Shqipëria do të luajë sot një nga ndeshjet më të rëndësishme të gjithë historisë së kombëtares kuqezi. Në orën 20:30 në Ljubljanë  do të nisë takimi që ndoshta do të përcaktojë dhe rrugën drejtë Kampionatit Botëror të futbollit “Brazil 2014”. Në mbështetje të tyre në stadiumin do të jenë mbi 2 mijë e 600 shqiptarë. 

Aktualisht, Shqipëria ndodhet në vendin e dytë të Grupit E. Vendi i parë i grupit duket se është i siguruar tashmë nga Zvicra edhe pse kanë mbetur edhe katër ndeshje, ku dy ekipet do të takohen me njëra-tjetrën në “Qemal Stafa” (Shekulli)

____

A behet ndonje per Brazil? :d

351 Komente

Vetem po i fituam te dyja ndeshjet e radhes, them se kemi shpresa.., suksese!smiley

Une besoj

Ti beson

Ai/ajo beson

Ne humbim

Ju humbni

Ata fitojne!

smiley

Ndjese per cinizmin... eshte njecik "toungue-in-cheek", dmth si ky fytyreverdhi ketu: smiley

Edhe une uroj qe te shkojne shume bashkombas ne Brazil vitin tjeter... per te mbeshtetur Shqiperine atje, kuptohet. Mirepo s'te lene kujtimet dhe pervojat e deshtimeve te meparshme budallaqe. Ja te shohim... ja per hajer njehere kesaj rradhe. smiley

Për hajër na qoftë. Mbase fitojmë, ndonse është vështirë. Kam qenë i bindur se po të fitonim me atë Ishullin e Akullit, do kishim shpresa. Mes shiut mora dy bileta tribune dhe ftova një shokun tim ultras ta shihnim ndeshjen në Q.Stafa. U mundëm 1:2. Deri sa mbrritëm te makina nuk folëm për gjë tjetër, por vetëm shamë portierin tonë, Ujkanin. Ehhh...ç'humbje dramatike ishte ajo? Lojën e bëmë ne pikët i mori Islanda. Si me pasë qimen e derrit.smiley
 

Petro, eshte psikologjike kjo pune. S'ka te beje vetem sa pergatitje e talent ka ekipi. Kur s'je mesu te fitosh, s'je mesu. Dhe ngaqe s'ke besim ne vetevete shkon e humb edhe atehere kur e ke fitoren ne dore... Kur ben dasem fukarai, tha...

Megjithate ka gjithmone nje here te pare, per cdo gje. Ka dhe nje here te pare per boteror. Ne mos nje boteror, tjetri Melin... hehehe. smiley

jo..nuk besoj!! Ne Slloveni mendoj se humbasim, e parashikueshme..ndeshjet tona jane ato ne Islande e Qipro..po morrem dot te pakten 4 pike aty ..me zvicren kemi shpresa per nje vend te dyte..por perseri nuk besoj ne Brazil. Shpresoj te gabohem e nese kjo ndodh, takohemi ne Blazil..une kam per te ardhur!!

une them marrim barazimin.

Moj ti, do te pish caipirinha, apo jo?! smiley

aj du! smiley

po derisa te kthehesh ti, e kena harru fare. 

Meet me in Seoul, for some Soul searching and drinking! 

PS: Une nuk harroj, kam kujtese elefanti. Gote me gote i shkruaj ne defter! smiley

Yes sister Soul! smiley

     

Kemi keto dy formacione te mundshme sipas lloqeve ne FB:

Ky bukuroshi ketu    4-5-1

       Berisha

Lila Cana Teli Agolli

    Bulku   Basha

Roshi  Kace  Rama

       Cani

.....ose ky simpatiku ketu  4-4-2

         Berisha

 Lila Cana Teli Agolli

 Roshi Bulku Basha Rama

       Salihi Cani

 

Patjeter qe bukuroshi!

Besimi eshte gjysma e fitores! Suksese dhe mireutakofshim ne Brazil!

4.7 koficentin shqipria, erdhi dita me ba lek edhe na. fitore e sigurt. ka disa ndeshje qe jo vetem kemi marr rezultate po kemi ba loj bindese. shqipri etnike smiley

E veshtire eshte , qofte dhe barazimi.

fiton Shqiperia 2-1!smiley

Besooooo...smiley

me pak fat, 1-2 per ne.smiley

Belul sa gola do besh ti? smiley e mban mend ket humorin?

Veta jam Rragami...

ta bej nji me hund une shoku shef, tha..smiley po si nuk e mbaj mend..smiley
ti do besh dy gola! -po une jam portjer shoku shef..smiley. -e ca pastaj.. gjithe ky zdap je.. mos e zgjat. 2 gola!smiley

Sot fitojme, mos beni llafe! 

 

Fitore e sigurte. S'dine te shesin ndeshje kta kalamajte e De Biazit. 

Sa herë fryhemi për fitore e kualifikim të mundshëm futbollistët tanë e dhjesin fare.

Ishalla jo kte  herë.

Zahmet i madh më duket.

Letra e De Biasit drejtuar futbollistëve të kombëtares sonë:

“Nuk ka rëndësi se sa kohë kemi punuar së bashku, sepse ajo që SOT ka rëndësi, është që duke filluar që tani, NE do të hedhim bazat “për tu bërë të mëdhenj”. Një mënyrë e re e të qenit, ata të cilët askush prej jush nuk e ka njohur më parë. Duke filluar që sot, me MUA do të keni vetëm një mundësi: Të dilni në fushë dhe të bëheni të mëdhenj. Heronj në hapësirën tonë. Mjafton vetëm pak, mjafton ta kërkosh. Mund të bëheni ai grup lojtarësh që deri më sot i kanë quajtur një grup “djemsh të mirë”, ose të filloni të bëheni një GRUP që ka dëshirën të fitoj diçka të rëndësishme. Në fillim do të jeni një GRUP për të mbrojtur vetën TUAJ dhe për të mbrojtur shokët tuaj, një GRUP të cilët çdo kundërshtarë duhet ti ketë frikë. Nuk ka taktikë që të ndihmon, nuk është 4-1-4-1, që do na bëjë të shkojmë larg dhe të arrijmë objektivat. Është dëshira për të punuar çdo minutë së bashku në fushë gjatë stërvitjeve, gjatë mbledhjeve teknike dhe gjatë ndeshjeve ajo që do të na shtyjë përpara. FITORET përgatiten dhe jo gjithmonë fiton më i forti. Ndonjëherë fiton ai që ka më shumë dëshirë, kush është më i përgatitur në një moment të caktuar, kush niset i pari, kush është më i vëmendshëm në çdo detaj. Nëse do të arrijmë këtë në sytë tuaj, kundërshtarët do të shohin një dritë që nuk është gjë tjetër por vendosmëria JUAJ për të arritur fitoren. Dhe nëse në çdo moment do të jeni të gatshëm për të LUFTUAR, PËR TË VUAJTUR, PËR TË DERDHUR LOT PËR BLUZËN QË MBANI VESHUR, për të ndihmuar shokun TUAJ, nuk do të jeni inferior ndaj askujt. UNË KAM BESIM TEK JU. Mund të jeni të parët që mund të kualifikoheni në një Botëror në historinë e këtij KOMBI, të KOMBIT TUAJ, të KOMBIT të baballarëve dhe nënave TUAJ, një KOMB të cilin edhe unë kam filluar ta ndjejë pjesë timen. Mund të jeni të parët që arrini një objektiv kaq të rëndësishëm për Shqipërinë. Dhe kur një ditë të ktheheni në shtëpi, do të jeni të vlerësuar. Përgjithmonë do të flasin për ju dhe për atë që ju keni bërë. Jeni të gjithë të rritur, bëni punën më të bukur në botë dhe ka ardhur momenti që të kapni çdo çast që jeta ju ofron. Dilni në fushë dhe filloni. UNË KAM BESIM DHE JAM ATY ME JU.”.

Frymezuese dhe emocionuese! Flm Ols smiley

Asgje lal. Ishte shume frymezuese dhe emocionuese edhe per mua.

Olsi, kishte ca probleme perkthimi kjo letra smiley

Ca si shume. smiley

Ana, nje dritare e hapur per ty smiley

E kishin postuar ne fb kete letren. Dramaticitet i tepruar me duket. Nje ndeshje futbolli eshte ne fund te fundit.

Taljont jane njeçik teatraxhij, plus e nenshkroi gje kontraten e re ky?

kjo Sllovenia me duket ekip i kalushem megjithese kane si trajner Katanec. Pashe ndeshjen me Norvegjine ne stadium dhe ai Mavraj them se do na mungoje sot qamet.

 

vetem si emra te kallim daten oj Slloveni

              Sali Berisha

Reis MaLila, Lorik Cana, shoku yneTeli.  Dritero Agolli

Rajmonda Bulku, Lulzim Basha

Napolon Roshi, Kace Islami, Edi Rama

              Adil CarCani

jo vallai nuk besoj hic

skeptike smiley

une nuk besoj, per shanc. smiley

watch your crossed fingers smiley

lere se s'po gjej bluzen e shancit, te pakten muziken e tille e kam.smiley

Une jam per Brazil.

Cili stacion shqiptar e jep ndeshjen?

Ne rast se je ne amerike, try ESPN3... aka espn.go.com;

Në stol:

Baba Edmond Shehi

Komandant Teli

Farudin Arapi

bajram Curri

Kim Mehmeti

Hamdi Salihi

 

Sa here te permendni kombetaren, ferkoni hallatet, mos ta merrni mesysh.

ps O peshku, na gjeni ndonje ikone per keto sebepe mer.

Hahahahaha, ku te vajti mendja.

(Nga nje admiratore figurative e komenteve tuaja*)

*Dmth te miat, se autorja do te mbetet anonime. 

Ki kujdes me "admiratoret figurative" Kavir!

Hoxha Ernest Goga ka fol gjate dhe ne detaje se si admiratore te tilla te "shtine ne rrugen e gjynahit" qe ti mbyll pefundimisht dyert e xhehnetit!!!

Jo, nese jane dakort tre grate e para.

une gjithashtu,si shume shqiptare te tjere, kam besim dhe jam me me zemer dhe mendje atje tek fusha ku ju do te luani.

une kam besim !!!!smiley

 

po ti e di vertet ne cilen fushe do luajne?smiley

gerc-verrc

 

Titull kuptimplote. Me too Im a believer. 

Shume sportiste futbolliste perfshire, jane besimtare. 

Cher - Believe YouTube

pardje ishte pervjetori qe ja skuqem grekut.

Sot hudhim komet ne Brazil

Shqiptar lindem shqiptar do vdesim

kuqezite perjete ne do mbeshtesim

 

.... do te mbesim, do te mbesim smiley

ja qe gjaku s'behet  uje smiley

ne pergjithsi  Agron, Kombetarja  ben ndeshje te bukura ne Shtator.... eshte bere tradite tashme..smiley 

nderkaq, une kam shume besim sot sepse Sllovenia  ka nje ekip relativisht me te dobet se ne, plus fakti  qe nuk  jane  konkurente per ne Brazil..  pra edhe entuziazmi i popullit vellasmiley slloven eshte i kufizuar..  pastaj keta sllovenet, jane me shume si austriake, jo si ballkanasit e tjere qe te luajne  vetem e vetem  per inat, meqense lozin kunder nje ekipi tjeter ballkanik..smiley

Sllovenet s'jane hic Ballkan, kulturalisht jo e jo njehere, por dhe gjeografikisht vetem nje pjese e vogel eshte ne Ballkan.

mire o Pakapo, mire.. po  mos u nxeh.smiley

S'jam i nxehur.

Sllovenit nuk i dilet ndryshe. smiley

po Belul jam shume dakort me ty.

In extremis qenkan zyrtarizuar dhe tre prurjet e reja te kombetares sone, Vullnet Basha (Zvicer), Amir Abrashi (Zvicer) dhe Agon Mehmeti (Itali/Portugali), dy te paret mesfushore, ky i fundit sulmues.

Formacioni ka dale dhe eshte 4-5-1shi. Mungesat jane Dallku dhe Mavraj, po loja jone sot do jete mesfushe e siper, e shpejte me kombinime per te nxjerre golin sa me shpejt.

shiko, mungesa e Mavraj edhe mund te ndihet sepse sllovenet me ate material qe kane,  futboll force do luajne.  topa te larte, krosa...  keshtuqe nje shtatlarte si Mavraj  ben pune!

ndersa Dallku, jo dhe aq... bile ky ne momente presioni nga kundershtari, çoku ben edhe gafa  dhe eshte i pasigurte ne mbrojtje..   ky eshte i mire  me ato daljet nga krahu   me krosa  te  bukura.... mirepo une jam i mendimit qe nje mbrojtes  ka si detyre paresore te beje mire detyren ne mbrojtje,  pastaj te tjerat, p.sh sulmin.. keshtuqe per mendimin tim, ka ardhur koha per ta gjetur nje tjeter ne vend te Dallkut..smiley

E vertete Belul, te gjitha ca ke thene me siper qendrojne. Lila nuk me duket keq he per he, zakonisht karikohet mire dhe eshte shume i forte ne dyluftime. Zemer duhet sot se nga ana teknike jemi shume mire dhe duket qe ky trajner i ka zhvilluar shume taktikisht. Kam nji hije dyshimi per Kacen qe ka cuar tek Salihi ne stol, po mbase trajneri shpreson shume tek teknika sot. Cani me duket pyke e mire dhe i nevojshem per shtatlatesine qe ka per kete ndeshje. Te kujtojme vetem ndeshjen me Norvegjine jashte ( e si mund ti harrosh tutti i fruti qe kishin sjelle ne vend te tifozave ato) dhe sbesoj se Sllovenia do jete ndryshe sot. Trajneri deri me sot ka qene super-duper, pervec nji gabimi qe boni kur futi Kacen e shkurter dhe hoqi Vilen e gjate te ndeshja ne Tirane me Norvegjine.

Norvegjia 1- 0 der tashi e hongert dreqi, me Qiprin ( i mungon Sh-ja atyne skane bythe).

Skuadra sllovene ka luajtur deri tani 6 ndeshje ku 2 i ka fituar dhe ne 4 te tjera ka humbur. Ndeshja e sotme per ta eshte perpjekja e fundit per te shpresuar ne ndonje mrekulli, prandaj besoj se do te luajne vetem me sulme. Nese do te kemi edhe pak fat, kombetarja jone sot i ka te gjitha mundesite ti shenoje slloveneve me kundrasulme. Nese skuadra jone ben te pakten 1 gol e ka koeficientin e bastit 1.75. Une kete bast do te ve sot pasi jam i bindur qe tanet do te shenojne te pakten 1 gol.

Per Sllovenet nuk luan Ilicic..lojtar ish Palermo,sot i Fiorentines(shume cilesor)! p.s. te gjithe shqipot i kishin dhene fitore Sllovenise tek SNAI (kompani baste ne Itali),une e vendosa X !!

Gjynaf mos te kualifikohen. Grup me i lehte se ky ska per te na rene ndonjihere. Po te luajne me zemer dhe me mend ne koke 4 i fusin sllovenis.

une kesaj radhe besoj....Forca!!

Ku mund ta shoh ndeshjen?

Vive sperare muore kakare thot poplli italian. Kshu puna komtares. Zoti i dhen ymer tirones thuj se i ekip ka shqipria

ja me kete te fundit te ha koken ti. 

Kuksin !

Ne Qemal Stafa sllovenet kane lujt shume dobet ne fakt, po thone qe jane permirsu shume me Katanecin. 

Po edhe ne jemi me mire ama. Rama, Kace, Basha nuk luanin atehere. Tani paska marre leje dhe Abrashi per te lujt sipas FIFA-s, dhe ky bashke me Bashen ishin lojtaret me te mire me Armenine. Mungojne Meha dhe Kukeli, po Meha vjet ka lujt shume dobet. 

Shanse kemi them. 

Ore qeveria e re i ka vene ndonje lepushke kesaj pune, apo mjafton ajo letra e De Biasit?

Rri mos e permen qeveriun se s'jell sfortuna. Ma mir urt e bute ene golat ke porta e dushmanit. 

thashe se mos qeveriu i ri, kismet i ri, dhe ca $$ mbrapa portes se dushmanit per te rregullu nishanin. Por gjithmone urt e bute ka thene i lashti.

prit se ala s'ka marrë çelsat. pastaj, ka punë te tjera më të rëndësishme sesa të merret me sport. këto do t'i mbulojë x-km-ja s'e do ketë shumë kohë të lirë, ca sponsorizime do ti bëjë meqë arkën e shtetit e ka marrë me vete. 

keshtu pa çelesa ka me lezet, si gje e ndaluar. x-km-se i iku shansi per vehte, kurse xhixhat i kane kalamojt, ai nje cope fb ka. 

2-1 gola nga Kace dhe Basha

hajde qipro eshte hedh ne sulm, ishalla e nxjerrin golin

Bo gol sot matavz dhe ilicic. Vejini 20 euro nkok

mos e boni te dytin Norgia. ahhh duhet fitore sot me sllovenin

rrofsh plako per ket

te lutem!

me duket se qenka idhulli im komentator sot. 

kush, Shakohoxha?smiley   mos me thauj  Lad Grillo..smiley

vecse shakohoxha, dashnor i prronit psiqik ne sport. 

 

rrofsh Belul, hallal ujin e komunizmit!smiley

Filloi. Let's break a leg peeps!

ore miku i mire ne dite te veshtira duket..smiley 

pastaj jam mesuar une se e kam pasur shtepine ne kat te dyte dhe  dhe u mbushja kovat me uje atyre te katit te peste..smiley

Ec mer se nuk je aq i mire sa hiqesh ti jo. Sikur s'e kemi marre vesh ne...

prandaj e paske kunj ujin e komunizmes ti. He mer se robt pagujn pare per ate pune sot.smiley

Djema(tm pjer)na mbani ne korent.Ketu te une nuk te len kush vend per Itali -Bullgari

Ju qendroni në Ljubjana ne do shkojmë në Maracanã,  Nje banderolë në stadium nga tifozet tanë smiley

Shikoni Live HD ESPN    http:/espn.go.com/watchespn/player/_/id/1081138/

Rrofsh Belul

 

gjithe tribuna mbas portes "armike" qeka skuq!

Boo cer tifozlliku si Liverpuli, keto kane per te hy ne fushe sot. Hajde kuqezi hajde

ishalla s'kane harruar te marrin ndonje lazer pointer sot.

smiley 

per kuriozitet, a eshte tu e dhen TVSH ket ndeshje? 

po.

Supersport HD2

Sapo e hëngrëm smiley

Supergol !

mos smiley

mos!smiley

s'e paska lexu letren mbrojtja.

Hajt se tash e jep gol Rama

Cana qeka per qef te vet sot. Vetem shikus. Pertoke mbrojtja

Ume besoj....se e kane shit neshjen.

menyra si e hengrem, shume amatoreske... u be nje faull  dhe asnje nuk ishte aty prane ndersa   slloveni e coi topin ku deshi.. asnje nga tanet nuk e ndoqi...

nejse,  eshte akoma heret.... ka kohe per reagim! 

"Mesa duket jane goditur lojtaret tane nga ana psikologjike" hahahah 

"po çalon" hajde komentator hajde

aha, me kete mbrojtje si corape e grisme s'kemi gje ne terezi.

Cana ishte nje kot krejt edhe ne ndeshjem e Lazios me Juven ...nje i padeshire me e kape n'shputa...

Ça kishte me i ba Lazio Juves Zana, lazialet ishin dhe jan liliputë para GJIGANDËVE smileysmiley

Kush ishin gjigantet?? smiley

Zonja sigurisht smiley

Zoja me Pirlo

cfare boj keto mer jahu as per ta shty topin

Shqiptaret performojne me mire kur jan nen stres.  

Megjithse shume prej jush nuk besojne ne cudira, ju siguroj se do shikoni cudira!

sikur e mblodhen veten pas golit.. po  bejne presing, mire po lozin..
 

Presing..Është fjalë që s'e njohim o Gjenomadh, varja unë po ndërroj kanal..

ok, po ushtrojne presion te madh, si Mato Gruda..smiley
 

jo mire. me kete mbrojtje kemi per tu pallu. 

Ne skemi bo asnji gjutje ne porte cfare presioni flet Belul

Presion psikologjik pra

presioni ne plan te pare konsiston  ne bllokimin e kundershtarit  dhe zhvendosjen ne gjysemfushen e tij.. me pas rastet etj.   dhe  ne fakt kane pasur  keto  10 minuta  disa   sulme  te njepasnjeshme.. krose ,korne goditje porte..

Po ne sdim me ndertu nji aksion Belul. Sulmin e ke inekzistent jo te njepasnjeshem. Po lun me topin mbrojtje mesfush vetem. Nji gabim tjeter ha te dytin. Ishalla po ndryshon skemen se Cani vetem sbo gjo.

po mire mo mire, se s'thashe qe po bejne namin.. po ja, volum loje po bejne.,, por  aspak eficente... dhe sic  me te drejte e konstatove, 1 sulmues eshte shume pak..   si fillim duhet patjeter edhe nje sulmues i dyte..  

Po pse mo me nje sulmues po lozka ky breshkaxhiu ?  atqtmsorrk....

boring game.

dobet trajneri, po na zhgenjen, po nuk eshte me loje per Canin kjo o baboc, hiqe edhe ate edhe Roshin.Futi keto te rinjte e Zvicres o lla ta shtyjne topin der te porta.

 

edhe lidhja tende po tek e njejta faqe te shpie. duhet instaluar ai applicacioni i atyre shiç shihet.

O Belul, linkun na e dhe, po beje punen tamam tani, me nei gol. smiley

lojtaret tane t'gjithe rezerva me ekipet ku luajne, tifozeria shpreson te fitojne. 

popull qe rron me endra te shemtuta se te jene te bukura do ja vlente ndoshta.

lojtaret qe mund te na kualifikonin i ka zvicra jo ne.

berisha e pesoj prap smiley mama 

kjo eshte ndeshja e fundit e Berishes..smiley

 

wait,  eshte edhe nje Rama  aty, po ky me gjithe votbesimin, sikur  spo bind..smiley

S'kish si ndodhte ndryshe, ka nje mungese te madhe aty... smiley

Gilardino ,gol Italia 1

s'ka mundesi, e kane shit horrat

nuk besoj mo jo.. po Cana sikur se besoj  dhe vet qe ishte aq prane portjerit.  nejse, sulmet vazhdojne..

Filluan te losin pak smiley

Salihi dote shenoj ne minutat e fundit si gjithmone 

 

Ketyre sikur i kan bo magji. 

po humbin raste te pastra keto minutat

cana tre metra nuk gjuan si duhet

ueee, 3 raste te pastra ne 3 minuta.. duhej te benin gol patjter, gjynah!smiley

shume raste humben, perendia e futbollit eshte gjithe nerva, ishalla na meshiron.

do bo nei gjo atij dreq portieri.

aha e hongem sot

edhe sa minuta kasmiley

gjynah tifozet atje

Sa eshte ndeshja

 

1 me lesh

Sa pike eshte leshi?

pike leshi sa te dush

1me 1 shume mire

 

shtrenjt inshallah!!!!

Belul, na morre ne qafe me linkun, here tjeter na jep ndonje qe s'punon. smiley

Hajde beso po deshe.

Skemi lojtar goli. Cani nuk bo gol po nuk qe porta bosh, kurse Salihi lun ne kampionatin kinez po sot kishte perball portierin e Interit. I vetmi lojtar qe kemi per boteror eshte Rama.

U duk qarte qe sllovenia na e kishte friken. Ishalla na bi noj grup me i lehte ne Katar. 

si tartaruge kan lujt sot

o trajner, po ngelen duke te gjujt lojtaret topa per laraska mer bonbone dreqi, a di me fishkelly ti a di me i gerthit a ca dreqin je aty per te bo. si tu lujt cunat e Bejkush Birrces sot.

ia paska lone Zvicra Islandes anej, hajde c'bohet.

 

pjesa e dyte qe goxha  e mire per ne.. edhe raste patem.. ndersa pjesa e pare dobet dhe na kushtoi gjithe lojen..   se marr vesh, de Biasi,  kerkon   pike, kerkon te beje histori, u mban edhe fjalime motivuese dhe  pastaj e fillon lojen me 1 sulmues??!!   nderkohe u pa qarte ndryshimi me pjesen e dyte kur luajti me dy sulmues..  loje e mire edhe  goxha raste..  ja, keto jane ato detajet qe vendosin fatin e lojes..

me hile trajneri, s'punon për vatanin, por për dushmanin smiley

jo jo, mendoj qe De Biasi ka bere pune te mire.. sepse sdo harruar, ai  po rinovon dhe po nderton nje Kombetare te re..  mirepo qe ne disa momente decizive eshte treguar frikacak, kete ta mbaj ai..smiley   p.sh edhe te ndeshja e parafundit ndaj Islandes, ku duhej te padiskutim te fitonim ndaj atij ekipi.. ne  10 minutat e fundit, kur ishim 1-0 per ne, hoqi nje sulmues dhe futi nje mbrojtes  per te mbojtur rezultatin...   komplet ndrim i paarsyeshem ate moment sepse ne nuk rezikoheshim aspak nga Islanda  dhe e pesuam 1-1..  falem 2 pike kot fare!!

Per Norvegjine, nuk mendoj se ai qe faji i De Biasi-t. Ajo eshte pothuajse levizje standarde nga te gjithe trajnerit, si Heynkess (Van Buyten for Muller), si Mourinho, ashtu dhe De Biasi. Ne menytat e fundit, ne rast se je perpara thjesht do te mbyllesh lojen... e nje sulmues nuk te ndihmon shume kur ekipi tjeter fillon e injoron pasi per ata si 1-0 si 2-0 eshte njesoj.

o Mete, e kemi ezauruar njehere,  kur ishte koha, kete ndeshjen me Norvegjine... dakord, nderrimi ''sulmues-mbrojtes'', ne minutat e fundit eshte levizje standarte,   per te mbrojtur rezultatin, por kjo behet kur  luan me nje  skuader te mire e cila ka filluar ofesiven finale per te barazuar  dhe  eshte duke ushtruar prresion  e  po sulmon me te gjitha menyrat....    atehere, po!  je i detyruar te mbrohesh me te gjiitha menyrat!    po ne rastin me Norvegjine nuk ishte fare nevoja,  sepse Norvegjzet  ishin komplet te paafte dhe ashtu sic ishte loja,  ne kishim raste te shenonim  golin e dyte, ndersa norvegjezet JO!  ata skishin as talentin,  as fantazine, e as kapacitet  te sulmonin per te barazuar...  sulmet e tyre ishin ca topa te gjate te lexueshem  dhe dorezoheshin fare kollaj te mbrojtja jone.  

nderkaq, De Biasi, me zevendesimin qe beri, 10 minutat e fundit e prishi kete balance loje,  e cila keshtu sic ishte po zhvillohej  e kishim lojen  nen kontroll  dhe ishte ne favorin tone.. detyrimisht  ekipi  u terhoq me shume ne mbrojtje duke u lene  me shume terren norvegjezeve.. ok, goli eshte edhe ceshtje fati.. por ne ua dham kete shanc norvegjezeve te cilet  vetem me fat, nga ndonje gabim  i lojtareve tane, apo korne  etj mund te shenonin,  ndyshe, me  loje normale dhe sulme racionale, Kurre!!

po ca faj ka trajneri kur s'dine apo s'dune t'i bine topit keta kaqolat.

Po pse faji jetim do ngelet? lol

trajneri ''ka faj''  per konceptin taktitk.. dmth si e vendos ekipin ne fushe.. pjesen e pare rezultoi vendosje e keqe sic e pame..  volum loje  por pa kuptim, sepse ishte vetem 1 sulmues i vecuar qe mbrohej mire nga kundershtari, por edhe pa dike  prane tij qe ta mbeshteste..    besoj e pe ndryshimin kur u fut  Salihi prane Rames, dhe keta te dy kombinonin kollaj me njeri tjetrin..

nderkaq, jam i mendimit qe ne pergjithsi, kur jemi ne pozite te tille  ne renditjen e grupit, duhet te guxosh..  ne nuk kemi cte humbasim, por te fitojme po!

Belul, je shume teorik ... e ka fajin ai uji i komunizmes me duket. smiley

Burri i botes s'e fut dot topin me porten bosh, ti thua taktika, volumi, radaret, etj. 

Tashti eshte dhe pune shanci, se dhe ato dobiç sllovenesh nje gjujtje paten dhe e futen mrena. Po cfare s'eshte pune fati, thuaj. S'e gjeta qe s'e gjeta dot ate dreq bluze.smiley

ma nxorre ate te shkret uje nga hundet, a thua se ishte uje i bekuar per pagezim..smiley

per ç'bluze e ke fjalen?smiley

bluzen e shancitsmiley

e me mire e paske kap dhe nje pagezim qyl.smiley

Letra ka bërë efektin e kundërt. Shqiptarët nuk janë mësuar t'i komplimentosh, apo t'u ngresh moralin, këta janë mësuar me "dashuri" tip "mos dalsh nga stadiumi pa bërë gol" smiley

Keta kane thene iku misteri, u be gay. smiley Not that there's anything wrong with that. 

ndersa per motivim, edhe une jam i mendimit qe  keto letrat anonimesmiley  nga miq qa na duan te miren spijne uje...   por  meqense e kemi edhe ekipin tamam Kombetar,  nga thuajse te gjitha trojet,  futi  1 ore para ndeshjes,   ''Xhamadani vija vija''.. apo ''do ta  zeme a do ta leme''.smiley   dhe te shikosh pastaj, do fitojme apo jo..smiley

nuk ishin dy sulmuesit qe ndryshuan lojen ne pjesen e dyte, por se nuk kish kuptim te rrinin me ne porte. bile ne fund te lojes nuk kuptoj pse mbronin akoma me tre mbrojtes, kur edhe portieri duhej hedh ne sulm. 0-1, 0-2 apo 0-4 çfare ndryshon ?

italia ka nje shekulll qe luan me nje sumues bile pa sulmues fare, kjo nuk e pengon aspak t'i fitoj ndedhjet ku besimi per fitore e ka te plote.

De biasi ja futi kot fare sot. asnji ndryshim qe boni nuk e boni tamom. OK futi Salihin dhe u krijun dy-tre raste, po hiq Canin o lla, hiq roshi-bukuroshin, ca e ke ate Mehmetin, si hiqet Basha i vetmi qe lidhte dy tre pasa. Luje lojen nga krahu majte i Rames Agollit, jo nga krahu Roshit dhe Liles qe su lidhen i her. Futi Abrashin ok, po ca me rri ne stol kur shef qe Roshi-Bukuroshi  bashke me KAcen vetem gjujne nga larg, fut lojtare me lujt lojen edhe nga ana tjeter le bukuroshin me pallu topin tre kater here.

iiiiii dobet fare sot, gjynof me kete fare Sllovenie me pleq.

 

Hajt se u bo e bukur tashti, Zvicra e ka ne Norvegji dhe eshte vetem 4 pike para. Ne ne Islande me te njejtat pike, Sllovenia e ka ne Qipro. Dmth po te fitojme ne, te fitoje dhe Zvicra atehere kemi prap shpresa te qarta.

Hajt me mend ne koke ne Islande se gjynof e kemi tekniken.

nga islanda do hane nja kater gola. ata i bene zvicres 4 ne fushe te vet.

Jam dakort qe Canin e mbajti me shume sec duhet. 

Ndersa Basha u lodh, nuk po vraponte dot me, dy-tre here te zona e tyre nuk ndiqte dot presingun e ekipit. Per Rroshin jam i pavendos, te acaron shpesh po eshte atleti me i mire qe kemi, vrapon pa fund dhe eshte shperthyes, i iken me vrapim te tjereve. Edhe ai edhe Rama jane ata lloj lojtaresh qe te bejne te besosh se mund ta krijojne dicka deri ne fund. 

Ka nje arsye pse luhet loja me mire nga e djathta, Ansi nuk di me krosu topin edhe kur e merr krahun me dal ne fundore. Prandaj preferojne te djathten, Lila te pakten nje korne ose out e fito perhere. 

Kush luan mire/rahat shkon/turin e kalon/ne brazil vazhdon. 

 

NN. Specialist futbolli. 

Lojen e perfundoi thjeshte nje rast.... ja zuri budallaçka atij krifeluanit, nje gol te papame, qe as ne ender nuk e ka pa..... e ne thjeshte beme nje loje shume me te bukur dhe ishim dhe superiore... por ne na mungon "njeriu" gol..... para portes neve na priten gjunjet....megjithate nje gje eshte e sigurte, ndeshjet e kombetares tashti shikohen me me interes, jo per patriotizem por edhe per loje.... Bravo De Biazit, i cili ka ndertuar nje ekip te mire me lojtare te zakonshem.....

+1

te rrafim islanden, kundershtarin direkt se sllovenia shef endrra me brazil(diell) kot.

amani mos filloni se humbem me dinjitet....smiley

Eeeee! Beso, po dhe kontrollo ka pas thone Stalini per ekipin e Traktorit te Lushnjes.

Ma keq esht Zvicra ne ndeshjen e par me Island fitoj 2-0 ne ndeshjen sot 4-4 edhe kater dit ne bjen neve me luht m islanden 

1 Switzerland 7 Loje 15 Pik
2 Norway 7 Loje 11 Pik
3 Albania 7 Loje 10 Pik
4 Iceland 7 Loje 10 Pik
5 Slovenia 7 Loje 09 Pik
6 Cyprus 7 Loje 4 Pik

 

 

Trajner legen !

Ato robt atij Handanovicit...

Na duhet nje sulmues vallaj, Salihi eshte i vetmi qe ka levizje e nuhatje prej sulmuesi te vertete po nuk ka fuqi per te lujt 90 minuta ndeshje kombetareje me. 

Cani eshte gallof, edhe ky Mehmeti nuk beri gje. Ishalla fillon e luan icik me shpesh Sadiku perseri ne Zvicer se dukej shume premtues. 

Cana mire po ngadalson shume lojen, Kace dhe Basha fantastik. Tani ne pritje te Adnan Januzajt....

pune legenash kto te kombtares tone

Cfare te boj trajneri, ketyre ju pren kembet 4 here para portes...

Disa gjera qe nuk me pelqyen nga ndeshja.

1) Ne rast se luan 4-5-1, me 5 mesfushor, nuk ka kuptim ta anashkalosh mesfushen per topa te gjata. Kjo ndodhte shume here, ku Cana mundohej te gjente Canin duke anashkalaur gjithe mesfushen. Ne 4-4-2 ka kuptim, por jo ne 4-5-1.

2) Goditje nga larg qene te gabuara. Pika me e forte e Sllovenise eshte portieri. Dhe ne ndeshjen ne shqiperi, goli qe shenuam qe kote. Kur godet nga larg (le njehere qe neve nuk kishim as goditje te mira), you are playing to your opponents strength.

3) Arbitri nuk me pelqejti shume. Kace (ai djali i dobet ne fushe apo jo?) duhet te kishte marre disa foul. Besoj se eshte talent i madhe pasi luan rol tek PAOK (skuadra me e mire ku luajne shqiptar pas Lazio's) por loja e slloveneve dhe politika e albitrit se la.

4) Nuk bie dakord me ata qe thone se shqiperia duhet te kishte filluar me 2 sulmues. Mesfusha eshte goxha teknike. Thjeshte u injorua. Modeli per kete ndeshje duhej te qe pa topa te gjata e me shume sic luajtem ne tirane kunder bjelloruseve... a long time ago.

Nuk besoj qe eshte mesfusha me teknike e jona, te tre ata mesfushoret ose jane mesfushore mbrojtes qe bejne mur para mbrojtjes si Bulku ose Basha dhe Kace qe jane tipik box-to-box, pra mesfushore te pergjithshem. Nje nr.10 i paster na mungon, mund te ishte Meha po eshte i demtuar. Kjo shpjegon pse topin nuk e qarkullojme shume mire ne mesfushe dhe pse kerkohet nga njehere topi i gjate. Ekipi ishte vendos ne fushe per te luajtur me kundersulm me tre mesfushore qendrore qe te mbronin kryesisht dhe me nje pyke qe te mbante topin. Kur pesuam gol duhet te ndryshonim strategji po nuk kishim ekipin me te mire ne fushe per ta bere kete. 

Damn, Kace eshte mesfushor mbrojtes, or at best, box-to-box. Nga fizika mu duke sikur qe nje stay back a-la Modric type of player, vetekuptohet i cilesie shume me te ulet. In any case, te fillosh me 5 mesfushor, e perseri ta anashkalosh me duket pakez pa kuptim. Cani vetem, pa Salihin a ndonje sulmues tjeter, veshtire i fitonte topat qe dergonte Cana.

Modric eshte shume me organizator, edhe te Tottenham (Sandro) edhe te Madridi (Khedira) luan me nje mesfushor tjeter me tipare me mbrojtese qe ta ndihmoj. Kace shpesh ishte mesfushori me prane mbrojtjes, po ka kembe te mira, dhe nuk eshte i limituar vetem ne fitime topi, merr persiper te organizoj shpesh. Po nuk eshte #10 tipik

Fair point. Nga loja mendoja se luante me Bulkun si shkatrues, dhe priste qe Kace te fillonte sulmin nga poshte. Prandaj, Kace rrinte mu afer Canen, i thoshte me jepe topin, e Cana e injoronte (mbase kam ngatruar dhe emrat, por Kace eshte ai djali qe duket shume anemik, apo jo?)

ne fakt, ata i krijuan rastet e pastera per shenim.  pra mungoj nga ne vetem goli. 

gjithashtu ne vrapopjme me shume kur nuk e kemi topin sesa kur e kemi kete. duhet te bejme pikerisht te kunderten. kur kundershtari e ka topin, ana taktike e ekipit luan me shume pune sesa ajo individuale, dmth mbrohet me sa me pak energji te jete e mundur. keto perdoren kur vjen radha te sulmojme.

prandaj dhe luanim me topa te gjate megjithese 5 mesfushore, sepse keta nuk beheshin te disponueshem, nuk e kerkonin topin tek mbrojta (sidomos kur sllovenet luanin lart, ne gjusme fushen tone). u beme te rezikshem ne ato te paktat raste, kur mesfushoret tane luanin prane njeri-tjetrit, ne grup duke u ngritur me topin bashkarisht, siç luajne ekipet e medhaja, barcelona psh.

 

Rastet e pasterta zgjaten nje 5-10 minuta, diku tek minuta e 60, po nuk qe dicka qe zgjati. Ne fund rehat e mbyllen lojen Sllovenet. Nejse, mbase nuk e di mire ekipin se mendoja se si Kace, si Basha, ishin me teknik nga c'jane.

Nuk jane punet edhe aq keq.Dikush duhet t'i tregoj ekipit tone se ekziston edhe liga internacionale e futbollit per  homoseksual(IGLFA).

Po te varej prej meje,De Biasi do te deportohej,Cana do te pensionohej,Liles do t'i ndalohej pergjithmone futbolli,ndersa komentatori i TVSH-se do te pushkatohej ne vend per torture ndaj audiences .

 

 

nuk shihet ndeshja tek TV shqiptar. 

Nuk vjen dallendyshj me nje lule pranvere, kshu qe duhet durim. Kemi edhe 3 neshje, jane edhe 9 pike ne loje. Besooooo! 

 

Shaban!

boni gajret se burgu dhe humbjet e kombetares per burrat jane.

Aha, vete e krujtet, tashti i ndajme dhe keto

edhe ti Alba2265, sle rast pa e thene  nje fjale, te embel, te mire ..smiley

Ta kthejme dhimbjen ne force them une Belulsmiley

djemkat kane nevoje per nje pep talk nga hazreti Al Pacino.

http://mannerofspeaking.org/2010/05/04/s...

Three minutes,
to the biggest battle of our professional lives,
all comes down to today.

Now either,
we heal as a team,
or we’re gonna crumble.

Inch by inch,
play by play,
till we’re finished.

We’re in hell right now, gentlemen.
Believe me.

And,
we can stay here and get the shit kicked out of us.
Or,
we can fight our way back … into the light.

We can climb out of hell.

One inch, at a time.

Now, I can’t do it for you.
I’m too old.

I look around, I see these young faces and I think,
I made every wrong choice a middle age man can make.

I pissed away all my money, believe it or not.
I chased off anyone who’s ever loved me.
And lately, I can’t even stand the face I see in the mirror.

You know, when you get old in life,
things get taken from you.
That’s part of life.
But, you only learn that when you start losing stuff.

You find out life’s this game of inches.
So is football.
Because in either game,
life or football,
the margin for error is so small.

I mean,
One half step too late or too early,
and you don’t quite make it.
One half second too slow, too fast,
you don’t quite catch it.

The inches we need are everywhere around us.
They’re in ever break of the game.
Every minute, every second.

On this team, we fight for that inch.
On this team, we tear ourselves, and everyone else around us to pieces for that inch.
We claw with our finger nails for that inch!

Because we know,
when we add up all those inches,
that’s gonna make the fucking difference between winning and losing!

Between living and dying!

I’ll tell you this:
In any fight,
it’s the guy who’s willing to die
who’s gonna win that inch.

And I know,
if I’m gonna have any life anymore,
it’s because, I’m still willing to fight and die for that inch
Because that’s what living is!
The six inches in front of your face!

Now I can’t make you do it!
You gotta look at the guy next to you.
Look into his eyes!

Now I think
you’re gonna see a guy
who will go that inch with you.
You’re gonna see a guy
who will sacrifice himself for this team
because he knows when it comes down to it,
you’re gonna do the same for him.

That’s a team, gentlemen.

And, either we heal – now! – as a team!
Or we will die as individuals.

That’s football guys.
That’s all it is.

Now, what are you gonna do?

 

 

une besoj

ti beson

ai s'pjerdh

Lojtari me i mire per ta ishte portieri, per ne lojtari qe ndenji ne tribune gjithe ndeshjen ishte portieri(golit nuk kishte c'fare ti  bente)..kjo tregon lojen,humbja pritej por ekipi eshte, problemi eshte hajde e mbaj Islandezet tani, zvicra na hapi pune!

Dit e zes dje.. Na u pallu dhe usa smiley

1 Switzerland 7 Loje 15 Pik
2 Norway 7 Loje 11 Pik
3 Albania 7 Loje 10 Pik
4 Iceland 7 Loje 10 Pik
5 Slovenia 7 Loje 09 Pik
6 Cyprus 7 Loje 4 Pik

dmth shif sa e bukur u bo tashti: 

ne fitjme ne Island bohena 13 pike.

zvicra barazo ne norvegji bohen 16 pike. Norvegji bohet 12.

neshjen tjeter rrafim zvicren ne Tirane bohena barazim me pike me nga 16 me zvicren. Norvegjia prap edhe po te fitoje prap 15 pike shko, prap mbrapa nesh. 

Pastaj neshjen e fundit e lujm ne Qipro sa per te mbajt vendin e pare.

me duket se keshu si u bone punet kete jave kane per te shku ne favorin tone .....

edhe te gjitha keto qe thashe jane te realizushme, te rrafesh Islanden dhe te rrafesh Zvicren ne Tirane when it really matters. 

 

he mo, te vazhdojme te enderrojme Brazilin, apo hic?

Vazhdoje deri në datën 10 por mos i blej biletat për "Marakana"smiley

Te vazhdosh qe c'ke me te! Pa leke jane te shkretat endrra...ben vaki edhe dalin. smiley

ke te drejte,qeveria e re pagun nje konsulent per endrra...Abu Fatae velaj

Sido qe te ndodhe : te rroje partia pa boteroret aty jane.ne mos kete sene, senene tjater do te shkojme ne boteror.le te mesojme nga durimi i kaureve qe kane 2000 vjet qe presin jezune te kthehet.

Spanje - Shqiperi U21 live ne Spanje.

Minuta 10 dhe Shqipria i ka rene shtylles nga nje rast vtem me protierin si dhe ka patur nje rast te dyshimte qe albitri duhet ta jepte penallti per ne. Po vjen era gol.

Boo rast tjeter, car pritje ky portieri Spanjoll, ky do e zevendsoka Casillas pa problem. ME pak fat do kishim konkretizu der tashti gjithe kete presion dhe loje te shpejte nga krahet. Ky Gjonaj po i tregon targen nga krahu majte.

Booo ca rasti, shtyje mer se dy hapa larg je, boje se gjynof sti fal njeri kto raste

Ah kur se bo ta bojne. Hajt se ka edhe nji pjese loje ka kohe me barazu edhe me bo nji me teper.

ja ku e bone , si gjithmone.

goool! Goooool! golasooooo

pthut se qujti, tashi na e bone keto nga ana tjeter, hajde albiter leshi hajde

po ky skender gega mo vlla! ka humb nja 10 ndeshje rrjesht mazallah se e jep dorheqjen. hik mor e liroja vendi dikuj qe merr vesh nga futbolli. gjynaf se ka kualitete te shpresat po jan pa trajner.

Hajde sot ishalla!!!

Ishalla e nxjerrim nji trepiksh nga frigoriferi sot!!!

hajd suksese   sot, shanci i fundit..  por une besoj  qe kryeministri i ri do te sjelle mbaresi..smiley

.

Dul Zvicrra ne ven te pare. A o gjo e mire a e keqe do e msojme sot. Rendesi ka te marim i trepiksh sot edhe pataj vje vete trepikshi tjeter ne Tirane.

na hudhni nai link bukurosh po patet, se eshte ters kur i hum 5 minuat e para te neshjes tu kerku linqet

eklips djali, ka nanji qe hapet ne US (pa te shkeput nga neshja ty)

Provo dhe kete nese nuk e ke gjetur akoma nje stream te hajrit... http://ruv.is/ruv

bukur Islanda, po me pelqen.

Sot fiton Islanda 2-1

gol ja kojsha nonen

E boni me rob shpie

gol edvin rama

goooolll..smiley

Shenoi Kristaq Rama... mbron fort Ram Berisha

po los edhe Basha he, mos harro..smiley

E hongri Berisha

Mos mer, po pse mer cuna. E dhit punen per 5 minuta

O Birish, birish, edhe sot vazhdon te na nxish jeten

ci hame keto golat  kshu kot mor aman..  topi ne kembe te mbrojtesit, dhe nuk e hoqi dot.. po behen keto gabime ne 5-metershin e portjerit??
 

Kush ishte ai mbrojtes balerine qe u ngaterru me komet e veta ?!

keta tanet po ngaterrohen shume me kembet e veta...

Teli me duket..

Spo lidhen dot fare, nuk shkojne dot ma shume se 2 pasa. Ishalla po e marin veten se keshtu si e kane nis do hane pese petlla sot.

po jo mo jo, se nuk do eci kshu gjithe loja...  po eshte e natyrshme, ata jane ne fushen e tyre dhe do ta nisin lojen furishem me presing.. po ata  Islanda nuk kapacitet te bej kete gjithe lojen.. e shumta gjysem ore..   pastajh ka per tu qetesuar loja..

O Belulo si po te duket neshja? 

Une smor vesh nga futbolli pranej po te pys

po deri tani , islandezet po benin presing Rono..  dhe rrezikuan disa here. po eshte heret akoma.. mendoj qe  do ta marrim veten..

Jam kurioz kush beson akoma?

Si ka munci qe nje ishull i mbuluar me bore 9 muaj ne vit me 300k banor te nxjerri nje ekip qe po na flliq 10 milion shqitare?

na mbajne per njerez me bisht. dhe fatkeqsia me e madhe eshte se dhe shqiptaret vete e mbajne veten per te tille, edhe perpara peshkatarve islandeze. 

ja ty psh me te pyet, si te duket vetja perpara pasqyres tate ? i hashem apo çka ?

Une nuk ndihem mire pas pjeses se pare

duhet te rikonsideroj komplet filozofine e jetes

kush jam? nga vij? pse s'fitojme dot kurre?

po s'pate besim te vetja, nuk fiton dot kurre. vetem rastesisht po e bere rrallehere. siç bejme ne me ekipet e medha. por me ekipet si tonat, nuk fitojme dot kurre. se nuk dime. dhe nuk kemi nga ta dime, se eshte eksperience personale suksesi. 

lojtaret shqiptare jane rezerva neper ekipet e tyre, kudo ku ndodhen. si dhe na mungon nje talent i rralle, si Hagi, apo Stoiçkov i bullagarise qe jo vetem i kualifikuan ekipet e tyre por edhe u rendten ne katershe (gjysem-finale)

 

Nuk i dihet rezultatit. Topi eshte i rumbullaket, varet si vete loja. De Biazi duhet ti karikoje lojtaret se pjesen e pare i vune para Islandezet.

Skemi mesfushor krijues organizator a ça e qun rregjimi i ri i Tiranes.

As shkatrrues.

Ke nji repart qe komunikon me tjetrin me topat e muzeut smiley

 un shpresoj,  nje 2 me 1 per ne,por nuk besoj.smiley

e boni prap ai Teli, edhe neshjen e pare ky na e dhiu te goli qe hongrem, edhe kete neshje ky ja dha assist me finte

edhe salihi po lu prap me delay 30 seconda, goodmorning salihi

edhe terren i keq eshte me thone ate qe eshte

o trajnerke, beje ndonje je ndrim bre,

all hands on deck, ske ca hum mo, duhet fitore sot o rob zoti

Ndonje lojtar te mire ne stol kemi?? Think Salihi could use a change.
 

Skemi ekip per boteror. Beso sa te dush po faktet keto jane.

mos mer mos smiley

2-1

e hongrem, 2 me 1 per islanden!  

 

cana eshte sptektator ne kete loje...

Pse gjithnje offside dreqi i marte. Shume dembela...

Nje top s'dine me e majt. Ju ngaterrohen kembet. 

Komentatori eshte flamë fare me komentet e tija tip "i zgjuarrrr".

Albitri eshte shume i keq, lejon stimulimin e kundershtareve tane jep shume faulle!  MASKARA! 

Si tha Redford: Kur luan shah shpesh me dike, kupton qe levizjet e para jane gjithmone te njejta.

Edhe keta tanet, sa here shesin ndeshjet njesoj i kane 'levizjet taktike'. Bejne golin e pare. dhe hane golat e radhes.

kush i blen ndeshjet tona ? akoma me legjenda juve te shqiperise. 

neve te gjithe mendojne se jemi ekipi me i kalbet ne grup, siç kemi dhe vendin me te kalbtin e europes. kush eshte ai qe harxhion leke me ne ore.

Cfare boterori dum me vajt ne mer jahu. Ne kur nuk perballojme dot ekipe si Islanda imagjino cfare spektali na bejne ekipe si Spanja, Gjermania, Italia...

Jemi mesu qe fluturojme me presh.

me ekipet e medha luajme me mire, se vendosemi perpara portjerit. me ekipet si tona, luajme si te barabarte, prandaj dhe rrihemi me lehte. 

Po cfare luajme me mire ne kur rreshtohen te 11 para portes. Nuk luajme fare me i llaf. Ishalla spo futen ne boteror thuj se do behen tabele qitje.

ta kam fjalen qe arrijme me shpesh te marrim PIKE, siç i morrem portugalise, i kemi marre gjermanit, grekut, rusit, etj.

ekipet si tonat, na mundin pa asnje problem gjithmone.

Bravo Rama... good job... jemi 8-0 perpara so you can do that...

Isha-lla, ish-alla -thone tifozat- skan hic besim, ne dore te allaut fitorja! smiley

ca ndeshje te keqe po bejne, mor vlla.  edhe  kur u jepet ndonje mundesi e vogel per kundersulm,  bejne budalleqe..  ose ngaterrehoen me kembet e tyre, rrezohen, ose  gjuan tjetri  kot  nga larg,  kur ka dy lojtare aty prane..

Nuk dinë të luajnë. Pikë.

sikur kane ftohte me duket mua..smiley

Te luajnë më fort, më shpejt, s'e kështu shkojnë përpara. Ja të marrin shembull nga Iliri smiley

individualisht te gjithe jane me te mire se islandezet, pra dine te luajne me mire se ata.

nuk dine TE ORGANIZOHEN ! (per tu mbrojtur ose fituar) siç nuk dime ta bejme kete gje as me shtetin, me qytetin, me fshatin, ose lagjen apo komshiun. 

po nuk para pi shume uje  ''individualizmi'' ne futboll...  futbolli eshte loje kolektive, dhe  nese ekipi ka nje ''kimi''  te mire.. dmth qe te merren vesh, ta kuptojne njeri tjetrin kur mbrojne dhe kur sulmojne,  ateher ke ekip te forte!!

tani ky eshte nje ekip ''duke u ndertuar''  me shume emra te rinj qe i  jane afruar ekipit deri 6-7 muaj me pare, pra rrjedhimisht, ekip i papjekur!

nuk quhet pra nuk dine me lujt, ne nuk fitojme per arsye tjeter jo se nuk dime me lujt. 

jemi me mire teknikisht se te pakten islanda. besimi te fitorja na mungon dhe organizimi.  nje vend si ne (pa futboll) per te bere ekip te forte, na duhet NJE lojtar i madh. 

se asnjehere s'do i kemi 11 lojtare te mire, dmth si me thene lojtare normale. 

Meritojme te humbasim...

E kon shit neshjen mer e kon shit!

Ne jena kafshe me memorie shume te shkurter e te kufizuar, harrojme shume shpejt, se ne cdo eliminatore deri ne 3 neshjet e funit kta tane t bohen cop per t´ja rrit vlerat vetes dhe koeficientet e basteve dhe 3 neshjet e funit i shesin per qejf, vejn vete baste kunder ekipit te tyre.

Dhe ne idiotet qe na furgullon zemra e i shkojm pas ksaj komtareje qe nuk e meriton hic fare me e vesh ate fanell.

Pisat e mutit! Ptuh! Fare e keqe!

Sa kot!!! Njerez pa fundshpinë shqiptaret!!!

ça bastesh vejne more ?

po me koefiçient islanda eshte me larte me ne. dmth sikur te luash fitoren e islnades fiton me pak leke se po te luash fitoren e shqiperise ?

ata duhet ta fitojne ndeshjen qe t'u japin miliona atyre qe vejne pare mbi shqiperine. 

a e di arithmetiken (s'po te them me shume) apo ke shkolle nate ?

Ato mezi po rrin ne kembe ti thu kane shit ndeshjen. Edhe 11 plaka shqiptare te kishin cuar ne Islande do kishit lujt ma mire.

une e di qe kombtarja jone kerkon te me kurseje mua shpenzimet e brazilit... pranej i humbi dy ndeshje rradhazi...

po ti nga inati shko qe shko. leket e llogritur per bileta stadiumi, shpenzoji tequila e qejf smiley po pte nevoje per ndonje shoqerues, shoket e mire per keto pune jane smiley

Ndeshje kot. As 10 sek nuk e mbajne topin

dobet sh dobet! smiley

Men against boys...

Nuk po arrij dot te percaktoj, se cfare eshte me e keqe, loja e ekipit tone apo komentimi i "komentatorit" te tvsh.

pa fije kondicioni,pa fije inati. sikur te ishin ushqy me gjize me speca.

s'jeni ju per brazil.ptu race e kat'narit

ti qytetari po e ça me siguri ne belgjike, duhet te jesh bo personalitet i njohur.

Epo cdo korne te dora portjerit mer dak, cfare bohet. As korrne nuk dijne me gjujt.

kta janë acarim nervash dhe një rast që ju jepet e lënë t'ju iki! 

ça rasti u eshte dhene ? çdo dy vjet do keni nga keto raste (eliminatore hesapi) deri ne apokalips. tre kater do jene gjithnje ekipe te medhaja ne europe, te tjret do jen si i yni, vari lesht, me te larta e te ulta. dmth qe s'ka burre note te dije perfundimin e nje ndeshjeje. 

gabimi eshte i juaj, qe nençmoni te tjeret, mbeshtetur vetem tek SHPRESA. mbi asnje realitet. islanda i mori barazim Zvicres (qe rrafi sot norvegjine ne fushe te saj) 4-4 atje. neve as diskutohej (per nje njeri me tru) qe do na mundte.

te lodhur,te mbaruar.  sikur kane trainier lubonjen,,  pa pike sedre

Kush ishte edhe njihere ai qe tha "Une besoj!"

Cfare besoni, mer, kujt i besoni?

Keta nuk jane as per te shpresuar, e jo me per te besuar!

Nga vendi i dyte direkt ne vend te parafundit, mer  eeeeejjjjjj

 

e ka hapur Teuta kete teme, ca pret nga nje femer..smiley   megjithe deshiren e mire, po  nuk marrin vesh nga futbolli..smiley

fillove ti kapedan Beluli smiley

po ters kjo  Teuta, ca te bej une..smiley   ta kisha hapur vete kete teme, pa do ta shihnit ju ku kish per te vajtur Kombetarja.. ne Brazil, te them.. ne Brazil..smiley

hahaha edhe kët e the more lanet smiley 

Ah Brazil, Brazil cry me a river smiley

smiley Edhe ters, edhe s'marr vesh nga futbolli! Uaaa, sa inat me paske o Belul, me bere fajtore e pergjegjese para Peshkut... smiley

 

Shume shume loje e dobet nga ne. Shkuam ne fis, serish ne vendin e parafundit!

bah

Heren tjeter...

"ëndrra e madhe u shua" - pika ty edhe atyre që kanë vu ty aty!

Falenderoj skuadren qe nuk zhgenjen asnjehere!!! Keto 2 lojet e funit e bona i thes me pare!

booo ca kome ters kryeministri ri

Ne skemi as komentator te hajrit dhe jo ekip per tu kualifikuar..smiley

Po kush ja blen ndeshjet ketyre mo vlla se na cmendet me keto aludimet per shitje ndeshjesh?

dobet, shume shume dobet!!!     ky trajner te rri, them une, dhe te vazhdoj ta rinovoj ekipin per sezonin tjeter, eleminatoret e Evropianit..  erdhi koha qe edhe Cana & co,  te largohen nga Kombetarja,  u duk qarte, 2 ndeshje,  brenda 4 ditesh, te paperballueshme fizikisht.

ky lloj kalendari eshte bere enkas per te favorizuar ekipet me te mira, me te forta, qe kane edhe pergatitje fizike me te larte.

megjithese luksemburgu, ekip i dobet, e mundi irlanden e veriut sot.

pse ti e mban Irlanden e Veriut per ekip te mire...  mos e ngaterron me Irlanden..smiley   se  keta te Veriut kane  nja 30 vjet qe kane humbur nga harta evropiane e futbollit..smiley

jane me te mire se luksemburgu te pakten, qe ka lojtare amatore.

Si nuk pyesni veten si ka mundesi qe skenari eshte i njejte ne cdo sezon kualifikimi? Fatet e kombetareve i vendosin FIFA dhe federatat kombetare te futbollit ne masen mbi 80%. Trajneret e skuadrave nuk jan aty per te bere me te miren per skuadrat por per te bere PUNEN..! 

Tamam ajo qe thote Beluli, nuk jane mesu keta me bo 2 ndeshje ne jave, jane te gjithe qe luajne vetem te shtunave e te dielave. As nuk vraposhin dot sot. 

Na duhet dhe nje qendersulmues, Salihi ka nuhatje po nuk ka me fuqi, Cani eshte komplet loqe e nuk e di ca bo ne fushe 

 

po  pse vetem qendersulmues?  po mbrojtja?  haej ai goli i pare?   pastaj, sidomos krahu i majte i mbrojtjes pjesen e pare ishte cope cope..

Edhe mbrojtesi i majte, edhe qendermbrojtesi qe rreshkiti nuk jane titullar. Plus per ato role kemi dhe ca te rinj premtues. Per qendersulmues hic fare. Te pakten njerin qe te vrapoj e te presoj icik te gjejme. 

Where is Curri... qe okay kur luante me perpara? Demtuar apo i ka ikur karriera kote?

Curri (ai qe mbaj mend perpara disa viteve)-Mavraj ne qender; Cana si shkatrues ne mesfush (duke hequr nga loja Bulku-n), me perpara Basha me Kacen, duke lejuar Ramen (qe nuhat golin) si winger/sulmues te dyte.

ACL para nja nje viti e gjys Curri, nuk eshte bere me tamam qe atehere. 

Cana 24 vjec ishte per shkaterrues, ky qe eshte 30 vjec nuk e ben dot, nuk ka kembet. Shto qe si pasues nuk ishte asnjehere shume i mire, Basha e Kace jane me te sigurte me topin. Po tani kane gjetur kete Abrashin, me ka pelqy shume kur e kam pa, nuk e di pse futi Bulkun sot. Eshte dhe Kukeli, po ka thy kemben dhe ai para nja nje viti. 

Makes sense... se kam pare Abrashin...

Ps... me mire ma merre mendja do ishte Cana sesa Bulku... Lala e beri ate pune deri ne 35....

Yep, Islanda luante shume avash e perseri ne kontroll te plote. To be fair, ne leter Islanda ka ekip me te forte se ne. Nejse, te pakten te marrin vendin e trete a dicka te tille qe ta kene shortin me te lehte per Evropianin e 2016.

Tek Cana, Mavraj, Basha, Kace, Roshi, Rama kemi nje strukture te mire. Pastaj te tjeret.....

Ps, jo se keta luajten mire, por kane akoma potencialte rriten. Cana dhe Basha jo aq shume, por pozicioni i tyre kerkon pjekuri.

Une kam qene ne stadium para nje viti kur erdhi Islanda. Ne nuk kishim as Bashen, as Kacen, as Ramen atehere. Dhe ekip me ordiner se Islanda atehere nuk kam pa, nuk benin dot dy pasa. Tani vertet fusha ben te veten, po nje Gylfi Sigurdsson nuk ben ekipin.

Po mire... dhe me Zvicren dolen barazim. Jame i sigurte qe sikur shqiperia e islanda te beheshin nje shtet, ne 11-en do kishte me shume Islandez sesa shqiptare. Ne nje ne Real Valladoid mezi e kemi, kurse ata kan patur lojtar qe kane luajtur tek Chelsea e Barcelona, e tani kane lojtar ne Angli, Hollande etc... lojtaret tane dhe ne Ukraine jane rezerva...

Ky qe grup i veshtir megjithse su dukte. Do zoti na bi grup i lehte ne katar. 

Na mungoi fati  smiley

mosi tregoni kujt se kena humb 

Ketu ne Amerike so shume problem, se i thu qe na rrafi Islanda qe ka tre kupa bote. Edhe Sllovenia qe ka femra te bukra.

Shyqyr qe nuk e paskam pa kete ndeshja. 

Booooo ca tersi paska qene kryeministri ri

eee me ate te vjetrin paten fat te madh smiley

edhe para 10 vjetesh nuk loznin kaq keq, kaq individualisht

Ne fakt shqiptaret e harxhuan gjithe fatin me qeverine e re, hallall nje cope futboll. Bile as llotari mos provoni per ca muaj.  

Edhe me dal me e kerku me miliona ne dore i trajner e ti thush "Qe professore €3000000, ke dy neshje nji me Islanden nji me Sllovenine, je ne vend te dyte na qit ne vend te parafunit" nuk ke per ta gjet dot se sta mer njeri persiper. Po ku na i gjejne ne keto tartaruge mer jahu qe lujn me indietro, ku na i gjejne.

Fillo USA ntete sahati.

neshje e komplikume.

Faleminders Qipros qe na shpetoi nga vendi I fundit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).