I nderuemi Z. Kryeministër! 

Mjetet shqiptare të informimit njoftojnë marrjen për së shpejti në dorëzim nga ju, të detyrës së Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë. Urime për nji fillim të mirë e punë të mbarë gjatë këtij mandati katërvjeçar.  Detyra e re ju ashtë besue nga vota e “sovranit” dhe verdikti i tij në zgjedhjet e 23 qershorit 2013. Ky verdikt u pranue edhe nga pala “humbëse”. Pranimi eliminoi konfuzionin e mundshëm dhe lehtësoi ardhjen tuej në postin e Kryeministrit, si dhe të Aleancës për Shqipërinë Europiane, që ju drejtoni, në rolin e partisë në pushtet, me të gjitha prerogativat që njihen me ligje dhe përgjegjësinë që imponon detyra e re. Për ma tepër, fitorja e bindshme elektorale ju jep mundësinë për vendime të randësishme, dhe reforma thelbësore që siguron shumica pothuejse absolute e Kuvendit të posaformuem. Votueset ushqejnë shpresën se mirëbesimi i investuem në ju do të japë frytet e dëshirueme dhe që “fitorja e shumicës” të mos degjenerojë në “tirani të shumicës”.

Votimet e cilësueme si “më të mirat” në Shqipëri këto 23 vitet e fundit nuk kanë qenë perfekte, ashtu siç nuk jemi edhe na perfektë. Në fakt, ka aspekte shqetësuese në këtë mes që kanë krijue “dyshime” te qytetarët shqiptarë… pa harrue se gjysma e popullsisë nuk votoi fare!

Fakti se ASHE ashtë nji konglomerat prej ma shumë se 36 partish politike, nuk frymëzon besim në kohezionin politik dhe koherencë në veprimtarinë e saj. Në mesin e tyne, ka të paktën 5 parti liliputiane që kërkojnë ringjalljen e “parrizit komunist” në vendin tonë. Për ju, si veprimtar antikomunist gjatë viteve të transformimeve të mëdha, kjo don të thotë përsëritje e “…Gënjeshtrës së Madhe (që) vriste, mbyste, izolonte, e dërrmonte, deri në cepin më të skajshëm të mendjes, çdo të vërtetë të lirë të njeriut”! (Citat nga Kurban) Don të thotë përsëritje e kohës kur njeriu përdorej si kafshë pune! (Motra ime 14-vjeçare, e ndjera Hadie, tërhiqte si kafshë karrocën e bukës për policë në kampin Veliqot të Tepelenës!…)

Ky dënim pa kompromis i së “keqes komuniste” nga ju ashtë në vijë me kërkesat e jueja fillestare “…në ujdi me kohën, si antikomunist”, i revoltuem nga pamja e atyre që “…agu i ditës i gjente në radhët e qumshtit, e vetëm mbrëmja i siellte në shtëpi… pas punës pa orar…”; i revoltuem kundër nji sistemi totalitar që nuk deshi të dinte “…se si po kalbet shoqëria, as se si po rriten dhe edukohen më te vegjlit e Shqipërisë në kalbëzimin e saj çoroditës”. Sot, këto “elemente” janë aleatët e juej!

ASHE që ju drejtoni, arriti nji fitore të papritun edhe për arsye të koalicionit me LSI, që para dy vitesh ishte nji grumullim “…kriminelësh të rangut më të parë, e rrugaçësh të orës më të fundit; me para, me ofiqe e ndere materialisht të prekshme në radhë të parë…”. Të udhëhequn nga kush? Nga Z. Ilir Meta, “….i cili ktheu partine e tij… në patericën jetike të pushtetit më të korruptuar në historinë shqiptare; …mjeshtri i lindur që grumbulloi në rrugëtimin e tij… kriminele e rrugaçe”. Ju e njihni z. Meta për “…paqëndrueshmërinë e tij, paranojën e tij se çdo njeri që ka pranë, kërkon t’ia hjedhë (me)…shpurën e pandarë të servilëve të tij, injorante deri në dhembje e dallkauke deri në bezdi, me të cilët është rrethuar tradicionalisht…” Sot, kjo “shpurë” janë ministrat e qeverise suej! Dhe, z. Ilir Meta, që nuk len gjak pa marrë, u përgjegj: “Rama është i kapur nga krimi i organizuar… një kryebandit me bllok korrupsioni në dorë!” Ju kryeministër e ai do të jetë “speaker” i Kuvendit të ri! Çdo mendje normale, çdo ndërgjegje e pastër, revoltohet, në shikimin e parë!…
Por do të ishte gabim adoleshence sikur të dhanat e masipërme të “dënojnë” apriori qeverinë dhe udhëheqjen tuej. Unë nuk ia lejoj vetes!

* * *

Këto kohet e fundit, kam lexue me interesim narrativën tuej introspektive “Kurban”, “…nji rrëfim i lirë… fund e krye subjektiv”. Me nji fjalë, me zemër të hapun, nji qëndrim që ju jep… lumturinë e të qenit domethënës në histori… dhe dëshirën e sinqertë “…për të lënë një gjurmë autentike në këtë moment dramatik”. Me nji “…hyrje të papritur, por i vendosur, pothuejse fanatik: ‘O kështu ose krejt ndryshe!’” ju jepni përshtypjen e hymjes në “aventurë” (në kuptimin pozitiv të fjalës!) të përçmimit të rrezikut dhe të vdekjes që, jo se e kërkoni atë, por e dëshironi me jetue këtë jetë sa ma intensivisht. Nji veçori kjo e shumë intelektualëve europiane! Ju përqafuet “aksionin” si mjet i domosdoshëm me kënaqë nevojën tuej të mbrendshme me “ndryshue” botën rreth jush, për diçka “krejt ndryshe”.

Sigurisht, ju jeni i ndërgjegjshëm se “aksioni” vetëm për hir të aksionit ashtë nji qëndrim që në Europën e mbas L1B përfundoi në “fashizëm”. Atëherë, në nji kohë kur “…kryetari i PS u vuri kazmën… themeleve morale dhe etike të debatit politik e shoqëror në këtë vend”, ju vendoset të ngriheni, kambëngulës me “…lënë një shenj dalluese të kalimit (tuej) në qytetin ku ju takoi të lindni dhe të jetoni”. Kështu, keni shkrue nji faqe në historinë e qytetit të Tiranës…!
Që në fillim, për ju ishte e qartë se “…njerëzit jo vetëm jetojnë, por edhe bashkëjetojnë me njëri-tjetrin”, nji sentiment fisnik e modern i botës sonë. Që në fillim u përballuet me realitetin e hidhun, kur “…dita-ditës (u krijue) ndjesia e pamundësisë së vazhdimit të misionit për transformimin e Tiranës jashtë Partisë Socialiste…”. Atëherë, u transformuet në partiak, “andrra” u venit dhe “realiteti” fitoi!

Ju i dhuruet aftësitë tueja dhe entuziasmin tuej nji partie politike “…PS që kishte rënë në një batak të shpifur, era e të cilit sot e kësaj dite s’ka ikur plotësisht”, nji partie që nuk pranoi asnjiherë me u shkëputë nga PKSH dhe PPSH, aq sa ruejti edhe thesarin e “Gënjeshtrës së Madhe”, gazetën Zëri i Popullit, nji parti politike që refuzon të dënojë satrapin aziatik që vuri popullin… me kurrizin e shtrirë për tokë, me shqelma në fyt, e gryken e pushkës pas koke”, siç e përshkrueni ju mjeshtërisht, nji partie që kurrën e kurrës nuk kërkoi falje për krimet monstruzoe që bani në vendin tonë. 

Andrra e juej u zbeh e mbetet sot nji vegim i së kaluemes!… U harruen kriminelët, si ajo bankierka e kooperativës që thërriste: “Dua të më jepni edhe mua një lugë gjak të ngrohtë nga ky presori”, kur u dënue nji profesor. U harruen… “të tërë shqiptarët e qytetit e fshatit, ish-skllevë në ara, fabrika, kantiere, apo ish-të burgosur e të përndjekur në llagamet e luftës së klasave…”. U harrue ish-deputetja e PS që piu botënisht gjakun e nji oficeri të SHIK-ut, i vramë në Vlorën e vitit të mbrapshtë 1997!… U harrue edhe i çmenduni Aranit, përbindëshi që dënoi me vdekje ma shumë se 400 shqiptarë të pafajshëm!…

Dënimi i fajtorit ka gjithmonë diçka tragjike, dhe kjo nuk përjashton kriminelët komuniste… as edhe Aranitin mjeran! Sepse në fund të fundit, të gjithë jemi qenie njerëzore me aftësi të kufizueme. Por, mosdënimi i tyne dhe braktisja e viktimës së pafajshme ashtë nji tragjedi edhe ma e madhe. Ju shkrueni: “Pafajësia duhet të mund krimin çdoherë, çdo ditë e përfundimisht, por gjithherë me mjete ligjore”. Nji përcaktim monumental! Siç shkruente pak ditë ma parë nji nanë kosovare për sjelljen e “politikanëve” në lidhje me krimet serbe në Kosovë, “…ata siellen sikur nuk ka ndodhur as lufta, as vrasje, as djegie, as plaçkitje, as dhunime, as gjë prej gjëje…”! Ashtu si në Shqipëri! Kjo sjellje ashtë vrasja e dytë e viktimës! Si viktimë e diktaturës, unë ju lutem: mos e lejoni! Respektoni historinë!

* * *

Z.Kryeministër: PS ashtë sot anëtare e Ndërkombëtares Socialiste, kryesisht europiane, dhe kjo ashte nji fitore për ju. Ju konsultoheni me laburistin Tony Blair, emën i respektuem nga të gjithë shqiptarët. Dhe kjo ju ndihmon me forcue bindjen tuej se komunizmi, që disa “aleatë” tuej e dëshirojnë përsëri, ka qenë thjesht nji kombinacion fatal i nji totalitarizmi patologjik, monopolistik dhe tejskajshëm brutal, që shfrytëzoi kulturën, ligjin, politikën dhe psikologjinë e masave të paarsimueme me mbështetë shtypjen ekstreme dhe padrejtësinë gjithëpërfshirëse.

Pengesat që do të përballoni janë të mëdha, “shpura” e të përjashtuarve që akoma pretendojnë do t’ju luftojë, atmosfera rreth jush ashtë helmuese, dhe puna që ju pret ashtë e randë. E kaluemja e juej ju ven në pozitë të vështirë. Profili i juej tregon se keni lundrue në mes dy rrymësh antagoniste që ju quejnë “i kuq” dhe “jo mjaft i kuq”. Ndoshta ashtë koha për nji dialog kombëtar mbi rolin e udhëheqësit dhe partizanshmëninë e tij në jetën publike, në krijimin e nji atmosfere që shërben shoqëninë shqiptare tejet të traumatizueme, dhe përfundimisht në nevojën absolute të bashkëpunimit me “opozitën” fanatikisht intransigjente, me evitue nji ndamje akoma ma të thellë se ajo që sot na konsumon!

Sot, PS përballet me nji Kuvend ku afër nji e treta janë milionerë me vulë dhe krenarë për milionat e grumulluem, që shumica kanë trashëgue nga ish-elita komuniste e para viteve ’90, ose të afërmit me mbizotënuesit e poleve të pushtetit (siç shkruente nji ambasador amerikan) dhe sot, si deputetë, gëzojnë imunitet simbas ligjit. Nji seri skandalesh mbrenda elitës krijon frikën e pasigurisë në psikologjinë tonë kolektive. PS ashtë sot nji organizatë politike e “privatizueme”!

Kontrasti në mes të vorfënve – ma të vorfënit në Europë! – dhe multi-milionerëve, numri i të cilëve rritet çdo ditë pa pengesë nga ligji, ka hapë edhe ma shumë hendekun e dallimeve ekonomike, dhe, si rrjedhim, ka krijue nji masë të gjanë qytetarësh që, bashkë me mungesën e bukës së sotme, po humb edhe shpresat për të nesërmen. Shoqënia shqiptare, sot e smurë, rrezikon të jetë e pashërueshme nesër: në vorfëni të pashpresë, “sans-culotte”, ajo ashtë material eksploziv për shpërthim të pakontrollueshëm!

Duhet shkatërrue oligarkia kleptokratike, dhe sa ma shpejt aq ma mirë!
Kudo, mbrenda dhe jashtë vendit, ndigjohen thirrjet për reforma, shtet ligjor, luftë kundër krimit të organizuem e korrupsionit endemik të administratës shtetnore. Kudo dëshirohet nji evolucion demokratik i shtetit dhe shoqënisë shqiptare, dhe nji ngritje e shoqënisë civile demokratike në Shqipëri. Si socialist europian, shpëtoni vizionin tuej për nji Shqipëri ma të mirë, ma njerëzore. Kujtoni Naimin: “Faltore kemi njerinë!”. Njeriu në qendër të vëmendjes sonë, njeriu i lirë shqiptar me dinjitet! Pa dallim, pa përjashtim! Shqiptarët që tremben nga frika e gjendjes fluide në vend, ata që vuejnë nga papunësia dhe vorfënia e paevitueshme, e kërkojnë këtë me kambëngulje. Mos i zhgënjeni ata dhe ato! Ofroni “dorën” e shtetit që ndihmon, jo “grushtin” e shtetarëve që grumullojnë pasuni prrallore e të paligjshme!

Dekada me radhë, mosbarazia e të ardhunave për banorët e vendit dhe konteksti i krizës ekonomike europiane, që randon nga deficiti i frikshëm dhe keqadministrimi i tij, kanë çthurë pëlhurën sociale të vendit dhe kanë dobësue besimin e popullsisë në nji të ardhme ma të mirë. Tatëpjeta vazhdon; por ajo nuk duhet të jetë e ardhmja e atdheut tonë. Sot, paga minimale e shqiptarit ashtë 12 herë ma e vogël se ajo europiane, ndërsa 581.000 pensioniste të rregjistruem jetojnë të uritun nga nji ditë në tjetrën…! Na duhet shërbimi me ndërgjegje! Arroganca e pushtetit dhe modelet autoritare sigurojnë vetëm disfata… edhe në Shqipërinë tonë. Korrupsioni endemik dhe krimi i organizuem triumfojnë aty ku ata perceptohen si “Shteti vetë” e “percepsioni” ashtë, shpeshherë, ma efektiv se “e vërteta”.

* * *

Z.Kryeministër: dalja në skenë e elementit të ri, të edukuem në Perëndim, megjithëse pa eksperiencë të mjaftueshme pune, përfshirja në Qeveri e “veriorëve” deri tani të papërfillun, theksi në promovimin e grues shqiptare në jetën publike, kujdesi për imazhin e “Qeverisë së re” mbrenda dhe jashtë vendit (masakra e 2 prillit 1991, viti i mbrapshtë 1997, Gërdeci, vrasjet e 21 janarit, vetëflijimi i ish-të persekutuemeve…), theksi në formacionin “skuadër” dhe veprimtaria qeveritare si “skuadër”, pa elemente “të pazëvendësueshëm” dhe pa “kaposhë” partish nominale përgjithësisht pa peshë në opinion publik; shqetësimi veçanërisht për dikasteret e shëndetsisë, arsimit dhe ushtrimit të drejtësisë, theksi në “profesionalizëm” e jo në “besnikëri” ndaj shefit, si dhe transparenca e premtueme, janë inkurajuese. Ka “profesionistë” Shqipëria. Kërkojini dhe do t’i gjeni. Mbrenda dhe jashtë shtetit! 

Zhvillimet në këtë drejtim zakonisht gjenerojnë aktivizimin e popullsisë që përkrah ngjalljen e shpresës. Qytetarët e lirë e të ndërgjegjshëm nuk presin “mrekulli nga qielli”. Ata duhet të bajnë atë që ban çdo qytetar i lirë në Botën e Lirë, respekt për ligjin dhe shtetin ligjor, përkrahje çdo nisme qeveritare që ndërton dhe kundërshtim atyne që damtojnë, përçajnë ose shkatërrojnë. Kjo don të thotë angazhim në jetën publike, paraqitje idesh të reja, ndërtim strukturash civile dhe zhvillim programesh që vetë qytetarët përpunojnë. Fusha e punës duhet të mbetet e hapun për të gjithë. Shqipëria ashte atdheu i të gjithëve! Qeveritë shkojnë e vijnë; ndërtoni administratën e qëndrueshme!

Sot, të flasësh për nji “popull të djathtë” dhe nji “popull të majtë” ashte nji përpjekje koshiente me forcue ndamjet që ekzistojnë dhe duhen braktisë. Ka vetëm nji popull: populli shqiptar me ideologji konkurruese! Unë ushqej shpresën – tue imitue Rev.M.L.King, Jr.- se nji ditë shqiptarët nuk do të gjykohen nga ngjyra e tyne politike, por nga profesionalizmi dhe fortësia e karakterit tyne.

Shqipëria sot nuk ka anmiq që e kërcënojnë; NATO na mbron, për sa kohë që respektojmë parimet e kësaj organizate mbrojtjeje! Shqipëria ka “kundërshtarë” që mendojnë ndryshe, nji e drejtë e shenjtënueme në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë, nji e drejtë e patjetërsueshme. Me akuzue PD-në konkurruese si “…parti fashiste, zogiste, islamike, serbe, hajdute, bajraktare, nacionaliste, kriminele” e tjera babëzira, me kërcënue largimin nga puna të PD-istëve, ashtu si lexohet në shtypin shqiptar, janë shfaqje të nji urrejtjeje primitive, kancer që shkatërron të gjithë ata që e ushqejnë; nuk ndihmon mirëkuptimin, frymën e bashkëpunimit e respektin reciprok, cilësi thelbësore për nji shoqëni civile, dhe nuk len vend për nji dialog kuptimplotë, sidomos në këto ditë kur ky dialog ashte i nji randësie jetësore. 

Sot, vendi i jonë ka nevojë për nji sinkronizim të mesazheve në mes të dy palëve, mobilizimin e forcave shtetnore e private për punësim të plotë në rradhë të parë! Sot, populli shqiptar ashtë ndërgjegjsue për “lirinë” e fitueme, e refuzon trajtimin si nji kope bagëtish që kullote në fusha, ose automat fabrike nën kamxhikun e policit, për nji copë bukë, shpeshherë e pamjaftueshme me qetësue stomakun e uritun të punëtorit e të familjes së tij. Koha e rreshtave të gjatë për qumsht dhe grushteve para dritares me hekura të furrave shtetnore ka kalue.  Sot, siguria personale, prona private e ligjshme, punësimi, arsimi, shërbimet shëndetsore nuk janë privilegje; ato janë të drejta themelore për nji jetë njerëzore me dinjitet. Duhet ndërtue nji shoqëni shqiptare bashkëjetese harmonike dhe vlerash e parimesh te gjithëpranueme!

Nji lumë gjaku, nji moçal çnjerëzimi, nji mal vuejtjesh të pameritueme, e nji frymë e thellë hakmarrje akoma ndan atdheun tonë dhe gozhdon në vend përparimin e frymën e qytetnueme të shoqënisë shqiptare. 
Duhet shtri dora e pajtimit, duhet kultivue fryma e pendimit për fajin dhe falja e fajit, duhet përqafue bashkëpunimi për të mirën e përbashkët. E kundërta do të sjellë mallkimin e nji popullsie të pafajshme për ju… dhe për të gjithë ata që sot heshtin!

Z. Kryeministër: mos harroni këshillat e gjyshes suej të mençur, në Shkodrën time të qytetnueme, që i lutej Zotit çdo mbramje në mshehtësi të imponueme nga frika qeveritare, si të krishtenët e katakombeve romake të Neronit:
“Ji gjithherë vetvetja, edhe sikur të gabojsh, edhe sikur të tjerëve mos t’u pëlqejnë gjërat dhe fjalët tuaja!”
Ji besnik ndaj vetes! Të vjetrit tonë këtë cilësi e quejshin “burrëni”: kurajë civile e karakter, forca tradicionale e fisit tone arbënor…!

 

*Ph.D. City University of New York(ret.)
Ish-i burgosun politik (1946-1956)
(Shënim: Citatet janë nga libri “Kurban”)

227 Komente

Me tha njoni qe paska pa tre zarfa ne tavolinen e kryeministrit. I ka lonë Sala. Ç'a të ketë ketë shkrujt vallë?

Gënjeshtrës së Madhe (që) vriste, mbyste, izolonte, e dërrmonte, deri në cepin më të skajshëm të mendjes, çdo të vërtetë të lirë të njeriut.

Bravo Ed Rama, gjynah qe peshku s'e ka me thenien e dites. 

Mas paragrafit te 4-t eshte e pamujtun... Gjithsesi, me behet qefi qe Samy, pas 23 vitesh "demokraci", gjen forcen per te analizue per here te pare nje pale zgjedhje! Kjo me tregon se edhe ai vet beson se e keqja, perfundimisht, iku; e ai nuk druhet ma...

 Ky verdikt u pranue edhe nga pala “humbëse”.

 

E pse humbese me thonjza???

Mr. Sami Repishti, go drown yourself in the East River, sir!

pse me ca te beri ty qe i jep nje zgjidhje kaq ekstreme??

Repishti eshte un gran'uomo.Humbesit e vertete ne zgjedhjet e qershorit jane Shqiperiae shqiptaret.pa pike dyshimi e shprese se mund te jete ndrushe.kt hartimxhia qe do e kena per kryeminister eshte hall i madh me e pase edhe per administrator condominio e jo ma me drejtu ekonomi ,zhvillim ,e reforma...

O beata città di Tirana , Aspetta aspetta Iscander Bej,

 sta arrivando come un piccione scritto, per salvare la patria.

smiley

 

"sta arrivando come un piccione..."

loool

a nuk i thone "colombo"? hahahahaha

Sot, PS përballet me nji Kuvend ku afër nji e treta janë milionerë me vulë dhe krenarë për milionat e grumulluem, që shumica kanë trashëgue nga ish-elita komuniste e para viteve ’90, ose të afërmit me mbizotënuesit e poleve të pushtetit (siç shkruente nji ambasador amerikan) dhe sot, si deputetë, gëzojnë imunitet simbas ligjit. Nji seri skandalesh mbrenda elitës krijon frikën e pasigurisë në psikologjinë tonë kolektive. PS ashtë sot nji organizatë politike e “privatizueme”!

Me bukur nuk thuhet ...

Sidoqoft Shqiptaret shpresojne smiley

Fiqo ,sei l'uomo delle sorprese smiley thuhet piccione benedeto(pellumb i bekuar)

fiqo nuk eshte t'u bo perkthim o zana, po ri-pershtat Nolin

Me dy t, benedetto. Ben dhe sikur di italisht, pale...

 Pranimi eliminoi konfuzionin e mundshëm dhe lehtësoi ardhjen tuej në postin e Kryeministrit

Ou? Me duket mu apo z. Repishti po na thote se pala humbese ka pas opsionin dhe mosta pranonte humbjen? Dmth sipas z. Repishti duhet ti jemi mirnjohes pales humbese qe pranoi humbjen!

Ca jon mer kto maskaralliqe???

 

...dhe lehtësoi ardhjen tuej në postin e Kryeministrit,

Jo mor zotni i nderuem jo! Mundesine ne ardhjen ne postin e Kryeministrit, Rames ja lehtesuan 1 milion votat e shqiptareve dhe jo pranimi i humbjes nga humbesi! 

 

smiley armiri do te kishte thone "hallall"

armiri do kish thone "aferim"

edvin rama

jo edi rama. 

lezetcem.

titull pak me spec,  por jam i sigurte qe vete artikulli eshte me objektiv dhe me i balancuar. 

vec t'kisha nerva me e lexu, do kisha pas dicka te thoja edhe per artikullin.

pa shum lidhje, por kur shkrun ky me vje me perdhune ne mend: sa qe gjalle te lozi gishti, kapedan sami repishti smiley

smiley

na qive koken, o ismet, i tha (qe rahmet paste!) sak. smiley
 

na ojte. smiley

 

Faleminderit professor, fjale te mencme e te sinqerta, setting the bar high, where it needs to be.

 

Ketij Samiut, i paskan mbet oret atje ku ka ik nga memedheu... dhe ende po germezon fjalet e Saliut...

thjeshte vetem per dy gjera.... se pari milioneret e PS nuk jane asnjeri nga ish kupola e kuqe qe te kene trasheguar parate e prinderve (ndonese ata vdiqen me gisht ne goje...) dhe ase dyti asnje nga parlamentaret tane sot, nuk kane imunitet, pasi u eshte hequr me ligj, e sa per te tjerat porllollo & porllollo.....

te lexumit e autoreve asgjethenes, ose qe dihen cfare do thone, ose me fyell me nje vrime etj etj... eshte si pune e rrenave. kur e lexo nji here, qe fati jot i keq. kur e lexo per s'dyti, eshte faji yt masanej.

ps. titullit s'ke c'i bo, se ai te vjen vete, do s'do ...

Ashtu eshte emigrant. Ka autore qe s'te ngjisin fare, sadoqe te mundohesh. Pikerisht per kete arsye, mqs nuk i lexoj per rrjedhoje as marr mundimin te shkruaj koment ne te tilla tema. S'ka kuptim.

nuk di pse e ndjeve te nevojshme me e afirmu ket, hunter. por flm per munimin, sdq.

A thot gja Rrepishti ? Ma thote nje mendje qe Reciton. Ai perserit slogan pas Slogani me keshilla Biblet ose Kurani per Moral .Nje gje qe i ka vdek Koha qe kur doli Paraja si e vetmja njesi Matse e Moralit ! Nga i gjithe ky Hartim , qe verteton se ai Jeton ne kete Kohe ne kete Bote duket percaktimi !  

"Sot, siguria personale, prona private e ligjshme, punësimi, arsimi, shërbimet shëndetsore nuk janë privilegje; ato janë të drejta themelore për nji jetë njerëzore me dinjitet. Duhet ndërtue nji shoqëni shqiptare bashkëjetese harmonike dhe vlerash e parimesh te gjithëpranueme" !

Pavaresisht se eshte nje konstatim me vlera ne gojen e cdo membri te Blogut e cdo Niveli biles do thoja dhe e batutaxhijve dylekesh e lefKopeve " te djakthte " qe ky i ka perjashtuar , them se nuk eshte keq per nje Ekzekutiv . Do ti shtoja Rrepishtit te nderuar se Shqiperia NUK ka nevoje jo per Llafazane e te Trashe si Berisha e Topalli , Ulerites e Nxites sartificiale te Percarjeve ne Popull me krijim shtresash kundra njera tjeteres .

Sot Shqiperia e Shqipetaret nuk kane nevoje per Moraliste .kane nevoje per nje Klase Politike qe te Respektoje vete Ligjin dhe ta zbatoje ate pa lekundur e reptesisht ndaj Kujtedo !

aman mos na cmeni me kto kartolina

le te filloje punen qeveria

e mandej folim

o red bull nuk jane per ketu keto prurje vella, a ke naji muc nano? po gazeta tema? he tu bofsha

shume pergjigje per keto prurje jane badihava, ne mungese te mantelit te katunarllikut

 Kjo puna  e letrave te hapura te ben me te vertete te vjellesh mbasi i lexon. Para ca ditesh nje Kripa, kreu i shoqates se ish te perndjekurve politike demokrate antikomuniste kishte shkruar nje leter per Ramen.Mire karagjozet e vendit qe nuk kane te sosur por edhe keta karagjizet "jashte shtetit"! Tani pritet nje serial letrash te hapura nga shoqata e rritesve te derrave, organizata e veteraneve antifashiste jodemokrate dhe joantikomuniste, sindikata e tjerrjes se leshiit dhe peprunimit te pambukut, bashkimi taksisteve te licencuar demokrate dhe te pavarur, shoqata e ish kulakeve te shpronesuar dhe me tapi tokash te pakthyera, qendra e grave beqare por jote virgjera etj. etj.

 

Shkrim i mire. Ka te drejte kur thote qe E. Rama eshte nje thyerje me Partine e Punes, mgjs vendos xhaketa te vjetra si Gramoz Ruci, por ne njefare menyre elektorati duhet kenaqur. 

Nderroi qeveria .E vjetra sipas deshmise se nje MJEKU( nuk dihet kush por nenkuptohet si KARdiolog ) dhe botuar nga Merua , eshte shtruar per Operacion anal  ne Tirane per te nxjerre nje shishe 0,5 litra nga nje i Bastionit Demokrat ose njerit prej DY djepeve te Demokracise ,  Kavajes smiley

Ja thoni dashamirsve te z.Rrepishti ta shtoje kete ne Letren e Hapur alias Dacibao !

Me kete rast paralajmerojme dhe z.Rrepishti se eshte ne studim per ti hapur DOSJE si kriptokomunist per arsyen se Mohon te Djathten smiley ...

Spiunet e regjur te cdo kohe , me ne krye ish Kryequrrashin e PPU , qe e ka gjet folene me se fundi per cfare vlen .

Mu do me pelqente artikulli sikur te thoshte: O Ed Rama ti qe e fillove fushaten me rrezimin e bustit ke per nr 2 ish ministrin e mbrendshem. Ti qe doshe me e nxjerre jashte ligjit PS, sot ke ne qeveri nipin a djalin e Sules. Ke shumicen ne parlament, a do i hapesh dosjet?

Kshu pordhash me keshilla aterore, jane pese me hic per me keq nga njoni qe se njef aktualiteitn shqiptar. Une skom pa nonji phd amerikon qe ti dergoje letra te hapura Obames me i thone sesi duhet run USA, apo nonji gjermon qe ti thote Merkelit sesi duhet te beje kujdes nga FDP etj. 

Poshte kamunizmi!

na zjen nder deje si vale heroizmi,

deviza jone: Rrofte komunizmi!

Tani qe prape ne kos ra daci

oh sa bukur do luaje avazi.

Komunizmi ia beri fora

se leme me zogun t'na ike nga dora.

Kapitalizmi varrin ka gati

se prape nuse na beri fati

p.s. Ato vargjet, jane te cituara apo prodhim origjinal per nder te Rilindjes se RPSSH-se?

te cituara, evlat, te cituara,

a nuk e njeh valle melodine?

apo lufterat dhe zulmat e ameshuara

ta vune vatren e muzikes nen surdine,

ti lleret lan ne vesen e fushave te blerta

me kanale vadites e vullnetare te djerses se ndershme

te rruzujve te margaritareve ne qeshjet e sinqerta,

te shokeve besa-bese, me miqesi proletare te reja e te hershme...

po verzhezhe i tille qenkam une

pa prrofka anarkisti, mburrje e buje,

me trasten e baltes fshehur mbi zemer e ndene gune

me fjalen e cilter sjelle ne trasten e bukes per peshkun pa uje smiley

smiley

Te gjitha keshillat dhe letrat e hapura qe i adresohen Rames,te isha ne vend te tij ,do i merrja per mburrje dhe si nje leve te forte te Arkimedit, qofte edhe nga kendveshtrimi egoist, per te bere diçka pozitive per problemet e shumta qe ka atje,le te shofim...

Dhe e ardhmja do te jete: "Edi Rama duke dhene alibira per deshtimin e pritshem, kurse idrizet, megjithese tellalle pa pagese, duke u shternguar shume, per te "mbuluar diellin me shoshe", duke na rikujtuar "gogolin". 

nuk ka logjike qe te ndodhe ndryshe per fat te keq.e askush nuk do kete te mire...

Mbase materialisht nuk do jemi me mire Zana, po ideali komunist do jetoje. Ne vetem kaq duam.

se si po edukoheshin ma te vegjlit e Shqiperise,sot keta jane aleatet tuaj....i madh ...kush ka vesh me ndigju...po edukoheshin me vlerat e moralit komunist ...hajduti votohet,duartrokitet,behet "roje"e administrues i gjese se te gjitheve....

Pse jo rrjedhshem shtojzovalle ? C'jane keto spazma ? Kush asht njaj qe te ka kriju sekelldi ? A dacibaoja e prof Rrepishtit ? Po si thame na kur na erdh Partia me sihariq 

Shoke duhet me u prish me Kinezet 

te tane njizanit thame :

Na kena pas hjekun keq me i dasht ,  pa per mos me i dasht qy sot mer ta marrsha " smiley

Dhe nuk lulezun keq bizneset prej Shkypnijet ne Kanadie e gjetke  , plote presidenta te firmave Dy M !

Je bere per te qare hallin, i paafte per nje debat ne ligjerate te drejte, me argumenta dhe kunderargumenta, percartesh ne fjali trillimesh, fantazishe dhe anatenimesh, qe as formalisht nuk terheqin vemendjen, per te merituar ndonje pergjigje. Njerezit si ti vuajne nga nje patologji e rende, ajo e ka emrin: LIGESI dhe eshte e pasherueshme.

Mire tu keqen ! Ja dhe nje per ty President i dy M !

Nje i paditur shau nje njeri 

ky duroi dhe tha : O fat Flori 

me i lig jam une se thua ti 

Se turpin brenda ti fare s'ma di smiley

I pa ditur , eshte sinonim ose kuptimi ne Shqip i Injorantit ! Po po te te thuash nje kategorie si TY Injorant merziteni smiley

Me biznesin e Firmes si po te shkon mbas denoncimit te Komunizmit .Eshte kriju edhe nje Grup diku dhe do anetare .Baju nji Lutje , dro te pranojne si antikomunist me dosje smiley Pranon nga rradhet e gjithe te semurve psikike ! Po desha me thane seriozisht  cfare debati di ti dhe e percfare ja vlen te debatosh me TY personalisht  pervecse 

"komunist .....antikomunist  

Duhet te kesh ne rastin me te mire, shume kurajo, qe te therresesh nje te panjohur: "injorant". Une te quajta "te lig", sepse ti i tille je, cdo fjali e shkruar prej teje, cdo fjale e mendim, e pasqyron shpirtin tend ose me sakte mungesen e tij. Nese, kjo jotja, eshte nje sfide per debat, zgjidh temen e tij dhe do bindesh qe mundesite e mia, shkojne shume pertej asaj qe beson e shkruan ose deshiron ti per mua.

Ke ca kohe qe ke ardhe dhe pervecse "kamunist" ,  nuk ti kam lexua ato "te pertejemt " Cfare nuk ban vaki ? Une jam i parimit Napoloenian :" Ne vezmen e Ushtarit fle shkopi i Marshallit " smiley Po presim president se cfare di ! Ka plot prurje per tu cfaqur pa e majte "mrena "!

Jo se jam une ndonje gje , qe e vlej te perballem ne menyre te paberllushme me dike smiley por per te ta kujtu  qe ne BLOG sidomos PPU , nuk te kam pengu une qe te cfaqesh me tere Madheshtine fundja dhe Modestine pa "komunist " "enveri vrau q. stafen se i qiu Nexhin " "kamunistet shiten Kosoven " "mijra kampe me tela me gjemba " etj etj e me rradhe .Per keto them qe je kandidat i padiskutushem tek nje Organizate e Kryequrrasheve . Ndryshe .... hec o burre ...Kush jam une qe te konkuroj me JU smiley

Vecse po te paralajmeroj qe jam nje PENGESE e ndaj Megallomanise dhe Dominusve , Hipokriteve dhe Maniakeve Depresive , ..deri sa u shperthen MUTI nga syte dhe kane te vetmen rrugadalje ..Sharjet nga Libri i Shtepise ! Uroj te mos jesh i tille , por si thote Populli "Se te thashe nuk te rashe "

Ke ca kohe qe ke ardhe dhe pervecse "kamunist" , nuk ti kam lexua ato "te pertejemt " Cfare nuk ban vaki ? Une jam i parimit Napoloenian :" Ne vezmen e Ushtarit fle shkopi i Marshallit " [smiley] Po presim president se cfare di ! Ka plot prurje per tu cfaqur pa e majte "mrena "!

Jo se jam une ndonje gje , qe e vlej te perballem ne menyre te paberllushme me dike [smiley] por per te ta kujtu qe ne BLOG sidomos PPU , nuk te kam pengu une qe te cfaqesh me tere Madheshtine fundja dhe Modestine pa "komunist " "enveri vrau q. stafen se i qiu Nexhin " "kamunistet shiten Kosoven " "mijra kampe me tela me gjemba " etj etj e me rradhe .Per keto them qe je kandidat i padiskutushem tek nje Organizate e Kryequrrasheve . Ndryshe .... hec o burre ...Kush jam une qe te konkuroj me JU [smiley]

Vecse po te paralajmeroj qe jam nje PENGESE e ndaj Megallomanise dhe Dominusve , Hipokriteve dhe Maniakeve Depresive , ..deri sa u shperthen MUTI nga syte dhe kane te vetmen rrugadalje ..Sharjet nga Libri i Shtepise ! Uroj te mos jesh i tille , por si thote Populli "Se te thashe nuk te rashe "

Ceshte e verteta, une besoj ne parimin:

"Never argue with an idiot. They will only bring you down to their level and beat you with experience."

dhe kjo duke pasur parasysh, gjuhen dhe stilin tend vulgar, eshte nje kembane alarmi, por une megjithate une nuk do hezitoj, te te kunderpergjigjem, po shkrove dicka te hajrit.

Vecse po te paralajmeroj qe jam nje PENGESE e ndaj Megallomanise dhe Dominusve , Hipokriteve dhe Maniakeve Depresive , ..deri sa u shperthen MUTI nga syte dhe kane te vetmen rrugadalje ..Sharjet nga Libri i Shtepise !

Pasi i provon, gjithe menyrat e ndyra(qe mesa duket te japin dhe kenaqesi), druhesh se mos ndoshta ndonje i "kalibrit tend", te kthen reston. Qe te mos ta marresh ate, mundohu te vetepermbesh nga perdorimi i leksikut te papershtatshem.

Dy mundesi ke per te kuptuar kur llafos me mua 

U mbars Mali ....dhe Polli nje mi !

Ndersa ti je i te dytes 

" Pula kakarit sikur do beje nje Asteroid dhe ne fakt mezi ben nje koker veze " smiley

Dhe mos me ben te vdes gazit me"  ja dhiva mer jahu " smiley kur permend "kalibrat " O ooooooo O brinja smiley Cfare fatkeqesie kane ca rober jashte Derstilave . Meshire per ty President i Dy M dhe te lashe duke e ndiere SUPERIORITETIN tuaj  , duke pritur me padurim shperthimet e "kalibrit " smiley tend ne  pritje te pertej se pertejmeve !

Ke shume komplekse Idriz, por i adreson ato si tonat.

kushedi se sa do jesh nxi idriz kur u prish politika me kinene.Gjithe ato kujtime,....smileyNjaty ma do mendja ka marre krishìjen e pare dashuria e panjolle,e pamedyshje per partine...

eh... jo. aty cdo kris u saldu. s'kishte me krisa interesante. kishte nji vije, nje besim, nje udheheqes.

nuk ka per t'u kuptu kurre kjo linje teutonike e shpirtit tone agorafobik. sic nuk do kuptohet saga e komunizmit, ajo molle e lulezume qe erdh ne tjeter stine. vertet jo prodhues, vertet lule te deshtume, por trualli u vesh petale si me qen shtrat zhuliette... eh... do vdesim jo vetem te pa kuptum, per edhe te pa keqkuptum. <-- shum e thell kjo e fundit smiley

Kqyr ...Nuk po thojna se qe nji gabim , po qe nji Hijeshi , Freski Mentale , Shkodrejsh qe dine me i Vleresu situatat mbare,  prej zallit te  Kirit e deri ne Rozafe smiley

Nuk po thojna per Klas ...si banojn ne Pedonale si princesha e ja marsha te ligat si krajlLeshe smiley

spiro, po munde ma konfirmo pak se ti je si zoni i popllit, vec te ty kam besim. A eshte e vertete qe Rama kish thon ne mbledhje me dyr te myllme qe "militantet tane qe kontribuan ne fitoren tone do t'i punsojme po jo domosdoshmerisht duke heq nga puna ata qe jane te punsum"?
Se kjo eshte deklarate e forte; eshte sinjal pozitiv qe mund ta interpretosh te pakten ne 3 menyra po qe lind dhe pytjen tjeter: a do shfaqin durim e "maturi" pjesa tjeter e militanteve derisa te ngrihet ekonomia ne ate shkalle qe t'i punsoje te gjithe? apo do perzgjidhet si menyre efikase, rruga e LSI, qe pak a shume thote se punen e dikujt mund ta kryjne fare mire 3 veta?

Bredho une them ti rush kto pytjet per intervisten e madhe me Pjerin.

ca interviste mer?

e ka fjalen per intervisten e shekullit qe me nfund Pjeri premtoi me e realizu shume shpejt po Pjeri nuk ka lidhje me politiken e vogel qe luhet aty ne shqipri. Roni ala nuk e ka njoft filozofine e Pjerit mgjse i citon paragrafet

Kur thu intervista e shekullit ke parasysh gazeten shekulli apo 100 vjecarin 2000-2100? Jo per gjo po me duket i cik premature me e dhone qe me 2013.

Deion, ti po thu qe ke dyshim apo ca?

"Sot shpalla grevën e heshtjes 24 orëshe, si protestë ndaj censures se Piktorit."

Dhe kujt po i rruhet?!

Atyre, qe e kuptojne qe u dhane shenjat e para te autoritarizmit : MOSTRANSPARENCA. Natyrisht nuk pritet, qe ti rruhet dikujt si ty, qe i eshte 'rruajtur ndergjegja'.

Lerini  moralet ne shtepite tuaja, punoni profesionalisht dhe ndershmerisht.

e veshtire he ??

se besoj, po kujt po i drejtohesh? 

...qe kur tu ndyshu flamuri je bere shume negativ ne mendime bame....cudi se ishe cun i mire ...gjynaf ... smiley

se si ndihet robi kshu... mavi... smiley pytja ish e sinqerte, gjthsesi...

atyre qe vjedhin dhe futen anonimsa ktu smiley

Cfare denimi shembullor !!!! Meraviliosso , Miracolo , Incredibbile do thojte Zana smiley ...Mospergjigje ...Shembull Klasik per te denuar te Marret .Ka vlera Historike Shekullore ! .Shembull Urtesie per cdo popull qe rastesia dhe aksidenti e kalon nen drejtimin e te Marreve si Popullin Tone ,  keto rreth 25 vjet ! Hallall  klases se re Politike ne Pushtet !

po Jari, ca ka nga dora? Apo ishte tu i fut duret Berisha?

kush eshte klase e re politike ne pushtet,Gramoz Ruçi???

Pse nuk eshte klase e re politike G.Ruci ? A ke ndonji mendim zane ? Dmth edhe saliu ishte klase e re Politike , por Ra nga Pushteti sepse e mundi nje Klase e Re politike .Me sakt e Shporri ne Harrese .Une  keshtu e kam  kuptu smiley A kam ba faj ?  

Jo Berisha ishte mjek ne keohen e Ppsh,nuk ishte politik .Ruçi ishte minister i regjimit komunist,ka tortuar me doren e etij njerez.I Rendojne ne ndergjegje te vrare ,internuar.Heronjte e prillot ne Shkoder.Tesh Sami repishti eshte nje zotni 24 karat,nje familje qytetare intelektuale shkodrane qe nuk ka si bahet ma shum.Nje prej atyne familjeve qe ishte ngerci i Enverit.Te ditun iqytetare me laurea te verteta ne Firence e me andej.Nuk i bjen fjale ne toke.Zotnilleku ,koherenca e dituria e ketij njeriu eshte krejt e pvend me u krahasu me pdh e kusilaresve festues sot.te mjeret.Kusiat nuk ua hek kush doret.Natyrisht pune e ndershme,çdpnjeni meriton gjithe çka.Sami Repishti Prof ...festuesit e sotem ....E kuptoj ....tesh ne amerike çeçua pat biçak...nuk hardallle dot une jam komunist ,lan kusia....te ish ajo kohe ne shqiperi nje oprativ a gazetar ne ZP,do ishte gjithkush...aman festoni e mos shani...smileygezoheni....

Ta marrsha mos sherbe si therrime per mij smiley se nuk dine me zgjedh as ma te shendetshmet ! 

Po ti nalu moj burrneshe njiherit .Une kam lexue prej tejet dhe prej teje u nisa me thane qe dhe spiune me dosje si "Disenjatorja"  , kene te drejte me e qujt Klase e re Politike .Apo ti don vetem ne fushen e mjeksise "Penicilina " : Po nalu moj burrneshe e meno ..Perse shefi i tyre mos  me u qujt Klase e Re politike ? Njaj qe dro ka dhe ndonji rresht "jam me jue " prej laureateve prof smiley

Si tha Ymer Dishnica RP atij Gungacit  "Gungen tende dhe Mukjen time vetem Varri i rregullon " ...

Po ti nalu moj burrneshe e mos i turbullo njato ujra te fresket nder Mriza e ate Hijeshi e Fllad komunist qe fryu prej Shkodret e veshi tane Shkypnine smiley 

Ju komunistet bini dekun per njerez te rinj ,politike e re,rruge te pashkelura.Ka njerez te mire e te liq e politikane te mire e te liq.Te mire jane ata qe jane vizionare ne jetet e popujve te tyre ,i bejne me te mire me te zhvilluar.I fusin ne Nato e i bejne njrez evropiane e mandej ka politikane shume ,shume te keqinj qe e mbyllin popullin e tyre ne nje burg te madh me tela me gjemba...qe sìe kane per gje te jene meskine e mizerabel e te shpifin per te(sahati i Bushit)

jane vizionare ne jetet e popujve te tyre ,i bejne me te mire me te zhvilluar.I fusin ne Nato e i bejne njrez evropiane

.......

Ata ashtu e kan pas Zane . Nji qi tu ke te drejte per Komunistet . Kot se nxorren ate thanien Pleqt e Tropojes "Na e kem deken si me le " dhe vu komunistet binin dekun n'toke me mija ....dhe masnej e ban dhe kange " Heu bre Shqiptarin , se ka le Lokja prej barkut / heu bre shqiptarin e ka le Huta prej Carkut "

Po ama ora nuk ishte ne dorene Bushit . Qeshi Bushi dhe dha komunikate nga Shtepia e Bardhe  . Me na turpnue na Zane, po nga komunistet cfare nuk pret . Dhe nderojshin me dy Gishta lart si Demokrate tuj vikate Sali Birisha !

Ra nga Pushteti sepse e mundi nje Klase e Re politike .Me sakt e Shporri ne Harrese .

 

E vetmja gje qe mund te mbetet ne harrese, eshte kjo deshira e jotja.

Edi Rama, kur do e arrestosh Sali Berishen?

Kerrset lodra e tupani

Oh ne sot na shptoj vatani

"Venni, vidi, vinci"

Ilir Meta

I was here

Ilir

Te gjitha rruget te cojne tek ne

PKSH

Zoti ma dha (pushtetin), mjere ai qe tenton t'ma mari

Edvin Kristaq Rama

 

Me kujtohet nji pankarte e madhe e tifozave te dinamos per Abazin:

Zoti te fal, por Abazi JO!

e shkrume ne dy gjuhe, si me qen poezi e mire e Dantes. Ma Abazi: NO!

Lidhe pak me adashin e vet sot. Se harrova, e qunin Ed Abazin.

 

 

smiley 

Mas 2000 vjetesh, kur tja zbulojne bustin ne Kukes ketij lideri, atleti, shtangisti shqiptar me emirn ILIR, arkeologet perseri do ta titullojne atlet grek, ose romak...

Pse ne Kukes? 

Ne Shkoder mer Bame!

Ne Shkoder kane i muj qe jane tu ja gdhend emrin te faqja e jashtme e murit te kalase... Harroje se i harrohet emri atje... pyt Hoppen po sme besove...

njifet ne antropometri qe skeleti skraparlli eshte me i ngjashem se cdo tjeter me fizionomine ilire dhe me kulturen e Komanit.

atje do bohet lufta finale emo... atje feniksi blu do i baj rezistencen finale kulshedres se kuqe... Shkodra e hongri si ai qyteti n'buz te lumit, ke lord of the rings... 

Jo ,eshte me kulturen serbe.Fjala corovode do te thote uji i zi,mandej edhe emra te tjere me etimologji sllave blezencka....

Kjo tregon se skrapallinjte nuk jane njerez te mbyllur provinciale. Jane njerez qe kane patur kontakte te shpeshta me Ballkanin, Evropen e me gjere.

Dhe, z. Ilir Meta, që nuk len gjak pa marrë,...

sami repishti, phd etj etj, 

kap i cike menyre t'menumi e t'shprehmi. 

mas 50 vjetesh n'amerike ky zotnia i nerume.

krahaso cik me fan nolin dhe me faik bej konitzen, dhe ca kane lone keta dy t'funit t'shkrume nga amerika per ne qorrat. 

 

Po mor zotni ,Noli e Konica iken si krajla nga Shqiperia,Noli mori edhe pare me i ra fagotit...E Repishti beri gjithato vite burg...nje si ai me laurea umanistike qe do ishte nje luks per kedo....Zotni e patriot...

I am not afraid of an army of lions led by a sheep; I am afraid of an army of sheep led by a lion...and Mr. Paloka is no lion!
 

Gramoz Ruci

(Ne nje prononsim privat me nje dipllomat te huaj me rastin e zgjedhjes se Palokes si kryetare grupi i PD) 

nuk e kuptoj ca ka per te qesh. Ti nuk e ke idene se sa kom vujt me mor vesh ket prononcim. 1 ore ne telefon, needless to say long-distance me dipllomatin ne fjale tu ju lut amon mer ma thuj ca te tha Ruci se nuk ja them njeriut. Jo e jo ai, me mirkupto Ron ishte bisede ne konfidence. 1 ore po te them ne tel, kur ma tha nuk durova i thash this is too good, I have to share it with my communist comarades! 

teper vone. ne qarqet diplomatike ka mbire koncepti i ri "the no-lion opposition". Perfaqesuesi kurd qe mberriti me vonese i pa tek qeshnin koleget dhe pyeti: per se behet fjale? Asnje s'donte te fliste, derisa me ne fund u degjua danezi te thote: "let's say we're having a very "unbritish" oppostion here"... duke i dhene fytyres nje shprehje djallezie, aq sa mund ta beje kete nje danez... cka i beri megjithate perfaqesuesit britanik dhe luksemburgas te kukuriseshin... gjithe duke e fshehur kete pas nje rrekjeje te zgjatur per te kapur nje "after eight" cookie ng tryeza ngjitur...

"let's say we're having a very "unbritish" oppostion here".

smiley

smiley

O Ron, seriozisht, pse mendoni qe nje opozite e dobet eshte me leverdi. Gjithmone nese mendoni vertete per te miren e vendit smiley..........

Kuvendi, Dokle: Legjislatura e parë që nis pa bojkot, duhet mirëkuptimin pozitë-opozitë?

Ne 2005 kishte bojkot? JO

Ne 2009 kishte bojkot? PO 2 vjet Rama kerkoj kutite...

Miresevejn ne Opozite zoti Xhaelga!

Thone qe opozita sherben si graso per poezine. I nxjerr nga furra poezite si simitet e pazarit te ri: Te mira, te ngrofta, gjith shije dhe kur i ca me dysh leshojne avull.

Dy shprehje me pelqyen shume nga Samiu smiley 

 ".... Ka “profesionistë” Shqipëria. Kërkojini dhe do t’i gjeni. Mbrenda dhe jashtë shtetit!..."

dhe  

" .... Kjo don të thotë angazhim në jetën publike, paraqitje idesh të reja, ndërtim strukturash civile dhe zhvillim programesh që vetë qytetarët përpunojnë. Fusha e punës duhet të mbetet e hapun për të gjithë. Shqipëria ashte atdheu i të gjithëve! Qeveritë shkojnë e vijnë; ndërtoni administratën e qëndrueshme!

Sot, të flasësh për nji “popull të djathtë” dhe nji “popull të majtë” ashte nji përpjekje koshiente me forcue ndamjet që ekzistojnë dhe duhen braktisë. Ka vetëm nji popull: populli shqiptar me ideologji konkurruese! Unë ushqej shpresën – tue imitue Rev.M.L.King, Jr.- se nji ditë shqiptarët nuk do të gjykohen nga ngjyra e tyne politike, por nga profesionalizmi dhe fortësia e karakterit tyne..." 

 

 

Mbrenda dhe jashtë shtetit

smiley 

Si tha Reza Aslani ke CNN-i: "Nganjehere me vjen turp me tregu asetet e mija akademike, por kur duhet, duhet!!!!!" 

Dy shprehje me pelqyen shume nga Samiu [smiley]  

 ".... Ka “profesionistë” Shqipëria. Kërkojini dhe do t’i gjeni. Mbrenda dhe jashtë shtetit!..."

 

 

ehhhhhhhh. po kujt ja tha thuaj... ja  p.sh, ti e pe vet Kavirin dje Pjero.. solli nje shkrim per nje  vizionar krejt te panjohur, nderkoh qe vizionari eshte mes nesh..

Pjero leji pordhet, Rama ta kerkoi CV-ne dhe nuk ja cove!

Rri tashti ne Belgjike!

Dhe kot e ke qe fut Sami Repishtin te shkruaj artikuj per ti ndrru menjen Rames! 

 

Ca thu mer Ron! Kush eshte ai burre qe i kerkoka CV Pjerit, sikur me qene Pjeri punetor asfaltimi. Edhe nese ia ka kerku personalisht, une te isha si Pjeri do i thoja:

"CV-ne hajde ta marresh ne bige!"

PF, nuk gjykohet tjetri nga lloji i punes, por nga ajo qe ai thote, ben, jep, me nje fjale nga bagazhi intelektual dhe mendor. Gjate jetes se tij, njeriu ndryshon shum pune, sot puntor asfalti, neser shef i atij sektori, apo shkrimtar, apo avokat. Gjithshka varet nga studimi, aftesia, intelekti, bagazhi qe ke grumbulluar, argumentat qe jep, etj, etj.   

e gjithe kjo ngaqe PF eshte fan i Sander Prosit!

ps. Majna. Braca.
 

Fortunal.

e moj zoge, sa ton recipeta najloni shkarkove sot... ha ha ha...
 

plus qe, epersia intelektuale nuk eshte per poste e rehatira, por per detyra te medha, te renda, te veshtira.

Roni, se ku jeton Samiu smiley une nuk e di, se ai jeton ne USA ku je dhe ti. Dhe fatkeqesisht, s'kam ndonje korrospondence me te. 

Roni e sheh cdo gje si lidhje interesash Pjer. Eshte "amerikanosur" fare, se andej nuk di njeri te mendoje me larg se menderja e vet. Nuk e kupton dot qe njerezit me integritet mbrojne idete e njeri-tjetrit per hir te integritetit.  

"amerikanosur" fare, se andej nuk di njeri te mendoje me larg se menderja e vet.

 

Gjithsesi kjo eshte me mire,se menyra shqiptare, ku te ve ne rresht partia.......

Ah cja bere mire o Maksi

Roni; "....Rri tashti ne Belgjike! ... "  

Po ketu moo do rrij ku te rrij, pse eshte bere me mire Albania se Belgjika. Dikur edhe mendoja te ikja nga Belgjika, ngaqe nuk i kisha punet mire me ata qe drejtojne punet e ketij vendi, mirpo pasi e kuptuan se, une jam ky qe jam, e ndryshuan politiken ndaj meje, me rriten rrogen, me japin bonuse, leje/vakanci sa here te dua une, (tani do iki prap ne Shqiperi) , e ç'dua me teper, nuk jam njeri me pretendime, as u kerkoj gje, vet mi kan shtuar e dhene, thjesht nga integriteti im dhe jo ndonje pazar. 

Shqiperine, thjesht dua ta shoh me mire dhe me te forte se fqinjet qe na duan "fort" . 

Zoti Sami. Komunizmi ka 23 vjet qe ka vdek ne Shqiperi. Objektivisht. Subjektivisht jeton akoma ne mendjet e mykura te "antikomunisteve" demode si puna jote. Mos u hallakat mo! Nxito hapin! Arrij popullin!

Ti do te mohosh qe sot Rilindi RPSSH? 

E di cili eshte vendimi i pare i qeverise se re? Shpallja "person i padeshiruar" i ambasadorit amerikan, si i dyshuar per veprimtari agjenturore.

 

Verte! Une thashe se ket ollredi do e kishte bo Berisha.

Mbërrin në Presidencë propozimi i ASHE për emërimin e Edi Ramës si Kryeministër; Koalicioni i majtë, i përbërë nga PS, LSI dhe PBDNJ i dorëzuan kërkesën Presidentit te Republikes.

smiley

A nuk ishte e njejta media dhe vete ai qe e shpallte veten "Kryeministri i zgjedhur":

 

http://i41.tinypic.com/2pt1p4w.jpg

Amnezia e Fanatikeve.....!!

Nje gje me ben pershtypje ne gjithe kete leter te hapur. Samiu analizon periudhen qe prej komunizmit dhe deri ne ditet e sotme dhe cuditerisht anashkalon(qellimisht) nje nga emrat "kryesore" te cilit i bie pjesa kryesore mekateve dhe pergjegjesive: Sali Berishen. Shoh nje tendence fanatizmi te djathte tek ky njeri i cili me nje padurim militantesk kerkon te shfryje dufin e humbjes se "atij portretit" qe ka ne kornize mbi krye. Ketij njeriu nuk mund ti kushtoj kurrfare respekti sepse gjithe guret e kandarit i ka vendosur djathtas dhe ka krijuar nje "realitet utopik" te te majtes regresiste,hajdute dhe te djathtes progresiste. Ky zoteri kujton vrasjet mizore te sistemit nderkohe qe harron te permende se ne rruget e Tiranes e vitit 2011 u vrane qytetare te pafajshem! Si nuk ju i vjen turp keti burri plak qe nuk permendi "ata te persekutuar" qe para pak kohesh veteflijoheshin perpara zyres se "atij" qe harron tja permende emrin qellimisht. "

 

 

 

Si nuk ju i vjen turp keti burri plak qe nuk permendi "ata te persekutuar" qe para pak kohesh veteflijoheshin perpara zyres se "atij" qe harron tja permende emrin qellimisht. "

Sepse ata te persekutuar, ishin te manipuluar. Me komande e nisen greven dhe po ashtu e mbyllen, megjithese, asnje nga kerkesat e tyre nuk u permbush, duke treguar qartazi per qellimin thellesisht politik te greves.

Nuk dua te hyj ne debat ketu per te persekutuarit dhe as pe shke...imin qe i bene te djathtet keto 8 vitet e fundit dhe i katandisen te vetflijoheshin neper rruge....As per ato dosjet  qe nuk u hapen asnjehere. Demagogji dhe vetem demagogji, kjo ishte politika e te djathteve  kundrejt kesaj shtrese per te cilen ishin "veteproklamuar si avokatet e sistemit". Ky zoteria ti peshonte ca me mire faktet ne kandar dh te mos tja hidhte mushkes drute vetem nga njeri krah....se keshtu i pengjan ca e fleterrufeve 55ce te "Fahriut"

Nuk gjykohet ashper nje Plak . Aq me teper nje qe nuk ka gjykim ! Rrepishti eshte i brezit te Librave . Ate qe kendon ne faqe librash e quan dhe Realitet .Akoma nuk e ka kaluar fazen shkollareske ku dallohesh per Hartime . As Derstilist nuk i thua dot . Po ate te kapaciteteve "jashte vendit " nuk ja moho dot smiley

Yeah ..........rrushi ishte i pabere.

. Ky zoteri kujton vrasjet mizore te sistemit nderkohe qe harron te permende se ne rruget e Tiranes e vitit 2011 u vrane qytetare te pafajshem! Si nuk ju i vjen turp keti burri plak qe nuk permendi "ata te persekutuar" qe para pak kohesh veteflijoheshin perpara zyres se "atij" qe harron tja permende emrin qellimisht. "

kujdesi për imazhin e “Qeverisë së re” mbrenda dhe jashtë vendit (masakra e 2 prillit 1991, viti i mbrapshtë 1997, Gërdeci, vrasjet e 21 janarit, vetëflijimi i ish-të persekutuemeve…), S.R

te pakten para se me na kallzu pershtypjet tuaja mbi shkrimin, lexoje,se masanej bahesh qesharak. 

Ore di te me thote njeri se a ka shprehur ndonjehere mendimin e tij ne publik ky Samiu per Gerdecin, 21 Janarin privatizimet e koncesionet e qeverise Birisha etj etj, apo tani doli nga koma pas 22 vjetesh? Shkrimin nuk ja lexova se mu duk i veshtire per tu lexuar, por vetem nga titulli ku kryeministrin e ri e cilesonte me "Edvin" dhe jo "Edi" sic ka emrin legjitim, me ben te dyshoj se eshte plak i rjedhur demokrat, dmth salist i pjerdhur.

lejini kto bqmlliqe! po i kerkon shprehje mendimi per Gerdecin...e po masanej se nuk eshte shpreh per Gerdecin, ca?
Se dhe ju u cate n'katersh t'u shpreh menimin per lir 7 perqinshin po tani jeni tu e honger "menimin" pa teklif

Mbase po pret te shprehet #rilindja me perpara.

jo pra se kto nuk marrin urdhra si delet e PDse - kto vec urdhrojne

E di si eshte puna, ketu te peshku eshte situate jashte realitetit. Ne Albanie, robt as qe merren me keto muhabete. Ndrohet qeveria, se per ate pune jane per tu ndru; miqt i kane nga te dy palet, po qe se duhet per te rujt nei gjo, bile ne shumicen e rasteve eshte i njejti mik. Edhe "politikanet" hane, pine e ... bashke. Ketu vazhdohet ... si ushtari japonez. Peshku bo mire te filloje nje fushate per organizim vizitash ne atdhe te peshqve qe jane tha fare, pa pike uji.   

Ketu vazhdohet ... si ushtari japonez. Peshku bo mire te filloje nje fushate per organizim vizitash ne atdhe te peshqve qe jane tha fare, pa pike uji.   

vetem per ket fjali meriton 5  smiley

Pra ti e konfirmon qe Samiu nuk eshte shprehur asnjehere publikisht per qeverisjen e meparshme se une ja futa me hamendje. Interesante ky shperthim i tij tani si me porosi. 

Bredharak, nuk eshte vetem Gerdeci,..Nuk ka permendur asnje nga shkaperdhimet e ketyre tete viteve te fundit qe i eshte bere shtetit Shqiptar nga te djathtet dhe Sali Berisha por menjeher hidhet dhe i kerkon pergjegjesit ketij tjetrit qe seshte ulur ende ne karrige..Amnezi e qellimshme?.....Keta qe po vijne mbartin pergjegjesite e tyre por.."Hajduti qe vodhi lopen nuk pati faj fare?" qe spo e permend fare ky amneziaku?

"Gerdeci" ishte nje "investim" amerikan. Qeveria shqiptare, nuk mund te dilte kunder, pastaj shperthimi i zbuloi petet lakrorit, por amerikanet u "kujdesen", qe ta shnderronin ne nje retorike politike brenda shqiptareve. Natyrisht opozita e dikurshme, e perdori ne favor te qellimeve te saj politike.

lol, alibi interesante kjo. PO shkelzeni mos ka gje edhe nenshtetesi amerikane? 

 Grup  Americanet i kane ne burg ata djelmoshat qe u moren me kete pune 

Sa te thella paskan qene keto pune ...nc nc nc .U desh Repishti te cfaqeshe edhe njehere per Situaten kryetar smiley Jo po ta marrin vesh te gjithe se Rrepishti di per cfare te shprehet . Nuk eshte i retorikave Politike smiley Parti me themele kryetar jo dosido .E ben Lopka dhe Ameriken dhe e Ckoqit te mejtuaren  e dilemat me faktore te Jashtem e te Brendshem , me Pozite e Opozite , me ...e nje nga te Grupit lart ! Sqaroje te ziun me vete , se nuk mbush smiley

mendo sa e madhe asht amerika ,ka vend per Repishtin edhe per ty Idriz...................................
 

Flori je Zane ..Ku ka pengese Ujore Det apo Oqean  te te mbaje ne tejpamjen "syfajkonje " apo si i hote njajo "syzhgabet " smiley

Po na per ket Luftuem , me u ba Amrika si Shkypnia ! Pse kot e permbysem kulshedren komuniste ? Po deshte me me pranu nji verejtje ...."jo gjeografikisht " sepse ma i madh si teritor asht ih Bashkimi Sovjetik smiley Ma do mendja e ke pas per Shpirt MADHESINE ose cilesine Nr nje te kryetarit tone !

Po pikerisht Idriz ...Repishti ishte nje lunderthyer i,viktime e komunizmit ,ti edhe ma daha' kush ta theu lundren ty Idriz smileyTi ishe i pari i vendit. komunist....e shkreta amerike...kujt me ja prishe e kujt me ja ndereqe...e meqe thu qe berisha ishte komunist nje vedn ta kishte ba edhe ty..nji ma shume smiley

po ec o burr, un po t'them qe dhe ju qe i keni permend, shkut dhe i permorret me pas kurse ti vazhdon me kte llogjike.
Masanej juve metamorfoza ju ka shoqeru gjithmone. Ca keni thon sot, e keni pergenjeshtru neser kshuqe ca roli lu ajo qe keni thon dje?
 

e ngateron me saliun se ai ca ka thone sot e ka pergenjeshtru neser, mashtrus i lindur .

Kemi pas nje ne ketu qe edhe me shume te zena i mbetej koka jashte , me c'rast e cilesonte veten "jam i pakapshem " .Pse ka hup ? Aq me teper per   nje dacibao antikomuniste ? Edhe shume shoke antikomuniste qe duhej te ishin ne mbeshtetje te Dacibaos kunder Edvin Kriminel Kristaq Rames ...po heshtin ! Nuk po vjen asnje me mastera ngarkuar .Derstila mbyllur megjithse e akuzuar nga Dosjet , si magaze kriptokomuniste smiley Ka lene nja dy sa per sy e faqe qe as ja kane haberin dacibaove !!!!! Do filloni Opoziten apo nuk po gjeni Komunistet smiley Pyetje e kisha !

R për R. Një shkon, një vjen...

Me falni, vetem mua m'u duk sikur ne artikull perdorimi i thonjezave ishte i tipit... "Joey"?

 smiley shkeputje kerthizore nga realiteti...

Ne te vertete, hamendesojne, pyesin dhe i varin te gjitha shpresat " tek e ardhmja", te gjithe ata qe kane nje te tashme..." te gjithen shterpe".Ky, zotni Samiu,me tere keto qe pergjithesisht, per shqiptaret e sterlodhur, jane krejt brockulla, nuk provon se i ka shlyer te gjitha detyrimet e veta, pasi nje shpirt i kalitur e di fort mire se nuk ka ndonje ndryshim midis dites dhe shekullit, ahere kur i kundron " nga lart" te gjitha ditet dhe ngjarjet, te cilat do tia benin te shperthente ne te qeshura, kur porosit me mendimin e " kohes pambarim"!
Profesor, nuk paske marre gjekafshe vesh se ne se Ju, qendroni i patundur perpara paqendrushmerise, si mundet te nxitesh me keshilla, me gjasme se do tronditeshe, prej rastesive te ndryshme, qe edhe mund te ndodhin pa sjelle asnje habi?Cilit te semure dobin ja sjell vetem e vetem... shtrydhja e plageve? Kete jeni duke bere Profesor!
Nxitohu o Profesor, te jetoshe, duke e konceptuar cdo dite te mbetur ...si nje te teren! I pergatitur vete, ne kete menyre, Ju do ndjenit cdo dite jeten te plote dhe vetem ashtu do te ndjeheshe shume i qete...
Je ne gare me nje" kripe", te pakripe ne cdo " Gjelle" !

Sondazhi: Sot qe filloi tranzicioni i qeverive, shqiptaret jane me te lumturit e rajonit. Pritet qe tja kalojme gjithe Evropit nga lumturia pas inagurimit formal. smiley

Tamam, por me te lumturit e botes do te jemi kur ta plasin saline brenda ne kaush.

imagjino sikur ta vejn prap bustin e tarrasit te sheshi! 

lere lere c'vete pastaj smiley

ky koment testament i vertete

Bijte e komunisteve nuk mund te bejne asgje me teper as me pak se sa mesim-modeli i prejardhjes komuniste.

Shumezim me zero interesit te popullit , ngritje muresh dhe perforcim te rrethit komunist.

sigurisht bojaxhinjte e pallateve do te kene pune he per he

Ama ide brilante ke dhene.E ke thare...

komenty yt eshte sintetik ,,i ke thene te gjitha ne te...

Mua m'u duk akrelik keshtu ne pamje, po syri te genjen. 

ate pra po thot.

golf vjollc. smiley

 

mos ma luj Elben...eshte si duhet me kene nje zonje e vertete

Jo, jo na fal se ju hyme ne territoret tuaja, dmth pune shtizash. smiley  Nuk e ve ne dyshim ate qe thua ti.

 

C'te shqeteson Elba ????   

Per ato qe ke thene mjaftonte nje link i "55""

Rrofte......................morali

edhe pse i kuptoj fjalet e kortezise qe thote i nderuemi profesor, per te bere dallimin ndermjet te djathteve dhe te majtes ish enveriste shqiptare, ky shkrim per mua ka probleme. Profesori nuk permend dicka thelbesore qe eshte treguesi me i mire se cfare eshte ky koalicion: aleanca e turpit dhe e mashtrimit Rama-Meta pasi Rama dhe PS e sulmoi Meten si njeriun me bllok, te kapur me ze e figure ne nje korrupsion 700 mije eurosh dhe organizoi 21 janarin qe pati perpjekje per te shkelur rendin kushtetues dhe pati edhe viktima ne njerez.

Kjo gje nuk mund te kalohet keshtu kaq lehte. Nuk mund te behemi budallenje pse keshtu na do Rama kur thote qe keto gjera ja kemi lene arkeologjise.

A u kap Meta duke bere korrupsion me ze e figure apo jo? Duam pergjigje, po ose jo. Rama mund edhe te thote qe Meta nuk u kap duke bere korrupsion dhe me 21 janar u talla me ju, por te pakten te na e thote, ndryshe ne kemi te drejte te themi qe krimi eshte instaluar ne shtet.

Handikapi tjeter i profesorit eshte ai handikap qe kane te gjithe ata qe jane larguar heret nga Shqiperia, qofte edhe para 20 vitesh dhe ende kane ate mendje qe kane pasur atehere. Kujtojne se politika, shoqeria por edhe bindjet e mendimet e njerezve jane si atehere. Rama ka futur 3 parti enveriste ne koalicion, ky kujton se Rama nuk eshte edhe aq i kuq pse paska thene dy fjale kunder komunizmit jo si bindje, por si rebelim a kaprico ndaj te atit.

Jo i nderuar profesor se kapitalizmin e Naton sot e pranojne edhe Nexhmije Hoxha e Ramiz Alia (kur ishte gjalle).

Sot festova edhe un me menyren time.

Pasi u sigurova qe nuk kishte shpirt njeriu reth e rotull, e mora në sy rezikun dhe e shtypa borin e makines një herë, fort, fort.

100.000 milje i ka mbush mendova, çdo ta gjejë se ia përdora një herë burinë?! Dhe verte asgje nuk ndodhi, gjithçka ne regull, vetem se u ndjeva më i çliruar se kur, si edhe një tufë e trembur zogjësh u ngrejt rëmbimthi nga ferat anas rugës. 

Zogjët e erës së re, mendova me zili transmitike në sy.

 

Po ju si festuat?

Fiqo, nuk mbodhe nei jeshilllik kete rradhe? 

Ma shpifi qe ne titull, refuzoj te lexoj me teper. Shpifarak!

......shkeputje kerthizore nga Realiteti .....smileysmileysmiley

 ................smiley ... Parulla e re ne Hyrje te Parlamentit per kete sezon  . Parlamentarizmi si brenda dhe jashte Kufijve Deklarohet i  Hapur 

Sa me shpejt kush ka Dacibao , letra Intelktualesh ne Grup dhe inteliDjente me vete .

Nxitoniu burra .......per ket sezon , se ma pas Fillo Puna dhe tringellimat e hekrave te S Tahirit dhe.......Mbaniu Burra smiley 

Na fal Lush, sma mori menja Lusho qe rri gjithe kohen te peshku ti. Ishte pa spond.

.

Fahriu  qenke  me te vertet   smiley 

Ndonje lajm tjeter me "kulshedren e kuce" ??

Jo sjom Fahriu, jom Agroni Lusho

 Fahri ee mos u merzit or bur    se nuk ja them njeriu 'zbulimin" smiley

ndonje Perralle me "kulsheder te kuce" ke ??

Obobo sa rond qeke ti daku

Deklaratë e Ambasadës së SHBA:

"Ambasada e SHBA mirëpret ministrat e sapo-përzgjedhur të kabinetit të Aleancës për Shqipërinë Europiane dhe vëren me vlerësim emërimin e një numri më të madh ministresh dhe caktimin e tyre të propozuar në dikastere kyçe. Përfshirja e ministreve pasqyron një hap pozitiv drejt barazisë më të madhe gjinore brenda udhëheqjes politike të Shqipërisë.  
Ambasada e SHBA pret me kënaqësi të punojë me Këshillin e Ministrave të ardhshëm, shumë prej të cilëve kanë pasur përvoja profesionale dhe arsimore në Shtetet e Bashkuara, në zbatimin e axhendës së tyre të reformave për të arritur synimet e Shqipërisë për integrim më të madh euro-atlantik. Gjithashtu presim me kënaqësi vazhdimin e bashkëpunimit të ngushtë me të gjitha partitë e përfaqësuara në Kuvendin e Shqipërisë."

Perunjesisht falemners!!!!!!

Kapterr doraci sikur po kercenonte se nuk do ti ldekretonte minstrat dhe po e lidhte dekretimin e tyre me SHISH-in

Ministrat e rinj do verifikohen nga institucionet, nëse do ketë arsye kushtetuese do refuzoj t’i dekretoj.

Bujar Nishani

 

Bame, kjo eshte nje karshillek i hapur apo sfidues qe SHBA-te i bejne Jarit, pasi sic edhe mund ta dish ky i fundit akoma nuk eshte shrehur per dekretimin e kabinetit qeveritar. Pra, USa i thote troc Jarit se ne ty as qe te konsiderojme se ti ekziston. Me keq se kaq nuk mund te ndodhte. Jaro, te kon ofendu rende, reago!!

mo u tall me Jarin pash zotin!!!! Nigjova se ish perpjek me i ly mustaqet, thuj se boja e flokeve o gelqere e mund te muloje eren e tumit... 

Po do e dekretoj o kuazi, jo sepse thote USA, por sepse e thote kushtetuta. Pastaj, me ato zogj dhe zocka qe ka mbledhur Edi, qe s'kane firmosur njehere ne bordero, zor se mund te gjesh ndonje klecke, ne te kaluaren. Se si do punojne(lexosmileyhijne), eshte pune tjeter, pastaj.

Shume dakort, por dipllomacia amerikane minimalisht dhe kushtetuemerisht do te duhej te kishte pritur dekretimin e kabinetit nga jari e pastaj te prononcohej. Por veproi ndryshe duke e injoruar institucionin e presidences. A thua te jete gafe apo rastesi? ja te shikojme se mbase kerkojne ndjese. Por per jarin kjo eshte mjaft e rende ndaj dhe duhet te resgoje.

smiley

kjo s'duhet hum.

smiley

 

smiley

 

shqipnia po behet nji gjendje mendore, si nju jork siti, kur mos kem njeri.

"Zemerthyeri"

Sa te brishte qe paskan qene mer burre!

smiley

me te kthy pak nderin e Ike & Tina dje. Vertet nje thagme!!!

Emo .....Eh si ishin ato kohet e Opozites se Arte kur Berisha dilte me megafon neper Tirane dhe ulerinte Shkanueri,shkallnueri!!

Bruksel 2004

. Si se sa me pasjon recitonte ajo shoqja  smiley  Te kam dh..e filmat  Realizmit Socjalist, kjo meriton medaljen e punes dhe "artiste e meritume"! Kape ca ate "theksin anglosakson" Berisha'...Berisha'

smiley

 

o fatos, o legen, prite salen se po vjen smiley

ja e nigjova dhe ket.

me ka met pa nigju edhe ajo qe thot PF, fatos nanja ke maru, ke maru, ke maru...

 

smiley

cer figurash groteske!

Shih me kujdes tmerrin qe i eshte pikturuar n'fytyre atij tipit pas shpatulles se djathte te Tosit smiley

Edhe me melodin " Hej Lin -ka kakaklinka... "  shoqerohej " F.Nanja ka maru ka maru ..dhe...ka maru ..ne shuarje melodioze smiley Nuk ka qene ne forme reshtore si "O Lili Marlen oli oli ola " Kete melodi e kishin per " Pensionistet ne Litar/ komunistet ne hanxhar " ...kur u printe i ndjeri Azem Hajdari !

Dhe ne te gjith kete melodi dalloheshin parrull mbajtsit " Votat tona BLU / jane Plumba per te Kuqte " smiley Eh lefKOPE c'kohe te arta !

 

E paske bo cope Bossen. Try this man. smiley

jo ket jave. kjo jav esht me tjeter mood. jom i zhyt ne numra... ashtu esht nji projekt.

next week - i bona bookmark. shkon me pak konjak e kafe ne dhomen perkatese.

ueeeee... edhe m'u duk basaret i pam

Ramistet, punistet, enveristet, poetistet etj. sa here permendet marrja e Zotit, aleanca me Meten me bllok ne dore, vetem qeshin, qeshin si plaku Mere kur i plasi bomba e madhe, mbesa i doli ne mal ta dredhte bishtin me Nevzat partizanin.

Per me gjere lexoni librin ne Ishullin Sazan.

Ramistet, punistet, enveristet, poetistet etj. 

Bam, bam, bam, bam! E zbrazi karikatorin!

Mallista, Ballista, Fashista, Komunista

bum, granate ofensive gjithperfshirse ksaj rradhe smiley

....si ajo bankierka e kooperativës që thërriste: “Dua të më jepni edhe mua një lugë gjak të ngrohtë nga ky presori”, kur u dënue nji profesor. 

mirpo u harruen te gjitha vazhdon me tej profesori :

U harruen… “të tërë shqiptarët e qytetit e fshatit, ish-skllevë në ara, fabrika, kantiere, apo ish-të burgosur e të përndjekur në llagamet e luftës së klasave…”. U harrue ish-deputetja e PS që piu botënisht gjakun e nji oficeri të SHIK-ut, i vramë në Vlorën e vitit të mbrapshtë 1997!… U harrue edhe i çmenduni Aranit, përbindëshi që dënoi me vdekje ma shumë se 400 shqiptarë të pafajshëm!…  smiley

Komunistat e rimoren pushtetin!

Hajde kapo, merr pushken dhe nisu te shpetosh memedhene! Rruges mund ta marresh dhe xhaelgen me vete.

  ca u bo me ate punen e gjygjit smiley

Komunistat e rimoren pushtetin!

Nuk te kuptoj. Juve pushtetin e keni patur qysh nga 1945-a

gjembi: nje lexuese e vemendsheme!

Ndonjehere

LefKOPEJA eshte ne marshim e siper . Njente Kapo ju shkon mbrapa me Bomba dore ,  kan edhe te tjere te habitur me inat te spikatur habitor "pse mos te sulmojme" ? Ka dhane urdher njaj Rrepishti !smiley

Perpara !

Kush e ka afer ti postoje te nderuarit prof Rrepishti ca komente nga keto te te revoltuarve antikomuniste te oreve te para , te dyta ( te tretet nuk kane ardhur ) te PPU , qe te kuptoje se cfare ka shkruar kujt i vlejen Oret e mbetura ne 44 smiley

ene per ty drizo ma dergun syfetin tat smiley

Une jam i Pari i nderuar  Grande Kaka ! Biles krahas emit kam nderin , nga nje zotri i Kulturuar , akoma Member i PPU te kemi dhe Blog te vecante smiley Me kujtohet nje interviste e dikujt ( nje kryedembel ne vaktit qe rronte mbi 30 vjec burre ne kurriz te familjes )  qe nuk punonte dhe gjeti Diellin ne Demokraci .Duroja ...thoshte ..dhe shtoja se "do vije dhe Koha ime "  Kupto ti kupto se Kapo ka ike Grande ka mbete smiley

A u marrte MUTI mendte smiley Po kush ja ka ngene te merret me cdo psikopat e Manjak qe te ze rrugen si pune mace e zeze .Keta jane gjynah edhe per familjet e Tyre , jane gjynah edhe ekonomikisht se ma do mendja te hapesh e mbash Blog duhen edhe Pagesa .Me shprese Grande Kaka , me shprese se Ai spital psikiatrik qe kane hapur do ti sheroje .Po doktor di gje ke kane ? Apo do marrin Saliun tani qe eshte pa PUNEsmiley

mere..., lexoje..., armikut mos ja dorezo smiley ...une ta gergova se je i parezikshem per shoqerine dhe per tere ate pune free qe ke bere si admin smiley

Grande me ty ja vle megjithse ke kercenu qe do na vrasesh .Ka lezet kur nje si ty psh ka qejf me te vra se ke qene komunist .O bure tjetri , ta thote troc smiley Jo si LefKOPEJA qe do me u heq Burrneshe dhe thote " Ua tregoj une Rumanine .Kur tu shtyp Saliu si Iriqa me bythen Lakuriq smiley

Plus qe ne jemi "qendrestare "ka thene babasqapi smiley " jemi dashnor te fjales se Lire zotrie dhe njaj Edvin Kriminel Kristaq Rama nuk na e mbyll dot Gojen " smiley

E cu ka gjet o burre ...Peshty lart u bi ne ftyre , peshty posht u bine kembe .Kur do boheni i here te hajrit per Tru te kokes tuj pa jo per gjo ! Si i tha Cakshiri atij profit me R paT ne fund qe bote Dacibao .......Ejjjjjjjjjjjj ...........

Vetem ate pjese mbani parasysh dhe me rrjegull do beheni smiley Shkruja dhe ketij profit ku te relaxohet !

Mos shif endrra me admin o Grande Kaka ! Clirohuni ............. 

e paskeni militarizu komplet peshkun mer, cer boni kshu? smiley

 

Inshalla mesia edi rama vendos rendin.ne shqiperi duke cituar bledi manen gjemon difeku si ne shtator te 1944 .

Duhet shkatërrue oligarkia kleptokratike, dhe sa ma shpejt aq ma mirë!

 

Si duhet me e shkatrue ? Populli dha voten kundra, Kastriot Islami u be kandidat i PD! smiley Rapisht, Si nuk the nje fjale kundra PDs se ajo eshte Oligarkia kleptokratike dhe me e cuditshmja post komuniste! 

xhoana sikur ishte shnosh pak. jo se s'i shko shneti, e?

qeka bo grup balli i kombit, me c'po shof. smiley

smiley

 

Paradokset nuk kane te sosur! 

kishte nje llaf te ri: konkurrueshmeri. ne fakt konkurrences shqip ia kan gjet: shemeri. nejse, po e kisha llafin tek shkerdhyeshmeria e shqiperise qe ka arrit ne masa te papame najher. nji njerkezim i cuditshem i vendit. une nuk e njof me venin tim. nji bjerrje morale e pamendueshme. edhe burrat palaco nga ai ven, shife qe nder komente, lavirezu ne nji forme te neveritshme. as herkuli nuk i bo dot mo dermon.

ankohet njeriu qe i thurr lavde ilir metes.konkurrences ne shqip i thone gare apo garim.

smiley

shkoi pak vone m'duket smiley

 

edhe hej, mos thuj me "thurr" here tjeter se turpno bazen e ermenjit dhe mihal gramenon smiley

ajt, notnemir tani.
 

ata turperohen kur ti levdon hajdutet.

Mungon vete-dija, ndergjegja politike per kombin ! smiley 

Ore njerez nuk ka hic rendesi ca ka thene kotesira ky i ngeshmi.Rendesi ka drejtimi i ta ardhmes se vendit.Dhe ajo qe gjithcka e ben mjegullnaje eshte gjysma e " Qeverisjes", opozita.Eshte me shume tragjike por dje pati dhe komiken si mbulese, qe mblidhen kret rreth PD- me kryetar "Te Ri, Fringo" dhe ne vend qe te japin analiza , nje bilanc se si na e kane lene gjendjen financiare, ate ekonomike ne teresi, shumen e premtimeve qe paten bere, avantazhet( ne se na i thone ku jane) mangesite, cdo bejne ata per ta bere PD - qe te jete jo si ishte, na mbushin me profka se do jene ne roje te gabimeve te Rames as Sot akoma kryeminister, na prallisin ulur ne kater cepa tavoline, sikur do loznin Poker, ne krah te tyre edhe Shpetimi, qe sa duket lufton " TI marre trojet e rrembyera Rames.."Katandisur per tu qare hallin dhe ngopen ...se gjujn me gure!
Ky eshte vertet nje hall i madh...Nga ky krah duhet fjet mendja se do kemi behare.Keta kane zgjedh " Sulmin", per tu mbrojt prej zullumeve.....

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).