Edhe ata shqiptarë që zakonisht nuk janë të vetëdijshëm për asgja janë lirue prej nji makthi shumëvjeçar që ua mundonte nënvetëdijen: Berisha dhe zhgani i tij e thyen qafën. Siç u shpreh me të drejtë ambasadori Arvizu: thyemja e Berishës asht e ngjashme me ramjen e komunizmit. Ende nuk e dijmë se çka do të ndodhin, por ky funeral i vonuem politik asht motiv i mjaftueshëm me gëzue edhe për frymorët e thjeshtë.

Berisha tashma asht zhvendosë në facebook, sindromat senile s’bashkut me qenjen i papunë e kanë marrakatë e ndoshta rubrika “Ditari i Doktorit” te “Tema” asht pasqyrimi ma besnik i delirit të tij. 
Mbasi ka shkatrrue të djathtën shqiptare, së bashku me vetë Shqipninë, Berisha përgatitet me përballue aktin e fundit të jetës së tij: pleqninë e mjerueshme të njeriut ma të urryem në territorin e Republikës shqiptare.

Mbas tij ka mbetë Basha, i cili në taksonominë politike s’mund të klasifikohet ma nalt se nji kandil detit, qenje pa ngjyrë, pa formë, pa shtyllë kurrizore që shtyhet sa andej këtej prej dallgëve të politikës. 
Nji prej momenteve ma komike të lamtumirës së stërzgjatun të Berishës ishte takimi i tij me nji farë artistit hollandez i cili në dellin e nji marrije artistike mbërrijti me e quejt “Skënderbeu i sotëm”. Madje së bashku me artistin futjakot, i cili më kujtoi do teveqela marksista-leninista që vijshin me hangër qyl tek ne në kohë të Dullës, Berisha shestoi edhe ndrrimin e emnit të Bjeshkëve të Nemuna.

Plaku i marruem ka të përbashkët me të gjithë diktatorët jo vetëm faktin se ka vra, ka vjedhë, ka mashtrue, ka rrejt, ka delirue, ka poshtnue, por edhe veçantinë ma tipike: don me pagëzue vende, rrugë, gur, shkambij. 
Jo vetëm Bjeshkët e Nemuna por e gjithë Shqipnia do të jetë ma pak e namun në atë çast që ky individ nuk do të jetë ma, kur pushteti i tij i kundërligjshëm të jetë shkatrrue plotsisht dhe ai vetë së bashku me dorasët, me vrastarët, me hajnat, me mashtruesit dhe me kandrrat tjera që e kanë shoqnue në këto vite do të marrin atë që meriton në bazë të ligjit.

Deri atëherë le të stërvitet në facebook, të hyjë në “grevën e heshtjes” mbasi kurrkush nuk e merr ma seriozisht dhe s’denjon me iu përgjegj, le të qahet në supin e mpimë të t’Ligut të Republikës, le të delirojë pafundsisht. Tashma ka hy në histori, në krah me Esat Pashën, me Haxhi Qamilin, me Enver Hoxhën e me ndonji pleh tjetër të serisë së tyne.

Ndërkaq beteja për rilindjen e Shqipnisë asht zhvendosë ma në fund në parlament, ku Edi Rama parashtroi pikat e programit të tij ambicioz. Tue gjykue prej shumë njerzve që ka thirrë kryeministri i ri, janë të gjithë gjasat që kjo qeveri të bajë diçka pozitive. Por, në qoftë se Rama don vërtetë me ia rikthye shqiptarëve besimin tek politika, nuk mjafton nji program i artikuluem kaq qartë, duhet që krye çdo mueji të tregojë me fakte se çka ka mbërrijtë me ba: sa kriminela i janë dorzue drejtësisë, sa armë pa leje janë mbledhë, sa monopole janë shkatrrue, sa ndërtime pa leje janë rrafshue, sa taksa janë mbledhë, sa gjykatës të korruptuem janë nën procedim, sa vetë ma pak janë vetëvra prej dëshpërimit, sa vende pune janë hapë etj. 

Tashma beteja e Edi Ramës nuk asht beteja e së majtës, por asht lufta e shqiptarëve për me u ringjallë, tue mos harrue për asnji çast se ai që ua ka vra shpresat në këto 20 vjet nuk ka vdekë ende, asht gjallë dhe po englediset në facebook.

 

74 Komente

Ripërsëritje, i palexueshëm..Dhe në fund do i thoja Ndreces se Berisha fundja po bën në facebook atë që bënte brekushja deri para 23 qershorit.!

Jean Paul Sartre ka qene i pari filozof qe futi si kategori filozofike qelbesiren, horrin (le salaud). Ne sensin sartrian te fjales, eshte qelbesire -eshte horr- ai qe kujton se kushedi ç’eshte, qe e merr veten aq seriozisht sa harron kontigjencen (contingence) e tij, pergjegjesite e tij : horri eshte nje egoist qe e ka ndergjegjen e qete se eshte “njeri i mire” dhe qe “njeri i keq” nuk eshte veçse tjetri.
Ndreca flet per 'bandit'. Mua me duket se nocioni sartrian i horrit eshte edhe me i goditur.

po shkojne vite qe ka ndrru jete at Pellumbi.Hendek i madh e ndihet ,ndihet sidomos te Ndreca...Sa ishte afer tij ishte ku e ku me i ndritur,me persembari.Ketu duket si zemerkeq,si hakmarres e aspak katolik.Diku ia paska djeg keq Berisha...I vogel

" Nje katolik i mire," nuk ban me pergoju nje "....taleban qafthym...."

ku paska qene ky mer ueeee. mire nje tuf daullesh, po keta te arsimuarit, akademiket me kete gjuhe! Edhe thone qe dituria te sofistikon!

Llogje kafenesh ?

  Po pse keshtu mer jahu, osht nevoja me na thone Ndreca qe sala  jo vetem e shkaterroi dhe e poshtnoi shqipnine,por e boni venin ma te padeshirueshem jo per te jetu sepse akoma ene pleqte e funit po e braktisin nga syt' komet ,por akoma edhe per ta vizitue qofte dhe rastesisht..Ju nuk e shifni atdheun tuaj t'shemtut e te varfer si vete ftyra paranoiake e sal'skizofrenit.Hapni syte dhe shifni ''TOKEN E DJEGUR "qe la mbrapa sal'fresku!

3 here e lexova. U kenoqa. Da ta lexoj prape sonte ne darke perpara se te fle.

E shkreta jot shoqe qe do laje carcafet thuaj smiley

lol

Tashma beteja e Edi Ramës nuk asht beteja e së majtës, por asht lufta e shqiptarëve për me u ringjallë.

....Edi Rama po ndjek me perpikmeri rrugen e mentorit te tij Greek Papandreu duke i paralajmeruar shqiptaret per nje kolaps te pa shmangshem te ekonomise pas disa muajsh(kolapsi energjitik kemi rezerva vetem per 2 muaj drita).Eshte e habitshme qe te paralajmerosh ne ekstaze per nje krize te thelle qe po vjen dhe ne te njejten kohe te mohosh renimin dhe vuajtjet qe do i shkaktoj kjo krize shqiptareve.Edhe programi i Ramës ne parlament ishte nje fotokopje, toidhjo e   ish kryeministrit grek, Jorgo Papandreu i cili me premtimet e tij “madhore” për parajsën greke, e çoi Greqinë drejt një humnere të papare me pare ne historine moderne.Ky model qeverisje tashme eshte provuar si i pa qendrushem dhe i destinuar te deshtoj shpejt, njesoj si skenari  Grek.

Ne mars Grande ..ne Mars ...benu thirrje dyqind Petritave . Ne te ryre te Prillit se atehere kendohet edhe kenga per dhite e Fshatit .......Hyri prilli doli marsi / fillojne bagetia e pellasin ... Mbushen dhe kullotat plot me bar ketej nga  Dajti , se Saukun e bani Beton smiley

Ato Intrigat e Bajraktareve le tua tregoje Juve me Papandre se sa i shqetesum asht per Greket njaj Burre .Na e kena te deshifrume te Marrin qe asht tuj anderrue  a thu se po e bo prap nana Dhander smiley

Dhe asht tu i kenu tane Partia ...  Ke te kryte Dylqinen Jozefie /asht tuj te kqyr mos je ne ander / apo Nana te do prap dhander ... 

Mblidhe Tufen dhe pregatitini Nekrologjine e nga nji tuf lule se ...kur te Digjoi tringellimat e Tahirit te dera , do ti bjere Damllaja smiley

Per buste ...po ai kot se vuri Zogun .Ishte qe Ishte pse mos te kem dhe une nje Bust . Po ne qofte Bashki me ment Ja shet nje mkatror 100 Miljone dollare dhe i ve nje Taks dhjete miljon ne Muaj asaj Partie qe do ta kujtoj .Si gjeja me e Ralle e Idiotizmit Shqiptar i ngritur ne Rang Udheheqsi ne kohe Kolere !smiley

Si shpjegohet qe gjanat e drejta ne shkodrance tingllojne edhe ma bukur?

Jane gjindje e kulturume shkodranet ne pergjithesi dhe shkodranet katolike ne vecanti, mer Ron.

Nji respekt i vecante per gjithe katoliket e Shqiperise, ure natyrore e besimit te perbashket me Kombet e Medhenj!

ashtu te duket e?

me cin sy e per mer, me ate me xham ? smiley

gazo, vrej punen ti lali, c'ke qe natarrohesh kot...

Emo

Ke harru me fshi edhe komentin tat mer shok; LOL

Bah cpaska qene kjo qeveria e re mer yahooooooo - edhe komentet e mija i nalo me Ligj ! smiley

 

do njoftoj qeverine smiley

gjona qe ndodhin smiley

 

kena zon'e smiley

nuk shuj dot komente mer, kur mos kem njeri. smiley

admina, shujini kto me nolt ju lutmi shum.

ho mer pra mo - ah cpaska qene kjo 'damakracija' qe u 'kallte' inshallah smiley

Nuk mu rrite dhe e lexova edhe nje here. Vendosa t'ju terheq pak vemendjen me kete gjetje:

Mbas tij ( e ka fjalen per frymorin sali) ka mbetë Basha, i cili në taksonominë politike s’mund të klasifikohet ma nalt se nji kandil detit, qenje pa ngjyrë, pa formë, pa shtyllë kurrizore që shtyhet sa andej këtej prej dallgëve të politikës. 

 

duket si hartim.

Dhe une per ket Ndrecen per nje fare "aftesie " te te Marrit ne Diplomaci sikur nuk e pelqeva Ndoshta e ka pas me Ironi , ndoshta e ka pas me pasqyru Realisht cfare kupton Stalla e Berishes me "diplomaci " Ne se jane keto te dyja dhe PLUSi Madh me kete artikull e meriton nje Me Fal smiley

Duhen keta analiste e keta shkrues ne shtyp sepse jane qe LEXOHEN prej nje shumice e PPU qe i ka thene e sterthene keto me mija here me Qarte e me me Permbajtje se cfare perfaqeson Ky Klan HORRASH e Banditesh qe na ra per Hise , asht nji faqe ndrydhun ma shume ngjashme me komentet pas artikujve te shtypit .Kuptohet qe Cilesisht dhjetra here me Lart sepse pjesmerren edhe "antikomuniste " te hajrit si Shtojzovallja edhe kopace si momentum smileye doemos dhe maje Gjeri si Grande kaka -Njente kapo smiley Mungon presidenti dhe ai qe fut hundet ne balte per me pae sa jane ?

Hair shtojzovalle .Dhimbja asht e madhe ..pedonalja ka majt frymen por le te shpresoje se si Nuse kane per te dale varzat ....Pa Duvak e me fytyre Origjinale  pa krem me suvatu gollogungat !smiley

 Vetem kur Kryetari Kuvendit-Meta i tha: zoti deputet (berishes) uluni , procedura etj. etj.. zoti ish kryeshkaterimtar,  sikur u zgjua nga endra dhe kuptoi qe ishte ne salle, vuri bishtin ne shale dhe iku per te luajtur dhe gjuajtur ne fb.

 Do ishte relaxuese per te sikur ne kete stine vjeshte te dilte per gjah . zotni Idrisi mund te thote qe nuk ka langoj.mund te gjenden.disa kane qene ketu ne ppu dhe kane mbetur rrugeve.smiley

Ore, si tha ai miku famshem; ndoshta 1 dite do detyrohem ta pranoj qe universi e ka 1 fund - po Jo injoranca e njerezve 'alla Ndreca' !!

Rob me men' n'kaptine ka qene ai miku .... smiley

duhet te ishte i jashteligjshem. Individ i rrezikshem per shoqerine. Arrin te riciklohet gjithmone. Kohe te coroditura.

Nuk thua keq, se plehrat 'riciklohen' smiley

O Gazo ty te paska lloc ne dore bajraku i opozites ne peshk?

Daje' ho me smiley

Un jom qeveri n'vete mer ! smiley . Un kom bajrakun tem bardh e zi'  smiley

ka mundesi kombinojne ndonjehere fjalite per rastesi - por une isha ne vendin tim e ti ne vendin tend. Lexova shkrimin, dhe prej andej reagimi: per "banditin qe sapo iku" - kryeproduktin skizofrenik te shoqerise skizofrenike shqiptare, ne lidership te "qeverise" se shkuar. Harruar i qofte emri sa me pare.

Syte nga qeveria e sapodale dhe te mos i leme vetem. Pune te mbare.

duhet te ishte i jashteligjshem. Individ i rrezikshem per shoqerine. Arrin te riciklohet gjithmone. Kohe te coroditura.

Tani, shkrimin nuk eshte se e lexova, por e di fjale per fjale cka ka shkruar dhe kjo eshte fiks e folmja e paraardhesve fashiste te Ndreces e gershetuar me menyren komuniste te shikimit te kundershtarit. Ne komunizem kundershtari, edhe brenda rradheve te komunisteve kur duheshin eleminuar, sulmohej ne menyre barbare verbalisht qe te justifikohej edhe eleminimi fizik. Ndreca ja u kalon edhe fashisteve dhe komunisteve per ate pune, i perket mesjetes fare. Gjithsesi Berisha lartesohet nga keto shperthimet mesjetare te Ndreces dhe ne pergjithesi te djathtet, edhe pse e dine qe Edi Rama eshte nje kelysh blloku, njeri i dhunshem, arrogant, hajdut e mashtures qe edhe ka vrare njerez (jo me doren e tij por duke projektuar vrasjet e tyre) nuk e sulmojne ne kete menyre. Jo se kane respekt per te, por kane respekt per ata qe e kane votuar. Mesjetaret si Ndreca tregojne se nuk e kane edhe aq me Berishen se sa me vete pluralizmin dhe demokracine pasi te perdoresh ate fjalor ne publik per nje lider politik qe kur ka ardhur ne pushtet ka ardhur me vote dhe kur ka ikur nga pushteti ka ikur po me vote dhe eshte nje politikan e shtetar qe ka vendosur pluralizmin dhe demokracine ne Shqiperi, e ke me ata 700 mije njerez qe kane votuar per Berishen dhe kunder Rames.

Kjo eshte ne vazhden e urrejtjes dhe zullumit ndaj opozites.

Nuk e di pse po kam idene qe ti je Mavericku qe u zhduk pas zgjedhjeve. Me duket se hyje me nje nick tjeter nga Hollanda per ca kohe pas zgjedhjeve. Eshte i njejti stil komplet i fandaksur pas Berishes. 

Dhe kam dhe nje parandjenje qe ti nuk je thjesht militant si puna e Leftit, ke ndonje lidhje shume te fote personale me PD-ne dhe Berishen kryesisht. 

ik o gonxhja e Rames ik. Ik se nuk me njeh ti mua e nuk ke se si te me njohesh. Ti vjen nga mbeturinat ramiste une nuk jam mbeturine e asnje politikani.

Kur je armik me tere boten gjasat jane qe nuk ta ka fajin bota. Me pahir e mesoi dhe Rama kete, shpresoj qe ta mesoni dhe ju te opozites se re. 

O Gonxhja e Rames, po ju me armiq jeni mesuar. Nuk dilni dot nga breket e Teuta Hoxhes. Fjalori qe perdoret ketu eshte mesjetar, inkuizitor, komunist e fashist bashke. Sali Berisha ka ardhur demokratikisht ne pushtet e ka ikur demokratikisht, ka qeverisur me kushtetute e ligje demokratike dhe ka ikur nga pushteti me zgjedhje qe i ka organizuar vete. Ai fjalor shkon per Asadin ne Siri, Sadamin, Gadafin, Baballaret tuaj si Hoxha e Alia, por jo per nje politikan si Berisha. Kjo vetem tregon revanshin e pushtetit neopunist qe kerkon te eleminoje opoziten dhe ne fakt Berisha eshte vetem nje lider, ju e keni me masen e njereVe qe mbeshtet Berishen. Keta kerkoni ti eleminoni sic bene baballaret tuaj me kundershtaret.

Sot u largua ai, qe nuk u thye dot kurre politikisht dhe moralisht. Kundershtarave te tij dhe atyre qe mllefi ju ka mberthyer shpirtin, ju ka ngelur vetem ta shajne dhe anatemojne. Dhe ne kete "beteje" qe akoma vazhdon, ai mbetet i larte, kurse ata qe e shajne te vegjël. I nderuar qofsh Doktor, qente le te lehin.

Gjer ne kete pike mjerane, prej kapteri gazermimi, nuk te imagjinoja! Te jap fjalen se kurre nuk do lexoj ca shkruan ti!
I 10 re, por krenar banditi i " pathyshem"!

doktor doktor, marsho perpara si dikur, vec nje azem i vdekur te mungon qe t'i biesh deres se k/m me arkivol. ah mor doktori pacient c'i bere shqiperise ... e ktheve 20 vjet prapa o i cmendur. po ja qe ka dhe maks, po ja qe ka dhe meto qe u qan zemra per nje revolte me arkivol para ministrise. mos kish qene ambasadorja amerikane qe ja beri rrupi-zupi doktorrritttttttt, e kish marre lumi shqiperine me kohe me keq se c'e  ka marre smiley

 Ne komunizem kundershtari, edhe brenda rradheve te komunisteve kur duheshin eleminuar, sulmohej ne menyre barbare verbalish

Ti vjen nga mbeturinat ramiste

O Gonxhja e Rames. 

Nuk dilni dot nga breket e Teuta

Shenim: Te gjitha te mesipermet i ka thene brenda gjashte minutash i njejti tip. Masnej gjembi revoltohet qe une komplet ne menyre te ligjshme keta i quaj "karat e pd-se"

Ky eshte absolutisht dikush qe e meriton ate percaktim. Por, duke e njohur zonjush gjembin, besoj qe e ka patur me shume problemin me faktin qe ky percaktim i shkon vetem ketyre. Ka jo pak dhe nga krahu tjeter qe perdorin po te njejtin fjalor edhe ketu, e jo me neper forumet e gazetave qe jane komplet banale ne permbajtje. Ashtu sic ka njerez nga te dyja anet qe nuk jane ne kete nivel. Case in point, hunteri, dikush me te cilin nuk bie shume dakord per politiken shqiptare po qe absolutisht mund te besh nje diskutim normal. 

Jo jo s'po mbaja ane (megjithse ti ke te drejte qe ka nga te dy anet), e kisha me ate qe mund te thuash mendimin tend (negativ) per nje person pa patur nevoje per ate lloj fjalori.

ej, shko se po te shan kush Erion Veliajn dhe te shpeton pa i sha me rob shpie. Kjo s'eshte gje fare. Ti jeton per te share Berishen dhe per te mbrojtur Erion Veliajn.

Shaj ke t'dush mer, une se kam problemin se shani, po se demtoni demokracine. Mjafton t'ju lexosh ty dhe ca si ty dhe e kupton qe as ja vlen me votu kunder qeverise se ne pushtet do vine ca si ju

Si ta ze goja te permendesh voten kunder qeverise! Aty ke Veliajn qe e ka baba e shkuar babait, vritesh e pritesh per te. S'le bir nane pa ja share edhe te vdekurit po te shau Vilajetin. Keto perrallat e tjera tregoja ketyre qe ste njohin jo mua.

Ne pushtet tani keni ndrecet. Mesjeta me neopunizmin eshte kapaku qe i duhet tenxheres Shqiperi ne fakt.

Vallaj me duket se e ke gabim, se sa here qe jemi tall me Vilajetin ne peshk nuk di qe swedi te na kete thene gje. Ne mos ka kontribuar vete. 

Me ate harxhon kohe? Atij i eshte mbush mendja qe e di kush jam une dhe qe mu hapka barku per vilajet qyrkun ose per pashallek brucen. Varja mer, le te rri me menjen e vet, une as kisha per ti kthy pergjigje as per te harxhu as tre sekonda me u mor me ate sikur mos te kishte nje cedim llogjik te papare ne tre komente njeri pas tjetrit.

Te mundurit qe ka humbur Toruan e Logjiken ...nuk i gjuhet me shkelm . Doren mos ja jep..Po meshiroje mos i ben sulm te drejteperdrejte kur eshte ne ekstaze . Fisniku nuk e ben ! Behet fjale per  te Marre qe i ka goditur pas Koke dhe i ka Hardallosur . Dhe shpesh keta te dehur Patologjikisht nuk duhen cilesuar  te Marre . Ndoshta ky qe vjen me Nikun Kombinat nuk ka lindur i Tille . Mos i bini ne qafe mendoj !smiley

Asht ndryshe kur vjen Presidenti i firmes Dy M dhe ....O lumja ne per te ...LefKOPEJA e famshme metre mastera ngarkuar dhe nje batutaxhi dyleksh katuni qe per babe ka Saliun  . Paqja qofte me ty lefKOPE smileysmiley

po te njoh si paren e kuqe shoku rokaxhi.

E di cdo te thote persekutim dhe dhunim verbal i njeriut? Lexo ZP-ne, do fletushka si Dita e Tema dhe Ndrecen qe ta kuptosh. Ato te mijat jane, sic keni qejf ti quani ju ramistet, metafora.

Ky artikull i Ndreces kategorizohet si "publicistike ' dhe Bagetia e Saliut kane te drejte te mecerijne , blegerijne , muallisn si me ua dasht e bardha zemer .Me kthy reston .. ashte e arsyeshme .Seksi mids Saliut dhe Veliajt pranohet them sepse dhe ne Opozite dhe tani Veliaj eshte siper smiley

Nuk hyn tek analizat per Saliun , kjo do te  kategorizohej nje cmenduri e nje lloi tjeter .Perse ? Se nuk ka bere vaki  te anlizohet Normalisht nje i MARRE qe uzurpoi nje Levizje duke e kompromentuar dhe duke e quajtur Parti ,e duke e perdorur si Lecke kepucesh e pasurimin e Familjes biologjike ,  sa qe sot te gjithe e emertojne Partia e te Marrit te Marron .

Por personalisht per Popullin eshte nje nga Fitoret me te medha Historike qe prej 1912  .Nje Bande Kusaresh Anormale me ne krye nje Psikopat me Kartele , nuk do ta kete me ne Ekrane ... Dhe kete fale Votave jo me arme ku ai desheron dhe nxit te shkoje ky Popull .

Relax pipell Relax smiley....Vone do ta kuptoni dhe JU se cfare qetesie shpirterore ka ai Popull me largimin e ketij tipi qe ishte si sinjal i alarmit ...Doli i cmenduri ne Ekran smiley

Falini bebushet  e Saliut ...jane akoma ne Vaj ...me Oi Oi dhe shkulje leshi smiley dhe nuk e kuptojne se cfare Fati ka PD-ja me largimin e te Marrit  dhe Opozita ne teresi !

edhe ata ''katalikt'' qe i kishin varur shpresat te saliu per gegerishten ,e kuptuan sic duket sa cfare malli eshte fazllici.

njeriu me i urryerr ne shqiperi-  keshtu do ta mbaje mend historia kete antishqiptar.
 

Idriz, une jam plotesisht dakort me ty, qe largimi i Berishes, do te ndihmoje per qetesimin e antagonizmit ne politike, qe natyrisht do te reflektohet dhe ne popull, por une, nuk mund te bie dakort me ty, qe mes shume te tjereve uroni per nje opozite te dobet. Une pastaj, nuk arrij ta kuptoj, tani qe e "keni" pushtetin, ceshte gjithe kjo poterre, duke percjelle opoziten dhe liderin e saj me sharrje dhe mllef?

PS  Sigurisht nuk e kam fjalen per ty smiley, ti "duelet" i ke me ne, ty te shtohet jeta kur na shan ne dhe ne do ta japim kenaqesine te jetosh me shume.smiley

do tia degjosh pak me vone krismen kesaj pune se normalisht nje pushtet me vota te mjaftueshme ne parlament, nuk ka pse te jete agresiv me opoziten tani.

duke percjelle ..liderin e saj me sharje dhe mleff ....

Po prandaj kam "duele " me Ju une , se nuk te dalloj dot je Normal apo jo smiley

Ke lider percollem me sharje ??????? ......Ejjjjjjjjjjj

Percollem nje te Marre qe ka Marrosur nje Parti dhe jo pak ne numra .Dhe deri tani mjaft URTE .Po si tua bejme nje pjese qe flini me te dhe nuk shihni pertej Hundes qe ai eshte Karagjozi me i Madh Historik ne Udheheqje  dhe nuk ka shembull ne Bote si Ai Liderrrrrr .Me thuaj nje rast qe te jete i ngjashem ne KARAGJOZLLEK me te ..dhe une terhiqem ! Per kriminele ka plot ,per Hajdut kaplot ,per injorante e percares ka plot Po karagjoz Cirku si ai me post K/Minister ....as qe mund te imagjinohet !

Pastaj une thash , meshironi ate "kombinatin " me ty nuk e kam se me ngazellen smiley Ai i ziu eshte i Hardallosur nuk eshte Naiv si YVE U as Dervish teqeje , as LefKOPE smiley me tre mastera ngarkuar , nje e ka se dy i jane shkarkuar 

Qeshu Maks Meto dhe mbaje ne mendje kete varg , se u ben Mire dhe gezojuni me 99.99% te shqipetareve te te gjith Botes kudo qe jane: i MARRI u shporr me VOTA !

Hanko moj su buzqesh NURI 

Vartur turite si strehe Hauri smiley

Ja lexoje ka ardhe vet i ziu ...Kujton se jep Vijen Politike ne BE ,KE ,USA e gjetke tek PPU ...smiley qetsohu bucko qetsohu . Ti me dosje spiunesh ai me krisma ....: smileysmiley

Po me vjen ora e gjumit, ndaj po e lexoj edhe njehere qe te rehatohem. Gjembo, bofsh edhe ti noten  e mire kur te te vije ora dhe gjumi. 

se u ben Mire dhe gezojuni me 99.99% te shqipetareve te te gjith Botes kudo qe jane: i MARRI u shporr me VOTA !

 

Mua me duket se ke remineshenca nga koha e komunizmit, per kete perkrahjen ne popull, se te pakten ne votime, diferencat nuk jane aq te medha:

2013

Partia Socialiste e Shqipërisë PS 713407 41,36%

Partia Demokratike PD 528373 30,63%

Vetem 185000 vota me shume keni, ne 3200000 votues.

Pastaj, votimet mbaruan, pushtetin e morret, perse jeni kaq te nxehur? A mos eshte ky fillimi i nje diktature, kur toka do t'ju permbyset nen kembe, te paafte te perballeni me problemet, qe ne fakt duhet tju jepni zgjidhje?

Or taj nese kane votuar 3.200.000 veta i bie qe per PS-ne kane dhen pelqimin e tyre 41.36% ose 1.323.520 persona ndersa per PD-hin 30.63% ose 980.160 persona. Dhe diferenca absolute eshte 343.360 persona me shume per PS-ne. Nga e gjete ket 185.000????

3.200.000 kane qene votues ne liste dhe vetem gjysma e tyre kane votuar. Duke perjashtuar ata qe nuk kane pasur mundesi te votojne, pjesa tjeter e ka injoruar votimin, duke shprehur ne kete menyre, nje abstenim te hapur per politiken ne pergjithesi dhe natyrisht per "fituesit" ne vecanti. Mosbesimi deri ne ate shkalle, sa mos te shkosh fare te votosh, eshte nje humbje e madhe, sidomos per ate qe flet per "fitore me vote plebishitare". Realisht, PS-ja ka bindur vetem 18% te shqiptareve me te drejte vote, te votojne per te. Kjo mua me duket, larg shume fitores plebishitare duke e bere arrogancen e maxhorances se re shume te pajustifikueshme. Po ti shtosh kesaj dhe faktin, qe Shqiperise i eshte kerkuar te zbatoje rregullin e demokracise:rotacion pushtetesh, duhet ta bente pushtetin e ri, te manifestonte te kunderten e asaj qe po manifeston.

lol, une thjesht analizova shifrat qe ti dhe pak me larte, ku thoje se kishin votuar 3.200.000 vete. Tani po del ne teorine se kane votuar vetem gjysma. Po sigurisht qe vetem gjysma do te votoje pasi krimineli sali nuk pranoje qe emigrantet te votonin nga vendet ku jetojne. Se po te votonin edhe ata te jesh i sigurte qe PD-hi nuk do te kishte as 20% te votave. Por ti mos u merzit se mbas 4 vitesh do te mundesohen edhe emigrantet te votojne lirisht nga vendi ku banojne dhe jetojne. E ka premtuar PS-ja kete reforme dhe parlamenti me shumice do ta perkrah se keshtu edhe ti mund te votosh per PD-hin.

Koalicioni i ngjalave ka afersisht 1 milion vota. Aleanca e djathte 700 mije vota. Nuk kane votuar hic mbi 1 milion e 500 mije te tjere. 99% ta gjeje kapterri.

Prape ti me vota o MAX ....

Une te them Shqiptare qe shpetuan nga i Marri ti thua Vota ..Po edhe 10 me teper te ishin a kupton kaqe gje.... qe nuk do digjojme me ne Televizor te Marrin ? Nuk do tallen Bota me ne sepse nuk do na perfaqesoje karagjozi Historik si k/minister  ? Po pse pak ke ketu me numra ti , qe me tregon numrat mua .Ben diskure per Demokracine me ta .Une jam si Panco Villa ...

Me qeverine merru ti Zapata.Mu mle te pije vere e te Gezohem SOT smiley Huerta u mund !

 A e kupton qe dhe ato Numra qe permend si Opozite shpetuan dhe ato nga i Marri , nga Karagjozi , nga Vjedhesi i atyre numrave per te pasurur familjen dhe Trustin e Geshtenjave ?

Akoma ti me PS e PD ??????????????????????????????????????????????????????

A e kupton qe po aq sa ka ne Shqiperi , aq Internoi Deboi dhe Shperndau neper Bote me dhune e Terror duke i kercenuar me Vdekje per Pune e per Buke , perfshi Ty qe ....allahu te ruajt nga koqet e mendve ?smiley se Kombinatit i kane lene shendene . A ekupton qe nuk la me njeri pa ndotur sa qe dhe Stacionet Televizive kishin filluar me "miza " se trembeshin kur u vinte ora ta trasmetonin  ?  ....smiley

Po kush i humbi thuaj ti gjesh ti smiley Mba dosjet se aq e kedhe per ato ben . Per me shume blej ate fletoren arithmtike  Tregoja ketij varfanjakut qe rron akoma me "ngjala " dhe kapterr smiley me keq se LefKOPEJA me tre mastera vartur  , dy te humbur e nje mbartur .smiley

Ndrecen e lexoj perher me knaqesi, sepse asht nga te paktet qe livron gegnishten. Shkrimet si per qeshtjet kulturore, historike etj asht knaqesi me ja lexu, por kur kalon ke politika, ndonese ne anen e drejte, asht pak ma ekstremist sesa duhet.

PS. qysh se lexova shkrimin kisha i parandjenje qe te ky shkrim skan per tu anku per dialektin kto qe ankohen perhere, tipi i berberit me shoke, por dhe idrizi si tip ne vete. smiley  

E pate cfare b...kishte Arusha smiley

Kur te vije per Dialektin dhe te kete insinuata per te ,  tash po ja rrefejme dhe Merqerve dhe Ndrecerve dhe tane kallamkusurit te percaresve . Tani na leni te gezojme e te marrim Fryme edhe per Ndyresite qe shpiku per Dialektet :

E hodhem e hodhem .E shporrem  Qelbesiren smiley

E shporrem me ne fund.nashi te ikesh i qete nga kjo dynja se shqiperia eshte ne duar te sigurta.lart e me lartsmiley

po si s'bone i her i muhabet te hajrit, o njeri!

kaq rob jangllish te jesh edhe ne jeten reale ti?

sinqerisht! ba ba ba... vetem ters mer njeri, sikur ke honger hardhuca! smiley

Gzohuni gzohuni, ju e keni ne terezi, gzoheni me pak, mbas 8 vjetsh do i vije rradha patekut e leftit edhe ato do gzohen. AHENG MAESTRO.

Moj ti me shum zamete mbaj gojen se Idrizi eshte si cun i ri dhe nuk iken a u bashku BS edhe njehere.

nuk thashe ndonje gje , ta kemi me jete te gjate e shyqyr qe ia arriu kesaj ditesmiley

kapterri ka lane amanet qe edhe nese vdes nje sy dhe nje vesh te ja lene jashte qe te jete deshmitar kur te triumfoje bollshevizma ne mbare boten.

Jo qe mesove se si kuptohet Pse dhe Sterio kete e di une se nuk popyet me per LefKOPENE smiley .Po qe te ndysh Gojen me Nike qe une nuk i perdor per te fshire Bythen , tregon per shije te holla  ! LefKOPENE eh ....ne se i harrin ta mbaje dhe ate Master ,mund ta has .Po bathet duket se Faraoni do i marre me vete . Amin .Beji dhe shoqeri po deshe smiley

Dhe mos ma cyt Alben me zamete mbrapa . Eshte si Babi Teqes se  Qafzezit , Llaf muhabet , llaf muhabet , e merr shtruar . Fillon nga Shkembi Kaltanjit , zbret ne Shemertir dhe ja jep ne Fund Poshte Hitleri dhe Rrofte xha Abazi .smiley Mbushe dollibash !

Ka ndonje problem me zametet se i varen nga njehere po i jep nje dore fap si lesht e komiteve dhe ja tek e ke .Ballelarte te ndeshet me hardhucka neper mure ...smiley

Ti Sterio meso me shume nga te vjetrit si Alba me shume zamete vartur mbrapa . Na e ka lene xha Abazi si pasuri te Rralle dhe nuk ben ti kthec llaf . Si te duash po ky kthimi komunisteve nuk behet pa Olele !smiley .....E shporrem Qelbesiren dhe vemjet qe gelojne nen hijen e tij !

Raki Babai Teqese Qafe Zezes smiley

Kapterr, shko i qete, Shqiperia do te behet. Tani qe erdh Edvini eshte si me pase ardhe Enveri. Ti kapterr kete e ke shqetesim altruist dhe solidar per shoqerine, se personalisht ti kapterr pensionet per kontributin tend ne ushtrine e pamposhtur popullore i ke marre qe ne qeverine e te paudhit Berisha. Apo mesa degjova, Edvini do hapte thesin per kapterret. Keta kishte thene jane ajka e partise sone. Do i demshperblejme per mos vleresimin demokratikas para se te mbyllin syte.

u lodhe o kombinats u lodhe. sa energji te keqe keni o njerez, ti dhe lefti bashke. te gjithe te themi qe ishalla t'ju shkojne punet mire, se te humbur jemi te tere po u be ndryshe.smiley

Kur te me marresh vesh mua ti kombinat gabzheresh ,  smiley, LefKOPEJA do i kete gjete dhe ato dy Masterat qe i kane rene ....dhe mos te vije keq po vecanerisht TY , Lesht e s....Berishes do te mbushin kafken si lulishte vertikale e Parisit  smiley

Berisha dhe ti na kini Vjedhe pronen qe krijuam per 50 vjet  dhe me rritmet e Hajdutllekut dhe shperblimit te Krimit Nderkombetar qe kini bere per te mbajtur karriket ,  , donit shekuj te harrint gjysmen e pensioneve qe merrte nje -punetor  Ferme 

OAlba me nje zamet ...Po nje eshte apo me vertet nuk i kupton .Nje po sa nje Pordhe Jozefpercke.

C'mire zeza te kene keto vemje  me Jozefpercken e Babasqapin , qe i bashkon me "te gjithe " ???? 

Melodine e Tahirit ..aty ta kene mendjen smiley

cilen prone o Kapterr, ate qe ndertuan te burgosurit politike, ate qe e punuan fshataret e varfer per 8 leke dita apo ate qe e mori Koco Kokedhima me 200 mije leke te vjetra? Kapterr, fli i qete, rehatohu, Shqiperine do ta beje Edvini, ashtu sic e beri Enveri. Ti mos ik me pishman per memedhene. Gjalle jane bilbiljete, gjalle. Pensionet ti dha Berisha se kishe kryer sherbime te medha, nja 2-3 vete kishe marre ne qafe jo me shume, edhe po si hengre keto pensionet e Rames, ska gje.

  

 Po po ky kombimati  qenka  si ai doku e poliestrer qe e blenim  120 leke metrin .Ishte i lire por ta qiste perjasht zhulin dhe djerset. Ah kombinat...kombinat ...prodhim i dobet je .Prodhime  skarco  qet  n'treg je  shume i vjeter te ka ik'koha kooommmmiiiinaaaaaacccciiiiooonnnnn!!!!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).