Kam vetëm një kujtim nga znj. Drita Pelingu që do tentoj ta riprodhoj.

Ajo banonte në një pallat pas bar dhe restorant Piazza. Unë punoja redaktor i revistës Kult që në ato vite, (2005) i kishte zyrat ngjitur me pallatin e znj. Pelingu. Dhe sapo kishte filluar të punonte për cmimet Kult.

E telefonuam në numrin e saj fiks në shtëpi dhe me një gjuhë të kthjellët, të ngadaltë dhe të sjellshme më tha: unë nesër duhet të shkoj në Akademi sepse kam leksion, por a mund të vini pasdite?

Unë besoj se një vend i vogël si i yni duhet të jetë më fatlumi sa herë u krijon mundësi personave që kanë kaluar në oshën e tretë, të jenë aktivë dhe të ndajnë njohuritë me të rinjtë.

Ishte e habitshme aftësia e znj. Pelingu për të qenë e freskët cdo ditë aq sa të merrte rrugën nga Piazza drejt e në Akademi për të mësuar brezat e rinj.

Por kuriozitetin tim prej një të riu të rritur nga gjyshja dhe të mësuar me idenë se më të mirët duhen respektuar deri në fund, zonja mbante në sirtarin e fundit të një komodine në dhomën e ndenjes një ditar…

Mbaj mend që më dha leje ta shfletoja por jo të ripublikoja pjesë të saj. Mbaj mend si dokumentonte momentet kur fjala vjen, në vitet 70 duhet të xhironin diccka në një fshat të humbur të Shqipërisë. Si arrinte të pinte raki në fshat pas punës së lodhshme dhe pas faktit që ishte femër. “Kjo mënyrë socializimi vazhdonte deri në orët e vona”, mbaj mend të më ketë thënë.

Kjo zonjë e madhe mund të jetë personazhi më i përkryer për këdo të ri që do të studiojë format e feminizmit në Shqipëri.

Gjithcka ndodhet në atë ditarin në sirtarin e fundit të komodinës… Fletë, ditë, javë, muaj, vite si ato të zonjës të dokumentuara në atë bllok të madh, duhet të jenë burimi kryesor it ë rinjve që duan dhe që duhet të punojnë, më në fund, për krijimin e të parit muze të kinematografisë shqiptare.

22 Komente

Do kisha preferuar ta shikoja një foto tjetër sesa këtë portret disi të përhumbur që çuditërisht dhe pse duket e paqtë ka një vello trishtimi që as artistja e madhe nuk e fsheh dot. 

U prefsh në paqe zonjë e nderuar!

Nje foto nga ndonje rol i saj do kishte qene me pershtateshme. 

Kshu e kam të fiksuar në mëndje. 

Shume me mire se ajo qe eshte. Ne fund te fundit nderohet artistja e madhe, qe ne mendjet do kujtohet per rolet.

"që kanë kaluar në oshën e tretë"

"vitet 70 duhet të xhironin diccka në një fshat të humbur të Shqipërisë."

 

mos e ka fjalen gje per Moshen?????????????????????? smiley

eh mer jornalista mer jorni i listave ...po sju vjen pak turp se gjasme jeni dhe njerez me shkolle e masteraaaaa te jashtemmm smiley

 

 

Zonje vertete! E rinigjiva mrame intervisten qe pat dhan te Fevziu,dhe jo pse nuk eshte me,por megjithmen, jashtezkonisht e fisme.ZONJE !

Nuk e di pse jane kaq te rralle  shqiptare kaq te shkelqyer si shembulli Drita Pelingu ......po lexoja per historine e saj ne familje dhe m'u be qefi qe paska kaluar mire me bashkshortin e saj i cili e ka ndihmuar ne cdo hap

kam parasysh historine e gruas se pare te Edi Rames , aktoren me te mire te brezave 80-88 ku njerezia thone e zinte me shqelma ne Greqi dhe e linte jasht .......sot e ka lene shoqeria ne harrese ............c'trishtim

kam parasysh historine e gruas se pare te Edi Rames , aktoren me te mire te brezave 80-88 ku njerezia thone e zinte me shqelma ne Greqi dhe e linte jasht .......sot e ka lene shoqeria ne harrese ............c'trishtim

Ra ky mort dhe e thame..boh sa ran jeni ju! smiley

s'eshte nevoja

Goca e priftit, shiko punet e shpise e mos u merr me te botes.

_

 smiley Eh moj korbe, lere fare. Edi Rama e mbyste me grushta pernate dhe pastaj e hidhte nga ballkoni ate te shkreten. Thone qe i digjte mishin me cigare dhe sa here i tekej e fuste edhe ne korent. Sikur te mos mjaftonte kjo ja kish futur ne shtrat edhe gjyshit te vet nga marredhnia me te cilin pati 2 femije qe sot jane ne jetimoret greke. Korba, korba thuaj.

U prehte ne paqe! smiley 

Jemi spanu krejt; e lexova ne sirtarin sekret te Dritan Priftit... Ket kafe te dyte per Driten...

Sa mire . Sa fat paska pas redaktori i gazetes Kult  te  vitin 2005 te lexoj ditar privat , imtimitet te nje personi publik . 

 Njekohesishte ,duke shprehur ngushllime per humbjen e Drita Pelingut, xhelozoj   dhe redaktorin per privilegjin qe paska pas .( sepse pos kesaj  qe reflektoj me kete shkrim  ,gje me menqur e demethense Une nuk kuptova per der kete titull bombastek qe i pasket napur.)

Shkrim batall.. le qe cfare e mire mund te vije prej nje Kulti.

Unë besoj se një vend i vogël si i yni duhet të jetë më fatlumi sa herë...

a eshte shqip kjo a av? he na jep nje mendje? 

S'me ra shume ne sy ajo qe permend, sepse me ngeci ketu gozhda:  Si arrinte të pinte raki në fshat pas punës së lodhshme dhe pas faktit që ishte femër. “Kjo mënyrë socializimi vazhdonte deri në orët e vona”, mbaj mend të më ketë thënë.

Nganjehere, ia vlen te paguash ne flori, e te mos biesh ne duar biografesh apo intervistuesish te tille.

ishte shume e vecante dhe teper e mencur. kishte nje fisnikeri alla shqiposh te nje here e nje kohe, tamam si neper filma. edhe ne trishtimin e saj (per vdekjen e vajzes) ishte aq fisnike dhe e heshtur.

 

 

smiley u e shkreta c'fare drame paska kalu

ka rastisur keto vitet e fundit qe kam pare 2-3 intervista te Drita Pelingut ne tv.. jam habitur..,   shume mbreslenes  racionaliteti  i saj!   artikulim   dhe mendim i  qarte..  mosha, mbi te 80-at,  skishte asnje  influence  ne   memorien dhe kryesisht mendimin e saj qe ishte aq i  rrjedhshem dhe i qarte!!

Respekt pafund per kete grua te fisme. Ndoshta nga te fundit e nje brezi te tere fisnikesh. U prehte ne paqe.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).