Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 57

282 Komente

Fillon strategjia e Tony Blair per te permiresuar jeten e shqiptareve. Levizja e pare, Charlie Rose.

o xhib i paska lezet e ka dhe fustonin ngjyr mavi

hej lum si ti moj Shqiperi

une jam theusualsuspects. mire se ju gjej. smiley

mirëseardhe theusualsuspectso

Ilir Meta kryetar Kuvendi, merr vota edhe nga opozita.

Edi Rama, i pari në listën e deputetëve që firmosën propozimin.

Votimi i fshehtë me kuti, 8 vota më tepër se maxhoranca.

Ilir Meta mori dje zyrtarisht postin e kryetarit të Parlamentit. Kandidatura e Metës ishte e vetmja që u hodh në votim dhe u propozua nga 52 deputetë firmëtarë të maxhorancës së re PS-LSI.
Ra në sy fakti se i pari në listën e deputetëve që kanë firmosur për Ilir Metën është Kryeministri Edi Rama dhe, pas tij, kryetari i Grupit të LSI-së, Petrit Vasili. Firmosja është realizuar në një mënyrë të veçantë, pasi në propozimin e depozituar në Kuvend bie në sy fakti se firmat janë alternuar, një nga PS dhe një nga LSI. Votimi është realizuar dje me kuti votimi, në mënyrë të fshehtë dhe pa debat. Kandidatura e Ilir Metës mori dje një përkrahje më të gjerë se maxhoranca, që në Parlament ka 83 katër vota, duke marrë vota dhe nga opozita. Në total, Meta u zgjodh kryetar Parlamenti me 91 vota të deputetëve të Parlamentit të Shqipërisë, nga 137 deputetë që ishin të pranishëm në sallë. Në procesin e votimit nuk morën pjesë tre deputetë të Partisë Demokratike, dhe votat e opozitës së re ranë në 45 vota kundër, ndërsa gjatë votimit një deputet ka votuar abstenim. Në vitin 2009, Jozefina Topalli është rizgjedhur kryetare Kuvendi, vetëm me 74 vota, të maxhorancës së atëhershme, PD-LSI.
Votimi
Ish-Kryeministri Sali Berisha dhe ish-kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, pasi kanë votuar në dhomën e fshehtë për zgjedhjen e kreut të ri të Parlamentit, janë larguar nga salla duke mos qëndruar në procesin e numërimit dhe të dhënies së rezultatit. Gjatë votimit ra në sy fakti se Kryeministri Edi Rama ishte i vetmi që pas votimit në dhomën e fshehtë, e palosi fletën e votimit vetëm një herë. Po ashtu gjatë votimit, kryetari i Grupit të PS-së, Gramoz Ruçi, ka shënuar votën e pro Metës në tavolinën e ministrave, dhe jo në dhomën e fshehtë, ndërsa ministri i ardhshëm i Brendshëm, Sajmir Tahiri, ka shënuar fletën e votimit në foltoren e Kuvendit. Gjatë votimit ra në sy dhe fakti se deputetja e LSI-së, Monika Kryemadhi erdhi me vonesë në votimin e kreut të ri të Parlamentit, edhe pse emri i ishte lexuar disa minuta më parë.
Zgjedhja
Deputeti Spartak Braho, ka shpallur dje rezultatin e votimit, duke shpallur Ilir Metën kryetar të ri të Kuvendit.

(etj...)
Panorama.com.al

Ilir Meta paska qen me i shkathet nga te gjith maje men ne zgjedhjet e reja po nuk u be forca e pare politike ne Shqiperi

eh lum moj Shqiperi,per burrat qe ke ti

si postohen fotot dhe kenget ?

copy dhe paste

kaq kollaj ? 

ku ?

Sa te trishtuar duken disa smiley

ehh...

Trajtimi i tyre eshte nje turp i madh per gjithe rracen tone. 

S'e mos vetëm për ata. Ja shiko se ç'po ndodh në botë. Historia përseritet...

Si rasti i ketyre zor se ka tjeter. U trajtuan sikur te ishin kafshe te egra qe duheshin zhdukur. Dhe as qe flitet fare per kete qamet. 

Turp per Europen se per shqiptaret nuk ka fakte

Fotot jane te mrekullueshme

sa kriesa krenare. ca jemi te afte te bejme ne rraca e civilizuar smiley

keshtu i poston fotot ti mi ? smiley

smiley Lere lere se paska ndryshuar stili i postimit te fotove tek PPU-ja. Fitoi Edi, dryshoi stili i vjeter..

smiley

sleeker, slighter, better smileysmiley

Për Kodin Etik të ministrave, vetë Rama është shprehur se “bazohet në modelet më të arrira të mirëqeverisjes demokratike”. Por kjo nuk është gjithmonë e qartë saktësisht se çfarë nënkuptohet me këtë term. Një mënyrë e dobishme për të ngritur diskutimin është të ekzaminohet fjala “etikë.” Në përgjithësi, etika i referohet studimit të sjelljeve të drejta apo të gabuara. Në jetën tonë të përditshme, ne jemi të ballafaquar vazhdimisht me pyetje të rëndësishme në lidhje me atë çfarë duhet të bëjmë. Duhet ta mbaj premtimin tim apo nuk duhet? Duhet të raportoj për një portofol të humbur, apo thjesht të mbaj paratë e tjetrit? Etika, si një fushë studimi, tenton të gjejë principet/parimet apo dhe rregullat për t’iu përgjigjur pyetjeve të tilla. Etika e qeverisë i referohet një kodi të veçantë të sjelljes profesionale për ata që punojnë në të dhe për qeverinë. Prandaj Etika e qeverisë, përfshin rregulla dhe udhëzime për sjelljet e drejta dhe të gabuara për një mori të grupeve të ndryshme, duke përfshirë edhe liderët e zgjedhur (të tilla si, të Kryeministrit dhe ministrave të kabinetit), përfaqësues të zgjedhur (të tilla si, deputetët e Parlamentit), stafi politik dhe ai i shërbimit publik . Këto grupe janë të ballafaquar me një sërë pyetjesh etike të vështira dhe shumë unike. A duhet një zyrë publike të punojë për qeverinë? Përfaqësuesit e zgjedhur duhet të lejohen të pranojnë dhurata të shtrenjta nga grupet e lobimit? Kur mundet që një zyrtar publik të zbulojë informacionin personal në lidhje me qytetarët? Dhe si duhet të trajtojë ai kolegët dhe vartësit e tij? Etika e qeverisjes identifikon se çfarë janë sjelljet korrekte në secilën prej këtyre situatave dhe përcakton rregullat e sjelljes për zyrtarët publikë që duhen të ndiqen.

Monika Stafa Shqipgazeta smiley 

Meta. smiley

engjell mer, engjell smiley

lindja e Ilirit në ditën e Novruzit ... Djali ka lindur me emër dhe do bëhet njeri i madh!

 

waw .....ku e gjete  smiley  ..po si quhet Coli i atehershem ? a ka lujt filma te tjere ?

Shpetim Zani, shites bulmeti. Me ca tjeter mund t'ndihmojm?

me sa osh kilja domates  ??

per kumblla te freskta apo frigoriferi e ke llafin?

flamujt e hipokrizisë valviten lart e më lart. 

 

 

Në tetorin e vitit 1990-te, Iliri shkoi me shokët e tij studentë për eskursion në Himare dhe kur u kthye që andej më tha: “Babi, krijuam një qeveri tjetër me shokët e fakultetit dhe si kryeminister zgjodhëm një djalë nga Kruja, pasi jo vetëm pse ishte 10 vjet më i madh se ne, por dhe më i zoti. Ndërsa mua më zgjodhën zv/kryeminister”. smileysmiley

Thuhet se atë punë, pra tregtinë te tezgat, e keni bërë edhe në kohën kur Iliri ishte kryeministër?

Po po, pa asnjë problem dhe me kënaqësinë më të madhe. Nuk kishte asnjë lidhje puna apo funksionet e djalit me punën që bënim ne. Nuk i kemi ngatërruar kurrë këto gjëra. Djali ka parë punën e vet dhe ne kemi jetuar e jetojmë me djersën tonë. Dhe kjo gjë na ka bërë të jemi shumë mirë dhe mjaft të lidhur me njëri tjetrin.

 

Gjepura ..

s'ka kemb njeriu rrotull... smiley

Superheroina Egjiptiane... Watch out Cat Woman...Hijab Woman is coming to save the world smiley

ka lezet!!!! te njejtat rroba si kur cohesh nga gjumi, si kur del ne pazar per te psonis per hurma e si kur ja mbledh krimit te organizum...

Ezekiel 25-17

The path of the righteous man is beset on all sides by the inequities of the selfish and the tyranny of evil men. Blessed is he, who in the name of charity and good will, shepherds the weak through the valley of darkness, for he is truly his brother's keeper and the finder of lost children. And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who would attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord when I lay my vengeance upon thee.

Mund të zgjidhnji një nga këto më poshtë: http://www.youtube.com/watch?v=ssC77hapv0g
Shpresohet të jenë në pëlqimin tuaj! smiley

---------------------------------------------------

Me këtë rast, meqë jemi në kohë revizionesh, përse të mos hapim edhe një temë mbi kolazhet më të bukura të internetit.

Xhelozia e femrave mes njera-tjetrave  eshte nje simptome jo vetem e mos-besimit ne vetvete,por edhe zanafille e nje lufte te ftohte don-kishote

Nuk i kam kuptu asnjeher ne keto raste, pavarsisht natyres se njeriut qe jeton ne nje bote konkurente. Inferioriteti vjen kur ja jep lejen vetes, askush s'te ka faj

 

Eksiston edhe xhelozia mes femrave? Nuk e dija...

Po ashtu thuhet dhe besohet se pergjithesisht nuk do fare mundim te behesh xheloz/e, ndersa empatia arrihet me pune, me perpjekje, tha. smiley

neve, në të kundërt, na kanë thënë se, (edhe) empatia ka diçka të lindur; sidosi e modifikueshme.

me qenë se dyshojmë se këtej rrotull do të shëtis ndonjë student i degëve biomjekësore për t'ju lëçitur, po marrim mundimin të vendosim një link: http://en.wikipedia.org/wiki/Mirror_neuron

thuhet gjithashtu se edhe prirja per ta pare kokeposhte fjaline e tjetrit eshte e theksuar tek peshqit e porsalindur, por me kalimin e kohes zbehet. Ju mirekuptoj se te gjithe kemi qene pa pervoje dikur ndaj dhe ju falenderoj per mundimin! smiley
 

jemi te mendimit se pavarësisht tendenciozitetit të përgjigjes, ajo duhet mirëvlerësuar, qoftë edhe vetëm për topin e verdhë në fund.

Demi Moore, romancë me babain e ish të dashurit të saj

 

Pavarësisht se ajo është në një moshë të konsiderueshme dhe një prind, aktorja Demi Moore gjithnjë është lakuar për romancat e saj me djemtë më të rinj në moshë se ajo. Pas lidhjes me ish të dashurin e saj të dikurshëm Harry Morton, i cili ishte shumë më i ri se ajo në moshë, Demi e la pas për të nisur një romancë të re, pikërisht me babain e këtij të fundit.

Personi në fjalë quhet Peter Morton dhe është një miliarder shumë i njohur. Çifti janë parë të frekuentohen për më shumë se tre herë në javë dhe mendohet se personi i cili i ka prezantuar ka qenë vetë Harry.

Pavarësisht se asgjë nuk është konfirmuar as nga Demi, Peter ose Harry, disa burime të sigurta konfirmojnë se aktorja me të vërtetë ka nisur ta pëlqejë babain e ish të dashurit të saj, duke lene të gjithë në kureshtje për të ditur përgjigjet e saj në intervistën e radhës.

 

Demi eshte shume vajze "e keqe"... duhet ndeshkuar! smiley

270.000 euro kontrata e Krastes me Agon channel për një sezon..Kam përshtypjen se shqiptarja.com ja ka fut kot..

Ndoshta ky kanal televiziv transmeton nga Lazarati..smiley

Muzika e pandërprerë dhe me volum të lartë mund të shërbejë si sistem torture.

Sipas një studimi të Universitetit të Manchester, kjo ka qenë metoda e torturës më e përdorur nga agjentët e diktatorit kilian Augusto Pinoçeti për të shtypur veprimtarinë e opozitarëve dhe disidentëve.

Këngët e “preferuara” si torturë ishin gati të gjitha të Julio Iglesias, idhullit të Amerikës Latine, dhe të këngëtares franceze Dalida.

lozi shume mire Januzaj sot

pëpëuja pa figura, si peshku pa luspa

Nj. Oni

The lake house

Prape s'e kap kete punen prit dy vjet.lemsh me ben ky film

"They say love is like a polar bear. If you want to take it in your arms and hug it, first you must be sure that it is properly drugged. Or perhaps love is like a tiger. If it escapes from the zoo and starts charging at you, you must shoot it with a tranquilizer dart. Whether it is a polar bear or a tiger, though, one thing is true: you must make love drop to the ground, preferably with some kind of drug, or it will maul you to death and eat you."

Did I mention that love is like Siberia?

Si nuk na e postoi njeri letren e hapur te Putinit drejtuar popullit amerikan mer...

e kam lexu aq here, sa qe e kam mesu per mendesh. Desha me pa pak debat... smiley

Ha! Gallate kjo... what he said and what he meant.

Pashe nja dy a tre komente qe pasojshin dhe me ra ne sy kjo thenie (gjoja) e Putinit qe e citonte nji komentus aty:

"He who doesn't miss the soviet union doesn't have a heart and he who wants it back doesn't have a brain"

Fiks per kamunistat tone eee? smiley

"If you're not a liberal when you're 20, you have no heart. If you're not a conservative when you're 40, you have no head."

kte e ka thane Churchill. Lol

The phrase originated with Francois Guisot (1787-1874): "Not to be a republican at twenty is proof of want of heart; to be one at thirty is proof of want of head." It was revived by French Premier Georges Clemenceau (1841-1929): "Not to be a socialist at twenty is proof of want of heart; to be one at thirty is proof of want of head."

Teef, coja pak Argentis-it (atij te Kines) ket linkun glorioz!!! smiley

 

argentis ta shiqojne vete. smiley

 

kete e kam lexu qe para nji jave, dhe mu duk si tip bullshiti kafenesh lol. Por kam pa dicka te nytimes dhe ke washington posti ne lidhje me kete (kuptohet qe kjo letra ishte e zberthyer ndryshe dhe embel lol), dhe me beri te mendoj se perderisa keto po i japin vemendje, duhet te jete dicka ky muhabet... Ne peshk nuk e kam sjelle e as permende ngaqe e gjithe letra sjellet rreth Muslimaneve ne pergjithsi, dhe vetem ne 5-6 raste i referohet terroristeve te jihadit apo al qaedas. Tashi isha içike mizerabel, dhe thashe fuck it ta permend... Lol

perhere jam mundu mos me qene politically correct per hir te ndjenjave qe kane ca grupe qe karkaterizohen nga longu i mishit apo dobesi te tjera (jo gjithmone te prirun drejt homoseksualitetit lol)... Dmth, ate qe kam pase me thane, e kam thane no matter what. Qe kur erdha ne ket vend, ka fillu me u bo i dobet si keto liberalet e tjere... Tashi nuk mendoj me si mendonte dikur ai Tef Shkadroni, por tashi jam Tefe Bardhoshi. Kemi ardhe ne nje pike mer Em djali, ku futesh ne poste duke u lute qe mos te ndodhi te te sherbeje ndonje afrikane, sepse me attituden e saj ka per te ta prish gjith diten... Kuptohet se ne, skemi çme thone, vetem me smile e me thone Yes ma'am! Sistemi arsimor ketu, me ne krye bullshitin qe nxit dhe propagandon, me ka dobesu shume poashtu.

E vermja gjo qe me ben qe te mbaj mendt e kokes, dhe te vazhdoj perpara osht fakti se Tefa osht perhere right (edhe kur o gabim, osht gabim me te drejt) sepse osht Shkadron... smiley lol

Hope a drogohesh ndopak?

lol nah, not really. Kemi tymos nga pak kur ishim ne itali, sa per tu bo pjese e grupit, por no... Fundja, si ta shihje apo çoje perpara revolucjonin, ndryshe? smiley

Nuk do kishe bo keq!

Shume tense je!

mbase jam tense ne keto momente, por tymosja do e bonte mo keq. Lol

P.s. Sdi a e ke parasysh kur ke a death in the family, and you have to redo the whole "one day we all will meet, so you will still have chance to ask what you forgot to ask..." conversation to your self... Pak a shume, e njejta situate sikurse dhe ju liberalet me bullshitin qe ja thoni vetes all day derisa e besoni dhe vete... smiley

Une nuk jam liberal mer burr! 

Nuk e di as vete pse me ka dale nami si komunisto socialist. Une nuk besoj ne solidaritet njerezore. 

po ti sikur i dole kundra Berishes qe o baba i mosbesimit ne solidaritet njerzor mer! Lol

Berisha eshte anti civilizim! He takes mosbesimin ne solidaritet to a whole new level.

me vje mire qe e ke kap edhe Ronin per fije smiley  se per mu kurrsesi nuk besoj se ke pas dyshime, Teef djali. Po te kesh pas, do ishe edhe ti nderkaq te grupi i avdalleve kubike, mirpo, per knaqsine time te spikatme, nuk je! smiley

 

si tha: I did not say "democratic", I said "civilized" smiley

big, big difference. huge!

Po nje pune si ne Peshk ashtu dhe ne bote, shporte me karavidhe pretendente per konserva liberale. 

e lexove?

TOPALLI-RAMES: Për të marrë atë karrige premtove oqeanin, diellin, hënën. Premtimet ishin fallco dhe pse të bukura shumë të bukura. Të marrësh detyrën pasi vendi ka bërë rrugën më të gjatë në një kohë të shkurtër, duhet të matesh me arritjet dhe ato janë të mëdha. Eshtë e vërtetë se Shqipëria dhe shqiptarët kanë dhe halle e probleme, por ti e ke gati Shqipërinë, me rrugë standarde të mira, por ti nuk e pranon, ky është nihilizëm. Është e vërtetë që ka të papunë, por është e vërtetë që ti Shqipërinë e kë gati me rritje rrogash e pensionesh. Rama këto i quan rrënim. 

NOKA-TAHIRI
Noka: Zoti Rama i shndërrove nga ministra në drejtorë Bashkie, pasi je i bindur se do ju shërbejnë ju dhe klientelës tënde. Qytetarët kanë nevojë për projekte konkrete zhvillimi dhe integrimi. Ju zotëri, ju u servirni shqiptarëve si ministër të Brendshëm, një individ gjysmak, që pasi nuk mbaroi shkollën në Itali, u kthye në Shkodër, e pasi nuk e mbaroi as atje, gjeti një zgjidhje në Tiranë për të marrë diplomë. Ai është një individ depresiv, një njeri që kohë më parë ka qenë kontingjent i policisë dhe hajdut kasetofonësh, shëtiste me bandën e Shullazit, madje edhe me skaf. Babai i tij ka qenë objekt i punës së Policisë së Shtetit, kur e ëma ka qenë objekt për evazion fiskal. Ky është poshtërim që i bëhet Policisë së Shtetit, ofendim që i bëhet shqiptarëve që të lanë ty si gjysmagjel se ai që është gjel është ulur sipër teje.

....me rrugë standarde të mira

ancora ?????ul e ngri nji muhabet...po na behet fjala rruge ferre fare smiley

Ai është një individ depresiv, një njeri që kohë më parë ka qenë kontingjent i policisë dhe hajdut kasetofonësh, shëtiste me bandën e Shullazit, madje edhe me skaf.

si qe kjo tani?

https://www.facebook.com/petro.koci.94?h...

 

Sot ne Fier. Nje aktivitet i mrekullueshem e domethenes. U kremtua 70 vjetori i daljes partizane te 68 vajzave fierake me 14 shtator 1943! Me beri pershtypje qe rreth 15 prej tyre e kishin emrin Liri! Imagjinoni qe ne ate kohe ato kane qene nga 15 deri 20 vjec, pra emrat u jane vendosur ne vitet 1923 deri 1930!

smiley smiley

Njera se mbaj mend se ku u martua me nje ure..

Duka..S'është asgje tjetër pos një individ legen dhe i mjerë. Këto s'i shkruaj për bejten në fjalë por për ato që ka kopanisur gjatë ktyre viteve..Vemje e ndyrë!

Policia e Tiranës ka arrestuar Fatos Skejën. Pas vrasjes së Hekuran Dedës gjatë protestave të 21 janarit, Skeja tentoi të ndërmjetësonte me familjarët e tij, vizitën e ish-Kryeministrit, Sali Berisha.

Skeja është ish-efekti i Gardës së Republikës dhe njihet si pjesë e grupit të truprojave që kujdesje për familje e ish-kryeministrit, Sali Berisha.

Familjarët e Dedës e denoncuan një fakt të tillë, por nuk pati asnjë reagim nga organet e drejtësisë. Ndërsa vetë Berisha e mohoi publikisht që të jetë përfshirë në një çështje të tillë.

Skeja sipas dëshmisë së, Sabit Deda u kishte kërkuar që të pranonin që Berisha t’i vizitonte dhe në shkëmbim të kësaj do t’u jepte foton e vrasësit të vëllait të tij.

shekulli online 

" Tre vlonjate shkuan per vizite te Kopshti Zollogjik ne qytetin perndimor ku jetonin. Por sa arriten, gjeten deren e mbyllur dhe rojen e alarmuar. - " Na falni, por jemi te mbyllur se kemi nje emergency. Nje nga luanet ka shpetuar nga kafazi".

- O figureee, po hape deren ore se nuk ta ha njeri luanin !!!

smiley

Atentat i rëndë sot pasdite në qendër të Shkodrës. Një eksploziv me telekomandë ka bërë të shpërthejë makina e ish-efektivit të policisë gjyqësore të qarkut të Shkodrës, Kujtim Çardhaku.

Nga shpërthimi i fuqishëm ka mbetur i plagosur rëndë Çardhaku, i cili është transportuar në spital dhe është futur menjëherë në sallën e operacionit, por mësohet se me pak shpresë për jetën.
 
Siç bën të ditur korrespondenti i "A1 Report” në Shkodër, Elvis Nabolli, ngjarja ka ndodhur pranë pedonales “Koli Indromeno” në qendër të qytetit, në çastin kur Çardaku ka qenë duke futur brenda automjetit të tij, një Alfa Romeo, e parkuar në anë të rrugës.

Lënda e eksplovizit ka qenë vendosur në pjesën e përparme të automjetit, pranë trupit të Çardhakut dhe kjo ka bërë që dëmi të jetë i madh. Fatmirësisht ai nuk ka qenë i shoqëruar me njerëz të tjerë.
 
Në vendngjarje kanë mbërritur organet e hetimit, por zbardhja e ngjarjes parashikohet e vështirë, siç ndodh zakonisht me rastet e shpërthimeve me eksploziv.

 

Shkodër, eksploziv në makinën e ish-policit, në gjendje të rëndë
 

more lere kete ne Shkoder,  po se cpaska ndodhur prape  nje atentat andej Uashingtoni  thone...  dmth nga ato te njohurat tashme, tipike amerikane..   nja 2 tipa te mirearmatosur  qe   hapin papritur zjarr  diku ne nje  ndertese ku punojne qindra njerez..

Engjell Agaci wowww e njoh shume shume mire..Urime! smiley

eh dunja, dunja...

smileysmiley

Lubonja: Udhëheqësit e UÇK-së luftuan për pushtet. Kosova është një banditokraci

 

edhe nji koment per mjesin dhe boll:

Lubonja te na haje mune. Kolektivisht!

ja c'te bejne emigrantet. vrl http://top-channel.tv/artikull.php?id=26...

Në shpjegimin e tij para komisionit të disiplinës, Kaçe ka deklaruar se nuk e dinte se çfarë ishte UÇK-ja. “Bluzën e vesha sepse pashë që ishte flamuri shqiptar dhe nuk më shkoi në mendje se do të shkaktonte këtë reagim në Greqi. Po ta dija nuk do ta vishja, pasi këtu jetoj, këtu jam rritur, këtu shkova në shkollë dhe këtu është atdheu im i dytë”, ka thënë futbollisti. 

I pyetur nëse e njihte historinë e UÇK-së, ai ka sqaruar se kur ka ardhur në Greqi ka qenë vetëm dy vjeç. “Madje, kur shkoj me kombëtaren shqiptare, lojtarët e tjerë më tallin se nuk flas mirë gjuhën shqipe. Tani po mësoj edhe himnin e Shqipërisë”, ka thënë ai. 

Kaçe ka deklaruar gjithashtu se fotografinë me bluzën me inicialet e UÇK-së nuk e vendosi ai në Facebook, por një shoku i tij, ndërsa ka përsëritur se kërkon të falur nga ekipi të cilin e ka vënë në këtë pozitë dhe nga të gjithë grekët. 

“E respektoj Greqinë. Jam rritur këtu, shumica e shokëve të mi janë grekë. Nuk do doja që grekët të mendojnë negativisht për mua dhe të më përflasin”, përfundon intervista e tij. 

Epo në t'sëmës edhe Kaçja,në u ndjeftë në siklet kush ja qiu nënën? S'na duhet 

+1

Fletë e re letraro - kulturore.

Krijuesit e peshkut dhe dashamirët e letrave janë të mirëpritur:

qerthulli.com

Rruget e Zotit jane te mistershme. smiley

opo mos e permend fare Ate lart, po shiko mos ju jep ndonje mejtim ketyre kazanovave qe kane mbetur me pa gelato smiley

si arrangiano ata dobica smiley  

Pse paska depresion vjeshte ?  allahallah smiley

si t'ja bej une qe kam femijen me temperature sonte  smiley........po halli vjeshtes e ka m'terezi

Thuaj c'te duash, por rralle e sheh dicka te tille PAS zgjedhjeve. Ishalla vazhdon ashtu.

Mbi te gjitha eshte nje akt human qe duhet te na preki te gjitheve ne. Do sfidoja shume nga shoqeria civile tu afroheshin romeve qe kane muaj pa u lare, jo me ti merrnin ne krahe. Skam konsiderate pozitive per Erjon Velian por ky veprim duhet inkurajuar per te gjithe ne. Sa infermiere e kane pare kete femije ne spital dhe kane kthyer kurrizin? Sa mjek te super shkolluar ne Lasapienzat e globit e kane perbuzur? Eshte vetem 2 vjec dhe nuk koncepton dot emrin rom apo albanese di merda. Nje kerthi koncepton dashurine dhe perkujdesjen.

O Ana, po mire po per prinderit e tyre, qe me femi 3 muajsh dalin e lypin ne rruge? 3 muajsh! Ec e mos u bej racist.

Po te kete shtet qe do ta zgjidhe ate situate, e zgjidh ate situate. Mbase ua merr femijet, i edukon dhe i le te gjejne pune me ate edukim. Por duhet shtet shume i forte per kete, nje ekonomi e mire qe ta kete pastruar dhe racizmin e injorancen mes popullsise. Shqiperise do t'i duhen shume vite te tjera deri sa te arrije aty. Prinderit ashtu jane rritur e s'i ka edukuar njeri, e s'u ka dhene njeri mundesine te edukohen. S'mund ta presesh zgjidhjen prej tyre.

Ai tremujshi ke marr vesh qe ushqehet me frymen e shejt?  Do ushqim nena te ushqej femijen oree kopuk. Mire thoshte profesori im, "shqiptaret jane raketik dhe si shtupa se ne shtatezani nenat e tyre ushqeheshin me buke misri dhe shellire"

kopuku i .. po lere se s'te ka faj ajo, qe je budalla ti.

Shqiptaret nuk jane raketik ne radhe te pare, e ne radhe te dyte, kur ben nga 20 femi, i meson 3 vjec te lypin lakuriq, e perseris lakuriq shikoji rruges, e pastaj ato leke ja merr i ati per tu dehur ne raki, faji eshte i prinderve te papergjegjshem, qe s'meritojne te jene prinder.
 

po ti hunter s'ke gje te thuash per xhestin e ministrit?

hunter, te Pediatria ne Tirane con nje rome femijen e semure.  I pergjigjet mjekja a infermieria me ton perbuzes dhe i thote pak a shume e jo verbatim "kur te kem nge." Nqs mjekohen, u vjen radha ne fund. Keto, sipas deshmitareve te rastit. Dhe:

Ec e mos u bej racist 

Ministri mire beri.  Fotot m'u duken pak si teper profesionale per te qene spontane, por qofsha e gabuar. 

Megjithate qe ta beje detyren e vet tamam, te gjendet mjeku/mjekja qe e ka refuzuar e te merren masat perkatese. 

 

Nuk e kisha per rastin ne fjale, qe per mua duhet te lavderohet. Ka shoqata bamirese, qe mgjs nuk dalin ne tv, gazeta punojne shume me teper se ministri.

shoqata per ate paguhet, te punoje dhe shume ama. ministri ka 1000 gjera te tjera per te bere, por e gjen ate pak kohe dhe e ben. i jep gjithe shoqerise se tramautizuar shqiptare nje mesazh njerezor, nje shprese se njerez per se mbari po e drejtojne kete vend. i jep dhe bluzave te bardha nje mesazh qe sot vi vete per t'ju zbutur, po neser tek ju do vi ligji dhe do denoheni. s'ka me bukur, mendoj.

Shoqerise se traumatizuar shqiptare smiley lere lere, nuk po shtyhet fare ky ice-tea me shije limoni, ne kete te merkure plot diell me 25° Celsius jashte...

OJQ-ve duhet t'u kerkohet llogari ku kane cuar fondet.  

Shoqatat e bamiresise qe vertete bejne pune ne fakt duhet te promovohen jo vetem per te mbledhur fonde, por edhe si shembuj pozitive per shoqerine. 

"Ec e mos u bej racist" e citova ne lidhje me mjeket.  

Ministri mire beri.  Fotot m'u duken pak si teper profesionale per te qene spontane, por qofsha e gabuar. 

Duhej te ishin spontane nga kush? S'ka minister qe ben dicka te mire e s'e fotografon.

gjynah qe nuk kane xjere dhe ate foton ku i jep gji gjate rruges per spital... gjithsesi, ky rast, qofte formule per ministrin...

Epo nuk i o rrit niveli i estrogjenit deri ne kete pike. Kij ca durim de dhe ti. 

 

ps. sa here e ke bere ti kete veprim? qofte nje te ngjashem me kete?!

gjynah qe nuk kane xjere dhe ate foton ku i jep gji gjate rruges per spital. smiley

Do ishte mire qe ne vend te fotove te dilte emri i mjekut qe nuk i ka dhene sherbimin femijes. 

 

 

E si mos te jete formule? Ku ke pare ti Skraparllinj qe mos ta kene kete formule?

ata kur ju shko i bardhi dhe se shohin jo me romi. Ama aty mbas spitalit i falen djanes me bexhetin tju uli nje 10 lek te cmimi i brekve.smiley

ana h hape si teme me vete kete. une e besoj, keta do e ndryshojne shqiperine. ky eshte nje gjest aq fisnik qe ndodh vec ne vendet perendimore. bravo veliajsmiley

iku llumi qe s'kish as zemer as fisnikeri.

@snare&Alba1,

 me vjen keq, goca por me duket e gjitha nje farse. Veliaj ngordh per publicitet, ndaj dhe nuk ia kam besen hic. Pastaj, une kaloj perdite te ajo rruge qe kane pushtuar romet (occupy pallatin me shigjeta) dhe te shohesh perdite fytyrat e atyre kalamajve, tendat e zhulosura, thaset me kanoce e te tjera me radhe s'eshte hic pamje e kendshme. Cfare do te beje Veliaj per kete?Atehere, te shohim. 

Nga ana tjeter, hunter, per ata te ashtuquajtur prinder qe lypin me foshnje ne krah, s'di c'te them, per mua jane thjesht kafshe qe shumohen. 

Po kush eshte ai minister qe kur shkon te marre nje femije nga rruga e ta coje ne spital s'do ta perdore per reklame? Fakti qe femija e mori sherbimin nuk eshte farse, por dicka reale, pavaresisht nga qellimi qe mund te kete pasur Veliaj. Mua personalisht s'me plas te qellimi i veliajt. Rendesi ka qe femiija mori sherbim. Veliaj le te kete sa farsra te tilla te mundet. Mudnesisht nga nje ne jave. Me cudisin keta te peshkut mua. 

Nga ana tjeter, hunter, per ata te ashtuquajtur prinder qe lypin me foshnje ne krah, s'di c'te them, per mua jane thjesht kafshe qe shumohen. 

Me vjen keq te ta prish flusken e ngushte ne te cilen jeton, por ata jane njerez qe ne kushtet e duhura mund te ndryshojne, nese i ndihmon dikus. Ne shumicen e botes se qyteteruar ata qe i shohin njerezit ndryshe si kafshe e jo si njerez konsiderohen ne fakt kafshe, raciste, e shume gjera te tjera.

Car thua mo car thua? Boten e qyteteruar eee? Po Sarkozy, bota e qyteteruar franceze para 3 vitesh, i futi rruspen 20 mije jevgjve dhe i rinisi ne Rumani e Bullgari nga kishin ardhur, se ja sollen shpirtin maje hundes njerezve. Bota e qyteteruar pfff http://en.wikipedia.org/wiki/French_Roma...

Keta jane shtetas shqiptar dhe jo romun e bullgar. Origjina e tyre mund te jete e tille. Tek e fundit edhe ti nja njeqelizoret ke ardhur ketu, apo ke zotin si parim?

 shembull nga bota e qyteteruar, qe permend komentuesi siper e kisha fjalen pra. varja.

Sepse jane nenshtetas bullgare e rumune. Bullgaria ka marre fonde nga Franca e Europa per ata. Si i trajton Franca ato qe i ka nenshtetas te vet? S'po te thote njeri te shkosh e te kujdesesh per romet e maqedonise. Me ata le te merret maqedonia, dakord jam dhe une. Por qe kur i ke quajtur nenshtetas, ke pergjegjesi. Ne rruge i la Franca para se t'ia kthente Bullgarise? I pa gje si kafshe? Apo mos valle i mbajti ne kampe, me uje e buke? Shikoje mire, jo aq ceket.

Me fal, por ndjenjat mbrojtese ndaj kelyshit te vet i kane dhe macet, edhe qente, e cdo lloj kafshe, edhe keta qe jane njerez i shfrytezojne femijet, pjellen e tyre, deri ne kocke. Sa per dijeni, kam pare vajza te vogla qe i nxirrnin ne rruge prinderit per te lypur, dhe sot ato vajza jane ne shtepine e femijes, pas nje nderhyrjeje qe u be. Po s'mund te te them me gjate, se une s'jam minister ta trumbetoj nje gjest te thjeshte njerezor.

Shanset jane qe dhe babai yt te kete nja shtate a tete vellezer, dhe e kane sjelle ne jete si nje krah pune me shume tek ara qe do te mbante me buke familjen. Ne mos babi, gjyshi, eshte e sigurt. Por erdhi dikush nga shteti, u dha edukim dhe e kuptuan vete qe fabrika e grave shqiptare duhej mbyllur.

Po, po, vazhdo me edukimin e masave, po te pakten mos krahaso shekullin xix me 2013. 

E thua "shekulli xix" sikur te vlente per gjithe njerezimin, por bota qe e kishte futur edukimin me heret s'ishte ashtu. Ai shekull (shekull i thencin, 70 vjet me pare) ishte xix vetem per shqiptaret.

Meqe me kujtove kafshet, para 2 ditesh bera pazarin e parkova makinen ne driveway e thashe po I coj avash avash qeset Brenda, kur cte shoh? - nje lepur. Rrinte nja 2 hapa me larg e nuk ikte. Thashe qenka lepur garip. lol. Po arsyeja paskesh qene e te qenit garip se kishte 3 babies pak me larg ne bar. Nuk levizte prej bebave. Instinkti I pjelles tende- sakrifikon jeten per to ( Jo se do I kisha bere gje une anyway lol). nejse I lashe qeset per me vone, sa mori her babies smiley . do lodhet ky Erjoni me keta romet anyway. 

pas nje nderhyrjeje qe u be

Respekt smiley

 

Stili i jeteses se romeve eshte primitiv ne dukje, kjo duke u krahasuar me kulturen tone. Jam dakort qe duhen vene disa kufi nderkohe qe respektohet edhe kultura e tyre. Jam plotesisht dakort qe eshte nje veprim i shemtuar kur te keta femije te kapin nga rrobat kur ti ecen rruges. Shpesh here jam ndjere e frustruar nga ky veprim dhe pamje. Por nuk e justifikoj dot mungesen e empatise nga ana e mjekeve, infermierve dhe deshmitareve te tjere prezent kur nuk jane kujdesur per kete kerthi. Nese e ndjejme veten pjese e nje kulture superiore duhet tu japim femijeve rom te drejten e zgjedhjes per nje jete me te mire dhe me shanse me te larta mbijetese. Perbuzja e tyre do sjelli akoma me shume fukarallek dhe injorance.

ps. velia menjane, veprimi mbi te gjitha. Qofte kjo farse fillimi i nje kulture te re bashkjetese ndermjet 2 kulturave. 

Une per vete 200 lekshin ja jap perdite se me vjen gjynah. Edhe Veliaj shume mire ka bere. Pa tallje, se njerez.

Akoma me mire sikur per ato ne cadra, te hape portat e viles ne Mullet smiley

Mbase ua merr femijet, i edukon dhe i le te gjejne pune me ate edukim.

Deri diku jam dakort. Kush nuk con femite ne shkolle por i shfrytezon per lypje, nuk ka te drejte te jete prind. Por ketu lind problemi tjeter. Se romet (ve re politikisht korrekt, nuk i therras jevgj) bejne nga 20 femi. I more njerin, ben tjetrin ai. Fabrike. Tani cdo here te lindin nje, shteti duhet t'ja marre sipas kesaj logjike. Pra i bie qe me leke publike, para te mia, te mbaj femite e romeve.

Ti qe me njemije halle e sakrifica rrit te tuajt, je ne rregull te rrisesh femite e aromunit?

Po te kishe qene ndonjehere femije vete sdo llogjikoje keshtu, dhe jo me te ishe prind. 

I more njerin, ben tjetrin ai. 

Merri dy tre te paret dhe fabrika del me humbje e ndalon punimi. Edhe Romet e kane kaq koncept biznesi, ndryshe nga ju te sales.

Jo mo jo, nuk funksionon kshu. Po sidoqofte pyetjes nuk ju pergjigje. Je ok ti te rrisesh 20 femite?

Nuk ben njeri 20 femije pernjehere, por nje e nga nje. 

 v.l.

Ky gjesti i Veliajt një në bthë për të gjithë ata që na frynin topet para zgjedhjeve se "janë të gjithë njësoj". 

zgjidhja e nje rasti,  si veprim pa publicitet, do ishte me normal.publiciteti nuk me le shije te mire.Ato qe duhen publikuar dhe reklamuar jane masa, nderhyrje, politika, aksione , qe kane nje impakt te gjere publik dhe prekin nje komunitet me te gjere. Robin hud..no.

Në fakt unë nuk jam detoksifikuar akoma nga armata e ndyrë e shkruesve që para zgjedhjeve gati sa nuk u çanë më dysh me barazlargësinë e tyre të pretenduar. Ti po flet për një shkallë më të lartë ndërgjegjësimi "të mos dijë dora e majtë se çfarë bën e djathta" - thotë Apostull Pavli. Mirë, po nuk e kemi arrit atë pikë ndërgjegjësimi. Ka veç një javë që jemi ndarë nga ata që pas 21 Janarit shkonin dhe bënin qitje me MP5. 

 

të mos dijë dora e majtë se çfarë bën e djathta

fantastic!

Pse s'thua ky apostuli lexoka lit. Islamesmiley

Ne fakt Islami e ka te marre nga Bibla smiley

Dhe Bibla e ka te marre nga ca te tjere me pare. smiley

hmm...ndoshta smiley

Ne fakt e ka thene Njeriu! smiley

pisomes, nji ateist i deklarum qe citon vec biblen dhe apostujt!
ti je hipokrit i nji shkalle superiore hipokrizie. Une vej bast qe ti hahesh dhe me veten per t'i mbush mendjen se ajo qe thu para 5 minutash, shkon ne t'njejten linje me ate qe thu tani, edhe pse te dyja kto mund t'jene diametralisht t'kunderta.

Eshte budallallik me gjet mbeshtetje per ca ke thene ti per te barazlargumit qe te paskan toksifiku permes atij citimit. Flas per ata qe t'lexojne se per ato rob qe fluturojn me pras, fjalet e bukura jane fjale...te bukura!
ti flet per 21 janar kur sebepi i 21 janarit eshte #2 i pushtetit (per t'mos thene #1, ai qe mban pushtetin ne kembe). Dhe ti pret qe ky do jape OK per t'vene drejtsine e 21 janarit? get the fuck outta here! po ti e di shume mire ket. E di aq mire sa kur kupton se po perplas koken pas murit, therret n'loje te barazlargumit, a thu se qendrimi i te barazlarumve po mban pezull drejtsine per 21 janarin.

seriozisht tani se na myten temen e te shume nderumit minister idjotet! 

Eshte detyre e shtetit te balancoje dinamiken sociale! Edhe me karrot po edhe me kerrbac! 

Qe te detyrosh tjetrin mos te nxjerre femijet ne rruge per buken e gojes, duhen tregu edhe byrzylyqet, por edhe programet sociale si alternative e lypjes. Thjesht se nuk e ka bo Berisha, nuk dmth qe nuk bohet... Pune te mira shofim ne horizont. 

I don't feel like working today. Kam 1 ore po I vij verdalle, punes. Duhet ta kisha bere pushim!!!! smiley

Except for Love nothing you see will remain forever.(Rumi)

Pray for what you want, but work for the things you need.”

cdo gjo n'rregull (persa kohe nuk e thote Sala)

Une s'e kuptoj si mund t'i japesh doren -dhe me dashuri madje - dikujt qe, sipas Ramisteve, i tha Berishes "burre shteti".

Tjetri do vdesi nga marazi. S'e kuptoj kembnguljen kur tjetra s'ka asnje deshire per tu prononcuar se eshte me origjine shqiptare.

po he pra! robt zakonisht pagujn pare per t'njoft nga kane prejardhjen. Ky jo vetem qe ja ben dhe i shkruan po vazhdon me kte histori edhe kur ajo nuk i pergjigjet

Ka tipa qe ju vjen turp ta pohojne prejardhjen, sidomos nese ata jane prezantuar si italiane dhe karrieren e tyre e kane ndertuar si te tille. Aman s'e kuptoj pse lajme te tilla duhet te dalin ne gazete, kto jane gjera personale.

Bredho, per nga kembngulja, por edhe  metoda e letrave te shumtasmiley,  xha Fiqëriu i ngjan  tamam Pjerit  tone.smiley

i vetmi ndryshim rrenjsor eshte qe Pjeri i sherben nji kauze te larte, asaj te vendit, jo kauzes personale

e çuditshme bota,sot njerezit ne shqiperi per problemin e pronave jane bare hasem,sflasin motra e vellezer per vdekje,ky kerkon loreten... ndoshta e kam gabim unesmiley

Shume interesan tani ne Klan, emision Opinion, Masakra Greke ne Panarit.

“Shën Sotiri”, Kisha e 1500-ës, si e shkatërruan komunistët
Nga: Xhemil Beharaj- Balkanweb
[“Shën Sotiri”, Kisha e 1500-ës, si e shkatërruan komunistët] Kjo është kisha e Shën Sotirit në Frashër të Fierit, që bart me vete, një histori të hershme dhe një gur të shenjtë që njihet edhe si gur themeli... Atë, komunizmi tentoi katër herë ta shkulte, por nuk ia doli. E ndërtuar në majë të një kodre, ajo e ka zanafillën në vitin 1500. Sipas gojëdhënave, ajo u ngrit nga fisi Itea, krushq të Muzakajve të Beratit, të cilët pas vdekjes së Skënderbeut emigruan në Itali dhe tashmë atje quhen Huniat. Agron Prifti, banor i zonës, thotë për "GSH" se kisha është rindërtuar në vitin 1997 me kontributet e fshatit. Është Prifti që na tregon edhe historinë e kishës. "Në fillimet e saja ajo ka qenë një shkollë kishtare. Mësues ishin disa priftërinj qipriotë të cilët u therën nga turqit në ato vite. Aty u therën Shën Trifoni, Shën Llukani, Shën Joani dhe Shën e Premtia", - tregon banori. 

Sipas tij, godina pat rezistuar deri më 1967-ën, kur u shemb nga sistemi komunist. 
"Godina u prish, ndërkohë që guri mbeti. Nuk mundën ta hiqnin dot. Katër herë tentuan ta shkulin, por nuk ia arritën dot qëllimit. Më 1967-ën, pasi e hapën vendin rreth e rrotull gurit, çuan dy traktorë me kavo çeliku që ta hiqnin. Traktorët u fikën dhe nuk u ndezën më", - thotë Prifti. Ai shton se "herën e dytë, më 1969-ën, u dërguan tri brigada kooperativiste; herën e tretë, më 1973-shin, na çuan neve nxënësit e shkollave dhe mësuesit, dhe të katërtën, më 1976-ën, u përpoqën ta shkulin me autokombajnë, por guri nuk hiqej. "Erdhën specialistë gjermanë, por autokombajna nuk u ndez për 10 ditë. E hoqën autokombajnën dhe nuk e çuan më tek guri i kishës", - thotë banori Agron Prifti. 

 

pastaj erdhen dhe amerikanet me ruset dhe i vune bomben atomike po bombes ju fik fitili dhe nuk ju ndez me... edhe prrallat per femije kane pas me shume fantazi se kto plehrat qe shkarravisin sot si artikuj me teme nga historia

Kushedi ça u ka ndodhur dhe gjermaneve per 10 dite.

Ç'tallin ... me Albanie keta.

Rezoluta e ngjarjeve të Përmetit nga parlamenti evropian (Europian People's Party)

Resolution adopted by the EPP Political Assembly (5th September 2013, Brussels)
on Freedom of Faith and Worship

Taking into consideration:

The unanimously adopted resolution on Religious Intolerance by the EPP Political
Assembly on January 2013;

Our moral obligation and co-responsibility to stand up for Christians around the world,
considering our cultural heritage rooted in Judeo-Christian traditions;

The freedom of thought, conscience and religion as basic principles, enshrined in the
1948 Universal Declaration of Human Rights and in the European Chapter of
Fundamental Rights;
The fact that during the last month incidents of extremist violence towards Christian
Churches as places to Worship occurred in Egypt, Syria and Albania

The European People’s Party:

1. Reaffirms the need to fully respect the freedoms of faith, religion and belief as
fundamental and universal human rights and as essential elements of democracy the
respect of which is a precondition for aspiring integration in the European Union;

2. Condemns all acts of violence, that target religious minorities and communities in
countries such as Syria and Egypt;

3. Strongly condemns the extremist act against the Orthodox Church in Premeti Albania,
its priests and its possessions, as an act of extremism against Christianity in European
Soil;

4. Urges all authorities to deter any discriminatory acts against religious groups and to
ensure equal dignity and equal opportunities to all citizens of Egypt and Syria.

6. Calls for respect and adequate protection to be given to properties belonged by
religious communities (churches, charitable institutions, religious schools).

Edhe një herë këtë me bold, për të gjithë hasanë-paganët:

Our moral obligation and co-responsibility to stand up for Christians around the world,
considering our cultural heritage rooted in Judeo-Christian traditions
;

moral obligation, co-rensposibility, our cultural heritage wait for it... ROOTED in JUDEO-CHRISTIAN TRADITIONS. 

Rezoluta e ngjarjeve të Përmetit nga parlamenti evropian (Europian People's Party)

smiley  Dmth ti nje rezolute nga nje parti perpiqesh ta paraqesesh si rezolute te vete parlamentit evropian. C'ne ti si i majte (keshtu ke thene vete) me partite e qendres se djathte?

po c'qesh moj? si do ja bejme tani - thuaj!

Propozoj te bejme fene ortodokse si fene zyrtare te Shqiperise.

Rasti i Permetit eshte nje ceshtje pronesie mbi nje objekt. Qellon qe njera pale eshte kisha. Dhe si cdo ceshtje pronesie zgjidhet nga sistemi gjyqesor. Pra problemi s'ka asnje ngjyre fetare. Kjo s'do te thote qe ka te interesuar t'i japin kete ngjyre, por edhe ata nuk e bejne per interesa fetare. 

Tani në vend që të shohësh se të ka shkuar bytha skiç, aq sa vendi tënd është përfshirë në të njëjtën hartë intolerance të ushtrimit të besimit si Siria dhe Egjipti, merresh me... miza. Që është e PPE-së ajo rezolutë, e kam postuar vetë. PPE është partia më e madhe pan-evropiane, e përfaqësuar në parlamentin evropian. 

Rezoluta gjendet dhe në formë scribd, këtu. 

Nuk kam ndonjë problem me partitë e djathta evropiane, aq më tepër kur i përmbahen ideve që edhe unë besoj. Evropianët nuk i vrasin kundërshtarët politikë në mes të sheshit, ashtu si ndodh në blu Allbënja. 

Tjetër, nëse roots e këtyre jane judeo-kristiane, dhe që tua mbushësh kungullin shqiptarëve për këtë, duhet të harxhosh ca djersë; cilat janë rrënjët anti-evropiane të një pjese të shqiptarëve? Kjo do vend për krruarje koke... 

 

Kete Judeo-Christian values, hera e fundit qe e kisha degjuar ishte kur kalimthi i hidhja ndonje sy Bill O'Reillyt te Fox News. Nuk e dija qe kjo lloj terminologjie paska ardhur deri ne Europe, sidomos kur per pjesen Judeo me shume gjasa Europianet e para 70-80 viteve do te kundershtonin fort. 

Nejse niveli i Fox News jemi me nje llaf. 

Si quhet partia e Merkelit? 

Judeo-Christian????

Thnx, interesante. Qenkan permendur dhe me pare pra. Interesante qe mbronte tezen se rrenjen judeo-kristiane definojne Europen po jo USAn. Megjithese jam dakord me pjesen e dyte, jo me te paren, e di fare mire qe ata konservatoret e USAs do e kundershtonin fort kete teze. 

Ja dhe sipas Valery

"gjatë gjithë punës sime në dhe për Europën kam pasur në mendje shprehjen e famshme të Paul Valéry se “absolutisht europiane është gjithçka që vjen nga tre burimet: Jerusalem, Athinë e Romë”."

Fin!

smiley

 

Shume te drejte, edhe une mund te citoj plot qe thone te kunderten. Mbase jo te dy te te fundit, po te ajo e para eshte patjeter origjina e Dark Ages te Europes mesjetare. 

Pastaj lidhjen qe ka kjo me kishen ne Permet, vetem koka jote e ben. 

Si quhet parti e Merkelit, edhe një herë? Po vetë Merkeli, si quhet?

Po vetë Merkeli, si quhet?

Sipas fjaleve te tua e te ca te tjereve kur Merkel i vuri kushte Greqise,  "naziste" "k... plake" etj. etj.

Quhet gje Judeo-Christian Democrats? 

Se pastaj kjo puna e emrave eshte me zarar te madh, se kristian demokrat ishin dhe ata qe pak a shume qeverisen ne Itali per 45 vjet. Po e para ishin kunder komunisteve (gje qe per ty duhet te jete icik problem) dhe mbi te gjitha ishin kokrat e kriminevele, jo thjesht te korruptuar po te lidhur me Mafian italiane deri ne palce. Kjo qenka dicka me u mburr sipas teje???

thx

O Ron, what did I tell u man? Për punën e së ardhmes?

Check this out. 

SKANDAL: Ky eshte peshqeshi qe na e la Peleshi. Zv/kryeministri i Rilindjes z. Niko Peleshi duke peruruar rrugen "Anastas Janullatus" ne qytetin historik te Korces

 

Dhe kjo provon cfare sipas teje?

Po ky eshte karagjozllik tipik shqiptar mer burr! 

A i vehet emeri i dikujt qe eshte akoma gjalle nje rruge? Vetem shqiptaret bejne gomarlleqe te tilla: Bulevardi Xhorxh Bush, Rruga Janullatos, etj, etj.

E vetmja gje qe me habit eshte si e paska pranu Janullatosi ket gomarllik??? Mu ka duk burr me men po qeka kokrra e katunarit. 

rruga e ka emrin "kryepiskopi Anastas"

Personally, I LOVE IT!

Më e rëndësishmja, kjo rrugë është përuruar para katër viteve!! U get it now... 

Personally, I LOVE IT!

Nuk kishim dyshime smiley

nemesis e degjove ate barcaleten e re ti? smiley

e paskan lli ke printi, ne shqip eshte kryepeshkop... smiley 

Bama epo ata jan me identitet te barazlarguar smiley nuk mbajne krahun e asnjerit, as te shqipes smiley

po e ben si njëri që doli e thosh se pse ortodoksët mbajnë emra grekë (Vasil, Thanas), e jo SHQIPTARË, si Gjon dhe Gjin. 

Asnjehere nuk me ka pelqyer ai zagari Umberto. Ku na i gjeti ai rrenjet myslimane te Europes?

Ptu, pagan!

O Ron, 

Meti me duket si humorist; here tjeter ma sill vetem me ze....

hahahahaaa that's my boy smiley o Zot ca kenge

ik re e shif dy bukuranet e skiperise luli dhe edi. smiley

Silentium - Fyodor Ivanovich Tyuchev
Speak not, lie hidden, and conceal 
the way you dream, the things you feel. 
Deep in your spirit let them rise 
akin to stars in crystal skies 
that set before the night is blurred: 
delight in them and speak no word. 

How can a heart expression find? 
How should another know your mind? 
Will he discern what quickens you? 
A thought once uttered is untrue. 
Dimmed is the fountainhead when stirred: 
drink at the source and speak no word. 

Live in your inner self alone 
within your soul a world has grown, 
the magic of veiled thoughts that might 
be blinded by the outer light, 
drowned in the noise of day, unheard... 
take in their song and speak no word".
 

fee, të lutem, te vjershat: ë, ç.

ke te drejte, s'i kisha per mbare ë&ç kur i postova, vetem njeren munda te redaktoj tani.

Bëre sa munde, më vjen shumë mirë.

Për Endritin: "If He cannot trust His own servants, and casts reproach on His angels, how much less those who dwell in houses of clay, whose origin is dust, who are crushed like the moth, shattered between daybreak and evening, perishing forever unnoticed."

smileysmiley

Meqe u hap ky muhabeti i Permetit, qe sic thashe s'ka lidhje me fete, ja nje shkrim i Xhufit qe e shpjegon kete dhe historikisht. Cudi edhe 100 vjet perpara prap Permeti paska qene molla e sherrit. Cfare koincidence! 

Ps. Mbase ia vlente te dilte si shkrim me vehte. 

Pëllumb Xhufi: Janullatos i paligjshëm, Berisha firmosi nën presion

 

e dime o tirana e dime. c'tju bejme gjakprishurve shqiptare se greket ata ishin, jane dhe dreqer do mbesin ...smiley

Ustallaret, dmth greket qe kane gjerat ne dore atje e dine qe kur nuk e morren jugun e Shqiperise me 1914, s'kane shanse me ne bote ta marrin. Shqiptaret kane fe te ndryshme, por persa i perket atdheut kane shqiptarine te paren. Eshte fakt historik i vertetuar me se miri nga patriotet shqiptare qe kane qelluar te fese ortodokse dhe qe kane dhene kontribut themelor ne shqiptarizem kunder perpjekejeve greke per te zhvatur sa me shume. Problemi eshte hajde mbushi mendjen tellalleve, thuaj. Nuk ia vlen do thuash ti, dhe ke te drejte. 

Shkrimin nuk e citova per punen e Janullatosit, por per ate letren 100 e ca vjet me pare qe flet pse greket donin te kapnin Permetin. Pra eshte e qarte qe nuk behej fjale per fe as atehere, as tani, por per qellime grabitqare puro laike. 

Kurse nuk merret vesh qarte, duket sikur as Saliu nuk ka firmosur, por vec ka dhene fjalen. Nejse ky eshte muhabet tjeter. 

 

titull shume i mire, ndoshta ka vertet zemer dhe ndjen dhe vuan.

Mire si nuk tha qe i perket arkeologjise!

është një arsye shumë e fortë për të mos përsëritur të gjitha ato që i shtynë njerëzit që të vijnë nëpër protesta

smiley

Thuaj pastaj qe CNN nuk jane raciste smiley

Çip Kelli ofense ?

Prit sa te vije njeri te te thote qe pagani shqiptar e ka merituar - dhe AgimArtisti ne fakt ka qene Shqiptar.

Populli shqiptar nuk ka identitet gjysmak, të shtirë apo të fshehur pas lajlelulesh mashtruese. Identiteti i tij është gjithashtu i qartë, pavarësisht se dikush nuk dëshiron ta shohë, e dikujt nuk i intereson ta shohë. Shqiptarët janë ndër popujt më të vjetër të kontitentit evropian, popull themeltar në rrafshin e tij, ashtu siç është e pranuar gjuha shqipe nga gjithë gjuhëhtarët e mëdhenj, si një ndër 10 a 12 gjuhët bazë të kontinentit.

(Ismail Kadare)

paska dhe kshu lloj xhihadi, xhibo

"A woman's body is beautiful and wonderful and mysterious. Respect it by respecting her as an individual with hopes and dreams and experiences and emotions and longings. Let her be confident. Encourage her confidence. But don't do all this because she is weaker. That's the biggest bunch of crap out there. Women are not weaker than men. They are not the weaker sex. They are the other sex.

I'm not telling you to not look at women. Just the opposite. I'm telling you to see women. Really see them. Not just with your eyes, but with your heart. Don't look to see something that tickles your senses, but see a human being."

 

smileysmiley   edhe flm per prurjen e dashur

Plain, truthful, and to the core! 

smiley

That's right smiley

Jam e bindur se te ishte kjo edukate ne libra shkollore , ndryshe do ishte bota sot

Nothing is more Beautiful , than the Woman that knows , she IS

a poston me receta tek ppu ai blogu i gatimit? Desha nje recete per glikone e arres, ose edhe opinionin e ndonje peshke qe ka provuar ta beje ne shtepi.

rrofsh smiley , shpresoj te jete efikase kjo receta, u dashka me ble dhe gelqere nder te tjera...

me çmbaj mend nga  kryesisht gjyshja dhe ime më,  gelqerja perdoret  thuajse  per te gjitha llojet e glikove.. sherben per ta forcuar ''frutin'' , ta perballloj  squlljen e zjerjes,   nder te tjera..

 

 

"Komisar Katani" nderohet në Fier: Të parët e mi, shqiptarë

 shqiptarja.com

 

 

 

E hene , sept 23. Ora 7:55 am.  ( I dashur ditar) lol. Teksa ecja per te dera e building-ut, ne nje dore kafene e ne tjetren canten (lol) para meje, 5 hapa te miat (te avashta) me ndante me nje burre ( manager ne nje dept tjeter). Shpesh perballem me te mengjeseze. Dhe sot si zakonisht. Scanoi karden e hyrjes, dhe si gjithmone priti dhe per mua. Mbajti deren hap, tamam si gentleman. Thank you - I them te shoqeruar me nje buzeqeshje. Vazhdoi para meje- fap fap filloi te ngjiste shkallet, si 'cun' I ri. As 3 seconds - he tripped. How embarrassing is that? Oops are u ok- e pyeta smiley.  

_

ÇDOSEND (AI VAZHDONTE TE THOSHTE) është diçka që nuk është. Dhe çdokush është gjithmonë diku tjetër. Ndoshta ishte qyteti, të qenit në qytet, që e bënte atë të ndjente se sa i çuditshëm çdosend ishte dhe se si ishte diçka tjetër. Ndoshta (ai vazhdonte të mendonte) ishte emërtimi i sendeve. Emrat ishin tex dhe shpesh koid. Ose ishin flex dhe oid ose ishin duroid (sani) ose flexan (duro), por çdo send ishte xham (por jo tërësisht xham) dhe sendet që prekje ishin prej gome (sipërfaqja, e pastrueshme, rezistente ndaj zhubrosjes), vetëm se nuk ishte tamam gomë dhe sak nuk e prekje veçse afërsisht. Muri i cili ishte xham por i llojit thrutex, parë nga afër doli se nuk ishte mur, ishte diçka tjetër, ishte një hapje apo rruga drejt një dere - dhe rruga drejt derës (në të cilën pa veten t’i afrohej) doli të ishte diçka tjetër, ishte një mur. Dhe çfarë kishte ngrënë nuk i kishte zënë vend mirë në stomak.

chicago, chicago...

te presin ca hormovite

mos na shkoni nga zhulati

se ju pret isuf arapi...

Kulmet maksimale vlera imobiliaret zonat e modes:

A Milano (...) Per gli ultimi piani, che sono sempre i più ricercati soprattutto in Via Montenapoleone e Via della Spiga, i prezzi arrivano a toccare punte di circa 17.000 euro al mq.

A New York (...) Le vie più care restano Park Avenue e Madison Avenue, seguite a ruota dalla Quinta, Sesta e Settima Strada. Il prezzo medio delle abitazioni usate, quindi da ristrutturare, sono mediamente superiori ai 13.000 euro al metro quadro. Gli attici in Park Avenue toccano in media i 20.000 euro al metro quadro e i valori "top" superano facilmente i 22.000 euro al mq.

A Parigi (...) Sempre all'interno del VI arrondissement rientrano altre aree che detengono il record nei prezzi di vendita delle abitazioni, come Odéon o Monnaie, dove i valori hanno toccato punte massime tra i 16.000 e i 19.000 euro al metro quadro.
Il quartiere che rimane più legato al mondo della moda parte dagli Champs Elysées per arrivare sino a Place Vendome. Gli appartamenti più cari in Fauborg Saint Honoré partono dai 12.000 euro ai 14.000 euro al mq

http://www.casa24.ilsole24ore.com//art/m...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).