De Biazi: “I kam thënë ekipit atë që thashë dhe në konferencën për shtyp ditën e hënë, që përderisa ka jetë, ka edhe shpresë. Ne do të mundohemi të marrim maksimumin në këto dy ndeshje, qoftë edhe për të pasur një shpresë minimale për të kapur vendin e dytë."

134 Komente

Ju qoftë e lehtë udha drej fitores djema! Na duhen 3 pikë, jo 1. Jam përgatitur për të festuar. Ato pikët që nuk ja morëm dot Sllovenisë dhe Islandës, do ja marrim Zvicrës.

shqipri!!!

Ishalla i prishet menja e lene aforfe. 

shume vone ky gazetari, keto jane ne fb te kryetarit ka dy dite.

m'pelqen ky optimizmi yt,  De Biazi...    nejse, sukses!

A di gjo njeri te sigurte, a do na e lejne nai barazim vellezrit zviceran, a jo ? Te fitojm nai pare te pakten se Brazilit ia pime longun.

nderkohe kroacia e piu barin e miut pergatit nga farmacist lukaku

ndeshjen po e shifkam ne tv sot. hera e pare qe se shof online

Do hudhi njeri nei link apo te behemi me Zvicren

urime belgve per kualifikimin pas kaq e kaq vitesh! feste e madhe ne Belgjike sot...

Hajt me kome te mare dhe Jonuzajt me Belget...

Sa ziliqar qe je o Belul. Po pse nuk e thua hapur kush e ka meriten per kete?

po cte them o Bredho.. belqit e lexuan LIBRIN, madje sipas instruksionit te autorit.. 2 here ngadal qe ta pertypnin mire.. dhe ja ku jane sot. u kualifikuan..

ndersa ne Albanie, as nuk duan ta blejne VQ-ne..smiley

smileysmiley

E kisha llafin qe pjeri edhe ka stervit ekipe para-te rinjsh belul. Se duhet thene qe futbolli eshte si ajo bima qe e do kujdesin heret

kam ndonje 1 ore Bredho, qe mbrrita ne Zeeland, por i rashe nga Antwerpeni, se me bie me afer.. nejse, kur u futa te ringu i Antwerpenit, me doli ne tabele lagja e Pjerit, "Linkeroever". thashe te kthehesha per nje kafe, e nje dore muhabet me Pjerin, por nuk me premtonte koha.. shanc i humbur per mua. nejse, heren tjeter..

Belul edhe kete e ke bere, ke kaluar afer lagjes time dhe nuk je kthyer smiley po e shifje ke mua ndeshjen, se une po shoh filmin. Apo s'kam hapur nje vere te 1999. 

po Pjero..smiley isha ne autostrade ne Antwerpen.... Linkeroever me doli 2 here ne bord.. u tundova, se e di qe vetem 10 minuta larg eshte shtepia jote, por nuk kisha shume kohe.. pasatj, "koha ishte e keqe, terreni i veshtire dhe binte vazhdimisht shi".smiley

nejse, heren tjeter.. une po shoh Hollanden tani qe e beri "peci-kuku" Hungarine. 7-1... bile u shenua edhe nje rekord.. Van Persi beri golin e 41 sot dhe nga ky moment eshte golashenuesi i mire i te ghitha koherave per Hollanden..smiley

po e shifje ke mua ndeshjen, se une po shoh filmin.

smiley

Belulo, ç'ne ne Zeeland, apo te vajti mendja per midhje, se midhjet i rrisin mire ata smiley

jo mo , erdha per nja 2-3 dite, kshu, per qejf.. po edhe midhje do ha seme pelqejne..smiley

p.s Holland-Hungari 8-1

Po kur kalove kendej, sot, dje. 

e o pjero s'deshi Beluli te nalote, se e di ti si i ka komet genjeshtra.

Ketej thote s'me premtote koha ketej do rri ne Zeeland per weekend, le t'ja hiqte weekendit 2 ore dhe ti kalote ne shoqeri me pak vere te dashur. Une per vete do kisha nalu qe te merrja dhe nje VQ me dedikim se s'po e gjej gjekundi ketu.

Cka po lyp ne linkeroever,o Pjer zeza?!Po krejt zezakt e dynjase qaty i ke smiley Bile, edhe flamanet vendalinje te asaj ane njihen me emri "antwerpse ratten".Zaten nuk i thone kot "linkeroever"(bregu i majte),por e quajne ashtu sepse krejt "rilindasit" qaty jetojne smiley

Me dedikim e ka ai. Ka qellu me fat per ate pune po une ne vend te belulit do kisha perfitu nga rasti per te bo naj pytje rreth librit

o shpirt vegjel\medhenjsmiley hudhni nai link me pa neshjen mer

u me doli, tani hymni, po me dridhet mishi.

deng ju arb si tha flokuqi dikur ke la7smiley

un du me pa neshjen kur m'del blendi me vodafon redsmiley me knoqismiley

Salihi portier i mire per Zvicren... smiley

Hallall salihi, e shpetovi smiley

O god! Sa te dobet qi jemi. Alenatore leshi. Pa strukture loje smiley

Bo ca neshje e shemtut, sikur me qene kampionat italian smiley

19 minuta ping-pong

dhe nje rast i paster per Zvicren

Cana spektator dhe ket ndeshje

Ndjek topin me sy

Hajt se na shpetoi zoti

 

Shaqiri nuk i bi portes megjithse vetem perballe portierit, po jep top te krahu tjeter. 

Behrami, Behrami te ...ifsha motren....

/degjohen ne stadium

//smileysmileysmiley

na e fali zvicra mo apo...ca

Behrami osh legen

suksese cuna!

Per Xhakaj shume respekt. Edhe neshjen e pare atdhetar i vertet.

Cili eshte rezultati per ne qe skemi laptop afer?!!

double hic

 

Januzaj..te iki me belgjiken ne boteror, ate te beje.

Gjermani - Irlande 1-0, dhe komentatori qe thote "it's just a matter of time till second goal arrives" smiley

Kaçe 1.9 lek.

Kush nga stoli ma nxefi Shaqirin? A jane ne terezi kto rob?

 

Ai elbasansi pra qe la futbollin.
Fiqo, e pe mavrajn tu u fal para neshjes a jo? Na shpetoi prej golit te sigurt. Dhe ne bojm llafe per xhamine...

E pashe rrypin. Keq puna me ket trajner.

Ska lidhje me futbollin. 

TKZ tmushi stadiumin i here masanej te japi deklarata nmshetje te trajnerit.

Ps. Po ti a e ngjove anuncierin e stadiumit ne dialektin toske smiley

E nigjova si pelliste dangalla, me gishta n'vesh. Nuk puno fonia me siguri.
Nejse, rendsi ka t'fitojne red sox neser se pats me kismet, javes tjeter; ket jave nuk bohet iher

O Fiqo, 

TKZ i ka shit pa i more ala 1200 biletat qe i alokoi Federata. Per ndeshje te tilla stadiumi ka qene plot gjithmone, por per ndeshje miqesore ose ndeshje me pak te rendesishme po te mos ishte TKZ stadiumi do ishte pothuajse bosh.

Sa per De Biasi une mendoj se me lojtaret qe ka ne dispozicion ka bere pune shume te mire. Me perjashtim te ndeshjes ne Zvicer dhe asaj ne Islande, ne ndeshjet e tjera kemi qene o superiore (pavaresisht se mund t'i kemi humb) ose te barabarte me kundershtaret. 

Dhe fakti qe kemi bere ndeshjet me te dobta pikerisht kur i kemi pas ndeshje te dyta tregon se nuk kemi lojtare ne forme dhe te afte te luajne 2 ndeshje ne 4 dite. Kur lojtaret jane zevendesues ne ekipet e tyre, nuk kane si te kene ritem per 2 ndeshje ne 4 dite.

Red Jupi tha nje gje me mend. Para 20 vjetesh ngrihej stadiumi ne kembe kur ndodhte qe kalonim mesin e fushes. Tani luajme si te barabarte me ekipe qe kane tradite dhe lojtare shume me te mire se ne dhe fajin e paska trajneri. Vlera e gjithe ekipit tone eshte sa nje nga 3-4 lojtaret e Zvicres.

Jo o Fiqo, kaq jane mundesite dhe ai s'ka c'ben. Jepi lojtare si ata qe luajne per kombtaret e tjera dhe pastaj gjykoje. Plus kesaj, ka edhe meriten kryesore qe te kane ardhe disa prej lojtarve em te mire qe ke ne Kombtare, si Kace qe eshte pa diskutim me i talentuari.

Ti je aty i dashtun e i shef gjonat ndryshe. Pak ma larg ma ftofet duken kshu:

Un shof nji ekip te merdhif pa bosht, konkretisht pa repart mesfushe pa playmaker. Shof qi ne neshje qi duhen fitu luhet me nji sulmues, shof qi lujet pa motivim.

Shof qi nuk ka nji formacion pothujse stabel, as nji a dy skema pothujse stabel. Shof qi gabimet elementare ne mbrojtje nuk korrigjohen hiç dhe asihere. 

Po ska nevoje per hollesina, ne vija te trasha ky qe grupi me i pranueshem per nivelin tone qe mund ta kishte bo perenia kismet per ne, ne forcum pozitat ne vend te parafundit. Vetem kaq do mjaftonte qi ky trajner te jepte dorheqjen eshte normale. 

Tjeter, rrofte Valdet Rama.

Tjeter, TKZ eshte i vetmi outlet qi mund ti beje presion ( ose ndaç po deshe lutje) kryetarit te Federates qe te mos rikandidoje. Nuk kemi nevoje per kampjonate kombtare heroike po per kampionate normale me kushte e standarte mbi minimalen. 

ka ardh koha per trainer shqiptar. Po me shume ka ardh koha per rezultate. I duhet bo bilanc tjetrit o majk.

 

O Fiqo jam dakort me ca nga gjonat po nuk mund te jete faji i trajnerit qe del huq mbrojtesi sic doli Teli ne Islande. 

Sa per skemen, une them se ai i ka dhene nje fizionomi lojes se ekipit, por dy lojtaret tek te cilet ai bazoi mesfushen ne fillim (Meha dhe Kukeli) u demtuan shume shpejt. Basha qe ishte super ne forme vjet, kete vit eshte skandal (as me Torinon nuk po lun fare). Edhe Bulku s'ka mo fuqi me sa duket. Gjithashtu Mavraj mungoi ne dy ndeshjet kryesore ne Slloveni dhe Islande. E zevendesues te hajrit per te nuk kemi. 

Ti thu te lujme me dy sulmues por ne s'kemi asnji sagllom. Cani nuk lu pothuajse fare. Bogdani eshte pa skuader. Berisah nuk vjen se eshte ne Australi e do dote tre dite me more veten nga rruga. Ai Mehmeti s'bo nje lek. Bala thone qe s'eshte keq po kush i ka pa qofte edhe nje ndeshje? 

Ty te pelqe Valdet Rama, dhe une mendoj se shte lojtar jo i keq por frikshmersht individualist. Nuk paso top kurre, nuk di te mbroje. Per nje lojtar krahu ne nje ekip si Shqiperia jane difekte shume problematike.

Sinqerisht te vetmit lojtare te mire qe kemi jane Etriti, Kace, Mavraj dhe Cana per shpirtin me te cilin lu. Te tjeret jane shume poshte mesatares. 

Sa per TKZ-ne o Fiqo as qe i rruhet federates e jo me te kene fuqi me detyru Duken per nai gjo. Cunave as transparentet per koreografite ne stadium nuk i lejne me i fut se i teket njonit apo tjetrit. 

Mos. Nuk ishte offside ky dreq.

Goooooooool!

Fitore!

hiç me nji.t'.ifsha neshjensmiley

Vete e nxefem.

Ket seri kemi pa ekipin shqiptar me pa lidhje te te gjitha koherave. 

Gracie diretore!

Turpi madh qe keta tifoze te pjerdhur dhe maskarenj, i shajne futbollistet shqiptare te Zvicres... Kjo edhe nje here tregon katunarllikun tone tribal.... dhe dum me shku ne Evrope ne.....

Sa per katurnallik o alidems besoj e ke me shumice. Maskarallikun nuk ta di po e sigurte eshte qe ne Tirane nuk ju ka sjell njeri per merita. Prandaj kujto rrenjet e pastaj jepi te drejte vetes me gjyku te tjeret.

xhamadani vija vija... a popull legen a...

Sikur u dorzuam me duketsmiley

...

 

Ku osht ai emotikoni me te pjerdhme ?

pardon mua.

Tahiri ta shkrije kombetaren, Tonini te na bi lojtare te hajrit. 

!

Tu pa neshjen ne bar shqiptar nga TVSH. Pyt amerikoni nji shqipe "what team is that ZVI?". "Zvicra" i pergjigjet shqipja dhe amerikoni qe tund koken sikur e mori vesh! 

gol i bukur

Bobooo. Si kooperativa e Kemishtajt po lozim

Ska gjo smerzitmi, se tekniku yne taljon ka thone sa tkete jete ka shprese smiley

smiley sikur e dija... si ma boni zemra e prap vuna bast kundra... smiley

Po kta qe ndrrohen, shkojne japin doren te bankina, ne vend te hedhin nje peshqir ne koke dhe te fshihen smiley

Penallti

Salihi smiley

Nuk e ben - E boni...

e bo

me gisht n'goj. pse se fut n'sum,apo i duket se ka fitu neshjen ngaqe boni gol me penallti

Ma ne fund e derguam nje skuader me shqiptar ne brazil.  Gzohi shqipe

 

Po mer po, kur shkojne n'botror jane Shqiptar, kur dhjesin ne det dhe ngjojn tallava jane Kosovare smiley

Luajti keq shqiperia?? Ja fusni kot..po kot fare!!!

luan me mire ai qe fiton.

Ne dy ndeshje Kombetarja eshte paraqitur dobet,ndeshja ne zvicer e ajo ne islande,ne gjithe te tjerat mund te fitonte,barazonte e humbiste e nuk do te ishte ndonje skandal.

Pse nuk vini te lozni per Shqiperine mo cuna ? '' Sepse ne nuk veme baste " 

Epo kur them une qe me te miret kane ik ne emigracion, jo thote njoni...sa te bosh 200.000 evroshin e pare eshte halli.

kjo e 200 mijshit eshte teori qe i ka dhon provat ne praktike pranej nuk kuptoj pse sulmohet. 2 kjoska jepen me qera dhe 100 mije ne banke dhe mund t'pish coca cola perdite me nacut e lagjes. ca do me shume nga jeta?

>> me nacut e lagjes

dy leksh cik?

Po tkerkonte kokolepsi nga ajo tema tjeter

shko more pirdhu dhe ti i uronke nga zemra fitoren atyre malukateve . mire ua bene plehrave qe i shajne.
u bene zvicerane keta plehrat , cfare ka me shume se ne zvicra e ketyre plehrave?

smiley

u lodha.... smiley

Di Biasi duhet direkt te hiqet nga puna, me efekt te menjehershem. Nga nje grup i tille Shqiperia duhej te synonte botrorin. Di Biasi por edhe ai i FSHF-s qe ka kaq vjet qe e le kombetaren shqiptare ne duart e trajnerve te dores te dyte e te trete te huaj... Si ka mundesi qe trajneri i kombetares te thote qe e dinim qe nuk do te kualifikoheshim? (ne nje grup te tille?) Per cfar eshte trajner ai? Hiqeni mor ate psikopat...Shqiperia me kete grup me Islande e Norvegji e Qipro duhej te ishte ne botror. Kemi humbur nje shanc historik. Shancet qe te na bjer perseri nje grup i tille vijne mbas nja 200-300 vjetesh.

Eh mer ora,mer ora, - ti hala beso ke ajo qe na thoshte Eneveri,more i shkrete;nje popull sa do i vogel te jete,kur lufton per i qeshtje te drejte,fiton mbi cdo armik,sado i madh dhe fuqishem qe te jete ai. smiley

dhe ky armiku i madh dhe i fuqishem na qenka norvegjia, islanda dhe qipro? Hajde pjeter leri keto se synimi i shqiperise per ne botror kete here ishte shume realist. Te kesh trajner qe shkon ne ndeshje per kualifikim ne botror duke menduar se nuk fiton dot dmth qe kot qe ke trajner dhe ai i merr leket kot. Ajo qe tha de biasi mbreme mbrapa ndeshjes eshte tallje bythe me shqiptaret dhe ai nuk duhet te lkejohet te tallet me nje komb te tere, te na marr dhe per budallenj. Te pushohet direkt nga detyra.

tell him pjeter.

E pashe ndeshjen dje tek televizori zvizeran.

Ai ekip ose:

- kishte shitur ndeshjen

- ose ishte shume dobet

- ose ishin shume te lodhur

- ose luanin kastile ashut pa plan si ekip lagjje  per inat te di baisit  dhe per llogari te mafjozve Dukaqis !

- ose ishte me verte niveli i tyre i vertete !!!! tmerr

 

Eshte per ta thone troc :

Ne ate gjendje qe ishte ekipi i futbollit Shqiptar nuk e meriton boterorin.

 

PS. Koqevaret zviceran mund te jene cdo gje por vetem shqiptare nuk jane me!

E tregun shume qarte karakterin vampirik Dick Marty-jan !!!

Cdo gje mund ti thuash atyre vetem shqiptar joooooooooo TUNG

 

"Ai ekip ose: - kishte shitur ndeshjen - ose ishte shume dobet - ose ishin shume te lodhur"

ne te njejtin konkluzion arriti dje pas ndeshjes edhe analisti i shquar i futbollit, Prof-Dr. NN

Prof-Dr. NN ?????

 

Nuredin Nurellari.

Ndue Ndoj smiley

ka qan basketbollist i dinamos,shok skuadre me kryeministrin. smiley

Norbert Ndrenika.smiley

p.s kryeministri duhet ta kete per nder qe ka qene ai shok skuadre i Ndues, se vet si basketbollist ska qullosur gje... vellai i tij ishte me i mire, me cmbaj mend..smiley

Leonard Ndoka...ups, nuk i bika! smiley

Sipas NN arsyeja qe fituan zvicerianet ishte se shenuan me shume gola se nesmiley

Nje gje eshte e sigurt, ata jane me shqiptare se ti.  Sa mire do te ishte qe edhe ti te ishe dikushi atje ku je, qe ne te krenoheshim edhe me ty

A ke ndonjë porosi për ta?

Shpresoj që një ditë edhe ata do të festojnë, sikur ne që festuam sot me tifozët e Zvicrës. Dua të them se vajza ime do të rritet në Zvicër sikur unë, ky vend ma ka ndërruar jetën, prandaj do të jap gjithçka për ta. Jam krenar që luajë për ta. Do të kem qaste të mira me Zvicrën.

S'ka gje. Ka shprese pas 4 vitesh.

Ai Shaqiri eshte bishe.

hahahaha e pashe. Do ti kete ardhur ideja Lorik Canes ose Igli Tares.

Canes, pasi Tare se rruan për nacionalizma boshe smiley

sot eshte Qipro-Shqiperi, apo jo?   1-2 per Albaninen, them une... still hope...smiley.smiley

Une them del 0-0. 

Mos e vij me bast Qemolo, ke për ta humb... 

Hahaha, vej librin e shpise qe nuk ka gol ajo neshje.

Qemo... bast,  nje shishe vere te vjeter belge..smiley   apo ka mbaruar ndeshja..smiley

1 me 1

kush e jep kte neshje apo ka maru??

 

paska dal 0-0 sa na ngrejtet men'jen kot

Norvegjia 1 me 1

aha ene i her qe menova ti mor lajmet nga komentet e ppu dola bllof.

i her bi daci n'kossmiley

Kush do bast qe Canaj, Mavraj dhe Kace morin kartona te verdhe !!!

Me behet qejfi per Bosnjen. E kan hallall. Dy here rresht i dogji fifauefa per Spanjen.

Rekordin e kombetares nen drejtimin e Brigel,akoma se kemi arritur.
13 pike.

Fiqooooo   1-0  smiley

Po po aty mahu ti 1-0 smiley

Erdhi Gjermani erdhi , me makina te medha..

O Art, si i thone "Lidheni Schurrlen" ne suedisht? 

Çar neshje Uruguaji me Argjentinten 3-2 deri tashi. Do u knoqkena kyt botror.

italia paska barazu me armenine mren ne itali?
rri se na paska rraf australia 3-0 sot...mgjse, nuk duhet me u demoralizu se n'fun t'funit, australia ka ekip klas

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).