Lazarati rikthehet në vëmendjen e mediave botërore, edhe kësaj here për hashashin. Televizioni francez “M6”, mbrëmjen e së dielës që kaloi, ka transmetuar një reportazh, në të cilin fokusohet fshati i Lazaratit, i cili në fakt, është cilësuar nga kjo media, si “kryeqyteti europian i Kanabisit”. Televizioni francez e cilëson prodhimin e kanabisit në Lazarat si një prodhim me përmasa kolosale, që arrin shifrat e 4.5 miliardë eurove. Po sipas televizionit “M6”, në vitin 2012, sasia e kanabisit, në Shqipëri, ka arritur deri në 3 ton. Në këtë reportazh, Lazarati paraqitet si një fshat i vendosur në malet shqiptare, pak kilometra larg qytetit të Gjirokastrës, duke nënvizuar faktin se ky qytet, është nën kujdesin dhe mbrojtjen e UNESCO-s. Gjithashtu, theksohet fakti që Lazarati ndodhet pak kilometra larg nga Greqia dhe në kufi me vendet e Bashkimit Europian, një pozicion gjeografik strategjik, që mundëson shitjen e drogës së prodhuar në këtë zonë. Në këtë reportazh, ironizohet me faktin se turistët, në ditët e sotme, përveç admirimit të qytetit të gurtë, mund të admirojnë në një vizion surreal edhe 300 hektarë kanabis. Gjithashtu, reportazhi thekson faktin, që kultivimi i kanabisit, është i ndaluar në Shqipëri, por policia shqiptare nuk ka asnjë pushtet mbi këtë vend dhe mbi kultivuesit e kësaj lënde narkotike.

55 Komente

___
 

Nuk me cudit fare ky fakt franca gjithmone kundra nesh ka qene. ajo me mire le te merret me Cacet e marsejes!

...futja kot....keta se kan iden ku i bie Libania....

gjynaf me ju fut ne hak per kete sepse nuk jemi ne hala ne sy e ketyre...

Po per aq sa ja kan idene amaaa... Per aq sa ju hyn ne sy ta kam llafin... He? smiley

jo 10ora...bota nuk rrotullohet rreth nesh... smiley nuk ja kemi nxjerre akoma bojen vetes ketu ...

Sa per cfare mendojne, pergjithesisht mendimi eshte.... : ushqim i mir, njerez qe pine mire smiley , femra te bukura...ah dhe ish-shtet komunist...ne nje moment te flasin gjithashtu per arme droge dhe prostitucjon....
Por po ti drejtosh nga vllaznit tane Rumun, qe jane hale ne sy realisht, na harrojne shume shpejte smiley

 

e po lere taniii vetem po kan ndryshuar se fundmi. Se cfar kan menduar te pakten deri para disa vitesh kur degjonin emrin albanie e di vete une. Pak a shume shiko filmat e atij plehres qe ka bere taken smiley

.....ah po harrova Taken smiley 

e vertete qe edhe kjo del ne tavoline shpesh ....po 10ora mbase ti i merre te gjitha si sulme personale...edhe shume serjozisht smiley kjo eshte ceshtje tjeter pastaj...

Ku e pe qe i mora si sulme personale apo akoma me keq seriozisht? aspak... thjesht meqe ra llafi smiley

Ehh Taken... smiley

 

Kur ishte lufta ne kosove e dinin shume mire se ku ishte shqiperia ... por si franzese qe jane kur si duhesh as nuk te hedhin syte ... sa kane pak interes vijne e te lavirosen smiley

pooooo...lavirosja servilosja dhe gjithshka qe mbaron me -osja  eshte lende me vete ne shkolle smiley 

...mu m'kaloi jeta tu i shpjegu qe kosovaret jane shqiptar por qe shqiptaret sjan kosovar smiley ...dhe prap se prap snuk...

Mua me eshte fiksu nji reportazh i kanalit 5 francez me duket gjate luftes ne kosove nderkohe qe ne i kishim vete kosovaret ne shpi qe na tregoshin  se i kishin perzene perdhunu vra e ku ta di un me keq sbehej...... Kto jepnin ja pese serb te lodh qe i kishin djeq shpine ....smiley aq shum na do franca ne , po jam dakord qe populli rrezik se di nga bie shqiperia.

S'i nuk i honeps dot fare kta Francezet? Shume te dhjere jan...

pordha e madhe , dhe femra te pista!

Taken 2 - mo i bukur se Taken

Sikur ta bojn dhe video game ahahahaha

ej...kot e ke inotin me francezet o burr...lazarati osht turp i modh. apo c'mi mbillkan ato rrenjet, si me qen fushe per rritjen e br3dhave te vitit te ri. hajde, silli femijet, dhe keput ca peme te duash...

Proud of Lazarat smiley

rendimenti i prodhimit, i papam smiley

francez sumshklym. si nuk bene i her vetem nji reportazh qe flet mire per shqiperine

e ca do shkrujn...

po gjithe keto arritje gjate 8 vjet qeverisje???? rrot me rrote me gjermanine, zvicra e ballkanit, superfuqi energjitike, norvegjia e eurpoes juglindore, rritje e papare ekonomike, trendafila gjithandej, kopesht i lulezuar buze adriatikut, vend qe nuk njeh krize, me mijera e mijera km te shtruara, rekord i ri noti cdo vit ne Dhermi etj etj

e te gjitha keto pak te duken ty ?????

 

 Po se kupton qe nuk i permendin nga xhelozia. Kujtonin te gjoret se ishin ata rrote me rrote me Gjermanine. Le per rekorde noti, e ke pare ate ngordhalaqin e tyre. Po harrove qe naltmaidhimi  do ta bente Shqiperine edhe Kinen e Ballkanit, do lidhte edhe Pekinin me Peqinin me hekurudhe. Ka menduar ndonje francez ta lidhe venidn e tij me Kines. Po ce do, nuk  e la ky popull mosmirenjohes. Me prishi pune dhe mua, une kam tip fobie nga aeroplanet, udhetoja per shtate dite me qejf po te ishte bere hekurudha

foto e atyre dy cunave hollandez osht kampion - jan ne parajse, si ato ke filmi The Beach..

ohh..ka per te dal nje film anglez nga pranvera me gangsterra shqiptar - ka per te qen yll

d.m.th ja zuri vendin amsterdamit lazarati!!

ja, lazarati eshte i integruar.  shembull per te tjeret.

mund te jete pak problem ai kriteri i anglishtes,por do ja gjejne anen ata,,

amsterdami nuk osht prodhus, osht konsumus. dallim i modh. lazarati osht si ke ai filmi The Beach - vecse nuk ka beach ahahaha...po thjesht jan nje grup atdhetaresh qe e rujn me dashni te modhe ate pjese te atdheut ku rrisin bimet heroike te marixhuanes

shmoke it

4.5 miliarde dollare?

uau,

i bi 25 perqind e gdp se sone

qenka per tu mendu seriozisht kjo pune

e po shyqyr qe Lazarati e ka fituar kete primat
 

Normal. Sa kohe kishin Primatin ne krye. Vazhdojne ta kene me bustin e Azemit te kryeqzimi kur hyn ne fshat? Se e kishin shpallur Katundar Nderi i Lazaratiti.

""Televizioni francez e cilëson prodhimin e kanabisit në Lazarat si një prodhim me përmasa kolosale, që arrin shifrat e 4.5 miliardë eurove."

sa kollaj behet llogaria e botes, mor aman..smiley

llogarite i beri dhe Pjerr dhe doli po ne kete perfundim. Pra nese di siperfaqen e mbjelle dhe nese trajtohen ne perputhje me agrotekniken e duhur (gje qe miret e mireqene) vlera del menjehere me nje marzh gabimi +- 10%.Pra vlera e kanabisit te Lazaratit vertitet diku midis 4 - 5 miliard Eurove. Dhe une Pjerr-it i besoj verberisht.

Mire ate ,  po si s'na mbin ndonje gje tjeter mo aman , po edhe bari ka fillu te jete sherrxhi i modh smiley

unë e di se çfarë dëshiron ti që të mbijë kur përmend barin por nuk e them pasi qi është turp

Po mire, pse qenka lajm i keq ky njehere? Lazaratasit e kane arritur rendimentin 100% per hektar toke dhe po punojne per vitin 2030. Le t'ia bejne paf! francezet po deshen! 

Rendimentin e rriten sipas planit; po pse mos ta tejkalojne? 

S'jam kondra. 

Vijne qe vijne, te pakten te lidhin ndonje kontrate smiley

Reklame pa pare nga nje television frances  per produktin Lazaratas . Kjo me cudit mua....

A dini ndonje link per te pare dokumentarin dhe gjykojme vete.

“Reportazh surrealist. Jo më shumë për atë që prodhohet, por për kushtet e filmimit; gazetarë francezë me kamera të fshehë, që kërcënohen nga banditë t’u merret kamera apo jeta pse filmonin;

 

4.5 miliarde euro, Lazarati duhet te kerkoje te behet shtet me vete me Azbi Kasaj president.

Dukati i Lazaratit

Le ta kthejme Lazaratin ne nje qener turistike te sfidojme Amsterdamin..Kompani turistike c'prisni filloni nga ofertat smiley

Emision i kendshem dhe duhet pare i gjithi dhe jo vetem pjesa e Shqiperise. Dikush me siper ankohej se FRANCA ja kishte me hile Shqiperise dhe se ajo (Franca ) ka qene gjithmone kundra nesh!!!! Kjo eshte budallallek me brire, por nejse budallenjt tashme i kemi sheshit dhe jemi mesuar te bashkegzistojme.

Si nuk i doli nje mik nga Rrotkarianet ketij Vucidolsit , tu thote Francezeve .. "nuk asht Lazarati njaj se Rrotkariani jon nuk i ban ato gjana " Asht mik i ngushte me Chamdesyy-n !

Edhe ketij me ...Y i mbaroka si Left me ....yyyyyyy ne fund !!! Te gjith Rotkarianet me ...Y mbarokan !!!!

Nuk po vjen dhe dyshoj se e keni shpallur Abuzuese . Lironi LefKOPENE smiley

E para, e gjithe Shqiperia eshte Lazarat (lazaratsit kane fatin e keq qe ju ka dale nami, po nuk jane anetare ekskluzive te klubit!)

E dyta, pa parate e Lazarateve te ndryshem atdheu socialist eshte i falimentuar - nuk prodhojme gje, nuk shesim gje jashte vendit, importojme thuajse gjithcka, peshoren tregtare e kemi keqas te anuar drejt importeve dhe e balancojme me flukse parash qe pergjithesisht i atribuohen remitancave te emigranteve ose burimeve te paidentifikuara

E treta e verteta, Franca dhe perendimi ne pergjithesi bejne mire te mos marrin pozita shume moralizuese, sepse vertete ne prodhojme, por konsumtaret i kane ata... 

Cfare po ndodh shoke me Atdheun Socialist ? A kuptoni apo JO ? Eshte i deshtuar ....smiley

Hajde Perle hajde .Ku ke harrite o PPU ??????????????????????????????????????

O Alba me nje zamet mos vdeksh kurre ... ...Me mire te thone ku duan te Dalin ...

Po po ta dine keta debile se ku duan te Dalin nuk bejne Komente smiley me burime te paidentifikuara dhe remitanca smiley

..Se fermeri YNE zotrie asht i lire te mbjelle cfare te doje .Socializmi ju diktonte me mbjelle Grure me sigurue Buken per mos me ja shtri doren si Lypsar te tjereve .Na tesh do ti tregojme Europes mbare se na jem Eksportues ...." Idiotesh me Tonelata !

Qeveria jone e nderuar firmen e pare e hodhi kunder importimit te plehrave dhe sigurisht qe beri mire pasi eviton edhe referendumin qe do te mbahej per kete problem e qe gjithsesi do rendonte tek taksapaguesit shqiptare drejtperdrejte per arsye shpenzimesh kryesorja. Por une dhe shume kush si une mendon se qeveria duhet qe firmen e pare ta hidhte ne Lazarat atje ku mbillet dhe korret vdekja, atje ku jeta ne fakt ka stopuar. Kjo po qe duhet te ishte dhe eshte nje kembane alarmi per te gjithe ne shoqerine shqiptare. Do thote ndonjeri se qeveria me 1 jave kohe nuk mund te bente asgje, dakort jam por do ishte sinjifikative kjo ndermarrje e jo fotografia e Presidentit VS Ismail Qemali, askujt si hy ne pune se ne mure eshte Ismaili, Bujari e te tjere, te gjitheve ne na hy ne pune jeta e bashkeqytetareve tane, atyre europiane dhe nderi e krenaria e nje vendi qe quhet Shqiperi e damkosur tash 23 vite me radhe ne faqet e medias vizive dhe te shkruar te shtypit qendror prestigjioz dhe mjaft ndikues europian. 

Komentet me se shumti ketu tek kjo teme jane tallese, fyese dhe jo te denja per nje blog serioz, interesant dhe deri-diku intelektual si Peshku pa Uje. E fundit fare une personalisht qe po shkruaj keto radhe te formuluara ndofta keq por te thena ashtu siq e ndjej nuk jane produkt i ideologjive partiake por nje opinion ne pergjithsi i miqve, shokeve dhe kolegeve te mi kurdo qe bejme biseda te lira shoqerore. 

 

Gabim e ke. Po sikur qeveria, punen e pare qe te beje, eshte te jete lobimi ne Evrope per berjen e ligjshme te kanabis ne Shqiperi. Pra qe ligjshmeria e kanabis te mos jete pengese per hyrjen ne Evrope. Ashtu edhe ato te ardhura i fut ne rruge formale dhe te mirat e te ardhurave nga agrikultura e Lazaratit i gezojme te gjithe nepermjet taksave ne buxhet te shtetit, dhe jo ashtu si c'eshte me gjoba qe shkojne vetem ne xhep te pushtetareve, shefave te policise dhe rrjetit te droges.

Lulian Kodra. Une kam femije,  i kam edukuar dhe vazhdoj ta bej nje gje te tille,  po bej dhe investoj gjithçka qe kam per ta. Une si 98% e shqiptareve duam ti rrisim e ti edukojme, ti shkollojme e ti nxjerrim ne jete pa efektet e droges dhe pislliqeve te tjera, sinqerisht qe s'ju kuptoj por ne fund te fundit as qe dua t'ju kuptoj. Problemi me drogat dhe amoralitetet duhet te jete si ne ushtri,  nuk duhet qe te kete demokraci por disipline spartane, urdhra dhe zbatim te tyre, ne mos e befshim kete ti, une dhe shume te tjere do perfundojme ne urgjenca spitalesh te maltrajtuar dhe denigruar e te marre fund si njerez..Ta ligjerojme? Po pika t'u ligjerofte o burre smiley((( Ça thu mo ça thu> 

Po mire, me qe ke hallin tek drograt dhe femijet, informohu, pastaj nese e ke me vertete hallin tek drogra dhe femijet dhe imoraliteti, pasi te informohesh sic duhet, kerko ilegalizimin dhe alkoolit, qe po te ishe i informuar do e dije se eshte droge me e rende se mariuana, por ne menyre kryesore, do kerkoje ilegalizimin e duhanit, qe po te ishe i informuar do e dije se eshte droge me e rende se heroina. Dhe pasi te ishe i informuar, edhe kjo qe thua nuk do tingellonte histerike sic tingellon, por edhe do tingellonte e arsyeshme.

Bota funksionon me cluster ekonomik. Financat ne NY dhe Londer, inxhenieria e larte ne Gjermani, softwares ne Silicin Valley.... bari ne Lazarat. Ja pra me ne fund e gjetem avantazhin tone konkurues. 

Tani vetem nje gje: LEGALIZIM!!! E vetmja zgjidhje nga e cila perfitojne te gjithe. 

Lazarati. Shqiptaret i pershtaten `situates` thua ti, fallsitetit, mashtrimit, vjedhjes, kurverise se fjales : `Demokracia` smileyKjo eshte hipokrizi kjo eshte te genjesh veten per aq kohe sa te vije vdekja. Te rrosh kot me nje fjale, me friken d he shqetsimin e barit te Lazaratit, semundjes se shekullit qe nuk sherohet dot! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).