Vërejtja e hollë që më bënë, në komentet e ResPublica-s, se e kisha “dizinformuar” publikun qëllimisht, për të marrë “honorarin,” më kujtoi gjendjen e mjeruar financiare të atyre që shkruajnë e që, në përgjithësi, krijojnë në Shqipëri.

Natyrisht, mua ResPublica nuk më paguan gjë, sikurse nuk besoj se tani i paguan gjë kujt.

Ndërkohë, të thuash mes shqiptarësh se jeton me honorare është turp; sepse burri që është burrë nuk i fiton paratë duke shkruar, por me punë të tjera burrnore – p.sh. duke shitur autorizime dhe leje-ndërtimi, duke koordinuar një çetë të vogël “vajzash,” duke provuar e ndonjëherë edhe manipuluar fatin me baste, duke shitur drogë, me grykën e alltisë ose edhe thjesht duke të lënë ty gjallë.

Ka qenë një kohë, kur ndonjë gazetë edhe jepte honorare – për shembull Rrfeja!; mirëpo edhe te Rrfeja! filluan ta kuptojnë se edhe sikur t’ua mohonin hakun e punës shkronjarëve, asgjë nuk do të ndodhte. Dhe ashtu e bënë.

E kam ende në sirtar marrëveshjen të nënshkruar nga një bos i atëhershëm i gazetës, ku përcaktohet me hollësi se sa do të paguhesha për shkrimet origjinale, dhe sa për shkrimet që m’i merrnin, kur të donin, nga blogu.

E megjithatë, për një vit të tërë ajo marrëveshje nuk u zbatua. Kur vajta në Tiranë herën e fundit, dhe u interesova, më thanë se Rrfeja! as gazetarëve të vet heronj nuk po ua paguante rrogat; dhe në këto rrethana pikëllimtare, nuk m’u bë ta vazhdoja luftën.

Drejtuesit e Rrfesë! t’i gëzojnë shkrimet që më kanë vjedhur; nuk janë as të parët, as të fundit, as të vetmit. Çfarë më shqetëson, është që publiku e konsideron normale këtë lloj marrëdhënieje, ku ai paguan, qoftë edhe simbolikisht, për të blerë një produkt, i cili mbahet me lëndë të parë të papaguar.

Të thonë: informacioni duhet të jetë falas. Parim fisnik (dhe komunist nga natyra), por që disa prej nesh e kanë kuptuar jangllëç, dhe pikërisht kështu: krijuesit e teksteve nuk duhen paguar, por të punojnë për shpirt të babait.

Të thonë: gazeta shitet me çmim aq të ulët, sa nuk arrin dot t’i mbulojë as shpenzimet e shtypshkronjës. Por nëse është kështu, ajo nuk është më gazetë, por fletushkë propagandistike, vitrinë partiake a megafon; në qoftë se nuk është thjesht hobby e pronarit megaloman, si ca skuadra futbolli që i njohim.

Dy vjet më parë, u interesova, gjithnjë në Tiranë, që të gjeja ndonjë grant modest, për të vazhduar studimin tim për Shqipen totalitare, meqë do të më duhej të kaloja shumë kohë në bibliotekat dhe arkivat e atjeshme.

Më thanë të shkoja te Sorosi. Pastaj më thanë se Sorosi nuk financonte më studime dhe libra, prandaj duhej të shkoja te ambasada zvicerane, ose ajo spanjolle. Kushedi edhe Selia e Shenjtë mund të kontribuonte diçka, ose Shkencologjia, ose Shoqata Skandinave për Mbrojtjen e Pelikanëve.

Më thanë këtë dhe atë… gati sa nuk më bindën se propozimi im do të kishte më shumë shanse, sikur shqipen totalitare ta studioja nëpërmjet ndonjë baleti a pantomime; ose ta paraqitja nëpërmjet shqetësimeve të ndonjë pakice etnike ose kulturore – p.sh. romët.

(Për romët ka gjithnjë pará, edhe pse romët vetë nuk kanë asnjëherë gjë, veç kujdestarëve!)

Çfarë nuk më thanë, ishte që t’u drejtohesha institucioneve shqiptare. Ministria? Je në metro? Po ku ka lekë ministria?

Po mirë, Akademia atëherë. Qenke në humor sot – Akademia nuk ka lekë as për të larë perdet!

Unë isha gati t’i kërkoja grant deri edhe Ministrisë së Brendshme, ose Gardës së Republikës – por më siguruan se shteti nuk financonte dot asgjë; e shumta, mund të jepte ndonjë çmim ose dekoratë. Sidomos për dekoratë nuk ishte fare problem.

Më thanë: kërkoje një grant në ShBA, se mund ta fitosh.

Të nëjtët njerëz që gjykonin se shteti shqiptar dhe institucionet publike nuk kishin interes të financonin një studim, i cili merrej me një aspekt kritik të kulturës dhe të historisë kombëtare; më shpjegonin pastaj se si do të më ndihmonte një shtet ose institucion tjetër, i huaj.

Se a nuk janë donatorët gjithnjë të huaj?

(Këto ishin vitet kur shteti shqiptar i blatoi nuk di sa qindra-mijëra dollarë kineastit shqiptaro-amerikan Derek Kapshtica, për të përpunuar një skenar filmi! Granti që kërkoja unë nuk do t’i kish dalë zotit Kapshtica as për të paguar hakun e lustraxhiut.)

Me një fjalë, unë kisha më shumë shanse që ta fitoja grantin për shqipen totalitare nga një kolegj provincial në Indiana, sesa nga Universiteti i Tiranës ose nga Ministria e Kulturës.

Nuk di të them nëse është kështu apo jo; por di të them se njerëzit kështu besojnë – dhe pikërisht, se paratë për kulturën në Shqipëri i japin të huajt, ndërsa shqiptarët veç i futin në xhep.

Përkundrazi, institucionet shqiptare, madje edhe ato të kulturës, specializohen që t’u japin para të huajve për “promovimin e imazhit” të Shqipërisë dhe të qeverisë shqiptare; dhe ky është gjithashtu fakt.

Njëra dorë lan tjetrën, të dyja lajnë fytyrën.

Publiku i përcjell këto hatá me indiferencë totale; duke shijuar, ndërkohë, frytet e një kulture e cila paguhet prej të huajve, për arsye që nuk i dimë dhe që nuk duam t’i dimë.

Pa çka se kjo kulturë, e subvencionuar nga jashtë, nuk ka shumë shanse që të hedhë rrënjë dhe të integrohet në mënyrë organike në indin kombëtar.

Në të njëjtën mënyrë, ajo gazetë që nuk i paguan autorët, do të rrezikojë të përfundojë në fletushkë që mbijeton me shkrime të porositura partiake; kur nuk mbijeton duke marrë materiale poshtë e lart, në qipshtet e botës.

Ka shpirt të babait, por ka edhe shpirt të padronit dhe shpirt të partisë. Mjaft të dish të zgjedhësh.

Duke u mohuar profesionistëve të fjalës dhe të shprehjes mundësinë për të jetuar falë profesionit të tyre, shoqëria vë në rrezik jo thjesht kategorinë profesionale, por vetë fjalën e lirë.

Shënim: për arsye të vetëkuptueshme, disa emra të përveçëm në shkrimin më lart i kam ndryshuar.

 

Marrë nga "Peizazhe të fjalës"

115 Komente

Për romët ka gjithnjë pará, edhe pse romët vetë nuk kanë asnjëherë gjë, veç kujdestarëve!)

prandaj gjithe kjo ndjeshmeri per arixhinjte atje.  shkruaj ndonje te keqe per shqiptaret,thuaj jane te ardhur nga uzbekistani,skenderbeun beje serb,i.qemalin spiun grek,uck-ja kriminale e islamike dhe ja zere se erdhen fondet. merr thesin dhe prit tek porta e sorrosit

Ndërkohë, të thuash mes shqiptarësh se jeton me honorare është turp; sepse burri që është burrë nuk i fiton paratë duke shkruar, por me punë të tjera burrnore – p.sh. duke shitur autorizime dhe leje-ndërtimi, duke koordinuar një çetë të vogël “vajzash,” duke provuar e ndonjëherë edhe manipuluar fatin me baste, duke shitur drogë, me grykën e alltisë ose edhe thjesht duke të lënë ty gjallë.

Ndonjehere e pyesja veten se pse ka nje mani te spikatur per t'u qesendisur apo tallur me ata qe shkruajne tekst te cfaredolloji: poezi, proze, ese, analize. Kjo e thene jo ne kuptimin e produktit medioker; edhe pse per kete tregohet nje zell i papare per ta vene ne dukje, aq sa te krijohet pershtypja qe ner shqipot bashkekohas ke te besh vetem me konsumues te letersive kulmore boterore. As edhe ne kuptimin qe sapo marrin vesh qe nuk u pelqen te themi kryetarin e Partise politike, vene me vrap te fusin hundet e felliqura posacerisht vetem ne tekstet e tua.

E kam tjeter kund, e kam te qesendia mbi profesionin apo fushen e punes, tek te shkruarit. Edhe fjala e zgjedhur "shkronjar" eshte shume e ngjashme me ate qe kam pare te perdoret ne te tilla raste: "shkronjetar". Paragrafi i mesiperm me kthjelloi befas per dicka qe e lija menjane sic largohet me dore nje mize e bezdisur, pa mukajetin per ti dhene ndonje rruspe me stap. Shume e spikatur dhe tregon bukur mire sistemin e zhbere te vlerave ne shoqerine e shqiptareve.

Je duke bere teori kot me kot prej shkronjetari, sepse gjendja tragjike skandaloze e pershkruar ne artikull eshte e papare ne histori dhe ne bote, e megjithkete nuk ka te beje vetem me shqiptaret. Shqiptaret jane gjendur paprtmas, mbas nje shprese ekstreme femijnore shpetimi, ne mes te zhberjes se vlerave, kunder te cilave nuk kane pike imuniteti. Si gjithnje nuk kuptojne tamam çfar ka ndodhe e çfare po ndodh. 

c'thote masditja n'itali? po ju ma naj cik koha? smiley

Prish koha fare Emo, vjeshte gjithnje, melankoli, kohe per poete, aq me mire po te jesh edhe poet çmitizues si pune e Blokut ose Majakos. Megjithse tani ka per te gjithe, edhe mitizuesit nuk e kalojne keq:

 http://www.satyrykon.pl/images/gallery/B...

Mitizues - çmitizues, "kjo eshte dialektike" kane pas thone ne vaktit.

Hereik, ja per qef tone, nji dicka per te cilen une besoj qe eshte gjeja me e bukur ever ever ever e shkrujtme ne poezi, qe nuk mund te siperohet, qe teorikisht mnd te barazohet, por jo praktikisht, si cdo asimptote; lad majakovski:

 

And thus, 
Enormous,
I hunch in the frame, 
And with my forehead, I melt the window glass.
Will this love be tremendous or lame?
Will it sustain or pass? 
A big one wouldn’t fit a body like this:
It must be a little love, -- a baby, sort of,
It shies away when the cars honk and hiss,
But adores the bells on the horse-tram.
I come face to face 
With the rippling rain,
Yet once more,
And wait
Splashed by the city surf’s thundering roar.
 
Running amok with a knife outside,
The night caught up to him
And stabbed him,
Unseen.
 
The stroke of midnight
Fell like a head from a guillotine. 
 
The silver raindrops on the windowpane
Were piling a grimace
And yelling.
It was as if the gargoyles of Notre Dame
Started yelping.
 
Damn you!
Haven’t you had enough yet?
Cries will soon cut my throat all around.
 
I heard:
Softly,
Like a patient out of his bed,
A nerve leapt
Down.
At first, 
He barely moved.
Then, apprehensive
And distinct,
He started prancing.
And now, he and another two,
Darted about, step-dancing.
 
On the ground floor, the plaster was falling fast.
 
Nerves,
Big ones
Little ones,--
Various! --
Galloped madly
Until, at last,
Their legs wouldn’t carry them.
 
The night oozed through the room and sank.
Stuck in slime, the eye couldn’t slither out of it.
Suddenly the doors started to bang
As if the hotel’s teeth were chattering.
 
You entered,
Abrupt like “Take it!”,
Mauling suede gloves, you tarried,
And said:
“You know,--
I’m soon getting married.” 
 
Get married then.
It’s all right,
I can handle it.
You see -- I’m calm, of course!
Like the pulse 
Of a corpse.
 
Remember?
You used to say:
“Jack London,
Money,
Love and ardor,”--
I saw one thing only:
You were La Gioconda,
Which had to be stolen!
 
And someone stole you.
 

Again in love, I shall start gambling,
With fire illuminating the arch of my eyebrows.
And why not?
Sometimes, the homeless ramblers
Will seek to find shelter in a burnt down house!
 
You’re mocking me?
“You’ve fewer emeralds of madness
than a beggar kopecks, there’s no disproving this!”
But remember
Pompeii6 came to end thus
When somebody teased Vesuvius!
 
Hey!
Gentlemen!
You care for
Sacrilege,
Crime
And war.
But have you seen
The frightening terror
Of my face
When
It’s 
Perfectly calm?
 
And I feel-
“I”
Is too small to fit me.
Someone inside me is getting smothered.
 
Hello!
Who’s speaking?
Mother?
Mother!
Your son has a wonderful sickness!
Mother!
His heart has been set alight!
Tell Lydia and Olga, his sisters, 
That there’s simply no where to hide.
Every word,
Whether funny or crude,
That he spews from his scorching mouth,
Jumps like a naked prostitute 
From a burning brothel. 

Ja ta zeme se eshte ashtu si thu ti (ne fakt Ladi ka pas majt nje shok te vet me te modh se veten), puna eshte se nuk e kuptoj lavderimin e personave vetem nga pikpamja estetike, sikur te jene vazo me lule, aq me teper Ladi qe kete lloj vlersimi e quante mikroborgjez, dhe minimumi ty do te kish kap me shkelma, pale si admirues i Stonsave, kishte me te shkul kokerdhokun. Dhe nuk ma ha menje se do te kishe thene:

Apapapapa çer shkelmi estetik te fuqishem ka Ladi, me ta fut nji shkelm ai, te dhem suma per nje muj rresht. 

me pjesen I (si dhe me IV) te rese jom i fejum qysh ne djep, heretiko. me ka tregu dicka per mundesite e trunit njerzor dhe te ndergjegjes. tani vjen i moment qe duhet me u vleresu me pare nji dicka e tille. fillon e shkermoqet teoria e vleres. eshte nje liber, "freakonomics" quhet, ku ka ca pasazhe te leztshme per ket pune.

jave te bukur.

 

 Honorare?!Pagesa dhe  Grand per Shqiperine totalitare?!Me duket se kerkoni qiqera ne hell zotni.Nuk i lipsen Shqiperise "marifete"te tilla.Nuk e kini kuptu se shqiperia eshte e zhytur prej vitesh ne nje superprodhim te nje superkulture kozmopolite qe kane arritur te ndricojne akoma edhe qoshet me te erreta te katakombeve te urryera te sistemit totalitar?!Shqiperia e sotme jeton begatine dhe pranveren kulturore te demokracise,te lirise dhe mirqenies.Eshte vendi me numrin me te madh te intelektualeve (jo analfabete) te shkenctareve(jo injorante) te novatoreve(jo trafikante)te moralshem e te edukuar(jo prostituta,jo hajdute) te kulturuar  e te paster(jo ordinere e mashtrues)keto jane "produktet qe nxjerr Shqiperia  te pakten keto 23 vite te stergjatura trenzicioni...He si te duken per nga cilesia?! Dhe mos me thuj qe nuk ndihesh krenar per te gjitha keto "mbrekullira" qe vegjetojne  ne ate vend te bekuar.E pra nese nuk mundesh te shkrush e te punosh falas per shpyt te babes,te nenes,te gjyshit e te gjyshes....Puno te pakten per shpyrt te SHQIPERISE..! 

C'behet andej nga Manastiraqi more, andy andy, Vardha rakia apo vera....?

 .Puno te pakten per shpyrt te SHQIPERISE..! 

Po jane intelektual me xhepa te cpuar, nga Gjirokastra ndoshta, prandaj! 

Sidoqofte djema, mua shkrimi me pelqeu, kish nje tis te holle ironie ne ato qe ndodhin ne Shqiperi smiley konceptet shqiptare qe jane sa kontradiktore aq edhe te çuditeshme. 

Kontratat atje vlejne vec per te ... Jo honorare, po shume institucione prestixhize, me nder me thene, nuk paguajne rroga per muaj me rradhe. Nganjehere muajt e munguar as paguhen fare.   Shteti ligjor eshte bere si puna e zgjebes, flitet per te, por asnjeri s'do t'i afrohet.  

Ca eshte kjo Rrfeja se nuk me del online?

Shënim: për arsye të vetëkuptueshme, disa emra të përveçëm në shkrimin më lart i kam ndryshuar.

Duke u mohuar profesionistëve të fjalës dhe të shprehjes mundësinë për të jetuar falë profesionit të tyre, shoqëria vë në rrezik jo thjesht kategorinë profesionale, por vetë fjalën e lirë.

I dont get it! Te shkruarit mund te jete pasion por mund te jete dhe profesion (si cdo art xhanem). Nese dikush zgjedh ta kete profesion kjo eshte zgjedhja e tij dhe shoqeria i detyrohet shkrimtarit per zgjedhjen e tije po aq sa i detyrohet ati qe ben pace koke. Nuk e kuptoj kur dhe si na u be kjo metamorfoze e cuditshme e shkrimtarit ne ndergjegjsuesin e popullit apo misheruesin e fjales se lire? Po nuk arrite vlla te besh pare si shkrimtare mundohu te besh dicka tjeter perndryshe rrezikon te dukesh si ai adoleshenti me shishe birre ne dore qe qan "no one understands me"

!

thjesht, paster, bukur.

Av, seriozisht, mua me duket se Roni po flet me bythe. Qe kur, thote, na qenka shkrimtari ndergjegjesues dhe edukator dhe meshirues i fjales se lire? QE GJITHMONE, GODDAMN IT!!! Qe kur u shpik shkrimi dhe kendimi, detyra e shkrimtarit nuk ka qene vetem te gezoje florinjte e mbretit teksa e ve ne gjume me perralla, por edhe te kulturoje dhe te mesoje masat. 

Keshtu qe me fal, por, "thjesht, paster, bukur," my foot.

QE GJITHMONE, GODDAMN IT!!!

Ç'jane mor keto masturbime intelektuale? 

Te pakten jo ne publik!

Te pakten jo ne publik? Po ti the "fuck the public," ca te ha bytha per te tashti?

O Roni, po te kerkoj me shume miresjellje, mos merr pozicion prej anti-intelektuali nese nuk ke kellqe ta mbrosh kete pozicion me nje argument prej te pakten 400 faqesh. Dil ne fillimet e letersise, qe nga historite e Homerit e didakticizmi i Hesiodit, e deri sot, argumento se shkrimi nuk ka lidhje me ndergjegjesimin, emancipimin, edukimin, kulturimin, dhe lirine e fjales, pastaj po deshe, hajde prape, dhe merri ne goje c'masturboj une sa te duash. 

O Lulo po ce ke ket gjuhe si prej Talebani kur i "shajne" profetin?

Hold you horses man! Nuk e ke as ti as une autoritetin me dhone vendime egzekutive per aftesive intelektuale. (Sado te afte te jemi te citojme Homerine apo Hesoidin).

Nqs nuk je i zoti mos me e personalizu gjene...fuck off man!

O Rono, as fatva nuk te vura, dhe asigjo personale nuk kam me ty. Ti e ke gabim kesaj rradhe, dhe kjo nuk eshte ceshtje opinioni, nuk eshte se "per mendimin tim ti e ke gabim," por e ke gabim dhe pike, dhe per kete jam ne gjendje te te bind kur te duash. Kaq e thjeshte eshte. 

Lul, aprovimi im lidhej direkt me kete:

Te shkruarit mund te jete pasion por mund te jete dhe profesion (si cdo art xhanem). Nese dikush zgjedh ta kete profesion kjo eshte zgjedhja e tij dhe shoqeria i detyrohet shkrimtarit per zgjedhjen e tije po aq sa i detyrohet ati qe ben pace koke. 

Po e mendoja ndersa lexoja shkrimin, ndersa kur arrita tek komenti i Ronit, thashe me vete, thanks man, you saved me lots of time. Kjo eshte jeta, ky eshte mejdani ku hedhim vallen te gjithe. Kush arrin te mos rrezohet, bravo i qofte. Ne thelb jeta eshte arrogante, cinike, mohuese. 

Nuk kam asgje me ate qe ti vecon: misionin e shkrimtarit si ndergjegjesues etjetj, megjithese edhe per kete kam rezerva sepse eshte shume me i nderlikua si funksion sot, ne krahasim me cka qene, por nuk po zgjatem ketu. 

Me sa kuptohet nga shkrimi, eshte fjala per nje studim te dobishem te mbetur pergjysem per mungese fondesh. Sigurisht qe eshte i trishtuar si fakt. Por nuk mund te fajesosh dot publikun per indiference: publiku shqiptar per momentin ka nevoja ekzistenciale dhe do kohe te arrije te kete ndergjegje qytetare te tipit c'po behet me problemet e gjuhes shqipe, psh kjo. 

Aq me teper kur vjen fjala te ankohen shkrimtaret thriller pastaj, perfshire poete e artiste te cdo lloj zhanri. Aty bezdia behet e padurueshme. 

Av, mos u merrni me shembullin qe ka sjelle Vehbiu. Vehbiu mund te kishte sjelle cfaredolloj shembulli, jo te nje punimi te vete, por te nje punimi te tjeter kujt, me po aq vlera sa Shqipja Totalitare, por qe po njesoj ka hasur te njejtat probleme ne sistemin e suportit te fjales se shkruar. Cfare vlere ka, qe Shqipja Totalitare e Vehbiut, apo cfaredo punimi nga kushdo qofte, qe te vleresohet nga ministria e kultures, kur ky vleresim nuk eshte gje tjeter vecse simbolik? Sa zhvillohet kultura kur i vetmi vleresim qe japim eshte simbolik? Cfare funksionesh reale, materiale, aktuale ka nje Ministri Kulture? Apo mjafton te beje nje gosti dhe te leshoje nje vleresim simbolik? Shteti po qe se nuk e kapercen dot funksionin minimal simbolik, nuk eshte shtet. Dhe ky shkrim i Vehbiut eshte tamam ne kohen e duhur, pasi kush e di, ndoshta dhe ben efekt tek keta te rinjte. Por qe te kete efekt, duhet minimumi, qe une e ti, te mos e fusim ne te njejten kategori punen e shkrimtarit me ate te kuzhinierit. Dhe ne qofte se e fusim, atehere le te kerkojme dicka me teper se sa minimum wage, dicka me teper se sa vleresimi simbolik, si per kuzhinierin dhe per shkrimtarin.

Jo, Lul, duhet patjeter te flitet per shembuj konkrete. Dhe madje per shembuj te mire, perndryshe ky shkrim rrezohet qe ne rrjeshtin e pare. Perndryshe pastaj nje dite te bukur do na duhej te degjonim edhe Fahri Balliun duke u ankuar pse "kryeveprat" e tij nuk financohen nga shteti apo akademia. Se fundja dhe ai shqiptar eshte dhe per shqipen mundohet.

E vertete qe marrdhenia shkrimtare- institucione ne Shqiperi nuk eshte fort e lakmueshme, ama te siguroj un qe psh edhe ketu ku jetoj sot, i degjon keto muhabete mes shkrimtareve vendas. Keta psh e kane nje Keshill Arti qe sot per sot eshte i ngrire, por dikur psh ka financuar shkrimtare me grante. Megjithate "mecenet' me te mire te artit mbeten fondacione private, bankat ndonjehere sidomos per cmime te medha. 

Me vjen keq nese u merzite. Kupto te lutem qe nuk ka asgje personale, dmth te njejtat gjera do kisha thene edhe po ta kish shkruar Czymborska kete shkrim smiley

cheers

Dakord, por robit ne fund te fundit, i lejohet te jete objektiv me pjellat e veta, nga nje ane, dhe nga ana tjeter, fakti eshte qe Shqipja Totalitare eshte vleresuar nga Ministria e Kultures, prandaj Ardian Vehbiu, apo Fahri Balliu qofte, nese puna i eshte vleresuar kesisoj, shqetesimi mbetet i njejte: Mjafton qe Ministria e Kultures te jape vetem vleresime simbolike? 

Nga ana tjeter, dakord per privatin qe ta financoje artin dhe kulturen, (pa marre parasysh ketu gjithe belarat qe vijne prej kesaj, gjithe kapitalin kulturor dhe artistik qe akumulohet ne dore te privatit e rrjedhimisht mbetet pre e spekullimit aq sa edhe fillon arti perdoret per pastrim parash, dhe pa marre parasysh edhe Brehtin kur thote "E c'eshte vjedhja e nje banke para themelimit te nje banke") por ne cfare gjendje eshte privati shqiptar se? Dhe nuk po flasim per gjendje financiare, por per gjendje kulturore. Ne Shqiperi jane bere miliardera analfabetet. Koncepti i tyre mbi kapitalin kulturor eshte Armani, makinat e luksit, vilat njera me kaba se tjetra, dhe kush e kush te bleje i pari nje ekip futbolli. Deri sa te edukohen femijet e niperit e tyre me konceptin e kapitalit kulturor, cfare sistemi suporti ka per artin dhe kulturen ne Shqiperi? Dhe mbi te gjitha, sa shanse ka qe edhe keto breza qe vijne te edukohen kur filozofia, sociologjia dhe psikologjia nuk do jene me pjese te kurikules se detyruar te arsimit te pergjithshem? 

 

E c'eshte vjedhja e nje banke para themelimit te nje banke

Hicgje s'eshte, nje vogelime smiley 

Shprehje fantastike. Flmnd per kete. Per te tjerat nuk jam dakord me asgje qe ke prekur, por po terhiqem sepse me duket se ti je disi i perfshire personalisht ne kete debat. Uroj te behet me mire per te gjithe, edhe per jeten e kuzhinierit edhe ate te shkrimtarit. smiley

Publiku i përcjell këto hatá me indiferencë totale

Well, you know what...fuck publikun shqiptare! Kush nuk eshte i knaq me publikun shqiptare le te shkruj per publikun amerikan. Tea Obreht (mother tongue, serbian) e pyeten ne nje konference perse nuk e shkruajte "The Tiger's Wife" ne serbisht, Tea me fjale te tjera tha "fuck publikun serb" edhe boni milionat motra dhe nuk ka nevoje ti shtri doren kerkujt. Problemi qendron se sa nga keta "profesionistet e fjales dhe te shprehjes" do te mund te merrnin vlersime nga publiku amerikan te tipit:  “Téa Obreht is the most thrilling literary discovery in years.”; “The Tiger’s Wife is a marvel of beauty and imagination. Téa Obreht is a tremendously talented writer.” “A novel of surpassing beauty, exquisitely wrought and magical. Tea Obreht is a towering new talent.”

E keqja e peshkut Rono, eshte se te ben qe "nowadays everybody wants to talk, but nothing comes out when they move the lips, just a bunch of gibberish..." 

Kjo qe ke thene, nuk ka kuptim. I dedikon robi gjithe jeten shqipes dhe publikut shqiptar, ti thua "fuck it all." Kur nuk di c'te thuash, me mire hesht.

I dedikon robi gjithe jeten shqipes dhe publikut shqiptar, ti thua "fuck it all." Kur nuk di c'te thuash, me mire hesht.

Ahhhh pikerisht ketu qendron e bukura. Po ja pate dedikuar "jeten shqipes dhe publikut shqiptare" athere put your money where your mouth is!!!

Meaning??? 

Ore, qe kur qenka detyrimi i shkrimtarit vetem ndaj "money," se ma hoqe petllen? Truth to power, te thote ndonje gje?

If truth had any power people would be praying to scientists and not prophets

Roni

smiley

"If truth had any power, to demand bringing truth to power would be unnecessary and meaningless."

Luli

Por me sa duket o nuk ia di kuptimin shprehjes, ose ta ka qejfi te vazhdosh te besh cinikun. 

Po mo email ke shume te drejte ti.. vl hajde e mbyllim akademin e arteve.. ci duam ata tipa qe dalin atje siper flasin ja 2 budallalliqe edhe marrin rrogen kot.. ci duam ata qe i bien veglave pfff... te gjith keto do ishin shume me mire per veten edhe per shoqerine nqs do te punonin ne KURUM.. smiley

Nashti  z.Vehbiu ose  rreh Larg  me nentext  "Shqiperia nuk ka nevoje per studiues cilesore  , boll nga ata te nivelit te LefKOPESE qe pregatisin fjalimet e Udheheqsve tefandaksur si Berisha " dhe eshte per tu pershendetur ose ...nuk eshte mire ...qe qahet me keto shkrime !

Hidhi ne gjyq ata qe te kane vjedh shkrimet dhe merru parate dheas ka pse e ben Publike .Hallall po fitove djersen e mundin tend te Vjedhure Grabitur nga Qeveri e InteliDjence Hajdutesh e Babasqapit ne cdo Fushe !. Kush do me dite se si nje Individ e nxjerr Buken e Gojes ? 

Kane dhjetra Vjet qe Qeverite ne Pergjithesi dhe e kryehjadutit Berisha ne vecanti , vjedhin punen e shqiptareve te Kursyer per 45 Vjet dhe e shesin per Skrap . Biles dhe artikuj te Gazetareve te Plagosur nga Kriminelet e Berishes u shpallen Armik te Kultures dhe te shkruarave ne Shqiperi  e shkruesit u vleresuan si "pjestare puci " me kercenim pe tu arrestuar dhe nuk e rru njeri Trapin , pervec frymes se Re qe po fut ky ekip Qeveritar qe do te " Ndeshkoje Hajdute me Poste " 

Mbase kushedi ndonje artikull i tille mund te lexohej nga ndonje Gazete , po keto me "Shqipe Totalitare" ,  "Detyra Kujtese" e " Shpartallim Real Soci " te Hurit e artikuj te Lamasheve per letersine ,  ..... te ka mbetur Ora ne kohen e Qepes , ne se me vertet e ke qe nuk paguhesh Konkretisht per keto Kategori te shkruarash !

Ku jeni bere te gjithe me ciniker se Konica, mer jahu??? Konices te pakten i shkonte cinizmi, jo vetem pse ishte nga fis borgjezesh, por sepse dinte edhe ta nderthurte me nje kritike te shendetshme, po ju jeni thjesht ciniker me keto qe thoni.

Lul, sa njerez ke ne bote qe jetojne me letersi vetem. vetem me letersi dhe asgje tjeter?

Kjo pyetje eshte red herring, Emo. S'ka lidhje fare me problemet qe shtron ky artikull. Gjithsesi, ka shume teper nga ata qe s'e meritojne, dhe shume me pak nga ata qe e meritojne.

po beja nje search nderkaq, se doja ta dija vertet, po me doli goxha e ngaterruar gjeja. nuk e gjeta dot, domethene. smiley

well, puna eshte se ka nje ngaterrim midis professionit si sigurues jete, dhe shkrimtarit (jo vetem te letersise artistike) si nje profesion i nje lloji te vecante, pasi edhe produkti qe ai nxjerr, eshte mall i llojit te vecante. Dhe ketu kemi momentin pothuaj hyjnor te rolit te shtetit si mjet i shoqerise per te rregulluar ca pune te sajat ashtu qe nuk rregullohen dot vetiu me ligje te tregut (pasi edhe malli qe thame, libri, ishte i vecante).

Kjo eshte teme shume e gjere ne fakt, dhe eshte nje can of worms - padiskutim nga ato qe nuk mund te diskutohen dot tek Peshku pa Uje - por tregon ama nje gje: deshtimin e mekanizmave te tregut per nje vetrregullim total (gjithperfshires) te halleve te kolektivit.

them qe ndersa e kuptoj se nga niset Vehbiu ne ato qe thote, nje urtesi tjeter edhe me e madhe, te thote qe suck it up and move on.

ja nje illustrim sa per t'i hedhur benzine zjarrit smiley

Emo, jemi pak a shume ne te njejten faqe. I vetmi problem qe kam eshte se nuk ka pse romantizohet Hungerkünstler. Nuk mund pergjigja gjithmone e per cdo gje te jete "suck it up," apo "shtrengo rripin," apo "austerity measures." Enough is enough.

Lulian me shtruar ...Jemi dhe Je shume here me Lart se Konicasmiley sidomos per Probleme te Kohes sepse Konica nuk eshte me . Pa shprehje Letrare thuaje drejt ..Cfarekerkon Vebiu |

Pene qe duhet paguar ? Kush e kundershton ..Qe perhap Kulture ? Kush e kundershton ..

Po c'meram po llaf i kercet Miletit qofte dhe tek PPU se z.Vebiu nuk eshte Paguar .Eshte personale si  e Miljarda  halleve  ne Bote .Le te veje ta zgjidhe .

Po qe se e ka per "Shqipen Totalitare " , ka ardhe kjo ktu tek PPU dhe eshte ne te njejtin Mentalitet te Kurverive te Mendimit te Kohes . Ne ate prurje jane dhene mendime dhe te pelqyshme per Vebiun dhe te pa pelqyeshme per te si Punim .Si pagese e si Fonde per ta vazhduar ???? Po te kete Gomere me shumice si Sali Hajduti qe se kish per gje te Vidhte leket eTaksapaguesve ... le ta financojne ! Kush eshte kunder !

Ne se ja bejne se nuk e duan "midis " si Gjuhtar,  le te bjere arsyet dhe faktet e ta mbeshtesim Moralisht se kaq kemi ne dore . Keto jane ne se e mendon Pa "abstraguar" problemin Personal te z.Vebiu dhe pa Inate e paragjykime . Ose thuajeni Ju cfare ka ndodhur se shkrimi e  le " mbytke " dhe nenkuptohet per mospagese e mos financim per kete Veper pa asnje Vlere per me teper per mua antishkencore qe ne Titull !

 

Idriz, une me ty kam folur per Shqipen Totalitare, dhe me c'mbaj mend, ti as nuk e ke lexuar, por thjesht nisesh nga titulli. Dhe nese e ke lexuar, nuk ke asgje specifike per te thene per te, por thjesht keqkuptime. Keshtu qe me shume miresjellje, lere kete muhabet, se nuk eshte per ty.

Ja e hoqe nje armik nga kemba smiley po edhe une ta kam thene qe ata qe merren me keto Lloj te shkruarash duhen Kontrolluar te mjeku .Dhe e quaj Kohe te Humbur dhe Inteligjence teper te varfer ose Ton Km Bosh per te mos kategorizuar tek " Shmitrit si  mendje te shkathta qe bejne Biznes me Show " pa asnje Lidhje me Boten Shkencore , ndryshe do kishim Shqipja Feudale nga Konica , , Shqipja Skllavopronare nga Balzaku , dhe Shqipja e Jozefines ne Demokraci nga Homeri !  Ne s'kemi kohe te lexojme fjalimet e Saliut "Shqipen Demokratike " le me te lexojme percartje te ndonjerit per Fjalimet e futura ne Gote dhe  Stuhi Ujine to ! !

Une ne teresi nuk i pelqej  keta llojsjkrimesh  dhe kjo eshte personale , pasi Kritikes i jane nenshtruar Vepra qe kane sjelle Revolucione ne Jeten e njerezimit si mendim e si praktike  , jo me nga keto brockulla qe ne Titull per gjimnaziste af -ofesh . Njeriu dhe deshtondhe kjo s'ka pse ta ligeshtoje Vebiun as Ju pelqysit me paragjykim te tij per hir te nje Rubrike ku komunikoni .

Realisht  me larteson me kete cilesim qe " nuk jane per mua " por do desheroja sa me shume te kete nga kjo kategori !

Gjithsesi pa keto a mund te thuash cfare kerkon Vebiu Konkretisht me kete shkrim .Une te them qe ne fillim qe kam keqkuptim pasi nuk e dalloj Cfare do ! duke shtuar qe as mos ta qethe per muasmiley po me qe u gjendem ne kete Blog ! Perkundrazi ishalla i fiton ato Pare Qyl !

Desha te shtoja qe del e tepron Fromi .,ndryshe do kishim nga nje per cdo Shtet e cdo sistem !

The way I see it is simple!

If you are unable to make enough money (through sales, grants, donations) to support you habit/profession of writing there only two explanations: (i) you're a genious, ahead of your time therfore missunderstood or not understood; (ii) your writing is below mediocer. 

Now you tell me, but my writing is good for you, it evens emancipate your society! Now if you make me feel bad enough, I can say fuck it let me buy a copy of your book. Otherwise all I have to say to you is too fucking bad, too fucking sad!

Kaq e thjeshte qenka? Nuk ben vaki, per shembull, qe te mos jete asnje nga te dyja ato shpjegime, por te jete nje e trete, qe sistemi i suportit te jete pertoke? Qe i vetmi lloj suporti qe mund te kete shkrimtari ne Shqiperi, te jete vetem prej ambasadave te huaja, apo vetem po qe se u sherben ceshtjeve dhe projekteve te fondacioneve (shembulli i romeve)? Ky nuk eshte shpjegim? Apo Shqiperia qenka fushe me lule, sistemi i suportit per kulturen ia ka kaluar edhe Zvicres edhe Norvegjise, rrofte Sali Berisha, urraaa, urraaa, keshtu qe te vetmet shpjegime jane ato qe thua ti?

Apo prit, harrova aksiomen fillestare, "fuck the Albanian public."

Rono, te lutem, edhe njehere, nuk ke pse flet patjeter kur ajo qe thua nuk ben kuptim.

Rono, te lutem, edhe njehere, nuk ke pse flet patjeter kur ajo qe thua nuk ben kuptim.

Lulo, te lutem, edhe nje here, nuk ke pse me thua se cduhet te bej, kur ajo qe them nuk te pelqen.

Nuk eshte problemi tek shijet mer Ron, me pelqen apo s'me pelqen, hiqe nga mendja. Dhe fundja nuk te ndalon njeri edhe t'ia fusesh si kau peles e te flasesh percart. Thjesht t'i therrasim derrit derr, dajes daje, dhe xhiberishit xhiberish (no pun intended towards xhibi).

Me një fjalë, unë kisha më shumë shanse që ta fitoja grantin për shqipen totalitare nga një kolegj provincial në Indiana, sesa nga Universiteti i Tiranës ose nga Ministria e Kulturës.

....mbase nuk i ka shku ne menje Adrianit,por po te kish shku me kerku ndihme andej nga LSI-ja me siguri sot do ta kish siguru Grantin per Shqipen totalitare. smiley

Dhe ky shkrim i Vehbiut eshte tamam ne kohen e duhur, pasi kush e di, ndoshta dhe ben efekt tek keta te rinjte.

Interesante kjo.

Ne kete kuptim: Herkuliane detyra, i mirepritur shkrimi, dhe perfitimin e dyshimit dua t'ua jap.

Gjasat se dicka do te behet: shume te vogla, por jo zero.

Po i bim shkurt . Mendoj se prurja nuk eshte per ti hapur Horizont njeri tjetrit se si duhet kuptuar nje Mospagese Pune me shkrimet . Ky sistem e ka te zgjidhur .Te pakten Xhek London e nxirrnin me dhembe te thyer e te rrukullisur neper shkalle pa paguar ose kur ankohej "pak"...ndersa Pushkini i ka vene Vulen me kohe tek "Bisede me Librashitesin "  Tani pas tyre per te njejten gje jane bere me mijra Libra per te njetin Problem e jo me nje artikull ! Drejtoju nje shtepie Botuese .Ne se e mer persiper bjer ne Mareveshje dhe prit rezultatin Ne se te leverdis , ec .

Po marrim Shtetin si perkrahes i veprave " edukuese "  ? Me keqardhje po eshte nje nivel Fillorist  

Ke do edukoje Vebiu ? Kush ja kerkoi ? Kush e kishte ne Strategji pervec Politikes te te Marreve "se komunizmi zotrie "! Pse pak edukuan me Libra e Punime per Kohen e ZoguT .Po per  kohen e Kamunizmit zotrie ? E cfare vlere pergjithesuese do kete Ky liber ? Do jape Porosi Morale se si nuk duhet Imponuar Totalitarisht Publiku apo Populli ? 

Luli  te vish me mentalitet Shtetror per Punime te shkruarash SOT tregon qe je shume mbrapa . Dhe ketu nuk behet  fjale per asnje lloj Vepre qe na fut ne LINJE mer Jahu se " si duhet me i kuptu Gjojnat " Ne te tilla rasteTregues eshteTregu   Kush kerkon  jashte tij eshteTotalitar ne mendim ! Jane tjeter Gje Kopetencat dhe"xhepat" e shtetit ku ne kete Rast,  nje veper  eshte  vleresuar jashte xhepit ! Cfare kerkon ?  Le ta thote pra , Kush po e Mba ?

Ore a u kacafytem me kulshedren e kuqe pikerisht qe te ishim te lire ti thonim shtetit vrej punen tate???

Tashti qe ca njerez e kane te veshtire ta leshojne cicen e bute qe leshon qumesht te ngrohte sa here qe e thith kjo kuptohet. Qe tregu i artit dhe i letersise eshte allasoj treg merret vesh qe kur lexon se librat e Fevziut bejne kerdine ne treg. Por dhe nje POR i madh ketu, rregullat jane njisoj per te gjithe, prandaj...suck it up! Luli thot enough is enough as he will start some sort of revolution, but Luli got no time this week for a revolution so he postpones it untill next week. In the mean time Michelangelo has to suck the Pope's dick for work, Van Gog cant sell even one painting while he is alive and Ed Selami i bashkohet PD!

OK, per plotesim tabloje, po te them se Loni Papa ka qene shkrimtar professionist ne Shqiperine pre91. Ti mbase nuk e ke nigju, s'te vej faj nqse jo, me c'rast te them qe eshte autori i drames cuca e maleve. une nuk di te kete shkruar tjeter gje, pos cuces Loni, qe te mbahet mend them.

Tani te ishe shkrimtar professionist (dhe jo Kadare), ishte nje lloj parajse lokale, dmth good for Albania.

Ore se kam harru me te pyt. Po ty mer a te ka dhone ndonji pare Ministria e kultures per librat qe ke botu? Do thush ti po pse tme japin? Po te te japin o vlla se short stories i ke fantastike! 

smiley

kush ministri mer? Se qesh tu perdor ate shprehjen e dikurshme smiley

si ke kalu Ron? A po te lodhin ato studime miku im?

Sinqerisht ta them e re! Personazhi i asaj gruse qe vje burri i frustrume ne shpi (qe ka pa ate ciftin tu u puth ne autobuz) edhe i bi me shpulle qe pse nuk eshte bo gjella gati per mu eshte nji nga personazhet me tragjik te letersise shqipe (per aq sa e njof letersine shqipe). Per mu ai tregim eshte pune gjeniale. Ta keput shpirtin Migjeni me Lulin e Vocerr por ama ta shpjego fije per pe tragjedine e Lulit kurse te shkrimi jot ai personazh nuk i thot me shume se 3 fjale! 

Por me duhet te them qe kjo pune e botimit eshte nje tough business kudo. Edhe ketej. Jo ne lehtesine e botimit te nje libri - ajo behet saora, dhe si rregull (dmth qe ka plot perjashtime), me vetefinancim. Problemi i vertete nuk eshte aq te shkruarit e librit, sa ajo qe vjen pas kesaj, dhe qe eshte ne princip puro marketing. Ka jo pak telashe, te realizueshme te gjitha, por kur mendon qe ke nje pune per te bere qe te mundeson te shkruaren, dhe qe jeta ka plot gjera te tjera dhe detyrime, fillon e i bie prioriteti botimit. Keto pune ne fakt duhet t'i beje nje agjent i mire (nga i cili/a varet me shume se gjysma e suksesit), por a nuk eshte bizarre te kesh agjent kur nuk te njeh kerkush? E kesisoji atrofizohet propagimi i shkrimeve artistike. Cilesia e te cilave pa asnje diskutim varet jo vetem nga talenti/pervoja, por edhe nga nje process feed-backu qe merret nga lexuesi, nga pritshmeria e publikut dhe nga kerkesa reale per gjene tende, e cila varet nga dy faktore kryesore: "awareness" and "perception" mbi shkrimet e tua (i thashe anglisht per kollajllik).

 

E mor vesh mer e mor. Por gjeja mer trajta komike kur vje tjetri dhe te thote qe po nuk ma mundesute mu publikimin jeni tu cenu vet fjalen e lire. E merr vesh apo jo, fjalen e lire e re!!! Tashti kur dikush i jep kaq vlere vetes, vetiu te del nga goja, cilli je ti mo? Se shiko ju te shkrimit artistik e keni kollaj se ju ja futni nji, po pse sma blejne librin, po nuk e blejne se jane copa mishi e nuk ma kuptojne artin edhe dilni nga bregu tjeter. Por kur tjetri misheron librat e tije me fjalen e lire ketu futemi ne boten e shkencave sociale dhe ketu matet koka me pe. Pyetja e pare qe te ben tjetri eshte cte re ka ne kte liber dhe cilat jane kredencialet e tua shkencore per subjektin ne fjale.

P.s. kush e di cpare do ket marr Pjerin Thomai nga Ministria e Ekonomise per VQ qe nuk e kam ndigju te ankohet as jihere as per publikun e as per shtetin.

Per studime ne fushen e letrave, mbase shteti ato fonde te pakta qe ka, mund t'i shperndante me konkurim te hapur te projeteve, dhe me juri ekspertesh te fushes. Jo se do zgjidhte gjithe problemet, por te pakten do kishte njecik transparence. Kurse per letersine artistike ndihma e drejtperdrejte e shtetit do ishte e pamundur. Ne kete rastin e fundit, autoret mbeten ne dore te botuesve dhe fames se tyre. Mbase botimet online ndihmojne per te krijuar reputacionin fillestar te autoreve, pra njefare testi i pelqueshmerise nga publiku, gje qe mund te ndikoje tek botuesit. 

 Të vjetrit ca gjëra i kishin kuptuar me kohë: Lasso Fund. (since 1850) 

Nuk ka vend ne boten e qyteteruar qe te mos kete nje politike shteterore ne mbeshtetje te kultures se vet: nderrimi i krahut te partive ne pushtet ndryshon sasine e perkujdesjes, por nuk e zhduk ate. Vleresimi qe i behet kultures ne vende te tilla ka rrenje historike, eshte pjese e identitetit si me thene, ndaj edhe nuk e shikojme te diskutuar dhe te debatuar keshtu si tek ne. Por ka raste qe edhe e shikojme: ne Rome, nje grup njerezish te kultures para jo shume kohe, okupuan nje teater pikerisht per te protestuar per kulturen.

Per t'iu kthyer "kopshteve tona", nese ka dicka qe e ka demtuar me shume tranzicionin shqiptar eshte pikerisht qendrimi taleban ndaj kultures: perbuzja per njerezit e saj dhe shkaterrimi per cdo gje qe nuk sjell fitim te atyperatyshem. Vullnetarizmi kulturor eshte po ashtu nje situate qe ka nevoje te administrohet.

Shkrimi i Vehbiut per mua eshte i dobishem per disa arsye: sepse sjell nje deshmi personale (shpesh opinionet qe gjen ne shtyp kane karakter te pergjithshem dhe kjo i ben te largeta); sepse eshte deshmia personale e nje njeriu qe s'ka perfituar nga pushtetet politike (nje nga difektet e fabrikimit te kultures shqiptare te tranzicionit eshte pikerisht ky); dhe sepse eshte nje qendrim i artikuluar publikisht (mllefi i njerezve te kultures neper tavolina kafenesh s'ka me asnje vlere).

Kultura eshte fjale e madhe ne nje vend ku njerezit akoma nuk kane vendosur normat e vrasjeve ne publik (para gardhit apo prapa gardhit). Aq me e madhe behet fjala kulture kur lexon listat me njerez te kultures qe firmosin kunder opozites. 

e ke pa ktu besoj kur i fusin nji # termit kulture? smiley

kshu ne pamje te pare ngjan si nje qesendi me PS-ne qe s'ka pse te kete kulture tjeter nga PD-ja, por ne te vertete eshte mosnjohja e kultures si faktor percaktues per perparim. Me siguri absolute, keta njerez do parapelqenin nje ndihme prej te themi 20 billion sterlina per shqiperine ndaj nje ndryshimi kulturor le te themi manaxhimit te pushtetit, ose te komunikimit mes paleve kundershtare.

keta rrezikzinj nuk e kuptojne se progressi i nje vendi nuk eshte ceshtje paketash financiare, se o kane para ca vende te lindjes se mesme, o plaste guri, se edhe po ti japesh 60 miliard sterrlinga shqiperise, prape nje vend kafeneshe do ngelet, me grupe meshkujsh qe zderhallen anerrugeve duke peshtyre e krruar veten, ose makinash te shtrenjta me muziken ngritur ne kupe te qiellit "ti nuk di as me ma lyp".

Duke lexuar komentet me bete me e lexu edhe nje here tjeter shkrimin. Diskutimi eshte komplet OT, perveç se i padrejte.

Referuar krahasimit te shkronjetorit me guzhinierin nese jane te barabarte apo jo, dmth shkrimtari baraz ose me i madh se guzhinieri - dhe prandaj meriton me shume, shkrimi thote shqeto (dhe ne menyre shume poetike, megjithse gazetareske, gje qe e rrit vleren kacafiu) se guzhinieri eshte duke u vlersuar me teper, biles shkronjetori shihet si lipsanik.

Eshte ky skandali i vertete, dhe fakti qe nuk kapet kjo gje (ose kapet jangllesh "kush je ti mer jau! çfar te duket vetja", gjasme si thirrje per modesti, por qe ne thelb ka megallomani boshe, aq me teper nga persona pa veper) nuk di çfar emri ti vesh, sepse edhe "Shqipja demoNkratike" i paska te kufizuara hapesirat e lirise.

Kur lexon per Kulturen sikur lexon ne Ujguri dhe per keta te Peshtevarit , si per Kulturen Amishve ashtu edhe per krahinen e Zappates . Cfare behet keshtu mre ? InteliDjenca e RE ?

Po c'pune ka qendrimi ndaj Kultures ketu ? Se nuk eshte vleresuar me PAGESE nje Punim me te Shkruara ? 

Ketu eshte konkretisht nje ankese e njerit qe Nuk me kane Pague dhe shpesh me Vjedhin atrtikuj pa pague Ku eshte kultura ketu pervec shkeljes se Ligjit  " Mbi te drejten e Autorit " dhe   " shkeljeve e detyrimeve sipas akt - marveshjeve " 

Tani mos na beni per nje Liber ..kete Spiri kete Spiri / Lojte Boten nga Fiiqri / Nga libershkrusit me i miri "

Kush e vleresoi qe ka Peshe ky Liber per Sot e per te ardhmen ? Ne se ka peshe "Fushe " le ta fusin ne procesin mesimor te Halimerve , dhe per kete mbase  ka te drejte te ankohet kur sheh se ne procesin mesimor ka Libra te rekomanduar nga te Balliut dhe Shamates .

Nese ka dicka qe e ka demtuar me shume tranzicionin shqiptar eshte pikerisht qendrimi taleban ndaj kultures....

Po ! Por ku e sheh Lidhjen me kete Fakt ?????... per te mos kaluar nga rendesia e Murit Kinez te hedhja e mushkes nga muret e Kalase se Krujes , qe nje guzhinier i Skenderbeut kishte fut Grure ne bark ne vend te Ditareve te Shkruar , qe te  kufizonte hapsirat e Lirise nga megallomane qe duan te paraqesin modesti boshe !

Dyshe simpatike kurdohere qe shtojzovallja shkruan Italisht smiley

 

Vërejtja e hollë që më bënë, në komentet e ResPublica-s, se e kisha “dizinformuar” publikun qëllimisht, për të marrë “honorarin,” më kujtoi gjendjen e mjeruar financiare të atyre që shkruajnë e që, në përgjithësi, krijojnë në Shqipëri.

Natyrisht, mua ResPublica nuk më paguan gjë, sikurse nuk besoj se tani i paguan gjë kujt.

Ndërkohë, të thuash mes shqiptarësh se jeton me honorare është turp; sepse burri që është burrë nuk i fiton paratë duke shkruar, por me punë të tjera burrnore –

 

une nuk mendoj se  shqiptaret e konsiderojne vertet turp te marrit e honorarit nga shkornjesi..  jo!   shkronjesi ka bere nje artikull, pra nje pune dhe per kete do te paguhet. mese normale kjo!   por une mendoj  (dhe flas ne pergjithsi jo per rastin ne fjale) qe  ata kur thone keshtu nenkuptojne dicka tjeter..    e kane fjalen pra,  kur  shkronjesit (gazetare, analiste, kolumniste etj)   shkruajne artikuj e analiza  ''me porosi''  dhe  shkrimi duhet te jete konform  linjes politike qe kane zgjedhur  punedhenesit,pronaret e gazetes..   ne kete rast kane shume te drejte qe permendin ''honoraret''!!   pastaj po ti futemi   faktit  tjeter qe nje treg kaq i vogel si Shqiperia ka kaq shume gazeta, e per rrjedhim  koluminste  te gjitheditur, e analiste  te midhjes dhe te peshkutsmiley,  ehuuuu,  kritika per  nivelin e   shkrimeve te shkronjesve, eshte akoma me e drejte..

ne ku ta gjejme qe te kemi edhe profesioniste te kalemit o Belul. Kete nuk e shan kush e as nuk ka si ta shaje. Ajo qe s'durohet eshte puna part-time e ketyre kalemxhinjeve qe shkruajne me porosi sa per te marre honorare, pa profesionistet gezojne respekt deri ne nje. Keta ben vaki punojne qoftexhi aty ku jane, por kur i nevojiten partise ose paleve te tjera, dalin e shkruajne per cdo gje.

Them se nje permbledhje e disa studimeve te Vehbiut, si ajo ku Gjergj Elez Alia qinte te motren apo qe Rilindasit ne fund te fundit kane bere thjesht ca vjersha kalamajsh, per me teper edhe te pasakta nga pikepamja historiografike, sepse flasin per Turqi kur nderkohe duhet te thoshin Perandoria Osmane..., kam pershtypjen se nje permbledhje e tille do te kishte pasur shume sukses ne treg. Imagjino vetem parine Artistiko-poetike te peshkut sesa xhiro do i kishte bere. Imagjino pastaj qe do kishte edhe shume te tjera, qe shqiptaret nuk jane arber e arbrit nuk jane shqiptare, qe gabim te madh bene rilindasit kur e pastruan gjuhen nga turqizmat... budallajo. Siguron te ardhmen me nje permbledhje te tille.

Ndersa per Shqipen Totalitare besoj se ja futur kot Vehbiu perderisa publiku shqiptar e ka bere zgjedhjen e tij dhe ka preferuar te blej* Mosmarreveshjen e Kadarese, liber ne te cilin Shqipja Totalitare e Vehbiut hidhet poshte shperfillshem me nje fjali te vetme. (shperfilleshem ketu ne kuptimin e nje diçkaje te parendesishme, si nje mize psh qe te detyron te nderpresesh diskutimin, ta largosh me dore, e me pas t'i rikthehesh bisedes aq interesante e pasionante qe me shume qejf po e beje)**

* E kam fjalen qe brenda nje viti u ribotua tri here dhe qe shqiptaret ishin gati ta blinin edhe heren e katert, vetem e vetem pse kesaj radhe do ta kishte kopertinen e gjelbert ne ndryshim nga ajo e bardha e te tretit.

** Nese fati do e sjelli nje dite qe do te me duhet t'u shpjegoj nipava/mbesave se çfare ishte tranzicioni ne Shqiperi, pikerisht me shembujt e Vehbiut dhe Lubonjes, ketij llumi, qe doli rrugeve e zuri vend neper gazeta e televizione dhe fliste budalliqe nga me te çuditshmet, dhe sesi ne rrinim e i degjonim te mpire e nen gumezhimen e parise Artistike-poetike te ketij timit... kemi folur gjithmone per biznesmenet mafioze e kriminele te tranzicionit, por si keta lymat e kultures askush nuk e perfaqeson dot me mire tranzicionin tone.

Mire, e marrim te mireqene qe ke te drejte per te gjitha sa thua dhe per menyren si e thua. Problemi qe shtrohet eshte: a duhet ta kete te drejten e kerkimit te nje fondi ne para nga nje instance institucionale, Vehbiu apo kushdo tjeter, per nje prurje ne kulturen shqiptare? Qofte edhe per ta pare te hedhur poshte, per mekat cilesie, nje kerkese te tille?

I ke krejt te gabuara idete. Eshte krejt e kunderta. Ti kujton se Cappella Sistina u ndertua se Mikelanxhelos nje dite te bukur i hanin duart dhe i kerkoi Papa Celentinos qe ta ndertonte, apo qe Papa Sistinos Klementinos iu ngref cari (ndjese) dhe i tha: ma nderto o skllav, se une jam instanca institucionale dhe per kete do te te jap aq e kaq dhe e dua keshtu e ashtu. Si beson ti se ka ndodhur historia. Si beson ti se funksionon bota e rrotullohet rrota?

Nuk i shkohet instances institucionale dhe i thuhet me jep lek se me duhen per te bere nje liber, por eshte instanca qe vjen tek ty dhe te thote na leket e me bej studimin. Shteti shqiptar mund te japi lek shume mire, siç edhe ka dhene, per vepra qe i duhen atij.

Qe instanca institucionale te vije e te te jape leke, duhet qe ajo ta kete ne potence kete te drejte, te shoqeruar me mundesine e realizimit.

Nderkohe ne kete shesh, po thuhet qe ceshtjen e kultures duhet t'ia leme ne duar ekonomise se tregut. Pyeti nje here xhambazet me para' te Romes se cfare do te donin te benin me Kapelen Sikstine, po t'u jepej mundesia ta kishin prone te tyren, e ta shikosh se ne cfare perfundon.

boboboo si flitke ti finisterre. e degjon veten kur flet: "ta kete ne potence kete te drejte..." ... "nderkohe ne kete shesh po thuhet..." smileysmiley

me ke po flet o finisterre? me heretikun? apo me vehbiun? une e di qe ty te pelqejne muhabetet e larta por mua me gjen vetem tek ato te bodrumeve, aty me gjen po deshe (por s'besoj) keshtu qe vazhdo me heretikun ne pamundesi te kesh ketu vete vehbiun.

Le njehere qe tema se si financohen shkrimtaret (a shkronjaret) s'me intereson hic. bera gabim qe t'u pergjigja me pare. mbase gjen ketu ndonje tjeter qe i intereson kjo teme, dhe rrife mire e mire me te pastaj.

naten

Ah, ok. E kisha pikasur qe ishe nga ata qe thyeje xhama, po s'e dija qe edhe ikje me vrap duke u ankuar per cilesine e xhamit te thyer. Tashti, meqe xhamin e thyem dhe ti u ankove sa deshe, e kam shume merak te te them qe bodrumi s'eshte territor margjinal kur territori i qendres eshte bodrum.

Shume naten edhe  ty.

"Gjergj Elez Alia qinte te motren"

Genjen, Vehbiu s'ka thene kete.

"Rilindasit ne fund te fundit kane bere thjesht ca vjersha kalamajsh"

Genjen, as kete s'e ka thene.

"shqiptaret nuk jane arber e arbrit nuk jane shqiptare"

Prape genjen.

"gabim te madh bene rilindasit kur e pastruan gjuhen nga turqizmat"

Dhe prape genjen.

Nje njeri qe ne kater fjale pese i ka genjeshtra, eshte per te ardhur keq qe ka kalamoj e niper e mbesa.

 

ti Lulian kur i thua llogjikes do te te pushkatoj nuk e ben fjalen dy. degjo dhe shko lexo perseri nqse nuk e paske lexuar mire shkrimin e tij per gjergj elezin e aliajve qe deshironte motren e tij ( sipas vehbiut ky variant) dhe e mbante ne shtepi per te kenaqur o epshet e tij seksuale o enderrimet se si t'i realizonte keto epshe. kur mohon te tilla shkrime ku jemi deshmitare te gjithe, pale se sa larg mund te shkosh me te tjerat.

vebiu ne parim ka te drejte per shkrimin, por pyetja shtrohet: a eshte vehbiu studiuesi i duhur qe duhet te marri keto fonde? ketu duhet ndalur dhe filluar diskutimi? 

une per vete mendoj se jo, nuk eshte ai i duhuri. por qe shteti shqiptar duhet te japi fonde per studiuesit kjo s'ka dyshimin me te vogel.

Une e pashe shkrimiun, dhe keto qe thua ti, ose nuk figurojne fare ne shkrim, ose jane te formuluara ne menyre spekullative.

Po kush je ti, njehere qe i jep vetes te drejten te shprehesh mendimin me ze te larte? Alba1? Who the fuck is this person, "apo ja ashtu, nje anonim, c'rendesi ka kredencialet e mia, por rendesi ka qe une kam nje opinion."

Xhizes faking krajst, dhe une, s'me thahen gishtat e s'me qerrohen syte fare qe rri e merrem me gdhenj?  

te gjitha ato i ka thene more lum miku. Ska thene qe Gjergj Elez Alia qinte te motren, kshu literalisht, por ka folur me bukur, kupton ti, me fjale te medha, per incestin psh. qe ne te vertete tregonin, sipas Vehbiut, vargjet e GjEA.

Po ku mer e thote "qe ne te vertete" keto ate tregojne. Citoni mer se late nam, late. Shtateqind diskleimera ka vene i zoti i punes kur e ka shkruar ate pjese, duke e perseritur ne shtateqind menyra, qe ky lloj interpretimi qe po ben eshte interpretatim spekullativ, dhe jo autoritativ. Ti vete e thua se paska thene se "ne te vertete," jo sipas spekullimit, por ne te vertete, ato vargje ate tregojne. Hem s'dini te lexoni, hem beni gam gam si qener te eger. 

Plasini syte, analfabeterit e trapit. Vetem te hidhni balte dini.

Lulian, po flet me një idiot të stazhionuar, viktimë potenciale e Kreshnikit, që - gjysma e së keqes - më poshtë e kupton vetë sesa i vlen lëkura. 

Debat qe vuan sjelljen e kulturuar....

Ne menyre qe debati, pasi te beje nje qerthull neper institucione smiley, te mos shkoje si zakonisht te derdhet tek mulliri i " sa idiot, i trashe dhe i pakultivuar eshte lexuesi i sotem", sillni me mire te dhena sa ka qene buxheti i shtetit shqiptar per kulturen keto 20 vjet. Se qe jane dhene para per zhvillimin e saj, kjo besoj nuk diskutohet. Dhe pastaj ulemi e flasim a ia vlen te jape shteti para, a eshte bere ndonje gje per se mbari, apo lum kush mundi te fuse duart i pari. 

sa ka qene buxheti i shtetit shqiptar per kulturen keto 20 vjet.

Une kam deshire - me kujtohet qe ka thene ish udhehesi yne demokrat- qe Shteti yne te jete i varfer me qytetar te pasur" smiley dhe prandaj buxheti per kulturen eshte shume i vogel ne keto 20 vjetsmiley. Ja kane lene kulturen ne dore qytetareve!

o Zot, do vdesim ne kete humbetire dhe s'do ta marre vesh njeri smiley

Durim Av !!! Dikur, njesoj si ti, kane mermeritur edhe te tjere perballe Sha'ar HaRachamim....dhe nuk u ka dale keq smiley

Shume flmnd! Kisha nevoje per fjale te tilla smiley

mir mer cufo, po sikur ti respektoje dhe ti ata shkronjaret e tjere, qe kane kerryer kush e di sa ... e mbase te respektojne dhe ty....

Lul, Ron, Av, por jo vetem, ca pyetje:

A duhen diskutu tema serioze dhe qe duan nje fare backgroundi perkates ne blogje popullore? A eshte ky vertet vendi i duhur? A duhet qe tema te tilla te jene vertet diskutime massive? Ku cdo kush ka nje opinion, dhe ne mos paste e gjen, ia rremben atij qeni? Sa ndihmon masivizimi i ketyre problematikave?

Dhe kjo na sjell tek vete thelbi i demokracise. A ka demokracia nje komponente te sigurte te bjerrjes se vlerave, permes masivizimit dhe aksesit te gjithkujt ne gjithcka? A fsheh demokracia permes barazise se shansit dhe aksesit nje pabarazi ndoshta po aq te lige sa edhe pabarazia ne shans e akses e diktaturave te pakicave? Dhe a ndryshojne thelbesisht diktatura e shumices nga ajo e pakices? Si lidhet progressi shoqeror, i definuar si "capacity of a society to meet the basic human needs of its citizens, establish the building blocks that allow citizens and communities to enhance and sustain the quality of their lives, and create the conditions for all individuals to reach their full potential", me interesin e vetperceptuar te shumices?

Cfare thone shkollat amerikane te shkencave politike per keto gjera?

Cimo per rastin ne fjale duhet te them qe demokracia nuk luan rrol. Besoj se nga eksperienca qe ke ne boten akademike amerikane e ke vene re se ajo nuk funksionon me rregulla demokratike por nen tiranine e ekspertizes. Dizertacioni yt nuk eshte hedhur ne vote ne vlen apo jo, per te kan vendosur disa burra me floke te bardhe, me syze dhe mbase me mjeker. Edhe dhenia e granteve per punime shkencore, artistike apo kulturore pak a shume funksionon me te njejtin mekanizem. Pra persa i perket botes profesionale demokracise i tregohet kufini te thona. Tashti nese zoteria qe ka bere shkrimin do te ishte i zoti te merte gjysmen e vleresimeve qe ka marr Obreht per punen e saje te jesh i sigurt se zoteria nuk do e humbiste kohen te shkruante ne keto forume demokratike. Nuk e di sa i qarte jam.

ti ron i ngaterron gjerat. referenca jote eshte shkrimtare. vehbiu nuk eshte shkrimtar por studiues dhe kerkon fonde per studime. ne shtete serioze kjo ndodh. shteti u jep fonde studiuesve te shquar qe te shkruajne ne mbeshtetje te kultures kombetare.

a i meritin vehbiu keto fonde, apo jo? kjo eshte per tu diskutuar. 

Vehbiu eshte studiues i shquar,nuk vleresohet aq sa duhet sepse ne shqiperi veprohet sipas parimit:kush po din ma pak po flet ma shume .problemi qe pershkruan ai nuk eshte i ri nder shqiptaret .Gj fishta dikur fenomenit per te cilin ben fjale vehbiu i kushtoi vjershen qe ka vargjet e famshme:vcese i qet ti zavall krese /vecse i lan ti kryet gomarit /tuj u mundue per fis te shqyptarit.

cfare studimesh te shquara ka bere? e kam seriozisht.

nese ndjek blogun e tij eshte informativ.ne ceshtje te gjuhesise e historise se gjuhes eshte kompetent.natyrisht si studiues ndjek faktet kudo qe te cojne dhe arrin ne perfundime te ndryshme nga ato qe jemi mesuar te degjojme prandaj ngjall edhe contraversy

s'flasim per bllogje ketu. ai gjuhe ka mbaruar dhe aq di. po te pyes c'studime serioze ka nxjerre?

 

Shiko altruizmi ka vetem nje rregull qe nuk lejohet qe nje altruist te marri ne dore flamurin e altruismit. Dmth po e bere dicka per bamiresi make sure that you shut your mouth, perndryshe nuk eshte bamiresi. Ketyre kaloresve te urdherit per shpetimin e kultures shqiptare nuk u a kerkoi njeri kryqzaten prandaj mos na cani bythen ti shpallni heronj dhe martir.

Partia nuk e ka me sy te mire Vehbiun.Fillozofi i madh po pergatit nje tabllo sinoptike te veprimtarise se tij agjenturoresmiley

po he pra mo c'studime te shquara ka bere? a the qe eshte i shquar?

About

http://xhaxhai.wordpress.com/
...  dhe të historisë së gjuhësisë teorike pranë Fakultetit të Gjuhëve të Huaja të UT. Gjatë këtyre viteve dhe sidomos pas një stazhi studimor njëvjeçar pranë Universitetit “La Sapienza” të Romës (1987-1988), ai botoi artikuj në revista të specializuara për probleme të ndryshme të gjuhës e të letërsisë shqipe fushat e semiotikës formale të tekstit letrar, statistikës gjuhësore dhe diakronisë së formave poetike në letërsinë shqipe. Në fund të vitit 1990, filloi të punojë si lektor i gjuhës shqipe pranë Katedrës së Gjuhës dhe të Letërsisë Shqipe të Institutit Oriental të Napolit, ku qëndroi deri në fund të vitit 1995; të kësaj periudhe janë një numër i madh artikujsh dhe esesh për probleme të kulturës dhe të sociolinguistikës shqiptare, botuar në revista e në organe të tjera të shtypit në Itali e në Shqipëri; sidomos libri-ese “Zbulimi i Shqipërisë” (“La Scoperta dell’Albania”) shkruar bashkë me Rando Devolen dhe botuar në Milano në 1996 nga Edizioni Paoline. Në shkurt të vitit 1996 Ardian Vehbiu u vendos në New York ku jeton edhe sot e kësaj dite, duke u marrë kryesisht me përkthime dhe konsulenca gjuhësore, por duke mbetur gjithnjë aktiv në fushën e eseistikës e të studimeve kulturologjike e sociologjike, nëpërmjet bashkëpunimit të rregullt shumëvjeçar me shtypin e Tiranës; por edhe e në mënyrë të veçantë nëpërmjet veprimtarisë së tij krijuese dhe organizative në mjediset e komunikimit shqiptar në Internet, si autor kryesor në blogun “Peizazhe të Fjalës”. Gjatë këtyre viteve ka botuar vëllimet me ese të zgjedhura “Zhargonet e Kombit” (Sejko, Elbasan 2004) dhe “Kuzhinat e Kujtesës” (Sejko, Elbasan 2006), esenë e gjatë “Kulla e Sahatit” (K&B, Tiranë 2003), një përmbledhje shkrimesh për çështje të shqipes standard me titullin “Fraktalet e Shqipes” (Excipere, Çabej, Tiranë 2007), librin “Midis zhgënjimit dhe mitit”, kushtuar ballafaqimeve amerikane me realitetin botëror pas 11 shtatorit 1990 (Max, Tiranë, 2007); dhe librin me ese për mediat dhe komunikimit me titull “Folklori i elitave” (Morava, Tiranë 2009). Libri i tij i fundit, “Shqipja totalitare” (Excipere, Çabej, Tiranë 2009), i nderuar me çmimin kombëtar “Gjergj Fishta” si eseja më e mirë për vitin 2009, është një meditim i gjatë për projektimin e marrëdhënieve të pushtetit totalitar në strukturën e ligjërimit publik shqip gjatë gjysmës së dytë të shekullit XX.

Je i qarte per mua, Ron.

Problemi nis me ate qe shqetesimi qe ngre Vehbiu eshte imediat, por mjeti qe ka perdorur per te ilustruar, edhe pse me konkreti ne bote, pra vetja e vet, nuk eshte water-tight. Sepse nje argumenti si ky qe sapo dhe, ai nuk ka cfare t'i thote. Po, bote e ashper eshte. Ne kete kuptim edhe komenti yt eshte i ashper, por edhe ne te drejte te vet. Pra eshte subjektiv.

Une psh, per hir te kauzes / problemit real, nuk do ia beja ate koment, edhe pse nuk e kundershtoj dot, kupton?

Shiko kur them "zoteria" nuk e kam domosdoshmerisht me autorin e shkrimit. Zoteria mund te jete kushdo qe perdor mjete demokratike to diseminate culture. 

Em, a te ka shkuar ndonjehere ndermend ta shikosh Prometeun si figure negative dhe demprurese? A te ka shkuar ndonjehere ndermend qe zjarri (dija) qe ai e vodhi nga tryeza e Perendive dhe ua dhuroi proletareve, pa pasur ata asnje merite ose punuar apo kerkuar ate zjarr, ne fakt i mori ata ne qafe? A e ke menduar ndonjehere sepse prifterinjte apo magjistaret nuk duhet te martoheshin, pse murgjit murgjeronin, dhe pse Zoti e sakrifikoi Jezusin birin e tij, po Shpirtin e shenjte nuk e luan njeri. Etj...etj...

Ne kete kuptim Prometeu beri mekatin e pare. Por mbase as atij nuk i shkoi mendja se c'do benin ata poshte me zjarrin. Do piqnin desh (pretenduesit e fronit te Itakes), por edhe shoshoqin (nga Campo de Fiori ne Mauthausen). E me ne fund do e percudnonin, do ia humbnin flaken, do ia fusnin ne fillim ne ca tela plitkash e reostatesh me ca ligje te fandaksura rezistence  = tension / intensitet... do e benin sketerre prej verteti ne ca reaksione te quajtura zinxhir, a thua se qene reaksione skllavi, e me pas do e katandisnin vetem nje bzzz valesh te vockla te padukshme, me nje emer te shpifur, mikrovale, qe po t'i fusje metal, gjeja me e natyrshme per zjarrin si shpirt  efestian farketaresh e kovacesh, te shperthenin e te benin hatane...

E shef pra

ne deshem vetem te lulezonte

kudo jeta

te kater stinet t'i kish ajo

gjithmone te blerta....

Ups!

dhe kurre dafina ne jeten tone s'kerkuam ... smiley

dicka e tille smiley

 

Nejse, me kujtova ca diskutime te gjata ne netet e erreta dhe plot yje te diktatures. smiley Kohe te cuditshme kur nje rishtar, nje dirigjent i teatrit te Operas dhe Baletit, nje shkencetar i Institutit te fizikes Berthamore, nje lunatik, nje skulptor dhe nje derr gopi, uleshin rreth nje tavoline te mbuluar me mushama me qershia, pinin konjak "Skenderbeu" me cigare "Porti" dhe diskutonin mbi moralitetin versus sekretin tek prifterinjte e Egjiptit te lashte.

Hajde mlidhi mo ato rob bashke!

Vdiq ajo gje. Po kam frike qe edhe ju nuk jeni me njesoj. Se ajo me shume ka qene fryme - ate qe s'e lunte njeri smiley   - se sa ju. Me mire qe s'mblidheni dot. Kam frike qe ato jane gjera nje hereshe. Per mua gjeja qe i afrohet me shume atij eteri eshte fiks kjo PPUja.

Em, a i je pergjigjur ndonjehere me vete asaj pyetjes se famshme: "Je ne muzeun e Louvrit, bie zjarr; cilin do shpetoje nga flaket, nje mace qe ndodhi aty apo Gioconden?  Nuk i marr dot me mend rezultatet po te behej nje ankete e tille, sepse dhe vete jam menduar nje hop, por perfundimisht zgjedh te shpetoj macen., krejt e vetedijshme qe patetizmi fiton ne kurriz te Artit. 

Per nga gjithe menyra si jam formuar,kam prirjen te besoj se Arti me te gjitha format e tij, edhe pse arrestues dhe terrorist, (sepse i tille eshte thelbi i se bukures) nuk do kishte kurrfare sensi ne vetvete nese nuk do ekzistonte qofte dhe nje qenie e vetme per ta deshmuar si akt. Ne kete kuptim, un ia njoh masivizimit vleren, perfshire ketu dhe vleren si konsumator i ketij tregu. Eshte nje marr-dhenie e pashmangshme midis artistit dhe mases; edhe pse e tipit dashuri-urrejtje, kuptim - moskuptim. Nga gjithe tezat qe kam hasur ketu ne ppu apo jashte tij, me e padurueshmja dhe qesharakja mbetet ajo e moskuptimit per faj te lexuesit idiot dhe te pagdhendur. 

 

ce vret mendjen o Av, ato qe thua ti jane semundje jo teza. 

s'ju pergjigja lulianit pasi i eshte pergjigjur dikur dajoshi aq bukur sa une s'do ta arrija dot keshtu qe heshta se kur s'mori dot mesazhin e tij as timin s'ka gjasa ta marre.smiley

E rrepte je ca ti Lira smiley

po vetite nuk te mungojne

vec te ishin ca me te arrira smiley

 

muhabet bejme, bota eshte ndare njehere, maksimumi ndonje rindarje smiley

po kur na hiqen sikur jane cmim nobel ???  gjeje ti s'e une se gjej dot...smiley

 

ja dhe nje prej meje Lira smiley ... quit the smoke, start planting roses smiley

naten te dyve, Lira& Em.

Flm, Av!!!

(si gjithnje)

Kjo teme me beri te shkoj dje ne Biblioteken Kombetare dhe kerkova dy gjera:
- Sa eshte numuri i te shtuarve me kartela per terheqje librash ne vitin e kaluar dhe sa kete vit.
- Ssa botime te reja sipas ISBN , kane shtuar fondin e BK?
Nuk do ta besoni... ! Ne kete Tirane e cila " rrezaton " kulture, per gjith vitin e kaluar nuk shkon as ne 100 numri i kartelave te shtuara....
Libra te rinj ka patur rreth 300, perafersisht sepse regjistrimi eshte sipas disiplinave dhe duhej pune per ta nxjerre.
Ne sallen e BK ka pake studjues dhe kryesish nga ata qe ndjekin kurse ....
Pra kultura merret kryesisht nga leximi, nga libri dhe shoqeria me vizion te tille.Kur te gjitheve u djeg doren libri, nga pritet kultura xhanem?
Vebiu do kete harruar se edhe sexi eshte bere.... business ...Po i ri eshte do ta mesoje.Ja dhe ca sa ti kerreje binane " shqipes totalitare

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).