Imazhi aq i perseritur i ketyre tete vjeteve te fundit, me Kryeministrin qe dicka tregon dhe ministrat qe lundrojne indernetin ne lap-topet e tyre te argjendte do te shfaqet sot ne ekrane per here te fundit. Qeveria Berisha ul sot perden ne mbledhjen e ores 11:00. Pritet qe Kryeministri te beje sot batutat finale nga posti qe mban, duke perzjere ne kete menyre humorin e tij karakteristik me trishtimin e natyrshem te ndarjes nga pushteti.

329 Komente

LSI ne mbledhjen e fundit te ketij edhe ne te paren e atij smiley

ne shenje respekti ndaj nje stafi qeveritar gjithmone te perkushtuar dhe ne lartesine e detyres se larte ndaj se ciles sherbyen, te nje kryeministri largpames e te palodhur, i kerkoj hordhive komuniste ti kursejne sarkazmat e batutat.

po iken nje burre shteti dhe po vjen nje burr burri..

Ik o felliqesire e kombit shqipetar dhe e teritorit te tij. Ik ore kulceder plake nga mllefi im, ik dhe u qerrofsh njehere e pergjithmone nga ky planet. 

hajde loni hajde!!!

si urohet ne keto raste?

p.s. ka hapur word-in komp i pare!!!

Mos ua pashim ma bojen...

ore, edhe nje "darke" e famshme dikur, keshtu u quajt si me te tallur,: "darka e fundit"... mirepo u bene nja 2000 e kusur e vjet dhe njerezimi akoma flet per kete darke te "fundit", sikur te kish ndodhur dje..smiley

p.s.. per Kavirin: "mire mire qeshni ju, po mua pas do te me keni, gjithmone, si hije..".smiley

"Good morning, and in case I don't see ya: Good afternoon, good evening, and good night!"

fotografia eshte keqinterpretuese!

po! se p.sh per z. Panariti, qe duket qarte ne foto, nuk eshte aspak mbledhja e fundit e qeverise... ai eshte minister edhe ne qeverine e re qe do te vijoje.

E theu qafen serbi me ne fund. Mbas esat pashes dhe sali berishes mos paste me te tille ky vend

erdhi tjetri , Shkëlzen Maliqi

 me humorin karakteristik...thote. Po c'humor zeza, humor i nje kryeministri karagjoz qe qesh vete me qesendite qe thote. Jam kurioz per dy gjera: cfare do te ndodhe brenda qenies se tij te nesermen kur , pas tete vjetesh, s'do te shkoje me ne zyren kryeministrore? dhe e dyta, c'gjeste do te  beje Rama kur te futet per here te pare ne zyren kryeministrore aq shume te enderruar? 

Jo vetem syte dhe veshet e publikut por edhe ekranet e tv-ve do ndjehen te cliruar nga zeri dhe imazhi dhunues i djallit me fat te Berishajve.

Po c'humor zeza, humor i nje kryeministri karagjoz qe qesh vete me qesendite qe thote 

Po ky pra eshte karakteristiku!

Praktikisht ky si njeri dhe politikane ka patur 0 mandate te plota keto 8 vite. Por dy gjysma mandatesh ne 8 vite. Koha tregoi dhe do tregoj qe ka lindur inferior dhe do vdese i tille, pa marre kurre ate respektin dhe seriozitetin qe kerkoi me cdo mjet te dhunshem. 

Edhe per pak vjet pasi PD te varroset perfundimisht ne zgjedhjet lokale pas 2 vjetesh, figura e tij do jete midis qesharakes dhe turpit. 

 

 

 

Mos Sale ...mos hik ... se do lesh sharesit profesioniste pa pune smiley

.

Lloji i politikaneve dhe antishqiptareve te llojit te Berishovicit u shofshin e mos gjetshin hajer ne perjetesi per cfar i kan bere ketij populli, jo per vuajtjet, se per te vuajtur s'eshte problem, por per poshterimin... Ta lesh popullin te vuaj por edhe te jete i poshteruar, jazek buka e ketij vendi. Te ishim pak me krenare, pak me me nder para botes nuk do te kishim vuajtur me shume. Berishovici dhe shpurra e tij jan shkaktaret kryesore. U shofshi e mos jua paft me bojen kjo toke.

Ne asnje moment te jetés se tij publike nuk tregoi qe ishte nje vizionar per kombin dhe nje xhentelmen ne politike. Ngeli nje telendar i pakursyer qe edhe gojet me te shthurura do te turperoheshin para tij.
Uroj qe keta qe do te vijne te jene puntore dhe shume modeste. Shpresoj mos te kem kerkuar shume.

Shumë primitiv. Asnjë urim mbarëvajtje, vetëm mallkime, mallkime e përsëri mallkime. Nuk e dëgjova të thoshte: mos u zëntë dita nesër, por mund ta ketë thënë e unë se kam dëgjuar, se ashtu nëpër të e dëgjova. Protagonistët e Shtrigave të Salemit i hanë mootin këtij.

Me ikjen e berishes merr fund edhe tranzicioni i tejzgjatur shqiptar. Shqiperia me ne fund do te behet nje vend demokratik dhe nje shtet ligjor. Ikja e berishes e ka hapur kete rruge, dhe pikerisht largimi i tij nga pushteti eshte kontributi me i madh i berishes per Shqiperine. Sikur berisha ta kishte kuptuar kete do te ishte njeri shume i respektuar, sot e mot.

meqe jemi te do-te-ja , do t'a shohim njeher pastaj do flasim

S'eshte ndonje gje e madhe.

Gje e madhe eshte kalimi i ujit nen qilim dhe vallja e minjve ne "mungese" te maces pergjate ketyre 20 e ca viteve.

Megjithate njeriut i duhet te besoje se ndryshimi do te vije , pavaraisht se ne koke i vijne mendime te erreta perseri. Pasi lepuri kapet me qerre, ujku perseri i ka hypur kalit,  largohen dallendyshet

PS-sja s'ka bere as 10 % per qytetaret e Elbasanit

po nese PD-ja ju a ka ba te plote sikur dalim mbi 100%? Pranej mos u trego zemergjane aty ku je ngusht, 0% thuj, 0% na e ka ba...

jo mo po 10% jane zengjinat qe u bene me vila , me pasuri, me 2-3 makina , qe cuan femijet ne Europe per shkollime . Tashi mire keq edhe ata qytetare elbasanllinj ishin gjithsesi, ishalla perfito noi familje vorfen t'martoje cunin ose gocen me kta ene del ke 10%-ci

pa te tjeret mo ? te tjeret te ngrohen ne diell, ka diell te plote 100% ke Kristoforidhi dhe ke bulevardi Qemal Stafa , vetem jevgjit kan ngel qe shesin fara se pemet na e moren te keqen , i prene te gjitha

Noi batute te Berishes se shkoi ora 13:22

Batute ?

Sala- Don't hate what you don't understand smiley

( sorry John Lennon )

Cen Durim-madheshtori, me c'lexova pak nga batutat, ky s'te as le ta besh adetin me ndonje kavanoz e me thene "te shkuara."

Si eshte me mire te urohet ne raste te tilla?  (Do pyeste armiri.)

edhe i lexove edhe sna thu gja, eee ka mbaru njerzilleku...

Kishim nje senator amerikan komshi ne Amerike, edhe thoshte perhere smiley

konservatoret, komunistet dhe republikanet nuk kane reforma ose nisma ne plan asnjeher per fukarane , ne plan te pare jane pasurimi i te pasurve.

te tjeret si t'vij rrotullamja smiley

ajde tja u shpjegosh kete gjithe njerezve qe ta kuptojne. dhe me keto fjale te thjeshta prape nuk binden.

Qendro Komandant se per tre muaj do i rrezojme.

A ta kish mor menja mer Brad qe do vite ndonjihere kjo dite?

Ne pritje per te gjetur fajtorin kur bie shi, le te shofim pasardhesit......asgje s'pres,por nuk e di pse me vjen keq per Ramen qe po e bejne knockout pa u futur ne ring...shpresa vdes e fundit ,dua te shof enderra te bukura...

Me çin do bojm thashetheme tashi, kto ttjeret e kan mendjen vetem punë smiley

rrezik mbyllin edhe ppu , mqs e kreu misionin smiley

peshku eshte i dokumentum e katalogum, nuk mund te shuhet kurre....

smiley Aty eshte halli...Fiqo..

vrases.

VRASES

Ah ta hongsha zemren sa do na marre malli (*)  smiley

*jo per ty motra, se ti je digjiniru fare

+1

Iku zagari, dhe cuditerisht profecia e Namik Hotit nuk u plotesua...

 

 

 

 

Si shqiponje erdh ,si krajl shkon,si mbret do kthehet...T'ligat qe s'ka asnji...Kravate favolose oggi...

 

+1

erdhi si pellumb i demokracise me ate pardesyne e bardhe dhe iku si kriminel.ose: historia e kardiologut  qe u be kasap.

Po Largohet si Qen!

 

Gjithçka varet nga domethenia e kriminel....Kur dikush vret djem te rinj ne kufi eshte kriminel i paekuivok paster ,qarte...te mbrosh shtetin e institucionet e tij je shtetar...njeri i ligjit....e mbi te gjithe qendron vota e LSI

te jesh humbes nga votat eshte demokraci....e di qe ne mendjet tuaja kishit tjeter epilog,te tipit borgjezet me litar...gjyqe te rralla me ofshama kafshore gur kusarese.Berish nuk do jete me kryeminister,do jete nje politik qe megjithate shum ngjarje do sillen perreth tij.Eshte parlamentare drejtues i nje partie shume te fuqishme...me bukur se keshtu...tesh ketu eshte rodhi...hidhni valle sipas muzikes se Monikes....

Ndyresire 24 karatesh ! Plehre mbi Plehra,

tani ti gjejme  me L. 

Legen , Llafazan, LLapaqen , Lango,Lavire,Lapanjos,Lamash,Lyrash,

Sali Berisha nuk do të përballet me Edi Ramën në zyrën e tij. Sipas njoftimeve që dalin nga kabineti i tij, Berisha do të ngarkojë një ish- polic t’i dorëzojë inventarin e zyrave...kultura e mospranimit të pasardhësit në shtet nuk është për të një kulturë e huaj. Kjo është hera e dytë që ai ikën nga pushteti, dhe në të dy herët ai nuk e ka pritur pasardhësin në zyrë. Në vitin 1997, pasi dha dorëheqje nga president pas fitores së thellë të socialistëve, ai po ashtu nuk e priti në zyrë Rexhep Meidanin dhe iku nga presidenca...Kultura e mosdorëzimit është një kulturë primitive, e cila zë fill tek paligjshmëria me të cilën Berisha ka sunduar dhe qeverisur. Në tetë vitet e tij si kryeministër, Berisha ka sunduar politikisht duke e konsideruar rivalin si armik.

Ai riktheu në Shqipëri ndarjen klasore dhe persekutimin politik, ku një qytetar kundërshtar i tij nuk merrte dot as letrat e pronës në hipotekë, pa lejen e Zenit. Ai riktheu shtetin politik, ku zyrtarët të shikonin si armik të tij dhe të mbyllnin çdo derë shërbimesh në zyrën e shtetit. Ai riktheu kulturën e puçeve të shtetit, armiqësinë me institucionet e pavarura dhe përdorimin e pushtetit për të ndëshkuar median kritike. Ai është kryeministri që rrethonte redaksi me policë dhe ishte gati të prishte Piramidën pse nuk nxirrte dot andej një redaksi kritike. Ai është njeriu që ndau biznesmenët në pagatorë të Familjes së tij dhe në armiq të saj duke përdorur shtetin si institucion ndëshkimi ndaj tyre. Ai është kryeministri që vuri në rresht intelektualët pa kurriz të këtij vendi që nënshkruanin peticione kundër opozitës për një vend pune dhe që toleroi shkatërrimin e arsimit për hir të disa kioskave arsimore që i ktheu në zyra elektorale. Ai është kryeministri që nuk qeveris asnjë ditë për qytetarët, por për të mbijetuar në pushtet duke menduar dhe u motivuar natë e ditë kundër opozitës. Ai harxhoi energji pa fund të mbulonte skandalet e djalit, vajzës e gruas, me bizneset e tyre informale, që shpesh hapën varre masive, por kurrë nuk u interesua si kryeministër i këtij vendi të respektonte lirinë ekonomike, konkurrencën e lirë dhe të drejtën për të jetuar në këtë vend pa njohur dikë nga Familja e tij.

Ky është një bilanc i padurueshëm për ta dorëzuar me ceremoni. Ndaj nuk ka asnjë arsye që ai të gjendet në vendin e krimit. Nga sytë këmbët le të ikë!

 

Galileas, juda..

Lir Meta hahahaha,kerkoj qe adminet te mbajne nen fre kete shprehja "lumturie "te ketij individi...po sot duhet te jesh i lumtur!!!RRaca juaj keshtu e shpreh lumturine...madje me qarte ju nuk keni aftesi me kene te lumtur...ua ka ngordhur ne liloçka babai juaj...hajt tesh ndrro shkronje e vazhdo...smiley

Vazhdojme me shkronjen M

Moot , Moot mooti, Matrapaz, Maskara,Mazllem,Mysybet,Majmun,Malarje,

Mosmirnjohes, Mi, Motherfuc...,

+1

Firma e Kristaq Rames eshte ne aktin e denimit me varje te Poetit...Pa fantazira e kujtime mitomanesh,e zeze mbi te bardhe...

per Margariten kishe gje???

+10

Kristaqi iku dhe i mori ne varr zullumet e tij. Ai nuk tentoi dhe nuk u be asnje dite kryeminister.

Po ky kafsha qe na krihej si kurva cdo dite ne TV per se krenohet ?

Tani une te perfytyroj ty or mut ne kaush, po po atje e ke vendin deri sa te te kalben kockat e te te ngelin vetem dhembet dhe kafka jote cnjerezore. Pastaj c'ka mbetet duhet te digjet me napalm. Mos ardhsh kurre me ne kete bote o gjallese e se keqes o frymor perbindesh. Ptu!! 

Ikuuuuu

  Duke e degjuar edhe sot, Berishen, si per te fundit here ndoshta, nje pyetje  i bera vehtes.Valle nuk mesovi nga jeta , ky njeri, se per ç`do renie, ka nje zgjidhje, jo ne pake raste edhe me shume se nje.Dua te them,  per ta gjetur dhe per tu perballuar me kurajo, me guxim, me vendosmeri, dhe sidomos pa luhatje... me  rrugen e gjetur.Ky nuk e gjeti...Ketij nuk i paska humbur kurrgje...! Ketij veç i paskane rrembyer!

  Dha  keshtu shembullin, per gjithe ndjekesit e nje politike gjuhedrunjte, sidomos per gjithe te rinjte  e sotem, se si per te kapercyer nje gjendje te tille eshte absolutisht e nevojshme shikimi  brenda vehtes dhe vetem me pas,  per te kerkuar  nje zgjidhje, nje rruge  dhe qe pastaj  ta pershkojne me  me vendsmeri, por sidomos me entusiazem.Shikimi i ketij mbeti jashte, tutje,pertej , karshi  kundruall kundetrshtareve, qe diti t`i beje mal mbi vehte.Te jete  kjo  "susksesivja" e veteme,  ne jeten e tij.Sot me bindi se PO!

  Nje veshtrim objektiv, me syrin kritik mbi kete fenomen krejt negativ,negativ ne tere qenien, them se do te jete jo  perludi per sharje apo kritika ndaj nje mjegullnaje te davaritur,  me shume germadha rreth e qark, por nje qasje per te veçuar germadhat materiale prej atyre morale.Duke e degjuar edhe per te fundit here  mu duk sikur nuk egzistojne me  ideale, sikur nuk egzistojne me parime, sikur nuk egziston me  ndershmeria dhe drejtesia.

  Nuk do te jete keshtu  meqenese duam qe te gjithe , nje per nje,  te largojme  germadhat dhe te jetojme  per te paren here nje jete normale.Te endrruaren..

   Une u bashkohem sot jo atyre qe, shajne por atyre  qe duan thjesht  t`ju shoqerojme dhe t`ju ndihmojme Juve, me te rinjve, qe te shikoni perpara.

  Pertej germadhave.... 

peshkist, majtist, punist..

red nuk jam une ne diskutim... por edhe po pate ate bindje nuk ndryshon asgje mbitemen

Nuk ju drejtova juve, thjesht shkrova ashtu si shumë të tjerë. Dukeni ashiqare se e paskeni bërë në brekë prej këtij burrit që po ikën, ok..Sharjet dhe fyerjet s'kanë më kuptim, fundja nëse keni patur gjë me të,  tashi në dhimokracinë e piktorit hidheni në gjyq..

 Me "miq dhe dashamires" si puna jote, perse dreqin i jane dashur aqe shume armiq Berishes? Do t`i mjaftoje vetem ti, or bull  

Hej, nëse jeni në Shqipëri sipas flamurit s'paku do isha i lumtur të sqaroja miqësinë time me Berishën o gal va 

 Meso,  ca ndodh, kur ka thonjeza ....Kollaj te tjerat

smiley 

 

Goooood morning! smiley

sikur nje japonez ti paraqiete historia e jetes se Berishes(them japonez si i larget ng ahistorite tona,neutra)do mrekullohej.Nje njeri qe ka nne jeten e tij un incredibile riscatto.I lindur ne nje vend qe natyralishtte kompromenton zhvillimin ,ti beje vend vetes ne nje shoqeri te mbyllur ,tutkune si ajo komunisto tiranane (me jahoo)me u ba mjek i zoti ,me thy kryt me studiu...Me iu imponu atij sistemi malkaber e me kene ne çdo kohe ,ne çdo sistem numer 1,me zotesi ,karizem ,studim ,vullnet...Nje histori e jashtezakonshme politike e pas 90-es.Me mbijetu me sigurimsate punista e terbuar per humbjen e pushtetetit...Berisha eshte fenomen i rralle ne boten shqiptare ,per qendrese,kompromis e zhvillim.

The Last Samurai smiley

hej, qe ta kem te sigurte, a per salen je tu fol megjithmen? smiley

smiley

Nuk me çudit çudia jote smiley

pres shkrim prej Ypit tani mbi eventin. smiley

me "i fundit,"

Ndyresira e Fundit, Koorva e Fundit,(botom bitch),Plehra e fundit, Qelbesira e Fundit,Mallkimi i Fundit.

,me zotesi ,karizem ,studim ,vullnet...

po ato pikat pse i le pezull? smiley

me ka pelqyer gjithmone definicioni yt i gurkusaresve, po asnjehere s'e kam kuptuar cfare e perjashton Saliun nga ky definicion, perfshire edhe zogkurvesine.

majfton ,anetaresimi ne Nato ,levizja e lire,dy ore me mbrrit ne Prizren....Kaq...

pak a shume si idhuli i tij.... na cliroi, na elektrifikoi, e mbi te gjitha Saliun na e shkolloi... smiley
 

Elektifikoi leshin me nje llampe elektrike me orara,shkolloi leshin ,te mbyllur ne kafaz.Pse Saliun e shkolloi Enveri?Pse nuk mund ta shkollonte i jati ose cilido sistem demokratik qe ka interes te stimuloje me te zotet e me te mbaret ?A nuk stimuloi amerika milionat e lunderthyerve?Ka tru shkulur te jesh sa mendoni keshtu?

kur shkolloi leshin, imagjino se si i ka bo robt. Per Nobelista krejt... ja shifi ktu smiley

sa bukur shkrujn, me te kput ne mes, tha Zylfije Miloti smiley

ahahahaha

apo e ka Zyliha, se s'po m'bjen ne hater

Ua mi Zana, po ti kaq trushkulur je, sa te mendosh qe e kisha ne ate kuptim....?! smiley

Non c'è più religione, per ate Zot... po pse na predikoni xhanem?! C'eshte kjo nevoje me qene se s'ben ne anen e mire, dalla parte giusta.... kur tek e fundit il Giusto in croce e vune. smiley

 

Po Shkodren qe ta boni si Venecia vit per vit, e harrove moj Zana?

Nejse ...beni gjyqin virtual te Sales...Ju fleeeeet Tiraaaana,e mandej...se per ato te tjerat gjetet usta ne perendim....lani kusiat me ofshama...Gurkusarsit nuk jane zogj kurvash...do ishte kompliment me ua thane....
 

smiley

po afrojn konfiskimet... m'dridhet zemra nga emocionet... pak arome guerilliere, ne kazinote e tiranes, robert redfordi duke bere parate e fundit teksa pi puro havane... fideli ndihet ne horizont. ajo qe s'di eshte kush eshte Lena Olin ne gjithe kete allegro vivace viva ra revolution?

Emo, me leje, meqe eshte Roberti, ta bej une rolin e Lenes. Vetem per kesaj radhe, amon. fotoproven e kam dhene. smiley

ehhh, nga une i varfri lejen e ke me pash... ose te varur ne rrapt... te fshatit smiley

 

He mo, u dashka dhe te ngjitem maje pemes nashti, qe te marr lejen tende. Well, I can do it! ahahaa

nder

     barrikada poleta-

                                -re urra urra

rendin borgjes

                       ne ta shkatrrojme...

                                                 -re urra urra

rendin borgjes ne ta shkatrrojm!

Sinqerisht eshte primitive e difton se sa perverse jeni ne kete menyre shprehje gezimi...po gezoni mor njerez....Gezimi nuk eshte dhune ,po me sa duket ne shpirtrat tuaj nuk ka vend per gjrndje te tjera pervese te dhunshme...Mjerimi juaj...nuk lini rast pa e shprehe...bashkekomentuesit e mi...gjithkush ne te voglen e vet meriton gjithe ç'ka ne te mire e ne te keqe...S'ka me rregull i ftohte se sa ky...smiley

Me  "P"

Plehre, Pis,Pis milet, Paboothes,Papagall,Pamoral,Poshtersi,

Me Z;

   Zog Koorve, Zog Gomarri, Zog Pule, Zog i lagur me shoorre popullore.

Pas kesaj eshte Zh,po ketu nuk ke çA me thane me kete germe se i ka thane Jozi te tana.Zhele...fund e maje.smiley Nejse fillo edhe nje here nga fillimi.Ndejshi me T'mira Happy hour te une

Zhozefine, Zhabe,Zhapik, Zhurmues, Notar i zoti smiley

Kulla e fundit ra!!!

Komunistet fituan!!!

Fundi i plakut te marre

Vete ekzistenca e kasaj qenieje(nuk ma nxe goja ta quaj njerezore) eshte nje turp per cdo shqiptar. Ky po iken dhe po le pas nje Shqiperi te rrenuar ku mbizoteron krimi. Nje Shqiperi te shitur tejendane klaneve mafjoze, te zhytur ne plehrat e Evropes, te shkateruar dhe me arken e shtetit bosh..Kjo eshte Shqiperia qe po le satrapi anadollak dhe banda e tij..Jo vetem kaq por ideologjine e vet "pas meje vjen qameti" e ndoqi deri ne fund dhe i futi shkelmin perfundimish PDse me ikjen e vet dhe e la vendin pa nje opozite te mirefillte

Thefsh qafen o Sale dhe mundesisht sa me shpejt pas hekurave si ai kolegu yt Kroat

+100 

Kto dite te fundit, kishte thene, do i perkushtohem Shqiperise, 

qi te shkoje ne Brazil '14.

smiley

Ike plaku Mere! 

Me kembe te mbare qeveria e re jarebismiley

Edver Rama.....loading

do ta shifni tutushen, me lot keni per ta qare saliun

Kush do te kacafytet me Berishen, duhet te kacafytet me komunizmin, pjelle besnike dhe perfekte e te cilit ishte.

http://xhaxhai.wordpress.com/2013/08/28/...

S'ka ku te shkoj me sakte dhe qarte sa kaq.

Para ca vitesh Penari kishte bere nje si pune kerkimi mbi fjalet me te perdorura ne peshk dhe Berisha kishte dale si fjala me e shpeshte (sigurisht ne grupin Sali Berisha), dhe me aq sa dime per peshkun Berisha ne pjesen derrmuese te permendjeve te tija ketu eshte permendur ne menyre kritike, por ne te njejten kohe kohe me aq sa dime per peshkun, eshte mese e qarte qe ky blog eshte nje bastion apologjetesh te diktatures, mbeshtetes se saj, komunistesh e enveristesh te gjithefarellojshem qe edhe pse Berishen e paraqesin si djallin vete, me komunizmin zor se kacafyten, qe do te thote qe kritika e tyre ndaj Berishes edhe pse ka nje luster parimore per te gjitha gjemat qe ky njeri i ka shkaktuar shtetit, shqiptareve dhe kombit ne pergjithesi keto 23 vjet ne politike, ne fakt eshte thjesht tribale e primitive dhe e mbushur me mllef per pseudo antikomunizmin demagogjik te Berishes.

Spiritus qenka i gjithefarellojshmi? smiley Pse e akuzon pa baza, ai ka qene thjesht i njefarellojshmi smiley

eshte mese e qarte qe ky blog eshte nje bastion apologjetesh te diktatures, mbeshtetes se saj, komunistesh e enveristesh te gjithefarellojshem 

 Të gjithë politikanët socialistë, me eksperiencë qeverisëse të konsiderueshme dhe me kontributet më të mëdha nuk janë në kandidat-qeverinë aktuale, e cila përbëhet me individë pa eksperiencë qeverisëse të nivelit ministror dhe është ndërtuar mbi bazën e konceptit klientelist/jesmenist. 

PS nuk ka shënuar rritje në përqindje të votave në 2013 krahasuar me 2009, vlera e rritjes së votave në shkallë kombëtare nuk është më e lartë sesa 0.4-0.5 për qind. Në mandate PS me 64 mandate është rrudhur me 1 mandat në 2013, krahasuar me 2009, kur kishte 65 mandate. Në këtë kuptim, Rama mund të konsiderohet përgjegjës për “humbjen” relative në 2013-n, ndonëse PS është pjesë e maxhorancës qeverisëse në sajë të mandateve të LSI.

Sistemi i karrierës dhe meritës nuk ekziston më në PS; ai është shkatërruar dhe zëvendësuar nga sistemi klientelist/jesmenist. Ndonjë nga individët e kandidat-kabinetit aktual edhe mund të ishte anëtar në një kabinet të ndërtuar mbi bazën e një sistemi vlerash e merite për shkak të potencialit apo aspiratës, por fatkeqësisht, prania e të gjithëve së bashku e njëkohësisht në kandidat-kabinetin aktual është rezultat vetëm i mungesës së sistemit të karrierës e meritës dhe i aplikimit të konceptit klientelist.

Kastriot Islami
Panorama online
 

Keni per ta kerku, ashu siç po kerkojme Enverin! 

Si bihudë qi jena.. kerkojme diqka qi nuk e kemi humbur smiley

Ne shkoder qeveria e re ishte pritur me nje entuziazem te papare. Qyteti i bicikletave, teatrove dhe rrobaqepsive me nam rajonal hapi siparin e aktiviteteve te ngjeshura te kesaj qeverie te re, me besim dhe shpresa te medha.

me nam rajonal 

dmth me nam deri në Koplik ose Veliko-polje smileysmiley 

rajoni, nen administrimin e ri te shprehjes se koncepteve, ka kuptim me te gjere dhe eshte gjitheperfshires

Mos u lodh për sqarime o mik.. Ishte shaka dhe asgjë tjetër !

Ça nigjova.. Kryeministria do retrofitej me panele diellore, dmth do operoje 100 % me energji solare. E vertetë Bot-e ?

Xhib, e patentova per vitet ne vazhdim : qenveria socjaliste smiley

 

 

smiley

Ajo ka kohe qe perflitet dhe deshira eshte e madhe per perdorimin e deleve paniellore....ashtu paneleve diellore por nuk eshte pjese e programit 300 ditor kjo mund te thuhet me siguri

Ishalla ministria e re e mireqenies sociale e terhek kamen zvarre deri te ppu se keni merdhite krejte.

 kjani ju vasha, kjani ju gra

berisha iku, jetim na la

nje lehes i palodhur  ju bashkua qenve te rruges.

Rini, thueja kangës ma të bukur qe di!
Thueja kangës sate, qofte me klarinete qofte dhe cifteli.
Lartesimi i qeverise se re të shpërthejë me vrull...
Mos kurse komente! Le të marrin udhë.

***

Thueja kangës, Rini! Thueja kangës gëzimplote!
Qeshu, rini! Qeshu! Bota asht e jote.

Iku klarineta edhe çiftelia, 
sot ka veç iso se vjen mavia
iku çiftelia, klarineta iku,
ngjalat me nuk kapen,
as me gjethe fiku..

Berisha iku,
Po nuk ra nga fiku
Iku se desh vet
Tani do rroj si mbret.

Aq shumë u merzitme
Duk’ e par’ n’Tv perdite
Saqe edhe Blendi
Blendi Peshkut, Blendi djali
Nje postim, si kryeteme
Ia fali...

---------------------------------

Ike o Sali, si nje djal i ri
Me shpirt e me bema
Perher do jeç
Ne zemrat tona...

+1

Specialistet e akademise se shkencave jane shume te preokupuar. nga nje studim i bere per riprodhimin e ngjalave.Qe kur u mor vesh perfundimi i zgjedhjeve ne shqiperi pra dyshja ngjalore do governoje kane vendosur te mos kthehen me nga deti i Sargasseve...shtohen e rrine aty...Kane pare pickerine e zeze.Kane kurkuar mbrojtje ojq-ve te ndryshme....hard i panjohur per to..te shokuara....Kur lexova kete lajm mendova Moniken....

Edhe Monika e hëngri ngjalën?

Nuk kerkon shume i shkreti njeri ne shqiperi nga qeveriae re. Vetem te jene serioze, mos ti japin gojes caprazce si ky dudumi qe iku, te kene nje fare perkushtimi per punen qe bejne dhe shume e rendesishme eshte qe te jene fjalepake e modeste. Pra te jene qytetare ne kuptimin e vertete te fjales, jo provinciale inatcore sic qe klika debile qe patem 8 vjet. I uroj suksese.

Bobe ti me siguri i referohesh, nder te tjera, edhe Ilir Metes, qe si llapaqen provincial shkoi e me menyren me te pafytyrshme voli nje shume fare te vogel (sa ishte?)... ne menyre krejt korruptive...?

700 mijë euro..Ose një miliard e ca lek të vjetër.

Sigurisht, pritshmeria ime eshte qe qeveria e re te jete civile ne komunikim, larg stilit pervers te qeverise se shkuar  e personifikuar nga gjuha agresive e ndyre e ish-k.ministrit i cili e kapte me ca ti zinte pragu i shpise te gjithe ata qe si pelqenin. Nese kjo qeveri e re se ben te njejtin ligjerim per mua do te jete arritje pozitive.

Thone se Sala ishte ngushellu, nga qeveria ika, po nga ppu s'ka rob te me shkuli. 

Ku i dihet Tironc, tashi që ka kohë mund t'u përvishet ca tipave tek PPU-ja.. smileysmileysmiley

Nuk dihet sa kohe do kete, se e ka marre Rama si konsiljere. smiley

I merrni dhe ata kompjuterat ne shtepi, si dhurate e fundit e Saliut.

Dhe qe ta mbyllni "me nder", hajde pirdhuni nga syte kembet!

Bande KUSARESH !

Mire e thashe Grava ? Jo hajdute, po KUSARE smiley

Ajo ministrja e integrimit e ka huq marrjen (vjedhjen) e komputerave sidomos po te jene portabel. Ket gjo e ka pas bo qe para se te bohej e modhe, pra ministreshe. Merte lap-top nga donatori ne forme huazimi per te zbatu projektin dhe kur ja kthete i jepte nje tjeter te shkatrum. Bo, bo ca monstre qe ishte. Po vetem te tille njerez mund te bonin hajer dhe te punonin ne strofullen e kulcedres sali.

Prit me tja bojm njicik bilancin ketij burrit, jo per gjo se te shamet keshtu sade nuk po i rrin mire disave ketu.

A ju kujtohet viti '91, kur te gjithe dolen ne rruge dhe e dojshin Shqiperine si gjithe Europa? Sot 22vjet me pas qe ku jemi. Me perendimin asnje krahasim por edhe shume larg Europes lindore. Shume larg Rumanise, Polonise, Bullgarise politikisht dhe ekonomikisht. 

Shqiperia si asnje nga vendet e mesiperme problemet sociale ia shkarkoi evropes, kishte dhe ka si asnje nga vendet e mesiperme nje pozite favorshme gjeografike dhe plot pasuri natyrore. Te ardhurat nga emigracione ishin dhe jane ku e ku me te larta se vendet e mesiperme (krahasuar me nr e popullsise e GDP) dhe prapseprape qe ku jemi. Me borxh qe po i afrohet 70% te GDP dhe me pasuri publike te plackitur si rallehere, jane bo vetem disa km rruge dhe asigjo tjeter. As porte, as parlamente, stadiume asigjo. Edhe per ato palo rruge qe jane bo, biznesi nuk po merr paret. Prona private u vodh nga hordhi me dhe pa pushtet, kaosi vazhdon dhe sot mbas 22vjetesh. Nxirren nga shtepia me letra te fallcifikuara familjare e pronare tokash qe si kane fuqite me marr pronat e tyre, ndersa ajo hundecyca na del me prona ne bregdet!!!!

Ne politike ky plak dinak mutoi nga sekretar partie ne antikomunist te flakte. I dhiu zgjedhjet ne PD dhe po ashtu ato lokale dhe parlamentare. "I dhiu" nuk eshte tamam tamam fjala e duhur po te mendosh qe ato zgjedhje te vjedhura ia injektuan kancerin demokracise qe po gezojme sot. Kur iu lekund karigja ne 97 nuk ngurroi te jape urdher per te cu aeroplanet kundra popullit te vet e 15vjet me vone dha prap urdher me vra njerez te pafajshem. Njeri pa asnje lloj skrupulli qe i shiti nafte Milloshevicit dhe i solli varrezat greke deri ne Kerabe, i pafytyre qe del ne publik mbas '97 dhe Gerdecit.

Kaq njiher per njiher se erdhi koha me vajt per dreke.

Shkurt, sakte dhe qarte. +111smiley

 

Shtoji edhe qe ka qene nje servil i peshtire, nje jargaman i pashoq, nje kurrizperkules i pafytyre perpara te huajve qe i ka nxirre bojen shqiptareve. Imagjino ne krye te vendit nje njeri te tille i rrethuar nga gomere qe sdine te lidhin dy fjale, nga injorante e analfabete. Mblidh 1+1=2 dhe ja ku doli cfar ka qene Shqiperia keto 20 vite. Ai me teper se cdo kush ka nxirr shqiptarin pa kthim, dhe i ka dhene imazhin me te shemtuar te mundur malsorit. Per me teper shikoni filmin aspak koincidencial 'TAKEN'.

Shum fjale thoni cuna. Thuj kokrra bqirit ne i ke thon te gjitha. 

Te gjith ne ate foto, pak me shume e pak me pak, jane njerez te pafytyre qe nuk njohin limitet e tyre perballe etjes dhe babezise. 

Berishovici do te mbahet mend si antishqiptari me i madh ne histori, vetem ky beri te mundur qe shqiperia te jete kurva e pangopur e evropes. Kurva jan bere shume shtete, por kurveria ju ka dhene buke, burra jan bere shume te tjere dhe shpesh kan ngel pa buke. Por edhe kurve edhe pa buk vetem KY plehre arriti ti bej bashke te dyja. Ne Tirane duhen nja 1000 shtylla aq te larta sa te duhen 500 vite tjua hypesh ne maje. 

smiley

Shpartallimi i shtetit perpara largimit nga pushteti (Demi shetit i kalon 400milione dollare)...Ky monster duhet kalbur ne burg!!

Koncesionet 

  • Kontrollet në dogana
  • Kontrolli i lojerave te fatit dhe kazinove

  • Markimi i naftës

  • Kolaudimi teknik i makinave

  • Parku i Automjeteve te Ministrise se Brendeshme

  • Terminali i konteniereve ne Portin me te madfh te vendit ate te Durresit jepet me koncesjon per 35vjet per nje shume qesharake

 

Shekulli online
Koçogazetë.com

Kur flet Koco per deme ndaj pasurise publike. Holyyyyyy shit...... 

Mos u merrni me Kocon o njjerez por me lajmin

Jo mo do merrem dhe me Kocon dhe me Salen, dy hajduta te medhenj te pasurise publike. Si shkoi TAP-i Arto?

Me sa duket te paskan lene pa gje o E-Ndrit..Te ngeli makina llogaritese n'dore si kambistet e 90s smiley .Ndonje vend andej nga Fullani per projekte mako-ekonomike s'eshe hapur ? Gjithe jeta kambizem nuk u shtyka, ke te drejte

Po une rehat mor burre, se nuk flas per gjera qe nuk di e nuk isha ne pritje te ndonje gjeje, nuk jam #rilindas. Ti qe kalove nga kriza ekonomike boterore, ne strategjite gjepolitike rajoale nuk di a ndrite gje. 

money changed the world smiley

Nejse dhe INSTATi nuk eshte keq....atje s'ke nevoje fare per "makinen llogaritese" . Hap gazeten ke faqja e horoskopit dhe ne rregull je smiley

Po une nuk merrem me parashikime o zoti TAP qe te hap horoskopin. Ate talent ta kemi lene ty. 

Nejse, turp te kesh njehere qe e sjell fytyren ne PPU pas gjithe atyre k...lliqeve qe ke shkrujt e nuk ke kurajon te thuash nje "gabova, me falni". Burri aty dallohet. 

O Kambist shko e shiko kursin se me duket po del me humbje kete jave smiley Edhe "valuta" do makroekonomizem dhe vizjone afatgjata  

Jane te gjitha "hyrje ne fletoren zyrtare." Nuk ka nevoje te shfletosh shtypin. Disa nga koncesionet e permendura me siper jane prure edhe ne peshk, marre nga faqja e Ish-it.  Disa te tjera neper komente, si psh dhuratat per Shpresa-Al.

Ç'rëndësi ka, këtu 90% e komenteve janë subjektive, sharje e fyerje nga më të rëndat. Asnjë koment për be ta lexosh me ëndje..

Te me ndjesh se s'mund te shkruaj gjate per momentin, dhe as me endje. Por nqs e ke fjalen per kete teme, pak eshte thene. Nqs e ke fjalen ne pergjithesi secili/a te tijen/tijin. Dhe kujt nuk i pelqen, s'eshte as me zor e as me norme.

aaaaaaaa 

S'po komentoj më gjatë, dihet se ju keni arrën dhe çekiçin smiley

Mire.

Nje nga gjerat me te zeza ne rezumene e Berishes eshte fakti qe nuk arriti ta dekomunistizoje shoqerine shqiptare mbas renies se regjimit, nuk arriti te ndertoi infrastrukturen per ndeshkimin e krimeve dhe krimineleve te komunizmit dhe nuk arriti te ndertoi nje shtet modern, ligjor, te se drejtes dhe demokratik mbas sketerres 50 vjecare koreanoveriore.

Dekomunistizim nga komunisti?...Nuk mund te kete dekomunistizim nga dikush qe eshte brujtur me Marksizem-Leninizem dhe luften e klasave qe ne bangat e shkolles dhe ka qene i privelgjuar i sistemit. Shqiperia pati fatkeqesine se nuk pati nje klase te vertete disidentesh por komuniste te cilet nderruan xhaketat brenda nates dhe ju paraqiten popullllit si progresiste...Vete vidjeoja e vitit 91 kur Berisha ju drejtohej studenteve dhe levdonte Ramizin dhe Partine e tregon se cfare vemje e peshtire ishte.

Ne sistemet diktatorjale individet e mbedhur nga humbetirat te cilet diktatura ju jepte nje te ardhme(sigurisht fale devotshmerise,servilosjes dhe spiunimeve), keta individe gradualisht shendrrohen ne veglen me mizore dhe te pameshirshme te sistemit nese posedojne pushtet...

Fatkeqesia per Shqiperine ishte se kjo vemje e peshtitre,kjo jashteqitje e Ramizit u katapultua direkt ne sistemin pluralist si "hero"

Sic citova me siper, kush do te kacafytet me Berishen duhet te kacafytet me regjimin, pjelle par ekselence e te cilit eshte.

Kan dasht me vu dore ene ke Piramida, po s'ua mbajti bootha

A ka ndonje link per kete mbledhje, çfar u tha . 

Po!

Blej një digitalb o Pjer smiley

E bleva para shum viteve, e provova dy dite, brenda ne dhome, se jashte nuk lejohej (se jam ne shtepi sociali) , nuk kapi asigjo dhe e shita. Kam vite qe shoh vetem kanale belge ne gjuhen flamange/hollandisht. 

Iku nje diktator per te ardh nje tjeter. 

Po me shume se sa prapambetja ekonomike, per te cilen Berisha ka nje pjese te fajit po jo te teren, une jam me Pakon qe deshtimi me kolosal ishte qe nuk mbylli njehere e mire problemet me kauzen e tij gjoja madhore - komunizmin dhe krimet e tij. Sikur aq te kishte bere, te pakten do kishte nje gjo me u mburr ne histori. 

Tani do hahet me Ramen se kush shtroi me shume km asfalt, nqs rruga per ne Kalane e Dodes ka cilesine e asaj te Salarise e gjera te tilla. 

Rroftë e qoftë e gjithë bota,
edhe yjet e rruzullimit,
Rroftë e qoftë nja'i Edvin Rama
kryeministri i vizatimit..

Po sikur e qane njeher..prape? Ne se pyet ne shqiperi per Saliun,te thone: ja futi Rama...smiley  p.s. te fala Sandrit smiley!! 

Jo, jo, nese pyet te gjithe te thone qe Saliut ja futi hajduti me bllok Meta, Rama vetem 64 mandate ka. Ta gezoni fitoren.

Ne kushte te tjera Rama nga partia e tij duhej bere pergjegjes qe ska arritur te marre 71 mandate edhe pse kundershtaret politike kishin 8 vite ne pushtet, por meqe punistat jane shkermuar per pak pushtet keto as nuk i cojne nepermend, Meta me bllok eshte zemra e te gjithe punisteve dhe burri me i mire ne Shqiperi.

Sdq. legacia puniste nuk e mbush 1 vit ne pushtet. Bile zor as kershendellat nuk i ha.

Nderkohe qe "humbesi" Berisha, largohet prej pushtetit ne menyren me te qete te mundshme, perkunder gjithe parashikimeve dashakeqe te "Nostradameve" te majte, duke i dhene ze me qetesi, historise se tij ne pushtet dhe arsyeve te verteta te humbjes se ketij te fundit, "fituesit" Edi Rama, i ka humbur zeri dhe figura bashke.

smiley

Lene se u shtrengove e sna the gjo. Ramen perdit ne lajme e ke bo mbledhje vlore, shkoder, cuna goca te reja plot, ftyra te reja te bukra, jo si kta katnart e shemtut qe iken. 

E ke fjalen per ato mbledhjet qe i ben ne gjysem-ilegalitet? Ato fytyrat e bukura do ti dhjesim pas ca kohe, nese nuk plotesojne premtimet qe beri kjo fytyre:

http://i41.tinypic.com/17zg2o.jpg

 

 

O presesh nja 8 vjet per ti 10re grupo ske ca i bo. 8. 

Shume mire, per 8 vjete do ju kete dale lyra fare dhe zullumet do ti keni bere aq te medha, sa mund te futim ca ne burg. Nderkohe une vete, 6 muajt e dimrit do i kaloj ne Kaliforni, kurse 6 muaj e veres ne Toronto.

Kush ishin keta te bukrit!!!!smiley

Iku? Thefte qafen ishalla. Ai the bq...rat qe i shkojn nga mrapa. Mos ja degjofsha me zerin. Tirona si ka qejf cibanet e huaj. 

Ashtu eshte kokoleps, Tirona i rrit brenda gjirit te vete cibanet, i con dhe ne krye, per te provuar, qe kane lindur per te deshtuar.

kokoleps,ruaje qetesine.bq....rat mund te quhen edhe ata qe i shkojne pas pales tjeter,(nqs do perdorim kete gjuhe).smileyjemi te civilizuar apo jo,njeçike me respekt per idete e kunderta,shenje demokracie  joooo ?smiley

E ke gabim, une per kokon kam respektin me te madh ketu ne peshk. 

Eshte i vetmi qe i thote gjerat tamam si i mendon, atij nuk i rruhet fare as per vjedhje, as per ide politike, as per drejtesi as per demokraci. E shqeteson vetem fakti qe pushtetin ta kene "te tijet" dhe jo "te tjeret". Ne fakt keshtu jane dhe shumica e te tjereve ketu (ata qe nga njera ane i bejne fresk krimeve te komunizmit, nga ana tjeter e shajne Berishen si komunist jane kulmi i ironise psh). Nuk kane ndonje argument me te thelluar se ky i kokos, vetem se i vendosin nje vello siper. Po ne fakt militante te thekur jane, ku cdo argument e degjenerojne ne "ne" vs. "ata". 

smiley dakort Endrit me te gjitha,thash qe kur hiqet vellua mos te shifshim te ndenjuratsmiley

Ky eshte ne rregull per veten e tij se ky e tha troc qe te jete si te jete Rama, osh'  tirons mer jahu, o i joni mer jahu.

Pikerisht, e megjithese nuk jam fare dakort me ate menyre te menduari i heq kapelen per ndershmerine ne te shprehur aq haptazi. 

  i pakapshem,po i joni kush eshte mer jahu?smiley

I joni eshte ai qe eshte me i mire per te gjithe shoqerine dhe shtetin shqiptar xheni; pavaresisht prejardhjes familjare apo krahinore, pavaresisht theksit te shqipes qe ka, mbiemrit qe mbart, ku eshte lindur, ku eshte rritur e ku ka jetuar.

        smiley shpresoj te kete lindursmiley

ja erdhi dhe mbledhja e fundit e qeveris Berisha, beri zberi deri ketu arriti, tani shpresojme qe qeveria e re te kete rezultate sa me te mira

kisha dy fjale per ata qe nuk lane gje pa share  Berishen si individ. populli thote kush te shan te do dhe per kete arsye me lind mendimi ti uroj te gjithe atyre qe shajne Berishen te kene fatin e Berishes dhe jo shume po te pakten sa leshi i Berishes te behen nuk do te ishe keq

 sa leshi i Berishes te behen nuk do te ishe keq

 

   Ja ke Pa leshin Berishes . Nuk kisha dyshim per kete . 

# Trusti i Geshtenjave ???

o galile a ja pive longun geshtenjave. shko qero njala tashti

Nuk me the ku  dhe kur ja pe leshin Berishes ( ptu)

 # Trusti i Geshtenjave  te filloje te tjerre dhe te beje triko leshi me lesh nga leshte e Leshterikut. se do jete dimer i gjate per ta.

Mbledhja e fundit e Lala Gjonit me dopio gjashten (borxhet) brenda! smiley

albanes,

me luge ne brez,

hengri,

piu..

 dhe iku ,

pa u lag!

 

kto i kan 84 vota - e heqin dot jarin nga vila presidentit?

Per zhelesh po te duan...Po sikur jane ca te moderum keta te LSIse dhe e kane doren n'zemer gjitmone smiley Do zoti gjatovina e mban fjalen dhe ve pas hekurave plakun e felliqte

Cilen fjale? I uroi pleqeri te mbare e tha qofte historia me objektive me ty sec kam qene une.  Ca that tjeter? Oh po qe per 21 janarin ka vetem pergjegjesi morale dhe politike.

pothuj se 200 komente vetem sharje dhe mllef mer, ca behet?!!! 

keta jane fituesit....

Duke u munduar te eklipsojne inagurimin e qeverise te artistit rilindas (aka Pikqeveritoria), bashistet do te bejne zhvendosjen e varrit te Azem Hajdarit tek Varrezat e Deshmoreve ne 12 shtator, me justifikimin e 15 vjetorit te vrasjes se tij.

Pasi mori dekoratën, bashkëshortja e Azemit, Fatmira Hajdari, u shpreh se themeluesin e PD-së e vranë njerëz me pushtet. “Skuadra e pushkatimit që pushkatoi Azem Hajdarin para selisë së Partisë Demokratike, përbëhej nga 145 persona, ku të gjithë ishin persona me pushtet”, theksoi bashkëshortja e tij. 

 

Fidh te semes. Dhe te 145-tet gjuajten njeherezaj me komande, apo njeri pas tjetrit.

E shkreta gru c'e ka zene. T'i lepije bythen vrasesit te burrit qe te kete mundesi te ushqeje kalamajte. smiley

Dhe me shume mundesi para pushkatimit eshte degjuar 'shnel shnel...fojer'

Disa gjuajten nga mali i Dajtit, disa nga treni qe po nisej ne 7 pa 5.

wow...car i kan punu kti hajdarit...njelen tu loz me arkivolin sa her ju do trapi

p.s. pse nuk e qisin nga varri ne premten ne date 13 - mo e fisme kshu

'nightmare on elm street' - w/ azem 'hyr e dil nga varri' hajdari

p.p.s. se mos ikin me i ra me arkivol piramides ksaj radhe

Kti o mire t'ia bojn varrin me zinxhir pantallonash. Ashtu edhe nuk lodhen hap e myll.

heee...kur thoshin gojet e keqia qe Luli osht mo keq se Berisha, nuk i nigjum

ky do e maje ne zyre arkivolin, ene ja qit kafken sa here do me bo i argument te forte - si leonardo di caprio ke Django kafka

Këtu ka shumë vendime, janë vendimet për lirimin nga detyra të zëvendësministrave, të cilat miratohen, por është edhe një vendim për Bjeshkët e Namuna, të cilat do të quhen Bjeshkët e Bekuara. Me këtë rast doja t’u jepja një këshillë të gjithë komuniteteve që aty ku ka emra që nuk janë eufonikë, por janë le të themi kakofonikë, bashkërisht mund të vendosim për të përshtatur një emër që atyre u shkon më shumë dhe e gjykojnë më të këndshëm. http://www.gazetatema.net/web/2013/09/05...

 

smiley rujna zot prej mend e krese, se don me ndryshu tan emrat e veneve ku jetojne komunitetet shqiptare  tash e mbrapa me vkm, do te zhdukim (fshijme) historine e emrave te vjeter, dhe do te vejm emra te rinj si psh Bjeshket e bekueme te Sal Berishes!! smiley 

M'vjen keq qe Berisha ua la armet ngreh e nuk dini ku me iperplas ,iku si u ka hije burreve temedhej te shteteve ,si Klinton ,Bush,si do ike Kameroun e mbase edhe Merkel ,si iku Sarkozy...per Berishen nuk ka si te ndodhe ndryshe ,per ju me belqike ngrehur nuk po dini se si me ja vu emrin...e shoh qe po ju dridhen kellqet....deshte ndopak rremuje e zhurnme....se ju nuk dini me jetu ne paqe e me zotnillek..kujtut qe do te beni edhe nje here 97..........tesh  nuk eshte ma ashtu.....konpin e keni ,te gjate e te bollshem ....varuni.hahahahah prite Zot ,mos e bani pernjimend ...nuk du me pas ne ndergjegje gur kusaras suicidismiley

e pe çer thojn frekuentusit e pedonalessmileydo ishte interesant nje intervist illoj ene n'kavajsmiley 

per frenkentues te pedonales mendoj se dal e teproj une,madje kam edhe shtepine atje...kavajes nuk e di...une jam e djathte e katolike...nuk me pelqejne kavajsit...smiley

pse mi,ka me t'djatht se kavajsit?vetem se ata sbojn shamat i bon hasha si t'djatht?smileym'duket se moisit jan kavajsa,apo jo?

smiley

doktori i fiksit per nja 5 sekonda e kapi Tano Banushin e modh fiks fare (no punizem intended smiley  ....) looool

na ra goja mer, per nj'at buletin jeshil... smiley

s'te nigjo njeri. e c'na bon me nigju naj arie te Bikut (Ndojes)tani....  jo mer, po popll me kultur... nuk osht kot nomi. u bo edhe shkodra si skrapari, kur mos kem njeri smiley

Shkodra eshte ne zemren time

anonim

M'pelqejne shume keto minuti 4.40...intervali nga nje thes pop corn e nje kavanoz majonez...jo detyrimisht ne kete renditje .hahahaha

Mandej Emigrant pak si ngusht ne ate zemren tande...ku te len Skrapari ,çorovoda ,Blezencka e me radhe..tesh per me ndejt ne zemren tande n'daç edhe n'kame po me kohe lodhet njiri smiley)

po jo une, nji i panjoftun.

qeveria bo gabim po nuk u mblodh edhe i her ne corovode. per shonc. si dhe per pak xhelozi te mcefme. sepse kon fillu mermerimat e para te pakenaqsis ne qytet. pd-istat e blezenckes kan fillu me bo per vete njerez te lekundur.

lir metes nji leter anonime i thoshte "ti nuk je atje per te ngene brume. dum mbledhje. e dum ktu. e dum tani." nje grup i sekelldisur i lagjes 5 shtatori.

ça ka ndodh me 5 Shtator?

hmm... e disha qe ke boshlliqe serioze ne historin moderne te shqiperise.

me 5 shtator 1942 u cliru qyteti i corovodes nga okupatoret e vendit (tradhtar s'kishte ala ne ate kohe, por shpesh thuhet edhe nga ata). ishte rrethi i pare qe clirohej, ne nje kohe kur nazi-fashizmi ishte ne ofensive ne gjithe boten. radio londra i kushtoi nje emision te posacem popullit heroik, tha, dhe te cuditshem, qe na mbush me shprese e optimizem. pra te merrni shembull nga skraparllinjte, ishte kumti i BBC world service.

 

Ne fakt.....eshte ashtu....se ç'kam pase nje refuzim me dite historine moderne...me ndje injorancen ...nga kush u çlirua çorovoda,kush ishin okupatoret..?

as john lennonin s'do e prisnin me kaq entusiazem!

nuk me besohet. sa e kemi paragjyku shkodren tone... kot! krejt kot!

"Bashkpunimi dhe partneriteti midis shtetit dhe qeverise me biznesin dhe sipermarrjen do te ndihmoje Shkodren qe te ec me shpejt..."

Eshte codeword per rryshfeti ju mbaron pune".

Tartaruga Ninja alla riscossa....
nuk ekam dite qe edhe femijet e oficerave ne shkoder paskan pase kete perqindje te larte nataliteti....shume qenkan shtuar...Agron çela nuk ka dyshim ...i gjithe mbiemri i tij nje epope çorovodiane....smiley

smiley

smiley

per hajer dalte...

Qe iku damllaja o lajm i mir. Pauz ketu...buza vesh me vesh, ja vle me u ngazellu se ka kohe qe e prisja ket moment.  Do bej si kukumjack ne fb e opozit po ska per ta pjerdh mo njeri. Puna eshte qe kta qe vijne te bojn noj gje se po sbene ne te semes dhe kta. Radha pastaj, ke te vije kush ta meritoje. 

Po shkon vone...interval kavanoz majonessee dy piadina...23 40

Mori Shkoder, moj mizore - tha

pak e duke e shum na dole

smiley

Edhe nje shishe Fanta ...e Naten e mire.

Mbledhja e fundit e nuk ju vjen mo rasti me shajt Salen ,shfrytezojeni deri ne maksimum. smiley

Ca thu mer burre. Sala cdo 100 dite do jape konference shtypi "Krimet e qeverise komuniste". smiley Ku rri dot ai pa dale ne televizor? U ka bo si Shaban Qosja.

Po prap nuk eshte njelloj, ka me lezet e shajtmja tani qe eshte akoma ne qeveri, me vone nuk do te jete kaq aktiv, pak a shume do shofi punen e vet si Tos Nano.smiley

 Po flas dhe une megjithse i abuzum dhe vendim mos me bzajt deri me ndrim kuajsh te qeverive !

Ju pershendes o 200 Idrisa smiley nga 253 komente . Mirjami thoshte qe Sala te ben idris me zor . Ja ku erdhi dhe dita me m'kuptue qe Sala te ben Idris smiley me durim prej 2007 ne Blog por me VQ smiley

I tesh pervec shtojzovalles Zane , qe din me hijeshu Blogun edhe ne Humbje smiley tane kallamkusurit Berishist prezent me rastin e Ikjes  se MADHE e te Pakthyeshme te Barbarit dhe Kryeinjorantit Politk e Shtetar alias Babasqap Vucidol Berisha ,  i Uroj :

Rikthimin e Normalitetit ne te menduar e ne te shprehur . Kurban me nje cic zbuluar ,  per cicpirjen e xhibisteve vocrrake berishiste ,  le te muroset ne Kalane e PPU , e pernderta LefKOPE , alias Lefti , Lefty , Lefteria , LefGOPEJA . I perjetshem Kujtimi saj dhe Zoti , Allahu , Balalullahu , Buda mos na lenshin pa vocrrake .Opozite te sukseshme smiley 

200 Petritave Ju uroj dhe i ftoj per te mos ta permendur me emrin Berisha si Politikan .Tashme ai eshte nje Individ i thjeshte , nje qytetar dhe mendoj se sulmi ndaj tij tregon mungese Qytetarie . Ne nje fare kuptimi ne tregojme qe jemi po aq Barbare sa Politika e tij per  Ulurimat  kunder komunizmave fantaste   per mbi 25 vjet !  Ligjet kane punen e tyre !

I marri IKU ! Le te filloje ai Popull te PUNOJE e te perballoje veshtiresite e ketij Sistemi dhe te Heq Preshin nga BYTHA qe i futen euforistet , sikuret e sikareve me "Te Djathtet Neoliberale " te PD-HIT !

Pacim FAT !

 

futi nje pushim mer burre! ju me duket se nuk e kuptoni qe AY ka humb zgjedhjet, apo nuk kuptoni qe i keni fituar ju?

momentum, ka nje problem shume te madh moskuptimi i opozites ndaj Berishes, si fenomen e jo si individ, si imazh i asaj qe ai ka paraqitur me force. Pavaresisht se c'themi ketu, pavaresisht se si qysh e tek i qendron debatit dikush e dikush tjeter..... ka nje fakt krejtesisht te pamohueshem. Te cilin per respekt ndaj shume shqiptareve, familjare, miq e bashkeatdhetare te mij nuk e them dot. 

Perpiqu te kuptosh se c'dmth divide et impera/perca e sundo dhe ke per te kuptuar shume!

Ore e nderuar, une e kam shume bezdi kur njerezit flasin ne emer te te gjitheve, te grupeve, te bashkeatdhetareve e ku di une se cfar. E kam tmerr kete "ne mendojme" per arsye qe besoj se i kupton. 

Bie dakord te pika qe thua eshte "fenomen", dhe une them qe eshte fenomen per tu diskutuar me te mirat dhe te keqijat. Po do hajde ti shoshitim me radhe... Jo se une mendoj se eshte uje i kulluar, por jo si ca ketu qe vetem vrer e mllef pa asnje permbajtje brenda. Edhe sikur nonen tu leronte (literally) prap sdo kishin bere keshtu, dhe per kete kam shembuj nga praktika po shqiptare. Enveri ua beri nenen me dekada me radhe e snxorri njeri gjys llafi!

Idriz Berisha do te vazhdoje te kete imunitet politik ne parlament, dhe deri sa goja e tij e shpifur do te dhjese mbi c'ti dal para, edhe njerezia do mbajne hundet me dore... Keshtu e kan do pune. Ka shqiponja tha ne kete bote (e aspirante shqiponjash) ka edhe derra/dosa qe kenaqen ne llucen e mutin e mutakeve dhe shurrakeve te llojit qe kan 20 vjet qe shkaterrojne Shqiperine, qe kan mbjell ZI, terrorr dhe erresire.....(e aspirante dosash.. e patjeter derrash).

harron qe berisha ishte ai qe kembnguli te votohej heqja e imunitetit te deputeteve. dhe u votua megjithe kundershtimin mafioz te klanit te edver rames. keshtu qe keep up with the new shit.

jo nuk harroj POOOOR per cfar i ka dashur bytha e ka votuar me forcen e kartonit. Donte ta bente qe te hetonte opozitaret, ja pse donte ta bente, por opozitaret ashtu sic thua dhe ti, shumica jan mafioze dhe nuk mund ta pranonin. Nuk ka ligj ne mire te shqiperise dhe shqiptareve te jete votuar qofte nje here bashkarisht nga ai parlament. Me gjej nje, vetem nje. Se cmendim kam une per berishovicin, i ke me lart dhe me ka rene goja duke e shpjeguar, dhe se kush je ti, e ke treguar e zeza mbi te bardhe ne kete blog... ke nje histori qe ja ke bere vetes!

haha! une skam pse te skuqem e te nxihem nga komentet e mia ketu. nuk ka turp te shprehesh mendimin e lire per te mbrojtur idete e tua. kte ju se kuptoni se jeni fanatik te mendimit unik, te skemave te paracaktuara te mendimit nga partia.

sa per forcen e kartonit, berisha anje here nuk ka pasur maxhorance prepotente e fuqi plote. mos harro qe gjysma e qeverise se Edverit qe zotrote e veneron, ka qene ajo qe ka kontribuar ne "arrogancen" e kartonit te berishes. e keni si xhol ilir koke lopen qe leviz nga nje qeveri ne tjetren.

do ta shikosh kte 4 vjecar se cdo te thosh te kesh maxhorance shtypese mos u merzit

Nuk kam asnje iluzion. Ama Rama do te jete kryetari i pare i shtetit shqiptar qe nuk i ka lyer duart me gjak shqiptari!!!! (Nqs nuk e pranojme edhe Nolin qe ishte per shume pak kohe si kryetar legjitim).

Pra Nano, Meta, Majko, Fino e paskan bere???

Qe do te thote se nr.2 i ketij koalicioni, bashke-kryeministri sic po e quajne, Ilir Meta, paska gjak ne duar????

Ore mua nuk me intereson fare koalicioni ne fuqi, eshte nje fllucke e sajuar nga nderkombetaret. Mendoj, ne fakt shpresoj se Rama do te beje dicka, qofte edhe per vete imazhin, per te tjerat kam kohe qe e kam kuptuar qe Shqiperine e kan shperdoruar tutoret si tju doje palla. Dhe per kete ka fakte konkrete te dokumentuara historike. Per mua te gjith ata qe kan bere ujdi me 97-n kan duart me gjak shqiptari!!!! Qe te gjith! Poashtu ata qe kan bere ujdi me Gerdecin dhe 21 Janarin! Ketu hyn dhe Rama (por nuk ka ardhur ende ne pushtet qe te provoje te kunderten, i kam dhene 1 vit kohe).

 

Ara, fabrika, kantiere, ta rilindim shqiperine e ti japim shkelqimin e dikurshem yllkuq!

revolucioni kulturor eshte ne marsh.

piktor Edveri do na prije ne purifikimin e shoqerise nga skorjet berishiste!

rrjesht per nje, nje rresht per te tere.

do zoti keto 45 vitet e dyta te komunizmit Edverian shqiptaret mesohen te mbajne rradhen ne rrjesht se 45 vitet e para te regjimit enverist, beheshin garumbull te dera ushqimores.

kos e qumesht per te tere!

ska me pabarazi e percarje sociale, te gjithe nje patllake qumesht e nje pagure kos, buke e dhalle na jep partia, kazmen e lopaten, te na rroje shqiperia...

per te saten here admines...Peshk simbolike e qe i japin ngjyre ppu nuk mun dte çensurohen kaq shpesh.E shumta fshini komente e boll.A behet abuzues Idrizi????

idrisi eshte bere Stalingradi i Peshkut pa Uje.

Jemi ne dimrin e 1942-shit... ngrica eshte totale.

Te shohim...
 

Iku berisha, 

iku berisha, 

Shqipëri o lumja Ti,

Shkatrrimtari, bajraktari, 

hajduti, krimineli si ai

as në gjumë e as në varr

mos pastë qetsi.

Në dreq shkoftë me soj e sorrollop.

smiley poezi e bukur, shpirterore. smiley

Nje vend qe ka ndryshuar rrenjesisht per mire ne keto 8 vjet sidomos ne infrastrukture,dhe partia qeverisese te humbe thelle zgjedhjet,vetem ne Shqiperi ndodh.

Kam pare fshatra qe skane pasur rruge apo kane pasur vetem rruge gomeresh dhe tani jane bere me rruge te gjera te asfaltuara dhe me drita anash,nderkohe qe PD ne keto vende ka marre vetem 20%-30%.

Ndoshta do te ishte me mire te ktheheshe xhaxhi Enveri perseri se shumica e shqiptareve vdesin per kelyshat e Byrose.

Berisha duhet ta dinte qe kly popull rri 24 ore pa uje dhe pa drita dhe vetem PS-ja te jete ne pushtet.

Eshte e vertete se disa gjera kan ndryshuar per mire, rruget nje nga ato gjera. Por qe te besh ate fare korupsioni galopant do mbeshtetesh diku apo jo? Asnje rruge nuk ka perfunduar persembari, asnje! Edhe rruga e kombit deri tani i ka dhene buke vetem serbise. Ky eshte fakt, une e kam thene qysh ne fillim dhe deri tani me ka dale fjala. Berishen shqiptaret pikerisht pra nuk e duan ne princip sepse e ka shkerdhyer Shqiperine, e ka kthyer edhe ne Kurve edhe ne barkpangopur. 

Rruga e kombit nuk mund ti jape buke Serbise per arsyen e thjeshte sepse..................... nuk eshte ende e lidhur me Serbine.

Mbase ka deshtuar ne heqjen e kontrollit tregtar te Serbise ndaj Kosoves, po jo ajo qe thua ti. 

E mir mir, te drejte ke..... te caj derrasa une me ty... ohuuuuu

 Sa per dijeni me perpara ka pas 24 ore uje te bollshem, ne te gjithe Shqiperine, bile vaditnin edhe tokat.Uji ka qene i paster. Sot uji shitet ne shishe ose me gastere kavaje, 5 lek gota! smiley Nuk eshte shit asnjehere uje ne Shqiperi per vec se ne Kavaj ne kohen e Zogut dhe ketij zogistit `modern` smiley

Knej nga anet e mija,nema me e madhe dikur ka qene;blefsh ujt qe pifsh! smiley

po po, uje i bollshem 24 ore... vetem se deri te kati i dyte vente, me pak fat shkonte edhe nje curril te kati i trete... ndersa ata te katit te 4-t dhe 5-t benin zbor... dhe po ti vije re, kush jetonte ne kat te 4-t dhe 5-te, na i kishin muskujt e kraheve nga zbori i perditshem me shishe e legena me uje posht e perpjet..smiley. nderkaq, njerezit skishin lavatrice te lanin robat... bile as dushe sepse meqense kishte uje te bollshemsmiley, mileti i mbante 1 pale brek nje jave dhe i ndrronte te shtunen ose te te djelen kur ishte dhe dita familjare e banjes..smiley

hahaha Belul i lanim breket te djelen dhe prisnim derisa te thaheshin ato fare brekesh ne me te shumten e rasteve edhe te arnuara. aman mos na e hapni barkun paj zotin

 Belul  shkaku  qe  laheshe nje here ne jave  ishte mungesa e Ujit ??   Me te vertete.???

po per nje pjese te mire te shqiptareve , ka qene shkak edhe mungesa e ujit, po!  mos te duket fare çudi...   dhe ne pergjithsi  qe te beje banje,  meqense rreth 80-90% e popullesise, nuk kishte dushe  qe ti takonin me celes, tak-fak.smiley,  te dushuarit  ishte nje sipermarrje e vertete..  se do vije  tenxheren me uje ne furnelle me ato fitilat  qe vinin era..smiley.. pastaj   do prisje sa te nxehej.. pastaj do beje gati nje legen meuje te ftohte ta ballancoje.. po edhe sapllaku stad-by..   ja keshtu, doje rreth gjysem dite pergatitje per te bere banje 5 minuta..smiley   po te shtojme edhe faktin qe ne nje shtepi jetonin mesatarisht  4-5-6 persona  te cilet gjysmen e dites  punonin ose ishin ne shkolle, beji vet llogarite  e kohes  se dushit pastaj..smiley      nderkaq, nje furnelle kishte shtepia dhe smund ta bllokoje, ashtu kot, qe thua ti.. sepse ne  furnelle   duhej gatuar  etj.. 

 

ndersa une, qe ne moshe te vogel, jam marre me sport..  te pakten 3 here ne jave kisha stervitje.. edhe nje ndeshje te shtunen apo te djelen..  pra 4 here ne jave, desha sdesha duhej te lahesha pas stervitjes apo pas ndeshjes.. qofte edhe me uje te ftohte..smiley

Si tha ajo ne vaktit, kur s'kane buke pse nuk hane pasta. 

Ja fut kot belulo se ne tironsit kishim uje selite pa nderprerje, te ftohte akull . Shalqinin e fusnim tek lavamoni dhe e bojshim akull me cezmen hapur. Sa per te lamen e kokes ene te trupit komplet qe e bojshim nje here ne jave, kjo ishte per aresye se ambjenti ku jetonim ishte i paster, pa pluhur e pisllek makinash. Kishte peme e parqe kudo. Por une psh kur luaja me top dhe qe u bojsh pis, ngrofsha uje ne nje tenxhere te modhe, pastaj ujin e ngrohte e derdhsha tek nje legen, e perzija me uje te ftohte dhe pastaj kisha nje kokme me te cilen ja hudhsha ujin e vaket trupit dhe kaptines. Shampo 12 lekeshe ishte shume e mire dhe ti mbante floket te shkrifet per te pakten nja 3 dite. Ja keshtu, se nuk kam qejf kur njerzia genjen per gjera qe i kam jetuar dhe shijuar.

O djema... po nuk ju ndalon njeri ne sistemin e sotem ti beni perseri keto gjera... per shembull te laheni nje here ne jave me uje te ftohte... apo ta ngrohni ujin ne tenxhere...

berberi t kaq shume i ka shijuar sa nuk ka ndrru hiç zakonet e asaj periudhe...me gjithe kete ere qe sjell ketu........

 o Muhamet  c'lidhje ka kjo qe thua ti, me ate qe po diskutohet ketu,

Ta thjeshtezoje i cik problemin:

 a-Opinioni i Belulit : Nuk ka pasur uje 24 ore  , edhe kur ka pasur, presioni i ujit nuk ishte i mjafteshem te kalonte katin e 3 te. ( dhe me deduksion ky ishte shkaku qe njerzit laheshin nje here ne jave)

b-Opinioni Tjeter:  Uje ka pasur 24 ore, dhe presioni ka qeni i mjaftueshem per te vajtur ne katet e larta ( dhe si rrjedhim larja nje here ne jave duhet pare gjetiu jo tek mungesa e ujit)

 P.S 1  Keto opinione jane mbeshtetur nga pervoja personale e Opinionisteve.

P.S 2 dhe ti me komentin tend ja ke fut "si kau peles" smiley if you know what I mean.

 

 

Muhametali e kishte me Berberin/Kuazimodon qe kujtonte me nostalgji kohen kur lahej nje here ne jave, mos hajde dhe ti me ja fut si kavajsi kaut smiley

Per me seriozisht, ore ca e ke kete mani per te mbrojt jetesen ne komunizem ti njehere? Kemi jetu si kafshe ne krahasim me boten e zhvilluar, vitet 80 kane qene rrenim total, ndersa juve ju ka ngel ora te elektrifikimi e tharja e kenetave kur rinia shqiptare me 1990 ju hipi anijeve vetem te shpetonte nga vendi. 

 Endrit ja ku u kapem prape.

 Problemi eshte i thjeshte dhe nuk ka pse komplikohet.  

Ka pasur uje apo ska pasur uje ne ate kohe , kaq e thjeshte eshte.

  Tani ne Baze te eksperiences tende ti mund te thuash ka pasur uje 24 ore apo jo.. Kaq. Asgje me shume asgje me pak.

  Disa thone qe ka pasur ( edhe une ne kete mes) e bazuar ne eksperincen personale. (deshmitare)

 Disa thone jo ose nuk ka pasur presion , edhe kjo e bazuar ne eksperienca personale ( deshmitare)

 Pra  endrit . perse nxjerr konkluzione te pa mbeshtetura ne fakte.. Ne po flasim Thjesht per Ujin ketu.. 

 P.s : Ene mos me thuj qe e kishte vetem me  Kuazin/ shihe si e nisi fjaline : " O djema" Nr shumes dmth kuazi edhe une mbrojtem idene qe ka pas uje.. keshtu qe : Nuk erdha une tja fus si " kavajsi kaut"  smiley

Ja une nuk mbaj mend qe te kete patur rregullisht, mbaj mend qe mbushnim govatat qe atehere. Mbase ka qene me mire me perpara viteve 80, nuk di ca te them. 

Por: 

 a) muhametali nuk e kishte thjesht per ate ujin, e kishte per me shume se aq, se besoj se eshte pak i ri per ta mbajtur mend te tere

b) dhe une dola icik pertej kesaj, dhe te thashe pse ke kete manine per te mbrojt jetesen ne komunizem, se nuk e ke vetem nga kjo teme. 

S'ka nevoje per shume fjale. Shiko vetem fotot e refugjateve ne Itali ne 1991. Te pangrene, i numerohen brinjet si fizarmonike.

Ja shikon qe u Qartesuam

 Edhe ti ke te Opinionin Tend per sa i perket Punes se Ujit..( qe nuk eshte i njete me timin por per kete kemi ardh per muahbet)

 C'lidhje ka Uji me mbrojtjen e Komunizimit.

PS; Komunizmi Vdiq  ( Sqarim nqs nuk e ke marre vesh) smiley   Ata e Mbyllen Kapitullin e Tyre ,Te luftosh me Komunizmin eshte si te luftosh me te Vdekurti. 

Pikerisht pra, vdiq se ishte nje deshtim e jo rastesisht. 

Prandaj me cudit kjo deshira jote per te mbrojtur ujin e komunizmit, energjine nen komunizem (qe po e beje para ca ditesh) etj. 

Po Uji nuk eshte i Komunizmit mor Endrit smiley

Kur them Vdiq  Thashe Thjesht mbushi ciklin e Vete, Ashtu sic do ta mbushesh ti dhe une kur te na vije radha.(mire apo keq  apo Bardh dhe Zi nuk eshte ne natyren Time ti shoh gjerat, )  kur flasim per Mollet ( ujin ne kete rast) kam deshire ta krahasoje me Mollet , Jo me dardhet , dhe as me fiqte.

Ja per shembull Komunizmi Vdiq e moren ne dore "Antikomunistat" Dhe shqiperia po shkelqen , 

Pikerisht galile, me gjithe problemet e medha Shqiperia e "antikomunisteve" qofte socialist e qofte demokrat u ka krijuar njerezve nje standart jetese me te larte se komunizmi. Kete me duket se e ke te veshtire ta pranosh. 

Dhe komunizmi nuk mbushi ciklin, deshtoi perballe kapitalizmit. 

 Po si more nuk ju ka krijuar "Standarte"?

 Psh ne shqiperine e "antikomunisteve" vete per te blere uje dhe perfundon me nje plumb pas qafe, ( eshte bere ne mode kjo) , vete per te ndezur makinen dhe iken per lesh me gjithe makine, Je i cik e bukur , ka shume mundesi qe "polici" i Trustit te te dergoje ne ndonje semafor ne Itali apo ku e di une.

 Ne shqiperine e "Standarteve" Nxjerrin krom femijet 10-12 vjecare ( nje pejsazh qe  vetem Migjeni ta sjell ne mendje)  Ne shqiperine e Standarteve po Vrasin veten njerzith pothuajse perdite. etj. etj.

Po c'standarte More Endrit.. vetem per Standarte nuk mun te flitet ne kete shtet "Rrumpall"

 

Standarti galile eshte shume i thjeshte, te ardhurat per fryme. Ne 1990 ishin diku te 1/20 e shteteve perendimore, sot jane te 1/10. 

Po ka varferi, ka dhe kriminalitet. Kjo nuk do te thote qe shqiptari mesatar nuk jetonka sot me mire se shqiptari i 1990. 

"...Per te mbrojtur ujin e komunizmit...!"
Ore Endrity, po me zhgenjen ...!

grave, po me zhgenjen qe po zhgenjehesh...tashti!

 

Jo mo Ron po eshte gjynah se nuk eshte pamend ky djale.

Furnizimi me uje gjate periudhes se komunizmit. 

I rashe shkurt, besoj se ishte evidente  

O galile, there is a point to thjeshtesia, por kurre i thjeshteson gjerat sa dalin jashte kontekstit... sikur nuk ka shume kuptim apo jo?

E para, argumenti im nuk qe qe nuk kishte uje 24 ore ne dite... komenti im qe qe dhe sonte mund te jetohet ashtu ne rast se ajo jete eshte aq e mire. Lexoje dhe njehere.

Tani ka patur uje 24-ore ne dite... Sure... por nuk me duket ndonje arritje e madhe per nje vend me nivelet e urbanizimit qe kishte shqiperia ne ate kohe. Ne rast se ne 50 vjet nuk ndertonin nje ujesjelles per 200,000 veta se kishte Tirana ne ate kohe... well... no comment.

Gjithashtu, mua keto arritjet e komunizmit nuk me bejne pershtypje ne "vacuum." I krahasoj gjerat... mendoj cfare arriten Yugosllavet ne te njejten kohe? Kaq... okay. Pastaj theme, po Greket cfare beren? Kaq, greket... mire okay. Po Italianet? Italianet beren kete e ate... Po Bullgaret? Mire bullgaret. Po ne? Well, kur kthehem tek "ne" sikur me duket qe dicka nuk kishte shkuar mire ne ate kohe...

 Muhamet nuk po thote njeri qe ka qene Arritje apo s'ka qene Arritje qe ka pas 24 ore uje , Une thjesht po them qe ne ate kohe ka pas uje 24 ore. Eshte dicka e mateshme.  dhe e krahasueshme e krahasueshme me kohen sot psh.. A ka uje  24 ore ne dite ne Tiranen e vitit 2013 ? po ose jo. nqs une them qe ne tiranen e viteve 1980 kishte uje 24 ore , dhe ne tirane e vitit 2013 nuk ka , e ka fajin komunizimi?   

   Argumenti qe ngrite ti nuk kishte vend ne kete diskutim sepse Asnjeri  ( as une as kuazi ) nuk u shpreh dhe nuk mori pozicionin te mbronte apo te ngrinte ne piedestal menyren e jeteses (larjes ne kete rast) 

For sure... ne ate kohe kishte uje. Gjithashtu nuk eshte e habitshme qe sonte nuk ka me aq uje pasi Tirana ne ate kohe kishte 200,000 njerez kurse sonte thuhet qe ka rreth 800,000. Gjithashtu sonte perdorimi i ujit eshte rritur per person mendoj, nga lavatricet tek lavazhot e makinave... Mendoj se ne rast se popullsia e qyteteve kishte ndenjur njesoj, ose vazhdonte te rritej me ritmet qe rritej gjate komunizmit, atehere uji nuk do qe problem dhe me gjithe kete keq-qeverisje qe kemi patur. 

Ne Kore te Veriut t'ia fusin direkt se i kane te tilla kushte.

berbero, sjam kondra qe te paska shijuar...  se kenaqesia eshte relative tha,  seicili ka  standartet e veta te kenaqesise.. po ate fjalen ''genjen'',  nese e perdore per mua, merre mbrapa, he xhan..

 

...une keto kujtime i kam deri ne 98-n ...
mbase ne kohen e xhaxhit kishte uje por skishte mjete (boiler psh) ....ama me ardhjen e demokracis, u futen te gjitha keto mjetet e jeteses....por skishte uje....dmth robnt kishin neper shpia lavatrice te mira te reja, boiler, soba te bukura etc....por si vinin dot ne perdorim se skishte drita, skishte uj.....

pikerisht, pikerisht.. sepse ne kohen e xhaxhit  kishte elektricitet, por tensioni dhe trasformatoret e kabinave shperndarse kishin kapacitet te tille qe ishte llogaritur per maksimum 5 -6 llampa qe kishte nje shtepi me 2 dhoma 1 kuzhine, banja dhe koridori..  ndersa paisje elektroshtepiake  sbehej fjale.. , e shumta nje familje mund te kishte nje  reflektor ose nje plitkë.smiley  mbase edhe nje televizor (jo te gjithe natyrisht)  ndersa frigorifer dhe lavatrice ishte lluks per shqiptaret..  ndofta 10-20% e popullsise kishin paisje te tilla.. pra rrjeti qe kishin ndertuar ata, kurresesi nuk mund te rrezistonte.. prandaj edhe problemet pas 90-es  kur shqiptaret, si gjithe bota e civilizuar u pajisen me mjete elektroshtepiake..smiley

 

e njejta vlen edhe per ujin.. dakord, ne dimer kishte uje bollshem..  por ne behar ishte ndryshe.. te pakten flas per Vloren, sidomos ne zonat me blloqe pallatesh.. uji ose ishte i paket,  ne katin e 4-t ose 5te nuk arrinte, ose ishte me orar.

Pa harruar qe elektroshtepiaket merreshin me autorizim nga fronti i lagjes dhe po te ishte me biografi te keqe s'te jepte njeri autorizim, sidomos per televizor.

...deri duku dakort BLL, porrrrrrr.....ne kete disfunksjonim luajti nje rol te rendesishem dora njeriut i cili duke zhdryp nga bjeshket e duke kujtu qe qyteti ishte nje han me shume porta, vinte tritol ke shperndarsit, vidhte kabllet, ja mshonte tubacjoneve te ujsjellesit sepse ne realitetin e tij barbar kjo ishte normale....dhe ky kaos u ndihmua dhe mbeshtet nga ata qe e krijuan.

aaaaa,  ketu u futem ne sinore te tjera.. sepse kaosi u krijua kryesisht nga nderrimi i sistemeve.. nje sistem qe falimentoi teresisht,  bashke  me te edhe  shteti..   dhe nje tjeter sistem qe e zevendesoi, por  komplet i paditur, i paafte, pa bazen  e duhur ligjore  qe kerkonte sitemi i ri, etj etj..  ky kaos u shfrytezua  ne menyre brutale, por sigurisht qe u bene edhe shume gabime..

smiley hahaha o sheme. smiley ti s'je nostalgjik si keto te tjeret, ti je thjesht "provincial" smiley

Dengla kuqosh!

Per ate pune uje kishte 27 ore, sa ishte dhe dita e Lej Fenit.

I kemi pare dhe rruget qe jane per faqe te zeze ju hidhet nje dore bitum siper sa pe inagurime ne raste zgjedhjesh sa te dilnin palloshet nje foto me gersheret ne dore... dhe me shiun e pare behen te pakalueshme. Rasti me i fresket tuneli i Elbasanit i cili u shemb 1dite pas inagurimit apo ai i Kalimashit i cili u bllokua me muaj te tere. Me rruget e cilesive Somaleze te faturuara me cmime Norvegjeze jane pastruar nje pjese e mire e lekeve te "trustit te geshtenjave".

Uje kena plot uje skena! Shqiperia eshte aq e pasur me uje sa nuk eshte nevoja me ble uje! Bile qeveria me ato fonde qe ka pat ne dore, duhet te kishe hap nga nje cezem ne trotuar per  njerzit, falas! smiley  

sa fillova me ja ni lezetin..

Sa lezet kish, te dukesh vetja sikur ishe minister, live show on camera qivuria!smiley

smiley

Ekranit te televizorit do i mungoje syrrati i Berishes, pa diskutim.Nuk e di me ke surrat do mbushen nje me  kronikat e lajmeve , se Rama s'besoj te jete aq ekrandashes .

Hajde gjithe te mirat e flm.
Me kembe te mbare atyre qe i zevendesojne.

Po ti mor djale nuk ke pune me te mire per te bere se sa te tallesh trapin me ata qe i ka masakru ai regjim?!!! A nuk eshte mire edhe per ty qe keta rob vendosen qe inatin ta shprehnin me kaq, e jo me gje tjeter? Mos valle do kishe dashe te benin raprezalje keta ne vitet 90? 

Rono shpresoj qe ne jete te vertete te jesh icik me pak cinik e shpirt-cingun se ky qe shfaqesh ne peshk, se heret a vone do hasesh ne ndonje hundlesh qe nuk ka per te ti marre me kaq rehat keto "batutat" qe ben. 

Po ti mor djale pse i lexon gjerat per sprapthi?

Ku lexon ti "tallje trapi me ata qe i ka masakru ai regjim"?

Ata qe vine ne peshk thash per te leftuar kumunizmen. Pa ata qe e kan luftuar komunizmen jashte Peshkut prej meje kane vetem rrespekt. 

Sa per hunleshin e hamendesuar, ka hunlesh po ka dhe piskatore per lesht e hundes.

 

 

Se duan te shprehin inatin ndaj atij regjimi, e vijne shfryjne ketu ashtu si ti vije e shfryje per Berishen. Kaq e thjeshte eshte. 

Po tu thuash atyre robve qe ju kane vra gjysmen e fisit "akoma tu luftu kamunizmin ju" a k...lliqe te tilla eshte kulmi i cinizmit. Mbaji piskatoret fort pra se me kete koke qe ke do te duhen heret a vone. 

Si duket zotrote nuk e paske marr vesh frontin e fundit qe eshte hapur ne luften kunder komunizmit ne internet. 

Dakort, e marr mbrapsh!

Nuk e di ca eshte ky fronti i fundit, po talljet e trapit te tua me te perndjekurit jane shume te hershme e jo te koheve te fundit. 

Po e kemi thene pra qe jam "Anti-Human"!

po ndonje rob i mire nuk je, mos e rrej veten kot 

smiley 
....ik me futja kot, guxove me e shkrujt ket gjo eeee....bravo

Rono, ketu mbase ka 1 ose 2 persona qe tek cdo teme e sjellin muhabetin tek komunizmi, dhe luftojne komunistat, dhe ne rast se nuk ka folur njeri per komunizmin.

Por te garantoj qe ka me shume qe e sjellin muhabetin ne menyre nostalgjike rreth komunizmit (ky grupi eshte shume here me i madhe)... e njerezeve te tille eshte normale tju pergjigjesh.

Gjithashtu ka dhe njerez, dhe mendoj se ky eshte grupi akoma me i madhe i peshkut, qe cdo gjeje, pati a nuk pati lidhje me Berishen, perseri ja hedhin fajin Berishes...

Po njerezore eshte o muhametali, si per ata qe ndjejne nostalgji si per ata qe ndjejne urrejtje per at sistem. Po une tjeter kund e kam po llafin. Une e kam me ata qe vine ketu e gjetke me pushke e dylbi virtual ne sup ne lufte kunder komunizmes. Keta jane tjeter soj, jane nje kombinim i Don Kishotit me Jagon! Me keta e kam o muhametali, pa kush tallet me vuajtjet e njerzeve gjate diktatures ju nxifte jeta per 7 breza e mos i qeshte kurr buza!

 

Sintome e qarta te nje semundjeje conclamata eshte kur fillon e i gjen tek te tjeret keto simptoma...Fjala e profesionistit smileyMos ia ven veshin Endrit....e ka nga dieta hahahahah

ej po ajo me bjeshket e namuna e vertete ishte apo e kishte lone edhe ky celularin hap dhe kishte shku nanjoni i kishte shkrujte ne fejsbuk.

e bukur do jete po t'jete e vertete ee. 

komplet azerbajxhan, bashku me turkmenistan. 

kryeministri diten e fundit ne zyre, i ndrron emrin nje pjese te maleve te vendit te tij. 

 

Well.... cilat ishin batutat perfundimtare? Kishte ndonje moment ku Berisha ndalojti, zeri u drodhe, e nje lote doli nga syri i djathte?

Mediat greke:" ....greket kane zbritur ne nivelin me te ulet te jeteses, qe kane perjetuar ne historine e tyre...." ( ...qe nga koha e komunizmit. ?)Kur komshiu, vend komunist u dha 20.000 MT grure
Nuk mund te mohohet qe kishim varferi.Bile dhe mungesa uji, por 67 perqind e popullsise jetonte ne fshat.Ama duhet thene se ne vitin 1939, mosha mesatare e jetes ne zonat fushore parabregdetare ishte 38 vjec per burrat, benin kerdine semundjet veneriane dhe malarja.Kishte nje mjek per 29.000 banore...Infermiere ne Shqiperi ishin nje grusht ...gjer sa erdhi sahati i mire, viti i permbysjes qe me i fermiere mbushem italine, me te shumten e greqise dhe teperuan nja 6000 cope per France e perpjete.
Por per tu lare, llahemi goxha

..Berisha ju drejtohet shqiptareve.." ishit vend i botes se trete dhe ju bera vend i zhvilluar"... Shume mllef, shume mllef..ndoshta doktorit tashme po i vijne nder mend skenat e vegjelise ne Vucidol. smiley

Nuk e di nese i ka dhemb me teper ai shkelmi qe i dha pas by..eve populli apo fakti qe makthi i vet  "Evdin Kristaq Rama" u be kryeminister dhe  nxori ne pensjon. Ne fakt Berisha dhe AKA "trusti i geshtenjave"(PD) pesuan humbjen me te turpshme ne historine pluraliste  dhe do te mbahen mend tashme si "Opozita e Tredhur"...  smiley

Nga Burime te sigurta thuhet qe se bashku me Fahriun kane filluar dhe po shkruajne nje liber "Autobiografik" 

qendrushmeria karakterit cmohet gjithmone...kriminelin e vogel e peshtyjne, krimineli i madh adhurohet...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).