Kanë nisur sot punimet për ndërtimin e bulevardit të ri të Tiranës, projektit më të rëndësishëm për kryeqytetin shqiptar. I premtuar nga kryebashkiaku Basha rreth 2 vite më parë, sot ky projekt nis zbatimin, duke sjellë një korridor të ri zhvillimi, punësimi dhe gjelbërimi për Tiranën. Kryebashkiaku Lulzim Basha e ka cilësuar ditën e sotme, historike për të ardhmen e kryeqytetit shqiptar. 

54 Komente

po

mendoj qe po.

por edhe po nuk e mbeshteti, une jam me qeverine e madhe. si gjithnje!

Bulevardi i leshit. Me ca lekesh do behet bulevardi? Atyre qe duan te zhvendosin duan ti kompensojne me 26.000 lek per meter katror, nderkohe qe cmimii miratuar per ate zone eshte 120.000 lek. Megjithate basha nuk e ka hallin te bulevardi, e ka te casus belli qe i duhet  per luften opozitare "do kisha bo bulevardin po qeveria nuk beri shpronesimet"

Kish do gjona per te miratu B'risha kto kohet e funit ne i kish duret e zona; pa i kish myll vet keto pune!!! smiley 

 

Ja psh pse nuk duhet lejuar legalizmi i banesave kot me kot pa bere planin e urbanistikes me perpara. Sepse tani te dalin keta qe kane rrembyer tokat ne veri te Tiranes dhe thone qe duan demshperblim, nderkohe qe asnje lek nuk u takonte. 

Swed, ne mos gaboj leket per bulevardin jane dhene nga Katari apo Abu Dhabi, nje nga emiratet me pak fjale. Po besoj se eshte vetem per ndertimin, jo per demshperblimin. 

ne c'kuptim jam dhene - jane dhuruar apo jane kredi? Nqs kredi, i jane dhene qeverise. Dhe qeverise nuk i do trapi...

I jane dhene me interes shume te bute. Dhe ka nje vendim si te qeverise qe pranon t'ia jape Bashkise, pra ti dale garant sepse tek ne nuk ekzistojne bonot bashkiake, si te Bashkise qe pranon ta marre kredine. Nese Rama do te doje ta pengoje, nuk besoj qe do luaj me kete leter, po sic thote Swedi me siper me demshperblimet. 

Sidoqofte budallallik i madh te marresh kredi per te tilla gjera nderkohe qe ka nje milion gjera qe duhen bere me Tiranen para zgjatimit te bulevardit deri ne paskuqan. Ai ka getot e periferive qe se pari duhet ti fusi nen bashkine e tiranes dhe pastaj ti beje te jetueshme, ka shkollat me tre turne dhe me nga 40 nxenes per klase e ka plot gjera per te cilat ja vlen me mire te harxhosh leke sesa per bulevardin tirane-paskuqan

Zgjatimi i Bulevardit ka qene projekt i te dyve Swed, dhe une jam komplet dakord. Problemi kryesor i Tiranes ka qene qe pjesa e urbanziuar nuk mjaftonte me, prandaj po ndertonin edhe ne cdo rrugice duke i marr frymen qytetit. Qyteti duhet hapur pertej kufinjve aktual, shtrim rrugicash e lyerja fasadash nuk mjaftonin me. 

Dhe ne fakt projekti po ben pikerisht ate qe thua ti, po urbanizon nje geto te madhe sic eshte tere ajo pjesa Babrru-Bregu Lumit-Kamez. 

Ne fakt une po thoja per Kasharin, Dajtin, Farken. Dhe per shkollat, ijesjellsin, kanalizimet, rruget, telat si merimange, ndricimin rrugor, etj. Dhe le te kete qene projekt i te dyve, te dy ja kane fut kot. 

Mua me duket se Kashari and co. kane urbanistike icik me te mire se Bregu i Lumit biles, nqs do nderhyej diku duhej nderhyre aty fillimisht. Per mua zgjerimi i Tiranes duhet te ishte prioritet qe ne 1993 e jo me ne 2013 kur i eshte katerfishu popullsia. 

Mendoj se eshte nje shans i fundit per te patur nje "Tirane te Re". Ne fakt nuk behet fjale vecse per nje bulevard te ri, por per nje cope te madhe qyteti qe do ndertohet ne veri te qytetit aktual ne nje zone fushore.

Uroj te mos jete spekullimi imobiliar i rradhes. Uroj te kemi mesuar sado pak nga keto 23 vitet e fundit te zhvillimit kaotik urban. Uroj qe kjo te jete Tirana e se ardhmes qe te perfaqesoje dhe te udheheqe ambiciet per zhvillim te vertete, racional, te planifikuar, strategjik te vendit tone, Tirana e headquarterave te firmave te huaja, Tirana e sipermarrjeve te reja teknologjike, Tirana e hoteleve me standarde, e portofoleve imobiliare cilesore dhe konkuruese, Tirana qe do arrije te thithi kapitale dhe njerez biznesi ne nje nivel nderkombetar, Tirana e transporteve funksionale e kujdesit per ambientin, Tirana e parqeve dhe e pistave per bicikleta, Tirana e jetueshme.

Uroj qe kjo te mos jete vecse nje enderr e imja.

po, dhe nga do vije kapitali i investimit ne 'tiranen e re' 

Kjo eshte vetem nje enderr e jotja fatkeqesisht. Si i interesuar direkt, ( ballkoni im shikon platformen e stacionit te trenit), u gezova me planin e qendres se Rames me idene se do kishte nje park poshte shtepise per femijet e ardhshem. Sot, vajza ime po behet 4  vjece, poshte shtepise do kete nje rruge te gjere me peme anash.

pra, plani i qendres ne kohe te Rames ishte park ne kete hapesire, i Bashes eshte  bulevard, pra makina.

si qytetar i lagjes jam  per te paren, si i qytetit nuk e di, ndoshta duhet nje bulevard. 

Plani urbaninstik i Bashes eshte bere me studente arkitekture e urbanistike, asnje prej te cileve ne fakt nuk di nese rekomandimet e tyre jane marre parasysh. Nuk ka asnje fare transparence per vendimmarrjen ne kete plan, pra, po, eshte bere shume pune si rrjedhoje qeveria duhet ta nbeshtese. Por jo, nuk ka patur asnje fare transparence e profesionalizm, prandaj qeveria duhet ta hdhe poshte e te beje nje masterpkan oer Tirane, durrwss e rrethina, pastaj per zhvllime brenda me Tirane, sic duhet te beje per te gjithe Shqiperine.

 

 

Nuk mendoj se sipermarrjet e reja teknologjike, apo hotelet, ose headquarterat e firmave te huaja varren nga ky projekt.

qeveria e re.  bulevardi i ri....., epo duhet te mbeshtetet  padiskutim  ky projekt pastaj!!

Simbas tradite, kush hypen ne kale gris pllanet e te rrexuarit dhe ben te vetat. Perndryshe ç'e do kalin?

S'ka nel ditë mos jetë "historike" megjths OKB pothuajse i ka zënë të gjitha me "dita ndërkombëtare". S'hoqën dorë nga megalomania bosh nga mut politikanësh.

Basha dy vjet ne bashki, pune qe realisht bejne nje Tirane tjeter, nuk do ta njohim me. Tirana kthehet ne nje qytet me te vertete metropol.

Rama 11 vite ne bashki vetem fasada, bojra e shtroi me Kocon ndonje rrugice, sberi gje tjeter dhe nuk e mban njeri mend per gje tjeter (pervec se betonizoi Tiranen).

Kshu do shkoje puna edhe ndonje vit ne qeveri dhe kaq, mbaron me turp eksperimenti Rama.

Basha deri tani nuk ka bo asgje, dhe akoma me keq ka leju dhe ai klientet e tij te ndertojne ku ti doje qefi. Llafe kot ka pas. 

Po nuk beri ndonje gje te hajrit ta harroj ai ose kush do jete nga PD-ja bashkine ne 2015. Per ta humb kane gjithsesi, po te pakten te kene nje fare shansi. Keshtu si jane tani as nuk ja vle me bo fushate. 

Basha ska bo ndonje gje? Hahahahaaa...aq rruge e rrugica e shkolla e kopshte qe ka ndertu e rikonstruktu Basha, me standardet e fasadave te Rames, Basha e ka realizuar planin dhe eshte hero ne krahasim me Ramen. Por Basha eshte tjeter, nuk krahasohet me Ramen, Basha ben pune, ska llafe. Mbaroi planin urbanistik qe Rama nuk e beri per 11 vite (dhe tregonte perralla me sqepare e kabllo), siguroi financimet per bulevardin e ri dhe filloi punet per kete bulevard, per terminalin e pasagjereve e kshu me rradhe.

Per pune klientesh po ngaterron Ramen me Bashen. Koha e Rames dhe e atij limonit te tij te shtrydhur, Gonxhe ka mbaruar ne Tirane. Keta i shkonin Tiranes se bojrave po jo me shume.

Bashkine PD e ka ne xhep, por Basha kerkon te beje diferencen me Ramen edhe si menyre e efektivitet ne qeverisje, qe ta kete kapital ne zgjdhjet e pergjithshme.

Kot me te pyet, nga e di ti te ca standarti e sa rrugica ka bo Basha nga USA? Te gjithe ato rrugica po ti mbledhesh bashke jane a s'jane 4-5 km ne total. Apo nese po ndertohet apo jo tani ne Tirane?

Psh, ka ca dite qe ne Fakultetin Ekonomik ka nje proteste te perditshme edhe nga prof qe e di mire qe nuk jane fare socialist, sepse po ju ndertohet nje pallat ne oborr, ashtu sic ju eshte ndertuar dhe nje tjeter perballe. Keto nuk po i ndertojne klientet e Rames, se ndryshe do e kishte shume te kollajshme ti prishte. 

po ja, edhe ne te jueseit mundohemi te jetojme me situaten. Tirona nuk eshte e skraparllinjeve qe i hoqi xhaxhi nga dhite e guret e Skraparit dhe i solli ne Tirone si familje e partise. Nuk eshte cudi qe hyxhymi komunist beri baterdine ne Tirane, ne cdo aspekt. Ishin cobane dhishe nga Skrapari qe dikush i kapi dhe i solli ne Tirane.

Te gjithave ndertimeve Rama ju ka dhene leje mer burre. Nuk e di nese e pe edhe nje karabina betoni qe erdhi para disa ditesh edhe ketu ne peshk dhe doli qe ishte me leje dhe me leje te dhene nga Rama.

Ja pra qe ka ca qe po behen tani pa asnje lloj leje, qofte nga Basha e qofte nga Rama, e Bashkia nuk po nderhyn fare. Prandaj eshte icik e veshtire te flasesh me kete siguri qe flet ti per rruget e shtruara nga Basha, cilesine e tyre, apo ndertimet e tjera. 

Ja psh une kam shume prane nje ndertim, e thashe dhe te tema e Llogarase, qe po e ben Tom Doshi. Eshte komplet pa leje. Normalisht i kerkoj Bashes te nderhyj, po nuk po ben gje fare, megjithese eshte mu ne mes te Tiranes. Pra ne rastin me te mire eshte qullaman, ne rastin me te keq i perfshire. Sidoqofte pergjegjesia i bie atij. 

nese eshte e vertete kjo qe thua ti per kete rastin konkret, te Tom Doshit, Basha ska asnje justifikim, duhet te nderhyje megjithese banditi Doshi tani qe ka edhe Ramen kyeminister, nuk ta perton, edhe te vret.

Endrito ky doli fjasko fare, ky i gjati i PD-se. Problemi eshte se se merr njeri seriozisht kur flet. Dhe ke shume te drejte per kete baderdine e ndertimeve qe kane marre per kot. Ske pse iken ne periferi, shiko rruget kryesore me rradhe, punohet gjithe diten, te Myslymi, te rr e Durrsit, e plot. Mire po me e keqja me kete eshte ndryshimi qe ka me ramen. Ne kohen e rames ndertimet e pa lighshme ishin me leje, se sja mbante njeriut te ndertonte pa lejen e rames, bente njehere qoken e pastaj ndertonte. Ne menyre te jashtligjshme si kali peles, por gjithmon me leje. Ndersa kete mikun sot se pyesin fare, kane marre te gjithe perkot dhe sngeli shtese e pallat pa u bere!

 

Fatkeqesisht po. Eshte komplet i pafuqishem, as nuk e pyet njeri, gati me vjen gjynaf. 

smiley

sidoqofte eshte teper fushore per te dale bulevard i bukur. duhen patjeter kodra

ne asnje menyre!

sigurisht qe jo.

bllokim total, i cdo projekti te armikut pa kompromis.

gjithashtu hapje e frontit per permutjen e imazhit te lul bashes, nones se lul bashes, gruse, kalamojve, si edhe cdo shoku mashkull qe luli ka pas gjate gjithe jetes se vet.

 

Mrroklle Pse shoku mashkull ka dhe shok femër. 

e di e di ti pse mashkull. 

na duhet qe ta nxjerrim peder lulin qe tja zvogelojme mbeshtetjen qe merr nga nje pjese e caktuar e popullsise, if you know what i mean. 

mrroklla, a je femer apo mashkull? Uroj qe te jesh femer!

je kujtuar vone. I kane bere te gjitha.

Rama dhe lakejt e tij i jane vene prapa palnit urbanistik per ta bllokuar, pasi ju ka prishur pazaret.

Gruaja e Bashes, vjehrri i Bashes, kunati i Bashes te gjithe jane perbaltur e nxire me kohe.

Bashes i kane hetuar edhe profesoret qe ka pasur ne universitet ne Hollande.

Apdejtohu o shoku fshatar, apdejtohu se Edvin Rama e shpifesit ordinere te tij, me keto i moren votat e tua dhe njerezve si ti.

dakort, te drejte ke, por tani do ta sulmojme me shume, sepse kemi me shume ne dore. 

shume shpejt do ndryshohet kodi i procedures penale dhe do te plotesohet ai boshlleku ku nje person i cili e vonon vete procesin gjyqesor ndaj tij nuk do te mund te nxjerre afatet e parashkrimit si mbrojte ndaj akuzave.

do ta bejme me efekt prapaveprues qe luli te dale te jape pak llogari per rrugen e kombit. 

po kjo me vone. 

tani per tani, lexo paragrafin origjinal.

dhe mua mos me thuaj shoku, por vetem fshatar nese do te komunikosh here tjeter, ose me nofken time

nuk e kemi aq afrimitet bashke. zahten eshte hera e pare qe po ta shoh emrin ketu, anipse s'me dukesh i ri ketej pari. 

 

Di gje, kane ne plan te rihetojne Meten?

e kane e kane ne plan, por po presin te fillojne t'a denigrojne keta deputetet e lulit nje here kete ilir meten. se ca gjera ja dine keta ketij metes them une, kot nuk flasin.

nuk flisnin, po do flasin, dhe kot nuk do flasin them une. 

p.s.

ilir meta, hajdut, kara-hajdut, doli ne gjyq, i pati aq bole. 

po luli jo! 

keshtu qe mos kerko simetri se e ke bosh, nuk e ke te mushme. argumenten. 

Po sikur te flasi Meta per Ramen ne periudhen para 2004? Do behet lemsh i madh pastaj. 

Kot nje sugjerim, mund te behet ligji te kapi 2005-12 Shtator 2013.

edhe ca masanej, do foli meta per ed ramen dhe do bohet lomsh i modh. ishalla them une. 

tashi,ca lidhje ka kjo me lulin dhe ca lidhje ka kjo me ket' muhabet ketu.

ah po, e ka nje lidhje.

ti, ti e solle meten ne muhabet, une te dhashe pergjigje, ti do me vazhdu me lir meten dhe me ed ramen, qe ti e solle ne muhabet. 

muhabet eshte ky?

 

Ti shprehe nje ide qe mua me pelqeu - te futen ne burg politikanet qe kane vjedh. Desha me pa nqs i qendroje deri ne fund. I qendroke, kaq. 

Se po ta kapesh, ca lidhje ka dhe komenti yt per burg per Bashen per nje projekt qe ende nuk ka filluar?

muhabet eshte ky?

Mroklle ki parasysh qe fanatiku jo vetem qe nuk ndrro menje por nuk ndrro as muhabet. 

Keshtu qe kot e ke qe kerko muhabet sagllom!

Pse mo ron, une muhabet per bulevardin po beja. Nejse urime qe nuk fillove me shajt edhe ketu myslimanet e Kosoves.

Faleminderit!

Me vjen mire qe po e vren qe kam fillu te ndryshoj...po behem njeri me i mire

+1

Mendoj se ky eshte nje projekt i mire. Rritja e Tiranes deri tane eshte pakez abnormale, vetem ne lindje e perendim, dhe ky projekt do ti japi nje fryme te re.

PO mire mo Muhametali, projekt i mire thua ti, po ku e pe? Se qe une qe te flas duhet te kem mundesine ta shikoje e ta lexoje projektin. Te lutem me thuaj ku e pe qe ta lexoj dhe une e pastaj te flas?

Per planin e Grimshaw e ke fjalen ti? Skycrapercity.com do ishte nje nga faqet me te mira ku duhet te kerkoje. 

Ne 1 interviste paradhjedhore per Opinion,, Rama tha qe neve do ta kthejme mbrapsh kete projekt edhe do vejme ne zbatim ate projektin francez qe Rama e miratoj ne kohen e tij smiley

deshem sdeshem prap te plani i fashizmit kalum, zhvillimi i tiranes ne veri. ne fakt pamvarsisht se kush e ben, megjithse ca tipa smund ta anashkalojn ket pjese, ky eshte zhvillimi normal, se edhe po te ndertosh ne te gjith hapsiren e liqenit, sic kan ndertu dhe po vazhdojn prap nuk plotesohen nevojat e popullsise ne rritje. shpresoj te lejne hapsire edhe per shkolla, kopshte,cerdhe etj.

Po ne gjithmone ia mbeshtesim

bulavardi i ri... po si i bohet hallit qe mu me ka marre malli per ato rrugicat e vogla ku kalova femijerine time

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).