Ndërkohë që qeveria e re ka filluar me dorë të fortë ndëshkimin ndaj akteve korruptive ndaj pjesës të ulët të administratës në media kanë filluar të qarkullojn disa foto ku ish Ministria e Integrimin, njëkohësisht dhe ish zëdhënësia e qeverisë Berisha në tetë vite shihet që tani në opozitë ka një makinë Jaguar FX i cili llogaritet të kushtojë rreth 80.000 euro. Në një shtet si Shqipëria ku opozita e djeshme ka akuzuar për abuzim me fondet publike ministrat e qeverisë së djeshme e aq më tepër ku zj. Bregu është përfolur si e lidhur gjithashtu me krimin mendoj që do të ishte një shtysë e mire për të shqyrtuar më mirë se si  ka mundësi që një ish ministre t’i sigurojë vetes një luks të tillë. Apo mos vallë qeveria do të vazhdojë të merret me peshqit e vegjël të administratës së shkuar për të krijuar idenë se ajo administratë duhet hequr por ama do mbajë mëkatarët dhe shpërdoruesit e shkuar që mbanin poste drejtuese si ministra? Pas këtyre publikimeve mendoj që insituticione nga prokuroria, ministra e brendshme, ILDPK dhe Drejtoria e Tatimeve duhet të investigojnë mbi këto fakte që po na parashtrohen.

 

97 Komente

Te gjithe te barabarte jemi, po ca jane me te barabarte se te tjeret

coluche.

smiley

Nuk e dija, dmth nuk eshte se e shpika po nuk e dija kush e kishte thene smiley

Te gjithe te barabarte jemi, po ca jane me te barabarte se te tjeret

George Orwell, "Ferma e kafsheve"

 

smiley

Kto jane piggies, por personazhet e librit te Orwell-it ishin derra pe verteti.

N.N Filozof  smiley

Ç'lidhje ka Bregu me Shvejkun? smiley

Jaguari nuk ha jaguarin, thone.

LEJENI MER GOCEN, SE OSHT YLLI I POLITIKES SE PD-se...Ajo ka edhe burrin biznesmen te suksessshem, pasi ka fitu edhe ca koncensione hecesh... Po nuk pati ajo me te tjeret kush do kete... ?????? A nuk e mani men, se ajo me ate LAuren Vorpsi, i kerkonin llogari Rames, se ku i kishte gjet paret e shoqja qe kishte bo pallatin, apo edhe per vilen e ti "mmadheshtore" ne fshatin turistik apo rezidencial Surrel...????

Ne asnje vend te botes njerezit nuk jane te barabarte para ligjit.

Fjalia:

"Te gjithe njerezit jane te barabarte para ligjit"

eshte shakaja apo tallja me e madhe ne cdo Kushtetute te botes.
 

Nuk e di nese e konfirmon dot njeri nese ky Jaguari me te vertete kushtoj aq apo ndonje shume te ngjashme. Ne cdo rast eshte minimalisht idiote.

Burri i saj ka te ardhura vjetore rreth 45 mije euro, por nese ka shkelur ligjin, ne cfaredolloj forme, qeveritaret e sotem ta cojne perpara drejtesise dhe drejtesia ne burg. Asnje hapesire ska ketu (si deputete ljo e ka detyre ligjore te deklaroje pasurine cdo vit). Ndryshe kjo eshte lufta shvejkore kunder atyre qe kane para ose vishen mire. Edhe shoku Enver nuk duronte dot pasurine.

Sic duket Shvejku eshte gezuar qe do kemi keshilltare turq si dikur ikur keshilltaret sovjetike. Krahas keshilltareve angleze si Blair qe do na keshilloje njelloj si vendet afrikane.

Edhe shvejku ate po thote, qe te behen hetime.

Te fillojne sekuestrimet!!!

Mund ta kene blere me kursimet familjare, ska asgje te keqe.

shyqyr qe  zihemi ne ktu n'peshk per kta se atje ne " front te luftes " nuk dine gje per keta hajdute  smiley

jo hajduti KESH-it qe bo palle ne Ny sot  smiley

kjo hajdutja tjeter me jaguar smiley

e bija Sales and Fazllic smiley

i biri leshit

e bija treshit

Mos u lodhni hic  / Ne Emer Te Popullit te gjithe jane te "denuar " te barabarte para LIGJIT -paw paw paw paw smiley

A nuk e mani men, se ajo me ate LAuren Vorpsi, i kerkonin llogari Rames, se ku i kishte gjet paret e shoqja qe kishte bo pallatin, apo edhe per vilen e ti "mmadheshtore" ne fshatin turistik apo rezidencial Surrel...????

 ..e mbajm mend o burre e mbajme por  "dy te keqija nuk mund te bejne nje te mire"; thone te  mocmit  nga Therepeli  smiley

Me verte qe na cate bidonat. Shume llafe dhe asgje. Popull llapazan! smiley

 akoma me bidona ti? smiley

Po smiley. Nuk do 'diskutojme' tani, sidomos dite t'shtune per 1 jaguar. 80 grand. Mah. 

Pocket change

Une jam dakort me Elben. Te pretendosh qe "te gjithe jane te barabarte para ligjit"  tregon mentalitet komunist.

Eshte e faktuar qe korrupsioni ("abuzimi"me parate dhe pronen publike, le te themi ne nje gjuhe paksa socialiste) ne kapitalizem luan efektin e grasatimit te rrotes se qerres. Pra con ne nje eficence me te mire te sistemit, qe con ne perfitim te sipermarresve private dhe te publikut njekohesisht. Pra, nga ky ekuacion nuk ka pale te humbur, sepse edhe publiku kompesohet per "korrupsionin".

Kurse vjedhja e prones private sigurisht qe eshte shume e demshme pasi con ne ineficence te sistemit, qe con ne humbje si te sipermarresve private, ashtu edhe ndaj publikut.

Prandaj, nese znj Bregu, kete Jaguarin e ka vjedhur, apo e ka blere me parate te vjedhura ndaj ndonje personi privat, padyshim qe meriton burgun.

Por nese e ka perfituar duke ndihmuar sipermarresit private ne marredheniet e tyre me shtetin, atehere kjo hyn tek "grasatimi", qe eshte ne perfitim te publikut. Prandaj, hallall ta kete.

smileysmiley

Kaviri sapo e ngriti nivelin e bisedes nga Orwell-i (swed, me lart) tek Swift-i.

Kudos for the satirical style!

Edhe Mozes i pelqen Taylor Swift smiley

I knew you were trouble! smiley 

Por nese e ka perfituar duke ndihmuar sipermarresit private ne marredheniet e tyre me shtetin, atehere kjo hyn tek "grasatimi", qe eshte ne perfitim te publikut. Prandaj, hallall ta kete"

Duhet te vish ne USA e tu japesh ca lektyra amerikoneve qe nuku besojne ne teorine e grasatimit po i plasin kongresmenet e guvernatoret e tyre ne hapsane 10-30 vjet kur i kapin duke bere keto marifete.

 Ajo Elba e pare ishte shume left-iste, feministe dhe pro lbgt-iste. Kjo tani eshte ultakonservatore.Ose ei kane vjedh paswordin.

Shefit te doganave te gjermanise,i kishte kushtu venin e punes dhe pritet me u perballe me pasoja te tjera,lenja e makines ne parking pa pagese gjate kohes qe ishte me pushime ne usa."shfrytzim posti",i'a kishin qujt,pasi parkingu ishte i instuticionit dhe mund te shfrytezohej vetem gjate orarit zyrtare.

si i 2008-tes duket, £13-15K - po majlinda do me qen e vecante...se ku do i gjeje pjese jaguar-it ne shqiperi kjo, po hajt mo.

Ai Jaguar ben rreth 18-20k. Ai ska nevoje per pjese se nuk ka per t'ju shkul ndonje pjese ne 20 vitet e ardheshme vetem servis do 1 here ne vit smiley  megjithate nuk besoj se ajo do ta mbaj me shume se 2-3 vjet. Une habitem pse s'blejne njerezit benz mercedes mor vlla mbledhin mendjen smiley

ej..ik shifi dhe ne jaguar approved used...18-20 jane modelet me te reja. masnej, jaguaret s'me duket se jane aq reliable..po hec mo, une ka vite qe s'maj makine dhe s'e rruj shum

Jo jo nqs ky eshte xf v8 portfolio smiley dhe ato te ketij viti vene tek 40k dhe me shume kuptohet varet cfar kerkon. Nqs ky sic duket eshte i rreth 2009-s nuk ben me shume se 22 k

Jo se jam ekspert por rastesia do qe sot isha tek dyqani i Jaguar dhe i pashe prandaj spo ja fus kot.

Po ti c'ne pa makine? Ke motor?

>> Po ti c'ne pa makine? Ke motor?

jo mer daje, jetoj ne qytet smiley

Ne fakt ne londer llahtari... e mbaj mend kur isha kam ngelur njehere tek rruga e kilburnit pa egzagjerim rreth 2-3 ore ne trafik. Sa here qe vij shkaterrohem nga nervat ec 1 minute dhe ndalo 20 minuta. Te isha ne londer do kisha motor me sesben.

komet, bicikleta, taksi dhe nje monthly pass - bojn cudira. ene zipcar ... po te gjith bojn delivery ktu, ene supermarketet.

Bicikleta edhe xgjidh pune por jan shuuume te rrezikshme, keta i mbajne te fshehta te dhenat se kushedi ca ciklista ne vit vriten rrugeve... nja 5 ne dite per pak i vras une smiley

haha....qeke shofer i mir ti. ca shofera i kan shum frik ciklistat ne fakt, kshu qe dhe bukosen e bojn nai xing te vogel. kur pijm i cik si shum hypim ne barclays bike loool

mgjth, po kam plot rob ne pune qe vijn perdit me bicikel. i bojne 30 min ne bicikel pa frike.

Por ata sikur mbine nga dheu mor burr, ti ne makine per qejf tat vetem kur shikon nje pale bythe burri me strece mu para dritares ansore... smiley do s'do te vjen t'ja fusesh.. keta me strece s'i duroj dot fare njehere komplet gejsa na hapen barkun, bejn si ciklista te gjith.

po ti hajde jepi ne londer, se ktu gjith gocat e bukra me biciklete i ke - haha

p.s. ty nga inoti te bijn ato ne sy, un vecse goca shof ne biciklete smiley

E kishim llafin per gjera qe na inatosin apo jo? Se te jete per femra s'ke vetem ti sy, une 99% te rasteve qe kam qene afer aksidentit ka ndodhur sepse kam pas syte tek ndonje femer smiley nuk di ku te shikoj robi me para, ne trotuar, mbi bicikleta, anash makinave ato qe ndajne tokat me rryp sigurimi njehere pupupu..smiley

qeke si skifter ti, shikoke 3-4 zocka njehershi smiley

po harrojm ca llafe shqipe te ronsishme smiley

jo plluma, zocka smiley

mir, e korrektova ahahaha

XF S eshte,diesel 275 hp 3.0 v6,te 8-9 k jane te vjetrit po ky dallohet nga Led-et qe ka perpara esh i 2010 e siper ,kshu qe siper 20k eshte. Shume lire esht andej po shume cmim stratosferik per Shqiperine dhe ky kur behet fjale per makine,kshu qe ropt ku ti ket Majlinda smiley

M'u kujtua nje emision ne tvsh para ca muajsh. Ishte moderatorja, bashke me nja dy administratore sallonesh auto, dhe kjo gjithe percmim tha pak a shume qe ne Gjermani shikon plot makina te vjetra, qe ne Shqiperi nuk i sheh. smiley Edhe njeri nga keta te ftuarit, gjithe siklet, i shpjegoi se c'ishte nje makine "e vjeter". 

 

Mund te blinte dhe Ferrari, chyn ligji ketu ?

Po s'do blejne te gjith ferrari mor burr smiley I bi vlera pastaj...smiley

po hyn pra ligji! se ajo ka deklaru pasurine e saj e zem 50 milion lek, ajo makine ben 60000-80000 euro, d.m.th qe leket qe ka ble makinen  i ka vjedhur, dhe i bie te futet ne burg, po ligji nuk eshte i barabart per te gjith dhe ajo nuk futet ne burg smiley

po cligj do hyje mor vlla , makinen ja fali nje shoqe nga Birmingham - i , ja ku iku dhe ligji smiley , masnej keta jane gazetare leshi mor shok se si kap me shume se 25 mije Euro ajo makine , FX   smiley  hajde gazetari hajde smiley

I drejte argumenti yt, por Znj. B ka edhe "nje cop toke" e "gjena kesisoj" te deklaruara por me vlere "te papercaktuar" smiley

Po, dhe ? smiley
 

e mori klarineten Interi, ca tjeter kerkon? smileyapo se ndjek futbollin ti ?

jo me Interin po shoh dhe po gezohem pa mase smiley

C ati ndjekesh asaj vajti 5-0 smiley

E kush na qeka ajo shoqe qe te falka makine me vler 80 mije euro( sipas gazetarit) smiley 

prap me rrogen qe ka nuk e arsyeton ate makine 

po ca 80 mije euro mo se sbo me shume se 15 mije , ka me plot i jep shoqes njemije euro dhe ajo te fal makinen smiley

tani nga 25 e cove 15? ou po ku ta gjej i shoqe te ketille une? smiley

kjo qe thu ti eshte e 2008, majlinda e ka te 2012-2013, po he me burr ce vret menjen dhe ti se lek taksash jane smiley

Jo me spo e vras menjen fare edhe me ja pas dhuru nje shoqe smiley

E kam thene une me lart sa kushtojne po ishte xf 5 v8 jan sa kam thene une sepse jo me larg se sot ne mengjes i kam pare ne dyqan Jaguari. smiley

sipas teje sa bejn 20 apo 60?

Rreth 20 me paund kuptohet nuk e di sa i bie me evro..smiley Varet dhe i ca viti, varet edhe cfar opsionesh ka marr me makinen kush e ka blere te re etj etj. Por qe tek rreth 18-22 vertitet. Nqs e ka blere 18 e zem, me 5 vjet kredi i bie te pagoj rreth 320-330 paund ne muaj...nuk eshte e paberballueshme per dy bashkeshorte me rroga te larta te nivelit shqiptar.

nuk besoj ti ket dhene kredi banka se nuk kan aq te ardhura te larta per te mar kredi 20 mije paund, po besoj kan len tapine e shpise te banka qe i kan dhen kredine 

Ate nuk e di, le ta gjej zyra e taksave. Por besoj se kur je ne ate nivel te politikes dhe jetes shoqerore krijon miqesira dhe te hapen mundesira per te gjetur komoditete me cmim te arsyeshem jo domosdoshmerisht me korupsion etj etj.

Edhe kjo qe thua ti qendron, por propabiliteti me i madh eshte qe i ka me korrupsion, njs ne mos te paragjykojm kot se sic tha dhe bradi, mund te jete dhe makina e ndonje shoqeje. smiley

po me po gjona tvogla, meqe shoqa i ka dhen makinen, ajo do i ket dhen nja 20 dylym ne plazh, qe ta shofi dhe ajo nga birmingami bukurite e plazheve shqiptare smiley

do ken qen shoqe dhome ne universitet kto....smiley

E me fiks si cunit te Rucit qe me duket nji shok ia kish "dhuruar" nje BMV X6, akull fare. C'e do dreqin, shkoi e i ra nji makine aty ke rr. Elbasanit. Ters.

 

Pas këtyre publikimeve mendoj që insituticione nga prokuroria, ministra e brendshme, ILDPK dhe Drejtoria e Tatimeve duhet të investigojnë mbi këto fakte që po na parashtrohen.

 

....mire e ke zotrote por mos haro se nuk je vjen ma koha e k.v.  kur 1 ne 3 vete ishte spiun  dhe Gjyqet e popullit zhvilloheshin ne kinema me autoporlant jashtë. Shoqëroheshin të lidhur në këmbe. Dy tri shamizeza dhe jevgj thirrnin : "Ne litar kriminelet !". Edhe rrugës edhe ne rreshtat e pare.

Sikur ta bejne ndonje shembull sa per te mos na ngrene me sy.

Sa inat qe ja kane makinen Majlindes! smiley

DAT ASS smiley

Qeveria re ska filluar mire punen se dje u caktuan zvministrat. Avash avash duke u bo spastrimet ne administrate kunder te pafteve behet dhe kallzimi ne prokurori per abuzimet e qeverise se shkuar. Ka per ta kap lapsi edhe Majlinden.

Shyqyr mo se u shqetsum, se ka tre jave na keni lon pa kroniken e zeze smiley

ps. Ne felliqet prap. Tashi simbas jush, deputetet e PS duhet te ngasin makina rrangalle? Tashi qi i erdh dita doni me ja zon nfyt? 

po  ka nje 1 muaj qe nuk kane ndodhur  me vrasje ne Albanie o Fiqo.. bile ke pare ti, as aksidente me makina..smiley

Po ckeni mo ato per kete dite kan punar.. tani skan me aq detyra te rendesishme... nuk kan udhetime te gjata e te lodhshme ne Tokyo apo ne New York.. tani gjith leket qe kan "Kursyer" per 4 vjet do i cojne diku ato se jan lek djerse... kan qeveris per 8 vite edhe nuk eshte pune e thjesht.. smileyP

vjellajdut - cila eshte njesia matese qe te marresh ket emer  ?

Pra patem nje reklame per Jaguarin sot te ppu , dhe sa kushton 'nga 80k zbriti tek 15k' etj, shpresojme neser te kemi nje tjeter per BMW ose Mercedez Benz, Jam kurjoz po Cadillac apo Hummer ka ne AL ? dhe sa kushtojne, Reklama paguhet dhe shpresoj qe dhe ppu te fitoje dicka.smiley

Pune shqiptaresh, pune te vegjelish, duan te duken, nderkoh qe pala tjeter mirret me dukjen e atij tjetri, me makinen e tij/saj, nderkoh qe duhet te mirren me punen, drejtimin qe ben, manaxhimin, administrimin qe ben ky/kjo pushtetar/e . Ne vend qe te mirren me idete dhe punen, shqiptaret e mij mirren me llojin e makinave smiley

Pjer ja ke fut kot, hera e pare ne kete blog qe po te ndodh.
Pjese e mireqeverisjes eshte dhe hetimi per shperdorime sikurse dhe mesimi nga gabimet e te tjereve. Nuk eshte gjithçka input-e output-e, aksione dividente norma interesi etj etj. Te lutem shume Pjer mos e rredukto kaq shume arsyetimin.

Vlonjat, po tani do mirremi me makinat e zyrtarve apo me punen qe bejne. Qe nuk punojne mire kjo dihet, qe shohin interesin e tyre kjo dihet, per kete gje ata duhet te gjykohen, por jo permakine Jaguar apo Benz . 

Aaaa dmth ai zyrtari(ja) te thote ty ja ujku (makina apo prona e vene ne menyre te paligjshme) ti i pergjigjesh : nuk me duhet sa ke vjedhur, dua te di si ke punuar!!!!! Me vjen keq Pjer i dashur por nuk mund te kerkosh te menaxhosh parate/aksionet e mia si nje drejtor i ardhshem i burses kur je kaq indiferent ndaj vjedhjes, ç'vjedhje mor do te thoshte avokati kjo eshte grabitje.
Shpresoj ne reflektimin tend ne lidhje me kete rreshkitje te.panevojshme.

Nuk duhet ti ngatrrojme njerzit e ideve, me mekanizma re cilat kane nevojen e perfeksionimit, nga vizionaret..Kuptove vlonjati im?

Bregu është përfolur si e lidhur gjithashtu me krimin 

Pra, Jaguar eshte `objekt` i  Prokurorise!  Yes!  Po kush eshte me i shkathet me i zhdervjell athere? Prokuroria (krokodili) apo Jaguari? smiley

As nuk e mendoj kurre se te gjithe jane te barabarte para ligjit,askund ,askurre.Mbaseeshte edhe e drejte te mos jene....sepse nuk merr parasysh kontributin e secilit ne shoqeri.Pra nese dikush i ka dhene shoqerise 110 e gabon 10 shoqeria ka perfituar nga ai 100.Po nese dikush i ka dhene zero e ai gabon10 ........

E c`ja fute kot. Kush eshte ai qe i jep 110 % shoqerise ?!!  Mos eshte gje e kunderta qe ka rrejepur shoqerine 110%?smiley

Une e aprovoj kete shkrim/drejtim te ri te lubonjes...

sigurisht qe jemi te barabarte para ligjit.

puna eshte se kush eshte me i barabarte

Barazia para ligjit eshte neni i pare ne cdo kushtetute te vendeve demokratike te botes. Qe edhe diskutohet me cinizem ky parim ketu tregon ngushtesine mendore dhe fosilizimin moral te shoqerise shqiptare. Kjo sa per sqarim. Sa per makinen e Majlit mund te ja kene falur ose ta kete blere lire. Puna seshte aty po tek katunaria e Majlit qe duke e ditur qe jeton ne vend te varfer ku luksi stonon me ambientin zhel zhele prape e ka guximin debil apo pandjeshmerine per ta menduar kete fakt.

Allah allah tobestrafulla, veç ne SHqiperi ndodh qe kali te hipi ne veture(ose ose kali ti hipi Jaguarit)!
=-O

Mos e vrisni menien se ene po nuk u gjeten prova per korrupsion te ish-ministrave te Berishes, ka me i kap Briseda per evazion fiskal. Ja sa t'ja shpjegoje dikush se car eshte evazioni fiskal.

Normalisht po "gjemove lekun" arrin te futesh cdo abuzues ne burg. Sidomos ketu tek ne qe vdesin per tu duk katunaret abuzues dhe eshte shume e lehte me i identifiku. Por shpresa per t'i pa ne burg abuzuesit eshte 0.

 

"Gjemimi i lekut" - eshte metoda e duhur, po nga ana tjeter e vetmja prove qe gjemohet eshte po te hidhet ne ere ndonje prokuror i ndershem. Deri tani s'o bo naj atentat(me sa di une)

sigurisht qe jemi po ca jane me "te barabarte" se te tjeret

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).