Në orën 10:00 në Pallatin e Kongreseve kanë nisur homazhet, në nderim të Heroit të Demokracisë Azem Hajdari. 15 vjet pas humbjes së jetës si pasojë e një atentati pranë selisë së vjetër të PD-së, Azem Hajdari do të prehet në varrezat e Dëshmorëve të Kombit. Ceremonia është organizuar nga Bashkia e Tiranës. Personalitete të politikës miq por dhe qytetarë të thjeshtë po i japin nderimet Dëshmorit të Demokracisë. Nëpërmjet një deklarate për shtypin, njoftoi dje se personalitete të larta të jetës politike nga Shqipëria dhe më gjerë, kryetarë të partive politike, studentë të Dhjetorit ’90, intelektualë, miq, shokë e kolegë, do të zhvillojnë homazhe në orën 10:00, në Pallatin e Kongreseve e, më pas, në orën 12:00 do të bëhet përcjellja dhe ceremonia e varrimit për në varrezat e Dëshmorëve të Kombit të eksponentit kryesor të Partisë Demokratike Azem Hajdari, vrarë 15 vjet më parë në një atentat në Tiranë.

(a.ç/shqiptarja.com)

180 Komente

wtf

Një veprim të tillë duhet ta bënte qeveria qendrore e jo ajo vendore. Gjithsesi Azemi e meriton të prehet në vend të shenjtë. Jam kurioz të shikoj nëse K/ministri i mandatuar do marrë pjesë apo jo?

Zakonisht ppu keto tema i fuste te acarim nervash cfare po ndodh me ppu ?

S'besoj se acarohet njeri nga kjo..I pakuptueshëm diversioni juaj Cen

je i sigurte se peshkataret nuk do acarohen ???

Varet nga lloji i peshkut, s'besoj se ka peshkaqenë këtu, blogu ynë është detar e jo oqeanik smiley

eshte vizionar i qarte smiley

Azem Hajdari tribun i demokracisë

Anëtari i Kongresit amerikan Eliot Engel paraqiti në Dhomën e Përfaqësuesve një deklaratë për të nderuar Azem Hajdarin, udhëheqësin e lëvizjes për demokraci në Shqipëri në 15 vjetorin e vrasjes.

Përmes fjalëve dhe veprave, thuhet në deklaratë, Azem Hajdari tregoi se liria nuk dhurohet, por fitohet me përpjekje, vendosmëri dhe besim.

Pak më vonë mbërriti për homazhe dhe kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, që foli për gazetarët pasi kreu nderimet pranë eshtrave të Hajdarit.Meta tha se do plotësohet ëndrra e Azem Hajdarit që Shqipëria të jetë si e gjithë Europa.

“Sot është një ditë e rëndësishme, është një ditë homazhi dhe kujtimi për simbolin e lëvizjes së dhjetorit, e cila ktheu faqen e Shqipërisë përmes thirrjeve “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”.

Azem Hajdari do jetë i paharrueshëm.

Është edhe një ditë angazhimi për të plotësuar ëndrrën e tij që Shqipëria të jetë si e gjithë Europa.

Ai nuk e kurseu guximin e tij, kurajën e tij, duke rrezikuar gjithçka.

Unë jam i bindur se të gjithë ne të tjerët do na duhet vetëm të tregojmë më shumë përgjegjshmëri, në mënyrë që ëndrra e tij dhe e Studentëve të Dhjetorit të bëhet realitet sa më shpejt që Shqipëria të bëhet anëtare e Bashkimit Europian,” tha Meta.

Eliot Engel mirë bëri por deklarata e tij mendoj se është bërë thjesht për përfitime politike nga ana e tij nga lobi shqiptaro-amerikan..Ky është thjesht mendimi im sidoqoftë kapo!

Ku është kryeministri Edi Rama sot? Pse nuk nderon Azem Hajdarin?

Iniciativa, energjia  dhe pasioni i Azem Hajdarit i hidhte vdekur keta frikacaket qe flasin dhe hedhin valle tani  me "modesti" dhe cinizem.

RIP Azemi Hajdari

keshtu jemi ne shqipot , kalova lumin edhe

pikerisht ,zilia per Azemin nuk ka kahje politike ,eshte zilia e depresit ndaj atij plot jete ,zilia e cingunit ndaj bujarit.zilia e tymit lazaratas ndaj eres se kthjellet te bjeshkeve.Mjafton kaq qe Azemi te nderohet...si jeriu plot jete e deshire per te jetuar.

+100

Edvin Kristaq Kriminel Rama  ishte duke kontrolluar plaget qe i lane banditet e .....kur e goditen me leva per te mire te Demokracise ne '97 ! Prandaj do kete munguar them !  Mijra   te tjere qe nuk e paten fatin te goditeshin me leva por me plumba reale , dhe  qe ne keto dite nderohen me lule  Lule nga  te dashurit  e tyre mbi varre . Dhuratat dhe nderi qe u bene  Dhjerokratet e Qenit Berisha me shkermoqjen e Shtetit , ashtu si dhe te ndierit Azem !

+1

Nuk e di pse po e varrosin ne varreza te deshmoreve pikerisht pas 15 viteve, si duket ka kaluar nepermjet nje procesi lumturimi or s.m.th? 

Simbolike e kote, xhanem si cdo simbolike tjeter 

U desh te vinte ne pushtet Rama qe te varrezadeshmorohej Azemi, se sa qe Berisha ne pushtet, snuk.

#Rivarrosje

Po mire dhe Berisha kontribuoi ne kete ceshtje duke e vrare Azemin para selise se vjeter se pedhes..

Thone qe fantazma e Azemit e torturonte aq shume sa vendosi te ndroje dhe seline qe ti shmangej

Ku ishte Rama sot more xhibi?

Bene homazhe, presidenti, kryetari parlamentit, mungonte kryeministri...pse?

o xhaelga o kush e vrau Azemin mo? Te vetet apo Fatosi?

Nuk jam hetues or mik, pse sot ne homazhe perkrah presidentit dhe kryetarit te parlamentit nuk ishte kryeministri Edi Rama, te pakten te shkonte si ishpjesmarres i levizjes se djetetorit 1990.

Edin e kemi zgjedhur kryeminister per te punuar per te miren e te gjitheve. Nuk ka kohe te tepert ai te respektoje tekat e saliu-t qe permbushen nga injorantet. 

I vdekuri i nxjerrë kështu pazarit nuk është veçse një zombie, i zhvdekur por pa gojë; që nuk flet dot as përgjigjet as falënderon dot për nderimet që i bëhen, as i refuzon dot ato që i kërkohen; as i përgënjeshtron dot ato që thuhen për të. Dhe Edi i di keto. Po ti o xha Mati pse nuk erdhe per ta respektuar ndrimin e vendbanimit te mbetjeve trupore, apo nuk jua sponsorizoje udhetimin PD-hi!

Ju nuk e zgjodhet Edin, me 65 deputete e late si ne 2009, Edi eshte nje kukull ne doren e Ilir Metes, te pakten Iliri u tregua sot burre shtetit, beri homazhe nuk u fsheh si Edi....

Respekt Azem Hajdari.

Viktime e krimineleve socialiste me uniforma policie (Fatmir Haklaj, Jaho Salihi and Co). 

dmth e Fatos Nanos?

Dmth nuk po vazhdoj. Po i permbahem vetem fakteve. Azem Hajdari u vra nga eksponent te policise shtetit, shefa komisariati, rrugores te emeruar nga qeveria socialiste.

sigurisht smiley

Hunter, po te jesh njeri serioz, te pakten nuk duhet te flasesh per shtet ne ate periuddhe te pas '97, po per disa njerez qe paguheshi si administrate... se raste te tilla ka plot... e nuk duhen ngaterruar me shtetin....

Keto ishin pra shteti i socialisteve ose te pakten nje pjese e tij. Zani Caushi, Fatmir Haklaj, skafistet etj. Nuk kemi pse ta injorojme. Kane qene pjese e shtetit, na pelqen apo s'pelqen. Dhe ishin keto bandite me uniforma qe vrane Azemin. 

Cila ishte Arsyeja qe u vra Azemi ? 

Atij nuk i intereson arsyeja se nuk eshte nga ata qe arsyeton andaj mos i bej pyetje te tilla. 

Per lufte influence. Ne Tropoje, per te kontrolluar nje zone e cila mbeshteste Sali Berishen, atehere Partia Socialiste gjeti zgjidhjen te mbeshtetej ne kriminele lokal (te denuar qe perpara per vrasje eh) dhe i dha pushtet duke i veshur police. Azemi ishte gjaknxehte, territorial dhe perplasja ishte e paevitueshme. Azemi i ka denoncuar ne parlament per kriminela qe kontrollojne policine, me shume gjasa ka mbeshtetur rival te Haklajve e kshu me radhe. Versioni im. Por gjithe keto jane supozime. Faktet jane e kriminele te veshur police nga socialistet vrane nje deputet demokrat dhe deri shume vone nuk i penguan, arrestuan (derisa u shfarosen mes tyre).

lol, ore ky versioni yt qe e vrane socialistet nuk qendron mo. E ka hudh poshte sala vete qe para 7 - 8 vitesh. Me je bo si ai ushtari japonez ne luften e dyte boterore qe kishte ngel  i vetem ne nje ishull te Paqesorit dhe pas nja 10 vitesh kur disa njerez zbriten ne kete ishull, ai i qelloi me bresheri se kujtonte se ishte akoma ne lufte. O gjahtar thirri mendjes apo nuk ta varr mo ajo?

sheme, te kerkoj te thuash cfare po them une, cfare kane thene sala, e cfare vlere ka per mua kjo, i bie gjate. Faktet jane keto. Nuk te pelqen? S'ka problem. Pune per ty. Ne fund te fundit po mohoni disa mijra te vrare e internuar. Cfare peshe ka nje me shume, nje me pak? Asnje.

Njesoj si shteti i demokrateve qe vrau per "arsye shteterore " 4 qytetare ne shesh.... duhet ta bejme kete paralelizem...??? smiley  per te mos fol edhe per Trebicken e gjore e ndonje tjeter......smiley Nuk di a dalim barazim hunter....????

Jo keto paralelizma absurd beji ti, se nuk me duket kshu.

ore alidems qenke me grushtin lart ti.. gjithsesi po te them qe shqiperia e 98 edhe pikerisht ajo pjesa veri-lindore e shqiperis kishte dal jasht kontrollit... nqs nuk e pranon me thuaj pak cfar ndodhi me turpat e FARK-ut kur po ktheheshin ne kosove...

Une e di sikur Azemin e vrane Haklajt per pune hasmerie. (Haklajt e quanin pergjegjes Azemin per vrasjen e djalit te tyre tek shoqeronte nje oficer te UCK).

Cne Azemi deshmore i kombit?

...per te mbushur kuotat e PD-s....j

Sa here do ti bejme keto muhabete qe ti o komunist te kuptosh se tregtia e kripur e armeve dhe ajo e meparshmja e naftes me serbet behej per te mire te ketij kombi?!

nuk nderohet per momentin e renies, por per ate te ngritjes. kot i ngaterroni gjonat.

nuk pati heronj me te mire se hajdari ndrrimi i sistemeve. nuk mund te jene heronjte me te mire se procesi. dhe procesi e do heroin me se s'bo. nuk shof problem ktu.

ajo qe eshte acaruese per mu qendron ne faktin qe heronj te mirefillte, qe u vrane me patllake ne dore, idealiste te Zoti, te kulturuar deri ne habi (sidmos per moshen), si qemali, tallen e quhen si te vrare per motive te uleta, nje me hodo leckamane, prej pikerisht atyre qe bejne cmos per glorifikimin e nje figure krahasimisht opake dhe kulturalisht tejet mediokre si Azemi. Kjo po qe eshte e pakuptueshme dhe me nje dystandartsh te llojit te vet, qe i eshte ngjitur mendimit shqiptar si zgjebja.

Per ate te ngritjes? Nese e ke per kete "per merita te padiskutueshme ne organizimin e studenteve qe solli renien e komunizmit e vendosjen e pluralizmit ne Shqiperi", i bie qe ta meritoje goje orizi...

well, per ato pak jave. duhet me qen i gjere robi. ne mos paci heronj gjeni, ia rrembeni atij qeni.

problemi fillon kur nis tregtia e heronjve si e flamujve te koliqit ( e tipit dushk per gogla ) - une i kam heronjte me te mire se ti, heroi yt ashtu, kurse i imi keshtu. degjenerohet puna ne nje sherr vjehrrash per femijet qe kushedi se ku po i japin drejtim punes per qejf te vet. pra ajo puna e panteonit te rralluar prej druvareve qe presin qesim, pasi nuk e rruajne per rojtarin e pyjores, del pak a shume si nje damke (e jo vecori) kombetare. nuk na gje e keqe nga heronj gjysem te rreme (ata ashtu jane te gjithe!!!) E keqja na gje kur pislliqet tona ia projektojme simboleve perkatese, edhe i veme heronjte te zihen te radha e qumshtit. I bejme si "gra te liga" (me fal frengjishten, se femer te keqe s'ka!)

nuk nderohet per momentin e renies, por per ate te ngritjes. kot i ngaterroni gjonat.

Qyqja none me ket llogjike ene Vehbi Alimucen e VEFA po e varroskan te varrezat e deshmorve! Se edhe ai momentin e ngritjes e kishte goxha te rendesishem per kapitalizmin shqiptare. Momenti i renies ha debat por  nese fokusohemi te ngritja Vehbiut i takon plotesisht me qene te varrezat e deshmorve. Fundja ne per at kapitalizem u kacafytem me kulshedren e kuqe!

duhet te nise nje fushate rehabilitimesh, them une. njerezi e duhur jane ne pushtet tani. koha e mullahut te pabese iku. smiley

Cimo, gjeja mer nota te forta makabriteti kur e mendon qe me vendim gjykate Izet Haxhia (ish bodyguard i pare i Berishes) eshte denu per pjesmarrje pasive ne vrasjen e Hajdarit. Me vendim gjykate, jo thashetheme jo po Qemali jo po leshi jo po preshi...vendim gjykate lale. Dhe...akoma me makabre bohet gjoja kur te vje hunter ose ndonji cop mishi tjeter dhe duke shoqeru cdo rrokje te "u vra nga persona me uniforme policie" me nga nji te rame me cok tavolines, dalin ne konkluzionin se e vrane socialistet. 

 

O gomar, Izet Haxhia, truproja i Sali Berishes eshte denuar si pjesmarres ne vrasjen e Azem Hajdarit, me te drejte. Izet Haxhia e nxori ne kurth Azemin, sepse ne grupin e vrasesve te tij, ne makinen shoqeruese te Fatmir Haklaj ishte daja apo xhaxhai i tij, shefi rrugores. E perdoren Izet Haxhine, nepermjet dajes se tij, polic edhe ai, si vegel per ta nxjerre jashte godines Azemin. Capito gomar 

O gomar, Izet Haxhia, truproja i Sali Berishes eshte denuar si pjesmarres ne vrasjen e Azem Hajdarit, me te drejte. Izet Haxhia e nxori ne kurth Azemin,

smiley smiley smiley

po pra, e lexove deri ne fund? se ne cfare mrredheniesh ishte me shefin e policise se Tropojes I. Haxhia? lol cfare trolli

etiketimi "gomar" me duket i pabazum. nuk pashe mbas gjithe davase qe ky robi (te forte jeni qe i mbani mend si emra) te mos ishte me roje personale i sales.

kjo dhuna verbale sado qe nuk te bon asgjo, bohet e bezdisshme kur ne nje vend shkohet per qejf e muhabet. ket a e kupto?

shiko sa i sforcum je: thu "lol" dmth laugh out loud, dhe pastaj shfryn "cfare trolli". nji deformim i skajshem ky, dhe nji zor ne komunikim, qe s'ke pse ja bo vetes, kur nuk te detyron gjo.

Nejse une mendoj qe fjala "gomar" e perdorur nga Gjahtari nuk eshte sharje por thjesht nje perkedhelje nga ato qe zakonisht e bojne femrat kur ju vardiset ndonje mashkull duke ja kerkuar pa teklif. 

emigrant, 

po deshe mos nderhyj. Personi ne fjale eshte nje troll, 90% te komenteve i ka jashte teme apo percmues, denigrues. Nuk e di si lejojne admin pa i bere ban. 

Une shpesh, mundohem te evitoj te tille, pervecse kur me perdorin komentet per te treguar apo sajuar gjera te paqene. Rasti me siper eshte i tille, prandaj e quajta te nevojshem ti shpjegoj trollit ne fjale, qe I. Haxhia perpara se truproja e Sales (cka shkon ne pohimin e tezes, Azemin e vrau Sali) eshte nip, bashkpunetor i njerit te vrasesve te Azemit, uniforme policie edhe ai mes te tjerash. 

Kaq se u zgjata shume

+1 e mendoj krejt keshtu

zgjatu sa te duash, une te lexoj akoma. tjeter pune ne jam dakord apo jo.

Roni nuk besoj se ka nevoje per kend ne te folme e ne te shkrujtme - di qe po ben edhe graduate school ketu per ate gje. une e kisha te dhuna verbale, qe ka kaluar ne amok ne kete blog. natyrisht ti nuk je ndonje eksponent i dhunes verbale, qe ka larguar e po largon jo pak njerez nga ketu. kjo gje them qe duhet te te bezdisi edhe ty.

Personi ne fjale eshte nje troll, 90% te komenteve i ka jashte teme apo percmues, denigrues. Nuk e di si lejojne admin pa i bere ban. 

Shiko ket me siper une e lexoj si nje flamur i bardhe...nje lloj shprehje disfatizmi. E kam thene edhe here tjeter, kjo loje do nerva hekuri, po nuk i pate lere me mire...nuk eshte per ty. 

Nerva? Po qe ketu duket karakteri, filozofia jote. Pse nerva? Cfare motivi njehere? Kjo qe thua, duhet nerva, te perfaqeson plotesisht, njeri qe kerkon sherrin, provokues, bllof qe nuk ke per te thene asgje. Njerezit mund te frekuentojne nje blog per shume arsye, si kolektor lajmesh, trajton tema interesante etj. Kurre per te bere sherr, sic e koncepton nje troll si ti. Vete fakti qe kemi 4-5 komente si pasoje e nderhyrjes tende si troll, qe tema eshte e devijuar, verteton kete fakt.

Prandaj them qe nje troll si ti, duhet kufizuar apo bere ban nga administratoret e faqes.

Eshte e vertete se F Haklaj ishte bere shef i krimeve te renda pasi kishte grabitur banken e kursimeve diten per diell.Por edhe nese nuk do te ishin veshur police prape do ta kishin bere ate qe kishin nder mend te benin.qeveria pati faj per punesimin e njerezve te tille por duke patur parasysh se e mori policine komplet te rrenuar (A Hajdari kishte pas qene  kryetar i komisionit parlamentar per forcat e armatosura te cilat u avulluan komplet ne 97) gjera te tilla priteshn te ndodhnin.

em ,eshte legjende metroplitane ajo qe luftoi me patllake deri sa i doli xhanismileyQemali,nje mingherlino(ishte i vogel e i dobet nga statura)signorino,endrrimtar...e imagjinon kete ti tu luftu me patllake....!!Hiç ,u dashurua me gruan e boss-it---e gjeti.tesh ai kane gjymtu imazhin me kete patllaken ...e bane qemalin si kananin apo e njesuan me gur kusarsin :"per ty shaniko"tesh ,tane compassionin tem emocional per Qemalin ,po nuk mund te jeh hero se shkrun hartimeapo tthu jam komunist....nuk mjaftojne....smiley

me kenge Zane. me kenge... qe ne ate vakt... luftoi me patllake, gjer sa i doli xhani.

e kupton sa e madhe eshte kjo?

tashti ti nuk je klasi i njerzve qe do kerkosh me ter mend ne kishte patllake ne dore Qemali apo jo? smiley se ndryshe c'u kuptu qe po flas smiley  ktu ne peshk e bojn jo pak kete, duan numrin e regjistrimit te patllakes smiley

smiley

 

 

Po u vra ne krye te detyres prandaj 

per merita te padiskutueshme ne organizimin e studenteve qe solli renien e komunizmit e vendosjen e pluralizmit ne ShqiperiAzem Hajdari ishte eksponent politik.Nje vrasje ne mes te Tiranes kerkonte nje organizim te mirefillte,"profesional."Pikersht te qenit eksponent politik ue ndeshkoi...

sigurisht smiley rasti i fundit i 1 vrasje ne qender te tr ose e then ndryshe ne "qytetin e endrrave" ndodhi para ja 2 ditesh... tani qe sikur eshte stabilizu icik shteti jo atehere qe ka qen kaos total

vrasje ka per dite ne te gjithe qytetet e endrrave te botes.Ka vrasje si e kjo para dy ditesh,ka vrasje me prozak gati te perditshme ne Amerikeka edhe vrasje te Kenedit(po ky shiste a blinte nafte)ka edhe vrasje me gazte hitlerit e Asadit nga edhe vrasje e Azem Hajdarit nga jaho salihi(polic)

Me ato dy frazat e para te Bashes edhe une deri diku pajtohem .

Individ Kurajoz , mori persiper si askush tjeter per kohen . Ka shume episode qe e nxjerrin bashkepunetor te ish Nomenklatures , qe nga Origjina shoqerore- politike , por c'rendesi ka ?  Shume nga Lideret e levizjeve Historike dhe udheheqsit e tyre jane me Origjine nga familjet sunduese .Sot psh edhe Lefkopeja i drejtohet jo rralle L.Hoxhes .

E meriton nje respekt por jo te ketij niveli .Eshte komplet artific ! Nje pompozitet i sajuar qe as Partia e tij qe themeloi nuk duhet ta pranoje sepse ka brenda Mashtrim , ka Perdorim per qellime te caktuara te kundervenies  ndaj njeri tjetrit .Ky eshte mentaliteti Bajraktar ..Ti Imponohesh Popullit me te Drejten e Pushtetit qe ke .

Gjithsesi jam i mendimit qe per rrolin e tij per PD , Azemi e meriton nje respekt nga PD pa pjesmarrjen e Berishes dhe perck perckes ,sepse pikerisht me aq sa e lejoi kultura , formimi dhe praktikea e tij  ishte dhe luftontebrenda Partise per nje  Udheheqje pa keta te dy percares arrogante!

ju tropojanet duheni qamet nder vedi pas vdekjes smiley

Ne fakt e njohim respektin per Shkodranet si kryeqendra jone .Por jo te Kaureve evgjite qe i paraqesin si fisnike dhe tesh shkodralejt te mirakllum prej fridomit e bene nje sakrifice me u krenumun me Vila rinascimente ne qender te pedonales njasaj Liburneshe , qe i ndjeri Azem e ulte me shpulla sa here donte te merte fjalen !

Dhe du me te ndih me nje llaf te vjeter te Populit Shkodran !

Nuk ka burra te mire tane jeten .Ka ose ne fillim ose ne fund . Ose per me kuptue ma mire ke vergjet ....Mori shkoder moj mizore / pak na u duke shume na dole ....smiley

Pjesë nga fjalimi i z. Azem Hajdari në seancën plenare të 28 shtatorit 1992. (PD kish ardh ne pushtet ne Mars te 1992)

E dija që një ditë do të dilja përpara Parlamentit ose përpara një institucioni tjetër dhe do të diskutohesha. Pse? Jam i pari. Isha tre muaj kryetar i Partisë Demokratike, ish-kryetar i Lëvizjes Studentore dhe nënkryetar i saj. Domethënë di, dhe njeriu që di duhet të zhduket...

Po e mbyll me një shprehje që e ka thënë Bardhyl Londo: “Në rast se demokracia vjen në këtë mënyrë, mos ardhtë kurrë”. Dhe ju demokracinë po e sillni me shumë dhimbje.

E meriton nje respekt por jo te ketij niveli .Eshte komplet artific !

 

 

Mos eshte artistic?

Nuk je ba ti me korigju kryetarin .na ka msu me e lane pergjys llafin qe armiqt e Kombit te gabojne dhe ti shtojne nje K mbrapa ! Tesh ju mund ta vendosni edhe C si Coca -Cola ose Car !

jo jo, eshte term diplomati. Flet qarte per te kaluaren prej diplomati karriere te xakes.
Jane mundu dhe kto ministrat e jashtem me e huazu po tingllojne krejt bosh kur e perdorin - jo xakja!
Ktu e shef sa natyrshem tingllon.

E kryetar lavdija /fat qe ka Shqiperia ....smiley

si i thone atij llafit xake, ne t'na rroje babasqapi se per te tjeret s'na plasi trapi

me vilat rinscimentale jena krenu qysh se kane kohnat e fridomit te pernjimendshem e jo ky fridomi i sodit....smileyFridom me LSI ....qysh n'emen kur dikush e ka ilir t'ven me dyshu...po ky pse e therrasin Ilir...kushe ka shtrengue??smiley

PO cne ky lajm tek rubrika e politikes? Apo nuk kemi rubrike per rivarrosje andaj? E kush po e nderon duke e c'varosur dhe rivarosur ata qe e vrane njehere.  

Ja dhe nje shkrim perpara 1 jave per ate qe do te ndodhte sot ketu.

Bash kane kene "dy deshet " e kopese ne njat Q.Studenti , qe meriton nje titull Rinascimental por jo ne emer te Azemit apo Ilirit . Kane kene dy skaje Shqiptaresh me i diftu "rinashimentaleve " Historike te llapaqenise se Fridomiut , se Shqiptari asht NJI .

Tesh se cfare zhvillimesh merr Koha ne te dy nuk jemi pergjegjes . Edhe kryekrimineli percares i Shqiptareve , Intriganti berisha u be Udheheqes , madje edhe shpirteror qe nuk vdes Kurre ne mendjet e zemrat e LefKOPEVE smiley

Kush po i shtrengon me vikate ishtu smiley

Ne te dy nuk jemi pergjegjes.......!!!!don me u rehabilitu--eeeesmileymos more...kete e them me loje Idriz...... po askush nuk mund te thote une nuk isha...per sa kohe madhor....

 Une nuk kam qene kur a ndesh si dragua  Azemi me Policet . Dro ke qene ....me shaka ...

Por di qe i moren celularin njaty ku rae ! Ku asht dhe kush e ka koll i fundit ? smiley Tesh shume gjana duhet me u varrose Shtojzovalle e na jena mbledhe per me i dhane respektin Azemit per shka e vlereson sejcili sic e njeh dhe i kane thane . E jo me  e poshterue e me i shetite kockat posh e Lart sic ban njaj i fudit i "celularit " smiley

Azem Hajdari meriton te gjitha nderimet qe i jane bere dhe qe do ti behen. misheronte idealin demokrat, figura e tij mbart sot nje shkelqim qe megjithese nuk kuptohet nga te gjithe shqiptaret qe e donin dhe e kerkuan demokracine, historia do ti rezervoi nje vend nderi.

e paharrueshme qendresa e tij stoike dhe e patrembur ndaj mekanizmit te hekurt e te sterrosur komunist. ballafaqimi it tij me ramiz aline mbetet momenti kulminant i atyre diteve te çlirimit.

Azemi bashke me Arben Demetin ishin te vetmit qe guxuan te shihnin ne sy regjimin dhe ti thoshin hapur qellimet e levizjes. nese ka sot ne shqiperi demokraci, ajo eshte fale atyre njerezve te guximshem te udhehequr prej Azemit, dhe pa Azemin askund sdo te kishte perfunduar ajo levizje ne fillesa kaotike.

nje njeri i rralle i cili jetonte per idealin e paster, dhe qe si shume figura boterore qe luftuan per realizimin e ideve te tyre, ra si martir. ti je gjalle Azem ne cdo shpirt shqiptari demokrat.

Mire e ke ti, po ku i ke heronjte e tjere...????? Ku jane ata qe themeluan PD, ku jane ata qe ishin ne vijen e pare te "zjarrit" kunder diktatures...??? Asnje per be,nuk ke me ne PD, perveç Salit..... te gjithe te larguar, te vrare, te perbuzur, te perbaltur, e mburruni ju sa te doni me Salin.... njesoj si me PKSH e Enverit, njesoj si Enveri ne vaktit edhe ai, i "vrau" bashkepunetoret e tij me te afert... qe te mbetesh vetem ai.... se te gjithe ja dinin te pallarat e te pathenat njeri tjetrit.... no deshmitare...

Te gjithe ne PD i ke. Berisha, Pashko i ndjere, Imami, Ruli, Pollo, Rajmonda Bulku etj.

E ke mesuar gabim vjershen.

edhe silur te jete qe nukjane me Pd ,ç'te keqe ka?Fillimisht i bashkoi rrezimi i diktatures e vendosja e institucioneve demokratike.Mandej idete per zhvillim mund te jene te ndryshme,nuk gjenden mbase ne te njejten gjeresi vale...ku eshte problemi? problemi eshte se kjo eshte demokraci e per ide ndrrohet Parti e koalicion.Jo e me ne o s'ka

eshte shume e vertete. PD ne fillim ishte levizje me shume se parti. Aty mund te gjeje edhe te majte edhe te djathte, edhe liberale edhe konservatore, pastaj filluan gjerat te shkojne ne vendin e tyre, gjithsesi berthama liberale qe krijoi PD pervec ndonje perjashti te vogel eshte e gjitha ne PD. Harrova te shtoj me siper edhe Selamin, Ceken qe eshte ne koalicion me PD, Demetin etj.

Meqenese doje ta dije se si e di vjerrshen une..... ja degjoje.....smiley

Nga331 themeluesit që u zhdukën në 22 vjet PD, mbijetuan 12.  Dhe në këtë 22 vjetor, teksa sheh listën e 343 firmatarëve për krijimin e PD vihet re qartë se kanë mbetur fare pak në këtë parti. Pjesa më e madhe janë larguar në mënyrë të pakthyeshme jashtë vendit, jashtë partisë, ndërsa pjesa tjetër janë përjashtuar denigruar, larguar dhe kthyer. Ndërkohë që një pjesë janë larguar pa kthim, drejt botës së përtejme nga plumbi, nga aksidentet apo nga sëmundjet normale apo të mistershme. Por që nuk jetojnë më. Vetëm njëri jeton, është në krye e ai është Sali Berisha, që në 22 vite postkomunizëm vetëm 5 vite ka qënë thjeshtë kryetar i PD, ndërsa vitet e tjera i dubluar kryetar i PD me President e kryeministër i vendit. Por ka pasur dhe të tjerë të mbijetuan në "xhunglën" e egër të politikës shqiptare, dhe në atë më të egër të Partisë Demokratike ku herë duke u larguar e herë duke u afruar ia dolën që të mbeten në politikë, afër Berishës. Dhe të mbijetuarit e mëdhenj janë ata që u rikthyen në vitin 2005 në pushtet bashkë me Berishën. Lista vijon me nivele më të ulta nga firmatarët, me Rusmalin në Kuvend, Shaban Meminë në një ministri dhe drejtori të vogla. Njëherësh largimet kanë qënë vërtetë të mëdha. Duke filluar me ish-kryeministrin Aleksandër Meksi dhe vijuar me kryetarin e PD Eduard Selami i cili u përzu nga kryetar partie dhe partia, për të vijuar me emra të tjerë të rëndësishëm që janë themelues të PD që nga Preç Zogaj, Shenasi Rama, Tefalin Malshyti, Blendi Goxhe, Arben Meçe, Ndue Lugja, Arben Lika, Arjan Manahasa dhe të tjerë të clët janë larguar në mënyrë graduale. Ndërkohë që lideri i dhjetorit Hajdari është larguar fare nga kjo botë bashkë me themelues të tjerë të PD.

themeluese e pd, qe ka pasur emrin aty eshte edhe motra e Eduart Zaloshnjes qe punonte ne nje fabrike. Ketu po flasim per lidera e berthame intelektuale liberale qe ishin ne te vertete lidershipi i PD, se per te shenuar emrin e kane shenuar shume.

Hajt tani, shko gje ndonje gje tjeter dhe beje copi/paste.

Fair point... Saliu i zbojti te gjithe, i perbuzi, e pastaj solli disa si dordoleca. Por ajo qe nuk kuptoj, eshte pse ti nuk ke vene re qe i njejti proces ka filluar e po ndodhe ne partine socialiste?

Do benim shume hapa perpara (kjo vlen per te dyja palet, mbase me shume per dimokratet) ne rast se te njejtat standarde qe mbanit per partine tjeter mbanit dhe per partine per te cilet ju jeni simpatizant.

njerezit qe nuk meritojne kurrfare respekti jane si ti. Ju jeni delet qe keni qene fatkeqesia e shoqerise a popullit ne teresi. Mania e shtirur per tu dukur te pavarur ju con te mbeshtetni edhe dreqin. Ne kohe te keqija, mos marrja krah eshte ne fakt mbeshtetje per njerin krah, ate te pushtetit.

Te gjithe themeluesit e PD jane rikthyer ne PD dhe shume prej tyre e kane thene qe ndarjet kane qene per meri e hatermbetje personale, asgje ideologjike e programore.

Shiko PS-ne mos u bej kapterr i regjur ne te cilen Rama ka eleminuar te gjithe ata qe moren pjese ne procesin e nderrimit te emrit te PPSH ne PS ne 91, pervec Rucit. I ka fshire te gjithe.

Te gjithe themeluesit e PD jane rikthyer ne PD dhe shume prej tyre e kane thene qe ndarjet kane qene per meri e hatermbetje personale

Dmth edhe ti e pranon qe ka qene pikerisht Berisha ai qe i ka larguar.

Vellai i LEFTIT... lefti eshte me intelegjent dhe informuar se ti.. mos e mer per keq.

Kombinatolefti, nga e diferencon ti konfliktin personal me konfliktin ideologjik?

Psh nqs une besoj qe kam idete e programet me te mira, e kryetari jo vetem qe mi merr keto e pastaj me nxjerr nga partia se me konsidero rrezik, kjo eshte brenda normave te nje partie demokratike?

Mu duket shume xhest i ulet te rrime e te bejme cingli mingli per nje njeri qe nuk jeton me , qe beri me aq sa kishte mundesi dicka ne te miren e kombit , qe nuk vrau e preu njeri ............aq me keq , ne nje moshe te re ia moren jeten ............. respekt ju lutem

 qe nuk vrau e preu njeri ..

Je e Sigurte per kete?

Pjese nga fjalimi i sh Enver me rastin e nderimit te Patriotit Muco Qulli .Referente si zakonisht ne caste Solemne LEFKOPEJA !

.....ballafaqimi it tij me ramiz aline mbetet momenti kulminant i atyre diteve te çlirimit.

Ja dhe nje pjesez bisede nga dyluftimi midis Gjergj Elez hajdarit me Bajlozin kulsheder te kuce Aline , per clirimin e vendit !

i ndjeri Azem : Po po sh Ramiz .Pluralizem Politik ka pase qe ne kohe te Skenderbeut .

i ndjeri Ramiz : Dakord Azem dakord .Po me nje ndryshim se nuk ka pase Parti Politike atehere .

Ne gojet qe nxjerrin  te pegerat e Berishes , i ndjeri Azerm vetem Poshterohet ne cdo permendje te tij .Kur te largohen Larot e Berishes ndoshta mundet te vleresohet ndonje gje Normale per te ndierin Azem, gje qe e " filloj " po nuk pati kurajon ta vazhdoje me tej Luldashkurbani Bashkise ne fjalen e tij qe duhej 

" ta qante Azemin , jo ta rivaroste ATE !

ty idrizzzzz ta kam thene une njehere se cke bere kur Azemi me shoke i "beshtynin" ne fytyre sherbetorit te Babait tend shpirteror. ishe duke u mçefur ne ferrrre si gjithe komunistet e tjere qe u zhduken nga faqja e dheut dhe u struken nga frika e raprezaljeve. gabimi historik qe si falet atij populli te zberthyer nga zinxhiret, ishte qe s'erdhi ti mbyste ne skutat ku ishin fshehur stalinistet qe sot kane hipur prape ne pushtetin e baballareve te tyre. Rumania ka vite te tera perparim ndaj nesh pikerisht per kte arsye..

+1 Liri Demokraci !

Une kam qene  pergjegjes per jeten e Azemit . Nuk kerkonte Dylbere dhe Dylbere .Ta kisha dite ku ishe ...do te te kisha ofruar , se pastaj e dinte vete ai ..me zor a me deshir te shpirtit .

Kur tha qe " duhen zhduke keta ,Historikisht si Origjine jane Intrigante , Kriminele e Ngatrestare , ( per ata qe fshiheshin pas "  Rumanise" ne ate kohe &nbspsmiley u menu kur i  thashe ..

" Jo se jane shqiptare dhe boll gjak Shqiptari ka hup ne shekuj . Duhet se kemi PUNE perpara .Ushtare nga Greku hua nuk marrim . Jane ca Korba e Kukuvajka ,  po le te kendojne dhe ato se pjelle e natyres jane . I qeron koha e betonit  Glasat dhe bajgat nga rruga " .....me ndigjoi LefGOPE me ndigjoi smiley Dhe ja ka filluar qerimi pas 23 Qershorit .

 Kush e dinte qe do e fusnin ne qorrsokake duke i shfrytezu keshillen time per te ruajtur LefKOPETE  se jane shqiptare ? Dhe tani keni Guximin e talleni me eshtrat e tij ....Zoti  , Balalullahu , Allahu  e Buda u meshirofte me qe jeni dhe Fetare !

Sa per Kujtese Fashistet jane Varrosur Historikisht nga Komunistet .Kane vdekur ato KOHE !

Une nuk kuptoj se si keta qe e respektojne figuren historike te Azemit, mund te pranojne nje tallje bythe te tille?! Jo vetem nje proces gjysmak dhe jahste kornizave normale, por i rujatur per sot, si nje levizje shahu. Heren e pare, pasi e vrau e shetiti ne bulevard dhe e perdori edhe si trap per te shqyer dyert e institucioneve, kete here pas 8 vitesh pushteti, e nje busti 2 mij euro, po e perdor perseri per te arritur shtrengim rradhes nder ata pak fanatike qe i kane mbetur. 

Takakuqja, normal qe nuk mund te jete kundra....

Kane 15 vjet ul e ngri Azemqyqin sapo hyjne ne opozite. si perfundim nuk e di neper dosje a shkruhet gjekund qe e vrane tropojanet per hasmeri a jo? Se ne ato vite kane bere kerdine mes vedi .

Avazi antik i popullit Shqiptar... "Te vrasin naten e te qajne diten"

 

Nese ka ndonje rilindas pas atyre te levizjes kombetare ky eshte Azem Hajdari. Respekte per jete e mot per demokratin e madh qe ndryshoi epoka.

Neobllokmeni Rama nuk nderon figuren e AH dhe as zevendesi i tij kukell Peleshi. Kishin shkuar vetem disa minstra te gjithe me origjine veriore, asnje nga poshte Shkumbinit.

o trangull, po Meta dhe Celibashi mos vallle vinin nga hena...?? Po pse do me i fryn ndarjeve more idiot...po perse ju ka dhene zoti kaq mend dhe kaq fryme vettem per te keqija.....??????????

idioti i sateme.

Meta eshte LSI jo PS dhe Celibashi eshte minister me emer se ne te vertete ben punen e nje sekretari.

Ndarja eshte ne adn-ne e PS/PPSH. Pse nuk e nderoi Rama ose po themi se hajt Rama nuk shkoi, po nuk dergonte dot Peleshin?

Po sepse kjo levizje nuk eshte bere sipas protokollit te shtetit, o njeri, po sipas deshirave te Saliut. Po te ishte Sali rob persmari, perse nuk ja boni neret Azemit sa qe 8 vjet ne pushhtet...??? Po ju jeni kaq te liq e kaq te vegjel saqe nuk shihni me larg se sa hunda juaj... Vetem ligesi rezatoni qe nga prijsit tuaj e deri tek ju....

Me c'di une ne varreza te deshmoreve prehen ata qe 'kane dhene jeten ne mbrojtje te atdheut'.

e di gabim!

Eh, pune shqiptaresh dhe Shqiperie thuaj, po hajt mo, ma mir do bohet! Ose edhe me keq.

Te gjithe ata qe sot e mbajne ne goje Hajdarin, kur ishte i gjalle, donin ta hanin me gjithe lecka. Ketyre u duhet me teper Azemi i vdekur, sesa Azemi i gjalle.

Po si tha Safet Zhulali tek vakia e pilotit qe ra ne Spille te Kavajes?: "Ne sot humbem nje njeri, por fituam nje hero".

Lavdi per vepren e Azem Hajdarit!

EDHE ME KETE RIVARRIM I BASHKOI TE MAJTET DHE TE DJATHTET,4 MINISTRA TE QEVERISE RAMA DHE kRYATARI I PARLAMENTIT ILIR META DO TE MARRIN PJESE NE CEREMONI.
 

Sa per majtistet enveriste te kesaj faqe,nuk behem fare merak,se isha ne Shqiperi dhe sa u ktheva.Keta jane nje minorance e paperfillshme,dhe per fat te mire brezi i ri nuk u ngjet fare.

 

Sa ishte Azemi gjalle Berisha u perpoq ta eliminonte nga PDja, qe ne 1992. Ja nji pjese nga fjalimi Azemit gjate 1992 kur Berisha kerkoi arrestimin e tij:

Azem Hajdari është ai i dhjetorit 1990 dhe nuk luan nga pozicioni i tij i atëhershëm, sikur edhe malet të luajnë nga vendi. Populli e di mirë këtë, mësojeni edhe ju…

Në rast se kjo diktaturë e re, e cila ka ndërmarrë një maratonë, vazhdon në këtë mënyrë, le të jem unë viktima e parë e kësaj diktature. Nuk i kërkoj asnjërit mëshirë. Asnjëherë s’kam për të hequr dorë nga rruga ime për demokraci: jam i ri… Nuk i kam kërkuar dhe nuk i kërkoj askujt post. Po në kohën e diktaturës, kur unë mora vendim që të jepja jetën, fëmijë, familjen dhe me traditat e pasura që ka, unë nuk e dija që ju do më çnderonit, se ky është një çnderim

 

Saliu e izoloi sa ishte gjalle dhe po perdor arkivolin e Azemit si mburoje per tu mbrojtur nga qeveria re.

tesh Azemi a eshte i "joni"a i "juaji",a i shtetit smiley

Sikur u premtua rigjykim per te sqaruar motivin e vrasjes.  

A eshte bashkia ajo qe vendose kush futet tek varrezat e deshmoreve ?
Po nese ajo mbushet me hajdara dhe ti ke nje te afermin tend qe nuk do ta kesh afer me nje hajdar, a mund ta heqesh nga varrezat ? kujt i drejtohesh ne kete raste, bashkise ?

Vrasesi eshte Jaho Salihi.ish polic...ka marre max e denimit nga sa di.U gjet i strehuar nder serbe...Vrasja u organizua nga grupe te errta ekstremeiste komunistosocialisto serbe.Veshtire te zbardhet deri ne fund.La te shoqen qe priste nje femije...gjynah....ishte una bomba di vita....

Serb??? kam pershtypjen qe ke gabu piste Zana

Te gjitha gjurmet te çojne ne qele ....do thosh Beluli.ndoshta ke te drejte

dosja eshte shume e qarte sipas mendimit tim... gjithsesi si dihet kurr e verteta

Hajdari ishte tip grindavec, kishte armiq gjithandej, Sali Berisha nje prej tyre. Hynte i armatosur ne parlament. Plumbin pas veshit e kishte. Ka merita per vitin 1990, por t'i besh statuje e ta cosh deshmor, eshte futja kot, sidomos kur vdekja e tij u perdor ne menyre abuzive per grusht shteti.

je ri-kthy me shume furi vllai, nuk eshte me norme kjo puna e komenteve, do t'ken rrejt

hahahahaha
 

mos i degjo, dun me te lone pa bo normen. 

lol, me flasin per norme te semuret e peshkut qe sa here hyn i gjen ketu. 

Kot tashti, po Azemin e varrosen njehere, bile me goxha ceremoni. Keshtuqe kjo rizhvendosja e kockave duhet te jete dita e Shenjterimit a Shugurimit, si i thone. (Zana duhet ta dije si katolike qe eshte). Me nje llaf kjo e sotmja mund te quhet. Dita e Ngritjes se Hajdarit ne Qiell.

lol!

o takuuuu! çar qesh mer ça qesh?

Hajdari nuk e pat fat te kish sacramenton e pagezimit,keshtu nuk mund te kete benefikimin e ketyre proçeseve te udherrefyera nga fryma e shenjte...smiley

Paska pas qimen e derrit...

Eh Deshmori.... Se nuk eshte mire te flasesh per tjetrin pas vdekjes

Kam pasur rastin ta njoh  Azemin rreth viteve 96.....Fushata zgjedhore e 96s, Doktori i kishte fiksim villat e Pogradecit, sidomos vilen 4-5 ku flinte dikur "diktatori"..Azemi verdalloshesh neper vila me kubure ne brez si kaubojs nga pas e ndiqte e shoqja e "mr Preshit"

Une thash se e kishte njof ke dyqani ku bonte rripa oresh ne Tropoje. smiley Nigjova qe tani do e bejne si Kafene "Floren" per memorial. 

Eh ckohe ishin...gallata ishte me nje nga keta reporteret e RDse (s'dua te permend emra, sot ai figure e njohur  smiley )....Iku eskorta e Sules per takim ne Korce dhe e harruan ne vile..Vila ishte kycur...Pa c'pa ky tipi dhe u hodh nga kati i dyte me poture ne dore....me vrap ne rruge te ndalonte ndonje makine per te kapur eskorten.. smiley

 

Merua ?smiley

Mbae se me shpetoi smiley)

Po Berishovici do vej te pellase kunder Nanos qe e "VRAU" ....

Ore mire qe paskan rivarros pa incidente rafmetliun se keta e kane zakon qe qivuret e heronjve i perdorin si tokmake per shperthime dyersh kryministrish. Ne frymen e kelthitjeve te arushes ne facebook prisja nej hata por shyqyr qe i madhi Ed Rama ka vendos rregullin qe duhet. smiley

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=...

DHE BËJNË SIKUR I KA MARRË MALLI PËR AZEM HAJDARIN!
E vute re sot rivarimin e A.Hajdarit? Hipokrizi në maksimum. Të majtë e të djathtë, me apo pa pushtet, me apo pa para në xhepa, mëkatarë e shpirt palarë, veriorë jugu dhe jugorë veriu kishin mësyrë rreth arkivolit me eshtrat e ish studentit të dhjetorit. Shumica cilësuese ishte aty sa për tu dukur sepse nuk ia ndjen. Nuk ia ndjen as për rrugët e vendit, as për vdekjet e përditshme, as për mizerjen kolektive, as për korrupsionin galopant e as për atentatin e 15 viteve më parë. Vazhdojnë të na mbysin ditën këto qokat e vakive apo dasmave plot cektësi e pa pikë ndjesie organike. Sa ishte gjallë ia shkumuan jetën me lloj lloj poshtërsirash e atentatesh, ndërsa tani shfaqen të pikëlluar varimeve si në skenat e teatrove amatore. Azem Hajdari uroj ti kesh rregulluar punët me Perëndinë e duke shpresuar se ke shlyer mëkatet kësaj here u prefsh në paqen e parajsës. Njerëzor është edhe mëkati, edhe shpagimi, edhe vuajtja. Qofsh i fundit dëshmor i kohëve moderne që prehesh në varezat e "trimave" të një kombi!

......................shikoni foton me Salen dhe Fatmiren....shume kuptimplote....

 

 Statuja e Azemit e tregon ate me pektorale dhe... abdominale!
Azemi me abdo ej!!!!  smileysmileysmiley

rrofsh alidemso per foton !!!!

I ngjan ca statujes se heroit te punes, Adem Rekes  smiley

 Dy here e perdoren vdekjen e Azemit  keta, njehere ne Shtator te 1998 dhe kete here! Nuk ja lane rehat eshtrat te ziut! 

I vetmi qe mund t'i zinte vendin Berishes ishte Azemi. Dhe mund t'ia zinte pikerisht pasi Berisha te kishte rene, dmth pas humbjes se zgjedhjeve te vitit 1997. Pikerisht atehere u vra, ne kohen me ideale kur mund t'ia merrte pushtetin Berishes.

Une nuk e di se per cfare dhe ne ç'rrethana, u vrane te shpallurit deshmore, nga ish-diktatura dhe nese ata e meritojne te gjithe ate emer, qekurse nje pjese e mire e tyre, luftuan kunder nacionalisteve shqiptare, por Azem Hajdari e meriton ne menyre te padiskutimte nje vend atje. Ai sfidoi te keqen, me nje trimeri te ralle  dhe e pagoi me jeten e tij, ne nje moment, kur ata qe humben pushtetin ne 90-n, e rifituan ate pas nje revolucioni alla-marksist, qe gjunjezoi shtetin. Ai u vra nga njerez qe kishin te veshur uniformen e shtetit,e shtetit qe i kishte emeruar ata ne menyre legale, jo per paaftesi te tij, por duke pasur parasysh kontributin qe keta elemente kriminale kishin dhene ne shkaterimin e rendit kushtetues, ne vitet 96-97.

Azem Hajdari na i coi zemrat flake, ne ate kohe ne studenteve, por jo vetem neve por gjithe njerezve, qe donin lirine ne Shqiperi dhe PO ai eshte nje deshmor, sepse ai luftoi per liri dhe demokraci, per te njejtin ideal qe thuhet se kane luftuar gjithe deshmoret.

 

Kundër kujt luftoi Azemi? Dhe për çfarë meriton të quhet dëshmor? Po përdoret e njëjta metodë që u përdor djer nga regjimi. Të vriste natën, të qante ditën, dhe të hidhte në qaf stemën e dëshmorit. 

Azemi doli ne krye te demonstratave kaotike te studenteve, duke ju dhene atyre nje drejtim te qarte politik. Ai luftoi, natyrisht jo me arme, sepse askush nuk i posedonte ato atehere, pervec instrumentave te diktatures, polici, ushtri dhe sigurim. Ai beri me shume, ai vendosi gjoksin i pari, ne momentin qe armet u drejtuan kunder nesh, pa shprehur ne asnje moment frike.  Ai e meriton te quhet deshmor, sepse ai morri parasysh rrezikun e humbjes se jetes se tij, nga njerezit e nje diktature qe nuk te falte, te cilet ne pamundesi per ta vrare gjate 90-s per ti shpetuar diskretitimit dhe te frikesuar se vrasja e tij do te ndizte ndonje zjarr qe do ti pervelonte te gjalle, tentuan ta vrisnin ate disa here me vone, duke i zene prita. Vdekja e tij ishte ceshtje kohe, ai u vra pikerisht ne momentin, kur paraqiste nje rrezik te qenesishem, per pushtetin e atyre, qe nuk e kishin kaperdire, permbysjen e 90-s dhe tani(1998) ne nje moment revanshi, menduan te asgjesonin cdo element, qe mund ta rrezikonte pushtetin e rimarre me metoda bolshevike.

Mirë. 

Mendimi im per Hajdarin, permblidhet ne ate qe nese do ta krahasoja me nje vrases dhe shkatrimtar si Sali Berisha,mund te them se ky vrases(Sali Berisha) eshte e ka qene ku e ku me demokrat e tolerant se Hajdari!

Mendimi yt eshte irrelevant, eshte mendimi i nje fanatiku dhe injoranti. Por une per nje gje jam dakort me ty, qe Azemi ishte "vrases", ai vrau friken e diktatures.

Mire.

shembja e diktatures ishte nje thiatro e organizuar nga ramiz alia te cilit i kishte mbetur banka bosh.

Dmth sipas teje "regjizori" R Alia, vuri ne skene : "Teatrin e shembjes" per dicka qe ishte already e rrezuar? Jo

E verteta eshte qe R. Alia, u perpoq qe jo vetem qe te vononte shembjen, ne menyre qe te rrembenin cishte e mundur dhe te shmangte eliminimin fizik, por dhe ta kontrollonte rrezimin, duke e paraqitur ate si nje reforme demokratike dhe vete te pozohej si reformator. Dhe pjeserisht ja arriti sidomos ne mendjet tuaja.

Fatkeqsia eshte qe ti do vdesesh pa e kuptuar kete gjysmagjel te vertete. 

Po nuk iket nga PPU  JO JO . Sa iken njeri vjen jetri dhe ja plas ...mendimi yt eshte irrelevant smileyKryetari c'ben qe nuk nderhyn ?

ne momentin qe armet u drejtuan kunder nesh... kur paraqiste nje rrezik te qenesishem...pushtetin e rimarre me metoda bolshevike.....smiley

O flori po pse vjen kaq vone ? Po ku te dijme ne se ka patur trima te tille qe u vune Gjoksin Armeve ? Paske qene i mshef dhe vjen si me drojtje smiley 

Ore ketu eshte bere te Paguash qimet e kokes dhe ta kesh privilegjin me te madh te te hapin Horizont si ky i firmes dy M . Rrofsh o Maks rrofsh smiley.Po te kishe marre njecike leje , te vije me pare , se ke ardhe pasi eshte rivarrosur i ndjeri Azem ! Vetem se ate Pushtetin kujdes se po akuzon SHBA qe cilesuan Regjim "pushtetin" e Berishes , dhe per te tilla raste rekomandojne mjete me te forta Demokratike ,  per ti Hedhur ne Hale pushtetaret sic i pshurri Zan Caushi !

Ne te dy, kemi nje ndryshim "te vogel" bashke shoku Idriz, une nderoj figuren e Azem Hajdarit, kurse ti adhuron Zan Caushin.

Mire tu keqen po je me vonese . Fjalimet ne ceremoni u mbajten .Une fola po nuk ma vari njeri dhe thash shyqyr qe erdhe ta TUNDESH njehere "doni me per Belulin " smiley Une e di  qe je i thjeshte po ato plaget ne gjoks nga armet  qe te vuri Dikltatura me me me ....( Tm K Devole  pse nuk i tregon si te shpuan tej pertej dhe me nje Ilac Tibetian munde ti kurosh dhe te rrosh per te mundur Kulshedren Komuniste per te mire te Atmes

Po Azemi ku ishte ?

Shoku Idriz, Azem Hajdari eshte hero.

Kapterr Vlera pervec Zanit nderon edhe Pal Melyshin, Ndreko Rinon, gjyshin e Taulant Balles, Spiro Koleken, Togerr Baben, Ramiz Aline dhe shokun Enver Hoxha.

Kapter Idrizi, e ka si ushqim shpirteror retoriken dhe sidomos baltosjen, dhe kete deri me tani e bente duke u percartur. Fatmiresisht eshte korrigjuar disi ne kete drejtim, por nga nostalgjite e vjetra zor se heq dore, aha.

Rri ti sumtekelek .Mos u qeth me deshij .Kur flasin Presidente Firmash per ju argatet e LefKOPESE nuk ka vend. Mba shenim aty cfare thot Presidenti dy M , se ka Plage tjetri nuk ka llafe .I ka veneGjoksin automatikeve nuk eshte fshef si Ju .Ka terheq Azemin ( rp ) per menge te xhaketes ..Ku shkon ejjjjj .Po vjen Demokracia smiley Dhe kur erdhi koha ...Tak e beri Hero .

Del dhe ti tani ne mes te dasmes ( apo e di daullve ti )  dhe nje xurna ...Ketu ka punishte Artizanesh , ti do me na u fut ne mes si Kombinat zorresh smiley Shko andej nga dosjet se nuk je per ketu ti !

Fjalët e pashkruara janë më mirë se ato të shkruarat. 

Po kur te vdesin Zan çaushi, lul berisha , tan kateshi etj  kongrabandiste te varrezat e deshmoreve edhe kto?

ala spaska thy qafen tan kateshi ?

Un e di qe eshte ne burg . Burgim te perjetshem sikur i dhane . Ta kishin var ma mire 

cdo revolucion ka hajdarin e vet....po, ti bejne nje lapidar biles. hajdari i panjohur

Shqiperise i duhen heronj legjendare per te zbukuruar historine .Kur nuk i kemi do i krijojme duke iu veshur atribute qe do te donim ti kishin .Per mua heroi i vertete i shqiperise eshte shqiptari i thjeshte i cili i tradhetuar nga te majtet e nga te djathtet iku cau ferren , i doli vetes per zot rindertoi jeten.politikanet e majte e te djathte ..ifshin veten bashke me ata qe i votojne.

Keshtu me tha njeri, me mire tu ngeli histori e bukur kalamajve. Mesa duket gjithe historia e tille eshte. 

Te gjithe atyre qe s'besojne se historia eshte e mbushur me mite urdho nje mit in the making.btw vellezerit popaj qe u futen ne ambasaden italiane per 5 vjet lejimi i largimit te te cileve startoi krizen e ambasadave u lane komplet ne harrese.te gjoret kur vdiqen s'kishin pare as per varrim i varrosi komunalja.

T'i kishin shitur ndonje skenar filmi Hollywood-it. smiley

Me te bukur jane mitet e fresket fare, se ky u be 15 vjet. Po per ata eshte shpejt per te folur.smiley Mesa duket mitet jane si fasulet qe duhet te rrine ca kohe ne uje. 

E vetmja gje qe mbaj mend nga ky person eshte ne 97-n mbas trazirave. Ky ishte i pari qe organizoi miting ne Vlore per PD-n tek pallati i sportit. Ishte ne nje fuoristrade a cila ishte mbushur me truproja nga cdo ane qe shikonin rreth e rrotull si te pataksur, siduket kishin ardhur ne Vlore me mendjen se do sulmoheshin dhe nuk ju besonin syve qe njerezit vazhdonin rruges me punet e tyre te qete pa ja varur hic eskortes...Une me nje shokun tim te ngushte duke pire kafe ne bulevardin kryesor kur kalon eskorta mbas mitingut. Ky shoku im per te tall bythen ngrihet dhe i del mu anes rruges eskortes e rrinte me grushtin lart duke qeshur... Te shikoje fytyrat e truprojave ne fuoristrade nuk dinin ca te benin, rrinin shikonin kte shokun tim si matuf smiley Azemi dukej komplet i c'ekuilibruar. Mendoj se ne Vlore erdhi me idene se do gjente pd-istet te persekutuar e te derrmuar, ata ne fakt vetem vajten shume normalisht tek mitingu, mbyllen mitingun te qete e aq pune qe.smiley

KU ESHTE KRYEMINISTRI I RI?

Pesë presidentë shqiptarë nderuan dje figurën e Azem Hajdarit në Pallatin e Kongreseve. Ish-kryetarët e shtetit ndër vite, Sali Berisha, Rexhep Mejdani, Alfred Mojsiu, Bamir Topi dhe ai aktual, Bujar Nishani, ishin prezentë në homazhet e organizuara me rastin e rivarrimit të Hajdarit mes heronjve. Ata morën pjesë veçmas njëri-tjetrit, në orare të ndryshme, por ritualin e realizuan njësoj: kurora me lule pranë arkivolit, takim me familjarët dhe nga një shënim në librin e ngushëllimeve. Megjithatë, bashkimi i të gjithë ish-presidentëve shqiptarë në ceremoni të tilla apo të ngjashme ndodh shumë rrallë. 

Edhe po pastaj? 

Tre figura kryesore ka shteti, Presidenti, Kryetari parlamentit, Kryeministri.

Dy të parët nderuan liderin e dhjetorit 1990 që u priu studentëve për rrëzimin e diktaturës.

Kryeminstri i ri, që pretendon se ka qenë protoganist në këtë lëvizje nuk mer pjesë në këtë ceremoni,

mos është më i mençur se R Mejdani, A Moisiu, I Meta, P Majko etj...

Është kryeministër i shqipërisë jo vetëm i Partisë.

 

Eh more Mat,jeni ba si mami i Elses teksa i thoshte te shoqit,shokut Perikli:"ta mori e zeza une, ta mori! " smiley

Ja si e ka kujtuar sot nje mik i tij Azemin

Dicka shume e drejte ...tamam deshmor i vendit ... ra ne krye te detyres per clirimin e vendit dhe te popullit nga dollaret dhe eurot e leket smiley

Mjaft e ndotet te ndierin Azem . Dhe lereni ate fatakeqin Xhelal aga !

Eshte nje menyre e Qelbur e nje Klani me plot gojen Hiile Bajraktaresh Intrigante te udhehequr nga Qeni Kriminel Berisha qe do te hedhe ne Grindje me cdo Rast Shqiptaret qofte edhe per gjerat me te rendomta . As kaq nuk kuptoni ?

Ka nje cilesim per deshmeoret qe nuk duhet shkelur .Me kete I Marri , Justifikoi edhe Komisionet e ndyra te varrim zhvarrimeve per nxjerrje kufomash e eshtrash nga Varret sepse nuk kishin rene ne Lufte !!! Larg qofte mos e shtypte edhe ate ndonje autobot Muti e na i vene ne Varreza te Deshmoreve !

Nderin dhe respektin le t'ja bejne edhe nga gjith Bota po deshen po Deshmor nuk eshte dhe nuk e ka vendin tek varrezat e deshmoreve .Nuk ra as ne krye te detyres . Edhe une e respektoj kurajion dhe intuiten e tij pavaresisht Garancise se dhene e sigurimit te jetes , por eshte nje Hipokrizi e Madhe , nje jargavitje e nje Populli qe shtyhet ne Theqafje pa Vlera Morale te qendrueshme kjo lloj Maskarade .E shndrruan Azemin ne nje Kufome Politike !

 

ja edhe idrisi, emigranti e te tjere qe bien pre e lodrave te fatit... rremojne ne historine e shqiperise per heronj, dhe nuk i pelqen cfare u ofrojne..

nuk ka shume, jane pak, edhe ata per ibret, s'ke ku ti kapesh, qe nga Batoja  e deri tek Azemi.. ndoshta jane heronj per cfare kane nisur, per cfare deshirojme ne te simbolizojme, te misherojne aspiratat tona kur nuk jemi ne gjendje te ndertojme nje te ardhme (te na bejne hije ne gjumin nen-diell)..

por ky eshte kombi yne, na i kane dhene nga siper heronjte, e do t'i nderojme ne ketej poshte.. ai sot e varrosi ne varrezat e deshmoreve, dikush tjeter do te bej te njejten me Salen per te deshmuar "besnikeri" e legjitimuar "trashegimine" e pushtetit politik.. jemi ende ne jeten politike te fisit, ku duhet te "nderojme amanetin e babes" .. e per kete na duhet te shpikim edhe atje ku nuk ka, ose ca me keq ku ka kriminele .. ose tjetra

Berisha di me shume se te gjithe ne, ndoshta e kane vrare serbe per ceshtjen e kombit, kriminele/diversante per te rrezuar pushtetin demokratik.. e kush e di.. t'i bejme njehere heronj se narrativen e shpikim me vone...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).