (inshurance, taksa, ndarja e parave gjate jetes si dhe vdekjes se nje partneri) e disa detyrime. Ne rast se kjo e drejte kontraktuale i jipet Agimit e Vjollces, duhet te jipet dhe Agimit e Blendit...

Po pra le ti jepet kjo e drejte Agimit, Blendit dhe Vjollces nga nje martese poligame, pse jo? KEte nuk e ke sqaruar.

Rregull i pergjithshem. Asnjeri nuk mund te thote qe disa kane kete te drejte e une nuk e kam. Mos harro qe ne fund te dites martesa eshte nje nder nga shteti, fare mire mund te ekzistonte dhe pa njohur martesen e duke dhene te drejta ne lidhje me martesen.

cili eshte roli i marteses ?

You tell me... disa te drejta ligjore... asgje me shume asgje me pak. Kategorikisht nuk jane femijet, sic duket nga fakti qe njerez te cilet nuk mund te kene femij perseri ju lejohet te martohet, dhe qe per njerez te martuar nuk ka ndonje detyrim te bejne femij per te mbajtur statusin e marteses.

po te them martesa si institucion, per çfare i sherbeu njeriut ? çfare i rregullon atij ? dmth pse lindi ?

pak a shume si me shpjegu, pse lindi feja, koncepti ne zot, etj. 

merr nje bashkesi me njerez, nja 20 vete, femra meshkuj, dhe vendosi ne hene, pa ligje e gje tjeter. qe ta kesh me te qarte. kur shkon e i viziton pas 100 vjetesh, ata te shpjegojne dhe martesen, ty tokesorit, qe dy vete nje burre dhe grua bejne keshtu e ashtu, etj .....

ne ti i shtron pyetjen vetes, per çfare u duhet ketyre (primitiveve) kjo lloj jetese ? 

Martesa lindi me roberu dashurine dhe njeriun me zhargone zinxhiresh si lak te fyti. Te kujton, te behet nje si xhunge te fyti sa here tenton te lirohesh pak. Fap shtrengohet. Ka raste qe eshte lero- shtrengo. Jo aq e frikshme me 1 fjale. U can breathe nga pak. Pune dreqi mo. 

ti po e shpjegon poetikisht smiley

por mendoj se qellimi i saj eshte fare i thjeshte ne fakt, por qe rregullon shume gjera njekohesisht, sidomos kryesoren, qe raca te mbijetoje. 

po mos kish martese, ose DETYRIMIN qe per nje burre ka VETEM nje grua, me i forti i komunitetit (atyre 20 veteve ne hene) do i merrte te gjitha grate, e do t'i linte te tjeret me gisht ne goje, si tek luanet ne xhungel psh. 

mirepo ç'do te ndodhte ne kete rast, femrat qe do lindin, do t'i kishte te gjitha vajza, te nje gjakut. dhe keto vajzat do t'i kishin te gjithe meshkujt, tashme burra (beqaret e shkrete vdiqen te tere ne vetmi dhe pa buke) vellezer. imagjino sikur perseri me i forti i vellezerve, ti merrte per gra te gjitha motrat, se ç'lemsh do behej. pas 100 vjetesh, ai tokesori do gjente nje çerdhe me budallenj, pa asnje shans mbijetese ne henen e ftohte. smiley

qe te mos ndodhte kjo, gjenia njerezore shpiku martesen. tararam ..... ketu fillon muzika mbyllese e filmit me shkronjat ....

 

ps; ky shembull, shjegon edhe pse poligamia ne shoqerite e civilizuara eshte ndaluar.

marteses gej?

Une personalisht nuk mendoj se poligamia ka dicka te keqe ne vetvete

dukesh qe nga niku qe ke zgjedhur. tani s'te mbetet tjeter vec te zgjedhesh dhe nje shtet te pershtatshem per kete marrezi dhe ec bab ...

Genius, you connected the dots very well. Diku tek 70, 80 iq-ja tende? 

jo jo shume e ke lene, po te jap ca ty dhe ul timen. vete the qe poligamia eshte aq e kendeshme, prano dhe koseguencat po te jesh tamom myslymon i forte. deri tek 7 mos shko ti, po 3-4 mjaft i ke si fillim.

Perendia te me ndihmoj.... qe do akuzohesha tek nje teme ku mbroj te drejtat e homoseksualeve per te martuar per fundamentalist islamik nga nje person qe nuk me ka lexuar asnjehere, as nuk me njeh, nuk e prisja...

ti je i pire sot me duket. ketu as njihemi as takohemi fizikisht, dhe s'ka perse. eshte blog Ali, eshte blog.

a s'ishe zotrote qe shkruajte:Une personalisht nuk mendoj se poligamia ka dicka te keqe ne vetvete.

 

You are right... good job.

ok my friend. 

Nuk tha ndonje gje per wow Alba. Mendimi I tij. E ke pa Big Love? Nuk ish ndonje gje e frikshme. lol.  As long as jane adults dhe me mend ne koke dhe bien dakord per ate lloj jete, nuk eshte aq perverse. Ka dhe me keq. 

po vete e tha dhe pastaj u hodh si kacagjel. une e kam fajin apo ai qe na pelqeka polin...smiley

E çuditeshme, gati te gjitha tv e Europes veriore kendej, flisnin per kete problem para pak ditesh, sikur i komandon nje dore te gjithe program smiley deri ketu tek Peshku smiley

Po martesa me qen e kuaj , ky Hyn ? Pse te mos pranohej Kali i Cesar Augustit si Rasti Pare Martesor midis nje Kafshe dhe nje Individi Gay i cili nga Dashuria e shpalli Senator ne vend te tij ( variant peizazhesh smiley ku merr pjes e dhe e nderuara Drejtoreshe me shprehjen e fameshme "lash nje koment aty " )  Kali qe mba barre , qe te mba mbi kurriz per lufte qe perdoret per gara etj etj ..... Po te mos ishte Kali edhe Skenderbeu nuk do kishte rezistuar aq gjate .Po te mos ishteKali edhe Babasqapi nuk domburrej qe"jam kalores "

Ndryshe Cesari do kishte shpallur Pelen ? Shoqeri makabre qe , po te vesh duart nen mjeker dhe te tretesh veshtrimin  tutje thellesive te shekujve ,ve re se ...akoma me me rrenje duhen pare martesat ! ne Bashki apo Kisha , Xhami apo Teqe .Ku jane dalimet ketu ..dhe shtrengim grushtash !

Mbani mend ate qe u thashe . Keta principialet e Bythes me ne krye Papen dicka DINE me shume se sa argumenti i Martese se Gay ...qe eshte jo vetem Bajge Lope , po turp Njerzor me gjasa Fundin e tij ne se perhapet jashte kriterit te te qenit Mode pasunaresh !

Tutje ne Hene smiley ne toke te mbeten vetem Bytheshqyerit qe i ka mallkuar ZOTI !

Po kur pat martesa me Laje Themie e Lenka pse te mos huje edhe martesa me qen e kuaj?

Hmmm. Isha para ca javesh ne downtown per te pare nje koncert. Maro koncerti dhe po ecja per ne subway, Kur degjoj ca daulle, zile, kenge e nje rup njerezish veshur ngjyra-ngjyra. Pale ti shof njehere, thash. Mbase ka ndonje gje te bukur. Afrohem, kur degjoj ca qe kishin lidh koken me rrypa, u binin daulleve gjysem lakuriq dhe bertisnin

I am queer

and i am here...

Desha me iu afru njihere dhe me i thone; po mir mer bir qe je kuiir, po pse bertet?!!! Po pastaj thashe me vete, leje shejtanin.

ke hezituar sepse je sensibilizuar, dhe eshte arritur qellimi caktuar duke ju acaruar sado qe je shtrenguar nga ky veprim i paramenduar

Ueee! Ce s'thua qe qenkam meruar!

Rusia eshte vend gjysem diktatorial e ligje te tilla mund te perdoren shume lehte per te persekutuar homot.
Ndersa per martesat gay, per mua jane idiotsia, gomarlleku me i madh qe ekziston. Martesa eshte vlere krishtere ose fetare. Nje lidhje mes dy homo , me gjithe garancite qe ka martesa mund dhe duhet te ekzistoje, por nuk eshte dhe nuk mund te quhet kurre martese.

Ne fe te tjera njerezit nuk martohen?

Po patjeter, prandaj thashe "fetare ne pergjithesi"

Shiko, e bera kete muhabetin dhe me lart me PF.

Ne rast se martesa eshte ceshtje fetare, atehere bashkia a shteti nuk ka pse te japin te drejta ne lidhje me martesen (taksa, ndarja e pasurise gjates jetes/pas vdekjes) apo dhe pse ta njohi. Shteti eshte i ndare nga feja.

Por... ne fakt martesa fetare ka rendesi vetem sentimentale, dhe martesa qe ka rendesi te vertete, eshte martesa nga shteti. Ketu eshte dhe beteja. Ciftet gej kerkojne access ne grupin e te drejtave ligjore/shteterore qe ciftet heteroseksuale kane kur martohen.

Ne fakt martesa nga kisha/xhamia/etc nuk ka qene ndonjehere pjese kryesore e debatit, pasi te pakten ne amerike, keto jane institucione private te cilat mund te refuzojne dhe nje martese midis racave te ndryshme. (vetekuptohet ka disa "reperkusione" ketu por jane jashte temes).

PF, solli nje nje rast te kundert nga anglia. Por nuk mendoj se ai rasti tregon "trend-in" aq shume sa eshte dicka absurde dhe e ndare nga beteja e pergjithshme ne lidhje me kete ceshtje. Well, nga ana tjeter, I guess ata mund te bejne nje argument (te dobet) qe kisha/shteti anglez varen nga mbreteresha... keshtu qe nuk jane te ndara, prandaj kisha duhet ta njohi rregullin e shtetit... but that seems silly.

Ne kuptimin fetar, martesa eshte shenjterim i lidhjes burre dhe grua e bekuar nga Zoti. Njekohesisht martesa eshte edhe konvencion civil. Mqs shteti demokrat eshte laik atehere ekziston martesa civile. Ti kerkosh priftit, hoxhes te pranoje martesen homo dhe te perdore emrin e nje istitucioni, qe rrjedh nga nje konceptim thellesisht fetar (pra te kishes dhe xhamise) eshte padrejtesi, eshte nje akt dhune.

po mire mo se po na lu mendesh. Sipas teje une qe nuk jom fare fetar nuk duhet te isha martu?  Po martesa osht parajs mer, ku ka me mire se gruja. Apo se kom si shpirt!!

Nuk ka lidhje nese nuk je fetar. Je pak a shume brenda normave qe parashikon martesa. Burre + Grua.
Nje martese gay, eshte sikur te marresh nje Ferrari pa motor, vec karroceri dhe ti vesh nje motor Fiat 1.6 nafte. Ferrari nuk eshte me, por nje kopje qesharake

Nuk e di ne rast se nuk e shkruajta mire, po asnjeri nuk thote qe prifti apo hoxha eshte i detyruar te pranoj martesen... argumenti eshte qe shteti duhet te jete i detyruar.

Shteti po perdor nje emer, brand qe eshte copyright fetar. Quaje ndryshe, bashkim i dashurise, pajtim familjar, pakt civil, jo martese sepse nuk eshte Martese.

"Copyright" fetar ka aprovuar historikisht martesa te minoreneve.  E vijon akoma sot t'i aprovoje.  Sipas kesaj, nderhyrjet ligjore per te percaktuar moshe minimale qenka abuzim me "te drejtat e autorit'?

Meqe jemi, me kujtove qe ne vitet 60 intelektualet e kohes, Alber Camus nder ta me vjen nder mend, kane shkruar peticione per lejimin e marredhenieve seksuale me te mitur.

Meqe jemi, me vend nderhyrjet ligjore?  Apo pa vend?  

Nderhyrje ligjore qe mbron te drejtat e dikujt. Shume me vend. Jo nderhyrje ligjore qe dhunon dike (fene) per nje fiksim, teke te dikujt tjeter qe lidhjen deshiron ta quaje doemos "martese", kur mund ta quaje me emer tjeter, duke garantuar gjithe te drejtat civile qe parashikon martesa.

Neqoftese termi "genocid" si term eshte formalizuar ne mes te shekullit 20, kjo s'do te thote qe genocidi s'ka ekzistuar me pare.  Martesa nuk eshte monopol feje.  Ne fakt e holle holle, Adami e Eva nuk bene ceremoni "martese."

Kur ndalohet me ligj poligamia, dhunohet feja?  

feja vet eshte ndalim, mos besh keq vetem mire, nuk eshte te besh ça te duash.

ndersa martesa homove eshte lirim, te gjithe mund te behen te gjithe mund te fluturojne, hahen, martohen.

pra s'eshte e njejta gje.

Edhe ligji ndalim eshte. 

Por pa u larguar shume nga diskutimi, martesa si kontrate sociale midis dy individeve, dhe kontrate sociale e ketyre individeve me shtetin ku jetojne nuk eshte monopol feje. (E ciles fe?)  

Perse dy homoseksuale qe jetojne bashke me vite dhe njeri partner nderron jete, atehere sipas ligjit ketu psh, sigurimin social e merr partneri qe jeton.  Me c'te drejte t'i mohohet kjo?  Me c'te drejte t'i mohohet trashegimi i prones si bashkshort?  E aspekte te tjera te kontratave sociale prej te cilave perfitojne ciftet heteroseksuale. 

normalisht fene e marrim si mesime te zotit, dmth ligjin e tij. 

ndersa ligji qe flet ti e bejme ne vete. nuk eshte njesoj

pastaj ne rastin e dhene ligji nuk eshte ndalues, por perfshires, zgjerues. 

sigurine sociale çiftet e kane kryesisht te favorizoje lindjen, shtimin e popullsise. homoseksualet e duan thjesht per perfitim, perderisa morali i kohes i le te jetojne ne çift, mendojne se pse mos ta kene. llogjikisht nuk duhet ta kene. se leket qe marrin i paguan dikush tjeter. 

gjithashtu seksi femer, perfitonte ne sigurime sociale, sepse konsiderohet seks i dobet, i mbrojtur. tek homot kemi dy burra. s'eshte prap njesoj. shiko kete muhabet ngado ta terheqesh nuk i del llogaria.

po thuaj jetojme ne demokraci, atehere pse mos perfitojne te gjithe. nuk eshte hera pare qe pedet perfitojne nga rasti. ne bibel pershkruhet nje rast tjeter. keto per mua jane vetem shenja te degjenerimit shoqeror aktual. 

siç thote nje analist francez, per 50 vjet ne france do dominojne ata qe jane me VIRILE, dmth arabet e sotshem. pastaj do ta shoheh ti ligjin si do behet.

Shume e drejte qe nje çift gay duhet te kete te drejtat e nje cifti te martuar, por pse perdorin termin "martese" dhe jo pakt civil, meqe martese nuk mund te quhet nje cift burrash? Sepse kerkojne konsensus publik dhe kete e bejne duke imponuar fjalen martese. Nuk ka te beje me drejtat civile, eshte vetem nje kerkese per aprovim shoqeror. Dhune, arrogance. Nje kopjim qesharak i "marteses".

Monda askush nuk po thote qe martesa eshte monopol i kishes. por ka qene per nje kohe goxha te gjate. Deris sa shteti mori nje cope. Puna eshte se copa shteterore e marteses qe i jepet nga shteti u duket si detyrim i plotesuar, kurse martesa ne kishe eshte arritje dhe nder. Pse?

hunter po thote martesen e ka feja me copyright.  Dhe ajo ishte zanafilla e bisedes.

Po diskutoj thjesht martesen si kontrate sociale te dy individeve, dhe dy nenshtetsave. 

Monda askush nuk po thote qe martesa eshte monopol i kishes. por ka qene per nje kohe goxha te gjate. Deris sa shteti mori nje cope. Puna eshte se copa shteterore e marteses qe i jepet nga shteti u duket si detyrim i plotesuar, kurse martesa ne kishe eshte arritje dhe nder. Pse?

PF, keto detajet historike per mua kane pakez rendesi. But, ne rast se duhet te jemi te sinqert, martesa ka ekzistuar dhe ne vende te paprekura nga kristianizmi apo keto fete monoteiste, ka ekzistuar dhe ne Rome e ne Greqine e lashte, ka ezkistuar dhe ne vendet komuniste te cilat prishen kishat e xhamit, pra me duket pakez jo e drejt te thuashe qe martesa ka qene monopol i kishes...

Te bej pyetjen ne forme tjeter. Ne ç'menyre martesa (burre+grua) cenon te drejten e dikujt? Ne ç'menyre te drejtat e çifteve gay mund te garantohen vetem duke perdorur termin dhe istitucionin e marteses?

Ne ç'menyre martesa (burre+grua) cenon te drejten e dikujt? Ne ç'menyre te drejtat e çifteve gay mund te garantohen vetem duke perdorur termin dhe istitucionin e marteses?

Martesa (burre + grua) vjen me nje ser benefitesh shteterore/ligjore... Ciftet gej duan te njejtet benefite shteterore/ligjore...

Ekzistojne shume menyra per keto benefite shoqerore, fiskale, juridike. Mund te quhen me 1000 emra te tjere dhe jo me emrin martese. Por kjo nuk behet, sepse arsyeja e vertete eshte te kerkojne konsensus publik.

Na sjell dot njeri etimologjine e fjales "martese"? 

Ne anglishten e vjeter ka qene "wedlock", wed-premtim, lac (latin) me vone "lock" (prangat, aga.)  Ama burre/grua s'ka ajo fjale.  Por thelbi ishte te kontrata. 

Ka qene edhe tradita e "hand-fasting".  Martese pagane, por tradita vazhdohej edhe psh ne Skocine e krishtere kur lidheshin duart per nje vit e gjys, ja te shohim cfare behet, a cfare te mirash a te ligash ka kjo pune.  

Dmth, hallin e fjales ke ti?  

Martese vjen nga bashkimi i fjaleve: Marr dhe tatepjete.

Por ka mundesi te jete edhe nga: marr dhe ters.

Marr - teser(ë) smiley

Kot nuk te thone qe je e indoktrinuar. Akoma "Partia mbi te gjitha" ti. 

Martese - rrenja eshte "i marrë". Prapashtesa duhet studiuar.

Prapashtesa vjen nga fjala "sh-tese". Pra me marre shtese, ose me u shtu.

martese = dashuri e kurorezuar, vulosur. Dhe 2 homo, dashuri e kane, se ajo i lidhi pra mo. Ok bashkejetuese me benefite te perbashketa dhe sex te njejte.Po kjo si te duket, te pelqen Hunter? Pak e gjate, po will do. smiley

fjala martese mund te lidhet dhe me Marijen, nenen e krishtit. prandaj dhe ceremonija kryhej nga kisha.

se lind pyetja çi duhej kishes te perzihej ne ket lidhje ? po te dime qe prifterinjt vete nuk martohen.

nje çeshtje per titull shkencor dmth.

kur del dielli behet dite, kur iken behet nate. i dime ato qe po thu o muhametali. 

ndrro peudo te pakten te jesh me ne konform te ideve qe mban. se hiqesh si humanist por injoron t'gjithe muslimanet. do t'marrin per provokator.

ke ndonje lidhje per ket ? nuk e dija. nuk i permendet me duket, megjithese une e kam lexu para epokes internetit. 

Ka qene nje sere artikujsh i The Economist etj per ate pedofilin e BBC, Jimmy Savile (qindra raste pedofilie te toleruar nga shefat), ku nder te tjera flitej per moralin, coroditjen seksual te revolucionit shoqeror dhe kultures.

Ka qene nje sere artikujsh i The Economist etj per ate pedofilin e BBC, Jimmy Savile (qindra raste pedofilie te toleruar nga shefat), ku nder te tjera flitej per moralin, coroditjen seksual te revolucionit shoqeror dhe kultures.

Okay, une jame dakort ne rast se shteti nuk ka te drejt te martoj si cifte heteroseksuale ashtu dhe cifte homoseksuale. Shteti mund te beje "bashkime dashurie," "pajtim familjar," a c'te doje, por nuk te drejt te quaj martese.

pak si absurde kjo qe thua ti sepse feja lindi bashke me njeriun

Istitucioni i marteses, celebrimi etj etj eshte nje vlere fetare, pelqen apo jo. Dy gay qe "martohen" jane qesharake, jane si majmuni qe imiton dicka. Nuk kuptoj pse kembengulin te kene dicka qe nuk jane.
Personalisht, jane pro cdo forme civile qe ti garantoje mbrojtjen, sigurite, lehtesirat qe parashikon ligji per nje lidhje te qendrueshme mes dy personash. Por kjo nuk ka emrin "martese".

mire, tani kam nje pyetje : ne France (por dhe ne 8 vende te tjera te europes, + ne meksike, + ne ca vende te tjera etj etj nejse) nje gje e tille eshte ligjeruar. pra behet fjale per martese dhe eshte mbyll ky muhabet.

Tani pyetja ime eshte : po sikur ti besh kete pyetje vetes : A nuk i bie qe, ne fakt, eshte 'dedramatizuar' martesa, vete, si insititucion ?? smiley sepse, ti si hunter je dakort me te gjitha, po te te citoj : "...pro cdo forme civile qe ti garantoje mbrojtjen, sigurite, lehtesirat qe parashikon ligji per nje lidhje te qendrueshme mes dy personash". Po kjo eshte martesa ! Ti e ke hallin per emrin?? Nuk e kupton se emri eshte dedramatizuar? eshte demokratizuar ? (si te thuash).
Keshtu qe bej dhe perpjekjen e fundit*, dhe do arrish ne konkluzionin qe, homofobia, sikunder shuuume e shuuuume fenomene te tjera (psh racizmi, psh), nuk eshte gje tjeter veçse papjekuri emocionale dhe... kaq ! fakti qe ti e ke veshtire te kuptosh se vete institucioni i marteses eshte dedramatizuar, e konfirmon kete qe them

* kjo puna e perpjekjes se fundit, me kujton faktin qe ne france, deri para 6 muajsh, ekzistonte bashkimi civil per homot, pra ajo qe ti quan 'forme civile'. Kete shpjegoi dhe Ministrja e drejtesise kur paraqiti projekt-ligjin : po pse ta leme bashkim civil ?? Po pse, martesa, nuk eshte bashkim civil ?? Keshtu qe hajde tu japim te drejten e marteses te gjitheve dhe thjeshtohet shume me teper pune (problemet e trashegimise materiale te nje cifti kur vdes njeri, etj etj etj)

Jam dakort me ty, qe pjeserisht eshte "dedaramatizuar" martesa. Sigurisht nje martese gay eshte e dedramatizuar. Eshte dicka qesharake.

...ehhh qesharake thonin edhe per te zinjte qe te kishin te njejtat te rejta me te bardhet, po ashtu edhe per femrat kur donin te drejten e votes....

Evolucioni gjerave, sistemit, qenjes, nuk ndalohet dot....

te gjithe ju qe jeni kunder, per nja 10-15 vjete do jeni luftetar te flaket te ceshtjes smiley 

Mos Bota .Ai me siper vertet tjerr pakuptuar cfare do te thote po kjo jotja eshte poshte nivelit te tij ! Na thuj ndonje Lutje te NeandertalMan ose fundja edhe vitit o1 para Kristos !!!

Ti u beson gjerave qe besojne te tjeret, apo e ben me vullnet? Nuk mund te kategorizohen gjerat keshtu ne nje kallep.

Tashti thone Injoranca nuk eshte argument .

Martesa eshte Kategori ekonomike . Nuk eshte as Fetare as katolike as Myslymane .Shifni pak zhvillimet e saj kush te doje nga te doje pa hezitim te sjelle argumente nga cdo Dijetar qe ka lexuar se cfare eshte ajo .Ne librat e pare ...

Bibla dhe Kurani ne asnje Rresht nuk behet fjale per Bythecer .Perkundrazi Bibla e 'shkaterron " nga themelet nje fenomen te tille qe quhet "bytheceri "

Me drejteperdrejte tek Kurani 

Cfaqet  deri ne disa Gra sepse eshte shume e shpjegueshme .Grate e ushtareve te Islamit qe vriteshin nuk duhet te mebeteshin rrugeve ose te shiteshin si robinja ! Martesa si e tille ne formen e saj me te gjate dhe me te perhapur ne Qyteterim si Baza e cdo Familjeje eshte Monogamia  e shoqeruar dhe mbuluar seksualisht me "tradhettite bashkeshortore " Shpjegimi me i pakundershtueshem per te eshte Ruajtja e Prones ose Perfitimi saj , qe ka te beje edhe ne feudalizem por me Tipikja ne BORGJEZI . legalizimi saj neper principata  nga  Klerike eshte shume i vonshem. Ritet ...fare pa lidhje me Fete !

Dhe ja ku kemi nje klase te Fandaksurish Borgjeze dhe te DjaTHit te PPU smiley qe duan te shkaterrojne Bazen e Prones Private qe eshte Familja monogame ! Prandaj them se Injoranca ( padituria nuk eshte argument ) Te jete Komuniste kjo lloj veprimtarie qe perKaret nga Babasqapsit e dijes se Modhe smiley " kujt do me i tregu per martesen ti mer jahu "

Te gjitha format e tjera maksimumi mund te quhen Bashkejetese e Lire por pa u ngaterruar dhe pa u Ligjeruarv me Martesen si Instiucion ! Filloni me GRUAJA eshte Prone !

 

Filloni me GRUAJA eshte Prone !

Ti mire e ke, po kane ndryshuar kohet. Eshte e kunderta Idris, e kunderta. Shteti te thote "Vete e more, mbaje tani" dhe nuk e ndan dot gruan per qamet. Dhe nuk i hyn dot ne dru si qemoti se te telendisin "kafshe", "sillesh sikur vjen nga radhet e PD-se", e te bejne qepaze. Po edhe po e ndave e qave shtepine. Kalamanin do e shohesh nje here ne dy jave. Plus do paguash pare qe gruaja te beje palle me ate pallen qe ka per krahu. Me thuaj te kam rixha, kush eshte prone e kujt?

Kane ndryshuar kohet Idris, kane ndryshuar..  

Kavo i nderuar i ke ra me te .Po  them se keshtu e ketu mbyllet Historia Komuniste per Martesen ...

" Se c'forme do marre Martesa ne kushte te shkaterrimit te prones Private ,kjo eshte detyre e Brezave dhe ne nuk mund ta dime kete " .....dhe ...

" Kur Shoqeria te mos ta trajtoje TURP ndarjen dhe te kujdeset njesoj per lindjet jashte mnartese me ato te Ligjeruara , atehere mund te themi se krahas Punes si domosdoshmeria nr NJE e ekzistences se saj ,( pavaresia ekonomike )   ,Gruas i Jepet Vlere e vertete smiley

Tani ne se e di PD-hi me tik -tak  me mire une nuk heq kontra .Por ketu nuk u fol per sot , por per Martesen . Biles ke dhe rrenjasij meprobleme smiley .Dhe me qe jemi SOT maje men nga vllai tat

Ose Njerzimi Klasik MBAROI , dhe mbeten vetem keta Lefsit me Politike qe nuk kuptojne pervecse " se diktatura zotrie" smiley  ose Njerzimi ka hedhur nje Hap fondamental kunder Prones private dhe po shkon Galop drejt Komunizmit smiley

idriso rishikoje pak ate frazen e fundit se na felliqe komunizmin.komunizmi nuk eshte "open sume game" smiley

Perse JO kur brenda ka te jetosh i Lire ....!!! nuk ka nga keta olele me B...mbrapa si formim ,ose atvizma te trimave qe te bejne gjemen dhe u ka mbet ora me of ah ne 44 smiley ..eshte tjeter pune   ,. Por Lirine e shoqerizuar qe mund te mos jete Liri e ketij koncepti sqapor ...perse JO ?

Keto nuk jane norma te brezit tone dhe ne mbritem ketu me sume te mbyllur jo " Open sume "  smiley  ne e kishim dhe ruajme si vlere Morale te cilesise se pare Ruajtjen e teritorit Sumor nga mashkulli , Por keta ham -humsit e PD-hit , ose buzeshqyerit e dijes se rrenjasijve qe te japin dermen po ta mbajti smiley  kam merak ta mesojne,  se dhe ne se duan ta perkrahin si "zhvillim shoqeror"  te dine te referohen tek teoriciente e Komunizmit smiley sepse keta te Borgjezise ose te DjaTHit  jane Pederaste !

ketu nuk shoh ndonje te keqe per ndricimin e erresires me teori Komuniste smiley

 

Bota rrotullohet, kane thene motrat Libohova. Pas epokes Klasike erdhi Mesjeta. Pas Rilindjes, Inkuizicioni. Pas Iluminizmit, Gjuetia e Shtrigave. Pas Revolucionit Industrial, Imperializmi si shkalla me e larte e kapitalizmit.

Pas komunizmit vjen tribalizmi, Idriz. Merr portretin e Sales, vere karshi portretit te Atiles, dhe duken sikur i ka pjelle nje nene. Keshtuqe Thanas shtrengo rrypin. Mesjeta vetem 1000 vjet zgjat.

ps O Spiritus. Shkrirja e institucionit te marteses eshte nje hap i revolucionit proletar. Gjynah qe e ke harruar, ose ben gabim qe shtiresh sikur e ke harruar smiley

dhe ironia Kavir eshte se kete HAP /HOP revolucionar po e bejne borgjezet qe financojne Hollivudin.Proletaret laj thaj ne nje vrime* i bjene, ja ne dy, ne raste emergjente smiley

* kerkojne tu rritet rroga smiley

Duhet te lexosh pak nga Gorbacovi si e shpie perpara transformimin e proletariatit qe nuk shuhet po tjetersohet .smiley Kavo i nderuar  kushdo qe eshte punetor me meditje ( dmth qe e paguajne te tjere ) ne cdo kohe kur ka situate  eshte i afte te shndrohet ne Proletar Klasik . Vete shoqnia e Konsumit eshte nje produkt proletar pa te cilin Borgjezia Vdes smiley Me gjej nje Burgjez ne MC Donalde smiley

Dhe qe te jesh i Bindur se ka Burgjeze qe e njohin shume mire kete proletarin smiley dijne dhe gjejne forma te tilla qe shpesh here u Imponohen nga zgjidhje Hyjnore prej Vete proletareve .Keshtu dhe Martesa .Vete ndarja ose prishja e marteses dhe shndrrimi saj ne bashkejetese , para se gjitheash nuk eshte Hollivudiane .Nga kategori ekonomike ( psh Kurbeti , varferia etj  u shndrua ne kategori Morale dhe u gjet justifikim teoriko-praktiko -ligjor , per te mos u zhvilluar si KRIM !

Njehere tjeter me prurje te bukura , te lehtesuara nga pjesmarrja e debileve te stanit te LefKOPEVE Politike !

    Qe te kuptohet martesa mire duhet te mesohet qe te kuptohet  koncepti  klasik i "Kontrates".Ruset me kete lloj ligji nuk bejne gje tjeter veçse shtojne radhet e njerzve me prirje te shfaqshme.Me kot sepse bota po ecen drejt shperfilljes se normave traditcionaler te moralit.Homoseksualiteti(sipas meje) nuk eshte semundje hiç por nje prirje e shfaqshme.Tek te gjithe njerezit ekgziston kjo prirje biseksuale brenda qenies.Ka nje sere arresyesh qe pergjithesisht nuk  e shfaqin.Mirepo me qe shoqerite traditcionale kane vendosur disa parime, te cilat perbejne moralin, jane pikerisht   ato qe  kane sjelle dhe ndarjen mes atyre qe ruajne normat  dhe atyre qe i shperfillin ato. Mendoj se ata qe homoseksualitetin e quajne semundje, gabojne shume.Truri i njeriut eshte nje kompiuter ende i pazbarthyshem.

Mirepo mua me ka shqetsuar nje fakt i  njohur.te gjithe njerezit e veçante  jane perfolur per prirje homoseksuale te shfaqshem..Mund ta nis qe nga J.Krishti e te mos  ndaloj gjer  sa tu  kem merzitur ....

Pse valle?  Per kete ja vlen te diskutojme besoj  

krishti po te qe martuar, nuk do te mund te ishte ZOT, por me e shumta Profet si Muhameti. 

s'ka lidhje besoj me gejllikun e tij. Papa gjithashtu imiton krishtin, se po te martohej do t'i zbehej imazhi (gruja do t'i thoshte karlliqe, femija mund t'i ishte bole e ti prishte pune, imagjino çuni papaes pede, ose manjak seksual ose hajdut, ose vrases, etj). e meqenes se papa eshte thjesht nje prift i thjeshte ne fund te karrieres se tij, as priftat nuk martohen.

kjo mos martese e ka bere kishen romake, me te shndritshme nga te tjerat.  

pra tregon qe krishti qe largpames. 

Grava mos u merr me trurin se eshte zbuluar qe eshte 85% uje smiley Prandaj thote populli "mos te kane avulluar " dhe dihet qe nuk ka c'zbulohet me .Nuk ka misticizma .Dikujt proceset kimiko fizike i shkojne normalisht dhe te pranushmem ne nje shoqeri njerzore Normalae , dikujt Jo ! Ka edhe te Cmendur !

Gay eshte shmangja ose Devijim seksual nga njerzit me formim Normal .Them nuk duhet ngatruar fshatce "evlati " me "rehatin " smiley Deshira per Sume eshte deshire seksi jo Orientim seksual  e terci verci Tanjushka  ime ...smiley

Diskuto me ate renjasiun ose ke nje Blog tjeter ..Shko "le nje koment aty " smiley se mjer kujt i bie ne Hise !

Krishti,   ZOT? Mos!

Shqiptaret ne pergjithesi dhe qytetaret e 1944 ne vecanti, jane vertet njerez ekstremiste.Po te njejtet njerez qe deri dje beheshin me komuniste se ruset dhe denonin me 8 vjet burg nje homoseksual,sot cirren ne kulm dhe bejne me perendimore se vete perendimoret kur vjen puna per martesat gay.

Me kot lodhet PF ndonese eshte nja 7-8 breza qytetar dhe me kot lodhemi ne te tjeret.

Per qyteteret e 1944 rendesi ka te jesh politikisht korrekt dhe ketu ata nuk te falin,sic nuk te falnin dje nese do te kritikoje neper dhembe xhaxhi Stanilin.

Shkurt duhet kohe qe Shqiperia te kete nje shoqeri civile qytetare.Shoqeria civile qe nisi te krijohej ne vitet 1930 u zhduk nga qytetaret e 1944 dhe deri sa keta te jene 4 breza qytetare do te kemi keto kapercime ekstremesh.

e keqja eshte se prapaganden kur vjen nga lart, siç na vinte neve ne diktature, nuk e ha njeri. ndersa kur vjen nga poshte, pra buron nga vete populli, si kjo demokratikja, fillon dhe e besojne gjindja. 

kane 200 vjet francezet qe jetojne nen propagande demokratike dhe jane gjithmone te dehur. 500 vjet amerikanet, etj, etj. ene neve pra i kemi hy nje rruge te gjate. do na shpetoje, vetem sikur europa te shpertheje  para se te zgjohemi vete. siç shpertheu turku ne kohe te vet, megjithese duhet shtuar qe dhe ne kohe te turkut propaganda buronte nga nalt, jo nga poshte, prandaj dhe nuk rrejti njeri, nuk na beri gje turq. 

ndersa europianizmi do na shkaterroje perfundimisht, po vazhdoi ca shekuj.

Ty stermullar qe di dhe Vite si 44 dhe ke shtu nji 1 ! Baza e propogandes kunder komuniste gjate LII dmth qe ne 41 deri ne 44 nga Babaret e Kombit ishte se "do na shkaterrojne familjen " " do fusin martesen moter e vlla " " kane marre motrat partizane e flejne me to "

Edhe ty te paskan thene si ketij rrotullames me B mbrapa , " hajde se po bojne llogje para xhamise fshatit dhe gjujm ndonje gur " ...smiley Pa le pa , paske mesu dhe shoqeri civile qytetare qe u formu ne vitin 30 nga fshatert ne te gjith fshatrat e Sqiperise  ...Ore ketu eshte me tere Kuptimin e fjales Hambar per subjekte handikapatesh mendore .Te dhjefsha mu ne Donkishot ...smiley E te ish Servantesi gjalle !

Sa qejfli eshte ky drizi per temat me suma. 9 komente vetem ketu.

Si shpjegohet?

edhe ketu erdhe smiley Po hiqe B...mbrapa te pakten te mos njihesh si Idiot i certifikuar .Thjesht Roland  Ke dhe ate me  acdc qe ka shtuar nje 1 dhe merrjani pogonishte ..nga Hic u be me nje ...dhe nga Roland u be me B ...Tufe debilesh !

Ik or varfanjak ha ndonje cope buke me ata qe te shkon ! Sa kam pare e do shoh si ty llapaqensa mos u shofte kjo prurje e kendeshme smiley

Sdi pse sa here flitet ketu per homoseksualet shkon muhabeti te suma nderkohe qe nuk permenden shume gjera te tjera qe i lidhin bashke si psh dashuria. 

Dashuria sipas shpjegimeve te gjithpranuara eshte gracka qe natyra i ka ngritur njeriut dhe e romantizuar prej ketij per te siguruar vazhdimesine e llojit, riprodhimin.Ne rastin e raporteve homoseksuale riprodhimi nuk rezulton dhe dashuria nuk sherben si argument per te justifikuar kete pamje te re te institucionit te marteses. Nje njeri , bie fjala, krijon nje raport te forte dashurie me nje qen por "dashuria" ne kete rast nuk e ngere kete raport ne nivelin e marteses civile.Eshte thjeshte nje bashkejetese, stil jete.

me keto qe shkruan me kujton ata meshkuj qe kur i pyet pse e le graun, te pergjigjen : "e lash, se nuk bente femi"

dhe: çudi me shpjegimin qe i ke dhene dashurise (ose nuk te kuptova), sepse te kam ditur platonian (i cili thosh : kush nuk e fillon nga dashuria, s'ka per ta ditur kurre ç'eshte filozofia )

une  e kam fillu nga filozofia dhe nuk di cfare eshte dashuria smiley kendveshtrim per debatin Stalker, jo bindje.

Qe bojn per shoqerin, bojn. Inat kiji po mou ua ha hakun. Mua me pelqen ideja qe kur tjetri te perbuz si homoseksual, ti e shan homoseksual. Gati gati me ben te mendoj per prirje homofobike te vete homove qe mbase sapo kane dale nga dollapi, jane futur ne komodine.

Ka i te vertet ktu. Ashtu si shume syresh i kane inot homoseksualet per punen e sumes ashtu dhe homot behen xheloze qe heteroseksualet sja u lejn bythen, e mbajne kot ter ate alamet sume e shkojne me femra. 

Ja dhe nje kendveshtrim i ri qe shpjegon shume gjera. Suma si ass-et. smiley

smiley

Habitem me veten time si nuk arrita qe ta kuptoja qe komshia ime ishte lesbike! Vetem kur me erdhi ftesa e dasmes aty e mblodha veten..Prandaj ishte aq e dashur ajo me mua! Sa bente nje embelsire me vrap me sillte racionin..smiley. Sa te padjallzuar jemi rritur ne kohen e xhaxhi Enverit, e keshtu mbetem edhe neper bote..smiley

100% mbeshtetje per martese te homoseksualeve.

ska asnje arsye per te kundershtuar kete.

Pas gjithe ketyre komenteve u dorezua edhe noshka, me te dyja duart eshte dakord. smiley

ca thu mi nuse, un kam qen pro qe ne fillim

Hipokrizia me e madhe eshte qe sumshpumet nuk pranohen po sa fillojne e ja hyjn m'llap femrat njona tjetres neper klube kenaqen cuneria. Ka lezet mo vlla, thone. 

ngaqe femrat luajne me seksin. ja hy femra femres me llape po martohet ben dhe kalamo nga ana tjeter. i perziejne eksperiencat pa problem. ato pastaj neper klube dhe filma bejne gjasme.

çunat i marrin gjonat seriozisht. imagjino adamin tu i thon eves, nuk bej seks me ty se jam pede ose prift. 

patjeter kokoleps! nuk e ke vene re ti qe, ne cdo film porno, gjithmone ka nje skene 'lesbike' ?? (dy femra me njona tjetren)

e thash dhe me lart: homofobia eshte si puna e atyre qe te thone : "e lash grun, se nuk bote kalamoj"

Ke te drejte. "Te luftojme pederastine, por pa harruar lesbizmin" ka thene shoku Enver. smiley

Kush e shef America's got talent ketu? smiley. Njeri nga ato kontestantet, aty tenor, alamet zeri kshu, 20 vjec. U prezantu direkt- jam homo, kur mbusha 18vjec ne diten e ditelindjes( prinderit nuk e suportuan e) ate dite dhe me perzune nga shtepia. Sepse ishte homo.Bull. Gjithe America tani awwwwww. Edhe Heidi Klum, awww you're so cute. Let me give you a big hug http://youtu.be/ph_suaghxME. Ka gjithe ate ze kshu. Kush do tickets for the show @ radio city, NYC?smiley

imagjino sikur te ishte femije in vitro, ça mund t'i benin kompanise keta prinderit e ketij ? 

ore ça u beni  homoseksualeve juve ne rusi? e pyeti Hollande presidentin Putin

ne i tredhim kimikisht

po ju ne fronce ça u beni?

aaa ne nuk i prekim dot sepse jan ministra,deputet,gjykatesa etj- u pergjigj presidenti Hollande

Te dy cunat e mi kane inat te lozin me femrat, vetem me meshkuj, qyqa mos o zot...smiley

luajta vendit..smiley

mbaji te eger, hidhja kofshen e pules mbi qylym. se me t'egrit jane e ardhmja e botes.

and all the best women are married and all the handsome men are gay... (speaking of tema). 

 

love this song. lyric eshte purrfect. 

 

http://youtu.be/b8s2cMLP1fk

Po lereni mor njerezit te bejne cfare tu dete bytha , shtet fashist.

Mendoj se e zgjidhem ceshtjen e homove ne Rusi. Tani le te hidhemi tek problemi i strehimit te Romeve. smiley

kufirin tek thana ja u paska vene rusi,  se na cane veshet sikur coc jane. jane dhe krenare pale!!!!smiley

ju marrte e mira ,tesh sa vjet me te njejtin nick,m'bte me e ndrru...

Disperatemente zana

mbi 260 komente per sumen e rusve .....sa sterbe dhe pa pune popull qe jemi smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).