Kjo foto e shkrepur sot tregon sesi ka rinisur ndertimi pa leje qe u prish me aksionin e bujshem per clirimin e bregdetit qe u shfaq ne te gjitha mediat. Mesa duket personi qe e ka ndare mendjen te ndertoje ne ate tarrace natyrore nje tjeter lokal pa leje eshte po aq i vendosur sa tingellojne edhe deklaratat e Kryeministrit ne ardhje per ta pastruar territorin. Mbetet per te pare kush do ta fitoje kete ndeshje. Deri tani, 1 - 1.

Foto: Tironci

79 Komente

u be si kalaja e rozafes

#Rilindja can'tcum fast enough...edhe sa dite kane mbetur te dashur pershkrilindas? smiley

flo, kthehu moj ne memedhe te festoc rilindjen, cdo ne Luksemburg ti keto dite? smiley

 

ne mBemedhe jam xhibo ( dhe do festoj fitoren e kombetares sonte)

(mos i beso IP-se) smiley

 

 

ne njeren dore kazmen ne tjetren dore pushken atdheun clismileyrojme!

Nuk kishte "vdekur" ndonjehere. Shembja ishte sa per sy e faqe: disa kollona dhe soleta e siperme, nderkohe qe pjesa tjeter vazhdonte te qendronte e pashembur si ne fotot qe solla para disa ditesh.

Le te shohim nese Rama fjalet per kontrollin mbi territorin do t'i kete vecse demagogji apo fjale te verteta dhe nese do limitohet ne shembjen e ketyre ndertesave apo edhe ne denimin e ketyre krimineleve (aq me teper recidive) si edhe ne mbulimin e shpenzimeve te shembjeve nga ata dhe jo nga taksat e ne te tjereve qe s'kemi pse te paguajme per te pastruar pasojat e krimeve te tyre.

Po jo bre se ai nuk po nderton prape... Thjesht po i hedh nje dore dhé tarraces qe te mbjelle ca lule aty. Per te rritur efektin ekologjik ne zonen e Llogarase. Ndjeshmeri ndaj mjedisit dhe ju... si beni keshtu smiley Gjithe paragjykime mooo smileysmiley 

Qe prej nga merr kuptim shprehja "kopsht me lule ne brigjet e Jonit" smiley

smiley

Qe prej nga "kopsht shkembor" sot e tutje behet "kopsht betonor" smiley

+1

A eshte identifikuar pronari ?!!! 

Ju Shqiptaret jeni popull me i mire se ne Greket me tha Pano ndersa gjuanim per peshk , pse mo i thashe , po ja tha , ne Grekerit dy muaj pa qeveri nuk lame dyqan e banke pa thyer e pa djegur kurse ju Shqiptaret pa qeveri vetem mendjen me ndertuar e keni.

smiley

hahaha

Dhe shikoni ne detaje makuterine e ketyre kaca-robeve: bordurat e nderteses i ka bere ngjitur me asfaltin, kur dihet boterisht qe marxhinet e pashtruara anash rrugeve jane pjese perberese te rrugeve, per te vene sinjalistike, elemente mbrojtes, hapesire per te ndaluar, etj. Babezi e pafre.

me i forte individi se shteti prej letre!smiley

Kjo foto eshte deshmi e gjalle sesa seriozisht e marrin grupet e interesit retoriken e Rames!

Ju kujtoj nderkaq se objekti ne fjale nuk eshte gje hic ne krahasim me masakrat e pesherueshme qe ka lejuar Rama mbi territorin e kryeqytetit, per te cilat nuk besoj se ka njeri nevoje per foto shoqeruese... .

 

 

Rivdekje ne ngjyre te purpurt

Shembje dhe futjen ne burg te atyre qe po bejne ndertimin! smiley

 E kane shembur, por ai po e fillon nga e para! Si duket qeveria po tregohet Tiger prej Letre!smiley

Gjithashtu robt ku ti kene!

I alone cannot change the world, but I can cast a stone across the waters to create many ripples.” - Mother Teresa

 

I alone cannot change the world, but I can cast a ngjalë across the waters to create many nipples.

 - Edi Rama

smiley

Leje Ramen sot se do boje gol

po Berisha a do prese ndonje gol!?smileyLIRI_DEMOKRACI< PO JO GOL< JO>>>smiley

Ça pamje ee? Xhibo, imagjino ça seksi papam mund te bohet nga nje nga ballkonet e lesaj ndertese.... Rama o vizjonar!

Ku te vete mendja bre. Not bad vizualisht, mgjths for the audio oriented ones among us (hi gjembi, how've you been), maje balones ne ndonje lugine ku ben zeri eko do qe me mire...

Ua xhibo me vjen keq. Pse na ka dale nami per visually inclined, nuk do me thone qe sna perlqe konga. Pastaj, zeri i kristalte i gjembit do bonte eko dhe ne kete lugine. Pastaj ca pika uji te ftohte do i shtonin njiqike ngjyrim dhe vibrato... 

 

P.s. tashi e kuptova qe gjembit i pelqeka shum konga. Next thursday, late afternoon kur te mos jete kush ne zyre dhe perpara se te vije stafi i pastrimit, do bojme nji party te vogel. Dikush i kenges, do na bente pune. Lol

thjesht riparime te carjeve ne shkemb....

Pak si jashte teme, por:

Llogora apo Llogara?

E para. 

E dyta

Po, une jam per te dyten. Keshtu e kam ditur tere jeten. Do ishte zhgenjyese te ishte emri ndryshe, aq me teper per nje vend qe e kam shume per zemer (si turist flas).

Bo, ben vaki qe e kam ditur gabim. Gjynah qe nuk kemi nje website zyrtare ku te identifikohen toponimet e mbare trojeve. Nje tip reference tool per keto gjera. 

Ne tekstet shkollore keshtu e kemi permendur .Llogora e kam lexuar ne wikipedia, por s'e di arsyen e ketij emertimi. Ndoshta eshte emertim i vjeter , mbase lokale , ose i cituar nga te huajt si i tille ( ?! )

Ndoshta vjen nga fjala llogore, si pike mbrojtje meqe eshte si e ngritur lart si ne koder. Mgjth, duhet ndonje shpjegim me i sakte se ky hamendesimi im.

jo ne koder, ne mal. 

Hm, varet dhe si i thone vendasit. Por me c'kemi pare e degjuar ne media eshte bere njecik lemsh puna ne ate krahine. Nga ana e identiteve etnike flas. Gje qe doemos do reflektohet edhe ne gjuhe.

Plus qe kur ulesh ne Himare per te pire kafe buze detit shumica flasin greqisht rreth e rrotull. Per te mos filluar me historite e ish-kryetarit te bashkise...

Vendasit I thone Lungare,madje kendojne dhe kengen me nam te dhermeshes qe I binte rruga andej 'me zu Metja ne Lungar/ nje pellembe Mete/dy pellembe etj etj...

nje pellembe Mete/dy pellembe etj etj

smiley

Ja prit sa te bej betimin Rama, dhe ka per ti rene me top obuz kesaj ndertese.  Fajin e ka Saliu!

Rama duhet ta beje minister ndertimi kete robin. 

 

fiks fare, biles dhe ate me karroce aty ta beje Minister Transporti se rrika me dure ne xhepa

''sic e shihni,  ne  ndertojme dhe jetojme per bukuri ne pjesen e diellit qe na takon'',  tha ndertuesi..
 

dhe qeverite, si brisqet, le te nderrohen - shtoi 

..se qeverite le te nderrohen, karvani shkon perpara,  prapashtoi..smiley

...eh sikur te ndroheshin ca me shpesh, nuk do benin keq, psheretiu ...

Ore ju qe banoni ne Vlore, kush eshte ky trimi, Paskal Nesturi me pseudonimin Kali ?

Ja edhe pak sa te rritet ky.

ky esh' maskota e Edver Rames (tm Lefti) imituar nga momentet nuditetit plazhorrr smiley

 O zog i vogel i bukur.mjer ti ç'prinder budallenj paskesmiley

wtf gjembo???? nga i gje keto aman??? per keto tipa nuk e paske pranu xhibin ose bredhin ti?

kushedi sa e sa her esh' hap kjo tema ktu... hapini nje dosje se me duket kshu do vazhdoj... hap mbyll... te pakten te kemi rekords/// lol

...he mbaroi le soupé?....shif se dukesh cik kshu voyeur me ket qe the...apo eshte per tretjen ? smiley 
 

Ky robi qenka idiot, qofte edhe sikur asnje ndertese tjeter te mos prishet, ajo do prishet , do shkoje Edi me sepate ne dore...

Nuk eshte idiot por eshte LAb dhe ti e di qe Labi do me shit njecik pordhe. lol

Per hir te se vertetes, labet s'jane nga Bregu i Detit, jane nga Laberia.

Ky djali do kete rene ne dashuri me kete vendin dhe do e shkrije jeten dhe parate per nje kafene.

Historia tregon qe dashurite e medha te rrezikojne lekuren dhe/ose xhepin...

Une kujtosha se vetem maloket ishin keshtu, se ngela tu lexu te peshku qe keta nga jugu jane me #kulture... smiley

Ohh Endrito, maloke nga koncepti, ke sa ne jug aq edhe ne veri, si dhe anasjelltas, sa ne veri aq edhe ne jug, sikunder dhe njerez qe hane pyka apo qe marrin vesh, ke sa ne jug aq edhe ne veri. 

E drejte Pjer, e drejte. 

Vetem se kur e perdorin te peshku, zakonisht kane ne mendje maloket e veriut. 

dhe me e rendesishmja, te llogores kundershtare. 

Eeee, kam pare ne jug une malok qe jane me keq se maloket e veriut, Endrito. 

lebër gysëm opinge.

Nuk e diskutoj qe ka Pjer

Ne fakt, qe kur hapi Sala deren e kafazit, jugu u pushtua nga maloket dhe s'behet me llaf per homogjenitet...

U be kjo pune si Rocky II, III, IV, V

Sa te vdese Stalonia, po Rocky & Rambo kemi per te pare

si eshte ajo kenga;

jane rritur nder shkempenje,

ku rritet bredhi pa rrenje smiley

TAP fillon procesin e vlerësimit dhe blerjes së tokave; si do funksionojë  MONITOR 

TAP njofton zyrtarisht se ka filluar aktivitetin e vlerësimit dhe blerjes së tokave (LEA) për të gjithë gjurmën prej 870 km ku parashikohet të kalojë gazsjellësi Trans Adriatic Pipeline (TAP) në Shqipëri, Greqi dhe Itali.

TAP ka autorizuar kontraktorët që të fillojnë vëzhgimet për të mbledhur informacion të detajuar lidhur me pronarët e totave që jetojnë përgjatë korridorit për të plotësuar të dhënat ekzistuese kadastrale. Qëllimi është që të identifikohen drejt pronarët e tokave, të caktohen kufijtë e pronësisë dhe të vlerësohen pasuritë e prekura. Procesi LEA i TAP bazohen në marrjen e të drejtës për tokën, në mënyrë që të sigurohet aksesi për gazsjellësin.

TAP do të kërkojë akses të përkohshëm të tokës për ndërtimin e gjurmës ku do të vendoset gazsjellësi dhe akses të përhershëm të tokës për instalimet si stacione kompresorësh, stacionet e valvolave etjj.

TAP po i zhvillon aktivitetet në përputhje me standardet ndërkombëtare të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (EBRD) për të siguruar që të gjithë njerëzit e prekur, që jetojnë përgjatë korridorit të kompensohen në mënyrë të drejtë dhe transparente.

Në vitin 2014 TAP planifikon që të hyjë në marrëveshje me pronarët e tokës duke rregulluar mënyrën se si do të merret aksesi për tokën. Kompania e kontraktuar për këtë çështje, Royal HaskoningDHV, do të kontaktojë të gjithë pronarët e prekur gjatë muajve të ardhshëm; ajo do të mobilizojë një ekip prej 200 anëtarësh që të zhvillojnë aktivitetet e LEA në Greqi, Shqipëri dhe Itali.

TAP do të transportojë gaz natyror nga fusha gjigante e Shah Deniz II në Azerbajxhan drejt Europës. Gazjsellësi rreth 870 km i gjatë do të lidhet me Trans Anatolian Pipeline (TANAP) afër kufirit turk-grek në Kipoi, do të kalojë Greqinë, Shqipërinë dhe detin Adriatik, përpara se të kalojë në tokë në Italinë e Jugut.

Aksionerët e TAP janë BP (20%), SOCAR (20%), Statoil (20%), Fluxys (16%), Total (10%), E.ON (9%) dhe Axpo (5%). 

 

Në vitin 2014 TAP planifikon që të hyjë në marrëveshje me pronarët e tokës duke rregulluar mënyrën se si do të merret aksesi për tokën. Kompania e kontraktuar për këtë çështje, Royal HaskoningDHV, do të kontaktojë të gjithë pronarët e prekur gjatë muajve të ardhshëm; ajo do të mobilizojë një ekip prej 200 anëtarësh që të zhvillojnë aktivitetet e LEA në Greqi, Shqipëri dhe Itali.

Good luck qe te gjeni pronaret e vertete

Mbetet per te pare kush do ta fitoje kete ndeshje. Deri tani, 1 - 1.

 

popull injorant

Ndertuesi nderton sipas parimit "topi bam e mucua tutje."

Qe do behet ai ndertim ka marre fund ai muhabet, se kot nuk ngul kembe i zoti i nderteses, por gje e mire ne dukje per mua eshte fakti qe ka menduar per ambjentin e jashtem si fillim, duke vendosur keto si bicim vazosh betoni anes rruges per ta dekoruar ambientin me lule te fresketa, smiley

Une them ti lere vazot , po ti fuse nje mur me blloqe pa suvatim e te shkruaje me gelqere , toke e zere a sidoqofte sininonimi e tok e xanun ne laberisht.

toke e zerur smiley dhe me posht "fak gris"

Po por nuk eshte budalla ai ta beje me blloqe betoni tip avllie, pasi humb klientelen, me kete mentalitet ndertimi vazhdoni akoma ne Tirane ju?

#Rilindje #TaracaFenix smiley #Rilind nga hiri (betoni edhe tulla) e saj smiley 

#rindertim

Qe thoni ju, mbrapa shtepise time, Tom Doshi dhe nje tjeter mik i Rames ka fillu nje ndertim qe duket komplet pa leje. Kane shtuar nje kat te nje pallati po dhe e kane zgjeruar pallatin sa majtas dhe djathtas. 

Yep, duket fiks #rilindje

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).