Asaf ka 6 vjet që jeton në Shqipëri. Ka zgjedhur Vlorën nga shtatori i 2007-s si qytetin e mundësive të mira, ku tashmë ushtron profesonin e tij të biologut detar. Kjo fermë e kultivimit të peshkut në brendi të Karaburunit është puna e tij e përditshme, arsyeja pse vendosi të lërë përfundimisht Izraelin në këmbim të Vlorës.

“Kur erdha këtu nuk kisha fare informacion për Shqipërinë, çdo gjë që di e kam mësuar nga njerëzit këtu. Vendet tona kanë histori shumë të bukur dhe ne përpiqemi të japim sa më shumë informacion për Shqipërinë tek shokët tanë”, thotë Asafi.

Edhe pse pa anjë informacion paraprak, zgjedhja nuk shkoi aspak keq, përkundrazi, Asafi dhe bashkëshortja e tij Shira, janë të mrekulluar nga gjeografia shqiptare: “Kur erdha për herë të parë më pëlqeu shumë pamja. Nuk e kemi vizituar akoma veriun, por jugun e kemi shëtitur dhe na pëlqen shumë.”

Përveç së shkuarës, Izraelin dhe Shqipërinë nuk është se i lidhin shumë gjëra bashkë. Po ashtu, edhe mendësitë e traditat e dy vendeve dallojnë shumë. Megjithatë, çifti hebre e gjen veten shumë mirë në Shqipëri: “Ka probleme, por ka edhe të mira. E para është mikpritja dhe e dyta toleranca për të gjitha origjinat dhe fetë.”

Por, kur vjen puna për të krjuar një rreth miqësie, zgjedhja ngushtohet: “Normalisht, mentaliteti ynë është pak ndryshe. Ne jemi pak më të hapur dhe duam pak kohë të krijojmë një shoqëri që të flasim krejt hapur, por nuk na mungon ndonjë gjë e rëndësishme.”

Megjithatë, Shira po gjen si t’i ëmbëlsojë shqiptarët. Një dyqan me receta izraelite: “Njerëzit nuk janë të mësuar me ëmbëlsirat tona. Ne kemi tortë me djathë dhe ata çuditen. Por, e provojnë dhe vijnë prapë.”

Por, edhe Shqipëria i ka ëmbëlsuar mjaftueshëm Asafin dhe Shirën, aq sa ata po kërkojnë të marrin nënshtetësinë shqiptare: “Nuk bëjmë plane të gjata, por do të kërkoj pasaportë shqiptare dhe mendoj se nuk jemi keq në Shqipëri dhe mund të qëndrojmë.”

 

VIDEO

23 Komente

A bon Trilece kjo Shira mo Belul ?

keta i bekan te gjitha Brado.. edhe embelsira e trilece, edhe peshk te fresket..smiley
 

Ne fakt Brado, femrat izraelite mbahen per permasat e 2-lecseve te tyre. 

me lajm idjot

a thu se lane Izraelin me shku ne Kandahar ose ne Siberi. Erdhen me bo lek, me nejt rehat.

Nuk eshte sakrifice me ardh ne shqiperi o nisha, shqiperia i ka te gjitha madje po te perifrazoj Fidgeraldin ne vende si Shqiperia u ngrit per here te pare majmuni ne kembe e u be njeri, gjeti parajsen. 

Shqiperise i ka fale natyra te gjitha, tjeter gje qe i fali dhe loqet qe nuk vleresojne asgje.

o belul do e mushkan vloren me hummussmiley

çifutet i jane qepur Vlores alke.. edhe kur erdhen per here te pare  ne token shqiptare, para nja 500-600 vjetesh,  ne Vlore shkelen dhe aty u ngulen..smiley

 

do ta kerkoni Vloren  admiral,  po do ta kene zene çifutet e shkretetires...smiley

edhe cifutet ka mangut shqiperia.

do kene degjuar edhe keta qe ne shqiperi po te mos jesh shqiptar ben palle dhe jane leshuar.  ne vlore 100 here me mire se ne gaza!

po shqipot shkojne dot ne izrael ne se u mbushet mendja te jetojne ne golan?

ne izrael shkohet pa viza.

Une kisha jetu me qef ne TelAviv, qytet persmari.

do kene degjuar edhe keta qe ne shqiperi po te mos jesh shqiptar ben palle dhe jane leshuar

smiley

faktikisht ai cifuti tha qe po menote te aplikonte per nenshtetesi shqiptare

Gje e mire kjo, se me shume reklame Shqiperise i bejne keta qe kane ardhur se sa qeverite shqiptare. Biles ishte interesante dhe ajo tjetra ne Shengjin, ku ruset po blenin apartamente dhe po u thonin miqve e kushurinjve te tyre ne Rusi se Shqiperia ishte vend ideal. 

Ndonje kompjuterist mund ta sjelli ate linkun me Shengjinin. 

E miresevijne. Mire nese vijne te tjere, jane popull i zgjuar, ndoshta na mesojne ndonje gje te hajrit.

Miresenaerdhet miq te dashur hebrej.

Po, tolerancen e kemi vertet per te marre shembull.

Ça mireserdhet leshi re ... Kto zoti na rujt ska fare ma te keqe edhe kto na duhen tashi.

o Sali i lumte trapi, se ka loqe aty dhe qahen per c'do gje se nuk ju do trapi t'a futin trurin ne pune, dhe te punojne,sado qe ai vend i ka te gjitha kushtet patjeter qe do vije nje me i zoti qe do te fitoje dhe do t'i fute loqet te punojne per te ne te ardhmen kur ta kete kapur veten.

Me ka thene nje vlonjat se ky asafi ka qenen ne ushtirne izraelite dhe tani qe doli ne pension erdhi ne Vlore !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Jo me kot e gjymojne Vloren e mrekullueshme boteria e dores 3 e 4 smiley

nejse tani asafet i kemi dhe neqeveri keshtu qe  ...... ne qofte se akoma nuk kane vdekur jetojne te lumtur me njeri tjetrin apo dicka e tille smiley

 

po keta jane "cheap" , nuk i afrohen dot Vlores o pjeter, prandaj..smiley
pastaj qe kur i ndoqem dikur nga baza e Pashalimanit, u ka mbetur si traum.. kane fryk nga vlonjatet...smiley

O Pjeter po ca rusesh qankan kto? kto qankan plaka smiley dum ruse si ato qe shkojne ne turqi.

Kta do kene pas fatin e Kolombit-duke ndjek porosine e Zheleznovit qe te kerkojne Vloren,erdhen ne Shengjine dhe thane;ja Vlora. smiley

kam nje koleg cifut n'pune paskam per t'a cmen sot , megjithse ai e di historine e shqiptareve me cifutet dhe sa here bie biseda thote - Zoti ju bekofte juve shqiptaret smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).