Shqipëria ka humbur 6 pozicione në klasifikimin e përvitshëm të Raportit Global mbi Konkurueshmërinë të Forumit Botëror Ekonomik. Shqipëria ndodhet në vendin e 95 mes 148 vendeve të botës të marra në shqyrtim. 

Shqipëria ka marrë 3.85 pikë. Ndër kategoritë më të vlerësuara është shëndetësia dhe sistemi arsimor fillor, me 5.9 pikë. Pozitiv edhe klasifikimi për mjedisin makroekonomik, me 4.41 pikë. Me mbi 4 pikë është vlerësuar efikasiteti i tregut të punës apo dhe arsimimi i lartë. Pikët më të ulta janë dhënë për invacionin, 2.8 dhe përmasat e tregut.

Krahasuar me vendet e rajonit, Shqipëria ka lënë pas Serbinë e cila ndodhet në vendin e 101, ndërsa përpara saj është Bosnja në vendin e 87, Kroacia në të 75-in, Maqedonia në vendin e 73-të dhe  Mali i zi në të  67-in. Kosova nuk është përfshirë në vendet e marra në shqyrtim.

Raporti i cili vlerëson tërësinë e institucioneve, politikave dhe faktorëve që përcaktojnë produktivitetin e një vendi, hartohet mbi bazën e 100 treguesve të organizuar në 12 kategori duke nisur që me infrastrukturën, mjedisin makroekonomik, shëndetësinë, arsimin e deri të efikasiteti i tregjeve, atyre të punës dhe financës apo dhe invacioni. Vlerësimi bëhet sipas një sistemi pikësh ku 1 është më e ulta dhe 7 pikë është vlerësimi maksimal.

Në vendet e para të klasifikimit botëror vazhdojnë të jenë Zvicra, Singapori dhe Finlanda ndërsa në fund të listës janë Cadi, Burundi, Guinea apo Jemeni. Sipas raportit të këtij viti, niveli i lartë I inovacionit dhe forcimi i institucioneve kanë qenë ndër faktorët kryesor në rritjen e konkurrueshmërisë së ekonomive.

39 Komente

 

s'e dija qe kishte dhe fjale shqipe konkurrueshmeria !!!

Nuk është pas lëvruar për arsye subjektive:

KONKURRENCË f.
1. Garë a përpjekje për t'ia kaluar dikujt tjetër. 
2. ek. Luftë që bëjnë ndërmjet tyre ndërmarrjet, prodhuesit privatë a tregtarët për të rritur çmimet e shitjes a të blerjes së mallrave të tyre, me qëllim që të rritin fitimet e të rrënojnë njëri-tjetrin. Konkurrencë ndërmjet monopoleve (kapitalistëve). 
Ligji i konkurrencës ligj ekonomik objektiv që vepron në vendet kapitaliste dhe që shfaqet si luftë ndërmjet kapitalistëve për të siguruar fitime sa më të mëdha në kurriz të popullit punonjës.

Konkurrencë ndërmjet monopoleve smiley

do e kuptoja kete devijim ne kohen e komunizmit per arsye qe ti i shpjegove me se miri

por nuk ka asnje arsye tani

sidoqofte nuk me duket se e ka fjalen per ate lloj konkurrence por ne te qenit kompetitiv-konkurrues-(ne te mbajturit e pozicionit te fituar)mund ta perdornin si mbiemer pa qene e nevojshme te shpiknin nje fjale horror

 

 

Ki parasysh se edhe mbiemra si "përcjellës" kur emërzohen për të përshkruar një veti, kthehen në emra si "përcjellshmëri".

Prej nga edhe fjala e re "qërueshmëria" e politikanëve shqiptarë.

smiley

smiley

Ti moj zonjushe i do edhe gjuhetare, edhe specialiste te ekonomise/biznesit? Po i ngaterron me peshqit smiley

Sidoqoftë shkrimi është i njëres prej të s'përditshmeve më të mëdhaja të shtypit shqiptar. Ata kanë korrektorë letrarë para se beniaminit të komentuesve të mësipërm t'i binte në mendje një ide e tillë e huazuar..

E gjej shume kontradiktore deshiren e madhe per te studiuar, shkollimet e njepasnjeshme deri ne ne nje moshe te madhe te shqiptareve kudo qofshin ne Shqiperi apo gjetke , aftesine per te studiuar dhe rezultatet e larta te tyre , dhe ne fund , ne jeten praktike kemi shume probleme te nevojave baze me gjithe keta te shkolluar ....shume varferi, mungese uniteti, komunikimi, krimi  ne nivelin me te larte, korrupsioni, familja me probleme dhune , politikane te deshtuar, te rinj pa te ardhme

+1

Sondazhet s'janë tonat, megjithatë ju keni të drejtë në epilog..

That's ok . Me mire qe s'jane. Asnjeher s'kane qene te sakta gjithsesi.

Jam pjestare e nje studimi ne zonat rurale te Elbasanit rreth gjendjes se gjinise femerore ne pikat kyce- punesim, dhune ne familje, akses ne institucione, situates dhe aktivitetit ne familje , shoqeri etj etj.

Une ika se aq e pata 3 muaj lejen, por me vone mora vesh se studimi ishte permbledhur ne konkluzionet e qefit te komitetit dhe anetareve te tij. Nje genjeshter e hidhur , nje liber qe vlen vetem per pluhurat ne raft.

Ata qe kane nje kurs te suksesshem shkollor ne Perendim ,nuk kthehen ne Shqiperi...Ose ata qe kthehen jane te pakte ,e te pavaksinuar....behen si vendi

Behesh

Nqs jo atehere:

1-Je budalla

2-S'te qasin ne Parti

3-S'te pranojne

4-S'te njohin

5-Nuk mbijeton dot.

6-Ik nga syte kembet

Konkurueshmëria

 

s'besoj te kete lidhje me Shen-Mëria..smiley  por besoj eshte sajim i zgjuar si  ''pritshmeria''.smiley

Në atë rast flitet për panjollsh(ën)mëri.

letërsishmëria e arbërishtes smiley

mbledhshmëria e fundësishme e Berishqeverisë..smiley

nobelshmëria, fshehshmëria, kapshmëria e lepurit, përçarshmëria...

Bashqenveria çocialiste për integrishmëri !

te lumte tropizma!  te gjitha fjale me ''partishmëri''..smiley

Belul, duam apo s'duam ne, këto kanë brenda ligjishmërinë!

edhe ''ndershmëri'',  gjithashtu redbullo..

he he he heee

Shyqyr qe na kane futur ne klasifikim smiley

po lexoj kersherisht 

skuerpushmëria

Normale M, ne Amerike te del kurrizi duke punuar, Grida s'kishte përse ta bënte këtë, në Albania fitohet si askund në botë qoftë edhe pa bërë asgje vetem duke rrezëllyer smiley

nga ku lind dhe rrezellueshmerimi

smiley

ti vej nje trade mark ketij termit "grid'ueshmeria" smiley

gjuha grid'ueshmerishte sa vjen e pasurohet dita-dites.

ECB-ja: rimëkëmbja ekonomike do të jetë e dobët; normat mund të ulen më tej 

MONITOR 

peshkpaujeshmëria, ka rënë ne qetesi.. komentueshmëria eshte ne kuota te uleta.

ulshmeria e kuotueshmerise peshkpaujeshmerore ka rritshmeri te qetsueshmerise - doje te thoje smiley

ekaztesishmërisht!smiley
 

Derisa në këtë vend të ketë papërgjegjshmëri në mënyren më të keqe të papranueshmërisë, ndershmëria quhet hajdutshmëria më e madhe socialistshmëria bashkë me demokracishmërinë janë në një nivelshmëri fare të ulët, kjo për një kaprioziçshmëri nga ana e lidershipit që anojnë nga Berishistmëria me makutshmërinë ramiste

Na morshi te keqen se Lazarati po kap majat.

 

nga komentet me lart kuptova se me kete shkronjen e veshtire paskerkam nje hobi te perbashket

gridueshmerine smiley

 

ndersa redbulli thjesht me gajasi qe ne mengjes me kete punen e rrezellyESHMERISE

rrofshi rrofshi me buzeqeshet diten sot

 

 

 

 

Iku Sala, e ne biem, o bote, o mashtrim, o Sale mos ik po duku, te na ngresh...smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).