Duke pare se shume peshq edhe jo-peshq jane optimiste per ardhjen ne pushtet te se majtes", me lind vetvetiu pyetja pse njerezit mendojne qe kjo qeveri do sjelle shume ndryshime, kur liderat i kemi njohur e sternjohur ne te kaluaren, kane patur pozicione-kyce ne shtet, por nuk eshte se kane sjell ndonje ndryshim te madh... 

164 Komente

ndryshime do sjelle qe cke me te

puna eshte se a do jene ndryshime per mire

apo per keq.

 

po shpresoj per mire, se per keq, me keq se c'eshte se di a behet

ndonese e keqja ska fund

Potenciali shkaterrimtari i klikes meta-lsi u shpalos fare qarte si gjate kater viteve te bashkeqeverisjes me Berishen, ashtu edhe ne zgjedhje. 

Ne kete kontekst, me rritjen e peshes ne klikes ne fjale ne te gjitha proceset vendim-marrese, une nuk e imagjinoj dot se cfare shprese ke ti akoma... 

Peshq optimistë? 
Me gjithë grepat e shumtë, parangallë fundorë e rrjeta të panumërta sërish peshqit mbeten optimistë, optimizmi i tyre mbetet i tillë deri sa t'përfundojnë në fërtere..smiley

peshq edhe jo-peshq jane optimiste per ardhjen ne pushtet te se majtes

Çë pastaj? S'e kuptoj s'e përse citoni,komenti im ishte i qartë dhe aspak fyes për askend i/e dashur r.v

Mendoj, se nuk kemi një qeveri Rama-Meta, por, kemi një qeverisje (ende të pavotuar) të Ramës, që mbështetet hipotetikisht nga Meta. Por, mendoj se është një qeverisje që nuk ka sesi të premtojë shumë për të ardhmen (pavarësisht opinioneve të ekzaltuara), pasi ngjan me shumë me një dalliance politike, apo me një flirt politik jetëshkurtër. Mendoj se koalicioni qeverisës është tepër i brishtë për të shpresuar diçka prej tij. Nëse krahasohen rekordet e të dy politikanëve, si shtetarë (të dyja rekordet duhet thënë që janë të varfra), ai i Metës është një rekord politik që spikat për besnikërinë ndaj mandatit (nuk më kujtohet që ndonjëherë Meta të ketë cunguar mandatin, për shkak të fërkimeve politike) si dhe ndaj marrëveshjes së lidhur, ndërkohë që rekordi politik i Ramës si shtetar ka spikatur për konfliktualitetin e tij proverbial. Pra, kjo qeverisje do të ketë nga njëra anë konfliktualitetin proverbial, nga ana tjetër besnikërinë ndaj mandatit. Një dalliance e tillë politike, ndërmjet dy liderëve me rekord të varfër si shtetarë, do të rrëgjojë kapacitetet e shtetbërjes së të dyve, prej nga Rama do të jetë sigurisht më i humburi, duke qenë se nominalisht, Meta është Kryetari i Kuvendit dhe jo pjesëtar i qeverisë. 

ndryshim do kete po se ne cfare krahu e din Rama dhe Meta...

nje gje me vret syte tek pyetja, afirmimi me bindje se nje pjese e mire e shqiptareve jane entuziaste me kete qeveri hibride dhe me kte piktor te mandatuar kryeminister. qe shumica e peshkisteve jane te majte, kjo as qe vihet ne dyshim. por shumica e shqiptareve jo.

arsyet e humbjes se te djathtes, duhen gjendur tek "momenti" i zgjedhjeve te 23 qershorit dhe atmosferes qe krijoi fushata. dihet qe elektorati i djathte eshte elektorat i "shkujdesur", menefregist e jo marcial. ne te kundert, elektorati i majte ne shqiperi, i cili eshte 80% komunist puro ose me origjine, eshte i rreshtuar per nje dhe i gatshem sa here partia e therret ne detyre. (sllogani Parti Edver jemi gati kurdohere, do risillet se shpejti ne mode ne sallonet "In" te Tiranes gri!).

pra, shto ne momentin e zgjedhjeve, menefregizmin e te djathteve dhe lodhjen e tyre me te njejten muzike, dhe urine e hienave komuniste te rreshtuara per nje, dhe arrin ne konkluzionin artificial se shumica e shqiptareve jane entuziaste me rilindjen komuniste!

sa per punen e qeverise se mandatuar pa program, ndryshime do te kete dhe biles te medha! e para e ndryshimeve do ndihet direkt ne popull dhe ne opinionin publik, spastrimi i administrates.

as nje iluzion qe kerrmat socialiste dhe shushunjat LS-iste do jene manjanime me administraten ne detyre. thuhet se dhe niveli me i ulet i punonjesve, pastrueset dhe rojet do "falenderohen" me nje shqelm ne te ndenjura! thuhet madje se dhe punonjesit qe kane qene me bindje te majta te deklaruara, por qe butesia e shefit "demokrat" i ruajti vendin e punes, do te largohen me ceremoni sepse kane kryer tradheti te larte duke ju sherbyer pushtetit demokrat.  

what else?!

Spastrimi i administrates eshte nje tradite qe e keni nisur ju dhe e keni persosur neper vite. Boll te shikosh levizjet qe ka pesuar popullata ne vitet e qeverisjes se Berishes. Edhe traditen e liderit te vetem e te padiskutueshem e keni ju me se pari ne kulturen tuaj partiake. Eshte e habitshme me sa zell ankoheni pikerisht per dukuri te tilla. 

Keni të drejtë, Nano, Meta dhe Majko vepruan krejt ndryshe..Çfarë shkruani ju lutem? Përse e personalizoni vetëm me qeverisjen demokrate? Gjithsesi veprime të tilla duhet të marin fund një herë e mirë.!

disa njerëz nuk i kanë qejf pasyqrat. smiley

nese mendon se spastrimi i administrates ka filluar me berishen, gabon dhe shpif. vetem nese mendon se quhet spastrim pas zgjedhjeve te 92, vendosja e administrates se re demokratike dhe vetelargimi nga syte kembet i komunisteve! atehere ste ndihmoj dot se qenkemi diametralisht te kundert ne pikepamje!

spastrimi i pare dhe loja e felliqur nisi me qeverine e pas 97 dhe u konsolidua nga Majko, Meta e Nano. spastrim te tille edhe kolaboracionistet naziste nuk bene neper europe. berisha ne 2005 thjesht vuri gjerat ne vend.

rilindja sikur do te lartesohej nga keto praktika hakmarese?! pse po i justifikoni? apo keni vene emrin ne liste per tu emeruar?!

pse po i justifikoni? apo keni vene emrin ne liste per tu emeruar?!

po edhe mbase. ku i dihet. ti psh çfarë bën në Francë?

spastrimi i pare dhe loja e felliqur nisi me qeverine e pas 97

smiley

ti mu me jep gaz e hare, shqiperise gjakun e ri smiley

o Lefto, o salt of the Earth!

Mirë e keni ju emigrant. Jam plotësisht dakord me ju...
Faktikisht ka filluar në '45 me neoqytetarinë fshatareske dhe ministrat teneqexhinj. smiley

e bone hapin 50 vjet mrapa (dhe bone shum mire, m'duhet me thon), boje 65, se s'u bo qameti. ku ka per 5 ka edhe per 6 e gjys.

te garantoj, te siguroj, (me o te zgjatme), qe do arrish ne ca konkluzione shume te spikatme. me ca halimer e kendimer profetik. me ca osmon gazeper grotesk... me para se aq, masanej, s'ka mo, ka vetem big bang te 12-es, ismail qemol, banda te Kus Babajt dhe ca dylberer me emrin Vasil... shqiptare turli me i llaf, po jo zyra shqiptaresh.

Trauma e vërtetë filloi gjatë LIIB.

well, kto jon gjykime subjektive, kush jom une te te them qe s'ke te drejte. ama qe nuk mendoj ashtu, ket po, ket mun e them smiley

Natyrisht, natyrisht. Ndonje statisticien do thoshte se, ka të bëjë me recall bias-in kjo, dhe se disa kategori priren që t'i modifikojnë kujtimet e tyre... po nejse, muhabet i gjatë.

self selection bias, meqe i hyne ksaj hullie smiley

jo pra jo. jo dhe aq. self selection do të qëndronte sikur ne ta fillonim tani, studimin tonë. por meqë kemi kohë që jemi në valle, një recall bias është më se adeguat.

nuk ke c'recall ne vitin 45. smiley as ne 12-ten.

ti i zgjedh keto. zgjedh kohen fillestare ne serine kohore. e vete-zgjedh, sepse e ve diku nga mesi. jo ne krye.

kaq e thjeshte. smiley

Them se duhet të bëni një përsëritje të lëndës. Jeni pak konfuz.

po mire, thoni. e drejta juaj. smiley

 

lol

Mire smiley.

Spastrimi i administrates eshte  nje dukuri tipike  katundareske dhe tribale shqiptare qe nisi ne 1992 e  vazhdon edhe sot sipas alternimit te  forcave  politike ne pushtet. Revansh  qe  per alibi kishte ndrrimin e sistemit, por ne praktike  ishte  sistemim ne pune  i  klaneve  dhe grupeve  te militanteve.  Here PD  e here PS. Eshte dukuri e demokracive  foshnjore  dhe aspak e diktaturave. Diktatura nuk ka nevoje te spastroje  administraten te cilen e ka  te konsoliduar  e betonuar  ideologjikisht, por kupolen e ushtrise  dhe gjeneralet qe hipotetikisht presupozohet  se mund t'i bejne  puc, sic beri  edhe  Enver Hoxha  gjate  mbreterimit te tij te gjate.  Ndersa gjate  asaj qe e kemi pagezuar  si "Koha e Zogut"  qeverite nderroheshin aq shpejt  ( kemi  shume qeveri  disa  diteshe  e  biles edhe disa oreshe ne ate  periudhe), sa nuk kishte kohe  as per konsolidime  te administrates  e  aq me pak per spastrime  te saj. Nen Zogun  administrata u konsolidua natyrisht ne favor  te  mbretit ne perpjestim te drejte me  sfumimin e opozites  si institucion.

Traditen e liderit te vetem nuk e solli  Berisha, por e gjeti bash ne mes te vendit ashtu sic e kish gjetur edhe  Zogu e pas  tij edhe Hoxha e nese  valvisim copezat e memories  historike  edhe  nder  shekuj do shohim qe  keshtu ka qene tradicionalisht ne ato  troje me skenderbenjte  dhe  te tjeret qe sunduan me pas. Sindromi  i "Bariut dhe Deleve"  te  cilat jo gjithnje ishin te perendise, por te partise,  ka qene  dhe eshte  gjithnje  i pranishem ne  shoqerine shqiptare.

Eshte mire te  dihen e te mesohen ca gjera,e te mos flitet  qesim, por  sic  thote edhe Sashenka, kur e pyesnin per atesine e femijes qe ka ne bark,  ingnoranca non est  argumentum.

Faleminderit takeiteasy për këtë koment. smiley

Finis, do vazhdoje ky tmerr, apo do te ndalet, si mendon ti?

Ndryshimin e tha vetë Rama, do të përsërisim vitin 1992 kur u rrëzuan baballarët e kuq, bijtë e tyre po marrin hak....

 Bindja jone per ndryshim buron nga deshira, deshira buron nga nevoja , nevoja ushqehet nga domosdoshmeria. E gjithe ceshtja eshte tek shkalla e permbushjes se pritshmerive ose, e thene ndryshe, ndryshimi kushtezohet nga forca e vullnetit per ti hapurr rrugen domosdoshmerise ne rrethana te disfavorshme.

smiley

Te gjitha kemi per t'i ndryshy, hiç mos u merzit i nerumi Spiritus, vetem ligjin e konservimit te energjise nuk e ndryshojme dot me lloqe dialektike ose skolastike, sepse sasia e dashnise (ose urrejtjes, ndryshon vetem shenja, + ose -) eshte kostante ne univers. Megjithate do ja gjejme edhe kesaj nepermjet romaneve fantashkencore Asimov me universe paralele, merrja paralelisht Lenkes e futja perpendikularisht Prenges.

Ju dukeni një indenditor i jashtë zakonshëm i Fizikës. Padyshim edhe i Asimovit. Duheni ndjek me vëmendje. smiley

 i nerum heretik, sasia e energjise eshte konstante kurse raportet dashni /urrejtje jane te levizshme.Dashnia eshte e pakte , si rezervat e arit kurse urrejtja e bollshme dhe rigjeneruese.Ne nivele individuale varet nga anon balanca, nga dashnia apo urrejtja. Ne token e dyshimit duhet te mbjellim faren e dashnise dhe besimit. Ja shife shoqen tende Elba si hedh faren e mosbesimit drejt te ardhmes smiley

Shoku spiritus,
kjo Elba duket se luan rolin e Evës, tentakulës së manipulatorit Satana.
Le t'i kërkojmë Zotit të plotëfuqishëm (Likes së madh) një ferr dhe mbase një purgator këtu mbi Tokë ku të dërgojmë këta mosbesues. Këta individë të ndotur ng urrejtja satanike, që i kundërvihen dashuris mesianike Ramiste. Vetëm këto dyja mjaftojnë, sepe duket se parajsën e kemi tashmë; na e ka sjellë Mes(ram)ia...

Me respekt, një qytetar nga fshatrat e NorthEvropit.

 Nuk premtojme parajsen.Thjesht do te zvogelojme rrathet e ferrit.

 

Do shtoni:

greminën,
mëkatin,
makutërinë,
pangopësinë,
zemërimin,
pabesinë,
dhunën,
barbarinë,
mashtrimin,
tradhëtinë..Sigurisht jo ju por qeveria smiley

 Nje portret i shkelqyer i bandes se sali berishes. qenkeni piktor smiley

Larg qoftë o burrë, portretizimi është për piktorin smiley

mua Piktori më duket si butak pa zhguall. Këta tipat që vërtiten e guacka në brez për të mbuluar nuditetin e Edi Ramës, harrojnë se duke dhënë guaskën për Piktorin dalin vetë nudo.

smiley

ik o ik, se u cu Sala , doli nga kuvendi, me shku ne hale. lol. Mos e leni vetem. Vec panik hapni. Po i shtuan, futi nje red bull. Te jep krahe, fluturon. u should know that. Cheers.  

 

kush e tha e ku u pa se do sjelle ndryshime e aq me teper pozitive?Une mendoj qe hiç gje,ekonomia edhe ma teposhte,lirite me aq mund te vena ne rruge te mbare nuk mendoj se do kene rruge te gjate.Inshallah statute e brishta ne Nato e i levizjes se lire nuk preken.Nese nuk eshte kshtu do jem e para qe do lumturohem....

Zana.  Lëvizja e lirë sigurisht që s'preket nëse qytetarët do zbatojnë ligjin por kjo është edhe e kushtëzuar me azilkërkuesit e shumtë injorantë. Sa për Nato-n s'kemi përse frikësohemi, e do politika e tjetërkujt që të jemi anëtarë dhe Rama në fund të fundit s'ka staturën e diktatorit Hoxha një herë e një kohë që s'vjen më 

nuk eshte kaq lehte red,qytetaret qe kerkojne azil nuk jane injorante.e ne u befshin shume shihet i gjithe impianti.Madje Rama do beje çmos qe te ndodhe keshtu.Ne mos tjeter ka kuptuar nje nder cilesite themelore tonat ,qyl-llekun..Per te vazhduar me azilante e asistenca mizerabile te tyre neper Evrope shqiptaret ,njerz te rinj te moralit komunist jane gati te inskenojne gjithfare konfliktesh

po me thone nga amerika qe Shenasi Rama !!e paska ba zhele programin...dini gj eju te pozites?

Asnje ndryshim. Te vihet ne vend besimi i humur si fillim. Edhe pak si veshtire kjo gje

 E kane tregu veten qe s'kane bere gje. C'eshte ky entuziazem medemek

Kur s'ka bere asgje qeveria Rama ?

Ne Amerike e kane ndryshe oren. 

kjo do jete nga Kanadaja smiley

Nuk eshte besim i humbur Elba ,eshte besim kurre i pasur.Ku me e marre besimin me IlirMeta hajn e Ruçi kriminel!!!!Nuk po flas per Ramen ...Atij qyqarit i kane vare kumonen me e tund ,nje skizo pa shprese

Epo kshu jemi ne zemermire, harraqe, tolerante, dele, injorante per mungese disipline dhe mundesie , pastaj kalojme ne arrogante , hajdute , dhe kriminele per mungese ligji, uniteti dhe disipline ,  jo psikopat po edhe ufo te vihet kryeminister Ne prap do duartrokasim dhe therrasim urra, pavarsisht se si qytetare europiane na takon te jemi me te ditur dhe me te pergjegjshem per veten dhe detyrat tona . Duke mos e patur kete edukate, injoranca dhe gjarperinjte bejne kerrdine permbi gomarin qe ha bar.

ti mendon se populli nuk i di levizjet e "gjarperinjve" ???? 

smiley

nqs punesohen 300 mije vete , ne sa % shko papunesia ne Shqiperi ?

e thjeshte: sipas rames jane 1 meleone te papune, ai do punesoje 300mije, pjesa qe ngelet futi ne formul per ti llogaritur!

ku o ai Beluli mer, humbi asaj hollande, vendit te ullinjve smiley

 

Plani dyvjeqar do na sjelle begatine!

"fshijeni ate parulle".

e di ckam hequr nder vite tu mbush mendjen ca e cave ne fis apo shoqeri qe: " nuk eshte vendi i ullinjve, por vendi i mullinjve". nuk e di pse u eshte fiksur keshtu, ullinjte nuk behen fare ne Hollande per shkak te klimes se disfavorshme.smiley. ne Vlore po!smiley

Gjithmonë vigjilent o Gjenomadh smiley

"po nuk ma mbushin syne keta te rinjte....se si me duken...smiley

Belul do keni vizita javes tjeter ne Hollande smiley

mirese te urdheroni! kush do te na nderoj me ardhjen e tij/saj?smiley

  

 r.v, Ka shëmbulla histroia  per sa ju trajtoni  në temë dhe përgjothësisht edhe sa  ironizon Berisha ;“ Piktoir , Piktori”.Ka, por nuk i di Berisha ..!

   Rilindja italiane( mbase ato, kocet  që kemi në Itali, mundet të na e shtjellojnë edhe më mirë se unë, në se shkëputen nga i shkreti militantizëm), u dallua  për një shkëpuitje  vendimtare me traditën  skolastike më mirë me thënë, aristoteliane, që mori nismë në Firence, ish ahere qëndra e  intelektuale e  gjithë italisë, duke marrë tiparet e një  revolte të rinisë, të të rinjve( që tek neve i përflasim si pa përvoja, me ide të mangëta etj, etj.)

   Ishte Leon  Batista Alberti ,  që u quajt “gjeniu universal” i parë i Rilindjes.Dhe e dini ça ishte me profesion? Nuk ishte as doctor as infermier. Ishte   piktor, arkitekt, teoricien arti, muzikant, shpikës i   perspektivës shkencore, sportist shumë i mirë ( mbase dhe… basketbollist…..).Tek k ai personalitet i nxjerr prej gjëndjes, gjënden të gjitha parimet;”Per Një Rilindje”, mbi të cilat u konkretizuan ato ide brilante ;  të quajtura “ virtu” ose “vertu”, në se unë nuk e kam gabim.Në kuptimin këto, të një menaxheri të përsosur, të një tragtari apo të një  puntori shumë të aftë për ta kryer me përkushtim detyrën e marrë përsipër, por dhe  “fortuna” ,në një kuptim të dyfishtë .

 Dhe është tamam ajo koha kur  fiorentinasit  intelektualë,  me leshrat tërë brilantinë nuk e bënin mëndjen “cangadhe”, për hallet që po kalonte  vëndi,  tërë kombi   italian...

Jo mor jo! Çfarë ndryshimi do sjellë Rama? Ndryshim, po të kishte fituar, do sillte Berisha. A nuk ishte ai që u premtoi shqiptarve një central bërthamor? Ishte serioz, jo qesharak kur e tha dhe do ta bënte. Pa do të merrte një kredi që nipërit e Zenit do ta kishin si detyrim shlyerjen e interesave në 100 vjetët e ardhshëm, pa do të emronte drejtor të centralit bërthamor (diku afër Shkodrës) Shaban Meminë, Dollapin apo ndonjë tropojan tjetër, pastaj do vinte një ndryshimi edhe më i madh...Do na ndryshonte të gjithëve.

Petro kjo pyetje ishte shume e thjesht nga ce ben ti vlla.. qe te thuash ca prisni nga 1 qeveri cdo te thot qe shpresoje qe ajo qe iku do bente me shume apo me pak..ekziston edhe mundesia e votes se bardh.. apo vetes se dicka te re... nuk ka vetem o majtas o djathtas 

Po pse ore nuk ma morët seriozisht përgjigjen për centralin bërthamor smiley. Edhe kur e tha Sala, kështu qeshët jusmiley.

Ej seriozisht mendon qe "te majtet" votuan per ndryshimin?! Te majtet kane votuar sic kane votuar perhere, ne rresht si ushtare te bindur diten e votimit. As ka pike lidhje ndryshimi. Pjesa tjeter, oportunist, interesi, njohjet votuan LSI, cka i dha koalicionit shumicen. 

smiley e di cme tha 1 shoku im qe ishte ne listat e PS...tha LSI ka punu shume keto 4 vjet prandaj doli mire smiley... ne kuptimin qe slan vote pa ble edhe njeri pa fut ne pune smiley

R.v, i dashur, nese flasim se ç'presim nga kjo qeveri eshte nje pyetje konkrete me objektiv konkret, e nese pyesim se per ke do votojme, atehere po ke disa mundesi e nje nga ato eshte dhe vota e bardhe, e cila nese do te fitonte (gje per te cilen une dyshhoj shume) veç anarshise nuk do te sillte asgje te re... e persa i perket pyetjes konkrete, te gjitha, qeverite qe koha apo zgjedhjet i sjellin ne skene, gjithmone bejne diçka, por asnjehere me shume nga me pak se pritshmerite. 

Por e pare me syrin tim, nje gje me pelqeu pa mase, nse do te jete pikerisht keshtu.... Rama u zotua per te bere nje shtet ligjor, nje shtet ku te marrre fund pandeshkueshmeria dhe nje nga shkaqet qe SAliu me te tijte u largua nga salla, sipas meje eshte dhe mmungesa e nje komprommisi me RAmen per bemat e tij..... e nese do te jete keshtu..... hallall ja bej te tera.... vetem te ndertoje shhtet....

I nderuar alidems... ajo qe me shtyu te bej kete pyetje ishte sepse shumicen e njerzve qe takoj kryesisht te rinj shohin tek Rama 1 "Skenderbe" te ri.. un si politolog cuditem nga menyra se si brezi i ri beson shume apo beson se jeta e tyre do ndryshoj nga duart e te tille njerez si Rama, Meta, Berisha. Ajo qe un mendoje qe mund te ndryshoj shtetin tone jemi ne qytetaret e thjesht, qofte edhe me voten e bardhe per te treguar sa te lodhur jemi nga keto fytyra...

 Ajo qe un mendoje qe mund te ndryshoj shtetin tone jemi ne qytetaret e thjesht, qofte edhe me voten e bardhe per te treguar sa te lodhur jemi nga keto fytyra...

Politolog? Polito-leng po. 

boh deri sa jetojme ne demokraci cdo njeri ka mendimin e vet te lire eshte 1 parim shume i rendesishem kushtetues smiley

r.v

kur e mora vesh una qe demokracia prodhonte qeveri qe rrotullohen  verdalle cdo 4-5 vjet e nuk kishte qelllim tjeter perfundimtar - i humba shpresat ne te smiley - ;  fillova tu kerku sisteme te tjera.  

 

gjete gje ? smiley

po, dmth; do pak pune per te arritur aty ku duhet - por ne rruge te mbare jemi smiley

hahah un kam fillu te merrem me Utopite tani kam heq dore nga demokracia ne pergjithsi... 

Ne Tirane do jete me i dukshem ndryshimi. do te ndryshoje dialekti i administrates  smiley

sepse  keshtu kane premtuar, prandaj..smiley  
 

vend per ndryshim ka gjithmone, aq me teper kur punet nuk vene mire..  sidoqofte, mendoj  qe  fatura perfundimtare per punen e qeverise se re  do te varet nga  ekonomia e Shqiperise dhe shqiptareve gjare periudhes  qeverisese. me pak fjale, si do te jene shqiptaret ekonomikisht, me te pasur,  me te varfer, ashtu sic ishin.....

per mendimin tim kjo qeveri,  pa qene nevoja,  ka bere premtime te bujshme...  mirepo jemi ne periudhe krize  dhe kriza vazhdon!  per fat te keq,  kriza me  se shumti  kapi dy vendet  ku jetojne dhe punojne shume shqiptare, Greqi, Itali  dhe nje pjese e mire e shqiptareve  emigrante, kane kontriibuar indirekt ne ekonomine e brishte shqiptare.... mirepo ky kontribut, per shkak te krizes eshte tkurrur shume dhe  keshtu do vazhdoj.. rreth 40% me pak jane llogaritur dergesat e emigranteve shqiptare  keto 2 vitet e fundit  ne krahasim me vitet me pare..   po ta vesh re, edhe rezultatet ekonomike  gjate qeverisjes se Berishes, ishin me te mira  gjate 4-vjecarit te pare 2005-2009..smiley,  periudhe kjo kur ende skishte filluar kriza ne Evrope.     2008-2009, eshte tamam koha kur kriza  ne Greqi e  me pas Itali, sapo kishte filluar, por qe pasojat  ne Shqiperi  u ndjene  me vone.. 2011-12-13..... kriza vazhdon......

 Rama do bente mire qe kafsheve te pd-se qe  jane trimeruar,  atje ne parlament t'u tundte nje pale pranga para turinjve. Shpresoj qe ditet  para te qeverisjes te beje listen e zeze te shkeljve, shperdorimeve, vjedhjeve, plackitjeve, grabitjeve dhe gjithe abuzimeve te bandes berishiste. 

Tamam sic tundte "dosjet" per Nanon etj. Berisha gjate fushates se 2005-es.

Shpresoj qe ditet  para te qeverisjes te beje listen e zeze te shkeljve, shperdorimeve, vjedhjeve, plackitjeve, grabitjeve dhe gjithe abuzimeve te bandes berishiste. 

Ti e ke shume mire, ashtu uroj dhe une! Vecse... e tha Ai qe ecen shpejt qe eshte "arkeologji" ajo gje tashme.

Ore po Metes do ia tunde kush dosjet mo???

smiley kjo ishte Shah Mat smiley 

po mo'  - ato te atij blogut te cuditshem; ata dine shume  smiley

Shiko, ka nje rregull te ri me sa duket. Edhe permendja atij "blogut" konsiderohet reklame dhe te ben automatikisht bashkepunetor ose akoma me keq autor te tijin. Kshuqe kujdes!!!

Po kam premtu qe e kam mbyll dosjen e troll-izmave kshuqe nuk bej me komente mbi ate. 

Po na ben lemsh. Se i bie qe i pari qe e permendi ate blogun ishte... . eh lere lere.

Ky mduket sa qeka cu prej gjumit smiley

une sa e pashe qe me kishin cu nja 13 mesazhe - as qe e kisha idene se ca bohet knej

gjithsesi kjo puna e ksaj 'historise' i ka dhene vlera 'nsa-iste' peshkut

Krye Trolli i PPU qe analizon Usa eee , Europe eeee , Kriza eeeee , Ndertime eeeeee vazhdon te shohe enderra me jenicere ...dhe mbyll bLoqe ... smiley E kuje o kuje ...

Po prndaj nuk iket nga PPU vetem per keta tipa qe te rastis ti takosh njeher ne 50 vjet smiley

Une kam mendimin , Rama mjafton te largoje nga Skena permendjen e Emrit te Kafshes dhe kryekafsharit te PD-hit alias Berisha dhe ka kryer Detyre Historike .Pastaj njerzit do binden se Jeta vazhdon dhe nuk eshte as e Majte as e Djathte . Do binden qe jeta Vazhdon as me nje brez as me dy breza .Do binden qe  Kryetrollet megjithse fatkeqesisht u ra per hise ti kene si member te te njetit  Blog,   qe bejne analiza me USA eeee smiley do mesohen se ishte nje canak me Idiote qe nuk vjen shume shpesh ne jeten e nje Populli ! Ky po qe ishte fat i nje Brezi !

Analizat globale o Xake ua kam lene te tjereve ne pergjithesi, megjithese duke qene se fitoj buken duke ndjek edhe zhvillimet e tregjeve te tyre, nje fare ideje duhet ta kem them. 

Sa per te tjerat, besoj se nuk e di mire kuptimin e fjales "troll". 

Vallaj edhe sikur te kete kuptim tjeter nga ajo qe di UNE , per sinonim te Kreut te tyre ty do te mbaj . Ndiqi tregjet dhe jepu Udhezime si te dalin nga Kriza .Hengesh jo vetem buke po te dhenshin dhe Uje , se harxhon shume kur na sqaron dhe ne . Me nje me nje po e ke dhe ti nje ....Y ne fund ! Ai dhe  Ti i vetem e i pashoq ne kete dhe smiley

smiley

Ke te drejte more djale, rama do behet "Batman-ni" shqiptar

Ram'ushi nuk ka eksperience qeverisjeje. Kjo mungese eksperience e ben te dobet ne punen e tij; dmth, imagjinoni 1 skenar ku te ferkohet me Meten apo edhe ndonje peshk tjeter te vogel. Berisha & co do ferkonte duart - sepse deputetet edhe 'blihen'

Sa per lista te zeza - besoj se te gjitha palet kane rene dakort qe mos ta demtojne njeri tjetrin.

A mund te pergjigjem me dy pyetje? 1. mire ke qene ti? 2. ku ke qene keto 8 vitet qe qeveriste fatkeqesia kombetare?

Mos boj pytje kaq te veshtira mer burr! Jo per gjo por do te akuzojne qe po saboto temen!

po mire, une kam besim,por nuk jam vetem une,problemi eshte se beson edhe njerzia..sepse nuk e di ne e ke vene re,por ka ndryshime standarti qe tani,protesta kunder ndertimeve pa leje,deri greva kunder pallateve qe jane ne perfundim brenda oborreve te shkollave, e merr vesh ti? kishte tre vjet pallati aty..tani besimi..tani!

Euforia shqiptare eshte proverbiale. Shqiptari ben vetem ndryshime epokale. E pra qe nga 23 Qershori ne shqiperi ka nisur epoka e ndergjegjesimit civil. 

E ma men kur kryetarja e parlamentit i thoshte opozites "ju keni me shku per lesh"? Sot opozotia bo si lule mos me prek "mos me provoko se dola perjasht"! 

Sali Berisha: Gënjeshtar!

Sadri Abazi: Mos fol pa leje.

Sali Berisha: Gënjeshtar ordiner!

Taulant Balla: Mos fol ore pa leje..!

Edi Rama: Ne jemi votuar për t’i dhënë në këtë vend lirisë së njërit, familjes dhe atdheut kuptimin jetik të demokracisë së çdo dite dhe bashkëjetesës mes shqiptarëve dhe cilësinë demokratike të respektit të shumicës për pakicën. Ne besojmë se zanafilla e kësaj përpjekjeje fillon dhe do të jetë këtu. Në këtë sallë, ku lirisë për të folur dhe për të replikuar, për të votuar do t’i japim për katër vite me radhë kuptimin e demokracisë parlamentare si shëmbëlltyrë të prekshme e demokracisë në tërësi.

Sali Berisha: Gënjeshtar ordiner!

Jozefina Topalli: O bastard!

Edi Rama: Do ta bëjmë këtë duke dëgjuar me vëmendje të madhe çdo qëndrim të opozitës, duke e respektuar atë në respekt të vetes dhe duke i krijuar asaj hapësira për të bërë pjesë e vendimeve të këtij Kuvendi.

Gent Strazimiri: A ke program? Do flasësh për programin?

Jozefina Topalli- Ilir Metës: Zoti kryetar, ndërprisni seancën!

Edi Rama: Por të jetë e qartë për të gjithë, ne do t’ju dëgjojmë, por do të udhëheqim; ne të dialogojmë, por do të marrim vendime. Ne do të kërkojmë konsensuse sa më të gjera, por do qeverisim me vlerat tona dhe me bindje të shpallura. Ja vlerat tona. Liria e njerëzve dhe e konkurrencës pa asnjë diskriminim dhe kufizim politik në funksion të meritës. Përgjegjësia e gjithkujt  ndaj vendit në funksion të një shoqërie ku të drejtat e gjithsecilit nuk ndahen ndaj detyrimeve ndaj komunitetit. Ja dhe bindja jonë, Shqipëria meriton më shumë. Shqipëria nuk e meriton korrupsionin dhe kriminalitetin që e kanë lidhur këmbë e duar dhe po e mbysim.

Jozefina Topalli- Edi Ramës: Fol me vete! Fol me vete…!

Edi Paloka: A ke program, do flasësh për programin?

Taulant Balla: Ik plaku Mere. Merru me tespihet tani.

Taulant Balla: Hë Manushaqe, po i shkon nga mbrapa…

Jozefina Topalli: Ty mirë ta ka bërë që të la jashtë qeverisë.

..............................

Rilindas me duken te tere smiley

Jozefina Topalli- Ilir Metës: Zoti kryetar, ndërprisni seancën!

smiley

“Kujdes Edvin Rama. Fundi i etërve të tu ishte tërheqja zvarrë,” Rilindja Demokratike

Ec Atyyyyyyyyyy

Opozite jo hajgare!

Po pse o kapo keshtu ke ndermend ta luftosh diktaturen zotrote...me fotografi???

Ehhhh qe ne moshe te re i ka shfaqur karakteristikat reformatore!

 

Ka lindur per dite Novruzi, mer Ron!!! A e kupton sa gjera shpjegohen me qarte tani?

Hallall buka dhe kripa historike e Cepanit te lavdishem!

babai im, Duçka, tha: Djali ka lindur me emër dhe do bëhet njeri i madh! 

Coc paska ditur Ducka o emigrant!

Toke e shenjte ajo!

plus me nji ironi therese qe shkon deri ne sarkazme...

8-vjeçaren te “Fan Noli”

E kush nuk beri 8-vjecaren te "Fan Noli" e nuk doli rob persmari???

E mer vesh o Cimo, ai tjetri thoshte qe rruges per ne shkolle duhet te shmangte ujkun dhe ariun!

 

Por ka pasur edhe ndonjë çapkënllëk kur u rrit njëçik. Kështu më kujtohet se në klasën e pestë, Iliri bëri një provim në orën letrare me teme:

“Nënë Zyraja theri dhinë e vetme për partizanët dhe Enverin”. Iliri nuk shkroi asgjë për atë temë dhe e dorëzoi fletën e bardhë.

Disident politik qe ne klase te peste!!!

 

 

me boni pershtypje se edhe filloren e kish bo te Kongresi i Lushnjes -  ene u gzova, se edhe une atje. Mirpo, te mesmen masanej, Lideri e kish bo te Samiu, babam... kjo ma veniti gzimin. Hajd mo i thash vetes, mos u boj i pangop...

I paska ra ne grusht Ben Blushi kur kon qen te vegjel... smiley

Kurre s'e kom dash at njeri...

Kur kthehej në darkë në shtëpinë e xhaxhait, u thoshte fëmijëve të fshatit që rrinin te oborri i shkollës: Po ju nuk keni turp që rrini kot? 

Kot nuk thone dita e mire duket qe ne mengjes. 12 vjec dhe mendjen per pune!

lodhej ne bujqesi gjithe veren dhe kthehej kocke e lekure ne shtepi ne Tirane. A e shef sa elemente te nje biografie shenjtori kemi ktu? Pranej them qe Fati dhe Ai Lart me te madh te Tij, me i dore te hedh, me tjetren te pret... kur do, t'kuptohemi.

I lindur per lider!

Faleminderit Skrapar!

Shiko, une e di qe ne jemi shoqeri patriarkale por une them qe dhe Vishanji nuk duhet anashkaluar!

Faleminderit Vishanji!

I ndegjoj rapsodet tek kendojne me lahute nder bjeshket e largeta

 

Cepani e Vishanji jan bashkue

Neve nji lider me na dhurue

Rapsodi te veriut me rima foljore ne paskajoren e bekuar... smiley

Te knoft zemra Ndue Marashi!

100% qe Atdheun e presin dite me te mira. 

 

E kush nuk beri 8-vjecaren te "Fan Noli" e nuk doli rob persmari???

Edi Rama

ueeeee pse edhe Ed Rama te Fan Noli????

Fan Noli si me qene Harvardi i Shqiperise.

Tos Nano te Fan Noli, Ilir Meta te Fan Noli, Ed Rama te Fan Noli

Jo jo, e kisha qe ai nuk e ka bere te Fan Noli por eshte njeri i madh.

aaaaaaaaaaa

"trajneri pinte birre dhe hante qofte". hemm, dike me kujton ky trajneri... mos quhej P.Th?smiley

Erdhi i marsha te ligat smiley Ka humor nuk ke ci thua .Ka dhene urdher Xhupkuqja " smiley " te permbahemi te mos i shajme nga motrat si AI smiley " Le te na shajne nga Jozefpercka ,fundja Pashuku nuk ka rrejte " ! Njente Kapo - Grande Laka edhe ti vone .Ju te Kanadjes sec kini sot ??? dhe asnje fjale per Herojt ????? Drejt e tek Edvin Kriminel Kristaq Rama ? 

Apo ke nik tjeter ?  se kush u merr vesh Ju..sa iken njeri vjen tjetri ,sikur u pjell xhupkuqja pas kkarisjeve smiley E beri njehere kete veze xhupluqja , mos e ben dhe ti se mbahesh per Gjel smiley Leja atij nevrikut , presidentit te firmes Dy M !

NJe gej eshte e sigurt, ne kete derexhe e faqetezeze qe e ka prure Berisha Shqiperine, ndryshime do kete, dhe per mire.

Arsyeja ??? sepse jemi aq keq sa vetem mire mund te behet.

 

Opozita pra PD  ka dhe nje skenar ogurzi qe thote qe mund te behemi edhe me keq.... se kaq. pra qenkemi keq  edhe sipas Bardhylit te Ministrise se Mbrojtjes qe tha vendi eshte ne krize hahahaha

Sipas INSTAT, shqiperia eshte varferuar ne tete vjet. Shpresojme te mos ndodhe e njejta gje me Ramen. Per ta ditur, s'mund ta dime. Te presim e te shohim. Mos prisni qe ata qe nuk shohin qe Shqiperia eshte varferuar keto tete vjet, te thone se me Ramen do te kete permiresime, edhe sikur te kete permiresime. 

para tete vjeteve me nje fjale paskeshim qene te pasur keshtu?ncncnc

Po. Rrogat ishin po 400 te privati dhe vaji, benzina e cdo ushqim tjeter ishte dy here me i lire. Instat thote qe jane shtuar te varfrit, sidomos nga zonat qe i puthini bothen berishes.

tesh ku e di ti se te privati rroga eshte 400? di me siguri qe kane edhe nje milion e me shume ,ne privat,jo nen dore,po ashtu ,pensionet rrogate publikut gjate ketyre viteve jane rriturne perqindje te konsiderueshme.mandej ça eshte kjo forme ofensive per zonat qe votuan Berishen?pse ato qe votuan Meten ,hajdut me çizme çfare procesit aplikuan ,çfare i lepine...?? ti a je i lumtur qe ne ato zona jane shtuar te varfrit??Shume mire...po merre me kadale,te kane rrejt se komentet jane me norme ,si te tha ai miku jone dje kletu.........

E di ti ne katundet e italise se sa eshte rroga te privati? Aq eshte rroga te privati per nje qe ka mbaruar shkollen e larte, 400 e rralle 500, njesoj si ne 2005. Per pune "dyqani" ne kompani te medha eshte 250-300. Per dyqane te vogla eshte 200-250, e keshtu me radhe. Ate "me siguri" tregoja ndonje tjetri ose hajde shifi vete. Cmimet nderkohe jane 2 deri ne 3-fish. Ata qe e kane nje milione e ca jane drejtore qe po aq e kane pasur dhe para 2005. Rrogat jane rritur vetem ne shtet, por me pak ose po aq sa inflacioni, qe eshte detyrim ligjor. Dhe keto rroga vlejne vetem per qytetet e medha.

tesh pasi na i leçite gjithe sa ndodh ne Shqiperi u hodhe e po leçit se ça ndodh edhe ketej....ul pak mushak..Diferenca e rroges ne Itali nuk eshte se a je ne katund a qytet...e mandej hajde te shohim se ça eshte katund e qytet ne Itali.Diferenca eshte te puna qe ben,se si eshte klasifikuar kjo pune,me rregulla.P.sh Nje shef kuzhine ne nje mense ne nje stabiliment(jo restorant i fameshem mund te kete rroge deri ne tre mije euro,shume te cilen nuk e merr mbase le te themi shefi i repartit te atij stabilimenti qe eshte edhe ing.Pastaj,ka sa te duash te rinj relativisht qe kane kualifikim ekonomist,ing,qe bejne punera te çfaredolloji e nuk marrin as 800 euro..Nuk matet me keto pasurimi apo varferimi i nje vendi.Tesh do te thuash se gjet ketyre viteve me Berishen keni vdekur urije ,thuaj,po barkut te madh perpara si t'ia bejme e ku ta çojme? do te thuash qe s'ka pune e gjendja eshte ekstreme thuaj po nuk po shoh te mbushen anije e te marrin rrugen per te emigruar te rinjte e sotem....te thuash se...klubet ,plazhet ,avionet,jane plot nuk me duket se jemi varferuar..

Pse genjen? Kush po flet ca po ndodh andej? C'po me plas mua sa eshte rroga ne Itali? Sa budallaqe. lol Ty s'te duket se jemi varferuar se ashtu dukej Shqiperia qe nga brenda bythes se Berishes deri me shtator 2013. Prapa do ta degjojme avazin tend. Por faktet per cmimet e per rrogat s'i deformon dot, fol sa te duash. I ke ketu.

Kush o ky Bardhyli i Ministrise Mbrojtjes ? Po deshe me ma thane .

Opozite Trapi . As Pozite nuk kane qene ndonjehere Ca bandite Hajdute te mbetur pas atij kermes me Garde e Huligane ne Polici dhe nga Lobe te Krimit nderkombetar ! Babasqapit   i kane rene jo vetem dhembet e dhemballet po qelb era edhe kur kalon rruges  .Ka vetem perpjekje te deshperuar te nxjerra nga Jeniceret e Klanit Hajdut qe jane te parashikueshme me VITE perpara per sa kohe Leh i Marri . Ai nuk njeh tjeter pervecse "Do tua nxij Jeten " dhe " dot tu shkul dhembe e dhemballe " smiley Po ka harruarr qe ate pervec dhembeve e dhemballeve e kane Depiluar tashme . Dhe po su bindet pyesni drejtoreshen e Derstiles ku ja kane shpene qimkat te trazuara me lesh cilesor te Jozefperckes !

Sa me shpejt ta Kuptoi kete LUldashkurbani i Bashkise aq me mire per ta dhe per vendin .Aq me mire per te qe nuk do hakmeret njeri me Projektin "Zgjerim Tirane" sic beri Lul adoleshenti me urdher te Babasqapit per "Mbuikalimin " e Rames !

Sa me shpejt qe te shkeputet nga ky kerme aq me mire , se me duket ka filluar perdor fjalorin e "do ua baj ma zi se baballareve tuej " Po me Ram Berishen C'pati xhanem ? Po kuptoi kete Luldashkurbani ,patjeter qe nuk ka te beje Madhesia e nje specia  po zemra e tij . Dhe zemer me Palo...e mos prit te kesh ndonjehere , pervec trimave te Aliasit !

Hapini rruget Shqipatereve e Shqiperise e lini keto Programet e Leshit e Ndryshimet e Interneteve .Bindini me vepra  qe jane Njerez qe meritojne te Jetojne !

r.v, Ka shëmbulla histroia per sa ju trajtoni në temë dhe përgjothësisht edhe sa ironizon Berisha ;“ Piktoir , Piktori”.Ka, por nuk i di Berisha ..!

Rilindja italiane( mbase ato, kocet që kemi në Itali, mundet të na e shtjellojnë edhe më mirë se unë, në se shkëputen nga i shkreti militantizëm), u dallua për një shkëpuitje vendimtare me traditën skolastike më mirë me thënë, aristoteliane, që mori nismë në Firence, ish ahere qëndra e intelektuale e gjithë italisë, duke marrë tiparet e një revolte të rinisë, të të rinjve( që tek neve i përflasim si pa përvoja, me ide të mangëta etj, etj.)

Ishte Leon Batista Alberti , që u quajt “gjeniu universal” i parë i Rilindjes.Dhe e dini ça ishte me profesion? Nuk ishte as doctor as infermier. Ishte piktor, arkitekt, teoricien arti, muzikant, shpikës i perspektivës shkencore, sportist shumë i mirë ( mbase dhe… basketbollist…..).Tek k ai personalitet i nxjerr prej gjëndjes, gjënden të gjitha parimet;”Per Një Rilindje”, mbi të cilat u konkretizuan ato ide brilante ; të quajtura “ virtu” ose “vertu”, në se unë nuk e kam gabim.Në kuptimin këto, të një menaxheri të përsosur, të një tragtari apo të një puntori shumë të aftë për ta kryer me përkushtim detyrën e marrë përsipër, por dhe “fortuna” ,në një kuptim të dyfishtë .

Dhe është tamam ajo koha kur fiorentinasit intelektualë, me leshrat tërë brilantinë nuk e bënin mëndjen “cangadhe”, për hallet që po kalonte vëndi, tërë kombi italian...

 

Grave, ti "harron" nje detaj fare "te vogel", qe piktori dhe/ose sportisti, per te cilin ti bere paralelizmin, jo vetem qe nuk ka qene nje piktor/sportist shume i mire, as mesatar, as i keq, por i deshtuar. Pale me pastaj, te jete arkitekt ose shpikes i perspektives shkencore. Ai eshte e kunderta, eshte anarshist dhe poltikani me destruktiv ne 23 vjete demokraci.

I dashur maksmeto,
Urtesia parapelqen durimin, per te pare dhe provuar.Midis luftes dhe paqes, me vetvehten e pastaj mes gjirit te shoqerise, Urtesia zgjedh perseri durimin.Dhe histria ka provuar se perfitimi eshte ca i vogel kur flak tutje padurimin, hamendesimin dhe sidomos urrejtjen tek vetvehtja, por sidomos kur nuk i lufton ato tek ata qe e dyshojne punen e tjetrit.......ende pa e filluar ate..Populli ine, te tilleve u ka thene " Harramseze"! Une nuk ju dua Juve ne radhen e harramsezeve!
Pse une bera paralelizmen? Sepse shpresoj qe ne mos sa ai italiani, le te beje pake fare, per ate " "Rilindjen e Re " qe na nevoitet, por i kemi rixha, te mos na prishe edhe me, nga ato pake vlera qe na kane mbetur!Qe i shpetun.... dursh....ketij qe theu qafen! Do te jete shume, "shume fare" - thone diku nga Bubullima!
Une nuk di kurrgje, por nje gje te " voge fare" e di mjaft mire: Qe te ndergjegjesuarit e qeverisesit te radhes, per gjemen qe i eshte bere ketij vendi, ESHTE HAPI I PARE DREJT SHETIMIT....
Nuk korigjohet kurre ai qe merr per virtute te metat e tij.I tille qe ai qe IKU.
Ky, piktori, qe thua ti maksxhani,i ka patur ca na ato qe thoni Ju.Por prirja e tij " fondamentaliste" me ben te besoj se do beje ca nga ato qe une shpresoj.Dhe dua te te siguroj se ka per ti bere.Sportisti e piktori i keq "yni" do te qeverisi mire te keqen...Se cka lene te mire ky qe theu qafen? Asgje! mos u tutni se do beje.Ju siguroj!

Keto jane te pergjithshmet.

Grave, e di cfare nuk pelqej ne komentin tend, faktin qe ti mundohesh te me imponosh idene qe "ai qe iku" ishte nje djall me brire. Ti e di mire, qe ne kemi pikepamje te ndryshme per kete dhe ndoshta nuk do te biem dakort kurre, jo sepse e verteta, eshte diku ne mes, te kendveshtrimit tone,  por sepse ti perdor instrumentin e nihilizmit, per tu influencuar perceptimin tim. E verteta eshte qe "ai qe iku" per nje sy objektiv, nuk ishte aq "zi", sac e pershkruan ti, por juve ju flet gjuha e urrejtjes, e cila ja u erreson gjykimin dhe nuk ju le te ndertoni, nje bashkebisedim te drejte me ne "opozitaret", qe per fat "te keq" kemi qelluar, te jemi nje gjak dhe nje gjuhe, me ju te pushtetit "te perjetshem". Besoje apo jo, une i uroj Edi Rames sukses ne punen e tij, megjithese e "urrej" shume(natyrisht jo me te njejtin intesitet, qe ju urreni Berishen), per nje arsye shume te thjeshte, qe nje deshtimi i tij eshte vuajtje per ate popull, qe mua me dhimbset me shume se pushteti i ketij apo asaj partie, qofte ajo dhe "dashnorja" ime. Nese jam skeptik per te, eshte tjeter pune pastaj, vete Edi Rama ka kontribuar qe une te jem skeptik, me sjelljen e tij, qe here pas here shfaqet si skizofreni.

maksmeto, gabon kur thoni " perdor gjuhen e urrejtjes" ! Une nuk nisem ne se e urrej apo kam simpati per te.Une flas per nje mentalitet qeverises ndersa ju jeni shume larg asaj qe bej fjale une.Ju jeni militant, ndersa une nuk i perkas asaj kategorie.Por le te vi afer teje duke sjelle disa krahesime te cilat nuk kam dyshimqe i njifni dhe Juve.
Iku Kramanlisi duke u rrezuar.E degjove me pas asaj dite? Jo, asnjehere!
Iku Kollosi gjerman, H.Kohl.Bashkoi Gjermanine( ky " yti" beri kashte e ...koqe tere Shqipe rine) E ke degjuar me pas asaj dite? Jo, asnjehere!
Iku Xh.W.Bushi.E ke degjuar me pas asaj dite? Jo ! Asnjehere.Vete per peshkim..
Iku Bill Klontoni njeriu qe e la Ameriken me ..." Nje mal me dollare"E ke degjuar me te berbalise si ky zagari yne? Jo asnjehere!
Kky .." IKa" - tha , por e degjove diten e are te parlamentit te bebte si kone rruge tek dera e Parlamentit? Ky qe ...
- E la Shqiperine me qindra te plagosur prej barutit trafikim.26 te vrare plus kater direkt me urdher te tij.
Ky qe la 402.000 shqiptare qe " jetojne" me 48 USD ne muaj.Ky qe si i vrau .." i dhane dhe voten" gerdecaret.Ky qe fitoi ne Kukes, qark qe sapo i njoftuar prej INSTAT -it te Tij, ka 21 per qind te popullsise ne nivel varferie.Ky " salibolleku" qe e ka lene gropen financiare te papare kurre dhe ndoshta te pariparushme nga dy breza! E kete ma qujtkeni zotria juaj " JO dhe aqe te ZI!!?
Jo more maks, por kjo hije e zeze sterre, duhet shporrur nje minute e me pare nga kujtesa e te gjithe shqiptareve!
Une flas mbi fakte, ju mbi militantizmin.Ndryshojme vertet ...

- E la Shqiperine me qindra te plagosur prej barutit trafikim.26 te vrare plus kater direkt me urdher te tij.
Ky qe la 402.000 shqiptare qe " jetojne" me 48 USD ne muaj.Ky qe si i vrau .." i dhane dhe voten" gerdecaret.Ky qe fitoi ne Kukes, qark qe sapo i njoftuar prej INSTAT -it te Tij, ka 21 per qind te popullsise ne nivel varferie.Ky " salibolleku" qe e ka lene gropen financiare te papare kurre dhe ndoshta te pariparushme nga dy breza! E kete ma qujtkeni zotria juaj " JO dhe aqe te ZI!!?
Jo more maks, por kjo hije e zeze sterre, duhet shporrur nje minute e me pare nga kujtesa e te gjithe shqiptareve!
Une flas mbi fakte, ju mbi militantizmin

Ti vetem me fakte nuk flet, por flet bazuar ne konspiracion, qe e sajoni me mendjet tuaja diabolike. Clidhje ka ish-kryeministri, me aksidentin e Gerdecit ? Asnje, pervecse ne thashethemet tuaja.

Kur e mori ai, vetem pensioniste kishte rreth 500.000 qe jetonin me 40 $ ne muaj.

Kur e mori ai ne gjithe Shqiperine, gjemonte gjeneratori dhe doje 6 ore te shkoje nga Tirana ne Vlore dhe te thahej buza per nje pike uje.

Cfare grope e ke fjalen, apo hidh shashka kot. Borxhi publik, eshte nje fenomen i zakonshem dhe ai thellohet me nje shpejtesi te madhe edhe per shtetet me te zhvilluara te botes.

Jo, ne jemi te njejte grave: fanatike, por po dhe te ndryshem grave, ti fanatik i se keqes e une fanatik kundra saj.

Maks mua ma kalon vertete ne nje gje jo te vogel ndaj dhe terhiqem, Ju jeni i pandreqshem sepse jeni; ne formim i pagdhendur.Kot i bini tastieres...

Per cfare formimi e ke fjalen ti?

Piktori eshte nje person gjatesia e te cilit nuk ka qene ne raport te drejte me strukturen kockore e fortesine e kolones vertebrale...eshte molusk...ne asnje pozicion ,rol,vend qe e ka vene jete nuk ka shdritur...per te mos perseritur fjalen irredentiste te dosjeve eshte medioker ,madje me pak se kaq ne teresi smiley

Amon mer kur vjen ti i jep drite e gjalleri / i jep atdheut gjakun e ri smiley 

Po pse vjen vone nganjehere .Grava aq di o burre . Ku i njef detajet njaj . Mund te jete President por jo Cilesor si puna jote . ....politikani me destruktiv smileyne 23 vjet demokracismiley...

 

Po hiqi ca vjet mo se ka qene ne France .Hiqi dhe ca muaj qe su ndie se i cau Kafken Heroi i Demokracise ja qe nuk dalin 23 vjet smiley

Hiq dhe ca qe vetem ministrine Kultures Destruktoi ,ja rane dhe ca .Hiq dhe ca si K/Bashkie .ja rane dhe ca. Merr dhe nje fletore nga ato Kater lekshet e qemotiti qe kishin tabelen e shumzimit mbrapa qe te jesh i sigurte kur ben mbledhje zbritje ,  se keshtu si llafos ti del me humbje dhe ne Grumbullim Produkti .Do Falimentosh ore ...beni mire veprimet se do ta vjedhin sikaret produktin ! Ruju se tjetri po vjen me Kombinat mbrapa smiley

LefKOPE do besh xhec apo hic !?

Cfare po flet o shoku Idriz, une nuk po numeroj vitet aktive ne politike te piktorit, por po flas per "shkelqimin" e tij, si politikan destruktiv, me shume se cdo politikan tjeter ne skenen e 23 vjeteve te fundit.

Ndryshimet do te vijne as nuk e ve fare ne dyshim smiley

 

Ndryshimi nje fjale goje .........si mund te edukohen miliona shqiptare se ndryshimi fillon nga vetja ??

der diku e drejte ...per kete pune duhen disa breza...nga ana tjeter shumica ngatarrojne edukimin personal te individid me edukimin shtetror ...pra te nje shteti te edukuar demokrat me institucione qe funksionojne ne perputhje te plote me ligjet e demkoracise dhe jo te klaneve majtist e djathist smiley

Politikanis albanezi fillojne punet gjithmone me vepra "monumentale" qe shume shpejt katandisen ne pordhi kali ne dere te hanit ...ata vete harrojne se dhe e madhja perbehet nga gjera shume te vogla te thjeshat qe te cojne automatikisht te te medhat ....kjo eshte fatkqesia e popullit shqiptar. Kopeja me dashin me kembane behet aq e fusqishme sa dhe ujqerit dinaken nuk kan me se ci bejne perndryshe pa bari e kembane shperndahet ...prandaj dhe antishqiptaret alabake e pa moral e pa gjin e gjini nuk duan drejtesi e mirorganizim ne Shqiperi!

Durim deri te henen trima, kur te nisen letrat e para te shkarkimeve ne Administrate.

Fshese e madhe pritet te behet, me keq se ajo e vitit 1997 kur erdhen ne pushtet me Zan Caush dhe Kallashnikov ...

Te uriturit e PS per rroge shteti dhe dallavere, te cileve ju eshte ngrefur mendja keq qe prej 6 muajsh, po prezim si qent' qe jargaviten : nga informatat qe kam, deputetet e PS neper rrethe s'kane sy e faqe te dalin neper zonat e tyre tani qe vlojne konspiracionet dhe skenaret se kush do behet prefekt, kush drejtor shkolle, kush drejtor ne departamentin e arsimit, kush sekretar atje, kush roje andej...edhe mesuesit kane frike mos i degedisin neper fshatra, qe duhet thene nuk jane prekur nga ndryshimet e pushteteve aq sa pjeset e tjera te pushtetit (ndoshta se aty nuk ka leke per te bere ?)

Sa per ate qe, asnje i aferm i pushtetareve te rinj s'do te punesohet me "'mik" siç pretendoni Rama duke thene tekstualisht se : "asnje kushuri i larget s'ka per te hyre ne pune me mik", as qe e besojne as ata qe i votuan (qofte edhe duke shitur voten dhe prapanicen e tyre). Ne fakt, kushurira e Edit e fitoi me "meritokraci" postin e Ministres (Shoqja Milena Harito)

 "nga informatat qe kam"

nc nc nc, akoma me informata o Lefti? vdisni per nje cike delacion, do thoshte Zana

Finisterre, (nje nga rrethet me te bukura ne France, ne zonen e Bretagne-s)

Kam edhe une njerez ne Shqiperi dhe telefoni punon ne shekullin e XXI smiley

s'kam pse shpik gjera dhe ata qe mi thone jane njerez me influence e pushtet

Kaq se me teper behet çorbe puna

LEFTI! Te bjere ajo fshesa dhe dije qe do beje vetem mire.Nuk gjen pune zyre per halle e probleme qytetaresh gjekundi.Jo vetem kaqe por po te them nje rast te tre diteve me pare.Jep nje urdher gojor Ben Qirjako, nje vartesit te vet ne njeren prej zyrave hipotekore ...ne x qytet, per te dhene dikujt nje certifikate pronesore qe i duhej shejt, per nje afere me angleze.Une isha ne zyren e tij sepse e kam te afertin tim.
E di ca tha si doli ai zotni burri qe i solli letren? ..." Nje m...do i bej shpejt.Ben Qirjako e theu qafen.." Ndersa ai foli ashtu mua mu neverit Ben Qirjako,... se ke paskej perzgjedhur per drejtor ZVPP te x qyteti.Te tillet kane perzgjedhur.Mosmirenjohes, kusare, te paafte, delenxhinj....Dhe po te them se pikerisht ky tip ka qene dhe kryetar dege i PD para ca koheve...Ja pra kjo eshte administrata e " te mireve" qe do na i ra ka skupja! Ti bjeri sa mu ne shesh te kokes! Mire ti behet!

ama dhe ti!!!! Leftit mund ti ket ardh letra e shkarkimin nga posti i Keshilltarit Special mbi Turizmin qe shteti shqiptar kish cuar ne ndihme te shtetit vella francez. Edhe kete do vesh ne dyshim? Do thuash qe nuk i ka vajt letra, kur ai rrezik po e mban ne dore?

lefti qe nga muaji gusht po ben punen me te madhe ketu qe ka pas ndonje here smiley po sa do zgjasi ? kjo eshte çeshtja !

Legena krejt o Left! Ti ke 4 vjet qe rropatesh; tnai nga funi gjeten me te ngrit ne pergjegjsi? 

po ky ka per ta falimentuar shtetin me shpjet se sa pritet o Left. Ne kohe krize e shkurtime shpenzimesh, Edvini shkon e per kaprico ndryshon perdet e tavolinat ne kryeministri duke ju cuar dem taksapaguesve shqiptare miliona, por kjo perseri eshte e vogel, vetem nga levizja e disa godinave te ministrive qe ka planifikuar Rama, do te shpenzohen rreth 10 milione euro.

Ku jane keta te peshkut qe ankoheshin pse mobilohej me 400 mije dollare vila qe perdor presidenti dhe nuk flasin sot qe shpenzojne miliona € per te ndryshuar ministrite?

Le ti bien ashiqare se ne fund te fundit parate e shqiptareve jane, skane nxjerre gje nga xhepi.

Kush ja di te shkretes ? Vetem une qe i rri prane dhe i kam premtuar qe do nderhyj mos ta lene papune. E bene cope mbare e prape dhe duan ta flakin tani ...nc nc nc .Edvin Kriminel Kristaq Rama duhet t\ja vleresoje Heroizmin dhe ta nderoje per "Qendrestare " 

Ne mos i hapte pune te dera postes ,le te krijojne kasten nje vend Pune "englendisese " smiley

Plus qe rrolin si xhupkuqe , i rujten bishtin kushdoqe ka tentuar . Hodhi Tuc dhe Xhibin e famshem . Stoike ne tyrben e saj .Nuk e heq Callmen per jete te jeteve .I eshte betuar sekretarit te Partise "qe Une vdes s' ftenj , infot nga Shqiperia " dhe meazallah se leviz nga istikami smiley

Pushka Top o LefGOPE dhe per nja 25 vjet e ke te siguruar qe do qash me Oi Oi e smiley

 

Skandali korruptiv i Rames ende pa filluar mire punen: ka caktuar kompanine qe gjoja do merret me doganat.

Nuk ka tender.

Nuk ka gare.

Nuk eshte pare oferta dhe kompania me e mire.

Rast flagrant korruptiv, per tiu dhene klienteve te Rames miliona euro bga parate e shqiptareve.

Po! I Tha te gjitha keto Bulukbashi i kocobashit sali

E gjeti vendin e punes vet ja marrsha .Shkules cjenticish nga zyra e te Marrit .Anulloni tenderin e Skandalit ose merreni pastruese qe te fshije gjurmet smiley

Aty do ngordhni te Filmuar e te Dokumentuar po dhe pak sa te gjeje pa Tender kush nderhyu ne server smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).