Punojnë dyfish, edhe natën (lexojnë, analizojnë, etj.)

Vështirë të gjejnë partnerë/e

U besojnë gjërave të pabesueshme

etj.

71 Komente

se jane rrypa pranej

ou ?..

Varet nga lloji robit . Ka plot jo-inteligjente qe jeten e kane beterr.

Eshte nje perkufizim gjeneral jo dhe aq i drejte. Per individe te caktuar edhe mund te flasim nga jeta qe njohim, por per ato qe nuk i njohim eshte si me fol ne hava

Ti duhet te jesh shume e lumtur.

Nuk eshte tema per mua dhe s'ka c'i duhet askujt pervec familjes time lumturia ime smiley.

Llafet e popullit sikur thone Ndryshe 

"Pasunarit  , parate ja hane te mencurit " Flitet per Pasunare jo pasunare shqiptare katuni ,  me Landrover te kuq !

italianet thone : Beato te, che non capisci un cazzo!! p.s. sa per info: o peshku nuk eshte llaf turpi ore smiley !!

kushe ka thene se inteligjentet e kane jeten me te veshtire? ç'kupton me inteligjence e ç'kuptohet me jete me te veshtire?fillimisht t'i percaktojme keto e mandej po llafosemi...la mamma dei cretiniè sempre incinta...................

sepse sa te mendohet i mençuri, budallai e ka bere me kohe...keqsmiley

per inteligjence te pyesim idrizzzzzzzz ferren qe i ka hypur sot kalit te ngordhur te pushtetit. fol zedhenesi i rilindjes komuniste, po te nigjojme!

pushteti i Idrizit eshte aq i madh sa trishtimi i tij .Pushteti laptopit e i ppu,kur mund te ishte der edhe minister propagande smileyeh historikisht shqipnia burrate medhenj i ka nxjerre jashte ,ua ka dhuruar vendeve m te zhvilluarra e prandaj ato perparuan...

'perse' dmth per c'qellim, me sa di une, ndersa 'pse' perdoret kur interesohemi per shkakun.

nqs nuk arrijne ta lehtesojne jeten e vet, dmth qe nuk jane inteligjente

Lefti peridrizin vertet kam afekt te veçante po ne pergjithesi persona qe lumturine ,mireqenien ,gezimin e jetes se tyre e lidhin me ke eshte ne pushtet tregon mjerim te mirefillte,mjerim ekonomik ,paqendrueshmeri e jete kerkund te vena ne hulli.jete persembari jane ato qe kushdo qe te vije ne pushtet nuk influencojne pothuaj aspak ne te perditshmet e pervitshmet e tyne.

Se kush del nga stiva, e sharrojne pergjithesisht.

Sepse kane qejf ti komplikojne gjerat dhe pastaj te perdorin inteligjencen per ti zgjidhur ato..smiley. ndryshe nga ta dallonim inteligjentin nga jointeligjenti...smiley

O Zot, me jep men sa me lidh ushkurin, pjesen tjeter ma bej fat - tha.

Fati ndihmon mendjet e përgatitura

L.Pastër

Fati ndihmon fatin.

N.N filozof smiley

Fati ndihmon ata qe kane fat! 

Po s'erdhi treni, rri sa te dush ne stacion, por dhe pa shku te stacioni nuk kapet treni. 

Historia e do qe çifuti te jete inteligjent e arabi i leshte.po udhetonin nje here nje çifut e nje arab.Pas ca,çifuti nxjerr le te temi nje panine me nje pesh e po e ha.Pasi e pastroi mire nga halat ,i mblodhi ne nje leter e i futi ne xhepin e brendshem.Arabi po e ndjek ne gjithe çka.U be kurioz dhe e pyeti ebreo pse i mblodhe halat ne xhep ,pse nuk i hodhe...????aaaia kthen çifuti pse nuk e di ti se çfare peshku eshte ky?jo-arabi.Ky eshte nje psh i rralle ,me nje veti fantastike ,kush ia ha halat behte shume inteligjent!!!me verte---arabi ,e sigurte çifuti ...rri arabi edhe pak e i lutet qe tia shese halat ,bam e bum e hiç...Te paguaj sa te duash i thote arabi çifutit veç ma shit....e bien ne ujdi per nje shume te madhe si te them 500 dolllare....i merr arabi halat e nje uri te papermbajteshme fillon ti haje.çifuti po e veshtron gati me qesendi.Ne nje moment arabi ndal mbllaçitjjen e i drejtohet....ebreo me duket se ma hodhe!!!!e sheh i thote çifuti...akoma nuk i ke mabruar halat e fillove te behesh inteligjent.....morale della favola...ka persona qe akoma nuk kane filluar nga halat....

Po se jane rrypa si tha Fiqo me lart. Lexojne naten dhe analizojne, kur ne ate kohe duhet te jene ne krevat me partneren. Po te analizonin diten mbase do ishte me e lehte jeta per to. ca pyetje e? Nga ato 1 million dollar. lol 

ka raste (te deshperuara)qe te lexosh,analizosh apo te komentosh te ppu eshte ku e ku me mire se me partneren smiley

Kemi shume inteligjente ketu ne ppu. smiley 

Shtojzovalle a don me ma hup dhe i kyt kenaqesi te vetme qe me ka mbet ne Muzeun Mesjetar ? Ajo asht e shtrenjta LefKOPE qe ka mbete relikja e vetme viteve pas 2000 qe sheh endrra me komuniste , pushtet , InteliDjente , Edvin Kriminel Kristaq Rama  , Sali Skanderbegu ,Enver , Stalin, Mugosha sllavo-ortodoks, antikomuniste e ku di une sa te tjera qe koha i ka vendosur  ne Muze si Relike .Asht e ralle si Drejtoresh Muzeu qe kendellet me ta smiley

Njajo shpirt me ka met dhe here pas here njaj Tufa me Institut ...Don me mi heq dhe te vetmet Pasuri qe munden me mi grabite keta dy InteliDjente ne vitin 2013 dhe me ma hanger tane ket pasuri ?

Asht pyetje serio dhe ti prego ...pietta di me ! Larg Duart , JU Lutem !Larg Duart nga LefKOPEJA !

Nuk e kane me te veshtire, e kane me te komplikuar  .Me te veshtire e kane te varferit se mezi sigurojne buken e kalamajve, kurse intelektualet e komplikojne jeten se , buken e kane te siguruar e  mendojne si t'ua justifikojne buken qe sigurojne, atyre qe s'e sigurojne dot.

O Zot, sa u komplikova ! smiley

nje gabim krejt foshnjor,intelektual e inteligjent nuk jane e njeta gje.absolutisht.Nje ing jo domosdoshmerisht eshte edhe inteligjente nje mekanik mund te jete.Inteligjenca nuk eshte sasi njohurishe.Komputeri nuk eshte inteligjent e as libri e as biblioteka me e madhe e botes

Aman, me jep nje perkufizim te sakte te fjales intelektual dhe nje shpjegim te pjekur, se  pse intelektualet e paskan jeten me te veshtire !

Faleminderit, paraprakisht! smiley

Eshte interesante pytja.Ne fakt indirekt behet fjale per punen, sepse njerezit e mencur , intelegjentet, vleresojne punen.Dhe puna nuk eshte nje e mire ne vetvehte.Ne themel te nje jete te lumtur ka vetem miresine qe jep " puna"Dhe ate miresi e sjell Besimi ne vetvehte, gje qe eshte veti e njerzve i telegjente.Sepse vetem ata mbajne parasysh rendesine e punes, duke e trajtuar ate " si domozdoshmeri". Sepse eshte e pamundur qe e njejta gje te jete here e mire e here e keqe, here e lehte e here e veshtire e nganjehere edhe e dyshimte.
Intelegjentet lodhen shume me shume sepse jane vetem ata, te cilet perpiqen qe te arrijne virtutin...Ata e " kane per turp" ta lodhin Perendine me lutje...
Ja , besoj une, pse ata lodhen shume nga kjo jete...budallenjte kerkojne ndryshimin e " Dekreteve te Perendise...." me lutje...

Po te kane thone se ti i shkreti je shume me inteligjent se shoket, pranej po vun, ruaju se po ta fusin.

PF, eshte e paqarte, mu me drejtohesh? Ne se po, dije se nuk pres te ma thone ate qe e di mire fort.Nuk futem ne rreshtin e budallenjve.Gje qe kurre nuk me ka lene te vuaj e as ta ....nga sa thone , ...., ata qe kujtojne se dine ca thone?Keshtu more xhan

Jo more, e kisha me kete qe ka hapur temen. smiley

Rofsh!

2 h gjum  ...

Punojnë dyfish, edhe natën (lexojnë, analizojnë, etj.)

Vështirë të gjejnë partnerë/e

U besojnë gjërave të pabesueshme

Edhe kur gjejne partnere, nuk kalo shume dhe ato ja dredhin

e pse bo si gjo e trashe?

Ka dhe nji shpjegim ne se lidhet me pasurine ...Rapsodet humoriste te Vlores thone qe eshte njesoj per te gjithe ne kohen e Saliut 

Te kesh para nuk je i sigurt / Te mos kesh para je mender nje m..... me te zgjatur smiley

Por praktika tregoi edhe dicka tjeter .Inteligjenca e deri 92 me perjashtime te pakta te listave te G.Rucit , u TOPIT dhe u drejtua tek Arsyja .Ndersa InteliDjenca e pas 92 nuk u menu shume me Vjedhe apo Jo .Dhe sot i ke "Po po zotrij .Femijte e mi jane milioner se jane InteliDjente "

Kjo eshte prakatika ne Memdhembje e dallimeve midis Inteligjences dhe IneliDjenteve !

Po e bajme dhe njehere me dije si u shtri ky emertim ! Si kategori e thjeshte Inteligjence dmth ndryshimi i Raportit midis Punes mendore dhe asaj Fizike duke e rritur peshen specifike te "Inteligjences" gjate Viteve 60 sipas kerkesave te zhvillimit shoqeror 

Si kategori shoqerore u trajtua si shtresa e "mesme " nga ish" kamunizmi "pasi ne Lindje MUNGONTE nje vleresim Ekonomik .Kjo solli edhe perhapjen e saj si TERM Gjithperfshires Dhe sot me plote te Drejte ne mund te krenohemi se kemi InteliDjente te pasur me Land-rovera te KUQ , si LefKOPEJA e Batutaxhijt dyleksh te katundit per te mire te Atmes ! 

Speaking of gjera qe kane lidhje me gjera te tjera, kujt/si valle i ka vajtur mendja per hipotezen e ketij studimi, dhe a e verteton kjo teori qe Rama i ka me te medhaja se te Berishes? smiley

 

Pse inteligjentët e kanë më të vështirë jetën ?

kush ta ka treguar kete perralle ?

Sepse eshte bote e maskarenjve, kurse inteligjentet kane kufije morale.

ç'fare eshte nje 'inteligjent' ??

sinqerisht pyetja.

Ai qe paskerka jeten e veshtire. smiley

Inteligjenti se ve aty apostrofen te cfare. smiley

pikerisht pikerisht, sepse s'e ve!

Sa te mendohet i mencuri , budallai ka mbaruar pune..smiley

Hem, tash po e kuptoj ku u paska ngec karkaleci shqipove. smiley

 

Sepse shqetesohen per cdo gje...edhe detajet me te vogla i merzisin

 L'intelligenza è l'insieme di tutte le funzioni psichiche/mentali che permettono ad un soggetto (individuo o animale) di capire cose ed eventi, scoprendo le relazioni che intercorrono tra di essi ed arrivando ad una conoscenza concettuale e razionale (ovvero non percettiva o intuitiva). Essa si percepisce nella capacità di comprendere, adattarsi e fronteggiare con successo nuove situazioni e può dunque essere concepita come una capacità di adattamento all'ambiente. L'intelligenza permette in particolare di risolvere autonomamente i problemi nuovi, di risolverli nel modo più appropriato alle situazioni e di rilevare o cogliere relazioni problematiche e contrasti. Comporta inoltre la capacità di prevedere e scongiurare il verificarsi di situazioni future negative, o di evitarlo (non necessariamente in maniera conscia), per merito delle proprie elaborazioni di informazioni, ricordi e/o dati percettivi (e dunque non unicamente per merito di un richiamo o riapplicazione automatico/a di informazioni o comportamenti pregressi).

ja perse inteligjentet e kane me te veshtire jetensmiley

Po e kena mo vlla me te veshtire jeten se menohena qamet.

 Brando je djale i mire ke zoti por detyren  per kryetar te Grupit  Opozitar  ketu ne PPU nuk e bo dot.Eshte koha e aksionit prandaj mos te ngel qejfi qe u zgjodh ai tjetri...Ti mund te zgjidhesh sekretar per mardhenjet me publikun...  smiley

Kur u zgjodh kryetari i grupit ktu ke PPU mer qe spaskam dit gjo une? Edhe ktu i njejti avaz si ne qender..spaska pas faj Olldashi.

Po kena qene me pushime mo vlla , me paskan bo puc. smiley

E Brado. Rri ti tek shtrati i ngrohte i Sinjora Bertinit. Te tjereve i hane duart per pune. Kala e forte doli dhe PPU-ja. smiley

Pershendes grupin e ri operativ me kongen Jalla shofero.

Me ngjane sikur kjo pyetja ja ka kaluar dhe ato mbi djegjen e plehrave ne shqiperi....

Analizimi i thelle i gjerave,rrethanave dhe jetes  nxjerr kete te fundit te pakuptimte

nuk di te kete ne shqip analizimi,ka analiza shkurt ,e plote ,emer gjini femrore.Analizimi i bjen te jete emer fojlor qe shqipja ka ne tendence mos me i perdor smiley

Analiza na drejton ne shprehje tjeter..Diku te laboratori i "Nene Terezes" smiley

 

Inteligjenca nuk eshte vetem çeshtje e te qenurit inteligjent (me IQ te larte Harvardi), por kryesisht se si e mbyll rrugen qe ke zgjedh, dmth del ne fund fare se cili eshte vertet inteligjenti e cili loqja.

Nga kto lloj diskutimesh jam kurioz te di nese nga ju e ka lexuar ndonjeri "Idioti" i Dostojevskit, dhe me teper kurioz nese eshte perkthyer ne shqip.

eshte i perkthyer ne shqip....diku i viteve 60

Vallaj o Zana ti qe je, un nuk e di se me çfare guximi ben komente andej nga letersia me keto mend artistike qe ke. Po si u perktheka Dostojevskij, e aq me teper "Idioti" ne vitet 60-te? Edhe e mba veten me kulture rinashimentale shkoderlece venece, gabime te tilla as barijte e sqperve gerxhave te Gurkusarit nuk i bejne.

Shikoni edhe nje here "Forrest Gump".

Aty i keni te gjitha pergjigjet dhe dilemat!

 E kupton ç'do njeri veten kur ben bilancin e jetes 'vet, duke iu referuar rrethanave te ndryshme te prezantuara ne jete, te ngjashme apo te njejta me shume persona te tjere!

Ju rrofte shkolla hipokriteve, arroganteve, dhe injoranca perkundrejt life skills

lol

nuk e di vallaj, po edhe ne budallejt keq po heqim. 

ibret jalem. 

_

me siguri nga budallalliku...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).