Rastet e fëmijëve-nuse në Jemen vazhdojnë të tmerrojnë organizatat për të drejtat e njeriut dhe UNICEF-in.

Viktimë e radhës është një 8-vjeçare nga provinca tribale e Hardhit. Lajmi është njoftuar fillimisht nga reporteri i pavarur vendas, Mohamed Radman, e më pas është konfirmuar edhe nga Qendra Jemenase e Mbrojtjes së Fëmijëve dhe UNICEF-i, ndërsa autoritetet lokale e mohojnë.
Sipas raportimit të Radmanit, 8-vjeçarja është shitur për 2 mijë euro nga njerku i saj, (pasi babai i kishte vdekur) tek një burrë saudit 40 vjeç. Pas natës së parë të martesës vajza gjeti vdekjen si pasojë e një hemoragjie të brendshme. Ajo që ka ngjallur zemërim tek një pjesë e opinionit vendas dhe tek organizatat ndërkombëtare të mbrojtjes së fëmijëve është fakti se autori është lënë i lirë dhe ndaj tij nuk është ngritur asnjë akuzë.

 

Fati tragjik i fëmijëve nuse

Fatin tragjik të 8-vjeçares e kanë patur edhe shumë minorene të tjera në Jemen, ndërsa pak muaj më parë ajo, që denoncoi “traditën” dhe që solli në qendër të vëmendjes martesat e tilla, ishte Nada al-Ahdal, 11-vjeçarja që u arratis nga shtëpia e saj për t'i shpëtuar martesës me një të moshuar.
“S'mund të jetoj më me ta. Dua të shkoj të jetoj me xhaxhain tim. Çfarë u bë me fëmijërinë time? Çfarë faji kanë fëmijët? Pse duhet të martohen në mënyrë të tillë ? Unë ia dola të zgjidh problemin tim, por shumë vajza të tjera s'mund t'i zgjidhin ato dhe rrezikojnë të vdesin, të kryejnë vetëvrasje. Ato janë thjesht fëmijë të pafajshëm që s'dinë asgjë. Nuk kanë kohë për të studiuar. Nuk është faji ynë dhe unë nuk jam rasti i vetëm. Kjo mund t'i ndodhë çdo vajze të vogël”, thotë ndër të tjera 11-vjeçarja në videon e postuar në Youtube, që tashmë ka arritur miliona klikime.

 

“Martesa me forcë nuk është kulturë, është abuzim”

“Martesa me forcë nuk është kulturë, është abuzim”, thotë Jasvinder Sangera, e cila ka 20 vjet, që punon për të tërhequr vëmendjen e publikut për çështjen e martesës me forcë dhe mbështetjen e viktimave të reja në moshë. Pranim kulturor nuk do të thotë të pranosh të papranueshmen, pohon Sangera.

Si drejtore ekzekutive e “Karma Nirvana”, një shoqatë britanike bamirësie, Sangera bën fushatë, që synon të ndërgjegjësojë shoqërinë për fenomenin e martesës me forcë. Organizata ndihmon të gjejnë një zgjidhje ato të cilat ndodhen nën presionin e familjes për t'u martuar kundër dëshirës së vet.E pyetur nga Deutsche Welle, se si u përfshi Sangera në këtë çështje, ajo iu përgjigj se ishte përvoja e saj personale. Kur isha 14 vjeç, mamaja ime më tregoi fotografinë e një burri. Ajo më tha se ai ishte njeriu me të cilin do të martohesha dhe se familja ime i kishte premtuar atij, që kur unë isha 8 vjeç. Unë kundërshtova dhe si rezultat më hoqën nga shkolla. Unë u arratisa nga shtëpia kur isha 16 vjeç dhe për pasojë familja më mohoi. Unë jam e mohuar prej 32 vjetësh. Por ngjarja fatale për të ishte rasti i të motrës, Robinës, të cilën familja e detyroi të martohej. Ajo nuk e duroi dot këtë gjë dhe vrau veten duke u djegur, tregon Sangera. Që nga ai moment unë dola prej nga fshihesha dhe vendosa të flas publikisht për përvojën time dhe të motrës sime. Sangera thotë se donte t'i tregonte botës për ato, që ndodhnin, megjithëse ajo kishte lindur në Britani. Doja që njerëzit të kuptonin se megjithëse je lindur në një demokraci, në një vend ku ke të drejtën e lirisë, arsimimit, dhe pavarësisë, ti je e privuar.

 

Abuzime, që bëhen publike, vetëm kur ndodhin tragjedi

E pyetur nga Deutsche Welle se sa është numri i viktimave të këtij abuzimi, kryetarja e shoqatës britanke thotë se se është e vështirë, pasi është një abuzim i fshehtë. Viktimat nuk tregojnë nga frika e familjeve dhe nuk e dinë se ekzistojnë shërbime mbështetëse, si ky yni. Nëse i referohemi telefonatave, që na vijnë në numrin e shoqatës sonë, janë rreth 600 të tilla në muaj. Referuar statistikave zyrtare, qeveria britanike ka një zyrë të posaçme në Londër, që riatdheson mbi 300 britanikë në Mbretërinë e Bashkuar çdo vit, pasi martohen forcërisht, ose janë në prag të një martese të tillë. 1/3 e tyre janë nën moshën 17 vjeçare. Rasti më i ri, me të cilin janë përballur, është 2 vjeç. Në këtë zyrë vijnë mijëra telefonata çdo vit. Nisur nga përvoja ime personale këto martesa ndodhin, pasi familjet duan të sigurohen, që martesa të ndodhë brenda rrethit te tyre. Ata kanë lidhje të forta në Indi, Pakistan, Iran, Somali, Afganistan, me të cilët duan të ruajnë lidhjet kulturore. Familja beson se e di ç'është më e mira për fëmijën e tyre. Një nga motivet është të marrësh vizë për bashkim familjar në Britaninë e Madhe. Sipas mendimit tim janë me qindra mijëra njerëz në rrezik, për të cilët ne nuk dimë asgjë. Ajo, për të cilën biem dakord, është që të merremi seriozisht me këtë ajsberg, thotë Sagera.

 

215 Komente

Martesa me forcë nuk është kulturë, është abuzim”  !!!!!

Martesat me femije jane masakra te  pashpejgueshme per nje shoqeri normale qe respekton dhe mbron  te drejtat e femijes.

Kjo tregon qe kur ndodhin keto , kemi te bejme me nje shoqeri- dhe shtet jo-normal , njerez jo-normale qe jane ne menyre koshiente ose jo pro-abuzimit dhe shkeljes se te drejtave dhe mbrojtjes se femijeve.

Ketu bie ndesh dhe perballja e injorances, kultures, religjionit, shtypjes, diskriminit gjinor, dhe nje shteti te deshtuar monstruoz.

Nga keta njerez jo-normale qe nuk denohen nga strukturat  qe jane te pergjegjshme per sigurine e qytetareve , i bie qe te gjithe keta si shoqeri te jene akoma njerez te rrezikshem per femijet e tyre, per shtetet qe i imitojne ato dhe per perhapjen e tyre globale.

Keta njerez duhen cuar ne Guantanamo

Mille splendidi soli,Khaled Hosseini

Ku eshte ai Amiri kur duhet?

Jane raste te shkeputura, do thoshte Amiri. Une kur te shkoj 70 vjec do konvertohem, mos me kapin dhembet e krimbur ndonje cike mish te njome. Pastaj bej ndonje kamikazllek dhe te presin 50 hyrite ne parajse. Thuj po deshe qe s'bejne qejf keta te Muhametit, ashtu si vete Profeti dikur. 

sigh 

Amiri do jet tu lexu per ate shefin e shikut tone...

Ore, i mori leket mbrapsh ai saudi apo jo?

Ajo që ka ngjallur zemërim tek një pjesë e opinionit vendas dhe tek organizatat ndërkombëtare të mbrojtjes së fëmijëve është fakti se autori është lënë i lirë dhe ndaj tij nuk është ngritur asnjë akuzë.

 

e pse ka ngjallur zemerim qe autori eshte i lire?!   perderisa atje eshte e lejueshme nje gje e tille,   autori eshte ne rregull, konform  ligjit,  dhe ska kryer asgje te keqe...  por zemerim  duhet te ngjalli fakti qe ne ate vend lejohen makrabitete te tilla, lejohet pedofilia.. sepse kjo ne fakt eshte pedofili!

 

Pedofili eshte belul; konsensusi i pergjithshem eshte qe nusja mos te jete me e re se ajo e muhametit, pra 9 vjec. 

Belul, pervec marteses me 8 vjecaren, qe ndoshta vertet s'ka ligj kundra, ke dhe aktin e vrasjes se femijes.

''akti i vrasjes''?   po nuk e  ka vrare me thike  a pistolete o gjembi.. bile as qe ka dashur fare ta vrase.. por perderisa lejohet martesa me nje femije 8 vjecare (ky pra eshte problemi)   dhe perderisa dikush, normalisht, lejohet te  ''fle''  me nusen e tij,  atehere  ku vrasja??   do thosh  gjykatesi i Jemenit....
 

Pas natës së parë të martesës vajza gjeti vdekjen si pasojë e një hemoragjie të brendshme.

Belul, sikur dikush te te binte ty (larg qofte - po bie fjala) me hu pas koke e ti mos te vdisje pernjehere por te nesermen per shkak te demtimeve te brendshme. Ose dikush ben aksident, personi i aksidentuar nuk vdes ne vend por me vone ne spital. Do denoheshin personat apo jo?

tashi, ose une e kam kuptuar ndryshe kete histori,  ose ti...  keshtu qe lere fare, se smerremi dot vesh.

Tu thuash kafshe te egra u hyn ne hak ketyre te fundit. 

Raman

(vajzës 8 vjeç nga Jemeni që vdiq natën e dasmës së saj)

Një nuse tetëvjeçare si shkollë
e detyruar
qan përmbi lëndimin që po vjen,
që po vjen,
ajo e di,
e di,
e di,
pushi i lodrave që s’i pati
ende nuk guxon
të dalë e t’i shpërfaqet
gjëkundi
nëpër trup.

Jemeni lidh shami,
komb
e lemeri,
Gjak që s’do të ngrijë

kukurrece dasme sofrës shkapërderdhur,
Theret kudo, thikat
thërrasin fjalë gjaku,
Bën ngrohtë, çilimi
dhe kërthi çdo gjë
nën teh e rrezik.

Mbrëmje e pandryshkshme, parakrahë me qime
të formuara tersi,
dhën-dërr, gjën-dërr, dhën-dërr,
Daulle mongole
për vijim të racës
bien nëpër dasëm.

Xherah i dështuar,
çakija shikon vëngër,
futet në këllëf
i ngadaltë
tehu.
Vdiq,
vdiq…
ato duar
qimesh të mirëformuara –

Një vaginë fëmije ku urina shtangu
si një faj çarçafi,

mbi një çarçaf faji.

Bari trembet jashtë nga hapat e djerrit,
çarçafi qejfin
i mekur
prej tmerrit,

Një myshk i ri njolle nxiroset mu përmbi,
si djersë guri,
prapë që, o Zot, është jetë…

ngaqë lemeri.

Keta e meritojne t'ja u presesh ate qe kane mes kembeve e t'ja ushqesh me zor!

Me marreveshje ndermjet xhon kerrit dhe lavrovit u vendos qe brenda nje jave do behet iventari i manalleve te ketyre mostrave dhe brenda nentorit keta do ja dorezojne veglat komunitetit nderkombetar. OKB dhe Kina pershendeten marreveshjen. Jeta vazhdon. Cmimi i naftes dhe gazit ne burse nuk levizi.

PS. I kerkoj falje gjithe njerzve jo te rruges per perdorimin e fjales "manall"

kom qejf kur qisin gjuhen me termin "kulture" ktu te peshku i gjithdijshem, biles bojn edhe humor te pjerdhur me ate qasje, te tipit "#kultura" smiley   o llah

smiley

se po nuk e qujten as kte ceshtje kulture, atehere pa i kerku falje asnjonit, per mu manalla i bi me qen!

 

E keni parsysh momentin qe te vjen te perzier  e nuk flet dot ? Kete gjendje me krijojne keto lloj rastesh .smiley  Me mire te vjellesh, se te pakten lirohesh.

S'jam ndonje njohes i thelle, por me shume them ka te beje kultura e te qenurit arab se sa feja islame. Mysliman ka kudo, edhe ne Malajzi edhe Indi, po vec nder ta degjohen kesi punesh. Biles, pa pergjithesuar arabet, fise apo kultura te vecanta. 

Po ka. Edhe ne Europe shume fisnik dikur lindnin me te meta, sepse per te ruajtur pozitat u martoni mes familjeve qe pak a shume ishin te lidhur mes tyre. 

Jo me siguri te plote, por me duket sikur vendet ku praktikohet me shume jane vende islamike poshte sahares... pra afrikane. E njejta gje me genital mutiliation. Vetekuptohet qe ka nje ser faktoresh qe luajne rol ne gjera te tilla. Nga feja/Sharia qe e lejon, por deri ne kushtet ekonomike dhe pasiguria e jetes. Mos harroni per shembull qe Yemen eshte nje nga vendet me te varfera te botes, qe ne shoqerira te tilla paguajne nje cmime prinderit/dhendri per nusen (bride price/ dowry distinction), qe ne shoqerira te tilla femrat nuk punojne e keshtu qe kan vlere te limituar per prinderit e tyre duke krijuar nje incentive tjeter ti shesin. Qasja qe kjo eshte pune kultureje, qe kjo ndodhe nga qe ata jane islamik apo Arab eshte per mua si nje qasje anti-intelektuale, ose anti-dituri, ku para-perceptimi merre vendin e mendimit. Eshte shume easy te shpjegosh cdo te keqe me nje, "ndodhe ashtu se ata jane popull me bisht." E njejta gje behej me shqiptaret, por mendoj se ka me shume vlere ne rast se i shikojme gjerat si nje "confluence" faktoresh. Dhe midis anthropologjisteve qe kam lexuar, qe anthropologjia eshte stjudimi i kultures, qe nga 1910+ qasjet kane qene qe kultura per vete nuk eshte shpjeguese, e levizjet dominuese sonte jane practice theory, (post-)structuralism etc... Pra dhe ne anthropologji, stjudimi nuk eshte "shiko, keshtu eshte kultura e tyre" por mundohet te gjeje sesi incentiva te ndryshme institucionalizohen ne kulture, dhe pastaj si njerezit  me vone "undermine" keto institucione.

qe nga 1910+ qasjet kane qene qe kultura per vete nuk eshte shpjeguese

sugjeroj t'i rishikoje edhe nje here gjerat, dmth leximet. smiley

Me jepe nje emer... Disa emra qe me vijne muan off top of my head include Bourdieu, Levy-Strauss, Leach, Durkheim etc.

I fundit qe ka pas nje lloj ndikimi me teorite e tij ka qene Max Weber. 

Edhe ata qe nuk pranojne pikepamjen "makro" te institucioneve, jane marre me ato qe quhen mikro-eksperimente qe prej viteve 90 per te pare se si mund te rregullohen marrdheniet ne tregje individuale. 

But yeah, all in all ideaja qe kultura eshte arsyeja dhe jo nje pasoje per zhvillimin eshte pak a shume komplet e diskredituar akademikisht, tjeter gje se politikanet vazhdojne ta perdorin si arsye te thjeshte per te shpjeguar gjithcka. 

Yep... gjithnje me pelqente, sidomos kur isha me i rri, mbi critical theory dhe nuk mbaj mend asnje emer i cili perdorte kulturen si dicka shpjeguese.

Gjeja me e afert qe gjeta ishin njerez qe mendonin se ne kulture "institucionalizohen" elemente te tjera te shoqerise. Per shembull, kishte njerez qe besonin se arsyeja pse zinjte ne Amerike nuk kane arritur nivelin e te bardhedhe, dhe meqenese ka affirmative action, nuk eshte thjesht se ka nje "structural racism," por me e rendesishmja se nje i zi rritet duke patur dyshime rreth institucionenve qe ai i shikon si te bardha (policia--qe morri dajon, bankat--qe i morren shtepin gjitonit, qeveria, universitetet), kurse nje i bardhe eshte born in them e keshtu mund te rritet me lehte ne hierarkine e tyre. Pra, dhe me equality of opportunity, perseri mund te kesh nje situate ku grupe te caktuara, gjenerata pas gjeneratash, mbeten dominuese.

Pikerisht, ka nje moment pastaj qe duhet te perkufizosh se cfare eshte "kulture" e cfare jo. 

Gjithsesi, debati me i madh i ku perdorej kultura si justifikim ka qene rreth demokracise e zhvillimit ekonomik. Eshte perdorur pa fund ideja se nje popull apo tjeter nuk e pranonte demokracine per shkak te kultures, apo nuk punonin mjaftueshem per shkak te kultures. Qe prej kohes se Weberit ka patur pa fund shtete qe jane rritur e zvhilluar duke e diskredituar idene se ka dicka gjenetike te ca njerez qe e pranojne demokracine me shume se te tjeret. 

nuk eshte demokraci (ajo qe shpiken greket) kjo e sotmja, bile e quajne , ose kane filluar ta quajne demokraci participative. po ashtu siç nuk ishte gje komunizem (i Marksit) ai qe praktikua ne europe. kasta drejtuese (tek te dyja rastet) nuk e le pushtetin, nuk largohet vete edhe kur nuk eshte me e afte te qeverise, dmth te prodhoje begati.

tek kjo pike perendimi akoma nuk ka arritur por se shpejti po afrohet dita.  dita e reformave te medha.

Yeah, nothing to disagree with that. Do shtoja qe dhe anthropologjistet, qe pak a shume e kane fokusi tek kultura, perseri nuk kane adoptuar kulturen si dicka shpjeguese. That says something...

Kur e kane kuptuar dhe ata "correlation does not mean causation" eshte lajm i madh smiley 

po eshte nje korpus i tere me studime ne kete fushe. ndiq psh lawrence harrison, teorite e zhvillimit dhe te varferise e te kapitalit social etj etj dhe te dalin para vete te gjitha strukturat teorike te kesaj qasjeje. si dhe autoret. kam pas sjelle tek peshku nje gje per hartat kulturore etc., por s'po e kerkoj tani.

I feel bad to appeal to authority... but Lawrence nuk eshte as anthropologjist (I thought we were speaking of that); te qe eshtu, e sillnim muhabetin direkt tek S. Huntington --- i cili nuk merret seriozisht ne shume fushera; dhe ok, ka disa autore te cilet i besojne kesaj tezeje, bote e madhe kjo, por jane nje minoritet, and not a heavily cited one apparently. If, big if, I have time, I will try and read him once.

jo, nuk po flisnm per antropologjine - te pakten jo fillimisht, dhe jo une smiley

per te tjerat, secili merr shpjegimin e botes qe i mbush mendjen me shume. minoriteti nuk ka te beje fare ne keto gjera. kshu psh, para nja 20+ vitesh njerezit besonin fort se demokracia mund te instalohej fet e fet, dmth lejo pronen private, kopjo ndonje kushtetute per se mbari dhe maroi. shumica kshu smiley

klm!

Po ti si ekonometrist/statisticien fillo njehere me pikepamjen me afer botes tende. Akoma me e cuditshme qe perdor si argument dike qe punon per Cato, jo shume konsistente me idete e tua besoj. 

Per me teper, meqe Harrison ka bere dhe debate keto kohe ja nje link per kunderpergjigje ndaj tij http://whynationsfail.com/blog/2012/8/30.... Megjithese "call to authority" nuk me pelqejne as mua, mjaftoj te them qe njerezit qe i pergjigjen sot (dmth ka nja 10-15 vjet) qe kane revolucionarizuar komplet fushen e rritjes ekonomike. 

Kshuqe jo, by and large, ne qarqet me te larta akademike, e jo thjesht neper NGOs apo institute private ku idete nuk jane te analizuar ne menyre skrupuloze, idene e "kultures" si faktor shpjegues nuk e merr me kush seriozisht. Po as edhe nje cik fare. Pak a shume debati sot zhvillohet brenda ketyre kufinjve ketu http://www-2.iies.su.se/Nobel2012/video_...

Ok Emo, tani nje pyetje... ti i ke stjudiar forte keto fusha dhe pas mendimeve shume te thella ke dale me perfundimin qe kultura eshte gjeja qe i shpjegon keto fenomene?

Apo, mendon se kultura i shpjegon keto gjera, dhe pastaj je munduar te gjeshe authority qe bie dakord me ato qe thua?

Per vete, jam edukuar ne universitet amerikane, dhe reputacioni i nje klaseje me titullin "Culture and Economics," ose "Law and Culture," ose "Cultural Approaches to Government" (made up names) kishte reputacionin e nje klaseje me titullin "Economics and Basket Weaving," ose "Law and Basket Weaving."  I am 100% serious about this... pyet ndonjerin qe eshte tani ne shkolle.

Ne rast se nuk e ke bere shkollen ketu, Basket Weaving perdoret si emer ofendues per klasa shume te lehta dhe subjektive qe studentet marrin sa per te rritur GPA-n, por jo per te mesuar dicka.

 

Oh, dhe ps, 20-vjet me perpara nuk mendohej se demokracia qe dicka e lehte per tu installuar. Mbase ashtu thoshnin politikanet, por nuk qe ndonje besim i gjere qe kopjimi i kushtetutes eshte panacea per vendet e varfera ose jo-demokratike.

Emo kur vjen puna per te kaperxyer rrugen ose ndonje pune tjeter banale te ngjashme e ben si gjithe te tjeret duke i'u referuar shkak-pasojes. Kur vjen puna per te shpjeguar gjera kulturore i shpjegon nepermjet kultures, dmth nepermjet shkak-shkakut. Neper vjersha tallet me shkak-pasojen si trapllik linear.

Sa per ju te tjeret ferc andej e ferc kendej me shkaqe antropologjike-ideologjike-politike-ekonomike, baj e fut fjale si studenta te perjetshem.

Akoma i besoni lloqeve ka thone kyna e ka thone ayna per nje shekull te tere pirdh se lirohesh e asnje nuk ishte ne gjendje te parashikonte 89-ten. Po e njejta gje me krizen 2008, qe i nxorri apsajt te gjithe çmimet Nobel ne ekonomi, te gjithe mashtruesa. E drodhen bishtin, prap i ke neper katedra duke llap.

Sizmologjia akoma nuk eshte ne gjendje te shpjegoje termetet, dhe eshte ku e ku me ezkakte si shkence pasi merret me ligje te ngurta natyre. Imagjino te perpiqesh te parashikosh si do sillen njerezit...

Couldn't have said it better...

Kjo tregon vetem qe sizmiologjia nuk eshte akoma aq e zhvilluar sa duhet, jo qe shkenca te tjera duhet domosdoshmerisht te jene me te paafta per te shpjeguar fenomene te caktuara.

Qe do te thote qe gjerat nuk jane gjithmone te kollajta per tu shpjeguar. Akoma dhe me keq per ti parashikuar. Dhe sizmologjia si shkence eshte edhe me e vjeter, edhe sic thashe merret me ligje te ngurta te natyres. Te kerkosh te parashikosh sjelljet e njerezve eshte ku e ku me problematike. 

Per te mos thene qe shprehja "nuk parashikuan 2008" eshte problematike pa fund, po nuk besoj se kishte nerva njeri per ta lexuar. 

Sjelljet e njerezve varet si i shef, po i pe si sjellje jane te komplikuara, po i ktheve ne variabla, i fute ne nje formule, ju percaktove limitet dhe varesite, ceshtja thjeshtohet, duhet vetem te gjesh rezultatin/rezultatet e funksionit. Ose dhe e anasjellta, di rezultatin ... Sociologet bejne gabim qe jane dru ne matematike smiley

Jam shume dakord me fjaline e fundit, prandaj po e le me nje pike ku biem dakort smiley 

Endrit si eshte kjo pune edhe nuk pate nerva per ta lexuar edhe e paske lexuar:

Per te mos thene qe shprehja "nuk parashikuan 2008" eshte problematike pa fund, po nuk besoj se kishte nerva njeri per ta lexuar.

Ja ku e konfirmon ate qe sapo thashe qe jeni vetem per te prodhuar fjale e per te na roitur koken me citime, linke, shifra, perqindje, diagrama, jo se nuk dini gjera dhe vertet keni kulture debati (bashke me KasysKlein dhe te tjere te ngjashem), por jeni pa taban, intelektuale te vertete qe shini leme pa pike baze, pa i ndjere vertet gjerat.

Edhe tani sipas zanatit, kerkon te kapesh mbas llafit. Se pari pse kap vetem daten problematike 2008, kap edhe akoma me problematiken 1989? Pastaj pse e karikaturizon kuptimin e komentit tim sikur doja te thoja qe ekonomistet, ideologet, politikanet jane fallxhore qe shtijne fall si Nostradamusi me numer-data? Ajo qe ndodhi ne 2008 mund te ndodhte edhe ne 2012, ose mund te ndodhe me keq ne 2014 (dhe ka per te ndodhe me keto fare koqesh verdalle). Ekonomistet jane aty qe te na profetizojne mbi renien ose shkelqimin e sistemeve ne baze se çfare eshte e drejte dhe çfare e gabuar, e jo te na thone: he mer jau se ne Amerike nuk bie termet se eshte pllake tektonike e stabilizuar qe na paguan rrogen per te mbajtur kalamajte.

Sistemi nuk eshte nje gje e krijuar kot, pa lidhje me çfare ndjejne njerzit, e meqe njerzit ndjejne ne menyre te paparishikueshme, sistemet bien per shkak te kapriçove njerzore. Ne qoftese keshtu, atehere per çfare jane ekonomistet, politologet, ideologet, per te marre rrogen meqe na tregojne ne arsyet e kapriçove njerzore. Me keto mend 100 here me mire fallxhoret. Ti vete pa e kuptuar demaskon ata qe vlerson. Prandaj them qe jeni pa taban.

Ne thelb cili eshte ndryshimi juaj nga koleget tuaj intelektuale te para 89-tes qe per çdo gje qe ndodhte i referoheshin me derdellima klasikeve, ka thone ayna e ka thone kyna, si ata qe nuk ecin dot me kembet e veta e kapen mbas parmakut. Ata nuk ishin me pak intelektuale se ju (e kam fjalen jo vetem per te Lindjes, Ceki, POloni, Rusi, por edhe te Perendimit), nuk ishin kriminele komuniste, jo ishin vetem njerz te dobet, pa taban, servile te te perditshmes, frikacake qe nuk mund te mendonin se kur vjen nje ide e re, armata te tera, tanke, aroplanmbajtese shkojne te gjitha ne hale.

Ka pas edhe Nostradamus qe kane parashikuar, por nuk

Soviet-Harvard delusions - i thote njoni.

@ muhamet

tani e pashe smiley

shiko, referimi i reputacionit te kurseve me duket pak i kerkuar. i gjithe programi graduate ne te vertete ka si qellim themelor te prodhoje nje professionist te ardhshem me nje cilesi: te jete i afte vete, pa mbikqyrje, te marre nje problem edhe ta trajtoje ne menyre krijuese (analize-sinteze) nga A te Z. A e arrin kete gje ai program, qe per mua eshte shkolla me e mire ne bote sot e marre ne teresi, apo jo, ky eshte tjeter muhabet. Me duhet te them qe per fat te keq, per shkak te nje fare komercializimi te shkolles, ka nje inflacion te pandalshem te notave (gradave) dhe titujve (te te dyja shkalleve, edhe Master, edhe PhD), i cili influencon edhe cilesine e njerzve qe i mbajne ata tituj. Kjo meqe ra fjala e te edukuarit.

Tani, mqse robi graduate duhet te mendoje (by default) me koken e vet, me duhet te them qe per kete i duhet menyra themelore e te menduarit sot (qe mbase nuk do jete neser) - mendimi statistikor, i cili perfshin te gjithe mendimin njerezor si te tille. Per ta prere shkurt (sepse rreziku i getting carried away eshte shuuume i madh), me duhet te them qe ky lloj te menduari i pranon te gjithe faktoret qe ndikojne ne perparim (le te mos hyjme ne definicione c'eshte ky; dmth jo ketu - le ta pranojme si nje target). te gjitha dmth sistemi politik, ekonomia, kultura etj etj, faktore qe jane te perbere nga shume elemente, shpesh te bashkelidhur (korreluar). Tani per te krahasuar ndikimin e tyre mes njeri tjetrit, kerkohet nje lloj standartizimi, i cili per rastin nuk ben gje tjeter vec sjell peshat (weights of coefficients) e faktoreve ne nje centrim qe eshte i ndryshem per popullata te ndryshme. Pas kesaj mund te shikohet se cili ndikon me shume nder faktoret. Une kam bindjen absolute, individuale (pra subjektive) sepse ende nuk kam pare nje studim te plote e te besueshem per kete, qe kultura nder faktoret qe permendem, ka ndikim te standartizuar dukshem me te madh se te tjeret (po te standartizuar) dhe se asnjeri prej tyre nuk mund t'i afrohet aq sa te behet statistikisht i njejte me te.

1) Nuk e kuptoj pse i kushton kaq shume rendesi numrit te PhD-ve... ne rast se ka inflacion, atehere gjera te tjera, si publications, professional achievements, dhe citations marrin rolin kryesor dhe ndajne me te talentuarit nga jo aq te talentuarit. Nejse, per mua kjo pjese ka pakez rendesi.

Mendoj ama, qe sonte, "knowledge production" eshte me rigorious se cka qene ndonjehere. Fal mjeteve elektronike, sonte dicka qe nje professor ne California shkruan, kontrollohet nga nje ne Egjypt, kundershtohet nga nje ne Brazil, si dhe nga 1000 te tjere te shperndare ne vende te zhvilluara si Japonia, Amerika apo Evropa. Ka pakez vend per dyshym tek kjo pike per mua, eshte rezultat i kohes, zhvillimit njerezor dhe teknologjise, e shihet cdo dite ne zhvillimet shkencore.

Thus, I return to my previous point, that it means something, qe per ne cdo fushe, pervec se mbase marketing, kultura nuk ka rol shpjegues... dhe ne fushen e anthropologjise apo sociologjise, fusha per te cilat kultura duhej te ishte their bread and butter.

2) I am a little unhappy about your rhetorical device. Pa ofendim, por me duket se nuk ke bere argument. Ti shkruan, "I know a bit about statistics, I present you with some technical details, I subjectively think culture is very important, therefore culture is very important." Kjo eshte appeal to your own authority. Kjo eshte sikur une te shkruaj "jam publikuar tek X journal ne Harvard, vajta tek Y shkolle, subjectively I think kultura nuk luan rol, therefore kultura nuk luan rol. Fakti qe mendimi jote eshte subjektiv, dhe ende nuk ke pare nje studjim te plote te besueshem per kete, should be serving as a warning light, qe je gabim. Ne rast se une kundershtoj me 999 veta te zgjuar, shancet jane qe jam gabim, jo qe jam gjeni.

3) Me duket pakez naive dhe teoria jote pas asaj qe shkruan. Si e mate ose si e katigorizon kulturen? Mua me duket unquantifiable, ndryshe per shembull nga variable ekonomike e gjera te ngjashme. Gjithashtu, mua me duket se eshte dicka e veshtire per ta katigoruzuar. The thing about culture, eshte qe eshte all-encompassing, por ajo nuk e bene me te e rendesishme, mund thjeshte ta beje dhe irrelevant, si per shembull fakti qe te gjithe njerezit marrin oksigjen e bene oksigjenin irrelevant ne stjudimet jo-biollogjike mbi njeriun.

 

4) Mbi bullshit. Nje nga arsye pse klasat me titull "Culture and Economics" nuk kane vlere nuk eshte sepse jane detyrimishte te gabuara ose genjeshtra, but because they are bs. Bs nuk do te thote gabim, do te thote irrelevant, pa aftesi shpjeguese, pa insights. Une mund ti ndaje shoqerite nga "smart, semi-smart, lazy dhe super lazy..." dhe mund te vendos ne keto kategori vende te ndryshme, te perparuat tek "smart" e keshtu me rradhe. Problemi ama eshte qe I am not saying anything. Insight e shkence do te thote dicka e cila mund te kundershtohet dhe te testohet, por shumica e argumentave kulturariliste nuk e kane kete cilesi. Jane ne nje fare menyre pseudo-sciences, sic eshte freujdianizmi, apo marksizmi. I levizne bazat e argumenteve te tyre sipas situateve, duke mos krijuar nje coherent argument.

5) Some empirical evidence. Kur i hodha nje sy atij Lawrence-it qe kishte sjelle si shembull, fliste per disa minoritete qe jane te sukseshme kudo ku ndodhen. Okay... okay... Greket. Stereotipi i grekeve ne greqi eshte qe jane dembela e te korruptuar. Mbase pune kultureje nga feja, ottomanizmi, ose pse jo dhe junta qe solli ndjenja kundra qeverive ne pergjithese (kjo eshte nje arsyeje pse demonstrata ne greqi eshte a national festival). Well, po reputacioni i grekeve ne Amerike? Nuk degjon per gangs of lazy Greeks roaming the streets, por degjon sipas stereotipeve per restuarant owners (small-time entrepreuneurs) e ship magnates (Onassis, Niarchos, Latsis & CO).

E njejta gje me Indianet. Nje nga vendet me te korruptuara ne bote. Jete ne Amerike, ndryshe dhe nga ne angli, stereotipi i indianit eshte farmacist, doktore, MBA ose inxhiniere.

6) Incentives. A better way te shpjegosh pse ne Greqi ka korrupsion eshte duke menduar se ne Greqi njerezit kishin incentiva per tu korruptuar. Ne amerike, jo kudo, incentiva te tjera luajne rol. Incentivat shpjegojne pse qeveria federale ne Amerike nuk eshte e korruptuar, kurse e qyteteve eshte. Pse disa vende jane te zhvilluara e disa te tjera jo? Sepse eshte shume e veshtire te krijosh sisteme politike e ligjore te cilat dalin pa perverse incentives, mbase gjeja me e e veshtire per te bere. I mean, the entire point of ligjeve dhe sistemit politik eshte pikerishte te zgjidhin probleme qe kane te bejne me menyren sesi njerezit sillen, dhe blueprint i tyre nuk eshte dicka qe thjesht mund te kopjohet. Out of words, until next time.

ajo e jemenites fatkeqe eshte ,eshte.....nuk kam fjale...perversiteti i njeriut nuk njohka limite

.... qe nga 1910+ kultura nuk eshte shpjeguese, ndoshta sepse me zhvillimin e teknologjise, transportit, levizjes se njerezve, ideve nuk ekzistojne me kultura te vecuara e domosdo influencohen. 

edhe ne Indi perdite ka lajme te tmerrshme ....per here te pare kane denuar me vdekje kater vete qe abuzuan mbi nje vajze,dje eshte gjetur nje vajze 5 vjeçare e dhunuar ,e vdekur...

USA too... perpara disa muajesh, gjeten nje burre qe mbante tre femra ne bodrumin e tij.

Me beri pershtypje sesi perdhunimi ne Indi, dhe nje i ngjashem qe i ndodhi disa personave ne Brazil, u "kulturalizua." Pra media te huaja flisnin per nevojen qe burrat Indian te kene me shume respekt per femrat e tyre. Sure pa nje presje-- dicka te tille thuhej dhe ne Indi.

Po pse nuk bejne te njejten gje kur kjo ndodhe ne Amerike. Kur nje vajze e perdhunuar dike me midwest vrau veten, dhe media fokusohej tek "gjynaja" per atletet qe e perdhunuan se kishin nje te ardhme te pasur... oh well.

or ti shoq, po krahason mollet me spinaqin.  Ne USA denohen me ligj krimet qe ke sjelle me siper; nderkohe qe andej matane monstroziteti i nuserimit te femijes eshte norme e shkruar ne kollonen baze se kabase besim-shtet. 

O Bame, meso te lexosh... krahasoje perceptimin e disa gjerave ne Indi dhe USA, e jo ne Jemen. Isha e qarte tek ajo pike. Dhe nuk shkruaja qe shiko ne Indi nuk ka problem se shiko se cfare behet ne Amerike, por perkundrazi, te njejten rreptesi qe media te huaja por dhe demonstruesit ne Indi treguan, duhet te tregohet dhe ne Amerike... ku gjithashtu perdhunimi eshte bere institucion kulturor e sipas disa statistikave 1 ne 4 femra perdhunohet gjate jetes se saj.

USA too... perpara disa muajesh, gjeten nje burre qe mbante tre femra ne bodrumin e tij.

edhe ??

Sa u denua maniaku nga gjyqi i shtetit amerikan ne fjale a dini gje ??

dhe pas denimit meqe sduroi dot c'fare beri ??

muhametali juve duhet t'ju shqetesoje si qenie humane qe jeni se si ne bote ka monstra qe shqyejne nje femije me koshiencen me te forte, kur nderkohe anasjelltas , femra e qenit e shqyen armikun kur ja prekin kelyshet , jo me t'a shkembeje me nje cope kocke !!!!!

permbi kafshen , thone jane vampiret, por edhe vampiret jane te kontrolluar.

ndersa kjo lloj kulture fantazem eshte e rrezikshme per te ardhmen e njerezimit .

dhe jo te na besh krahasime ketu , personalisht me duket cudi replika juaj

Nuk ishte pra mo dicka normale u shokua nje bote e tere nga ajo ngjarje. Nje analogji idiote per te justifikuar nje kafsheri dhe pike.

Flas nga celulari. My point eshte qe nuk me pelqen fakti qe e nje ta media e cila flet per nevojen e burrave Indian per te patur me shume respekt per grate, ne te njejten kohe ka mbajtur blame the victim coverage te situatave ne amerike. Kete nuk e theme per te normalizuar ate qe ndodhi ne Indi as much as too bring attention tek nje problematik e ngjashme ne amerike ku 1/4 a 1/6 femra ka qene ose do jete viktim gjate jetes se saj.

Nqs ketu 1/4 ose ne 1/6 ( ne fakt eshte 1/3) dhunohen psikologjikisht, seksualisht, fizikisht etj etj

ne shtetet islamike me keto qe po shohim i bie te jete 1 me 1 , dmth cdo grua te jete totalisht e dhunuar ose mentalisht, ose fizikisht ose seksualisht , pavarsisht se miliona prej tyre , perfshire ketu edhe burrat qe e bejne kete dhune, nuk e dine se jane duke aplikuar dhune ose duke perjetuar dhune .

Per keta te fundit te shqetesohesh sepse ligji islam nuk i denon

per keta te Amerikes mos ua qaj hallin , ketu me fakte ne dore e rras mrena tjetrin dhe e kthen ne sapun.

Well jetoj ne amerike prandaj me interesojne keta ketu. But i guess for you, per sa kohe eshte me keq diku tjeter, it is ok here. 

ke fol si miss Usa. Clap clap. smiley. perderisa atje kjo gje sa vjen e shtohet, ajo atje na intereson. Te martosh femijen 8vjec apo kur eshte 12 vjec te lindi (besoj ke degjuar per ate rastin para 2-3 vjetesh, kur pati komplikacione dhe vdiq nje femije 12 vjece gjate kohes qe do lindte) dhe sado u hodh/diskutua ne parlament qe mosha minimale per tu martuar atje duhet te jete 15, prape se prape u hodh poshte se i takon vetem prinderve injorante te vendosin se kur duhet ti martojne. Vende tribale me njerez kafshe. Ke kshu ne usa ti?

I give up... smiley

 vete e kape muhabetin prej bishti. Hand's up now. lol

I really think you should try maybe reading the entire thing (from Zana e poshte) again...

eee ashtu eshte e ke gjet muhametali

Muhametali

Po flitet pra mo, ka fushata sensibilizuese per kete pune, ka ligje, ka shoqata, plus qe ka edhe opinion, pra shoqeria ne pergjithesi nuk e pranon dhunen ndaj grave aq me teper shfaqje te tilla perversiteti. Dhuna madje ketej eshte me teper si pasoje e problemeve sociale, si droga, abuzimi me alkoolin, stresi i jetes moderne etj. Nuk eshte dhune e perversitetit te mendjes, pra ne lidhje me vendet arabe nuk po gjykohet nje Ali do si do qe vajti ne shpi mbasi ishte pushuar nga puna, filloi sherrin me gruan e plasi grushti... e oburrra ne tani, shiko si arabet rrahin gruan!!! Pra kjo do te ishte hipokrizi. Ketu behet llaf per tjeter gje. 

E para muhabeti (Zana) behej per Indine, ku muslimanet jane minoritet. E dyta, nuk qe ne asnje vend argumenti im qe nje femer ne Amerike e ka me keq sesa nje ne boten arabe, indi, apo dhe ne evrope. My point, eshte qe nuk me pelqejne kur disa media amerikane flasin per nevojen per respekt (e degjova ne lajme kete, did not make it up), kur nga ana tjeter kan mbajtur pozicione cuditese per disa gjera qe kane ndodhur ne Amerike.

To summarize, pika ime nuk eshte krahasuese, "eshte ok ne Indi, se gjera te keqija ndodhin dhe ne Amerike." Pika ime qe me afer "do qe mire sikur te njejtat media mbanin te njejtin pozicion dhe per disa ceshtje ne Amerike."

Dhimbje koke!! Te shkretet engjej ne dore te kujt bien! C'eshte kjo mendesi pedofile! smiley

Child marriage, as defined by UNICEF, is observed in the United States. ...

Laws regarding child marriage vary in the different states of the United States. Generally, children 16 and over may marry with parental consent, with the age of 18 being the minimum in all but two states to marry without parental consent. Those under 16 generally require a court order in addition to parental consent. ...

Until 2008 the Fundamentalist Church of Jesus Christ of Latter Day Saints practiced child marriage through the concept of 'spiritual (religious only) marriages,' as soon as girls are ready to bear children, as part of its polygamy practice and laws have raised the age of legal marriage in response to criticism of the practice. ... In March 2008 the state of Texas believed that children at the Yearning For Zion Ranch were being married to adults and were being abused. The state of Texas removed all 468 children from the ranch and placed them into temporary state custody.

Ne amerike, I think, qe mund te martohesh vetem me nje tjeter qe eshte poshte 18, ne rast se je per vete me e re se 18.

Si rron me veten ai shtaze mor vlla? shoqeri pedofilike, shoqeri incestuale me te meta mendore.,.. race e qelbur ptuuuu

Për njerëz të tillë që u është skalitur në tru që është normale të martohetn me një minorene, që të dhunojnë gratë dhe të vrasin pa teklif se ua thotë feja, atëhere ai është në terezi. Gjumin e bën pa problem dhe shoqëria i ngre lapidar. 

Normale martesa me femra te cdo moshe ka qene ne c'do shoqeri ne c'do kohe, POR femija nuk eshte prekur kurr me dore, ky lloj perversiteti do te thote qe botes po i vjen fundi!!! Femrat nuk preket para se te jete gati fizikisht. Keta pseudo homosapiensa jan shoqerite me perverse qe kan egzistuar ne historine  e njerezimit, kan edhe fytyre keta plehra ti bej moral perendimit. yyyyyyy fare e lige

Injoranca të bën të pabërën! 

Gabon e dashur. Nuk eshte injoranc! Fali por ama kur nuk dine cfar bejne, keta pleq pa dhemb po me trasta me lek e dine shume mire se cfar bejne dhe cfar krimbi i fusin moralit te shoqerise. Jan punt e largqoftit keto te jesh e sigurte, zoti ka per tu a kthyer ashtu sic e meritojne.

Po ashtu janë ushqyer and in their twisted minds they think it's ok. Mirë këta monstra, po shtet nuk ka ai vend? S'ka asnjë burrë me mend në kokë që të ngrihet e të protestojë që nesër të mos ju bien viktima fëmijët e tyre. 

Kot s'thonë, burr lind, nuk bëhësh!

Pikerisht pra dalim tek ajo qe te kam thene une, jan shoqeri ne teresine e saj me perversitet te mendjes, shoqeri incetuale dhe idiote, s'ke cpret tjeter.. Sodoma dhe Gomorrah

Keta duan George Bush aproach mor vlla, NO NONSENSE... Nuk me dhimbsen sikur pluhur ti bejne si race. Prinderit e vajzes duhen djegur te gjalle me cakmak per ate qe kan bere.

Keta duan burgun . Po te vjen per te vjell kur disa "islamike" shqiptare duan t'i imitojne keta plera e te huazojne kulturen e tyre ne Shqiperi ose Kosove.

Armir na jep pergjigje ca thote Kurani per kte ngjarje ??

Nejse s'e besoj qe ka lidhje feja... Islami nuk eshte fajtor mqns shumica e atyre qe vetequhen ndjekes te islamit jane idiote e perverse, dhe nje pjese e te tjereve perpiqen qe ne emer te islamit te akomodojne kete lloj perversiteti. Per te dyten le te flas armiri dhe muhameti qe me siper i ka bere nje veshje fine avokatise te perversitetit ne emer te islamit.

Epo keta pedofila , terroriste, horra, ne emer te Allahut thone i bejme.

dicka kane lexuar , diku nxiten , qe kthehen ne monstra

mua po me quditin disa krishter po cka keni nevoj ju me fol o krishter kur Marija nena e jezusit i ka pasur 12 vjet kur e kan martu me shen Josefin 90 vjet lexoni ne enciklopedin katolike apo ne wikipedia po lene mos folni kur e dini veten e spo folmi per abuzimet qe bahen sot ne boten perendimore sa e sa baba kish abuzu femijen e vet e sa e sa restoranti servonte ushqim njeriu sa e sa femija u gjet ne oboret e kishave po shuni mos folni se me nje lule nuk qel pranvera hahah kejt e dim kush abuzon femna ne ket bot dihet qe ju shisni mish te bardh skllave se..ksi
CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: From the age at which Hebrew maidens became marriageable, it is possible that Mary gave birth to her Son when she was about thirteen or fourteen years of age.
newadvent.org/cathen/15464b.htm

Wikipedia: .....state that at the time of her betrothal to Joseph ,Mary was 12–14 years old, and he was ninety years old...
Wikipediasmileyescribes how Joseph, aged 90  a widower with four sons and two daughters, is given charge of the twelve-year-old Mary, who then lives in his household raising his youngest son James the Less until she is ready to be married at age 14½. Joseph's death at the age of 111, attended by angels and asserting the perpetual virginity of Mary, takes up approximately half the story.[32]

en.wikipedia.org/wiki/Saint_Joseph#cite_note-32
en.wikipedia.org/wiki/Filesmileyaint_Joseph_with_the_Infant_Jesus_by_Guido_Reni,_c_1635.jpg

Oxford Dictionary Bible:Mary was 12 years old when she became impregnated.

nterfaith.org/christianity/apocrypha-joseph-the-carpenter/

O gje e trrashe!

E ca do te thuash me kete ti?...Po tregon qarte qe qenke nje cope debili qe ne emer te zotit justifikon barbarizma te tilla...Te marresh per baze nje liber "perrallash" te shkruajtur 2000vite me pare kur jetegjatesia moshatare e nje njeriu nuk i kalonte te 25sat eshte skaji i fundit i idiotesise!

heh, tamam , +100

Po lere or tani, ai krahason carin me barin. Injoranca fillon qe ne momentin qe ai nuk e njeh biologjine as ne masen me elementare. Ne kohen qe eshte shkruar bibla, ka qene shume e zakonshme per femrat te ishin gati per familje ne moshen 13 vjecare.  Shkolle nuk kishte, pune nuk kishte, karriere nuk kishte, kjo ishte jeta e femres ne ate kohe, femijeri dhe pastaj familje. Sot ka femijeri, adoleshence, rini, familje. Gjeja qe bashkon kohen e bibles me kohen e sotme eshte qe ne kohen e Bibles nuk konceptohej perversiteti i mendjes, ndersa sot eshte i perhapur anembane botes, por ne vendet arabe dhe kryesisht myslimane eshte kthyer ne kulture. Dhe kesaj i duhet thene stop.

Mua s'me duket se personi me siper po mbron kete akt (mos qofsha gabim!) por po perpiqet te thote qe ky fenomen s'eshte dicka qe i perket vec fese myslimane, sic eshte thene diku me siper.

Me duket se ai po thote qe pse "perrallat" 2000 vjeçare nuk duhen marre ne konsiderate, ndryshe nga ato 1000+ vjeçare. 

ose ose shaban qose, ai thote qe pse jozefi te martohej me femije dhe keta te tjeret jo? keni pare ju keshtu, ca te nenes dhe ca te njerkes. ai thote, dhe cfare s'thote zoteria i tij ...

o tempora o mores!!!!

Ai po krahason Jozefin me Muhamedin, se rasti i ketij te fundit u morr si inspirues per ndodhine konkrete.  Pse t'i hiqe haku i mundeshem dhe te parit, aq me shume qe ka perparesi ne kohe? 

E ka pas kete huq edhe Shaboni i shkrete. 

Nuk e di si jane ligjet ne ate vend, por keta jane raste kriminelesh qe shkojne kunder natyres njerezore dhe fete nuk ka pse ngaterrohen ne kete mes. Nqs s'kane ligje apo nuk i zbatojne, dmth nuk kane shtet.

Hm. S'po di me. Ndoshta s'duhet te justifikoj me njerezit se mund te jem 100% gabim.

Ai thjesht po justifikon akte te tilla duke permendur legjendat biblike 2000vjecare, duke permendur ate shprehjen "edhe te krishteret". Nuk lexova nje paragraf qe ta denonte aktin por thjesht po e justifikonte nje tradite dhe kulture te neveriteshme thjesht per hir te fese....Sic e permenda me lart legjendat e Bibles dhe Kuranit jane shruar 1000-2000vite me pare kur mosha mesatare e nje njeriu nuk i kalonte te 25sat.

Po ca thu o tru car! nje vajze 8 vjece nuk eshte bere akoma femer, eshte femije. Si mund te tentosh te besh mardhenje seksuale kur organi akoma nuk eshte pjekur per nje gje te tille? 

Kuazi kete i kam shpjeguar dhe une me siper... Ai eshte thjeshte nje gje e trrashe qe duhet izoluar sa s'ka bere dem ne shoqeri.

E dha nje ide te mire Matoshi per keta Islamo-internacjonalistet, kryesisht ata qe po marrin pjese ne masakrat ne Siri. Te gjitheve tju hiqet shtetesia!

Ne fakt e ka fjalen tamam tamam per profetin e muslims-ave. Qe mori Aishen qe 6 vjec. Apo 9.  no wonder why trashegojne akoma kafshet tribale  te njejtat metoda dhe sot. Rrace e ndyre! 

until she is ready to be married at age 14½

gjysma e te keqes paska qene 14vj e gjys "ready", adoleshente me nje fjale. spaska pas faj virgjerasha qe beri be se nuk do kishte kontakt me asnjerin, e si mund t'i pelqeje nje 90 vjecar nje vajze??? pastaj c'na duhet ky shembull qe sjell ti, a mos Jozefi dhe prinderit e Marise ishin gje themeluesit e krishterimit...ata e shkruan Biblen? A ka ndonje njohes te mire te Islamit ne kete blog te na e thote nese feja e lejon konsumimin e marteses(marrdheniet sexuale) para pubertetit apo jo? Kaq duam te dime.

.

Ore a besojne ne fe e ne zot keta perbindesha? Po cfare mut feje i edukon keta kafshe xhanem?

Keta psikopate  denohen Fiqir. Jane monstra te lindura dhe nuk i ndjek njeri shembujt e tyre ......mos o Zot !

pa shife icik hoxhen ne televizor http://www.youtube.com/watch?v=F13gtjjDEgE

ca thote per 1 vjecaret  vajza , dhe s'i ben qerpiku terrt

tashi imagjino ca debila si puna ktit , me miliona , e dine gje normale perdhunimin  e  nje foshnje sepse ndjekim hapat e Muhamedit

rri aman se kjo s;ka ku te rrije

Pse po habitesh ti mi motra per vajzat 1 vjecare?

Nuk ke ndigju ti per "martese ne djep" qe behej ne zona te caktume te Shqiperise. Po ca me bo erdhen komunistat dhe i zhduken kto tradita te popullit tone dhe na futen ne rrugen e internacionales!

Po leni me filmat ti smiley

nje komshija ime thote se e kane "feju" 9 vjece , dmth pleqt e saj lidhen fjalen me pleqt e djalit ........por ne moshen 16 vjece u martu me  ate djal qe ishte 21 vjec .......... 5 vjet me i madh se ajo .............jo 50 vjet ..........

as per kete s'jam dakort, eshte martese me detyrim dhe abuzim

dhe sa per komunistat , nuk e di per ca e ke fjalen se kam degjuar qe s'i kan pas qef kurre gjerat e bukura smiley

ku eshte mcef ai Armir islamisti, krenari!!!!smiley

Po kerkon te nderroje opsionin ku eshte smiley

e bukura dhe bisha!smiley

 

tani  racizem apo jo,  po ne ca nga keto vendet  si Jemeni, Afganistani etj,  ku sundojne ligjet e fiseve tribale, njerezit   nuk kane asnje lidhje me  njeriun e viteve 2000,  por  kane shume lidhje me njeriun e 2000 vjeteve me pare...  primitivizmi i tyre dallohet  dhe eshte i stampuar  qarte  qe ne fytyrat e tyre  primitive.

Falas te ma presin bileten ( donte nje shoqa ime nga Dubai te shkonim per qef ne Dubai dhe Meke next year ) nuk shkoj smiley   me djegin ne turren  e druve smiley

thuaji asaj shoqes te me marri mua. une vdes te shkoje njehere andej. 

sipas vendit kuvendi. ver nje shami ne koke dhe s'te ngacmon njeri.

Dubai është ok se kam shoqet e mia atje ka plot shqiptarë biles vajzat nga Arabia Saudite kur vinë në Dubai tërbohen i heqin shamit e dalin si njerzë normal. smiley

Po pse vetem ata..pa shiko ca me lart ne Afganistan dhe Pakistan...barbarizem gjithandej...Me qelloi te punoja me nje pakistanez ne Britani i cili ishte martuar me vajzen e xhaxhait.  smiley

se mos harroj, mani çunat larg qishave gjithashtu.. Jini vigjilentë, siç thote Brehti miku i madh i shqiptarve smiley

Ato jane ndryshe, jane lidhje shpirterore. Pastaj nuk i bejne keta njerezit e egjer pa pike kullture. 

E pra se do i bejme cunat altar boys ne se shef. lol. S'na ka lene truri dhe nuk jemi brain-washur aq shume. smiley

Po mundesite ato jane, o ne jemen, o ne qishe ose ne shqiperi te mesme. S'ka tjeter. smiley

brravo brravo, ia cut nerin ne ven jemenit! futi i te shame qishave, dhe jek e jek. me ket berdaf lahet ene dylberlliku i shqipnis mesme.

Per Kavajen e ke fjalen Emigrant? pse u ka dal nami per dylbera atyre? Ti duhet ta dish, se dukesh I shetitur. Deri ne Skrapar, mal ke shkuar smiley. ( e kam vertete kete pyetjen per Kavajen se kam lexu shpesh, pse ne Kavaje e Jo qytet tjeter) lol. 

jo, jo, e kam fiks ashtu sic e kam shkruar. dhe s'e kom nga vetja, por nga autore qe i respektoj.

kultura e dylberizmit e shqiperise se mesme duhet te ishte nje turp nga i cili duhet te na skuqej faqja edhe sot. mirepo turpi eshte bo aq mullar, saqe kur bin topat, s'nigjohen dyfeket. ja shif e shkruj.

ps. dylberizmi si kulture nuk ka lidhje me bektashizmin, i cili eshte feja e vetme ne skrapar, ku po, kam shkuar. edhe pse ne mes te corovodes jane kujdesur te sjellin nje xhami.

Si dallohen talebanet e kosoves e gje dot?

ah, edhe i gjo: nuk e vleresoj (appreciate) fjaline: "Ti duhet ta dish, se dukesh I shetitur."

une nuk flas me rob qe i japin ket lloj ngjyrimi muhabetit, se s'kom pse me iu fol. pak e sakt, ka thon i vjetri.

ajt me te mira.

Sta thashe me ndonje kuptim te keq.  Me Shaka. Do thuash ti - "ku e gjeta konfidencen me bo Shaka me ty'? ! Oh well, mos fol me.Ne dore e ke.

no harm done. no injury.
 

smiley 

pse ne Kavaje e Jo qytet tjeter)

elbasnllinjte nuk mbeten prapa.dylberlleku ka mbetur nga halldupet e turqise menoj une.

Keshtu mendojne edhe Lezhjanet qe dylberlleku eshte vecori kulturore vec e Shqiperise se Mesme.

Dihet psh qe edhe ajri e uji ne San Francisco dhe lagjen Greenwich Village/Chelsea ne New York ka dicka qe i ben njerezit dylbere - ndryshe s'ka si shpjegohet gjithe ai koncentrim dylberlleku atje, apo jo?

Gjembi, per juve dhe disa opinioniste, kam vrejtjen se nuk e keni fort te qarte cka domethene fjala "dylber". E mbasi ta mesoni, mandej do ta kuptoni se perdorimi i saj ne zhargonin popullor te kohes e kishte qellimin tek nje veprim krejt tjeter.

e ka sqaru ky Burri ketu poshte. smiley

Lufta per zbehjen e identitetit shqiptar dhe zevendesimi me ate otoman,
ishte e lodhshme dhe e perditshme. Perandoria, ashtu si kudo ne Ballkan, u
perpoq te krijonte te tjera zakone, stil, vese, arkitekture, veshje, muzike
dhe letersi. Diku ia dilte e diku kurrsesi. Letersia e bejtexhinjve, per
shembull, njefare brumi i perzier shqiptaro-turk, u thye perfundimisht, si nje sajese prej qerpici prej murit hijerende e monumental, ndonese te
ftohte te tradites se letersise dygjuheshe shqiptaro-latine.
Gjate kohes se komunizmit u bene shume perpjekje per ta rehabilituar kete
letersi, me qellimin meskin per t’ia kundervene letersise tradicionale
mesjetare, sidomos asaj katolike, qe regjimit nuk i pelqente kurrsesi.
Mirepo kur studiuesit e moren neper duar, e pane se pervec qe ishte
qesharake per nga niveli, ajo ishte thellesisht e pamoralshme.
E paraqitur kinse si letersi me probleme shoqerore-klasore e erotike (me
gjasme teper e guximshme per kohen), u pa se si ana shoqerore, si ajo
erotike, ishin teper te dyshimta. Kjo e fundit, per shembull, s’ishte aspak
erotizem normal, por i mbushur me motive ashikesh e dylberesh. Gjer ketu
edhe mund te pranohej, madje mund te quhej teper e perparuar, per te mos
thene qe Shqiperia mund ta paraqiste sot si deshmi te habitshme te vizionit
te saj te emancipuar per homoseksualizmin, dy shekuj perpara Evropes se
sotme!
Por kjo pune ishte me e nderlikuar. E ashtuquajtura letersi erotike, ne nje
pjese te madhe te saj s’ishte gje tjeter vecse bejte dhe lavde per
pedofiline. Ne i degjojme keto kenge ende sot, por shtiremi sikur nuk i
marrim vesh c’thone. Ato gjemojne disa here neper lokalet e nates, madje,
ne programet televizive, e ne prape shtiremi se nuk i kuptojme.
Mjafton njefare perqendrimi ne keto tekste e keto melodi, mjaftojne
deshmite e shkruara te kohes, per te kuptuar se cili eshte thelbi i kesaj
nenkulture, te futur kontrabande, nen pasaporten e artit popullor. “Cunat e
vegjel”, adoleshentet, dylbere me shallvare mendafshi e vetulla te hequra,
nga njera ane dhe ashiket e moshuar, “lalet” me mustaqe, qe psheretinin te
dergjur per ta, nga ana tjeter, ishin personazhet kryesore te ketyre
idileve te neveritshme.

vijon

Ende nuk dihet nga kishte buisur kjo kunderkulture, qe jo vetem me
shqiptaret, por me asnje popull ballkanas s’kishte lidhje. Ne thelb ajo
bartte brenda saj nje program te fshehur zhburrerimi e zvetenimi moral te
pashembullt. Nuk duheshin vec disa breza “cunash” e “lalesh” te tille qe jo
liria, por vete ideja e lirise te perendonte pergjithmone.
Kunder kesaj lyre qe s’dije c’emer t’i vije, u ngrit Rilindja Kombetare
Shqiptare.

Ismail Kadare 

Po por ai burri atje "siper"duhet ta kete ditur mire qe dylber do te thote dashnor dhe ne ate kohe dashnor ishte fjale e turpshme, pasi ndershmeria ishte martesa, burri.Populli me fjalen dylber "titulloi" cunat e rinj qe perdoreshin prej qejflinjve te kamur qe i shfrytzojshin.

grava, ti mund te kesh te drejte per kuptimin e vertete te fjales, nuk kembengul dot. Dhe ke te drejte qe une e marr per kuptimin homoseksual - ashtu sic duket qe e marrin edhe te tjeret ketu (pervec teje). Nese une e kam kuptuar gabim, une terhiqem dhe kerkoj falje. Nuk eshte se kam eksperience ne kete fushe apo terminologjine.

Gjembi, une them ate qe e thone gjith fjaloret e shqipes.Dylber dmth dashnor. Mirepo jo shume vite larg kjo fjae konsiderohej turp.Pra ne se nje femer kishte nje te dashur, nje dashnor, bente turp...!

Nuk po te kundershtoj pra smiley

grave, nuk di pse duhej ky koment, ne kuptimin e pasurimit te asaj qe u citua, pa kshu per muhabet jom shum i nerum me fol bashke smiley

 

Jo mo emo nuk e pata me ty se sa me ate burrin sepse kjo dukuri eshte e shfaqme sot edhe ne vendet me te zhvilluara, bi llafi ne france

kush mor grave qenka e perhapur ne france, dylberlliku qe sillte cunat gushpellumat me vapor? Cuf de Myzyr?  (me r grykore, po deshe).

amon mer miku im, se osht dhe vakt darke knej smiley

Emo don mi kalu gjith dylberat ke cuf myzyri tina? Ore dylber dmth dashnor.Une po du me thene se populli gjeti kete fjale me i emertu "gushpllumat " qe thu ti per vesin e pederastise te individeve qe e kane pelqy.Por ky ves nuk eshte tyipar i vetem shqipnis mesme.E ke ne te gjith boten sot...edhe ne france

e funit se u bo kallabllik:

nuk eshte fjala per homoseksualizem. ok? e ke te sqarume ne citim, me mire nuk behet.

tani nqse duhet me se s'bon me bo muhabet leprash, ok, se edhe albat ketu rrotull i ke, po un ktu e mylla.

dite te mire andej nga ty.

U vulos dylber- dashnor. Ta hedhim dhe ne vote?! Qe te flesh I qete. smiley p.s. ops atje I bie ora 5 am. Ska gjume me. Heret qenke zgjuar sot! lol 

E ka Isuf Myzyri , jo cuf , pak me respekt per babain e muzikes popullore ne Shqiperine e Mesme.

Dyshimet e tua , mbeten te tuat, po emri i tij nuk duhet cunguar ne kte forme, profesionalitet.....

 

rri amon se acarohet FRD-ja dhe u thote ortodokseve gjakprishur pastaj.

po pse juve ju bëhet vonë?
i fusni një evokim Zotit dhe kërkoji eliminimin e menjëhershëm të atij që të acaron. di Zoti (ai bizantini) se ç'bën pastaj.

Jane shembuj qe bindin per rrugen qe ka ndjekur civilizimi i shoqerise njerezore.Nuk duhet habitur shume sepse ka akoma gjurme te kanibalizmit.Komuna Primitive nisi me grupimin per ndarje te barabarte te preve per ushqim.Pastaj gradualisht nisen kodet, vendosja e disa rregullave, me mbulimin e organeve me gjethe nisi ashtu norma elementare e turpit.Por u deshen ndoshta mijera vite qe shoqeria te grupohej ne te ashtuquajturat fisni.Dhe ishin ato grupime qe filluan kodet qeverisese,Kanunet.Hapat e para shtetformuese.
Pra dallimet mes shoqerive te civilzuara dhe atyre te pazhvilluara, jane pikerisht mbetjet e " normave " te shoqerive primitive, pra jane probleme kulture.Nuk ka me shume se 65 vjet qe tek shteti yne 100 vjecar u crrenjos norma e blerjes se femrave, mosha ligjore per martese etj diskriminime mbi vajzat dhe grate.

Eshte per t'u habit sa "mire " i dini disa gjera dhe une qe jam rrit atje nuk kam pare e degjuar gje

E kuptoni se kjo loje nuk ju con askund.

Edhe sikur te kete , ne Tirane i ke me shumice dhe duhet  t'i repektojme per ato qe jane nqs duam te integrohemi . Me skuqje faqje , turp per te bere ate qe do ne jete , apo   t'i referohemi gjithmone lek dukagjinit , no wonder do mbetemi 100 vjet mbrapa

edhe na e ka fajin turku themi

big adjustment

Nuk ti kane treguar se nuk donin te thyenin zemrensmiley

Eshte per t'u ardhur keq qe cdo diskutim ne peshk perfundon ne kete prizem , nejse !

me mire zerogamia ne kte rast

eshte bo tipar dominant i peshkut tani kjo. posedimi i tastjetres ka cliru energji te pamenume kurre me pare smiley

 

ti emigrant je nje nga ata. per hir te se vertetes dhe vetem se vertetes. mos u hiq si shenjt se s'te shkon.

Emigranti  eshte pasqyra ku shihemi dhe na duket vetja te shemtuarsmiley

epo eshte nga skrapari ai. mire thone, ai qe i ben di dhe t'i mbroje. ilir meta i gjalle n'peshk eshtesmiley

nashi skraparllinjte me ato tenderat qe i vjedhin pa u thare mire boja e kontrates e dhjesin njecike muhabetin se per keshtu jane melaqe s'ke c'u thuasmiley

c'domethene melaqe?

engjell ne arabisht smiley

ups. paskemi engjej ketu dhe se dinim. ne fakt skrapallinjte jane mikprites te medhenj. une skuqem para tyre, me duket vetja shume e keqe. na erdhen njehere per vizite nje me dy vajzat e tij nga skrapari, te bukura dhe me faqet e kuqe si molla. kur iken ata, mamaja ime tha, e shikon, buke e qepe hane dhe tere shendet, une cfare s'bej per keta femije dhe vajza ime dylle e verdhe, kocke e lekure.

edhe tani kur e kujtoj me vjen per te qeshur.smiley

gjeografikisht skrapari eshte tropoja e shqiperise se juges por njerezit jane shume paqesore.

smiley

diamant i peshkut pa uje je! e pazevendesueshme! smiley

u merzit elbasani. he mi se bej shaka po per hir te se vertetes, elbasani ishte i mbushur tumblla-tumblla.smiley

he mi elba ku je, ku u mcefe? dil pra mo se bejme shakasmiley

ktu mi ktu, ba ba ba s'te lini as n'telefon me fol

ku e lam ? smiley

ku e lame e ku na mbet/ vaj dyberlleku e vaj mileti smiley...

bejme shaka megjithese barcoletat per ate zone ne kete drejtim kane qene me te shumta.ndoshta influenca lindore ne ate zone per shkak te pozicionit gjeografik dhe jetes urbane ka qene me e theksuar se ne zona te tjera.ndoshta dylberlleku i ka zanafillat ne ushtrine turke ku burrat shkonin nizame per vite te tera.

Monopoli i dylberllekut ne shqipnine e mesme mbase shpjegon dhe dyndjen e gjithe Shqiperise ne Tirane.smiley

what about you? si perfaqesues i tiranes pra mo?smiley

Thone qe sulltani e kishte inat shume shqiperine e mesme, se aty jane bere pothuajse gjithe betejat fituese te Skenderbeut. Si rrjedhoje, ai sulltani i madherishem e ndaloi dyberllikun ne te gjitha krahinat e tjera veç shqipnise se mesme. Bile dhe Esati prandaj donte te ndante vetem kete krahine, qe mos infektoheshin te tjerat. Dhe rezultati duket, te pakten krahinat e tjera jane te pastra qelibar. Dhe lum kush eshte prej ketyre vendeve te bekuara. Po ku hahesh dot me fatin - thuaj.

po thuaj elbes pra? s'e kupton se nga c'vend i bekuar eshte, s'e kuptonsmiley

Po jo pra ne te mesmit u sakrifikuam qe te ngelej e paster pjesa tjeter, ato jane vende te bekuara. Po ku ta di njeri sakrificen sot, thuajsmiley

 

atehere problemi qendron qe para se ta kerkoni tek ai

shkruhemi

naten smiley

s'e ke kuptuar mire se per c'behet fjale. eshte pedofili, dylberlleku, pedofili e gjalle dhe kudo denohet, ti do qe t'i respektosh. eshte pedofili midis meshkujve te rritur dhe djemeve njomezak. s'ka te beje me homot.

ne shqiperine e mesme lulezonte ky ''zanat'' shume shekuj me pare.

Per te hyre ne Komunitetin Europian

duhen 3 kritere te permbushen

kriteri- moral

kriteri-ekonomik

kriteri-politik.

Problemi yne eshte se ne nuk kemi kohe per keto, ne merremi me kriterin-nder, kriterin-llafollogjik, kriterin-pa lidhje me shty kohen , etj etj

Kur te mbarojme me keto mbase do kujtohemi PER ATO TE TJERAT

c'eshte gjithe ky seriozitet mi elba se na trembe. nga dyberlleku, na cove n'komunitet europian.smiley

jo mi jo se nuk jam serioze , shyqyr qe ka skraparllinj qe na kujtojne se Elbasani ka armiq e xheloze per kulturen dhe traditat e tij shekullore me kile

 

po dhe ti mo shqiptare tamam. o keshtu o s'ka. po ti do ndryshosh historine tani dhe do i vesh nderin ne vend elbasanit? eshte fakt i njohur moj elbe, eshte fakt. po e merr shume personale. c'i ke keto amansmiley

Jo moj Elba se asnje nuk ka vene ne dyshim qytetarine e lashte elbasanase.Kot i kane thene "kerthiza"?

po grava smiley

Alba1, ai " fakti i njohur" nuk i perket qytetarise elbasanase autoktone por te ardhurve qe sollen reformat xhonturke.E dini sa familje turke u sollen dhe qe mbeten aty ?

po i di o Grava i di. po kjo eshte teme tjeter. shqiptare i quajme edhe ata, tani, apo jo?

Po ca historie moj e dashur , shqiptaret i ke gjithanej isoj , si kokrra e molles , nuk ndryshojn fare , na koka , shkam smiley

po meqe kanga dhe arti ka pas baze ne Elbasan prej shekujsh , ban vaki ata qe kan shkrujt kan shpreh ndjenjat e tyne se kan gjet terren

hajde gjeje ti kush e mjati pishen ime

Sigurisht shqiptare i kemi....Tendin duhet ta duash me te gjitha te mirat e jo te tillat ...qe ka

po pse presidenti i famshem nishani, rrace shqiposh te duket? i perzier me turq e mongole eshte qekur punonin te paret e tij per turqine. tamam fytyre te perzier ka.

O Fiqo ç'paske qene mer burre. E hodhe llafin per altar boys, po me spond e paske pas tek dyberlliku i shqipnise se mesme. Si tha kapedani, nga ndersimi artificial i lopeve te lufta ne vietnam. smiley 

C'i humba keto minuta kohe kot duke lexu komente dylberash thuj.smiley

mire qe e kuptove , ka dhe ane pozitive ama

psh mos-lendimin e kores cerebrale po t'i ktheheshe postimeve tona smiley

ti u kenaqe, duket qe u shfaqe sapo t'u permend emri. ishe i fshehur pas perdes duke shijuar gallaten.smiley

Nga " emri" duket nershmeria e nolte e ketij siper

Grave,' emri' eshte vetem nick qe mu me pelqe te shfaqem ketu, mua nuk me njeh gjithashtu as ndershmerine time, cheers.smiley

Taf, ke thene "komente dylberash...", ( kur komentet jane " per dylberet") gje qe e shprehur ashtu sikur nuk eshte lapsus.Ndaj reagimi im eshte i justifijuar, ne se edhe me tej i qendroni citimit te bere.Sepse jo gjithkujt mund " ti japish" nic tat, per opinion.

E ke kuptuar gabim, fjala ishte per komentet dhe jo komentuesit.smiley

Taf , me beso, se e lexoj jo me pake se tre here, ate te ciles i bej refleksionin.Lexoje dhe ke per tu bind se nuk e kam kuptuar une keq apo qellimshem por, ( per lehtesim po e quaj) e keni shkruar ju ne pizocionin e tille.Sidoqofte mbetem te mirekuptuar, ne se qellimi nuk ka qene dhe ashtu mire fare edhe miq!

Po nuk ka qene ai pra qellimi, se nuk kam ndonje arsye te shprehem ne ate menyre si e kuptove, ngoshta duhet ta kisha shkruar ' per dylbere ' ne vend te 'dylberash '. kaq. mirulexofshim.

maroi stervitja?

Sigurisht, kur djersitet...

Akoma jo, do presim edhe nja dy dite . Haha

smiley

grumullo material se po vje ne dimri. erret qe ne pese smiley

 

Kto lloj kafshesh duhen vra, shesin e vrasin e perdhunojne femij edhe si hy gjemb ne Kembe....smiley 

jo vetem kaq, por kane dhe avokate mbrojtes pa pare, si nja 2 kokrra me siper.smiley

Nuk ka asnje koment te vetem qe i mbron keto monstra. Mos i hyr ne hak peshkut.

Skam pas mundsi ti lexoj komentet po jam I sigurt qe Kane avokate..... Fatkeqsi per kombin tone qe Kjo fare e piste po mbillet te ne smiley. Mos me keqkupto Une vi nga familje myslimane po kto jan far arabesh nuk e kuptojne qe extremizmi fetar ( I çdo lloj feje ) nuk ka vend ne shoqerine shqiptare as ne Europe.

por gjithsesi duke mos lan anash edhe nje fakt tjeter se shumica mund te jeni edhe shqipefoles

 

ju jeni arabizuar dhe turqizuar aq shume saqe cdo kritike ndaj islamit e merni si fyerje per gjithe shqiptaret dhe dilni ne perfundimin se ata qe shajne islamin nuk ka asnje fije mundesi te jene shqiptare, smiley

Shqiptare u quajten arberoret e islamizuar. Keshtu qe kane te drejte per termin, "antishqiptar".

sa here duhet me ta thon ty, qe shqiptaret orthodokse nuk jane gje shqiptare (ne origjine te pakten, jane vlleh, maqedonas, bullgare, greke, serbe, etj, bile kjo eshte dhe perberja e sotme e vet greqise) ?

u bene muslimon gjithe shqiptaret e asaj kohe, siç u bene te tere komunista ne kohe te enverit. 

ti fetari ku i she ne kohe t'everit ? pse s'te pame ? pse s'u dukshe ?

nje fshtat (çiflik) me vlleh ka pasur gjyshi im ne vurg. sot me siguri i thone vetes shqiptare qe jetojne ne toke te tyren. po ishin vlleher, ka nje shekull. nuk e mbanin gje veten per shqiptare (pra normal qe s'kishin pse ta nderronin fene). siç nuk e mbajne gje veten per te huaj emigrantet e sotshem. t'humbesh gjurmet duhet nje shekull te pakten, tre gjenerata (shtate thote poplli), dhe po te jesh si vendasit ne lekure, se ndryshe i huaj ngel per jete.

ti profilo je historiane i madh, ti. e ku e di ti qe te gjithe shqipot u bene myslymane dhe dokrra te tjera? ke ndonje dokument me vlere qe e mban te fshehte a si? si flet me kaq kopetenca, ti qofsh?

kupto perpara postin e nemesisit se çfare do me thene (ka lidhje me nje teori te re, te emertimit tone Shqiptar), qe ta marresh vesh postin tim. 

ne une flas me fakte. te pakten kur llafos seriozisht.

e ku jane faktet? ti nqse sic thua e ke mamane gjirokastrite, 100 % gjak shqiposh s'ke kurre. 3/4 e gjirokastriteve jane te perzier me turq a arab. shikoji sa te zeshket jane dhe pastaj na fol per shqiperi te paster myslymane.

nuk jane te gjithe te zeshket, gjyshja ime,  ishte bjonde psh. po kadareja si te duket ty, zeshkan ? po enveri ? 

psh, muslimonet gjirokastrite jane bardhoshe, me te zeshket jane othodokset (te pakten ata qe kam njohur une, mund te formulohen keshtu). pastaj qe jane perzier me turq e arabe, s'do mend. nena ime tregonte qe disa nga shtepiat pasanike kishin arabe (arap i thonin zezakut, jo arabeve te sotem, magrebineve dmth) si sherbetore, qe ja u rrasnin zonjave me raste pa tjeter. 

bile kjo i shpetonte nga prishja e races, se ata martoheshin me njeri-tjetrin (per te ruajtur pasurine), kusheri te dyte, nuk ishte problem. 

por edhe turq nuk ka pasur me shumice (siç nuk kish as sovjetike, ose jugosllave, ne kohe te enverit me shumice) se do na kishin assimiluar them per peseqind vjet, edhe sikur te kishim qene prej hekuri. shqiptare sillte sulltani ne shqiperi. siç nisi dhe skenderbeun ...

 

prandaj te thashe 3/4. ta lashe bjonde ate 1/4. enveri i bardhe ishte po motrat zeshkane i kishte. kadarete hane buke vec, si angleze jane. plot myslymane gjirokastrite qe njoh jane shume shume te zeshket.

ja qe mamaja jote qenka perjashtim.

thashe gjyshja jo mamaja, mamaja ishte brune, se helbete qe te linde femija duhet (duhej) dhe nje mashkull. gjyshi im ishte tip spanjolli ose latini, te pakten nisur nga fotot, bile eshte nga nje vend ku si origjine tregojne se jane piratet spanjolle qe martuar me vendaset populluan bregun. nashti ky me gjyshen nuk ka si e qit me bjonde gocen smiley. po nena ime ishte shume bardhoshe ne lekure. psh daja eshte bardhosh, pa tipare latine (ai i ngjan gjyshes, ndersa nena ima gjyshit te saj)

pergjithesisht ne shqiptaret i kemi grate (me) brune me tipare mesdhetare (krahasimi tend, motrat dhe enveri), ndersa meshkujt me te bardhe.. 

realisto, ti po ngateron "carin me dollarin", vlla... mos them qe me keto shembuj qe po perpiqesh te na i japesh si argumenta, ti je vet "cari"!smiley

shiko, abuzuesa, pedofila e maskarenj, ka pasur, ka dhe per fat te keq do te ketd bota perendimore.. po ku qendron ndryshimi thelbesor me pedofiline ne perendim dhe pedofiline ne kete rastin e Jemenit a gjetke ne boten arabo-muslimane? -qendron pra ne faktin e thjeshte qe ne perendim pedofilia eshte krim! ndersa pedofilet quhen kriminele!! dhe meqense pedofilia eshte krim, pedofilet (kriminelet pra) e kryejne veprimtarine e tyre ilegalisht, ashtu sikurse cdo krim tjeter.. por kur kapen ama, denohen dhe vuajne denimin dhe sanksionet qe ka vendosur shoqeria... ti vet jep shembuj, p.sh rastin qe policia diku ne USA ka zbulur nje bodrum ku pedofilet kryenin aktivitetin e tyre..

ndersa ne Jemen e gjetke, nen petkun e gjoja "marteses se rregullt" me femije te vegjel, kryhet ne fakt pedofili.. dmth nje krim!!! por qe ne keto shoqeri konsiderihet shume normale dhe pedofili nuk quhet kriminel, aq me pak te perndiqet e te denohet...

ke sqaron o belul, se u lodhe. c'merresh me shejtanin e pare dhe dy te tjeret qe i vine pas?

leri budallenjte se aq dine ...smiley

Me hajvane se keta arabet dhe jemenasit, nuk kam pare. 

Yyyyy,fare e keqe!!

Ne fakt kur i hedh nje sy globit keshtu percipatas, e kupton qe njerzimi prodhon cudira te pakonceptueshme, nese nuk je pjese e civilizimit perkates.

E pse ja hedh syte globit, eshte gjith ai glob, hidhja syte blogut se e ke me afer dores tone.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).