Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duket se do të drejtojë vendin në një mandat të tretë historik.  Të paktën këto janë rezultatet e “exit-poll” të para të zgjedhjeve të përgjithshme të mbajtur të dielën.

Me kutitë e votimit që u hapën në orën 8:00 dhe u mbyllën në 16:00, të dhënat e para kanë treguar se Kristian Demokratët e Merkelit (CDU) kanë fituar rreth 42% të votës në shkallë kombëtare.

Megjithatë, partneri aktual në qeverisje, Partia Demokratët e Lirë mund të mos kenë kaluar pragun zgjedhor të 5%.Nëse kjo do të ndodhë, atëherë CDU mund të jetë e detyruar të formojë një koalicion me bazë të gjerë qeverisje, me rivalët social-demokratë të kundërshtuarit kryesor për kancelar, Peer Steinbruck, që kanë fituar midis 25-27% të votave. 

Rezultatet zyrtare të votimeve pritet të shpallen gjatë mbrëmjes

39 Komente

 

Me kutitë e votimit që u hapën në orën 8:00 dhe u mbyllën në 16:00,

 Une votova ne 16.30

 

 

shqiptar mò

dmth,   nein  Rilindje ne Gjermani?!smiley

smiley Po fiton prape nazistja?

Shansi jone, perndryshe aty, ne ven te dyte do ishim kalb. 

_

gjermanet u deshperuan nga humbja e Berishes po nuk e humben toruan dhe zgjodhen Merkel prape, megjithese tashti do u duhet te ecin te vetem, pa partnerin e tyre strategjik.

C'thot' ajo e ve e gjore

Mbretereshe pa kurore

Faqe -cjerrur,lesh-leshuar

shpirt e zemer perveluar.

Mbahu Enxhi, mos ki frike

se ke bacen ne Upuzite.

Fituan këta antishqiptarët, që firmosin rezoluta antishqiptare.

 

Kush paska qene kjo rezoluta antishqiptare qe kane firmos keta?

Do e kete bo Schäuble me koke te vet se une me Merkelin s'dime gjo smiley

Njajo "kamuniste Lindore " nuk asht tuj pyt fare per "antikomunsiten " Jozefpercke ? " Asht tuj u prish Bota " ka thane hoxh efenija .." lanet.... lanet " !

Nuk bahet ai vend po nuk u pastru ky brez ...lanet,  lanet !

Dhe asnjehere nuk ka per tu bere Shqiperia sa te kete nga keta Ulerimsit " se kamunizmi zotrie " " se diktatura zotrie " 

Urime Rames te shohe perpara .Te Marrin me gjith Dylqinjen e tij  i  shporri !

shef ti barazine qe vihet midis te djathteve ne gjermani dhe te "djathteve" ne shqiperi?

demokristianë + pëdëistë = Molla t'kputuna nji deget, dy qershia lidhë n'nji rrfanë.

 

dy thelpinj te nje arre

Mandati i trete smiley

Pse jo

Jane njerez me mend gjermanet, nuk jane si shqiptaret qe votuan Edi Ramen e Ilir Meten, sharlatane e hajdute te faktuar. Ne 45 e moren Gjermanine rrenoje dhe e bene sot ekonomine me te forte dhe te madhe ne Europe dhe nder me te medhate ne bote ndersa partizanet e Enverit dhe Rames ne 45 dhe 13 vetem e falimentuan dhe do ta falimentojne ekonomine se gje tjeter nuk bejne dot.

Epo , sdo humbim gjithmone.

_

Shume urime per znj.Merkel!

E çoi Gjermanine perpara,e mbrojti euron dhe njeherit gjeti forca per te evituar katastrofen momentale te Junanistanit(duke perfshire ketu shume shqipo-emigrante) 

Kesaj nga ana jone i themi "zonje me bole".

 

 

hmmm, gjermanet qe votojne te njejten parti per me shume se dy mandate? Cudi. Ose populli gjerman eshte shushatur, ose opozita eshte vari lesht. Sado mire te punoje qeveria, po u kenaqe e po nuk kerkove me shume se aq nuk je fort i zgjuar. Nejse, ata e dine. Po ai aeroporti i Berlinit, u be?

CSU ka 60 vjet ne pushtet ne Bavari.

Urime zonjes Merkel dhe gjithmone e me mire u bofte Gjermania se e meritojne.

Apo s'i shkon qamet kur ben tifozllek ne tribune, ndersa ata rreth rrotull rrine si hunj gardhi! smiley

Bobo

 Nuk fitoi e majta ne Gjermani?

Ska me i njoft Edi Rama zgjedhjet.

""""Fotot .... tregojnë të vërtetën, por ato mbi çdo gjë dëshmojnë karakterin e vërtetë të Edvin Kristaq Ramës, neobllokmenit në krye të ekzekutivit shqiptar”"""" shprehet LefKOPEJA  në Fejsin e Bukit or tie smiley

Te nderuar admin.Ne paskemi pas privilegjin me te madh si Blog . Paskemi patur ne gjirin tone vete Babasqapin .Dhe mos me thoni se jane ndryshe deri dhe ne presje Fjalet e LefKOPESE smiley As vete Merkel nuk do kishte kurajon te shkrihej me shoket antikomuniste ne gjirin e tyre si xhupkuqe ....

Hallall Babasqap Hallall ! Paske qene midis nesh gjithe keto KOHE dhe nuk te kishim zbuluar smiley

Brenda 24 oreve Gjermania shpalli rezultatin zyrtar te zgjedhjeve me nje popullsi prej rreth 82 milion banore, ndersa ne me 3 milion banore duan 2 jave. A te qdn o sali berisha.

Epo gjermanet kane sporte te tjera me u zbavit ne ato zgjedhje kemi per englendi.zgjedhjet ne shqiperi duhen bere per jave me sistem vajtje ardhje .nese behn sport olimpik mund te marrim medaljen e pare smiley

Komb frikacak. E dyta here ne 3 zgjedhje rresht legjislative (2005, 2009, 2013) qe do kete 'koalicion te madh' (CDU + SPD). Nga 3 here kancelare, dy here fale 'koalicionit te madh'.

Duan te na bindin 'demokracite perendimore' se zgjidhja ne politike eshte vota ?? Le te mos pranoje SPD koalicionin !! Dy here me koalicion te madh, ne 3 zgjedhje ???!! Comme on !!!
Ne ato te ardhshme, le ta hedhin me short : prap koalicion do bejne. Keshtu te bejne edhe vendet e tjera, te gjithe partite njesoj jane, politikë te arsyeshme bejne.

So, pse zgjedhje ??

Tjeter genjeshter e madhe :
e djathta ka fituar vetem 41.5% te votave. Po te mblidhen 3 partite e majta parlamentare (SPD+Te gjelberit + Kamunistat) mund te krijojne qeveri (Eshte pune tjeter qe nuk mblidhen por Gjermania nuk eshte djathtas).
Dhe: sa te tjere nuk marrin pjese ne votime dhe nuk duan ti shohin me sy asnjerien nga dy krahet ??

Rrofte Koalicioni i Madh

Interesant sa dobet doli AfD

Politikisht, a eshte AfD parti e ekstremit te djathte ?

Joooo, jane parti konservatore po aspak ekstremiste.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).