Pronaret e metrove ne Pekin kane filluar t'u ofrojne pasagjereve mundesine te paguajne me shishe plastike (shihni foton.) Ne kete menyre ndihmojne te ruajne mjedisin dhe ndihmojne pasagjeret per te paguar. 

Burimi: I am an Engineer to change the World

28 Komente

ueee ca ideje... gjeniale!! me duket se erdhi edhe dita ime me ne fund te paguaj ushqimet ne supermarket me CO2..smiley, se me kishte zene deren, garazhin me sakt..smiley

smiley ehhh Belul Gjeraqina,, Po pse mo ne garazh shkarkohesh ti ..smiley 

Belulo, po ti ke Gjermanine shum afer, 5-10 minuta me makine, dhe supermarketet gjermane, i mbledhin shishet plastike. Mund te besh rreth 2 euro ne jave smiley

ne shqiptareve do te na vije dita te behemi me te pasurit ne bote!

smiley o Belul e le te forte kte

Si i grumbullojne shishet plastike shqiptaret, qeset ect, ndonje shpikje shqiptare ?!!  

s'eshte ide dhe aq persembari sepse njerezit duhet te marin me vete 2-3 shishe plastike ekstra ne rast se makina ben jam ose nuk e pranon ndonjeren nga shishet. Kesisoj njerezit do i mernin ne tren me vete shishet ekstra dhe ne fund te dites do kishim nje tren mbushur me shishe plastike. kjo do i jepte nje vrull biznesit te atyre qe mbledhin shishet tek trenat dhe i shesin tek makinerite per ata qe pertojne me mar shishe me vete. Ne kete menyre edhe ata qe ne fillim do mernin shishe ektra me vete do e ndalonin kete praktike duke pare mundesine qe shishet ne rast mosfunksionimi te makines mund te blihen ne dore, dhe kesisoj dhe sasia e shisheve te teperta ne tren do redukthej. Kjo do sillte dhe falimentimin e atyre qe mbledhin shishet ne tren dhe shtimin e atyre qe sjellin shishe ekstra me vete. Trenat perseri so mbusheshin me shishe te teperta......

Ça mos t'jami makina. Si tçojsh litroshet shqiptare tkokakoles masi ja ke shtrydh rakine smiley

Qe te blesh bileten besoj te duhet nje thes me shishe plastike smiley

ate po mendoja ene un!!1smileysmiley

Ler se na e kane sjelle ne maje te hundes me kete sistemin e riciklimit ketej... pfff  

Si shume te rinj tek peshku ne keto kohe .

Ca s'kane kohe se do fillojne pune, ca do kene kohe plot se do dalin pa pune, parashikohet rifreskim nikesh dhe ketu smiley

Ate po menosha sot , cfare fati qe sisha ne pune deri tani smiley po nickun sdo e nderroj kur te filloj pune smiley

Une do e nderroj, ta kem dhe nji nick per opoziten se ku i dihet, si kihet bese lsi-se smiley

smiley

Ide interesante, por jo gjithkund mund te funksionoje per mire. Keshtu, psh nese do te zbatohej tek ne per te paguar bileten e autobuzit, do t'ju hiqnim buken e gojes atyre fukarenjeve qe mbledhin kanoce e shishe plastike per ti shitur tek kompanite ricikluese. Dhe me keqardhje po ju them se numri i ketyre grumbullueseve apo pastrus kazanash plehrash eshte mjaft i larte dhe rritet dita dites. 

Ne si popull "vdesim" per ide por nuk i zbatojme se kemi alergji nga praktika..

Na merr te keqen ti ne per ide smiley  ne nuk mbledhim plena per nje bilete treni , ne rrime me pronare pallatesh ose me ato qe japin leje ndertimi smiley

jemi klase e re , klase e evolucionit biologjik smiley

ça esht treni?

pseudonimi metrose , po ti po deshe i gjejme ndonje definition tjeter s'ta prish ty smiley ti je cool guy smiley

po ne riciklojme kapakun e pusetes per at pune smiley

telat e korrentit, shinat e trenit, figurat politike ( bo ça llafi)

plenat e italise, moden e ..  

prit prit se ka dhe ma

si tha cekja

bomba skam , granata jo, por po deshe t'jap ca fisheke e ca breke ushtaresh  smiley

me duket se merr dhe urdherin e flamurit si dekorate per keto riciklime smiley

apo s'jan hap kurse te hajvanollogjise si mi do . fitorja eshte e afert

+1

hahaa o Mirjam mos vdeksh kurre

Per me teper....smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).