Pas një seance maratonë parlamentare, Qeveria e re e drejtuar nga Edi Rama mori në Kuvend 82 vota pro, 55 kundër dhe 1 abstenim. Ky votim i hapi kështu rrugën betimit para Presidentit, të kabinetit të ri qeveritar që u zhvillua në orën 18:00. Po ashtu është parashikuar më pas edhe zhvillimi i mbledhjes së parë të Këshillit të Ministrave.

Votimin e bojkotuan deputeti i PD-se Sali Berisha dhe kreu i PBDNJ-se Vangjel Dule.
Jashtë sallës së Parlamentit, pas votimit, kryetari i komanduar i grupit kuvendor demokrat Edi Paloka akuzoi kryeministrin Rama se ka kërcënuar opozitën.
"Rama po kërkon të poshtërojë opozitën. Ajo që ndodhi në fund të seancës ishte shumë e rëndë. Të gjithë ju e patë që Rama kërcënoi opozitën me fjalët: 'Ende nuk e dini cfarë është dhuna'. Ky është Edi Rama. Dhunës së Ramës ne do t'i përgjigjemi dhëmbë për dhëmbë", tha Paloka. 

Rama: Gati për bashkëpunim me opozitën
Kryeministri Edi Rama në fjalimin që mbajti në Kuvend para votimit të kabinetit të ri deklaroi se opozita recitoi të njëjtat akuza dhe qëndrime ndaj programit, ndërsa përqendrimi i saj ishte sipërfaqësor dhe nuk diskutoi për thelbin e tij. 
Megjithatë Rama ftoi të opozitën që në komisionet parlamentare të diskutohen, rrihen se bashku mendimet për arritjen e reformave kryesore që do të çojnë në zhvillimin e vendit.
"Ne duam që të identifikojmë së bashku një politikë të re gjithëpërfshirëse për pronën dhe t'i japim kësaj çështje një zgjidhje sa më parë", tha Rama, duke theksuar se një sërë çështjesh të tjera kërkojnë të mbërrijnë në finish.
Rama theksoi se e gjithe ajo sajese e shemtuar ne lidhje me ate qe u konsiderua si mosrespektim i figures se Ibrahim Rugoves gjate vizites se tij ne Prishtine, ishte krijuar ketu ne Tirane, per qellime te caktuara.
 

Sequi: BE-ja mbështet kabinetin e ri qeveritar
Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Ettore Sequi, disa minuta pas votimit të qeverisë së re, garantoi mbështetjen e BE-së në përpjekjet e kabinetit të ri qeveritar për ndryshimin e vendit.
“Dua të uroj kryeministrin dhe kabinetin e ri qeveritar lidhur me sfidat e ndryshimit për ta bërë Shqipërinë një vend më të mirë për të jetuar. Rrjedhimisht, rruga drejt Brukselit do të jetë më e shkurtër për popullin shqiptar”, deklaroi Sequi.
Ambasadori i BE-së në vendin tonë shtoi: “Mendimi im i parë pas kësaj maratone është për pritshmëritë që ka populli shqiptar.” 
“Dua të siguroj kryeministrin e ri për mbështetjen e BE-së në përpjekjet për ndryshimin e vendit. Këtë mbështetje do e marrë që nesër në vizitën që do bëjë në Bruksel”, tha Sequi.

Basha: Rama të tërhiqet nga kërcënimet ndaj opozitës
Menjëherë pas betimit të Qeverisë së re “Rama” në Presidencë dhe fjalimit të dhënë nga Kryeministri i ri, Edi Rama, nga ambienti përpara Kryeministrisë, ka reaguar sërish kreu i PD-së, Lulzim Basha.
Basha doli në një konferencë për mediat, duke akuzuar Kryeministrin e ri Rama për fjalimin e tij në Kuvend. Sipas Bashës, kryesocialisti ka kërcënuar hapur opozitën me fjalimin e tij.
Kreu i PD-së theksoi se Rama ka qenë gjithnjë një ushtrues i dhunës verbale, diçka që nuk përbën risi për forcën e re opozitare të vendit tashmë, por - sipas tij - PD është një kockë e fortë dhe e pathyeshme.
Lulzim Basha i ka kërkuar kryeministrit Edi Rama, të tërheqë menjëherë kërcënimin ndaj opozitës, të cilin ai nuk e konsideron thjesht si një shpërthim të rastit, dhe t’i kërkojë falje asaj. “Nëse Rama nuk tërhiqet nga kërcënimet e tij, atëherë do të duhet të përballet me pasojat”, përfundoi Basha.
 

Basha: Kjo qeveri, pa program pune
Pas votimit në Kuvend të Qeverisë së re ka reaguar në rrjetin social Facebook, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha.
"Qeveria e Ramës kaloi sot në Kuvend të ashtuquajturin program të saj me numrat që ka në Kuvend.Por mbeti në klasë në provën e gjykimit të shëndoshë dhe profesional të opozitës.Kjo është e para qeveri në historinë e demokracisë së re shqiptare që starton pa program pune, pa program zhvillimi, pa objektiva të mbështeur në burime konkrete, pa kalkulime konkrete, pa afate", shkruan Basha.
Sipas tij, 'kjo është e para qeveri që tërhiqet pa filluar punë akoma nga një numër i madh premtimesh të votuara, duke vendour që tani me qytetarët dhe me dinjetetin e tyre raportin e gënjeshtrës dhe mashtrimit pa dridhje qerpiku.Unë besoj se në përballjen e parë të këtyre përmasave në aulën e Kuvendit midis të ashtuquajtures rilindje të zotit Rama dhe opozitës, qeveria mbeti në klasë edhe në provën e gjykimit të shëndoshë të bashkëqytetarëve. Mbeti në klasë pikërisht se nuk ka program, pikërisht se ka mashtruar pa kufi për të marrë vota", shkruan më tej Basha.
Po ashtu Basha premton se "nuk do t’i japim asnjë minutë paqe kësaj qeverie për gënjeshtrat dhe mashtrimet e saj elektorale, si dhe për për çdo tundim apo provë të saj për të zhbërë arritjet demokratike".

Video

377 Komente

Suksese, shpresoj qe arritjet ti masin me pritshmerite e njerezve jo me krahasimin me qeverine e fundit bizantine te vendit.

jo me krahasimin me qeverine e fundit bizantine te vendit.

Qeveri bizantine eshte kjo ne ardhje. Dhe kuptimi "bizantin", eshte i kundert me ate qe mendon ti. Kur tribalet hynin ne sallen perandorake te Perandorit bizantin, gjithnje mahniteshin prej estetikes qe kishte.

qe, smth like this.

Ndryshimet per mire tek ne kane ardhur vetem dhe ekskluzivisht si rrjedhoje e perpjekjeve individuale te asaj pjese te popullates qe beson tek puna dhe e zbaton ne praktike bindjen e vet. 

Qeverite e ketyre njezet e kusur viteve, njelloj si ato te kohes se diktatures, jo vetem qe nuk e kane ndihmuar procesin e natyrshem te zhvillimit, por perkundrazi, jane shnderruar ne pengesen e tij kryesore, shpesh te pakapercyeshme. 

Kjo e Rames, me vjen keq ta them, por me ata emra qe ka brenda nuk premton per asgje me te mire. 

 

Mimi Kodheli ma me klas se te gjitha.Like

epo ate do mbrosh se eshte malsore shkodre me origjine, nga malsia e madhe. ndoshta jeni kushurira?

mimi nuk eshte malesore alba.vetem kaq

babai ishte malsor, nga malsia e madhe po i shkolluar. c'do me thene qe s'eshte? te jesh malsor/e s'eshte gje e keqe. une them me origjine, nga i jati.

po mamaja nga eshte??

nga skrapari apo ngjitur me permetin. ne kufi skrapar/permet. nuk po i them emrat se besoj i di.

i di . doja te te thoja qe nuk mund ta quash mimin  malsore se i han hakun anes se saj jugore.mimi osht shqiptare rrit n'zemer t'tironessmiley

ngavash mi ngavash ti. ben sikur, malsore shkodre s'eshte shqiptare. po ti pse ke thene qe jam gjysem nga skrapari? rrenjet diku i kemi te tere. ketej jane me shekuj e ster shekuj dhe thone jemi irlandeze, italiane cifut e keshtu me rradhe. ajo, babain safi malsor, ti thua s'mund ta quash. aq sa eshte, pune e madhe. dhe si malsore shkodre ngjan tamam, simpatike malsore shkodre.

jetonin dhe ne nje shkalle me sali berishen, besoj e di.

per mos me ja honger hakun plakes temesmiley amo edhe un tironc jom.ska arsye ta quj veten skraparlli edhe se i kom illoj n'zemer t'gjith.per t'tjerat zana esht rob i drejt kur i pelqe i rob, i pelqe, pavarsisht.vetem zana i jep pergjigje  ksaj qe po them amosmiley

shume te sekelldisur te shikoj. burri i botes malsor safi, ti thua e bija s'eshte malsore. malsoret or taj, jane aq te zgjuar dhe po t'i kultivosh arrijne majat. 

une per vete jam c'jane babai dhe mamaja ime, dhe e mbuluar me nje aureol tirane, qe e dua aq shume. po rrenjet jane rrenje dhe na therrasin ...smiley

une per vete jam c'jane babai dhe mamaja ime,

per mu ska asi problem por kur ti thu per veten tate si me lart, pse ta pranoj etiketimin qe i jep mimit?smiley

ska arsye ta quj veten skraparlli

smiley

ja kshu esht kur kemben me shume se 2-3 komente me Liren. Ben sikur i fryn asaj pipzes me te heq menien ajo, por ja, e bon te veten gjithnji... eeeh, thuj  ... smiley

 

smileylene fare emo duhet ta kisha formulu ndryshe frazen dhe spo dojsha me bo sherr me alben.

ben me hile Alke. me permend vetem gjysmen e fjalise dhe tiranen time te dashur ma le jashte. s'eshte e drejte.smiley

shiko kur pas teje ta mohoje dhe emigranti, skraparin.smiley

Ne se eshte gjysem skraparllie duhet te qendroje 10 km larg dokumentave te tendereva.

eshte eshte. po vete i ngjan babait si nga shkodra, dhe e bardhe, bjonde.

o Alba ( me pak zamete smiley) po Kasteriot Myftarin nigjo ti? Si tha per Lindita Nikollin? Rama e ka vu ministre se eshte kusherir e Lesh Topollajt i cili i ka shpetu jeten gjygjit te rames, Ahmet Zogut smiley . Vetem Rames i ka vu nja 5 origjina Cifut, Llaci-fac ( a si i thone) , Matjan mbreteror etj smiley 

o pse sepse sterio pa zamete, nuk degjoje askend une. kishim miqesi familjare me ta. 

ne nje shkalle me sali berishen jetonin.

Mimi vet thote qe mamane e ka permetare. E une i besoj, ia ben belì. smiley

Edhe Xhusepina kshu si kallup te merr ne qafe, por ce do qe ska brendi smiley

Na rrofshin tailleure-t!!

cilado kohe ka premier damen e vet...Mimi eshte mbas hallit,ka nje parukiere te shkelqyer e sy te ndritur.Mandej e pashe krejt ,ne kembe nuk me pelqeu me,kishte kepuce me gome te trashe e pantallonat stof i trashe qe stononte me xhaketinen qe ishte ma e holle.Mu duk pak si shakllabane...eh ...jozi kishte forme e mbrendi'...lene krajlin...me ata ikomplete si gjeth,fresco-lana..nejese erdh koha e parafabrikateve...smiley

Suksese, me kembe te mbare!

 

p.s  na thoni çik emrat  (jo nicket) e zv/ministrave po deshet..smiley

Po c'suksese o derebardhe!? 

Une them ishalla u pengofshin e mos i realizofshin synimet, sepse jam 100% i bindur se objektivat e kesaj bande nuk perkojne fare, por hic fare ama, me arritjet qe na duhen ne, si bashkesi!

Ta mbush mendjen Ahmeti ty, apo Koka, duke jua njohur bemat!?

E paska fut dhe Jarin ne qeveri; minister per marrdheniet me opoziten. smiley

Ishalla bejne gjera te mira. 

Gjerat te mira do ti bejne, mos ki gajle. 

Per veten e vet dhe oborrtaret. 

Ti po s'je oborrtar, nuk e di a ke ndonje arsye per tu gezuar.

 

Urime qeverise se re, pasi ka nje rrruge te gjate dhe shume te veshtire perpara.

Uroj para se gjithash qe te beje SHTET me plote kuptimin e fjales dhe nje reforme rrenjesore ne sistemin e drejtesise... vetem atehere shoqeria jone do te ece vertete perpara sepse te tjerat behen kollaj.

Shpresoj qe, sidomos te vetet, te mos i vene shkopinj nen rrota, pasi ai nuk i ve miqte para idealeve qe mbart...... 

dhe nje reforme rrenjesore ne sistemin e drejtesise... vetem atehere shoqeria jone do te ece vertete perpara sepse te tjerat behen kollaj.

 

opo shendetin ne rradhe te pare,  pa plaçka behet prape, kollaj ajo pune..,  tha..smiley

do ta vdesesh nje popull, beji atij nje shtet - ka thene Niçja. 

pra sa m'i forte shteti aq me e shpejte vdekja e popullit ne fjale. i ke pa ameriqenet si jane sot ? lara-lara, kinez, te zinj, indiane, shqiptare, angleze, barbare, te trashe, te gjate, te vegjel, te shemtuar. edhe nja 20 vjet, spanjshtja behet gjuhe e pare, per nja 50 vjet te tjere, te bardhet do jetojne veçmas dhe do kete perseri lufte civile.

europa po i ndjek nga pas. 

Reformen ne drejtesi e evokoi me te madhe edhe kryetari Ilir Meta, jo me larg se dje. Kaq mjafton per ta bere temen ne fjale surreale. Nuk behet SHTETI qe thua ti me benahmeter dhe ministra te LSI-se. 

Ndersa persa i perket idealeve frymezuese te Rames, si tirons qe thua se je, nuk ke nevoje ti kerkosh larg, pse te shpalosen perdite mu nen hunde, ne formen e masakres urbane qe mban firmen e tij si kryebashkiak.  

 

në fakt kjo që ndodh sot në Shqipëri të bën të ëndërrosh... imagjinohet një kuadër, tablo, -surreale thoni ju- e cila shifet nga njerëzit e avenirit, të ngazëllyer nga komiciteti i ngjarjeve të sotme, dhe cirronkave që lëvizin të trullosura në oqeanin e madh, të drejtuara nga xixa shumëngjyrëshe, si lodrat e fëmijëve..

Pune te mbare!

votohet njeriu anti shtet, ose me mire i partise-shtet.

E pate se cberi sot para selise se keshillit te ministrave? Organizoi miting me anetare e flamuj te PS. Kjo ska ndodhur ne 23 vite pluralizem por kam dyshimin se kete gje nuk guxonin ta benin edhe eterit e Rames.

Pune te mbare! Dhe te gjithe, sic ka thene Dartanjani...! Le te mos kemi asnjerin prej atyre ne Kabinet, " per krushqi" ! Vigjilente, se na kane e nuk i kemi borxh asnjerit prej tyre.Ne se " Pushteti eshte i joni", le ta ushtrojme.Une nga sot, do jem kunder te gjithe atyre qe behen avokate te qeverrise, vetem per militantizem.Ne se e duam me shpirt kete vend te ndjekim me vigjilencen me te madhe cdo hap te qeverrisjes, sepse u votuan te rilinden kete vend, lene germadhe ne te gjitha drejtimet.Nga neser, asnje justifikim, per qeverisesit!
Vendimi i pare mu duk me vlere.Hiqet fotografia e Bujar Nishanit dhe vihet e ISMAIL QEMALIT! Shume vendim i drejte!

Ueee si mu ka duk Cani si Arvizu, kur mos kem njeri!

Ne fakt kur e meno Arvizu nuk eshte se nuk do shkote ne at foto!

Ka pas qene njoni ktu ne peshk qe thoshte, ho me ku e ke Arvizun? Osht mcef si qen i rraf ne ambasade! smiley

Shikono foton qe flet per 1mije fjale...Vetm nje surrat duket si shume i vrentur aty ne kontrast me te tjeret smiley

Jari shkrete ka fryk me qesh! Nga ana tjeter eshte i vetdishem qe opozita i ka numrat me e shkarku, hence de ajo poze prej Monalize ku edhe qesh edhe nuk qesh! Eh cte bo halli! 

jo Arto, te paska shpetuar.. se  eshte edhe nje surrat tjeter akoma me i vrenjtur.  ushtari   lart ne te majte qe ben roje nderi..smiley

Nuk qesh ushtari Belulo!

+100  smiley

squeri..., duam emrat e zv/ministrave..smiley

Aty i ke emrat o Belul, hape faqen dhe i lexon tëk e tëk e tëk smiley

Një gjë vura re tek faqja e KM'së pse nuk përdoret emri ministre për gratë por ministër? 

Belul, deri me tani nuk ka liste por sipas ketij burimi 

... dhe duke menjanuar keshtu te gjithe aleatet nga torta e pushtetit. Per ta jane rezervuar vetem poste zevendesministrash

smiley

po me pelqeka kjo shqiponja e re,ka me shume lezet 

Oh, Mirela Kumbaro ministre kulture! smiley Nuk e dija.

Paska dal Peshku nga linja. Ça jan kto gabime ideologjike?

Jo Qevrria e re e Shqiperise, por Qeverria e Shqiprise se Re.

Na felliqet me shefin smiley

30 min jete qeveria e re,anullim i importit te plehrave, vete standarti i krahasimit detyron e garanton fitore ne zgjedhjet e ardhshme..mire si dite e pare,ose 30 min e para me sakte smiley !!

Urime Qeverise se Re por mos harroni , kete buzeqeshjen do jua ngrijme ne buze smiley

Ps: smiley

S'keni me force Brad per ato pune. Keni mbaruar dhe akoma nuk e keni kuptuar. Me ardhjen e qeverise te re ne pushtet ka per te ardhur edhe opozite e re. Kohet e opozitave qe ngrinin buzeqeshjet ne buze kan ikur, se s'ka me Azemer e s'ka me BYTH njeri te shkoje me kallash para kryeministrise.... Duke filluar nga ty i pari. Standartin vete Berishovici e vulosi duke vrare qytetare me duar ne xhepa. smiley Finito, keni marr fund. Ngrirje ne buze? Aspak e hijshme si fraze smiley Tingellon serbisht ose greqisht. 

Kete ja leme diteve ne vazhdim.......

po thuaji ore qe ben shaka, dhe perserit fjalet makabre te berishes per kot.smiley

Brad me je dukur gjithmone i ekulibruar, nuk e kam ditur qe je njeri me mllef smiley fituan? Le te fitojne Shqiperia eshte e te gjitheve here do fitoje njeri here tjetri. Me vjen keq, por ju e merituat humbjen, NUK keni bere asnjegje per Shqiperine ne 20 vjet... ASNJEGJE, pervec se e keni shkaperdhyer Shqiperine totalisht, sic e kam thene dhe me pare e bete 'kurve barkpangopur'. Dhe tani ne vend te reflektoni mbi cfare eshte bere keq, dhe te riktheheni per te bere mire per kete vend, kerkoni ti vini te tjereve shkopinjte ne rrota. Kur them ju, e them meqe merr persiper te flasesh ne pergjithesi per palen e Berishovicit, pa tu drejtuar ty personalisht.

ben shaka o ora, ben shaka. s'eshte bradi nga ata. smiley

se mor vesh ku e pe mllefin tim njehere.

Ashtu mu duk, qofsha gabim.

e shkele brad... e shkele!

marshallah mos na i hane me sysmiley

Do kene ca hudhra ne xhep. smiley

Goxha buzeqeshje Klajda

Për hajër e bafshin punë të mira për shqiptarët dhe Shqipërinë!

Votimin e bojkotuan deputeti i PD-se Sali Berisha dhe kreu i PBDNJ-se Vangjel Dule.

mos valle rastesisht!!!     edhe tenente gurabardhi,,

+1

Gjeten kohe per qeverine dhe kta, e lane klajda gjoshen pa muaj mjalti

shëndet e pare të dashur miq

Fotoja e Jarit neper zyrat qeveritare zevendesohet me ate te Ismail Qemalit  

Vertet? Hallall steka smiley

Tani e kuptoj dhe ate pikepyetjen shekspirjane ne surratin e Jarit tek fotoja lart smiley . Kishin hedhur nje sugjerim per ta vendosur Jarin neper kopshtet dhe cerdhet publike  

Anulluan importin e plehrave eshte gje e mire.

heqja e portretit te presidentit vendim i diskutueshem .vendet e huaja e mbajne resmen e presidentit ne zyrat e shtetit si kumandar i forcave te armatosura perfaqesues i unitetit te popullit e garant i kushtetutes.

ai organizoi miting partiak tek kryeministria ti thua e diskutueshme heqja e fotografise se presidentit. Edhe rikthyer menyra e qeverisjes se partise shtet. Nishani nuk hiqet dot, por kerkohet te anashkalohet, deri edhe ti hiqet fotografia nga institucionet qe cdo vend serioz i botes as nuk mund ta mendonte dicka te tille. Kryeministria qe eshte institucion i te gjitheve, u kthye ne seli te PS, behen mitingje. Me rradhe do behen te gjitha tani. Do ngjyroset gjithe shteti me mavi por Rama do nderhyje edhe ne shijet aristike e kulturore e njerezve. Artisti me i mire shqiptar do jete Anri Sala, shkrimtari me i mire do jete vet, skulptori me i mire Kristaq Rama, filmi me i mire, Militanti etj.

Pse kemi akoma ushtri ne?

Kjo puna e "plehrave", eshte thjeshte demagogjike, sepse "plehrat" qe do importoheshin ne fakt, ishin mbetje metalesh alumini dhe  mbetje plastike me qellim riciklimi dhe ne sasi te kufizuar. Impacti mjedisor: ZERO, impakti ekonomik: Qindra vende te reja puna, rritje e prodhimit pa prekur burimet, rritje eksportesh. Por Edi Rama, e di se ke mund te emocionoje me keto vendime, per te fituar kredo politike, shtresen injorante te popullsise.

Ja ke fut kot fare

lol, po pse kur ja ka fut plot ai? Por sidoqofte lereni te flase se opozita duhet respektuar .

Plasini syte:

 

Më pas qeveria vendos të autorizojë një kompani për importimin e mbetjeve të polietilenit për qëllime riciklimi.

“Autorizimin e “EVEREST IE”, sh.p.k.-së, për importin e mbetjeve të polietilenit me kodin doganor GH 011ex 391510 dhe kodin e Konventës së Bazelit B3-B3010, sipas anekseve 1 e 2, bashkëlidhur vendimit nr.825, datë 13.10.2010, të Këshillit të Ministrave, “Për miratimin e listave të mbetjeve që lejohen të importohen, për qëllime përdorimi, riciklimi dhe përpunimi”.

Sasia e mbetjeve të polietilenit që importohet, sipas kodeve të referuara në pikën 1, të këtij vendimi, është 4 500 (katër mijë e pesëqind) tonë,” thuhet në vendimin e qeverisë.

Kurse në një vendim më poshtë autorizohet një tjetër firmë për të sjellë në Shqipëri 25 mijë ton mbetje metalike.

“Autorizimin e “RAMETAL”, sh.p.k.-së, për importin e mbetjeve metalike të aluminit për qëllime riciklimi.

limi dhe përpunimi”.

Sasia e mbetjeve metalike të aluminit që importohet sipas kodeve të referuara në pikën 1, të këtij vendimi, është  25000 tonë.

Mbetjet importohen nga vendet e Bashkimit Europian, Maqedonia, Kosova, Mali i Zi dhe Serbia. Transporti bëhet në rrugë tokësore dhe detare, duke plotësuar të gjithë dokumentacionin e nevojshëm ligjor për transportin ndërkombëtar të mbetjeve,” thuhet në vendimin e qeverisë

Plasi dhe ti syte..qe ta marresh vesh se ku perfundojne mbetjet kimike te Italise

 

THE MAFIA MOVES IN

Dozens of Italian waste firms already operate legally in Albania, according to a search of the country’s official register. But experts in the field warn that legal traders are often fronts for illicit businesses.

Italian Mafia expert and politician Lorenzo Diana says that organized crime has moved into the illegal export of waste to Albania, after police clamped down on other illicit activities.

Europol also said that it wanted to see an “increased focus on illegal waste activities.”

“Europol has identified an increase in the volume of illegal waste shipments across borders,” the spokesman added, explaining that legal trading was often used to conceal illegal dumping.

“Company A makes an agreement with company B to dispose of waste legally,” he explained. “However, it has been identified that outside these agreements, waste is illegally trafficked and disposed.”

Europol says that Albania, Romania, and Hungary are prime destinations for toxic waste from southern Europe, Italy in particular.

Plasi dhe njehere ti syte se cfare aktivitetesh jane keto qe ti permend:

 illicit activities

Ja ku e ke ne komentin tend te permendur ne cdo rresht. Ato s'kane te bejne me legalizimin e tyre nga qeveria, por me dobesine e shtetit.

 

THE MAFIA MOVES IN

Dozens of Italian waste firms already operate legally in Albania, according to a search of the country’s official register. But experts in the field warn that legal traders are often fronts for illicit businesses.

Italian Mafia expert and politician Lorenzo Diana says that organized crime has moved into the illegal export of waste to Albania, after police clamped down on other illicit activities.

Europol also said that it wanted to see an “increased focus on illegal waste activities.”

“Europol has identified an increase in the volume of illegal waste shipments across borders,” the spokesman added, explaining that legal trading was often used to conceal illegal dumping.

“Company A makes an agreement with company B to dispose of waste legally,” he explained. “However, it has been identified that outside these agreements, waste is illegally trafficked and disposed.”

Europol says that Albania, Romania, and Hungary are prime destinations for toxic waste from southern Europe, Italy in particular.

Ato s'kane te bejne me qeverine, por me dobesine e shtetit.

smiley... Po mire mor njeri, ky shteti kush na qenka sipas teje meqe nuk paska faj qeveria. A e kupton se c'po thua? apo futja kot keshtu propagande, te dale ku te dale....

Atehere kur ke nje shtet te dobet (qe e pranove dhe vet) icili nuk i ka aftesite e kontrrollit mbi mbetjet: Si ka mundesi qe te lejosh importe mbetjesh nga Evropa dhe kryesisht nga nje vend si Italia ne te cilin dihet mire se industria e mbetjeve eshte ne duart e mafjes?

Eshte me gjithe mend per te qeshur kur nje budalla ben rolin e budallait.

Vertet ti je shejtan budalla...Po mire qe ai popull e kuptoi dhe ju vuri shkelimin dhe ju a tregoi vendin... smiley

Nese e thua ti, eshte e "sigurte", por une me ate "budallallekun" tim, them qe dhe sikur te supozojme, qe votat pasqyrojne figuracionin real te mbeshtetjes ne popull, zgjedhjet ne demokraci nuk jane venje shqelmi per dike dhe triumf total per dike tjeter, por ato jane nje opinion subjektiv popullor, per te mandatuar ne menyre TE PERKOHSHME nje FORCE POLITIKE, te udheheqe disa pushtete ne vend. Mos harro ne menyre te PERKOHSHME.

Cdo force politike ne pushtet eshte e perkoheshme, eshte kjo qe ju keqkuptuat dhe abuzuat paturperisht duke e kthyer popullin ne rrogoz kembesh.... dhe ai popull ju vuri shqelimin ne rang kombetar.

Ju vuri shkelmin Veriu dhe Jugu se bashku unanimisht dhe ne nje lloj menyre "ju beri ekzemplar" duke paralajmeruar edhe per keta qe hipen tashme ne karrige se ai shkelmi eshte gati per prapanicen e tyre pas 4vitesh nese ndjekin rrugen tuaj!

Ky eshte komplet per Estrade , nje shkalle me Lart se klouni i cirkut qe shporrem smiley Ketij i duket sikur flet ne nje koference me kalamaj Kopshti dhe u tregon elementet e Demokracise qe i ka mesuar Berisha...

Po ik o Presdent ! Ik e gezo si te gjithe qe nuk do e kemi Shqiperine Si Halene e te Marrit dhe Chilerise me Mbetjet Italiane .Si tha "Bishtpellumbi" ish kryetar Grupi i Mafjes Italiane .ne Sicili

Kur te Vdes une atehere mund te bini Mbetje ne Sicili e ta ktheni ne depo te mbetjeve Berthamore .

Kryetar Mafie .. di shqip zotrote apo dhe shqip te duket se di vetem njaj Salia i Qeverise smiley apo "kujt domei tregu Mafien tie " ...Ju me sinqeritet nuk ka  Kandar tu peshoje ,budallalleqet . Edhe ato peshoret e tonazhit te Larte per Maunet e Panxharit dalin jashte perdorimit po tu vesh siper .

Ben dhe Llogje ...Jo dobsia e shtetit , jo shtet i dobet ...E pike e zeze !A e kupton qe po shkruan tek PPU ku edhe LefKOPEJA e ka mbaruar tete Vjecaren , biles ka dhe Master ? Nuk po sqaron aparatin e ish K/Ministrit Berisha  "per nevojen e Industrializimit te vendit , te rriten mbetjet e Qeverise paralelisht  me rritjen e eksportitt e mbetjeve te Berluskonit "" smiley

Hiquani nga Dora dhe atyre nduresirave " Ekspozitart" ne Karaburun e Porto Palermo ! Hetojeni MIREate maskarane qe u hapi drite Jeshile "mafiozeve" te kamufluar me gjoja"kulture LefKOPEJE " 

Ja i plasem syte. Tani degjo, duhet te jesh komplet karabush qe te thuash qe impakti mjedisor i riciklimit eshte zero dhe duhet te jesh dy here karabush kur e thua kete per mbetje qe gjenerohen ne nje vend tjeter. 

Nese eshte nje gje, qe ju e beni ne menyre te vazhdueshme, kur ju ve para fakteve, eshte kalimi ne planin personal, duke ofenduar. Por nuk ka problem se do e merrni mbrapsh ne momentin e duhur. Persa i perket arsyetimit tend qe meqe mbetjet u gjenerokan ne nje vend tjeter atehere kjo perben me shume arsye, per ta bere vendin prites te ekspozuar ndaj ndotjes, atehere mua me lind e drejta ta quaj kete arsyetim karabushi.

O maks, po leri mor burre te vazhdojne se kshu afrohet skenari grek me shume. Keta do rrisin taksat, mbyllin vende pune, premtojne cudira dhe kolapsi ekonomik eshte afer dhe ahere ohoo do ti terheqim zvarre si qen te zgjebosur.

Sinqerisht nuk do uroja qe te ndodhte kolaps ekonomik, por ti ke te drejte, keta jane atje vetem per revansh.

ça lesh revanshi. jane atje per rotacion, po ashtu si ata qe zevendesuan, vetem, me fitu diçka (per disa ndonje lek, ose prestigj, ose sipas disave me u fut n'histori pa ndonje merite personale por thjesht si statiskike, emri dhe mbiemri ne Wikipedia).

dhe kryesorja ngaqe nuk rrezikojne gje te madhe. edhe kolaps po te ndodhe, asnje gjemb nuk do t'u hyje ne kembe, po aq sa i hyri Berishes ne 97-ten. 

Pse italianet na i dergonin neve kur qenkan te pademshme?

maksi

po mir mo mqns eshte kaq fitimprurese pse nuk e marrin kete bisnes ne tokat e tyre keta berishovicet? qe te bejne akoma me shume lek e kam fjalen.. kushedi u jepje dhe ti tokat e tua per importim plehrash te PARREZIKSHME por FITIMPRURESE hehehhehhehehe...... 

Mbetje alumini dhe plastike per hapje pune he? impakti mjedisor zero he? Per Kari-Tas do i sillnin ne Shqiperi? smiley

1oora, disa kane nevoje te zberthejne kuptimin e fjales " PLEHRA", qe importohen!

Te mbledhin njehere ato mbetjet qe po mbytin vendin deri ne fyt  dhe pastrojne vendin...Ka mbetje aty qe te riciklojne per dekada me radhe. Keto importet e mbetjeve kimike te kamufluara si baze e pare e industrise jane pafytyresia me e madhe qe vetem militante si puna jote akome i mbeshtesin.ende

 eshte pak metaforik ai vendim qe oren e pare te qeverisjes.Stop PLEHRAVE! boll u ndot Shqiperia nga qarkullimi dhe riciklimi tyre. duhet pastruar terreni nga plehrat qe te ndertohet dicka me e mire.

Ne te. Baba dovletit Mustafa Kemalin mbajmesmiley jena msu

Ashtu m te lumte smiley

themeluesi duhet te jete ne institucione dhe eshte por jo te zevendesoje kreun e shtetit qe eshte ne detyre. Ne cdo vend te botes kreu i shtetit ne detyre ka forografine kudo ne institucione. Po te jete per themelues, athere pse mos te jete Skenderbeu?

Skënderbeu nusen kishte nga Vlora , nuk ishte vetë nga Vlora smiley

Godo, nuk e kishte nga Vlora nusen Skenderbeu....Per nuse pati te bijen e Gjergj Aranit Golemit, ku Vlora pjeserisht bente pjese ne Principaten e tij, ne Shtetin e Tij

Ja pra qe s'eshte ketu.75 milione vend.

Po ne Amerike pse mbajne fotografine e presidentit ne detyre dhe jo te Xhorxh Washingtonit?

What do I care??

e di qe ske care ti, po meqe more shembull Turqine qe shumicen e historise e ka diktature ndersa Amerika jo shumicen, gjithe historine e saj e ka demokraci.

po edhe Amerika nuk merret si shembull, sepse presidenti shqiptar nuk ka te njejtat kompetenca me presidentin amerikan..   roli dhe ndikimi  i presidentit shqiptar  ne shtet eshte  fare i dobet..  eshte me teper nje rol  simbolik dhe ceremonial...

ska lidhje kjo, te dy jane krere shtetesh. Po flasim per kreun e shtetit, pavaresisht sa fuqi ekzekutive ka.

SHBA eshte Shtet "Presidencjal", ka nje ndryshim thelbesor

c'te shqeteson o kombinats? sot eshte jari, neser s'eshte. s'u be qameti. o ismail qemalin, ose lukinine e presidenteve me rradhe. me mire ismail qemali dhe kaq! problem i madh!!!!smiley

Edhe shteti kursen.nuk printon foto nje here ne 4 vjet.

jo vetem kaq po me fotot e tyre keta presidentet te depresojne. shiko jarin ti si ben, njesoj si atehere kur luanim, kush ben poza me te bukura, ta cpif!!!!smiley

 

moj Vlora heroike, te te pyes: ka kuptim fjala arnaut, si fjale ne turqisht?

Arnaut ka pasur kuptimin: nuk kthehet nga rruga,fjale me fjale kokshqope dmthsmiley nga ka dale dhe shprehja :arnaut inadi, kokeforte si shqiptar. Ose shprehja, shqiptari merrja vajzen per nuse po mos jep(demek I thyejne ne mes me pune) etj etj po une po fle nashizajsmiley dite e gjate me pret

Arnaut eshte shtremberimi ne turqisht i fjales "greke" arvanit, qe nga ana e saj eshte varianti "grek" i arban-it ose shqip arbën-it.

Mos sajo kot me hamendje. Arnaut nuk eshte arvanit.kaq.

Qeveri e re, me arna të qeverisë së vjetër

Si shpirt jane te gjithe. Ju qesh xhani. 

Eshte dhe Jari aty , apo se ke pare smiley

ku eshte muti se nuk po e shof? Mos eshte mbrapa Edit dhe nuk duket?

hahahahahahahahah ore qeka me tere mend tani e pashe se jom pak i lodh ene nuk me shifkan mire syte. Sa i lumtur dhe krenar qe duket perkrah kryeministrit.

Te gjithe ata siper qe zgerdhihen i kane mbushur thaset me kohe....si gjithmone shqiptaret e varfer jane ata qe do heqin vujtjet.

 

Si gjithmone grate me te mira  smiley  me te pashme

po pse kshu ju burrat e sojit tone smiley

Video

Për tejkufinjtë e gjeneratës tjetër Shtunëe,13 Shtator 2013?
 

Foto

Foto Dielë,14 Shtator 2013?

 

"

Edi Paloka: Ju e kuptoni që s’po e bëni për t’i dhënë prioritet opozitës, kërkoni që në orarin që s’ka dëgjueshmëri, të kaloni deputetët e PD-së. Kjo nuk është një lojë që mund të bëhet.

Erjon Braçe: Ju doni të shihni dhe sportin, dhe të debatoni.

Taulant Balla: Ju kanë ikur deputetët të shohin Bajernin dhe s’ua kemi ne fajin.

"

E si mund te mos jesh me PD-ne pastaj smiley

smiley

kur mori vesh bekja qe kishte te PD-se me Bayern-in, kish kerku me vrap t'i sillnin nje kuti te vogel te ndihmes se shpejt kunder te fiktit dhe atakut kardiak. po pse i thane... Keiser, ti je ne top forme... eh, tha, me c'po na nigjojne veshet, duhet me u siguru robi.

hajde suksese, dhe shpresojme te bashkepunojne me opoziten dhe opozita mos na hedhi vickla lart e poshte po te bashkepunoj per te miren e atij vendi qe nje pellemb eshte, dhe te ndryshojne gjerat per mire, se eshte turp. Nje nga vendet me te varfra dhe te korruptuarit. Asgje su mungon te behen si gjithe bota. Vetem pune pune dhe cdo gje arrihet. Good luck!

kot per sport, ça pune ben ti ?

sportiste. Pse? 

po me punen si sportiste çfare ke arritur ?

kam marre nja 2 medalje . 1 silver dhe nje gold. Not bad per moshen qe kam.

kam pas njoh nje kuqe sportiste. mos je gje ti kuqaloshe nga floket ?

Jo nuku jam kuqalashe. Hej, ca t'preka gjekundi kshu? Une vec good luck thashe.  lol. 

asnjigjo nuk me preku. vetem se desha me t'thon qe nuk varet gje nga puna, se t'gjithe popujt punojne, po nuk jane t'gjithe te pasur.

apo di ti te ket popuj qe ushqehen me ajer ? 

ne zonen (jug te europes) ku jetojme ne, asnje popull nuk eshte i pasur sot (as jugu italise). greku perfiton borxhe nga europa e prap, nuk eshte bere gje europe tek ta. 

pra nuk di se çfare pretendojne shqiptaret nga qeverisja e tyre. çfare niveli jete kerkojne ? sa ta kene kete ? etj, etj.

ku punojne shqiptaret mo aman. Deri ne 3-4 pm i ke ne pune (dhe gjate asaj kohe bejne disa here pushime neper kafe) . Ku kane disipline pune shqipot mer aman?!! ( e njohin valle kete fjale bie fjala lol) Po tallesh me duket. Te pakten te arrisin te jene diku krahe per krahe ketyre vendeve qe permende. Leqe une e kisha me shume, te bashkepunojne qeveria me opoziten per te miren e vendit, e jo te hahen si macja  me miun, dhe te dalin nga parlamenti sa here t'u teket. 

ne shtet ashtu punojne te gjithe. prandaj dhe shtetet me ekonomi shteterore siç kishim ne ne kohe te enverit, morren fund te paret. punen e bejne privatet, katunaret qe punojne token, punetoret neper fabrika, njerezit me inisiativen e tyre private. si me thene sektori privat. 

se dhe te rrijne gjithe diten neper zyra, çfare do shpikin shqiptaret ? çfare do prodhojne, si do te fitojne lek ? 

me magji do vije permiresimi, pasurimi ? 

per te mos thene pastaj rilindja se behet patetik diskutimi. gjerat me te bukra, ne trashegimi urbane (po marr vetem kete pike, nga duket fshati sot), ne i kemi turke (berati, gjirokastra) dhe italiane (bulevardi, ministrite, etj) akoma sot. ça rilindje do me bo rama, ate italianen ? apo do me zevendesu enverin demokratikisht ? 

ah se harrova, kam pare para nja 2 netesh, nje film shqiptar. Rrethimi vogel quhetj. Na u be njeri (Timo Flloko) kryetar i komitetit qendror te rrethit. E me beri pershtypje sistemi atehere. Partia na do kshu, e na meson ashtu (ste linin te dilje ne rruge te shtrember me mesimet e ppsh lol). Shume te ndershem ishin dhe punetore. Habitem, gjithe ato vjet qe ua nguliti Enveri kete punen e ndershemerise dhe punes, si eshte e mundur gjithe ky kthim- 360 grade, jo 180 ne korrupsion shqiptaret? Sikur vetem ate te kishin ruajtur deshiren per punen e paster sa mire do ishte dhe ku do ishte Shqiperia sot. smiley

korrupsioni valonte edhe atehere por nuk ishte i kesaj natyre po si shkembim nderesh.

qofte sahati hajrit dhe i pafte zoti me sy te mire.

po nuk e shtyj dot poshte Tahirin, bah , asihere.  Spurdhjaku me i padurueshem, me tendenca halabakesh, do kete ne dore rendin publik, me vjen te qaj smiley  Me duket e pafalshme si zgjedhje.

Perndryshe, nje pjese jane cuna e goca te mire. Por me duket si versioni 0.1 i qivirrise, i cili nuk para ka jete te gjate. Ju ik shpejt koha ktyre pellumbave te bukur dhe zevendesohen me kollovare te tjere, qe i dine hilet, ose qe jane ne gjendje te bejne kerrdine.

LLafet i kane te medha, por shume shpejt besoj do ta shikojne se do ju bien kembet ne toke. Aty ku terreni ska ndryshu naihere. Do hasin te njejtat probleme, do punojne me te njejtet njerez, e do kene te njejtat presione.

Si njeri qe kam pa me sy ndryshime qeverish, e di qe fillimi ka per te qene kaotik, me ndryshime per mire dhe per keq. Por shume shpejt, cdo gje konvergjon ne te njejtin vend. 

Pra nuk do bejne hatane kta. Po thuj ishalla nuk bejne aventura me ligjet dhe procedurat kot se koti, nuk i rrujne leket tona per ti harxhuar per konsulenca te kota, dhe respektojne profesionalizmin ne administrate.  Sipas llafeve ka rrezik mos ti bejne te treja, por sic e thashe, shpresoj te bien shpejt me kembe ne toke, e te fillojne nga puna e vertete.

Ishalla vrulli qe kane kanalizohet ne drejtimin pozitiv, dhe ishalla Rama mson te flase naihere dhe me menjen e vet , pa emocione

 

te kishin vrull, nuk beheshin ministra po gje tjeter. ata qe behen ministra jane APARATÇIKE, asgje tjeter. 

ps: rama te donte te behej i pavdekshem, behej piktor, jo politikan. 

mire

naten e mire

ne vend valon dyfeku , koha do tregoje nese tahiri eshte njeriu i duhur per minister i perbrendshem.

Ah se harrova,

Ktu duhet Swed psh smiley

Me dhiu Ylli Manjani.  Amani kush e pa qe ka lone mjeker, koken zero dhe imition Ramen kur flet. Bir.....shyqyr nuk osh dy metra se do i ngatrroja.

Qyfyr qyfyr me kto legenat e pa-post qe ishin mprehur keq

Kabineti i Edi Ramës ka zhvilluar për rreth 30 minuta mbledhjen e parë, ku janë miratuar tre vendimet e para.

Mbledhja u mbajt me dyer të mbyllura.

I pari është miratimi i një kodi etike për qeverinë.

Vendimi i dytë është ai për ndalimin e importit të mbetjeve urbane. Në fakt, ka patur një vendim për thirrjen e referendumit në fund të këtij viti, e inicuar me kërkesë të Aleancës kundër Importit të Plehrave. Por kjo procedurë duket se do të pezullohet, me miratimin e këtij vendimi.

Ndërsa vendimi i tretë, është se në çdo zyrë të institucioneve nuk do të jetë e detyrueshme mbajtja e fotos së Presidentit të Republikës, por fotoja e Ismail Qemalit, që është kreu i qeverisë së parë të shtetit shqiptar dhe “babai” i Pavarësisë.

smiley smiley smiley

DINJITET!

"Fundi i Marrezise 15 Shator" - Ka per tu mbajt mend kjo date si fundi i tranzicionit te stergjate ku e futen vendin per 25 vjet ish-komunistet. smiley

Vetvendosje! Qeveri shqiptaresh per shqiptaret!!!! smiley

thone qe dardha e ka bishtin prapa.

thone edhe qe thana i ka kokrrat e kuqe!

prap shume i rrepte Rama... smiley Nuk kane per ta pa naihere me sy bishtin mrapa te dardhes, nuk kane per ta kalu naihere kufinin, ke thana... smiley 

shpresoj t'i dalesh krah me pushke, kur te ket nevoje per mbrojtje nga bradi. 

Jo mer se nuk o nga ato Bradi!

Bradi eshte per sex, drugs and rock & roll

du me thon opozita, se bradin vete nuk e di per çfare eshte i afte. e kam pare vetem qe mbeshteste qeverine e djeshme, pra sot eshte ne opozite mendoj. 

do ja u ngrijne buzqeshjen ketyre ne foto, sikur tha. 

 

Ne amerikanet nuk i kemi lene kurre ne balte miqte tane...

 

po ne 97 pse thirret greket per ndihme ?

nuk e di si te ka rene ne vesh ky informacion i stisur nga serbet...

vjesht e pare, erdhi lirija,

tri vendime qeverrija

Portretin e molit e paskan vene shtrember.

Cimo ma lexo i cik ca paska thone Basha:

PD është një kockë e fortë dhe qëndron duke u ripërtërirë.

Cimo si qe ai muhabeti i i leksikut qe permene sot ma heret me do kocka qe te meten ne fyt?

ka bashku bashke retoriken e enver hoxhes dhe te manush alimanit. s'la gjo pa bo mer... kriptokomunisti!

 

Kur u futen ne zyre , a vuri re kush nese hyne me kemben e majte apo ate te djathte?smiley

Prap Sequi ne shqip "Rruga per ne BE, sot, akoma me e arritshme"!!! 

Amon mo ne ky Sequi nuk paska prit gjo tjeter me na fut ne BE, vetem sa te hikte Berisha! 

Thone qe nga SHQUPI sot vite zeri i rapsodit i shoqeruah me lahute:

Moj Europe, 
Moj shtrige e keqe,
Kurve ishe,
Kurve mbete.

Urime qeverise se re. Anullimi i ligjit te plehrave eshte fillim dhe shpresoj qe mbarimi ti gjej ne banken e akuzes te gjithe ish-pushtetaret qe vodhen dhe vrane popullin per 8 vjet.

Ka lezet kur ky kabinet perfaqesohet nga karaktere si Tahiri . Deklarata e tij kur i ndalua Baben hafijet Politike te Babasqapit " Ne se vertetohet konrabandist , te denohet " u mireprit nga te gjithe. .Mund te jete nje nga Faktoret kryesore qe ndikoi ne Besimin e dhenies Votes kesaj Force Politike .Ne menyre te vecante per aq sa jane deklaruar , ky  Tahiri dhe zonja Mimi Kodheli , japin shprese per nje Lufte te pameshirshmeLigjore kunder Korrupsionit e Krimit .

Do ti kerkoja si shqiptar i Mergates , zonjes Mimi ne menyre te Vecante te na mbante ne Korrent me Hajdutet e Hajdutlleqet e rakorderive te Haleve te Qeverise ne M.Mbrojtjes , si Cilesia Nr Nje e Klanit  Hajdut e Banal qe Shporrem ! Paisja e Haleve neper Ministri do kete qene edhe objekti Kryesor i debatit Qeveritar te shportes se karavidheve !

Thefshin qafen sa me pare! kjo per urimin ...

- Mitingu i PS-se perpara Kryeministrise ishte orkestruar sot mbasdite nga PS e Tiranes : qindra e-maile ishin nisur per te lajmeruar (sidomos) personat qe kishin aplikuar per pune, qe te prisnin me ngrohtesi qeverine e re te kusareve te vjeter.

- shprehja e Rames drejtuar opozites se "Dhune ? S'keni pare ende asgje!" - tregon qarte se ai kerkon hakmarrje per drurin e "96 qe hengri...

Nese e krruan, le ta dije se s'do mund te fshihet pas 1 milion te papuneve qe i dhane voten, se do te duhen shume me pak per ti thyer turinjte e per ta tjekur zvarre si Morsi apo Mubaraku, nese guxon te preke nje qime floku te opozites

Arkivolin e kujt do perdorni kete here?

pyet Ramen ke kerkon te beje kurban

Harram i qofte Rames nese nuk ua shkerdhen motrat atyre qe e lane per te vdekur ne 96! 

Rono motrat e atyre ngelen me barre qe ne 2003 mos ja qaj hallin, tani ka pune me motrat e ketyre lacave qe betohen qe do e terheqin zvarre.

lefti ne ça qyteti te frances jeton ?

Qetsohu lefti. Rama tha: "Nuk kam mandat te pendoj drejtesine" 

Boll mo me venje e heqje byrzylyqesh pa kriter. Ket rradhe, kur te vihen, nuk kane per tu heq mo!!! 

Prap Sequi lefto, ne shqip: "Luftoni krimin, c'faredo lloj ngjyre politike te kete ai!!!!!" 

Sequi ate pune ka, se ajo eshte linja zyrtare e BE-se shoku, s'pres te ma mesosh ti.

Problemi eshte se lufta e shtrigave nuk quhet "drejtesi", por diskriminim, zhdrejtesi dhe hakmarrje

Moj Evrop, perdja kallkanit

Do te vejm zjarrin n'mes t'Ballkanit!!!!

Do te vejm zjarrin si kujton

Komunizmin, komunizmin pse po mbron?????!!!!!

Lefti, ne vend qe Rama te dhunoje opoziten me akuza shpifjesh, te coje akuzat ne drejtesi dhe te vertetoje akuzat qe shpifesit e tij kane bere per qeverine e shkuar, por ky sdo kete, do te shaje opoziten ne parlament. Ky do te zevendesoje Enver Hoxhen. Te jete edhe president, edhe kryeminister, edhe prokuror, edhe kryehetues, edhe kryepolic edhe krye piktor.

Mos bre left se nuk eshte nga ata burra ky. E pe me 21 janar qe pasi i coi trupat e sulmit kur e pa se puna po shkonte keq, nuk po merrej kryeministria, iku e u fsheh, doli kur mori vesh se kishte te vrare ne beteje?

eshte shejtan budalla, perveç faktin qe eshte "me faza" : varet ça faze e kap !

il faut se méfier de ce genre d'individu

nuk ben gje ky. E mbajne mend qe te vogel qe e kapnin me shuplaka shoket e lagjes dhe i merrnin buken me gjalp, po sigurisht qe dhuna verbale e ndoshta edhe fizike do ngrihet se ky kujton se kshu do arrije te qeverise.

Maloket jane bere te pasur tani ,iu dhimbset jeta.

smiley

Vendimi i pare per heqjen e fotografise se Presidentit te Republikes nga zyrat Shteterore, akt i pa-precedente ne historine e pluralizmit. Sulm ndaj Institucionit te Presidences qysh ne sekondat e para te jetes se kesaj palo qeverie.

Nuk behet ndryshimi me simbolika te tilla perçarese. Po kujt i thua ? Ky e ble sherrin me leke thoshte dikush...

presidenti i shqiperise eshte kukull. kujton ti se foton e tij e respekton njeri ?

ç'renderi ka ç'eshte ?

perse duhej bere kjo, aq me teper sot ? S'ka gjera me urgjente ky vend per te zgjidhur ? Ajo shendetesia falas per te tere sa vite do prese te dekretohet ?

Po ajo ulja e TVSH-se per ushqmet baze (qumesht, buke, veze, vaj, sheqer, oriz), do prese edhe ca diteq e te vdesin urie te varferit qe po shtohen dita dites (sips INSTAT) ne Shqiperi ? Se po deshi argumenta populist, i gjejme me tonelata, duke i kthyer mbrapsht premtimet e tij alla donkishoteske

Do ta heqin Jarin dhe do vendosin Avokatin per president smiley

nuk mbrohet pra me zjarr siç ben ti. ismail qemali e meriton me shume te rrije ne foto te zyrat e shtetit, sesa presidentet e sotem. 

si dhe qe te realizoje ato qe thua ti, duhet te gjeje parate (burimet financiare, te siguroje buxhetin) te pakten me pare.

duhet te mbledhe taksat dhe dritat, et te tjerat burime te shtetit. ose te kerkoje borxhe te jashtme.

dhuna verbale e sulmet ndaj opozites kane per te ardhur ne ngritje se ky per te qeverisur nuk qeveris dot. Kur varferia jo vetem te jete aty por te shtohet, kur papunesia jo te ulet por te shtohet, kur te mos mbaje premtimet qe ka dhene, athere te vetmin shpetim ka te konfliktohet me opoziten qe te terheqe vemendjen e opinionit por do i beje gropen vetes edhe me keq.

vetem plehrat dhe leket e dritave po mblodhi, them qe qeveria e ka kryer punen e kater viteve.

hahahahhaha

ata vetem korentin po vodhen, se lek s'ka me (sipas tyre) smiley

kujt t'ja vjedhi korrentin ? 

shikoni fytyrat e spanuara ne foto. Gjysma e tyre nuk po buzeqesh, po ngerdheshet nga zori. Spikasin ne ngerdheshje ministri i Ramiz Alise Shkelqim Cani, kontrabandisti Tahiri dhe vete Rama.

Po kush jua ka fajin ju mer qe jeni mesuar te kaloni ne orgazem me foton e Berishes .

vone po punoni cuna... apo po paketoni?

Bame si e shpjego faktin qe shumica e kellufave ketu vine me flamur frances? 

Do thush ti, po ku e di une o Ron! Po ho mo take a guess! 

A wild guess smiley  eshte I njejti person m'duket mua. 

Rono, une e di shpjegimin po s'du ta them smiley

ika ika, se mu per dreq neser mjes nuk m'kap ai 'shpjegimi' smiley

mos u bo i keq,thujesmiley

Mu Franca mu duk alamet veni!

Si ka mundesi qe shumica e shqiptareve qe na vine ne peshk nga Franca jane njoni me klluf se tjetri?

na thuj ndonje te amerikes te kete bo emer atje ?

 

Edhe po ti thash nuk do ti njofesh.

hajt mor se po perdor googglen veç na thuj ndonje.

Ka mundesi qe disa ketu te jene alter-ego ne momentet e monologut    smiley

Mu me vje keq se po paragjykoj robt kot me kot, po pashe me shume se dy flamura frances qe komentojn njoni mas tjetrit,  them me vete, qeka vaft shurre ne peshk, po kaloj ma vone!

 

 Brace vs Berisha

Duke i kerkua ndiese njerzve se i barazova emrat ..Edhe qorri qorrave te jesh , edhe me i prapambeturi i ndonje Ishulli qe nuk e digjuar fjalen Shtet ..eshte e pamundur te mos besh Dallim Kush na ka Qverisur smiley...Nje Inatcor Injorant qe vetem te Ulerije e te bajgeroj di .Lexoni se cfare kane  bere qoft dheper dy tre muajt e fundit , dhe do bindeni qe keta Ljepuj qe hakerrohen kane vetem nje Hall . - Sa te mundin te zgjasin agonine se mbase i "bien koqet dashit "

Asnje meshire per Plehrat .Ketu nuk ka Politike .Kerkohet Drejtesi .Kane Vjedhur e Vrare .kane Varferuar Popullin ,kane pasuruar Klanet e tyre .Nuk kane lene gje pa Ndyre me Politika Klienteliste e mbeshtetje te Krimit te Oragnizuar brenda dhe jashte vendit .Mjer ai Popull qe kane zhytur ne Ide se Vetem Posti dhe njeriu i Korruptuar mund te te pasuroje  dhe .....mos i nenvleresoni ..Parti membeturina  terroristesh me kryeterroristin Berisha qe terorizoi nje Popull te tere per 25 vjet me rradhe .Jane mesuar me Banda e Prita , por eshte gje e Mire qe kercenimin e bejne Publik .Desherojme qe ketej qe Basha te mos bier ne Batakun e ketij Haleje ne mos e paste Kompromentuar Thelle dhe KEQ me 21 Janarin dhe Rrugen e Kombit !

Paci Fat ....se dhe Klani tyre , sic thote LefKOPEJA ketu tek PPU ose "mjeshtra bllofiste e kercenimit " e perfaqesuesja e kabinetit te Babasqapit , eshte i afte te marre veprimtari Terroriste e antiligjore .

Paci Fat dhe mos u Lekundnii !

Pune te mbare qevria pothuajse e re. Opozite te mbare paberishiste jarebi opozita e vjeter. Avokati te mbare Avokati dhe sekretarja e tij dhe publikime te mbara Blushit & Co.

Si she, peshkerim te mbare mepakngjalistdheberishist Peshkut.

It is hard to imagine a more stupid or more dangerous way of making decisions than by putting those decisions in the hands of people who pay no price for being wrong.
– Thomas Sowell

Ene ket je tu e shkrujt nga Amrika?

He me mire mo ne ti, give people a chance!

Të hënën nisesh për në Bruksel, për të kapur trenin. Rrugën do ta gjesh të shtruar, po aq të shtruar sa ç'gjete Rrugën e Kombit, atë të Elbasanit, apo atë të Bregut e me mijëra kilometra rrugë rurale, ku lehtësisht mbërrije në fushatë, por më lehtësisht gënjeje.
Do të rrëfejnë siç të kanë thënë edhe herë të tjera, se Shqipëria e meritonte me kohë Statusin e vendit kandidat, ndaj Komisioni e propozoi.
Do të rrëfejnë, se si Shqipëria nuk është në listën e vendeve problematike për shkelje të Liberalizimit të Vizave dhe ndoshta ta kuptosh se kjo është, falë zhvillimit që arriti ky vend gjatë qeverisjes Berisha. Do të të kujtojnë edhe se si ti nise grevë urie për ta bllokuar lëvizjen e lirë të shqiptarëve.
Do të të rrëfejne së sa dëm i ke bërë vendit me bllokimin tënd. Të paktën je i qetë, se nuk do të gjesh atje email-e anonime kundër vendit, të cilin do ta drejtosh si kilometrat, siç ndodhte kur ti ishe në opozitë.
Jo. Asnjërën prej këtyre, sepse trenin që do të kapësh ti sot, e ke aty. Të mbushur siç e lamë, me detyrime të plotësuara. Ti duhet vetëm të heqësh gurët që i vure vetë nën rrota.   M.B. 

..no comment

Kjo duhet te jete shkruar nga mon kukaleshi i i sales.

alba me zamete prapa, mos e merr me te mire Kapterrin tu sha Berishen. Kapterrin nuk e lun ti me zamete nga rruga e drejte e hyqymetit.

.

e?

Oh jo aspak .Berisha per mua eshte lider vizionar ne nje rang me mullah omarin e afganistanit.

eshte i vjeter Kapterri, nuk i levizin as muskujt e as emocionet me kaq pak gje. Me shume, me fort, me me fantazi e me me pak zamete, e Kapterri ndoshta ndjen dicka per ty.

ate e ka rezervuar per ty. te kundertat terheqin.

kapterri nuk eshte gay qe te kete ndonje gje me mu. Vetem per kete se akuzojme dot, megjithese ca edepseza po thone qe ka nje gejllek latent meqe eshte edhe kaq i ashper me sumsat. Per te mbytur gejllekun e vet e ben po thone. Sdq, une se besoj, ti qendro solide ne rrugen tende drejt Kapterrit.

M.B.

Met Bega

Po ky Sequi qe ka mesuar kaq mire shqip, çfare "fjalori" ka perdorur?

ky me kujton rajersonin qe gjithe kohen fliste anglisht.ne 23 mars filloi te flase shqip.

Bunkari qenka bere Kombinat smiley

Po nuk u ngopet ore ? ..Kaq shume mbani ? Po boll ta la Enveri nje Vrime ne mes .Akoma do edhe nga Saliu smiley Saliu sikur u dhjeu kur erdhi ne fuqi ! Paskeni qene garumull si  Kombinat zallotash ? Me vijat e kakes si je smiley E ke pa ate qe "sa mire ishim kur na pushtoi Italia " Dosjet si po ju ecin ? Keni mbrite deri ke suma apo doni dhe ca smiley103*

Po c'paskan qene ore , Me burre po , me dashnore po dhe Ju ju gjeti prape Saliu tu perdhunoje smiley Ndrroi kryetari apo se ke marre vesh qe ka ardhe Luldashkurbani Bashkise 

C'jane ato qe ndricojne  Detin 

E digjon bunkeri remetin ...

jane zinxhiret eTahirtit 

Nga kabineti me i miri smiley

Nga te gjithe llojet e Karagjozeve te PD-HIT Bunkero ti je me fantastiku .Dmth  qendron sic te qendron Huri .Vetem luje nga pak  here pas here se nuk te  dalin Krismat smiley

 Hiq nga dera hyr nga Oxhaku , nxirr nga penxherja hyr nga ulluket e halese . Pash Balaullahun ke ke mik nga admin ? jo per gjo ,  po je dhe pak i semure dhe une i vleresoj qe perkrahjn handikapatet mendore .

Si thote dhe Rush i dijes ..e bir nona vet ....qe s'marun kjo armata e te Marreve smiley

Se mos ikesh dhe nga Kombinati ere !!!!!

 

Edhe vetem nje dite, para se Edi Rama te futej ne zyren qe kishte qafethyeri Sali, shpertheu ne ulurima se aty po futej " Pa Program"! Por bazuar ne ato premtime qe pati bere gjat fushates, brenda vetem gjysem ore, vendosi dhe anulloi importiet e " Plehrave" qe salibolleku vendosi ti quamim " Hazine"! Hoqi dhe foton e mumjes te salihut, per tu dhene dinjitet te plote zyrave te shtetit.President " Onorifik" dhe gjytyrim njeheresh! Nje tallje me kreun e shtetit ! Vendosja e Babait te Kombit ne cdo zyre eshte vendim shume i mencur.
Radhen e ka vendosja e drejtesise per veprat kriminale mbi shtetin, mbi pasurite e popullit dhe mbi njerezit!Gje e mendoj si berjen apo plotesimin e legjislacionit per ti hapur rrugen reformes se plote ne drejtesi.Nuk mundet te anashkalohen tere ato krime te bera nga ky bandit qe uluret e sokellet, sepse e di ca ka bere dhe kerkon shpelle per mbrojtje.

Radhen e ka vendosja e drejtesise per veprat kriminale mbi shtetin, mbi pasurite e popullit dhe mbi njerezit"

A futet Ilir meta ne kete projekt.ai u be sebep per 21 janarin apo jo?

Epo qe te sqarohesh ti Alba do denohet vrasesi Jo sebepi. Per nji gjo ke te drejte si fillim peshqit e vegjel kane per ta hange. naltmadhnine tuj do e kapim shah mat ma vone. Jo neser, avash avash sa te ndrrohen kreret e policise dhe gjyqtaret. 

per liderin Meta duhet te dahet menia: ai eshte si kulla e barit. nuk do digjet!

arsyet dhe shpjegimin filozfiko historik i ka dhene avokati, i cili revokoi shume raste te praktikave te njohura politike boterore, si psh Linkolni qe e bleu ceshtjen e heqjes se skllaverise. e bleu!!! ne pare te futme ne zarf. thuni po deshet qe skllaveria s'duhej heq, perfundoi zoti Ngjela.

Lideri meta i tha Berishes dje ne kuvend kur rama kercenonte:he mo se ben shaka ai.keshtu te dashur memedhetare socialiste mos mbani frimen duke pritur qe te futet ndonje peshk i madh  ne burg.

Qenka votu qeveria me nje fjale? urime, dhe jo si lefti qe do qe tani thyerje qafe.

Per mua zhgenjimi i pare erdhi me kete dekretin e pare te qeverise se re, venja e portretit te Ismailit ne vend te Jarit, a nuk do ishte me mire qe ne vend te Ismailit te ishte portreti i Enverit? Mbase Z, Rama reflekton me vone me kalimin e kohes, dhe njehere urime shqiptareve.smiley

a nuk do ishte me mire qe ne vend te Ismailit te ishte portreti i Enverit?

Punet e mira behen avash avashsmiley

ismail qemalit ju desh 100 vjet ta vendosin aty ku e vendosen.

aq do ti duhen dhe enverit, le te presi

Urime Republikes Socialiste te Shqiperise, nga Republika Socialiste e Vietnamit! smileysmiley

 

 na llafos njecike .c'thone ata marrin ndopak ere nga jetasmiley

Marrin the? smiley Kshu qenka socializmi?! Po qenka hata! smiley

 IRONIA E FATIT per Shqiptaret!

Rilindja me kollovare e kollovare qe e kane halen e korrupsionit deri ne fyt smiley

nejse presim ....

 

+1000

Nuk e kuptoj se pse Presidenti eshte ne krahun e majte te kryeministrit, apo eshte ndryshe kendveshtrimi, Presidenti mban ne krahun e djathte kryeministrin . 

po nuk ka te bej krahu i majte apo i djathte mo Pjero.. por presidentin e kane vene qender, midis kryeministrit dhe zv/kryeministrit.

  

 

 

spiritus, dihet gjë se si kanë rënë dakord Rama me Blushin pas debateve të 2009? apo thjeshtë provë force nga ana e kryetarit?...

Ja keshtu ka lezet

 mire, ka lezet qe pas 100 vjetesh, themeluesi shtetit shqiptar merr vendin e merituar.Estetikisht dobet.Korrniza e fotos duhet te jete e rende, klasike, muri me kolor me solemn. Dhe perngjasojne te dy.Qeverisja do ja zbardhe mustakun Rames, i thone tre mandate, nuk eshte shaka dhe perngjasimi do jete me i madh smiley

Me duket me teper si dicka provizore dhe simbolike dhe jo permanente. Dizanji me harten antike ne tryezen ovale te ministrave me pelqeu smiley ..Thuhet qe i kishin shkaterruar zyrat "qiraxhinjte" perpara se te iknin...biles Imam Baderllia kishte shkulur dhe halen e ministrise dhe e kishte marre me vete para se te ikte (thua ta kete patur si ajo e Sadamit?)

 Ja kete te ben dialektika e pushtetit. rehatohen te ndenjurat ne karrike dhe wc te lara me flori dhe koka krijon iluzionin se eshte e perjetshme dhe e paprekshme.  pastaj perfundojne ne halen e historise.

 Jam aq i jashtem sa mund te jesh edhe ne ti ne raport me fijet e brendshme te PS.Ajo qe vezhgoj eshte :

-Blushin e konsideroj nje aset te PS-se.Nje rival te denje per postin e kryetarit kur Rama te kete mbyllur ciklin. Eshte teper e domosdoshme , sipas meje, te kete nje rivalitet ne solidaritet brenda PS per pasardhesin. Shikoni cfare tragjikomedi po ndodh ne PD.Rrezohet Lideri si ai lisi madh dhe le nje grope,nje  boshllek dhe ashtu i rrezuar, vetem se pengon.

-Blushin prisja ta shikoja ne nje nga portofolet e rendesishme te kabinetit Rama. Do ishte nje sjellje moderne.Nuk ndodhi.Megjithate, udhetimi eshte i gjate, pararoja do kete nevoje per rifreskime. Njekohesisht eshte gje e mire qenia e nje zeri te moderuar kritik brenda mazhorances monolite. 

sa evaziv që jeni, more...

 pse evaziv? mendoj se jam i qarte.Blushi ishte pjese e grupthit te mendimit ndryshe ne PS. Sikurse dhe Malaj por ne dallim nga ky i fundit qe me kokfortesi shkoi deri ne fund kunder rrymes, kunder momentit qe kerkonte unitet dhe solidaritet per te shporrur Berishen , Blushi kuptoi momentin apo riberi llogarite dhe "qepi gjuhen" duke u bere pjese  e skuadres Rilindja.Kjo eshte ajo qe shikoj une nga jashte.Se cfare biseda dhe pakte ka bere me Ramen , une nuk e di. Ajo qe me intereson eshte kultivimi i tradites se demokracise se brendshme ne PS , krijimi hapsirave per zerat ndryshe dhe kritike, deri ne ate mase sa te mos kthehen ne gure nen rrota apo rrota nen gure .Kjo eshte legjitime, e shendetshme sa kohe qe hija e autoritarizmit qendron pezull dhe prodhohet prej qenies ne pushtet. Por ti shpjegohu se perse te dukem evaziv dhe si e shikon ti kete qe po diskutojme.

po mjafton të thuhet se ishte një provë force nga ana e kryetarit të ri, e drejtëpërdrejtë ose jo. të tjerat i quaj llafe të kota.

Blushi do perfundoj si Malaj dhe Kaçi, do shpallet tradhetar. Pritet ti bashkohet dhe Pandi, i cili s'po tregon impenjim te larte ne detyren e deputetit; Fjalimet i ka "sa per te kaluar rradhen" - s'ka ça jep me per "partine"

suksese ...

Po boll mo se lat nom, jeni bo si shtrigat e Makbethit

...dhe per pak ngjyre te celur ne gjithe kete negativitet...

"Të paktën dikush nga mazhoranca tregon respekt/ Spiro Ksera i dorëzon detyrën Erion Veliajt"

Suksese!

Kjo eshte shume ironike.Agimi Arte dorezon detyren!

Po shembet muri rrethues i kryeministrise. Bukur!

na u prish plani smiley

smiley

filloi hapja me Evropen qe nga kryeministria smiley

 pushteti eshte i juaji, zyrat jane tonat smiley pa mure, pa kufij, nje bote e lire po lulezon germadhash smiley

Urime per punen e re. Ne k/ministri e paske? La e me la. Mundi me ne fund u shpagua smiley

By the people for the people

u prish se ata qe e rrezikonin jane brenda....s'ka nevoje per mur,nuk rrezikohet me nga te ndersyerit

 Skenaristi sh keq, duhej nje trendafil ne doren e Rames. smiley

exactement !!!

ti shifke endrra me sy hapur STALKER ! Zbrit nga Airbus 380 se paske ikur shume larg bré burre smiley

E di zotrote qe ky Mitterrand dekoroi me Legjionin e Nderit (Légion d'Honneur) ne fillim te viteve '90 nje pjestar te fuqishem te familjes Hassad, multimilioner, i cili ka miliona euro pasuri imobiliare ne Paris ne emer te familjes se Bashar Al Assad...e dha Canal + dje ne nje enquête esclusive. Kuptohet, medalja me e larte ne France duhet ti jete dhene ketij pinjolli te Assadeve, ne shkembi te trastave me para...por kete ssshhuutt

Shpresojj qe paralelizmi midis tij dhe Rames mos te shkoj deri atje sa ti dalin dhe ketij te fundit ndonje vajze illegjitime, te mos perfshihet ne skandal pergjimi nga zyra e tij personale ndaj gazetareve dhe politikaneve kundershtae, dhe mos te vdesi nga kanceri...te gjitha keto si François Mitterrand

ahahhahahaahahha !!

me ngaterron me ata bashkombasit e tjere qe kerkojne azil ketu shoku! Nga Franca s'kam marre asnje qindarke ndihme une, se kam ardhur me forcat e mia! smiley

PS : emissioni ne Canal + u dha te dielen, diten e perendise smiley po ti si duket e paske pasur pune! tant pis pour toi, se ne France perverç kamionisteve, policeve dhe urgjencave, s'punon njeri te dielen smiley

jo jo, e kisha fjalen per ate dokumentarin per lejleket e prespes qe nuk ishte diten e perendise smiley

et la même chose

Ja dhe rast tjeter me te cilin duhen te merren psikiatria

 Të kërkosh sinqeritet tek Blushi është njëlloj si të kërkosh rrethin në katror. As Sali Berisha dhe asnjëri prej tyre harroje ti se është i mundur, jemi të pamposhtur. Do të keni një betejë të fortë

 

Sali Berisha duke replikuar gjate seances se djeshme

 

Personat te cilet i permendin "shpesh" vetveten ne veten e trete kane probleme serioze mendore .Illeizmi nje faze e avancuar e narcicizmit , eshte semundje serioze psiqike ne te cilen i semuri krijon nje alter-ego imagjinar, perfekt, te pagabueshem.

Me rrespekt per liderin e opozites!!!

Lider sikur eshte tjeterkush.....Ky mund te jete ai "shpirterori", versjon i Ajatollahut te Iranit  smiley

te mos harroje qenverija e re  se Shqiptaret votojne te majtet po hyjne ne shtepi me kemben e djathe

Mos harroni gjithashtu qe qeverija, megjithese sallakse, gju fort me t'gjathten.

Ne Shqiperi  voten e ka percaktuar vet natyra nene, ashtu sic  lumenjte burojne ne lindje e  derdhen ne perendim smiley

keshtu qe, voton me doren e  djathte, ndersa vota shkon majtas

ohh, cdo kenaqemi me simbolika dhe metafora keto 300 ditet e para...smiley

Kam rrespekt per Besir Xhollakun dhe lexo pak si shprehet ketu :

“Jam krejt i shokuar nga akti i heqjes se foto se presidentit të Republikes. Jam i shokuar dhe i zhgënjyer nga niveli i vulgaritetit të këtij akti. Shteti serioz është formë serioze. Në çdo protokoll të çdo shteti nga ato me të qytetëruar e zhvilluar e deri të ato në një hap me tej se shtetet tribale, fotografia e kreut të shtetit, presidentit, nuk mungon. Nuk mungon se ajo nuk është foto panoramike, por ka një simbolikë që në çdo Republikë është në themel. Presidenti përfaqëson unitetin e kombit. Duke hequr foton e presidentit Rama ka cënuar pikërisht këtë simbolikë.

Si kundërshtar politik me të do të kisha pritur e mirëpritur shumë akte. Por jam thellë i zhgënjyer në kufij revolte, nga Rama e disa ministra pranë tij, të cilët sidoqoftë për faktin se të dalë nëpër botë, do shfaqeshin më të emancipuar. Në fakt ndodhi e kundërta”, shkruan Çollaku në rrjetin social, "Facebook".

“Me këtë akt prej vandalësh na dhanë shenjën e hidhur se fjalët nga veprat janë larg. Dhe shkollat, kurset, vitet e jetuara jashtë nuk kane arritur te mundin te keta njerez instiktin e eger te nje ideologjie qe e shpallin te vdekur por te ciles besnikerisht i ruajne e ndjekin ritet....ky kthim i vrullshem pas në vitet e Koçi Xoxes është i papranueshem e duhet ndalur me çdo kusht e çmim...Vandale të tillë janë të padenjë për gjeneratën e re te shqiptarëve. Këta meritojnë vend në arkivat e shëmtuara të vesit e primitivitetit njerëzor”.

"ky kthim i vrullshem pas në vitet e Koçi Xoxes është i papranueshem e duhet ndalur me çdo kusht e çmim"

O trima luftëtarë ! 

O bijtë e Skënderbeut 
Kërkoni Shqipëtarë 
Lirinë e mëmëdheut! 

Nigjova disa emra te mundshem qe Tahiri mund te aktivizoje keto dite.  Nese do te dalin te vertete, rrespektin maksimal.  Rendi ne ruge te mbare.  Te presim per ate pleren e shikut...

Si u be ajo historia e takimit me Ollgen "Ruse" ne Pakistan?...Tashme po behet kohe spo i ftojne me keta tanet as ne mbledhjet me te  rendomta te Natos

blackout total informacioni; bile na kane hap pune se tani duhet edhe ti pergjojme.  Po sic e kemi thene me siper, nuk do ti leme ne balte miqte e vellezerit tane shqiptare... 

Mullahu nderkohe bertet per te ngritur mjegullen... Harram  7% i ketij poplli Ed Rames po nuk i terhoqi zvarre keta plera...

Bame a te erdhi Memo ty per hapat e me tejshem?

 

Toleranca nuk o pjese e natyres time! E dine ata, ja gris kontraten perpara syve!!!!

Ai gjarper duhet hequr urgjentisht dhe mundesisht te vihet perpara ligjit

i bje qe ne zyrat e qeverise ne Rome te vihet remo e romolo ,apo augusti o Kostantini.Ne te gjithe zyrat eshte presidenti i radhes ,pavaresisht nga ngjyra politike e tij.Presidenti eshte institucion ,perfaqeson unitetin e popullit.pikerisht kesaj cilesie i behet respekti.tesh ky asht si nusja e re...ka kap zhelet e shpise n'dore me diftu se asht punetore...asht edhe n'shyret....ta po i kalon hahaha

Te pakten Konstantin nuk e vene sepse eshte mese e provuar qe eshte me gjak dhe rrenje SHQIPTARE smiley

 

Marcantonio,jul çezarismiley

Ka kalu nje nate impegnative ,se eshte i gjate smiley

 e kemi dhe te virgjer nusen e re

Eh Kostandini i madh, babai i krishterimit!!!! Kot nuk o tu mesu shqip Sequi o Ron!!! E ndjen nje te dyte; po kujt tja thush...

Sequi na doli me gjysher arberesh mer Bame. Edhe e di si kishte thone? Ne arbereshet e dime shume mire se dhe Skenderbeu bindje te majta ka patur. Nuk e di ti Bame, por une per vete po qe puna per Skenderbeun sa i besoj arberesheve nuk i besoj asnjonit. Po me thone ate qe eshte gjithmone si skile hileqare mu ka duk ku Sequi. Dhe ju ku po dalin faktet, nen rrogoz paska punu per te hedh nga pushteti qeverine qe doli nga votat demokratike te 2009. Turp! Nuk paska pas faj ish-kryemnistri kur bertiste ktu ka puc he burra! Po kujt ja merte menja qe punet te ishin kaq te thella!

Po me fotografine e Napolonit c'pati? Ops desha me thene  Nishanit. 

kto komentet me "ops" jane perla fare!

smiley

Oops. Po se sme ka dal gjumi mire de. smiley

Oops! She did it again.. smiley

Oops ,  no I didn't Magus smiley 

Po mos o Arben Duka mos i hidh benzine zjarrit se keta aq duan, qe neser e nisin revolucionin demokratik.

Ulërin parreshtur,
një mostër i marrë,
thotë se etërit tanë,
i ka hequr zvarrë!

Ndale o i marrë,
ndale turravrapin,
se etërve tanë,
u ke rrojtur trapin...

Per memedhene per memedheeeeene

vraponi burra se ska me prit!!!!!

Lene Ron, skile u tregu Rama!!!! Sa kish more vesh per masterplanin e marrjes se kryeministrise, tak nje te heq gardhin!!!! 4 vjet kishin harxhu per pergatitjen e masterplanit ne rast se kulla bite ne dore te komunistvet... Tani qe nuk kane as staf mbeshtetes do tu haje te pakten 12 vjet per planin e ri... thone se paloqja uleret breg Lanes, "c'te bej me gunat, cte beeeeeej!!!!"  smiley 

Bradi sikur u shpreh me nenkuptim se jane gati "tju ngrijne buzeqeshjen ne fytyre"....Ka mundesi qe Pateku te jete ne misjon dhe po rekrtuton "Luftetaret e Lirise" keto kohe

Nuk ka faj mer burre, e di sa pare ka shku nji gune?

Pranej po them...gjith ajo pare e shkume dom mer Bame, kohe krize eshte, nuk o kollaj!

o ron, 

A nuk ka pipefiters anej mer burre? Se gjynof ta hame ne te tjeret pse dikush nuk bo punen... smiley 

Nuk e di mer Bame. 

Por di te them ket: fola sot me plakun ne tel, ho mer i thashe ca bohet ne Tirone. Lene, lene Ron me tha, me duket se ky dimer ka per te qene shume shume i ftohte. Pse mer, i thashe. Osht mush tregu, tha, plot me guna!

paska kalu nga latent ne aktiv.hahahah

"We observe today not a victory of party but a celebration of freedom--symbolizing an end as well as a beginning--signifying renewal as well as change."

JFK, 1960. 

Jane leshuar punonjesit e CEZ e UKT gjithandej e po bejne detyren, po u presin dritat atyre qe kane 2 muaj pa i paguar. Si duket kane frike se i heqin e te gjithe duan te jene ne rregull, ose po mundohet Dollapi te beje ca leke me shume para se te iki.

@Roni

-harram i qofte rames ne se nuk ua shke..... motrat.....

hej kemi rilindje de more de,fillimi i mire gjysma e punessmiley

nje barr' lezet ka portreti i Z.Qemali,por s'e di sa eshte i kenaqur aismiley

Do ta pyesim Z.Qemali ne eshte i gezuar apo jo sapo tja kthejme eshtrat nga Italia

sigurisht Ron,per rilindjen me hakmarrje kishe ndonje gje per t'me thene? flm!

Cfare deshiron te te them? Se kshu si teme me duket shume e gjere "rilindja me hakmarrje" dhe kam frike se dal jashte asaj qe mund te te interesoj ty. Specifikoje po pate mundesi.

shume shkurt se skam kohe me humb-hakmarrja nuk eshte rilindje- mendo se ç'do ishte sikur te perndjekurit te hakmerreshin ndaj krimineleve te komunizmit qe s'denjuan asnje prej tyre te kerkonte falje ,kjo fjale aq e madhe qe s'hyn ne perdorim tek nesmiley,por si thua qe mos bejme debate bath-bath... uroj qe Edi te kete mendje tjeter!

sikur te perndjekurit te hakmerreshin ndaj krimineleve te komunizmit

do ishim ne nje situate totalisht shume me te kthjellet sot, ku nuk ngeli ujk pa e ly komen me miell. dhe hajdut pa gerthit hajduti!

Em,po s'jane te gjithe hajduta apo jo? pastaj ndoshta sdo kishim edhe akoma ruçin & compani ne rilindje mer jahusmiley
 

Nuk lane gjo pa i kopju Enver Hoxhes!!!

Enveri thoshte, po pse nuk e dinim ne kush ishte Beqir Balluku? Nje mut muti! Po pse u vu minister i mbrojtjes? Po ke te vinim Vehbi Hoxhen, reaksionarin?!

Kurse xheni me shok e shoqe thone, po pse nuk e dinim ne kush ishin komunistat? Kriminel e bij kriminelesh! Po pse nuk u hakmorrem? Po pse si ata do beheshim ne?!

(xheni hakmarrja nuk do te thote domosdoshmerisht drejtesi dhe drejtesia nuk do te thote domosdoshmerisht hakmarrje. Dmth rastis ndonjehere qe te mbivendosen siper njera tjetres por edhe kjo perkohesisht. Ne 90 duhej bere drejtesi dhe Saliu me shoke i kishin te gjitha mundesite ta benin.)

Cimo ka ndonje emer specifik per ket menyre komunikimi? Dmth dialektike e di shume mire qe nuk quhet! 

smiley mire Rono, kursi me emigrantin te shkoka mire,me ne fund u sqarove o bir, se me zuri frika nga komenti yt i paresmiley

o xhen, me fal se komunikojme prej kaq kohesh dhe me shume dashamiresi reciproke, por: ca lesh komenti eshte ky? Pash Zotin! Mblidhni mer veten, se nuk ka ra sheqer ne uje per asnji!

EM shyqyr qe e pash,me vjen keq ku je ofendu,lexo rreshtin e fundit te ronit,se s'do t'permendja ne asnje menyre sinqerisht,madje u habita pse t'permendi roni, sejcili ketu ka kapacitetin ta mbroje vete veten, une as fus njeri ne valle po s'qe per te vallzxuar me plotkuptimin e fjales!

madje u habita pse t'permendi roni, sejcili ketu ka kapacitetin ta mbroje vete veten

Po nuk jemi tu nda tokat mi xhen qe me duhet mu me thirr ne ndihme Ali Binakun. 

jo ,nuk hakmerretn keshtu te perndjekur nga komunistet.Do te ishte te beheshim nje me ta.Viktimat ,te perndjekur atyre qe iu mohuaoportuniteti per nje jete ma te mire duan drejtesi....hakmarrja eshte virtut enveristesh.E di qe ju komunistet e keni enderruar...duhej per nje alibi qe edhe ju...hakmarrja e te vuajterve eshte ferri i gjakpireseve,eshte palumturia me te cien denuan veten e pjellet e tyre.Depresioni e kotnia e jetes s etyre.Nuk ka femij te lumtur me babe kriminel..e keni enderruar edhe qe me humbjen e Berishes kushesgìdi s ç'mund t endodhte,hiç asgje..me nje fjale gjithkush ne vendin e vet...pozite e opozite...

Hakmarrja ne vetvete eshte (nje) e drejte. Falja eshte virtut. Harresa eshte faj.

Hakmarrja eshte primitive ,aspak humane e nuk "paguan"kurre "demin".drejtesia eshte ajo qe ve shpirtart ne paqe.E nuk ka paqe pa drejtesi thote papa Woitila.

me habit qe mendon se e drejta dhe hakmarrja perjashtojne njera tjetren. nuk di si e definon termin hakmarrje. ka "hak" dhe "marrje". haku ne kete rast eshte kur ia ke bere borxh dikujt pa te drejte. "marrje" e hakut do te thote ta "lash ate borxh", pra ta vesh te drejten ne vend. ne kete kuptim, hakmarrja dhe e drejta presupozojne njera tjetren.

jo ,nuk jane e njejta gje ,hakmarrja dhe e drejta.Fillimisht hakmarrja eshte intiktive ,e drejta e elaboruar.Kur dikush i hyn ne hak tjetrit i ben nje padrejtesi...e kjo duhet te vihet ne vend.e eleboruar,pat e pat.

Une thashe mos kishje pytje mi xhen. Po ti paske dash me trgu per kotesine e hakmarrjes. Me ty jam

 u kuptum Ronsmiley

Po ti paske dash me trgu per kotesine e hakmarrjes. Me ty jam

 

Ka pese vjet e me shume qe te pakten LefKOPEJA me Kopene saj ( ndoshta dhe JU ne ndonje nik tjeter ) kerkon nje "Rumani " dhe nuk kishim pare ndonje  hunter te fushes "Vigjilent i Dosjeve te te thenave " ..Cudi smiley

Rralle tek e mbulonte Xhibi kete sektor , po kuptohet pa shqetesuar Stanin e Babasqapit smiley

epo pune te zorshme ka edhe Rama...me gjithe keta homoseksuale qe e rrethojne...madje te shkretet po i thone...ne nuk e bejme dot ,mendo ti....u ku ku moj nane....smiley

Lol, kush o homo aty Zana? 

Plot ka Mimoza aty, ketu, latente aktive,ne kerkim te identitetit...po me duket se e kane gjete...

heshtje zana,jane gjera shume intime,nuk "indagoj" dotsmiley

Puna juaj eshte fjala dhe ne do t'iu degjojme!

Fjala jone eshte puna dhe ju do t'na shihni!

ED RAMA

smiley 

Puna juaj eshte fjala

Jo se kishte qe dyshojshin qe do hapi Rama 300 000 vene vune! Per pune te tilla, ne Shqiperi, hap ene 3 milion vene pune po deshe.

Thuji shyqyr qe e majti programin sekrete se me siguri kishin me ja kopju si ide e kishin me propozu shume me teper vene pune se ai.

Thuji shyqyr qe e majti programin sekrete se me siguri kishin me ja kopju si ide e kishin me propozu shume me teper vene pune se ai.

gjithsesi Edi prap mbetet origjinal. i fuste nja dy ngjyra dhe e mbyllte çështjen. smiley

Kot me ju pyte se me ka kap belaja? Car osht ai imazhi qe kane vone ne mes te tavolines "vezore" te qeverise. Une lexoj "HISPANIA" te kurora qe ka m'kaptine ai/ajo qe eshte ne ate imazh. Amoni na ftilloni se nuk bajme mo nga kurioziteti. 

 si zhihadist dhe turbopatriot qe je asgje nuk ke per te kuptuar. bashkoju asamblit ciftelia.

lol
i nderuar na informoni dot se përse në faqen (e re?) të kryeministrisë nuk ka, në ballinë, asnjë stemë zyrtare të shtetit, por veçse një shqiponjë të deformuar?

se mbahetmend, mediat u çmendën para ca kohësh, se përse shteti kishte flamuj të deformuar... (kur në fakt ata flamuj kishin që në kohën e presidentit Moisiu)..

do të vlersohej shumë një përgjigje serioze.

 eshte republike e re kjo . ka stemen dhe flamurin e rilindjes

mirë o budalla mirë. të rroftë republika e re. smiley

Lene se pervec atyne qe thu ti kom ene i hall mo te modh. Nuk kom fare vesh per muzike (nese deshe me thone qe ti bashkohem aNsamblit). Nai propozim per ven tjeter pune pervec fjalollogut ke per mu. Jo per gjo po une e kom nje ven pune per te gjithe tipat si ty "berber trapi".

Në qendër të hapësirës që krijon tavolina ovale, ishte vendosur një hartë e vjetër e Europës, për të cilën Artan Lame, njëri nga ideatorët e këtij ndryshimi (bashkë me Artan Shkrelin) shpjegoi për “Panoramën” se është një imazh i idealizuar i Europës së shekullit XVI, ku shtetet janë vendosur në një femër të shtrirë dhe mes të cilëve shquhet dhe Shqipëria (Albania). Kjo hartë, shpjegon Lame, ishte harta kryesore e ekspozitës së hapur në Bruksel dhe që tërhoqi vëmendjen e vizitorëve që dallonin Shqipërinë si pjesë të Europës ndër shekuj.

Faleminderit galile. Qeka bo fiks per mu. Se une si xhihadist qe i bi me qene, simas atij "Tur berberit", nuk e di qe Shqiperia osht pjese e Europes. Po une xhuditem se pse ne mes te tavolines se qeveriut u dashka vone nje sqarim per kllufat xhihadiste. Une jom ne rregull mos me keqkuptoni. Une nihem i nerume i respektume. Po kom hallin mos i vje keq kesaj pjeses tjeter jo-xhihadiste ene thone "Po ky per budallenj na di ne?" (vallahi ashtu ju di po ju nuk e keni kuptu ala)

Nese eshte veper e dopio-Tanve, atehere nuk ja vleka fare me fol. Keta vazhdimisht e vertetojne "zgjuarsine" e tyre ne shekuj. Kesaj rradhe e paskan tregu qe ne shek e 16.

smiley , Lizander , Une thjesht Ju pergjigja Pyetjes Tende (se ceshte ajo ne mes te tavolines)  duke "copy and paste" nga nje gazete shqiptare.

Jo mer galile une ne rregull jom me ty. Une te kom thone falemneres biles. 

 ik o tallava ik, bli ndonje kaush me fara luledielli dhe coja bamkes.

Kam degjuar qe meqe eshte sezoni, Bamka ka nderruar farat e tani ha fara kungulli.

O Tur-berberi a do jetosh me situaten ti. Ne xhihadistat hajme vetem fara turke qe shiten me qese jo me kaush.

Kur te shoh se ne cdo dikaster shteteror punetoret e shtetit do te kene firmosur kete Kod Etik te ngjashem qe mund te krijoje qeveria , do besoj se vertet  do filloje ndryshimi .

Hint.

You must never:

access any information that is not part of your officially assigned workload;
disclose any......... information that has not been made public; or
use any ...... information that is not publicly available, for personal use, gain or financial benefit for yourself, your relatives or anyone else.

To do so would compromise the integrity of the....... system and the protection of .........information. It could also place you in a serious conflict of interest situation, which could attract a severe disciplinary measure including termination of employment, and could lead to criminal charges.

You must not:

borrow money from a client, or present a personal cheque to be cashed by a client; or
ask any employee who you supervise to sign a financial instrument, as an endorser or co-maker, to secure an amount of money being lent or borrowed.

Some cases of fraud against the ........ are indictable offenses that may lead to criminal charges and carry penalties that include fines and imprisonment.

 

elba dua te te kujtoj se nxejrrja ne rrjet e vet kodit te etikes te kompanise eshte shkelje e kodit. Nuk do donim te humbisje punen per hic gje...

Pa merak smiley

sikur të kishte njëfarë sigurie se rrotull qarkullojnë spiuna, atëhere po mund të legjitimohej një frikë e tillë, për humbjen e vendit të punës.

nuk e paske kap thelbin e kodit te etikes...

ashtu mendohet.

Bame ky eshte vetem nje hint , dhe s'ka te beje me asgje sekrete, eshte in our  website dhe cdo kush ka te drejte t'a lexoje perpara se t'i hyje kerkeses per aplikim.

Te tjerat jane normalisht sekrete.thanks anyway

Elba .. Ekonomiste eshte profesioni yt ? 

E shkelen e bene helaq fare keta smiley

Shtypi trumbetoka me te madhe heqjen e gardhit rrethues te Kryeministrise nga qeveria e re...
...Asgje per t'u habitur s'ka ketu...ata qe sulmonin Kryeminsitrine kane hyre brenda ne godine...u bene ministra!

Tahiri, Veliaj..

Kshu thojshin ene keta per ju adhurusit e vicidolsit (po ti ke qene i vogel ne 98-n), po atij s'ja majti me e heq gardhin.

??
Saktësoje se kujt s'ja mbante.?

Kodi i etikes po praktikohet ngado qe diten e pare. Te gjithe po kerkojne korrektesi dhe saktesi. smiley

Shif er dreq se je ene tifoz me Partizonin. Ta kishe lone pa shku m'Lac kete jave e te kishe msu me lexu shqip smiley se mo ashiqare se aq nuk kisha si e shkrujsha qe po flisja per vicidolsin.

eh ç'na e futi ai arbiter shkërdhatë ..smiley

Vallahi o "Gime" u jepte ai "apsajti" se topi te lojtari "apsajt" po shkote.

Po kur s'e ka dhone arbitri ne finale te Champions ne 98-n, qe ishte Mijatovic nje meter "apsajt", mund te mos e kishte dhone ene ai te shtunen.

Se mos e nxjerrin prape Azemin dhe e perdorin si tokmak...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).