Partia Demokratike tani nuk ka vetëm një kryetar të ri, por ajo mund të ketë edhe një godinë të re për seline qëndrore të saj. 

Të paktën sot, me letra, e ka. Sepse në mbledhjen e së mërkurës, qeveria, e cila është në fund të mandatit të saj, ka marrë vendim t'i kalojë Partisë Demokratike një nga pronat më të lakmueshme të Ministrisë së Mbrojtjes. Bëhet fjalë për Shtëpinë Qëndrore të Ushtrisë, përbri Parlamentit. Vendimi në fjalë nuk gjendet i publikuar në faqen zyrtare të Këshillit të Ministrave së bashku me vendimet e tjera, por burime zyrtare konfirmojnë për Top Channel se qeveria e kryeministrit Berisha e ka miratuar atë. 

Nuk dihet me saktësi se çfarë do të bëhet me godinën historike të Partisë Demokratike, e cila nuk është në pronësi të kësaj force politike dhe gjendet në një territor që ka pronarë privatë.  Ajo që dihet është se ka qenë kreu i ri i demokratëve, Lulzim Basha, njëkohësisht kryetar i Bashkisë së Tiranës, ai që ka bërë propozimin për marrjen e një godine tjetër për Partinë Demokratike dhe për këtë është piketuar Shtëpia Qëndrore e Ushtrisë, e cila ka një territor dhe një ndërtim shumë më të madh sesa selia aktuale e Partisë Demokratike. 

Është shumë herët të flitet se çfarë qëndrimi do të mbajë kryeministri i ardhshëm, Edi Rama, rreth këtij vendimi, që transferon një pronë publike nga Ministria e Mbrojtjes tek forca kryesore e opozitës së ardhshme. Por, deri tani Partia Socialiste ka mbajtur një qëndrim të ashpër për futjen në proces privatizimi të disa pronave të tjera të Ministrisë së Mbrojtjes, duke deklaruar se do të kthejë mbrapsht çdo vendim që mazhoranca e re konsideron se ka cënuar interesin publik

221 Komente

ehhhhhhhhh! smiley 

Ho me Ron anti-Berishisti konservator. E gjete edhe ti kuvline tate me ne fund.

Ndonji koment per lajmin ke?

 

Mos amon, vetem ti mos bej keshtu komentesh, se o fut gjera pa lidhje me temat ti o nuk fut njeri tjeter. 

you got it! 

ca te thote vllai jot ty o burr, thjesht me behet qejfi qe jeta vazhdon edhe mas Sales. 

Pse dyshojte zotnia tate se mbas Sales mbarote jeta?

 

per disa kam pas dyshime vallai

ore se njihke fare historine e ndritur te partise ti...
partise i qendrohet besnik pamvaresisht se armiqte e dale nga fantazia dhe mendja e pjerdhur e Enverit ndryshonin si brekt e k..

Degjoje degjoje kete konservatorin tjeter Deiono, po shan Enverin. Konservatorizem jo hajgare do kish thone nji miku im dhe i Deionit.

Eshte fatkeqesi e madhe intelektuale qe Berishizmin ta njesosh me Konservatorizmin.

 

 

konservatorizmi vjen ne nje larmi te gjere nuancash mer Ron. gjithsesi nuk e kisha llafin per Salen po per ty.

E me mire vk. Kan 85 deputete ne parlament, le tja heqin prape. 

Kemi pare ndonje Lajm te mire nga ky Plehre?!!

Kur mendon se nuk ka c'ti beje me ketij vendi . gabohesh.. Ligesia tek ky plehre nuk njeh fund. 

Un akoma po pres analizen dhe reflektimin e pd per humbjen ne zgjedhje. A do vije valle?

smiley Sa te kene neper kembe  Rrumpallen.. eheee...

Ajo prone do ishte fantastike per ndonje banka a dicka te ngjashme si BKT-ja perbri, ose edhe per tu ndertuar nje kulle aty ne vend te lulishtes. PD-ja te merrte ndonje prone nga bulevardi i ri qe Luli pretendon se do e filloj shume shpejt. 

ku do i marri tani leket Luli?? (ta bejme dhe ne nje here cinikun, dreqi e mori ! smiley )

Leket jane dhene me kohe dhe eshte miratu si kredi edhe ne keshill bashkiak. Thjesht duhet ti rri mbi koke qe te filloj e te behet sa me shpejt. 

me behet realisht qejfi atehere! (per tiranen, kuptohet)

ta gezojme! vendimi me i mire i qeverise kete 4 vjeçar! rrofte SBsmiley

Eh kokrra katunarve nuk late lulishte pa e xane! Skeni faj, ju tereq instikti baritore drejt lugjeve dhe lendinave. 

3 lulishte Rama ne mes te Tiranes per kulla, qendra biznesi, kishe!

Si te thush ti! 

S'them gje fare une, dy kane mbaru si karabina, e treta edhe icik del mbi toke. Ti si ish banor i 9-katesheve i di mire dhe si zona. Xhamine donte me e bo mbrapa Pallatit te Kultures. Flasin vete te gjitha. 

Pse mo burr duhet me e lidh cdo gje me ramen, me kundershtarin, me tjetrin? Zakon shume bq ky. Fol o burr per temen, nese rama ka bere gabime sdo me thone qe kto gabime qe behen sot anullihen nga ato qe jane bere me pare. 

Perkundrazi koko, une ua permend te dyve pa problem. Jeni ju qe i suleni direkte Sales dhe e shani, nderkohe qe kur ju permendet se Rama ka bo te njejten gje nuk thoni asgje.

Per Namazgjane kam shkrujt nga te paret ketu e kam thene qe eshte krim qe po behet per nje grusht votash. Po shtepia e ushtrise??? Po jo mer burre se nuk kam ndonje meshire per nje godine pa lidhje. Biles nqs PD-ja do me bo godinen aty, po pati para, ta shembi ne toke te teren e te bej dicka te hajrit e jo dicka me stil sovjetik te viteve 60. 

Edhe rama ka ber shum gabim per ato parqe qe ka prish. Po kjo so tem per ramen. 

Ja une te them bravo qe kaq e prano, se te tjeret as kete nuk bejne dot. 

Endro e ke gabim qe ajo eshte ndertese pa funksion. Ju takon ter atyre nepunesve shteterore qe ja kan dedikuar jeten mbrojtjes se shtetit, sado folklorike te tingelloje. 

E ke thene drejt ne fund, mua me ngjan icik folklorike. 

Endro i duhen qytetit dhe keshtu ndertesash ekzotike se sdo jete cdo gje moderne, banka, rruge e grataciela te ftohta. Duhen dhe kto suveniret e se shkuares per kolorit, si puna atij xhaxhait grindavec neper sebepe familjare, sdo jemi te gjith te kollarisur njesoj si seri e rendomte. 

Ka per ta lene Mbrojtjen/Ushtrine vetem me nje Godine Imam "Ballajdija" dhe Doktorr RRumpalla.

Pasi i shiti te gjitha Repartet, dhe godinat  , tani i erdhi rradha kesaj.  ketij Imamit Dua ti bejne nje audit..

Galile, kot me te pyet, ca reagimi ke pas kur Rama ka dhene per ndertime private tre lulishte te qendres se Tiranes?

Se qe shtepia e oficerve nuk e kishte te gjate kjo dihej, se nuk mund te rrinte nje territor i tille ne qender te kryeqyteti me nje funksion absurd per keto dite. 

Po pse Absurd mor Endrit. Ministria e Mbrojtjes ta perdorte per nevojat e saja, Te kete Banden e Saje Frymore , Te Kete nje Vend ku te Mblidhen Ushtaraket ne Detyre dhe ata ne Pension mTe kete Te gjitha funksionet e Ushtrise qe kemi pare edhe ketej dhe te jete burim Krenarie.

  E lane vete ne ate fare feje  pa investuar .

-Persa i perket Rames qe ka dhene leje Ndertimi neper Lulishte , nuk dua te spekulloje. ndonje Peshk mund te sjelli ndonje Artikull , ose shkrim origjinal te tije me foto te lulishtes qe ka qene ne tirane dhe Edi ka dhene leje, Kur te vije nje Shkrim i Tille   do komentoje edhe une .

Po me ate merresh ti. Ku kishte TIrana lulishte kur erdhi Rama. Tirana ishte e gjitha kioske. Vetem lulishte qe s'kishte. Edhe para presidences kishte kioska. U eshte bere ves ketyre. Hapet tema per bemat e PD-s, direkt komentet per PS. S'e mbrojne dot mootin e vet e perpiqen te nxjerrin te tjeret si te barabarte me ata, qe te shfajesohen.

Jane komentu disa here ketu kur eshte fol per unazen e vogel te qytetit qe nuk behet dot me. Edhe atehere argumenti mbrojtes ishte ky qe perdor aga - po ato kioska ishin. 

Po kishte ca kioska te marume, qe u hoqen dhe u dhane per ndertime betoni shumekateshe mbas disa vitesh. Cuditerisht heqja e kioskave, qe do ishte gjithmone shume e lehte te behej, konsiderohet si e justifikim i Rames per ti dhene per ndertime te mevonshme qe nuk prishen dot. 

Sa per ndertimin, mos u be kot romantik per nje epoke pa lidhje. Ministria e Mbrojtjes per aktivitete te tilla o te perdor godinen e saj o te marre hapesira diku jashte qytetit. Asaj toke i eshte vene syri me kohe, e normal se eshte prime real estate qe nuk mund te lihet per nje funksion komplet te panevojshem. Biles perdorimi me i madh qe i behet asaj godine sot eshte per dasma. Te ishte lulishte po, do isha kundra. Po ndertim per ndertim eshte. Biles me mire ta benin aty xhamine dhe kullen qe mendojne e ta lene parkun e Namazgjase te paprishur. 

si gabelt ne dasem.

Nigjo, qe ishe edhe ekspert i puneve te brendshme te ministrise se mbrojtjes, nuk e dija. 

 

Nuk jam fare, thjesht po them qe ajo godine eshte pa pike funksioni ne mes te qytetit kur vlera e cdo prone verdalle ka shku ne qiell. 

Endrito, a e lexo veten ti? 

Komplet koherent. Po te them qe nuk ka pike arsye per te mbajt nje "shtepi oficeresh" ne mes te qytetit. 

E lene ne dore te ketyre bq-rave, normal qe nuk ka pike arsyeje. 

E cberthyem edhe organiken e MM.

dhe t'ia japim PD-s, atehere. lol nderkohe qe ka kushedi se sa funksione te tjera te dobishme per te cilat shteti yne ka nevoje. Meqe do prishet 7 xhuxhat, kend lojerash ta kishin bere e mblidhen femijet 100 here me mire se te mblidhen hajdutet. Pastaj, a nuk thoshte jozefina se shqiperia eshte i vetmi vend qe ka sallen e deputeteve dhe zyrat e kuvendit ne ndertesa te ndryshme larg e larg? Le te manovronin me kete e do te ishin gati ne nje oborr. Pa llogaritur fare se sa gjera te tjera te dobishme mund te behen me ate ndertese, per te cilat ka nevoje ky milet, nevoja shoqerore, shendetesore e kulturore. Fakti qe ti s'mendon dot se ajo mund te behet dicka me mire se seli e PDs, meqenese si shtepi oficeresh eshte kot, tregon qe je i indoktrinuar nga PD-ja ne menyre aq te thelle sa ai lefti.

A ti marrin dhe PS-se pronen sipas kesaj llogjike, ka shume me shume funksione te mira publike nje ndertim ne sheshin skenderbej krah bankes se shtetit se sa nje ndertese partie? 

O Lefti2 smiley Nese PS merr nje prone aq te madhe, me lulishte aq te madhe, kunder cdo logjike njerezore, t'i merret qe c'ke me te. PDs nuk po i merret gje, por PD po merr vec asaj qe ka. Problemi yt eshte se truri yt nuk punon dot qe te mendoje se cfare mund te behet me ate prone ne vend qe t'i jepet PD, por vetem gjen justifikime per t'ia dhene PDs, si "s'na duhet shtepia e oficerave", edhe pse 7 xhuxhat do prishen e kalamajt mbeten pa kend lojerash. smiley

E ka morr pra, defacto. Ka qene nje prone shteterore para 90s, qe tani eshte kthy ne prone partie ku e ku me e rehatshme se cdo parti tjeter ne kete vend. 

E gjithsesi une them qe do ishte me mire ti ndertonin te gjitha aty, Lefti e do gjithe hapesiren si shpi private te Sules. Ti me Ronin doni me e djeg fare PD-ne e te shpallni Ramen si mbreti Zogu III me sa shoh. 

Cfare ka qene para 90s? Komitet partie!

Qe sipas socialisteve nuk ka pike lidhje me Partine e tyre apo jo? smiley

Jo argumenti eshte qe ajo prone qe e ka marre shteti mund ti kthehej publikut per interes me te mire se sa nje seli apo jo? Per te mos thene pastaj qe ka qene toke e ndonje privati qe zor se PS-ja i ka pagu taksen e duhur per ta demshperblyer per token? 

Shif nuk ka asgje te keqe ne fund te fundit, PS-ja e PD-ja nuk mund te kene godina barake. Po kjo dhimbja per humbjen e "shtepise se oficerve" eshte e tepruar, te pakten te kerkonin te zhvillohej me mire si prone se sa thjesht per nje godine partie. 

Pronat qe nuk sherbejne me pra, si shtepia e oficerave qe nuk duhet me, jo prona qe vazhdojne te njejtin sherbim si me pare. E kupton qe po perpiqesh te gjesh argumente absurde? Jam dakord qe PD s'duhet te kete godine barake dhe ate qe ka s'e meriton, meqenese ka ndenjur 12 vjet ne pushtet e ka qene pjese e ngjarjeve te medha historike. Por dhe merita per ndertese aq te madhe sa shtepia e oficereve, nuk ka. S'e ka GOPi aq te madhe seline ne Uashington e me aq shume lulishte.

Ok e leme ate pjesen e PS-se se e shohim nga dy kende komplet te ndryshme. Shume dakort me pjesen finale prandaj them qe duhet shfrytezuar tere hapesira jo thjesht per seline e PD-se, ne menyre qe te shpetojne Namazgjane. 

Endrit me nje ....Y n fund .Ta perseris qeje nje Naiv megjithse vuan nga Perjetesia ..

.PS-ja e PD-ja nuk mund te kene godina barake....Kush ta ka shkruar ne Kuran apo ne Bibel ty qe do jene keto PARTI ?Por edhe per argumentet teknike apo ato  me efikasitet pronash mund te kene ndonje fare Vlere por ja qe s'ke cfare ti besh Botes qe jetojme dhe Kultures se saj .Megjithse ka fut  Graticelet dhe fantazite me te cfrenuara te Projektim-Ndertimeve , ruan ca Vlera edhe Kombetare nga Historiku i saj . Si shume shefqetos mor burre !

 e normal se eshte prime real estate qe nuk mund te lihet per nje funksion komplet te panevojshem.

E mer vesh o Bame te kish qene per keta utilitaristet Albanoi, ketij parkut si prime real estate qe eshte i kishin fut spaten dhe i kishin dhene nje funksion me te nevojshem!

Rujna zot prej ksi njerzish! Ne internet, 6000 km larg dhe te kallin daten, emagjino ti kesh komshi!!!

Lexoje mire Ron ca kam shkrujt se bie bllof me kembet e tua. 

Po them pikerisht qe ajo ishte toke e ndertuar, nuk ishte lulishte ose park. Dhe prandaj thashe, po te punohej me rizhvillime pronash ketu dhe jo me ndertime neper parqe do ishte ky qytet shume me mire. Per parqet merru me rilindasit se i dine mire. 

Lexoje mire Ron

Hik ere budall, me justifiku xanjen e Shtepise se Oficerave prej PD eshte isoj si me dash me te mush menjen qe kurva eshte murgeshe. Me kto men qe ke ti mos boj gaf te fejohesh pa i tregu prinderve se me cin po fejohesh! 

Oh shit, na iku shtepia e oficereve!!! Si do ja bejme???? Une them ta djegim fare PD-ne, qe te bish rehat ti. Mbase pastaj do shpetoj dhe peshku nga videot e islamikeve te Kosoves. 

   Nuk e thashe per Romanticizem.. Ketu ku jam kemi pare shume parada  ushtarake te mbrekullueshme qe mbledhin njerzit bashke dhe U jep nje shenje krenarie . Me Parakalim , me Banda Frymore,  Me show me anijet , Dhe Aeroplane. ( jepet c'do Canada Day ne 1 korrik)

  Fakti qe ne ate godina beheshin vetem dasma ( qe nuk shoh ndonje gje te keqe )  Tregon Paaftesin e Qeverive shqiptare per te bere shtet dhe menaxhuar Resurset qe kane , dhe jo me ti zhvillojne ato.

 

Shume te bukra jane po c'lidhje kane paradat me shtepine e oficereve? 

  Po Duhen Ambjente sepse qe te organizohen kerkohet personel qe punon ne zyra  dhe organizon , , Dhe shume probleme te tjera organizative qe kane lidhje me ministrine e mbrojtjes ( qe jam i bindur qe godina e ministrise nuk i ofron dote)  

Pastaj nje Ide hodha une. Ka mundesi dhe opsione qe Ministria vete ka nevoje

 

Me qef, do e bojshin ke shpia e vet, atje perball tregut te gabelve, ke SHIK-u... 

E shef e Rono, ne mos koqet, kakerdhijat ja kapen ne ajer kamunizmit!!! 

Shume gjynah kjo qe po bejne plerat!!!!!!

E ma men Hitlerin kur i thoshte Speer-it te shkrete, digji te gjitha, hudhi ne ere me ura me fabrika me spitale me ujsjellsa...po vine Ruset! Edhe kur Speer i tha qe me vje keq mein Fyhrer por urdhrat qe me ke dhone per te shkatarru gjithcka nuk i kam zbatu, Fyhreri thyu lapsin nga inoti!

P.s. Berishizem = Konservatorizem hahahahahaha

Me kollaj e ke me shit gjize ne formagerie franceze se sa me shit Berishizmin si Konservatorizem!

store!!!! 

nje mendje perverse dhe zemer e zeze. 

nje dore e leshte me sqepar ne brez

e hongren capa capa ate zone emo... fillun me ate karrikatinen me kryq betoni, gardhin e zogut etj...

O endrit, 

per ceshtjen ne fjale, ndonje gje?

Pse nuk me lejohet dhe mu si Roni te flas pa lidhje ndonjehere? Te bej ndonje koment per islamin ne kosove, hitlerin a ndonje ka....llik te ngjashem? smiley

Komentin e ke me siper, ajo godine i ka pas oret e numerume e deri diku me te drejte se eshte komplet pa lidhje ne mes te nje qyteti modern. Po do ishte mire te behej nje plan per ta zhvillu komplet si prone, biles edhe nje kulle qe duan ta bejne perballe te parku i lojrave me mire ta bejne aty, ose xhamine e Namazgjase. Ka toke plot. 

nuk te kufizova kun, apo jo? ce ke ket ves me me shtremru fjalet mer?

Te pyta edhe me siper; ti ja di nevojat e tanishme dhe te ardhshme ministrise se mbrojtjes? 

Laskaret e PD-se sot, e te cdo partie tjeter, le te ngrene dicka nga fillimi, vet.

Nuk ja di nevojat e ministrise se brendshme, di qe nga ana e interesit publik nje toke ne mes te qytetit mund te perdoret shume here me mire se sa nje "shtepi oficeresh" - whatever the fuck that means. Biles nqs do kishin punu me rizhvillim pronash dhe jo me ndertim aty ku ishte toke e lire ky qytet nuk do ishte duke ju morr fryma tani. 

ti thu qe interesi publik kerkon qe kjo godine ti kaloje pd-se? Po Malaj ca mendon?

zgafelloja e PD-se= interes publik? 

Tirana nuk kish nevoje per rizhvillim pronash or ti shoq, por per zgjerim te mire menduar e studiuar.

Ajo po, por edhe brenda qytetit mund te ishin shkaterruar shume ndertime te vjetra e te rindertoheshin. Tani kemi the worst of both worlds. 

Dhe po, godina e nje nga dy partive te rendesishme te vendit eshte interes publik i kohes ku jemi, nuk ka per te qene gjithmone Berisha aty, do jene dhe konservatoret e Ronit mbase ne te ardhmen. Ashtu si PS-ja morri nje ish prone te Komitetit Qendror dhe e beri te sajen nderkohe qe mund te ishte perdorur per gjera te tjera, ashtu dhe PD-ja ka te drejte te kerkoje nje godine me dinjitoze. 

Por, une te thashe me siper, qe do ishte me mire sikur tere ajo prone te rizhvillohej, aty mund te behej edhe Xhamia e Re, edhe qendra tregtare, edhe godina e re e PD-se dhe Namazgjaja te shpetonte. Keshtu po qe interesi publik do ruhej ne maksimum. 

 

ndersa une mendoj se boll prona te shtetit kemi humb ne, publiku. Ajo prone do duhej te riperterihej vetem ne funksion te shtetit!!!!!

Une si publik e ndjej komplet te pavlefshme qe te ruhet nje prone si "shtepi oficerash" me taksat e mia psh. Nuk ja kuptoj fare vleren, dhe them qe mund te perdorej per funksione me te mira publike. 

 

Une si publik e ndjej komplet te pavlefshme qe te ruhet nje prone si "shtepi oficerash" me taksat e mia psh.

O Deiono qe ku te doli dhe nji konservator tjeter!

Gezuar Bajramin Rono! 

Shi, shi, edhe Konservator edhe Muslimon!

Gezuar Endrit, Allahu xheleshanuhu sjellete paqe, begati dhe lumturi per ty dhe gjithe te dashurit e tu!

edhe i gjo, une them fak xhamine e re, fak edhe ate bunkerin me kryq qe kane bo aty njit te fusha e pallatit te pionerve, edhe ate tjetren atje prapa selise se PS-se.  Normal qe m do behet mullar kur mentaliteti eshte pikerisht ky, ngritje e perforcim llogoresh. 

Agree!

berisha = konservator?? nuk e ha Roni ate patate!!!

rama = rilinds??? te presim deri ne shtator!!!

ka nje te re Deiono, PD= interes publik...

By definition, partite jane interes publik! 

partite pra, po jo bandat!!

Do ta ndash menjen ti apo jo? O je 100% me lubonjen, o sje! Perhere i thu " si gjthmone, 100% dakort me ty!!" He pra, PD eshte parti apo bande? 

O je 100% me lubonjen, o sje! 

Dogmatizmi ngre koken gjithmone dhe kerkon dogmatizem dhe tek te tjeret.

Ti ke probleme ne te analizuar. Lexoje te teren dhe mbase do ta besh lidhjen. Sikur e kemi lene qe mos ta trashim apo jo? Fjalen dogmatizem e ke thene 20 here ne 2 dite; gjej nje te re. 

Asnje problem.  E lexova te teren.  Je dogmatik dhe ke urrejtje te paarsyeshme per Lubonjen qe te ben te shtremberosh cdo gje qe lexon nga ai.

Got it. Nuk ka nevoje me ma perserit me.

Ok hajde ja heqim pronat te dy bandave pra. 

bama te lutmi shume

PD = thesar komtar

ja, u regjistru ne kjo... po sa grosh bo? 

Skemi cbojm duhet te presim deri ne Shtatore, perndryshe rrezikojme te permutemi*

*Kush u ngut u permut, thot nji fjale e urte malesore!

Tashti per ket slik move te PD do na thush ndonji llaf apo...hic? 

ky vendim s'hyn ne fuqi dhe po qe se gabelt e pd hyjne ne ate godine, do nxirren perjashta si buce

Ne fillim plehrat, tani shtepia oficerave, pale ca vje nga mbrapa...

A ka njeri me me thone pse duhet qe qeveria e re te marri detyren dy muaj mbas zgjedhjeve?

Pikerisht  qe te shpelaje bizgen qe po le Berisha pas...

Po mendoja qe ne gjithe keto vite nuk eshte bere asgje per te perdorur ne nje menyre me te frytshme ne interes te te rinjve dhe te qytetareve, portofolin imobiliar te pronave shteterore: vila e hoxhes nuk perdoret, piramida dergjet e shkaterruar, hoteli i dajtit gjithashtu, pallati i kultures eshte i uzurpuar nga lloj lloj aktivitete tregetare, shtepine e oficereve zbulojme tani se duan ta perdorin per PD-ne. Keto jane vecse disa ndertesa qe mund te perdoreshin per t'u kthyer ne qendra kulturore, ne mediateka, biblioteka, teatro, muze, etj, ku te rinjte dhe qytetaret te mund te kultivonin mendjen dhe pse jo edhe shpirtin.

Ne 23 vite jane kultivuar vecse injoranca, babezia, barkederrizmi dhe veset.

Po mendoja

Shyqyr me burr!

Provo ta besh edhe ti ndonjehere perpara se te me shkruash.

Kush eshte ky?

Ka akome me shume se aq ne fakt, gjithe zona pas Bashkise dergjet me ca kioska kot, mbrapa Teatrit kombetar anash pedonales po ashtu. Jane te gjitha prona qe do ishte mire te rizhvilloheshine nga fillimi, biles aty edhe kulla te reja do kishin shume sens, se kulla do ndertohen ne Tirane duam apo nuk duam ne, vete rritja e qytetit do i bej te nevojshme e ketu nuk ka asgje te keqe. 

lol, sa langaraqe. Kur eshte PD ne bashki, do ndertohen kulla e do rritet qyteti, s'ka asgje te keqe. Kur eshte PS, betonizohet qyteti. O ju te peshkut qe u ktheni pergjigje prej vitesh ketyre vemjeve pa tru me vete, s'e kuptoni qe eshte kohe e humbur? Jane puthabythe qe s'dine te mendojne e marrin nje rroge qyl, e vetem rrine gjithe diten kot neper forume. 

ashtu ka qen ngahera, qe me bandillin Enveri biri im. edhe ai injorant ishte per me teper edhe pa diplome.

sa per kto qe thua tina, mir e ke, s'e ke keq. duhet cik vrarje mendje jo vrarje neuronesh me amfetamina cigare dhe alkool neper bare e lokale apo diskoteka

Nuk mund te mohohet qe ne kohen e diktatures eshte bere mjaft per te ofruar sherbime artistiko-kulturore. Fakt eshte qe edhe ne fshatrat me te largeta nuk mungonin bibliotekat apo qendra kulturore. Pune tjeter pastaj qe nje pjese e konsiderueshme e asaj qe ofrohej kishte te bente me agjit-propin dhe shplarjen e mendjes.

Gjithsesi ajo kohe ka mbi 20 vjet vjet qe ka perenduar. Duke u perqendruar tek e sotmja, une mendoj se eshte nje interes strategjik per vendin tone, kultivimi i mendjes, shprtit kulturor, artistik te brezave te rinj dhe pergjithesisht i virtytit ne funksion te emancipimit dhe zhvillimit shoqeror dhe ekonomik.

PS: Pa harruar edhe sportet. Mendje e shendoshe ne nje trup te shendoshe.

 

Ols, miku im i mire! Hidh ne Data.B vijen bregdetare aktuale , sidomos ate 100 m nga vija e ujit dhe ndiqe me kujdes, ..... pas dates 25 shtator ! Eshte pune e zanatit tend dhe sidomos e vizionit tend... Do kemi kohe te flasim bashke....Gez. Fiter B...!
Tung

Shpresojme per mire grave. Gezuar edhe ty.

Ok dakort, nuk po e morim Shtepine e Oficereve, po emrin ama a ben me ja nderru?

PS nuk do tentoje asnjehere ta zhbeje kete vendim nqs merret, sepse partite tona politke jane nje nga asetet me te cmuara ne kuder te zhvillimit te lirise dhe prosperitetit.

une them ta moresh i dite pushim...

kishe argument? Jo mesa duket, por do what you preach bame, se per kete po iu ankojshe Endritit.

ta moresh them se ke kohe qe shkru pa thonjeza... apo direkt e nga zyra e shtypit? pune tagri them.

Bota, me tej do theksoja nje fakt te pakontestueshem; partite tona jane thesar kombetar strategjik ne fuksion te nje zhvillimi te qendrueshem ne partneritet me aleate dhe miqe rajonale dhe me gjere...strategjik dmth.

Kam nje pyetje- po me ate shpine e pushimit te oficerve n'Durres, ca eshte bere? Kavalishenca I thonin atehere. smiley 

Ja shif ushtrine, ashtu edhe Kavalishenca: si gjysme pule e rrjepur keq, se gjysmen tjeter e kane bllokuar e kane bere baze ushtarake. Ka triumfuar nje estetike koteci ngado me keto ish-objektet: prish pallat e bej kasolle, a si i thone.

Kjoskezim. Une i them edhe ri-mesjetarizim, ri-fshatarizimin. smiley

Naten.

Jo me, se kshu nga estetika s'ishte dhe aq keq mesjeta. Edhe fshataret, se paku jetonin dhe jetojne ne kontakt me natyren.

Naten edhe ty.

Kush ka dyshime ta lexoje edhe kete Lajm 

Te kuptohet njehere e mire se ata nuk Jane Parti . Ata jene nje Bande rrugecerish , Hajdute e Kusare , Vrases e Kriminele , qe gjithe keto 25 Vjet  vetem Vodhen  Shiten  dhe Pervetsuan Pronen e  Popullit te ndertuar ne ate kohe qe mallkojne smiley  dhe Pasuruan Klanin e tyre dhe Familjet e tyre duke leshuar rrugeve nje inteliDjence nga me mizerablet e me vulgaret ne Historine e Shqiperise per te perligjur veprimet e tyre .

Duhet nje force e pameshirshme Historike . Le t'ja vene emrin si te duan por jo vetem ti shpronesoje por edhe ti pelcase ne Burg mbinimumi 25 vjet . Ne se ne vitet e Partise se Punes jane bere Gabim dhe me i rendi , qe mendoi se do Ndertonin Shqiperi , tani nuk ka me asnje Objektiv si Shqiptare per kete Grupim Hajdutesh te Babasqapit !

Atij Devirolit i duhet ngritur nje BUST  , mundesisht para Kryeministrise  , me dedikimin Djajte kane dale Jashte KONTROLLIT , ata jane ne Krye te Bandes   Berisha !

 

 

firmose biro, se nuk ta di pseudonimin partia...

bej shaka psiko, bej shaka. nuk e ke keq.
po Babasqapi kush esh'??

Drizo, na defton historia, per njerin qe e nisi punen e mbare....duke prere koken....
Dhe thane se veprohet keq...duke prere koka.Por kjo historia e RE na defton se pa prere koka, nuk u beka pune...Ke 100 per 100 te drejte!

Te kuptohet njehere e mire se ata nuk Jane Parti . Ata jene nje Bande rrugecerish , Hajdute e Kusare , Vrases e Kriminele , qe gjithe keto 25 Vjet  vetem Vodhen  Shiten  dhe Pervetsuan Pronen e  Popullit te ndertuar ne ate kohe qe mallkojne  [smiley]   dhe Pasuruan Klanin e tyre dhe Familjet e tyre duke leshuar rrugeve nje inteliDjence nga me mizerablet e me vulgaret ne Historine e Shqiperise per te perligjur veprimet e tyre .

O Deiono e lexo se ca thote Idrizi? Nuk jane konservator thote por hajdute e kusare!

 

Nuk ke nevoje ti besh telefon i prish idriz efendiut miku im. Fjala e tij kumbon si nje jehone therese per gjithe armiqte , na Smokthina ne Terbac.

ore, po ''Shtepine ku lindi Partia'',  kujt i bie ta bej seli te partise?smiley

Azbiut smiley

pse jo Markos?smiley

Se Azbiu do i bente atentat Markos po ta merrte vesh smiley

Nuk kane faj. 

Ne fillim iku Pallati i Pionjerve

Pastaj Shtepia e Fatoseve

Tani duan edhe Shtepine e Oficereve!!!! 

Perparani shoke ti bejme balle armikut, i cili nuk duhet as nenvleresuar e as mbivleresuar.

Dmth vazhdon stoikisht te mos besh as edhe nje koment per lajmin!

Mire, vendosshmeria virtyt eshte!

ate do ta beje Sala laborator muze...

Belul, "shtepia ku lindi partia" eshte nje pallat shume-katesh sot.

nuk ekziston me olso?   as qerpiçi?smiley

Eshte shembur e tera. U bene nja 3-4 vjet tashme ne mos gabohem. U shemb per te ndertuar nje pallat.

Me vjen keq, sepse ishte nje ndertese tiranase e bukur dhe e ruajtur mire (fale faktit qe kishte qene shtepia e themelimit te partise komuniste) dhe do te ishte nje pike atraksioni shume interesante per zonen e Medresese ne Tirane. Se paku ta kishin tranformuar ne nje taverne te kendshme.

Nga ana tjeter, i kuptoj pronaret: do kene siguruar apartamente per vete e femijet.

Duhet te ishte pushteti qendror apo lokal si perfaqesues i interesave jo thjesht te atij pronari por te gjithe tiranasve dhe shqiptareve qe duhet te tutelonte ate ndertese duke ndihmuar edhe pronaret. Nga ana tjeter shteti eshte produkt i popullit, keshtu qe... kthehemi tek pyetja e famshme: Beri pula vezen apo veza pulen?!

pronaret po te kishin ditur do kishin bere me shume para se c'kane marre nga nje hyrje. vec si muze dhe si kafe me taverne per vere, dhe brenda per dimer do benin namin. ''taverna e kuqe'', psh mund ta kishte emrin.

foton e dulles, miladimit dhe te tjereve qe e themeluan ate, dhe ec babe, kjo eshte historia na pelqen apo jo. 

prandaj s'kemi histori te shkruar ne se shkojme pas momentit.

mire thua..  komunistet do kete forever ne Shqiperi, plus pastaj komunistet e botes.. vend pelegrinazhi, kafe, taverne, do kishin grire para te madhe ne makro...smiley

Une personalisht shoh gati nje crregullim psikologjik ne nivel popullor (jashte e brenda Shqiperise).

Eshte sikur ne duam te largojme vuajtjet e te shkuares duke zhdukur cdo gjurme te saj.

mbase  eshte keshtu si thua ti olso, por ke parasysh,   ne disa raste psikologet u sugjerojne  klienteve te tyre qe te bejne nje fillim te ri.. por me plot kuptimin e fjales te ri.. dmth, te ndryshojne pune, shtepi, lagje, qytet, stilin e veshjes, te flokeve etj etj.  ndofta  edhe ne nje fillim te ri deshem te bejme, vecse allashqiptarce..smiley

shqiptaret s'kuptojne qe prandaj e ka emrin histori, se i perket te shkuares, e bukur a e hidhur te jete ka te drejten e saj te kujtohet.

shtepia e partise ishte nje thesar i vogel per te bere para. te gjithe turistet do e vizitonin kundrejt nje pagese. beluli i pari sapo te shkelte ne shqiperi. do hante dhe ndonje tave dheu tironse atje qe te lepinte gishtat.

po shqiptaret s'dine dhe e keqja eshte qe nuk duan te dine ...

eshte nje vendim i sforcuar i kryeministrit hije qe ne Shtator ose ndoshta ne Tetor qeveria e re do ta c'beje. Me vendim te kryeministrit Rama ajo godine do ti kthehet ushtarakeve te liruar per ta perdorur per atraksion sebashku me familjet e tyre se e meritojne. Kaq. PD-s i del dhe i tepron godina ekzistuese, biles te paguajne dhe qirane pronarit ne mos te pirdhen edhe qe andej.

Ishin Gati PD-hi me ura zjarri dhe se si shpetoi pa djegur , pronaret e dine .Gjate gjithe Kohes kercenoheshin me Tritol nga felinet e Palo..es ! Cfare te benin ? Parti qe tu jepte Dekorata "Rene ne krye te Detyres " nukkishte me smiley

Po edhe njeriu me indiferent ne Bote te jete me ate MUT qe hidhnin dite per dite dhe Vazhdojne te hedhin keta qe quhen te PD-hit , nuk kishte zot none ti Duronte pervecse ndonje skene me Vojo Kush !!!!

Parti e bartur nga jeniceret TURQ qe shkatrruan Varrin e Skenderbeut .Kush te munde le te shkoje ne cdo Krahine po vecanerisht ne pjesen malore te Veriut dhe le te gjeje nje Rast kur nje Bajraktar nuk i ka rrafshuar Kullen tjetrit pasi e ka mundur ,Shif Haklajt .Dhe per kuriozitet rrafshimi Kullave te Zaguelit eshte bere nga VENDASsmiley Dhe le te shkoje me tej pa Kulturen e ish komunisteve dhe Parate e tyre te kerkoje nje Varreze  Fshatce !

Po tashtimegjithsedhe Alba me nje zamet ka frymezim ( jo per keq ) perse mos ta kishin ruajtur smiley

ajo shtepi nuk i duron cibanet e huaj.

S'ke faj ti se shtepia e Abaz Ermenjit nuk u rrafshua ,thote Alba me zamete ... smiley 

shtepi e abas ermenjit ishte ne ate cike vend te shenjeruar... 

ngrihej mes malesh/ si kala e lashte...

Tashti njera bije mori paje, pse kete tjetren e ka pjelle lopa gje?smiley

Mire do ishte Hotel Dajti po ec mo aty nuk eshte dhe aq keq.

Une s'e kuptoj pse duhet te lodhet NM deri tek Hotel Dajti, kur ndertesa e Kryeministrise eshte gati. Rames nuk ka c'i hyn ne pune Kryeministria se zyren e kryeministrit e ka qe e ka tek Selia e vet.

Per sport , ne dimer nuk bohet not , deri Veren tjeter me kismet Kryeministrine e kemi marre prape.

Per sport merr edhe Q.Stafen ai per ate pune, po ne po themi ke do bejme Qabene e Re te PD-se. 

Vini nje Bust Enver Hoxhes dhe faljuni per Fiter Barjam ,se si thonte Ali Kastrati ( rp 0 e hante buken me bismilah ,  per tere keto pasuri qe u la dhe qe u bete Milioner QYL .  Na leni ne ta shajme , qe na la thate se do mesojne kalamanet , se duan qumesht kalamanet , se duan drite kalamanet ....e jemi te detyruar te digjojme lloj  Qurasherish sot si bytha te zgjuara e me xhepin e mbushur nga Sali Hajduti  qe bejne dhe si te barazlarguar .Ku ka kreher qe i kreh ata Morra tere jeten si kepusha ne shpine te te tjereve  .PD-hi le te marreKorpusin e Universitetit 

Pse kush do na pengoje do THOSHTE Bradi smiley 

Vetes se vet ja kane dhone palacot eee ?

ncqqq

shkolle mer , sikur shkolle ta kishin bo, se u dergjen kalamajt e tiranes duke shku ne shkolla publike me turne.

ah kta jane gjakprishur, ca tju thush, su ngopen kurre, qe mos i gzofshin jarebi.

Por nga ana tjeter po vrej qe qeka bo nami ktu ke peshku.

Ky Roni m'duket se qeka bo synet, dhe sdi ku ti coje duart dhe shtyp pa fund ke peshku,

Ene ky Endrity shume qeka idhnu per fitoren e Rames paskesh marre kot, qeka bo kaps.

Qetsohuni mre cuna, a ska nai fije plazh qe tju qetesoje ket vere ?

Rekordi i trapllikur s'resht duke u thyer ne peshk smiley

me te mira,

Ruzhi

smiley Nje dite mer hyra ne peshk se e kam bo pushim tere kete kohe, e direkte me coke kokes me re 

qyqja biro, se dija qe e paskeshe pas diten e pare

por sidoqofte

nuk t'bohet me hy me lexu kur shef qe ca llomotisin mo keq se plakat shalethata te lagjes time disa gjasme djelmosha ne peshk. Bir nona vet, komente litar. Ene me i vrime fyllit.

Gati gati po m'merr malli per muhabetet e pleqve te fisit tim, e thojne 100 here i muhabet, por skane vrer nga mrena, tregojne me qejf, sikur po ta rrefejne taze

nejse, si te doni smiley

per vete e kini smiley

Po ne e kemi peshkun si anglezet pijen, kur fillojme, fillojme tamam. Nuk behet nje koment e lihet aty, i shkohet ceshtjes deri ne fund qe pastaj xhibi te vij e te bej peshkrelacionin dhe peshk - konkluzionet perkatese smiley

Ja shife xaken ti, ene komentet i ka sic pi rakine, nje ketu nje atje avash avash, po ne fund te javes ka shkrujt sa te gjithe smiley 

me knoqe.

kishte kohe qe s'nigjoja kesi lloj muhabeti te shtrut.

ktu robt ankohen shum per dalje nga tema, kur kon honger teme sa iu jon fry bulcit. a thu se s'vin per i pare muhabet.

nje ketu nje atje avash avash

me ket muhabetin e terjaqillikut, me ke kujtu njerin ne fabriken e tullave ne Vore, ku kom pas bo stazhin ne ngarkim shkarkim. E qunin Qerim, dhe ishte kolonjar me origjine. Me i moshumi aty. E mire, gjith te tjeret cuna te ri, me yrysh tullat ne ngarkim, kap nga 6-7 periher e hudh ne karroceri. Qerimi kapte 2, max. 3 edhe me i ritem te cuditshem, qe nuk i thoje dot as avash as shpejt. si ore zvicre, pa pushu...

E pra, per cudi, ne fund ishte gjithnji ose baraz ose nje cike para te tjereve smiley 

po vime per i pare muhabet o cimo pra

'muhabet' - jo -  'llafe'

menoj se e di ndryshimin

megjithese, hajt mo , do i dalsh ne ti zot..

vari trapin, muhabete loqesh, me ca merrem dhe une, le te flasin sa te dun, spo m'prish nai pune, perkundrazi me mire pa lexu ppu.

naten megjithmen tashti

muhabet te kendshem

duhet me punu ala per kapitalistet knej.

naten e mire juve banoreve te europes. smiley

Ti ngele duke komentuar muhabetet e loqeve ama dhe pastaj thua me mire pa lexuar ppu, pastaj vazhdon ta lexosh.

Po ti ore justifikohesh te nje anonime interneti?

po humor po bejme o Pako, para se te flejme gjum 

Është shumë herët të flitet se çfarë qëndrimi do të mbajë kryeministri i ardhshëm, Edi Rama

smiley  I implikuari nuk mund te jete i zoti t'i kerkoje llogari te implikuarve. simple

Epo, keto u befshin gjysher e ta gezojne niper dhe mbesa!!! smiley

Meqenese eshte folur shume per lulishtet e zhvillimet e pergjithshme ne Tirane. Opinioni im eshte qe kur tiranen e la komunizmi ne 1991 qe nje qytet ndryshe nga cdo qytet tjeter i rritur ne nje menyre organike. Qendra e tiranes qe boshe, e mbushur me lulishte, jo nga qe kamunistat kishin qejf gjelbersine por nga qe ishin inkompetent e te cmendur, e ineficient. Keshtu qe natyrisht shumica derrmuese e lulishteve do prisheshin kur sistemi do ndryshonte; qyteti do ti ngjante me shume qyteteve te tjera organike ne bote, pra me nje qender te dendur e periferi jo aq te dendur. Tani vetekuptohet prishja e lulishteve eshte si mbushja e kupes. Nje prishet... ok... dy prishen... ok... tre prishen... ok, vjen nje pike ama ku nuk duhen te prishen me. Kjo pika kur fillon e derdhet kupa eshte pakez veshtir ta gjeshe tamam...

E thene ne nje menyre tjeter. Natyrisht qe shumica e lulishteve do prisheshin se rregulla shume te forta kunder ndertimeve jane si nje takse, transfer of wealth, nga njerezit qe kane shtepi me qira ose kerkojne te blejne, tek njerez te cilet jane pronar shtepish. Taksa eshte rezultat i ndalimit te ofertes/ndertimeve, ne nje kohe qe kerkesa ka qene ne rritje. Nga kjo perspektive, ndertimi i Tiranes eshte pozitiv.

Nga ana tjeter, kur lejon ndertim pa kufi krijon nje "tragedy of the commons" pasi cdo person ka interes te ndertoj, te fitoj per vete para nga ndertimi, kurse kostot e ndertimit i ndane me gjithe shoqerine. Per shembull, ndertuesi mbi lulishte merre fitimet, kurse kostot e mungeses se lulishtes e ndane e gjithe shoqeria.

Puna e vetme e bashkise apo Keshillave te Rregullimit, per mua duhet te jete te gjeje ate balancen midis ketyre dy interesave, ku fillon kupa te derdhet....

Sa per shtepine e oficerave, ne pergjithesi, shoqeri te zhvilluara e te pasura karakterizohen nga qe lejojne burimet, ne kete rast token, te perdoren ne menyrat me eficente. Menyra me eficente gjendet direkt nga tregu, ne fakt kjo eshte gjeja qe mbase tregu bene me mire. NGa kjo perspektive, nje shtepi oficerash ne qender te Tiranes ka zero vlere, por gjithashtu nuk ka shume kuptim ti jipet direkt partis demokratike me urdher nga lart. Kjo anashkalon testin/provimin e cila eshte menyra me eficente e perdorimit te kesaj proneje. E njejta gje vlen dhe per ndertesen e PS-se. Mbase rruga ideale do qe te detyroheshin te dyja partite te blenin/ose te paguanin qira mbi pronen.

Pagesa nga te dyja partite per pronen eshte si nje prove qe prona perdoret ne nje menyre eficente.

Ps... nga ana konceptuale, problemi me i madhe ne shqiperi eshte tragjedia e anticommons. Pra, per te njejten toke/prone ka shume zera konfliktuale (too many rightholders)... keshtu qe dhe meqenese toka/prona/burime mund te perdorej ne nje menyre eficente/pozitive nga ana ekonomike, nuk perdoret ashtu pasi beteja/marreveshja me gjithe ata qe kane nje far lloje te drejte (ish-pronare, 7501, ata qe morren prona pas 1991) krijon nje kosto shume te madhe mbi sipermarresin si dhe pasiguri.

Kjo eshte arsyeja pse ne te njejten kohe njerez te forte ecin shume perpara me toka ne shqiperi, kurse kompani te huaja, sidomos ne bregdet e turizem, rasti me i famshem mbase Club Med-i i Frances, kane probleme. Vetem ne shqiperi mund te ndodhi dicka aq e papritur, sa all of the sudden, i gjithe fshati ngrihet duke kerkuar plazhin si prone e perbashket i te gjithe fshatit....

me duket se ca koncepte te qytetit i ke te formuara ne izolim - cfare qytetesh ke pare pervec atyre ne USA? e cfare quan rritje inorganike te nje qyteti e ku e ke pare kete ti? sepse shkaterrimi i hapesirave publike / te gjelberta eshte krim ndaj nje qyteti.

Rritje orgnike ???

Ai muamet aliu do lidhur or tie se ose nuk e di gjuhen shqipe ose ka parasysh thirrjen e babsqapit per zhvillimin e qyteteve "Shurra po lau tre gure ne fshat tim quhet uje dhe pihet " smiley

Ose ai qeka kopuk qe nje antzhvillim te Tiranes e quan difekt te komunisteve qe e lane me Lulishte .ka rrezik te jete kjo e dyta dhe shakaxhi me te madh ne jete time zor se kam lexur smiley

Eh, o nosho, gjithnje biografine ne lidhje me mua, jo vetem tek kjo teme. Organike vs. inorganike, shikoje ne nje spektrum, nga nje ane qytete te rritura me nevojat e njerezeve si motori kryesor e nga ana tjeter qytete te rritura sipas lapsit te burokratit.

Qendra e tiranes qe boshe, e mbushur me lulishte, jo nga qe kamunistat kishin qejf gjelbersine por nga qe ishin inkompetent e te cmendur, e ineficient.

Dmth edhe nji gjo te hajrit qe paskan bo kamunistat e paskan bo sepse paskan qene "inkompetent", "te cmendur" dhe "ineficent"!

smiley

 

He se edhe Liqenin artificial nga injoranca e bene. smiley

Liqenin e kane bere nga pakujdesia. Skishin cbenin komunistat dhe thane hajde hapim nje grope. Kur e hapen gropen ra nje shi i madh dhe u mbush gropa plot me uje...voila!!! Liqeni Artificial i Tiranes!

Pemet i mbollen qe te fshiheshin nga demokratikasit, kur te binin nga pushteti, besoj. Nuk e dinin budallenjte qe demokratikasit nga pylli vinin? 

"Nuk e dinin budallenjte qe demokratikasit nga pylli vinin" dhe qe me vete kishin sepata 

Ai komenti me rritje organike e ku di une ishte nder avokatite me bizarre te barbarive urbane post 90. Per tu mbajt mend se c'eshte e afte te prodhoje gjuha e shkruar.

Se kam fajin une qe kaq kupton ti. Ti mbase mendon se komunistet ishin si te gjelberit e gjermanise, kurse mua me duket sikur me afer realitetit eshte ideja qe qendra e Tiranes qe e gjelber nga pamundesia per ta zhvilluar. Prandaj, Tirana ne 1991, per proportion, kishte qendren me te hapur nga cdo qytet tjeter qe me vjen ne mendje brenda evropes.

Mire mo miree. smiley

Nje tjeter qe nuk di te lexoj. Ore une jame militant one-dimensional si shumica ketu, une flas per spektrume, e per interesa te ndryshme ne konflikt me njera tjetren, e per nevojen per te gjetur nje balanc midis ketyre dy interesave te ndryshme. Prandaj une tek ky forumi kam shkruajtur qe Rama ka bere relativisht (very relativisht) pune te mire ne tirane dhe meqenese shume lulishte u prishen perfundimisht e kthyen ne kulla 20-kateshe gjate kohes se tij. Prandaj me keto fotot ju tregoni me shume se nuk dini te lexoni, sesa i pergjigjeni argumentit tim.

Po pra zhvillim organic.. " Pa rregulla" dhe "restrictions"   tek ajo foto do vesh se nuk ka rruge tjeter

Persa i perket Balance hajde ta diskutojme cila duhet te jete raporti  Godine -Toke . 

Natyrisht qe shumica e lulishteve do prisheshin se rregulla shume te forta kunder ndertimeve jane si nje takse, transfer of wealth, nga njerezit qe kane shtepi me qira ose kerkojne te blejne, tek njerez te cilet jane pronar shtepish.

Ky komenti me kujtoj nji gjo llahtar fare. Ka qene nji oficer nazist i rangut te ulet (nuk me kujtohet emri) qe e denune ne Nurmeberg per krime ne kampin e Treblinkes. Nejse, fillo prokurori tu lexu gjith pathos aktakuzen tu numru krime nga me monstruozet nji nga nji. I vje rradha oficerit me mbroj veten, te gjithe kishin nje fare pritshmerie qe edhe ky do fillote ti bite violines se kam zbatu urdhrat etj etj. Nji tu cu tjetri ne kome pa ju dridh qerpiku dhe tha: What happend in Treblinka was only natural, what did you expect?

Ah po titulli i librit eshte "Hitler's willing executioners"...masterpiece!

 

Me thoshte njehere nje bashkepunetor qe i pari ne nje diskutim qe perdor hitlerin eshte ai qe ka humbur diskutimin. Natyrisht gjithashtu tregon qe nuk ke kuptuar per ate qe kam folur, pra per dy interesa te ndryshme ne konflikt me njera tjetren. Qe puna e bashkive/qeverive eshte te gjenje ose te ndertojne mekanizma te cilat gjejne balancen midis tyre.

Nejse, jo ti, por mbase nje me i zgjuar se ti i hedhe nje sy ketij artikulli nga dy ekonomist anglez mbi taksen qe krijohet nga rregulla te forta kunder ndertimeve. Ed Glaeser gjithashtu ka folur shume per kete, sidomos mbi suksesin e Cikagos nga liberalizimi ne lidhje me ndertimet.

Dhe njehere. Meso te lexosh. Eshte nje skill i rendesishem ne jete, ne cdo fushe. Gjithashtu une theme te mos kete parqe (pra meso te lexosh!!) por qe qendra e Tiranes qe e pazhvilluar. Tani per shembull, be nje google images te London Downtown, Athens downtown, Saloniki Downtown etc... dhe me thuaj per rezultatet.

Muho ti vjen nje cike i Leshte prandaj te ngacmoje une ty ndonjehere.smiley,  Po ne shqiperi nuk ka ngel asnje park. downtown apo uptown si ta duash ti. Nejse.. shnet smiley

PS : e kontrollove c'do te thote ghetto ne fjalor..smiley  http://www.thefreedictionary.com/ghetto

Shume me ngacmon galile, shume. Nuk ka nevoj ta kontrolloj ne fjalor fjalen ghetto, e di. Ne pegjithesi, usually, perdoret per zona te varfera, por ai nuk eshte i vetem kuptim i detyrueshem; mund gjithashtu thjesht te tregoj nje zone ku nje pjese e shoqerise izolohet nga pjesa tjeter. Hotel Dajti nuk ka kuptim si zona e varfer ku mbanin te huajt, por si zona e ndare nga pjesa tjeter e qytetit ku mbanin te huajt.

smiley  , Te thashe qe po te ngacmoje.. smiley Nuk ka rendesi me se c'kuptim tjeter ka ghetto. e rendesishme qe rreth 99.99999% e perdorin ne kuptimin " pejorative "  Ta thashe edhe me larte nuk ka pike rendesi thjesht po te ngacmoje... smiley

Dhe ajo nuk e perdorte ashtu mo vella kur fliste per Dajtin. Autori origjinal nuk e kishte me kete kuptim, dhe Laura e Peshkut e citojti gabim.  Prandaj konteksti ka rendesi. Per shembull, une kur theme the Hamptons are such a rich ghetto ti kete duhet ta kuptosh si Hamptons jane te izoluar nga New York, e nuk duhet te te shperthej koka nga qe truti nuk te compute rich dhe ghetto bashke.

 nuk ka prob. muho  "don't worry by happy"  .. eshte e premte... yessssss

downtown London smiley

prandaj thashe izolim

Me thoshte njehere nje bashkepunetor qe i pari ne nje diskutim qe perdor hitlerin eshte ai qe ka humbur diskutimin.

Ok e pranoj...humba. Gjithsesi kjo nuk e zhben faktin se ne kete bote ka njerez qe Treblinka u duket brenda zhvillimit normal te Europes se 39-45, ashtu si dhe ka njerez si puna jote qe xanja e Shtepise se Oficerave nga Partia Demokratike u duket brenda zhvillimit normal te Shqiperise se pas viteve 90. 

 

Dhe njehere ti nuk di te lexosh. Une fola per dy interesa ne konflikt me njera tjetren, solla dhe nje persektive e cila flet kunder land constraints tek artikulli me lart. Keto jane debate pa zgjidhje ideale e shume te veshtira, pra nuk jane per ty.

Dhe njehere ti nuk di te lexosh.

Po hik o mbushu andej!

Rono, ne fakt une ketu mendoja se do kishim dicka te perbashket, pra nje renie dakord ne lidhje me Ramen, por mesa duket sindroma e analfabetit funksional nuk te la. Prandaj shkruaj qe kjo eshte nje skill per jete. 

analfabetia funksionale nuk kategorizohet si sindrome. Mos perdor fjale qe nuk i kupton.

Më duket se nuk paske kapacitet për të kuptuar atë që ka shprehur muhameti më lartë.
Tani ti mund të insistosh, dhe madje, mund të shkosh edhe tek ndonjë i afërm të kërkosh këshillim nëse ajo lulishte ekzistoi ngase mbeti ashtu, pra në pamundësi ndërtimi, apo ngase u la ashtu qëllimisht...

me shumë gjasa është ajo e para; kjo duke parë ngërçin ku kishte mbetur Shqipëria diktatoriale, jo vetëm në ndërtim por në tërësinë e vet zhvillimore.

Sepse, tek e fundit është ndryshe kur një lulishte mbijeton në një kohë kërkese e oferte ndërtimi si kjo e sotmja, dhe ndryshe të mbijetosh, apo të ngelesh e virgjër, kur i gjithë trualli, është i virgjër, ngase ekonomia, për arsye që nuk i analizoj dot, është e thatë si Sahara dhe nuk lëviz dot as një qime.

Dmth edhe nji gjo te hajrit qe paskan bo kamunistat e paskan bo sepse paskan qene "inkompetent", "te cmendur" dhe "ineficent"!

way to miss the point

Rono, kujdes me keto citimet jashte kontekstit se te dalin si te doli il ducja me valonen... jo per gje. Nejse, nuk eshte suprize qe nuk kuptove gje....

si doli ducja mer se nuk e di.

Sic te dalin gjerat zakonisht rono. Te pakuptuara e te lexuara ne menyre te gabuar.

NGa kjo perspektive, nje shtepi oficerash ne qender te Tiranes ka zero vlere.

Nuk hyne fare ne pune ketu rregullat e tregut, por dinjiteti i shtetit dhe shtetareve. Shtepia e oficereve eshte e vetmi vend ceremoniali per njerezit me uniforme i ngelur. Eshte e vetmja hapesire ku kryhen promovime, perkujtimore, konferenca, simpoziume dhe sidomos homazhe. Eshte pjese e rendesishme e protokollit te shtetit me nje llaf.

Nese ky insititucion do te kthehet ne e "e xanun", s'eshte asnje cudi. Kjo do te mbyllte denjesisht ciklin e perdhosjes se shtetit qe ka filluar tash 8 vjet.

Shiko une nuk mund te hy nga amerika ne detajet e nevojave te ministrise se mbrojtes. Mund te theme ama qe koncepti i shtepive te oficerave qe dicka qe kishte me shume kuptim tek ai sistem ku nje % e konsiderueshme e popullsise ishin oficera + prestigji/fuqia e lidhur me te qenit oficer. Sonte, nuk ka aq kuptim, dhe sic nuk ka shtepi policash/administratoresh/zjarrfikes/mesuesish etc, nuk ka shume kuptim te kete shtepi oficerash. Oficeri, dhe ushtria ne rast se kthehet/eshte kthyer ne ushtri profesionale eshte nje pune, jo shume ndryshe nga puna e policit ose mesuesit.

Do terhiqesha nga pozicioni im ne rast se ne shqiperi kishte veteran lufteje; veteranet per sakrificat qe bejne ju takon dicka me shume per ti mbeshtetur ne shoqeri. Por ky nuk eshte rasti ne shqiperi.

Nuk jane njesoj. Mesuesia eshte pune burokratike. Ushtria teorikisht ve jeten ne rrezik (psh ushtaret shqiptare ne kuader te Natos ne irak e afganistan). Eshte peofesion me rrezik. Ne shba veterant e kuftes pervec spitaleve te tyre kane dhe favore ne punesim per sherbimin ndaj shtetit. 

Prandaj bera nje exception per veteranet...

E bukur se Top Channel po denoncon te njejten praktike, qe ka ndjekur vete me marrjen me qera te ambjenteve te Piramida ose tek ish-ekspozita Shqiperia Sot dhe per te cilen u keputen me denoncime e protesta deri sa ja liruan ish pronareve. Kur thone "Karma is a bitch"

Pervec faktit qe Top channel ka marre me qira 10% te nderteses, vetem zyrat nga krahu i pasme, dhe e gjithe pjesa e ekspozites ka qene gjithnje ne pronesi te shtetit, per veprimtari nga me te ndryshmet, para se ta prishte jozefina, dhe e gjithe lulishtja rrotull ka qene e lire per publikun, ti mendon se nese kjo qe po ben PD eshte gje e jashteligjshme, domethene?

Ajo te ekspozita nuk eshte prone e shtetit, por e privateve qe nuk gezonin token e pronen e tyre se komunistet perveç se ja grabiten per 50 vite vazhdonin t'ja mbanin te bllokuar me neokomunistet e rinj. Por fale presioneve dhe qeverise demokratike e moren me ne fund smiley Ashtu sic kane marre shume ish-pronare shtepiat dhe vilat qe ishin te bllokuar prej komunisteve dhe sot i kane tyret fale dekreteve te qeverise demokratike dhe Sokol Olldashit ne veçanti smiley 

Per rastin ne fjale, pershtypje ime eshte qe behet fjale per nje abuzim me pushtetin dhe pronen publike.

...jane zhdukur e thashe per delikatese. Sepse i kane grabitur m'u nen hunde te pronareve tane syleshe. Por ne iu pergjigjem me grushtet tona t'fuqishme. Viva Sulce. 

Pra ju po thoni se PD-ja do marre me qira Shtepine e Ushtrise? Une kujtoja se mos qeveria ja dhuroi PD-hit per fare. Shyqyr o hunder se me qetesove. Duke filluar nga Janari i 2014 qeraja per m2 per pjesen e godines do te jete 3 Euro ne muaj dhe per oborrin veten 1 Euro ne muaj. 

Nuk e di sheme, ndoshta me qera 2mije leke ne muaj si TopChannel, ndoshta jo. S'e di. 

Di vetem qe eshte nje simbolike e fantastike smiley Nje strukture e nje istitucioni simbol per diktaturen komuniste, e cili kthehet ne seli te partise te pare te lire dhe demokratike ne Shqiperine pluraliste. smiley 

Nqs doni te flisni per Tiranen e Rames, e verteta eshte se e ka dorzu mbase 100-here me mire nga çka qene kur e ka marre. Ama, Rama ka bo pare me lejet e ndertimit dhe mbi te gjitha, ka bo ndere te cilat e sollen ketu ku eshte sot. Qe Rama o i zgjut, o! smiley Puna o se o i zgjut per bythen e vet, pothujse identik si paraardhesi i tij Kryeministri.

 

Por dhe te beni keshtu vetem se PD si force ushtarake e bazuar mbi militantizem, ka marre shtepine e ushtise, nuk ka lezet! E meritojne, dhe ta gezojne!

hahahaha, 

how appropriate, how fucking appropriate.

i duhet dhe zabeli rrotull shpise qendrore ktyne barive t'pd-se per me lshu bagtine me mrizue. 

aty do mblidhen tufat e demostrusve mbasi t'thyjne xhoma e tjeglla neper tirone, pa dale viti-ketu do jemi.

si organizate paramilitare qe jane, pd-se patjeter qe i duhej nje territor, ku policia do e kete te veshtire te hyje pa krijuar nje gjendje te pakendshme face-offi.

ed rama bon mire ta anulloje kete tmerr pa zone rronje, se si kullat e malcise kane per ta bo, me te gjitha wistles and blows.

me roje e me karakolle. ktu do jemi. 

Qabeja ka nevoje per hapesira, te nxeje hordhite qe vijne per Haxh.

.Edi Rama do beje gjene me te shkelqyer me nje vendim ti mbledhe te gjitha partite Kryesore ne nje ndertese dhe ta cilesojne Ndertesa e Partive .Hyrjet mund tua vecoje se mos zihen me njeri tjetrin .Tu vere dhe nje Polic ne hyrje .Nje perfytyrim pak ashume si rruga e ambasadave . Gjeja me shkelqyer do jete se do shuhen keta ham Humsit me zhvillime urbane dhe nuk do kete me Lesh Derstile nga rrenjasij .Po si duket ne jemi ballkanas dhe na pelqen te tjerrim pambarim Gomarlleqe, sikur zbuluam per here te pare rroten !

Dhe xhibolja mos te kete merak per mungese Leshi .ka filluar ne mode ankandi per lesht e Ainshtainit , Elvis , Xhekson e me rradhe smiley .Le te hap ankand edhe per Lesht Zogut Enverit , e me rradhe .per te saliut ete jete e kujdesshme se mund ti shesin lesh QENSH !

Kodheli: “SHQUP-i do t’i kthehet ushtrisë” 

“Ky vendim është marrë në mungesë të plotë të transparencës. Nuk është shpallur në faqen zyrtarë të Kryeministrisë. Ajo që është më e rënda dhe më e rëndësishmja është marrë në shkelje të ligjeve dhe Kushtetutës sepse SHQUP-i konsiderohet një unitet ushtarak që është pjesë e një plani të shpërndarjes të Forcave të Armatosura të Republikës së Shqipërisë. Duke qenë pjesë e kësaj liste duhet të merret një miratim i Presidentit të Republikës së Shqipërisë, njëkohësisht i Shefit të Shtabit të forcave të armatosura pa përjashtuar këtu Ministrinë e Mbrojtjes”, thotë zonja Kodheli. 

Ajo shton se vendimi shkel hapur ligjin 8671 datë 26.10.2000, i ndryshuar me ligjin 9194, datë 19.2.2004, ku në piken 3 thuhet se Komandanti Përgjithshëm i Forcave të Armatosura, “miraton planin e vendosjes dhe përhapjes së Forcave të Armatosura në kohë paqeje….” 

Mimi Kodheli deklaron se gjatë një bisede telefonike që pati me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneral Gjunkshin për këtë çështje, ai i ka pohuar se nuk ka firmosuar asnjë shkresë për nxjerrjen jashtë inventarit të pronave të Ministrisë së Mbrojtjes të ndërtesës së SHQUP-it. 

“Unë kam kontaktuar e Shefin e Shtabit më shumë se një rast dhe kjo gjë nuk ka ndodhur. Gjë që më bën të besoj se kjo VKM, ky vendim i marrë dje nga ana e qeverisë është plotësisht në shkelje të ligjeve të shtetit shqiptar”, deklaroi Kodheli. 

Per me teper: Top Channel

mos valle lulka do te jape pershtypjen se tani qe e beri sala kryetar do ti ''nderroje fene'' pd-se!!

as ndertesen qe vjen era perc nuk ja do me saliut!

po per nderrim emri te partise se sales ka ndonje mendje?

Nuk ka mo Shtepia e oficereve, tashi eshte shtepia e demokratit! Kjo eshte e perkohshme, se shume shpejt do kete nje ndertese racionaliste shume intelektualisht te arrire se sa La casa del Fascio. smiley

Qendra e tiranes qe boshe, e mbushur me lulishte, jo nga qe kamunistat kishin qejf gjelbersine por nga qe ishin inkompetent e te cmendur, e ineficient

Une mednoj se kjo duhet te behet Logo e PPU per te gjithe Antikomunistet e Oreve te para , te dyta , te treta dhe me vone .Te pakten te kuptojne te gjithe se cfare kane ne mend kur bejne analiza rrenjasijte ! Xhibolja mund ta vendose ne ARKIVE si thenie Gjith shekullore smiley

ty te paska hedh Enveri seren e keqe, se sikunder ai qe librat i lexonte "nje fq po nje jo" edhe ti ashtu i ben citimet...

do te ket zen lemza smiley

Ku hy ti Bunkero ke veteran lufteje i atij rrenjasiut qe di si eshte Shqiperia apo ke ata  te Enverit qe i ka lene me nje vrime ne mes si bunkeret ,vetem per Orgji smiley

Dhe mos u fut ne te "medhate " , u ka leshu Babasqapi vetem per Ksehasje deri ne shtator dicka si  intermexo , jo me shume.Tani me kete nuk dua te te tremb se mos murzitesh dhe iken smiley Po mbas shtatorit kemi me shume profesionist se ty .Ka rdhe dhe Sigurimsi qe dor rije me duket !

 

ee?

muhametali t'paska ra dilli n'kok? vapa modhe sikur ishte vetem knej nga evropi,çne anej nga amerikasmileye paske mush temen gjith komente gallat.

Qendra e tiranes qe boshe, e mbushur me lulishte, jo nga qe kamunistat kishin qejf gjelbersine por nga qe ishin inkompetent e te cmendur, e ineficient.

kjo eshte spektakel smiley

Sa per shtepine e oficerave, ne pergjithesi, shoqeri te zhvilluara e te pasura karakterizohen nga qe lejojne burimet, ne kete rast token, te perdoren ne menyrat me eficente. Menyra me eficente gjendet direkt nga tregu, ne fakt kjo eshte gjeja qe mbase tregu bene me mir.

kjo hyn ke kryeveprat. do kishe te njejtin mendim per ndonje prone tjeter funksionale te shtetit? apo e ke vetem specifikisht me pronat e ministris se mbrojtjes??

Mund te theme ama qe koncepti i shtepive te oficerave qe dicka qe kishte me shume kuptim tek ai sistem.Do terhiqesha nga pozicioni im ne rast se ne shqiperi kishte veteran lufteje; 

po pse mer momo ushtria esht si breket qe ndrrohen sa her ndrrohet pushteti simas teje?cdo te thote qe tani osht profesioniste qe ata qe e kan bo me detyrim skan mo as i te drejt? dhe kjo puna e veteranve,nuk m'rezulton akoma e shpartallume apo e kapitullume ushtria shqiptare,perkundrazi ka nje histori t'lavdishme qysh se ka lind.deri tashi osht ne radhet e fitimtareve te L2B(rrjedhimisht ka edhe veterane vlera dhe histori per te tregu) dhe akoma ska hum nai luft se shonci ka dash qe sna ka shkel i huji me luft akoma. do isha kurioz si do ma argumentoshe diçka te kundert

smileysmiley

o oficer.... smiley

te ndertun per tjeter pun po t'kan perdor gjithmon per tjeter.smileymos u merzit e nis i gjo dhe perfundon tjeter per tjeter

ashtu biro ashtu...

C'ke me te o vlla .Ai eshte si ai Plaku al pazzarit qe kishte bo .....shkolle  Ohuuuuuuuuu smiley

Ka nigju qe eshte hap i Blog , mori vesh qe eshte munde babasqapi dhe tha pse mos te vej dhe une i dore ne vesh ...Ohuuuuuuuu smiley Lere se ka llaf muhabet , e prish pak me Orgjine po aty e kemi po prape kur del nga andej , me dore keveshi eeeee ? O huuuuuuu ! smiley

o?o

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).