Qeveria shqiptare ka vendosur sot strehimin e 37 familjeve rome në ish Repartin Ushtarak 1005 në Shishtufinë. Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, drejtuar nga zëvendëskryeministri, Niko Peleshi është vendosur;  “Kalimi në administrim i ish Repartit Ushtarak 1005 me vendndodhje në Shishtufinë nga Ministria e Mbrojtjes te Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë. Ky vendim bëhet me qëllim akomodimin e 37 familjeve rome që jetojnë pranë ish Ndërmarrjes së Dekorit.”

Kriza e ketyre familjeve,  e cila ka vijuar prej disa muajsh merr fund në mbledhjen e tretë të qeverisë, e cila vendos për strehimin dhe akomodimin e tyre.

Në kuadër të shfuqizimit të vendimeve të qeverisë “Berisha”, të marra pas datës 23 qershor, në mbledhjen e sotme të qeverisë është vendosur edhe shfuqizimi i vendimit  të qeverisë i datës 7 gusht për heqjen nga fondi pyjor kullosor të “Mali i Rrencit- Kakariq” Lezhë, duke e rikthyer këtë pronë edhe njëherë në fondin pyjor kullosor. Po ashtu në mbledhjen e sotme është vendosur edhe lirimi nga detyra i zonjës, Kreuza Leka, Drejtore e Përgjithshme e Agjensisë Kombëtare të Planifikimit të Territorit (AKPT), duke emëruar në këtë pozicion zonjën, Adelina Greca. Qeveria ka përcaktuar edhe fushën e përgjegjësisë shtetërore për Ministrinë e Financave, të Drejtësisë, Arsimit dhe Sportit, ministrinë e Kulturës, ministrinë e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, si dhe Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë.

Mbledhja u drejtua nga zëvendëskryeministri, pasi Kryeministri Edi Rama vazhdon vizitën e tij në Shtetet e Bashkuara.

62 Komente

Shume mire kane bere per romet,po heqjen e Kreuzes dhe ardhjen e Adelines ??

here ma hipe,here ta hipa ,asht kjo pune.smiley Po Kreuza e pat gjet venin bosh,thu? smiley

shume mire qeveria shqiptare: me njeren dore percakton fushen e pergjegjesise shteterore dhe me tjetren fushen ku do te vendosen familjet Rome...le te marri shembull qeveria franceze! Genocidi qe po ushtron ndaj 10 000 Romeve eshte i ndyre!

po ministria e mbrojtjes, shtabi i pergjithshem,   ushtaraket, ish-ushtaraket,  jane dakord me kete vendim?  po z. Toptani (ai amerikani)?? .smiley

nuk merret Toptani yne me keso gjerash Belul...me koburen ne brez ia ka bere qeverise "tete me di" smiley

pse nuk fusni romet ke PD-ja, dhe PD-ne shishtufine mo qeveria? 

Pune te mbare! 

Kjo me dukt se eshte nje nga ministrite pa buxhet. Me kreativitet kane gjetur kete zgjidhje. Ne kete rast vleresohet gjesti sepse menyra se i u trajtua kjo ngjarje, ajo e te perndjekurve e ca te tjera tregonin per nje degradim moral te vete shoqerise shqiptare.

 

Gje e mire kjo, dhe me mire akoma do ishte te nisnin apartamentet e socialit apo te strehoheshin me qira sociali ne apartamentet bosh. 

Qeveria strehon 37 familje rome në Shishtufinë

smiley

Mire kane bere. gjithashtu me shume duhet bere per te luftuar racizmin ndaj romeve aq me shume se jena popull i mire qe ka shpetuar cifutet dikur.Halil matoshi ka nje shkrim interesant.

http://www.gazetatema.net/web/2013/09/28...

P.sh. ERRC-ja vëren se romët në Shqipëri trajtohen me emërtime joqytetare dhe në baza raciste, si fise nomade, ndër të cilat shquhen meckara, kabuzie, cergara ose skodrara dhe kurtofa.

Romët në Shqipëri përfshihen kryesisht në emërtimin racist si arixhinj.

Racizmi ndaj romëve nis me gjuhën dhe kodekset popullore dhe përfundon në shkelje drastike të të drejtave të njeriut.

Sipas ERRC-së, një shqiptar i Dumresë e ka për zakon të thotë për miqtë (krushqinë)  “me nder, po vijnë arixhinjtë”; “me nder, si një mëhallë jevxhish”, shprehet një amvise tiranase për një katund të mbajtur keq: “A duhet pritur ndonjë gjë prej arixhinjve”?- pyet një dibran.

Një frikacak përshkruhet si “një arixhi në shtatë breza” etj. Vrasja e një arixhiu sipas këtij raporti nuk është theksuar ndonjëherë të jetë trajtuar si vrasje e një shtetasi, as nga organet e ndjekjes.

Sikur në rastin kur e vranë të riun Fatmir Haxhiu në Tiranë, vrasësit i kishin thënë “arixhi i qelbur” etj. dhe siç u theksua më lart, vrasja ishte cilësuar si zënkë adoleshentësh, por jo si krim klasik....

E sa i përket dhunës simbolike, të përmendim vetëm dy raste emblematike: Adem Demaçi që vlen si lider i të drejtave të njeriut në Evropën Juglindore, duke bërë fjalë për skenën politike pati deklaruar: “Mos të bëhemi si magjuptë” – ndërkaq lideri i lëvizjes “Vetëvendosje” ka qenë i pranishëm në Tiranë, kur ishte linçuar një muzikant i përkatësisë rome në një kafene dhe ai nuk kishte reaguar fare, duke e përcjellë skenën e dhunës me gjakftohtësi të pamatshme!

 

shi shi

po 45 vjet ne shtetin e barazise socialiste sju mohoi njeri asnje te drejte me shume se ne te tjereve.

ne shkolla venin, kishim minimumi nga nje klase, ne pune i fusnin (komunale nostha po tani diplomate nuk do i benin) dhe shtepi ju jepnin (katet e para qe i shiten sa ju desh qejfi e u bene me vone dyqane).

Po dhe kur erdh demokracia, si pengoi njeri te dalin jashte shtetit, mundesisht dolen te paret. Po dhe shkollen sjua mohoi njeri bre. u moren me tregeti sa paten qejf e taksa sju mori njeri. Po dhe sherbimin shendetesor sjua ka mohuar njeri me shume se cdo fukarai tjeter ne shqiperi, po dhe femijet qe i braktisin ne maternitet jua strehojne e i cojne per tu biresuar.

Po dhe plot prej tyre qe jane punetore, i respektojme. Une kam nje familje ne pallat, e si nget kerkush. Pijne kafe me banoret e tjere, femijet lozin po me femijet e pallatit.

Shqipria eshte vend i varfer dhe normal qe shtresa e tyre do ta ndjeje me shume, por shqiptari si ka lene naihere pa buke e pa strehe arixhinjte apo jevgjit.

Po hajt mo ka gjet kola pune

shume mire bre qe kujdesen per Romet,

po mos harrojne dhe te kujdesen per pjesen tjeter te miletit qe pagun taksa dhe qe ju jep rrogen smiley

 Ruzhdie,edhe ketu ku jam une,ata kane preçedence,eshte e tmerrshme kjo gje,te mendosh qe dine vetem te riprodhohen dhe te vjedhin!!

smiley smiley

Alke,nuk eshte ashtu?

pergjithesisht ne perceptim po.ne realitet jo.pershtypja qe krijohet ne publik(te varfrit e shtepive socjale)eshte ajo qe shpreh ti,pse t'sanksionohen kot per nje problem qe e mbajne nen kontroll shume lehte si ai i romevesmiley

pjellin dhe vjedhin se skan tjeter munci jetese dhe jo se aq dijn,por aq ju lejohet.edhe vjedhjet qe bejne kur tejkalojn ate cakun e percaktum per mbijetes,zak, ja presin hovin. me i fjal osht nji nga problemet me t'mir kontrollum ne itali.eficience e plote. 

imagjinoje sikur ta benim ne,abanesiiiiiiiiiiiiiiii fuoriiiiiiiiiiiiiii,eh sa larg jemi me ta ,mgjs edhe disa prej nesh s'kane qene pa gje ne fillim

problemi me ne,ose pergjithesisht me te gjith stranierat eshte shume me i ndryshem xhen.ne kemi prapavij,backgraund,etj,etj,.kur nje etni merr hov fillon raprezalja per ta sjell ne kufijt e kontrollit.

rumunt u nxin fare ather me rastin e asaj vrasjes ne rome,nqs e mban mend.

 

i mbaj mend shume mire,ajo qe me ka irrituar me shume ka qene rasti i asaj Erikes qe vrau nenen dhe vellain,dhe pa kalu dy ore Bossi organizoi mittingun te nesernmen per largimin tone ,dhe doli bllof kur u zbardh ç'do gje ehhhh hajt mo ja kemi hudh tashti,me duket se flitet me respekt ne pergjithesi per ne,leqe kemi berlusken i here smiley

Do e quajme qeveria e jevgjiteve..smiley Jevgu do te jetoj si jevg jo si njerezit e zakonshem, ata nuk duan te jetojne ne periferi por afer qendres, shifeni kur te ikin prape nga vendi ku jane strehuar..smiley

Nje pyetje kam une shkruhet gjuha e arixhinjve?

nejse mo...ka nje moment diku ne Elabsan me duket qe jevgu tha: Rroft partia dhe enveri se Mehmeti desh na theri...edhe racist me nji fjale dul Mehmeti....shume enigmatike kjo figure...ka fillu me m'intrigu....

..aman o zana,mos u intrigo aq shume me te v'dekmit,ka plot te gjalle atje qe bejne lemsh para portesmiley

po si mos te intrigoje! ja disa pika:

shkollen fillore ne Verzhezhe te Skraparit!!! smiley

Fultz!

Napoli

Garibaldin (Spanje)

(Pak France, pak Itali... antar i PK ktu)

Lufta

Moska...

Vec kto jan boll me bo nje charm prej Robert Refordi...

o anuk ishte nga çorrushi?ç'ne edhe ky na doli verzhezhian!!!Edhe nji fije ta po mushni shihskeza te vogla me uje te atyre aneve e tash po i shitni si uji i Madonna di Lourdes hahahah
 

ka qene, nga Corrushi ka qene. por kjo s'e pengoi ta bente shkollen ne Verzhezhe. smiley

dhe po, ai e qunte veten (edhe) verzhezhalli, e s'mund te them qe kjo s'm'jep nji fije krenari. jo aq sa perkatsia e liderit aktual, Ilir, t'kuptohemi, por prape, t'mos harrojme se flitet per shkemb amnor... Verzhezhe... fillon e merr hije Betlehemi puna...

A do burra shtetformues

inovatore, reformues

mos u lodh poshte e perpjete

ne Skrapar zgjidh pa siklet.

Kavir ,ta marrsha mos m'dil edhe ti prej Blezencke se po komplesohem...pedonalja jeme e shkrete...Laj e thaj njat!!1smiley

Thone qe e pyeten njehere Carli Caplinin:

A je cifut?

Nuk e pata ate nder - u pergjigj.

"ne" pranojme konvertime bindese... ne cdo kohe!

E kush eshte ai qe i thote vetes shqiptar, e nuk eshte skrapalli ne zemer e ne shpirt?

Une nuk po them per ca arrnaute qe u eshte bere gjaku uje, por per shqiptar bir shqiptari. 

 

Dale vllezer mo u nxitoni, po sikur keshme Kucin te pare!? Po Nivica me Gusmare?!

Grande Vlora  hahahahahah

plasi ne kuçove nashismiley

Trenit te Kucit edhe lokomotiven ia kemi vene pas vagonave, c'a t'i bejme me shume.

smiley koha vertetoi qe aliazhi Ckrapare- Diber na la te ditet...

ky Gusmar me tingellon si tedesco...republika e Vajmarit...

kush ta ben sot permesso di soggiorno per çorovode...a green card????ne keto kohna me kete kontekst socialo historik ,memedhenor,Lsi-or,rakior.....veç martesa mund te jete zgjedhje...po edhe ajo hiç...me te miret iken...i moren Monikat

Kur ka lene ndonjehere Skrapari njeri jashte, pa buke e pa strehe? Skrapari nuk eshte Suedi, zonje, qe te duhen letra, karta, burokracira e te tjera marifete zemercingune. Zemra e madhe e Skraparit i mirepret te gjithe: buke e kripe, zemer e qytetari!

ke fillu me fol krejt si shefi...po ku e pe ...ka çare ferren ...eshte ne Amerike...Tha do shkoj vete personalisht t'ju dorezoj bonot anetareve te ppu,grupit matrixleninist qe kaq shume beri per fitoren.Ae ven re qe jane zhduk...ku leh qen e ku del tym ,ku ja ben daullja bym tha ai nga zhitomi,potomi

Me duket se po blen vere te lire keto kohet e fundit. smiley Kriza...?

Farfallat mer, si jane farfallat e Skraparit pa kto te tjerat sna interesojne shume.

 

 

hot like hell. no kidding!

As ne Paris nuk i gjen me aq klas!

e ke gabim,s'ke njojtur te tjerat smiley

S'ke pse shkon nga laci, Lezha,

As nga Priska, Elbasan,

Zgjidh e merr nga Verzhezha,

Ose Cepani ben derman...

 

Jemi bij te Desareteve*,

fis Iliresh, jo rabecka

s'biem pre e ishareteve

Qytetare nga Zelencka*...

 

PS. Skraparllinjte jane pasardhes te fisit Ilir te Desareteve, ndersa Corovoda vjen nga qyteti i lashte ilir Zelencke.

qe jeni te zgjuar jeni.po dhe pa te meta s'jeni... perveç Ilirit dmthsmiley

EM,une s'i fal imitimin Lojes te brigades(nr s'e maj men ti me siguri po) ne mes te dimrit ne Mal Dajti,ku disa nga pjesmarresit u gjenden te ngrire dhe kaloi ne heshtje ajo gje, ishte aq e nevojshme te behej nje budallalliki tille' mbaj mend nje komshiun tim Klement 28 vjeç  kishtye nje vajze nja 4 vjeç dhe nusen shume te resmiley

E di. E di. smiley

 

dmth me atribute,ja vlensmiley jo jo s'kam kunderdshtim,per ata te fultz-it kam respekt,por thashe me qe ka vdek mos gjente ndonje interesant nga keta te sotshmit,por limonada....

Tani merre me benefitin e dyshimit, por po bej lidhjen me nje histori qe me kane treguar edhe po e tregoj pak a shume sime,kujtohet. Diku nga Lushnja, Gjirokaster a ku di une, njehere nje shofer kamioni gabon rruges, i del makina nga kontrolli e perfundon ne nje grumbull barakash, cadrash romesh. Vret ndonje aksidentalisht edhe keto romet pastaj dalin te nxehur dhe rrahin e vrasin me gure e hunj shoferin. Kjo behet problem, sepse u vra nje shofer. E kshu, angazhohet qeveria, e merr ne dore situaten Mehmet Shehu e si kriminel qe ishte ben raprezalje duke vrare disa prej jevgjve. Nga kjo mund te kete dale kjo shprehja qe permend ti, na shpetoi Enveri nga Mehmeti

Jam tu lexu t'birin...nuk eshte keq ...me jep idene e superuomo me ate metamorfoze qe ka pesuar.

cunat e mehmetit kane qene brand name ne tirane, o zane. Nji lloj adidasi, si me thone, ose nike... smiley

..dhe dojshin gocat e bukura me politike ne biografismiley

ate po, por edhe ate qe msonte frengjisht... te ambasada... ca keni mer qe na i boni zemrat plag. plag na i boni... smiley

nejse ne ato kohna ishin snob ...brand nike kinez me nje fjale...

Shishtufine, sec me kujtoi legjendarin Trebicka ky emer...Pershendetje ketij vendimi human te qeverise! Qeveria qe iku ju hapte deren dhe akomodonte azilantet ugure dhe iraniane nderkohe qe qytetaret e vete flinin ne mes te kater rrugeve

Ujgurete e iranianet e kishin portofolin plot....te jesh i bindur se me ta nuk ka vene asnje cent shqiperia

Bravo qeverise se re , e beri nje te mire

Shqiptaret s'kane arsye per te qene raciste, m 'andej askush nuk ka arsye per te qene i tille...ca sharje, shprehje ne leksikun e perditshem si: jevg i m..., cam i m,  legjenda qe prinderit u tregojne femijve per ate camin qe te vret naten, e te qan diten i has rendom lart e poshte mes jush, por edhe ketu "fajin" s'e keni ju e ka Ettore Mutti (ia falem "motin" por s'e pelqeu, qerratai mbajti "Mutti")

I dhjefsha Kulturen atij qe rron me "lepur ne bark " e me Urdhera  Keto shihni perse nuk behet Ky Vend , se ekonomine e shohin te tjere ...Jozefpercka nuk ka pse te jete Turp qe eshte 'kaurke evgjitke " ashtu si Saliu nuk ka pse ti vije turp qe eshte nga Bithi Lugjit as Ilirit nga skerkat e Verzhezhes e as Justinianit nga Topkat e humbura te ndonje Ilireshe smiley

Teper zhgenjyes ky administrim Blogu per te tilla raste ! Hajde InteliDjence hajde smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).