Pas misionit (pjesa 1)
Shtator 2013, po pregatisja valixhet duke rregulluar me kujdes nja dy shishe brenda qe te mos me thyheshin. Kete pune e beja çdo here qe ikja per Shqiperi. ishte nje zakon a sindrom qe thuajse e benin mbi 50% e pasagjerve qe udhetonin. Me vinte mire nga nje ane qe po nisesha se do takoja ndonje shok te Peshkut, ndonje kushuri, ndonje komshi, ndersa nga ana tjeter me vinte keq se isha ftuar ne nje forum/konference qe organizohej nga nje organizate financiare qe operonte me bursen. Ata me ftonin sa here vinin ne qytetin tone. Vinin nga Brukseli dhe ishin ekonomiste te zote. U kisha shkruar ne posten elektronike se nuk mund te vija dot per shkak se ikja ne Albanie. Me kishin uruar vakancie te mbare dhe me kishin derguar listen e datave dhe qyteteve te tjera qe do shkonin per forum se bashku me biznesin e atyre qyteteve.

Si gjithmon ne aeroport 2 ore perpara, se bashku me gruan. kalamajt, i thençin kalamaj se ishin bere per ti qit nga shpia me shkelma bythve, i kishim lene ne shtepi.

-Ke tre kile teper zoteri, - me tha vajza e çekingut per njeren valixhe, - hiqi ose do ti paguash. U detyrova hoqa nja 1,5 kilo afro dhe i futa tek çanta e shpines. Morra bileten dhe direkt tek terminali i shenuar ne bilete. Kontrrolli i çantave kaloi pa problem. Ne aeroport nuk kish shum njerez per shkak se ishte shtator. Fluksi i madh kish rene. Ishte koha kur leviznin ata qe donin qetesi dhe jo rremuje, gje qe e vura re edhe ne plazh.
Ne avion kishte edhe belgj, gje qe te jepte pershtypjen se Albania kish filluar te njihej mire nga belgjit. Pas dy oresh, u ulem ne aeroportin Nene Tereza. U futem ne sallen e pritjes por ç'te shihje, perpara syve te shfaqej Kalkuta dhe Bombej ku vete Nene Tereza kish sherbyer. Rreth 500 pasagjere, kishin mbushur sallen aq shume sa rrinin deri jashte. Nderkoh qe punonin 4 sportele.

" Eh mer Edi Rama, sa bukur e paske nis qeverisjen" po mendoja per pasqyren e pare te shtetit shqiptar. Pyeta nje polic aty se ç'ishte kjo gjendje miserable keshtu, dhe ai me shpjegoi se dy avione kishin ardhur me vonese, avioni jon kishte ardhur pakez si shpejt, dhe ishin grumbulluar ne te njejtin moment pasagjeret e 4 avionave. Nje nga USA, nje nga Austria, nje nga Italia dhe avioni nga Belgjika.

Shyqyr pas 1 ore ishim jashte. Baxhanaku me gruan e vet po na prisnin. Ai donte te ikte sa me shpejt per shkak te pageses se parkingut, por jo une e morra me nge, vajta tek nje nga dyqanet e telefonave celular dhe mbusha karten me nje oferte.

- Po na le ketu o burr i dheut, - s'po e permbante ai nervozizmin e pageses se parkingut ku per 1-2 minuta me shume se 1 ore i duhej te paguante per dy ore.
- Nuk thua shyqyr qe punojne keto pikat e telefonit, se po te shkoj ne plazh, kush del prap, humbas gjith ate kohe pastaj, ngelet ti mbush te nesermen.
- Po pse ç'a u bo me i mush te nesermen.
- Po si do i lajmeroj kalamajte qe arritem mire, - megjithse e dija se ata nuk e kishin merakun tone. Ndoshta kur te beheshin me femije do ta kuptonin merakun e prinderit. Ishte nje sindrom global, qe femijet, te rinjte, nuk kishin ndonje merak per prinderit.

Gjate rruges baxhanaku po me tregonte se si kish ngencur ne rruge ne Durres, nje dite kur kish rene shum shi, dhe i ishte prishur makina. E dija kete dite se e kishim diskutuar ketu tek Peshku kete teme, pavarsisht se ai nuk e njihte faqen tone te diaspores dhe kompjutrin. Nuk kish patur mundesi te manovronte se nuk e linin as makinat para e as ato mbrapa, dhe ujti ish ngritur deri tek kembet, mbi platform. Kish paguar nje karrotrec, nje shokun e tij, garazhistin, dhe prap do ta çonte tek garazhisti se e shihte qe kish nja dy probleme te vogla. Po ankohej se ky shiu qe kish rene dhe qe e kish kapur tek stacioni i trenit, ku ishte bllokuar, e kish fikur fare nga ana financiare. Nxorra 50 euro dhe i a dhashe per rrugen, 25 per ne plazh dhe 25 kur te ktheheshim pas dy javesh.

Me te mbritur ne studion time ne plazh, grate (dy motrat) hapen valixhet dhe filluan te nxjerrin ato qe ishin per ta. Gjera te vogla por qe shqiptaret gezohen. Por ata nuk e dine se me te gezuar jemi ne qe dhurojme, pavarsisht se nuk e tregojme.

Te nesermen dola nga deti dhe nje fresk i kendeshem po i linte vendin nje ngrohje te lehte. Kish patur shira, dhe kjo hapje kohe ishte si nje bekim per te tere, per bujqesine, per biznesin, per plazhistet qe shetisnin buze detit. Kish pak njerez, mosha ime, moshe pak me te vjeter, dhe keta nje pjese ishin kosovare, te cilet nuk e duronin vapen e madhe dhe rremujen e veres dhe vinin pikerisht ne shtator, nje muaj i qete dhe i kendshem. Te vetmet qe e prishnin bukurine e ketij muaji, ishin mushkonjat, te cilat nuk te linin rehat ta pije nje gote birre ne darke. Nga hulumtimet qe bera ndaj disa lokaleve dhe dhomaqira-dhenesve, me doli qe kjo vere kish qene me e dobet se vera e kaluar. Pra çdo vere gjithnje e me dobet. Qiraja e dhomave nuk shkonte me shume se 10 euro per person, per dy-tre veta shkonte 15 euro te tre se bashku, pra 5 euro per krevart. Per çudi, syri me kapte turiste te shumte qe bridhnin neper Shqiperi, gje qe tregonte se numri i turisteve te huaj rriteshin nga viti ne vit. Biles nje administrator i firmes time, do vinte dhe ai ne Shqiperi me dy shoqe, por pas 2-3 ditesh. I kisha dhene atij disa qytete qe mund ti vizitonte, meqe do mirrnin nje makine me qira.

Qeveria e Doktorit sapo kish ikur dhe kish ardhur qeveria e Piktorit. Figura te reja, premtuese, levizje spektakolare qe disa i quanin fasada e disa si nje kthese/shkeputje simbolike nga e vjetra. Te tera syte ishin drejtuar nga qeveria e Piktorit, nderkoh qe ky pa u ulur mire ne kolltukun kryeministror, ish nisur per Bruksel dhe Uashington. I ter turi i tij ne kryeqytetet e EU dhe USA , ishte per mbeshtetje politike dhe financiare. Flitej se nje ndihme per kete gje po e jepte edhe keshilltari i kryeministrit, Toni Bler, lideri karizmatik i te majtes britanike dikur. Levizjet e Piktorit ishin kryesisht mire nga ana gjeopolitike, nderkoh qe nga ana gjeoekonomike sikur çalonte pak. Lypja e nje lemoshe tek BB dhe FMN , sikur e kishin ulur kete ne syte e shum makro-ekonomisteve. Dikur ky opozitar i Buall Mavrise, kish bertitur me te madhe per thithjen e mendimit bashkkohor, per hapjen e dritares ndaj ideve te reja, nderkoh qe shum mendime ishin hedhur ne treg, ky Piktor kerkonte ndihmen e institucioneve financiare te huaja, si per auditim ashtu dhe per financim. !!!?? Diçka e çuditeshme. Kish diçka ketu qe nuk shkonte.

Me Blendin tone ketu, u takova nje mengjez, pas programit te tij. U ulem ne nje kafene. Porositem nga nje kafe. Pas hyrjes se bisedes, punes etj, i fola per Intervisten qe mund te benim me komentatoret qe kane lexuar VQ .

- Mendoj Blendo, qe ata qe kane lexuar VQ te kene te drejten e 5 pyetjeve, ata qe e kane lexuar pjeserisht te kene te drejten e 3 pyetjeve dhe ata qe nuk e kane lexuar fare te kene te drejten e 1 pyetjeje.
- Pjero, nuk e kuptoj se çdo qe te arrish me kete interviste, per ç'arsye e ben, - me ra si nje grusht pyetja e Blendit. Mu kujtua pyetja e nje gazetari drejtuar Edi Rames, se; "Pse do te behesh kryeminister, pse ky insistim" ku ai i ish pergjigjur; " Thjesht per sadisfaksion, thjesht per ti sherbyer vendit tim" . Ti pergjigjesha keshtu Blendit, sikur nuk mjaftonte, plus qe mund te jepte efektin e kundert, siç kishin dhene shum mendime te miat, qe ishin dhene me tjeter kuptim e drejtim dhe ishin marre e kuptuar me tjeter kontekst apo kuptim.
- Ee, nuk te kuptoj , nuk do qe te realizohet apo ke hallin se mund te kete ndonje, - "fiasko" mendova dhe shtova menjehere; - se mos ndodhi ndonje gje si radhen e pare me ate vidion, ndonje pakenaqesi, tallje ....
- Pikerisht ketu ta kisha llafin, kam frike se mos, se ti e di se si jane disa ....
- A ha, - morra fryme i lehtesuar, duke ia vjedhur ter mendimet Blendit, - E di qe do kete disa qe tallen, disa bejne shaka, por keto jane normale Blend, biles une vete i shfaq ne ate menyre mendimet qe çdo njeri te shfaqi karakterin e tij, seee si do ti kuptoj une njerzit, duke qene i ngurte, i eger.

Doja ti flisja per frymen qe i drejton nganjehere njerzit, per nje sindrom qe e kishin te gjithe. Psh, edhe une qe njihesha si serioz, beja shaka gjithmon kur ne pune shihnim ndonje pak si te humbur, dhe kjo ndodhte me te gjithe, te gjithe ishim pjesmarres ne pozicione te ndryshme ne shum raste muhabetesh kolektive, gjera qe ndodhin ne jete.

- Une kam hallin e Penarit se mos na pengon ai - flisja shpejt une per te mos i vjedhur shum kohe Blendit.
- Pse do na pengoje ai, - u çudit Blendi.
- Po ti e di se si bie sopata ndaj shum komenteve te miat aty, une kam respekt per te, e di qe eshte truri elektronik i faqes, por ai s'e çe ka kap me mua qe mi fshin.
- Joo, e ke mendim.... e ke gabim, nuk mirret Penari me komentet, le qe s'ka kohe ai te mirret me komentet, - rrufiti ai kafen.
- Po si shpjegohet qe shum komente te miat qe nuk permbajne as fyerje e as fjal te pista fshihen, - doja ta pyesja se a e kish marre Penari nje shishe qe e kisha lene per te tek studioja e Blendit, por me erdhi zor, duke menduar se punonjesit aty do t'ta kishin pire.
- Po mund te jene momente kur te tjeret kapen pas atij komenti dhe fillojne te bejne lojra, te tallen, dhe fshihen per te ruajtur jo vetem ty por dhe seriozitetin e faqes, se vijne lloj-lloj kategorish aty dhe ne vend qe te japin ndonje mendim per temen, per çeshtjen ne fjale, kapen pas tjetrit aty dhe bastardohet tema, prandaj dhe fshihen shum komente jo vetem te tuat- ngriti duart Blendi duke kerkuar aprovimin tim.
- E di e di, qe ka lloj-lloj komentesh ordinere qe e ulin cilesine e faqes, te blogut, por ne te pakten te vjetrit te ndikojme per mire aty, dhe ketu dua qe edhe me kete interviste te ndikoj per mire te antaret e tjere nga ku mund te perfitojne edhe te tjeret, - ngrita duart duke bere gjysem harku ne drejtim te bulevardit, me syte drejt nje ndertese.

Me Blendin ndejta afro gjysem ore, duke biseduar dhe per anet teknike te Intervistes. Pyetjet do beheshin nga te interesuarit ne posten private te Peshkut, dhe do mirrnin pergjigje nga mua po aty . Secili do i arshivonte. dhe para se te dilnin ketu, do rishikoheshin apo redaktoheshin nga administratoret e Peshkut. Kuptohet qe nuk mund tu pergjigjem te gjithve ne nje moment, prandaj ishte zgjedhur ky model, ku pergjigjia edhe mund te vononte, se mund te shkruanin/pyesnin disa njekohesisht. Pyetjet mund te niseshin aty nga nendor-dhjetori. I fola edhe per nje regjistrim te Peshkut ne Burse, thjesht nje listim me nje vlere te vogel si fillim, vlere e cila mund rritej me dhenie-marrjen e artikujve, komenteve, intervistave te ndryshme me gazetat dhe median shqiptare. Mund te formoheshin disa paketeza te vogla vlera e te cilave mund te rritej edhe me nje bashkpunim me aksionere te tjere nepermjet nje banke, vlere e cila mund te investohej diku per te patur nje dubellsim te vleres. Ai i njihte vlerat e vogla me te cilat luhej ne burse, nga shit-blerja e artikujve, reklamave, informacionit, dhe fitimi i vogel qe perfitohej prej tyre, por nuk njihte formen e dubellsimit te vleres, ketij spekullimi qe mbante te sigurte njerin krah te Teresise/Omzetit/Aktiveve.

- Okej Pjero, ne rregull, te çohemi tani se po me presin, - futi doren ne xhep Blendi.
- Okej, jo-jo, ma ler mua, se une jam me i kapur se se ty, - buzeqesha duke nxjerre 500 lekeshin.

Rruget i pershkoja ose me kembe ose me urban, biles ky i fundit sikur kishte nje permisim te lehte. Nuk rrinte me minuta te tera neper stacione. Ne autobuz mund te takoje tabanin popullor, ishte nje rast i shkelqyer per te studiuar e survejuar zhvillimin e shoqerise shqiptare, sa hapa para apo mbrapa kishin bere. Nderkoh qe ne Tirane kish nje permisim te lehte te urbanit, respektit te ndersjellte ndermjet firmes dhe klienteve, dhe ndermjet vete njerzeve, ne Durres ishte po e njejta gje si vitet e kaluara. Stacionet ishin po ato te kohes se qepes, nderkoh qe duheshin bere sipas interesave te njerzeve dhe jo interesat e njerzeve ti pershtateshin tekave te shoferit apo firmes.

Me çunin e tezes, e lame nje dite te shkonim ne Gramsh meqe ai do lidhte nje kontrate atje. Kisha deshire ta shihja kete qytet. Shqiperine time e njihja shum pak fizikish apo praktikisht, mirpo e njihja shkelqyeshem nepermjet hartes, per te cilen kam folur nje here. Kish filluar autostrada, pjeset e se ciles mu duken moderne. Tuneli po ashtu. Shqiperia po ndryshonte vertet.

- Do zoti behet autostrada edhe nga Elbasani ne Pogradec e Korçe.
- Po eshte bere me kohe deri atje, vetem kjo ka ngelur, - shtoi shpejtesine çuni i tezes.
- Ou, si ka mundesi, s'di gjo une, me gjith men, - shterngova doren tek doreza siper.
- Eeuu, ke ngelur prapa ti, s'di gjo ti, ajo ka kohe qe ka mbaruar.
- Di qe ka mbaruar ajo nga Levani ne Tepelene, dhe keto copezat deri ne Vlore, si dhe ajo e Kuksit qe ishte po nje copez.
- Por jo ore se autostradat kane shkuar deri ne Kakavije, ka autostrade andej nga Saranda nga Konispoli, - vazhdonte te me tregonte per autostradat shqiptare Titi, nderkoh qe mua me ngazellehej shpirti se shum autostrada dhe zgjerim rrugesh ishin bere sipas planeve dhe deshirave te miat.
- Bravo i qofte atij Buall Mavrise, po e çuditeshme se si i humbi zgjedhjet me gjith keto rruge, edhe une qe isha kundershtar i tij, rrezik t'ia jepja voten atij me gjith keto rruge qe ka bere, - veshtroja peisazhin une.
- Po ç'rruge a derzi, pse me leket e veta i beri rruget ai, mos i la babai ndonje kapital atij, ai i beri me leket tona, me taksat e popullit, kjo ishte me e pakta qe ai do bente, se edhe ate te mos bente ai, - ndigjoja Titin tim .

Nga Cerriku ishte nje rruge e ngushte, por e shtruar, nderkoh qe sapo u shkeputem prej Cerrikut, filloi nje rruge ovale, ter gropa, vende-vende e pashtruar apo ku dukej shtrimi i shum viteve me pare. Te dukej sikur udhetoje ne nje nga rruget e Kongos. Pas pak, Gramshi u duk, nje qytet i kohes se socializmit, i ngjante me shume nje qyteti sovjetik aziatik, nga ato qytete ku nuk ishin bere investime. Dallohej vetem nje pallat i larte, siduket i bere pas renies se socializmit. Njerzit ishin po ashtu, te dukej se po takoje njerzit e ngrohte te socializmit por bark-thate.

Titi u ul me drejtorin dhe financierin e asaj firme, nderkoh qe une u ula ca tavolina me tej per te mos u prishur pazarin apo kontraten qe do benin. Porosita Kaon me shishe, nje birre burrerore, nderkoh veshtroja peisazhin dhe ata te tre. Dukej sikur ishin ulur ne tavoline Kapitalizmi i cili perfaqesohej nga Titi i beshem dhe Socializmi i cili perfaqesohej nga drejtori i asaj firme, nje njeri i gjalle dhe i ngrohte dhe financieri i dobet i cili rrinte si gati tu.

Kaoni i madh kushtoi 120 leke, nderkoh qe ne qytete te tjera kushtonte 150 leke ne lokalet e thjeshta e 200 leke ne lokalet lluksoze. Krijova menjehere pershtypjen se Gramshi ishte nje qytet i lire, thjesht sinonim i socializmit. Me vone u çuam nga ai lokal e shkuam ne nje lokal tjeter per ngrenie. Menyja ishte e bollshme. Une zgjodha vere Gramshi te pija ndersa ata raki Gramshi. Dallohej perpunimi artizanal i pijeve aty, por bio, pa kimikate. Si duket teknollogjia ishte po ajo e kohes se socializmit. Bisedat kalonin sa tek rakia e perkryer e manaferres, e rrushit , po aq edhe tek çmimet e lira te ketij rrethi ne krahasim me rrethe te tjera. Gramshi ishte vertet nje qytet muze, ku secili prind mund te çonte femijet e tij dhe tu tregonte se si jetonim me perpara. Biles do ishte mire qe aty te mos beheshin me investime. Duke ndejtur ashtu, nje qytet statik, do t'mund tu sherbente me mire kineasteve me vone.

Petron tone ketu, kisha deshire ta takoja, dhe kur vajta tek redaksia e tij, roja me tha se kish dale. Dola nga pazari, dhe vura re keto çmime per shtatorin, speci 40-60-70 leke kg = 0,30-0,50 eurocent, domatja 50-80-100 leke = 0,50-0,80 eurocent, ullinjt 150-200-300 = 1 euro deri 2,5 euro, kastraveci 40-50-60 leke = 0,30-0,45 cent, molla 80-120 leke = 0,60-0,85 eurocent, hudhrat 200-300 leke kg = 1,4-2 euro, qepa 40-50-60 leke = 0,30-0,45 eurocent, pra ne krahasim me vitet e kaluara, sikur kish nje renie, apo çuarje ne vend te çmimeve te produkteve te brendeshme. Disa çmime te mallrave te importit kishin rene, si shampurinat dhe ilaçet e rrobave, nderkoh qe orizi e disa produkte te tjera kishin rritje te lehte. Nuk gjeje me oriz me 90-100 leke = 0,65-0,70 cent por oriz me 130-140 leke = 0,90-1 euro. Ajo qe vihej re, qe e kishin kuptuar edhe staticienet dhe guvernatori i BQ ishte se shqiptaret konsumonin shum me pak se vitet e tjera. Kriza e cila flitej me kohe, tashme ishte ulur kembekryq ne Shqiperi. Nje detyre e madhe i dilte qeverise se re e cila kish disa dite qe kish marre detyren me spektakle.

Pjesa e 2

Kisha nje deshire te madhe te shikoja punonjesit e revistes prestigjioze ekonomike MONITOR . Direkt e ke treni, perball saj qendronte nje pallat gjigand, ku katet perdhese ishin zene nga banka, dhe dyqane si ne çdo pallat tranziscioni, shenj kjo e nje kulture perendimore, ku pallatet e qendrave projektoheshin me dyqane. Veç ne Shqiperi ndodhte qe edhe pallatet e periferive beheshin/projektoheshin me dyqane, gje qe nuk ndodhte kendej ne perendim. Mezi e gjeta, ne katin e siperm fare. Drita e shkalles ishte me RL dhe fikej herpashere, sa detyrohesha te beja drite me telefonin tim. Shum shkalle te pallateve te reja, ishin projektuar si per film horror. "E te keqen e shkalleve te socializmit" mendoja, duke me ardhur keq qe kisha qene nje nga kundershtaret me te terbuar te atij regjimi. Me ne fund, gjeta deren, te cilen ma hapi nje zonje bjonde a gjysem bjonde.

-Jeni revista MONITOR , - i buzeqesha asaj qe po me veshtronte e habitur.
- Po .
- Jam nje emigrant nga Belgjika, jam nje lexues i rregullt i saj dhe njekohesisht nje simpatizant i revistes suaj, - vazhdoja te buzeqeshja si budalla.
- Kush eshte - pyeti nje ze femre nga brenda.
- Eshte nje emigrant nga Belgjika dhe simpatizant i Monitorit - u pergjegj bjondja topolake duke qeshur. Si duket e infektova, dhe i bera shenje se a mund te hyja.

Ajo sikur u zgjua dhe me liroi rrugen per tu futur brenda. Pashe ate tjetren, pak me e gjate dhe e holle, ose emocionet nuk me lane ta perceptoj mire duke me krijuar iluzionin optik per shkak te gjatesise qe kishte.

- Do me thene kjo eshte redaksia e famshme e MONITORIT, - s'mu hiqte buzeqeshja nga buzet, duke vene re hapsiren aty, te nje apartamenti me dy-tre dhoma te medhaja. Pyeta per punonjesit e tjere, por per momentin ndodheshin vetem ato te dyja, topolakja qe po me hynte ne zemer me pergjigjet qe po me jepte, dhe shefja e revistes, gjatoshja e cila fliste me rralle. Nxorra nje shishe qe e kisha sjell nga Belgjika, dhe ua dhashe duke i uruar per kete pune fisnike, informimin e publikut dhe te biznesit me lajmet me te fresketa nga ekonomia e vendit dhe ajo boterore. Ato vete me dhuruan dy numrat e fundit te revistes se tyre. U fola edhe per faqen e diaspores -Peshkun- dhe me thane se e shihnin herpashere kur kishin kohe.
- Aty ka vertet komente te bukura, interesante, - buqesheshte bjondja. Mu be qejfi per kete shprehje qe ndigjoja. Gati sa s'po me hynte ne zemer.

Nga revista e tyre, mesova se kredite e pashlyera, kishin arritur ne 400 milion, dhe problemi qendronte se megjithse ishin me kolateral, kete pasuri/vlere te kreditorve qe tashme e zoteronin bankat, keto te fundit nuk e shisnin dot as 70 te vleres se tyre, se kishte rene fuqia blerese. Kush do ta blente, asnje nuk afrohej. Dhe quhej tashme; Hua e humbur, nga bankat.

Borxhi mendohej se do shkonte 73% te GDP/PBB, deri ne fund te vitit, sipas ministrit te Financave z.Cani. Dukej se ai ishte kthyer me i ngordhur nga USA seç dukej kur kishte ikur. Optimizmi i dikurshem ne fytyren e tij, ia kishte lene vendin nje pesimizmi. Nuk e di nga e kishte kete gje, nga mesimi praktik qe kish pare ne USA ku banka, kompani dhe organizma financiare kishin marre fund brenda disa viteve e muajve, apo nga ndonje pengese politike-ekonomike qe mund te kishte nga ndonje fuqi a lob aty brenda ose jashte, nga ku kish ardhur. Vet fytyra e tij, i kish deprimuar edhe shqiptaret me optimist aty.

Me Graven, mikun tone te Peshkut e lame nje mengjez te takoheshim. Si intelektual i vjeter dhe i urte qe ish, per mua ishte kenaqesi te bisedoja dhe te perfitoja prej tij. Ndonse e shihja qe dhe ai kish kenaqesi dhe donte te perfitonte nga biseda me mua. Shqetesimi i tij ishte heqja ne forme fshese e dhjetra policeve dhe drejtorve te ndryshem, shqetesim qe ia kishte perciell edhe ministrit te ri ne detyre.

- Po mundet te jene nga ata qe kane marre rryshfete, - hodha gjysmen e sheqerit ne kafen ekspres.
- Mundet, nuk e ve dot doren ne zjarr, por keshtu 80-84 fryme pernjehere, se ka proçedura, e kape ne gabim apo ke prova, hiqe, mo e mba, por jo keshtu....
- Si operacioni Fshesa, - buzeqesha duke rrotulluar ngadale lugen ne filxhanin mikroskopik.
- 80 fryme, i thone 80 familje, 500 fryme qe ushqeheshin nga keta, dhe une njoh disa prej tyre, njerez shum te perkushtuar ndaj detyres.
- Duket pak si spektakolare, ee , e rende per ato familjet, ee, - mu kujtua teoria e Donald J. Trump, ku thosh se per te hecur mire puna, duhet te heqesh ndonje punonjes, se keshtu futet frika, respekti dhe serioziteti per punen, - ee, le te shpresojm se do behet me mire Grave.

Ra muhabeti i Intervistes se Madhe, ku Grava kish ca pyetje interesante qe e kishin grishur. I thashe se nga nendori a dhetori do fillonte, dhe nga fillimi i vitit te ardhshem do dilnin tek Peshku, ku mundej edhe te botoheshin nga ndonje gazete, nese do kish interes. I dhurova nje shishe konjak gjeorgjian, konjak shum i vjeter, nje shishe qelqi qe vinte ne formen e nje kame/thike qe mbanin ushtaret dhe banoret e Ballkanit dhe Kaukazit ne shekujt e meparshem. Ju be qejfi. I thashe ta hapnim dhe ta provonim, se isha edhe vete kurioz, te provoja nje konjak shekullor, me sakte i kohes se socializmit, mirpo Grava tha se kish deshire ta mbante keshtu, siç ishte. Me te u ndame si dy miq te vjeter.

Kavirit i kisha shkruar por asnje pergjigje. Me erdhi keq qe nuk u takova me te. Mundej qe detyra e re e kish bere te mos ekspozohej shume me njerez te ndryshem, te pakten sa te ngulte mire njeren kembe.

Nje dite bleva nja 4 steka cigare, marka te ndryshme, per shoket e punes dhe ndonje mik, mirpo per çudi LM me doli ibret, sipas atyre qe e provuan. Edhe markat e tjera sikur çalonin ne cilesi, gje qe ma vune ne dukje shoket ketu. U turperova fare. Eshte e keshillueshme qe cigaret qe shiten ne Shqiperi, ti provoni para se ti bleni, ose mos i bleni fare, per te mos u turperuar para miqve tuaj.

Ne pallatin ku rrija ne plazh, ku ishte studioja ime, kishin vjedhur pompen e ujrave te zeza, dhe gjith ujrat e zeza kishin filluar te derdheshin poshte ne themelet e pallatit, duke sjell nje ere te keqe. Aty ne pallat ishin vjedhur edhe vetrata duro-alumini, apo gjera te vogla ne dukje por qe i prishnin pune tjetrit. Flitej se keto vjedhjet e vogla e te bezdishme i benin ca te rinj qe loznin bixhoz apo perdornin droga te lehta. Ne ter zonen e plazhit, ndodhnin vjedhje çdo nate. Nje katastrof e vertete, sidomos per katet perdhese apo shtepiat pa banore qe ishin te emigranteve.

Mbasditeve çoku dilja nga rera, dielli shkelqente gjithmon, beja shetitjet buze detit dhe pija birra. Gati çdo 500 metra kishte peshkatare, 2-3 shoke qe rrinin bashke, te cilet kapnin nga 3-10 kile ne nate. Kjo ishte nje forme vetpunesimi, ku me mjete primitive, mbanin frymen gjalle. Gjene mire, ne krahasim me disa te tjere qe nuk benin asigjo. Me vinte mire qe vetpunonin dhe çoku i qerasja nganjehere me konjak apo birre.

- Nje here para ca vitesh, isha futur me komardare, - po me tregonte nje peshkatar i vjeter, - dhe kur filloi te me terhiqej filli-spangoja, e tera, s'kish se ç'te terhiqte, kur filloi te me terhiqte mua me gjith komardare, po me çonte ne thellesi, u detyrova te mbledh filli-spangon me ter fuqit e mia, e veç ku mu afrua poshte komardares nje peshkaqen, me vinte rrotull, por s'kish ç'te bente, se grepi i jepte dhimje, vinte nga kembet, poshte komardares, une jep komardares drejt bregut, sa me arriten kembet ne toke, kur e kap nga njeri vesh e terhiq e terhiq, gjersa e nxorra ne breg te detit.
- Ti e paske pesuar si ai plaku i Hemingeit, Plaku dhe deti, - buzeqesha une.
- Ha ha, tamam, tamam si ai, po qeshte - burri rreth te 60 -tave.

Mu duk si histori e trilluar, ose libri Plaku dhe deti, i kish bere kaq pershtypje sa i dukej se ish ai vete heroi i peshkaqenit, ose kish kapur ndonje peshkaqen femije, nga ata jo me te gjate se 1 meter. Sidoqofte, dukej qe detin ata e kishin pasion, dhe libri i Hemingeit plus nevoja per tu ushqyer, i bente ata te dilnin çdo mbasdite e nate, per te kapur peshq. Ndoshta kur une te dilja ne pension, do isha si nje nga keta peshkataret, me te vetmin ndryshim se peshkun qe do zija, nuk do e kisha per shitje por per skuqje duke e shoqeruar me nje gote vere buze detit. Nje buzeqeshje sa pezmatuese aq edhe ngazellyese, me kapte kur e shihja veten nen kete prizem.

Tek gazeta Telegraf, gazete qe me pelqente dhe e bleja çdo dite vajta nje mbasdite. U ngjita shkalleve dhe ndonse dera ishte e hapur trokita dhe zgjata koken brenda. Bera dy hapa para dhe pashe drejtorin e gazetes qe po bisedonte me nje punonjesen e vet. Pershendeta dhe prita mos me njifte , ngaqe kishim bere muhabet te gjate nje here tek zyra e tij para 2-3 vjetesh. Ai thiri nje punonjesen e vet, dhe nje goce e gjate u afrua menjehere duke me pyetur se ç'kerkoja. U prezantova dhe i thashe se para 2 vjetesh kam lene VQ tek nje gazetar dhe se doja te pyesja per ndonje pershtypje apo interviste.

- Kush eshte ky, - pyeti ajo duke hecur perpara e duke me detyruar te hecja mbrapsh.
- Nuk ia di emrin, por rrinte ketu, - duke treguar tavolinen afer deres e duke nxjerre nje shishe nga ato te Belgjikes, - kjo eshte nje shenje respekti per te ter ju ketu. E pashe qe edhe shishja nuk ia ndaloi hovin asaj te hecte perpara duke me detyruar te isha jashte deres. " A ha, ketu e paskan marre ne dore vajzat e reja" , mu kujtua nje shprehje e imja para shum vitesh ne Belgjike kur isha ne "lufte" me ta, gje per te cilen belgjit vendim-marres e kishin rregulluar ne lidhje me mua, gje qe i kish shoshitur ter kontradiktat e mia me shtetin belg. Ika i pezmatuar nga kjo gazete qe e pelqeja shume.

Duke e pare se ditet po me iknin pa bere dhe realizuar disa gjera qe kisha ne plan, vendosa te shkoj nga Bursa e Tiranes, dhe ashtu bera. Trokita ne deren ku trokisja gjithmone dhe asnje pergjigje. Trokita ne deren ngjitur dhe nje ze gruaje u pergjigj.

-Dini gje ku jane keta çunat e Burses zonje.
- Ata kane dale nga mengjezi se jane ne nje forum qe organizohet nga biznesi.
- Ou, paskam ardhur me vonese, ta kisha ditur, po di gje a vijne sot.
- S'di gje, varet nga forumi sa do zgjasi.
- E he, kam 1 shishe qe e kam sjelle nga jashte, a mund t'ua jepni aty çunave ketu ku te vijne.
- Ee, s'te premtoj dot, me mirre jepua vete, nuk i dihet ...
- Nuk eshte per ndonje gje komprometuese, se s'kam ndonje lidhje ekonomike me bursen, eshte thjesht dhurate , thjesht per respekt .
- Por sidoqofte, ata i ke neser ketu.

Te nesermen vajta dhe i takova, shpreha keqardhjen qe nuk isha ndodhur ne forumin e tyre, dhe u dhashe shishen. Me thane se njoftimet per forume, konferenca i nxirrnin ne sitin e tyre, por une nuk i kisha pare. Nje mangesi e imja qe faqen e tyre e shihja rralle.

U largova nga Bursa, nga Tirana, nga Durrsi, nga Shqiperia me nje pezmatim ne shpirt, si bosh. Nuk isha ndjere asnjehere ashtu. Me morri malli per Belgjiken, per ata qe me vlersojne, per punen, per mendimet qe shprehja, per ata qe me ndigjonin.

"Pse shkon kaq shpesh ne Shqiperi, ç'te hyn ne Shqiperi" , me pati thene nje belg. Vertet, ç'deshire dhe ç'force me shtynte te shkoja drejt Shqiperise, kur guri nuk peshonte aq shume aty, siç thosh nje poem. Guri im, me shume dukej sikur peshonte ne Belgjik se sa ne Shqiperi. Me shume isha i ndigjuar ne Belgjik se atje. Mos valle vazhdonim te shkonim per inerci, per deshire, per te pare, per te biseduar, per te dhene, per çfar shkonim. Po kur keto te mbaronin. Tek shum emigrante keto gjera kishin mbaruar, as u interesonte seç behej atje, prandaj dhe shkonin aq rralle ne Shqiperi. Vetem ne budallenjte, qe çoç na dukej vetja, qe donim te dhuronim e te "shisnim" men, vetem neve shkonim 2-3-4 here ne Shqiperi. Mos ishte valle gabim?

152 Komente

Pervec graves askush tjeter nga peshku nuk te paska pritur Pjer!!!

Perse valle???

Ron, a mund ti pergjigjesh pyetjes se pse Monda e postoi ne vend artikullin sa i the ti????

Deion mos bej aludime te kota!

U desh te nderhyej shume larte qe te jepej leja qe te nxirrej ky shkrim. 

Dhe nese ka nje njeri qe duhet falenderuar ai eshte Kaviri. Pa nderhyrjen e Kavirit ky shkrim nuk do e kish pare driten e diellit!

I ashper, por i drejte Kavua. Ndonese ai kish kerkuar qe mos ta parakalonin me kete vendim... kam frike se Kavua ka thyer kodin, i ka dhene shume gaz...

Aha!! Dmth ajo shit-blerja per te cilen flitet paska ndodhur me te vertete. Dhe mbas teje qendron Kaviri me sa po kuptoj. Pra gjithshka eshte formalizuar 51% e aksioneve ju perkasin juve. Kjo shpjegon shume gjera Ron, duke filluar nga censura ndaj Pjerit...

Me cudit fakti qe sa nderhyri Roni u postua shkrimi brenda 1 minute....

eh mer Pjero, gjithmon  patriot i klasit te pare!!smiley    rradhen qe shkoi, me kujtohet,  le ato problemet e Sirise dhe Lindjes se Mesme ne pergjithsi,  per te shkuar ne Albanie..  tani le konferencen  prestigjoze  ekonomike  me  te ftuar   makroekonomiste te njohur..   por Albanie, si gjithmone,  mbetet priorite mbi prioritete per ty!!smiley
 

Si ka mundesi qe nuk e shoh kete shkrimin tim tek faqja, nderkoh qe del ketu tek komentet. 

U fola edhe per faqen e diaspores -Peshkun- dhe me thane se e shihnin herpashere kur kishin kohe.
- Aty ka vertet komente te bukura, interesante, - buqesheshte bjondja. 

Pjer a pyti gjo per mu kjo bjondja???

Fundi me kujton personazhin e Dostoyevsky-t te Notes from the Underground. Pershtypjet e Pjerit sa vijne e marrin trajta me te zymta, indikator jo i mire ky per shoqerine ne Albanie. 

Deiono,  edhe mua disi i trishte mu  duk ky tregim....  duket sikur Pjeri sillet verdalle ''kot''  neper Albanie..  pa  ''ndonje''  qellim..  dicka nuk shkon, dicka mungon..  p.sh,  ajo ''canta e shpines''  ku Pjeri mban dokumentet  teper rendesishme  per te ardhmen e Albanies, nuk  duket gjekundi ketu...  mirepo ajo cante e ka shoqeruar Pjerin kudo, sepse me ate kishte cti tregonte (dmth planet ,vizionet etj)  bashkbiseduesve te vet  Pjeri.  por tani..???     nuk e di ç'mendojne edhe shoket per kete..

 

p.s  Ok,  te jem shume i sinqerte,   me mungoi edhe ''aroma e qofteve''  te ky shkrim,  por kjo  nuk ka  shume rendesi,  eshte dytesore...

Aha Belulo, ajo çanta nuk u duk mo, se, me ke te bisedosh. Me murin. 

heren tjeter Pjero merr nai leve.

Po normale mor Pjer qer me murin do bisedosh kur nuk te pret njeri. alidemsi, Kaviri, Petro, cunat e bursesh te gjithe te kane bere dalje. Je i djegur politikish o Pjer. Me qe ra llafi cu bene birrat dhe mishi i qingjit me Bradin? Te perdori si nje gjysem limoni, dhe pasi ta morri lengun te hodhi tutje!

Roni, te bera nje pyetje dje dhe po e perseris; Ti e ke inatin me mua apo Bradin  smiley  se s'po e marrim vesh. 

inatin e kam me ty qe e lejove veten te behesh vegla e Bradit

Po ca ka bo Pjeri per Bradin nji here qe u  qeka kthy ne vegel? Ke prova??

Ah more Deion qe nuk lexove njehere mes rreshtave...

Roni, se te paska humbur llogjika, vegel behesh kur i ben nje pune tjetrit. Une çfar pune i kam bere Bradit. Edhe Buall Mavrine e tij, e kam kritikuar shum here per gabimet qe bente. 

z. Pjer, mos u merzit. Roni dhe grupi i tij jane merzitur qe ti nuk i thur lavde Rames, dhe prandaj te sulmon keshtu. Ja, fjalet e mia u vertetuan nga komenti i Bames me poshte.

Imazhi eshte gjithshka! Fakti qe ti lejove Bradin te rrinte me ty ne publik, gjoja sikur te kish mbeshtetjen tende, ka bere qe ai/ata te fitonin pike pa fund. Kjo nuk ka kaluar pa u vene re Pjer. Plus qe thuhet se i ke dhene edhe ide...

Po derisa Bradi humbi, dmth Pjeri s'i ka dhene idete e mira, te mos themi me shume. Po s'doni t'i jeni mirenjohes Pjerit, thuaj. 

teoria eshte qe pa ndihmen e Pjerit do kishin humbur akoma me thelle...

Kjo teoria jote e mosmirnjohjes nuk qendron. Ngrihet zv. ministri nga gjumi e jep urdher per botimin e shkrimit e ti thu mosmirnjohje...

Edhe Roni zv minister?!

Kavua moj se na i bere zv. ministrat lemsh me ambasadoret...

Aaa une s'di gje, une lexova kete.

Urime z. ambasador.

paske lexuar 55...

Deioni eshte 55?

But qofte niks.

Bama, pyetjen ia drejtova Ronit, nuk besoj se ke filluar pune si sekretar i Ronit smiley

Sekretar eshte tjeterkush, Bama eshte konsull.

Me morri malli per Belgjiken, per ata qe me vlersojne, per punen, per mendimet qe shprehja, per ata qe me ndigjonin.

Nuk ta paska var njeri ne Shqiperi kesaj rradhe Pjero! 

Me sa po kuptoj ai takimi me bradin paska pas efektet e vete negative

Roni, une flas per Belgjiken, ti flet per Shqiperine, hane dat e hane bagdat. 

 Eshte nje emigrant nga Belgjika dhe simpatizant i Monitorit - u pergjegj bjondja topolake duke qeshur. Si duket e infektova, dhe i bera shenje se a mund te hyja.

 

qyqa Pjero, kshu troc fare e??

E pse cuditesh? Pjeri e ka bere te qarte me kohe qe i pelqejne topolaket.

mos e banalizoni muhabetin; Pjeri nuk para merr leje per aludime si te tuajat...

Me vjen shume keq po une s'po aludoj gje. Une perpiqem t'i rri sa me larg interpretimeve dhe thjesht ri-shkruajta cfare z. Pjer vete ka shkruar ne shkrimet e tjera. Nuk eshte faji im qe ti ke harruar detajet e stuardeshave, apo klubisten ne Elbasan, b... kompensate, etj.

Nuk me keni kuptuar; dhe nuk keni kuptuar as Pjerin. Pjeri nuk merr leje!

Ku permenda une gje leje? Eshte shume e qarte qe ti thjesht qenke xheloz qe s'ke aftesine e infektimit si te Pjerit dhe flet pa lidhje.

gjembi smiley dhe bama smiley mos u zini per mua, se nuk ju lejoj smiley

Kushedi sa pyetje do behen ne Interviste per "infektimin." 

Por per bjondet eshte hera e pare. 

Valut! smiley

Do ndonje redaktim te lehte gjuhesor dhe duhet vene tek te zgjedhurat. Me kujton nje shkrimtar te madh qe per etike s'po ia permend emrin. Bravo!

supozoj qe duhet te jet nje shkrimtar rus..smiley   Pjeri eshte goxha i ndikuar nga disa shkrimtar rus, ata  me kryesoretsmiley,  kuptohet..
 

i ke rene ne koke shoku Belul smiley

me perunje e pranoj:  une jam Pjerolog.smiley

mullinj me er keni plot ju belul

po!  ndersa tani do bejme edhe, mullinj me Pj-er..smiley

jo, jo. mos e thuaj. dhe unë në majë të gjuhës e pata por e mbajta.

nejse, boj si t'dush

nuk e themi pra, jo, nuk esh etike ti thuhet tjetrit: ti je si ky. smiley

Dmth sipas jush une e thyeva etiken me siper kur thashe qe me jep nje ndjesi si vepra e Dostoyevsky-t?

po, e thyve, tani nuk njitet mo smiley

Roni, a ka mundesi ti thush Mondes ta vej tek "te zgjedhurat" artikullin e Pjerit.

Pasqyra e pare e shtetit shqiptar paska qene nje zhgenjim i plote nga cfare kuptohet ne nje fragment te ketij rrefimi. Por mbase kjo behet qellimisht nga ana e qeveritareve te sotem qe ne emigrantet te ulim ndjeshem pritshmerite tona qe ne kontaktin e pare, dhe pergjate qendrimit tone ne atdhe mos te vazhdojme dhe te shikojme cdo sfere te jeteses se atjeshme me nje sy kritik. Qe ne kontatktin e pare ne detyrohemi te ulim standartet tona, dhe pergjate vizites mund te arrijme deri aty sa sipas pershkrimeve te Pjerit ne rastin e ndricimit te hyrjes se pallatit apo te teknologjise bio te prodhimit te pijeve alkolike, te ndjejme nje nostalgji per Shqiperine socialiste, se fundja Partia Socialiste po qeveris.

Mendoj qe ajo nuk behet qellimisht Agrono, por behet nga nxitimi kur merr pushtetin. Punet merren me maturi kur merr pushtetin. 

Me pelqen gjithashtu pershtatja kohore qe behet me ri-emertimin e personazheve boterore me rastin levizjeve sociale te kohes, si psh Heminguej paraqitet si Hemingej.

A ha, ketu e paskan marre ne dore vajzat e reja.......

 

......., prandaj vene punet çorap ketu     (xha S)

A ha, ketu e paskan marre ne dore vajzat e reja" , mu kujtua nje shprehje e imja para shum vitesh ne Belgjike kur isha ne "lufte" me ta, gje per te cilen belgjit vendim-marres e kishin rregulluar ne lidhje me mua, gje qe i kish shoshitur ter kontradiktat e mia me shtetin belg.

 

Ket nuk e kuptova.. smiley

Ah Deion, jo shum gjera i kuptojne masat, shkrimi eshte shkruar per te tera kategorite, secili kupton aq sa une them ketu dhe aq sa eshte i afte te perceptoje ngjarjet sipas asaj qe sheh, ndjen dhe ka provuar. 

Po mire me Pjer une smor vesh gjo. Ja te shofim Belulin apo nai tjeter cfare interpretimi do i jape ktij pasazhi.

te dhem kur te vje nga autoriteti perkates...

problemi eshte kur ste dhem mo mer Bame, jo kur te dhem

 smiley per Mirjamin shyqyr zotitsmiley

Pjeri,ne sinqeritet dhe miresi,eshte i rralle,nje zoteri i vertete!

3 here ke qene ne Shqiperi o Pjer Brenda vitit? Wow . Kaq lexova tani. Vec titullin, sme le kjo shefja qe me vjen me bezdis cdo 5 min. Mezi pres ta lexoj me vone smiley 

Menja te shkoi direkt ke biletat me cmim te plote te klasit te pare te Pjerit...

Jo mo leri biletat te klasit te pare, as qe e mendoja ndryshe po me lindi pyetja - cfare e terheq si me magnet qe shkon kaq shpesh. Lere me pastaj, pyetja tjeter - sa here u japin vacation ketyre nga Europa o Bame?! Duhet te jene speshell. Pjeri pyetjes se pare le ti pergjigjet. Ajo ka me shume rendesi. 

M LL , ç'do te thote; Speshell, qe e permend ketu. Mos eshte forma katunare e te shprehurit te fjales; Special smiley

 

 Mendoj Blendo, qe ata qe kane lexuar VQ te kene te drejten e 5 pyetjeve, ata qe e kane lexuar pjeserisht te kene te drejten e 3 pyetjeve dhe ata qe nuk e kane lexuar fare te kene te drejten e 1 pyetjeje.

une qe nuk e kam lexuar VQ do te bej  vetem 1 pyetje, allashqiptarce!

Me kete VQ  a ke nxjerr ndonje gje ne shesh per veten tende ? , fjala vjen ke kaq kohe ne emigracion c`pasuri te tundshme apo te patundshme, ke bere per vete dhe familjen tende? E kuptoj qe deshira per ti sherbyer atdheut eshte shume  madhe brenda teje dhe po ben perpjekeje te medha qe VQ te lexohet me cdo kusht nga te gjithe shqiptaret intelektual per nje kohe te gjate qe kur libri doli ne qarkullim, ketu dhe nja 2 vjet perpara, me duket .  Flm. ne advance. sidoqofte. 

 

ilir-jani, po pse te besh nje liber, eshte e thene te besh diçka vetem per veten tende. Ka njerez qe bejne liber per nje njeri, ia kushtojne nje njeriu, ka qe ia kushtojne nje qyteti apo nje fshati, ka qe ia kushtojne nje shteti, apo nje organizate, ka qe ia kushtojne nje ndjenje, dashurise, e plot e plot. Pse une duhet te pretendoj se mos nxjerr ndonje gje per vete. 

Persa i perket pasurive te tundeshme e te patundeshme, kjo tregon se sa pak rendesi i ve anes shpirterore. Ku hyjne keto, para pasurise se madhe shpirterore. Edhe sikur te mos kisha pasuri, kjo nuk perben problem per mua, ndonse kam shtepi, studio, dhe ca para per te jetuar. Ne kete bote une njoh njerez te pasur, qe jane bosh nga brenda. 

(shenim; arshivoje kete pyetje - pergjigje per ta nxjerre me vone, kur te dali intervista e madhe. meqe i je i pari dhe e shoh qe pyetja ishte e nje rendesie te vogel, po te jap mundesine te besh edhe nje pyetje tjeter, por ne dhjetor. )  

smiley

Ja psh Biblen e Kuranin per cfare e shkruajten, per veten e tyre?

ne fakt po... 

Jam dakort me ty, pse shkruhet nje liber. e kuptoj qe aty hyn pasioni dhe talenti per te shprehur dicka qe bota nuk e njeh ose s`do ta njohi. Por une kam vene re se ti flet me  nje kopetence te madhe ne ceshtjet e eknomise si nje ekspert i vecante, edhe ne fushen e burses qe e njeh mire `zanatin` dhe te tjetert nuk e njohin fare.

Per pasurine e kisha me shume se ti, si nje expert finacash, dhe me nje vizion te madh ekonomik, mendova se duhet te kesh qene i sukseshem,me finacat  ne Belgjik  dhe mund te kesh bere para boll dhe u meson edhe te tjereve se si behen para, dhe ekonomi ne nje vend si Shqiperia! Po qe se pasioni yt eshte te besh libra, dhe intervista eshte problem tjeter.eshte kenaqsi e vecante thjesht per te kaluar kohen, me ndonje shishe whisky, Martini, apo Campary perpara! smiley 

Zenitin e arrite te qoftet dhe flirtimi me bythderren. Tani je stanjacion, pa risi, pikiate trishtuese. Gati gati one hit wonder. Se cka qe nuk shkon.  Mos e ke vete fajin?

Ne nje vend, ku disa e kane mendjen tek fitimet, disa si te vjedhin, disa si te mbushin barkun me buke, natyrisht qe ka diçka qe nuk shkon, por kete gje mos e kerko tek mua por ata qe drejtojne, te skenes dhe prapaskenes. 

Po ci ofron ti pjerin atyre te skenes e prapaskenes? Cfare sjell ti qe duhet te ngjalle deshiren e tyre per tet a tet me ty?

MO THUAJ QE NUK E KE LEXUAR VQ??!!!!!!!!!!

Une atyre nuk u afroj asgjo, e shumta kompromis, luajalitet. Une i ofroj Shqiperise dhe ekonomise shqiptare. 

Pjero une e shof qe keta dune me te bo pytje profesionale ty. Po crendesi do kish, se mos do kuptonin ose do ishin te zotet te analizonin pergjigjet...

Kompromis, luajalitet jane terma te zbehte, evazive. Konkretisht cfare? Jo bama se kam lexuar vq se kam degjuar qe eshte sh i gjate e i turbullt. Madje per shume kohe me eshte dukur si loje fjalesh (tip vari qillon). Nese autori ka ndonje permbledhe koncize te vepres tip 10-15 faqe te na e sjelle. Pjeri o eshte shume naiv o eshte kopili me i modh ktu. 

Pjero, anashkaloje kete furtune gojesh te liga...shume e rendesishme, zoteri, eshte qe: ne planimetri horizontale, sensori yt organik ( i cili ngjiz forcen e mendimit tek VQ),  po mbahet akoma ne kembe...

ky vendim per limitim komentesh do kete potencialin te krijoje nje vale te re te duplikimit te llogarive nga te njejtet anetare te peshkut.

Nje paranteze te vogel: Distancohem me indinjate te thelle nga shpifjet dhe intrigat e thashethemxhinjve qellimkeq. (Me ty e kam Deion, ato "perqindjet" merri dhe coji atje ku te kane mesuar te shpifesh).

Nje sqarim te vogel: Pjer, te lutem, permireso lidhjet gjeokomunikative me satelitin. Ti vertet me ke shkruar, por edhe une nuk te lashe pa pergjigje. Vertet mund t'i lejoja vetes une te isha kaq harbut dhe i pasjellshem ndaj teje? Ku do ndryshoja une pastaj nga ata shoket e Deionit qe i perzuri populli me shkelma ne 23 qershor?

Nje ndjese te madhe: Te me falesh Pjer qe nuk munda te takoheshim. Por ishte vertet situate e ngarkuar, te lutem ki parasysh qe shoket e Deionit jane akoma neper zyra drejtuese, dhe nuk po na e lehtesojne aspak punen, perkundrazi dine vetem te sabotojne dhe te na vene shkopinj nen rrota. Jane skandalizuar eurodeputetet qe erdhen keto dite, kur u tregonim ne muhabete jo-zyrtare, sjelljen e ketyre palacove.

Dhe me vjen vertet keq qe ke ikur me keto mendime te zymta nga Shqiperia. Kur te vish heren tjeter....ose me sakte kur te vish tre heret e tjera (se ti vjen shpesh dhe gjerat nuk ndryshojne dot brenda tre javesh)....do e shohesh vete sesa shume do "infektohesh" nga optimizmi dhe pozitivizmi qe do gjesh ketu.

Te uroj gjithe te mirat! 

p.s. Shpresoj qe me kete "nderhyrjen" qe bera, per te publikuar postimin pa ato burokracite e zakonshme (dhe te merzitshme!) te Peshkut, te kem shlyer sado pak mostakimin tone ne viziten tende te fundit ne Albanie.

Kavir.

Kavir i dashur, nuk ka rendesi u takuam apo jo, ti mund te kesh patur shum pune, une thjesht turist jam tashme smiley por ajo qe me habit eshte se ç'pate me Deionin, se ai sikur nuk kish noi debat ketu me ty, dhe per çfar % flitet ketu, per çfar thashethemi bohet fjale smiley

Lexo ne fillim fare Pjer. Tek debati i pare fare mes Deionit, Bames dhe Ronit.

 

Ah tani e pashe qe ishte shtuar dhe nje koment aty, mbi % smiley

Te lutem, te me besosh Pjer. Eshte genjeshter!

More zoteri, une bera thjesht nje konstatim ne baze te informacioneve qe zoteroj dhe komentit te Ronit ne lidhje me Ju. Eshte normale te kercasesh si pushke jevgu ne momentin qe te futen kembet ne nje kepuce sic po beni Ju ktu. Nqs Ju jeni i pafajshem atehere si e shpjegoni faktin qe Roni duhet t'ju nise kabllograme urgjent per te postuar temen e autorit? 

Per cfare debatoni qe t'ju kuptojme dhe te kemi mundesi te ndajme edhe ndonje opinion?

Behet fjale per nje transaksion qe kam dekonspiruar kto kohet e fundit qe ndryshon rregullat e lojes ktu ne PPU. Roni dhe Kaviri jane ne qender, ndoshta dhe Bama por per te akoma nuk kemi fakte. 

Prape nuk kuptova gjo. Nese ke ndonje material informues me thuaj qe ta lexoj.

o berber, harron qe Deioni ishte ne Izrael per nji kohe? ca pret ti, te te thote dhe emrin e agjentit qe ja ka kalu dosjen ne dore?

po e lej fare ket muhabet se nuk dikam asnje gjo une. Une berber jom, e ti me thu mu qe une haroj qe Deioni paska qene ne Izrael per ca kohe!! smiley  A thu se une e njof Deionin apo Kavirin, apo Ronin. Mu po nuk ma tregut avash avash dhe me detaje s'kuptoj gjo.

Gjithmone keto tregimet e tua Pjer me kujtojne ate buken e thekur anes sobes se ndezur me dru,ca djathe,ca ullinj dhe qepe dhe rraki safi rrushi...Ferkoheshin duart mbi sobe dhe vazhdohej me tregimet e dimrit

Me pelqen se kesaj radhe nuk ja ke kursyer kritikat piktorit. Ja psh:

Levizjet e Piktorit ishin kryesisht mire nga ana gjeopolitike, nderkoh qe nga ana gjeoekonomike sikur çalonte pak. Lypja e nje lemoshe tek BB dhe FMN , sikur e kishin ulur kete ne syte e shum makro-ekonomisteve. Dikur ky opozitar i Buall Mavrise, kish bertitur me te madhe per thithjen e mendimit bashkkohor, per hapjen e dritares ndaj ideve te reja, nderkoh qe shum mendime ishin hedhur ne treg, ky Piktor kerkonte ndihmen e institucioneve financiare te huaja, si per auditim ashtu dhe per financim. !!!?? Diçka e çuditeshme. Kish diçka ketu qe nuk shkonte.

Ja the mor Pjer ja the por kujt ja thua, sic thone gojet e liga duhet ti drejtoheshe tjeterkujt per makroekomizmat..... "andej nga pine dhe i shpelajne syte me rraki sa gdhihen"..... smiley Une te sugjeroj ti besht copyright te gjitha ideve se nuk i dihet dhe mund ti tjetersoje ndokush nga keta te kabinetit te ri si idete e veta rilindase smiley

 

Art, flm , por edhe ndonje verejtje nuk do te ishte keq smiley

Pjer, une personalisht do te kisha deshire te shihja nje analize me te thelle te ndikimeve te krizes dhe nje krahsim me heret e tjera qe ke vizituar, keto analiza te vinin si produkt nga takimet me qytetaret, gju me gju me popullin.

Pershembull, nje analize e munguar eshte ajo e industrise se veres qe ka pesuar nje bum vitet e fundit, nje pije kjo qe nuk e ndan nga qilari i shtepise tend. Kjo analize te vinte a bashkangjitur me "provimin e veres" neper zonat ku ke kaluar, takimet me prodhuesit e saj, shqetesimet e tyre dhe ne fund nje lloj promovimi qe mund ti beje ti psh veres shqiptare ne Belgjike (kryesish te qarqet e tua te pezzo-groseve financjare) smiley

Shqiperia, Art-o, nuk ka vere te keqe, por eshte e veshtire qe ajo te çaje tregun Europian qe eshte i mbushur me vere franceze, spanjolle, italiane, australiane, dhe se fundi me vere kaliforniane, kiliane dhe zud-afrikanse. plus ç'prodhojne vete shtetet e europes veriore. Shqiperia mund ta çaje tregun europian me konjakun/brandy Teuta, qe ka nje shije te shkelqyer, me fernetin e Akua-Likuorit, qe i perafrohet standarteve te fernetit te kohes se pare. 

Tregu Evropjan po i jep mundesine edhe veres Hungareze,asaj Bullgare, Kroate,Sllovene,etj

Me pelqen se kesaj radhe nuk ja ke kursyer kritikat piktorit

Pse kujton ti se i eshte vene kundra Roni me Bamen?

Zonje po shpif!!! Kundra i je vene ti duke aluduar mbi aftesite e tija "infektuese". Gjithmone merreni me jeten private te personit, e jo me cka ai i ofron Shqiperise.

Edhe kete ma the?! Pse kaq me nerva, z. Bama? Apo ngaqe ju corr maska?

Autori (PTH)  nuk harron,vetem ka ndonje lapsus tek-tuk

Nuk nderon mendim,vetem sa e perpunon ate

Nuk dialogon,degjon me vemendje,fokusohet tek vecantite e mban shenim

Nuk thote budallalleqe, ben biseda te lira

Nuk eshte i bezdishem,vetem se ka nje natyre qe perserit gjerat

Nuk zgjidh probleme, i perpunon ato ne forme konflikti.

 

 

 

arb, mundet te jete kritike me vend, po ku. 

Nuk eshte kritike,eshte vleresim.

Jo, ta kisha llafin tek lapsuset me shume Arb se, ku. 

Pjero, 

Nona* vete je me kto pershkrimet e pushimeve !

Bravo !

 

PS. Une pyta te ajo libraria ne aeroportin e Rinasit po nuk e kishin VQ. 

*Nona = prurje origjinale smiley

Gaz-o , pyete tek libraria jashte tek çekingu, para se te futesh tek kontrrolli, apo tek libraria pas kontrrollit, tek salla e brendeshme, se jane dy. 

''tek çekingu ..smiley

.....ça  e ka Çe-guevaren  ky Çe-kingu mo?smiley

Te salla brenda kur e le token e 'amshuar' 

Qenke kujtuar heret per librin smiley ne kohen kur po ikje. 

Sidoqofte djema, flm per leximin, verejtjet dhe pershtypjet tuaja. Naten smiley dhe u miretakofshim neser. 

Si shpejt per gjume Pjer! Ku flihet kete hena, pasi lexohen dhe gjith sa ke thene!

Me te thene te drejten Pjer, u bashkohem parafolesve dhe une. Ketij shkrimi dic i mungonte, nuk e di ta shpjegoj tamam, po sikur ishte bere me shume per hir te zakonit se sa me forcen e shpirtin qe te karakterizon. 

Mbase udhetimin tjeter duhet ta planifikosh me mire, te takosh me shume njerez e te mos vish ne menyre shume spontane. 

Ja, me keto " sygjerimet" profesionale, sikur rrekesh t'ja thuash me fjale te tjera, Pjerit, mosaprovimin per thjeshtesine e tepruar ne pershkrimin e realiteteve te burses.Me keto coku e prish ca more Endrity..
Me kooperues do ju sygjeroja une.Pjeri eshte njeriu une

Grave nuk e mbaj veten per ekspert letersie, po shkrimet e tjera te Pjerit i kam lexuar me nje fryme. Kete te fundit... nuk e di, mezor po e shtyja andej nga fundi dhe jo vetem per shkak te Burses. A thua e kam gabim?

Nuk eshte puna se mund ta keshe gabim.Gjith problemi eshte se nuk e ke mire qe nuk ja thua pse pikerisht nuk te shtyhet? Ketu eshte ajo nyja qe une e quajta koopetim

E thashe qe nuk di t'ia ve gishtin vetem nje faktori. Po pertej thjesht permbajtjes se zbehte, besoj se edhe stili eshte pak me i zvenitur se heret e tjera. Psh mire qe nuk ka shume evente te rendesishme, takime etj etj, po edhe ato pershkrimet qe bente njehere e njekohe per birrat e qoftet psh, apo per rruget ku jetonin ish spiunet ne kohen e diktatures, te gjitha mungojne kete here. 

Fakti qe ju vonua botimi tek PPU-ja tregon qarte qe shkrimi eshte redaktuar. Mbase Pierre ka bere kompromis me adminat dhe ka pranuar redaktimin e materialit kundrejt botimit, dhe prandaj ka dale kaq i zbehte. 

Mundet mundet. Ketu komploti sa vjen e thellohet. 

Kuazimondo, shkrimi nuk eshte redaktuar, Monda e nxorri direkt sa ia çova une ne posten e saj. 

Epo nuk ka takuar njeri per ti dhene mend o Endrito, ndaj edhe shkrimi eshte i merzitshem.... se nuk ka shume aktivitet...

nji shikim te shpejte i hodha dhe fundi nuk me la fare shije te mire. U dorezua dhe Pjeri i pamposhtur - mendova. 
Nejse, shpresoj te jem gabuar. Duhet ta lexoj me laps ne dore me vone dhe te dalim me ndonje konkluzion ose pyetje per Pjerin. 
Stili i rrefimit si gjithmone eshte i vecante. Falemnderit Pjer!

Shume i dyshimte fakti qe tregimi i PTH eshte nxjerr ketej nga faqja e 20 e peshkut e jo ne te paren ashtu siç i ka hije autorit. Me duket se ka segmente te caktuara te peshkut qe nuk duan ne asnje menyre qe PTH te lexohet.

Jane te qarta perpjekjet e pushtetit per te blere Pjerin. U munduan, e vonuan, dhe kur deshtuan nga deshperimi blene ate Kadilin. Pjeri nuk dorezohet! 

PTH deri me sot(me aq sa kam dijeni) nuk eshte shprehur se ka patur presione per tu blere. Megjithese nuk eshte per te folur me siguri ne keto gjera. Mos ndoshta entitete ne hije kane interes te diskretitojne PTH? Pyetja ia vlen te shtrohet!

Natyrisht Vlonjat, por nuk ia kane arritur, atyre iu plas bomba ne dore, dhe ne vend qe te me diskretitojne mua, diskretitojn veten. 

Pjer, me keto shishet qe paske lene neper zyra agjencish ( redaksira, bursa etc.. po dhe qerasje kafesh smiley) paske filluar te aplikosh korrupsionin pasiv me duket smiley

 

Alidea, shishe kam lene edhe ne banke smiley por nuk e shkruajta se do fillonte Roni te me akuzonte per korrupsion smiley

E pati dhe pjerini i shkrete me duket. Mosdija e asaj qe do, pritshmeria irracionale qe ka i shkaktuan zhberjen. Duket si personazh tragjik tani qe as vete se di qe po prek fundin. Pati shkelqimin e renien e vet. Eshte bere per te shkruar nje tregim per te. 

/

Pjer pse kaq vone ky shkrim? Une e kam lexuar qe para nje jave...smiley

Pjer reflekto ku je gabim sepse te gjith po te braktisin ne Shqiperi, fillimisht kur shkoje te prisnin te gjith qe nga grava, alidemsi, bradi, petro etj, sot vetem nje grave te pret. Vitin tjeter rrezik as Grava s'te begenis... ku qendron problemi? Sepse ti i njejti je, cfar ka ndryshuar?

ora..   per mendimin tim problemi qendron se Pjeri kesaj radhe nuk ka nje  ide,  nje qelllim,  apo  ''mision te qarte''.smiley   se  pse po shkon ne Albanie..?!   here te tjera ka qene  krejt ndryshe,  prandaj e permenda ne nje koment me siper  mungesen e ''cantes se shpines'',   atje pra ku Pjeri   kishte gjithe idete dhe planet e tij   qe me pas ua shpaloste bashkbiseduesve..  por kesaj rradhe Pjeri ska  ''asgje per te thene''..

une kete tregim  do ta titulloja:   ''Misionari pa mision''..smiley
 

Sido qe te jete Belul, Pjeri ka nje te mire, hap debat, e hap nje teme. 

1oora, piksepari, i kisha shkruar vetem 3 vetave per tu takuar, Graves, Kavirit dhe Bradit. Po tu kisha shkruar  edhe te tjerve, me siguri qe do i takoja. Sa per vitin tjeter, do bej nje eksperiment smiley 

"Misionare pa Mision"- ironike shume kjo, po te shofesh se sa paragjykime ka terhequr shkrimi i Pjerit, kesaj radhe...tek e fundit a nuk jane misionaret pa mision, me pak te keqkutuarit?

Pjero, si e priti Blendi idene tende per te regjistruar peshkun ne burse?    mendoj qe ai duhet te jete pozitiv   sepse do te behet   nje nga aksioneret kryesor, apo jo?

po ajo intervista kur do behet, se nuk me eshte e qarte...?

Ore xudhjar....!

_

Ne fillim Belulo, u habit pak, por duke ia shpjeguar me terezi, e pa qe shum gjera nuk ishin dhe aq te veshtira saç e kishte menduar, biles iu duk se shum gjera i dinte , i kishte ndigjuar, ndoshta lexuar, por nuk iu kish bere lidhjen e duhur siç ia kisha bere une smiley

A do kete pjese III dhe IV?

Jo e dashur, ishin vetem dy pjese smiley

Artistikisht pershkrimi i kesaj radhe eshte me lart ...nga ky pershkrim del nje gjendje si prej brezi te humbur,si prej Remarku...barka te vogla ne det qe peshkojne 2-3 kg sardele per te mbajtur familjen ...pjer jo fort madje hiç entuziast ...seç ka diçka gri ne sa pershkruan....pa shaka admirova Blendin eGraven smiley

Zana, po keshtu qe gjendja gri, per te mos thene e zeze, se na akuzojne pastaj per nihilizem. Ndoshta ter pershkrimi ka te beje me fjalet e fundit, ku une shprehem , se; "...U largova nga Bursa, nga Tirana, nga Durrsi, nga Shqiperia me nje pezmatim ne shpirt, si bosh. Nuk isha ndjere asnjehere ashtu.." ,  dhe eshte kjo shprehje qe ndikon tek lexuesi i lidhur shpirterisht smiley me mua gjate leximit. E per te qene te sinqerte, ky ishte dhe qellimi, qe lexuesi, ta perjetonte situaten siç e perjetova une smiley

Pjer, mendoj se i duhet dhene pak kohe qeverise se re perpara se te nisim nga kritika e shoqeruar me pezm e trishtim. Ki parasysh qe ke qelluar edhe gjate nderrimit te pushtetit qe ne Shqiperi perjetohet me emocione si rrallkund. Per te marre nji pamje me te plote, them se duhet konsultim me te tjere, qofte kritike, ashtu dhe admirusit e tu 

Natyrisht Bredharako natyrisht, megjithse une per qeverine shkruajta vetem dy-tre reshta. Mirpo sikur mu duk se populli, sikur priste diçka me konkrete ne drejtim te ekonomise se tij, gje qe po mungonte per ate muaj shtator. Nuk e di per tetorin, por ketu nuk kemi ndigjuar per ndonje gje konkrete, veç ndrrim personash, hiq Prengen e vur Kolen. Nendori sikur po hyn me mbyllje firmash smiley ç'a te te themi me teper. 

" Eh mer Edi Rama, sa bukur e paske nis qeverisjen "

Ke te drejte Pjer , deri tani vetem ka prish .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).