"Bëhesh i bardhë për 7,500 lekë" Dy romë lexuan këtë tabelë para një dyqani. "U bëke i bardhë për 75,000, i tha njëri nga romët tjerit. "Si thua, bëhemi?" "Bëhemi ore, ta provojmë dhe ne c'është jeta. Por unë kam vetëm 50,000 lekë!" - i përgjegjigjet ky i dyti. "Mos ki merak, unë kam 100,000 lekë me vete, do u jap atyre 75 mijë dhe kusurin 25 ta jap ty që të të bëhen paratë fiks." Kështë e lanë dhe romi i parë futet brenda. Kur del nja dy orë më vonë është bërë borë i bardhë. I qethur, larë, veshur me kostum. Një faqekuq! Sykaltër! Bjond! 
Dhe romi i dytë ju afrua me ngazëllim shokut të transformuar dhe i kërkoi 25 mijët që të bëhet edhe ky i bardhë si bora. Por ky i pari, e pa me neveri dhe i tha dicka në lidhje me punën e ndershme dhe paratë e fituara me mund.

21 Komente

Te ja kish dhone borxh, dhe me interes... brenda normes se diteve te sotme. 

Me mire  qe nuk ja ka dhene se i dyti do ishte bere skllav i huadhenesit pastaj..

edhe Michael Jackson u be i bardhe, po me 7,5 milione $  me duket.

Ketu ne Belgjike Belulo, i thone Mope ketyre historive, kam harru si i thone ne shqip, mop. 

mop,   ne shqip eshte barcolete ose ankedode, Pjero. 

Belul, kjo me siper nuk kualifikohet as si anekdode as si barcalete, por si humor kinez.

e  ka nisur per humor te bardhe, por ka dale i zi.. ose  i murrme.. se njeri nga romet ngeli i zi..smiley

Ah po, barcalete smiley

slow day ke peshku

Cfare lidhje kishte barcaleta me ngjarjet e dites? Pastaj une e di qe ky i pari (jevgu 1) pasi doli dhe e pa te dytin qe po i kerkonte ndonje lek per tu bere si ai i tha: "Ik ere jevg m€ti, ngelet tu lyp!". 

Ku e lame? He po, c'lidhje kishte barcaleta?

Nuk eshte barsalete mo jo , eshte reklame , ka hap Blendi butik.

Do i deshtoka! Jo per gjo po kush shko me u bo i bardhe ene ..... qorr!

-Me cfare po e sheh eklipsin ?

-Me nje maxhyp ...

 

kjo eshte nje nga gjerat me te qelluara qe ke postuar ndonjehere blend

 

lekurebardhet e shikojne boten me ndryshe, edhe ky pati nje transoformim shpirteor para se gjithash.  gjetje e bukur. pergezime

 

ore si qe ajo teoria e Hegelit, a Fojerbahut..... lopes kur i ve syze jeshile i duket kashta si bar i njome, jeshil..smiley

nejse, Blendi mund ta permblidhte me fjalen e urte popullore: "evgjiti kur u be mbret, vrau t'ane..."

rracist smiley

jo une, joo. ai romi nr 1 i Blendit eshte rracist!smiley

Po i zi behesh dot!smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).