Autorja kanadeze konsiderohet një mjeshtre e tregimit bashkëkohor

Shkrimtarja kanadeze Alice Munro mori sot Cmimin Nobel për Letërsinë, duke u bërë gruaja e 13-të që nderohet me këtë cmim, dhe kanadezja e 17-të që merr një Nobel. Alice Munro është më e njohur për tregimet e saj të shkurtra dhe u vlerësua nga Akademia Mbretërore Suedeze për historitë e "akorduara mirë".

Edhe këtë vit, shkrimtari japonez Haruki Murakami ishte njëri ndër pretendentët e favoritë, por duket se në fund Nobeli ka shkuar tek Znj. Munro.

56 Komente

e gzofsh none

me pelqen ngjyrimi qe i ka dhene blendi ne termin histori te akorduara mire smiley

Një tangent pa leje: pas Lagardës dhe Yellenës, kjo është e treta grua flokëbardhë që ndriçon ekranet.

(Blend, nuk "duket se" po aty ka shkuar smiley.)

Dhe ne moshen 82-vjecare ka hequr dore nga te shkruarit, (ose shkrimesia) per te gjetur qetesine e jetes personale. Me ate rast, shpreson te gjeje dhe nje lidhje dashurie, te cilen ia ka mohuar vetes c'prej vitesh, per hir te shkrimesise. 

Burri i kish vdekur kete prillin qe shkoi. Lerini keto xhelozira femerore smiley hahahaha

ahaha, ia paskan dhene si cmim ngushellimi, atehere? smiley

Une, xheloze?! asihere. 

Mos e kruni shume kete muhabetin e burrit, se e qerroi Helenen ai tjetri. smiley

Jo, jo, vlen vetem per femrat. smiley

Përkthimi është akoma më i bukur:
 

And at 82 years of age, (she) has removed hand from writing (or writility) to find the calm of personal life.

 

Me google e perktheve ti?

bah... unë prisja të merrja dekuratë për writility... ti po thu google...

Ama na e bete procken ju grupi i Kanadase.   

GAT

Ehhh!  Qingji i urte ka dy dashnore. smiley

aman se une i marr shume inat keta qe fitojne nobel-in per vit. thjesht doja kadarene tone.

po inati me del pas nja 2-3 ditesh.

ti alba, 2-3 dite vit per vit e paske te siguruar  inatin. smiley

e po kjo moj Ane? pse s'ja japin, c'kane? jo se eshte i yni po e meriton.

''gjyshe Selfixhe, kako Pino. Ato s'jane me po ne muret etc etc...''

Po, moj moter xhani, c'kane me djalën tonë? Te mire e kemi, talenti vuu, sa nje mal, gjithe Frengu na e mban ne goje, po ata te liqte (qe i marrcin pleshtat, i marrcin) nuku dine na keto gjera, suedez hesapi, akull koka, akull zëmra. 

s'na duan dhe pike. s'ka kush na mbron dhe pike.

urrej te flas keshtu po ja qe eshte e vertete. nje gjuhe e lashte, nje vend i vogel, nje shkrimtar i madh. 

Po edhe ti duke thene gjithe kohen koke cepat, dhe ata aq deshen. smiley

tamam!

Cfare lidhje ka kjo me nje titull "Virgjeresha shqiptare" ?

po ja, ka shkruar nje liber si tip kronike per to

dhe keta pleqte e quajten letersi

Ca kronike mer jahu. Eshte nje tregim fiction, qe cdo Marsian i thjeshte qe ka lexu dy tre libra mbi historine e planetit tone mund ta shkruante.

smiley ti je esenca e peshkut pa uje smiley

Dmth lajmin ne A1 e ke shkruar ti?

jo jo aman s'punoj neper televizione smiley

une dhe televizonet kemi mosaperputhje karakteri smiley

 

Goce halle nga ana e plakes.

Urime Nobelistes se 13_te! Ka harrur Blendi edhe nje detaj te vockel: Ajo eshte edhe Nobeli i pare Kanadez ne letersi smiley...hajt mo  c'rendesi kane statistikat!

Mimi duhet t'i shpalli lufte Kanadase. Na ktheni noblin e Molit, perndryshe ju shkrime.  

Një skeç thotë se SHBA-ja kot është ruajtur nga Irani dhe Koreja e Veriut kur rreziku i vërtetë vika nga Kanadaja, ku ka lindur Ted Cruzi. E parafundit dalje nga tema smiley.

e he, e he, e he llovdit!

Po pra. Kur ruheshin nga Irani, mcifeshin tek ambasada kanadeze. Dhe pastaj bejne filma se si shpetuan ambasaden kanadeze megjithe amerikane e Tosun Bac dhe i japin cmim Oskar nga juria e pavarur amerikane.

Jo se ankohemi pastaj se ka shqiptare qe thone se Amerika nderhyri ne Kosove per interes te vet. smiley

"The Nobel is given annually to "the person who shall have produced in the field of literature the most outstanding work in an ideal direction," according to the will of prize founder Alfred Nobel."

Ja ta gezoc oj Alice Munro. Nga mbiemri m'gjan me te dashuren  e t'fundit te Mohikaneve. lol. 

po ti moj c'jane keto gezime.

po Moli yne?

une them qe ne shenje proteste per dy dite ne ppu te mos komentohet.Te vihendoset ne cdo teme slogani: o ju matufe te rrjedhur te Nobelit, Ai eshte shume here me i madh se zgjedhjet tuaja te vogla!

Beluli u mbyt nga Smokie, ti tani po e merr Belulin e po e zhyt tek Tom Waits...lere rehat, ca te ka bere?

Tha Moli kur i ngecen ne fyt kafen.

.

Sna dune mer sna dun jo se se meritojme.

Une prisja ate japonezin te fitonte, kur paska dale kjo. Me mire t'ia kishin dhene Kadarese tone. 

Pse prisje japonezin Pjero? 

E kisha ndigjuar si kandidat te forte, edhe me perpara. Kete shkrimtaren sikur nuk e njoh, mund ta kem hasur por nuk me eshte fiksuar. 

Prape jo Moli ? smiley

fantazojne shume keta latino-amerikanet. mos i beso c'shkruajne. ai kujton se po qendis nje tregim tjeter.

SI tha ai, punon (patkoi) edhe kur nuk e beson. Molo, me mire shnosh ne Paris, se me nobel statuje.smiley 

jo jo se nje nobel e duam, dhe e meritojme.

Per ate pune meritojme dy per koke. Ata qe e kane me cepa pastaj duan dhe nje shtese. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).