Si eshte tregu i tregtise me pakice ne Shqiperi, ka hapsira apo eshte i ngopur??

p.sh ne vende si austria, slovenia etj kan nga 10 ose me shum kompani qe operojn ne dyqane zinxhire te  tregtise me pakice te konsumit elektronik kurse ne shqiperi vetem 2 jan neptun dhe globe, si shpjegohet kjo? d.m.th qe tregu ne shqiperi ka shum hapsira? apo vende si slovenia dhe austria ka fuqi blerese me te larte? Dhe a do rritet fuqia blerese ne Shqiperi me kalimin e viteve?

 

 

 

34 Komente

-eshte i paket..smiley

"tregu i tregtise".smiley

Market of retail  u qunte ne anglisht sdija me e kthy ne shqip smiley

Daje,

Ti mire qe pyet - po nuk na thu sa £.£££.£££.££ do me investu. Kur te na thuash saktesisht shumen, noshta mer naj pergjigje. smiley

Tregu i shitjes me pakice, i/e dashur. Ne kinezet do t'jua mesojme shqipen juve shqiptareve.

Detyre kursi, shoku? Paske gjet vend me "kopju". Susekse!

S'i paske gjetur pergjigje kesaj mesa duket.

apo vende si slovenia dhe austria ka fuqi blerese me te larte?

Sigurisht.

 

PS: Nqs. je student/e, menyra se si shkruan shqipen me shkakton nje trishtim te madh. Te le pershtypjen e nje njeriu injorant dhe gjysem te alfabetizuar.

je shume i keq. As 15 gabime nuk kishte.

po mir ti qe je kaq i zgjuar pergjigju pyetjes mos shif se si shkruaj une, po mesa duket se ke iden se per cfar flet pytja dhe do kalosh nga i teme ne teme tjeter, nejse gjithsesi qeke me injorant nga sa qekam une!

Me vjen keq qe reagon ne kete menyre. Ilustron me se miri idene se injoranca ne kete vend shoqerohet me doza te medhaja fodulleku.

Besoj se do ishte me mire ti jepje nje pergjigje pyetjes sime ose mos te shkruaje fare sesa te gjeje gabimet e mija dhe te perdoresh terma fyes, po kshu eshte kur te duket vejta inteligjent gjith te tjeret rreth e qark te duken injorant!

Po ket gje ben papunsia, ca do besh do rrish gjith diten te peshku si parazit dhe do gjesh gabimet e te tjereve, me trishto shum kjo gje. smiley

Por këtë gjë bën papunësia. Çfarë do të bësh. Do rrish gjithë ditën tek peshku pa ujë si parazit dhe do të korigjosh gabimet e të tjerëve...

 

tani po e kuptoj PPU qeka kthyer ne blog drejtëshkrimor! smiley

Qenke edhe harbut/e!

Ty shoku te duhet nje "Retail Market Study". Kam nje shok qe mund te te beje nje te tille shume te mire per 25.000 Euro. E njef dhe Cen Cen Durimadhi po s'beson.

25.000 Euro

Ku shkoni me keto cmime ju o swed?

Po avash me se vetem blerja e te dhenave per importet vjetore per artikuj te vecante e njona e tjetra duan gjithe ato leke. Masnej, do studim cilesor a do noi gjo vari lesht? Ndoshta gjen dhe me 5.000 Euro, po atherj mos hajde me mu anku mu "pse me ket cilsi punoni ju ne Shqiperi?"

Nga blihen keto te dhenat per importet vjetore? Pyetje e sinqerte!

P.S. Nuk po perpiqem te zhvleresoj mikun tend dhe s'e kam vec me ate ne vecanti, por me cmimet e cmendura ne Shqiperi qe eshte "vend ne zhvillim" me nje nga standartet e jeteses me te ulta ne Evrope - por cmimet e shume gjerave jane te ngjashme me vendet e zhvilluara. Sinqerisht ende s'arrij te kuptoj se si duam te terheqim investime te huaja por cmimet i kemi sa vendet nga te cilat vijne investuesit.

Nga doganat, ilegalisht smiley Dhe shif icik, ketu s'bohet fjale per cmim sheqeri apo djathi, beheet fjale per pune intelektuale. Te duket normale ty qe nje ekspert amerikan me nje ekspert shqiptar qe ta zeme kane studiuar ne te njejtin universitet dhe nxjerrin produkt cilesisht te njejte te paguhen 4/1 vetem se ai amerikani ka bere filloren ne detroit ndersa ky shqiptari e ka bo te 20 vjetori?

Aaa ilegalisht.

Ne fakt normale me duket. Sepse ky Amerikani jeton ne Detroit apo Chicago ku kosto e jeteses eshte me e larte se ne Tirane ku jeton e punon shqiptari. Ti si mendon, qe inxhinjeret ne Kine ku prodhohet iPad (bejne pune intelektuale, ndoshta kane mbaruar ne MIT) paguhen njelloj si ixhinjeret ne San Francisco?

Inxhinieret kineze qe kane mbaruar ne MIT dhe punojne te Apple ne Kine marrin me shume sesa do merrnin me San Francisko. Ke gjet shembullin me te paqelluar smiley

Ndoshta ti dike dicka qe une s'e di.

Inxhinieret amerikan, dhe ekspertat Amerikan, ne pergjithesi paguhen me shume kur punojne ne Kine. Por arsyeja eshte se kerkojne nje premium qe te ikin nga Amerika e te jetojne ne Kine. E njejta gje ndodhe me ata qe punojne ne UAE apo Arabi Saudite.

Muhametali, nuk thashe inxhinjeret Amerikane. Thashe vendalinjte.

No I got that... e kisha per Swed-in, jo per ti...

Ne rast se ekspertet shqiptar nxirrnin produkt cilesisht te njejte me ata Amerikane, atehere ne te njejten menyre sesi firmat Amerikane (qe bejne pune intelektuale) ose Gjermane (Japoneze etc) jane shperndare kudo ne bote, ashtu do shperndaheshin dhe firmat shqiptare... te pakten ne rajon. Sidomos me advantazhin qe kane firmat shqiptare nga qe paguhen me pak. Por nuk eshte ashtu.

Jo thjeshte cilesia nuk eshte e njejte, por ne shqiperi thjesht nuk ka ekspertize per as 2% e gjerave qe behen ne Amerike. Dhe ne inxhinieri relativisht te thjeshta qe praktikohen kudo (per shembull inxhinieri ndertimi), ne shqiperi nuk ka shume ekspertize, dhe kjo eshte arsyeja pse rruget e veshtira gjithnje ndertohen nga kompani te huaja. Ne fakt dhe ne Amerike, ekspertiza shume te specializuara jane shume te perqendruara (shembulli me i famshem eshte mbase filmat ne LA/NYC), por  dhe per gjera me te perditshme si ndertimi, ne rast se kerkon te ndertosh nje ndertese super te larte 350 metra + kudo ne bote, shancet jane qe punon me nje firm nga Chicago (qe eshte dhe arsyeja pse inxhinieret e tyre paguhen aq shume).

Sa per inxhinieret Kinez ne apple e pagesa e tyre... well, paguhen me pak se shumica e punes se tyre eshte pune dytesore. Ne amerike ndodhe zhvillimi, kurse ne Kine behet paketimi. Vetekuptohet, qe sonte ka firma kineze me nje global pull e qe krijojne value qe mbase paguajne si ne Amerike, sic ka dhe firma te tilla ne Brazil apo Indi, por ato firma jane nje minoritet.

Me fal, po kjo quhet llogjike leshi. Ose mos me fal, prape llogjike leshi eshte. Nese ti sot paguhesh x per punen qe ben dhe vendos te kthehesh ne Shqiperi se keshtu do vete, dmth qe automatikisht duhet te paguhesh x/4 se ke bere tetevjecaren ne Libofshe? 

Ka dy pjese... njera ane eshte qe mund te kerkosh me shume para ne nje vend me ekonomi te mire dhe meqenese bene pune te njejte. Per shembull, kafja shitet me shtrenjte ne New York nga ne South Dakota, me shtrenjte ne South Dakota nga ne Tirane, e me shtrenjte ne Tirane nga ne Libohove.

Ana tjeter, pjesa e dyte, eshte qe ne disa vende behet pune qe nuk behet ne vende te tjera. Ne Tirane behen gjera qe nuk behen ne Libohove, e ne NY behen gjera qe nuk behen ne Tirane.

Amerikanet nuk paguhen me shume nga shqiptaret me magji, por nga qe ofrojne shume gjera te cilat nuk ofrohen ne shqiperi. Pra ajo pjesa e dyte. Per shembull, sa per punen time, ne shqiperi thjesht nuk ka pune per mua... nuk behet pune e tille.

At the end of the day, dhe jo llogjik leshi por dicka qe kupton dhe bufi, te paguhesh mire duhet te ofrosh dicka te mire qe te tjeret nuk e ofrojne dote. Firmat amerikane paguhen me shume sepse mund te ofrojne dicka te tille.

 

Cudi, une kisha lexuar qe sipas statistikave prodhimtaria e loqeve ne new york ne perqindje ishte e njejte me  prilepin.

Mund te besosh cte duash...

gjembi, ai ka shkrujt 25.000, jo 25,000. Ktu qendron dhe keqkuptimi mes jush

Ah po e drejte.

Po qe rilindas bon lek tpapam ket periudhe, deti(me e me dy pika) kos me krietarin ne krie. Robi modh n'aeroport dje nga usa, europi, zelanda re dhe e vjeter, australia, kongo, guinea, trinidad tobago, nga nuuk i groenlandes etj etj, edhe vend per kater baulet e mia me te gjitha leckat e refugjatit tek ai shiriti qe rretullohet skishte. Pasi takoj plaket pas portes qe hapet vet plot e perplot me rob ty prit, e pys, he plake pate noi cik dhembje pas ripjedhjes per her te dyte tani me 182  e mia. Imagjino tjetra me 2m e kusur cheq. Edhe pastaj themi ne qe sjemi popull legen i lem plakat me vujt, per ket arsye u vendos qe dhe krishti te ringjallet dhe jo ripjidhet duke eleminuar vuajtjet e gjatsise, por ne si popull vendin e shenjt e kemi gjetiu.

Asking, pervec atyre dy kompanive gjigande, qe kane supermakete me cdo gje elektronike, ne Shqiperi operojne dhe qindra tregtare te vegjel qe fusin mallra elektronike. Tregu eshte tkurrur pakez keto dy vitet e fundit, qe ka ardhur nga renia e fuqise blerse, keshtu qe te futesh ndonje produkt industrial/elektronik, duhet te matesh mire, duhet te pyesesh tregtaret tek tregu industrialo/elektrik qe eshte siper shkolles se baletit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).