“Shqipëria të marrë Statusin e vendit kandidat duke rënë dakort që ajo të vazhdojë të ndërmarrë aksione në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”. Ky eshte rekomandi i Komisionit  Europian, formuluar pas shqyrtimit te progres raportit për Shqipërinë. Sipas progres raportit, voluminoz rreth 60 faqe behet analize per Shqiperine, duke u ndalur ne sektore te vecante, qe nga zgjedhjet, pjesemarrja e shoqerise civile. Sipas progres raportit zgjedhjet e qershorit kane shenuar progres te prekshem, duke permbushur te gjitha pikat kyce. Raporti nenvizon se votimi dhe procesi i numerimit ka qene i mire, nderkohe qe incidentet e shenuara kane qene te izoluara. 

Pikat kyce te raportit 

Raporti i Progresit për Shqipërinë është pjesë e Paketës së Zgjerimit 2013 të miratuar nga Komisioni Evropian më 16 tetor. Komisioni Europian arriti në përfundimin se Shqipëria ka bërë progres të mirë në rrugën e saj drejt integrimit në BE , veçanërisht duke adoptuar masa të identifikuara si thelbësore për dhënien e statusit të vendit kandidat dhe duke vazhduar për të ofruar reformat kundër prioriteteve kyçe të Opinionit të 2010 të Komisionit. Shqipëria mori hapat e parë drejt përmirësimit të efikasitetit të hetimeve dhe ndjekjeve penale në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit . Zgjedhjet parlamentare u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt në përgjithësi. 

Në funksion të kësaj, Komisioni Evropian rekomandon që Shqipërisë t’i jepet statusi i kandidatit të BE në kuptimin që Shqipëria te vazhdoje të ndërmarrë veprime në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit . Në mënyrë që të jetë në gjendje për të lëvizur në fazën e ardhshme dhe të hapë negociatat për anëtarësim, Shqipëria ka nevojë për të përmbushur më tej prioritetet kyçe , me fokus të veçantë në reformën e administratës, sundimi i ligjit dhe të drejtat themelore. Dialogu konstruktiv dhe të qëndrueshëm politik do të mbetet thelbësor për një proces të suksesshëm të reformës.

Raporti i plote

145 Komente

Mos......

merite e plote e qeverise Berisha. cdo mburrje e qeverise aktuale do te jete fyerje e inteligjences dhe matrapazllek intelektual.

Bile,bile,t'jem si Berisha, organizoj i koncert t'moth me Ciljeten ke sheshi,me celebru fitoren e radhes. smiley

cudi per sa pak paskemi vujt smiley

kur mendon 8 vjet te humbme per kaq pak gjo smiley

smiley

 

Nëse nuk do ta largonin Berishën me revolucion komunist në 97-tën, sot Shqipëria ishte antare e BE,

tani me pelivanlliqet e Ramës rrezikohet të mos merret as statusi kadidat...rekomandimi u dha dhe vjet, por nuk donte shoku ED...

Sa e nigjojn Edin kta europiant mo vlla, çfar don Edi bajn.

Ore po ne komunizmin sikur e rrezum ne 90! Thu te na kete rrejte PD-hi.

Nuk e larguan, o trangull. Ndenji Berisha verdalle, pa s'hyme. Revolucion komunist thote. Keta genjejne dhe veten. Ai i rropi robt nga leket e nisen nejrezit te vrasin veten, keta idiotet kujtojne se ka budallenj edhe ne fundvitin 2013. Nderkohe qe atje po t'u ule anglezi pensionin qe ua jep nga paret e anglezeve qe punojne, shkojne e i hedhin neper gjyqe e bejne protesta. 

.rekomandimi u dha dhe vjet, por nuk donte shoku ED...

O Poet i Macukllit po na e trego pak se kur Komisioni Europian paska dhene rekomandimin nje vit me pare? PO nuk te qase njeri per sa kohe te ishte krimineli birishe ne pushtet. Biles nje nga kushtet qe do te na vene per tu antaresuar ka per te qene denimi i kriminelit berishe. 

Eh mer ed rama, hyne ne histori!

edhe sa ka nis, mer Left. Me rregull treshi, aty nga viti i dyte i qeverisjes se suskseshme te koalicionit, dyshja Meta-Rama propozohen per Nobel.

e meritojme patjeter Nobelin ne letersi smiley ; se ja dhane njerit, se ja dhane tjetrit, cu be? Mire Rama qe ka shkrujt "kurban-in", po Meta? 

secili sipas mundesive dhe kohes qe ka ne dispozicion, rama kishte kohe plot, shkrujti kurbanin, meta ishte ne pushtet dhe qe i zene me hallet e shqiperise dhe arrit te shkruante vetem "LSI - Te ecim me shpejt" Urdho ku i doli llafi, per 17 dite ecen aq sa berisha nuk eci dot per 4 vjet smiley

well, nqse koha dhe distanca jan relative, ashtu i bi me qen edhe shpejtesia, apo jo... mgjthse prit, LSI ecen me shpejtesine e drites, qe eshte nje konstante... u bona lomsh o swed. e lejm te koha relative me mire: 17 dite jane me shume se 4 vjet smiley

smiley

 

Te lumte, Edi ! smiley

rimodelimi i perdeve te kryeministrise dhe ngjyra e hartes njisoj me mjekren e I. Qemalit ka dhon ket efekt po thu ti?

Statusi kandidat per BE eshte kot fare!! me te rendesishme jane zgjedhjet ne ate zonen elektorale te Fierit..

ah po, edhe liberalizimi i vizave me BE dhe antaresimi ne NATO jane kot fare!!

Qarku i Fierit ! "C'i duam ligjet e Europes, kur ne Shqiperi ka me mijera ligje qe nuk zbatohen?" - thoshte ky qe eshte Min. i Jashtem sot ... eh si rrotullohen gjerat ! Dhe Pandi atehere vazhdonte mbronte qorrazi "Fierin" dhe keshillin e qarkut, si gurin e themelit te integrimit ne BE-se!

As viza, as NATO (Nato eshte Natë tha atehere Ramadani), as fonde nga BE nuk duam ! Vetem mazhorancen ne keshillin e qarkut te kemi smiley

Fieri nuk eshte hambar i mushkonjave, zoti Belul. Ka ca, por qeveria ka nxjerre kinina...

.....po pse mileti (dhe Beluli) nuk do ti blej, c'faj ka qeveria..

si per anafelet, dhe te llojit Kuleks... smiley

 

Shqipëria sugjerohet të marrë statusin e vendit kandidat një muaj mbasi Berisha dorëzoi çelsat e qeverisë dhe kishte bere gjithcka gati....Rama në opozitë bllokoj konsensusin, e dha kur nuk kishte vlerë, tani që ka vlerë po e dënon me vdekje....

Fiks pra. Duhej te hiqej qafe Berisha pa te meritonim statusin. Imagjino po ta kishim hequr qe ne 1997. Do te ishim si kroacia tani. S'do te te vinte dhe aq turp nga Anglezet qe po u haje buken.

Në 1997 e rrëzuat me kallash, në 2005 erdhi me votë, bëri reformat e duhura, e antarsoi vendin në NATO(nata e zezë për Ramën)...liberalozoi vizat(Rama bënte greva urie kundra), e bëri gati vendin për statusin kandidat(Rama e bllokoi), këtë e tha dhe Fyle sot që tre ligjet që nuk votoi Rama e penguan.

Duhet te jesh nje idiot ( sot) te deklarosh sukeset e Sali Berishes qe coi vendin ne kaos ne 1997, kur korrupsioni  ( ashtu sic eshte dhe sot, mbas 8 vjeteve ne pushtet)  ishte ne permasa skandaloze! 

O Swed, 

Kot perpiqesh ti bish ne sy diktatorit neokomunist, birit te atit etj.  Kritikat e tuja te meparshme nuk kane kaluar pa u vene re (keshtu me ka thene Kavua). Ty te eshte mohuar pergjithmone posti i shume kerkuar i drejtorit!!! Ja keshtu i ha komunizma bijte e saj. smiley 

E verteta osht qy progres raporti ish planifiku per ty botu me date 15/10; jo rastesisht perkon edhe me datelindjen e Atij.  Nje lloj falenderimi qe Evropa do i bente Sali Berishes per mbeshtetjen ekonomike qe Ai i dha Evropes duke e renditur Shqiperine direkt e pas Gjermanise, ne keto kohe te errta per te. Se qysh, se si 15 eshte bere 16 nuk dihet...

legena qe c'ke me te, se as drejtor nuk kerkova, vetm icik nen-drejtor se ata jane njerzit me te papune qe egzistojne. thashe se po u bojsha dhe un icik si robert camcakizi dhe fatos nano, po kush t'le thuj, kishte partia kandidatura sa t'dush per nen-drejtora. Tani ktheva rruge, po them nai llaf t'mire se mos kushedi kap nai ven shef kuadri se edhe ata kokrren e palles bojne se personelin e cakton partia smiley

falemnerit bace Sali!
Puna jote vazhdon me dhone fryte edhe pse ti nuk je mo ne kry t'qeveris

Shkurt, s'e jepnin dot me Berishen verdalle. smiley

Nobeli nuk jepet ne Maj, por ne Tetor e tutje...edhe Europa progres-raportet i ka per fund-viti. Thjesht çeshtje kalendari...nese beson se Rama me 15 dite qendrimi ne zyre (se 10 i kaloi ne Amerike dhe 5 neper Europe) ka arritur te mesoje te gjitha dyert e Kryeministrise, ateher bravo !  smiley

Se te kete dhene ndonje kontribut per Shqiperine ne BE per kaq pak dite pune...ehé

U bom Evrop o Left, a merr vesh ti apo jo. Ideali i Dhjetorit!!! S'ka te verber me te modh se ai qe s'do me pa...

Nuk thashe qe ka kontribuar Rama. Thashe qe duket se problemi paska qene Berisha. Heqja e tij eshte kontribut i te gjitheve, jo vetem i Rames.

du me e kundershtu ket punen e sales me ate paradigmen qe "pas kesaj nuk dmth per shkak te kesaj", mirpo fakti esht shume kokfort. Sale yes, EU no. And the other way around.

po si doli kjo pune keshtu? dmth qe per aktin normativ qe prishi konsensusin nuk e paska rrujt njeri trapin? dmth qe puna e komisarit ishte loja? po ta kam thone qekur o left, nuk ka status pa ik berisha po nuk me besoje, tre ligjet thoshe. tre ligjet e leshit smiley

po e di o burr Lefti, po ca do thote dhe ai... ja menoje sikur t'ishe vet.

mire e ke, isoj do thojsha smiley

Qi tash e tutje fushore dhe e tatpjete do jete rruga e integrimit smiley , E pa edhe Evropi  qe shqiptaret kaluan nga qeverisja e "Derrave" tek qeverisja e Njerzvesmiley

ata qe blene votat dhe vrane se u kapen me zarfe me lek gjate zgjedhjeve qenkan njerez ? smiley
Apo ata qe shiten prapanicen per 4 vjet per 50mije lek familjarisht ? pati nja 100.000 shqiptare qe e bene, te gjithe qe ju shtuan LSI-se

Do kete gjithmone LefKOPE smiley edhe "te paguar" qe do blejne vota  edhe qe "do vrasin"

. Por nuk do kete me Banda te Organizuara Politike , te mbrojtura nga Garda dhe Policia e Shtetit per te vjedhur Vota . Nuk do kete me as "grupe zjarri " nga Gardat pretoriane te Bajrakut  ne mbrojtje te K/ministrise , sepse nuk ka me Bajraktar ne krye te Shtetit te Shqipetareve .

Do kete dhe Lehes ....as mos dysho per kete smiley

E ndien lefKOPE eren e Blirit  / Po e kthen prap ne Shqiperi ai Tahiri ...smiley

Një sjellje politike nga opozita, nga dhe për shkak të kësaj vizite të Fyles, që reflekton kompleksitet apriori dhe të përsëritur ndaj të huajve, do të rezultojë në një dekurajim jo të pakët të mbështetësve të saj, që mund të jetë dhuratë akoma më e madhe për Berishën sesa miratim eventual i 3 ligjeve, pa zgjidhur Fierin më parë ose njëkohësisht.

Është koha që Berisha dhe Rama të miratojnë Fierin dhe më pas të miratojnë 3 ligjet dhe vetëm me këtë rend veprimi dhe gjërash, nëse vërtetë u dhimbset e ardhmja evropiane e Shqipërisë dhe askush nuk del i humbur prej saj. Përndryshe do jenë bllokatorë për nga rëndësia dhe merita po sipas të njëjtit rend; Fier-3 ligje.

Sa për z.Fyle, sa herë ka ardhur në Shqipëri ka qenë i mirë se ardhur dhe asnjë vezë, domate apo miell nuk i kanë hedhur shqiptarët, por nëse edhe kësaj here dështon në mënyrë po aq spektakolare si herët e tjera: Mirë se ikën z.Fyle!

 

ky shkrimi i A. Manaj (aka manalli) i eksitoi keq sallaksit vetem para 8 mujsh. Thuj po deshe qe nuk ndryshojn robt mendim

jo, ti ke qene parimor n'fakt po c'e do qe nuk ta vuni veshin njeri. Ti ishe dhe ai qe the se po t'futej ne koalicion me LSI, as gjyshja jote nuk e votonte mo PS se medemek jeni elektorat parimor, si t'gjith shqiptaret xhanem

me thone te drejten gjyshja ime nuk e votoi smiley

swed, ti po thu qe zgjedhjet jane manipulu?
smiley

Kta s'merren vesh si parti mor zoteri, ndryshe flasin zarat, ndryshe kryetari.

Ja zarat:

URIME! KOMISIONI EUROPIAN PËRSËRI REKOMANDON SHQIPËRINË PER STATUSIN E VENDIT KANDIDAT PËR NË BE!

Sot, per here te dyte, Komisioni Europian rekomandon Shqiperine per statusin e vendit kandidat per vend anetar te BE. Ky eshte nje rekomandim plotesisht i merituar. Me reformat e realizuara ne keto vite nga mazhoranca e PD, demokracia dhe ekonomia e tregut ne Shqiperi jane bere me funksionale. Stausi i vendit kandidat qe u rekomandua nga Komisioni Europian ne tetor te vitit 2012, me kushtin e vetem qe te votoheshin tre ligjet ne parlament, per te cilat ishte arritur konsensusi qe ne fillim te vitit 2012, u morr peng nga Edi Rama. Ai refuzoi votimin e ketyre ligjeve vetem e vetem qe statusi te bllokohej. Natyrisht ne suksesin e bllokimit te statusit, Rama u ndihmua dhe nga albanofobe jo shqiptare ne Bruksel dhe ne ndonje vend Europian. Ligjet u votuan me konsensus me date 30 maj dhe perseri neser Rama me votimin e aktit normativ asgjeson konsensusin e dates 30 maj, ne nje perpjekje te re antishqiptare per ta shtyre statusin per me vone, me qellim qe kjo te mos njihet si merite e PD.

Integrimi eshte jetik per Shqiperine. Ai nuk eshte proçes pa veshtiresi, por veshtiresia e pare dhe me e rendesishme per shqiptaret ne kete rruge eshte Rama, te cilit per integrimin nuk i beson njeri ne Bruksel dhe Europe. Ramen nuk e besojne jo se e paragjykojne por sepse ne memorjen europiane ai eshte politikani i vetem ne kontinent qe beri gjithçka per te penguar Marreveshjen e Stabilizim Asociimit (futi daullet dhe bilbilat ne parlament), hapjen e proçesit per vendimin e statusit (bojkotoi parlamentin), heqjen e vizave (organizoi greven e urise) dhe rekomandimin per statusin e vendit kandidat (refuzoi votimin e tre ligjeve qe kerkoi si kusht te vetem Komisioni Europian).

Shqiperia e ka merituar dhe e meriton plotesisht statusin e vendit kandidat. Ne do bejme gjithçka per integrimin! sb

Ja dhe Kryetari:

 

 “Duke vënë mbi interesat madhore të vendit, interesa egoiste dhe meskine, Rama hodhi poshtë mbrëmë me një firmë të vetme, konsensusin unanim të mbarë Kuvendit. Kjo nuk ka ndodhur e nuk mund të ndodhë në vendet që mbështeten në parimet e demokracisë dhe sundimit të ligjit. Opozita nuk e pranon këtë akt që godet në palcë konsensusin politik si vlerë, që rrezikon aspiratën tonë integruese në Europë dhe riciklon konfliktualitetin politik në vend”, theksoi Basha. Në vijim, Basha kujtoi se motivi i shtyrjes së këtij ligji është spastrimi i administratës, duke hequr mbrojtjen ligjore dhe duke shtuar intensifikimin e shkarkimeve. Më tej, Basha krahasoi se akte të tilla ndodhin vetëm në Republika-banana. Në këtë pikë, ai i bëri thirrje Kryetarit të Kuvendit, Ilir Meta të dëshmojë që, salla e Kuvendit nuk është bërë qesharake. “Kjo ndodh vetëm në banana-Republikat që mbështeten në ligjin e xhunglës. Duke zhbërë me një firmë të vetme një ligj konsensual, Rama e ka trajtuar Kuvendin e Shqipërisë si banana-Kuvend dhe partnerët tanë që aq shumë këmbëngulën në vlerat e konsensusit, si manekinë. Kryetari i Kuvendit të bëjë detyrën e tij, për të provuar se Parlamenti nuk është banana-Kuvend dhe të shmangë çdo tundim të mazhorancës, për të peshkuar mandate të opozitës me mjete dhe mënyra korruptive. Mazhoranca duhet ta kuptojë se, konsensusi nuk është çështje numrash, por vlerash”, theksoi Basha. Me një akt tė paprecedentë, Kryeministri Edi Rama zeroi shtetin ligjor dhe Kushtetutën e vendit, duke shtyrë në kalendat greke Ligjin “për Nëpunësin Civil”, me pretendimin se, ligji është i pazbatueshëm në formën që është. Kryeministri Rama në shkelje tė plotë të Kushtetutës pretendon se mund të kapërcejë Parlamentin e Republikës me një akt të nëpunësve ministra. Ky akt i paprecedentë i Kryeministrit Rama zeron konsensusin politik të arritur për tre ligjet e kërkuara nga Bashkimi Europian, madje synon të anulojë një prej tre ligjeve, atë “për Nëpunësin Civil”.

Si ka qene ajo barcalta me ata te dy qe po pinin raki dhe njoni kish gjys ore qe mundohej me e kap nji kokerr ullini me pirun, kur tjetri fap me heren e pare e kap ullinin dhe e rras ne goje. Mire, mire i tha ai e kape ti, po mbasi e lodha une gjys ore. 

Demokrat kudo qe rroni

statusin e meritoni

s'kena ardh me ngran por me pi

shume grafike... nuk mun me te ndjek mo... smiley 

a-ha Rono, me krahasimin s'i ke ra hic kokes. M'le t'kuptoj se me letersine dhe hartimet do kesh pas probleme.
 

a do thush ndonji llaf te mire per qeverine e re apo...hic?

ka gjona qe m'pelqejne dhe i kam thon sa here i kam vone re. Pastrimi i diplomatve prej farefisnave psh m'ka pelqy. Pres ala prova per ate eren e shtetit qe permend ti. Po nuk pashe gjona rrenjsore, qe bin me verte era ndryshim, nuk shprehem. Kaq gjo e kam msu prej Pjerit

Po per aksionin "fundi i marrezise" ke ndonje llaf te mire?

yeah, emri i kodum eshte impresionus

smiley Bredharak, mos u nxito ne gjykim kan thon t'vjetrit smiley

nji korrigjim nese me lejon, Pjer: jo te vjetrit por te urtet

smiley nen kete kontekst, keto dy fjale dalin/jane ne sinonim me njera-tjetren smiley

po jo mer Pjer, si i vjeter ti?
Po ta them une ket per ty, kercejn pupthi gjembi me mimoza llasticen

Ju nuk e keni me tërë mend, ju nuk lexoni fb të sb... nuk e kuptoj sesi mund të besoni që statusin e ka marrë Shqipria prej edi ramë-grekut. 

 

Sa inate duhet te vi ty ....  Edi rama Grek qe punon per shqiptaret. Ty ste esh thare akoma sperma efendikoit te cepi buzes  , kurse ky  eshte grek , pa ju dash te kaloj gjith ato qe kalove ti .....edhe punon per shqiperine, e mbahet per shqiptar ..... Skandal 

rilindas kudo ku jeni Evropen ne prepanice e keni
 

sa nostalgjik qe je mer yahoo

Jep nje reklame televizioni ne Shqiperi qe fillon me : Prapanica ime eshte gjithmone e paster... e kshu me radhe, mirepo zeri qe e reciton eshte femije, dhe reklama eshte reklame pampersi.

fin si shpjegohet qe banalja ka nja mardhenie tejet te shendetshme me simpatizantet e PD???

nje fare zotesie eshte edhe ajo

Gezime paci 

o moj serbi

murin ta plasa

ketu po i thone oo, 

hajde Lulzim Basha !!

.. ..dhe vazhdon me radh pastaj!

smiley

smiley

looool

Faleminderit zoti Ilir Meta! Puna juaj e parreshtur per ceshtjen shqiptare, politika juaj moderne qe kapercen ideologjite partiake, vizioni juaj per nje Shqiperi Evropiane sapo u be realitet.

Me LSI me shpejt drejt Evropes!

 

merite e plote e Rames dhe Arditit smiley

 

E boni vallai Rama tunelin per Evrop. 

une per kete dite prisja nje kenge te tille,  nga Ylli Baka!smiley

Tani, kot me pyt, kush e  mban mend HEROIZMIN HISTORIK të para katër viteve, kur udhëheqësi i lavdishëm çoi ... (muzikë epike) CD-në!!! që përmbante kërkesën e statusit kandidat? 

e?

tani, ashtu kot me ta pyt edhe une nji pytje...e takove deputetin grek te PASOKut mo?

oxi. 

kush mo deputeti, apo ti smiley

Qenka bere Oxi deputet dhe se dime smileysmiley

Rrofte babai i kombit Dr. Berisha. Punet e qeverise se tij, reformat qe beri, normalizimi i Shqiperise, sidomos me organizimin model te zgjedhjeve dhe kalimin po model te pushtetit, duke dhene imazhin e nje demokracie funksionale, mundesuan qe KE te rekomandoje per Shqiperine marrjen e statusit kandidat. Urojme e shpresojme qe te miratohet nga te gjitha vendet e BE.

Poshte Edvin Rama qe kete hap do ta kishim bere, pra kete status do ta kishim marre qe ne 12 pas rekomandimit qe edhe athere KE beri, por me kusht 3 ligjet e famshme te cilat u bllokuan nga Rama.

Po ti nuk e kupto qe Berishen nuk e kane dash edhe Europa, se po ta kishte dash nuk ja jepete Statusin "Pa kushte", sic ja dha Edi Rames! smiley

Keto perrallat i besojne tullaxhinjte si puna jote. Tani nuk kane cfare kushtesh te vene se jane plotesuar te gjitha. 3 ligjet u miratuan ne Maj, zgjedhjet kaluan me sukses, athere cfare kushtesh do viheshin tani? BE e kishte bere te qarte se pas zgjedhjeve merrej statusi, te pakten rekomandimi. Pastaj po e pshurri Rama kete pune, ben vaki qe ndonje nga 27 vendet e BE te mos jape aprovimin per statusin kandidat.

Statusin o qyp ja kane dhene kesaj Qeverie jo se ajo Qeveria e pare "i plotsoi kushtet, tre ligjet ect.." por se kane besim ne angazhimin e ketij Kryeminstri dhe popullit shqiptar se do te luftojne korrupsionin dhe krimin e organizuar qe la pas Qeveria e merr-humbit qe ti adhuron! 

Nuk ju gjen gje mer burre te thoni Faleminderit kryeminister Berisha. Po pse ecni ende me mendte e Enver Hoxhes? Pse edhe sot e kesaj dite kundershtarin politik e konsideroni armik, qe vetem duhet share? Ne demokraci liberale, pluraliste, nuk ka armiq, ka kundershtare dhe mund ta shashe Berishen aty ku ti mendon se ka bere gabim, por mos i humb hakun aty ku ka bere mire dhe po ja konfirmon Europa apo punen qe ka bere per TAP.

Rekomandimi per statusin kandidat eshte dhene pas progres-raportit qe merret me vitin 13 dhe ne vitin 2013 shumicen e tij e ka qeverisur Berisha dhe raporti merret me ato qe ka bere gjate ketij viti qeveria Berisha, qeveria e Rames as nuk llogaritet ne progres-raport. Mos u bej budalla!

Ne demokraci liberale, pluraliste, nuk ka armiq, ..

Sa hipokrit qe je mer yahoo. ti sa po e the me lart "Posht Edvin Rama.. rrofte Sali Berisha" smileysmiley

Po mer, per bllokimin qe beri poshte. Po te beje ndonje pune te mire tani qe ka ardhur ne pushtet, nuk e kam problem te ja njoh.

Mos u beni te gjitha kapterre si xakja. Ky e ka hanger livadhin, besoj ju te tjeret jeni me te rinje.

Po ti pse behesh nje militant i verber?! Nuk mund te mbulojne nja "dy-tre gjera te mira " qe jane bere ne kohen e Berishes me faktet dhe oponionet qe ka bota per Korrupsionin, se ky mbetet nje problem i madh ne shqiperi, qe godet me shume familjet e varfera te dobta shqiptare sidomos rinine, qe te miren e kerkojne jashte vendit, ne emigrim! Shqiperia ka nje numer te madh emigrantesh qe krahasohet me vendet  te varfera afrikane, dhe aziatike! 

According to the U.S. State Department 2012 Human Rights Report on Albania,

"pervasive corruption in all branches of government, and particularly within the judicial system, remained a serious problem."

 Edhe keta qe shkruajne per Berishen kaptera jane?!!! 

Pjerdh e LefKOPESE me frumezim ose Poet smiley

Te cilesosh Armik Berishen eshte nder per te .Ai eshte produkt i shprehjes "Ta kesh mik te prish pune , ta kesh armik te ha mune " Berisha ishte nje Fatkeqesi jo vetem e Shqiperise . Ai nuk erdhi te mjekonte Plaget por tu Hiqte Koren e te rridhnin gjak ku  "lulzuat " soi i Jozefperckave ,   qe lemeriset dhe Europen . Ja kaq eshte . Shporja  e tij ishte ndihma me e Cmuar qe Evropa dha per kete Popull duke e paraljmeruar "Do te pres duart po vodhe VOTA "

 Dhe me zgjedhje per here te pare pa masakrat e Hajduteve te Berishes u ndez nje Drite Jeshile( jo e qendrushme ) me perfaqesimin e ketij Brezi te Ri te pamolepsur ....por ...nen prezencen Tuaj . Sa i qete do jete para te hardallosurve si JU , te mos i shkele e vrase si Berisha , por ti largoje me kujdes e ti Kuroje menderisht ,  do varet edhe Jetegjatesia e Drites Jeshile !

fatkeqesisht per JU berisha nuk hyn ne kete Proces te Europes pervecse ndonjehere do kthehet Pllaka per nje Proces Islamik .Atehere PO .Eshte me i cmuari 

Rrnoft e qoft or ti!!! smiley 

Ne fakt Rrofte Baaaari i Kombit  qe Europa dhe Bota mbare Realizoi me se fundi se keto VITE qe u munduan si per nej 'foshnje djepi " i perfaqesoi Kryexhambazi Injorant Berisha dhe nuk jane Shqipetaret nga ai SUA e ajo race .

Me vonese e kuptuan , por jane te Falur me shpirt . Hajdutet dhe Kusaret e tyre u sulen per te thene Ky asht njaj Bajraktar qe na duhet per nje Popull qe nuk ka rrol pevec Sejmenesh e Mercenaresh , pervec "dorezanesve " dhe botes se krimit , trafikanteve te Droges dhe mishit te Bardhe .Si tha ai Dullja apo renet baumani  "Asht i forte njaj or tie . I vret robt po protestun " Po ai musteqetenderi austriak " Po don me zhGul njat Piramiden njaj .Kam dhe une projekt me XhuzefPercken or tie "

Me kete Rast Artistet mund tu dedikojne nje Bust dyshe Ku rrolin e Don Kishotit te Kapitalizmit e luan Babasqapi dhe prapa me Gomar i shkon Dylqinja e Kuvendit para Selise se PD-hit smiley

Fakt Historik i pamohushem .Karagjoze te tille zor se mund te perfytyrohen jo me te cfaqen ne keto Troje !

Faleminderit Doktorr Berisha per punen e bere ne tete vjet per marrjen  e Statusit te vendit Kandidat !

Pse i vune kushte Sali Berishes dhe Edi Rames jo?!! E kupton? vraje mendjen! smiley Se eshte e theksuar ajo :" Pa kushte"! 

Nuk ishte pune kushtesh , zyrtaret e BE - se jane shume te vemendshem ne raportet Qeveri Opozite , priten sa mbaruan zgjedhjet , kushdo qe ta merrte Statusi i vendit kandidat do tu jepte por sic ta thashe dhe me siper jane shume te kujdesshem sepse Qeveria e Sali Berishes fundi vendin ne NATO dhe hoqi Vizat pra i takonte Opozites qe fitoi zgjedhjet te merrte Statusin e vendit kandidat .

mire po kto na i majshe mcef para 23-shit. gjithe xhepa je. smiley

 

Ke komente te mija ne ate kohe qe thone qe Statusi i vendit kandidat nuk i jepet nje Qeverie qe eshte ne vit elektoral sepse BE ka rregulla te forta  dhe eshte shume e kujdesshme neqoftese e pakta nje vit me vone ka zgjedhje elektorale , per arsye ndikimi , pastaj pas zgjedhjeve do tu jepte se sben sepse edhe Fylja kur jep llogari si Komisioner per kete paguhet , per zgjerimin dhe nqs nuk ka zgjerim pse duhet te paguhet Fylja ? Tregon se se ka bere mire punen , apo jo.

terhiqem. s'e kom pas menien sa duhet ne msim smiley

ps. mu me thyjn faktet dhe logjika.

S`ju pergjigje pyetjes pse "Pa kushte"smiley  dhe kur zyrtaret sic thua ti vendosin me kushte apo pa kushte si ne rastin tone, nuk do te thote se" Ishte Berisha ai qe e futi Shqiperine ne Europ" smiley  por eshte Europa (zyrtaret) ajo qe vendos dhe ajo qe kontrollon c`behet ne Shqiperi, si punojne liderat, dhe si funksionon shteti ligjor!

Edhe tani, dhenia "Pa kushte"  ( eshte dhurate ) nuk eshte se nuk ka kushte, ato pikat (kushtet qe i jane dhene Berishes me perpara)  ekzstojne-lufta kunder krimit te organizuar, korupsionit, forcimi isitemit gjyqsor te pavarur, shtetit ligjor ect .jane prap "kushtet" qe kjo qeveri duhet ti kete parasysh! Thjsht ndrsyhimi eshte se Europa ka nje besim ne angazhimin e Kryeministrit te ri dhe atyre qe e votuan popullit! . 

Ah po ke te drejte nuk ju pergjigja , pa kushte sepse teorikisht per kater vjet nuk ka zgjedhje Parlamentare dhe zgjedhjet ishin kushti kryesor per Sali Berishen , tani Sali Berisha nuk i prishi zgjedhjet se nuk ja mbante bytha apo se donte qe Shqiperia te merrte Srtatusin e vendit kandidat kete po ta le ty ta vendosesh smiley

Nuk i prishi zgjedhjet s`ja mbajti bytha.

eh po me ne fund Europa paska bo punen e vet, edukoi  nje njeri te mbrapsht, qe kurre nuk beri zgjedhje te lira..smiley

Falemnderit Ilir dhe Edi, qe megjithe demet nga sala per 8 vjet, per pune dy javesh e rregullut me ne fund gjendjen!

Ua kemi perjete hua.

ky Iliri eshte rast i dyshimt... se per ato 8 vjet ishte zv/kryeminstri i Sales, i ngarkuar per integrimin ne Evrope..smiley     50:50, gjysmen e hakut them une..smiley

well, ajo eshte pjesa ku mbahet bradi, c'eshte e verteta. ajo eshte e vetmja gje pozitive ne ate 8 vjetesh. po s'te fal njeri. e pervetsojn ne vend.

Flm EU, qe megjithse e di se ç'hajvane jane politikanet shqiptare, i jep nje dore Shqiperise dhe popullit te saj. 

smiley

smiley

 

Pjero cfare efekti konkret makro-ekonomik pritet te kete ky rekomandim per Albanie-n?

Kam degju qe kushti per statusin e ardhshem (se ka nje 20 statuse nga sa kam kuptu une) eshte Bursa e Tiranes. Me shkoqur se kaq...

faleminderit atij qe po i pshurr statujes se Minotaurit, kesaj pjelle te Poetit dhe frymezim i Nemesis smiley

Jeni bo shume rob cinik e zemervegjel. 

Po si mer nuk e tha njeri nje fjale te mire per Ilir Meten, i vetmi qe e meriton te falenderohet per kete status. Punoi me qeverine e kaluar, mundesoi rrotacionin, dhe tani po na sjell dhe rilindjen. Po ca duhet te bej ky njeri me shume per ti thene FALEMINDERIT?

u dobsu t'u punu. Dhe i ra goja t'u perserit 'me shpejt, perpara!'

Eshte plak 10 vjet vetem vetem ne 4 muajt e fundit. Gjynof mer gjynof

po shifsha para nja 2 javesh nji video ne yotube. Ishte njoni qe ja harrova emrin, nji kaptinmodh dhe po fliste per Liken. Ra llafi te Skrapari tu fol per origjinen dhe u vrenjt ne ftyre ky robi. Po ec mer - tha, - Skrapari, Skrapari...Tropoja e jugut eshte, ca eshte tjeter? ikin tropojant, vijn skraparllinjt; te dy palet prej malesh vijne. Nuk e kish keq n'fakt po Likja ka bo shume pune per me e ndryshu imazhin e skraparlliut

Kastriot Myftaraj

ah po, me germa te arta meriton me ju shkrujt emri

Lavdet shijojne me shume kur vine nga opozita.  Mjalt geshtenje jane keto llafet e tuja Endrito...

Une jam pertej te majtes dhe te djathtes mer Bame smiley

Ti sikur ke thone qe osht MIT!!! Mjalt gjithsesi... smiley 

Faleminderit Ilir Meta per gjithe punen qe ke bere per statusin qe prej vitit 2009.

Vendim mese i drejte i Komitetit Ekzekutiv.

Shoke dhe shoqe te rilndjes, te gjithe me buceta me lule per dr. Berishen pasi eshte e gjitha merita e tij qe sot jemi me prane Europes. Tregoni qe jeni reformuar, nuk keni ngelur tek Enver Hoxha.

Berisha 2005-09: Jo status!

Berisha + Meta 2009-12: Po status! 

Me rregull treshi e kupto vete kujt i bie merita poet djali. 

Mos u tall me skraparllinjte te lutem. Me respekt per djemte e hinterlandit te kuq. Jo se keta i marrin seriozisht keto qe thu ti.

Rekomandimi vjen pasi Komisioni Europian vleresoi se " Shqiperia ka bere perparim te mire ne rrugen e saj te Integrimit Evropian, vecanerisht duke miratuar masa te cilat jane cilesuar si thelbesore qe vendi te perfitoje statusin kandidat si dhe duke ndermarre reforma ne fushat e percaktuara si prioritete kyce ne opinionin e Komisionit te vitit 2010 "

Po pra, per reformat e Sajmir Tahirit e kane llafin. Shkrirja e Gardes, lojrat e bixhozit dhe ikonat e atij fakirit nga Korca. 

Per cilat ikona e ke fjalen ato te deklaruara ne fillim 1077, apo ato qe mbeten pas numerimit 477 ? Se e tha dhe vete kryeministri: "Ne kemi pak vepra, por ato qe kemi duhet ti (r)ruajme"-dhe ai i rruajti 600 prej tyre, sic di vete ai.

Fiqo, jete te gjate pac me gjith cke! Nje fjale e mire shkaktoncunam dashurie per Atdheun o burre ,Shume, ....leshuar perta share e injoruar.

He mer le te vijne lajme te mira prej memedheu, po ne do grricemi icik me njoni tjetrin se s'do bojme puc-puc gjithe diten. smiley

Per mua lajm me i mire eshte ai i mbylljes se bixhostoreve. Po qe se realizohet, bravo i qofte. 

SALI BERISHA smiley

 

Plasni o komunista nga inatismiley

Te shikoje statuset ne FB te socialisteve, sa te lumtur per marrjen e statusit nga BE-ja !!!

Oups, sorry, thuajse asnje nga socialistet s'kishte bere status per kete lajm te mire te te gjithe Shqiptareve...koinçidence qe dhe Rama s'kishte twittuar ndonje gje rreth kesaj arritjeje?

O Lefti, 

Komunistet nuk merren me llafe, por me pune. 

smiley

Aksioni i Sajmir Tahirit “Fundi I marrëzisë” i ka hapur rrugën biznesit të deputetit të Partisë Socialiste Tom Doshi që të hedhë në tregun e lojrave të fatit 5500 kompjutera që do të ushtrojnë këtë aktivitet në Shqipëri.

Mësohet se aksioni i Tahirit ka patur qëllim mbylljen e aktiviteteve të kompanive të vecanta të cilat ushtronin deri më sot aktivitetin e tyre dhe hapjes së dritës jeshile për marrjen nën kontroll të këtij biznesi fitimprurës nga eksponentë socialist.

Gjithahstu mësohet se në monopolin e lojrave të fatit do favorizohet ish miku i Ramës I njohur me emrin Beso i Tajvanit dhe deputeti tjetër socialist Fidel Ylli. Miku i Ramës njihet si pronari i Tajvanit dhe njëkohësisht pronar i rrjetit të madh të kazinove “Regency Casino”.

(megjithese historikisht eshte krejtesisht e kunderta)

Dmth ti po thua po punojne me shpejt?

Na paskan genjyer tere keto vite me kushte fiktive jo po romet jo po pakicat kur ne fakt kushti kryesor paska qene largimi i Saliut. Nuk kuptohen njehere keta evropianet.

do ishim fut ne europe po te mos ishte sali berisha 8 vjet ne pushtet......

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).