Përditësuar: Gjykata e Apelit ka dënuar me vetëm një vit burg ish-kreun e Gardës së Republikës, Ndrea Prendi, i akuzuar për vrasje gjatë demonstratave të 21 janarit. Ndërkohë, për Agim Llupon, Apeli ka dhënë 3 vjet burg. Prokuroria kishte kërkuar 23 vite burg për Prendin dhe 25 vjet për Llupon, por gjyqtarët Ervin Metalla, Agim Bendo e Evgjeni Sinoimeri, e kanë parë të udhës të japin dënime me 1 dhe 3 vite burg.

Sipas vendimit të gjykatës, Prendi dhe Llupo janë shpallur fajtorë për “Vrasje të pakujdesshme”. Avokatët mbrojtës të dy të pandehurve thanë se ky vendim është i paligjshëm dhe se do të ankohen për të.

***

Gjykata e Apelit jep sot vendimin për dy gardistët e akuzuar për vrasjen e 3 protestuesve në 21 Janar 2011. Sot rreth orës 15:30 do të mësohet vendimi i trupit gjykues të kryesuar nga Agim Bendo, me anëtarë Evjeni Sinojmeri dhe relator Ervin Metalla, ndërsa prokurorë Shkëlqim Hajdari dhe Altin Dumani. Avokat i çështjes është Genc Gjokutaj. 

Dje në Gjykatën e Apelit, Prokuroria kërkoi të prishet dënimi i Gjykatës së Tiranës dhe të dënohen me burg dy gardistët që akuzohen për vrasjen e protestuesve. Procesi gjyqësor që konsiderohet si ‘patatja e nxehtë’ e drejtësisë shqiptare nisi me kërkesën e prokurorisë ndaj gardistëve Ndrea Prendit dhe Agim Llupos. Prokurori Shkëlqim Hajdari kërkoi që të prishet vendimi i Gjykatës së Tiranës, ndërsa kërkoi të njëjtin dënim dhe në Gjykatën e Tiranës. 
“Ndrea Prendi të dënohet me 23 vite burg, Agim llupo të dënohet me 25 vite burg”,- tha prokurori Hajdari. 

Sipas prokurorëve ekzistojnë prova balistike që provojnë se ish-kreu i Gardës, Ndrea Prendi vrau Faik Myrtajn sepse një copë predhë e gjetur në trupin e Myrtaj përkonte me plumbin që ka qëlluar nga pistoleta e Prendit. Ndërsa gardisti Agim Llupo, sipas prokurorisë vrau protestuesit, Ziver Veizin dhe Hekuran Dedën. Prokurori u shpreh se gjykimi i çështjes në Shkallën e Parë të gjykatës ka qenë i paplotë dhe nuk janë marrë parasysh provat. Vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë në Tiranë i nxori të pafajshëm gardistët për ngjarjen e 21 janarit të vitit 2011. 

Gjyqi për 21 Janarin cilësohet si një proces gjyqësor që ka futur në kontradiktë politikën shqiptare si dhe ka ngjallur një diskutim juridik. 
Më 21 Janar, viti 2011 u vranë gjatë një proteste të së majtës atë kohë në opozitë, protestuesit Hekuran Deda, Aleks Nikaj, Faik Myrtaj dhe Ziver Veizi. Tashmë fjala i ka kaluar trupës gjykuese në Gjykatën e Apelit. 

123 Komente

Cilet gardiste? Ata iken diten me diell me nga nje thes me pare. Shpejt e shpejt shiten villat ne lalz nga 150 mije euro dhe faaap te djali ne amerike.

 

Vetem po shkuan ne Korene e veriut ja hudhin bythes, perndryshe ne gop te s'emes do perfundojne.

Keq me vjen por nje verrke ne uje do behet. 4 villa ne lalz burri i mirdites heroike shumezuar me 150 mije evro... llogarite bej vete. Mundesi te nderronte ngjyre e ftyre ka pasur. 

Hajt me, tu rrojne ca ju ngelen viktimave.

Come on, Apeli, get it on...

ps. you know that I've been waiting too doggone long
 

ça nuk mban Amerika....çdo u beka nami nga giustizieret e ppu ne Amerike....

e vjetra shembet...

shyqyr qe te paska leshu shkrep me zjarr ..thashe po te mban kushedi sa....po gjene mire ,kaloi :

smiley

 

O peshku, 

Vi mer nje shenim aty! Kjo eshte ceshtje gjaku, nuk eshte ceshtje m*ti!!!!

Bame te erdhi Memo per vendimin e sotem?

mu ka blloku outlooku, cer esh bo?

memo thoshte qe Prendi do denohet me 1 vit kurse Llupo me 3

ah, te pergatiten te kenojne thu ti... e kush nuk ka kenu ke burgu lopes....

Askush ska per t'u denuar .....!

Qyq mi non, po kur po mban italia me pasta cdo lloj ftyre me cdo lloj ngjyre pse po i qan hallin amerikes qe eshte nje kontinent me vete?! 

1 vit per Prendin dhe 3 vjet per Llupon!

Pak, por si fillim nuk eshte keq...duke mar parasysh qe PS ka 1 jave ne pushtet!

I pabesi i bi te mari dhe pare mbrapsh!!!! Hallall!!!!

Bame me sa ma shpjegoi nji prokuror prej shqipnie, Prokuroria nuk ka shanc ne bote qe te provoi qellimin per vrasje me dashje. Ky denim eshte me teper nje xhest politik i gjyqsorit ku i thote qeverise se re qe po mi solle une i denoj. Kaq! Nga ana tjeter vendimi per fajesi, lejon hetimin e metejshem te ngjarjes. 

"Prokuroria nuk ka shanc ne bote qe te provoi qellimin per vrasje me dashje."

Shiko, keta te gardes konsiderohen profesionise ne detyren e tyre. Pra kur keta plagosin konsiderohet se qellimi ish ai i plagosjes, dhe kur vrasin, 3 ne kor, qellimi eshte i qarte. 

Nejse, pue te mbare FBI albanese. Le ta provoje veten. 

Po mer Bame por del tjetri e thote qe une u mata me gjujt lart por ne ate moment mu ul tensioni gjakut e mu drodh dora. Po e thjeshtezoj ne ekstrem nuk diskutohet. 

 

smiley e di se sa osh shonci qe gjykatsi mesatar shqiptar te perdore "rizenebell daut" pa presion politik, ose presion te strekoncuar politik? ZERRO. 

kto shkembimet tuja me duken si ping pong me top te shtypur

e ku keni mor vesh ju naiher nga futbolli braziljon? 

"kto shkembimet tuja me duken si ping pong me top te shtypur" - edhe kjo hyn te perlat

 

Bame me sa ma shpjegoi nji prokuror prej shqipnie, Prokuroria nuk ka shanc ne bote qe te provoi qellimin per vrasje me dashje. Ky denim eshte me teper nje xhest politik i gjyqsorit ku i thote qeverise se re qe po mi solle une i denoj. Kaq! Nga ana tjeter vendimi per fajesi, lejon hetimin e metejshem te ngjarjes. 

 

Did the prokuror also tell you that unicorns fly in the sky... "Dashje" nuk do me thene "deshire" qe tjetri te vdesi... por do te thote "deshire" mbas aktit qe solli vdekejn.

Per shembull, une morra makine dhe e ngajta ne trotuaret e NYC duke vrare 5 veta. Kjo eshte vrasje me dashje se une solla aktin e ngasjes se makines mbi trotuare. Nuk mund te mbrohem duke thene "cfare thua o burre, ku i njehe une keta mbi trotuar, cfare deshireje kam une ti vras?"

Vrasje pa dashje: mua me zuri gjumi ne makine, ose une piva alkohol, dhe makina me iku nga kontrolli, e goditi duke vrare 5 persona ne NYC.

 

Did the prokuror also mention to you qe dhe nga pakujdesia, denimi mund te shkoj deri ne 5 vjet?

Do t'ja them o meti qe kshu, kshu, kshu, ka thene nje muahametali-muhametali per "vrasjen pa dashje". Po kam hall mos po me thote po me cpune merret ky muhametaliu o Ron? Ti them qe nuk e di kam frike se do me qesh. Keshtu qe sdi cte bej. 

Nuk ka shume rendesi me c'pune merrem une. This is really not rocket science. Ne rast se "dashje" do te thote deshire qe tjetri te vdesi, atehere do qe e pamundur pa nje "confession" per ndonje person te denohej per vrasje me dashje.

This is really not rocket science. 

Well go tell this to a law student who spents minimum 7 hours a day studying. Po fundja po shkoj e po ja them une por prap kam hall mos po me pyt po ky muhametalia cfare ka studiuar qe punet e ligjit nuk ju dukan "rocket sience"? Ti them prap qe nuk e di, kam frike se do me qeshi edhe ky o meti.

Sounds good.

pranej po them

O Rono po ca thu me burr. Nje ushtarak i stervitur formalisht per perdorimin e armevete zjarrit, i drejton pistoleten turmes dhe shtie. Kjo eshte vrasje me dashje. Dhe per me keq akoma munduhet me fsheh gjurmet e krimit. Vetem per fshehje krimi i takojne 5vjet bashke me ate skuthin IT te k/ministrise.

Robt e keput po hajne nga 5 vjet vetem per posedim hashashi. Tjerrim lesh ne pastaj per hakmarjen.......

Patrioto ke nigju per Kent State shooting?

Studentet e Kent State ne Ohio ngrihen ne proteste kunder luftes ne Vietnam. Garda shkon ne universitet dhe qellon 67 plumba ne drejtim te studenteve dhe vret kater prej tyre. Te gjithe studentet ishin te paarmatos dhe ne distance qe nuk perfaqesonin rrezik imediat per jeten e gardisteve. Dhe ceshtja perfundoi qe:

"Eight of the guardsmen were indicted by a grand jury. The guardsmen claimed to have fired in self-defense, a claim that was generally accepted by the criminal justice system. In 1974 U.S. District Judge Frank Battisti dismissed charges against all eight on the basis that the prosecution's case was too weak to warrant a trial."

 

 

Sbesoj se nje ngjarje e 50vjeteve me pare ne USA dhe me ngarkese politike krejt tjeter,  mund te merret per precedence per rastin ne fjale dhe per me teper ne Shqiperi. Ne Toronto nja nji muaj me pare nje polic shtiu dhe vrau nje djale ne tramvaj. Ceshtja eshte ne gjykim e siper po akuza fillestare eshte per second degree morder.

U vrane kater veta dhe u plagosen sa te tjere. Per mu cdo vendim me me pak se nja 50-60vjet i hap rruge hakmarjes.

po Michael Bryant ca denimi i dhane qe e perplasi dhe pastaj terhoqi zvarre ate robin me biciklete?

Bredho raste si keto ka sa te dush dhe ska pse merren per pika referimi sidomos ne AL qe te lirojne edhe kur je kap ne video tu vjedh. Fakt eshte qe nje komandant garde qe ska pune fare ne terren, del dhe qello me pistoleten e sherbimit dhe per me keq akoma ndro tyten me mbulu gjurmet si hajdut ordiner.

Une si di rregullat e gardes, po sma merr mendja qe e autorizojne komandantin me dale me arme ne dore ne terren. Atehere pse mos e trajtu ceshtjen si vrasje te qellimshme? Prendi e njifte viktimen, shfrytezoi rastin, e vrau dhe u mundua qe ngjarjen tia ngarkonte grupit te zjarrit.

shume dakort jam. Mgjte une jam i bind se pjesen kryesore ktu e lu puna e dobet e prokurorise. Dhe ky nuk eshte paragjykim i momentit. Qe gjykata mund t'kete dhene vendim te paragjykuar, nuk me cudit po fakt eshte qe prokuria te ne ben nji pune shume te dobet. Dhe sado i keq te jete gjykatesi, nji pune bindse e shoqrume me fakte te pakundershtushme te policise e prokurorise, do japin rezultat dhe do ja bejne shume te veshtire punen pales mbrojtse. 

Me shume se puna e prokurorise, me duket sikur nuk ka nje "political will" te mirren me denime te tilla, qe nga prokuroret e tek gjykatesit. Kemi krijuar nje shoqeri me rrethe koncentrike ku sa me afer, ose i lidhur, me pushtetit te jesh, aq me i padunueshem. Dy kokoshat e kane kuptuar qe po u zune eger me njeri tjetrin, te dy humbasin, e keshtu tani bejne sikur zihen, por kane shume ground rules me njeri tjetrin -- sikur kane mesuar prisoner's dilemma... I fundit i cili theu rregullat ishte Prifti, e tani eshte jashte parliamentit.

dale nga dale po vjen Behari......

ne fillim te pafajshen , tani 1dhe 3, me vone ... ne vrime te miut.

Per cfar jane denuar? Perse nuk thuhet? As ne lajmet tek Top-Channel nuk thuhej per cfar jan shpallur fajtor qe jan denuar? 

Te topi ne fakt e ke mu ne titull se per cfare jane denuar. Per vrasje nga pakujdesia, manslaughter.

E mo tani e paskan vendosur. 1 vit burg per vrasje nga pakujdesia ne situate te tille? Sikur e ka dhene vete Berishovici vendimin...

Gjykatesit e berishes jane, po ata, qe nga Agim Bendo.

Pse kujton se u dha pikerisht tani vendimi?

Nuk ben sens fare si vendim. Vendim idiot, aspak ne mbrotje as te te pandehurve as te drejtesise per viktimat, vendim absurd dhe idiot.

manslaughter dmth vrasje e qellimte po pa paramendim

the crime of killing a human being without malice aforethought, or otherwise in circumstances not amounting to murder.

nuk lexoj pakujdesi aty

 

Nga 23(?) + 26 vjet ne 1 + 3. Oh well...

 

Ps: e shkruja me perpara, por nuk me besonte njeri. Keta flasin shume (te dyja palet), por nuk godasin me below the belt. Gjera si burgu apo denimi real i krimeve (do shtoja ketu, transparenca e vertete e zgjedhjeve) jane no-no, per te dyja palet. Of course, militanteve i thone ndryshe...

R.I.P Shteti I Se Drejtes

Turpi pare i qeverise Rama !!! smiley

 

 

Nuk eshte tamam per te tallur, se ketu me shume se Rames apo Berishes, te dy i treguan gishtin popullit... but whatevs...
 

Gjykatat nuk jane, de jure, nen drejtimin e kryeministrit.
 

Keta te administruesit e peshkut dihet qe jane komunista qe nga emri qe I kane vene blogut.duhet ta kishin quajtur peshku blu po te ishin pro fjales se lire

Lefti, thuj shyqyr qe vetem t'i kan limitu komentet se Rama nuk i le ministrat as me i thon mirmjes gazetareve. Gjykata jo vetem duhet ti liroje por edhe ti kerkoje falje per stresin e shkaktuar ketyre trimave te gardes si dhe ti paguaje demshperblim. Nuk mund te luhet keshtu me jetet e ketyre fatkeqeve.

Gjykate hajvane.  Vendim hajvan.  Per mungese informacioni nuk di te them nese eshte edhe prokurori hajvane.  

@muhametali, a mund te me shpjegosh se si i tregoi ne kete rast Rama gishtin popullit?

1) Denimi eshte i drejte.

2) Gjykata kontrollohej nga Saliu.

3) Gjykata, si e kontrolluar nga Saliu si nga Rama, nuk merre vendime te renda.

4) Gjykata eshte akoma Saliste, dhe meqenese Rama ne pushtet.

 

Besoj tek treshi.

Ps, a nuk kishte Rama premtuar drejtesi gjigande ne lidhje me kete ceshtje?

muhamet, si mundet Rama me vetem 1 jave pushtet te marre ne dore fatin e gjyqit te 21 janarit. Ti vete si do beje ne vend te Rames me vetem 1 jave ne pushtet?!

po ç'thoni? Rma nuk mund ta marre ne dore fatin e gjyqit ,nuk eshte kopetence e tija...!!Eshte tjeter pushtet gjyqesori.tesh te pakten filloni e formalisht te jenni demokrate....ne kuptimin e demokracise
 

Gjykatat nuk punojne ne "vacuum," te pakten jo ne shqiperi. Nga ato 4 versionet, ti cilin beson.  Apo ka ndonje te 5-ste te cilin une nuk e di?

Roni per shembull beson tek versioni 1. Thote qe nuk ka prokuror i cili mund ti denonte me shume. Denimi eshte i drejte, sjelle dhe prova per kete pune nga Kent State. Ti ku je?

Thote qe nuk ka prokuror i cili mund ti denonte me shume. 

Meti zakonisht denimin e jep gjykatesi. Prokurori pergatit padine. Thjesht sa per sqarim. 

 

Gracias per sqarimin...
 

muhameto, a te ka shku nej her ne mend qe Rama mundet te jete duke bere percapje per ristrukturimin e sistemit te drejtesise qe shpreson ta realizoje per 1 - 2 vjet dhe pastaja t'ja hyje me buldozer salijes dhe fares qe keqe te tij?! Une vete nuk e besoj por ekziston si hipoteze dhe na duhet me prit caze per ta marre vesh.

Jo nuk me kishte shku ne mendje... ky eshte versioni 5?

Ke shume te drejte gjykata eshte akoma Salike.. koha do tregoj cfare do ndodh me keto gjygjtaret qe dhan 1 vendim te padrejte per te gjith popullin shqiptar... po nqs si hyn gjemb ne kemb??

Ja paskan lujt fene!!! Si tha Roni...Ne jemi dema tha!!! smiley

Avash, avash pra mo!

 

ok demi

preliminari smiley

ps. meqe kemi ktu nje te italise  smiley

me e bukra eshte qe ngaqe Deioni nuk me ktheu pergjigje mendova qe nuk e kish lexu historine e demit dhe vicit. Po do ti qe e paska lexu!

smiley

nuk do e harroj kurre, kishim shoqe pune nje zooteknike, shum tip i lezecem, qe na pershkrunte blegtorine e nje qendre ne Shqiperine e Mesme, ku demi i vetem per damaz quhej Lordi. smiley

e majshin me kimet se ishin nja 100 lope smiley kockaliqe, kockaliqe, ato lopet, por yzmetin e dojshin tamom...

Ca thu ti ere, ajo ishte perle. Megjithate rezervoj te drejten per te kundershtuar zgjedhjen e protagonisteve. Fabula do ishte me domethenese me lepuj dhe jo me lope.

Tashti e the ti apo e thashe une?

Fabula eshte me dem dhe me vic. tTi po dite ndonji me lepuj, bujrum!

Rono eshte nje fjale e urte italione qe thote: "Chi va piano, va sanno, e non arriva mai" 

Eh mer Deion, po kshu eshte kur ligjin e njef vetem nga Judge Judy smiley

Tashti e rendesishmja ne vendimin e gjykates se Apelit nuk jane vitet por ajo qe anglisht quhet "ground for action". Nje nder pasojat e vendimit te Apelit eshte qe provat e adminsitruara nga prokuroria jane ligjerisht te riperdorshme nese prokuroria deshiron te hap nje ceshtje tjeter ne lidhje me 21 Janari ose ta rihap ceshtjen e Llupos dhe Prendit nese ne skene dalin indicje apo prova te reja. 

Duke qene qe demat nuk i marin punet me yxhym them se eshte akoma heret per te folur se si do ti vej fundi ksaj pune. Une them te presim. Vendimi ishte ne favor te drejtesise. smiley   

dmth Rono sipas teje i gjithe ky proces eshte inskenuar per te ligjeru provat. smiley nganjehere dyshoj qe edhe ti vete i beso kto qe shkru

"ground for action" e ke thjesht si shprehje ne Anglisht apo po flet per konceptin qe praktikohet ne sistemin legal te Amerikes? Mire Deioni qe mund ta njohe ligjin nga Judge Judy, po ti duhet ta dish qe Amerika ka Common Law dhe Shqiperia (dhe pothuajse e tere Evropa) ka Statutory Law ku ground for action mund te mos ekzistoje fare si koncept.

Nese po perdor sistemin e Amerikes, atehere harrove qe ketu ekziston edhe "double jeopardy".
 

ose ta rihap ceshtjen e Llupos dhe Prendit nese ne skene dalin indicje apo prova te reja.

jigga what?!

Di ndonje peshko-avokat cfare provash do duheshin qe denimi te rritej?

Ju duhet me me pagu mu mer vlla se nuk shtyhet mo kshu. Nuk ka kuptim, po hajde mo meqe jemi shok te vjeter nuk po ta prish.

E zejme se nji efektiv i gardes deshmon se Prendi u ka dhene urdher te qellojne ne mish. Do thush ti sa jane gjasat qe te ndodhi kjo? Tashti une po e thjeshtezoj se nuk kam ndermend me shkrujt disertacion ktu. Edhe qe thu ti rihapet procesi ose ngrihet nje tjeter proces por qe per prova mund te paraqese dhe administroj edhe ato qe u paraqiten ne Apel. Gjithashtu procesi i 21 janarit ka hapsire te bollshme te rihapet nga nje kendgjykim proceduiral: kush dha urdher, cfare urdheri dha, dhe si u zbatua urdheri?  Dmth vendimi i Apelit per 21 janarin "in the grand sceme of things" perfaqeson maksimumi 2 deri ne 3 levizjet e para te nje loje shahu. Dhe kush di me lujt shah e di shume mire qe 2-3 levizjet e para nuk jane shume te rendesishme. Por vendimi i Apelit eshte nje hapje e bukur ku i hapet rruge dhe filit dhe kalit. 

smiley tani ke fol si ai i madhi smiley

Nuk e di ne rast se luan shah, por take it from a master (literally) qe levizjet e para ne shah kane shume rendesi. Mbase jo per fillimtaret qe mendojn vetem 3 levizje perpara. Te thuashe qe nuk kane, eshte si me thene the line up nuk luan rol ne futboll, se ndeshja eshte ne fushe.

Also, eshte e veshtire te denosh oficerin superior, kur oficeri inferior denohet per neglizhence. Neglizhenca e oficerit inferior eshte mbrojtja e superiorit; Office superior "ne i thoshnim te qellonin pellumbat qe na bombardonin godinen me kake, c'faj kam une qe inferiori qe neglizhent e rreshkiti pushka e ra mbi njerez." Ne rast se inferiori nuk kishte ndonje gabim ne principle, por qe thjeshte neglizhent, eshte shume e veshtire te vertetosh "dashjen" e superiorit.

Finally, dhe nga ana strategjike ky nuk ndihmon shume ne kapjen e te tjereve. 1 vit ne burg, ose 3, nuk eshte incentive e mjaftueshem qe te bashkepunosh me prokurorine, sidomos ne rast se gardianet shperblehet per besnikeri .

Ne shah nuk ka Levizje te para  e Levizje te dyta . Nga  fillestare dhe amatore emertohet e "pare " si e drejte per te levizur i pari I bardhi ..

Ne shah ka Hapje qe shoqerojne te gjithe procesin e Lojes deri ne perfundim .Loja eshte HAPUR , kush gabon Humbet ! Po qe se e ke si ato ndeshjet ke stolat e baceve dhe tregojne te gjithe ku te lush , Saliu e ka fitu Lojen

Eshte  e njohur dhe e ditur qe Gjykata vendos mbi  "prova "qe bie prokuroria ! Ne se Prokuroria nuk e ka  nisur se Cfare  Hapje perdori Garda ..do te thote se e ka shmangur me Qellim ate ! 

Por nuk eshte kaq e thjeshte te shmangesh nje organizim Ushtarak me " grupe zjarri " ndaj protestuesve qe vjen si rrjedhoje e nje Planezimi Operativ ne baze te nje Informacioni e me Pas URDHERI Epror te Planezuar per ZJARR !

Per axhamijte del sikur eshte Hetuar dhe Gjykata nuk ka c'te beje ne baze te provave dhe aspak per :

Te thelluar punen per Gjetjen e Provave dhe detyrimit te Prokurorise ne baze te Detyrave dhe Afateve . Patjeter qe "Juritet e Stanit " do gjejne se " ato"  i ben Gjykata e shkalles se Paresmiley 

Familjareve dhe te dashurve sado e dhimbeshme dhe e rende qe eshte ngjarja Ju uroj krhjellesi dhe Largim nga vetgjyqesia qe nxiti Qeveria ,  Propoganda e Praktika e te Marrit qe shporret !. Ata nuk jane vrare per hasmeri a grindje . Ata jane te Vrare POLITIKISHT jashte Ligjeve te nje Shteti Normal . Nje President  me Organe Drejtesie Normale pa "Musteke "  do kishte dhene Alarmin !

oidriso, me qe ra llafi te shahu...

... me erdhi nder mend ushtari.  ky  ''mavria''  vendoset  ne pararoje dhe rrjedhimisht eshte i pari qe ha goditjet  dhe keputet  nga kundershtari..   mirepo, nese arrin te depertoje  deri ne linjen e fundit te armikut, si shperblim mund te behet çfare te doje, madje edhe mbret.  vetem ushtar sbehet me.  çudi!smiley

Tamom Belulo .Po te marresh mendt e ketyre me " leviz i pari "duket sikur eshte Figurine nje Ushtar smiley Po ta shohesh si proces Real sic eshte Shahu , kush di ti perdore MIRE ze Mat dhe Mbretin .Une kam qen kampion per moshen ne Shah smiley dhe gjeja qe cmoj me shume eshte perdorimi me fantazi e e fektivitet i ushtarit .

Prokuroret si gjithnje paraqesin prova te rrexueshme shume lehte por qe bejne BUJE me ashpersine e kerkesave si psh 28 +26 vjet , po Gjykatat  " nuk e di pse s'dune mer Jahu "

Pastaj vijne Gjhykatat se dhe shume Gomere te lene kryt per Babsqapin nuk ma do mendja se ka !

U kry.....

Nga 1 vit burg do zbresi diku te 2 muaj per sjellje te mire. 

jo, se Tafuti kujtonte se duhej naj nxemje e modhe... me karate e xhudo

e qaj kohen kur kshu, si peshk fshatce, ishim ne opozite. sa e bukur si kohe. tani hec e duro Leftin qe e bo qimen tra... smiley

 

smiley qameti eshte afer.

Burg asnje dite mimoza...denimi me pak se simbolik...nuk di motivacionin.Ne asnje rast gjykata 21 janarin nuk e sheh ndoj gazep te madh vrasjen e ketyre.Po pa qene komplotiste te pandreqshem me ADN ,a nuk ka mundesi teorike qe vendimi te jete i drejte,se nuk kish pse te denoheshin!1nje perqindj eduhet te jete...

nejse kjo eshte tori ,ne realitet eshte qe kjo tashma eshte arkeologji...mjer kujt i ha kurrizi dhe'...iken kot ,per qimet e Rames....e Meta hiç...

Sa vone paska dal lajmi, kjo dihej qekur u caktu agim bendo per ta gjykuar. te gjykata e larte me duket se kane shku sashenka me tomen, kshuqe atje mund te dali dhe qe apeli ka shkel procedurat dhe te shpallet si i vlefshem vendimi i shkalles se pare. 

Ai po të ishte tregu burrë, e kishte bërë që të gjithë shqiptarët të bënin ushtrinë në Amerikë. Një vit stazh aty do u bënte mirë.

po pse hap kshu plagesh mer? Po cunat e pare qe hiken, nga ata me floke bisht-pllum, na turprun mer, dezertun te gjith!!! smiley 2-3 kap me droge etj.... Te gjith te perzgjedh nga, e di ti mo... ca me thon ma shume... smiley 

Ca plagesh mer? Nuk thu shyqyr qe cunat kane punu i cik, po direkt tu i demonizu..e per ca per i cik miell.

mill mer mill do fukaraja po ca ti boj ligjit tha maliqi... 

Dmth gjykatesi i ka nxjerre mediat jashte dhe A1 steak sauce vendos te filmoje gjithshka fshehurazi me telefon. Ky eshte shtet!!!

E solli Dora dje smiley 

smiley 

smiley ke ne ket, po besoj duhet te jete bo me noi ven nordik... smiley 

Cfare prisnit juve ore?

Kur vete numuri 2 i qeverise Rama dhe i shtetit shqiptar i ka quajtuar viktimat kokpalare,vagabonde dhe spiune dhe u ka thene dhjetra epitete.

Vete amerikanet ja u kane thene,qe te hetohet 21 janari duhet bere nga fillimi deri ne fund,te futen ne burg organizatoret,provokuesit dhe vrasesit.

Ne fund nese ndodh kjo do te mbetemi pa Rame,Mete,Berishe,Bashe,etj se te tere duhet te jene ne burg me afate te ndryshme.

Kush do ta beje kete?

Te drejtet, dmth te dobishem per shoqerine jane vetem ata, te cilet ne shprehjen e opinioneve, ne shperndarjen e drejtesise, sidomos ata qe e kane tagrin per dhenien e drejtesise, jane vetem ata te cilet e kane bindje se shpirti jeton per aqe kohe sa eshte i lidhur me trupin.Vetem ata e dine se me tu cliruar ai shpirt nga trupi, ben gjithecka per te qene i dobishem edhe pas vdekjes.Besoj se eshte kjo arresyeja e veteme, pse njerezit zemermedhenj,si imazh, nuk jane me pak te dobishem, se sa pramia e tyre.
Gjithe problemi eshte se te ngarkuarit per dhenien e te drejtes, gjene me te lehte ....kane shitjen e shpirtit.....E veshtira nuk eshte t'i njohim por t 'i shkepusim nga atje ku bejne pjese.Ky eshte halli...

Mos u nxitoni djema, do thoshte Ramizi dhe/ose Pjeri. Drejtesia e 21 janarit do vihet ne vend se shpejti, sipas premtimeve.

Sic pat thene vete kryeministri une i nderuar, mos u mbysni ne goten bosh te moralizimeve (nuk ju mjafton qe blogu eshte peshk pa uje, doni dhe goten bosh?!).

Faktikisht vrasje   nga pakujdesia eshte shum i sakte si vendim se po ti shofesh ne vidjo duket qe policet e saliut po mateshin per te shti ne ajer po jan aq te paafte sa.... Je ka shti drejt or tie

Po mire me gjithe ato vjedhje qe kan ber socialistet nuk u denuan as me demokraten as me socialisten cer bahet kshu

vetem nje nexhmije dhe nje Fatos Nano e kan provu smiley po pse ish-parlamentaret e drejtoret e tjere mos denohen

s'pasket bere gje edhe kesaj rradhe

Cer bahet mi non, cer bahet? 

Dikush ta heqe fshesen sipas Logjikes se LefKOPESE..." Bjer o shi ne arat tona "

 Shoket "antikomunsite"  Mo te murziten kaq shpejt ,se kane  deri ne vitin 2025 te durojne ! Dhe po vazhduan komente "  me buke mer jahu " per prurjet qe poston  LefKOPEJA ....ma do mendja edhe me gjate !smiley

Garda qelloi ne momentin kur nuk rrezikohej .Tejkalim kompetencash me pasoje  vrasje ne rrethana cilesuese .5-10 vjet per cdo viktime te cilat te kryhen consecutive.20-40 vjet burg per shoq.prokuroria e ka bere punen e vet po nuk ua mbush dot mendjen gjykatesve  qe hedhin poshte edhe ekspertizen e FBI

Per ata qe nuk e dinin pse po vuan kaq shume industria e salloneve dhe berberaneve ne Shqiperi!

smiley

 Si ka mundesi nje plehre si ai Bendo gjendet aty ne gjykate dhe prej 20 vitesh i bie letra me brime ne gjyqet me te rendesishme? Edi Rama, nqs do qe te kesh nje fije sukses, hidhe ne ere gjithe strukturen e korruptuar politikisht dhe materialisht gjyqesorit! pastroje gjyqesorin nga fijet dhe hafijet e Saliut!

Ke te drejte nja dy tre koqe jane qe si me magji u caktohen gjithmone kto gjyqet e rendesishme. 

pisslllik

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).