Mijëra besimtarë myslimanë kremtojnë sot ditën e sakrifikimit, festën e Kurban Bajrami. Festimet që i takojnë kësaj dite shënojnë flijimin dhe sakrificën e njeriut në emër të besimit të zotit dhe në emër të dashurisë për njeriun. Ajo përbën festën e madhe të mëshirës, të faljes, mirëkuptimit, mirësisë, vëllazërimit dhe paqes. Kremtimi i kësaj dite siç është bërë traditë filloi në orët e para të mëngjesit, kur mijëra besimtarë myslimanë falen namazin.

(da.xha/BalkanWeb)

34 Komente

Gezuar Kurban Bajramin,

do behet edhe xhamia, ska ngel shume me tani!

Gëzuar Kurban Bajramin gjithë besimtarëve myslimanë. 

Gezuar, 

Paqe e miresi ne shpijat tuja!

Gezuar edhe nga ana ime,dashuri dhe paqe ne familjet tuaja.Per shume vjet !

E festofshin me Mish e Raki si dite Normale Gezimi !

lere rakine ne qoshen e vete e mos e ngaterro ne tavolinen e myslimaneve more grindavec

gezuar te gjitheve....

megjithate nuk e kuptoj pse ne shi.. nqs behet per te qene ne nje prekje me te drejtjperdrejte nga perendia atehere ja kane arritur qellimit....

Gezuar e per shume vjet inshallah.

ne  emer te ateisteve  liberale (jo ateisteve  radikale qe te sqarohemismiley),  ju uroj te gjithe  besimtareve myslimane: Gezuar Kurban Bajramin!!smiley

Kjo nuk të shpëton nga ferri smiley 

Gezuar te gjithe besimtare e te pabese smiley

Nje lutje per allahun: Na lente ne jete vetem hallet e ppu-se smiley. Flmnd shume ne advance.

Sot festohet dita kur shoku imagjinarë urdhëroj një baba të therte djalin e tij. Si do ta quanit sotnjë baba të till?

Sot festohet/përkujtohet dita kur njerëzimi ndaloi së sakrifikuari njerëz (hap i madh për humanizmin).

 

Gynah, kane bere krim te madh  kafshet jane disa here me lart se qeniet humane! Nuk bejne krime masive, te pakten ne "perdorin me lend helmuese te demtimit te mas " ne llojin e tyre  smiley

Po shqiptarët si ty, mbase nuk e kanë kapur mirë mesazhin, prandaj vriten për vijëra uji. 

Nuk ka ndryshm nga rrota kaRrocash si puna e fetarëve.

Allahu qofte mire me shendet atje ku eshte! Ne qoftese eshte te kete parasysh qe te bej me shume pune bindse ( tu laj trurin) te pasureve sesa te varferve! Mos i mer me qaf fukarenjete! 

Leje se e gjeta...s'po mpunonte Guglli me pare. Bajram = festival n'turqinisht. Dmth Festivali i Sakrifices.

Safir, profecia thote se : " ju kerkua ta bente kurban djalin e vetem.Dhe ai foli" Destur" - vullneti yt! E pikerisht ndersa mbajti thiken ne dore All Llahu i solli nje qingj per kurban( Disa popuj e kthyen ne dash sepse te varferit e dinin qe nje dash ka me shme mish per shperndarjen se sa nje qingj) Dhe ai e theri, e ndau ne tri pjese, ku njera u dha per te varferit...Ky dhe eshte koncepti i kurbanit...

E dim konceptin e kurban-it (qe eshte ne fakt fjale hebraike e marre hua nga arabet). Po c'ne Ismaili ne ket mes?Apo ja keputi Profeti me favorizu arabet meqe Ismaili qenka baba i ton Arabeve.

Po ti me dy tre lexime te daniel pipes do besh ekspertin e feve ketu? Ik o bir lexo se le nam.

Noli, ne analizen qe i ka bere Profetit thote: " Te gjitha thirrjet e TIJ, jane vetem cifuto - kristiane...."

Gezuar smiley

Kuptimi i Kurban Bajramit sipas nje dijetarit tone:

“Mposhtja e egoizmit, të kuptuarit e efektit rrënues të mendjemadhësisë, frenimi i materializmit, arritja e vetëkontrollit gjatë udhës plot peripeci dhe plot rreziqe të Jetës, duke synuar në këtë mënyrë gjithmonë barazinë, vëllazërimin, paqen, begatinë, janë në themel të të kuptuarit të Kurban Bajramit”.

- Bujar Nishani

Ky rituali ne bulevard duket me shume si nje show sesa nje detyrim. Myslymanet ta gezojne festen e tyre ne paqe dhe harmoni me te tjeret.
Dhe mundesisht sa me pak nga keto rituale ekzibizioniste ne ambjente publike.

O labo,

po ku ka ndertese qe i ze te gjith kto rob mer? Mashallah duhet me thone ne kto raste smiley

Gezuar te gjithe besimtareve

ps. shoqja Lenka(.....) me mjafton edhe 1 koment/24ore.

Gazi, e di qe nuk ka.
Mendoj qe lidhja qe ke me Krijuesin eshte shume personale. Ndoshta eshte kendveshtrimi im por nje dyndje e tille ne nje hapsire publike tregon tregon se sa larg jemi nga respekti per njeri tjetrin.

Edhe nga ana logjistike nuk eshte se eshte e mundur, por problemi kryesor me ca njerez eshte sesi te pranojne besimtaret ne mes tyre. Kur them ne mes tyre, kam parasysh jeten e perditshme ku pak a shume na bie te hasim nje besimtar. 

Pra, mbajtja e mjekres, shamise, kryqit apo kapeles me nuanca fetare eshte problemi kryesor, por qe shfaqet vetem kur ka festa te organizuar. Kjo ne vetvete per mua nenkupton pasiguri.

Gezuar ! 

Ju uroj Gezuar Kurban Bajramin te gjithe besimtareve myslimane !
Paqja, harmonia mbaresia, mbreterofshin ne familjet tuaja!
GEZUAR!

Besimtaret mysliman nuk kane nevoje per urimesmiley kane nevoje per nje xhami se po falen ne shi, jashte ne te ftoht! 

Ajo përbën festën e madhe të mëshirës, të faljes, mirëkuptimit, mirësisë, vëllazërimit dhe paqes.

Kini meshire- u thone qeveritareve -na jepni vend dhe para te ndertojme nje xhami! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).