394 Komente

si nuk e nderroi njeri ket fjalen tralala... very dull.

Si e do, muzike sipas kerkesave peshkore smiley

ca te jete, vetem tralala jo... psh provoni, Nje kenge per ty smiley  - good marketing smiley

 

♫ notat e pentagramit tim- si te duket kjo? 

...jo po : 

- pershendetje nga larg
- kenga ne mendjen time
- deshiroj te pershendes
- nota muzikore
- etc etc etc ....

shume be romantic je ka kon smiley 

vallaj un s'e kam vra menjen naj here por meqe ty te duket "dull", atehere le ta pleqerojme smiley

Peshqit nuk dine me pleqeru, dine me peshqeru smiley...

ok lirika, se nuk eshte se me shqeteson fort, por ne emer te luftes kunder mungeses se fantazise dhe budallikut qe ka perfshi tere boten e re, thashe po e them hapur dhe kete smiley... 

Degjo me mire se luften kunder mungeses fantazise ka kush e zgjidh smiley

I will be back - Gabriel Yared

kjo kenge ka qene shume e bukur kur e pelqeja vetem une smiley... tesh ash ba shume popullore dhe i ka hup nuri krejt.

flmnd Lirika, you are a girl of a good taste. smiley

Beacause

It's right that I should care about you 
And try to make you happy when you're blue
It's right, it's right to feel the way I do 
Because, because I love you

It's wrong to say I don't think of you
'Cause when you say these things
You know it makes me blue
Give me one kiss and I'll be happy 
Just, just to be with you
Give me, give me, a chance to be near you
Because, because I love you

Organ solo

Give me one kiss and I'll be happy
Just, just to be with you
Give me, give me a chance to near you
Because, because I love you

Because, because I love you

Bukur e?

Wake me up. 

Guided by a beating heart
I can't tell where the journey will end
But I know where to start
They tell me I'm too young to understand
They say I'm caught up in a dream
Well life will pass me by if I don't open up my eyes
Well that's fine by me...

So wake me up when it's all over
When I'm wiser and I'm older...

http://youtu.be/bKj82imMg80

Laura non c'e, e' andata via 
Laura non e' piu' cosa mia 
e te che sei qua e mi chiedi perche' 
l'amo se niente piu' mi da' 
mi manca da spezzare il fiato 
fa male e non lo sa 
che non mi e' mai passata

.....................

s'para degjoj muzike shqip, po kjo kenga ja vlen. beautiful! smiley

 

Refuzoj. 

 

 

jutu pik be

smiley

sorry??smiley

Nje opinion Belul: 

Mosshkruajtja e titullit te kenges, apo autorit a dicka, eshte nje mosperfillje per peshqit qe e vizitojne tralalane, te cilet kane nje lloj te drejte implicite te informacionit.

Jo ndonje gje e madhe, thjesht nje lloj tangerlliku si sjellje, karakteristik per anetaret e vjeter te blogut, te lodhur nga blogu dhe vetja.

Thjesht nje opinion Belulo. Mund te kete arsye/interpretime te tjera per kete lloj sjellje publike qe une e quaj "jutu pik be".

smiley

nuk  te kuptoj Magus.. sepse sjellja e linkut dhe te klikuarit mbi te,  pervecse se te con  te te degjuarit e kenges, nese te pelqen kuptohet, por  gjithashtu  automatikisht  te jep edhe te gjitha te dhenat qe  ti kerkon.. bile me shume se aq..smiley

nejse, flas per  veten time..  une se kam menduar asnjeher si shenje arrogance apo disrespekt per  publikun peshkor sjelljen  vetem te nje linku.. por  thjesht,  i bie shkurt. menyre eficente .. dhe sic thashe me siper, duke klikuar te linku merr gjithe informacionin e deshiruar..smiley

p.s,   meqense ndihem fajtor tani..smiley, kenga qe vura me siper eshte: Madness - Never Knew Your Name

Magusi s'do te bleje "derr ne thes" si i thone. Te drejte ka, c'eshte e drejta, por une per shembull e di qysh ne fillim kush sjell muzike qe mund te me pelqeje.

Ok, i nderuar. Kemi nje diference opinionesh per kete gje. Une e shoh vendosjen e titullit si puna e tabelave qe kane dyert neper godina, per te lajmeruar bujtesin se ku po hyn. Sinqerisht me duket korrekte nga ana e shume veteve ketu qe marrin mundimin dhe te lajmerojne se cfare kane hedhur per ta pare te tjeret.

Nejse, se s'ia vlen te zgjatemi per pako gje.

Me te mira. (ose varianti hollandisht i kesaj, se nuk e di) smiley

Iken elementi suprize. 

deri diku te kuptoj, por prape,  edhe sikur ti vesh titujt e kengeve nuk do te thote automatikisht qe e dime se per cilen kenge behet fjale...  sepse jo te gjitha titujt  dhe kenget i dime, apo jo..?smiley   keshtuqe do sdo, do klikosh..smiley

nejse, do ta mbaj parasysh ankeskerkesen tende..smiley

 

''me te mira''  hollandisht..  hemm, me zure ngushte se nuk ka dicka te njejte...  por e urim qe i perafrohet  eshte: ''het beste''..smiley
 

Une jam pro Av, t'i nderrohet emri. Propozoj titullin: Te kendofte zemra.

jo po, ''ta kendofte hoxha ne rreze te veshit''..smiley

Flmnd Kavir. Nuk pres te me kuptoje nje si Beluli smiley

Nese duam te jemi te vertete, qofte dhe njehere te vetme ne kete jete mizerje smiley, titulli i kesaj rubrike duhet te jete ky:

This is a message to you and I approve it!!! 

Dhe lereni ne anglisht se eshte mire per marketingun e blogut. smiley

Ue sa e thelle qe ishte kjo!!! Titull me shume kuptim, por shume i rende.

Jo, tani qe e rimendoj "rendesa" vjen nga "bold"-i.

This is a good idea, and i approve it! 

Po ta mendosh dhe nje here, edhe me e rende do te duket

Nejse, un fola dhe shpetova shpirtin tim smiley

Duket sikur po i vikat dikujt : "prite heee Nik Prel Dode Preng Mark Gjeta", po gjithsesi edhe une them qe ndryshimi duhet, se ndryshe do me akuzojne prape si "nostlagjik i se vjetres".

p.s Apo mund edhe t'i hape namin PPU si qender e J.W. (kemi nje mesazh nga Zoti per ty smiley ). 

Av, po pse nuk e hap si temë më vete. Se mesazhet mund të jenë në forma të ndryshme ndër to edhe muzika, piktura, skulptura, filmat, etj..

Hidhe hapin e parë meqë e ke merak smiley

Jane ndare njerezit ne kete bote: ne mendimtare smiley dhe zbatonjes. 

dridhe ave belin

se ta ven lala qemerin smiley

Pse me shqipen ngatrohet mesazhi apo eshte pak embarrassing ? smileysmiley

pusullë muzikore me nota të purpurta smiley

tralala-ja nuk duhet prekur, sic administrata smiley

pershendes Ajka Pagezoren me kete rast smiley

 Me harxhove 3 sec nga jeta ime. Vendos titullin e kenges.

Arturo vs arturin. 

 E gjej me shume vend propozimin tuaj, zonje/zonjushe e nderuar. Kjo tra la la duket si tallje me gje kaq te bukur sikurse muzika. Nje kenge per qefin tim..ose  Nje kenge per ty do tingellonte me bukur. Ftojme administraten e ppu ta marri ne konsidertae propozimin tuaj te vyer.

Flmnd Artur, po te lexosh me lart, Nje kenge per ty ish propozimi im i pare, por qe u hodh poshte unanimisht nga Mimoza Llastica, Lirika dhe EH. Xhelozi e paster femerore nga ana e tyre smiley

ue ue ue, edhe kët e the mi Av, m'u bofsh kurban jarebi smiley

une ta hodha poshte? smiley

hajde se po e hap une nje teme te re me titull te ri. smiley

 sorry, se kisha vene re qe qekesh propozimi juaj. shikoj qe pjesa me reaksionare e gjinise femrore ju ka kundershtuar.

jo jo, je gabim artur, keto jane goca kinge...thjesht isha duke praktikuar pak shaka ne pritje te se premtes smiley

cheers everybody

 

Une thashe se po ziheshe me kapje flokesh me Liriken...kurse ti m'i le kokoshkat ne dore...

O c'a zhgenjimi. 

smiley

M'i luajti telat e zemres*

*Dhe ky do ishte alamet titulli per temen.

P.S. Ti Lirika qenka me nerva sot, vetem te shash di.

shumë kabim Kavir. ja të përshendes me këtë 

malukat smiley

 nuk na duket shenje e mire kjo terheqje perballe forcave regresive. vullneti per ndryshim kerkon vendosmeri. 

Jam e dobet para tyre, si Obama perballe Sirise ..t'a shtyp butonin, mos ta shtyp...smiley

Paqe ne peshk, leqe larg qofte mund te plasi dhe sherri per tralalate. 

Ej, po c'a goje paske patur mer.

Do pershendesin njeri tjetrin me kenget "F.U" nga Beatles dhe "Bella Stronza" smiley

Thenia me e fundit e Kryetarit te Parlamentit: 

Ne jemi zotuar te zbatojme rregulloren, kushtetuten e keshtu me rradhe...

p.s. Kenge mbase nuk eshte kjo, por muzike (per veshet e mi) po njehere. 

ore,  qe te jemi edhe konform momenteve historike qe po kalon Atdheu, pse te mos ja veme:   ''Rilindje  muzikore,  tralala zura nje galë''

nje ngjale, deshe te thoje.smiley

do thosh xhibi..smiley

 Mor po ajo ngjala doli balene xhanem, po nejse.

ai besoj do thoshte, gal smiley

youtube.com/watch?v=j8TVFB-DVog&list=PL13CBB9A745E50A42

per te perkrahur iniciativen e Av, me  kete pershendes Belulinsmiley

ty ste punon ....  linku  mi shoqe. akoma me keq. lol

faleminderit xheni!smiley   megjithse dicka nuk shkon sepse nuk del linku..

sidoqofte edhe une te pershendes!smiley  
http://youtu.be/aIamgqFdiQY

na humbe 2 seconda. me gjithe Lepa Brenen. smiley.  nuk te klikoj me linqet. Pike. lol

 mi shoqe ,nuk e kisha per ty,beluli ka rendesi te kenaqetsmiley,vetem kete here moza ma fal?

Magus , vete brenda rashe,po ti u kenaqe me duketsmiley

hahaha

kshu esht kur e ben per inat nje gje... hap linkun, po bjen vete brenda se smiley

ps.: Lepa do ket gjet sekretin e eterna xhovineca

aaa,  Lepa... nuk e dija qe kishe vene ''sllave''  se do kisha vene edhe une..smiley

 

njese, urdhro.... Bajaga

aaa,  Lepa... nuk e dija qe kishe vene ''sllave''

lol, Magus dhe ky ra brenda me kembet e veta...

cthua mo eklipso??  nuk hapej linku vlla, se perndryshe do ta kisha pare  per ç'kenge behej fjale.. kete doja te thoja..smiley

Pse nuk selektohej dot ta beje paste ne browser e?

Ajo qe Magus thote qendron per mendimin tim... Une tashme veshtire te klikoj tek linket pa tituj. smiley

po i rashe shkurt mo ekipso... e pashe qe nuk hapej e ia thashe kete. dhe e dija pastaj qe do ta vinte prape, kaq.smiley 

nejse, ça te them, une nuk pertoj te klikoj  mbi link kur ma ka ënda..  pastaj ne me pelqen, e degjoj, ne mos, jo.smiley

s'me pelqeu fare,e para me mire, rrofsh ustasmiley
 

ste pelqeu?!   ska problem, pune shijesh, tha...  na, po ve nje te vjeter  te  Zdravko Colic..smiley

In the middle of September we'd still play out in the rain
Nothing to lose but everything to gain
Reflecting now on how things could've been
It was worth it in the end.... smiley

smiley Ky eshte zogu i Tunes????  Kjo qenka kenge une vrisja mendjen ca eshte ky zog????

Thone qe e ka ilustruar ne skene.

Ne fakt ky blog sta jep ate 'mundesine' ta shohesh videon te postuar ketu, si ne shumicen e forumeve apo faqeve te tjera neper net. Vetem si link, nuk eshte aq kollaj te clikohet. Nuk e ke ate shtytjen, sesa links postohen ketu, ehu. Mire do ishte nje si tip clue bashke me linkun se cfare mban ai linku aty mire do ishte.  

mght me kalimin e kohes krijohet nje ide se c'muzike degjojne shumica. Seleksionohen vete ashtu, dhe klikimi behet me i rralle. Dont worry be happy. http://youtu.be/d-diB65scQU

Po pse t'ia nderrojme emrin? smiley Me duket mire, i pakufizuar....se ndryshe me duket sikur do ndjeheshin te perjashtuar te tjeret qe ke tralala-ja pershendesin pergjithesisht veten dhe kedo qe zgjedh t'i degjoje ca postojne, pa dedikime. smiley

Here's nje nga variantet me te mira qe disponon jutubi per Klaviersonate Nr.17 ne d-moll "Der Sturm"  nga bittersweet-Beethoveni qe e njeh stuhine si askush tjeter.

 

Ndërsa unë jam me znj Av. smiley (lajmërojeni znj Av, se më lart po ankohej që nuk e mbështese asnjë në këtë fushatë të sajën revizoniste smiley)

tralalaja nuk më pëqlqen fare si titull, duket shumë fëmijnore. "hajt të bëjmë tra la la". smiley

Sa për kronikë, tani jam nën breshërinë e këtyre: https://www.youtube.com/watch?v=nvtL8cnPBJg

hhahhahaha, alergji direkt ? 

Me vjen keq, une po e  degjoja per qejfin tim, c'tu desh ty ? smiley

pas kritikes konstrukitive te magussmiley, po shkruaj emrin e bandes,  por per ta bere interesante, ne form quizi..smiley

ky grupi  pra,  ''i jep shije pikante gjelles''.    

http://youtu.be/o7MhpFF1vv0

 

p.s   pa hile magus, perpiqu te gjesh banden ne fillim  pa klikuar mbi link..smiley

Red Hot Chilly Peppers

(pa e hap linkun kjo) smiley

dhe tani ... te shohim linkun....

 

Yes!! e gjeta Belulo.

Ndersa kete kengen, si pergjigje, e kendojne ca rob qe (s)kane gjet parajsen e budisteve, pa qene vete budiste... 

ben fjale per Adamin dora vete, ose ndonje si puna e Adamit... smiley Gjeje pa hap linkun... hala s'e mendove e? smiley

http://www.youtube.com/watch?v=fregObNcHC8

nirvana?

e gjeta.. dhe te betohem, pa hapur linkun..smiley
 

smiley

he me se ta dhash njecik te lehte kesaj rradhe smiley

nji gje eshte saktesuar vec: qe dje e tutje, s'lejohen me linqe pa emer e adrese. smiley

Ben perjashtim vetem olsi si postuesi i temes smiley

Më mundon kjo ndjenjë e pathënë,
në gjoks ti vër çdo fjalë në vend të saj.
Pastaj do të përkund në një djep-këngë,
me hënën flokëve si karficë e bardhë.

Dhe nëse rrugët për në zemër dot s'i gjen,
më thuaj të t'i zgjas gishtërinjtë e mi.
Mbi ta mbështete kokën,
dhe për një çast ti pendë do të kthehesh,
brenda meje do të vërtitesh, shpirt!

s'm'kane dale nga qejfi akoma keta qe kane vdekur heret smiley. cudi e madhe! smiley

dmth, e paskerka patur diçka ajo :
"vdiq naimi vdiq naimi
moj e mjera shqiperi
si nuk vdiq qe kur lindi
te mos benim letersi"

smiley

 

Pink Floyd: One of these days

Ne mos gaboj, hyrja ka pas qene sigla e emisionit te Xhemal Matos, tek TVSH e viteve '80. (Ndonjerit ketu i kujtohet titulli?)

"Vende dhe Popuj" ndoshta? Ose "Shkenca dhe Enigmat"?

Po, kjo e dyta.

When I was just a little girl
I asked my mother
What will I be
Will I be pretty
Will I be rich
Here's what she said to me

Que sera, sera
Whatever will be, will be
The future's not ours to see
Que sera, sera
What will be, will be

When I grew up and fell in love
I asked my sweetheart
What lies ahead
Will we have rainbows
Day after day
Here's what my sweetheart said

...

Rri ne ,degjojme tral la lane...Kaviri u be i shtetit,u be zv minister burri huj...s'ka ma filma ,s'ka ma rrima.....na e moren Kavirin...ah keta komunistet ,si po m0vine hakut edhe tesh qe po baj 25 vjet ne Rome..s'lane gja pa sekuestru smiley

ça the, ça the Zana..?!  Kaviri zv/minister???  dmth Kaviri tani na u be shoku  Kavir?.smiley   po ky eshte lajm i shkelqyer, sensacional!

urime Kavir!
 

shoku zoti Kavir smiley

smiley

cfare mbyllje glorioze per mu ky koment. na sekuestruan, na nxoren fishek.

por gjalle do jete Kaviri, gjalle... atje lart, ne malet!

Cheers!

''o shoku (sekretar) Kavir, po ktheji edhe njeher syte nga ne populli i thjeshte,  se po te zuri me llafe avokat Karapanua,  a ha,  ste leshon  sikur te behet mjekra sa e papa Spiridhonit..smiley

 

edhe njeher, urime Kavirit!smiley

A dihet se ne cilin dikaster ka fillu pune Kaviri?

Po bahet gati ky me ja msy....

Ne privat po hidhen akuza te renda per ju zoti Kavir!

Dikush po thote se do teza qe i keni prezantuar si tuajat ne keshillin e ministrave nuk jane aspak tuajat por te dikujt tjeter!

like like like smiley

smiley

Si me porosi, sa pusher i mirë që je.

what sea shell shall i say is calling all in her mind

(in the uncontrived state of the victorious ones whatever mental states and thought processes arise never become what they seem to be if you know that this is the situation you are free from all notions about striving and all the movements of mental activity whatsoever do not distract you from the unborn dimension know that whatever thoughts arise are meditation  even when not meditating you will not be distracted )

Hyra brenda syve s'u besova, te kish sjell ty zoti vec per mua, mikja ime sa shume te kam kerkuar e vogel eshte kjo bote per tu takuar..  Like Pirron.  http://youtu.be/xwCAmPDvThg

There'll be times

when my crimes

will seem almost unforgivable

I give in to sin

because I like to practice what I preach

Ka ndonje bande te diteve tona qe ben muzike te mire elektronike? Me c'kam degjuar rastesisht, nuk kam hasur ndonje qe cilesisht t'i afrohet Depeche Mode.

me titull smiley

edhe pak presion te te kishte bere Magus-i do vendosje dhe emrin e grupit smiley

faleminderit!

 te pershendes me Clint Eestwood, gjithashtu  nje e pelqyeshme  nga Gorillaz.smiley

po he de,  na terrorizoi Magus..smiley

Kam akoma ne veshe "Topa bore hedhin shoket tane", ne nje variant qe s'e kisha degjuar ndonjehere, ofruar me bujari nga taksixhiu abuziv.

Jackques Offenbach - Barcarolle, from The tales of Hoffmann

Mozart - Adagio, from Clarinet Concerto

Gabriel Faure - Sicilienne

Johann Strauss - Wein, Weib und Gesang

Johannes Brahms - Lullaby

Tchaikovsky - Melodie

Claude Debussy - Arabesque No.1

Brahms - Allegretto, from Symphony No.3

Chopin - Raindrop Prelude

Edvard Grieg - Nocturne, from Lyric Suite

Franz Liszt - Waldesrauschen

Tchaikovsky - Autumn Song

Gabriel Faure - Berceuse

Bach - Air

Vivaldi - Autumn (1. Allegro, 2. Adagio, 3. Allegro), from The Four Seasons

po nuk eshte 1 Janar ora 12 e drekes o xheni..smiley

 

te pershendes me polifoni Kaliforniane...smiley   ''hodha nje lule ne ferre''   kujdes  ai qe ''thyen'', megjithse amerikan e ben bukur!smiley

po moj, me pelqeu!  po me kujtohet qe kete  ''marshin Radetzky''  e luajne si pjesa permbyllese e koncertit te famshem Vjenez,  cdo 1  Janar ora 12:00..  maestro Herbert  von Karajan,.smiley

 

nejse, ritem usta, ritem..smiley    http://youtu.be/4bMKMShSqLU

smiley Ah Norah Jones. 

Belulo, ndiqe kete linkun e fundit qe kam sjelle, tipike kenge kreshnikesh shqiptare e pervetesuar nga serbet, bravo ju qofte, ne i kemi hyre tallavave , no good.smiley

sapo e degjova  Tafe, bukur!smiley

 

e kemi thene  disa here ketu,  nga folku shqiptar, Lipe cvatu   eshte kampion!!   gajde, çifteli, tumpana etj..smiley

This love http://youtu.be/XPpTgCho5ZA. P.s. Neser fillon. ' the voice' ne USA, ndonje qe e shikon kete show qe ta 'diskutojme'? smiley 

Moves like Jagger. 

I don't need to try to control you
Look into my eyes and I'll own you

With them moves like Jagger
I've got the moves like Jagger
I've got the moves like Jagger

Mbase per te treguar qe Djalli eshte mjaftueshem i bukur, sa per t'u ngaterruar me Zotin. smiley
Meqe jemi/s'jemi ketu, qe te vish ne vete per te ekzekutuar qofte nje sonate kaq easy , sipas meje duhet paraprakisht te agjerosh ca dite psh. E pastaj kur gjendesh perpara partitures se Mozartit, "jo s'kam qene une, thua" smiley me c'rast je i pershendetur nese e pelqen Mozartin.

 

When You Kiss Me.

when you kiss me
I know you miss me
and when you're with me
The world just goes away
The way you hold me
The way you show me 
That you adore me
Oh, when you kiss me..

ty të pres të përgjigjesh atje sipër... në fakt doja ta vija origjinalin por kur beluli tha ktheje faqen e ktheva dhe nuk u riktheva. dmth falemnderit që e vure.

we love you so much / our country is fucked (sqr muzikë nesër)

Typical Godspeed You! smiley

sa e bukur video

smiley ngjan me tigrin qe kam une ne shtepi. 

Peshkatar ngelet gjithe jeten smiley

e gjete ?

smiley love his moma too smiley smiley

Cause I am your lady and you are my man, whenever you reach for me , I will do all that I can! - so powerful this song!!! 

te perkedhel shpirtin kjo chef d'oeuvre.....adorable, adorable frazat plot ngjyra te Rachmaninoff!! smiley

S'ishte keq ne te kenduar krushka . kot s'e kane cuar krushke de  smiley

Ahahaha smiley hajde krushka hajde hahaha namin ne dasem, do ti kete perlare 8 pjata

plonci i ka hallall 8 pjata...betohem qe do e marr t'me kendoje ne dasem ( ne te dyten, se tek e para s'e kisha zbulu akoma Hajrien)... lezet, lezet

Bukur. Sa zera te bukur qe paskan keta djelmoshat. Flm smiley

në fakt zërat nuk janë regjistruar hiç mirë (dmth uroj të jenë dëgjuar më mirë në sallë), por si deklaratë publike dashurie ishte shumë simpatike, mua me lezetoi.

Po, ne fakt eshte problem i filmimit. Nje pjese e videos nuk shihet, por degjohej vetem zeri. Sdq, e shijova gjithashtu. Dicka ndryshe si per dite te Premte.
 

Meqe jemi tek muzika ketu Space Oddity

smiley

Tedi Papavrami - Paganini    (by RTSH)    virtuoz  i vogel, me pantallona te shkurtra dhe corape. cool!!smiley

smiley e rralle kjo... duket gjeniu qe ne mengjez!

Ore Beni, po une te dinja burre ty more djale... smiley

sa bukur tingëlloka. flm smiley

bukur Magus!! smiley

...

Miredita e dashtun,shume bukur historia e qirinjve te paqes,besimit ,dshurise e shpreses.......

ciao Zana,flm,me duket se kemi nevoje te gjithe per pak nga te gjithasmiley

Hot summer nights, mid July
When you and I were forever wild
The crazy days, city lights
The way you'd play with me like a child...

Will you still love me
When I'm no longer young and beautiful?
Will you still love me

I know you will, I know you will, you will.... 

http://youtu.be/o_1aF54DO60

Someday it would be interesting to read all the MI5 files on Britpop smiley

The wool was pulled right over everyone's eyes there smiley

tringen kane harruar ta kurdisin smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).