Dyshimet se në Shqipëri ishte ngritur një perandori e madhe bixhozi në kushte të jashtëligjshme kanë ekzistuar prej kohësh. Por vetëm tani, autoritetet po nxjerrin në pah përmasat e vërteta të saj.  Shifrat janë tronditëse. Pas operacionit masiv për mbylljen e subjekteve të jashtëligjshme, Ministria e Brendshme, Drejtoria e Tatimeve dhe njësia që mbikëqyr lojrat e fatit vlerësojnë se mbi dy të tretat e industrisë së kumarit në Shqipëri kanë qenë në të zezë, jashtë ombrellës ligjore.  

Burime nga Njësia e Lojrave të fatit thonë për Top Channel se sipas vlerësimeve shifra e taksave që bizneset e kumarit kanë fshehur arrin në rreth 110 milionë dollarë në vit. Kjo shifer është dy herë më e shumë nga të ardhurat që shteti mbledh realisht nga gjithë kjo industri dhe vetëm në 5 vjet i ka hequr buxhetit gati 5 për qind të Prodhimit Kombëtar, në një kohë kur financat publike të Shqipërisë kanë hyrë në një spirale të rrezikshme krize.

Humbjet kolosale për buxhetin nuk janë kostoja e vetme. Ekspertët thonë se zhvillimi në kushte paligjshmërie e ka shndërruar industrinë e bixhozit në një çerdhe kriminaliteti, ku ekzistojnë dyshime të forta për pastrim parash, por edhe aktivitete të tjera kriminale. Nga ana tjetër përhapja masive e tyre, edhe në zonat e ndaluara me ligj, ka qenë burimi kryesor i shumë vetëvrasjeve, divorceve, por edhe rrënimi familjesh. 

Ligji thote qarte se keto biznese nuk duhet te ndertoheshin prane shkollave, spitaleve, institucioneve fetare, çka eshte shkelur per shkak te mungeses te kontrollit shteteror. Autoritetet thonë se lufta ndaj perandorisë së zezë të kumarit do të vazhdojë. Sipas njësisë mbikëqyrëse të lojrave të fatit, pas zbulimit të pikave të jashtëligjshme tashmë po punohet për evidentimin e plotë të individëve që qëndrojnë pas tyre. Dhe më pas do të shqyrtohen hapat për rekuperimin e të ardhurave që kanë fshehur por edhe përballjen e personave me ligjin. 

87 Komente

Domethene shteti mblesh $55 milion, por duhej te mblidhte $165. Di gje njeri, si vajti tamam kjo puna e kazinove? Pyes, se gjate kohes se Nanos qe plani i 5 kazinove, 4 ne Tirane e 1 ne Sarande. E vetmja leje qe u shit, gjate kohes se Berishes, qe ne tirane. Per lejen paguajti nje kompani greke disa miliona euro... ideja qe te kishin nje far monopoli. Por nuk duket sikur gjerat vajten ashtu sic mendonin.

Disa links nga ajo kohe:

http://www.casinocitytimes.com/news/article/greek-companies-to-bid-for-casino-permits-in-albania-148618

 

http://www.casinocitytimes.com/news/article/hyatt-threatens-to-quit-albania-as-tax-quadruples-155547

Jane te tjera kazino ato per te cilat behen fjale. Jane te medha, dhe qe kerkojne heqjen e ketyre kioskave neper lagje. PD s'rri dot pa kioska e te merret me biznese te medha. S'e ka ne karakter. Jane mesuar me kulla e pushke, jo me biznese qytetesh te medha e me ligje.

Po kjo qeveri eshte kunder lirise se sipermarrjes. Çfare ka kjo qeveri kunder kazinove? Ka shume kazino sepse ka shume kerkesa. Ka shume kerkesa sepse eshte rritur mireqenia dhe ka shume njerez qe duan te lozin me leke. Shume ketu u tallen me ate pohimin se ishim (jemi?) Te dytet pas Allemagne-s per nga rritja ekonomike.
P.s Pjer te lutem me korrigjo nqs e kam shprehur gabim nga ana ekonomike shumefishimin e kazinove ne Shqipedhé.

vlonjat, akoma pa shkuar me poshte tek komentet e tjera, ndalova ketu meqe me kerkove ndihmen time dhe si ekspert po te pergjigjem; 

Kazinot, qeveria nuk ka te drejte ti ndaloje, persa kohe ato paguajne taksat. Ajo (qeveria) ka te drejte ti zhvendosi larg shkollave dhe institucioneve fetare, dhe kjo largesi vendoset me ligj, ligj i cili bazohet ne kulturen vendase, psh per rastin e nje metropoli, vendos qe nje kazino te mos jete me afer se 500 metra deri 1 km nga shkolla apo institucioni fetar, ku prioritet i jepet shkolles publike, pra keto kazino te mos jene afer shkollave. 

Ligji i njeh kazinote si njesi ekonomike qe paguajne taksa dhe keto as favorizohen e as diskriminohen nga ligji. Tjeter gje se i ngrefet nje politikani shqiptar pas nje shisheje apo nje hundeze, te bertasi se kjo do behet keshtu apo ashtu, ligji nuk i merr parasysh ngrefjet e nje politikani apo grup politikanesh, prandaj eshte parlamenti, per ta ligjeruar nje ide-projekt ose per ta hedhur poshte. 

(Nese ke pyetje tjeter, jo tani, ruaje per Intervisten e Madhe pas 1-2 muajsh, arshivoje edhe kete)

Flm Pjer. Kisha akoma disa pyetje por po i rruaj per me vone.

Shtet pacavure. PS ka mundesine te beje shtet e t'i vere gjerat ne vije. Po s'e nisi qe tani, s'ka per ta bere dot kurre, dhe sikur te rrije tete vjet ne pushtet. Demokratet kane qene gjithnje jashte mase kaotike, asnjehere s'kane ditur te bejne shtet, por vetem rremuje tjegullash dhe te vjedhe kush te vjedhe, pa rend a pa ligj. Mentaliteti i kioskes e ndertimeve pa leje. Lazarati ben kryq per PD. S'eshte habi qe pjesa derrmuese e krimineleve dhe hajduteve eshte e fiksuar me PD. Kazino, ose me mire, kioska me kompjutera te hapura ne cdo cep, ne cdo lagje, me makineri qe s'paguajne taksa e inspektore qe marrin pjesen e vet, duke i shkaktuar shtetit nje dem kaq te madh, dhe neve pastaj e paguajme ate dem nepermjet borxheve qe merr qeveria, dhe qe i shlyen duke rritur cmimet e produkteve tona te perditshme. PS po te doje ben shtet dhe ka mundesine ta beje. Shpresojme.

Harrove LSI-ne, e cila u kap me ze dhe figure duke vjedhur... Apo tani Rilinden dhe ministrat e LSI qe ishin me Berishen ?

Ka dal nje shkrim i lezetshem, ku thuhet me ironi se fituesi i Katovices eshte Ilir Meta

Saliu darkoi me Meten naten para gjygjit,vajza e Metes pelqen Saliun,gjykata te nesermen vendos se zani dhe figura s'ishin autentik..dhe Rama qe dakort me kte ma vone. smiley

Une po flas per PS. Meqe ti deri dje s'thoshe asgje per LSI-ne se ashtu te leverdiste, e tani po flet, s'je ne nivel te debatosh me mua. Je dava lafaraku bythlepires qe s'vlen per asgje. Dhe sa per fitoren e LSI, LSI-ne e votuan ata qe s'donin Berishen dhe PD. Dhe jo vetem qe s'e votuan, por e shpartalluan PD. As fuqi per ligjet kushtetuese s'kane. I ka shkerdhyer ndjenjat populli PD-s kete here me vote, aq fort sa as komunisteve s'ua kane bere.

Kjo shifer ( vetem per nje vit ) mjaftonte per 2-3 stadiume dhe nja 2-3 pallate sporti. Lam nam me qellbsinllikun e quajtur "Q.S." pa asnje banjo funksionale.

Tani Top Channel po na bëka zbulim të madh me shifrat zyrtare (edhe pse ngatërron mollët me patatet). Fakti është që evazion ka, është i madh dhe i vështirë (por jo i pamundur) për tu bërë zap.Më tej se pasthirrmat patetike dhe populizmit idiotesk të dikujt që një biznes aktualisht të ligjshëm dëshiron ta bëjë të paligjshëm, "bixhosi" është një fenomen që nuk mund të çrënjoset (dhe për mendimin tim as duhet të bëhet i paligjshëm). Shumë shtete e provua e të gjithë dështuan, duke i lënë në derë kriminalitetit një burim gjigand të ardhurash. Pavarësisht se tek tema tjetër askush nuk u mor me shifrat e mia (zyrtare të të dyja palëve), po ju them dhe masat që qeveria e kaluar kishte nisur të merrte për këtë problem (evazionin).

1. Ndryshim i ligjit me përgjegjësi penale, individuale dhe jo të shoqërisë, ndalim importi/shitje të slot-eve.

2. Monitoriminin online të të gjithë lojrave të fatit, si e vetmja mënyrë efktive për ndalimin e evazionit dhe informalitetit.

3. Afrimin e atyre operatorëve që ofrojnë besueshmëri të lartë (tip Austrian Casinos etj).

Të gjitha këto masa (shumica të rekomanduar nga ekspertë të huaj) ishin në proces implementimi, dhe u lanë në mes, për tu mos realizuar më kurrë, pasi askujt nuk i leverdis kontrolli më i madh ne terren që vërtetohet me faktin që inspektorët e Lojrave të fatit kanë 3 javë që nuk dalin në terren.

Ndjesë për postimin e gjatë dhe po e mbyll me "kokës kush ka shkelur ligjin". Po jo me show e me presione.

ti shoku ke te drejte nga njera ane, se c'plane kishte qeveria. Nderkohe qe ne realitet, Admiral, Apex dhe Lumneshi bene namin. Mbikqyrja e lojrave te fatit u be vegel. jo e shtetit por e ketyre bizneseve dhe asnje njesi tjeter shteterore kontrolli nuk u trokiste dot ne dere.

Praktika nga fjalet ne ajer ndryshojne shume.  Praktika ishe qe per 8 vjete keta e degjeneruan kete biznes edhe pse e moren ne nje situate shume here me te mire sesa e lane pas 8 vjetesh.

 

Dhe ti shoku ke shifra besoj për këto që thua, apo informacion të saktë. Apo si shumë të tjerë me arsyetimin ligjor "poshtë pallatit tim bëhet nami me kazino". Gjithsesi fakti është fakt dhe perceptimi diçka që nuk mund të matet.

shifra ???

sipas shifrave te qeverise ne ishim rrote me rrote me gjermanine?  ishim zvicra e adriatikut ,norvegjia e ballkanit , kina e europes

per cilat shifra e ke fjalen ? per ato qe jep qeveria, istat-i, MF apo kryeministri? sepse ato jane njesoj si ato planet per te cilat flet ti , jane ne ajer dhe nuk shprehin realitetin. apo e ke fjalen per shifrat e lojrave te fatit???

une te them realitetin sepse e kam pare vete. nuk kam nevoje per te gjetur gjurmet kur ujkun e kam para syve.

fakti eshte fakt. dhe perceptimi nga shifrat e qeverise eshte perceptim i gabuar.  shume shifra do te ndryshojne  po atehere do jesh ti qe do thuash e kam pare une poshte pallatit. sepse cdo qeveri bastarde do te manipuloje me shifrat. une shpresoj qe kjo qeveri nuk do jete bastarde, por realitetin do ta themi gjithmone . dhe pas ca vitesh kur te vije koha per te votuar do votojme perseri si gjithmone ne baze te realitetit.

Ne Shqiperi evazion fiskal?! smiley

eh de!

 qe, per cudi ,ndodhi edhe tek Ne !?

Pikat e basteve jane problem ekonomik..sepse ne c'do 100 m ke nje pike basti,dhe askush nuk di te shpjegoj si mbijetojne keto pika bastesh(megjithe dashurine e madhe te njerzve per kumarin),ashtu si ne c'do 100 m ke nje lokal qe mbijeton(me gjithe dashurine e madhe te njerzve per kafe), ke nje dyqan qe shet nga robat deri tek profumet e askush nuk di te shpjegoj si mbijetojne,ke gjithe pallatet qe ndertohen e katet e para vazhdojne te projektohen si dyqane e lokale,me njerez qe te shohin ne sy vetem po te afrohesh pak,njerez qe me shume si profesionist qe tregtojne apo sherbejne, ngjajne si lypes qe servilosen.

Po Berisha paska qen i djathte krejt mo lla!!! Ok, ket politiken e te falmes se lekut pasunarve duhet ta bote me ligje, po pak rendesi ka. Po keka Regan krejt mo lla!!! Pis daun ekenamiks et itz best!!!

Hajt se qe tani e prapa do shkojne ne xhep te Rilindjes tani keto 110 ml sende..

110 milion dollar x 8 vjet ne pushtet=880milion  Dollaro, gati 900 milion dolllarsmiley i jane vjedhur publikut nga nje sy qorr i shtetit.900 milion dollaar me pak ne arken e shtetit! Sdomend nje perqindje e kesaj shume te konsiderueshme ne  8 vjet, kane shkuar ne llogarite bankare te qeveritareve! Qeveria e re po ben hapa e para te rendesishme ne luften kunder korrupsionit! Fillim i mbare! Bravo!

Dmth shifra e papagume 110 mil. Shifra e mbledhme po themi 50 mil. Bashke na bejne 166 mil. Ne vit. Tatim kjo. Po pse mo vlla se na çëmenët, 1 bilion juesdi biggioz ne vit u luka ne Shqipni?

Puno ti Fiqo, laj pjata ne amerike, do thosh njona. smiley 

Me djersen e lugut te ballit smiley

dmth 1milion te papune qi rrishin mire e bukur tu lujte bijoz sot i duhet te punojne dhe te mos lujne bixhoz. Kjo eshte radikale per zotin, une nuk di si nji individ mund ta perballoje ket ndryshim. Nga pallë ariu te palla e ariut. 

" Me djersen e gjumit t'vapes, Beqir Aga "

- Lajdja.

Fiqo, e sheh se ta humbi rrugen propaganda e rilindjes? Nuk do mbyllet asnje pike bastesh e lojrash fati, do funksionojne te gjitha, se ka ligj qe nuk i ndalon, vetem do blejne pajisjet te deputetet e PS dhe sigurisht tani nuk mund te rrijne pa paguar taksa pa u marre veshet me boset e rinje.

Po mire mo se edhe kta socjalistat shqiptare jane si ne. Duhet me u gzu per suksesin e tjetrit jo me u bo xheloz. Ne si komb dmth, te perparuar.

Pose kot thonte ai qe jemi #2? Do e kete patur per #2 pas Macau.

Kontrolli i ketyre lojrave te fatit eshte i veshtire pa nderhyre ne ligj, ndersa keto showet qe ben kontrabandisti Tahiri jane vetem show dhe hapje fushe per deputetet e PS per te vene monopolin mbi keto lojra dhe per kazinote e medha, te cilat do perzgjidhen ne baze klientele. Sot vidhet ligjerisht, nuk ka nevoje per te vjedhur duke thyer ligjin. Dmth. Hajdutet merren me biznese te ligjshme.

Po pres se sa do te rrise zhdoganimet Spiropali dhe ajo drejtoresha e Tatimeve te ardhurat. Ketu dallohet puna.

Kur erdhi ne pushtet PD ne 05, per shkak te kontrabandes, mallrat e akcizes dhe te tjera i gjeti shume pertoke se helbete, top channel i pari bente hile me taksat per kafene qe importonte. I rriti ne menyre te ndjeshme administrata e PD zhdoganimet dhe te ardhurat nga tatimet dhe vini re, me taksa me te ulta se ato ne kohe te PS.

Pa i bere keto, Spiropali dhe ajo tjetra qe si mbaj mend emrin, mund te jene te mira per ti urdheruar rama, per te favorizuar deputetet biznesmene te PS, por jo per pune ne ato pozicione.

E shef ti!

.

Vallaj era shtet!!!

Vetem qorri qe nuk mun ta lexoje prurjen, mun mos te bije dakort me te. 

Se ma kujtut tashi..

A e ka mo austriaku lloton kombtare? Se sa maj men, u pat bo nomi athere, vu letrat kercenuese kancelarit aut. 

Çfare masash po merren ne kete drejtim? Flmndrt.

Fiqo, 

Te tilla pyetje dergohen me poste te certifikume! smiley 

Fiqo, e garantuar qe as ti (si une) s'merr post ne kete administrate edhe sikur 100 CV-ra te cosh.

Ore vertete, c'u be me ato CV-rat qe cuan njerezit, a u mor njeri ne pune?

Ato CV-te dolen me interes te modh. Askush nuk qahet per mungese letre higjenike neper ministri. Kuptohet ministrave i kone lone CV-te me foto dhe te printume me ngjyra.

i dogjem ne furre. ashtu ishte nje qeshtje.

How did you come up with something like that, Lloyd ?

- Saw it once in a movie.

...and they got away with it ?

- No, they caught up with them, a few miles down the road and slit their throats. Hahaha, It was a good one.

Dmth kjo eshte nje arritje e qeverise se re: kursim buxheti

Hehe, eshte kompani austriake ajo, nuk eshte dyqan bastesh i Fidel Yllit. Ate s'e prek dot Rama, e pati sa per propagande elektorale. (Qeveria shqiptare kishte bere korrupsion me ke? nje kompani qe kontrollohet nga qeveria austriake!!!).

O Poet, 

100 miljon mer burr... Nuk ti vret icik syte? Vjedhje modhe them une...

Vallahi kjo puna e bijozit qe thoni ju osht gjoja funit qe zgjidh nje shtet. Qarkullojne aq shume pare dhe jane te perfshire aq shume kriminele sa eshte gjeja me e veshtire tu zgjidh. Show do shofim sa te dush se vetem per kete pune e kena kryeministrin (qe marrshim nga ditet e tij) piktor. 

Po nje xhevap du me ta thone ene ty poeto. Deri para ca kohesh Fidel Ylli kishte nje kompani bastesh (me duket se Bet07) dhe u detyru me e shit te robt e Bodes se i bojshin presion tatimet me gjoba. Tani si thu ti mos ta mori prape mrapsh ai kompanine e vet? Po nai tjeter PS-ist qe i ka vone synin nai kompanie tjeter pse mos ta "bleje"? I ka votu poplli or ti, sic kishte votu ata shker.... para ketyne! Kshu qe ju ulni koken dhe rrini urte se keta drejt me thone kurre nuk u ankune kur jua hypet ju per t'i more bizneset e pista per 8 vjet.

Kur te zgjohet ky milet e t'ju hudhi ne plehna si ju si militantet e Rigroposjes, atehere do shpetojme ne.

Kush ne mer kush NE? Bamir Topi qe ka vjedhur tokat e kushurinjeve te tij dhe qe shiste presidencen me lejet e ndertimit qe i jepte Rama dhe merrte mijera euro per te emeruar dhe transferuar gjykatesit (raport i nderkombetareve)?

Nuk e di pse ankoheni? Ju morrat e Bamir Topit punut per rilindjen.

Amon mer shyqyr qe te kemi ty qe na tregove se si qekan keto pune! 

Sa per dijeni une bohem morr me qejf po qe per te punu me e rilind me verte kete vend dhe me ju blujt me grirese mishi si ju qe e groposet ashtu edhe keta qe po e rigroposin kete ven. 

" ka vjedh tokat e kusherinjve" ?! ...mire ka bere qe ka vjedh tokat e kusherinjve;  prona ku ka me vlere: ne duart e dikujt me lek, apo ne duart e dikujt pa brek ne b...th??? 

Fideli Ylli dhe Ridvan Bode ju ka dale emri ne gazete.

Ju lutna, hajdeni dhe na sqaroni ket punen e kompanise se basteve...

Eshte bere aq Pis ai Popull sa kushdo Funderrine Mentale mund te shoh te Kumari nje qarkullim paresh si zhvillim kapitalistesh .Fundja ate qe mbolli per suma te zgjuara per 25 vjet ( rrofte miljona vjet  ai Popull qe i flaku si lecka nga skena ) ate korri .

Plehra InteliDjente te ngarkuara me Mastera te Çhilerise me Industrializim vendi nepermjet landfilleve dhe Pentiumeve " ne mos Kater dhe Tre , Dy patjeter zotrie " neper kazino .

 

Sot qeka miratu me 84 vota akti normativ per punonjesit e administrates. Sot duhet ta ken kuptu kto te PD-hit se sa thelle e kan honger me 23 Qershore. Jane si puna ati qe e ka zone narkoza, por sa me shume i del narkoza aq me shume i ndi dhimbjet. 

mos ja qaj hallin atyre, shpresa vdes e fundit thone. nuk i ke pa kacatorret ketu? i kane var gjithe shpresat te lsi-ja, dhe keshtu do jete deri ne 2025 kur rama me meten te kene mbush moshen e pensionit smiley

Mos ua fik llullën. Likja tha 8 vjet, as më pak, as më shumë. 13+8 i thonë 21. Jo 25.

 

nigjove gjo ti te thoshte "pa te drejte rinovimi"? smiley

Po tani e ni, pyt elefanti leprin; jo i thote ky, pome duket se me ka ngri qafa...

O swed, 

A di gjo ti, per njonin qe sha kenej verdalle, a ka punu gjo ke ministrija mbrojtjes? 

Qeshni ju qeshni po Basha kish thone do fillojme protestat "Rama-Meta ka maru, ka maru, ka maru"

Deionit i kish ardh ftese per te shku per protesta nga dega PD e NY. Nuk e di a i ka kthy pergjigje apo jo. Kam kuriozitet me dit ca pergjigje ka per ti kthy. 

Në të sëmës shtetit, as që më rruhet fare, bixhozi po mer në qafë me kontroll a jo qindra mijra familje shqiptare të varfëra a të kamura qofshin ato. Saimir Tahiri s'është se është kushedi ndonjë Fushe shqiptar por tek e fundit në bëftë gjë për lojrat e fatit të ligjshme a të jashtëligjshme bravo i qoftë, megjithse pak si zor duket. Misioni special u dekonspirua pa filluar akoma nga militantet e PS të sapoemëruar drejtore qarshesh s'policisë shtetit,ky po që përbën turp dhe tallje për qytetaret tanë pas atyre të veshjeve me dekoracione e qilima persë zyrave të qebaptores socialiste me emrin Krieministri..Turp

Rroftë Tepelena me rrethina, Kuçi,gjysma e Tërbaçit dhe lagja Çole..

Aksioni i Sajmir Tahirit “Fundi I marrëzisë” i ka hapur rrugën biznesit të deputetit të Partisë Socialiste Tom Doshi që të hedhë në tregun e lojrave të fatit 5500 kompjutera që do të ushtrojnë këtë aktivitet në Shqipëri.

Mësohet se aksioni i Tahirit ka patur qëllim mbylljen e aktiviteteve të kompanive të vecanta të cilat ushtronin deri më sot aktivitetin e tyre dhe hapjes së dritës jeshile për marrjen nën kontroll të këtij biznesi fitimprurës nga eksponentë socialist.

Gjithahstu mësohet se në monopolin e lojrave të fatit do favorizohet ish miku i Ramës I njohur me emrin Beso i Tajvanit dhe deputeti tjetër socialist Fidel Ylli. Miku i Ramës njihet si pronri i Tajvanit dhe njëkohësisht pronar i rrjetit të madh të kazinove “Regency Casino”.

Ketu do te jemi e do te shohim se per ç'fare u be ky aksion, dhe se ç'fare do ngeli pas disa javesh...shpresoj qe "monopolin" mos ta kene vetem keta 2-3 emra te pakten...se konkurrenca zotrie...

Azem bejten e kan pyet, kur je ni ma ngusht? Kur mka dal magjypi ne prit, me e mbyt kishin thon Azem bejta vrau nji magjyp, me e lon 'Azem trimin e mbyti magjypi' ... keshtu edhe kjo pune me ty ... hyp se te vrava zhdryp se te vrava

Jo naifar gjoje e humbme ne ket mes. Po te mos u kualifikote Meksika ne Boteror do kishte nji humbje prej 600 mln dollaresh....easy.

Te rrofte fshesa dhe mos ki frike ! smiley

Mbani kete psikopatin me siper , qe sheh akoma Lufte me Krahina si babasqapi shekullor i lajthitur i ketij lloj #oljeje ! Ky fare idioti paska te drejte te shkruaje ..Ne te semes shteti ..pa permendur ato qe i fshite !

Po pse duhet ruajtur ai musteke " qellimulti " qe nuk ka thene asnje fjale per Aktin administrativ , vetem nenkuptime " po prishet statusi "sikur eshte nga Kina . Perse nuk i fton ne tryeze te drejtoje nje seance me perfaqesite e tyre se si mund te zgjidhet ? Apo njesoj si i pari qe i thoshnin cobenet e stafit " nuk don me u ngatrrue "

Perse nuk e shqeteson Bojkoti i asaj Fare Palo..qerie qe leviz babasqapi si te doje se "i moren neren or tie "por paska dallue se "po me sulmon Pozita or tie "

Si nuk thote nje fjale ne mbeshtetje te kesaj Nisme qe te pakten Bllokoi rritjen e nje nga Krimeve me te medha si KUMARI , qe po mbillej ne cdo prag Shtepie shqiptari .Eshte pjesmarres apo cfare i rendon ? 

Admin Fshesaxhi Moral me mentalitet Gjimnazishtesh qe te diktojne dhe se cfare duhet te shkruash sipas pelqimit e mospelqimit , eshte mire ta lene . .Dhe nese nuk kuptojne , fati i tyre i keq  ...ishim shume mire vetem me Monden dhe Finin !

Po mir tashi se u bona vesveseli smiley po per Shtetin e kam. U myllen 450 subjekte. Ashtu. Mos do me thome kjo qi shtetit do ti mungojne me minus taksa-tatimet per kto subjekte? 

 

Ja sa te vijne ata te sektorit te dashnoreve dhe grave.

Bej habi qe nuk po thone ndonje gje per gruan e Sajmirit. Cudi!

Besoj se nga evazioni fiskal, nga ekonomia ne te zeze dhe nga mosvjelja e taksave qe fillon qe nga kuponi tatimor per nje kafe ne lokal shqiperise i humbin rreth 1 miliard euro ne vit.

Dmth shqiptaret paskan xhepin plot deri sa jepen keto shifra marremendese.
Ju thashe qe mos ja u qani hallin shqiptareve te Shqiperise se jetojne me mire se ne ketejd dhe punojne me pak dhe kane jete sociale me te mire.

Nuk e kuptova nderhyrjen, por them qe ekonomise shqiptare i humbin rreth 1 miliard euro ne vit nga pandershmeria e bisnezeve qe fallsifikojne te dhenat ekonomike apo qe nuk depozitojne ne shtet taksen e kuponit tatimor se jane lakmitare ne kulm, por edhe pasi strukturat shteterore qe duhet te administrojne kete hallke jane te paafta/korruptuara. Keto 1 miliarde euro i mungojne buxhetit te shtetit pervit.

Qeveri ne diet. Taksa te uleta... sipermarrja ne rritje... Salanomics. Tani imagjino, kur ishim vetem pas Gjermanise ne shifra zyrtare, ne realitet, ne rast se matnim dhe ekonomine informale, besoj se ja kishim kaluar Gjermanise.

1/10 e GDP-se sipas teje?

Po, minimumi aq, por realisht besoj me shume se 1 miliard. Fillon kjo qe me maskaralleqet qe behen ne zhdoganimet fiktive ne dogana, me cmimet e references qe behen miksroskopike per te mospaguar taksen e duhur (psh tregtari blen lavatrice me 150 euro copa dhe ne dogane deklaron fature blerje fiktive per 50euro dhe taksimi i behet per 50 euro), tek bilancet e bisnezeve te medha e te vogla qe cuditerisht dalin perhere me humbje e vazhdojne te bejne bisnez ama, tek kuponat tatimore te pavjelur qe nga birra te lokali lagjes der te kravata te butiku ne bllok, etj etj etj.

Dakort, edhe mund te jete keshtu. Po ndoshta duhet patur nje baze jo fiktive kur jepen hamendesime numrash. Megjithse forum diskutimi jemi e jo shkrim serioz.

E drejte po ne mungese te verifikimeve te sakta nga organet kompetente na ngelet vete ne dore llogaritja. BB deklaron se 50% e ekonomise shqiptare eshte informale. Pra taksat vilen veten ne 50% te subjekteve dhe nga kjo 50% imagjinohet cfare fallsifikimesh behen. Ka nja 4 vite qe skam marre kupon tatimor tek Folia ne tirane, njehere qe i thashe ore po fature sillni ju, tha me te qeshur po deshe ta sjellim ne. Kur folia keshtu imagjino lokalet me poshte. Kur vetem pikat e basteve fshehin 120 milione e imagjinon dot bisnezin e ndertimeve, ate celular (kompanite e medha bejne pislleqet me te medhaja), doganat. Te ne as Teatri Kombetar nuk te faturon per bilete. Llogarit qe 20% e cdo blerje nuk shkon ne buxhet. Sa miliard leke shpenzohen ne shqiperi ne dite per blerje apo shitje?

Edhe une jam shume dakort per cfare po thua per informalitetin.

Ti dakort je gjithmone po ke pak veshtiresi se nuk di drejtimin e Ngritjes se Ures ..Kunder rrjedhjes apo gjate rrjedhjes smiley Do kete humb CV-ja jote thuaj !

Gjynah qe s'lejohet atje ku je ti ai malli i cmuar medicinal i Lazaratit. Do ishim te tere te lumtur.

Pergatituni per cmime me te larta miq shqiptare.
Legalizimet qe po ben qeveria Rama jane per tu lavderuar,por ato do te ndikojne ne rritjen e kostos se jeteses dhe cmimeve.

Per nje kohe te shkurter do te kete dhimbja reforme,por nese taksat e vjelura perdoren me mend,kjo dhimbje mund te lehtesohet.

Kur jetoja ne Shqiperi, ne Tirane, kam pas nje shokun tim qe kishte ne pronesi nja 4 pika bastesh. Ne secilen prej tyre mbante "makina me xhetona" nga ato te kazinove, nja 7 a 8 cope per dyqan. Ishin te fshehura pas nje perdeje ne cdo pike pasi sigurisht ai s'kishte te drejte te operonte makina te tilla.

Nje mbremje gjendeshim bashke ne klub dhe me tha: "eja me mua se do mbyll njerin nga dyqanet tashi." Kur arritem tek pika i tha banakierit dhe kamarierit te ulnin grilat. Te gjithe klientet ishin larguar. Hapen makinat me xhetona dhe i mblodhen gjithe leket qe ishin aty e i prune tufa-tufa ne tavoline. Pasi u be nje pirg i madh me kartmonedha (njemijeshe, dymijeshe, dhjetemijeshe, pesedhjetemijeshe) filluan te tre t'i numeronin.

Ata kishin "kapur" vetem ate dite nje milion leke (te vjetra). Vetem ne njeren nga pikat e basteve.

Go figure! i thone Amerikont.

Po ti hic? smiley

Magus-i do kish lon noi 2kleksh ke ato makinat me perpara... smiley 

Jam tip intelektual, nuk merrem me gjona te tilla smiley

Ntelektual i penduar. Ah koke a koke smiley 

Dyshimet se në Shqipëri ishte ngritur një perandori e madhe bixhozi 

Po c'dyshime a i uruar! Ato pikat e bastit qe kishin mbire si kerpudha cdo 5 m s'te linin dyshime fare. Kishte nje farmaci , nje byrektore ,nje pike bastesh brenda cdo katrori.

Meqe ra fjala tek kjo e para, s'e di pse mu duk qe biznes i papare kishin filluar te benin ilacet per "rritjen e inteligjences", "per depresion" dhe " per shtimin e perqendrimit".Just saying. 

Ke harru nje filial banke greke,  nje spanjolle e nje turke plus internet kafene smiley

A thua Tahiri do te marre ndonje operacion kundra farmacive qe fusin ilace kontrabande?

Edhe mua me pelqen zgjidhja, shume e zgjuar kjo vendosja e farmacive: ha shume byrek me yndyre, futu ne farmaci per ilace. Humbet breket ne kazino, farmacia eshte ngjitur per ilacet e depresionit.

 

ku ka sulme është thjesht luftë për të spostuar ekuilibrat politikë të bizneseve.
Në Vlorë lojrat e fatit i kontrollon ish skafisti dhe kryetari i LSI Çim Selami, pse nuk e kontrolluan?
Tek QSUT u prishën aktivitet e fukarenjëve por jo aktiviteti i Ylli Sterkaj, nipi i deputetit të PS, ose i njohur edhe nga dokumetat e Wikileaks si vrasës me pagesë.
 

Rrini të qetë asgjë nuk ndryshon e vetmja gjë që duhet ti njoh Ramës është që po e bën shumë mirë marketingun e qeverisë me Top-Qenin në krye që tashmë duket si TVSH e kohës së merhumit.

Kjo eshte 1/2-sh e sigurte. 

A ja zhdoganoi apo jo Spiropali  T. Doshit ato 5500 makineri qe jane ne Durres se time is money , ka urgjence djali...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).