Rama nuk e përmend Rugovën, reagon LDK

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në seancën solemne të Kuvendit të Kosovës para deputetëve kosovar ka shpalosur vizionin e tij në lidhje me hapësirat e përbashkëta shqiptare siç ishte ajo e arsimit, e sigurisë, e gjuhës, e unifikimit të sistemit arsimor, si dhe e mbledhjeve të përbashkëta të Qeverisë. Mirëpo, gjatë fjalimit të tij Rama për dallim nga paraardhësi i tij Berisha, në asnjë moment nuk ka përmendur kontributin historik të presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, gjë që nuk i ka pëlqyer partisë së parë opozitare, Lidhjes Demokratike të Kosovës.
Rama duke folur për kufirin Kosovë-Shqipëri tha se atë nuk e sheh si vijë mes dy shteteve, duke thënë se rruga e dy vendeve tona është e bashkuar drejt familjes evropiane. "Kufiri ishte i djeshëm, e ardhmja s'ka kufi. Që e djeshmja të mos të na kushtëzojë, të ardhmen ka vetëm një gjë për të bërë për vijën e padukshme, të mos e shohim, dhe po njësoj po një gjë mbetet për të bërë me ata që merren me kufirin që të na kushtëzojnë vizionin dhe rrugën e të ardhmes me retorika të nacionalistes së shkuarës mos ti dëgjojmë. Le të projektojmë bashkërisht të ardhmen e hapësirës shqiptare të Shqipërisë dhe Kosovës përmes projekteve që nuk ndalen as te kufiri me këtyre, por as me kufijtë me fiqnjtë gjithashtu". "Nuk jam këtu për vazhdimin e retorikës së shtetit amë, ndaj shtetit bijë, por themelimin e një aleance strategjike themelore e kryesore, mes të barabartësh të Shqipërisë me Kosovën, për ti kthyer mundësitë e jashtëzakonshme të kohës së re në sukses dhe zhvillim për qenien tonë të pandarë në rrugën e bashkuar të Europës", theksoi Rama. Kryeministri shqiptar tha se mezi e pret mbledhjen e parë të përbashkët të dy qeverive në Prizren, dhe miratimin e agjendës saj, bashkërisht për të diskutuar projekte konkrete të hapësirës shqiptare pa kufi. "Kufirin midis shteteve tona nuk e shoh si sfidën për tu kapërcuer po si një pjesë referencash botërore dhe historike në një hapësirë lirie dhe demokracie të qëndrueshme, dhe kjo hapësirë nuk mund të jetohet e ndarë për shkak të një vije të padukshme", theksoi Rama. Kryeministri shqiptar shtoi se mes dy vendeve duhet të nënshkruhet një traktat miqësie dhe fqinjësisë të mirë. Kreu i Ekzekutivit shqiptar vlerësoi edhe punën e paraardhësit të tij Sali Berisha për projektin TAP, ndërsa tha se projekti duhet të ketë dhe një degëzim në Kosovë.
Rama foli edhe për marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë, për të cilën tha se do të hapë një kapitull të ri në rajon. "Mes Kosovës dhe Serbisë duhet të ndërtohet një marrëdhënie mirëbesimi që duhet të nisë nga respektimi i pakicave në të dy vendet", tha Rama. "Rruga jonë është e bashkuar drejt familjes evropiane. Në një rajon ku do të varet shumë prej nesh, sado të përfitojnë Shqipëria dhe Kosova po edhe krejt Ballkani Perëndimor, prej kohës së re", tha Rama.

 

Rama nuk e përmend Rugovën, reagon LDK

Megjithatë, vlen të theksohet se kryeministri i ri i Shqipërisë për dallim nga parardhësi i tij Sali Berisha në asnjë moment gjatë fjalimit të tij nuk e përmendi rolin dhe kontributin historik të presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova dhënë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. 
Për këtë gjë ka reaguar sekretari i LDK-së Ismet Beqiri i cili kritoi fjalimin e Ramës, pasi nuk e ka përmendur historinë e krijimit të shtetit ë Kosovës, përkatësisht rolin e ish –presidenti Ibrahim Rugova. "Ky me vetëdije ka anashkaluar fakte të rritjes dhe zhvillimit të historisë së Kosovës dhe shtetit të Kosovës. Nëse zotëri Rama bëhet se nuk e dinë se kush janë kontribuesit në lindjen, ndërtimin e shtetit të Kosovës, unë po ia rikujtoj. Nuk them se ai duhet ta dojë por e duan qytetarët dhe e dinë kontributin se një ndër ata ose kryesori ka qenë presidenti Rugova”, ka thënë ai.

/kosovasot/

 

329 Komente

"Rama nuk e përmend Rugovën,"

Zemrohej Tadiqi pastaj...

jo e ke gabim. tadiqi nje si rugova donte.

ja u mbylle gojen gjembi, mire ja u bere. s'kane nga t'lujne tani. do shpikin dicka tjeter. grupi eshte ne kerkim.smiley

Shumica e deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës bojkotuan fjalimin e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama për shkak të nisjes së fjalimit duke cituar Rexhep Qosen dhe mos përmendjen e emrit të Ibrahim Rugovës. Deputeti i LDK-së, Arben Gashi tha se fjalët e Kryeministrit të Shqipërisë ishin përçarëse. “Ai përmend vrasje politike në një Kuvend, ku ka njerëz të prekur nga vrasjet politike. Kuvendi nuk është vendi i duhur për t’i përmendur vrasjet politike. Z. Rama duket se është i painformuar për gjendjen në Kosovë ose ata që ia kanë shkruar fjalimin kanë qenë jashtë realitetit”, shprehet Gashi. “Citimet e fjalimeve të z. Qosja janë çështje e ideologjisë majtiste, komuniste dhe leniniste”, ka shtuar ai

“Citimet e fjalimeve të z. Qosja janë çështje e ideologjisë majtiste, komuniste dhe leniniste”, ka shtuar ai

xhaelga, nuk e di a e keni vene re qe Edi Rama eshte kryetar i Partise Socialiste.

Rama harroi keshillen e Thaqit ne konferencen per shtyp që i tha se unë i kam miq të gjithë politikanët e Tiranës 

Berishën, Metën, Bashën...

Kjo ka ndodhur pas fjalimit ne Kuvend. Ata qe e keshillojne Ramen e kane pare se skandali po merr permasa te medha dhe i kane thene te kujtohet per Rugoven tani, por pa vlere. Fjalimi ne Kuvend injoron babain e Kosoves moderne dhe e ka bere me qellim.

Sigurisht qe homazhet tek varri i Ibrahim Rrugoves ka ndodhur pas fjalimit ne kuvend sepse sipas axhendes protokollare ishte caktuar ne oren 16 e 20 minuta. Po krimineli sali tentakulat e tij gjakpirese i ka shtrire edhe ne Kosove, por shume shpejt do te ngordhe nga vetmia e madhe.

Mire se erdhe  z.Kryeminister!

p.s.

Sot eshte data13,e premte.Sipas shume bestynive njihet si dite lugati .

Mire se erdhe z.Kryeminister!
p.s.
Sot eshte data13,e premte.Sipas shume bestynive njihet si dite lugati .

smiley

Jo vetem aq, po dhe viti eshte 2013. Krahaso me 1913, Vitin e Mbrapshte. Ne kete vit humbi dhe demokracia saliste, kunder dreqit te kuq me brina ramist. "Ato me njofin vetem nga ana e mire, po prit se nuk me kane njohur akoma nga ajo ana ime e keqe" -tha Saliu. "Une do ti bej te qajne."

Me vrave dylberin, o Hasan Zyber,

Shtate shpirtra te kesh, te shtata do t'i nxjerr...

Per mendimin tim, asnje gje e shkruar deri me sot nuk e pasqyron me mire shqiptarin e vertete ne shekuj. 

ka qen i shenjterum (prej verteti, me frymen e shenjte) ate 10-15 vjecar, tjetri.

tani ne dum perhere... po isoj. po eshte e pamundur. ti e di qe une kom qejf t'i ndjek stonsat, dhe edhe ti nuk se s'i pelqen. ja, edhe ATA, bon c'bon, mrena nji 10-15 vjecari qe qe e bon (65-80). tani mbledhin royalties. me pak media campaign. fiks njesoj edhe ky. mbase eshte edhe biologjike kjo, prodhimtaria e robit them. Se merr edhe nji lule, po deshe, e bukur esht nga berbuqe deri sa cel plotsisht... para e sidomos mbrapa, jo... pak a shum...

Jo, jo. Ke te drejte. Ja dhe Dylani i madh nuk ishte me i njejti mas aksidentit me motorr. Ne Periudhen e pare eshte superstar, tek e dyta furnele me korent. Sorry man. Megjithese e pagova nje bilete 300 dallareshe dy muaj me pare vetem qe ta shifja njehere nga afer ne koncert.

Duket se e njihni mirë fare Saliun. Po Saliu u njeh juve?

Me raste.

Bukur.

28 korrik 1913 eshte dita e pavaresise se shqiperise.

Dolen nga Parlamenti me te vertete? Po te iki te bej nje takim me ata te LDK-se.

tek Balkanweb gjej një video që më tregonte parlamentin shqiptar të Kosovës gjysëm bosh.

Shiko, LDK si e permenka, si nuk e permendka Rama, Rugoven, do jete kunder tij dhe Socialisteve. LDK-ja ka qene historikisht e lidhur me Saliun e PD. S'me harrohet kurre  qe ne kulmin e krizes kosovare kur dhjetra-mijera shqiptare ushqenin kosovaret me buken e nxjerre nga sofra e tyre, Ibrahim Rugova nuk pranoi te zbriste nga avioni ne Rinas qe mos takonte zyrtaret shqiptare, nderkohe qe gazetare nga e gjithe bota rrinin rreth aeroplanit ne Rinas. Katunarllik 24 karatsh. Sa per rolin e Rugoves ne clirimin e Kosoves, une mendoj se kontributi me i madh i tij ka qene kur takoi Miloshevicin. E vute re si nuk ia leshonte doren? Aresyeja ishte se duke i blloku njeren dore, Miloshevici mund t'ua ngulte thiken ne fyt kosovareve vetem me krahun e majte!

Per me shume, Master Cardin masanej.

sikur te kishte U-HU ne ate te shkrete dore... u cudit edhe sllobodani...

 Ibrahim Rugova nuk pranoi te zbriste nga avioni ne Rinas qe mos takonte zyrtaret shqiptare

Harrove qe i vrane Ministrin ne mes te Tiranes?

"Kufiri ishte i djeshëm, e ardhmja s'ka kufi."

kufiri duhet pare si muret e shtepise. ne shtepi me xhama nuk jetohet rehat, aq me pak ne livadh te hapur.  rama harron gjithashtu se gjithnje e me shume europiane po duan t'i mbyllin kufijte, se nga hapja e tyre nuk po e shohin fitimin. 

gjithashtu, fjalime mbi çeshtje te tilla (pa rene ne demagogjizem), nuk i mban dot (as presidenti i frances apo amerikes), kur vetem per kater vjet, ta kane dhene voten. 

ndersa rugoven mendoj se do ta kete megjithemend harruar. ndaj dhe nuk e ka permendur. se dhe une ky artikulli ma kujtoi rugoven. me rugoven ne krye ( duke ndjekur politiken e tij paqesore), kosova do ishte gjithnje nen serbi akoma sot.

Rama eshte vizionar.Ndersa vizioni i Berishes ishte 'Rruga e Kombit', Rama synon te ndertoje 'Rrugen e Evropes' 

Do thoje ndonje skeptik qe, ' Berisha hoqi vizat', sigurisht,se s'na bente dot si Evropa smiley

vetem se ndertimi i rruges per europe nuk varet nga Rama e as vizionet e tij. por nga te tjera rrethana. 

rama flet ne ere, filozofon. nate e dite do ta keni ne TV, siç kishit dje berishen. 

Deri tani , demokracia nuk ka funsionuar ne Shqiperi sepse i eshte meshuar me shume anes se dukshme, siperfaqesores.Sado e bukur te jete ndertesa siper, themelet jane me te rendesishme per jetgjatesine e saj.

demokracia nuk funksionon ne france jo me ne shqiperi. çfare themelesh do te beje rama per kater vjet ne pushtet more ?

nuk vuri themele enveri, me diktature, ne 50 vjet. 

pastaj si u vikan themele me hapje pa kufi drejt europes ? nje shekull nuk kane me jete shqiptaret po u hapen. aq te pakte ne numer sa jane. 

Po u beka ai tuneli per Itali dmth. smiley

La Majko.

smiley

oj te bere, madje e me tutje smiley

ta cajme mes per mes Italine, thua ti? Nuk i kena mo nendeteset... Nuk e mecef dot jo...smiley

Mos u trembni, shoke,  Alpet sado te larta qe te jene , kane shume qafa midis tyre.Ne do e gjejme nje qafe qe te ndertojme rrugen tone smiley

kujdes se mos çpojne qendren e tokes. E pat parashikuar Zhyl Verni kete dite.smiley

Pooosi do ta cajme fare.Tunel deri ne France them une..smiley

Edi Rama ndjek hapat e eterve te tij shpirterore...krijon percarje nder shqiptare!

Dje eterit e tij krijuan percarjen e madhe ne Mukje. Sot Edi Rama krijoi percarjen e madhe ne Prishtine!

Poshte Diktatura!

 

Ca tha laneti, aman? Se une degjova qe desh te hiqte kufinjte, po ja kishin refuzu ata te LSD, ke thana i kishin thene...

Tani besoj ka ngel per ta qortu per mjekrren e parrujtme se gjo tjeter....

Zuni me goje vetem Rexhep Qosen dhe UCK-ne dhe nuk e permeni fare Ibrahim Rugoven!!!

Per LDK Ibrahimi eshte si Pejgamberi aleji selam. Po mos kish Ibrahim Rugove nuk do kish Kosove thone!

Keshtu u tallet edhe me Gandin ju komunistet!!! 

Le ate , po duan t'a  martojne Budhen  me Marksin degjova ,  analogjine e vleresova por nuk vleresova dot ne çfare cilesie donin t'a benin ate !!!

eh c'vete thuaj...

lene lene smileysmiley

ti Bame me kujton nje mik qe e kisha mik per koke ......sinqerisht menyra si shkruan i ngjan shume atij , po shoqeria jone si grup ( ishim goxha shoqeri e madhe dhe per t'u pas zili ..)  kohe te arta .......u percane dreqnit  sa ika une ne Kanada......nejse pa lidhje po hajt mo taksirat e ke ne ti smiley  me lexu gjana koti

E cave me se fundi Edi Rama ....Urime !

Keshtu ndricohen edhe kosovaret qe ai Moster ishte vetem kunder artij populli me njemije e nje mashtrime e Hile . Me britma e prapashpine,  asnjehere nuk beri nje gje per te qene pervec ngatresave me Europen e USA  me deklarata psikopatesh ! 

Do ishte gjeja me e arsyeshme ta trajtosh si proces qe pasqyron perpjekjet shekullore te Shqiptareve per nje jete me te Lire e me te Afert midis tyre . Ndryshe merr ngjyrimet e te Marrit qe donte te hiqej si Skenderbe me buste Hollandeze nga Bjeshket .Dhe ne kete proces te pasqyrosh dhe Antishqiptaret afatshkurter qe u cfaqen ne keto Vite si Tullumbace mitingjesh   Por jo me Fjale e Llafe pazari . Me vepra dhe jo per te shperblyer Klane Lobizmi  si me " Rr.e Kombit "

Hidh nje Hap tani nga Europa , se e ka bere pershesh me lajka e qarjesi  servil i peshtire e karrikexhi  i paskrupullt , ku doli hapur  pas 21 Janarit " Na per te miren tuej Vrame zotni ! Na investimet tuaja mbrojtem zotrie " ... dhe ndigjohen Renet baumanet e PPE  e musteqetendertit Austriake si me qene ne shtepi te Tyre .

Hajde paci Fat ne qartesine e Rruges !

Idriso mu me boni pershtypje fakti qe e permendi ne menyre eksplicite ceshtjen came, nderkohe qe politika zyrtare e Greqise eshte se nuk egziston nje ceshtje came. Do thush ti amon mer Ron mos u boj dhe ti si vajze gjymnazi qe ti morin ment llafet e bukra. Mire mer mire, po ai burri bjeshkeve te bekueme nuk e zete me goje ceshtjen came me e vra!

Bredhio ma boj hallall naivitetin po nuk jom tu te mor vesh. 

Te lidhja qe ke vone jo vetem qe nuk kishte ofendime por as emrin tim nuk e pashe gjekundi.

Edhe nji here ma boj hallall naivitetin.

po etiketon robt qe jane ekzaltu nga fjalimi si "gjymnaziste qe ja morin mendt llafet e bukra". Nuk shkon kjo, sidomos paralel me ardhjen ne pushtet. Duket si revansh verbal

Jo mer daj kom qujt veten time ashtu. Nuk jam nga ato une qe hedh balte mbi njerezit. Me ngatarron me te tjere.

pranej them se nuk t'njof per ashtu robi po t'jesh i sigurt se ky pasazh ka prek zemrat e 90% te antarve te blogut

Dhe guxon kundershton konkluzionet e Kryetarit ti z. Ron ??? As mos justifiko, po mba shenim aty dhe mos u zgjero mo ! Pse i kane dosjet ata ..apo KOT ? Ja keshtu e nxirrni koken Ju te kulshedres komuniste dhe me vone filloni qaheni "pse ca kemi bo ne " . Maj shnim po te thone !

xake, nuk m'pelqen ky reagimi jot i funit. Te shof te alarmum. Te ndodhet naj trinitrine aty afer kompjuterit?

mendoj Xanax 0.50.nese nuk ben efet nje tjeter po jo me shume se 0,25...Idrizi e din qe i du te miren...

Kryetar po e ngre piacen ..ke fillu me kuptu dhe ti cfare ke brenda kafkes  smiley Urime !

Po ne qofte se e ke se LefKOPEJA ka dhene Urdher "Kujdes " si e shkurter duket . Ke shfaqe shume oshilacione sidomo s Urdherin qe i dhe Ronit !!!  .Keshtu te paca gjithmone , po humorin me te"embel " Une psh nuk vura re tek ty ndonje damlla  Gjimnazisti qe i kane refuzuar propozimin pasi i njohen aftesite !! Pervecse nje BURRRRRR qe,  me nje me nje ,  po nuk duhet kundershtuar smiley

Kur te qafshategjithin sa here shof ate Murron  e organizates me kujtohesh si "shpirtmadh" dhe them me vete ..Ja ky eshte Fat ,Te kesh kryetariin SHPIRTMADH smiley

Shtojzovalle jam ne pushim te Giaaaaaaat dhe do ndihemi .Puc puc smiley

m'kujtove turline me qe gatunte Tixhja, komshija ime. E qante mo, ti xake. Kur e pysje se ca i kishte hudh, thoshte e shkreta: gjif' gjojnat mren jan, haje e mos bzaj!
Kshu dhe puna jote, e ke sintetizu shume komentin, gjithe ca ke lexu ket mujin e funit, aty i ke fut

smileysmiley

Kur do do .Nuk eshte me te thonme , po ti je i vecante duhet te te kujtosh here pas here qe NJERI je dhe ti , jo meknizem ose buton qe i shtyp Babasqapi dhe Vuuuu " se diktatura zotrie "  " kamunist " edhe per vreshtat e Voskopit

 Pa te shame smiley Hallall ! Thuj dhe Elbes qe ja ke nigju Llafin !

O Bredharak, o legen
prite xaken se po t'vjen

xake, mire ja thashe?

+1 smiley po ku thu gjo keq ti mer jahu smiley

 Po je e diskretitume si Gjemb , se nuk e majte dot veten dhe gjujte posht brezit .Pranej i them drejtoju Elbes ! Po hajt mo Qeveri e Re , Rilindje dhe mullahet e inatcoret do shuhen bashhke me Masterat e LefKOPESE dhe batutaxhijte dy leksh te katunit !

a presto  smiley

Po lerini mo njerez njerezit smiley te diskutojne ,  ..........keshtu si beni ju nuk i lini mundesi  diskutimit, dialogut .....

po te vazhdonim te gjithe keshtu nuk dihej nese" muri kinez" do qe me i gjate

pas shqiperise e ndriti edhe Kosoven...Merkeli i ka kerkua nja gjashte muaj konsulence ,po ai i tha nuk mund ti le gjithçka ne bllok te Lirit...

Dopjo Marku strikes again: Bojkoti, kundër Bashës apo Ramës?

Shkurt, PD-ja ka nevojë për atë këshillën që një qytetar gjirokastrit i dha pronarit të shtëpisë publike të qytetit teksa e pa ta lyente atë për ta bërë më atraktive: “Në do të mbash klientelën, ndërro prostitutat, – i tha gjirokastriti, – mos i ndërro bojën shtëpisë”.

Kush e dinte qe Gjirokastra paskesh qene dikur kaq e preokupuar me bojen e shtepive publike...

vetem nje gjirokastrit qe se ka thene kete...

Po thuaje tamam o Mark kush ishte pronari ne fjale. Se nipi e ka treguar kete histori. Mos ia humb brandin. smiley

Ca problem kishin prostitutat njehere qe s'i pelqente ai dhe desh te reja, s'kishin bere kolaudimin, apo thjesht kishin pikpamje berishiste per deren e garazhit?

Problem e kishin klientet - thote.smiley

Xhibo njehere e fshive ....se ishte per Pronaren e famshme nje dhe te vetme xhupkuqe , qe sado e konkurove nuk jamore dot postin 

Du nji me AIDS ..tha ...Paguj 10 fish

Nuk kemi ..tha pronarja . Kur u dha njona ke dera ...Marinaro kom une .Jom une infektume

Pas nji ore pagoi dhe po dilte kur qejflija i thae ..... Marinaro te Rrejta .Nuk kam Sida 

S'ka gjo .Kam une ..thae njaj 

Thuajani atij  Markut se po bohet me keq se L e kategoria e Yp Xhixherve  . Meten tu pa arushen nga Bytha smiley

 

Gjithenje, ne kerkim " te mineralit", ne pjesen e poshtme te trupit te njeriut, .....qe mban ere, ky zbulues .Te tilleve Gjirokastra me kohe, u ka varur Teneqete

Ah Ibrahim Rugova qeni, ti shkosh ne varr dhe tja hedhesh kockat ne lum sic e meriton, nuk ka dash te takoje as Pandelicken pale!!!! Bjerini cuna mos e rruni hic!!

Deioni qe sot ka vene mbi komodine nje bust te Rugoves!

foto mbase, po bust nuk e besoj... ajo komodine mund te mbaje vetem nje bust lirshem...

e di vete ti...duhet me ble nai komodine tjeter se ai busti i pare eshte plumb i rond, nuk e lu as topi.

po une kam 30 vjet me i pallat me... nuk leviz dot se ska vinc qe e merr persiper transportin e...

aha ti ke ate tjetrin...ate vetem nje dore e lu ka veni..

nuk me del ajo foto, po une kom ate te Gjergj Kastriotit, e ka bo baba njonit.... nuk po ja permen emrin se o akoma gjall Ai... sherr, shamate... lene lene...

“Është e vërtetë që i kam kritikuar Rugovën dhe Demaçin. Ju tash mund të mendoni se unë do të them se kisha të drejtë me kritiken që i bëra Rugovës. Jo, koha e dëshmoi së e drejta ishte në anën e Ibrahim Rugovës. Unë e kisha kritikuar, kisha qenë i ashpër me të, ai më fali në takimin që kishim në shtëpinë e tij menjëherë pas luftës, ishte meritë e tij. Ai vdiq në paqe, ne u pajtuam, ishim miq“

 

(Ismail Kadare)

Sapo u shtua dhe nje bust i Kadarese mbi komodinen e Deionit!

E kam komodinen si podium i lojrave olimpike, vendi i pare eshte i xanun, Rugova ne Kadareja po lujn per vend te dyte e te trete.

Braktisja e ndjek Ramen ngado. Edhe ne Kosove LDK le sallen ku fliste dhe s'dinte cfare thoshte, Rama.

o kombinat, 

Ca tha Rama qe e braktisen sallen keta? 

jo cfare tha, cfare nuk tha; nuk permendi Rugoven,ish kryetarin e LDK smiley

Po ndonje gje per Gjergj Kastriotin tha, po per Aleksndrim e madh? Mo me thuaj qe jo eeeeee!!!!!!!

 po keta nuk kane qene kryetar partie , keshtu qe s'iku njeri se s'u permenden keta smiley

bama ka gjith diten qe la pjata vllajo, o bo uje e i dhemin kryqet; erdha ketu dhe shof qe jeni revoltu, per ca jeni revoltu du te di... po nuk pertove e...

sme ke per keto pune mua. Nese do te besh budallain beje, nese do te diskutosh tamam bujrum.

ore thuje troc qe nuk e di se cer te keqe ka thene Rama, e pyes te tjeret... C'fare ka thene birbua? 

Paska edhe andej nga Kosova kaptine qoshe qe trunin e kane sa per te ndare veshet nga nejeri-tjetri.

SI kishin thene ate te LDK-se: Mbajti fjalim majtist smiley nuk e permendi Rugoven...

Keto lloj deputetesh, si ne Shqiperi ashtu edhe ne Kosove, bejne mire mos te hyjme me ne parlament mbasi dalin.

Isuf Luzaj: Kosova, arsyeja e dështimit të mbledhjes së Mukjes

xhib,  pak pa lidhje, por meqense  e  permende prof. Isuf Luzi(aj),  nja 2 nipçe te tij i kam pasur shoke  femijerie  ne Vlore.  Luzajt jane  familje nacionaliste dhe Atdhetare!!

Rama injoron Rugovën dhe historinë

Rama vjen te ringjalle ndasite e vjetra. i dalldisur nga pritja shteterore.

Një vizitë të cilën askush nuk e priste të ishte historike, por që nuk do të donin të besonin se ai do të vinte për të ringjallë mëritë e vjetra. Dhe nuk kishte mënyrë më të mirë, se sa në Parlamentin e Kosovës të madhëronte akad.Rexhep Qosjen dhe ta injoronte presidentin historik dr.Ibrahim Rugova. Në fakt Qosja sot është një figurë thuajse e harruar, që më shumë se për gjithçka ka mbetur në mendje të njerëzve për hakërrimet ndaj presidentit Rugova, madje edhe sa vjet pas vdekjes vazhdon ta bëjë këtë, kurdo që dikush ia jep rastin, ndërsa nuk u ndal kurrë, gjerë tani sa ishte në qeveri Sali Berisha, një inat dhe pezmi që kurrë nuk u kuptua nga askush.

që më shumë se për gjithçka ka mbetur në mendje të njerëzve për hakërrimet ndaj presidentit Rugova

Ne fakt Qosja ka mbetur ne mendjet e njerzeve edhe per hakerrimet ndaj Prof.Dr. Sali Berishes

Ca ka qene ky Luzaj pervec qe eshte i  aferm i nje Gazetari .

Komunist , Ballist , Partizan , i Simit , i Nasdaq apo i MI ,UDB-ash ..as i llaf si mora vesh . E njof Veken ,kena qene ne France  ..s'ka maru shkolle ...botote ke gazetat komuniste ...ka organizu demostrata me k.bakon ..ishte me i quti nga ne ...pastaj .... me mori me shtyp dhe me dha dokumentin vllavrases , pastaj Ika ke Ballistet po nuk isha ballist .... pastaj ika pas varganeve  me karroca ne Shkoder dhe me moren serbet ne varke  se u erdhi gjynof . . Lereni te ziun ne hall te vet ! Po me Mukjen ca ka ky smiley

Amon ere dhe ktu re e Xhib ? Ty sa te kishin cakit spihujt e dosjeve .Mos do me rregullu biografine  . Lenia beut te fshatit keto ose te famshmes me zamete 2200 e gjashtedhjete e ca mbrapa smiley

Me fal ka qene dhe shoku i babes smiley po jo aq Patriot sa e bo Beluli . I cike me pak ! Niprit nuk i njof dhe Beluli dic'thote per ta smiley

 

nuk e kisha per niprit ne vecanti, por per Luzajt si familje ne pergjithsi..   Kalinjot me origjine dhe Po,  kane qene dhe jane familje Patriotesh!!smiley

 

p.s   shiko, se prof  Isuf Luzaj u kthye ne Atdhe me dipllome Sorbonesmiley  dhe nuk e kaloj kohen  ne France,  ashtu kot, qe thua ti..smiley

Jo jo nuk them qe nuk kishte Diplome .Them qe i hongri Plaku nja gjashte muaj nga Italainet se i ofrun nji me "bo kambizem " me ...nji Patriot nga Serbia smiley  Patriot patriot po deshen me fitu dhe atasmiley Pastaj nip nga Kanina eshte dhe Ferdinand Xhaferri !

Sinqerisht e ka pas shok baba , po mos shfrytezo rastet e Xhiboleve te sotem qe "ma ka thane baba mue ". Vetem nji pyrtje adoleshentesh ben dhe je me rrjegell  Kushe e majti kur ishte Vekja gjalle ti thonte ?

Do thush ti qe studiusi Blendi Utuak Fevziu nuk mund ti thonte tegjitha smiley 

Ndakorr mbetem po dhe ti kujdes se ta kishin HAP ne ty , po e kishin mylle prape se ishe i Pademshem me njohjet qe ke per Filmat Shqiptare .Se mos fillon njeh dhe filma te huaj...mjere ti smiley

Reagon Berisha

Vizite perçarese e kryeministrit te dekretuar te Shqiperise ne Kosove.
Nje ngjarje qe kurre nuk duhet te ndodhte.

Te dashur miq, Kryeministri i dekretuar, z.Rama, zgjodhi Kosoven per viziten e tij te pare zyrtare. Nje kryeminister i dekretuar nuk mund te beje vizita zyrtare por mendoj se ky rregull nuk ka vlere ne rastin e dy kryeministrave te kombit tone.

Mirepo ne nje akt perçares te paimagjinueshem z.Rama injoroi teresisht ne fjalen e tij ne Parlamentin e Kosoves rolin e Presidentit Rugova, arkitektit te Kosoves se Pavarur. Me kete qendrim te pashembullt z.Rama detyroi deputetet e LDK te braktisin sallen e Parlamentit gjate fjales se tij dhe lendoi thelle jo vetem qytetaret e Kosoves por dhe mbare kombin shqiptar.

Roli dhe vepra e pavdekshme e Presidentit Rugova eshte unike ne tere historine tone kombetare. Ai me forcen e pathyeshme te besimit tek e drejta e popullit dhe vendit te tij shpalli, nen pushtimin e eger serb, pavaresine e Kosoves, ngriti pushtetin paralel te shqiptareve kunder pushtetit te okupatorit, mbrojti çeshtjen e drejte te Kosoves ne Shtepine e Bardhe dhe kancelarite e medha te Europes. Pas çlirimit te Kosoves nga UÇK, luftetaret e saj te lirise dhe NATO, si presidenti i pare i Kosoves se lire ai udhehoqi me mencuri dhe vendosmeri vendin drejt Pavaresise. Nder perjete vepres se pavdekshme dhe kujtimit te ndritur te Presidentit Rugova! sb

A e keni marre vesh ju dhe Berisha vete qe, te pakten zyrtarisht, nuk eshte as kryeminister e as kryetar partie po vec nje deputet i thjesht, i njejte ne rang me Mehill Fufin?

Shoqja Huri, me fal gjembi, ne e kemi marre vesh po ju a e keni marre vesh? Doni ti ndaloni gojen Berishes edhe te flase? Berisha flet edhe sikur te mos jete deputet fare se nuk ka te njejtin status publik me ty.

Shoqja Huri, prano cte thote shoku Hurbinek. Dhe gezou qe qenka kthyer.

Gjembo shume e dhime kjo. Na cmitizove komplet. 

Reagon Berisha

Anallim loje...reagoje Berisha!!!

mire ,ku eshte problemi? pse po e ul mehill Fufin fjala vjen?si te duket ty te jesh deputet? Normalisht duhet te te dridhen kembet per aq pergjegjesi e shprese qe te kane dhene njerezzit ,te kane besuar hallet e tyre...te jesh i zgjedhur,pra vota jote eshte vota e mijra personave per te bere ligje e vene rregulla per tepermiresuar jeten e tyre...mah...

 E paska bo me turfullu te marrin .Nji keshtu duhet te shkumezohet nga mengjezi ne darke sa ti bjere Damllaja ! Bravo Rama ....Mos i kthe asnje pergjigje se keshtu shkallon ky monster Urra -Patriotesh !

Shife si huazon nga fjalori Kamunist "arkitekte e te gjitha fitorjeve eshte Partia " smiley

ngriti pushtetin paralel te shqiptareve kunder pushtetit te okupatorit..??????

Ky do i kete nxitur dhe Mullahet e shijeve Turistike te argumentojne se Italanet "bene ndertime " dhe Gjermonet donin me honger mish te pjekur ne Barmash, prandaj ndezen zjarre masive si Turiste .

A ca ti bente Mukjes ky se do ja kishte tregu Serbit me pushtetin e Rrugoves .E perdori dhe kete Nuk la me gje pa ndotur ky lloj robi pa pike skrupulli e Intrigant mbi te gjithe Intrigantet .

Turfullo , turfullo Plaku Mere .Te gjithe Bajgat mbi surat do te bien ! Marshh sa me shumembrapa edhe nga keta "se diktatura zotrie " me dhe padosje smiley

Po nuk e paska pas fajin Rama por Arifi qe nuk e ka permen Rugoven ne konge hic fare!

Puna asht te Berisha...tymi le ti dale Kosoves.Fjalimi i Rames asht dy leksh ,perçares.E sidomos perçares ne shpine e tjetrit eshteme kene zhele..nejse kosovaret kena hek boll sa me dite me i dhane gjithkujt emnin e vet

Jo vetem aq, po me ate extra 5 cantimin mbi Thaqin don te tregoje edhe superioritet mbi kosovaret maskarai, thuj se nuk thynte dot gjunet!!!!!

Fjalimi ishte i shkelqyer.Vizion europian i fuqizimit tone (Shqiperi-Kosove) kombetar perkunder turbofolkut patriuotik te deritanishem. Fuqizimi kombetar nuk behet me patetizem dhe simbolika qeleshesh e flamuresh por permes kesaj platforme bashkepunimi qe parashtroi Rama.Minus mospermendja e kontributeve te Rugoves edhe pse politika e tij gandiste dhe sot e kesaj dite Kosoven e linte nen hyqmin e Serbise. UCK i dha fund nje epoke aneksioniste dhe jetersoi pavaresine e Kosoves.

A ke me turbofolk e patetizem se te ju thuash "jam me ju me bese". Nga ka dale ky, nga ka ardhe? Nga muzeu etnografik? Bjerni prapa kryetarit se ja kane me hile. Syleshet qe nuk kontrollojne fjalimet po e marrin ne qafe perandorine.

Por kjo s'eshte gje hic. Perseritja e fjales i shkelqier nuk zhben dot skandalin e Rames ne Kuvendin e Kosoves.

Kontributi themelor i Rugoves ne berjen e shtetit te Kosoves eshte njohur edhe nga vete ajo UCK-ja qe permend ti dhe nuk u be diletanti Rama te injoroje Rugoven qe eshte edhe injorim i historise.

dmth ti pe vetem te keqia ne ate fjalim (dmth nuk i pe gjithsesi po...)? ndonje te mire? ndonje te vetme? njecke? 

vazhdon budallalleku, fatkeqesisht. Ai shkon ne Kosove me platforme percarje ne dore, qe ne fakt jane te vjetra keto percarje e inate, ti me permend te mirat ne fjalim. Cilat? Ato qe i ka thene me fjale dhe bere me vepra Berisha para Rames?

"Ai shkon ne Kosove me platforme percarje ne dore"

Po qite pra se na vdiqe!!!!!! Ca ka thene? Lidhja qe solla me siper sikur nuk nxirte gje, vetem te mira kish per ket komb te ndare ne dysh. Mo kane lene gje jashte ata maskarenjte e Shqiptarja?

 

Ia kishe bere ti hajt thuje .....ba me e dit se e ke ba ti heq mbrapsht  ça kam thnae.....apo ç'ka nje bese Rama q e varion nga Refleksionet e deri te kryetar i ps,pasardhese e ppsh

duket shume muzike e vjeter dhe shume bajate kjo "ps pasardhese e ppsh".tani ka dy rruge, ose ps te shpallet ejashjte ligjshme ose te debohen 1 milion votuesit e saj. mospajtimi nuk duhet te vije nga origjina por nga qendrimet, pikpamjet, sjellja politike etj. kjo qasje tregon se konflikti sipas paradigmave ideologjike te luftes se klasave eshte prezent. fatkeqsisht.!

jashte ligji shpallet vetem nje parti qe sfidon kushtetuten, por kjo, edhe njehere, nuk e zhben faktin qe PS eshte PPSH e pershtatur ne kohe te re por me mendte e vjetra (pikepamjet, sjellja politike). Ligjerisht ekziston edhe ajo partia e Punes qe e drejton Marko Dajti dhe djali i Enver Hoxhes qe jane ne koalicion me Ramen dhe kerkojne rikithimin e bustit te Enver Hoxhes, por pse ekzistojne ligjerisht nuk i ben ata me pak puniste.

Sikur te kishim ndonje parti pasardhese te partise fashiste shqiptare si thua ti, nuk do te mendonim dy here para se te flisnim?

harrova, PS ska 1 milion votues, ka shume me pak, aq votues behen edhe me Lsi dhe partite e frrokeve.

spiritus e vjeter mbase eshte po bajate hiç.Ne asnje rast te vetem PS,nuk eshte distancuar nga ppsh,ka brenda te gjithe punistet e mbetur,zerin e popullit,datat e festat.Pra eshte direkt pasardhese e saj.Nje milion jane votues e brenda saj jane edhe te LSI.nuk jane te gjithe te teseruar se anetare te ps.Shume kane votuar per pare ,premtime ,e thjesht per ndrrim.Alternativa nuk kish.

asiher ne bote nuk eshte distancuar nga krimet e komunizmit. Eshte ppsh me emer te ri, por qe jane te njejtet njerez (po ajo anetaresi), ajo gazete, ajo godine, ajo fryme. Ppsh nderrroi emrin por u shpall me dekret trashegimtare e te gjithave cfare kishte PPSH.

ore ti shoq cfare kombinati je, leshi a druri?

hajt, hajt se nuk jam Zana une. Kuadrot e shkolles se partise smund te bejne debat me mua. Uhaa, distance e madhe.

 c'me bere more c'me bere.si do shtyhet jeta pa debatuar me ty. 

-eshte shume bajata dhe mjerane si argument

-ps eshte distancuar ne kongresin transformues/themelues.dritero agolli ate kongres .dhe distancimi me i  mire eshte orientimi ideologjik nga ekonomia e tregut dhe kapitalizmi arrogant. 

-kur thua ka puniste dmth keta duheshin eleminuar-ose mbyllur ne nje kamp perqendrimi-fashizem!

-edhe Lsi nga ps ka dale, rrjedhimish "mekatin e origjines"  e ka dhe ajo

-kur thua alternative nuk kishte te mirekuptoj.per ty alternativa nje dhe e vetme eshte sb. vetem gjejini eliksirin e jetes dhe zhdukni pluralizmin q ete mbetet alternative e vetme dhje e perjetsheme.

Shume vajtuese eshte kjo logjike per nje mendje te riformatuar ne perendim.me keqardhe konstatoj.

askush nuk u distancu asnjehere ne asnje nivel nga ppsh.puniste nuk duhej te eleminoheshin fizikisht ,kjoeshte incubo i juaj ,duhej te eliminoheshin politikisht.Kush kish bere krime duhej te paguante po kjo eshte tjeter.Skena politike e jona ofron vetem dy kampe  de fakto.nuk ka tjeter.E mandejku po e sheh se po du me zhduk pluralizmin.Je shume demagogjik.E sidomos abuzon nepermjet artificesh e gjyste vertetash.

po si abuzokam kur ti thua s ka alternative tjeter? nejse, mbremje te qete dhe debat konstruktiv.

Zane, receten nga duhej te kalonte ppsh per te pretenduar pastaj ps pjesemarrje ne politike e ka dhene vete Edvin Rama tek libri refleksione ku thote qe ppsh duhej nxjerre jashte ligjit, te zhbehej, te denoheshin qarte krimet e komunizmit dhe pastaj mund te lindte cdo parti tjeter e majte. Kjo ska ndodhur as ne enderrat me te makthshme te kuadrove te shkolles se partise si Spiritus.

PS vetem ndryshoi emrin, ndryshoi edhe ideologjine se ai sistem kishte mbaruar, por si strukture dhe anetaresi ishte e njejte, si pikepamje ishte e njejte, si sjellje politike ishte e njejte. Keta nuk e kane me kapitalizmin se ketij sistemi jakane pare hajrin me shume edhe se une e ti qe jemi te djathte, por me statusin qe kishin ne ate sistem e duan ta ruajne dhe gjerat e tjera qe mund te ruhen nga ai sistem, deri edhe pushteti te kaloje nga eterit tek bijte.

Votat, sidomos ne zonen e Shkodres, Lezhes, Kavajes etj. Rama i ka marre me para, presion, frike, te forte etj. se nuk votonte njeri Ramen.

Sakte,preçiz.Shiko ,une nuk kam ndonje paragjykim per te majten.Socialdemokracite ne Evrope jane shume te sukseshme.Problemi ketu eshte se jane komuniste e pasardhes te ppsh,urrejne ,dekonstruktiv te padine e imane.Nuk kane limit ne kahun e ulet.Percjellin antivlerat me te tmerrshme te komunizmit.Te pandershem e manipuluesDuke bler vota bejne demin me te madh qe mund te behet me njerzit e.I bejne te pandershem...

Pikerisht. PS eshte PPSH ne kushte te reja qe pershtatet here pas here. Deri ne vitin 95 pershembull PS ishte kunder anetarsimit ne Nato, pastaj nderroi mendim e keshtu me rradhe. Keta jane pasardhesit e atij grupimi politik qe i beri ate gjeme Shqiperise dhe prandaj i bejne te gjitha ato qe thua ti.

Nuk ka ndodhur diku ne bote, te pakten une sdi ndonje rast te tille kur komunistet a cdo grup tjeter me ndonje bindje te caktuar qe kishin 50 vite ne pushtet, te mblidhen bashke dhe te vendosin te behen keshtu si me magji socialdemokrate a ku di une. A mund ta besoje njeri qe punistet u mblodhen nje dite te bukur ne Tirane dhe u konvertuan brenda atyre oreve te kongresit ne te majte evropiane?

Ore, po s'e moret vesh ju qe kjo e folur ju beri et nevertishem aq sa u shpartallua PD njesoj si PPSH-ja qe ju mbeti ne goje? Merreni me perdet e me kosoven, nderkohe qe Rama ka thene qe do te marre nje kompani qe ta ndihmoje me taksat dhe doganen, por nuk ka thene qe kete kompani do ta marre me tender. Jeni aq tutkune sa dhe opoziten duhet ta bejme ne qe hoqem Berishen per ju. 

Kampioni pandershmerise, maipulimit, vjedhjes se votave, percarjes, intreigave, pabesise  dhe gjithe horrlleqeve te tranzicionit eshte sali ram berisha.PIKE.Hidhuni perpjete po te doni. dhe shume mire qe nuk e permendi Rugoven qe u puth me Milloshevicin dhe sa ishin socialistet  ne fuqi (armiqte e kombit!) nuk denjoi te vinte ne Shqiperi. Jo, se e rrotullojme gjuhen sipas kuvendit.

Ti qofsh o Spiritus ????

Po te pakten te kuptosh qe nga nje COPE mishi me dy sy eshte kther ne nje Kombinat mishi smiley Dhe ne ato makineri bashke me'mishin " qe si pelqente , grihen edhe zorre e zallota .

Vallai ti qofsh si llafos me Mullah te Anadollit seriozisht  Mund te pranohet me LefKOPENE se i ka mbet dhe nje master por jo me cdo lloj berri qe mecerin sipas udhezimeve  "chipeve " ...dhe  me vjen keq se do te bindesh qe Tyrben nuk e ka per strehe .Po mbushet me tru nje smiley

Po lei ore lei .Kujtoju vetem qe nje nga studentet me te shkelqyer te Shkolles se Partise "V Ilic Lenin " vete dora zoti Sali Berisha u ka hedhur Trute e Goamrit me Gazeten 55 ate qe zoti e falte ishte vetem pas "NJISHIT "  PPSH me Idiote i mba nen sundim jo me me VEKE smiley

Kapterr Vlera, ti je konfirmimi, faktimi, vertetimi se PS ne fakt eshte PPSH dhe nuk mund te ndodhte ndryshe. Kane kaluar 23 vite dhe ti je kapterri i kohes se komunizmit, nuk ke ndryshuar asnje centim nga vija e partise. 23 vite dhe ti s'ke ndryshuar fare, kapterr i partise ke mbetur, si mund te pretendojme se punistet ndryshuan per pak ore ne 91-shin?

He tani, le te flase kuadroja i shkolles se partise Spiritus, a nuk eshte kapterr Vlera shembulli se si PS eshte PPSH?

Kapterr Vlera, po e mbajte veten, nuk do permendet miza a milingona.

Mire tu keqen .Me miza e milingona e ke ..e di vllai tat . Po c'meram Spiritusi merret me Myqyryfer ,kete nuk po e kuptoja smiley

Pale po shan PPSH ? Po ti me budallane e sekretareve te saj e ke Komandant ? Cfare kerkon me ? Pyete , pyete te te rrefeje . sh Partise ka patur me Karakteristika vleresimin Ta vinte njehere GOMAR dhe te mbetej per tere jeten. Po ti ja ke kaluar mor xhan . Mbaju ke notat se dhe po ngele ne klase thu "me kishte inat Spiritusi dhe me vuri kater " smiley Do o me shkolle Partie o s'ka smiley

Ku te te zesh ty mor xhan .Ty nuk te mjaftonte cope mishi me dy sy me tre mastera ngarkuar , po do dhe Kombinat ku gatuhen " zyrre , brina e kre lype perzie smiley

E di ate historine ti zotni Idris te kombinatit ku  futej sallam e dilte kerric matane smiley

po ku di gje per besen ai moj Zane. Atij i kane thene permend besen qe te dukesh me i pranueshem tek shqiptaret ne Kosove po keta e dine se c'bese zeza ka ky. Besa e tij ndryshon nga libri ne liber.

Sa xheloze qe jeni mer burr i dheut!!!!! Berisha 23 vjet duke luftu nga jashte (pa llogarite ato 23 vjetet e para qe desh me e honger nga mrena, si mola) me i shem muret kalase se kulshedres se kuqe, kurse Rama tak fak shko e merr kalane nga mrena... Ja boje vet llogarine ti, kush eshte me i zgjut? 

Zane maj ta marsha ..Po nuk asht zor me marr fjale me ba fjalime .Nuk asht si i Babasqapit qe i bante Lefkopeja .Boll me lexu si Shenasia e Amerikanet e tjere PPU dhe del Vllazerimi i te dy aneve .Pse je mundu ke makinat e shtypshkrimit ? A thu se jane te gjith me Institut Misrit smiley 

Rrugova ka deke dhe Politikani i Varrim Zhvarrimeve edhe njehere derdhi hipokrizine e tij  mbi KUFOMAT . As te vdekurit nuk i le Rehat . Sikur nuk eshte AI qe Vokshollaret e trasmetuan duke fshire Qurrat , kur u ngrit te diskutonte i ndieri Rrugova ne Kuvendin e Kuvendareve Patriote te Babasqapit ????????

Clirohu pak ta marsha ...shyqyr qe shpetume nga Britmat e Ulerimat e Urra - Patroteve dhe tesh po hjekim dhe zhelet ,po hjekim bishtat qe na i njiti me peshtyme ..dhe po dalim si Krajla ne ara te Gjata , shetisim ne Pedonale e Rrethina smiley 

O Ron kapi icik "cunat" e LSI te ajo foto, te pozicionum strategjikisht, si mastic e tutkall bashk!!!! Si ngjites graniti!!!!!! C'them dhe une, si elektronet ne lidhje kovalente!!!!

E myten Sali Berishen ne FaceBook duke e kritukua smiley

.

kryeministri i shqipnise e bon viziten e pare jashte shqipnise ne kosove

Kryeministri i zgjedhur e beri viziten e pare jashte Shqipnise ne Turqi, te dyten ne Greqi. Thjesht po e them per faktet, jo per te vene ne dyshim patriotizmin e Rames.

Berisha e cilesoi dhe vet o gjemb, kryeministri i dekretum tha ben viziten e pare ne Kosove...

Bama, nuk e di a ta kam thene qe ai titulli "kryeminister i zgjedhur" qe mori persiper ishte, per mendimin tim modest, nje budallallek me brire. Kete e them edhe po ta kishte thene Berisha apo Nano apo dreqi e i biri per veten e tij. E po ashtu edhe vizitat e akvititet qe beri nen ate titull.

Mua sidoqofte me pelqen fakti qe shkoi ne Prishtine dhe fjalet qe tha per kufirin - pavaresisht se e dime mire qe jane thjesht llafe te bukura.

pse budallallek? ku eshte e keqja ketu?  kur fle eshte kryeministri ne gjume.

Kryeminister i zgjedhur = prime minister designate ose prime minister-elect, se mbase e kupton me mire. Eshte titull qe e marrin automatikisht te gjithe ata qe fitojne zgjedhjet, nga koha kur zgjidhen e deri kur behen kryeministra de facto, ne te gjithe boten. Nuk e shpiku Rama.

Kryeministri i zgjedhur e beri viziten e pare jashte Shqipnise ne Turqi, te dyten ne Greqi. Thjesht po e them per faktet, jo per te vene ne dyshim patriotizmin e Rames.

Cfare? Nga te erdhi? Nishani e dekretoi te marten. Kur iku aq shpejt ai ne dy shtete? Ju te amerikes vertet qe keni tjeter orar, ca e kane dhe 20 vjet mbrapa, por lexojini te gjitha lajmet kur i hyni muhabetit per ta cuar gjysmen e jetes duke shkruar per to.

gjemb e terheq kritiken time me lart. kjo ketu eshte me objektive, packa se si padashje ka prekur edhe shoke te tjere te mire qe ketu vec per mire mundohen me shish e me mpirt

"hajt, hajt se..." smileysmiley 

Kjo fushate e opozites se re eshte kundermesymje per skandalet qe e presin smiley

e qite koken o komuniste!!!! Rrezik po shkru nga kryeministria!!! Kushedi kujt i ke heq buken e kalamajve ne administrate!!! Per veprat tuja bijne kambanat e INSTAT-it!!!! Apo jo o Elb?

Kenoja kengen ne ksaj o Rono!!!!

E ka thene Stalini, mbrojtja me e mire eshte sulmi!

shume mire beri qe shkoi,por kjo nuk eshte vizite jashte vendit.  eshte vizite ne trojet e shkeputura shqiptare.  detyra e rames dhe cilitdo kryemister shqiptar te shqiperise eshte te punoje qe keto troje te kthehen aty ku kane vendin dhe jo te flase me fjalorin demode te integrimit.

kishte folur edhe miku i fazllicit keshtu!!

 

Njerezit si puna jote nje shoqeri e shendoshe nuk i le te llomotisin kuvendeve por i sfilit ne pune krahu sa te mos kene fuqi edhe te hapin gojen kur i merr gjumi, sepse asgje nuk thone.

Megjithate, per ta bere shkurt, se mbase kaq e kupton, ka folur per kampionat te perbashket futbolli dhe basketbolli.

smiley Pa jelek antiplum ama; sikur nuk i ka hije i kryeministri shqiptar... smiley 

Lali po vje dimni. Merru i her me korrentin e me ujin, mendon unë.

Fjalim i shkelqyer. Do zoti shqiptaret e kan kthyer kthesen dhe te bejne perpara. Cameria, Presheva, Prizreni.. Jane simbolika shume te fuqishme. Nqs Rama do i permbahet asaj qe ka thene per mua do te jete kryeministri me i suksesshem i historise shqiptare. Dhe ja ku po bej nje parashikim, ka per te fituar me thelle 4 vjecarin tjeter nqs BEN per kombin, shqiptarine! Rendesine e te berit politike kombetare njerezit, sidomos shqiptaret e Shqiperise do ta kuptojne kur ti shikojne frytet. E megjithate ti leme nje vit kohe kesaj qeverie.

ej, ne qeshim, po kjo qe kane bo keta rrushat e ldk-se eshte me verte' e pabesushme.

 

eshte turp i zotit mer...

megjithate esh' interesante, dhe informative, me lexu komentet e robve neper gazeta kosovare per ket' pune. plus qe argtuse. 

une i hodha nje sy FB te Berishes, meqe e permenden me lart, dhe shof qe shume shqiptare Kosove, me dashamiresi i thone "e ke gabim"... me ngrofen si zjarri ne dimer, me thone te drejten...

a, mu s'ma ninn mo. 

le t'bojn ca t'dune. 

 

E ku keni dimer juve? Apo 60F eshte dimer per ju?

ket rradhe nuk i shpetoj dot dimrit o gjemb!!! smiley 

E shikon c'te paska bere Rama? Te solli dimrin e te ftohtin.

Po mire keta te LDK-se nuk u paraqiten fare ne kuvend apo iken ne forme proteste kur po fliste Rama se nuk e di? 

 ngriti pushtetin paralel te shqiptareve

Sa me finese, eee? Pushteti paralel,  qe per koicidence ben paralel, me institucionet paralele serbe.

Mos tha/shkroi gje "taçka" ne fund te fjales, Berisha?

 

une ne fakt pres neser reagim solid te komentarjatit shqiptar  te shqipnise neper gazeta dhe televizione. 

kryeministri i shqipnise nuk eshte zhaba e shalqinit qe t'a lakatredhin kto patat dhe patoket e kosoves 

kryeministri i shqipnise perfaqson ate vijen e drejte qe fillon qy nga skendebeu e maron ke ai kalamoni qe ka le sot n'katunin mo t'hum t'shqipnise. 

ja kshu. 

 

nese flet ne pergjithsi per  ''kryeministrat e Shqiperise'' , mendoj qe e ke gabim mrroklle!  Fatos Nano eshte shembulli i dickaje akoma me te keqe se zhaba e shalqinit  qe nuk  duhej meritonte kurre,  as me te voglin respekt  nga populli i Kosoves!

asihere ne bote nuk t'a pranoj ket', me shume respekt per ty belulo.

asihere. 

megjithse kjo duhet t'ishte vete-vertetuese, po munnohem me t'a shpjegu.

shqipnia ka qene rifuxhjo e t'gjithe shqiptarve, qe prej 1908 e ketej te pakten.

supremacia e shqipnise mbi rajonet e tjera shqip-folese duhet pranu nga keta pa asnji diskutim. dhe po kshu duhet pranu, absolutisht personi qe perfaqson shqipnine. 

do thushe ti, po sala qe qante poplli per te anej.

ka ndryshim me pas problem midis t'qamit te budallejve per nje kriminel dhe vrases, simas opinionit tim, dhe t'mos t'pjerdhmit qofte edhe formalisht te nje personi me te cilin, dukshem, te ndanka vetem permendja ose jo e nje individi ne fjalim. 

 

Kosova eshte treg 2  milion njerez dhe eshte ne leverdine e te gjtheve te forcohen lidhjet. E te mos dalin ministra tregtie te kapur nga biznesmen si ajo Kusari qe bllokoi cimenton nga Shqiperia e idem pala jone qe per budalleqe, per te mbrojtur intresa klientelare, me soj soj pretekstesh bllokojne produktet bujqesore nga Kosova. 

Sa per lapsusin apo harresen e qellimshme te Presidentit Ibrahim Rugova ne fjalimin e tij, shpresoj qe km te mos na turperoje kur te dale jashte, pa kosovaret tanet jane dhe kjo ka per tu falur. 

Vjen Kryeministri i Shqiperise e te flet ne kuvend per "Qenien tone te pandare" e per "Hapesiren shqiptare te pa kufi" dhe degjohen horrat qe bejne uuuuuuuu, bejne zhurme.

Nuk e kuptoj perse duhet dialoguar, asnjehere nuk e kam kuptuar perse duhet dialoguar. Kur gjithçka eshte kaq e qarte.

"Nuk e kuptoj perse duhet dialoguar, asnjehere nuk e kam kuptuar perse duhet dialoguar." - ah mor bir, plot ka te till Shqiperia!... they have a head made of stone.

meqe ra llafi dhe hitleri keshtu u tha cifuteve: pse dialog? kill em all!!

E ke gabim o njeri i trashe. Ata qe refuzuan kunderveprimin dhe bene ate qe them une te behet ishin cifutet. Te cilet po njelloj si nje i ngjashmi i tyre kohe me pare, cmendurise dhe injorances kriminale, iu pergjigjen duke psheretire gjithe mirekuptim se eshte e kot dhe e pamundur t'i kundervihesh e te dialogosh me jo njerezoren. Dhe ashtu kokulur vajten ne heshtje drejt berjes sapun.

Megjithate nese ndjen kenaqesi te dialogosh me te cmendurin historik te peshkut nga franca apo me kriminele e injorante, vazhdo se s'te ndalon njeri. Vetem te Hitleri mos u kuturis se s'kupton dot gje.

Vetvendosja:

“Kjo vizitë e ka simbolikën e saj, tejet të çmueshme por edhe nëse ndalemi në pikat kryesore të fjalimit të tij. Mendoj që shpalosja e vizionit të tij lidhur me hapësirën e përbashkët shqiptare në disa pika, arsim, siguri, gjuhës, mbledhjeve të përbashkëta të qeveris, e bënë zotimin e tij edhe më të rëndësishëm sa i përket interesave të shtetit tonë duke marrë parasysh faktin që ai që jeton si popull shumicë në Kosovë kështu që vizita e tij është e një rëndësie shumë të madhe”  smiley 

Ehhhh po sdo mend qe komunistet do te ishin ne nje mendje!

C'paskan qene shqiptaret per sherr, ne te dy apo trembedhjete anet.  Kot lodhen bota me nuclear fusion, diellore, uji, ere e me the a te thashe. Po ia gjeti njeri anen ta ktheje sherrin e shqiptarve ne energji, u zgjidh problemi i njerezimit, bile edhe mbas shujtjes se diellit. 

+1

Keto cic-micet jo po permendin kete, jo s'permendin kete jane te lodhshme e pa buke.

Ty tu dashka hap dhe nji dosje si "antikomunist " .Vetem saktesoje i kujt Oreve je , se gati jena smiley  Si u tha Nano per Finon 

Doni prap te gjate JU ? Nuk vut men ? 

Dhe se fundi u gjet nji i Gjate tjeter qe cliroi energji me shume se nje Central Atomik elektoral ne te gjithe vendet e ish Lindjes .Energji me Vota dhe dashuri nga te dy anet e Kufirit. A do mbaje Gjate ? Sa kohe te kete nga keta elhamdylyllate e PD-hit te Ndrojtur apo te Hapur here si Kombinate gabzheresh ,here si batutaxhi katuni dyleksha  aq here eshte e rezikuar kjo energji . Ne cdo Rast do gjejne se ku zgjerohet Vrima qe te ke te rrjedhje !

I Marri eshte shporrur !

per ldk-istat rendesi ka idhulli tyre me shall, jo plarforma e fuqizimit te kombit.u luan  loqka e zemres per  salen me plis ne kok ene cifteli.derra!

Platformen e fuqizimit te kombit - dmth fjalet e medha per fuqizimin e kombit - i kane perdorur te tere kryeministrat Shqiptare. Madje dhe i madhi Enver.
 

e ben dot dallimin ti apo lexon librat e beqir beqirit? Recitime mallengjyese te Berishes  dhe vizatimin e kufijve te Shqipnis se madhe krahason ti me kete platforme te nje te ardhme pa kufij. (hajde pra te diskutojme a eshte kjo qasja me e drejte, a eshte  eplote, a vlen, a duhet etj) ? Apo  lotet e Berishes me plis ne koke toidhjo Enveri kur konsumonte retorike mallengjyese  per Kosoven martire. Ne ate parlament kane shkuar sa e sa zorzope evropiane dhe do tu shkoje nje dite edhe kryeministri Serbise. Rama duhej ta permendte Rugoven dhe Adem Jasharin por , tek e fundit, nuk beri tekstin e historise atje. As rrezoi monumentet e Rugoves.

spiritus, pse me nerva, qetesohu. Merr fryme thelle. Dhe ndoshta na ndricon pak per kete "platformen." Une s'e kam lexuar platformen, lexova fjalet qe tha per kufirin. Identike me cfare kane thene te tjeret.

Ajo Rruga e Kombit s'ishte vec recitim mallengjyes o spiritus - pavaresish shume verejtjeve qe mund te kemi per koston, etj. etj. etj. Ndoshta s'ishte B i pari qe e hodhi si ide, por fakti eshte qe u be kur ishte ai ne pushtet.

E bukura eshte qe ju kujtoni se bashkimi Kosove Shqiperi eshte i lehte si celesi i dritave dhe eshte teresisht ne doren e udheheqesve Shqiptare. Qe ta kesh te qarte se ndoshta s'e ke: une uroj qe qysh neser qe dikush te bashkoje trojet Shqiptare, cfaredo lloj emri te kete ky person apo cilado parti.

 Epo problemi yt eshte se lexon perciptas.Rruga e Kombit ok por nuk jane makinat ato qe duhet te bashkepunojne.

Spiritus, miq tanet Kosovare te Shtunen na derguan kete email: Ju qafi me Malle dhe te fala nga Durresi.

Veprim shume i ulet i LDK - se !

e shikoni, opozitar po objektiv. i tha cezarit ate qe i takon.

merrni shembull ju koke-cepat e tjere. na u be ldk-ja si zoti. 

turp t'ju vije se jane ca shejtane burra !!!smiley

Ndoshta i paedukate mund te duket, por i ulet? Pse?

Sepse eshte Kryeministri Shqiptar dhe jo Kryeministri Serb.

Ok, por nqs per LDK injorimi i liderit historik te Kosoves, i cili eshte nderuar nga Klinton, Blair e burra shume me te mencur si Edi Rama, mbase eshte fyerje qe une, ti nuk e kuptojme. 

 

jeta vazhdon mor vlla , lideri historik ka 10 vjet qe ka ik per lesh , jo po cdo Kryeminister qe vjen ne Shqiperi duhet te permende Azem Hajdarin se pernryshe iku PD -ja nga Parlamenti .

Po mire mo, per to eshte shume i rendesishem. Kshu e mendojne. Fjalimi i pare ne parlament te Kosoves, edhe ky gjatoshi yne e harroi ose e beri qellimisht. Gabim. Heren tjeter te informohet perpara. Nuk je te mbledhja e deges PS.

kur shkoi Klinton ne perurimin e shtatores se tij ne Prishtine, ne fjalen qe mbajti, nuk harroi fare pa permenduar late president Rugova. Mendo tani, e rspekton rendin e gjerave Klinton dhe nuk e respekton diletanti Rama.

Kjo u Hunter nuk ka qene as lapsus sic thote keshillatari i Rames Maliqi, kjo ka qene e qellimshme. U ngrit lart krahu enverist dhe te poshterohen te tjeret.

smiley po mire mer kaqol kur shkohet te perurosh shtatoren si ka mundesi te mos flitet per personin qe simbolizon shtaorja? Apo thuj futja kot roma per toma se dicka do te ngelet. 

jo shtatoren e Rugoves o krric, por shtatoren e Klinton, te veten. Une ekam thene me lart shqip, "kur shkoi per shtatoren e tij".

Dio Mio, po ne kete province do me shkoje jeta mua!

Epo thuaj "se vet" dhe jo "se tij".

Nejse sheme, thoni km te ftillohet pak, se fjalimi i dyte qe i del bllof. Kollaj te lexosh hartime te Sokol Balla. Do pune kryeministrilleku. Jo te gjithe e kane takatin, si ... lere s'po e them smiley Kam frike qe do te ezaurohet nervash shpejt e do te filloje ndonje budallallek, si atehere kur dilte me sopate ne dore. Ka nje damar ai...

shko mer gomar. te premtuan ndonje vend si pastrues?

Edhe Enver Hoxha ka qene udheheqesi i Shqiperise. C'lidhje ka kjo?

me mu e ke ti mer ?

smiley Qeka i eger fare!

po pra smiley

Pune dreqi kur i bini dhe njeri-tjetrit smiley Si tha ai arrixhiu: na sillni dritat se po... e nejse. Megjithse ti e meriton ca se ke filluar te anosh nga LSI-ja

Jo fare nuk anoj nga LSI -ja , jam dhe kam qene me PD -ne , por ktu sikur pa lidhje , nejse gjemo ti e di qe une per ty e kom te modh rrespektin smiley

Brado, bej edhe une shaka ndonjehere...

E di mi te keqen e di .

Brado mos u tundo  , te duan keta te LSI-se po s'te leshojme ne te PD-se ty nami te behet smiley

Po kemi cu Patekun tek LSI -ja pra , sdo shkojme te gjithe smiley

Traret ikin , guret rrine ne vend smiley

nga pasoshi smiley i botes  tjeter , vetem me Liberalen smiley

Gjembo me fal se po nderhyje, por kjo qe thote Bradi nuk ka lidhje fare, po fare ama me te qenin socialist apo demokrat. Ajo qe kane bere sot disa deputete te Kosoves eshte me shume se turp, eshte korritje e madhe dhe jashte cdo norme te sjelljes njerezore.

tipi bradland shpjegon edhe pse humbi PD-ja. Keta jane ata qe edhe e shesin voten, edhe e bejne dhurate per nje kafe ne tavoline, edhe nuk e kane problem te vijne ketu e te thone qe po vjedhim ne emer te PD.

E kam zili PS/PPSH, keto gjera nuk i ndodhin kurre. Te gjithe dispiline te hekurt.

e shitem e shitem smiley  e mos me thuj qe ke dale pa gjo fare 8 vjet se te qujne te nershem masnej smiley

erdhi dita qe hurbineku te shaj bradin gomar !
 

sa per dijeni Hurbi tani qe po flasim bashke nuk eshte ne France .

bej te fala smiley

Patjeter smiley

Nuk besoj te jete hurbi ai/ajo. I kishte 2 pare mend prozatori per femijet dhe grate e llastuara.

prozatori per femijet dhe grate e llastuara.

 

i ke vene piken I-se... e pabesueshme!!!

eshte kuaz me halle ai smiley

me gozhde trari e ka njul! si naj hardhucke koleksioni. dang!

smiley e pranoj, duhet te jem me e vemendshme.

edukata s'futet ketu fare fare o hunter. i ben gjerat lemsh se kujton qe po dole nga kuvendi je i paedukate. po, edhe dilet nga kuvendi kur ke arsye per te dale, por jo ne kete rast. eshte gjest i ulet dhei ster-ulet dhe kaq!!!

I paedukate, i turpshem per LDK eshte injorimi i Ibrahim Rugoves nga Edi Rama. 

Po ashtu reagimii LDK ndaj tij.

Tjeter. Kosovaret pertej respektit dhenje afersie te natyrshme, nuk kane pse te kene asnje ndjenje inferioriteti, asnje reverence absolute ndaj kujtdo, qe eshte i pari i Shqiperise. Kushdo qofte ai.

ne oren 16 e 20 minuta sipas axhendes protokallare Kryeministri i Shqiperise Edi Rama beri homazhe tek vari i udheheqesit legjendar te Kosoves, presidentit Ibrahim Rrugova. ja u qetesove tani?

Qetesove?! Cfare te ben te mendosh qe u shqetesova?

Meraku se nuk respektoi udheheqesin legjendar te kosovareve.

Shpjegimi nuk do te thote meraku. 

Uroj qe km i ri, mos te beje shume gafa.

S’do të isha i drejtë po të mos e përmendja këtu, fillimisht, punën e mirë të paraardhësit tim, kryeministrit Berisha, si pjesë e lobit të qeverive mbështetëse të projektit TAP. 

Edi Rama

Keshtu thoshte edhe Sul Hundpalla per Ramizin para se te behej president por e rrasi brenda mbas nji viti. Keshtu qe shenjat duken te mbara smiley

Observim interesant!

pattern recognition.

Keshtu thoshte edhe Sul Hundpalla per Ramizin para se te behej president por e rrasi brenda mbas nji viti. Keshtu qe shenjat duken te mbara  [smiley]

 

Para, jo prapa. Sado qe per popullin ata te PSs mund te bejne po aq sa bene keta te PD nga ana ekonomike, ate qe e kane, e kane... flasin me logjike dhe i llogarisin gjerat pak me larg se hunda e vet.

turp e faqe e zeze per ju, per ju qe i thoni vetes pasardhes te njeriut qe nuk la gje pa bere e thene kundra nje pjese te shqiptarve,e kam fjalen per shqiptaret qe ishin pjese drejtuese e ps dhe votuesit e saj,dhe qe kur ky njeri vinte ne shqiperi apo fliste ne parlamentin shqiptar asnje socialisti shqiptar,asnje deputeti te saj nuk i shkoi kurre ne mendje ti thoshte nje gjysme fjale per veprimet e tij,e jo me ta ofendonte..po ku di derri c'eshte nderi!

Turp per kosovaret! Harruan shume shpejt

ato kokrra te ldk qe u ngriten e iken, me siguri qe kane thene me vete: meqe pardje saliu u ngrit e iku nga parlamenti shqiptar, pse te mos ngriemi dhe ne e te ikim ?? bej be qe nuk jane menduar dy here. vetem nje smiley

ce vrisni kaq shume menjen

Edi shkon ne kosove se ka dhe grun me pune aty, nji rruge e shtate pune

Shima i ka gjet fijet mire me Edin, kjo ka rendesi, do ta shtrojne bashke

Pa problem

kush po can kry se cka thojne ne podiume apo forume

shifni ku vihen firmat dhe kufinjte

njishtas ne bllok , ne dy anet e kufirit, po forcohen qeverite antikombetare, dita dites

gjersa te na kafshojne mire aty ku jane mpref me kafshu

naten e mire

I paske kthy nja dy dopio me duket, se po fliske me vargje si Mati. smiley

Edi shkon ne kosove se ka dhe grun me pune aty, nji rruge e shtate pune

ja kjo i vuri vulen. mendje femer

Linda me pune ne kosove. hmmm divorci i shtate a i tete i Edit po duket ne horizont.duhet kuotuar ne kumpanite e basteve smiley

Antaret e partis LDK kan ardhe ne Shqiperi me votua per berishen kan komunikua me fjal te renda ne faceBook kundrr Ramet jan tregua shum pa edukat

 

Ca i ngeli tani LDKs qe Rama shkoi te varri i Rugoves? 

i njeli kjo (qe ma kujtoi heretiku):

aj baj komisaj

nia nia kompania

se meraku, tiki taku,

aj baj buf

Fjalim te mire ka mbajtur.rugova me politiken e tij paqesore shpetoi qindra mije jete shqiptaresh po nuk eshte allahu qe ti behet tribut ne cdo fjalim.

Te dy paleve te tifozave, qofte ata qe ankohen pse s'u permen ne fjalim, apo ata qe justifikojne kete mungese do te duhej tu mbyllej goja se e nderoi me shume duke shku tek varri. Po ka bir t'i mbyllet goja thu. Mesa duket prandaj e paskan ca me dysh e perplas ne mur shqipen qe t'i myllin sqepin, sic e shpjegon Fuga tek tema tjeter.

Vizita e pare zyrtare ne Kosove eshte shenje shume e mire. Ndihmat e dy qeverive per integrim te shqiptarve me njeri tjetrin do te kishte rezultate shume me te mira se te gjitha llojet e tjera te integrimit qe jane pese me hic. Do kishte qene me mire dhe ministrine e integrimit ta perdorte per kete pune.  

Shum turp gjysma e salles bosh smiley ky eshte kryeministri i shqiperise i pari i zgjedh ne menyre demokratike me shumice votash.... Ato legenat duhet te ishin ul aty dhe ti jepnin rrespektin qe meriton se kur nuk rrespektoni kte nuk rrespektoni shumicen e shqiptareve qe votuan kte. Edhe se kam kuptu naiher kte dashurine e madhe per saliun nga ana e shqiptareve jashte shqiperise ( kosove maqedoni) ishte sali berisha ai qe shiste nafte milloshit nderkohe qe bota perendimore i kishte vene embargo gjate luftes ne bosnje .ishte sali berisha ai qe shiti kockat e permetareve per ushtar grek ( nqs nuk i shiti vet e lejoi qe te ndodhi) qe  te ndertohen varreza grekesh qe neser kur te marrin "vorio epirin" ta perdorin si serbet manastiret ne kosove gjoja prove qe eshte e tyne( lene qe eshte be pike mbledhje per agimin e arte vit per vit) ishte sali baca qe lejoi te hapen shkolla ne gjuhen greke ne jug . Ishte sala qe arrestoi adem jasharin kur ihte president nderkohe qe stervitej ne labinot, thone edhe qe liria eshte gjys serbe edhe kulmi fare deshi ti jepte me qindra kilometra dete greqise........ kto dune qe te dali sala ne tv ene te thot "ngjo se un jam i shit te serbet/greket" sala po nuk qe tradhetar eshte inkompetent per te dyja nuk duhet perkrah, po kto nuk shofin pertej katunit te vet e dun vetem se ka mbiemrin berisha, Kurse ky tjetri eshte kaurr nga jugi. Te jen aq budallenj?bravo fjalimi btw 

Nuk di me siguri se si ia shista Berisha nafte serbeve.Po di me siguri qe kosovaret vete i shisnin nafte e gjithçka tjeter serbeve.

kush do te dij tamam per punen e naftes qe shkonte nga Shqiperia ne Mal te gjate periudhes se luftes ne ish Jugosllavi,te lexoj librin e ish presidentit te Malit zi, Momir Bullatovic. ai spjegon ekzaktesisht se si u shit nafta, nga kush e blene, pse amerikanet e lejuan me ndergjgje thyerjen e embargos dhe pse jugosllavet duhet te paguanin cmim te larte per naften...

smiley

ahahahahaaa c'komb i pavdekshem qe jemi.

pershnes Nexhin me Ike & Tina: Get it on smiley

viti 74!!! eh c'vit i lavdishem... plenumi IV, baby... get it on... smiley  smiley

Hic mos ki merak...koha e plenumeve po vjen prap! smiley

Amon ere, po u kthy puna vullnetare me lajmeroni!

Kujdes Bredh, mos u mashtro! E gjitha eshte nje show! Strategjia eshte qe, fillo Ngjele dhe shaj qeverine qe kur te vi dita qe te propozojme si President te duket sikur po propozojme per President nje kritikun tone...nje njeri te opozites. Eshte politike e nivelit te larte Bredh...dmth nuk eshte per te gjithe. Midis meje dhe teje, Nishani nuk i ka punet hic mire me shendetin. Edhe nja nje vit dhe do te ngrihet komision per verifikimin e aftesive fizike te tije per te kryer detyren.  

dmth ti perjashton mundsine se rrezik avokati nuk di gjo qe ka per t'u bo president? se kur lexova intervisten mendova se mos do ja bojn surprize per ditlindje

O Bredho a me lexo ti mu kur shkruj "E gjitha eshte nje show"???

Po avokati bo kot mer burr. Gjithe ideja eshte qe avokati duhet qe gradualisht te nderroje imazh, nga perkrahes i Rames te perceptohet ne opinionin publik si kundershtare i qeverise. Po nuk te vej faj qe nuk i kupto menjihere sepse si te thashe "eshte politike e nivelit te larte". 

 

skepticizmi im ka arsyet e veta. Deri sot me ishte fiksu se vec Pjeri permes naj peco grosi kishte lidhje me politiken e nivelit te larte. Deri diku dhe grava fale naj kontakti tek-tuk. Mbase kam qene gabim. 

Je gabim!

Asgje nuk ka lidhje me c'fare nuk tha dhe c'fare tha Kryeministri i zgjedhur i Shqiptareve ne Kuvendin me RUgoviste, alias berishiste te Kosoves.Lidhja e veteme eshte fija e holle qe ka bashkuar te dy palet, e " pemes" gjethehidhur te mbjelle nga Berisha, rrenjet e se ciles u ckullen nga qytetaret e katundaret shqiptare, ne shumice!Prandaj as nuk u lagen drute pse ca hunje te ngulur per depudete ne Kosove, kanem humbur traditat e " NIKOQIRIT"!
Per c'fare lloj humbjeje ankohen " hunjet depudete te larguar prej salle"?Per mikun e tyre?Pse valle e dine ata se c'fare na qenka miqesia?Per Atdheun, per Kombin, per unitetin, per te cilat " miku" i miqve te tyre, i rrezuari ne Tirane , nuk shtynte dot as orarin e nje ngrenieje?Per unitetin, qe po t'i ishte dhene edhe me tej kohepercarja, do ta kishte bere Kallame te gjithin?Per diellin? Po te kishte mu desi edhe ate do ta shuante se i vriste syte qe u bente drite gjithe atyre mbi te cilet kishte mbire urrejtja e tij e pangopur kurre sa qe ne krye?Ka valle ndonje veprimtari, jetesore ku nje qevertises i te keqiave te mos e kete realizuar, si miku i ketyre " miqve" te gjithe hunje?Pranojeni se dhe po nuk deshet eshte koha qe do ta pranoje se as Atdheu, as Kombi, as Cameria e me the te thashera plot, nuk kane qene ne nefere te " mikut te madh" sa nje cope karrige qe e mbante ne krye te berjes se bemave.Ketej ja theu populli.Nga "pazari" te cilin e boshatisi te gjithin, nuk u largua me deshire, por i detyruar.Me shkelmin ne ...Prapanice!
Ja pse vajtojne ndrikullat kosovare te LDK-se

 

Shumica e deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës bojkotuan fjalimin e Kryeministrit të Shqipërisë për shkak të nisjes së fjalimit duke cituar "enveristin e rilindjes" Rexhep Qosen.

Ky nuk është një akt i shkëputur dhe aspak per tu cuditur. Edi Rama ka menduar të shfrytëzojë edhe këtë mundësi per shtytur  legjitimimin e enverizmit në jetën politike mbare shqiptare duke ju shtuar listes se premtimin per ngritjen e bustit te diktatorit ,mjeksine falas si ne kohen e merumit dhe rihabilitimin e piramides.Eshte periudha e telenovelave te Xhunges me Qosen tash per publikun e luges se florinit.smiley

...se mjaft ne roberi o mjera Shqiperi 

o djem rrembeni pushket-o 

ja vdekje ja liri

keto jane te vargjet e komunisteve qe kendonin njerzit me detyrim per 50 vite ...na kena vargjet tona te bukura,te heronjeve tane te demokracise;

Ma mirë le t’i mbylli sytë
Ma mirë zemra le t’pushojë
Ma mirë mos me pa ma dritë
Kur harbuti t’më sundojë!        smiley

    H.Nela.

 

 

Keto vargjet qe ke sjelle kapo qenkan me te vertete te bukura por une mendoj se jan pak disfatiste. Dmth nuk i pershtaten momentit kur te gjithe duhet te cohemi ne kembe kunder diktatures qe eshte ulur kembekryq ne Atdheun tone. Duhet dicka pak me e gjalle, qe te bej thirrje per aksion! 

kapo shiko sa bukur e ka kapur poeti tmerrin Aushvician te kooperatives komuniste. Pikerisht vargje te tille na duhet sot! Vargje ku njekohesisht me evokimin e vuajtjeve te se shkuares vjen dhe thirrja per moslejimin e rikthimit te tyre ne te ardhmen! 

PASKAM QENË NË ËNDËRR

Hej, po ngrenë kooperativë, 
Më vinte një zë nga larg,
Dhe zgjatja duart nëpër errësirë,
Pak dritë kërkoja nëpër natë.

O zot, sa i trishtuar isha,
I tmerruar e në siklet,
Më vinin zërat nga errësira,
Me djersë balli m'u mbulua krejt.

Po ku je ti, o diell!
Lëshoma hisen e dritës,
Më dilte ky zë i thellë,
Nga thellësitë e shpirtit.

Hapa sytë i trembur,
Dhe pashë rrezet e diellit,
Shyqyr, paskam qenë në ëndërr,
Qesha me sytë drejt qiellit....

Xh. G

 

 

Keto vargje te bukura Ron, jane vargjet e poetit, qe babai i atij, qe ne e kemi sot kryeminister, firmosi per ta vrare, vetem e vetem, sepse nuk donte qe te na sundonin harbutet, duke e shprehur kete ne vargjet e tij:

http://i39.tinypic.com/28qpyk1.jpg

 

 

edhe babai i tij ka qene me keq se Kristaqi keshtu qe as nxehet e as ftohet.....bir krimineli

A thua te kene ditur shqiptaret kete o maksi?

 

Shyqyr qe u hapen rruget mas 90-tes, se keshtu do kishim perfundu te gjithe me salen po te kishim nejte aty. smiley

Dhe permendja e nje personaliteti kollos i kultures kombit, si Akademiku Rexhep Qosja na qenka dogendisja e ca mjeraneve depudete rugoviste e saliiste, baze per ta pergojuar Kryeministrin e zgjedhur nga nje popull qe hapi portat e shpirtrave dhe gjith kanata per te pritur si vellai vellain...edhe te ketyre dinsezeve kosovare qe nuk kane ditur kurre traditen e nikoqirise pritese te shqiptareve!!?
Jazik, por mire fare se njohim gjakperzjeret me dhunuesit e tyre.Me te atij,...qe s'ja shqiste doren Rugove- "atdhetarit"

Ore kur do votebesohet kjo qeveria e re se mezi po presim per te fillu opoziten tamam?smiley

bo ene icik nxemje... smiley

 

Nxemjen e kam fillu qe me 23 qershor po edhe e pritmja e ka nje kufi smiley

mu kujtu ky  smiley

rama eshte sportist i garave te gjata. ai tjetri po shtangist... vallaj zor do kesh.

Rama pritet ne Kosove prej disave, si heronjte e vigut ne Mirdite,sipas filmit.

- Or ti Noc,ata jane komunista

- Po ca kane ba,a kan vra a kane pre, a kan c'neru kan a?

- Jane komunista!

Me qarte se kaq!!!!

 

 te keqen e kriminelt, thuaj ......... s'jane njesoj keta ? smiley

adria, me kujtove adrianen e rokit smiley

kurse ti s'ma kujtove hic Rokin  smiley

i miss Rokiiiiiiiii! smiley

 

ndersa une them se po. e ke parasysh rokin, merr goditje dhe nuk bie... i ngaj pak Bunkerit, nuk thua?

smiley

sepse une gjithmone Rokin e lidh me gjerat e levizshme smiley

shumë komente të dobëta...

"Një pjesë e deputetëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës kanë braktisur sallën e Kuvendit ndërsa Kryeministri i dekretuar, Edi Rama po mbante fjalimin e tij. Shkak duket citimi në hyrje të fjalimit i Rexhep Qoses, i cili konsiderohet nga LDK si i majtë.

Per deputetin  Arben Gashi, citimi i Qoses prej Rames eshte normal pasi ai vazhdon te ndjeke nje politike majtiste komuniste. Ai ka deklaruar se fjalimi i Ramës nuk ishte në nivelin e duhur, ishte jo unifikues dhe një fjalim i urrejtjes. Gashi ka shtuar se te majtet ne Shqiperi dhe Kosove vazhdojne te kene urrejtje te pasherueshme per Ibrahim Rrugoven.

Edhe per kreun e grupit parlamentar të LDK-së, Ismet Beqiri mos permendja në asnjë moment e ish-presidentit Ibrahim Rugova dhe rolit te tij në krijimin e shtetit të Kosovës ishte nje tjeter shkak qe ka bere deputetet e LDK te lene vendet  e parlamentit."

Incident i paster Diplomatik mund te konsiderohet, por le t'ja leme ineksperiences se Rames dhe shppresojme se gjate vizites tjeter ne Parlamentin e Kosoves (nese shkon me) ndoshta s'do te perseritet...

Turp per Edin qe i lejoi vetes te pritej ne kete menyre (me bojkot) edhe ne Kosove : s'paska kuptuar gje nga Politika magjari

Incident i paster Diplomatik mund te konsiderohet, por le t'ja leme ineksperiences se Rames dhe shppresojme se gjate vizites tjeter ne Parlamentin e Kosoves (nese shkon me) ndoshta s'do te perseritet...

 

''nese shkon me..'' smiley     skeptik  me dukesh Lefti.. ke ndonje informacion,  ska per ta mbushur vitin si kryeminister?? 

mbase gjate vizites tjeter zyrtare pas ca muajsh s'do te shkoje me Parlamentin e Kosoves, kaq kisha.
 

s'paska kuptuar gje nga Politika magjari

smiley   smiley

 

“Ne nuk jemi këtu për tu nëpërkëmbur, por për të mbrojtur kontributet që i kemi dhënë këtij vendi në 22 vite. nëse dikush mendon se na poshtëron i ka bërë llogaritë gabim”,

“Qëllimi i fjalimit te Rames ishte të sfidonte opozitën, t’i ulte asaj kokën, me retorikë të harruar u përpoq t’i thotë opozitës se ligji jam unë, prokurori dhe gjykatësi jam unë, sepse nga sot po fillon diktatura e Rilindjes dhe ngritja e bijve që mezi presin të marrin hak për rënien e etërve 20 vite më parë”, tha Spaho sot ne kuvend.

Dhe ja reagimi i menjehershem i nje enveristi te velur nga fitorja qe na kujton  Vaterlote e Demeokrateve;

Etërit dhe bijtë e tyre, ja kanë bërë nja tre herë Vaterlonë, Sali Berishës. E kanë tërhequr zvarrë në '91-shin, '97-ën dhe '13-ën; e kanë bërë të qajë; e kanë bërë lolo duke e çuar në komisariate policie ku harronte edhe emrin e babës. Ja kanë marrë pushtetin sa herë e si ja u ka pasur qejfi, me llastiqe e me vota, pasi nuk ka as zemër e as takat ta mbajë.

Mblodhi rreth vetes gjithë plehrat e Shqipërisë dhe të historisë, e prapë nuk ja ka dalë ti mundë bijtë, pasi një qeni të rrahur, ja thyejnë dhëmbët që këlysh, siç etërit e bijve kanë bërën me të".  D.H.

 

Hoxha e kishte mbiemrin ?

Te njejten gje mund te kishte thene edhe Ditmir Sul Bushati, apo Ilir Xhelil Gjoni t ca bij te eterve te tjere qe gjenden perseri ne ate Parlament...fatkeqesisht : riciklimi i elitave! kjo eshte e keqja me e madhe e çdo kombi

Aristokracia e Kuqe

po kjo bot u prish me vakt, o left. shih psh, waka-waka e shaqires ka 6 miliard klikime, te ka lali shpirt e Mandit 3 miliard klikime, kurse kjo vetem 854 smiley

mos e merr me shum inot ta kom llafin. happens...
 

eh kjo bote jallane thuj...

I hudha i sy seancel laiv, tu rrufit nje "spajked" kafe xhamaikane, kur cte shof, te gjith bijte e eterve te tyre me i-peda... Cmund te presesh nga letra te tilla kopjative, pa i gram origjinaliteti? Na mori malli per Ate o em, kur dilte ne mbledhje qeverie dhe i tregote bregut 10 miliard klikimet ajlaik feisbuku!!!

smiley

 

maroi kafja. aq me teper aspak e lavdishme. nji folger per plebenj sot... pa sheqer...

na prishen rracen komunistet!!!!!! emancipim e terrci verrci... smiley 

Lefto, ty Gebelsi te ha mune! 

Te punonte mitrolozi i Cak Norrsit kaq shpejt sa c'llomotit ti, Caku kishte pushtuar Kinen, jo Vietnamin.

E kuqja nuk mund te jete kurre aristokraci....jane dy terma qe perjashtojne njera tjetren,kolkozianet nuk mund te behen romanov

Zana, ti thua qe Lefti eshte oksymoron?

Lefti eshte nje profesionist qe di te beje shume mire punen e tij.Njohurite i ka solide e te skeduara.Argumenton shkencerisht e me nje logjike elefanti.
 

smiley

gaz pac! really...

smiley O Kavir, ne Bretaaanje (nuk e maj men cili mbret) ne menyre qe lidhja mbret-ushtri te ish sa me e forte, te gjith femrat e shkurtra dhe te shemtuta te aristokracise tu jepeshin ushtarakeve plebenj... smiley 

mirepo kjo qeveria e rigonit na u be qeveri e celikut smiley

smiley

Per Sovkozet e bekuura, kudo si te ndodhen, the single hit: My sharona nga Knacks

plotesisht dakort Zana

E perdora ne menyre figurative, sepse elitat riciklohen dhe tek ne elitat e vjetra komuniste kane punuar fort qe bijte dhe niperit e tyre te jene perseri ne pushtet ose pas kuintave te tij ... fatkeqesisht!

Pastaj siç e tha dhe Ngjela, "politika nuk behet fshtatçe" ... dhe muzhiket kane avantazhin e patjetersueshme qe jane te bindur e te perulur, por presin momentin qe te fusin thiken pas shpine

sic tha edhe Ngjela  ahahaha... smiley  po mos mer dreq, se po du me e mylll... looool

jeni te papam. ma bot mjesin gjithe gaz e hare, qe gaz paci!!!

sic tha edhe Ngjela smiley

smiley

 

O Lefto, po boni mer icik pushim. Filloni mbas krishtelindjeve te pakten se s'ka lezet me e fillu opoziten kaq fuqishem. 

Eshte detyre e gjithe atyre qe kane qene dhe jane ne opozite me kliken e PS-se, te ngrene zerin e tyre qe tani, sa nuk eshte vone, per shume e shume arsye.

E para eshte se ky pushtet ka fuqi absolute (ne ekzekutiv, legjislativ, gjyqesor, pushtet vendor, media) dhe rreziku qe i kanoset demokracise ne vend s'ka krahasim fare me "rrezikun Berishist" per te cilin analistet e mbaruar tip Andrea Stefonopulos dhe Muç Nano ulerinin per vite me radhe si te nderzyer.

Nese opozita nuk ngre zerin qe sot me fuqi, pas 3 muajsh do te jete teper vone

Cer ti bojme sovranit mer Left, kshu vendosi... fuqi absolute komunisteve... smiley  si ne 45, +/-. Prit kur te fillojne pushkatimet tani...

Po nuk behet me llafe kjo pune jo; kjo pune do burra o Left!!!!

s'ka nevoje per pushkatime ne ditet e sotme : hiqi buken e gojes tjetrin, futi gjoba bizesit, sekuestroi mallin, mbylli gojen kritikave dhe e kreve detyren ...

Te henen niset tufat e letrave te shkarkimeve nga puna, me motivacion : "biografine", "agjitacion e propagande per partine demokratike" etj

po pse, kane ndodh keto gjona ne ditet e sotme o Left? Nga i di keto ti?

Shpjegoja o LEFTI se do na ngeli injorant dreqi

s'ka nevoje per pushkatime ne ditet e sotme : hiqi buken e gojes tjetrin, futi gjoba bizesit, sekuestroi mallin, mbylli gojen kritikave dhe e kreve detyren ...

Lol, fiks ca ka bere Berisha. Edhe Enveri i conte ne mal po te pakten pa pune e pa buke goje s'i linte. Me te mbaruar zgjedhjet, ne televizionet opozitare vershuan reklamat e kompanive qe deri me ate dite merrnin gjoba po te conin reklama ne vend tjeter vec TV Klanit.

Eh LefKOPE ... ke qene ne Grupin  qe ke ndertuar Platformen e Programin Regjimit Berisha bashke me shakatoret e Perparimit ......  Ke harruarr dhe diktaturen e Drites dhe Presionit Psikologjik me shtresa mbi shtresat e Popullit qe pollen Hajdutet  e Klanit Berisha .

Per agjitacion propogande ne FaBor te PD-hit nuk ka nevoje , me se kane zevendesuar karagjozet e cirkut ne cdo Foltore ! Biles eshte krim Shoqeror tu perzesh se englendisni nje Popull te tere smiley

Nuk ka fuqi absolute. Jo fituesi merr gjithshka - tha dikush pa prit 3 dite. 

Lere o lefti se ai qe te keshillon opozite part-time eshte sherbetor i flakur i Rames e kujton se opozita eshte pune pushimesh. Nuk ka faj, e kane qe nga koha e Enver Hoxhes, nuk durojne dot kundershtim. Kam degjuar qe do nxjerrin nje ligj ku nje muaj ta lejojne opoziten te flase dhe dy muaj do e cojne me pushime.

Ti besh opozite Rames eshte gjeja me e lehte por edhe detyre qytetare. Nen kercenimin e diktatures ramiste dhe revanshit dhe korrupsionit qe kane filluar pa e marre mire pushtetin, eshte emergjente dhe duhet qe ta kuptojne edhe ata shqiptare te mashtruar dhe ata te blere me 50 mije leke te vjetra se cfare i bene vendit.

Por, mos u merzit, do i terheqim zvarre pazarit. Nuk e kane te gjate.

Ky edhe fizikisht i ngjan Papandreut (perveç faktit se e ka mentor politik qe e ndihmoi edhe te zgjidhet Zv/Kryetar i 36 i Internacionales Socialiste)  smiley

2 vjet ka per ta pasur jetegjasine si Papandreu, por shpresoj mos te biem ne nje krize te ngjashme si ajo Greke

"Por, mos u merzit, do i terheqim zvarre pazarit. Nuk e kane te gjate."

Ku ti varim o kombinat? Edhe ato pemet e funit, cik me siper ambasades amerikane i preu Basha... smiley 

O Left, na ka mor malli per ata verdhacuket me bazuka mer... smiley 

si te nderzyer

... nderzimi hits again! smiley

Zana sapo tha per ty qe je shum i pergadit, Lefto.... Meritoje 5 minuta nj'at lavdrim t'pakten smiley

tesh as ne mendimin ma optimist nuk ka vend se rama ka me ba ndoj gja te hejrit,pozitive,e matshme me0,00001perqind.hiç kurgja...

Ububuja sa idhet e paskan nis disa weekendin!!!

 

Vizita e pare zyrtare e Edit pritej me interes nga disa qarqe politike europiane. U be ne Kosove ?!! gje qe ngriti habi tek keto qarqe, te cilat llogarisnin Brukselin apo Uashingtonin, Romen apo Berlinin, Parisin apo Londren, mirpo Edi prishi ter parashikimet e disa analisteve smiley nderkoh qe edhe i sfumoi dyshimet, se ne fund te fundit u tregoi ketyre se ka ndermend te krijoje tregun shqiptar mbarkombetar (pa taksa doganore me Kosoven, unifikimin e nje sere klauzolash tregtare, etj) gje qe eshte gje e mire edhe per bisnesin e huaj, jo vetem per neve. Te huajt, e pranojne kete lloj politike, kete vizite, dhe presin se ku do e beje viziten e dyte Edi, gje qe ndikon edhe suporstimin e kapitalit te tyre, levizjen e letrave me vlere te tyre, titujve te ndryshem te tyre. 

 

 

Nuk ka tallje me te madhe qe po i beht shqiptarve dhe sa kohe do te vazhdoj kjo tallje !!!

Vizita e pare e Edit ne Kosove thone ...zyrtarisht ajo qyhet vizita e pare e kryeministrit te shqiperise ne Kosove ( cfare eshte kosova shtet provinze apo krahin apo lesh me qime !!!)

Me nje fjale kryeministri i shqiptarve te shqiperis takohet me kryeministrin e shqiptarve te kosoves ?????????????????????? pordh me hic smiley((((((((((((((

Kisha nigju shume komente per fjalimin e ketij ne Prishtine. Pervec kllufllikut qe nuk ka permend Rugoven po permend nje njeri pa pike kontributi ne jeten politike dhe nje matuf si Qosja, ky paska minuar cdo ide bashkimi kombetar. Ky paska thene ne menyre me brutale idene e bashkimit ne BE. Pa kufi si me Kosven ashtu edhe me fqinjet thote ky, a thua se eshte njesoj per ne Kosova me Serbine apo Malin e e Zi. Pastaj c'eshte ky makabritet qe na flet per barazi dhe mohim te shtetit ame. Kosova eshte e do jete perjetesisht nje pjese e ndare e Shqiperise dhe Shqiperia eshte edhe e shqiptarve te Kosoves. Biles eshte me detyrim kushtetues mbrojtesja kryesore e interesave te tyre.

Nejse nuk e di as une pse po merrem me patriotizmin e Rames. Ky togfjalsh ka kontradikte ne vetvete.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).