51 Komente

si rikthehen?  rilindensmiley,  doje te thoje..smiley

smiley

Ti mani mend kto 'okej', 'çao' dhe 'puç-puç' smiley

Me grusht te qoshja kokës keni per tu pershnet smiley

Thone se dhe ai marifeti do ndalohet. Jane kontraktu nje tufe e madhe lejlekesh. smiley

Mire mo tvjetrit se do ia dalin disi, po ky brezi i ri qi osht msu me e mshi me leter higjenike qysh do ia boj hallit? smiley

Do kthehet lepushka e misrit.smiley

Xhudasti.

O stafi, jo kshu thate lajmin. Lajmeroni audiencen perpara, filan dite filan ore, ka ekspozite shoku Stalin e shoku Enver. Te pergatiten me trinitrina, luminal e gote uje afer kompjuterit.

Peshku osht tu i bo qokën per neser praaa smiley veq 1908.

Sour times me sa duket smiley

Kjo eshte nxemje. Qoka e vertete do bohot simas adetit. smiley

?
E gjeta. Ay. Hahaha. Se mendova Partia, por eshte nga nentori me duket.

Qekan kthy si fantazma. Tamam ne kohe per halloween.

Return of the Living Dead aka #Rilindja

mmmmmm era opozite!

Ron, kujdes mos terhiq shume ajer se vjen Idris efendiu e leshon nje partizance te te lere pa ndjenja.

Zotrote sikur nuk keshe kaq nuhatje per ere Pordhesh !

Ca te thash Ron!! Ruju!!!

yeap. Paska gatuar prapë, çorbë të prishur.

 

Jo , qe jeshte pak antikomunist jeshte ai .Qe keshte  dhe dell a damar pikture keshte . Po qe te nuhaste dhe aroma ...tojbestarkfurullah se jemi dhe me kurban bajram smiley

 

Idris, po natarro ramazonin me bajromin. Per bajrom pjerdh ne  hoxha! smiley

Ok do kete Barom per cdo vit !

Po ik mer se turistet vijne neper plazhe, apo klube gjate veres! Do vika turisti ne kokrren e vapes ne Tirane, per me pa Stalinin qe bo me dore. smiley Ato po, ruji per ndonje koleksionist, edhe shitja te bosh ca leke per brave dhe drita neon ke galeria.

Eshte pune dreqi tani qe Stalini me Leninin nuk jane me perballe njeri-tjetrit dhe bejne muhabet. Kur shkoi Shkodrani ne Tirane, i degjoi qe bisedonin:

Lenini: Stalin, hajde ta pijme nje kafe
Stalini: Ah dreqin paskam harruar kuleten

Naten qe kane heq Stalinin, une kam qene duke pi me gazetaret e Rai-t ke taverna Dajtit. smiley Kur marojme te pimen, une dal dhe njitem siper bulevardit per te shku ne shpi. Kur hudh syte rastesisht tek piedestali...na drangull, s'kishte mo Stalin. Ndalova njihere edhe thashe mos e kisha nga pija. Hap syte, myll syte... hic Stalin. Kur shof nje rob tek shkallet e piedestalit qe pinte cigare. Afrohem ta pys njehere c'kishte ndodhur. Kur i shkoj afer, shof qe ishte nje gazetar italian, i Republikes ne mos gaboj, Tito Stanza. "Ciao Tito", i them une. "Ku u zhduk Stalini?". Tito qe ngre koken, dhe qe syte i shndrisnin nga lotet dhe thote me nji zo qe i dridhej nga inoti: "E hoqi komunalja. E hoqen m'u para syve te mija. Une ata dhe asnje tjeter. Une i shifja, pa bo zo dhe i thosha vetes "Tito grande figlio di putana. Sa here i ke thone vetes qe nuk do dalesh nga dhoma  pa aparat ne xhep. Va a cacare nashtina". Dhe e nxirrte tymin shtellunge. 

Keshtu ti, na u zhduk Stalini pa pas njeri mundesi ti bonte edhe nji resme te funit. Po shyqyr qe paska dale prap. smiley

Ah Tito i shkrete smiley

Shkruaje ate dreq liber me keto kujtimet! Ose hap nje blog si emigranti e shkruaji aty.

Per nje moment kujtova se ky Titua po qante ngaqe bashke me stalinin ra fortes e fundit. Ky e paska pas hallin te fotot smiley

Po ik mer se turistet vijne neper plazhe, apo klube gjate veres! Do vika turisti ne kokrren e vapes ne Tirane, per me pa Stalinin qe bo me dore.  [smiley]  Ato po, ruji per ndonje koleksionist, edhe shitja te bosh ca leke per brave dhe drita neon ke galeria.

Qendra e Tirans eshte gjithe grupe turistesh gjate gjithe veres, qe i marrin godinat me radhe, qe nga kisha e re ortodokse, ku shqepen duke bere foto, e deri te korpusi. Shume foto bejne dhe te bunkeri qe kane vene tani.

PF, ky me duket se eshte ai nicku qe thoshte nje dyqan dhe dyqind mije euro, smiley

Ai eshte, dora vete. Eshte masku si Fanfan qe ta marrin per partizan. smiley

...edhe per keto buste thone qe ka pagu donatoret vullnetar Lame dhe Shkreli smiley 

skuestrime, the?

eh none, none. ato jon vetem preludi lavdis, mer?

Rono, po vje vakti qe do thon prap "kom i xhaje ne Amerike" per ne. smiley

T'ju dergojm naj pal xhinkse e aklete te tinjve anej, t'ken sukses te papam ne femna. Ose edhe naj motorr vespa me syze dielli.

Une menojsha qe PD-hin do ta cmontojshin nga lart, do ti qe cunat e paskan strategjine me e cmontu nga poshte, nga baza. Si fillim po i heqin bazen ekonomike (lojrat e fatit) me vone fillo sekuestrimi i pronave te patundshme. Nuk e di ty, po mu se cme ka le ne zemer me sekuestru nji makine te kuqe me goma te trasha. 

Konstatim me vend Ron. Edhe bazen ideologjike na e hoqen me ndalimin e ndertimit te xhamise. 

Shpresoj te na dhuroni ndonje martir te pakten

ne fund do dali qe ajo makine ka qene e infiltrume. vete ngjyra flet kapituj...

ke qejf t'i shohesh... te vene te skuqesh nga turpi per skulpturat e shemtuara qe kane bere pas soc-realizimit.. ose stalini dhe enveri a lenini kane qene me te pashem sesa Zogu tek stacioni i trenit apo Azem hajdari e nje dyzine heronj te pakenduar nga populli por te dekoruar ... ose skulptoret e atehershem kane qene te afte.. 

sa here vjen 16 tetori m'shkon menia keq per hallve po ajo enka nuk u bo qe nuk u bo mar iher me na e diftu me figura. Biles, e bo qe e bo, une menoj qe t'i hudhi dicka ekstra prej vetes dhe t'ja vej emrin hallva e shokut enver. Kan per te pagu miliona dunkin donuts dhe tim hortons per receten

Ps eme car e di Enken tina, Omer Simson qe te haje miliona asushe?

Blend, je duke gjujt laraskat me ...Obuze!Se ca jane Obuzet pyetni Xaken! I ke tremb pa bo qitjen.Ne ajer te gjitha...Po fluturojne me ....
Nuk kane mesu hala se lisat bien ...me gjithe hijen.E marrin me vehte....
Laraskat ...dhe hijet i tmerrojne !

Uee Grava, cme kujtove kohen e ushtrise  vitet '96 me keto obuzet ne  Krane te Delvines,ore mos te kam pasur komandant batalioni ?

Jo more Taf se nuk kam qene " i atij zanati".Kranene e njoh me pellembe.....nisur nga ura, te tria urat qe poshte e gjer larte...Po te me kishe patur mua komandant te batalionit ku ke bere sherbimin, ....te siguroj se nuk do te kishe kete emer, por allosua...
Me merr vesh or Taf? Se nuk Du me ti dhene dy selame prej Av.per ate" kuriozitetin" tat.Pasi e kam pervoje prej Bamkes, mu pergjigj shpesh here me " heshtje".Pa jo se nuk di

Pse je shqetesuar Kryetar smiley" Nji tope hallve te mbledh dhe barkun " ka thone sh Enver smiley

E mor Xake sa kemi per te mesu.Gjalle, gjall kan me majt.Mos u bzaj! Hallve po hane...

ua

Mirjam ke dy birra dhe kater kerrnacka per prurjen....cunin e Tatait te Manalatit

me qante zemra per te ardhur po punet me kane penguarsmiley.

E kisha pas dite mer Qorr qe je kamunist i keq tina! Ene i reklame qe bone m'jete tate per t'kuqt e bone. Qafshaperzotin e thote me gojen e vet "E kuqja nje gjo e mire".

Pranej nuk e ke hap rastesisht kete teme ti nje sahat para dites se zise. Ma ke bo gati qe une te shaj me liber shpie te gjithe ata qe e kane festu, e festojne dhe do e festojne kete dite te qelbet (perfshi ene veten kur kom qene kalamo se helbete ne shkolle fillore tyc kom qene ene una)

Ishallah thuj po na e bo Rigroposja dite pushimi! 

Sa per ata qoftelarget e tjere, o e vertete qe ca te jashtem dune me i pa monumentet e tyre qe jane mas Galerise. Para na 10 ditesh me rastisi nji qe me pyti. Megjithate te bojme nje here muzeun e te persekutumve se ka shume me teper interes si per ne ashtu edhe per te jashtmit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).