Po lexoj lajmet qe flasin per nga 2-3 keshilltare te ministrave te rinj. Di gje njeri nese "keshilltare" tani u thone zv ministrave apo jane tjeter, shtese?

44 Komente

Cudi si ka ministra. Leqe harrova, edhe ata duhet te flasin me leje

une nuk di gje ne fakt..  po mendoj qe Kaviri eshte kompetenti qe mund ti pergjigjet saktesisht pyetjes tende..

Belulo, Kaviri me tha qe kush ka pyetje apo shqetesime per qeverine e re tja nisi ne privat pasi ne publik nuk kthen dot pergjigje.

P.s. Une e pata pyt per ate harten qe gjendet ne mes te tavolines se Keshillit te Ministrave. Kavirit ju desh pak kohe sa tme kthente pergjigje por mua mu duk se me dha pergjigjen e sakte. Harta ne fjale sipas Kavirit eshte nje harte e Europes e shekullit te 15 ku Shqiperia eshte pjese e saje. Simbolike e bukur! 

Ato "mjetet" e punes ja postova mbreme; i thash edhe qe ato llogarite ne ishuj i kishe hap... bera nje depozit test dje (7%), dhe cdo gje shoi mire...

faleminderit Rono!  

une ne fakt    mendova pikerisht te kunderten.. dmth, Kaviri  me detyren e re duhet te jete shume i zene, dhe nuk doja ta bezdisja ne privat,  por meqe ai  se paska problem...

 

p.s  meqe ra llafi po mendoja  tia lehtesonim punen Kavirit..   ai akoma nuk ka nje sekretare.  keshtu qe  thashe :   une me nja 2 -3 te tjere,  te bejme nje si ''juri''  ku te interesuarat te paraqiten me cv-te  dhe ne natyrisht do zgjedhim me te miren!  tashi, me te miren dmth, me te kualifikuaren profesionalisht,  sepse pamja e jashtme nuk na intereson fare.. vetem cv-ja e plote.  diploma, kualifikime, mastera etj

Me kete punen e sekretareve po merret ne terren vete Pjeri i Madh. Keshtuqe fli i qete...

 Djema, ju lutem mos me cysni. Ju e dini rregullin e qeverise "Puno dhe Hesht", vleresimin ia leme votuesit, llafet opozites.

ps Per punen e sekretareve, dua qe ne komision te jete edhe Pjeri, se pastaj do me zgjidhni ndonje shalethate. Kurse une kerkoj sekretare qe te jete e plote, nga mendja.

jo shalthate dhe e plote nga mendja - skemi fat smiley.....nji shekull larg smiley

Cdo gje behet me konkurs, edhe per shalet edhe per trute..Mendja e shendoshe ne trup te shendoshe themi ne..Jo po le te marrin viktimat si sekretare qe mezi ngrene nje cope leter nga tavolina.. Duhet nje sekretare qe t'i vere gjoksin punes, per kete besoj ka nevoje shoku Kavir..smiley

Suksese dhe me krahe te lehte i dashur miku yne Kavir. Lart e me lart flamujt e korrjeve, shirjeve, rilindjeve!

Për mua, dy këshilltarë, të nivelit që i përfytyronte Makiaveli, njoh. Mero Bazen dhe Bari Fahriun smiley. Të dy ata, në kohë të ndryshme, i shërbyen ish kryeministrit. Dëgjova që nuk kishin gjetur veshje antiplumb në iventarin e Kryeministrisësmiley. Mbase janë në inventar të Gardës së Republikës, por mund të jenë edhe fiksim i Meros. Ça boni PD-ja që e prishi me të? Sa kohë nuk do ja kthejnë vlerën e makinës që i dogjën gardistët, ata (tani opozita) nuk do gjejnë derman. Prit kur të nxjerrë dokumentin e urdhërit mars '97, për sulmin me bomba mbi Vlorësmiley.

Sugjerim: Një sekretare "e plotë nga mendja" mund të ishte kandidatja për deputete e Partisë për Drejtësismiley. Kaq mund e jam në gjendje të ndihmoj.

Sot ta marrin buken nga goja po su bere minister.smiley

Tjetri kandidat per president, ti thu minister....

Vetem kandidatlliku te le pa "buke."  Rama duhet ta kompesoje te pakten me ndonje kothere te djegme ...

Gjembo, keshilltaret nuk jane zv/ministra, por njerez me cilesira apo eksperience pune te lakmueshme ne sektore apo ceshtje te caktuara dhe qe atashohen prane ministrit apo/dhe kryeministrit per ti keshilluar ne problematikat qe ata/ato ndeshin ne punen e tyre. Keshilltaret paguhen me honorare dhe nuk jane staf definitiv. Ne qeverine e meparshme, psh, cdo minister kishte deri ne 4 keshilltare, ndersa vete kryeministri deri ne 7 te tille.

Faleminderit berber. U deshen 14 komente qe me ne fund ti te me tregoje si qendron puna.

Dmth qenkemi ne rruge te mbare per te permbushur premtimin e 300 mije vendeve te punes - ose edhe 100 mije. S'mjafton qe u rrit nr. i ministrave, s'mjaftojne zv. ministrat e drejtoret e drejtorive, etj, po ministrat dashkan edhe keshilltare. Po mire tani, po per cfare u zgjodhen keta ministra nqs nuk dikan te bejne punen por ju dashkan keshilltare e nje taborr njerezish te tjere? Se pastaj i bie qe gojet e liga te kene te drejte kur qeshin me perzgjedhjen e njerezve qe s'kane punuar asnje dite jashte politikes. Si p.sh. Tahiri qe eksperiencen e vetme me rendin e ka kur bente sherr me policet ne rruge, apo Veliaj, apo ish hetuesi/prokurori i kohes se Adil Carcanit qe tani eshte minister drejtesie, apo Lefter Koka qe s'ka deftese shkolle te mesme por ka diplome shkolle te larte nga Struga - shkolla qe filloi moden e diplomave falco - etj. etj.

nuk e di ca pune bon ti gjembi, po te gjithe i kane nja 2-3 veta ne pune me qa i hall a me marr nji keshille.

Laj pjata smiley  Dhe s'kam askend ne pune te qaj hallin apo marre ndonje keshille. Me vjen pronari i restorantit e me bertet nese s'i kam mbaruar. Eh jete mizore...

Po pse vec 2-3, pse jo me shume?

leni mi filmat ti

S'ka perse Gjembo, je gjithmone e mirepritur dhe kam kenaqesi te te jap cfare une di dhe mundem.

Inshallah ndryshojne metoden ne zgjedhjen e keshilltareve se deri tani ose te pakten ata qe kam njohur une ishin spurdhjake 25-26 vjecare te cileve duhej tu jepje mend jo te merrje.

Keshilltare, quhen ata qe punojne ne kabinetin e ministrit a te kryeministrit a te presidentit. Keshilltare kane edhe zevendesministrat, apo drejtore te drejtorive te dikastereve (ministrive) te ndryshme. Kuptohet sipas fuksioneve qe kane dhe sipas asaj qe u a lejon rregullorja apo ndonje ligj i dhomave te Parlamentit.  Keshilltare, me fjale internacionale quhen, Advizor. Keshilltar dhe Advizor, jane sinonim te njera-tjetres. 

Pjero, me duket se ne Albanie i thone Advajzer

me fjale internacionale quhen, Advizor 

kete disi e dija dhe une, cudi qe s'e dinte gjembi me Tirona, se Belulit i falet smiley

Keshilltar dhe Advizor, jane sinonim te njera-tjetres

sqarimi behet preciz: tak, puk, fak...pike smiley

Gjembi, si thua ti qe ne 8 shko  ne zire ministri qe ska pi kafen dhe ta pij ate te zeze kafe me sekretaren?! Ti do ta leri gruja ate?! faaap te paren me keshilltarin e pare, te dyten e te treten... te gjithe marrin rroge e jemi te lumtur. Zoti Zv nuk e le dot ziren se e kap fiksi.

Ti do ta leri gruja ate?!

Larg qofte! Bjeri gurit e drurit. ti thua qe kafen e pare s'e pi por pi goten e fundit me sekretaren?

E fundit nuk quhet se e be krietari anullim loje ate.

po keshilltare te keshilltareve te ministrave ka ??

Gjemb ne fakt po shpresoj te kesh ndonje qellim qe kalon pertej pyetjes, pasi pyetja ne fjale sikur s'ma mbush syrin.smiley

Pse s'ta mbush syrin?

dora,mos bo kshu creptsmiley

Nje nga keshilltaret e min Rendit do jete ish ministri i Rendit ne periudhen Janar 91- Dhjetor 91 . 

Drejtorin e Pergjithshem te Policise e kemi nisur nga Amerika, pritet vetem vendimi..

Ke nise o xhan?

Njeri qe mbart mbi supe nje qerre me shkolla..smiley, per te tjerat kur te vije vakti do llafosim me shkoqur..smiley

Per qerre me shkolla s'eshte keq Tahiri se ka 2 vete e po ben te treten.

Mos ma merr neper goje kushon smiley

Asnjehere!

Artan Didi?

smiley

smiley

Puna ish ta merrnim vesh para se me vone e dimesmileyper hajer

Po Mr. Father 4 pako aspirina do kontribuoje me ndonje pune konsulence per Byrone Edramhetimore apo do e leje eksperiencen t'i ike kot se koti? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).